Proiect grad

Page 1

Activitate de susţinere a inspecţiei pentru gradul didactic I Profesor pentru învăţământ preşcolar: Ciochină Andrada Victoria Grădiniţa cu program prelungit nr. 19 Sibiu / Grădinița cu program normal nr. 2 Sibiu – structură școlară Grupa mijlocie-mare “Buburuzele”

PROIECT DE ACTIVITATE

“Ruza-Buburuza și prietenii ei!”

25 martie 2019


ADP (Activităţi de dezvoltare personală): Întâlnirea de dimineaţa: „Bine v-am găsit, dragi buburuze!” Rutine: - Sosirea copiilor la grădiniţă - deprinderi specifice Tranziții: - „Zborul buburuzelor!”

ALA 1 (Activităţi liber alese): Bibliotecă: „Citim imagini despre insecte” Ştiinţă: „Găsește umbra insectei și observ-o în detaliu!” – fişă de lucru și observare insecte cu lupa Joc de masă: “Insecte” – puzzle

OGLINDA ZILEI

ADE (Activităţi pe domenii experenţiale): Domeniul Limbă şi Comunicare – DLC: „Buburuza și ghiocelul” – memorizare Domeniul Om şi Societate – DOS: „Ruza-Buburuza” – confecţionare buburuze (activitate practică lipire)

ALA 2 (Activități liber alese ): „La joacă cu Ruza-Buburuza / Buburuza își caută perechea” – joc de mişcare „Dansează hopa”- dans tematic


DATA: 25.03.2019 UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu P.P. Nr. 19 Sibiu / Grădinița cu P.N. Nr. 2 – structură școlară Sibiu GRUPA: mijlocie-mare “Buburuzele” EDUCATOARE: Ciochină Andrada Victoria TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?” TEMA PROIECTULUI: ,,Vestitorii primăverii” SUBTEMA PROIECTULUI: ,,Gâze, flori, mii de culori!” TEMA ZILEI: ,,Ruza-Buburuza și prietenii ei!” FORMA DE REALIZARE: activitate integrată ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE: ALA, ADE, ADP TIPUL DE ACTIVITATE: mixtă (predare şi consolidare de cunoştinţe şi deprinderi) MIJLOC DE REALIZARE: activități pe arii de stimulare, memorizare, lipire SCOPUL ACTIVITATII:

Educarea unei exprimări orale corecte din punct de vedere

fonetic, lexical, sintactic şi îmbogăţirea cunoştinţelor despre tehnicile de lucru necesare prelucrării materialelor pentru realizarea unor produse simple. FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupuri LOCUL DESFĂŞURĂRII: sala de grupă DURATA: o zi


ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE I. ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ: 1. Întâlnirea de dimineaţă: „Bine v-am găsit, dragi buburuze!”/ „Dac-aş fi o buburuză... ” Salutul: „Bună dimineaţa, Grupa Buburuzelor, În lumea insectelor începe o nouă zi. Micuţe insecte azi suntem, Haideţi să ne prezentăm!” Calendarul naturii, prezența. 2. Rutine: ne pregătim pentru activități; copiii vor trebui să identifice cărui centru de interes „aparţin”, conform insectei de pe medalionul purtat: „După insectele purtate , Ghicim jocurile toate La măsuţe ne-mpărţim Şi spre centre noi pornim!” 3. Tranziții: „Pentru activitate ne aranjăm Ca buburuzele zburăm Înspre baie cu noi pornim Și-ncet acum pășim, Mai curaţi să arătăm Mâinile ni le spălăm!” II. ACTIVITĂȚI LIBERE ALESE (ALA1):  Bibliotecă: „Citim imagini despre insecte” Ştiinţă: „Găsește umbra insectei și observ-o în detaliu!” – fişă de lucru și observare insecte cu lupa Joc de masă: Puzzle-“Insecte” OBIECTIVE OPERAŢIONALE:  Bibliotecă: - să ,,citească” cu ajutorul imaginilor informaţii despre insecte;


-

să identifice jetoanele cu diferite insecte;

-

să denumească insectele;

-

să observe în cărţile de specialitate mediul de viaţă al insectelor.

Ştiinţă: - să identifice corect umbra insectelor; -

să traseze drumul insectelor de la desen la umbra acestora.

-

să observe cu ajutorul lupei insectele și caracteristicile acestora;

-

să denumească insctele observate.

