152 Aukcja Dzieł Sztuki, 8 listopada 2007

AUKCJA 152 DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI DOM AUKCYJNY ul. Marsza∏kowska 34-50 00-554 Warszawa, tel. (22) 584 95 31 tel. (22) 584 95 24 fax (22) 584 95 26 aukcje@desa.pl GALERIA MARSZA¸KOWSKA ul. Marsza∏kowska 34-50 00-554 Warszawa tel. (22) 584 95 35 biuro@desa.pl

GALERIA DESA MODERN ul. Koszykowa 60/62 00-673 Warszawa tel. (22) 621 96 56 modern@desa.pl

GALERIA STAROMIEJSKA Rynek Starego Miasta 4/6 00-272 Warszawa tel. (22) 831 16 81 staremiasto@desa.pl

GALERIA BI˚UTERII DAWNEJ ul. Nowy Âwiat 48 00-363 Warszawa tel. (22) 826 44 66 bizuteria@desa.pl

GALERIA NOWY ÂWIAT ul. Nowy Âwiat 51 00-042 Warszawa tel. (22) 827 47 60 desanowyswiat@op.pl

SALON DZIE¸ SZTUKI MARCHAND Pl. Konstytucji 2 00-552 Warszawa tel. (22) 621 66 69 marchand@desa.pl

TERMINY NAJBLI˚SZYCH AUKCJI W 2007 ROKU: 6 grudnia i 15 grudnia Aukcja Prezentów

152 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI

TERMINY AUKCJI W 2008 ROKU:

Dzie∏a Sztuki i Antyki

Sztuka Wspó∏czesna

21 lutego 24 kwietnia 19 czerwca 11 wrzeÊnia 23 paêdziernika 4 grudnia

13 marca 29 maja 9 paêdziernika 18 grudnia

ok∏adka – Zofia Wendorff-Serafinowiczowa, Koncert 1934 r. - w katalogu pozycja 13 strona przedtytu∏owa – Alfred Wierusz-Kowalski, Samotny wilk, ok. 1896 r. - w katalogu pozycja 11

Aukcja - Czwartek, 8 listopada 2007, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego Desa Unicum Warszawa, ul. Marsza∏kowska 34-50 Wystawa przedaukcyjna: od 26 paêdziernika do 8 listopada 2007 Godziny otwarcia galerii: 11-19 od poniedzia∏ku do piàtku 11-16 w soboty Katalog dost´pny w internecie na stronach: www.desa.pl oraz www.artinfo.pl

Auction - Thursday, November 8th, 2007 at 7 pm Desa Unicum Auction House Gallery Warsaw, Marsza∏kowska str. 34-50 Viewing: from 26 October to 8 of November Our gallery opening hours are: 11am to 7pm between Monday and Friday 11am to 4pm on Saturday Catalogue avaliable on internet at: www.desa.pl and www.artinfo.pl

1|Leon WYCZÓ¸KOWSKI (1852 Huta Miastkowska - 1936 Warszawa) Krucyfiks Êw. Jadwigi w Katedrze na Wawelu, 1924 r. litografia/papier, 44 x 28 cm sygnowany i datowany u do∏u o∏ówkiem: '(…) LWyczó∏ 1924' W latach 1869- 1875 studiowa∏ w Klasie Rysunkowej w Warszawie m.in. u W. Gersona, A. Kamiƒskiego, R. Hadziewicza. Nauk´ kontynuowa∏ w Akademii w Monachium, a w latach 1877-1879 ucz´szcza∏ do SSP w Krakowie, gdzie pobiera∏ nauki u J. Matejki. W latach 18951911 by∏ profesorem ASP w Krakowie, a od 1934 r. prowadzi∏ katedr´ grafiki w SSP w Warszawie. W 1889 r. odby∏ podró˝ do Pary˝a, gdzie zetknà∏ si´ z impresjonizmem. Poczàtkowo malowa∏ obrazy historyczno - rodzajowe, póêniej realistyczne portrety i modne sceny salonowe. Podczas pobytu na Ukrainie w latach 1883-1893 tworzy∏ g∏ównie sceny przedstawiajàce rybaków i ch∏opów, podejmujàc w nich problematyk´ Êwiat∏a i koloru. Po 1895 r. uleg∏ na krótko wp∏ywowi symbolizmu, po czym zwróci∏ si´ w kierunku swoistego koloryzmu. Pos∏ugiwa∏ si´ g∏ównie pastelem, akwarelà i tuszem. Malowa∏ nastrojowe pejza˝e, g∏ównie tatrzaƒskie, zabytki architektoniczne, martwe natury, zw∏aszcza kwiaty. Tworzy∏ te˝ zró˝nicowane stylistycznie, wnikliwe portrety. Od ok. 1918 r. zajà∏ si´ grafikà (techniki trawione, autolitografia). Jego twórczoÊç jest zaliczana do najwybitniejszych zjawisk artystycznych w sztuce polskiej prze∏omu XIX/XX w.

Cena wywo∏awcza: 2 900 z∏ ~ 780 €

2|Józef RAPACKI 1871 Warszawa - 1929 Olszanka k. Skierniewic)

By∏ uczniem Wojciecha Gersona w warszawskiej Klasie Rysunkowej. Póêniej studiowa∏ u F. Cynka w Szkole Sztuk Pi´knych w Krakowie i w prywatnej szkole C. Fehera w Monachium. Po studiach kilkakrotnie podró˝owa∏ do W∏och, wiele wystawia∏ (dyplom honorowy na Êwiatowej wystawie w 1900 r. w Pary˝u), nale˝a∏ do grupy Pro Arte. Malowa∏ g∏ównie realistycznie traktowane pejza˝e i rozgrywajàce si´ na tle pejza˝u sceny rodzajowe. Ponad to zajmowa∏ si´ ilustratorstwem i grafikà

3|Stanis∏aw WYSPIA¡SKI, (1869 Kraków - 1907 Kraków) Anio∏ z banderolà, 1889 r. kalka cz´Êciowo rysowana o∏ówkiem, kredkami, kolorowana akwarelà i temperà/papier naklejony na tektur´, 59 x 81 cm (w Êwietle passe - partout) opisany przez autora o∏ówkiem - strona lewa: 'Chryste Eleison' oraz p. d.: '12' obraz posiada opini´ p. Marty Romanowskiej Dramatopisarz, poeta, malarz i reformator teatru. W latach 1884-85 i 1887-95 studiowa∏ w krakowskiej Szkole Sztuk Pi´knych (by∏ m.in. uczniem i wspó∏pracownikiem Jana Matejki) oraz na Uniwersytecie Jagielloƒskim. W latach 1890-94 przebywa∏ za granicà, g∏ównie w Pary˝u, gdzie oddzia∏a∏a na niego sztuka Paula Gauguina, nabistów oraz drzeworyt japoƒski. W latach 1898-98 by∏ kierownikiem graficznym krakowskiego czasopisma "˚ycie". W latach 1898-1905 dzia∏a∏ m.in. jako inscenizator w krakowskim teatrze. W 1906 roku zosta∏ docentem w krakowskiej Szkole Sztuk Pi´knych. Od 1897 roku by∏ cz∏onkiem Towarzystwa Sztuka. Ulubionà technikà Stanis∏awa Wyspiaƒskiego by∏ pastel. Zajmowa∏ si´ te˝ grafikà (m.in. ilustracje do Iliady, winiety i uk∏ady graficzne

tygodnika krakowskiego "˚ycie" oraz publikowanych w∏asnych dramatów). Wa˝ne miejsce w jego dzia∏alnoÊci, rozpocz´tej wspó∏pracà z Janem Matejkà i Józefem Mehofferem przy polichromii KoÊcio∏a Mariackiego, zajmowa∏y projekty witra˝y i polichromii wn´trz: np. w krakowskim koÊciele Franciszkanów 1897-1905, w katedrze lwowskiej 1892-94 i wawelskiej 1900-02 (nie zrealizowane). W twórczoÊci plastycznej Wyspiaƒskiego przewa˝a∏ portret, w dziedzinie którego reprezentowa∏ ekspresjonizm (np. portrety Kazimierza Lewandowskiego i Lucjana Rydla 1898) i pejza˝ (m.in. cykl widoków na Kopiec KoÊciuszki 1904-05). Wyspiaƒski opracowywa∏ scenografie do w∏asnych dramatów, projekty dekoracji wn´trz (np. Towarzystwa Lekarskiego w Krakowie), mebli i tkanin, oraz projekty architektoniczne. By∏ jednym z twórców programu i praktyki tzw. sztuki stosowanej w Polsce, reformatorem grafiki ksià˝kowej. W jego stylu widoczny jest zarowno trwa∏y wp∏yw Matejki, jak i ˝ywe zwiàzki z secesjà (dekoracyjnoÊç, charakterystyczna gi´tka i kapryÊna linia, stylizacje roÊlinne) oraz wp∏ywy impresjonizmu.

Cena wywo∏awcza: 45 000 z∏ 12 100 €

Skulony ch∏opiec, 1914 r. o∏ówek/papier, 17,5 x 20 cm (w Êwietle passe - partout) sygnowany p. d.: 'J Rapacki' i datowany p. g.: '(…) | 17/II 1914 r'

5|Feliks Micha∏ WYGRZYWALSKI (1875 PrzemyÊl – 1944 okolice Rzeszowa) 'Dziewczyna nad morzem', 1922 r. olej/p∏ótno, 71 x 102 cm, sygnowany i datowany p. d.: 'F. M. Wygrzywalski | 1922' na odwrocie papierowa naklejka z tytu∏em oraz nazwiskiem autora i datà powstania obrazu By∏ absolwentem Akademii Sztuk Pi´knych w Monachium (klasa K. Marra i L. Hetericha) oraz Académie Julian w Pary˝u. Po ukoƒczeniu studiów zamieszka∏ w Rzymie, a w 1908 r. powróci∏ do rodzinnego Lwowa, gdzie pracowa∏ w teatrze jako inspektor sceny oraz wspó∏pracowa∏ z Tygodnikiem Ilustrowanym. Od 1901 r. wystawia∏ w TPSP w Krakowie. Znany jest tak˝e jako grafik, ilustrator i projektant kostiumów teatralnych. Malowa∏ obrazy o tematyce rodzajowej, portrety i autoportrety, cz´sto fantastyczne przedstawienia morskich nimf. Najwi´kszym uznaniem wÊród kolekcjonerów cieszà si´ jego serie pejza˝y nadmorskich i scen z rybakami oraz sceny orientalne, do których ciàgle powraca∏ po podró˝y do Egiptu w 1906 r.

Cena wywo∏awcza: 29 000 z∏ ~ 7 800 €

Akt ze splecionymi d∏oƒmi, 1940 r. olej/p∏ótno, 73 x 54 cm, sygnowany i datowany p. d.: 'St. Zawadzki 1940' Kszta∏ci∏ si´ w warszawskiej Szkole Rysunkowej W. Gersona - od 1932 r. Na prze∏omie 1899/1900 kontynuowa∏ nauk´ pod kierunkiem J. Malczewskiego w Szkole Sztuk Pi´knych w Krakowie. W latach 1900 - 03 studiowa∏ u O. Seitza w Monachium, póêniej w Pary˝u. By∏ cz∏onkiem Towarzystwa Zach´ty Sztuk Pi´knych. Tworzy∏ portrety, akty, pejza˝e i sceny rodzajowe, pos∏ugujàc si´ zarówno technikà olejnà, jak i akwarelà.

Cena wywo∏awcza: 10 000 z∏ ~ 2 700 €

4|Stanis∏aw ZAWADZKI, (1910 - 1964)

6|Wojciech KOSSAK, (1856 Pary˝ - 1942 Kraków)

By∏ synem i uczniem Juliusza Kossaka, ojcem Jerzego, tak˝e malarza oraz poetki Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej i pisarki Magdaleny Samozwaniec. Kszta∏ci∏ si´ w krakowskiej Szkole Sztuk Pi´knych, Akademii monachijskiej oraz w Pary˝u. W latach 1895 -1902 przebywa∏ g∏ównie w Berlinie, gdzie pracowa∏ dla cesarza Wilhelma II; malowa∏ te˝ dla dworu Franciszka Józefa II. Wiele podró˝owa∏, m.in. do Hiszpanii i Egiptu. W póêniejszych latach kilkakrotnie wyje˝d˝a∏ do Stanów Zjednoczonych, realizowa∏ zamówienia portretowe. W 1913 r. by∏ mianowany profesorem warszawskiej Szko∏y Sztuk Pi´knych. By∏ wspó∏autorem panoram: Rac∏awice (1893-1894), Berezyna (1895-1896), Bitwa pod piramidami (1901) oraz szkiców do niezrealizowanej Samosierry (1900). By∏ niezrównanym malarzem scen batalistycznych i historycznych. Gloryfikowa∏ w nich wojsko polskie: u∏anów, szwole˝erów, legionistów. Doskonale opanowa∏ sztuk´ malowania koni.

Cena wywo∏awcza: 60 000 z∏ ~ 16 200 €

‘Portret ppor. Stefana Zamoyskiego z koniem”, 1929 r. olej/p∏ótno, 139 x 102 cm, sygnowany i datowany p. d.: 'Wojciech Kossak | 1929' Reprodukowany: Kazimierz Olszaƒski, Wojciech Kossak, wyd. 4, 1990, nr 154.

7|Ludwik G¢D¸EK, (1847 Kraków - 1904 Wiedeƒ )

8|Jacek MALCZEWSKI, (1854 Radom - 1929 Kraków)

Zaprz´g na drodze olej/deska, 41 x 61 cm sygnowany p. d.: 'L G´d∏ek | Wien' na odwrocie oraz naklejka ze sk∏adów przyborów malarskich w Wiedniu

Âlepy faun prowadzony przez dzieci olej/p∏ótno, 36 x 66 cm, sygnowany l. d.: 'J Malczewski' obraz posiada opini´ Agnieszki ¸awniczakowej

Cena wywo∏awcza: 61 000 z∏ ~ 16 500 €

Cena wywo∏awcza: 95 000 z∏ ~ 25 700 €

Jacek Malczewski by∏ najwybitniejszym przedstawicielem polskiego malarstwa symbolicznego. Uczeƒ Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pi´knych (1872-75 i 1877-79) i E. Lehmana w paryskiej École des Beaux-Arts (1876-77); stale mieszka∏ i pracowa∏ w Krakowie. W l. 1896-1922 by∏ profesorem malarstwa w tamtejszej Szkole Sztuk Pi´knych (od 1900 r. - Akademii). Nale˝a∏ do Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka i do Grupy Zero. Pozostawi∏ po sobie bogatà spuÊcizn´ artystycznà; poczàwszy od realistycznych obrazów przedstawiajàcych popowstaniowe losy Polaków na Syberii, po fantastyczno-baÊniowe, biblijne i symboliczno-alegoryczne kompozycje, cz´sto splecione z wàtkami patriotycznymi. Ponadto malowa∏ wiele portretów, autoportretów i pejza˝y.

Uczy∏ si´ malarstwa pod kierunkiem W∏adys∏awa ¸uszczkiewicza w latach 1861 - 72 w krakowskiej Szkole Sztuk Pi´knych. W roku 1873 otrzyma∏ dwuletnie stypendium na studia za granicà - studiowa∏ w Wiedniu u E. Lichtenfelsa i C. Würzingera (do 1877 r.) Wiele wystawia∏ - w Krakowie w okresie 1863 - 1888, w TPSP we Lwowie (1892 r.) oraz w Salonie Krywulta w Warszawie, a tak˝e w Dreênie w latach 1882 - 90. Obrazy artysty znajdujà si´ w Chicago, Sztokholmie, Chemnitz, Pary˝u oraz Lwowskiej Galerii Obrazów. Malowa∏ krajobrazy, najcz´Êciej okolic podkrakowskich, sceny batalistyczne i rodzajowe, w których cz´sto umieszcza∏ sylwetki koni oraz jeêdêców.

9|Kazimierz MORDASEWICZ, (1859 Miƒsk - 1923 Pary˝) Portret Genowefy W´˝yk, 1905 r. (?) olej/p∏ótno dublowane, 77 x 102 cm sygnowany i datowany p. d.: 'Kaz Mordasewicz | 1905 (?)' Uczy∏ si´ w warszawskiej Szkole Rysunku u W. Gersona i A. Kamiƒskiego oraz w Akademii Sztuk Pi´knych w Petersburgu. Wiele podró˝owa∏ m.in.: do Wiednia, Monachium, Pary˝a, Florencji, Rzymu, Neapolu, Wenecji, Bawarii i Szwajcarii. Malowa∏ przede wszystkim portrety m.in. E. Orzeszkowej, I. Solskiej, M. åwikliƒskiej, H. Sienkiewicza, B. Prusa, S. ˚eromskiego. Tworzy∏ tak˝e pejza˝e i kompozycje religijne.

10|Tadeusz STYKA, (1889 Kielce - 1954 Nowy Jork) Portret córki Wandzi olej/tektura, 64,5 x 49 cm, sygnowany p. Êr.: 'TADE STYKA' (na odwrocie szkic portretu kobiety) Tadeusz Styka pochodzi∏ ze znanej rodziny artystów - malarzem byli jego ojciec Jan i brat Adam. Pierwsze lekcje rysunku i malarstwa otrzyma∏ w pracowni swego ojca. Nast´pnie uczy∏ si´, od roku 1900, u J.-J. Hennera i E. Carriere`a w Pary˝u. Tam te˝ mieszka∏ i mia∏ swojà pracowni´ malarskà. W roku 1929 przeprowadzi∏ si´ do Nowego Jorku, nadal jednak zachowujàc pracowni´ paryskà. Od najm∏odszych lat wystawia∏ swoje prace na Salonach i w galeriach paryskich oraz w Polsce, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. By∏ uznanym portrecistà; malowa∏ znane osobistoÊci ze Êwiata sztuki, nauki, polityki i z kr´gów arystokratycznych, portretowa∏ m.in. L. To∏stoja, I. Paderewskiego, M. Maeterlincka, S. D. Roosvelt, Pol´ Negri, W. Andersa, C. Flammariona. Malowa∏ tak˝e portrety, sceny rodzajowe i niekiedy kompozycje o tematyce religijnej.

