DOM AUKCYJNY ul. Marsza∏kowska 34-50 00-554 Warszawa, tel. (22) 584 95 31 tel. (22) 584 95 24 fax (22) 584 95 26 aukcje@desa.pl GALERIA MARSZA¸KOWSKA ul. Marsza∏kowska 34-50 00-554 Warszawa tel. (22) 584 95 35 biuro@desa.pl
GALERIA DESA MODERN ul. Koszykowa 60/62 00-673 Warszawa tel. (22) 621 96 56 modern@desa.pl
GALERIA STAROMIEJSKA Rynek Starego Miasta 4/6 00-272 Warszawa tel. (22) 831 16 81 staremiasto@desa.pl
GALERIA BI˚UTERII DAWNEJ ul. Nowy Âwiat 48 00-363 Warszawa tel. (22) 826 44 66 bizuteria@desa.pl
GALERIA NOWY ÂWIAT ul. Nowy Âwiat 51 00-042 Warszawa tel. (22) 827 47 60 desanowyswiat@op.pl
SALON DZIE¸ SZTUKI MARCHAND Pl. Konstytucji 2 00-552 Warszawa tel. (22) 621 66 69 marchand@desa.pl
154 AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI
TERMINY AUKCJI W 2008 ROKU:
Dzie∏a Sztuki i Antyki
Sztuka Wspó∏czesna
24 kwietnia 19 czerwca 11 wrzeÊnia 23 paêdziernika 4 grudnia
13 marca 29 maja 9 paêdziernika 18 grudnia
Ok∏adka front – Alicja HOHERMANN, Dziewczynka z lalkà, 1934, pozycja w katalogu 5 Ok∏adka ty∏ – Emmanuel KATZ, Przed chatà, pozycja w katalogu 25 strona przedtytu∏owa – - Moj˝esz KISLING, La Sayne, 1935, pozycja w katalogu 16
AUKCJA DZIE¸A SZTUKI I ANTYKI 28 LUTEGO 2008
Aukcja - Czwartek, 28 lutego 2008, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego Desa Unicum Warszawa, ul. Marsza∏kowska 34-50 Wystawa przedaukcyjna: od 16 do 28 lutego 2008 Godziny otwarcia galerii: 11-19 od poniedzia∏ku do piàtku 11-16 w soboty Katalog dost´pny w internecie na stronach: www.desa.pl oraz www.artinfo.pl
Auction - February, December 28 th, 2008 at 7 pm Desa Unicum Auction House Gallery Warsaw, Marsza∏kowska str. 34-50 Viewing: from 16 to 28 of February Our gallery opening hours are: 11am to 7pm between Monday and Friday 11am to 4pm on Saturday Catalogue avaliable on internet at: www.desa.pl and www.artinfo.pl
1|Zygmunt WALISZEWSKI
(1897 Petersburg - 1936 Warszawa) Muzykujàca para - dwa rysunki wspó∏oprawne, 1929 r. o∏ówek, akwarela/papier, 37 x 8,5 cm (w Êwietle oprawy) sygnowane i datowane: 'ZW 929 r.'
Dzieciƒstwo sp´dzi∏ w Gruzji, w Tyflisie (obecnie Tbilisi), gdzie rozpoczà∏ nauk´ rysunku i malarstwa pod kierunkiem N. Sklifasowskiego i B. Vogla. W okresie I wojny Êwiatowej walczy∏ w szeregach armii rosyjskiej. Kilkakrotnie odwiedza∏ Moskw´, gdzie pozna∏ sztuk´ z kr´gu Mir Isskustwa i wielkie kolekcje malarstwa francuskiego Siergieja Szczukina i Iwana Morozowa. Zwiàza∏ si´ z grupà futurystów, przyswajajàc sobie normy sztuki awangardowej. Pod koniec 1920 roku wyjecha∏ do Polski drogà morskà przez Turcj´ i Grecj´; w 1921 roku osiedli∏ si´ w Krakowie. W latach 1921-1924 odby∏ studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pi´knych w pracowniach Wojciecha Weissa i Józefa Pankiewicza. W 1924 roku wyjecha∏ do Pary˝a w gronie cz∏onków Komitetu Paryskiego, by pod kierunkiem Pankiewicza kontynuowaç studia malarskie. Uczestniczy∏ w pierwszej wystawie kapistów w paryskiej Galerie Zak (1930 r.) i w pokazie w Galerie
Moos w Genewie (1931 r.). W 1931 powróci∏ do kraju; mieszka∏ w Warszawie, Krzeszowicach i Krakowie. Prezentowa∏ swe prace w Warszawie, w Polskim Klubie Artystycznym i na Salonach Instytutu Propagandy Sztuki - w latach 1930, 1931, 1933, 1936). Swoje malarstwo eksponowa∏ tak˝e w krakowskim Towarzystwie Przyjació∏ Sztuk Pi´knych, we Lwowie, Poznaniu i ¸odzi. W latach 1935 - 1936 wykona∏ dekoracj´ plafonu w Kurzej Stopce na Wawelu. Zajmowa∏ si´ scenografià, projektowa∏ plakaty, rysowa∏ ilustracje ksià˝kowe, karykatury i groteskowe scenki. Namalowa∏ wiele widoków Warszawy i Krakowa; pociàga∏a go sztuka portretowa, fascynowa∏y akty. W przeciwieƒstwie do innych kapistów nie obawia∏ si´ opisowoÊci rysunku i literackiej narracyjnoÊci w malarstwie. Komponowa∏ fantastyczne sceny inspirowane przedstawieniami komedii dell'arte, opracowywa∏ w wielu wariantach motyw Don Kichota. Drobnymi, urywanymi pociàgni´ciami p´dzla malowa∏ p∏askie, dekoracyjne, wibrujàce czystymi barwami kompozycje, w których syntetycznie uj´te postacie i przedmioty dookreÊla∏ kontur.
Cena wywo∏awcza: 5 000 z∏ ~ 1 400 €
2|Eugeniusz WANIEK (ur. 1906 r., Ustrzyki Dolne) Fryzjer, 1930 r. akwarela, gwasz/papier, 21 x 24 cm (w Êwietle passe - partout) sygnowany i datowany l. d.: 'e. w. | 1930' Studiowa∏ w krakowskiej Akademii Sztuk Pi´knych (od 1926 r.) w pracowniach W. Jarockiego, T. Axentowicza, F. Pautscha, K. Frycza. W trakcie studiów zwiàza∏ si´ z Grupà Krakowskà, z którà wystawia∏ w 1934 r. w Krzemieƒcu. Wówczas jego prace wysoko ocenia∏ teoretyk sztuki i malarz L. Chwistek. Z koƒcem 1934 r. artysta opuÊci∏ Grup´ Krakowskà. W 2 po∏. lat 30-tych zajmowa∏ si´ polichromià i dekoracjà wn´trz. Od 1946 r. by∏ pedagogiem Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie, a w latach 1950- 1977 wyk∏adowcà w Akademii Sztuk Pi´knych na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Artysta mia∏ kilkadziesiàt wystaw w Polsce i za granicà. Jego prace znajdujà si´ m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Sztuki w ¸odzi, Biblioteki Narodowej w Warszawie.
Cena wywo∏awcza: 2 200 z∏ ~ 600 €
3|Eugeniusz WANIEK (ur. 1906 r., Ustrzyki Dolne) Malarka, 1930 r. akwarela, gwasz/papier, 16,5 x 16,5 cm (w Êwietle passe - partout) sygnowany i datowany l. d.: 'e. waniek 1930'
Cena wywo∏awcza: 2 300 z∏ ~ 650 €
4|Michael LATTRY
(1875 Odessa - 1941 Pary˝) Bajka wschodnia, 1922 r. gwasz/papier, 63 x 50 cm, sygnowany i datowany l. d.: 'M Lattry | 922'
Wnuk malarza Iwana Konstantynowicza Ajwazowskiego, jednego z najwybitniejszych artystów rosyjskich. W 1896 roku rozpoczà∏ nauk´ w akademii petersburskiej u A. I. Kuiniego, roku póêniej wyjecha∏ w podró˝ po Turcji i Grecji; akademi´ ukoƒczy∏ w 1902 roku. W 1920 roku wyjecha∏ do Aten, gdzie zosta∏ dyrektorem wydzia∏u ceramiki w tamtejszej akademii sztuk pi´knych. W 1924 roku osiad∏ na sta∏e w Pary˝u. Zas∏ynà∏ przede wszystkim jako projektant naczyƒ ceramicznych w stylu art deco, inspirowanych staro˝ytnà ceramikà greckà i perskà. Malowa∏ sceny rodzajowe i fantastyczne, najcz´Êciej w technice gwaszu i akwareli.
Cena wywo∏awcza: 12 000 z∏ ~ 3 300 €
5|Alicja HOHERMANN
Studiowa∏a prawdopodobnie w warszawskiej Szkole Sztuk Pi´knych. W 1925 roku wystawia∏a swoje prace w ˚ydowskim Towarzystwie Krzewienia Sztuk Pi´knych w Warszawie. Oko∏o 1921 roku wyjecha∏a do Pary˝a, gdzie uczestniczy∏a w wystawach w Salonie Niezale˝nych i Jesiennym oraz Salon des Tuilleries (w latach 1926 - 1937). Wystawia∏a tak˝e w Londynie i Nowym Jorku. Malowa∏a portrety, kompozycje figuralne, postacie przebrane w "kostiumy dekoracyjne", cz´sto o wyraênych wp∏ywach kubizmu. Zgin´∏a w obozie w Treblince, gdzie zosta∏a przewieziona po schwytaniu w Marsylii.
Cena wywo∏awcza: 28 000 z∏ ~ 7 700 €
(1902 Warszawa - ok. 1943 obóz w Treblince) Dziewczynka z lalkà, 1934 r. olej/sklejka, 42 x 33 cm sygnowany i datowany p. d.: 'Alice Hohermann 34'
6|Kazimierz SICHULSKI (1879 Lwów - 1942 Lwów) Karykatura Wac∏awa Sieroszewskiego, 1915 r. kredka/papier, 91 x 63 cm sygnowany i datowany p. d.: 'Sich 915' Studiowa∏ w latach 1900-08 w krakowskiej Akademii Sztuk Pi´knych w pracowniach J. Mehoffera, L. Wyczó∏kowskiego i S. Wyspiaƒskiego. Równolegle uzupe∏nia∏ edukacj´ artystycznà w wiedeƒskiej Kunsgewerbeschule u A. von Kennera. W roku 1904 odby∏ podró˝ po Europie odwiedzajàc Monachium, Drezno, Rzym, Florencj´ i Pary˝, gdzie zatrzyma∏ si´ na d∏u˝ej i gdzie ucz´szcza∏ do Académie Colarossi. Wspólnie z F. Pautschem i W. Jarockim sp´dzi∏ zim´ 1904/05 na Huculszczyênie, którà odwiedza∏ póêniej wielokrotnie. Od roku 1907 mieszka∏ we Lwowie. Nale˝a∏ do Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka (od 1905 r.) i do wiedeƒskiego Hagenbundu (od 1907 r.). W czasie I wojny Êwiatowej walczy∏ w Legionach Polskich. Po wojnie zosta∏ profesorem w Paƒstwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemys∏u Artystycznego we Lwowie (1920 - 1930), a nast´pnie w Akademii Sztuk Pi´knych w Krakowie (1930 - 1939). Malowa∏ sceny rodzajowe, cz´sto zwiàzane z ˝yciem Hucu∏ów, pejza˝e, portrety oraz obrazy o tematyce historycznej i religijnej. Zajmowa∏ si´ ponadto wieloma dziedzinami sztuki u˝ytkowej. Projektowa∏ witra˝e, mozaiki, kilimy, wystroje wn´trz. Uprawia∏ malarstwo Êcienne, grafik´, tak˝e ksià˝kowà, rysowa∏ karykatury. Swoje prace wystawia∏ regularnie, od 1903 r., w Towarzystwie Przyjació∏ Sztuk Pi´knych w Krakowie. Za granicà bra∏ udzia∏ w wystawach w Pary˝u, Budapeszcie, Pittsburgu, Helsinkach, Sztokholmie, Lipsku, Padwie, Moskwie, Rzymie i Berlinie.
Cena wywo∏awcza: 9 000 z∏ ~ 2 500 €
7|Kazimierz SICHULSKI (1879 Lwów - 1942 Lwów) Karykatura Gustawa Dani∏owskiego, 1915 r. kredka/papier, 91 x 63 cm datowany l. g.: 'Zakopane | 915' oraz dedykacja p. g.: 'Kochanemu | Drowi Januszkowskiemu | serdecznie dzi´kuj´ Sich'
Cena wywo∏awcza: 9 000 z∏ ~ 2 500€
8|Stefan BAKA¸OWICZ
Syn malarza W∏adys∏awa Baka∏owicza. Pierwsze lekcje malarstwa pobiera∏ w warszawskiej Klasie Rysunkowej, w latach 1874-76 kontynuowa∏ nauk´ w prywatnej pracowni Wojciecha Gersona. W trakcie studiów w Akademii Petersburskiej w latach 1876-82 by∏ kilkakrotnie wyró˝niany srebrnymi i z∏otymi medalami. Po ukoƒczeniu studiów wyjecha∏ na stypendium do Rzymu i osiad∏ tam na sta∏e. Pozostawa∏ w serdecznych stosunkach z Henrykiem Siemiradzkim. Za nades∏ane z Rzymu prace w 1886 r. otrzyma∏ tytu∏ akademika w zakresie malarstwa historycznego. Jego specjalnoÊcià by∏y niewielkie kompozycje rodzajowe, osadzone w scenerii antycznej, nierzadko o zabarwieniu anegdotycznym. Czerpa∏ tematy m.in. z Quo vadis H. Sienkiewicza. W póêniejszym okresie malowa∏ te˝ pejza˝e, a po podró˝y do Egiptu w 1903 r. równie˝ sceny orientalne. By∏ dobrym portrecistà. Obrazy Baka∏owicza, utrzymane w manierze akademickiej, zdradzajà dobre opanowanie warsztatu, cechuje je sprawnoÊç rysunku, ˝ywy koloryt i upodobanie do szczegó∏u. Wystawia∏ w Rzymie, Warszawie oraz w Rosji, gdzie jego prace cieszy∏y si´ du˝ym wzi´ciem.
Cena wywo∏awcza: 7 000 z∏ ~ 1 900 €
(1857 Warszawa – 1947 Rzym) Scena rodzajowa, 1881 r. o∏ówek, gwasz/papier, 29 x 22,8 cm sygnowany i datowany p. d.: 'SBaka∏owicz dnia 19/2 81 r.'
9|Stanis∏aw ELESZKIEWICZ
(1900 Czutów k. Po∏tawy - 1963 Pary˝) Z wizytà olej/tektura, 26 x 21,2 cm, sygnowany p. d.: 'E. S.' na odwrocie tytu∏ autorski Malarz, rysownik, projektant mozaik i witra˝y. Od roku 1914 uczy∏ si´ w Szkole Sztuk Pi´knych w Mirgorodzie. W 1918 roku wstàpi∏ do wojska, a ci´˝ko ranny przez pó∏ roku przebywa∏ w szpitalu. W latach 1919-1921 studiowa∏ w Szkole Sztuk Pi´knych w Atenach. Nast´pnie przebywa∏ w Neapolu i w Rzymie, Persji, a w roku 1923 zamieszka∏ na sta∏e w Pary˝u, gdzie aktywnie uczestniczy∏ w ˝yciu wystawienniczym. Tworzy∏ w duchu malarstwa kr´gu Ecole de Paris. Malowa∏ portrety i sceny rodzajowe.
10|Jakub ZUCKER (CUKIER)
W wieku 13 lat uciek∏ do Palestyny. Po 1913 roku ucz´szcza∏ do Szko∏y Sztuk Pi´knych Bezalel w Jerozolimie. W 1925 roku zamieszka∏ w Pary˝u, gdzie uczy∏ si´ w Academie Julian i Colarossi. Od 1927 roku wystawia∏ swoje prace w Salonie Jesiennym i des Tuileries. Po II wojnie Êwiatowej wyjecha∏ do Nowego Jorku. Malowa∏ sceny rodzajowe, tak˝e zwiàzane z folklorem ˝ydowskim, pejza˝e, portrety i martwe natury.
Cena wywo∏awcza: 35 000 z∏ ~ 9 600 €
(1900 Radom - 1981 Stany Zjednoczone) Postaç na tle miasta olej/p∏ótno, 62 x 50 cm, sygnowany l. d.: 'J. Zucker'
11|Artur MARKOWICZ (1872 Kraków - 1934 Kraków) Za kulisami olej/p∏ótno, 51 x 41 cm, sygnowany p. g.: 'MARKOWICZ | MUNICH' Studiowa∏ w krakowskiej Szkole Sztuk Pi´knych m.in. u J. Matejki, a nast´pnie w akademii monachijskiej i w Pary˝u. Podró˝owa∏ do W∏och, Wiednia, Holandii, Belgii i Jerozolimy, gdzie znajdowa∏ tematy do swoich obrazów. Malowa∏ g∏ównie pastelami, rzadziej olejno - pejza˝e,
portrety, wn´trza „holenderskie”, a przede wszystkim sceny rodzajowe z Kazimierza, ˝ydowskiej dzielnicy Krakowa. Kolekcje obrazów Artura Markowicza znajdujà si´ w Muzeum Narodowym i Muzeum Historycznym w Krakowie oraz w ˚ydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie; bardzo wiele jego prac znajduje si´ w kolekcjach prywatnych w Stanach Zjednoczonych i Izraelu.