Joc de masă: - să identifice locul fiecărei piese de puzzle; -

să denumească insectele din puzzle;

-

să asambleze corect tot puzzle-ul.

III. ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE (ADE): Domeniul Limbă şi Comunicare – DLC: „Buburuza și ghiocelul” – memorizare Domeniul Om şi Societate – DOS: „Ruza-Buburuza” – confecţionare buburuze (activitate practică - lipire) OBIECTIVE OPERAŢIONALE: ADE: DLC: Memorizare poezia „Buburuza și ghiocelul”: O1 - să audieze cu atenție textul poeziei; O2 - să-și îmbogățească vocabularul cu cuvinte noi (blândă, buburuză, roșcat(ă)); O3 - să cunoască semnificația acestor cuvinte; O4 - să se exprime corect din punct de vedere gramatical; O5 - să recite clar, corect și expresiv poezia, respectând intonația, accentul, ritmul, tonul și nuanțarea vocii în timpul recitării. DOS: Activitate practică „Ruza Buburuza” O1 - să denumească corect materialele de lucru pe care le vor folosi în vederea realizării lucrării; O2 - să utilizeze corect materialele didactice puse la dispoziţia lor; O3

- să realizeze buburuze, folosindu-se de farfuriile de unică folosință și de

bulinuțele negre, respectând cerințele educatoarei; O4 - să aprecieze lucrările realizate, urmărind aspectul estetic şi respectarea cerinţelor.


IV. ACTIVITĂȚI LIBERE ALESE (ALA2): „La joacă cu Ruza-Buburuza / Buburuza își caută perechea” – joc de mişcare „Dansează hopa”- dans tematic OBIECTIVE OPERAŢIONALE: 

să execute mişcări de dans, prin corelarea acestora cu ritmul melodiei;

să imite mişcările de zbor ale gâzelor;

să respecte reguli de aşezare şi menţinere a distanţei faţă de colegi în timpul dansului.

STRATEGII DIDACTICE: Metode şi procedee: expunerea, conversația, explicația, observația, exerciţiul, demonstrația, problematizarea, jocul, metoda „Turul galeriei”, ciorchinele, metoda „Amestecă, îngheaţă, formează perechi”. Material didactic: planșe din poezie, panou cu imagini din poezie, buburuza și ghiocel din zăpadă artificială, Zâna Primăvara, imagini reprezentând insecte, farfurii roșii de unică folosință, cerculețe negre, ochi mobile, lipici, ecusoane, medalii, recompense, diplome, etc.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC: 

Curriculum pentru învăţământul preşcolar (2009), București, Editura Didactică Publishing House

Glava, A., Pocol, M., Tătaru, L. (2009), Educația Timpurie (Ghid metodic pentru aplicarea curriculumului preșcolar), Cluj, Editura Paralela 45

M. Lespezeanu- ,, Tradițional și modern în învățământul preșcolar” – O metodică a activitățlor instructiv-educative, Ed. S. C. Omfal Esențial S.R.L , București , 2007;

Petre, D., Toma, G., Ristoiu, M., Anghel, M. (2010), Suport pentru aplicare noului curriculum. Nivel 3-5 ani, Piteşti, Editura Delta Cart Educational

Tătaru, L., Gădălean, M., Pojar, L., Cosma, M. (2009), Activitătile integrate-Întrebări şi răspunsuri, Cluj, Editura Casei Corpului Didactic


SCENARIUL ZILEI

Activitatea începe cu întâlnirea de dimineaţă, copiii fiind aşezaţi în semicerc. Salutul porneşte de la educatoare printr-o poezie: „Bună dimineaţa, Grupa Buburuzelor, În lumea insectelor începe o nouă zi. Micuţe insecte azi suntem, Haideţi să ne prezentăm!”, și este continuat de toţi membrii grupei, fiecare alegânduși pe rând de la panou, forma de salut. Prin cuvintele „După ce ne-am adunat/ Şi frumos ne-am salutat/ Oare azi cine lipseşte/ Să vedem, cine ghiceşte?” vom realiza prezenţa copiilor la grupă. Se vor folosi buburuzele cu pozele lor, pentru panoul cu copilași prezenți, buburuzele rămase în bol reprezentând copiii absenţi. Se identifică absenţii şi eventualele motive pentru care aceştia nu sunt la grădiniţă. Se trece la completarea Calendarului naturii: „A-nceput o nouă zi/ Cum e vremea azi, copii?”. Cu ajutorul copiilor se stabileşte anotimpul, ziua, luna, anul.  „În ce anotimp suntem?”  „Care sunt caracteristicile anotimpului primăvara? ”  „Cum este vremea astăzi? ”  „Care sunt lunile anotimpului primăvara?”  „În ce lună suntem noi acum?”  „Ce zi este astăzi?”  „Care sunt zilele săptămânii?”  „Câte zile venim la grădiniţă?” Are loc împărtăşirea cu ceilalţi, având ca temă „Dac-aş fi o buburuză...”.