Cena wywo∏awcza: 18 000 z∏ ~ 4 900 €

Cena wywo∏awcza: 85 000 z∏ ~ 23 000 €

Samotny wilk, ok. 1890 r. olej/p∏ótno, 90 x 128 cm, sygnowany l. d.: 'A. Wierusz Kowalski' na odwrocie p∏ótna trzy fragmentarycznie zachowane stemple: ' Adrian (...) MÜNCHEN (...); na kroÊnie napis: 'E X 940'; ponadto nalepka z napisem atramentem: 'Berenbau'; tak˝e firmowa drukowana nalepka: 'R. LÉRONDELLE | Emballage d’Objects d’art. | 76, Rue Blanche, PARIS'. Na ramie drukowana nalepka: 'AMSLER&BOTHART | KGL.HOFKUNSTHAND 2G. |BERLIN W. BEHRENSTR. 29a'

Swojà edukacj´ artystycznà rozpoczà∏ w warszawskiej Klasie Rysunkowej, gdzie uczy∏ od 1865 r. si´ pod kierunkiem Rafa∏a Hadziewicza, Aleksandra Kamiƒskiego i Wojciecha Gersona. Studia kontynuowa∏ w akademii w Dreênie, dokàd wyjecha∏ w 1871 r. oraz w Pradze – w 1872 r. 18. X. 1873 r. zapisa∏ si´ do Akademii Monachijskiej (Malschule) i studiowa∏ pod kierunkiem Aleksandra Wagnera, a w roku 1874 przeniós∏ si´ do pracowni Józefa Brandta. Powodzenie jakie w krótkim czasie zdoby∏ na rynku sztuki spowodowa∏o, ˝e osiad∏ w Monachium na sta∏e. Wystawia∏ w Glaspalast, gdzie na wystawach mi´dzynarodowych w 1883 r. zdoby∏ medal drugiej, a w 1892 r. pierwszej klasy. By∏ aktywnym uczestnikiem ˝ycia polskiej spo∏ecznoÊci artystycznej przebywajàcej w Monachium, m. in. wraz z Józefem Brandtem i W∏adys∏awem Czachórskim przewodniczy∏ towarzystwu wspólnej pomocy dla popierania m∏odych artystów powo∏anego przez Êrodowisko polskie w 1894 r. W 1890 r. otrzyma∏ tytu∏ honorowego cz∏onka Akademii Monachijskiej. Monachium opuszcza∏ rzadko –

poza wyjazdami w rodzime strony (ok. 1897 r. kupi∏ majàtek Mikorzyn ko∏o Konina, w którym przebywa∏, gdy przyje˝d˝a∏ do kraju); w 1903 r. zwiedzi∏ pó∏nocnà Afryk´ w poszukiwaniu nowych motywów dla swojego malarstwa. Bra∏ udzia∏ w licznych wystawach mi´dzynarodowych, przede wszystkim w Monachium, Berlinie i Wiedniu, gdzie w 1894 r. zdoby∏ z∏oty medal. Swoje prace prezentowa∏ tak˝e na wystawach krajowych w TZSP w Warszawie, gdzie zorganizowano wystawy indywidualne artysty w 1892 i 1908 r. oraz w TPSP w Krakowie w latach 1893, 1895- 96 i 1898 – 1900, a tak˝e w Salonie Aleksandra Krywulta. Dokonania artystyczne malarza zosta∏y spopularyzowane przez ilustrowane czasopisma zamieszczajàce drzeworytnicze reprodukcje rysunków i obrazów – pojawia∏y si´ one od 1894 r. g∏ównie w K∏osach, Tygodniku ilustrowanym i wielu pismach zagranicznych. TwórczoÊç malarza zdominowana by∏a przez sceny rodzajowe z ˝ycia polskiej wsi, dworków polskich oraz ma∏ych miasteczek. Najcz´stszym motywem tych obrazów by∏ koƒ nieroz∏àcznie zwiàzany z cz∏owiekiem, przedstawiany w wiejskim krajobrazie, najcz´Êciej zimowym. Najwi´kszà popularnoÊcià wÊród publicznoÊci i handlarzy obrazów cieszy∏y si´ kompozycje z motywem wilka, przedstawianego w nocnym, zimowym pejza˝u, bàdê watach napadajàcych na konie i podró˝nych w saniach, powtarzane w ró˝nych wariantach i formatach. Cz´ste w dorobku artystycznym Wierusza Kowalskiego sà tak˝e sceny myÊliwskie. Obrazy malarza znajdujà si´ m. in. w Nowej Pinakotece w Monachium, w muzeach w Dreênie, Królewcu, Antwerpii, Berlinie i w Stanach Zjednoczonych.

Cena wywo∏awcza: 240 000 z∏ ~ 65 000 €

11|Alfred WIERUSZ KOWALSKI 1849 Suwa∏ki – 1915 Monachium)

12|Abraham NEUMANN, (1873 Sierpc na Mazowszu - 1942 Kraków) ¸ódê przy brzegu olej/deska, 31 x 42 cm, sygnowany p. d.: 'a. Neumann'

Cena wywo∏awcza: 12 000 z∏ ~ 3 200 €

13|Zofia WENDORFF - SERAFINOWICZ , (1905 Wilno - ?) Koncert, 1934 r. olej/p∏ótno, 73 x 103,5 cm, sygnowany i datowany l. g.: 'WENDORFF | SERAFINOWICZOWA | WILNO 1934' Studiowa∏a w latach 1924 - 1931 na Wydziale Sztuk Plastycznych Uniwersytetu im. Stefana Batorego w Wilnie, gdzie otrzyma∏a dyplom z malarstwa z wyró˝nieniem. W okresie mi´dzywojennym wystawia∏a m.in. w warszawskim Instytucie Propagandy Sztuki i w Wilnie (1939 r., Zbiorowa Wystawa Zespo∏u Artystów Wileƒskich) oraz wyk∏ada∏a w szko∏ach Instytutu RzemieÊlniczego Wileƒsko - Nowogródzkiego. Po wojnie zamieszka∏a w Gdaƒsku, gdzie by∏a cz∏onkiem Zwiàzku Polskich Artystów Plastyków. W 1956 roku wstàpi∏a do klasztoru SS. Benedyktynek w ˚arnowcu, gdzie zajmowa∏a si´ malarstwem i grafikà o tematyce religijnej oraz pracami konserwatorskimi.

Cena wywo∏awcza: 49 000 z∏ ~13 300 €

Zarabia∏ na ˝ycie malujàc portrety i równoczeÊnie uczy∏ si´ w Szkole Rysunkowej u W. Gersona. W latach 1897-1902 studiowa∏ w krakowskiej ASP u J. Malczewskiego, L. Wyczó∏kowskiego i J. Stanis∏awskiego. W 1900 r. by∏ w Pary˝u, gdzie przez par´ miesi´cy ucz´szcza∏ do Academie Julian, zwiedzi∏ te˝ Belgi´, Holandi´, Angli´ i Niemcy. Jego edukacj´ artystycznà uzupe∏ni∏y wizyty w muzeach w Europie i Stanach Zjednoczonych. Lata 1904 i 1925-1927 sp´dzi∏ w Palestynie, gdzie uczy∏ w Szkole Sztuk Pi´knych i Przemys∏u Artystycznego. Podczas II wojny Êwiatowej by∏ wi´ziony w krakowskim getcie. Zosta∏ rozstrzelany w 1942 r. Malowa∏ g∏ównie pejza˝e, motywy architektoniczne, wn´trza i martwe natury.

15|Stanis∏aw CZAJKOWSKI, (1878 Warszawa - 1954 Sandomierz) "Sàdny dzieƒ", (Âwi´to Jom Kipur) 1914 r. olej/p∏ótno, 85 x 137,5 cm sygnowany i datowany l. d.: 'STANIS¸AW CZAJKOWSKI | KRAKÓW 1914' na odwrocie dwie naklejki - jedna zachowana fragmentarycznie, druga z Towarzystwa Przyjació∏ Sztuk Pi´knych w Krakowie: '1914 Salon Wiosenny | Autor Czajkowski Stanis∏aw | Dzie∏o Sàdny dzieƒ | Rodzaj ol Cena 1600 K.' Bibliografia: Obraz reprodukowany lub opisywany w: - Katalog Wystawy Jubileuszowej MCMXIV, I Salon Wiosenny, TPSP, Kraków 1914, s. 13, nr kat. 14 Obraz prezentowany na wystawie Józef Brandt - uczniowie i przyjaciele, Muzeum w Radomiu, 1998 - 1999

Martwa natura z krabem olej/p∏ótno, 51 x 40 cm, sygnowany l. d.: 'Adler'

Artystycznà nauk´ rozpoczà∏ w Polsce, kontynuowa∏ jà w Jugos∏awii - w warsztacie grawerskim. Oko∏o 1918 roku zakoƒczy∏ studia w Barmen ko∏o Düsseldorfu u Gustawa Wiethüchtera. Po powrocie do Polski, w okresie 1918 - 20 wspó∏pracowa∏ z grupà ˝ydowskich malarzy i poetów Jung Idisz w ¸odzi. Od 1924 roku mieszka∏ poza krajem - w Pary˝u, Düsseldorfie, Berlinie, w latach 1929 - 30 na Majorce i w Hiszpanii, w latach 30-tych ponownie w Pary˝u, póêniej w Londynie. Wystawia∏ w Warszawie, ¸odzi, Wroc∏awiu, Londynie, Nowym Yorku i Edynburgu. Poczàtkowo tworzy∏ obrazy o tematach zaczerpni´tych z folkloru ˝ydowskiego, póêniej na jego twórczoÊç mia∏y wp∏yw dokonania P. Klee, którego pozna∏ w 1933 r. oraz P. Picassa. malowa∏ martwe natury, portrety i kompozycje figuralne.

Cena wywo∏awcza: 98 000 z∏ ~ 26 400 €

Cena wywo∏awcza: 65 000 z∏ ~ 17 500 €

14|Jankiel ADLER (1895 Tuszyn k. ¸odzi - 1949 Aldbourne k. Londynu)

Stanis∏aw Czajkowski studiowa∏ w akademiach: krakowskiej, monachijskiej, a tak˝e w Académie Julian w Pary˝u. By∏ bratem tak˝e malarza- Józefa. Odby∏ wiele podró˝y artystycznych po Europie, odwiedza∏ te˝ ró˝ne regiony Polski. Przyjaêni∏ si´ z najwybitniejszymi postaciami Êwiata artystycznego, zarówno Krakowa, jak i Pary˝a. By∏ uczestnikiem s∏ynnego wesela Rydla, opisanego przez S. Wyspiaƒskiego w dramacie: "Wesele". Artysta wyszed∏ ze szko∏y Stanis∏awskiego, który zaszczepi∏ w nim zami∏owanie do pejza˝u ojczystego. Malowa∏ tak˝e sceny rodzajowe i widoki miejskie. Tematem prezentowanego obrazu jest Jom Kippur (Sàdny Dzieƒ - Dzieƒ Pojednania), najbardziej uroczyste Êwi´to w judaizmie - ˝ydowskie jesienne Êwi´to pokutne. W poprzedzajàcy Âwi´to wieczór ˚ydzi udajà si´ do synagogi, gdzie sp´dzajà noc i ca∏y nast´pny dzieƒ na modlitwach oczyszczajàcych i wychwalajàcych Stwórc´.

16|Antoni SZYD¸OWSKI, (1895 Olszówka - ?) Letni pejza˝, 1922 r. olej/tektura, 40 x 69 cm, sygnowany i datowany l. d.: 'Ant. Szyd∏owski 22' Ukoƒczy∏ Akademi´ Sztuk Pi´knych w Krakowie w 1918 roku; uczy∏ si´ w pracowni Jacka Malczewskiego. Malowa∏ przede wszystkim pejza˝e i portrety.

Cena wywo∏awcza: 2 000 z∏ ~ 540 €

17|W∏adys∏aw KRZY˚ANOWSKI, (1889 Lwów - ok. 1973 Edynburg)

Studiowa∏ w krakowskiej ASP pod kierunkiem J. Pankiewicza, a nast´pnie w Pary˝u. Po powrocie do kraju w 1925 w∏àczy∏ si´ bardzo aktywnie w nurt ˝ycia artystycznego, zw∏aszcza Lwowa i Krakowa. By∏ cz∏onkiem cechu artystów plastyków Jednoróg, Zwiàzku Dziesi´ciu Artystów Plastyków, grup Awangarda i Nowa Generacja oraz ZZAP. Malowa∏ martwe natury, pejza˝e i studia figuralne, o kompozycji wynikajàcej z g∏´bokich przemyÊleƒ prac Cezanne'a, ale w których rol´ nadrz´dnà odgrywa∏ kolor.

Cena wywo∏awcza: 8 000 z∏ ~ 2 100 €

18|Wac∏aw WÑSOWICZ, (1891 Warszawa - 1942 Wilanów) W ogrodzie, 1932 r. olej/p∏ótno, 61,5 x 73 cm, sygnowany i datowany l. d.: 'WÑSOWICZ 1932' Studia artystyczne odby∏ w Warszawie w latach 1909-14 w szkole rysunkowej im. W. Gersona pod kierunkiem M. Kotarbiƒskiego i w SSP u I. Pieƒkowskiego. W 1914 r. by∏ te˝ uczniem J. Malczewskiego w krakowskiej ASP. Podró˝owa∏ do Francji, Holandii i W∏och oraz na Ba∏kany. Bra∏ aktywny udzia∏ w ˝yciu artystycznym mi´dzywojennej Warszawy, wiele wystawia∏, podejmowa∏ te˝ rozliczne funkcje spo∏eczne i organizacyjne w Êrodowisku artystów plastyków. Nale˝a∏ do ugrupowaƒ formiÊci, Rytm i Ryt. Zajmowa∏ si´ te˝ drzeworytem, malarstwem na ceramice i tkaninach, dekoracjà wn´trz oraz projektami w dziedzinie sztuki u˝ytkowej.

Cena wywo∏awcza: 25 000 z∏ ~ 6 750 €

Sianokosy olej/tektura, 33, 5 x 48,5 cm, sygnowany p. d.: 'W∏ad. Krzy˝anowski'

19|Jacek MALCZEWSKI, (1854 Radom - 1929 Kraków)

Portret barona Götz – Okocimskiego (1895 – 1962) w mundurze porucznika, z przypi´tym na piersi medalem za odwag´ (Tapferkeistmedaille) namalowa∏ Malczewski w roku 1917, w czasie I wojny Êwiatowej, gdy portretowany s∏u˝y∏ jeszcze w armii austriackiej; póêniej, w roku 1920, Okocimski zaciàgnà∏ si´ jako ochotnik do Wojska Polskiego. Antoni Jan Kazimierz baron Götz – Okocimski von Okocim po ukoƒczeniu gimnazjum w Krakowie studiowa∏ w Akademii Rolniczej w Wiedniu. Ze wzgl´du na Êmierç brata i zwiàzanà z tym niespodziewanà koniecznoÊç obj´cia w przysz∏oÊci kierownictwa zak∏adów przemys∏owych, ukoƒczy∏ Akademi´ Handlowà w Krakowie, a nast´pnie studiowa∏ w Pary˝u w École de Sciences Politiques. Stanowisko dyrektora w browarze w Okocimiu objà∏ w 1924 r. Podobnie jak ojciec otrzyma∏ liczne godnoÊci i piastowa∏ wiele urz´dów, m. in. w latach 1935 – 38 pe∏ni∏ funkcj´ pos∏a na sejm Rzeczypospolitej, by∏ prezesem Izby Przemys∏owo – Handlowej w Krakowie (od 1938 r.) i radcà Krakowskiej Izby Rolniczej oraz cz∏onkiem Tymczasowej Rady i Wydzia∏u Powiatowego w Brzesku, a w 1937 r. odznaczony zosta∏ Z∏otym Krzy˝em Zas∏ugi.

Cena wywo∏awcza: 210 000 z∏ ~ 56 800 €

Portret Antoniego Götz – Okocimskiego, 1917 r. olej/tektura, 103 x 73,3 cm , sygnowany i datowany p. g. : ‘JMalczewski | 1917’ na odwrocie papierowa nalepka :’Towarzystwo Przyjació∏ Sztuk Pi´knych w Krakowie | Nr. 106.1616 | P. 1939 .| Autor (…) | Adres Wystawa Jacka Malczewskiego | Dzie∏o Portret A. Br. Gotza Okocimskiego | Wykonanie ol. tekt. | Cena (…)’

20|Malarz holenderski, XVII w.

21|Malarz flamandzki, XVII w., NaÊladowca Jana FYTA (1611 - 1661)

Statki na morzu olej/deska, 48 x 65 cm obraz po konserwacji

Martwa natura z dziczyznà olej/p∏ótno dublowane, 59,5 x 81 cm

Cena wywo∏awcza: 59 000 z∏ ~ 15 900 €

Cena wywo∏awcza: 15 000 z∏ ~ 4 000 €

22|Autor nierozpoznany, XVII/XVIII w.

Cena wywo∏awcza: 16 000 z∏ ~ 4 300 €

Martwa natura z zajàcem olej/p∏ótno zdublowane na desk´, 81 x 67 cm

23|Tadeusz Józef MAKOWSKI, (1882 OÊwi´cim - 1932 Pary˝) Autoportret z dziewczynkà, ok. 1921 r. olej/deska, 71 x 32,5 cm, sygnowany na odwrocie: 'Makowski | N 108' obraz posiada opini´ El˝biety Zawistowskiej

Tadeusz Makowski jest jednym z najwybitniejszych artstów polskich 1 po∏owy XX w. By∏ malarzem, grafikiem i rysownikiem. W latach 1903- 08 uczy∏ si´ w akademii krakowskiej u J. Unierzyskiego, J. Mehoffera i J. Stanis∏awskiego; jednoczeÊnie studiowa∏ filologi´ na Uniwersytecie Jagielloƒskim. W roku 1908, przez Monachium, wyjecha∏ do Pary˝a, gdzie zamieszka∏ na sta∏e. Stamtàd wyje˝d˝a∏ na letnie sezony do Bretanii, Owernii oraz na po∏udnie Francji. Odby∏ te˝ podró˝ artystycznà do Holandii i Belgii (1921 r.). W Pary˝u przyjaêni∏ si´ z wieloma znakomitymi malarzami, pisarzami oraz marszandami. Utrzymywa∏ ˝ywe kontakty z artystami polskimi przebywajàcymi we Francji i by∏ prezesem paryskiego "Towarzystwa Artystów Polskich". Swoje prace wystawia∏ w kraju - w Krakowie i Warszawie (od 1907 r.) i Lwowie (1910 r.) oraz za granicà - w Pary˝u, Barcelonie, Wiedniu, Budapeszcie i Amsterdamie. Malowa∏ kompozycje figuralne, pejza˝e, martwe natury i portrety, zw∏aszcza dzieci. Eksperymentujàc z malarstwem kubistycznym wypracowa∏ swój indywidualny styl. Formà, kolorem i Êwiat∏em, a tak˝e pewnà deformacjà budowa∏ pe∏ne liryzmu choç czasami nie pozbawione pewnej ironii czy drwiny kompozycje malarskie.

Cena wywo∏awcza: 320 000 z∏ ~ 86 500 €

Bibliografia: Obraz opisany i reprodukowany [w:] W∏adys∏awa Jaworska, Tadeusz Makowski. ˚ycie i twórczoÊç, Wroc∏aw 1964, s. 337, poz. 306, il. 86 na str. 157

24|Henryk HAYDEN, (1883 Warszawa - 1970 Pary˝) Pejza˝ z Domê olej/p∏ótno, 60,5 x 73,5 cm, sygnowany l. d.: 'Hayden' Studiowa∏ w Warszawie w SSP i na Politechnice oraz w paryskiej Academie "La Palette". Wystawia∏ w Pary˝u na Salonach: Niezale˝nych, Tuileries i Majowym. Du˝o czasu sp´dza∏ na po∏udniu Francji. Mia∏ indywidualne wystawy w renomowanych galeriach Pary˝a i Londynu. W latach 1922-1953 malowa∏ realistyczne pejza˝e i portrety. Pod koniec ˝ycia nawiàza∏ do swych kubistycznych doÊwiadczeƒ z m∏odoÊci, tworzàc obrazy z pogranicza sztuki figuralnej i abstrakcyjnej.