Cena wywo∏awcza: 27 000 z∏ ~ 7 500 €
(1859 Lwów - 1910 Warszawa) "Szkic" - Portret rudow∏osej pastel/karton, 65 x 51 cm, sygnowany l. g.: 'Fra ˚murko' na odwrocie naklejka z Towarzystwa Zach´ty Sztuk Pi´knych w Warszawie: 'Autor: Franciszek | ˚murko | Rodzaj dzie∏a: pastel | Tytu∏: Szkic | Wymiary | Cena | W∏asnoÊç' Franciszek ˚murko nauk´ rysunku i malarstwa rozpoczà∏ u Franciszka Tepy we Lwowie, a kontynuowa∏ w latach 1874- 81 u Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pi´knych oraz w Wiedniu, Rzymie i w monachijskiej akademii
u A. Wagnera (1878- 80). Po studiach, do roku 1882, mieszka∏ w Krakowie, póêniej osiad∏ w Warszawie. Wiele podró˝owa∏- zwiedzi∏ Francj´, Niemcy, Holandi´, Petersburg. Prace artysty cieszy∏y si´ wielkim uznaniem krytyki i publicznoÊci; bra∏ udzia∏ w licznych wystawach w kraju (w Warszawie, Krakowie, Lwowie, Wilnie, ˚ytomierzu) i za granicà, m.in. we Francji, Niemczech, Holandii, Anglii, a tak˝e w Chicago i San Francisco. Malowa∏ akademickie kompozycje o tematyce antycznej, alegoryczno- symbolicznej, a niekiedy historycznej i religijnej oraz portrety.
Cena wywo∏awcza: 19 000 z∏ ~ 5 200 €
12|Franciszek ˚MURKO
13|Stanis∏aw Ludwik de LAVEAUX (1868 Jaronowice - 1894 Pary˝) "Lady Macbeth", 1890 r. (Przestroga, Trwoga, Dziewczyna ze Êwiecà) olej/p∏ótno, 89 x 70 cm, sygnowany p. d.: 'L. de Laveaux | Paris' Bibliografia: Katalog XV Aukcji Domu Aukcyjnego Rempex, Warszawa 1992, „Mus mnie wo∏a…” Ludwik de Laveaux (1868-1894), Muzeum Narodowe w Krakowie, grudzieƒ 2005-luty 2006, poz. 125, s. 42.
Opinia p. Ireny Bal
„Wyraz duszy ludzkiej pociàga∏ zawsze uwag´ de Laveaux, a jak silne na nim wywiera∏ wra˝enie dowodzi „Przestrach” (scena z „Macbetha”): przera˝ona Lady patrzy ob∏´dnym wzrokiem przed siebie, a migotliwy p∏omieƒ Êwiecy maluje na jej licach przestrach i groz´, jakà budzà wyrzuty sumienia”. – tak wspomina∏ oglàdany dzisiaj obraz Ludwika de Laveaux Antoni Wa∏kowski w artykule o artyÊcie w „G∏osie Narodu” w 316 numerze pisma z 1919 r., zamieszczonym z okazji 25-lecia Êmierci malarza. Zapewne by∏ to obraz, który mocno wry∏ si´ w pami´ç krytyków i publicznoÊci, skoro po up∏ywie dwudziestu oÊmiu lat od czasu pokazania go w 1891 r. na wystawie w Warszawie, wzbudza∏ tak ˝ywe wspomnienia. Ten ekspresyjny, odznaczajàcy si´ wirtuozowskà technikà, w pe∏ni dojrza∏y obraz namalowa∏ dwudziestodwuletni m∏odzieniec. Ludwik de Laveaux by∏ jednym z najzdolniejszych malarzy swego pokolenia. WczeÊnie osierocony przez matk´ rozpoczà∏ studia w krakowskiej Szkole Sztuk Pi´knych w wieku czternastu lat, a majàc lat osiemnaÊcie wyjecha∏ na studia do Monachium. Po trzech latach pracy pod kierunkiem Ottona Seitza wróci∏ do kraju, by po pobycie w Bronowiczach i Krakowie, wyjechaç w koƒcu 1889 r. do Pary˝a. „Si´gajàc wy˝ej ani˝eli ciasny krakowski horyzont, majàc troch´ zarobionych pieni´dzy, puÊci∏em si´ odwa˝nie do Pary˝a” – wspomina∏ swà decyzj´ w liÊcie do ojca z 14.VII.1891 r. Krok ten zasadniczo wp∏ynà∏ na ˝ycie m∏odego artysty. Ludwik de Laveaux podjà∏ go wbrew niezrozumia∏emu sprzeciwowi ojca, który, chcàc zmusiç syna do powrotu, zablokowa∏ nale˝ne mu po zmar∏ej matce Êrodki finansowe. Postawa ojca, o tyle niezrozumia∏a, ˝e nie kwestionowa∏ on wyboru artystycznego zawodu syna, a jedynie kategorycznie sprzeciwia∏ si´ pobytowi w Pary˝u, mia∏a byç mo˝e swoje korzenie w tajemniczej historii rodzinnej. Ród de Laveaux wywodzi∏ si´ ze starej szlachty lotaryƒskiej. ˚ycie w Pary˝u, „w którym kocha∏ si´ po prostu” – jak pisa∏ zaprzyjaêniony z nim Ferdynand Hoesick, oznacza∏o dla m∏odego malarza n´dz´. Sam
artysta, nadwra˝liwy nerwowiec, g∏´boko przekonany o swoim powo∏aniu artystycznym i bezustannie dà˝àcy do uchwyceniu w swej sztuce nieuchwytnego idea∏u, przeÊladowany perspektywà rych∏ej Êmierci, nie by∏ zdolny do kompromisu. Ostatnie lata jego ˝ycia to pó∏roczny pobyt w Bretanii (1891 r.), odwiedziny w kraju (1892 r.), wreszcie nasilajàce si´ ataki gruêlicy, niewàtpliwie pog∏´bionej z∏ymi warunkami materialnymi. W 1890 r. de Laveaux przygotowywa∏ na salon obraz Judyta. Relacja Hoesicka, który obserwowa∏ wysi∏ki artysty, mówi o obrazie „pomyÊlanym szekspirowsko”, na którym przedstawi∏ nagà kobiet´, z no˝em i kagankiem w r´kach, chwil´ po zabójstwie Holofernesa. Sam artysta widzia∏ w tej scenie konflikt uczuç rozgrywajàcy si´ mi´dzy rozkoszà a zbrodnià i chcia∏ go wyraziç kolorem: „… chodzi i o to tak˝e, by to wszystko by∏o widziane w czerwono-˝ó∏tym Êwietle p∏omyka. Ca∏oÊç jest poj´ta symbolicznie, ca∏y obraz jest ponsowy w tonie, bo musi od niego biç rozkoszà i zbrodnià, mi∏oÊcià i krwià”. De Laveaux nie móg∏ zdecydowaç si´ na ostateczny kszta∏t kompozycji. Wiadomo, ˝e obrazu nie zdo∏a∏ ukoƒczyç, a losy p∏ótna nie sà znane. Jednak˝e praca nad Judytà by∏a wst´pem do dalszych prób uogólnienia tematu – odejÊcia od anegdoty, a pokazanie intensywnoÊci prze˝yç g∏ównie Êrodkami malarskimi rozegranymi w∏aÊnie odcieniami ˝ó∏ci i czerwieni. W 1891 r. de Laveaux pokaza∏ w Zach´cie obraz zatytu∏owany Przestrach. To o nim pisano, ˝e jest to scena z „Macbetha”. Sam malarz ceni∏ literatur´ angielskà, pe∏nà dziwnego i prawdziwego uczucia, a znajomoÊç dzie∏ Szekspira uwa˝a∏ za konieczne. PublicznoÊç przyj´∏a obraz niech´tnie, inaczej ni˝ krytycy. Pisano „Strach pokutuje na Êcianach Salonu nie od wczoraj, wywo∏ujàc zgroz´ estetycznà w jednych swà brzydotà, innych sk∏aniajàc do wzruszenia ramionami przez „dziwaczny” odbiór tematu. Mimo te wstr´ty i zdumienie, jest to szkic du˝ej psychologicznej si∏y… Nie∏atwo oderwaç oczy od tego skamienia∏ego l´ku w szeroko wytrzeszczonych êrenicach, w kurczowo rozwartych ustach, w je˝àcych si´ na g∏owie w∏osach, spot´gowanego nadto szkar∏atnym na twarzy odbiciem materii w Êwietle gromnicy, która p∏onie na tle czarnego mroku”. Przez lata uwa˝ano obraz za zaginiony. Po raz pierwszy pojawi∏ si´ w 1992 r. na aukcji w Domu Aukcyjnym Rempex, w 2005 roku pokazano go na wystawie monograficznej artysty, dzisiaj mo˝na go podziwiaç w Desie Unicum.
Cena wywo∏awcza: 320 000 z∏ ~ 87 700 €
14|W∏odzimierz NA¸¢CZ (1865 Kijów - 1946 Jeruzal k. Skierniewic) Flota wojenna olej/tektura, 35 x 53 cm, sygnowany p. d.: 'W∏. Na∏´cz' W latach 1885 - 93 studiowa∏ w akademii w Petersburgu u P. Czistiakowa i W. Jakobiego, specjalizujàc si´ w malarstwie pejza˝owym. Nast´pnie odby∏ podró˝e do Belgii, Szwecji, Norwegii, Anglii. Mieszka∏ w Pary˝u, a od 1906 r. w Warszawie. W roku 1909 pop∏ynà∏ statkiem wzd∏u˝ Wis∏y do Gdaƒska, by poznaç wybrze˝e Ba∏tyku. Od tego momentu poÊwieci∏ swà twórczoÊç oraz dzia∏alnoÊç spo∏ecznà szerzeniu wiedzy o polskim morzu i rejonie Pomorza. W 1920 r. zakupi∏ posiad∏oÊç ko∏o latarni morskiej w Rozewiu, gdzie wybudowa∏ will´ i pracowni´ na pla˝y nadmorskiej. By∏ przede wszystkim pejza˝ystà i marynistà. Prace artysty cieszy∏y si´ du˝ym uznaniem zarówno wÊród krytyki jak i publicznoÊci. Prezentowany obraz przedstawia prawdopodobnie polskie pancerniki tzw. „ptaki”.
Cena wywo∏awcza: 11 000 z∏ ~ 3 000 €
15|Ludwik LISOWSKI (1907 - ?) Przystaƒ olej/sklejka, 37,5 x 61 cm, sygnowany l. d.: 'L. Lisowski' Studiowa∏ malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pi´knych (dyplom w 1936 r.) w pracowniach W. Jarockiego i F. Pautscha. W czasie studiów wyró˝niony zosta∏ wieloma nagrodami za studia aktu i prace ca∏oroczne. Malowa∏ przede wszystkim martwe natury i akty.
Cena wywo∏awcza: 4 500 z∏ ~ 1 200 €
16|Moj˝esz (Moise) KISLING
(1891 Kraków - 1953 Pary˝) "La Seyne", 1935 r. olej/p∏ótno, 47 x 55 cm, sygnowany l. d.: 'Kisling' i datowany p. d.: 'La Seyne 1935' Bibliografia: Obraz reprodukowany [w:] J. Kesel, J. Kisling, Kisling, Turyn 1971, t. 1, s. 287, il. 71
W latach 1907 - 1911 studiowa∏ malarstwo w krakowskiej ASP u Józefa Pankiewicza. Za jego radà, wraz z Szymonem Mondszajnem, wyjecha∏ na dalsze studia do Pary˝a. Tam jego twórczoÊcià zainteresowali si´ krytycy André Salmon i Adolf Basler, otrzyma∏ te˝ stypendium od anonimowego mecenasa z Rosji. By∏ jednym z czo∏owych reprezentantów École de Paris skupiajàcej przyby∏ych z Europy Ârodowo-Wschodniej i Rosji artystów ˝ydowskiego pochodzenia. Nazywany by∏ "ksi´cia Montparnasse'u ze wzgl´du na koligacje towarzyskie i sukcesy finansowe. Przyjacielskie relacje ∏àczy∏y go z polskimi twórcami: Tadeuszem Makowskim, Eugeniuszem Zakiem, Ludwikiem Markusem, Romanem Kramsztykiem i Melà Muter. Za udzia∏ w walkach Legii Cudzoziemskiej w czasie I wojny Êwiatowej otrzyma∏ obywatelstwo francuskie. Ranny podczas bitwy pod Clarency odby∏ w 1916 rekonwalescencj´ w Hiszpanii. W czasie II wojny Êwiatowej wstàpi∏ do armii francuskiej. W 1940 przez Hiszpani´ i Portugali´ wyjecha∏ do Nowego Jorku. Po wojnie ok. 1946 wróci∏ do Sanary-sur-Mer. By∏ jednym z najwybitniejszych przedstawicieli Ecole de Paris lat mi´dzywojennych. Mia∏ wiele wystaw indywidualnych, w
wystawach zbiorowych za granicà uczestniczy∏ cz´sto jako artysta polski. „We wczesnej fazie twórczoÊci Kislinga z lat 1912-18 znalaz∏a wyraz fascynacja sztukà Cezanne'a; w martwych naturach i pejza˝ach artysta syntetyzowa∏ i geometryzowa∏ bry∏y, spi´trza∏ plany kompozycyjne, wprowadza∏ podwy˝szony punkt widzenia zacieÊniajàcy przestrzeƒ obrazowà. (…) Pod wp∏ywem kontaktów z kubistami malowa∏ po∏udniowo-francuskie pejza˝e o geometryzujàcej stylistyce zapo˝yczonej z obrazów Picassa i Braque'a z ok. 1909 roku. Poszukiwa∏ formu∏y dekoracyjnoÊci, w której zsyntetyzowane bry∏y architektoniczne wspó∏grajà z organicznymi formami natury. (…) W pejza˝ach ujmowa∏ kszta∏ty sylwetowo, zaÊ barwom nadawa∏ intensywnoÊç porównywalnà z fowistycznà paletà. W latach 1917-18, prócz widoków z Saint-Tropez, które cechowa∏a rozbielona paleta i eterycznoÊç, powstawa∏y krajobrazy o pog∏´bionej ekspresji ewokowanej przez gam´ ostrych, mocnych, kontrastowo zestawionych barw; te graniczàce z abstrakcjà, st´˝one w wyrazie kompozycje malowane by∏y impastowo, ukoÊnymi pociàgni´ciami p´dzla. Niektóre widoki portów z ˝aglówkami i opustosza∏ym nadbrze˝em nawiàzywa∏y do poetyki "malarstwa metafizycznego". W pejza˝ach Kisling nawiàzywa∏ tak˝e do szesnastowiecznych schematów kompozycyjnych, przedstawiajàc krajobrazy rozleg∏e, budowane kulisowo, o sugestywnie oddanej g∏´bi przestrzennej” – Irena Kossowska
Cena wywo∏awcza: 145 000 z∏ ~ 40 000 €
17|Adolf DRESSLER (1833 Wroc∏aw - 1881 Wroc∏aw) Spotkanie przy studni, 1857 r. olej/p∏ótno, 25 x 33 cm sygnowany i datowany p. d.: 'A Dressler 57.' (powtórzone l. d.)
Studiowa∏ we Wroc∏awiu u J. H. Chrystopha Königa i Ernsta Rescha, póêniej u Jacoba Beckera (w okresie 1855 - 64) we Frankfurcie nad Menem. Od 1862 roku dzia∏a∏ we Wroc∏awiu, gdzie w 1880 roku za∏o˝y∏ prywatnà pracownie malarstwa pejza˝owego. Przez wspó∏czesnych uwa˝any by∏ za jednego z najwybitniejszych malarzy pejza˝ystów drugiej po∏owy XIX w. Malowa∏ przede wszystkim widoki i krajobrazy z okolic Dolnego Âlàska, utrzymane w nastrojowym klimacie i oddane z realistycznà dok∏adnoÊcià.
Cena wywo∏awcza: 25 000 z∏ ~ 6 900 €
18|Francois BACKVIS, przypisywany (1857 Bruksela - 1926 Bruksela) Napad wilków olej/p∏ótno dublowane, 80 x 130 cm
Cena wywo∏awcza: 32 000 z∏ ~ 8 800 €
19|Abraham NEUMANN
(1873 Sierpc na Mazowszu - 1942 Kraków) Podwórko olej/p∏ótno dublowane, 22 x 45 cm, sygnowany l. d.: 'a. neumann'
Zarabia∏ na ˝ycie malujàc portrety i równoczeÊnie uczy∏ si´ w Szkole Rysunkowej u W. Gersona. W latach 1897-1902 studiowa∏ w krakowskiej ASP u J. Malczewskiego, L. Wyczó∏kowskiego i J. Stanis∏awskiego. W 1900 r. by∏ w Pary˝u, gdzie przez par´ miesi´cy ucz´szcza∏ do Academie Julian, zwiedzi∏ te˝ Belgi´, Holandi´, Angli´ i Niemcy. Jego edukacj´ artystycznà uzupe∏ni∏y wizyty w muzeach w Europie i Stanach Zjednoczonych. Lata 1904 i 1925-1927 sp´dzi∏ w Palestynie, gdzie uczy∏ w Szkole Sztuk Pi´knych i Przemys∏u Artystycznego. Podczas II wojny Êwiatowej by∏ wi´ziony w krakowskim getcie. Zosta∏ rozstrzelany w 1942 r. Malowa∏ g∏ównie pejza˝e, motywy architektoniczne, wn´trza i martwe natury.