Noutatea zilei va fi coşuleţul cu surprize de la Ruza-Buburuză, și un plic cu o scrisoare și o poezie. Ruza-Buburuza ne invită să desfășurăm activitatea „Ruza-Buburuza și prietenii ei!”, unde vom învăţa poezia „Buburuza și ghiocelul” şi vom confecţiona buburuze. Tranziţie: „După insectele purtate , Ghicim jocurile toate La măsuţe ne-mpărţim Şi spre centre noi pornim!” Copiii se vor aşeza la Centrele de interes conform medalioanelor purtate, li se va prezenta materialele și vor asculta sarcinile de lucru şi explicaţiile educatoarei, vor observa Demonstrația educatoarei privind modul de lucru, după care vor lucra singuri, fiind ajutaţi de educatoare numai dacă este cazul. La sectorul „Bibliotecă” vor citi imagini din enciclopedii despre insecte, la „Joc de masă” vor face puzzle cu insecte, iar la sectorul „Ştiinţă” vor trasa drumul insectelor de la imagine la umbra lor și le vor observa cu lupa. Se va urmări realizarea cât mai corectă a sarcinilor de lucru. După ce copiii s-au rotit pe la toate centrele şi şi-au finalizat sarcinile, se face „Turul galeriei”. Cu ajutorul tranziţiei „Pentru activitate ne aranjăm, / Ca buburuzele zburăm, / Înspre baie noi pornim/ Și-ncet acum pășim,/ Mai curaţi să arătăm/ Mâinile ni le spălăm!”, copiii ies din sala de grupă. Când se întorc în sală are loc trecerea spre activitatea pe domenii experienţiale prin tranziţia„Pentru activitate ne aranjăm,/ Ca buburuzele acum zburăm / Spre scăunele nendreptăm!”, imitând zborul buburuzelor. Activitatea din cadrul domeniului Limbă şi Comunicare constă în memorizarea poeziei „Buburuza și ghiocelul”. După desfăşurarea activităţii, copiii vor cânta şi dansa pe cântecelul ,,Dansează hopa!” și se va trece la următoarea activitate din cadrul domeniului Om şi Societate. Copiii vor realiza buburuze din farfurii de carton roșii și o vor decora cu buline negre și ochișorii. Lucrările copiilor vor fi expuse şi analizate, ţinându-se cont de sarcinile ce trebuiau respectate.


Ruza-Buburuza este foarte fericită pentru felul în care s-au desfășurat activitățile și le propune copiilor să se joace şi cu ea. Trecerea spre activităţile din etapa a treia se va face prin tranziţia „Gărgăriță riță!”. Evaluarea activităţii se face prin jocul “Buburuza își caută perechea!” (metoda „Amestecă, îngheaţă, formează perechi”). Copiii, aşezaţi în cerc vor dansa pe o melodie (se amestecă). La oprirea muzicii, copiii îngheaţă, iar la semnalul „formează perechi”, copiii vor forma perechi cu cel mai aproapiat copil. Voi adresa o întrebare unui copil dintr-o pereche, iar în cazul în care acesta nu cunoaşte răspunsul, poate fi ajutat de partenerul lui. Jocul se continuă până când vor fi epuizate întrebările referitoare la întreaga activitate. Întreaga activitate se încheie cu o poezie de mulţumire din partea buburuzei pentru copii. Educatoarea face aprecieri verbale referitoare la desfăşuarea întregii activităţi, iar copiii vor primi recompense dulci și diplome, din partea Ruzei-Buburuzei.