Cena wywo∏awcza: 55 000 z∏ ~ 14 900 €

Narcyzy w wazonie olej/p∏ótno, 64,5 x 50,5 cm, sygnowany p. d.: 'WWeiss' Artysta studiowa∏ w krakowskiej SSP w latach 1890- 1899. Nagrodà za ukoƒczenie szko∏y - obok z∏otego medalu- by∏o roczne stypendium na pobyt w Pary˝u. W malarstwie artysty splata∏y si´ ró˝ne poetyki: realistyczna, ekspresjonistyczna i secesyjno-dekoracyjna. Sta∏à zaÊ cechà twórczoÊci Weissa by∏o inspirowanie si´ naturà, której g∏´boka znajomoÊç le˝a∏a u podstaw ka˝dego z namalowanych przez artyst´ dzie∏.

25|Wojciech WEISS, (1875 Leorda w Rumunii - 1950 Kraków)

26|Emmanuel KATZ, (zw. Mané – Katz) (1894 Krzemieniec - 1962 Tel Awiw)

W latach 1911-12 ucz´szcza∏ do Szko∏y Rysunkowej w Wilnie. Studia artystyczne kontynuowa∏ w Szkole Malarstwa M. Muraszki w Kijowie. W 1913 rozpoczà∏ studia w paryskiej École des Beaux-Arts pod kierunkiem F. Cormona. W 1917 objà∏ stanowisko profesora w Instytucie Artystycznym w Charkowie. W 1921 roku, podró˝ujàc przez Baku, Tyflis, Moskw´, Miƒsk i Warszaw´ powróci∏ do Pary˝a, by zwiàzaç si´ z kr´giem École de Paris. Swe prace prezentowa∏ na indywidualnych wystawach w galeriach paryskich Percier, Granoff, Brummer, Petit i Charpentier. Od 1932 roku nale˝a∏ do polskiego Zrzeszenia ˚ydowskich Artystów Malarzy i Rzeêbiarzy. Okres II wojny Êwiatowej sp´dzi∏ w Nowym Jorku, po jej zakoƒczeniu powróci∏ do Pary˝a. Tematy malarstwa Mané-Katza czerpa∏ z ˝ycia codziennego ˚ydów, przedstawiajàc wizerunki chasydów, sceny z getta, kompozycje symboliczne oraz pejza˝e. Zajmowa∏ si´ tak˝e rzeêbà - tworzy∏ przed wszystkim odlewane figurki o tematyce ˝ydowskiej.

Cena wywo∏awcza: 180 000 z∏ ~ 48 600 €

WieÊ na Ukrainie, 1936 r. olej/p∏ótno, 88 x 114,5 cm sygnowany i datowany l. d.: 'Mane Katz 36'

28|Kazimierz ¸OTOCKI, (1882 Szumlany Ma∏e - 1942 Rosja) "Widok z Parku Stryjskiego" (Lwów), 1922 r. olej/tektura, 22 x 29 cm na odwrocie tytu∏ autorski oraz podpis i data: 'Widok z Parku Stryjskiego | K. ¸otocki | 1922' Malarstwa uczy∏ si´ w Starym Sàczu u B. Rychter Janowskiej (1901 r.), w pracowniach S. Kaczora Batowskiego we Lwowie, F. M. Wygrzywalskiego, W. Witwickiego, S. Obsta, E. M. Pietscha, K. Olpiƒskiego oraz w lwowskiej Wolnej Akademii Sztuk Pi´knych, a tak˝e w Krakowie u J. Stanis∏awskiego. Pracowa∏ jako nauczyciel rysunków w Nowym Sàczu i we Lwowie. Nale˝a∏ do Zwiàzku Lwowskich Artystów Grafików. Wystawia∏ w Nowym Sàczu, Krakowie, we Lwowie i Poznaniu. Malowa∏ i rysowa∏ g∏ównie pejza˝e i widoki miejskie z fragmentami architektury zabytkowej. Zajmowa∏ si´ tak˝e grafikà.

Cena wywo∏awcza: 2 700 z∏ ~ 730 €

29|Bronis∏awa RYCHTER - JANOWSKA, (1868 Kraków - 1953 Kraków) Parkowa alejka olej/tektura, 19,5 x 26 cm, sygnowany p. d.: 'Br. RYCHTER JANOWSKA' Siostra malarza Stanis∏awa Janowskiego. Studia malarskie odby∏a w Monachium, w Akademii Florenckiej i w Rzymie. Zwiàzana by∏a ze Êrodowiskiem artystycznym Krakowa. W 1932 r. mia∏a indywidualnà wystaw´ w warszawskiej Zach´cie. Realistyczne malarstwo artystki cieszy si´ do dziÊ du˝ym wzi´ciem, g∏ównie za sprawà obranych tematów - polskie dwory i dworki, zapis wn´trz szlacheckich siedzib, polskie koÊció∏ki i wiejskie chaty, pejza˝e i sceny folklorystyczne.

Cena wywo∏awcza: 5 000 z∏ ~ 1 350 €

27|Stanis∏aw KAMOCKI, (1875 Warszawa – 1944 Zakopane)

W 1891 r. ukoƒczy∏ Szko∏´ Sztuk Pi´knych w Krakowie pod kierunkiem F. Cynka, J. Unierzyskiego, L. Wyczó∏kowskiego, J. Malczewskiego i J. Stanis∏awskiego. Dzi´ki stypendium kontynuowa∏ nauk´ w Pary˝u. Odwiedzi∏ równie˝ W∏ochy, Niemcy i Szwajcari´. W 1919 r. objà∏ katedr´ pejza˝u w Akademii Sztuk Pi´knych w Krakowie. Jako pedagog kontynuowa∏ program Stanis∏awskiego prowadzàc szko∏´ pejza˝owà. W∏aÊnie od Stanis∏awskiego przejà∏ umi∏owanie przyrody, wra˝liwoÊç obserwacji, uczuciowy stosunek do krajobrazu wsi polskiej. Stàd cz´sto pojawiajàce si´ w jego malarstwie motywy: ∏any zbo˝a, zagony ziemniaków, stogi siana, drzewa, dworki, wiejskie koÊció∏ki oglàdane w ró˝nych porach roku. Tematów tych szuka∏ w´drujàc po wsiach Podola, Wo∏ynia, Spisza, a szczególnie ziemi podkrakowskiej i podhalaƒskiej. Obrazy malowa∏ w plenerze. W pierwszym okresie twórczoÊci (1900-15) malowa∏ g´stà pastà olejnà, którà nak∏ada∏ obficie, uzyskujàc efekt konkretnej materialnej powierzchni malarskiej. W krajobrazach letnich stosowa∏ ci´˝kie zielenie o niezbyt silnym napi´ciu walorowym. Pos∏ugiwa∏ si´ na ogó∏ barwami lokalnymi i pozostawa∏ wierny przedmiotowi. W póêniejszym okresie farba k∏adziona by∏a pobie˝nie, szerokimi pociàgni´ciami p´dzla, nadajàc obrazom matowà powierzchni´. Nale˝a∏ do TAP Sztuka, a tak˝e wiedeƒskiej Secesji, ZPAP i TZSP.

30|Stanis∏aw PODGÓRSKI, (1882 Ka∏usz - 1964 WiÊnicz Nowy) Pejza˝ z zakolem rzeki olej/tektura, 22,5 x 28 cm, sygnowany p. d.: 'S. Podgórski' By∏ uczniem J. Stanis∏awskiego i L. Wyczó∏kowskiego, studiowa∏ w paryskiej Academie Colarossi i we W∏oszech. By∏ cz∏onkiem krakowskiego ugrupowania ‘Sztuka’. W czasie pierwszej wojny Êwiatowej, posàdzony przez Rosjan o szpiegostwo, zosta∏ deportowany za Ural. Malowa∏ nastrojowe pejza˝e z okolic Tatr i Beskidów.

Cena wywo∏awcza: 6 000 z∏ ~ 1 620 €

"Drzewa na Bystrem" (Zakopane) olej/tektura, 70 x 100 cm na odwrocie papierowa naklejka: 'Towarzystwo Przyjació∏ Sztuk Pi´knych w Krakowie | Autor S. Kamocki | (…) Drzewa na Bystrem | Rodzaj ol Cena 30000 Kr'

31|Józef PANKIEWICZ, (1866 Lublin – 1940 La Ciotat we Francji) Martwa natura. Budda z ga∏àzkà mimozy, 1906 r. olej/p∏ótno, 68,5 x 58 cm sygnowany l. d.: 'Pankiewicz' Bibliografia: Obraz opisywany i reprodukowany w katalogu: Józef Pankiewicz "˚ycie i dzie∏o", MN w Warszawie 2006 r., poz. 96. W latach 1884 - 85 uczy∏ si´ w warszawskiej Klasie Rysunkowej pod kierunkiem W. Gersona i A. Kamiƒskiego, nast´pnie wraz z W. Podkowiƒskim wyjecha∏ do Petersburga, aby w latach 1885-86 przebywaç na stypendium w tamtejszej akademii. W 1889 r. obaj artyÊci udali si´ do Pary˝a. Zapoznawszy si´ z pracami impresjonistów po powrocie do Warszawy w 1890 roku, stara∏ si´ przenieÊç na rodzimy grunt francuskie trendy malarskie. Nawiàzujàcy do impresjonizmu "Targ na kwiaty przed koÊcio∏em Âw. Magdaleny w Pary˝u" (1890 r.) spotka∏ si´ z nieprzychylnym odbiorem polskiej krytyki i publicznoÊci, która doradza∏a malarzowi wizyt´ u okulisty. W latach nast´pnych twórczoÊç artysty pozostawa∏ pod wp∏ywem symbolizmu - tworzy∏ nastrojowe nokturny o ciemnym, niemal monochromatycznym kolorycie oraz cykl portretów. W 1897 roku zosta∏ cz∏onkiem krakowskiego Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”. W latach 1897-1906 podró˝owa∏ po zachodniej Europie zwiedzajàc Holandi´, Belgi´, W∏ochy, Angli´, Niemcy i Francj´. W roku 1906 zosta∏ profesorem ASP w Krakowie. Wojenne lata 1914-19 sp´dzi∏ w Hiszpanii, gdzie zaprzyjaêni∏ si´ z Robertem Delaunayem, któremu zawdzi´cza zmian´ stylu. P∏ótna ‘okresu hiszpaƒskiego’ cechuje geometryzacja (wp∏yw kubizmu) oraz intensywnoÊç p∏asko k∏adzionych barw - wp∏yw fowizmu. W latach 20. zainicjowa∏ nurt polskiego koloryzmu nawiàzujàcy do twórczoÊci francuskich postimpresjonistów. Jako pedagog patronowa∏ grupie malarzy i grafików skupionych w Komitecie Paryskim zwanych potocznie kapistami. W jej sk∏ad wchodzili m.in. Jan Cybis, Artur Nacht-Samborski, Józef Czapski, Zygmunt Waliszewski i Piotr Potworowski. Od 1923 roku zosta∏ ponownie profesorem ASP w Krakowie, a od 1925 roku kierowa∏ filià tej uczelni w Pary˝u. Prezentowany obraz wpisuje si´ w cykl martwych natur o ciemnym kolorycie powsta∏ych w okresie 1906 - 1908, m.in Martwa natura z b∏´kitnym wazonem (Muzeum Narodowe w Warszawie), Budda i lewkonie (Muzeum Narodowe w Krakowie), Anemony (Muzeum Narodowe w Krakowie)

Cena wywo∏awcza: 150 000 z∏ ~40 500 €

34|Soter Jaxa MA¸ACHOWSKI (1867 Wolanów pod Odessà - 1952 Kraków) Kosze rybackie na pla˝y gwasz/karton, 39,5 x 50 cm, sygnowany p. d.: 'S. Jaxa' Studiowa∏ w krakowskiej SSP pod kierunkiem F. Cynka, I. Jab∏oƒskiego i W∏. ¸uszczkiewicza. Od r. 1894 w kontynuowa∏ studia artystyczne w Szkole Rysunku i Malarstwa Stanis∏awa Grocholskiego w Monachium, gdzie mieszka∏ do 1901 r. W roku nast´pnym powróci∏ do kraju i osiad∏ na sta∏e w Krakowie. Wielokrotnie podró˝owa∏ do W∏och. TwórczoÊç artysty obejmuje przede wszystkim malarstwo pejza˝owe. Dla malarskiej twórczoÊci Jaxy charakterystyczne sà zw∏aszcza pejza˝e morskie i nokturny. Artysta bra∏ udzia∏ w wielu wystawach - w TPSP w Krakowie, TZSP w Warszawie, w Salonie Krywulta w Warszawie, w TPSP we Lwowie, w ¸odzi, Poznaniu, Lublinie.

Cena wywo∏awcza: 3 600 z∏ ~970 €

35|Józef GURANOWSKI, (1852 Warszawa - 1922 Warszawa) Wschód ksi´˝yca, 1910 r. gwasz/papier, 39 x 27,5 cm (w Êwietle passe - partout) sygnowany i datowany l. d.: 'J Guranowski | 1910' Malarz i dekorator teatralny, uczy∏ si´ u dekoratora i malarza Adama Malinowskiego, z którym póêniej wspó∏pracowa∏ w Dekoratorni Warszawskich Teatrów Rzàdowych. W latach 1891 - 1908 zajmowa∏ stanowisko g∏ównego dekoratora WTR, a od 10908 roku, tak˝e ich g∏ównego maszynisty. Poza Warszawà wspó∏pracowa∏ równie˝ z teatrami w Dàbrowie Górniczej i Sosnowcu. Po przejÊciu na emerytur´, w 1911 roku, poÊwi´ci∏ si´ wy∏àcznie malarstwu. Realizowa∏ dekoracje do baletów, tworzy∏ kurtyny teatralne, od 1880 roku bra∏ udzia∏ w wystawach TZSP. Malowa∏ g∏ównie pejza˝e, pos∏ugujàc si´ technikà olejnà i akwarelowà.

Cena wywo∏awcza: 3 500 z∏ ~950 €

32|Artur WASNER,(1887 - 1938 ?) Widok miasta z jeziorem (Wroc∏aw ?), 1935 r. olej/p∏ótno, 51x 65,5 cm sygnowany i datowany p. d.: 'A. Wasner 35'

36|Erno ERB, (1878 lub 1890 Lwów (?) - 1943 Lwów)

Studiowa∏ w latach 1906-1909 we Wroc∏awskiej Królewskiej Szkole Rzemios∏a Artystycznego u E. Kaempffera i C. E. Morgensterna. Odby∏ wiele podró˝y, by∏ m.in. w Holandii, Hiszpanii, Francji, W∏oszech i Rosji. W 1915 r. we Wroc∏awiu za∏o˝y∏ prywatnà szko∏´ malarstwa. Malowa∏ g∏ównie pejza˝e oraz martwe natury, portrety, wn´trza i akty. Jego prace mo˝na oglàdaç w Muzeum Narodowym we Wroc∏awiu.

Pejza˝ z rzekà akwarela/papier, 36 x 26 cm, sygnowany p. d.: 'E. Erb'

Cena wywo∏awcza: 7 600 z∏ ~2 050 €

Cena wywo∏awcza: 6 500 z∏ ~1 750 €

Ca∏e ˝ycie mieszka∏ i tworzy∏ we Lwowie oraz przez d∏u˝szy okres w Truskawcu. Najcz´Êciej malowa∏ kompozycje olejne o bogatej fakturze. Ulubionymi tematami artysty by∏ scenki rodzajowe z ˝ycia miasta: przekupki sprzedajàce kwiaty na targu, typy ch∏opów ukraiƒskich i ˚ydów oraz martwe natury i portrety.

"Las" olej/p∏ótno, 73,4 x 60 cm sygnowany p. d.: 'A. ¸.' na odwrocie papierowa naklejka: 'Centralne Biuro Wystaw Artystycznych | ¸ódê ul. Piotrkowska 65 tel. 11 - 24 | Imi´ i nazwisko autora ¸ubniewicz Alb (...) | Adres ¸ódê (...) 28 | Nr leg technika ol wymiary 75 x 60 | Tytu∏ Dzie∏a Las | Data wystawienia' Albin ¸ubniewicz otrzyma∏ w 1957 roku nagrod´ plastycznà Miasta ¸odzi za ca∏okszta∏t pracy twórczej w dziedzinie malarstwa sztalugowego i Êciennego.

Cena wywo∏awcza: 4 000 z∏ ~1 100 €

33|Albin ¸UBNIEWICZ, (1910 - 1986)

Pejza˝ jesienny olej/deska, 13 x 18 cm, sygnowany p. d.: 'R. Kochanowski'

Pejza˝ z Kaukazu olej/deska, 15 x 22,5 cm (w Êwietle oprawy) sygnowany l. d.: 'I. Trusz'

38|Roman Kazimierz KOCHANOWSKI (1857 Kraków - 1945 Freising, Bawaria)

Studiowa∏ w krakowskiej Szkole Sztuk Pi´knych u Leona Wyczó∏kowskiego i Jana Stanis∏awskiego, a nast´pnie w Wiedniu i w Monachium. Wiele podró˝owa∏, m.in. do Rzymu, na Krym, do Palestyny i Egiptu, a podró˝e te dokumentowa∏ wieloma pejza˝ami i szkicami. Stale mieszka∏ we Lwowie, gdzie obecnie znajduje si´ poÊwi´cone mu muzeum. Malowa∏ portrety, nastrojowe krajobrazy i sceny rodzajowe. Jego obrazy cenione i poszukiwane przez kolekcjonerów cieszy∏y si´ zawsze du˝à popularnoÊcià.

Skraj lasu olej/deska, 9,5 x 12 cm, sygnowany l. d.: 'R. Kochanowski'

Cena wywo∏awcza: 10 000 z∏ ~2 700 €

Cena wywo∏awcza: 11 000 z∏ ~3 000 €

39|Iwan TRUSZ, (1869 Wysocko - 1941 Lwów)

Nauk´ rysunku zaczyna∏ w Krakowie u Maksymiliana Cercha. W latach 1873/74 i 1874/75 studiowa∏ w krakowskiej Szkole Sztuk Pi´knych u W. ¸uszczkiewicza i H. Grabiƒskiego. W 1875 roku wyjecha∏ do Wiednia, gdzie uczy∏ si´ w akademii u Christiana Grieppenkerla, póêniej na wydziale pejza˝owym u Eduarda Lichtenfelsa. Debiutowa∏ na wystawie w krakowskim TPSP w sezonie 1877/78. Na wiosn´ 1881 roku przeniós∏ si´ na sta∏e do Monachium. Swoje prace prezentowa∏ na wystawach w Düsseldorfie, Monachium, Wiedniu, Berlinie i Saltzburgu; w 1891 roku otrzyma∏ na mi´dzynarodowej wystawie w Londynie dyplom honorowy II klasy. w 1896 roku bra∏ udzia∏ w malowaniu panoramy Tatry. By∏ niezrównanym pejza˝ystà, oddajàcym w niewielkich formatach liryzm i nastrój motywów otaczajàcej go natury; jego krajobrazy o tematyce polskiej cieszy∏y si´ wielkim uznaniem wÊród krytyków i kolekcjonerów.