(1880 Przyszowa k. Limanowej - 1945 Kraków) Miasteczko olej/p∏ótno naklejona na tektur´, 33,5 x 41 cm sygnowany i datowany l. d.: 'Tytus Czy˝ewski 36. | (…)' Studia artystyczne odby∏ w latach 1902-1907 w krakowskiej Akademii Sztuk Pi´knych pod kierunkiem J. Unierzyskiego, J. Mehoffera i L. Wyczó∏kowskiego. W okresie 1907 - 09 przebywa∏ w Pary˝u, gdzie silnie oddzia∏a∏a na niego sztuka Cézanne'a. W 1910 r. krakowskie TPSP zorganizowa∏o pierwszà indywidualnà wystaw´ prac Czy˝ewskiego. W okresie 1911-1913 bra∏ udzia∏ w krakowskich wystawach "niezale˝nych" razem z Andrzejem i Zbigniewem Pronaszkami, Jackiem Mierzejewskim i Eugeniuszem Zakiem. Ekspozycje te manifestowa∏y odci´cie si´ m∏odego pokolenia od kulturowej spuÊcizny M∏odej Polski. W 1917 r. wstàpi∏ do grupy EKSPRESJONIÂCI POLSCY (od 1919 r. FORMIÂCI) otwierajàcej dzieje polskiej awangardy. Uczestniczy∏ we wszystkich wystawach formistów w Krakowie, Warszawie, Lwowie i Poznaniu. Wydawa∏ zbiory wierszy i utwory dramatyczne, projektujàc ich szat´ typograficznà . Wspólnie z Leonem Chwistkiem i Karolem Winklerem redagowa∏ pismo "FormiÊci". W 1922 r., po rozwiàzaniu grupy FORMI-
STÓW), wyjecha∏ do Pary˝a, gdzie z przerwami przebywa∏ do 1930 r. Prezentowa∏ swe prace na Salonach: Jesiennym (1926, 1928), Niezale˝nych (1923, 1924, 1925, 1926) i Tuileries (1926, 1929). W okresie tym wiele podró˝owa∏, zwiedzajàc po∏udniowe rejony Francji, Hiszpani´ i W∏ochy. Po powrocie do Polski zajmowa∏ si´ krytykà artystycznà i ˝ywo uczestniczy∏ w ruchu wystawienniczym. Swà twórczoÊç prezentowa∏ na Salonach Instytutu Propagandy Sztuki; uczestniczy∏ w ekspozycji L'Art Vivant en Europe w Brukseli (1931) i Mi´dzynarodowej Wystawie Sztuka i Technika w Pary˝u (1937). W 1944 przeniós∏ si´ do Krakowa, gdzie mieszka∏ do Êmierci. 'Kluczowym motywem w jego malarstwie sta∏y si´ teraz martwe natury. Zag´szczona materia malarska nabra∏a w nich migotliwoÊci, nasyci∏a si´ Êwiat∏em; formy okreÊla∏a kapryÊna, falista linia. W kompozycjach z tego okresu widoczne sà g∏´boko zasymilowane inspiracje sztukà Cézanne'a i francuskich fowistów. P∏askie, samodzielnie traktowane plamy barwne powiàzane sà wyrazistym konturem; realne przedmioty zostajà przeobra˝one w zwi´z∏e znaki, a rol´ zasadniczà odgrywajà ich wzajemne relacje rozgrywajàce si´ na p∏aszczyênie obrazu' - Irena Kossowska.
Cena wywo∏awcza: 29 000 z∏ ~ 8 000 €
20|Tytus CZY˚EWSKI
21|Stefan ˚ECHOWSKI
(1912 Ksià˝ Wielki k. Miechowa - 1984 Ksià˝ Wielki k. Miechowa) Wenus, 1971 r. pastel/papier, 72 x 59 cm sygnowany i datowany p. d.: '˚ECHOWSKI ST | 1971' Rysownik, ilustrator, malarz-pastelista. W 1932 roku ukoƒczy∏ Szko∏´ Sztuk Zdobniczych i Przemys∏u Artystycznego w Krakowie. W latach 1929-1936 by∏ cz∏onkiem grupy artystów Szczepu Rogate Serce zafascynowany jej "Mistrzem" Stanis∏awem Szukalskim. W 1937 roku wykona∏ 37 ilustracji do powieÊci "Motory" E. Zegad∏owicza, która rok póêniej zosta∏a skonfiskowana. W okresie 1973/1974 przebywa∏ na 6-miesi´cznym
stypendium Fundacji KoÊciuszkowskiej w Nowym Jorku. W 1981 roku opublikowa∏ swoje wspomnienia "Na jawie". Wystawy artysty (g∏ównie po Êmierci) odby∏y si´ w kilku polskich muzeach i galeriach, najwi´ksze w Muzeum Narodowym w Kielcach (1997 r.) i Muzeum Historycznym Miasta Krakowa (2002 r.). "Podziwia∏ symbolicznà sztuk´ wielkich artystów XIX wieku - jak oni uwa˝a∏ kobiet´ za z∏à Ew´ kuszàcà m´˝czyzn´ do niskich, amoralnych czynów niewiele majàcych wspólnego z boskà kreacjà sztuki. Z drugiej strony jednak, kobieta ˚echowskiego, tak kolorowa, pon´tna, pulchna i n´càca jest lepszà po∏owà m´˝czyzny, jak˝e pi´knym ci´˝arem do dêwigania." (Iwona Rajkowska)
(1875 Leorda w Rumunii - 1950 Kraków) Pó∏akt w czerwonym fotelu olej/p∏ótno, 65,5 x 50 cm , sygnowany l. d.: W Weiss' obraz posiada opini´ p. Ireny Bal Artysta studiowa∏ w krakowskiej SSP w latach 1890- 1899. Nagrodà za ukoƒczenie szko∏y - obok z∏otego medalu- by∏o roczne stypendium na pobyt w Pary˝u. W malarstwie artysty splata∏y si´ ró˝ne poetyki: realistyczna, ekspresjonistyczna i secesyjno-dekoracyjna. Sta∏à zaÊ cechà twórczoÊci Weissa by∏o inspirowanie si´ naturà, której g∏´boka znajomoÊç le˝a∏a u podstaw ka˝dego z namalowanych przez artyst´ dzie∏.
Cena wywo∏awcza: 22 000 z∏ ~ 6 000 €
22|Wojciech WEISS
23|Maria SCHAYER - GORSKA
(1876 Lwów - 1944 prawdopodobnie Warszawa) ZamyÊlony zakonnik, 1907 r. olej/p∏ótno, 52 x 46,5 cm sygnowany i datowany p. g.: 'Marya Schayer Gorska | Pary˝ 1907'
Uczy∏a si´ w szkole Zak∏adu G∏uchoniemych we Lwowie. Po jej ukoƒczeniu wstàpi∏a do lwowskiej Paƒstwowej Szko∏y Przemys∏owej gdzie studiowa∏a malarstwo u W. K∏apkowskiego i Tadeusza Rybkowskiego. Uczy∏a si´ tak˝e w prywatnych pracowniach Marcelego Harasimowicza i Aleksandra Augustynowicza. W 1900 r. wyjecha∏a do Pary˝a, gdzie studiowa∏a w Academie de la Grand Chaumiere. Od 1904 roku wystawia∏a w TPSP we Lwowie, Krakowie i Warszawie, a w 1914 r. w Wilnie w Salonie Richlinga. Malowa∏a portrety, pejza˝e, martwe natury oraz sceny religijne.
Cena wywo∏awcza: 10 700 z∏ ~ 2 900 €
Portret ks. St. Lubomirskiego, 1780 r. olej/p∏ótno, 48 x 38,5 cm sygnowany i datowany na odwrocie: 'Wojtkuszki 1780 | Aleksandrowicz pinxit' u góry inskrypcja: 'Stanis: Ksià˝´ Lubomirski H: W: K: | 1621' Opinia p. Ireny Bal Stanis∏aw Lubomirski (1583-1649), herbu Szreniawa, syn Sebastiana i Anny z Branickich, od 1628 r. wojewoda ruski, od 1638 r. wojewoda i starosta krakowski, od 1647 r. legitymujàcy si´ tytu∏em ksi´cia Âwi´tego Cesarstwa Rzymskiego, ˝onaty z Zofià Ostrogskà; wykszta∏cony na uniwersytecie w Padwie, ceniony za zdolnoÊci wojskowe, cieszy∏ si´ du˝à popularnoÊcià wÊród szlachty. By∏ jednym z najbogatszych magnatów swoich czasów; utrzymywa∏ wspania∏y dwór, fundowa∏ koÊcio∏y, kaplice, szko∏y, budowa∏ lub rozbudowywa∏ zamki w P∏onnem, Rzemieniu, Lubowli, Zatorze i Nowym Sàczu. Za swojà siedzib´ obra∏ zamek w WiÊniczu, który wspaniale przebudowa∏, natomiast obok zamku wzniós∏ miasto nazwane póêniej Nowym WiÊniczem. Wiarygodnym przekazem wyglàdu Stanis∏awa Lubomirskiego jest jego portret reprezentacyjny namalowany przed 1649 r. przez niezidentyfikowanego artyst´ (w∏. Muz. Nar. w Warszawie). Niewàtpliwie w∏aÊnie z tego portretu zaczerpni´ty jest uk∏ad g∏owy i charakterystyka rysów twarzy w prezentowanym portrecie. Widzimy magnata w uj´ciu do ramion, w zbroi, z g∏owà zwróconà w prawo, wzrokiem skierowanym na widza. Napis i data umieszczone nad g∏owà oraz zbroja Lubomirskiego majà przywo∏aç zas∏ugi, jakie odniós∏ on w bitwie pod Chocimiem (1621 r.), kiedy po niespodziewanej Êmierci hetmana wielkiego litewskiego Jana Chodkiewicza, objà∏ dowództwo
i doprowadzi∏ do zakoƒczenia obl´˝enia. Wówczas to zacz´to tytu∏owaç go hetmanem wielkim koronnym (H.W.K.), choç sam Lubomirski sprawowa∏ urzàd regimentarza koronnego, a tytu∏u hetmaƒskiego nigdy nie dostàpi∏. Autorem portretu jest Konstanty Aleksandrowicz, malarz portrecista dzia∏ajàcy w ostatniej çw. XVIII w. W zbiorach publicznych i prywatnych znajduje si´ 81 obrazów jego autorstwa. Przewa˝ajàca ich cz´Êç to swobodne kopie, najcz´Êciej portretów malowanych przez Marcello Bacciarellego, ukazujàce wizerunki postaci historycznych oraz podobizny wspó∏czesnych przedstawicieli rodów szlacheckich i magnackich. Wykonywane na zamówienie tworzy∏y galerie, których przes∏anie mia∏o przypominaç wspó∏czesnym chwalebnà przesz∏oÊç narodu. Bez wàtpienia Portret Lubomirskiego by∏ przeznaczony do takiej w∏aÊnie galerii. Napis na odwrociu p∏ótna: „Wojtkuszki” wskazuje, ˝e obraz pochodzi z pa∏acu hrabiów Kossakowskich w Wojtkuszkach w woj. wileƒskim. W 1764 r. Micha∏ Korwin-Kossakowski kupi∏ Wojtkuszki od poprzednich w∏aÊcicieli i przemieni∏ je w wielkopaƒskà rezydencj´. Zarówno wtedy jak i po przebudowie pa∏acu w po∏owie XIX w., wed∏ug relacji przytoczonych przez R. Aftanazego (Materia∏y do dziejów rezydencji, t. IV a, Warszawa 1987, s. 485-486), „Êciany zawieszone by∏y ciasno portretami królów polskich, przewa˝nie malowanymi na p∏ótnie, oprawione w czarne, z∏ocone ramki… Portrety nie by∏y sygnowane, ale wed∏ug tradycji rodzinnych przypisywano je bàdê samemu Bacciarellemu, bàdê te˝ jego szkole, czy wreszcie uwa˝ano za kopie orygina∏ów mistrza, przeznaczonych dla Zamku Królewskiego w Warszawie”. Mo˝na przypuszczaç, ˝e Aleksandrowicz by∏ traktowany w Wojtkuszkach jako przedstawiciel szko∏y mistrza Bacciarellego.
24|Konstanty ALEKSANDROWICZ (ALEXANDROWICZ)
25|Emmanuel KATZ (zw. Mané-Katz)
(1894 Krzemieniec - 1962 Tel Awiw) Przed chatà olej/p∏ótno naklejone na p∏yt´, 51 x 61 cm sygnowany l. d.: 'Mane Katz'
W latach 1911-12 ucz´szcza∏ do Szko∏y Rysunkowej w Wilnie. Studia artystyczne kontynuowa∏ w Szkole Malarstwa M. Muraszki w Kijowie. W 1913 rozpoczà∏ studia w paryskiej École des Beaux-Arts pod kierunkiem F. Cormona. W 1917 objà∏ stanowisko profesora w Instytucie Artystycznym w Charkowie. W 1921 roku, podró˝ujàc przez Baku, Tyflis, Moskw´, Miƒsk i Warszaw´ powróci∏ do Pary˝a, by zwiàzaç si´ z kr´giem École de Paris. Swe prace prezentowa∏ na indywidualnych wystawach w galeriach paryskich Percier, Granoff, Brummer, Petit i Charpentier. Od 1932 roku nale˝a∏ do polskiego Zrzeszenia ˚ydowskich Artystów Malarzy i Rzeêbiarzy. W latach 1928-37 odwiedzi∏ Palestyn´, Egipt, Syri´, Czechy, Polsk´ i Litw´. Okres II wojny Êwiatowej sp´dzi∏ w Nowym Jorku, po jej zakoƒczeniu powróci∏ do Pary˝a. Tematy malarstwa Mané-Katz czerpa∏ z ˝ycia codziennego ˚ydów, przedstawiajàc wizerunki chasydów, sceny z getta, kompozycje symboliczne oraz pejza˝e. Zajmowa∏ si´ tak˝e rzeêbà.
Cena wywo∏awcza: 75 000 z∏ ~ 20 500 €
26|Dawid SEIFERT (1896 Wolanka - 1980) Pejza˝ jesienny z zabudowaniami, 1940 r. olej/p∏ótno, 60 x 83 cm sygnowany i datowany p. d.: 'Seifert 1940' Malarz i grafik zwiàzany ze Êrodowiskiem Ecole de Paris - mieszka∏ i tworzy∏ w Pary˝u od 1924 r.. W latach 1916 - 18 studiowa∏ w akademii krakowskiej u Wojciecha Weissa. Uczy∏ si´ równie˝ w Weimarze. Od 1925 roku wystawia∏ na Salon de Tuileries, Salonie Jesiennym i Salonie Niezale˝nych. Swoje prace prezentowa∏ tak˝e we Lwowie oraz na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu w 1929 i 1931 roku. Malowa∏ g∏ównie pejza˝e, martwe natury i kompozycje figuralne.
Cena wywo∏awcza: 18 000 z∏ ~ 5 000 €
(1896 Wolanka - 1980) Portret damy olej/p∏ótno, 50 x 33 cm sygnowany l. d.: 'Seifert' Malarz i grafik zwiàzany ze Êrodowiskiem Ecole de Paris - mieszka∏ i tworzy∏ w Pary˝u od 1924 r.. W latach 1916 - 18 studiowa∏ w akademii krakowskiej u Wojciecha Weissa. Uczy∏ si´ równie˝ w Weimarze. Od 1925 roku wystawia∏ na Salon de Tuileries, Salonie Jesiennym i Salonie Niezale˝nych. Swoje prace prezentowa∏ tak˝e we Lwowie oraz na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu w 1929 i 1931 roku. Malowa∏ g∏ównie pejza˝e, martwe natury i kompozycje figuralne.
27|Dawid SEIFERT
28|Jacek MALCZEWSKI (1854 Radom - 1929 Kraków) Portret damy w kapeluszu olej/tektura, 48,5 x 43 cm, sygnowany l. g.: 'Malczewski' na odwrocie podpis 'JMalczewski'
Jacek Malczewski by∏ najwybitniejszym przedstawicielem polskiego malarstwa symbolicznego. Uczeƒ Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pi´knych (1872-75 i 1877-79) i E. Lehmana w paryskiej École des Beaux-Arts (1876-77); stale mieszka∏ i pracowa∏ w Krakowie. W l. 1896-1922 by∏ profesorem malarstwa w tamtejszej Szkole Sztuk Pi´knych (od 1900 r. - Akademii). Nale˝a∏ do Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka i do Grupy Zero. Pozostawi∏ po sobie bogatà spuÊcizn´ artystycznà; poczàwszy od realistycznych obrazów przedstawiajàcych popowstaniowe losy Polaków na Syberii, po fantastyczno-baÊniowe, biblijne i symboliczno-alegoryczne kompozycje, cz´sto splecione z wàtkami patriotycznymi. Ponadto malowa∏ wiele portretów, autoportretów i pejza˝y.
