![](https://static.isu.pub/fe/default-story-images/news.jpg?width=720&quality=85%2C50)
1 minute read
MATH
As we dive into rates and ratios, I encourage you to point out to your child common rates/ratios we see in our everyday lives. Things like price/gallon, miles per hour, and cookies per person are just some examples! We are introduced to equivalent ratios and rates for the first time in 6th grade, but they are a big part of 7th grade!
In January, after we wrap up Workshop 4: The True West, we will start our new topic in Workshop 5: The Earth Moves. We will be discussing earthquakes, tsunamis, and volcanic eruptions. We will continue to practice ELA strategies such as comprehension, word analysis, and summarizing.
![](https://assets.isu.pub/document-structure/230129160012-5b0d256fd0503e67302774bd0c1280b1/v1/09ad58c9e936a36ef7621da2802fe9fe.jpeg?width=720&quality=85%2C50)