Cena wywo∏awcza: 8 500 z∏ ~2 300 €

37|Roman Kazimierz KOCHANOWSKI (1857 Kraków - 1945 Freising, Bawaria)

41|Franciszek KOSTRZEWSKI (1826 Warszawa - 1911 Warszawa) Scena rodzajowa w parku, 1899 r. olej/p∏ótno, 211 x 103 cm, sygnowany i datowany p. d.: 'F Kostr 99' na odwrocie papierowa naklejka: 'Muzeum Narodowe w Warszawie | (...) 18544' Prezentowany obraz zosta∏ namalowany na zamówienie ks. Lubomirskiego, który zamówi∏ u Kostrzewskiego seri´ wielkich "malowanych gobelinów" do dekoracji pa∏acu w Ma∏ej Wsi. "Malowid∏a imitujàce gobeliny stanowià ozdob´ salonów. Malowane jasno i kolorowo, na ka˝dej Êcianie sà widoczne i dlatego te˝ teraz majà wielkie powodzenie" (cytat ze wspó∏czesnej Kostrzewskiemu prasy codziennej, [za:] Irena Jakimowiczowa, Franciszek Kostrzewski, Warszawa 1952, str. 88) Uczy∏ si´ w warszawskiej Szkole Sztuk Pi´knych, a jego nauczycielami byli M. Zaleski, C. Breslauer i F. Piwarski. Przez okres dwóch lat (od roku 1849) przebywa∏ i pracowa∏ w Kielcach, zaproszony przez T. Zieliƒskiego mecenasa i kolekcjonera sztuki. W roku 1856 podró˝owa∏ po Europie, na d∏u˝ej zatrzymujàc si´ w Pary˝u. NA sta∏e mieszka∏ i pracowa∏ w Warszawie- tworzy∏ dla warszawskich czasopism: ‘Tygodnika Ilustrowanego’ i ‘K∏osów’. Autor ogromnej iloÊci ilustracji, rysunków satyrycznych i karykatur. G∏ównym tematem jego prac by∏y sceny rodzajowe.

Cena wywo∏awcza: 15 000 z∏ ~4 000 €

40|Jerzy KOSSAK, (1886 Kraków - 1955 Kraków) Spotkanie na drodze, 1931 r. olej/tektura, 46,5 x 60 cm sygnowany i datowany l. d.: 'Jerzy Kossak 1931'

Cena wywo∏awcza: 18 000 z∏ ~4 900 €

Jerzy Kossak kszta∏ci∏ si´ od najm∏odszych lat w pracowni dziadka - Juliusza oraz ojca - Wojciecha. Na poczàtku lat 20- tych XX w. Jerzy wraz z ojcem podró˝owa∏ po dworach Wielkopolski, gdzie portretowa∏ tamtejsze ziemiaƒstwo. Obrazy Jerzego Kossaka (tak, jak jego dziadka i ojca) do dziÊ cieszà si´ du˝ym powodzeniem. Artysta podejmowa∏ tematyk´ bliskà t´sknotom i sentymentom polskiego odbiorcy, utrwala∏ mit legionów polskich i zwyci´skiej wojny z bolszewikami, malowa∏ tak˝e sceny rodzajowe z motywami trudów u∏aƒskich, koni, spotkaƒ ˝o∏nierzy i dziewczàt.

42|Ludwik LISOWSKI, (1907 - ?) Martwa natura z porcelanowà figurkà olej/p∏ótno, 70 x 99 cm sygnowany l. d.: 'L. Lisowski' Studiowa∏ malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pi´knych (ukoƒczy∏ w 1936 r.) w pracowniach W. Jarockiego i F. Pautscha. W czasie studiów wyró˝niony zosta∏ wieloma nagrodami za studia aktu i prace ca∏oroczne. Malowa∏ przede wszystkim martwe natury i akty.

Cena wywo∏awcza: 6 700 z∏ ~1 800 €

44|Carlotta BOLOGNA - BIEGA¡SKA, (1909 Gandawa - 2001 Kraków) Martwa natura, 1966 r. olej/p∏ótno, 79 x 117 cm sygnowany p. d.: 'C. Bologna' i datowany l. d.: 'Italia 1966' Studiowa∏a malarstwo w latach 1932 - 35 w Warszawie u Tadeusza Pruszkowskiego, póêniej w Krakowie u Wojciecha Weissa (1935-37). Tworzy∏a kompozycje utrzymane w nurcie polskiego koloryzmu, a tak˝e metaforyczne z kr´gu comedia dell´arte.

43|Ludwik STASIAK, (1858 - 1924)

Studia malarskie odbywa∏ m. in. w pracowni J. Matejki. Studiowa∏ tak˝e w Wiedniu i w Monachium. W 1901 roku nieoczekiwanie porzuci∏ malarstwo, najpierw dla publicystyki, nast´pnie krytyki i historii sztuki. Tworzy∏ kompozycje rodzajowe, historyczne, symboliczne, alegoryczne, pejza˝owe, religijne, a tak˝e portrety i autoportrety. Prawdziwy rozg∏os przynios∏y mu kwiaty, które malowa∏ ca∏ymi seriami oraz – widoki starej cz´Êci bocheƒskiej kopalni. Utalentowany, niezmiernie pracowity, wytrwa∏y w zmaganiu si´ z przeciwnoÊciami – ˝y∏ i tworzy∏ – usilnie poszukujàc w∏asnego wyrazu artystycznego – w czasach bardzo trudnych, w okresie przejÊciowym pomi´dzy malarstwem nurtu realistycznego i historycznego, a twórczoÊcià wyznawców nowych kierunków.

Cena wywo∏awcza: 4 300 z∏ ~1 150 €

Lilie i dziewanna olej/tektura, 65 x 46,5 cm, sygnowany p. d.: 'Ludwik Stasiak'

45|Erno ERB, (1878 lub 1890 Lwów (?) – 1943 Lwów) Przy straganie olej/tektura, 37,5 x 47,2 cm, sygnowany p. d.: 'E. Erb' Ca∏e ˝ycie mieszka∏ i tworzy∏ we Lwowie oraz przez d∏u˝szy okres w Truskawcu. Najcz´Êciej malowa∏ kompozycje olejne o bogatej fakturze. Ulubionymi tematami artysty by∏ scenki rodzajowe z ˝ycia miasta: przekupki sprzedajàce kwiaty na targu, typy ch∏opów ukraiƒskich i ˚ydów oraz martwe natury i portrety.

Cena wywo∏awcza: 3 000 z∏ ~ 780 € 46|Fryderyk PAUTSCH, (1877 Delatyn k. Stanis∏awowa – 1950 Kraków)

Studiowa∏ w krakowskiej Akademii Sztuk Pi´knych u J. Unierzyskiego i L. Wyczó∏kowskiego, a nast´pnie kszta∏ci∏ si´ w paryskiej Académie Julian J. P. Laurensa. Poczàwszy od 1903 r. cz´sto wyje˝d˝a∏ na Huculszczyzn´. W latach 1912-1919 by∏ profesorem malarstwa w Akademii Sztuki we Wroc∏awiu; od 1919 roku kierowa∏ Szko∏à Sztuk Zdobniczych i Przemys∏u Artystycznego w Poznaniu. Nale˝a∏ do Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka” i innych stowarzyszeƒ twórczych. Malowa∏ rodzajowe sceny z ˝ycia Hucu∏ów, kompozycje religijne, portrety, martwe natury i pejza˝e.

Cena wywo∏awcza: 19 000 z∏ ~ 5 100 €

Hucu∏ grajàcy na dudach olej/p∏yta, 90 x 60 cm, sygnowany l. g.: 'F. Pautsch'

47|Natan KORZE¡, (1895 P∏ock - 1941) Pejza˝ z domami olej/sklejka, 50 x 60 cm, sygnowany p. d.: 'N.Korzeƒ' Studiowa∏ w Akademii Sztuk Pi´knych w Warszawie pod kierunkiem prof. Tadeusza Pruszkowskiego. W 1931 r. wystawia∏ swoje obrazy w salonie sztuki Garliƒskiego w Warszawie. Posiada∏ w P∏ocku w∏asne studio przy ul. Bielaƒskiej. Du˝o przebywa∏ w Kazimierzu nad Wis∏à, gdzie równie˝ mia∏ swojà pracowni´. Przyjaêni∏ si´ z wieloma literatami i pisarzami. Cieszy∏ si´ w tym Êrodowisku du˝ym autorytetem.

Cena wywo∏awcza: 11 000 z∏ ~ 2 900 €

Kwiaty w wazonie i jab∏ka, 1932 r. olej/p∏ótno, 41 x 27,5 cm sygnowany i datowany p. d.: 'H. Hayden | 1932' Studiowa∏ w Warszawie w SSP i na Politechnice oraz w paryskiej Academie "La Palette". Wystawia∏ w Pary˝u na Salonach: Niezale˝nych, Tuileries i Majowym. Du˝o czasu sp´dza∏ na po∏udniu Francji. Mia∏ indywidualne wystawy w renomowanych galeriach Pary˝a i Londynu. W latach 1922-1953 malowa∏ realistyczne pejza˝e i portrety. Pod koniec ˝ycia nawiàza∏ do swych kubistycznych doÊwiadczeƒ z m∏odoÊci, tworzàc obrazy z pogranicza sztuki figuralnej i abstrakcyjnej.

Cena wywo∏awcza: 25 000 z∏ ~6 750 €

48|Henryk HAYDEN, (1883 Warszawa - 1970 Pary˝)

49|Kasper POCHWALSKI, (1899 Kraków - 1971 Kraków ) "Polonia", 1967 r. olej/p∏ótno, 62 x 52 cm sygnowany i datowany p. g.: 'KASPRA POCHWALSKIEGO 1967 | TEATR JEDNEGO WIDZA DO LUSTRA' By∏ bratankiem znanego portrecisty Kazimierza Pochwalskiego. W latach 1917- 22 kszta∏ci∏ si´ w krakowskiej Akademii Sztuk Pi´knych u Józefa Mehoffera, który uwa˝a∏ go za swego najzdolniejszego ucznia. RównoczeÊnie studiowa∏ histori´ sztuki na Uniwersytecie Jagielloƒskim. Po uzyskaniu stypendium rzàdu francuskiego, przez rok kszta∏ci∏ si´ u M. Denisa w Académie Ranson w Pary˝u. Wystawia∏ w TPSP w Krakowie, Lwowie i Poznaniu, w Zach´cie i IPS-ie w Warszawie. Ponadto bra∏ udzia∏ w wystawach ugrupowaƒ "Sztuka" (od 1924), "Jednoróg" i "Zwornik". W 1925 mia∏ wystaw´ indywidualnà w krakowskim TPSP, a w 1927 w Grudziàdzu i Bydgoszczy. Malowa∏ pejza˝e, widoki architektoniczne, portrety, martwe natury, rzadziej sceny rodzajowe. Uprawia∏ te˝ malarstwo Êcienne, dekorujàc g∏ównie koÊcio∏y diecezji krakowskiej (m.in. w Ci´˝kowicach, Ratoszynie, Myszkowie)

50|Autor nierozpoznany, XX w. Dziewczynka z lalkà olej/p∏ótno naklejone na sklejk´, 61 x 49,5 cm sygnowany p. d. trudno czytelnie

Cena wywo∏awcza: 2 500 z∏ ~670 €

51|Zygmunt Józef MENKES, (1896 Lwów - 1986 Riverdale, USA)

Studiowa∏ w Szkole Przemys∏owej we Lwowie, nast´pnie w krakowskiej ASP. Uczy∏ si´ tak˝e w pracowni A. Archipenki w Berlinie. W 1923 r. wyjecha∏ do Pary˝a, gdzie wszed∏ w kràg malarzy Ecole de Paris. Wystawia∏ na paryskich Salonach: Jesiennym, Niezale˝nych, Tuileries. Zwiàzany by∏ z ˝yciem artystycznym w Polsce. Nale˝a∏ do ugrupowania Nowa Generacja, by∏ cz∏onkiem Zrzeszenia Artystów Plastyków Zwornik. Malowa∏ pejza˝e, kompozycje figuralne, akty, portrety, martwe natury, sceny z ˝ycia ˚ydów. Poza malarstwem olejnym, tworzy∏ równie˝ gwasze, akwarele i rysunki.

Cena wywo∏awcza: 85 000 z∏ ~23 000 €

Bukiet w wazonie olej/p∏ótno, 55 x 38,5 cm, sygnowany p. Êr.: 'Menkes'

52|W∏adys∏aw KRZY˚ANOWSKI (1889 Lwów - ok. 1973 Edynburg) Pejza˝ z ∏ódkami olej/p∏ótno, 69 x 60 cm na odwrocie napis na p∏ótnie: 'W. KRZY˚ANOWSKI | Lwów. (...) | 560 z∏'

Cena wywo∏awcza: 5 500 z∏ ~1 500 €

54|Natan (Nathan) GRUNSWEIGH (GRUNSWEIG), (1880 Kraków - 1943) Miasteczko, 1935 r. olej/p∏ótno, 50 x 61 cm, sygnowany i datowany p. d.: 'Nathan G | 1935' na odwrocie 2 trudno czytelne pieczàtki Osiad∏ w Pary˝u prawdopodobnie jeszcze przed wybuchem I wojny Êwiatowej. Uczestniczy∏ w salonach paryskich: Jesiennym (1921, 1924, 1926-27, 193637), des Tuileries (1923, 1927, 1936) oraz Niezale˝nych (1925). Malowa∏ przede wszystkim pejza˝e, widoki miejskich przedmieÊç oraz martwe natury.

"Kwiaciarnia paryska", 1934 r. olej/tektura, 31,5 x 24,5 cm, sygnowany i datowany p. d.: 'Borysowski Paris 1934' na odwrocie papierowa naklejka: 'Towarzystwo Przyjació∏ Sztuk Pi´knych | R. 1935. maj czerwiec NR 1010/36/ | Autor Stanis∏aw Borysowski | Adres Kr. | Dzie∏o Kwiaciarnia paryska | Wykonanie olej Cena' Studiowa∏ w krakowskiej Akademii Sztuk Pi´knych u I. Pieƒkowskiego i T. Axentowicza - dyplom w 1931 r. Kontynuowa∏ nauk´ u J. Pankiewicza w Pary˝u w latach 1934- 35. W okresie mi´dzywojennym wystawia∏ w TPSP w Krakowie, w IPS w Warszawie. Za granicà wystawia∏ w Wenecji, Pittsburgu, Pary˝u, Nowym Jorku.

Cena wywo∏awcza: 6 000 z∏ ~1 620 €

53|Stanis∏aw BORYSOWSKI, (1901 Lwów - 1988 Sopot)

56|Stefan ˚ECHOWSKI, (1912 Ksià˝ Wielki k. Miechowa 1984 Ksià˝ Wielki k. Miechowa) Muzy, 1967 r. pastel/papier, 18,5 x 38,5 cm (w Êwietle passe - partout) sygnowany, datowany oraz tytu∏ autorski o∏ówkiem na passe - partout: 'STEFAN ZECHOWSKI "MUZY" | 1967' oraz dedykacja: 'Kochanej Eli w dniu Jej Imienin - Stefan ˚echowski Zabrze 24.III.1967' Rysownik, ilustrator, malarz-pastelista. W 1932 roku ukoƒczy∏ Szko∏´ Sztuk Zdobniczych i Przemys∏u Artystycznego w Krakowie. W latach 1929-1936 by∏ cz∏onkiem grupy artystów Szczepu Rogate Serce zafascynowany jej "Mistrzem" Stanis∏awem Szukalskim. W 1937 roku wykona∏ 37 ilustracji do powieÊci "Motory" E. Zegad∏owicza, która rok póêniej zosta∏a skonfiskowana. W okresie 1973/1974 przebywa∏ na 6-miesi´cznym stypendium Fundacji KoÊciuszkowskiej w Nowym Jorku. W 1981 roku opublikowa∏ swoje wspomnienia "Na jawie". Wystawy artysty (g∏ównie po Êmierci) odby∏y si´ w kilku polskich muzeach i galeriach, najwi´ksze w Muzeum Narodowym w Kielcach (1997 r.) i Muzeum Historycznym Miasta Krakowa (2002 r.).

Cena wywo∏awcza: 8 000 z∏ ~2 150 €

57|A. SIEMASZKO (Zygmunt NIRNSTEIN ?) Spotkanie w oazie olej/p∏ótno, 73,5 x 60,5 cm sygnowany l. d.: 'A. Siemaszko'

Cena wywo∏awcza: 5 000 z∏ ~1 350 €

55|Marceli S¸ODKI, (1892 ¸ódê - 1944 OÊwi´cim) Widok na rzek´ olej/p∏ótno dublowane, 46 x 55 cm sygnowany p. d.: 'Slodki' Studiowa∏ w akademii w Monachium, póêniej we W∏oszech (1913) i w Pary˝u (1914). W latach 1914 - 21 przebywa w Szwajcarii, gdzie zwiàza∏ si´ z ruchem dadaistycznym (jako jedyny Polak). By∏ cz∏onkiem Zrzeszenia ˚ydowskich Artystów Malarzy i Rzeêbiarzy w Krakowie. Od 1921 do 1924 przebywa∏ w Berlinie, gdzie by∏ doradcà artystycznym "Wilde Bühne" oraz wspó∏pracowa∏ z pismem Aktion. Od 1924 roku mieszka∏ na sta∏e w Pary˝u. Indywidualne wystawy artysty odby∏y si´ w Warszawie i ¸odzi w 1934 roku oraz w Zurychu w 1919 i 1932 i Pary˝u w 1933. Malowa∏ g∏ównie pejza˝ i portrety. Zajmowa∏ si´ ilustracjami ksià˝kowymi oraz grafikà.

Cena wywo∏awcza: 7 500 z∏ ~2 000 €

58|Bronis∏awa RYCHTER - JANOWSKA (1868 Kraków - 1953 Kraków)

Siostra malarza Stanis∏awa Janowskiego. Studia malarskie odby∏a w Monachium, w Akademii Florenckiej i w Rzymie. Zwiàzana by∏a ze Êrodowiskiem artystycznym Krakowa. W 1932 r. mia∏a indywidualnà wystaw´ w warszawskiej Zach´cie. Realistyczne malarstwo artystki cieszy si´ do dziÊ du˝ym wzi´ciem, g∏ównie za sprawà obranych tematów - polskie dwory i dworki, zapis wn´trz szlacheckich siedzib, polskie koÊció∏ki i wiejskie chaty, pejza˝e i sceny folklorystyczne.