Cena wywo∏awcza: 150 000 z∏ ~ 41 000 €
29|Zygmunt SCHRETER (SZRETER) (1886 ¸ódê - 1977 Pary˝) We wn´trzu, ok. 1935 r. olej/p∏ótno, 46 x 56 cm, sygnowany l. d.: 'Z. Schreter'
Studia artystyczne odby∏ w okresie I wojny Êwiatowej w Berlinie pod kierunkiem L. Corintha. W 1933 r. osiad∏ w Pary˝u, gdzie zwiàza∏ si´ z kr´giem M. Kislinga. Uczestniczy∏ w paryskich Salonach, wystawia∏ w Amsterdamie, Brukseli i Honfleur. Indywidualne pokazy twórczoÊci artysty odby∏y si´ w ¸odzi, Berlinie, Helsinkach, Nowym Jorku, Jerozolimie i Zurychu. Artysta malowa∏ portrety i sceny we wn´trzu zbli˝one stylistycznie do ekspresjonistycznego nurtu "École de Paris". Utrwala∏ tak˝e rozs∏onecznione pejza˝e po∏udniowych rejonów Francji i Hiszpanii, martwe natury i kwiaty.
Cena wywo∏awcza: 24 000 z∏ ~ 6 600 €
30|Maurice BLOND (1899 ¸ódê - 1974 Clamart we Francji) Obraz dwustronny - Martwa natura (awers), Portret kobiety (rewers) olej/tektura, 55,5 x 45,5 cm Portret kobiety sygnowany l. d.: 'Blond' Artysta urodzony w ¸odzi. Studiowa∏ poczàtkowo w Warszawie malarstwo i matematyk´. Wyjecha∏ najpierw do Berlina, a od 1924 roku mieszka∏ na sta∏e w Pary˝u. Malowa∏ sceny figuralne, martwe natury, pejza˝e, widoki uliczek i zau∏ków Pary˝a.
31|Aleksander LASZENKO (Annówka 1883 - 1944 W∏oc∏awek) U wodopoju, 1927 r. olej/tektura, 50 x 36 cm, sygnowany i datowany l. d.: 'A. Laszenko 27.'
By∏ przede wszystkim malarzem- orientalistà. Uczy∏ si´ malarstwa w petersburskiej Akademii pod kierunkiem J. Wo∏kowa, N. Dubowskoja, W. Makowskiego i I. Riepina. Po studiach s∏u˝y∏ w wojsku- w roku 1916 zosta∏ awansowany na pu∏kownika. W 1918 przyjecha∏ do Polski i poÊwi´ci∏ si´ ca∏kowicie malarstwu. Od 1932 osiad∏ we W∏oc∏awku. bardzo wiele podró˝owa∏- w 1903- 04 odby∏ podró˝ dooko∏a Êwiata. Niemal ka˝dego roku wyje˝d˝a∏ do Egiptu, zwiedzi∏ Bliski Wschód, Tunezj´ i Maroko, a tak˝e wyprawi∏ si´ Nilem w g∏àb Afryki docierajàc w 1906
do ówczesnego Konga Belgijskiego, a w 1909 do Erytrei i granic ówczesnej Abisynii. Wyprawia∏ si´ te˝ do Azji, objecha∏ Europ´, a tak˝e woja˝owa∏ po Polsce. Te liczne podró˝e znalaz∏y odzwierciedlenie w tematyce jego prac. Malowa∏ pustynie, oazy, wielb∏àdy, osio∏ki, karawany, widoki wiosek i miast (szczególnie Jerozolimy i Kairu), piramidy, egipskie Êwiàtynie zabytkowe budowle oraz portrety tubylców i sceny z ich ˝ycia - targi, bazary, prac´ na roli, modlitw´, ich Êwi´ta. Znane sà tak˝e, zdecydowanie mniej liczne, pejza˝e rodzime: widoki morskie, górskie i leÊne. Portretowa∏ te˝ swoich przyjació∏ i bliskich w strojach wschodnich.
32|Jan Erazm KOTOWSKI (1885 Opatkowiczki k. Piƒczowa – 1960 Milanówek) Sanna olej/p∏ótno, 70 x 151 cm, sygnowany p. d.: 'Jan Kotowski' W latach 1902 - 1911 studiowa∏ w ASP w Krakowie u J. Unierzyskiego i L. Wyczó∏kowskiego. Otrzyma∏ stypendium i w 1908r. wyjecha∏ do Pary˝a. Nale˝a∏ do TZSP oraz grupy "Pro-Arte". W 1937r. otrzyma∏ srebrny medal za prac´ "Na Wo∏yniu". Malowa∏ pejza˝e wiejskie, miejskie, sceny rodzajowe, jednak jego ulubionym tematem by∏ spracowany, zabiedzony koƒ. Stosowa∏ technik´ olejnà. Prace tego artysty mo˝na oglàdaç w Muzeum Narodowym w Warszawie, Krakowie, Poznaniu oraz w Bibliotece Narodowej i w Muzeum Sztuki w ¸odzi.
Cena wywo∏awcza: 19 000 z∏ ~ 5 300 €
33|Robert Emil STÜBNER
(1874 Forst - 1931 Berlin) Martwa natura z kwiatami olej/p∏ótno, 101 x 80 cm sygnowany l. d.: 'Rob. E. Stübner' Niemiecki malarz portrecista oraz malarz scen rodzajowych oraz teatralnych i baletowych. Nauk´ malarstwa rozpoczà∏ we Wroc∏awiu, póêniej studiowa∏ w Berlinie u batalisty Antona von Wernera. Obrazy artysty znajdujà si´ w muzeach w Berlinie i Monachium.
(1880 Komarom - 1969) W saloniku olej/p∏ótno, 80 x 60 cm sygnowany l. d.: 'KOMAROMI - KACZ' Malarz pochodzenia w´gierskiego. Studiowa∏ malarstwo w Budapeszcie u E. Ballo, póêniej w Monachium u S. Hollosy'ego. Nauk´ kontynuowa∏ u G. Benczura w Budapeszcie. Wystawia∏ od 1901 r., g∏ównie na W´grzech. Malowa∏ portrety martwe natury oraz pejza˝e i widoki miejskie.
34|Endre KOMAROMI KACZ
35|Erwin CZERWENKA
(1887 Czerniowce - 1970 Kraków) Motyw z Czorsztyna, 1932 r. olej/sklejka, 40 x 45 cm sygnowany i datowany p. d.: 'Erwin Czerwenka | Czorsztyn 932'
Studiowa∏ w krakowskiej ASP w latach 1905/06-10 w pracowni L. Wyczó∏kowskiego, którego twórczoÊç - podobnie jak malarstwo J. Stanis∏awskiego - wywar∏a na niego du˝y wp∏yw. Odbywa∏ cz´ste podró˝e do W∏och i Francji. Malowa∏ pejza˝e i portrety, w póêniejszym okresie projektowa∏ witra˝e. W latach 1913 - 1930 by∏ profesorem rysunku w krakowskich gimnazjach. By∏ wspó∏za∏o˝ycielem Zwiàzku Polskich Artystów Plastyków (ok. 1915 r.) Uczestniczy∏ w wielu wystawach m.in.: Wystawa E. Czerwenki i Z. Stryjeƒskiej, Kraków (1928 r.), Wystawa w TPSP w Krakowie (1921, 1929, 1934 r.), ”Wojciech Weiss i jego uczniowie”, TPSP Kraków (1934 r.), Wystawa TZSP w Warszawie z ”Grupà Czterech”. Obrazy artysty znajdujà si´ m. in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie.
Cena wywo∏awcza: 3 000 z∏ ~ 820 €
36|Stanis∏aw CZAJKOWSKI (1878 Warszawa - 1954 Sandomierz) Widok koÊcio∏a olej/tektura, 40 x 33 cm Stanis∏aw Czajkowski studiowa∏ w akademiach: krakowskiej, monachijskiej, a tak˝e w Académie Julian w Pary˝u. By∏ bratem tak˝e malarza- Józefa. Odby∏ wiele podró˝y artystycznych po Europie, odwiedza∏ te˝ ró˝ne regiony Polski. Przyjaêni∏ si´ z najwybitniejszymi postaciami Êwiata artystycznego, zarówno Krakowa, jak i Pary˝a. By∏ uczestnikiem s∏ynnego wesela Rydla, opisanego przez S. Wyspiaƒskiego w dramacie: "Wesele". Artysta wyszed∏ ze szko∏y Stanis∏awskiego, który zaszczepi∏ w nim zami∏owanie do pejza˝u ojczystego.
Cena wywo∏awcza: 4 000 z∏ ~ 1 100 €
na odwrocie napisy: 'St. Cz. | inw 337'
37|Abraham (Adolf) BEHRMANN (1876 Ryga - 1943 Bia∏ystok) Widok z Palestyny, ok. 1925 r. olej/tektura, 39,5 x 51 cm, sygnowany p. d.: 'Behrmann'
Adolf Behrmann rozpoczà∏ nauk´ w Akademii monachijskiej w l. 1900-04, a kontynuowa∏ jà w l. 1905-10 w Pary˝u. Po studiach zamieszka∏ w ¸odzi, skàd odbywa∏ liczne podró˝e do Maroka, Algieru, Tunisu, Egiptu i Palestyny. Zwiedza∏ te˝ Europ´ - by∏ we W∏oszech, Hiszpanii, Francji i Niemczech. Bardzo wiele wystawia∏. Ju˝ w 1912 r. prezentowa∏ swoje obrazy w warszawskiej Zach´cie, wystawia∏ te˝ w ¸odzi i za granicà w Palestynie, Maroku, Nowym Jorku i Hamburgu. Nale˝a∏ do ∏ódzkiego ZZPAP. Zginà∏ w getcie bia∏ostockim. Malowa∏ pejza˝e z licznych podró˝y, sceny rodzajowe i uliczne, martwe natury i portrety.
Cena wywo∏awcza: 8 000 z∏ ~ 2 200 €
(1875 Leorda w Rumunii - 1950 Kraków) Akt na pla˝y olej/ p∏ótno, 47 x 32,5 cm sygnowany p. d.: 'W Weiss' Artysta studiowa∏ w krakowskiej SSP w latach 1890 - 1899. Nagrodà za ukoƒczenie szko∏y - obok z∏otego medalu - by∏o roczne stypendium na pobyt w Pary˝u. W malarstwie artysty splata∏y si´ ró˝ne poetyki: realistyczna, ekspresjonistyczna i secesyjno-dekoracyjna. Sta∏à zaÊ cechà twórczoÊci Weissa by∏o inspirowanie si´ naturà, której g∏´boka znajomoÊç le˝a∏a u podstaw ka˝dego z namalowanych przez artyst´ dzie∏.
Cena wywo∏awcza: 15 000 z∏ ~ 4 100 €
38|Wojciech WEISS
39|Piotr STACHIEWICZ
(1858 Nowosió∏ki GoÊcinne - 1930 Kraków) ¸owiczanka pastel/karton, 65 x 51 cm sygnowany p. g.: 'P.STACHIEWICZ' W latach 1877 - 1883 studiowa∏ w krakowskiej SSP u J. Matejki oraz w latach 1883-1885 w monachijskiej Akademii u O. Seitza. Podró˝owa∏ do W∏och i Palestyny. Przez wiele lat by∏ prezesem TPSP w Krakowie. Tematem jego prac by∏y sceny rodzajowe, religijne i portrety m∏odych dziewczàt. Zajmowa∏ si´ tak˝e ilustratorstwem m.in. do "Trylogii" i "Quo vadis" Sienkiewicza.
Cena wywo∏awcza: 16 000 z∏ ~ 4 300 €
40|Bronis∏awa RYCHTER - JANOWSKA (1868 Kraków - 1953 Kraków) Dworek jesienià, 1942 r. olej/tektura, 24,5 x 34 cm sygnowany i datowany p. d.: 'BR. RYCHTER JANOWSKA. 1942' Siostra malarza Stanis∏awa Janowskiego. Studia malarskie odby∏a w Monachium, w Akademii Florenckiej i w Rzymie. Zwiàzana by∏a ze Êrodowiskiem artystycznym Krakowa. W 1932 r. mia∏a indywidualnà wystaw´ w warszawskiej Zach´cie. Realistyczne malarstwo artystki cieszy si´ do dziÊ du˝ym wzi´ciem, g∏ównie za sprawà obranych tematów polskie dwory i dworki, zapis wn´trz szlacheckich siedzib, polskie koÊció∏ki i wiejskie chaty, pejza˝e i sceny folklorystyczne.
41|Zygmunt Józef MENKES (1896 Lwów - 1986 Riverdale, USA) Goêdziki w wazonie olej/p∏ótno, 68 x 85 cm sygnowany p. d.: 'Menkes'
Studiowa∏ w Szkole Przemys∏owej we Lwowie, nast´pnie w krakowskiej ASP. Uczy∏ si´ tak˝e w pracowni A. Archipenki w Berlinie. W 1923 r. wyjecha∏ do Pary˝a, gdzie wszed∏ w kràg malarzy Ecole de Paris. Wystawia∏ na paryskich Salonach: Jesiennym, Niezale˝nych, Tuileries. Zwiàzany by∏ z ˝yciem artystycznym w Polsce. Nale˝a∏ do ugrupowania Nowa Generacja, by∏ cz∏onkiem Zrzeszenia Artystów Plastyków Zwornik. Malowa∏ pejza˝e, kompozycje figuralne, akty, portrety, martwe natury, sceny z ˝ycia ˚ydów. Poza malarstwem olejnym, tworzy∏ równie˝ gwasze, akwarele i rysunki.
Cena wywo∏awcza: 85 000 z∏ ~ 2 300 €
42|Iwan TRUSZ (1869 Wysocko - 1941 Lwów) Cyprysy olej/tektura, 25 x 32 cm sygnowany l. d.: 'Iwan trusz' na odwrocie orzeczenie o autentycznoÊci dr Kazimierza Buczkowskiego
Studiowa∏ w krakowskiej Szkole Sztuk Pi´knych u Leona Wyczó∏kowskiego i Jana Stanis∏awskiego, a nast´pnie w Wiedniu i w Monachium. Wiele podró˝owa∏, m.in. do Rzymu, na Krym, do Palestyny i Egiptu, a podró˝e te dokumentowa∏ wieloma pejza˝ami i szkicami. Stale mieszka∏ we Lwowie, gdzie obecnie znajduje si´ poÊwi´cone mu muzeum. Malowa∏ portrety, nastrojowe krajobrazy i sceny rodzajowe. Jego obrazy cenione i poszukiwane przez kolekcjonerów cieszy∏y si´ zawsze du˝à popularnoÊcià.
43|Adam PE¸CZY¡SKI (1865 Gorlice - po 1928) Dom nad stawem olej/p∏ótno, 56 x 72 cm, sygnowany p. d.: 'Adam Pe∏czyƒski' Adam Pe∏czyƒski studiowa∏ w krakowskiej Szkole Sztuk Pi´knych u F. Szynalewskiego, na Akademii w Wiedniu u Grippenkerkla i Lichtenfelsena oraz na Akademii w Monachium u A. Azbégo. W latach 19011913 by∏ cz∏onkiem monachijskiego Kunstvereinu. W latach 1892-1902 wystawia∏ w TPSP w Krakowie oraz w warszawskiej Zach´cie i lwowskim TPSP, a w 1926 roku w Salonie Stowarzyszenia Artystów w Poznaniu. Malowa∏ g∏ównie motywy pejza˝owe z Polski i z Monachium.
44|Hanna RUDZKA - CYBISOWA (1897 M∏awa - 1988 Kraków) ¸odzie przy brzegu, 1919 r. olej/tektura, 18 x 22,5 cm sygnowany i datowany p. d.: 'Hanna Rudzka I Warszawa 1919'
Studiowa∏a poczàtkowo w warszawskiej SSP u M. Kotarbiƒskiego, póêniej w krakowskiej Akademii Sztuk Pi´knych. By∏a jednà z za∏o˝ycielek Komitetu Paryskiego. W Pary˝u mieszka∏a do 1931 r., kiedy to mia∏a miejsce pierwsza wystawa kapistów w paryskiej Galerie Zak. Malowa∏a g∏ównie pejza˝e, martwe natury oraz akty poczàtkowo pod wp∏ywem impresjonizmu. By∏a pierwszà kobietà w historii krakowskiej ASP, która otrzyma∏a nominacj´ profesorskà. Wyk∏ada∏a w tej uczelni do 1967 r.
Cena wywo∏awcza: 7 500 z∏ ~ 2 050 €
45|Jan Kazimierz DZIELI¡SKI
Studiowa∏ w akademii w Krakowie u Józefa Mehoffera w latach 1918 i 1927-32. Uczestniczy∏ w Legionach. Po ukoƒczeniu studiów pracowa∏ jako nauczyciel rysunków w seminarium nauczycielskim w Krakowie. W 1935 roku otrzyma∏ stypendium i wyjecha∏ do Pary˝a. Wystawia∏ w Krakowie, Lwowie i Warszawie. Zajmowa∏ si´ przede wszystkim grafikà warsztatowà - nale˝a∏ do Towarzystwa Artystów Grafików w Krakowie. Tworzy∏ sceny zwiàzane z tematykà wojennà - uczestniczy∏ tak˝e w Kampanii WrzeÊniowej 1939 r. Malowa∏ tak˝e pejza˝e - najcz´Êciej z okolic Krakowa i Bochni oraz widoki miejskie. Prezentowany obraz pochodzi z okresu paryskich studiów artysty.