DEMERSUL EDUCAȚIONAL EVENIMENT DIDACTIC 1. Momentul organizatoric

2.Captarea atenţiei

3.Anunţarea temei şi a obiectivelor

OB DURATA

1’

1’

2’

PRELUCRAREA CONȚINUTULUI

STRATEGII DIDACTICE Metode și Mijloace Forme de procedee didactice organizare

Asigurarea condiţiilor optime pentru deşfăşurarea activităţii: dispunerea mobilierului în semicerc, pregătirea materialului didactic.

FORME DE EVALUARE

Frontal

Captarea atenţiei se realizează prin Conversația descoperirea unui coș cu surprize și Surpriza citirea unei scrisori din partea Buburuzei Ruza.

Coșul cu materialul didactic Scrisoarea

Astfel captată atenţia, le prezint o Conversația imagine sugestivă poeziei şi le spun că Ruza Buburuza dorește să-i învețe pe copii o poezie. Aceasta vine trimisă într-un plic special și se numește: “Buburuza și ghiocelul”, iar apoi vom confecționa împreună buburuze, precum cea din poezie. Voi prezenta obiectivele pe înțelesul Explicația copiilor.

Planșa didactică

Continuă Frontal

Frontal Continuă


4. Familiarizara cu conţinutul poeziei

O1

O2

3’

Voi face o lectură model a poeziei, Conversația apoi pe baza unor imagini, se va face explicarea continuțului de idei și a unor cuvinte din text: blândă, buburuză, roșcată, etc. Explicația Voi recita încă o dată poezia, cu intonaţia şi mimica adecvată, punând pe panoul decorat în Demonstrația antotimpul primăvara imagini sugestive din poezie: Buburuza și ghiocelul De Ianos Turcanu

Observația

Imagini

Frontal Continuă

Textul poeziei Panou Individual

Imagini sugestive din poezie

Dimineața în grădină A ieșit un ghiocel. Raze blânde de lumină Soarele îndreaptă spre el. O roșcată buburuză L-a privit, l-a tot privit Și c-un zâmbet cald pe buze, Lângă el a adormit. Când să plece mai departe, Buburuza ce-a văzut? Punctele, vai, de pe spate

Continuă Frontal

Individual


Câte una au căzut! Nu vă fie de mirare Că având doar un picior, Ghiocelu-n grabă mare, I-a venit în ajutor. Zâna Primăverii vine, Bucuroasă, lângă ei, V-ajutați? E foarte bine! Bravo! Bravo, dragii mei! 5.Dirijarea învăţării

O3

7’

Le voi explica conţinutul poeziei atât practic prin gesturi sugestive, cât şi prin imagini sugestive pentru textul poeziei şi obiecte concrete: buburuza și ghiocel din zăpadă artificială, ghiocei naturali, Zâna Primăvară, etc. Poezia va fi memorată pe unităţi logice în felul următor: Se recită poezia pe strofe. Fiecare unitate logică (strofă) se reproduce după ce au fost recitate fragmentele / strofele anterioare Se va repeta prima strofa cu 2-3 copii, apoi se va recita prima cu a doua strofa, a treia se va repeta cu a

Explicația

Imagini

Conversația

Buburuza și ghiocel din Individual zăpadă artificială Frontal Ghiocei naturali Zâna Primăvară

Demonstrația

Exercițiul

Observația

Aprecieri verbale


doua și prima, cu 2-3 copii, până se va ajunge la ce-a de-a cincea strofă. Apoi se va repeta toată pentru fixarea în memorie a unităților Exercițiul logice în succesiunea lor. Numesc doi copii care vor recita poezia în întregime. Conversația După o să le cer recitarea în grupuri mici (băieţi, fete) şi colectivă – la încheierea activităţii.

O4

6.Consolidarea

O5

6’

învățării

7. Obţinerea performanței

O1

10’

Pe grupuri

Se propune jocul ,,Continuă Tu!”, Conversația în care copiii numiți vor recita poezia de unde a rămas copilul solicitat anterior. Recitare în lanţ. Recitare dialogată Jocul (între educatoare şi copii, între fete şi băieţi, între doi copii sau mai mulţi). Recitare cu voce înceată şi cu voce tare.

Microfon

Prin tranziția “Dansează hopa” Conversația copiii sunt dirijați spre masuțe unde vor desfășura activitatea practică (DOS): “Ruza Buburuza” – lipire. Demonstrația Se vor parcurge etapele de mai jos cu ajutorul întrebărilor, explicației și demonstrației.