Cena wywo∏awcza: 9 000 z∏ ~2 400 €

59|Ferdynand RUSZCZYC (1870 Bohdanów k. Oszmiany - 1936 Bohdanów k. Oszmiany) "Szczyty koÊcio∏ów wileƒskich" olej/tektura, 55 x 40,5 cm na odwrocie napis: 'BOHDANÓW WILE¡SZCZYZNA | F RUSZCZYC'; naklejka wystawowa: 'R 1937 Grudzieƒ | Autor Ferdynand Ruszczyc | Adres Wystawa poÊmiertna | Dzie∏o KoÊcio∏y Wileƒskie | Wykonanie olej.' oraz 'Muzeum Narodowe w Warszawie | Wystawa Ferdynanda Ruszczyca 1964 | Autor: Ferdynand Ruszczyc | Tytu∏: Szczyty koÊcio∏ów wileƒskich | W∏aÊciciel Maria Gajewska | Nr kat.' i papierowa naklejka: 'F Ruszczyc | KoÊcio∏y Wileƒskie | olej | W∏. Rodziny' W 1890 ukoƒczy∏ ze z∏otym medalem gimnazjum klasyczne w Miƒsku Litewskim i rozpoczà∏ studia prawnicze w Petersburgu. W 1892 roku przeniós∏ si´ na tamtejszà

Akademi´ Sztuk Pi´knych, gdzie od 1897 roku studiowa∏ pod kierunkiem I. Szyszkina i A. Kuind˝iego. W okresie studiów odby∏ kilka podró˝y, m.in. na Krym (1894 i 1895) oraz do Berlina i Szwecji przez Królewiec, Szczecin i Rugi´ (1896 r.). W 1897 roku osiad∏ w Bohdanowie, skàd w nast´pnym roku odby∏ wielkà podró˝ po Europie (Niemcy, Francja, Belgia, Szwajcaria, W∏ochy). W 1903 roku bra∏ czynny udzia∏ w organizowaniu warszawskiej Szko∏y Sztuk Pi´knych, której profesorem by∏ w latach 1904 - 07. W roku akademickim 1907/08 by∏ profesorem krakowskiej ASP. W 1908 powróci∏ na Wileƒszczyzn´: mieszka∏ w Bohdanowie i w Wilnie. W 1918 roku zorganizowa∏ Wydzia∏ Sztuk Pi´knych w Uniwersytecie im. Stefana Batorego; pe∏ni∏ funkcj´ profesora tego Wydzia∏u w latach 1919 - 32. Ferdynand Ruszczyc by∏ jednym z najwybitniejszych polskich malarzy okresu M∏odej Polski. Malowa∏ sceny alegoryczne, widoki miejskie i pejza˝e.

Cena wywo∏awcza: 65 000 z∏ ~ 18 000 €

Wn´trze mieszczaƒskie olej/p∏ótno, 56 x 64 cm sygnowany p. d.: 'BR. RYCHTER - JANOWSKA'

62|Stanis∏aw TONDOS, (1854 Kraków - 1917 Kraków ) Panorama Krakowa akwarela/papier, 43 x 69 cm, sygnowany p. d.: 'TONDOS' Studiowa∏ w krakowskiej Szkole Sztuk Pi´knych u W. ¸uszczkiewicza i J. Matejki. Nauk´ kontynuowa∏ w Wiedniu i Monachium. Malowa∏ widoki miejskie Wiednia, Monachium, Wenecji, Pragi, a po powrocie ze studiów do kraju - widoki Krakowa, Lwowa i Warszawy. Wystawia∏ swe obrazy w TPSP w Krakowie, w Salonie Krywulta w Warszawie, tak˝e za granicà. Przy wspó∏pracy z Juliuszem i Wojciechem Kossakami stworzy∏ kilka cykli akwarelowych zwiàzanych z Krakowem: „Klejnoty miasta Krakowa", "KoÊció∏ Mariacki w Krakowie" i "Wawel przesz∏oÊci skarbnica, siedziba Piastów i Jagiellonów". Prace Tondosa ukazywa∏y si´ tak˝e w formie pocztówek nak∏adem wydawnictwa Salonu Malarzy Polskich.

Cena wywo∏awcza: 9 500 z∏ ~2 550 €

63|Stanis∏aw KLIMOWSKI, (1891 Kraków – 1982 Katowice) KoÊció∏ Mariacki w Krakowie, 1939 r. olej/p∏ótno, 91 x 68 cm, sygnowany i datowany l. d.: 'Klimowski 1939' Studiowa∏ w krakowskiej Akademii Sztuk Pi´knych u T. Axentowicza i J. Malczewskiego. Otrzyma∏ wiele wyró˝nieƒ m. in. zosta∏ zaproszony do wzi´cia udzia∏u w wystawie "Sztuka", na której swoje prace wystawia∏ tak˝e jego nauczyciel T. Axentowicz. Malowa∏ portrety i pejza˝e.

60|W∏adys∏aw CHMIELI¡SKI, (1911 Warszawa - 1979 Warszawa) Plac Zamkowy w Warszawie olej/tektura, 19,5 x 28,5 cm, sygnowany l. d.: 'W. Chmieliƒski' Studiowa∏ w Miejskiej Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarstwa w Warszawie w latach 1926 - 1931. Malowa∏ pejza˝e i sceny rodzajowe w technice olejnej i akwareli. Wykona∏ m. in cykl akwarel przedstawiajàcych zabytki polskiej architektury (1935-1938) oraz olejne pejza˝e z zabytkowà architekturà (19581962).

61|Tadeusz CIEÂLEWSKI, ojciec, (1870 Warszawa - 1956 Warszawa) Widok koÊcio∏a, 1934 r. akwarela, gwasz, kredka/papier, 50 x 35 cm (w Êwietle oprawy) sygnowany i datowany p. d.: 'T. CieÊlewski. 34'

Cena wywo∏awcza: 2 700 z∏ ~730 €

Tadeusz CieÊlewski (ojciec grafika, Tadeusza CieÊlewskiego) studiowa∏ w warszawskiej Szkole Rysunkowej pod kierunkiem W. Gersona i J. Kauzika. W latach 1895 - 96 kszta∏ci∏ si´ w Pary˝u w Académie Vitti oraz u E. Aman-Jeana i R. Collina. W 1900 roku podró˝owa∏ do W∏och i krótko studiowa∏ w akademii rzymskiej. Na sta∏e mieszka∏ w Warszawie, aktywnie uczestniczàc w ˝yciu artystycznym miasta. Jego ulubionà technikà by∏a akwarela. By∏ przede wszystkim malarzem architektury, szczególnie ch´tnie malowa∏ widoki ulic i placów Warszawy. Rzadziej tworzy∏ pejza˝e, martwe natury, portrety i kompozycje figuralne.

64|Antoni BRODOWSKI, (1784 Warszawa - 1832 Warszawa) Portret Juliana Ursyna Niemcewicza, 1822 r. olej/p∏ótno, 31,5 x 21,5 cm, sygnowany l. Êr.: 'AB 1822' Druga wersja portretu; wizerunek Niemcewicza z 1820 r. znajduje si´ w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie G∏ówny przedstawiciel nurtu klasycystycznego w polskim malarstwie 1 po∏owy XIX w. Studia malarskie odby∏ w Pary˝u u Jaquesa Louisa Davida i Françoisa Gerarda. W 1814 roku powróci∏ do Warszawy, gdzie pracowa∏ jako urz´dnik. W 1819 roku objà∏ stanowisko profesora rysunków i malarstwa na Wydziale Sztuk Pi´knych Uniwersytetu Warszawskiego (dzi´ki zdobyciu z∏otego medalu za obraz "Gniew Saula na Dawida") By∏ przede wszystkim znakomitym portrecistà - portretowa∏ m. in.: Juliana Ursyna Niemcewicza, arcybiskupa Szczepana Ho∏owczyca, Stanis∏awa Kostk´ Potockiego, ks. Józefa Poniatowskiego, Wojciecha Bogus∏awskiego, Ludwika Osiƒskiego oraz Jana Paw∏a Woronicza. Malowa∏ tak˝e sceny biblijne i mitologiczne. Jego uczniami byli Rafa∏ Hadziewicz i Jakub Tatarkiewicz.

Cena wywo∏awcza: 35 000 z∏ ~9 500 €

65|Eduard Friedrich MEYERHEIM (1808 Gdaƒsk – 1879 Berlin) (?) Portret dziewczynki olej/papier naklejony na tektur´, 21,5 x 17,5 cm opisany p. g.: 'Von seinem Vater | Eduard M. | Paul Meyerheim' Eduard Meyerheim, malarz, syn Karola Friedricha, za∏o˝yciela rodziny malarzy dzia∏ajàcej w Gdaƒsku. Studiowa∏ u swojego ojca, póêniej w akademii berliƒskiej m.in. u Gottfrieda von Schadowa. Przedstawiciel malarstwa epoki biedermeieru. Paul Friedrich Meyerheim (1842 - 1915), malarz, uczeƒ akademii w Berlinie, zwiàzany ze Êrodowiskiem barbizoƒczyków.

Cena wywo∏awcza: 19 000 z∏ ~5 100 €

Wizerunek Âwi´tej olej/p∏ótno, 60,5 x 50,5 cm (owal) na odwrocie napis: 'Antoni Murzynowski | w Warszawie' na odwrocie pieczàtka: 'DELEGACJA | SALONU ARTYSTYCZNEGO | NOWY ÂWIAT (...)' Nauk´ rysunku i malarstwa rozpoczà∏ w wieku 16 lat najpierw pod kierunkiem A. Kokulara, póêniej F. Pfanhausera. Swoje prace prezentowa∏ w TPSP w Krakowie oraz w warszawskiej Zach´cie i Salonie Krywulta. Zwiàzany by∏ ze Êrodowiskiem malarzy skupionych wokó∏ pracowni Wojciecha Gersona. Malowa∏ przede wszystkim portrety i sceny rodzajowe, tak˝e kompozycje religijne dla wielu koÊcio∏ów w Polsce. Obrazy artysty znajdujà si´ w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

Cena wywo∏awcza: 12 000 z∏ ~3 250 €

66|Antoni MURZYNOWSKI , (1818 Warszawa - 1896 Warszawa)

67|Wojciech KOSSAK, (1856 Pary˝ - 1942 Kraków) G∏owa konia, 1936 r. olej/tektura, 33,5 x 30 cm (w Êwietle oprawy) sygnowany i datowany p. d.: 'Wojciech Kossak | 1936' na odwrocie piecz´ç oraz napis: 'Potwierdzam autentycznoÊç | Wojciech Kossak' By∏ synem i uczniem Juliusza Kossaka, ojcem Jerzego, tak˝e malarza oraz poetki Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej i pisarki Magdaleny Samozwaniec. Kszta∏ci∏ si´ w krakowskiej Szkole Sztuk Pi´knych, Akademii monachijskiej oraz w Pary˝u. W latach 1895 -1902 przebywa∏ g∏ównie w Berlinie, gdzie pracowa∏ dla cesarza Wilhelma II; malowa∏ te˝ dla dworu Franciszka Józefa II. Wiele podró˝owa∏, m.in. do Hiszpanii i Egiptu. W póêniejszych latach kilkakrotnie wyje˝d˝a∏ do Stanów Zjednoczonych, realizowa∏ zamówienia portretowe. W 1913 r. by∏ mianowany profesorem warszawskiej Szko∏y Sztuk Pi´knych. By∏ wspó∏autorem panoram: Rac∏awice (1893-1894), Berezyna (1895-1896), Bitwa pod piramidami (1901) oraz szkiców do niezrealizowanej Samosierry (1900). By∏ niezrównanym malarzem scen batalistycznych i historycznych. Gloryfikowa∏ w nich wojsko polskie: u∏anów, szwole˝erów, legionistów. Doskonale opanowa∏ sztuk´ malowania koni.

68|Stanis∏aw BATOWSKI - KACZOR (1866 Lwów - 1946 Lwów) Zaprz´g olej/tektura, 13,5 x 22,5 cm (w Êwietle oprawy) sygnowany p. d.: 'Batowski' oraz trudno czytelny napis Stanis∏aw Kaczor Batowski kszta∏ci∏ si´ w krakowskiej Szkole Sztuk Pi´knych u W. ¸uszczkiewicza i F. Cynka (1883 - 85). Kolejnym etapem jego artystycznej edukacji by∏a Akademia Wiedeƒska, gdzie studiowa∏ w latach 1885- 87 oraz Akademia w Monachium. W latach 90- tych wiele podró˝owa∏, zwiedzi∏ wówczas Pary˝, W∏ochy, Hiszpani´, Maroko i Krym. Artysta malowa∏ pejza˝e, portrety, specjalizowa∏ si´ w batalistyce, zarówno historycznej, jak i nawiàzujàcej do wspó∏czesnych mu wydarzeƒ. Wiód∏ o˝ywionà dzia∏alnoÊç artystycznà, prowadzi∏ w∏asnà szko∏´ malarstwa we Lwowie, by∏ wspó∏za∏o˝ycielem lwowskiego Stowarzyszenia Artystów M∏oda Sztuka oraz cz∏onkiem Zarzàdu Zwiàzku Artystów Polskich we Lwowie. Wystawia∏ w g∏ównych galeriach Warszawy, Krakowa, Lwowa i innych miastach.

69|Stanis∏aw BAGIE¡SKI, (1876 Warszawa - 1948 Warszawa) Oddzia∏ wojska w polu olej/sklejka, 55 x 73 cm, sygnowany p. d.: 'S. Bagieƒski' Poczàtkowo uczy∏ si´ w warszawskiej Klasie Rysunkowej u Wojciecha Gersona. Studia malarskie kontynuowa∏ w latach 1901-03 w Monachium, póêniej w Pary˝u. By∏ cz∏onkiem stowarzyszenia Pro Arte. Wspó∏pracowa∏ jako ilustrator z "Tygodnikiem Ilustrowanym", "Biesiadà Literackà" i warszawskim "Âwiatem". Tematyka jego to obrazów to g∏ównie kompozycje batalistyczne z dziejów polskich armii, a tak˝e sceny rodzajowe, widoki starej architektury i pejza˝e tatrzaƒskie.

Konie pociàgowe, 1912 r. akwarela, o∏ówek/papier, 25,8 x 36,8 cm sygnowany p. d.: 'Starykoƒ' i sygnowany l. d.: 'Paris 1912.' Znany jest jako malarz koni, polowaƒ, rodzajowych scen wiejskich, pejza˝y i portretów. Malarstwo studiowa∏ w l. 1879-82 w krakowskiej SSP, potem uczy∏ si´ w akademii monachijskiej i w szkole R. Hubera w Wiedniu. Po studiach wiele podró˝owa∏ po Polsce, przebywa∏ m.in. u ksià˝àt Radziwi∏∏ów w NieÊwie˝u, a ok. 1905 r. mieszka∏ w Wiedniu. Prace artysty znajdowa∏y si´ m. in. w zbiorach ksià˝àt Radziwi∏∏ów, Potockich i Lubomirskich.

Cena wywo∏awcza: 2 000 z∏ ~540 €

70|Wac∏aw Artur WIELOG¸OWSKI zw. Starykoƒ, (1860 Odonów - 1933 Warszawa)

71|Bronis∏aw JAMONTT, (1886 Dokudów - 1957 Toruƒ)

74|Ludwik KWIATKOWSKI, (1880 Kraków - 1953 Kraków)

Pejza˝ z drzewami, 1933 r. olej/tektura, 24,3 x 34 cm sygnowany i datowany p. d.: 'Br Jamontt | XXXIII'

Chaty wiejskie olej/tektura, 39 x 61 cm sygnowany l. d.: 'L. Kwiatkowski'

Uczy∏ si´ w wileƒskiej Szkole Rysunkowej, póêniej pracowa∏ jako prywatny nauczyciel rysunków. Na poczàtku lat 30-tych zosta∏ asystentem na Wydziale Sztuk Pi´knych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, a w 1937 roku otrzyma∏ nominacj´ profesorskà tej uczelni. Wystawia∏ na wszystkich wystawach Wileƒskie Towarzystwo Artystów Plastyków, reprezentowa∏ sztuk´ polskà na wielu wystawach za granicà. Po wojnie osiad∏ w Toruniu, gdzie by∏ dziekanem Wydzia∏u Sztuk Pi´knych Uniwersytetu Miko∏aja Kopernika. Malowa∏ g∏ównie pejza˝e, tak˝e widoki miejskie z motywami starej architektury.

W latach 1899-1903 uczy∏ si´ w Szkole Przemys∏u Artystycznego w Wiedniu, póêniej w krakowskiej ASP u L. Wyczó∏kowskiego i J. Stanis∏awskiego (w latach 1903-06). Rok 1908 sp´dzi∏ w Pary˝u, skàd wyje˝d˝a∏ do W∏och i Monachium. Po powrocie do kraju - w 1927 roku -pracowa∏ jako nauczyciel rysunków w Krakowie, Brodach, Lwowie i ponownie w Krakowie. Malowa∏ przede wszystkim pejza˝e i portrety, tak˝e obrazy religijne oraz projektowa∏ witra˝e.

Cena wywo∏awcza: 4 800 z∏ ~1 300 €

Cena wywo∏awcza: 6 800 z∏ ~1 850 €

72|Mieczys∏aw Adam WYSOCKI, (1899 Jaros∏aw - 1930 Jaros∏aw) Wichura, 1928 r. olej/tektura, 46 x 38 cm na odwrocie odr´czny napis: 'JWielmo˝nemu Panu (...) | Stanis∏awowi Galeƒskiemu | w dowód pami´ci od | (...) | Mieczys∏awa A. Wysockiego | Malowane w Lamery S. | Mer (?) w r. 1928' Malarstwa uczy∏ si´ poczàtkowo we Lwowie u S. Batowskiego, póêniej w latach 1921 - 27 studiowa∏ w krakowskiej ASP w pracowniach I. Pieƒkowskiego, F. S. Kowarskiego, X. Dunikowskiego. Nauk´ kontynuowa∏ u J. Pankiewicza w Pary˝u oraz w latach 1927 - 29 w Conservatoire des Arts et Metiers. Po podró˝y artystycznej do W∏och, wróci∏ do Lwowa, gdzie w 1929 roku za∏o˝y∏ z J. Janischem i A. Krzywob∏ockim "Zrzeszenie Artes". Pracowa∏ w katedrze dekoracji wn´trz wydzia∏u architektury na Politechnice. Zajmowa∏ si´ malarstwem Êciennym i konserwacjà polichromii. Tematem jego prac by∏y przede wszystkim pejza˝e, widoki miejskie i portrety.