(1894 Lwów - Nowy Targ 1955) Barki na Sekwanie, 1935 r. olej/tektura, 36 x 43,5 cm sygnowany i datowany p. d.: 'K. Dzieliƒski | Pary˝ 1935'
46|Georg MAJEWICZ
(1897 - 1965) Pejza˝ alpejski olej/p∏ótno, 68 x 56 cm sygnowany p. d.: 'G. Majewicz' Animalista i pejza˝ysta niemiecki. Studiowa∏ w Berlinie. W latach trzydziestych przebywa∏ na Pomorzu i w Szczecinie, gdzie mia∏ pracowni´. Malowa∏ przede wszystkim zwierz´ta - jelenie, ∏osie, ba˝anty - przedstawiajàc je w naturalnym Êrodowisku, w polnym lub lesistym krajobrazie oraz górskie motywy krajobrazowe.
47|Wolfgang Heinz UNGER, XX w. Widok na szczyt Hoher Göll w Alpach olej/sklejka, 57 x 70 cm sygnowany p. d.: 'W. H. Unger' na odwrocie tytu∏ autorski
48|Fryderyk HAYDER (1905 PrzemyÊl - 1990) Tulipany w wazonie, 1973 r. olej/p∏ótno, 70 x 50 cm sygnowany i datowany p. d.: 'F. Hayder 73' na odwrocie szkic Martwej natury
Cena wywo∏awcza: 5 500 z∏ ~ 1 500 €
49|Fryderyk HAYDER (1905 PrzemyÊl - 1990) Martwa natura z bia∏ym czajnikiem, 1969 r. gwasz/papier, 61 x 80 cm sygnowany i datowany p. d.: 'F. Hayder 69'
Malarz, grafik i architekt wn´trz oraz twórca plakatów. W 1933 r. ukoƒczy∏ krakowskà Akademi´ Sztuk Pi´knych. Przed wojnà wystawia∏ w Krakowie, Warszawie i Poznaniu. W 1945 r. zosta∏ prezesem ZPAP oddzia∏u w Gliwicach. Uczestniczy∏ w Ogólnopolskiej Wystawie Plastyki w Warszawie (1953 r.), Wystawie malarstwa w warszawskim Muzeum Narodowym (1961/62 r.), Wystawie malarstwa w Zach´cie (1965 r.) i Mi´dzynarodowym Triennale Rysunku we Wroc∏awiu (1968 r.). Mia∏ wystawy indywidualne w Bytomiu, Gliwicach, Katowicach i Szczecinie. Malowa∏ kompozycje bliskie abstrakcji, w których barwne plamy obwiedzione mocnym konturem tworzà przedmioty w martwych naturach czy zabudowania w miejskich pejza˝ach. Prace w Muzeach Narodowych w Krakowie i Wroc∏awiu.
50|Bronis∏aw JAMONTT (1886 Dokudów - 1957 Toruƒ) Stare drzewo na K´pie Bazarowej w Toruniu, 1947 r. olej/tektura, 50 x 39,5 cm sygnowany i datowany l. d.: 'B Jamontt | 1947' Uczy∏ si´ w wileƒskiej Szkole Rysunkowej, póêniej pracowa∏ jako prywatny nauczyciel rysunków. Na poczàtku lat 30-tych zosta∏ asystentem na Wydziale Sztuk Pi´knych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, a w 1937 roku otrzyma∏ nominacj´ profesorskà tej uczelni. Wystawia∏ na wszystkich wystawach Wileƒskie Towarzystwo Artystów Plastyków, reprezentowa∏ sztuk´ polskà na wielu wystawach za granicà. Po wojnie osiad∏ w Toruniu, gdzie by∏ dziekanem Wydzia∏u Sztuk Pi´knych Uniwersytetu Miko∏aja Kopernika. Malowa∏ g∏ównie pejza˝e, tak˝e widoki miejskie z motywami starej architektury.
Cena wywo∏awcza: 9 800 z∏ ~ 2 700 €
51|Bronis∏aw JAMONTT (1886 Dokudów - 1957 Toruƒ) Stara cerkiewka, 1950 r. akwarela/papier, 38 x 48 cm sygnowany i datowany p. d.: 'Br. Jamontt | 950'
52|Stanis∏aw CZAJKOWSKI (1878 Warszawa - 1954 Sandomierz) "Sad w Kazimierzu" olej/tektura, 21 x 26,5 cm sygnowany l. d.: 'STANIS¸AW CZAJKOWSKI' na odwrocie tytu∏ autorski Stanis∏aw Czajkowski studiowa∏ w akademiach: krakowskiej, monachijskiej, a tak˝e w Académie Julian w Pary˝u. By∏ bratem tak˝e malarza- Józefa. Odby∏ wiele podró˝y artystycznych po Europie, odwiedza∏ te˝ ró˝ne regiony Polski. Przyjaêni∏ si´ z najwybitniejszymi postaciami Êwiata artystycznego, zarówno Krakowa, jak i Pary˝a. By∏ uczestnikiem s∏ynnego wesela Rydla, opisanego przez S. Wyspiaƒskiego w dramacie: "Wesele". Artysta wyszed∏ ze szko∏y Stanis∏awskiego, który zaszczepi∏ w nim zami∏owanie do pejza˝u ojczystego.
53|Jerzy KOSSAK (1886 Kraków - 1955 Kraków) Polowanie na lasso, 1935 r. olej/tektura, 51 x 80 cm sygnowany i datowany p. d.: 'Jerzy Kossak | 1935' Jerzy Kossak kszta∏ci∏ si´ od najm∏odszych lat w pracowni dziadka - Juliusza oraz ojca - Wojciecha. Na poczàtku lat 20- tych XX w. Jerzy wraz z ojcem podró˝owa∏ po dworach Wielkopolski, gdzie portretowa∏ tamtejsze ziemiaƒstwo. Obrazy Jerzego Kossaka (tak, jak jego dziadka i ojca) do dziÊ cieszà si´ du˝ym powodzeniem. Artysta podejmowa∏ tematyk´ bliskà t´sknotom i sentymentom polskiego odbiorcy, utrwala∏ mit legionów polskich i zwyci´skiej wojny z bolszewikami, malowa∏ tak˝e sceny rodzajowe z motywami trudów u∏aƒskich, koni, spotkaƒ ˝o∏nierzy i dziewczàt.
(1835 Pokutyƒce na Podolu - 1884 Kowanówek) Ogier olej/p∏ótno naklejone na tektur´, 30,5 x 23,5 cm sygnowany l. d.: 'St. Ch.' By∏ malarzem i podró˝nikiem. Rysunku uczy∏ si´ w Odessie. W latach 1853-59 studiowa∏ w Akademii Sztuk Pi´knych w Petersburgu; studia kontynuowa∏ w Pary˝u u J. L. Gerome'a. Odby∏ wiele podró˝y - zwiedza∏ Hiszpani´, W∏ochy, Niemcy, Belgi´. W latach 1864–1876 by∏ nadwornym malarzem su∏tana Abd-ul-Aziza w Konstantynopolu. W 1876 roku zamieszka∏ w Pary˝u. W 1881 roku wróci∏ na sta∏e do Krakowa. Malowa∏ obrazy historyczno-batalistyczne z dziejów Turcji, orientalne sceny rodzajowe, krajobrazy i portrety su∏tana.
54|Stanis∏aw CHLEBOWSKI
Portret damy olej/p∏ótno, 101 x 74 cm sygnowany l. d.: 'L. Frosserd | Wien'
56|L. FROSSERD, XIX/XX w.
57|Wilhelm WACHTEL
(1875 Lwów - 1942) Widok na dzielnic´ Naschmarkt w Wiedniu, 1914 r. olej/p∏ótno, 51 x 72 cm sygnowany i datowany p. g.: 'WILH | WACHTEL | 1914' oraz tytu∏ autorski p. d.: 'NASCHMARKT | WIEN'
Studiowa∏ w krakowskiej Akademii Sztuk Pi´knych - w latach 1895-97 u L. Loefflera, póêniej w pracowni L. Wyczó∏kowskiego (1896 - 99). Nauk´ kontynuowa∏ u Nikolausa Gysisa w akademii monachijskiej. Zwiàzany ze Êrodowiskiem artystycznym Lwowa. Przez wiele lat mieszka∏ w Wiedniu. Stamtàd na rok wyjecha∏ do Pary˝a (1911 r.), a tak˝e trzykrotnie podró˝owa∏ do Palestyny (1922, 1929, 1932), w której od 1936 r. osiedli∏ si´ na sta∏e. Po wybuchu II wojny Êwiatowej wyjecha∏ do Stanów Zjednoczonych. Malowa∏ baÊniowo-symboliczne kompozycje, sceny rodzajowe o tematyce ˝ydowskiej, portrety, akty, widoki miejskie i pejza˝e. Ponadto zajmowa∏ si´ ilustracjà ksià˝kowà, grafikà i projektowaniem kartek pocztowych. Prezentowa∏ swoje prace na wystawach lwowskiego i krakowskiego Towarzystwa Przyjació∏ Sztuk Pi´knych, a tak˝e w warszawskiej Zach´cie, gdzie w 1935 roku odby∏a si´ wystawa monograficzna prac artysty.
Cena wywo∏awcza: 36 000 z∏ ~9 700 €
58|Henryk GOTTLIEB (1890 Kraków - 1966 South Godstone (Anglia) Pejza˝ z Po∏udnia Francji olej/p∏ótno dublowane, 50 x 61 cm, sygnowany p. d.: 'Henryk Gotlib' Studiowa∏ w krakowskiej ASP u W. Weissa i J. Unierzyskiego oraz w Wiedniu i w Monachium. Nale˝a∏ do ugrupowania FormiÊci zwornik, Cercle des Artistes Polonais oraz London Group. W latach 20-tych przebywa∏ w Pary˝u, gdzie prezentowa∏ swoje prace na Salonach - Jesiennym, Niezale˝nych, Tuileries. W latach 30-tych cz´sto odwiedza∏ Polsk´. Zwiàzany by∏ z awangardowà Grupà Krakowskà – tworzy∏ scenografi´ dla teatru Cricot. W 1939 r zamieszka∏ na sta∏e w Anglii. Malowa∏ martwe natury, pejza˝e oraz akty. Zajmowa∏ si´ tak˝e grafikà, rzeêb´; by∏ krytykiem artystycznym oraz autorem ksià˝ek o sztuce, m. in. W´drówki malarza.
Cena wywo∏awcza: 18 000 z∏ ~5 000 €
59|Marek W¸ODARSKI (w∏. Henryk STRENG)
(1903 Lwów - 1960 Warszawa) Uczta renesansowa, 1954 r. olej/p∏ótno, 62 x 60 cm, sygnowany l. d.: 'W∏odarski' na odwrocie odr´czny napis: '17 X 54 Marek W∏odarski'
Studiowa∏ we lwowskiej Wolnej Akademii Sztuk Pi´knych i Paƒstwowej Szkole Przemys∏owej pod kierunkiem Kazimierza Sichulskiego i w paryskiej Académie Moderne u Fernanda Légera. By∏ zafascynowany naiwnà sztukà prowincjonalnà, jarmarcznym folklorem i lunaparkiem; cz´sto wykorzystywa∏ motyw cz∏owieka-manekina. W roku 1930 przy∏àczy∏ si´ do grupy ARTES (nale˝eli do niej m.in.: Jerzy Janisch, Mieczys∏aw Wysocki, Aleksander Krzywob∏ocki, Ludwik Lille, Otto Hahn, Tadeusz Wojciechowski, Aleksander Riemer). Po wojnie wyk∏ada∏ w warszawskiej Akademii Sztuk Pi´knych. Bra∏ udzia∏ w pracach warszawskiego Klubu M∏odych Artystów i Naukowców, uczestniczy∏ w Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Krakowie (1948 r.). Jego powojenna twórczoÊç stanowi interesujàcy odpowiednik francuskiej i w∏oskiej abstrakcji lirycznej.
Cena wywo∏awcza: 18 000 z∏ ~ 4 900 €
Cena wywo∏awcza: 25 000 z∏ ~ 6 800 €
giem i Amedeo Modiglianim. W 1928 roku przyjecha∏ do Polski z okazji swoich wystaw w Warszawie i ¸odzi. Mieszka∏ przez pewien czas w Saint-Tropez ze znanym angielskim krytykiem i malarzem, g∏ównym ideologiem Bloomsbury Group, Rogerem Fryem, który propagowa∏ twórczoÊç Landaua w Anglii i w Stanach Zjednoczonych. Po wojnie mieszka∏ tak˝e w Nicei i Pary˝u, wystawia∏ w Londynie i Sztokholmie. Pod koniec lat 50. przeprowadzi∏ si´ do Izraela gdzie kontynuowa∏ prac´ malarskà. W 1962 roku wykona∏ swe ostatnie dzie∏o – witra˝e dla ma∏ej kaplicy przy siedzibie YMCA w izraelskiej Tyberiadzie.
61|Mieczys∏aw Korwin PIOTROWSKI (1869 Kamieniec Podolski - 1930 Lwów) Drewniany koÊcio∏ek olej/tektura, 42,8 x 54 cm sygnowany l. d.: 'M. K. Piotrowski' W latach 1891 – 93 studiowa∏ w SSP w Krakowie pod kierunkiem F. Cynka i W. ¸uszczkiewicza. Studia artystyczne kontynuowa∏ w Monachium w prywatnej szkole prowadzonej przez Stanis∏awa Grocholskiego. W 1899 roku na sta∏e osiad∏ we Lwowie. Wystawia∏ w lwowskim i krakowskim TPSP, Tarnopolu oraz w 1917 roku w Kijowie. Zajmowa∏o go g∏ównie malarstwo krajobrazowe – malowa∏ nastrojowe pejza˝e i widoki Ukrainy, sceny myÊliwskie oraz widoki miejskie.
Cena wywo∏awcza: 6 500 z∏ ~1 800 €
62|Józef RAPACKI (1871 Warszawa - 1929 Olszanka k. Skierniewic) Potok zimà, 1928 r. olej/p∏ótno, 70 x 98 cm sygnowany i datowany p. d.: 'JÓZEF RAPACKI 1928 | OLSZYNKA' obraz po konserwacji By∏ uczniem Wojciecha Gersona w warszawskiej Klasie Rysunkowej. Póêniej studiowa∏ u F. Cynka w Szkole Sztuk Pi´knych w Krakowie i w prywatnej szkole C. Fehera w Monachium. Po studiach kilkakrotnie podró˝owa∏ do W∏och. Wiele wystawia∏ (dyplom honorowy na Êwiatowej wystawie w 1900 r. w Pary˝u). Nale˝a∏ do ugrupowania Pro Arte. Malowa∏ g∏ównie realistycznie traktowane pejza˝e i rozgrywajàce si´ na tle pejza˝u sceny rodzajowe. Ponad to zajmowa∏ si´ ilustratorstwem i grafikà.
Cena wywo∏awcza: 27 000 z∏ ~ 7 400 €
63|Adam BUNSCH (1896 Kraków - 1969 Kraków) "Pejza˝ IV' olej/p∏ótno, 43 x 26 cm na odwrocie naklejka: 'SALON DZIE¸ SZTUKI | KAZIMIERZA WOJCIECHOWSKIEGO | KRAKÓW, UL. ÂW. JANA L. 3 - TELEFON 100 02' oraz papierowa naklejka na p∏ótnie z TPSP w Krakowie: 'Autor: Adam Bunsch | Tytu∏: Pejza˝ IV ' Studiowa∏ w Wiedniu i w krakowskiej Akademii Sztuk Pi´knych pod kierunkiem J. Mehoffera. W okresie mi´dzywojennym malowa∏ obrazy poÊwi´cone pami´ci tragedii I wojny Êwiatowej. W jego twórczoÊci dominowa∏a tematyka religijna. Zajmowa∏ si´ te˝ realistycznym malarstwem portretowym, nawiàzujàcym czasami do malarstwa prerafaelitów. Po wojnie zwiàzany by∏ z ugrupowaniem Zach´ty. Tworzy∏ pejza˝e, liczne prace poÊwi´ci∏ przedstawieniu barwnych ogrodów. Uprawia∏ tak˝e akwarel´, pastel i barwny drzeworyt. Tworzy∏ scenografi´, pisa∏ dramaty, zajmowa∏ si´ krytykà sztuki.
64|Leon KOWALSKI (1870 Kijów -1937 Kraków) Jab∏onie w sadzie olej/p∏ótno, 60,5 x 70 cm, sygnowany p. d.: 'L. Kowalski'
Nauk´ rozpoczà∏ w kijowskiej szkole malarskiej Miko∏aja Muraszki. Kontynuowa∏ studia w latach 1891-93 w krakowskiej Szkole Sztuk Pi´knych u W. ¸uszczkiewicza, L. Loefflera i L. Wyczó∏kowskiego. Po otrzymaniu stypendium z Wydzia∏u Krajowego wyjecha∏ na dalsze studia do Monachium, gdzie ucz´szcza∏ do pracowni K. Rauppa (1894 r.), a potem do Pary˝a, gdzie uczy∏ si´ u J. P. Laurensa, B. Constanta i A. Girardota. Odbywa∏ wówczas podró˝e po Francji, W∏oszech i Niemczech. Od roku 1905 mieszka∏ w Krakowie, gdzie czynnie w∏àczy∏ si´ w ˝ycie artystyczne - by∏ wspó∏za∏o˝ycielem Grupy Zero (1908) i Zwiàzku Powszechnego Artystów Plastyków (1911). Lata 1912-20 sp´dzi∏ w Kijowie; pracowa∏ wówczas w tamtejszej Szkole Sztuk Pi´knych, a tak˝e by∏ wspó∏organizatorem Polskiej Szko∏y Sztuk Pi´knych (1917 r.). Po powrocie do Krakowa za∏o˝y∏ Towarzystwo Artystów Malarzy i Rzeêbiarzy Sztuka Rodzima (1921 r.) i Krakowskie Ko∏o Grafików (1929 r.) Malowa∏ realistyczne portrety, sceny rodzajowe i religijne oraz pejza˝ach, scenach ogrodowych, kwiatach i kwitnàcych drzewach.
