Pec Menjador

Page 1


ÍNDEX 1. JUSTIFICACIÓ 2. OBJECTIUS EDUCATIUS 3. PLA DE COMUNICACIÓ AMB LES FAMÍLIES 4. SITUACIÓ D’APRENENTATGE 5. RESOLUCIÓ DE CONFLICTES 6. DECORACIÓ DE MENJADOR 7. DISTRIBUCIÓ DE GRUPS 8. PROTOCOL DE COMUNICACIÓ DE INCIDÈNCIES I SEGUIMENT DEL MENJADOR ESCOLAR 9. PROTOCOL D’ACTUACIÓ EN CAS D’ACCIDENT


1. JUSTIFICACIÓ L’escola és un petit ecosistema de relacions on s’ha de respectar les capacitats i habilitats individuals. On cal ajudar en l’expansió de la consciència humana i el respecte a les cultures dels pobles. Els infants dediquen una tercera part del temps que romanen a l’escola a l’estona del migdia, repartint aquest temps entre l’àpat i el temps de lleure. Les dues hores de migdia són un espai d’aprenentatge, d’educació de la vida quotidiana i de les pautes de convivència social, per treballar tot un seguit d’actituds i hàbits relacionats amb la gestió de les emocions, autoestima, confiança en els recursos personals, etc. A més durant tota aquesta estona hi trobem una part de lleure que afavoreix la interrelació entre els nens/es. Distribuïm el temps del menjador en dues parts (l’estona de menjar i l’estona de l’esbarjo) cadascuna de les quals tindrà uns objectius concrets.

2. OBJECTIUS EDUCATIUS Entenem el menjador escolar com a espai idoni per treballar tot un seguit d’actituds i hàbits relacionats amb la higiene, l’alimentació, l’ordre i la convivència. A més durant tota aquesta estona hi trobem una part de temps de lleure que afavoreix la interrelació entre els nens/es. És per això que el nostre projecte de menjador inclou uns objectius relacionats tant amb l’educació dels hàbits com amb l’educació del temps de lleure. Aquests objectius tenen un caràcter continu, és a dir, es van consolidant al llarg de la vida escolar. No obstant això cada etapa escolar es pot identificar amb uns objectius específics concrets i és per això que els distribuïm per cicles escolars.

2.1 OBJECTIUS Per una banda, treballarem els hàbits d’higiene i salut (dietètica i nutrició) la nostra tasca consisteix a facilitar un ambient acollidor i agradable a l’hora de dinar, transmetre hàbits alimentaris i conscienciar d’una dieta variada i equilibrada. Per altra banda, treballarem aspectes de convivència i socialització. Hàbits normes i valors. Dins l’àmbit escolar el menjador és també un agent socialitzador i com a tal transmet uns valor amb una intencionalitat inherent que és la d’educar. Per últim, treballem el temps de lleure i oci. El joc és l’eina d’aprenentatge principal per als infants, és per això que combinem el joc lliure amb el joc dirigit per desenvolupar les capacitats socials i intel·lectuals dels infants. Per això es proposa el desenvolupament de coneixements i competències sobre les emocions amb l’objectiu de capacitar l’individu per afrontar millor els reptes que es plantegen en la vida quotidiana. Tot això té com a finalitat augmentar el benestar personal i social.


2.2 OBJECTIUS ESPECÍFICS D’HIGIENE I SALUT ● Potenciar comportaments correctes a taula. ● Educar per a uns bons hàbits d'alimentació. ● Educar per al consum saludable i responsable. ● Treballar per l'assoliment de l'autonomia del nen o nena. ● Tastar tot tipus d’aliment, per tal de seguir una dieta sana, variada i equilibrada. ● Fomentar el bon ús i manteniment dels útils del menjador. ● Mantenir una bona postura a taula.

CICLE INFANTIL

▪ Mastegar i empassar adequadament. ▪ Menjar amb la boca tancada. ▪ Tastar tot tipus d’aliment . ▪ Menjar sols . ▪ Menjar a un ritme adequat. ▪ Utilitzar correctament la forquilla i cullera. ▪ Eixugar-se la boca amb el tovalló. ▪ Tenir cura que no caigui menjar a terra. ▪ Acabar-se el menjar de la boca abans de parlar o aixecar- se.

CICLE INICIAL

▪ Reforçar els hàbits que ja han après al cicle inicial ▪ Utilitzar correctament el ganivet ▪ Omplir el got sense vessar l’aigua ▪ Pelar la fruita amb ajuda (si cal) ▪ Recollir la taula de manera ordenada

CICLE MITJÀ

▪ Reforçar hàbits cicle inicial. ▪ Omplir el got sense vessar l’aigua. ▪ Pelar la fruita sense ajuda. ▪ Deixar el menjador de manera ordenada.

CICLE SUPERIOR

▪ Reforçar hàbits cicle mitjà. ▪ Repartir les gerres d’aigua amb cura. ▪ Parar les taules de manera correcte.