75|Stanis∏aw JAKUBOWSKI, 1885 Kosów - 1964 Kraków) Dom na wzgórzu olej/p∏ótno dublowane, 50 x 67 cm sygnowany p. d.: 'St. Jakubowski' Studiowa∏ w latach 1903 - 06 w Szkole Przemys∏u Drzewnego w Stanis∏awowie w dziale rzeêby, póêniej w Krakowie (1907 - 12) u T. Axentowicza, S. D´bickiego i L. Wyczó∏kowskiego. W latach 1912 - 33 pracowa∏ jako nauczyciel rysunków w Krakowie, PrzemyÊlu i Rzeszowie. Od 1943 do 1950 roku pracowa∏ jako rysownik - konserwator w Muzeum Archeologicznym PAU w Krakowie, a od 1958 by∏ pracownikiem tamtejszej Akademii Sztuk Pi´knych. Indywidualne wystawy artysty odby∏y si´ w Krakowie, Warszawie, Rzeszowie i Lwowie. Zajmowa∏ si´ przede wszystkim grafikà -ró˝ne techniki, cz´sto kolorowane. W twórczoÊci malarskiej dominujà kompozycje o tematyce odwo∏ujàcej si´ do dziejów przedchrzeÊcijaƒskich Polski; malowa∏ tak˝e portrety i pejza˝e. Projektowa∏ te˝ polichromie, zajmowa∏ si´ technikà emalierskà, jest tak˝e autorem recenzji, artyku∏ów i ksià˝ki o odnawianiu starych druków.

76|Stanis∏aw KRZYSZTA¸OWSKI, (1903 ¸anczyn - 1990 Kraków ) W sadzie, 1954 r. olej/p∏ótno, 70 x 89 cm sygnowany i datowany p. d.: 'S. Krzyszta∏owski | 954'

LeÊny strumieƒ - Chodowice, 1952 r. olej/tektura, 21 x 26,5 cm (w Êwietle passe - partout) sygnowany i datowany p. d.: 'M. Oracki - Serwin | Chodowice 1952'

By∏ synem malarza Bogus∏awa Serwina. Studiowa∏ w Akademii Sztuk Pi´knych w Krakowie (ukoƒczy∏ studia w 1937 r.); uczy∏ si´ m. in. u F. Pautscha. W 1938 r. bra∏ udzia∏ w otwarciu 'Salonu 1938' w warszawskiej Zach´cie, na którym zdoby∏ bràzowy medal za obraz "Âpiàca". W 1939 r. uczestniczy∏ w wystawie zbiorowej w TPSP w Krakowie. Malowa∏ przede wszystkim pejza˝e oraz martwe natury, tak˝e widoki miejskie. Mieszka∏ i tworzy∏ w Bochni - od ulicy przy której mieszka∏ wzià∏ przydomek 'Oracki'. W 1938 r. odby∏ wraz z ojcem podró˝ do W∏och - m. in. do Wenecji.

Cena wywo∏awcza: 3 000 z∏ ~810 €

Stanis∏aw Krzyszta∏owski studiowa∏ prawo we Lwowie. Edukacj´ artystycznà rozpoczà∏ pod kierunkiem K. Sichulskiego w krakowskiej ASP. W czasie II wojny Êwiatowej znalaz∏ si´ w obozie uchodêców na W´grzech; nauk´ malarstwa kontynuowa∏ w ASP w Budapeszcie. W 1945 r. powróci∏ do Polski i na nowo podjà∏ studia w krakowskiej akademii. Dyplom uzyska∏ w 1948 r. W 1949 r. rozpoczà∏ prac´ pedagogicznà w macierzystej uczelni; w l. 1962-1969 pe∏ni∏ funkcj´ dziekana Wydzia∏u Malarstwa i Grafiki w Katowicach.

73|Mieczys∏aw SERWIN ORACKI, (1912 - 1978)

77|Stanis∏aw ZAWADZKI, (1910 - 1964) Portret dziewczyny, 1923 r. olej/tektura, 45 x 33,5 cm sygnowany i datowany p. d.: 'St. Zawadzki | 1923' na blejtramie naklejka: 'MAGAZYN RAM | W¸ADYS¸AW | TWAROY | w WARSZAWIE' Kszta∏ci∏ si´ w warszawskiej Szkole Rysunkowej W. Gersona - od 1932 r. Na prze∏omie 1899/1900 kontynuowa∏ nauk´ pod kierunkiem J. Malczewskiego w Szkole Sztuk Pi´knych w Krakowie. W latach 1900 - 03 studiowa∏ u O. Seitza w Monachium, póêniej w Pary˝u. By∏ cz∏onkiem Towarzystwa Zach´ty Sztuk Pi´knych. Tworzy∏ portrety, akty, pejza˝e i sceny rodzajowe, pos∏ugujàc si´ zarówno technikà olejnà, jak i akwarelà.

Cena wywo∏awcza: 8 000 z∏ ~2 100 €

78|Czes∏aw KURYATTO, (1903 Kurczyce na Wo∏yniu - 1951 Cieszyn) Portret dziewczynki, 1948 r. olej/p∏yta, 38 x 31 cm sygnowany i datowany p. d.: 'Kuryatto | 1948' Kszta∏ci∏ si´ w prywatnej szkole Konrada Krzy˝anowskiego, a nast´pnie w warszawskiej SSP u Tadeusza Pruszkowskiego. Mieszka∏ w Katowicach i Warszawie, a w 1938 roku osiad∏ na sta∏e w WiÊle na Âlàsku Cieszyƒskim. By∏ cz∏onkiem TZSP i ZZPAP. Najcz´Êciej malowa∏ portrety, pejza˝e ze Âlàska, Kazimierza Dolnego, widoki nadmorskie, po wojnie g∏ównie krajobrazy z okolic Wis∏y. Projektowa∏ równie˝ ok∏adki do ksià˝ek i plakaty.

79|Wac∏aw Józef KONIUSZKO, (1854 Kraków - 1900 Kraków)

W latach 1866-75 studiowa∏ w krakowskiej Szkole Sztuk Pi´knych u F. Szynalewskiego, W. ¸uszczkiewicza i J. Matejki. W roku 1875 uzyska∏ stypendium i po d∏u˝szej przerwie, w czasie której dzia∏a∏ w Krakowie, wyjecha∏ do Monachium. Kontynuowa∏ studia w l. 1882-85 w tamtejszej akademii u Aleksandra Wagnera. Za swoje prace zosta∏ dwukrotnie odznaczony - w roku 1882 i 1883 - srebrnymi medalami. Po powrocie do Krakowa (1885 r.) ci´˝ko zachorowa∏ i niemal ca∏kowicie przesta∏ malowaç. Tematem jego obrazów by∏y przede wszystkim sceny rodzajowe z ˝ycia rzemieÊlników, portrety, rzadziej sceny wiejskie. Znacznà cz´Êç swojej twórczoÊci poÊwi´ci∏ tematyce ˝ydowskiej. Malowa∏ zarówno portrety ˚ydów jak i sceny rozgrywajàce si´ na tle architektury i bó˝nic krakowskiego Kazimierza - powroty z synagog, Êwi´ta i modlitwy.

Cena wywo∏awcza: 45 000 z∏ ~ 12 100 €

"G∏ówka" olej/deska, 50,5 x 39,5 cm sygnowany p. d.: 'W. Koniuszko' na odwrocie papierowa naklejka: 'NR 900 | Autor Koniuszko | Tytu∏ G∏ówka'

Pejza˝ z drzewem, 1958 r. olej/p∏ótno, 61 x 77 cm sygnowany i datowany p. d. 'Mieczys∏aw Bieszczanin I 1958' Ukoƒczy∏ Akademi´ Sztuk Pi´knych w Krakowie w 1938 roku; studiowa∏ w klasie W. Jarockiego i szkole I. Pieƒkowskiego. Malowa∏ przede wszystkim pejza˝e i martwe natury.

81|Kazimierz SICHULSKI, (1879 Lwów - 1942 Lwów)

Wesele huculskie akwarela/papier, 55,5 x 33 cm (w Êwietle passe - partout) sygnowany p. d.: 'Sichul.'

Studiowa∏ w latach 1900-08 w krakowskiej Akademii Sztuk Pi´knych w pracowniach J. Mehoffera, L. Wyczó∏kowskiego i S. Wyspiaƒskiego. Równolegle uzupe∏nia∏ edukacj´ artystycznà w wiedeƒskiej Kunsgewerbeschule u A. von Kennera. Nale˝a∏ do Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka (od 1905 r.) i do wiedeƒskiego Hagenbundu (od 1907 r.). W czasie I wojny Êwiatowej walczy∏ w Legionach Polskich. Po wojnie zosta∏ profesorem w Paƒstwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemys∏u Artystycznego we Lwowie (1920 - 1930), a nast´pnie w Akademii Sztuk Pi´knych w Krakowie (1930 - 1939). Malowa∏ sceny rodzajowe, cz´sto zwiàzane z ˝yciem Hucu∏ów, pejza˝e, portrety oraz obrazy o tematyce historycznej i religijnej. Swoje prace wystawia∏ regularnie, od 1903 r., w Towarzystwie Przyjació∏ Sztuk Pi´knych w Krakowie.

82|Wiktor KORECKI (1890 Kamieniec Podolski - 1980 Milanówek k. Warszawy) Chaty w zimowym pejza˝u olej/p∏ótno, 82 x 117 cm, sygnowany l. d.: 'WIKTOR KORECKI' Studiowa∏ w Szkole Rysunkowej N. Muraszki w Kijowie. W 1921 r. przeprowadzi∏ si´ do Warszawy, gdzie otworzy∏ w∏asnà pracownie; sp∏on´∏a ona podczas Powstania Warszawskiego, a wraz z nià wiele jego prac. W 1946 r. zamieszka∏ w Komorowie, skàd przeniós∏ si´ do Milanówka. Tematem jego obrazów by∏y g∏ównie nastrojowe pejza˝e i krajobrazy Mazowsza przedstawiane w ró˝nych porach roku. Na jego twórczoÊç wp∏yn´∏o malarstwo pejza˝owe J. Che∏moƒskiego i J. Rapackiego.

Cena wywo∏awcza: 13 000 z∏ ~3 500 €

83|Wiktor KORECKI (1890 Kamieniec Podolski - 1980 Milanówek k. Warszawy) Jesieƒ nad stawem olej/p∏yta, 50 x 67 cm, sygnowany p. d.: 'WIKTOR KORECKI'

Cena wywo∏awcza: 6 000 z∏ ~1 600 €

80|Mieczys∏aw BIESZCZANIN, (1910 Tarnopol - 1968)

84|Stanis∏aw Marian ˚ARNECKI (w∏aÊciwie Izydor GOLDFINGER), (1877 - 1956) Portret kobiety, 1930 r. pastel/karton, 59 x 45 cm (owal) sygnowany i datowany p. Êr.: 'St. ˚arnecki | 1930' Studiowa∏ w Akademii Sztuk Pi´knych w Krakowie w latach 1897 - 1904, m.in. u T. Axentowicza i J. Mehoffera; dwukrotnie zosta∏ wyró˝niony medalami. Dzia∏a∏ w Krakowie. By∏ przede wszystkim portrecistà i twórcà pejza˝y, rzadziej malowa∏ kwiaty i martwe natury.

Cena wywo∏awcza: 2 800 z∏ ~750€

85|Boles∏aw SZA¡KOWSKI, (1873 - 1953) Portret m∏odej kobiety - Ró˝yczka olej/p∏ótno, 98,5 x 75,5 cm sygnowany l. d.: 'Ró˝yczka | Szaƒkowski' Studiowa∏ malarstwo w krakowskiej Szkole Sztuk Pi´knych, a tak˝e za granicà: w Akademii Monachijskiej u Johanna C. Hertericha (1894 r.) oraz w Académie Colarrosi i Académie Julian w Pary˝u (1896- 1898). Na sta∏e zamieszka∏ w Monachium, skàd wielokrotnie wyje˝d˝a∏ do Francji, Belgii, Anglii i Szkocji. Malowa∏ wiele reprezentacyjnych portretów osób z arystokracji oraz z europejskich rodzin panujàcych. Portretowa∏ m.in. Ignacego Paderewskiego, Radziwi∏∏ów, Potockich, rodzin´ cesarskà w Berlinie i królewskà rodzin´ w Rumunii. Ch´tnie malowa∏ te˝ idealizowane portrety pi´knych i wytwornych dam oraz bardziej kameralne, wdzi´czne portrety dzieci´ce; m.in. wielokrotnie portretowa∏ swoje córki - Ad´ i Helen´. Bra∏ udzia∏ w wielu wystawach w Niemczech i Austrii; cz´sto nadsy∏a∏ obrazy na wystawy krajowe. W 1928 roku mia∏ du˝à wystaw´ indywidualnà w warszawskiej Zach´cie.

Cena wywo∏awcza: 19 000 z∏ ~5 100 € 86|Dawid Jecheskiel KIRSZENBAUM, (1900 Staszów -1954 Pary˝)

Malarz zwiàzany ze Êrodowiskiem École de Paris. Od 1923 roku studiowa∏ w Weimarze w Bauhausie (u W. Kandinskiego i P. Klee). W 925 roku mieszka∏ w Berlinie, od 1933 roku na sta∏e przebywa∏ w Pary˝u. Po wojnie wiele podró˝owa∏, m. in. do W∏och i Maroka. Wystawia∏ w Weimarze, Sztokholmie, Pary˝u oraz Berlinie. Malowa∏ kompozycje figuralna zwiàzane z folklorem ˝ydowskim oraz sceny biblijne, zajmowa∏ si´ tak˝e ilustracjà ksià˝kowà.

Niosàca wod´ olej/p∏ótno, 115 x 89 cm (na odwrocie szkic postaci m´˝czyzny)

87|Wojciech GERSON, (1831 Warszawa – 1901 Warszawa)

90|Feliks JAB¸CZY¡SKI, (1865 - 1928 Warszawa)

"Z∏oty Potok" o∏ówek, kredka/papier, 24,5 x 36 cm (w Êwietle passe - partout) sygnowany p. d.: 'Z∏oty Potok dnia 28 Lipca | W. G.'

"Gdaƒsk - Obserwatorium", 1924 r. grafika - technika w∏asna/papier, 39,5 x 29 cm (w Êwietle passe - partout) sygnowany i datowany o∏ówkiem l. d.: 'F. Jab∏czyƒski 924' oraz tytu∏ autorski: 'Gdaƒsk - Obserwatorjum'

Studia artystyczne rozpoczà∏ na Oddziale Architektury warszawskiej SSP, lecz ju˝ po roku przeniós∏ si´ na Wydzia∏ malarstwa, gdzie uczy∏ si´ pod kierunkiem C. Breslauera, M. Zaleskiego i J. F. Piwarskiego. Szko∏´ ukoƒczy∏ w 1851 r. z wyró˝nieniem i otrzyma∏ dwuletnie stypendium w Akademii Sztuk Pi´knych w Petersburgu, gdzie uczy∏ si´ w klasie malarstwa historycznego u A. T. Markowa. W czasie dwuletniego pobytu w Pary˝u uzupe∏nia∏ studia malarskie w pracowni L. Cognita. Po powrocie do kraju, w 1858 r. za∏o˝y∏ w∏asnà pracowni´. Przyczyni∏ si´ do powstania Warszawskiego Towarzystwa Zach´ty Sztuk Pi´knych. By∏ wybitnym pedagogiem - w latach 1872 - 96 by∏ g∏ównym profesorem Klasy Rysunkowej w Warszawie, a jego uczniami byli najwybitniejsi polscy malarze 2 po∏owy XIX w. Uczestniczy∏ w wielu wystawach w Europie i Stanach Zjednoczonych. Malowa∏ pejza˝e, m in. widoki tatrzaƒskie, sceny historyczne, portrety, wykona∏ te˝ wiele rysunków z podró˝y po Polsce.

Studiowa∏ chemi´ i biologi´ na Uniwersytecie w Dorpacie. Od 1890 roku zamieszka∏ w Warszawie i poÊwi´ci∏ si´ malarstwu. Przyjaêni∏ si´ z W. Podkowiƒskim i J. Pankiewiczem, z którym w 1893 roku wyjecha∏ do W∏och. Od 1907 roku zajà∏ si´ grafikà. Wynalaz∏ techniki ceratorytu i ziarnorytu. Tematem jego prac by∏y g∏ównie widoki architektury. Od 1897 roku by∏ cz∏onkiem Stowarzyszenia Artystów Polskich "Sztuka".

Cena wywo∏awcza: 1 700 z∏ ~460 €

Cena wywo∏awcza: 4 500 z∏ ~1 200 € 88|Wojciech GERSON, (1831 Warszawa – 1901 Warszawa) "Trybuna∏ w Piotrkowie", 1859 r. kredka/papier, 28,3 x 25,5 cm (w Êwietle passe - partout) sygnowany i datowany l. d.: 'W. G. | Trybuna∏ w Piotrkowie | Rys. dnia 1859 - W. G.'

Cena wywo∏awcza: 4 500 z∏ ~1 200 €

91|Fartuch z symbolikà masoƒskà, XVIII/XIX w. miedzioryt barwny na koêlej skórze, 31 x 29 cm (w Êwietle passe - partout)

89|Leon WYCZÓ¸KOWSKI, (1852 Huta Miastkowska - 1936 Warszawa) Dziedziniec arkadowy na Wawelu litografia/papier, 36,6 x 50 cm (w Êwietle oprawy) sygnowany p. d.: 'LWyczó∏'

Cena wywo∏awcza: 1 800 z∏ ~490 €

92|Patera secesyjna, pocz. XX w. Niemcy, firma WMF cyna srebrzona, wys.: 15 cm, Êr.: 21 cm

Cena wywo∏awcza: 1 600 z∏ ~430 €

95|Zestaw do kawy i herbaty w stylu art. deco, 1 çwierç XX w. Niemcy srebro, pr. '830', waga: 2280 g, uchwyty i izolatory hebanowe cz´Êci zestawu: 2 czajniki, mlecznik, cukiernica, taca

Cena wywo∏awcza: 12 500 z∏ ~3 400 €

93|Para kabaretów do przypraw, pocz. XX w. Niemcy, firma WMF plater, wk∏ady - szk∏o, wys.: 16,5 cm

96|Mlecznik, 1840 r. Moskwa, z∏otnik I. Greciusznikow (1818 - 1860) srebro, pr. '84', waga: 270 g, wn´trze z∏ocone, uchwyt z koÊci zwierz´cej probierz 'ND' - Niko∏aj ¸ukiç Dubrowin, czynny w latach 1822 - 1855, zmar∏ w 1862 r.