(1895 Soko∏ów - 1961 Kraków) Na spacerze olej/p∏ótno, 64 x 51 cm, sygnowany p. d.: 'L. Czaykowski' Studiowa∏ w Ecole des Beaux - Arts w Pary˝u, którà ukoƒczy∏ w 1928 r. Wystawia∏ w Salonie Niezale˝nych oraz w Salonie Jesiennym (1930 r.) Po 1945 r. powróci∏ do Polski i zamieszka∏ w Krakowie. Nale˝a∏ do ZPAP oraz grupy Kràg. Malowa∏ pejza˝e, portrety, sceny figuralne oraz widoki miejskie.
Cena wywo∏awcza: 12 500 z∏ ~ 3 500 €
65|Ludwik CZAJKOWSKI (CZAYKOWSKI)
66|Ludwik LESZKO (1890 Kraków - 1957 Kraków) Pejza˝ sudecki olej/tektura, 40 x 53 cm , sygnowany l. d.: 'L. Leszko' Studiowa∏ malarstwo w Akademii Sztuk Pi´knych w Krakowie (19081918, 1920/21), gdzie by∏ uczniem J. Mehoffera oraz w Wiedniu. W latach 20- tych i 30-tych odby∏ wiele podró˝y artystycznych do krajów skandynawskich, Francji, W∏och, Grecji i Turcji. Wystawia∏ w kraju i za granicà m.in. w: krakowskim TPSP, gdzie mia∏ dwie wystawy indywidualne (1929, 1931), we Lwowie (1926, 1927), Poznaniu oraz TZSP w Warszawie (1930, 1931, 1934), a tak˝e w Pary˝u (1927), Bratys∏awie (1928), Londynie (1930) i Brukseli. Po 1945 r. nale˝a∏ do ugrupowania "Kràg". G∏ównym tematem jego twórczoÊci by∏ pejza˝, zw∏aszcza górski i nadmorski.
Cena wywo∏awcza: 3 200 z∏ ~ 880 €
67|Stanis∏aw JANOWSKI (1866 Kraków - 1942 Kraków) M∏yn olej/tektura, 21 x 26,8 cm (w Êwietle oprawy) sygnowany p. d.: 'St. Janowski' By∏ bratem malarki Bronis∏awy Rychter-Janowskiej i m´˝em Gabrieli Zapolskiej (1901 - 1910). W latach 1882 - 1886 studiowa∏ w SSP w Krakowie u J. Jab∏oƒskiego, F. Szynalewskiego i W. ¸uszczkiewicza. Od 1887 r. do 1890 r. kontynuowa∏ nauk´ w monachijskiej akademii u J. C. Hertericha i A. Liezen - Mayera. W 1912 r. zosta∏ profesorem Wolnej Akademii Sztuki we Lwowie. Jego pierwsza wystawa odby∏a si´ w 1886 r. w TPSP w Krakowie. Malowa∏ pejza˝e, portrety, sceny rodzajowe i myÊliwskie, a w okresie s∏u˝by w Legionach wykona∏ wiele rysunków i akwareli o tematyce wojskowej.
Cena wywo∏awcza: 6 000 z∏ ~ 1 600 €
68|Autor nierozpoznany, XIX/XX w. Miasto nad zatokà olej/p∏ótno dublowane, 47 x 92 cm
Cena wywo∏awcza: 10 500 z∏ ~ 2 900 €
69|Autor nierozpoznany, XVIII w. Pejza˝ z pasterzem kóz olej/deska, 18 x 21,5 cm
70|Juliusz STUDNICKI (1906 Knia˝yce - 1978 Warszawa) Jeêdêcy akwarela/papier, 30 x 41,5 cm sygnowany p. d.: 'J.Studnicki'
Cena wywo∏awcza: 2 300 z∏ ~ 630 €
71|Antoni UNIECHOWSKI (1903 Wilno - 1976 Warszawa) Wybuch Powstania Listopadowego tusz/papier, 42,5 x 40 cm, sygnowany p. d.: 'A U' Znakomity rysownik i malarz. Studia artystyczne odby∏ w latach 1924-29 w warszawskiej Akademii Sztuk Pi´knych. Tworzy∏ g∏ównie ilustracje ksià˝kowe, odznaczajàce si´ lekkà kreskà rysunki piórkiem i tuszem, lawowane gwaszem lub temperà. W latach 194556 zwiàzany by∏ z tygodnikiem "Przekrój". Zdoby∏ wielkà popularnoÊç widokami starej Warszawy i ilustracjami z ˝ycia jej mieszkaƒców oraz frywolnymi scenkami tworzonymi lekkà kreskà, pe∏nych humoru i fantazji. Ilustrowa∏ klasyk´ polskiej i obcej literatury. Zajmowa∏ si´ tak˝e scenografià teatralnà, telewizyjnà i filmowà, projektowa∏ plakaty.
72|Juliusz STUDNICKI (1906 Knia˝yce - 1978 Warszawa) Bufet w kawiarni Plastyków, 1942 r. akwarela, o∏ówek/papier, 25 x 36 cm, sygnowany p. d.: 'J.Studnicki' na odwrocie tytu∏ autorski oraz data Studiowa∏ w krakowskiej Akademii Sztuk Pi´knych w latach 1924-29 u J. Mehoffera, W. Weissa, K. Frycza i F. S. Kowarskiego. Przebywa∏ wraz z kapistami w Pary˝u. By∏ cz∏onkiem grupy Pryzmat utworzonej przez uczniów Felicjana Szcz´snego Kowarskiego. Po 1959 r. by∏ profesorem w warszawskiej Akademii Sztuk Pi´knych. Uprawia∏ malarstwo sztalugowe, zajmowa∏ si´ te˝ malarstwem Êciennym. W okresie przedwojennym - czo∏owy polski kolorysta, po wojnie wybitny przedstawiciel szko∏y sopockiej. Malowa∏ pejza˝e, martwe natury oraz portrety latach 60tych stworzy∏ cykl odmiennych od jego wczeÊniejszych dokonaƒ obrazów olejnych, gwaszów i akwarel, przedstawiajàcych groteskowy Êwiat fantastycznych stworów.
Cena wywo∏awcza: 2 500 z∏ ~ 690 €
73|Tadeusz POPIEL (1863 Szczucin - 1913 Kraków) Pejza˝ z sosnà akwarela/papier, 24,5 x 36,5 cm (w Êwietle passe - partout) Tadeusz Popiel pochodzi∏ z artystycznej rodziny - jego brat, Antoni, by∏ rzeêbiarzem. Studiowa∏ w krakowskiej Szkole Sztuk Pi´knych w latach 1876-1884 u Jana Matejki. Studia uzupe∏nia∏ w Wiedniu u Hansa Makarta, póêniej w Monachium. W 1899 roku odby∏ podró˝ artystycznà do Berlina, Kopenhagi, Monachium, Wiednia i Pragi. W roku 1899 wspó∏pracowa∏ z Wojciechem Kossakiem i Janem Stykà przy malowaniu "Panoramie Rac∏awickiej". Zdoby∏ dwa z∏ote medale na wystawach w Pary˝u (1890 r.) i San Francisco (1894 r.). Malowa∏ kompozycje historyczne, religijne, rodzajowe oraz portrety; zajmowa∏ si´ tak˝e malarstwem Êciennym.
Cena wywo∏awcza: 2 000 z∏ ~ 550 €
74|W∏adys∏aw CHMIELI¡SKI (1911 Warszawa - 1979 Warszawa) Widok na Plac Zamkowy akwarela, kredka/papier, 24,5 x 33,5 cm (w Êwietle oprawy) sygnowany p. d.: 'W∏. Chmieliƒski' Studiowa∏ w Miejskiej Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarstwa w Warszawie w latach 1926 - 1931. Malowa∏ pejza˝e i sceny rodzajowe w technice olejnej i akwareli. Wykona∏ m. in cykl akwarel przedstawiajàcych zabytki polskiej architektury (1935-1938) oraz olejne pejza˝e z zabytkowà architekturà (1958-1962).
Cena wywo∏awcza: 3 500 z∏ ~ 960 €
(1911 Warszawa - 1979 Warszawa) "Plac Zamkowy w Warszawie" akwarela/papier, 37 x 23,5 cm (w Êwietle oprawy) sygnowany p. d.: 'W∏. Chmieliƒski' na odwrocie papierowa naklejka z Centralnego Biura Wystaw Artystycznych: 'Autor Chmieliƒski W∏a. | Technika akwarela | Tytu∏ dzie∏a Plac Zamkowy'
75|W∏adys∏aw CHMIELI¡SKI
76|Hans LICHT (1876 Berlin - 1935) S∏oneczny dzieƒ olej/p∏yta, 51,5 x 61 cm, sygnowany p. d.: 'Hans Licht' Niemiecki malarz dzia∏ajàcy w Berlinie. Malarstwa uczy∏ si´ u Eugene Brachta. Malowa∏ pejza˝e, widoki miejskie, sceny symboliczne; jest tak˝e twórcà cyklu fresków w berliƒskim ratuszu.
77|Micha∏ MOROZ (czynny w 30-tych latach XX w.) "Pejza˝ V", ok. 1931 r. olej/tektura, 24 x 32,5 cm na odwrocie naklejka z Towarzystwa Przyjació∏ Sztuk Pi´knych we Lwowie: 'Nr. Ew. 2008 Rok 1931 | Autor: Moroz Mychaj∏o | Tytu∏ dzie∏a: Pejza˝ V | Rodzaj i technika: olej | Cena 150 z∏ | Podpis: M Moroz' Malarz ukraiƒski - mieszka∏ i tworzy∏ we Lwowie. Wystawia∏ we Lwowie w 1931 i 1932 roku. Malowa∏ studia pejza˝owe i portrety.
78|Damazy KOTOWSKI (1861 - 1943)
Hucu∏ka nad potokiem, przed 1893 r. olej/p∏ótno, 45 x 55 cm, sygnowany p. d.: 'K Damazy' Studiowa∏ malarstwo w krakowskiej Szkole Sztuk Pi´knych u Jana Matejki. Nauk´ kontynuowa∏ w Monachium. W krakowskim TPSP wystawia∏ w latach 1888-1892, podpisujàc si´ Damazy K (od 1893 r. ju˝ ca∏ym nazwiskiem). By∏ cz∏onkiem lwowskiego Zwiàzku Artystów Polskich. Wystawia∏ w lwowskim TPSP od 1894 do 1927 r. W 1926 r. przeniós∏ si´ do Poznania. Malowa∏ konwencjonalne sceny rodzajowe w guÊcie monachijskim, typy huculskie oraz krajobrazy i martwe natury.
Cena wywo∏awcza: 10 000 z∏ ~ 2 700 €
79|Jerzy KOSSAK (1886 Kraków - 1955 Kraków) Odwrót spod Moskwy, 1929 r. olej/tektura, 35 x 49 cm (w Êwietle oprawy) sygnowany i datowany l. d.: 'Jerzy Kossak | 1929' Jerzy Kossak kszta∏ci∏ si´ od najm∏odszych lat w pracowni dziadka - Juliusza oraz ojca - Wojciecha. Na poczàtku lat 20- tych XX w. Jerzy wraz z ojcem podró˝owa∏ po dworach Wielkopolski, gdzie portretowa∏ tamtejsze ziemiaƒstwo. Obrazy Jerzego Kossaka (tak, jak jego dziadka i ojca) do dziÊ cieszà si´ du˝ym powodzeniem. Artysta podejmowa∏ tematyk´ bliskà t´sknotom i sentymentom polskiego odbiorcy, utrwala∏ mit legionów polskich i zwyci´skiej wojny z bolszewikami, malowa∏ tak˝e sceny rodzajowe z motywami trudów u∏aƒskich, koni, spotkaƒ ˝o∏nierzy i dziewczàt.
80|Eugeniusz WANIEK (ur. 1906 r., Ustrzyki Dolne) Orkiestra, 1934 r. o∏ówek/papier, 20 x 25 cm, sygnowany i datowany p. d.: 'e.w. 34' Studiowa∏ w krakowskiej Akademii Sztuk Pi´knych (od 1926 r.) w pracowniach W. Jarockiego, T. Axentowicza, F. Pautscha, K. Frycza. W trakcie studiów zwiàza∏ si´ z Grupà Krakowskà, z którà wystawia∏ w 1934 r. w Krzemieƒcu. Wówczas jego prace wysoko ocenia∏ teoretyk sztuki i malarz L. Chwistek. Z koƒcem 1934 r. artysta opuÊci∏ Grup´ Krakowskà. W 2 po∏. lat 30-tych zajmowa∏ si´ polichromià i dekoracjà wn´trz. Od 1946 r. by∏ pedagogiem Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie, a w latach 1950- 1977 wyk∏adowcà w Akademii Sztuk Pi´knych na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Artysta mia∏ kilkadziesiàt wystaw w Polsce i za granicà. Jego prace znajdujà si´ m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Sztuki w ¸odzi, Biblioteki Narodowej w Warszawie.
81|Juliusz STUDNICKI (1906 Knia˝yce - 1978 Warszawa) Partia szachów kredka/papier, 24,5 x 32 cm sygnowany l. d.: 'J.Studn' Studiowa∏ w krakowskiej Akademii Sztuk Pi´knych w latach 192429 u J. Mehoffera, W. Weissa, K. Frycza i F. S. Kowarskiego. Przebywa∏ wraz z kapistami w Pary˝u. By∏ cz∏onkiem grupy Pryzmat utworzonej przez uczniów Felicjana Szcz´snego Kowarskiego. Po 1959 r. by∏ profesorem w warszawskiej Akademii Sztuk Pi´knych. Uprawia∏ malarstwo sztalugowe, zajmowa∏ si´ te˝ malarstwem Êciennym. W okresie przedwojennym - czo∏owy polski kolorysta, po wojnie wybitny przedstawiciel szko∏y sopockiej. Malowa∏ pejza˝e, martwe natury oraz portrety latach 60-tych stworzy∏ cykl odmiennych od jego wczeÊniejszych dokonaƒ obrazów olejnych, gwaszów i akwarel, przedstawiajàcych groteskowy Êwiat fantastycznych stworów.
82|Jan CYBIS (1897 Wróblin - 1972 Warszawa) Akt odwróconej, 1939 r. sangwina/papier, 27,5 x 12,5 cm sygnowany i datowany p. d.: 'Jan Cybis | 1939.' Studia artystyczne odby∏ we Wroc∏awiu w latach 1920-21 w Akademii Sztuki i Przemys∏u Artystycznego pod kierunkiem O. Müllera oraz w krakowskiej ASP u J. Pankiewicza. Tworzy∏ pod wp∏ywem francuskiego impresjonizmu i malarstwa Cezanne`a i Bonnarda. Po studiach, wraz z malarzami skupionymi w Komitecie Paryskim, przebywa∏ w Pary˝u. Bra∏ udzia∏ w wystawach kapistów w Galerie Zak w Pary˝u i Galerie Moos w Genewie. By∏ inicjatorem nurtu kolorystycznego w polskim malarstwie. W jego twórczoÊci dominowa∏y tematy: martwa natura, akt, pejza˝.
83|Jan CYBIS (1897 Wróblin - 1972 Warszawa) Gitarzysta kredka/papier, 23 x 14 cm (w Êwietle passe - partout) sygnowany u do∏u: 'J. C.'
Cena wywo∏awcza: 1 600 z∏ ~ 440 €
84|Ludwik MISKY (1884 Nowy Sàcz - 1938 Kraków) "Dzieci ofiarowujàce zabawki ma∏emu Jezuskowi" akwaforta/papier, 26,5 x 24 cm sygnowany p. d.: 'Misky' oraz tytu∏ autorski l. d.: 'Dzieci ofiarowujàce zabawki ma∏emu Jezuskowi' Ludwik Misky studiowa∏ w krakowskiej Akademii Sztuk Pi´knych w latach 1902-10 w pracowniach Floriana Cynka, Leona Wyczó∏kowskiego, Józefa Pankiewicza, Józefa Mehoffera. Studia artystyczne kontynuowa∏ w uczelniach Drezna, Lipska, Berlina i Wiednia. Nale˝a∏ do krakowskiego Cechu Artystów Plastyków Jednoróg. Malowa∏ pejza˝e, dekoracyjne martwe natury, portrety, pejza˝e marynistyczne; zajmowa∏ si´ tak˝e projektowaniem kilimów- w 1913 roku w Towarzystwie Przyjació∏ Sztuk Pi´knych we Lwowie na wystawie wspó∏czesnej sztuki polskiej by∏y wystawiane kilimy wed∏ug jego projektu.