Farfurii de Frontal carton Buline negre Lipici Individual

Aprecieri verbale

Frontal Evaluare orală Individual

Evaluare orală


- intuirea materialului didactic - explicarea și demonstrarea modului de lucru (realizate concomitent de către educatoare). Voi evidenția modul de utilizare a Exercițiul materialelor de lucru date, acuratețea lucrării. - încălzirea mușchilor mici ai mâinii conform mișcărilor sugerate de poezia recitată în ritm lent de educatoare: “Cântec pentru mâna mea” - ploua plouă, pic, pic…încet….mai tare… - fulgera; tună…boboc, floare…etc. Observația Executarea temei de către copii individual respectand indicatiile Conversația educatoarei. Se oferă sprijin în timpul lucrului, urmărind Exercițiul respectarea tehnicilor de lucru.

O2

O3

8. Evaluarea performanţei

O4

3’

Se realizează o miniexpoziție cu Turul galeriei lucrări ale copiilor și se analizează: Corectitudinea execuției Originalitatea Acuratețea Conversația Finalizarea lucrării

Frontal

Individual

Analiza produselor


9. Încheierea activităţii

2’

Copiii trec pe rând prin fața lucrărilor și lipesc câte o buburuză lângă lucrarea preferată, explicând alegerea făcută. Prin intermediul jocului “Buburuza își caută perechea!” (metoda „Amestecă, îngheaţă, formează perechi”) preșcolarii vor fi evaluați asupra întregii activități. Copiii vor aprecia activitatea prin jocul „Buburuza călătoare”. La primirea buburuzei ornament, fiecare copil îşi exprimă părerea despre activitatea desfăşurată. Ruza-Buburuza le mulţumeşte copiilor că au fost foarte activi, au memorat poezia şi au decorat frumos buburuzele. Voi face aprecieri asupra desfășurării activității, și se vor împărți recompense.

Explicația

Buburuze

Jocul Metoda „Amestecă, îngheaţă, formează perechi

Conversația

Individual

activității

În perechi

Recompense

Indiviual

Aprecieri verbale


ANEXE Anexa 1 SCRISOAREA RUZEI-BUBURUZA

Dragi copii, Vă salută Ruza-Buburuza! Am auzit de la cineva care trecea pe lângă mine azi dimineaţă că aici, la voi în grădiniţă, există o grupă de copii care se numeşte grupa „Buburuzelor”. Ştiţi cumva unde o găsesc? Aaaaa, deci voi sunteţi! Ei, eu am auzit despre voi că sunteţi nişte copiii buni la suflet, dar şi foarte isteţi, şi m-am gândit să vă trimit o poezie despre mine și prietenul meu ghiocelul, care m-a ajutat să îmi găsesc bulinele pe care mi le-a zburat Relu Vânticelul, un vânt de primăvară, care m-a învârtit şi m-a răsucit pânâ cand am ameţit și am adormit sub ghiocel. După ce mi-am revenit, am observat că frumoasele mele buline negre ce îmi împodobeau rochiţa, dispăruseră. Nu mai erau acolo unde le era locul. Dar, ghiocelul, deși are doar un picior, mi le-a adunat de pe jos și mi le-a pus la loc. Zâna Primăvara văzând aceasta, s-a bucurat foarte tare! Dacă veți învăța poezia, veți primi niște buburuze pe care le veți decora cu buline, exact cum a făcut Ghiocelul-clopoțelul cu rochița mea cea roșie. Pe parcursul activității și la finalul acesteia, din coșul trimis de mine, veți primi multe surprize! Abia aștept să aflu cum v-ați descurcat! Cu drag, a voastră prietenă, Ruza-Buburuza.


Anexa 2 POEZIA BUBURUZA ȘI GHIOCELUL de Iano ș Țurcanu Dimineața în grădină A ieșit un ghiocel. Raze blânde de lumină Soarele îndreaptă spre el. O roșcată buburuză L-a privit, l-a tot privit Și c-un zâmbet cald pe buze, Lângă el a adormit. Când să plece mai departe, Buburuza ce-a văzut? Punctele, vai, de pe spate Câte una au căzut! Nu vă fie de mirare Că având doar un picior, Ghiocelu-n grabă mare, I-a venit în ajutor. Zâna Primăverii vine, Bucuroasă, lângă ei, V-ajutați? E foarte bine! Bravo! Bravo, dragii mei!


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.