Substantivul cl 6 limba româna

Page 1

Proiect didactic

Limba română

Prof. Veroniva N. Barbaza CIE Dimca


Clasa : a VI-a Tema lecţiei: Substantivul. Substantive colective. Tipul lecţiei: de receptare

Strategia didactică:  metode şi procedee: conversaţie euristică (dialog autentic), ciorchine , activitate frontală, metoda exerciţiului, rebus, descoperire prin investigare, metoda domino, floarea de nufăr,activitate individuală, modelare iconică.  mijloace didactice: ecuşoane, portfolium, materiale didactice, DEX.

Obiective de referinţă:  asigurarea materialului necesar pentru însuşirea temei;  întrebuinţarea materialului adecvat temei.

Obiective operaţionale: O1 - să definească principalele noţiuni ale substantivului; O2 - să reproducă cele însuşite la lecţiile anterioare; O3 - să stabilească felul, numărul şi genul substantivelor prin exerciţiile date; O4 - să aplice cunoştinţele, deprinderile şi priceperile acumulate; O5 - să definească care sunt substantivele colective; O6 - să formeze prin derivare substantive colective; O7 - să utilizeze corect substantivul în comunicarea scrisă şi orală; O8 - să formuleze enunţuri proprii cu substantive date; O9 - să-şi dezvolte imaginaţia şi atenţia ; O10 – să-şi îmbogăţească vocabularul.


SCENARIUL DIDACTIC Moment organizatoric Anunţarea temei şi a obiectivelor operaţionale Captarea atenţiei „Ghici, ce e?” Amintiţi-vă! conversaţie euristică (dialog autentic) Ciorchinele  Ce este substantivul?  De câte feluri sunt substantivele?  Cum se scriu substantivele comune, iar acele proprii?  Care sunt numerele substantivelor?  Când spunem că un substantiv este la numărul singular?  Când spunem că un substantiv este la numărul plural?  Ştiţi voi care sunt substantivele care au numai un singur număr? Cum se numesc ele?  Care sunt genurile substantivului?  Cum le recunoaştem? Folosiţi-vă cunoştinţele! ACTIVITATE FRONTALĂ

metoda exerciţiului - Formaţi substantive de la cuvintele date. - Atribuiţi câte o însuşire pentru fiecare.


Folosiţi-vă cunoştinţele! ,,Omonime prinse-n rime!” Precizează ce sunt cuvintele subliniate ca părţi de vorbire. Jocul “Completează căsuţele”, de scris câte un sinonim şi câte un antonim la cuvintele date. jocul didactic Rebus

Folosiţi-vă cunoştinţele! descoperire inductivă prin investigare Precizaţi numărul substantivelor: tineret, ţărănime, tufiş, armată, grup, mulţime, hoardă, herghelie, neam, stol, turmă, trib. Reţineţi! Substantivele colective sunt substantive cu formă de singular şi înţeles de plural. Lucrul cu manualul metoda domino De alcătuit enunţuri, în care să folosească cuvintele date. De identificat substantivele colective. metoda exerciţiului - De alcătuit câte o propoziţie cu substantive colective urmate de atributele date: Turma de oi, roiul de albine, cârdul de copii, stolul de rândunele. -

De subliniat substantivele colective din text.

-

De alcătuit substantive colective prin derivare.


Floarea de nufăr

Se scriu două cuvinte diferite, elevii vor trebui să spună tot ce ştiu că are legătura cu acele cuvinte: genul, geniul - Se va folosi dicţionarul pentru stabilirea sensului cuvântului “geniu” . - Să numim câţiva genii din ţinutul nostru natal. Se va stabili pentru fiecare geniu domeniul de activitate în care s-a afirmat, instrumentele / obiectele cu care a lucrat, şi operele de valoare care l-au consacrat. ACTIVITATE INDIVIDUALĂ

Fişă de lucru ,,Să creăm noi substantive!” Evaluarea cunoştinţelor, deprinderilor, priceperilor Teste de evaluare Temă pentru acasă De alcătuit o scrisoare lui Moş Nicolae.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.