97|Josef Karl KLINKOSCH, XIX/XX w. Wiedeƒ Szczypce do jarzyn srebro, pr. '3', waga: 263 g, repunca polska '3' srebro kute, grawerowane, cyzelowane; na uchwycie grawerowany herb 'Pogoƒ' Czartoryskich, pod mitrà ksià˝´cà z dewizà 'Bàdê co bàdê'

Cena wywo∏awcza: 1 500 z∏ ~400 €

Cena wywo∏awcza: 3 000 z∏ ~800 €

98|Para Êwieczników, 1850 r. Sztokholm srebro, waga: 260 g, wys.: 17,3 cm cechowanie: litera datujàca 'U4', z∏otnik 'AL.', znak miejski Sztokholmu

94|Kabaret do przypraw, pocz. XX w. Niemcy cyna, szk∏o bezbarwne, szlifowane, wys.: 20 cm, szer.: 28 cm sygnowane: 'KAYZERZIN' w zestawie 5 naczyƒ szklanych i 2 cynowe ∏y˝eczki

103|Para paterek z pokrywami, 1853 r. Sztokholm, z∏otnik 'G. M.' srebro, waga: 2 664 g, wys.: 31 cm

Cena wywo∏awcza: 16 000 z∏ ~4 300 €

99|Johan Christian NEUB Augsburg, 1764 - 1768 Waza do ponczu srebro, waga: 2135 g, z∏otnik 'I.G.N' (Johan Christian Neub) cecha z∏otnika: 'I.G.N'

Cena wywo∏awcza: 18 000 z∏ ~4 800 €

100|Patera, po 1888 r. Niemcy srebro, pr. '800', uchwyt - tworzywo, d∏.: 32 cm, waga brutto: 936 g cechowanie na spodzie: pó∏ksi´˝yc, korona, znak próby, znak dodatkowy, napis: 'Ges. Geschutz

104|Serwis do kawy i herbaty w stylu Ludwika XVI, 1895 - 1901 Kopenhaga, z∏otnik Phertz srebro, wewnàtrz z∏ocone, waga: 3 850 g cz´Êci serwisu: 2 czajniki, cukiernica, mlecznik, taca (dobierana)

Cena wywo∏awcza: 24 500 z∏ ~6 600 €

101|Cukiernica skrzynkowa, ok. po∏owy XIX w. Niemcy srebro, pr. '750', wewnàtrz z∏ocone, waga: 345 g

Cena wywo∏awcza: 3 800 z∏ ~1 000 €

105|Paterka okràg∏a, ok. 1880 r. Niemcy srebro, pr. '800', wewnàtrz z∏ocona, waga: 375 g grawerowane daty: '1857' i 1882'

Cena wywo∏awcza: 2 400 z∏ ~650 €

102|Zestaw do kawy i herbaty, pocz. XX w. Niemcy srebro, pr. '830', waga: 2 840 g cz´Êci zestawu: 2 czajniczki, cukiernica, mlecznik, taca

106|Misa, 1 po∏. XIX w. Wilno, z∏otnik Han srebro, pr. '12', waga: 1 060 g cechowanie na spodzie: oznaczenie próby oraz dwukrotnie nazwisko z∏otnika

Cena wywo∏awcza: 6 500 z∏ ~1 700 € 109|Kabaret do przypraw, ok. po∏. XIX w. srebro, pr. '13', wk∏ady szklane (dobierane), wys.: 19 cm

Cena wywo∏awcza: 2 500 z∏ ~680 €

110|Pojemnik na cukry, po 1888 r. Niemcy podstawa i pokrywa - srebro, pr. '800', brzusiec - szk∏o szlifowane, waga: 290 g, wys.: 24,5 cm

107|Koszyk a˝urowy, 1886 r.

Cena wywo∏awcza: 2 800 z∏ ~750 €

Wiedeƒ, z∏otnik 'LF' srebro, pr. '13', waga: 345 g

Cena wywo∏awcza: 13 500 z∏ ~3 650 €

111|Dzbanek do wina, XX w. Niemcy szk∏o bezbarwne, szlif brylantowy, pokrywa - srebro, pr. '800', wys.: 20,5 cm

Cena wywo∏awcza: 2 300 z∏ ~620 €

108|Taca, 1854 - 1860 Berlin srebro kute, repusowane, d∏.: 68 cm, szer.: 43 cm, waga: 1 920 g cechowanie: punca miejska Berlina z litera datujàcà 'I'

112|Cukiernica, koniec XIX w.

115|I. SZEKMAN, czynny XIX/XX w.

Pary˝ srebro, pr. '1', wk∏ad - szk∏o kobaltowe, waga: 282 punca z∏otnika w rombie - trudno czytelna

Warszawa Lampka chanukowa, koniec XIX w. srebro, pr. '84', waga: 348 g

Cena wywo∏awcza: 2 900 z∏ ~800 €

116|Lampka chanukowa, przed 1896 r. Warszawa, firma Fraget plater cz´Êciowo z∏ocony, wys.: 30 cm, szer.: 24 cm

Cena wywo∏awcza: 2 800 z∏ ~760 €

113|Patera na stopie, po po∏. XIX w. srebro, kraw´dê z∏ocona, czara - szk∏o kobaltowe, wys.: 17,5 cm

Cena wywo∏awcza: 2 200 z∏ ~600 €

117|Pas kaukaski, 3 çw. XIX w. Moskwa srebro, pr. '84', niellowane, waga brutto: 330 g, d∏.: 72 cm, srebrne ogniwa nawlekane na skórzany pas

114|Paterka, po 1888 r.

118|Pistolet czterolufowy, ok. 1780 r.

Niemcy srebro, pr. '800', waga: 565 g, Êr.: 34,5 cm dekoracja a˝urowa w stylu Ludwika XVI

Liege, F. I. Sauvage (czynny ok. 1750 -1785) zamek ska∏kowy, kaliber 8 mm, stal, d∏.: 15,3 cm sygnatura ryta, dekoracja grawerowana

Cena wywo∏awcza: 9 500 z∏ ~2 600 €

Cena wywo∏awcza: 2 000 z∏ ~550 €

119|Miniatura - Napoleon Bonaparte, XIX w. tempera/koÊç, d∏.: 10 cm (w Êwietle oprawy), oprawa - mosiàdz sygnowany p. Êr.: trudno czytelnie portret cesarz Napoleona z krzy˝em, gwiazdà i wst´gà Orderu Legii Honorowej

Cena wywo∏awcza: 3 200 z∏ ~870 €

122|Popielnica do cygar, XX w. granit, okuta 3 plakietami z bràzu, Êr.: 17 cm

123|Zegarek sto∏owy, koniec XIX w. Szwajcaria/Anglia oprawa stalowa z podpórkà, Êr.: 7 cm sygnowany na tarczy: 'J. C. VICKERY | 181&183 Regent St. W.' zegarek z sekundnikiem, przy tarczy sekundnika napis: 'SWISS MADE"

120|Lustro stojàce, XIX/XX w.

metal srebrzony, lustro fazowane, wys.: 31 cm, szer.: 24 cm

Cena wywo∏awcza: 1 200 z∏ ~320 €

124|Popielniczka do cygar, 1 po∏. lat 30-tych XX w.

na krzy˝u z onyksu umocowany krzy˝ mosi´˝ny dekorowany emalià oraz naczynko na wod´ Êwieconà, wymiary: 15 x 9 cm

Cena wywo∏awcza: 1 900 z∏ ~500 €

121|Kropielniczka, XX w.

wytwórnia w Kadynach ko∏o Elblàga ceramika szkliwiona, oprawa srebro, Êr.: 13 cm sygnowana na spodzie: 'CADINEN'

125|Fritz KLIMSCH (1870 Frankfurt - 1960) Niemcy, wytwórnia Rosenthal Akt przykucni´tej biskwit, wys.: 35 cm sygnatura na podstawie: 'F. Klimsch' Fritz Klimsch pochodzi∏ z rodziny artystycznej. W latach 1886-1894 studiowa∏ w akademii w Berlinie. Wiele podró˝owa∏, zwiedzi∏ m. in.: W∏ochy, Pary˝. W 1899 r. znalaz∏ si´ wÊród wspó∏za∏o˝ycieli berliƒskiej Secesji. W 1912 r. zosta∏ cz∏onkiem tamtejszej Akademii Sztuki. W 1921 r. uzyska∏ tytu∏ profesorski i rozpoczà∏ wyk∏ady w Wy˝szej Szkole Sztuki Rzeêbiarskiej w Charlottenburgu. Za swoje prace otrzymywa∏ wiele nagród i presti˝owych wyró˝nieƒ. TwórczoÊç Klimscha by∏a dosyç ró˝norodna, w jego dorobku znalaz∏y si´ figury o tematyce biblijnej, mitologicznej, pomniki dekorujàce place Berlina i innych niemieckich miast, a tak˝e medale i figurki dekoracyjne. Artysta rzeêbi∏ w marmurze, gipsie, odlewa∏ figury z bràzu. Wspó∏praca Klimscha z Rosenthalem rozpocz´∏a si´ w 1935 r. Projektowa∏ dla tej wytwórni wówczas g∏ównie akty o charakterystycznej, chropowatej powierzchni.

126|Figura - Jeleƒ, 1 po∏. XX w. MiÊnia porcelana, wys.: 55 cm sygnowana na podstawie: '1938 | Erich OEHME', znak wytwórni, napis 'Weiss | 0.251 | 0.251'

127|Para wazonów, poczàtek XX w. Loetz szk∏o seledynowe, okucia - bràz, wys.: 40 cm uchwyty ozdobione pe∏noplastycznymi wa˝kami

Cena wywo∏awcza: 26 000 z∏ ~7 000 €

128|Henryk KOSSOWSKI , (1855 Kraków - 1921)

130|Hans ANREITER, (1884 - ?)

P∏atnerz bràz, wys.: 53 cm sygnowany na podstawie: 'HKossowski' oraz nr 'Z780'

Macierzyƒstwo drewno, wys.: 23 cm sygnowana na draperii: 'H. ANREITER I MÜNCHEN'

Kszta∏ci∏ si´ w krakowskiej SSP u swego ojca, Henryka seniora i u M. Guyskiego. Studia kontynuowa∏ w Pary˝u u Mathurina Moreau. Otrzymywa∏ liczne nagrody za swoje dzie∏a rzeêbiarskie. Wystawia∏ w Pary˝u i Wiedniu, swoje prace wysy∏a∏ równie˝ do Warszawy, Lwowa i Krakowa. Jest autorem licznych portretów i motywów rodzajowych, wykonanych w bràzie i terakocie.

Cena wywo∏awcza: 2800 z∏ ~750 €

131|Przycisk do papieru - P∏ywak, 1 po∏. XX w. bràz, podstawa marmurowa, wymiary: 29 x 15 cm, wys.: 9 cm sygnowany: 'S. ZYGADLEWICZ | WARSZAWA'

129|Adriano CECIONI, wed∏ug, (1836/38 - 1886)

Cena wywo∏awcza: 22 000 z∏ ~6 000 €

132|Charles LOUCHET (XIX/XX) (?) Wazon z figurà kobiety, pocz. XX w. bràz z∏ocony, wys.: 15 cm sygnowany: 'KORSCHANN I PARIS' oraz na spodzie: 'LOUCHET'

Putto z kogutem, XX w. (?) bràz, podstawa - marmur, wys.: 45 cm sygnowany na podstawie: 'Adriano Cecioni | Firenze' oraz 'L. Martin Fondeur'

133|Konstanty LASZCZKA, (1865 Makowiec Du˝y - 1956 Kraków)

135|Kabinet, 1660 – 1680

Gryf ceramika szkliwiona, wys.: 33 cm sygnatura ryta w masie na podstawie: 'K. LASZCZKA'

Holandia lub Pó∏nocne Niemcy

Od 1885 r. kszta∏ci∏ si´ w Warszawie pod kierunkiem Jana Kryƒskiego i Ludwika Pyrowicza. Dzi´ki zdobyciu I nagrody w konkursie Towarzystwa Zach´ty Sztuk Pi´knych, w latach 1891 - 96 przebywa∏ na stypendium w Pary˝u, gdzie studiuowa∏ u Antoine'a Mercié, Alexandre'a Falguiere'a oraz Jeana Léona Gérôme'a. Po powrocie z Pary˝a do 1899 r. mieszka∏ w Warszawie, nast´pnie przeniós∏ si´ do Krakowa, gdzie objà∏ katedr´ rzeêby Akademii Sztuk Pi´knych, którà prowadzi∏ do 1935 r. W latach 1900 - 10 sprawowa∏ patronat artystyczny nad fabrykà wyrobów kaflarskich i garncarskich Józefa Niedêwieckiego w D´bnikach pod Krakowem. W swej twórczoÊci rzeêbiarskiej Konstanty Laszczka ulega∏ wp∏ywom Auguste Rodina, co szczególnie zaznaczy∏o si´ w rzeêbionych na poczàtku XX wieku aktach kobiecych utrzymanych w stylistyce secesji. Zajmowa∏ si´ równie˝ rzeêbà monumentalnà oraz portretowà. Laszczka tworzy∏ równie˝ medale, medaliony portretowe oraz plakiety okolicznoÊciowe. Wielkà pasjà artysty by∏a ceramika, której z biegiem lat poÊwi´ca∏ si´ coraz bardziej.

opinia p. Stefana Mieleszkiewicza

konstrukcja – dàb, okleina – heban, inkrustacja – koÊç; tafle lustrzane, mora jedwabna; okucia – mosiàdz, stal, wymiary: 34 x 41,5 x 27 cm (z∏o˝ony) kabinet hebanowy o prostych Êciankach uj´ty w naro˝ach spiralnymi kolumienkami, zamkni´ty dwuskrzyd∏owymi drzwiczkami i podnoszonym wiekiem z piórnikiem, wsparty na 4 kulistych nó˝kach; wype∏niony centralnà wn´kà, szufladkami – 4 sekretne – i pojemnikiem pod wiekiem; na zewn´trznych p∏ycinach korpusu p∏askorzeêbione i malowane szlacheckie herby polskie: Tràby (?), Leliwa, Jelita, Szreniawa, Pilawa, Pogoƒ (2 ostatnie póêniejsze)

Cena wywo∏awcza: 17 000 z∏ ~4 600 €

Cena wywo∏awcza: 8 000 z∏ ~2 200 €

134|Emmanuel KATZ (zw. Mané-Katz , (1894 Krzemieniec - 1962 Tel Awiw) ˚yd grajàcy na flecie bràz patynowany, podstawa marmur, wys. z podstawà: 40 cm sygnowany na podstawie: 'MANE KATZ'

136|S∏upek barokowy, XVIII w. drewno d´bowe, Êlady polichromii, wys.: 88 cm s∏upek na planie kwadratowym, bogato rzeêbiony

137|Kadzielnica, XIX w.

140|Posàg sakralny, Chiny XVII w.

Chiny bràz czerwony, odlewany, cyzelowany, grawerowany, wys.: 13,2 cm naczynie typu Ting, bez pokrywki (brak); kunsztownie wykonana kadzielnica o typowym dla chiƒskiej tradycji kszta∏cie trójnogu. Nó˝ki naczynia stanowià postacie trójki stylizowanych chiƒskich dzieci, symbol licznego potomstwa. Ràczki kadzielnicy w kszta∏cie smoko-lwów. Brzusiec zdobny motywami roÊlinnymi, wizerunki kwiatów Êliwy (symbol zimy)

odlew z bràzu, cyzelowany, grawerowany, patyna, wys.: 34 cm

wizerunek boga z tradycji taoistycznej; jest to prawdopodobnie w∏adca kierunku pó∏nocnego mandali Êwiata, Chen Wu. Znakiem rozpoznawczym jest znajdujàca si´ u jego stóp figurynka ˝ó∏wia splecionego w uÊcisku z w´˝em, symbol "Czarnego Wojownika", stra˝nika pó∏nocy. Bóg siedzi na tronie, odziany w proste chiƒskie szaty, lewa r´ka spoczywa spokojnie na udzie, prawà trzyma przy∏o˝onà do piersi. Ma d∏ugie g∏adkie w∏osy zaczesane do ty∏u; wizerunek stylowy, kunsztowny, autentyczny. stan zachowania: p´kni´cie tronu z ty∏u (bez wp∏ywu na wyglàd i stabilnoÊç figury)

138|Para Êwieczników, XIX w. Chiny odlew z bràzu, cyzelowany, grawerowany, wys.: 26 cm typowe o∏tarzowe przedmioty w stylu dynastii Qing, zdobiony motywami mitycznych bestii: smoków, s∏oni i lwów

141|Posàg sakralny buddyjski, XIX w. Tybet mosiàdz odlewany, cyzelowany, grawerowany, wys.: 11,5 cm Budda Siakjamuni ukazany w medytacji na kwadratowym tronie, z przodu tronu emblemat wad˝ry, od spodu figurka zamkni´ta denkiem ze znakiem podwójnej wad˝ry

139|Para wazonów, ok. 1900 r. Niemcy (?) miedê, dekoracja - emalia komórkowa i emalia malowana, wys.: 38,7 cm

142|Brosza, XIX/XX w.

143|Naszyjnik w typie art. Deco, lata 50-te XX w.

z∏oto, pr. ~ 0,580, srebro, 1 szt. per∏a, masa: 9,40 g

bia∏e z∏oto, 76 szt. brylantów, masa: 15,64 g

Cena wywo∏awcza: 5 200 z∏ ~1 400 €

1478|PierÊcionek, k. XIX w.

148|Brosza, lata 20-te XX w.

z∏oto, pr. '5', srebro, 1 szt. diament 0,30 ct. J/Si, 20 szt. diamentów ∏. 0,40 ct. I-J/Si, 2 szt. rubiny, masa: 2,96 g

z∏oto, pr. '0,585', platyna, 1 szt. diament 0,40 ct H/Si, 5 szt. diamentów 8/8, masa: 3,76 g

Cena wywo∏awcza: 12 000 z∏ ~3 200 €

Cena wywo∏awcza: 4 159 z∏ ~1 100 €

144|Brosza, lata 20-te XX w. platyna, pr. '0,950', 1 szt. brylant ~ 0,65 ct J/P1, pozosta∏e I-J/VS-P ∏. ~ 3,0 ct, 30 szt. szafirów (prostokàty), masa: 11,69 g

Cena wywo∏awcza: 35 000 z∏ ~9 500 € 149|Zegarek kieszonkowy damski, XIX/XX w.

150|Krzy˝, lata 20-te XX w. 146|Bransoleta, k. XIX w. srebro, czarna emalia, pó∏pere∏ki naturalne, masa: 47,04 g

bia∏e z∏oto, 1szt. brylant '0,08' ct. I/VS, 6 szt. diamentów w szlifie 8/8 H/VS, 20 szt. rautów diamentowych, masa: 2,5 g

145|Wisiorek, XIX w. 2 szt. rozety holenderskie, 1 per∏a barokowa, z∏oto pr. '0,580', rozety diamentowe, ruchomy element Êrodkowy, kszta∏t kropli

Genewa, firma Czapek z∏oto, pr. '0,585', dekoracja - kobaltowa emalia, 2 pó∏rozety holenderskie, (masa brutto: 21,74 g), 34 szt. rautów diamentowych, obrze˝a z dekoracjà grawerowanà, ∏aƒcuszek i kluczyk metalowe; na kopercie grawerowany napis: ' Nr 5294 I Czapek & Cie I A GENEVE I ECHAPPEMENT A CYLINDRE I HUIT TROUS EN RUBIS'

151|Zegar tzw. kareciak ok. 1830 r.