85|Jan STANIS¸AWSKI (1860 Olszana na Ukrainie – 1907 Kraków) "Sad ukraiƒski" litografia/papier, 13 x 19 cm (w Êwietle passe - partout) sygnowany na kamieniu p. d.: 'JS' ilustracja do czasopisma Chimera, zeszyt 20-21, 1. VII, 1904 r. Ukoƒczy∏ studia matematyczne na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Instytucie Technologicznym w Petersburgu. Malarstwa poczàtkowo uczy∏ si´ w Klasie Rysunkowej W. Gersona w Warszawie, nast´pnie w latach 1884 - 1885 w Pary˝u u E. Carolusa – Durana. Odby∏ wiele podró˝y artystycznych m. in. do W∏och, Hiszpanii, Austrii i Czech. W 1895 r. przebywa∏ w Berlinie i wspó∏pracowa∏ z W. Kossakiem przy realizacji panoramy „PrzejÊcie przez Berezyn´”. W 1897 r. zamieszka∏ w Krakowie, gdzie wyk∏ada∏ malarstwo krajobrazowe w Szkole Sztuk Pi´knych. Jako pedagog w pracowni pejza˝owej wprowadzi∏ metod´ studiów plenerowych, która da∏a poczàtek rozwoju tego gatunku malarstwa w sztuce polskiej na poczàtku XX w. By∏ wspó∏za∏o˝ycielem TAP „Sztuka”. Malowa∏ przede wszystkim ma∏e, nastrojowe, syntetyczne pejza˝e o szerokiej plamie barwnej.
Cena wywo∏awcza: 1 500 z∏ ~ 410 €
86|Felicjan Szcz´sny KOWARSKI
Uczy∏ si´ malarstwa w Odessie (do 1908 r.) oraz w akademii petersburskiej w latach 1910 - 18. W 1920 roku powróci∏ do kraju. W 1923, 1924 i 1925 wyje˝d˝a∏ do Francji i W∏och. Malowa∏ pejza˝e, kompozycje figuralne, portrety, martwe natury, zajmowa∏ si´ malarstwem Êciennym. W 1923-29 by∏ profesorem malarstwa dekoracyjnego i monumentalnego w krakowskiej ASP, a od 1930 r. profesorem ASP w Warszawie. Nale˝a∏ do ugrupowania Rytm, by∏ wspó∏za∏o˝ycielem Cechu Artystów Plastyków Jednoróg. Malowa∏ kompozycje figuralne inspirowane biblià i mitologià, tak˝e sceny rodzajowe.
Cena wywo∏awcza: 1 200 z∏ ~ 330 €
(1890 Starosielce - 1948 Konstancin k. Warszawy) Spotkanie, 1923 r. litografia/papier, 20 x 18 cm (w Êwietle oprawy) u do∏u napis o∏ówkiem: 'Na pamiàtk´ Pani Ró˝y Cybulskiej od F. S. Kowarskiego | 1923 roku - 12. V'
87|Artur MARKOWICZ (1872 Kraków - 1934 Kraków) Grajàcy w karty o∏ówek/papier, 25 x 34,5 cm (w Êwietle oprawy) sygnowany l. d.: 'A. MARKOWICZ' Studiowa∏ w krakowskiej Szkole Sztuk Pi´knych m.in. u J. Matejki, a nast´pnie w Akademii monachijskiej i w Pary˝u. Podró˝owa∏ do W∏och, Wiednia, Holandii, Belgii i Jerozolimy, gdzie znajdowa∏ tematy do swoich obrazów. Malowa∏ g∏ównie pastelami, rzadziej olejno pejza˝e, portrety, wn´trza „holenderskie”, a przede wszystkim sceny rodzajowe z Kazimierza, ˝ydowskiej dzielnicy Krakowa. Kolekcje obrazów Artura Markowicza znajdujà si´ w Muzeum Narodowym i Muzeum Historycznym w Krakowie oraz w ˚ydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie; bardzo wiele jego prac znajduje si´ w kolekcjach prywatnych w Stanach Zjednoczonych i Izraelu.
88|Franciszek KOSTRZEWSKI (1826 Warszawa - 1911 Warszawa) Schadzka tusz/papier, 11 x 12,8 cm (w Êwietle oprawy) sygnowany u do∏u: 'F Kost' Uczy∏ si´ w warszawskiej Szkole Sztuk Pi´knych, a jego nauczycielami byli M. Zaleski, C. Breslauer i F. Piwarski. Przez okres dwóch lat (od roku 1849) przebywa∏ i pracowa∏ w Kielcach, zaproszony przez T. Zieliƒskiego mecenasa i kolekcjonera sztuki. W roku 1856 podró˝owa∏ po Europie, na d∏u˝ej zatrzymujàc si´ w Pary˝u. NA sta∏e mieszka∏ i pracowa∏ w Warszawie- tworzy∏ dla warszawskich czasopism: ‘Tygodnika Ilustrowanego’ i ‘K∏osów’. Autor ogromnej iloÊci ilustracji, rysunków satyrycznych i karykatur. G∏ównym tematem jego prac by∏y sceny rodzajowe.
(1895 Krynica – 1968 Folusz) Chrzest kredka/papier, 15 x 20 cm u góry napis: '500 Z¸ NZ SWIETYPONOWNIKIJURLGYRPAXIV' na odwrocie okràg∏a pieczàtka: 'PAMIÑTKA Z KRYNICY | NIKIFOR ARTYSTA MALARZ' oraz napis tuszem: '500 Z¸ PAMITKANASWIECH IHS' Nikifor- zwiàzany z Krynicà ¸emko z pochodzenia, samouk, na wpó∏analfabeta, malarz- amator, jeden z najwybitniejszych twórców "sztuki naiwnej". Wiedza na temat pochodzenia i m∏odoÊci artysty jest skàpa i niepewna. Zapami´tany jako "od zawsze" fragment folkloru Krynicy. Nie mia∏ ˝adnego wykszta∏cenia, u∏omnoÊç psychiczna i fizyczna utrudnia∏a mu kontakt z otoczeniem. ¸àcznikiem ze Êwiatem zewn´trznym by∏o dla niego malowanie. Jego obrazki powstawa∏y na niedu˝ych formatach zdobytego papieru, kartonikach, opakowaniach, kartkach zeszytowych- niekiedy zapisanych po jednej stronie. Rysowa∏
o∏ówkiem, kredkà, malowa∏ akwarelà otaczajàcy go Êwiat, wzbogacony osobistà fantazjà i prze˝yciami. Malowa∏ przede wszystkim pejza˝e architektoniczne trudnych do rozpoznania miasteczek z akcentami w postaci wie˝ koÊcielnych lub ratuszowych. Fascynowa∏ go dworce, wiadukty i pociàgi; tworzy∏ tak˝e portrety i sceny religijne. Cz´sto podpisywa∏ swoje prace niezrozumia∏ymi bàdê cz´Êciowo tylko czytelnymi wyrazami zapisanymi nieudolnie wielkimi literami. Przedstawiany przez niego przedmiot obrysowywany by∏ mocnymi konturami, które wype∏nia∏ barwnymi plamami. Na niepowtarzalnoÊç i Êwie˝oÊç malarstwa Nikifora zwróci∏ uwag´, jeszcze przed wojnà, Jerzy Wolff. W 1947 roku zosta∏ ponownie "odkryty" zyskujàc s∏aw´, uznanie i majàtek. Po wojnie zosta∏ przyj´ty do Zwiàzku Polskich Artystów Plastyków. JesteÊmy Êwiadkami kolejnego odkrycia Nikifora dla polskich odbiorców za sprawà filmu 'Mój Nikifor' K. Krausego.
89|Nikifor KRYNICKI
90|Franz IFFLAND (1896 - 1935) Dwoje dzieci na ∏y˝wach bràz, wys.: 17 cm, podstawa marmur sygnatura na p∏aszczu jednego z dzieci: 'F. Iffland' Franz Iffland, rzeêbiarz berliƒski, wykonywa∏ biusty portretowe oraz sceny rodzajowe, zw∏aszcza bràzy o tematyce mitologicznej. Wystawia∏ w Berlinie na wystawach akademickich w latach 1886, 1888, 1890, 1892, a tak˝e na wystawie mi´dzynarodowej w 1891 roku oraz w wielkiej wystawie sztuki w 1893 roku. W 1886 roku bra∏ udzia∏ w konkursie na pomnik G. E. Lessinga. Prezentowane rzeêby pochodzà najpewniej z serii figurek przedstawiajàcych pary dzieci grajàcych w ró˝ne gry i bawiàce si´. Kompozycja pod tytu∏em "Krykiet" jest reprodukowana w ksià˝ce: Harold Berman, Bronzes. Sculptors and Founders 1800-1930, Atglen PA 1994, t. I, s. 32-33, il. 181-182.
91|Pierre Félix MASSEAU (FIX - MESSAU) (1869 Lyon - 1937 Lyon lub Pary˝) Fryderyk Chopin bràz na marmurowej p∏ytce, wymiary: 9,5 x 11 cm sygnowany p. g.: 'Fix. Masseau' p∏askorzeêbione przedstawienie profilu Fryderyka Chopina z napisem: 'FREDERIC CHOPIN I 1810 - 1849'
Cena wywo∏awcza: 1 000 z∏ ~ 270 €
92|Przycisk do papieru, koniec XIX w. bràz, podstawa z bràzowego marmuru, wys.: 7 cm, podstawa: 15 x 9 cm przycisk do papieru w formie buta z dwoma pe∏noplastycznymi figurkami myszek i z osadzona w cholewie wiàzkà szczeciny, s∏u˝àcà do oczyszczania stalówek
Cena wywo∏awcza: 1 300 z∏ ~ 350 €
93|Zegar kominkowy, pocz. XIX w. Francja bràz z∏ocony, wys.: 26,8 cm, d∏. podstawy: 21 cm zegar kominkowy w formie ∏odzi, dekorowany pe∏noplastycznà postacià ˝eglarza opartego o maszt; okràg∏a tarcza pokryta bia∏à emalià z rzymskimi cyframi godzinowymi, wskazówki stalowe, a˝urowane (dobierane); zegar bije godziny i pó∏godziny, system bicia zapadkowy, wychwyt kotwiczny, wahad∏o zawieszone na nitce
94|Zegar empirowy, 1 çw. XIX w. Francja bràz z∏ocony, wys.: 38 cm na tarczy napis: ’Flocard a Paris’ zegar dekorowany pe∏noplastycznà postacià kobiety w stroju pielgrzymim, na podstawie sceny rodzajowe z pielgrzymki do Asy˝u; tarcza pokryta bia∏à emalià z cyframi rzymskimi, wskazówki stalowe, oksydowane, bije godziny i pó∏godziny, mechanizm z biciem zapadkowym, wahad∏o na nitce, kluczyk dobierany
Cena wywo∏awcza: 16 000 z∏ ~ 4 400 €
95|Para anio∏ów, XVIII/XIX w. drewno lipowe, rzeêbione, z∏ocone, wys.: 31 i 34 cm
96|Rzeêba - Dzieciàtko Jezus z kulà ziemskà, XV/XVI w. Europa Ârodkowa drewno lipowe polichromowane, wys.: 51 cm
97|Madonna z Dzieciàtkiem - rzeêba przyÊcienna oko∏o po∏. XIV w. Pomorze drewno d´bowe, pierwotnie polichromowane, wys.: 72,5 cm
Cena wywo∏awcza: 65 300 z∏ ~ 17 900 €
98|Wazon, pocz. XX w. Francja, firma Arsall szk∏o warstwowe, trawione, dekorowane motywem kwiatów, wys.: 31 cm
99|Wazonik, pocz. XX w. Francja, firma Arsall szk∏o warstwowe, trawione, dekorowane motywem irysów, wys.: 15 cm
Cena wywo∏awcza: 3 600 z∏ ~ 1 000 €
100|Ernst BARLACH (1870 Wedel - 1938 Rostock) Rosyjska para, projekt 1909 r. Unterweissbach bia∏a porcelana, wys.: 20 cm, szer. podstawy: 36 cm sygnatura na podstawie: 'EB I AR I LACH' wycisk na spodzie podstawy: 'Schwarzburger Werkstätten für Porzellankunst' poni˝ej: wycisk w formie lisa i litery: 'AB' Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli ekspresjonizmu w sztuce 1 po∏owy XX w. Studiowa∏ poczàtkowo w Hamburgu, póêniej w akademii w Dreênie u Roberta Dieza (1891 - 95) Póêniej wyjecha∏ do Pary˝a, gdzie przez 1 rok studiowa∏ w Academie Julian. W latach 1898 - 1902 wspó∏pracowa∏ jako rysownik z czasopismem Jugend. W 1906 roku odby∏ podró˝ do Rosji, której kultura sta∏a si´ jednà z najwa˝niejszych inspiracji artysty. Tworzy∏ sceny rodzajowe, portrety, kompozycje symboliczne i alegoryczne. Jest tak˝e autorem dramatów i nowel.
101|Ernst SEGER (1868 Nowa Ruda - 1939 Berlin) Niobe szary marmur, wys.: 34 cm, sygnatura ryta na podstawie: 'E. Seger' Niemiecki rzeêbiarz i medalier, dzia∏ajàcy g∏ównie w Berlinie. Uczy∏ si´ u Christiana Behrensa. Prace artysty znajdujà si´ w Berlinie, Wroc∏awiu, Rzymie. Tworzy∏ pomniki, kompozycje i figury o tematyce mitologicznej oraz biusty portretowe.
Cena wywo∏awcza: 6 000 z∏ ~ 1 650 €
102|Para waz, 2 po∏. XIX w. Delft fajans, wys.: 39 cm para waz z pokrywami, dekoracja w formie stylizowanych motywów roÊlinnych i pawi
103|Wazon, XVIII w. (?) Delft fajans, wys.: 27 cm numer na spodzie: '22 1/2 0' i nieczytelna sygnatura malowane kobaltem motywy kwiatów
Cena wywo∏awcza: 2 800 z∏ ~ 770 €
104|Talerz, XIX w. Chiny porcelana, Êr.: 64 cm dekoracja malowana podszkliwnie kobaltem, na ko∏nierzu motywy kwiatów, w lustrze rajski ptak, siedzàcy na ga∏àzce kwitnàcego drzewa
105|Akwarium, XIX w. Chiny porcelana, wys.: 60 cm, Êr. wylewu: 48,5 cm dekoracja malowana podszkliwnie kobaltem z motywami smoków i stylizowanych roÊlin
Cena wywo∏awcza: 6 500 z∏ ~ 1 800 €
106|Para ramek barokowych, oko∏o po∏. XVIII w. drewno lipowe, wymiary: 31 x 25 cm bogata dekoracja snycerska z ornamentem typowym dla sztuki baroku: ma∏˝owiny, woluty, kogucie grzebienie
107|Kropielniczka, oko∏o po∏. XVIII w. mosiàdz sztancowany, srebrzony i z∏ocony, d∏.: 21 cm w zaplecku medalion, przedstawiajàcy Matk´ Boskà z Dzieciàtkiem, obramowany stylizowanym ornamentem roÊlinnym, kratkà regencyjnà oraz ma∏˝owinà w zwieƒczeniu
108|Kuferek na medykamenty (?), XVIII w. drewno pokryte skórà, okucia, zamek i uchwyty mosi´˝ne, wys.: 9,5 cm, szer.: 20 cm, g∏.: 10 cm kuferek z trzema okràg∏ymi przegródkami wewnàtrz
109|Waza, XIX w. Japonia bràz, wys.: 25 cm, Êr. wylewu: 27,5 cm waza wsparta na czterech nó˝kach w formie stylizowanych g∏ów zwierz´cych, dekoracja reliefowa w formie ga∏àzek i ptaków, kraw´dê wylewu a˝urowana
110|Szkatu∏ka, pocz. XIX w. Chiny laka, Êr.: 18 cm dekoracja reliefowa z przedstawieniami ryb, lwów, smoka oraz stylizowanych motywów roÊlinnych
111|Czajnik z podgrzewaczem w stylu Ludwika Filipa, oko∏o po∏. XIX w. Niemcy czajnik - srebro pr. '12', podgrzewacz - srebro pr. '800', waga: 1975 g, wys.: 35 cm podgrzewacz: z∏otnik 'Möhl', Drezno, stojak: firma 'J. Wagner&Sohn'
Cena wywo∏awcza: 10 000 z∏ ~ 2 800 €
112|Kufel zaÊlubinowy, 1931 r. Londyn, z∏otnik 'EBL' srebro pr. 925, waga: 732 g, wys.: 17 cm grawerowana dedykacja w j´zyku angielskim z datà 1932 r., litera datujàca 'p' (1931 r.)
113|Waza w stylu Ludwika Filipa, po 1888 r. Niemcy srebro pr. '800', wtórna pr. polska '3', wewnàtrz z∏ocona, waga: 2400 g, wys.: 26 cm waza z pokrywà i dwoma uchwytami, wsparta na czterech nó˝kach
114|Shaker do drinków, po 1888 r. Niemcy srebro pr. '830', pokrywka dobierana srebro pr. '835', szk∏o szlifowane, wys.: 24 cm
Cena wywo∏awcza: 700 z∏ ~ 200 €
115|Naczynie do ch∏odzenia wina, po 1888 r. Niemcy srebro pr. '800', waga: 1 480 g, wys.: 39 cm na stopie grawerowane litery: 'C.F. A.G. H.C. L.C. W.B. S.L.'