153|Zegar konsolowy, 1713 r.

Francja (?) zegar podró˝ny (tzw. kareciak), obudowa mosi´˝na, 3 - stronnie przeszklona, naro˝a w formie spiralnych kolumn, z ruchomym uchwytem; tarcza prostokàtna, bia∏a emalia, malowane cyfry rzymskie (godzinowe) i arabskie (minutowe); poni˝ej ma∏a tarcza ze wskazaniami budzika; mechanizm - nap´d spr´˝ynowy z wychwytem swobodnym, regulator bicia grzebieniowy; osobny nap´d chodu, bicia i budzika; w przeÊwicie na daszku - przycisk repetiera; wys.: 18 cm, szer.: 10,5 cm, g∏.: 9 cm

Francja wys. zegara: 67 cm, wys. konsoli: 39 cm sygnowany na mechanizmie: 'Targe Paris I 1713'

mechanizm z wychwytem hakowym, nap´dem spr´˝ynowym, regulatorem wahad∏owym; system bicia francuski z ko∏em zapadkowym z regulatorem bicia wiatrakowym; wybija godziny i pó∏godziny; wmontowany pomi´dzy prostokàtne p∏yty; na tylnej p∏ycie wmontowana sygnatura zegarmistrza: 'Targe Paris I 1713'. Tarcza okràg∏a, mosi´˝na z wmontowanymi emaliowanymi tarczkami z cyframi rzymskimi. Pod tarczà umocowana emaliowana tarczka w kartuszu z napisem: 'Targe I A Paris'. Wskazówki stalowe oksydowane na czarno. Wahad∏o w kszta∏cie s∏oƒca umocowane na nitce. Mechanizm w obudowie skrzynkowej, 3-stronnie oszklonej. Tylne drzwiczki od wewnàtrz okleinowane szylkretem z mosi´˝nà inkrustacjà (stylizowane motywy roÊlinne z centralnà postacià muzykujàcego m´˝czyzny). Powierzchnia ca∏ej skrzynki okleinowana szylkretem z mosi´˝nà inkrustacjà w typie Boulle'a. Nó˝ki, dekoracje kraw´dzi i sterczynki z bràzu z∏oconego (nowe z∏ocenia). Na konsoli dekoracja tego samego typu.

Cena wywo∏awcza: 53 000 z∏ ~14 300 €

152Pawe∏ Buhre, 2 po∏. XIX w. Zegar sto∏owy zegar o formie klasycystycznej, czterostronnie przeszklony; obudowa bràz z∏ocony; tarcza z bia∏à emalià, cyfry rzymskie; zegar bije godziny i pó∏godziny; mechanizm spr´˝ynowy, nakr´cany kluczykiem; wychwyt Brocota; mechanizm bicia grzebieniowy, bicie w gong; numer na mechanizmie: '43779 P.BUHRE'; wahad∏o kompensacyjne sygnowany na tarczy: 'P. Buhre'

Cena wywo∏awcza: 25 000 z∏ ~6 700 €

157|Biurko eklektyczne z elementami neorenesansowymi, XIX/XX w. drewno orzechowe, wys.: 77 cm, blat: 142 x 93 cm biurko wolnostojàce, 6-szufladowe, wsparte na 4 nogach w formie gryfów, ∏àczonych trawersem. Lica szuflad i boki bogato rzeêbione stan zachowania: jedna szuflada dorabiana

155|Biureczko - sekretarzyk, XIX/XX w. konstrukcja d´bowa, okleina mahoƒ, intarsje o motywach kwiatowych, wymiary: 109 x 91 x 48 cm sekretarzy w stylu rokoka holenderskiego

Cena wywo∏awcza: 39 000 z∏ ~10 500 €

158|Biurko, k. XIX w. 156|Pomocnik - barek z tacà, XX w. drewno, okleina orzechowa, elementy mosi´˝ne, taca z wk∏adem ceramicznym dekorowanym kalkà, wymiary tacy: 66 x 50 cm, wys.: 81 cm

Anglia okleina mahoƒ, wys.: 71,5 cm, d∏.: 149 cm, g∏.: 91 cm

Cena wywo∏awcza:

REGULAMIN AUKCJI

Cena wywo∏awcza Cena zamieszczona w katalogu pod opisem jest cenà wywo∏awczà i jest zarazem cenà minimalnà, poni˝ej której Dom Aukcyjny nie mo˝e sprzedaç obiektu. Dom Aukcyjny nie stosuje cen rezerwowych co oznacza, ˝e ka˝da transakcja zawarta za cen´ wywo∏awczà lub powy˝ej jest transakcjà ostatecznà. Opata aukcyjna i podatek VAT Do kwoty wylicytowanej Dom Aukcyjny dolicza op∏at´ aukcyjnà w wysokoÊci 10% kwoty wylicytowanej. Kwota wylicytowana wraz z op∏atà aukcyjnà zawiera podatek od towarów i us∏ug VAT. Dom Aukcyjny wystawia faktury VAT; mar˝a. Wadium Dom Aukcyjny pobiera wadium w wysokoÊci 500 z od uczestników aukcji oraz 10% wartoÊci cen wywo∏awczych obiektów, które zosta∏y zg∏oszone do licytacji telefonicznych oraz w imieniu klienta. Osobisty udzia∏ w aukcji W aukcji mogà braç udzia∏ osoby wczeÊniej zarejestrowane posiadajàce numery aukcyjne. Numery aukcyjne mo˝na otrzymaç przy stanowisku rejestracyjnym po wype∏nieniu formularza udzia∏u w aukcji. Pracownik dokonujàcy rejestracji ma prawo poprosiç o dokument potwierdzajàcy to˝samoÊç osoby rejestrowanej. Po licytacji nale˝y zwróciç numer aukcyjny, a w przypadku zakupu odebraç potwierdzenie zawartych transakcji.

Licytacje telefoniczne: Kupujàcy, którzy chcà licytowaç przez telefon, proszeni sà o przesy∏anie zleceƒ najpóêniej na jeden dzieƒ przed dniem aukcji. Formularz zlecenia dost´pny jest w katalogu (na ostatnich stronach), w siedzibie Domu Aukcyjnego oraz na stronie internetowej www.desa.pl/zlecenie . Formularz nale˝y przes∏aç faksem na numer (+48 22) 584 95 26, lub zostawiç osobiÊcie w siedzibie Domu Aukcyjnego. Z tytu∏u licytacji telefonicznych Dom Aukcyjny nie pobiera ˝adnych dodatkowych op∏at. Do kwoty wylicytowanej doliczana jest op∏ata aukcyjna w wysokoÊci 10%. Je˝eli klient nie za˝yczy sobie inaczej, rachunek za zawarte transakcje zostanie przes∏any na adres podany na formularzu.

Licytacje w imieniu klienta: Dom Aukcyjny mo˝e reprezentowaç kupujàcego na podstawie „zlecenia licytacji w imieniu klienta”. Formularz zlecenia dost´pny jest w katalogu (na ostatnich stronach), w siedzibie Domu Aukcyjnego oraz na stronie internetowej www.desa.pl/zlecenie. W przypadku zlecenia licytacji w imieniu klienta Dom Aukcyjny stara si´ zakupiç obiekt w mo˝liwie najni˝szej cenie. Formularz nale˝y przes∏aç faksem na numer (+48 22) 584 95 26, lub zostawiç osobiÊcie w siedzibie Domu Aukcyjnego. Z tytu∏u licytacji telefonicznych Dom Aukcyjny nie pobiera ˝adnych dodatkowych op∏at. Do kwoty wylicytowanej doliczana jest op∏ata aukcyjna w wysokoÊci 10%.

Przebieg Aukcji: O wysokoÊci postàpienia decyduje aukcjoner, zwyczajowo nie sà one jednak wy˝sze ni˝ 10%. Zakoƒczenie licytacji nast´puje w momencie uderzenia m∏otkiem przez Aukcjonera i jest równoznaczne z zawarciem umowy. Dom Aukcyjny zastrzega sobie prawo do licytowania jedynie wczeÊniej zg∏oszonych przez uczestników aukcji obiektów. W sytuacji takiej numery obiektów sà przed aukcjà zg∏aszane do aukcjonera. Aukcja jest prowadzona w j´zyku polskim, jednak na ˝yczenie klientów niektóre spoÊród licytacji mogà byç równolegle prowadzone w j´zyku angielskim i niemieckim. ProÊby takie powinny byç sk∏adane najpóêniej na godzin´ przed aukcjà wraz z informacjà, których obiektów dotyczà Licytacja odbywa si´ w tempie 60 -100 obiektów na godzin´ Transakcje warunkowe: Dom Aukcyjny dopuszcza zawieranie na aukcji transakcji warunkowej. Zdarza si´ tak w momencie braku zainteresowania klientów obiektem. Aukcjoner ma wówczas mo˝liwoÊç zaproponowania obiektu po obni˝onej cenie (zwyczajowo nie wi´cej ni 25%). W przypadku zainteresowania kupujàcych obiektem poni˝ej ceny wywo∏awczej zawierana jest transakcja warunkowa. Dom Aukcyjny zobowiàzuje si´ w imieniu nabywcy negocjowaç z w∏aÊcicielem obiektu mo˝liwoÊç obni˝enia ceny do kwoty wylicytowanej. Zawarcie transakcji warunkowej jest traktowane przez Dom Aukcyjny jako wià˝àca oferta nabycia po cenie wylicytowanej (w przypadku akceptacji ceny przez w∏aÊciciela). Je˝eli w ciàgu pi´ciu dni (roboczych) od aukcji negocjacje nie przyniosà pozytywnego skutku, obiekt uznaje si´ za niesprzedany. P∏atnoÊci: Kupujàcy jest zobowiàzany do zap∏aty za wylicytowane obiekty w terminie 10 dni od daty aukcji. Dom Aukcyjny przyjmuje nast´pujàce formy p∏atnoÊci: Gotówka: PLN - wszystkie transakcje zawierane sà w polskich z∏otych. Inne waluty – na specjalne ˝yczenie po wczeÊniejszym uzgodnieniu, Dom Aukcyjny mo˝e przyjàç wp∏at´ w: Euro, Dolarach, Funtach brytyjskich. Przeliczenie b´dzie nast´powa∏o po dziennym kursie Êrednim Narodowego Banku Polskiego powi´kszonym o 3%. Karty Kredytowe: Dom Aukcyjny akceptuje nast´pujàce karty kredytowe: MasterCard, VISA, Maestro, VISA electron Przelew bankowy na rachunek: DESA UNICUM SP. Z O. O. Ul. Marsza∏kowska 34-50, 00-554 Warszawa Dla przelewów krajowych: 69 1060 0076 0000 3200 0089 2057 Dla przelewów zagranicznych: NAZWA BANKU: BPH SA NR IBAN: PL69 1060 0076 0000 3200 0089 2057 SWIFT: BPHKPLPK Odbiór obiektów Odbiór wylicytowanych obiektów jest mo˝liwy po dokonaniu pe∏nej zap∏aty i powinien nastàpiç w terminie 10 dni od daty aukcji. W innych przypadkach przechowywanie i dostarczanie przedmiotów odbywa si´ na koszt i ryzyko Nabywcy. Obowiàzujàce przepisy prawa Aukcja jest prowadzona zgodnie z polskimi przepisami prawnymi przez upowa˝nionà osob´ zwanà dalej Aukcjonerem. Dom Aukcyjny przypomina, ˝e zgodnie z przepisami ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162 poz. 1568) wywóz okreÊlonych obiektów poza granice kraju wymaga zgody odpowiednich w∏adz. Dom Aukcyjny przypomina, ˝e zgodnie z ustawà z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach (Dz. U. z 1997 r. Nr 5, poz. 24, z póêniejszymi zmianami) muzea rejestrowe majà prawo pierwokupu obiektów bezpoÊrednio na aukcji za kwot´ wylicytowanà. Dom Aukcyjny przypomina, ˝e zgodnie z obowiàzujàcymi przepisami jest zobowiàzany do zbierania danych osobowych klientów dokonujàcych transakcji w kwocie powy˝ej 15 tysi´cy euro.

Oferta aukcyjna Przedmiotem aukcji sà dzie∏a sztuki lub inne obiekty kolekcjonerskie oddane do sprzeda˝y komisowej przez W∏aÊcicieli lub stanowiàce w∏asnoÊç DESA UNICUM Sp. z o.o. Dom Aukcyjny podejmuje si´ sprzeda˝y, w imieniu W∏aÊciciela, obiektów b´dàcych rzeczywistà w∏asnoÊcià Sprzedajàcego nie obj´tych post´powaniem sàdowym i skarbowym, wolnych od zaj´cia i zastawu oraz jakichkolwiek praw osób trzecich. Dom Aukcyjny zapewnia fachowà wycen´, rzetelny opis katalogowy powierzonego do sprzeda˝y przedmiotu, a tak˝e pokrywa koszty jego ubezpieczenia. Aukcjoner ma prawo do dowolnego rozdzielania lub ∏àczenia obiektów oraz do ich wycofania z licytacji bez podania przyczyn. Opisy zawarte w katalogu aukcji mogà byç uzupe∏nione lub zmienione przez Aukcjonera lub osob´ przez niego wskazanà przed rozpocz´ciem licytacji. Organizator nie ponosi odpowiedzialnoÊci za wady fizyczne i prawne kupionych przedmiotów. Wszelkie mo˝liwe reklamacje b´dà rozpatrywane zgodnie z przepisami prawa polskiego. Organizator zapewnia, ˝e opisy katalogowe przedmiotów wystawionych na aukcji wykonane zosta∏y w najlepszej wierze z wykorzystaniem doÊwiadczenia i wiedzy fachowej pracowników Domu Aukcyjnego oraz wspó∏pracujàcych z Domem Aukcyjnym ekspertów.

98 99

AUKCJA 152 Dzie�a Sztuki i Antyki 8 listopada, 2007 godz. 19

ZAMAWIAM ROCZNÑ PRENUMERAT¢ KATALOGÓW AUKCYJNYCH NA 2008 ROK:

INDEKS AUTORÓW

ADLER Jankiel . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .14 ANREITER Hans . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .130 BAGIE¡SKI Stanis∏aw . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .69 BATOWSKI – KACZOR Stanis∏aw . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .68 BIESZCZANIN Mieczys∏aw . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .80 BOLOGNA – BIEGA¡SKA Carlotta . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .44 BORYSOWSKI Stanis∏aw . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .53 BRODOWSKI Antoni . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .64 BUHRE Pawe∏ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .152 CECIONI Adriano, wg . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .129 CHMIELI¡SKI W∏adys∏aw . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .60 CIEÂLEWSKI Tadeusz, ojciec . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .61 CZAJKOWSKI Stanis∏aw . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .15 ERB Erno . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .36, 45 GERSON Wojciech . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .88, 89 G¢D¸EK Ludwik . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .7 GRUNSWEIGH Natan . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .54 GURANOWSKI Józef . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .35 HAYDEN Henryk . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .24, 48 JAB¸CZY¡SKI Feliks . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .90 JAKUBOWSKI Stanis∏aw . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .75 JAMONTT Bronis∏aw . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .71 KAMOCKI Stanis∏aw . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .27 KATZ Emmanuel . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .26, 134 KIRSZENBAUM Dawid J. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .86 KLIMOWSKI Stanis∏aw . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .63 KLIMSCH Fritz . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .125 KLINKOSCH Josef K., XIX/XX w. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .97 KOCHANOWSKI Roman K. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .37, 38 KONIUSZKO Wac∏aw J. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .79 KORECKI Wiktor . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .82, 83 KORZE¡ Natan . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .47 KOSSAK Jerzy . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .40 KOSSAK Wojciech . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .6, 67 KOSSOWSKI Henryk . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .129 KOSTRZEWSKI Franciszek . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .41 KRZYSZTA¸OWSKI Stanis∏aw . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .76 KRZY˚ANOWSKI W∏adys∏aw . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .17, 52 KURYATTO Czes∏aw . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .78 KWIATKOWSKI Ludwik . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .74 LASZCZKA Konstanty . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .133 LISOWSKI Ludwik . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .42

LOUCHET Charles (?) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .132 ¸OTOCKI Kazimierz . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .28 ¸UBNIEWICZ Albin . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .33 MAKOWSKI Tadeusz J. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .23 MALCZEWSKI Jacek . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .8, 19 MA¸ACHOWSKI Soter Jaxa . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .34 MENKES Zygmunt J. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .51 MEYERHEIM Eduard F. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .65 MORDASEWICZ Kazimierz . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .9 MURZYNOWSKI Antoni . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .66 NEUB Johan Ch. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .99 NEUMANN Abraham . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .12 PANKIEWICZ Józef . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .31 PAUTSCH Fryderyk . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .46 POCHWALSKI Kasper . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .49 PODGÓRSKI Stanis∏aw . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .30 RAPACKI Józef . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .2 RUSZCZYC Ferdynand . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .59 RYCHTER – JANOWSKA Bronis∏awa . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .29, 58 SERWIN ORACKI Mieczys∏aw . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .73 SICHULSKI Kazimierz . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .46 S¸ODKI Marceli . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .55 STASIAK Ludwik . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .43 STYKA Tadeusz . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .10 SZA¡KOWSKI Boles∏aw . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .85 SZEKMAN I., czynny XIX/XX w. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .115 SZYD¸OWSKI Antoni . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .16 TONDOS Stanis∏aw . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .62 TRUSZ Iwan . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .39 WASNER Artur . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .32 WÑSOWICZ Wac∏aw . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .18 WEISS Wojciech . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .25 WENDORFF – SERAFINOWICZ Zofia . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .13 WIELOG¸OWSKI Wac∏aw A. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .70 WIERUSZ KOWALSKI Alfred . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .11 WYCZÓ¸KOWSKI Leon . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .1, 87 WYGRZYWALSKI Feliks M. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . WYSOCKI Mieczys∏aw A. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .72 WYSPIA¡SKI Stanis∏aw . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .3 ZAWADZKI Stanis∏aw . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .4, 77 ˚ARNECKI Stanis∏aw M. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .84 ˚ECHOWSKI Stefan . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .56

Redakcja

Wydawca

ISBN 83-89668-27-0

ul. Marsza∏kowska 34-50 00-554 Warszawa tel. (22) 584 95 25 fax (22) 584 95 26 biuro@desa.pl www.desa.pl

DESA Unicum Sp. z o.o.

Nak∏ad: 1 800 egzemplarzy

Zarzàd

Opracowanie graficzne Gra˝yna Faltyn

Adam Che∏stowski Joanna Tarnawska Marek Rygiel

Juliusz Windorbski - Prezes Zarzàdu Jan Koszutski - Cz∏onek Zarzàdu Dzia∏ prawny Amir Krzysztofik-Konfino Ksi´gowoÊç Ma∏gorzata Kulma

Zdj´cia Agnieszka Grajda