116|Zestaw do herbaty w stylu art. deco, oko∏o 1920 r. Wiedeƒ, z∏otnik 'FM' srebro, pr. '3', waga: 6 614 g cz´Êci zestawu: dzbanek z podgrzewaczem, mlecznik i dzbanek z pokrywkà na tacy
Cena wywo∏awcza: 28 000 z∏ ~ 7 600 €
117|Para lichtarzy, 1851 - 1859 Warszawa, firma Fraget plater, wys.: 37 cm, dekoracja eklektyczna z elementami barokowymi
118|Patera z kab∏àkiem, 1 po∏. XIX w. z∏otnik 'I.I.S.' srebro kute, sztancowane i z∏ocone waga: 1 085 g, szer.: 32 cm dekoracja cz´Êciowo a˝urowa z motywem muszli, wsparta na 4 nó˝kach w formie ∏ap zwierz´cych; uchwyt grawerowany
119|Cukiernica, po 1896 r. Warszawa, firma Fraget plater, wymiary: 15,5 x 18,5 cm
120|Sosjerka, 1867 r. Budapeszt, z∏otnik "CM' srebro pr. '13', waga: 534 g, wys.: 21 cm sosjerka na owalnej podstawie, dekorowana repusowanym fryzem z liÊci d´bowych i ˝o∏´dzi
121|Musztardnica, 1922 r. Augsburg, z∏otnik 'AFP' srebro, wk∏ad szklany, wys.: 13 cm dekoracja empirowa, sztancowana, na kraw´dzi stopy wybita próba Augsburga z litera datujàcà 'H' (1922 r.)
122|Dzbanek do kawy, 1756 r. Londyn, z∏otnik: 'RC' srebro pr. '925', waga: 683 g, wys.: 24,5 cm dekoracja - motywy rokokowe, uchwyt drewno farbowane na heban, litera datujàca 'A' (1756 r.)
Cena wywo∏awcza: 8 500 z∏ ~ 2 300 €
123|Patera w stylu Ludwika Filipa, XX w. Niemcy srebro pr. '800', waga: 585 g, Êr.: 24 cm
Cena wywo∏awcza: 2 500 z∏ ~ 700 €
124|Sosjerka, po 1888 r. Brema, firma Wilkens & Söhne, z∏otnik 'O. Wege' srebro pr. '830', wewnàtrz z∏ocona, waga: 544 g, wys.: 13,8 cm
125|¸opatka, 1880 r. Ryga, z∏otnik: 'STW' srebro pr.'84', waga: 44 g, d∏: 21 cm
Cena wywo∏awcza: 250 z∏ ~ 70 €
126|Patera, XX w. Niemcy srebro pr. '800', waga: 876 g, szer.: 43 cm wtórna punca polska '3'
127|Zegarek kieszonkowy z wizerunkiem Tadeusza KoÊciuszki, przed 1913 r. Szwajcaria, firma Omega z∏oto pr. '585', Êr.: 5,5 cm nr koperty '3272137' dekorowany emalià przedstawiajàcà herby Rzeczypospolitej, Litwy i miasta Kijowa, na odwrocie portret Tadeusza KoÊciuszki; zegarek by∏ naprawiany w firmie Ferdynanda Woronieckiego przed 1913 r. obiekt posiada certyfikat p. Marka Jakuba Binia
Cena wywo∏awcza: 30 000 z∏ ~ 8 200 €
REGULAMIN AUKCJI
Oferta aukcyjna Przedmiotem aukcji sà dzie∏a sztuki lub inne obiekty kolekcjonerskie oddane do sprzeda˝y komisowej przez W∏aÊcicieli lub stanowiàce w∏asnoÊç DESA UNICUM Sp. z o.o. Dom Aukcyjny podejmuje si´ sprzeda˝y, w imieniu W∏aÊciciela, obiektów b´dàcych rzeczywistà w∏asnoÊcià Sprzedajàcego nie obj´tych post´powaniem sàdowym i skarbowym, wolnych od zaj´cia i zastawu oraz jakichkolwiek praw osób trzecich. Dom Aukcyjny zapewnia fachowà wycen´, rzetelny opis katalogowy powierzonego do sprzeda˝y przedmiotu, a tak˝e pokrywa koszty jego ubezpieczenia. Aukcjoner ma prawo do dowolnego rozdzielania lub ∏àczenia obiektów oraz do ich wycofania z licytacji bez podania przyczyn. Opisy zawarte w katalogu aukcji mogà byç uzupe∏nione lub zmienione przez Aukcjonera lub osob´ przez niego wskazanà przed rozpocz´ciem licytacji. Organizator nie ponosi odpowiedzialnoÊci za wady fizyczne i prawne kupionych przedmiotów. Wszelkie mo˝liwe reklamacje b´dà rozpatrywane zgodnie z przepisami prawa polskiego. Organizator zapewnia, ˝e opisy katalogowe przedmiotów wystawionych na aukcji wykonane zosta∏y w najlepszej wierze z wykorzystaniem doÊwiadczenia i wiedzy fachowej pracowników Domu Aukcyjnego oraz wspó∏pracujàcych z Domem Aukcyjnym ekspertów. Cena wywo∏awcza Cena zamieszczona w katalogu pod opisem jest cenà wywo∏awczà i jest zarazem cenà minimalnà, poni˝ej której Dom Aukcyjny nie mo˝e sprzedaç obiektu. Dom Aukcyjny nie stosuje cen rezerwowych co oznacza, ˝e ka˝da transakcja zawarta za cen´ wywo∏awczà lub powy˝ej jest transakcjà ostatecznà. Opata aukcyjna i podatek VAT Do kwoty wylicytowanej Dom Aukcyjny dolicza op∏at´ aukcyjnà w wysokoÊci 10% kwoty wylicytowanej. Kwota wylicytowana wraz z op∏atà aukcyjnà zawiera podatek od towarów i us∏ug VAT. Dom Aukcyjny wystawia faktury VAT; mar˝a. Wadium Dom Aukcyjny pobiera wadium w wysokoÊci 500 z od uczestników aukcji oraz 10% wartoÊci cen wywo∏awczych obiektów, które zosta∏y zg∏oszone do licytacji telefonicznych oraz w imieniu klienta. Osobisty udzia∏ w aukcji W aukcji mogà braç udzia∏ osoby wczeÊniej zarejestrowane posiadajàce numery aukcyjne. Numery aukcyjne mo˝na otrzymaç przy stanowisku rejestracyjnym po wype∏nieniu formularza udzia∏u w aukcji. Pracownik dokonujàcy rejestracji ma prawo poprosiç o dokument potwierdzajàcy to˝samoÊç osoby rejestrowanej. Po licytacji nale˝y zwróciç numer aukcyjny, a w przypadku zakupu odebraç potwierdzenie zawartych transakcji. Licytacje telefoniczne: Kupujàcy, którzy chcà licytowaç przez telefon, proszeni sà o przesy∏anie zleceƒ najpóêniej na jeden dzieƒ przed dniem aukcji. Formularz zlecenia dost´pny jest w katalogu (na ostatnich stronach), w siedzibie Domu Aukcyjnego oraz na stronie internetowej www.desa.pl/zlecenie . Formularz nale˝y przes∏aç faksem na numer (+48 22) 584 95 26, lub zostawiç osobiÊcie w siedzibie Domu Aukcyjnego. Z tytu∏u licytacji telefonicznych Dom Aukcyjny nie pobiera ˝adnych dodatkowych op∏at. Do kwoty wylicytowanej doliczana jest op∏ata aukcyjna w wysokoÊci 10%. Je˝eli klient nie za˝yczy sobie inaczej, rachunek za zawarte transakcje zostanie przes∏any na adres podany na formularzu. Licytacje w imieniu klienta: Dom Aukcyjny mo˝e reprezentowaç kupujàcego na podstawie „zlecenia licytacji w imieniu klienta”. Formularz zlecenia dost´pny jest w katalogu (na ostatnich stronach), w siedzibie Domu Aukcyjnego oraz na stronie internetowej www.desa.pl/zlecenie. W przypadku zlecenia licytacji w imieniu klienta Dom Aukcyjny stara si´ zakupiç obiekt w mo˝liwie najni˝szej cenie. Formularz nale˝y przes∏aç faksem na numer (+48 22) 584 95 26, lub zostawiç osobiÊcie w siedzibie Domu Aukcyjnego. Z tytu∏u licytacji telefonicznych Dom Aukcyjny nie pobiera ˝adnych dodatkowych op∏at. Do kwoty wylicytowanej doliczana jest op∏ata aukcyjna w wysokoÊci 10%.
Przebieg Aukcji: O wysokoÊci postàpienia decyduje aukcjoner, zwyczajowo nie sà one jednak wy˝sze ni˝ 10%. Zakoƒczenie licytacji nast´puje w momencie uderzenia m∏otkiem przez Aukcjonera i jest równoznaczne z zawarciem umowy. Dom Aukcyjny zastrzega sobie prawo do licytowania jedynie wczeÊniej zg∏oszonych przez uczestników aukcji obiektów. W sytuacji takiej numery obiektów sà przed aukcjà zg∏aszane do aukcjonera. Aukcja jest prowadzona w j´zyku polskim, jednak na ˝yczenie klientów niektóre spoÊród licytacji mogà byç równolegle prowadzone w j´zyku angielskim i niemieckim. ProÊby takie powinny byç sk∏adane najpóêniej na godzin´ przed aukcjà wraz z informacjà, których obiektów dotyczà Licytacja odbywa si´ w tempie 60 -100 obiektów na godzin´ Transakcje warunkowe: Dom Aukcyjny dopuszcza zawieranie na aukcji transakcji warunkowej. Zdarza si´ tak w momencie braku zainteresowania klientów obiektem. Aukcjoner ma wówczas mo˝liwoÊç zaproponowania obiektu po obni˝onej cenie (zwyczajowo nie wi´cej ni 25%). W przypadku zainteresowania kupujàcych obiektem poni˝ej ceny wywo∏awczej zawierana jest transakcja warunkowa. Dom Aukcyjny zobowiàzuje si´ w imieniu nabywcy negocjowaç z w∏aÊcicielem obiektu mo˝liwoÊç obni˝enia ceny do kwoty wylicytowanej. Zawarcie transakcji warunkowej jest traktowane przez Dom Aukcyjny jako wià˝àca oferta nabycia po cenie wylicytowanej (w przypadku akceptacji ceny przez w∏aÊciciela). Je˝eli w ciàgu pi´ciu dni (roboczych) od aukcji negocjacje nie przyniosà pozytywnego skutku, obiekt uznaje si´ za niesprzedany. P∏atnoÊci: Kupujàcy jest zobowiàzany do zap∏aty za wylicytowane obiekty w terminie 10 dni od daty aukcji. Dom Aukcyjny przyjmuje nast´pujàce formy p∏atnoÊci: Gotówka: PLN - wszystkie transakcje zawierane sà w polskich z∏otych. Inne waluty – na specjalne ˝yczenie po wczeÊniejszym uzgodnieniu, Dom Aukcyjny mo˝e przyjàç wp∏at´ w: Euro, Dolarach, Funtach brytyjskich. Przeliczenie b´dzie nast´powa∏o po dziennym kursie Êrednim Narodowego Banku Polskiego powi´kszonym o 3%. Karty Kredytowe: Dom Aukcyjny akceptuje nast´pujàce karty kredytowe: MasterCard, VISA, Maestro, VISA electron Przelew bankowy na rachunek: DESA UNICUM SP. Z O. O. Ul. Marsza∏kowska 34-50, 00-554 Warszawa Dla przelewów krajowych: 69 1060 0076 0000 3200 0089 2057 Dla przelewów zagranicznych: NAZWA BANKU: BPH SA NR IBAN: PL69 1060 0076 0000 3200 0089 2057 SWIFT: BPHKPLPK Odbiór obiektów Odbiór wylicytowanych obiektów jest mo˝liwy po dokonaniu pe∏nej zap∏aty i powinien nastàpiç w terminie 10 dni od daty aukcji. W innych przypadkach przechowywanie i dostarczanie przedmiotów odbywa si´ na koszt i ryzyko Nabywcy. Obowiàzujàce przepisy prawa Aukcja jest prowadzona zgodnie z polskimi przepisami prawnymi przez upowa˝nionà osob´ zwanà dalej Aukcjonerem. Dom Aukcyjny przypomina, ˝e zgodnie z przepisami ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162 poz. 1568) wywóz okreÊlonych obiektów poza granice kraju wymaga zgody odpowiednich w∏adz. Dom Aukcyjny przypomina, ˝e zgodnie z ustawà z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach (Dz. U. z 1997 r. Nr 5, poz. 24, z póêniejszymi zmianami) muzea rejestrowe majà prawo pierwokupu obiektów bezpoÊrednio na aukcji za kwot´ wylicytowanà. Dom Aukcyjny przypomina, ˝e zgodnie z obowiàzujàcymi przepisami jest zobowiàzany do zbierania danych osobowych klientów dokonujàcych transakcji w kwocie powy˝ej 15 tysi´cy euro.
AUKCJA 154
Dzie∏a Sztuki i Antyki 28 lutego, 2008 godz. 19
ZAMAWIAM ROCZNÑ PRENUMERAT¢ KATALOGÓW AUKCYJNYCH NA 2008 ROK:
INDEKS AUTORÓW
ALEKSANDROWICZ Konstanty . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .24 BACKVIS Francois, przyp. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .18 BAKA¸OWICZ Stefan . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .8 BARLACH Ernst . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .100 BEHRMANN Abraham . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .37 BLOND Maurice . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .30 BUNSCH Adam . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .63 CHLEBOWSKI Stanis∏aw . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .54 CHMIELI¡SKI W∏adys∏aw . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .74, 75 CYBIS Jan . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .82, 83 CZAJKOWSKI Ludwik . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .65 CZAJKOWSKI Stanis∏aw . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .36, 52 CZERWENKA Erwin . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .35 CZY˚EWSKI Tytus . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .20 DRESSLER Adolf . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .17 DZIELI¡SKI Jan K. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .45 ELESZKIEWICZ Stanis∏aw . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .9 GOTLIB . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .58 HAYDER Fryderyk . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .48, 49 HOHERMANN Alicja . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .5 IFFLAND Franz . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .90 JAMONTT Bronis∏aw . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .50, 51 JANOWSKI Stanis∏aw . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .67 KATZ Emmanuel . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .25 KISLING Moj˝esz . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .16 KOMAROMI KACZ Endre . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .34 KOSSAK Jerzy . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .53, 79 KOSTRZEWSKI Franciszek . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .88 KOTOWSKI Damazy . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .78 KOTOWSKI Jan E. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .32 KOWALSKI Leon . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .64 KOWARSKI Felicjan Sz. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .86 KRYNICKI Nikifor . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .89 LANDAU Zygmunt . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .60 LASZENKO Aleksander . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .31 LATTRY Michael . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .4 LAVEAUX de Ludwik S. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .13 LESZKO Ludwik . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .66
LICHT Hans . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .76 LISOWSKI Ludwik . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .15 MAJEWICZ Georg . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .46 MALCZEWSKI Jacek . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .28 MALESZEWSKI Tytus . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .55 MARKOWICZ Artur . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .11, 87 MASSEAU Pierre F. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .91 MENKES Zygmunt J. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .41, 58 MISKY Ludwik . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .84 MOROZ Micha∏ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .77 NA¸¢CZ W∏odzimierz . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .14 NEUMANN Abraham . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .19 PE¸CZY¡SKI Adam . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .43 PIOTROWSKI Korwin Mieczys∏aw . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .61 POPIEL Tadeusz . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .73 RAPACKI Józef . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .62 RUDZKA – CYBISOWA Hanna . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .44 RYCHTER – JANOWSKA Bronis∏awa . . . . . . . . . . . . . . . . . . .40 SCHAYER - GORSKA Maria . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .23 SCHRETER Zygmunt . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .29 SEGER Ernst . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .101 SEIFERT Dawid . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .26, 27 SICHULSKI Kazimierz . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .6, 7 STACHIEWICZ Piotr . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .39 STANIS¸AWSKI Jan . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .85 STÜBNER Robert E. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .33 STUDNICKI Juliusz . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .70, 72, 81 TRUSZ Iwan . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .42 UNGER Wolfgang H. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .47 UNIECHOWSKI Antoni . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .71 WACHTEL Wilhelm . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .57 WALISZEWSKI Zygmunt . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .1 WANIEK Eugeniusz . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .2, 3, 80 WEISS Wojciech . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .22, 38 W¸ODARSKI Marek . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .59 ZUCKER Jakub . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .10 ˚ECHOWSKI Stefan . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .21 ˚MURKO Franciszek . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .12
Wydawca
Redakcja
ISBN 83 - 89668 - 30 - 0
DESA Unicum Sp. z o.o.
ul. Marsza∏kowska 34-50 00-554 Warszawa tel. (22) 584 95 25 fax (22) 584 95 26 biuro@desa.pl www.desa.pl
Nak∏ad: 1 800 egzemplarzy
Adam Che∏stowski Magdalena KuÊ Marek Rygiel Joanna Tarnawska
Konsultacja Irena Bal
Zarzàd Juliusz Windorbski - Prezes Zarzàdu Jan Koszutski - Cz∏onek Zarzàdu Dyrektor Finansowy Maciej K∏osiƒski Ksi´gowoÊç Ma∏gorzata Kulma
Opracowanie graficzne Gra˝yna Faltyn Zdj´cia Marcin Koniak