3

2.3 OBJECTIUS ESPECÍFICS DE CONVIVÈNCIA I SOCIALITZACIÓ ● Portar a terme un bon comportament i normes de cortesia a taula. ● Evitar crits i dialogar adequadament per aconseguir un ambient agradable i sense soroll ● Col·laborar amb el bon funcionament del menjador amb un responsable de taula ● Respectar els torns de paraula ● Treballarl ’escolta activa

CICLE INFANTIL

▪ Entrar i sortir del menjador amb tranquil·litat. ▪ Posar-se la bata abans de dinar. ▪ Cantar una cançó per començar l’àpat tots junts. ▪ Fomentar l’estalvi d’aigua i paper a l’hora de rentar-se les mans . ▪ Iniciar l’àpat juntament amb els altres companys. ▪ Empassar el menjar abans de parlar. ▪ Mantenir-se assegut durant l’àpat. ▪ Aixecar la mà per demanar qualsevol cosa. ▪ Demanar “si us plau” i donar les “gràcies”. ▪ Conversar utilitzant un to adequat. ▪ Endreçar la cadira un cop acabat l’àpat.

CICLE INICIAL

▪ Reforçar els hàbits que ja han après al cicle infantil. ▪ Mantenir una bona postura a taula. ▪ Serresponsables dels càrrecs. ▪ Recollir la taula entre tots adequadament. ▪ Recollir el menjar o l’aigua que cau al terra. ▪ Netejar bé el plat quan han acabat de dinar .

CICLE MITJÀ

▪ Reforçar els hàbits que ja han après al cicle inicial. ▪ Ser responsables dels càrrecs i assumir-los com a tal. ▪ Evitar crits i parlar sense alçar la veu. ▪ Mantenir una bona postura a taula.

CICLE SUPERIOR

▪ Reforçar hàbits del cicle mitjà. ▪ Saber els tornsi responsabilitzar-se de parar taula.


4

2.4 OBJECTIUS ESPECÍFICS DEL TEMPS DE LLEURE I OCI Amb els infants de P3 no es realitzen activitats, si no un cop han dinat fan una estona de migdiada. Així doncs amb els infant de P3 aquesta estona de descans té els següents objectius: ● Gaudir del repòs i afavorir la relaxació. ● Proporcionar eines per aprendre a adormir-se sol. ● Acostumar al cos als horaris de descans. ● Treballar hàbits: treure i posar sabates. ● Reconèixer el seu llitet quedar-se quiet i tranquil per agafar el son. ● Respectar a les persones i material. ● Realitzar exercicis de relaxació

3. PLA DE COMUNICACIÓ AMB LES FAMÍLIES INFORMES: ● I3 informes diaris. Cada dia les famílies dels alumnes de p3 reben un informe que els permet saber com han dinat i com han dormit la migdiada ● I4 I I5 informes mensuals. Cada mes les famílies dels alumnes de P4 i P5 reben un informe, juntament amb el menú del mes següent, que els permet saber el comportament del seus fills respecte a l’entorn, hàbit d’higiene i alimentació i activitats de lleure ● De 1r a 6è informes trimestrals. Al final del trimestre les famílies de 1r a 6è reben un informe, que els permet saber el comportament dels seus fills respecte a l’entorn, hàbits d’higiene i alimentació i activitats de lleure.


4. L’UNIVERS 4.1 JUSTIFICACIÓ L’escola, és un important context de socialització per a infants, dóna lloc a nombroses i diverses relacions entre iguals, i entre els mateixos membres de la comunitat educativa. Així, el centre educatiu, com a entorn social on convivim i interaccionem diferents persones amb interessos, opinions i necessitats contraposades, esdevenen molt sovint escenaris de conflictes. A més a més, es vol fomentar una sèrie d’activitats relacionades amb la creativitat i imaginació, perquè els infants puguin ser protagonistes de les seves pròpies idees i créixer conjuntament entre iguals. És per això que aquest curs 2023-2024, volem apropar l’univers a l’escola. Mitjançant el joc, les vivències al menjador i ambientació sobre l’univers, els alumnes de l’escola es podran sentir part d’aquesta situació d'aprenentatge i viure les diferents dinàmiques que es duran a terme d’una manera motivada i activa. Realitzarem diferents tallers adaptats als diferents cursos buscarem informació d’allò que ens cridi l’atenció i podrem fer murals i decorar el menjador i amb els petits també explicarem històries i contes. Perquè l’UNIVERS? En primer lloc, els nens/es van realitzar una enquesta en relació als diferents temes que els interessaven per gaudir i aprendre durant el curs escolar. En efecte, la temàtica escollida va ser l’univers convertint-se en la situació d’aprenentatge d’aquest curs escolar. A més a més, es va fer referència al paper de la dona dins d’aquest àmbit, descobrint que Valentina Tereshkova va ser la primera dona del món en trepitjar l’espai. Com a fil conductor dins de l’escola es va dissenyar una geganta que participa en els diferents projectes escolars i els infants van anomenar-la Valentina. Així mateix, es va convertir en la protagonista de la nostra temàtica.

5. RESOLUCIÓ DE CONFLICTES. 5.1 JUSTIFICACIÓ L’escola, és un important context de socialització per a infants i adolescents, dona lloc a nombroses i diverses relacions entre iguals, i entre els mateixos membres de la comunitat educativa. Així, el centre educatiu, com a entorn social on convivim i interaccionem diferents persones amb interessos, opinions i necessitats contraposades, esdevenen molt sovint escenaris de conflictes interpersonals heterogenis. No obstant això, és cert que per tal de millorar la convivència escolar i prevenir altres problemes conductes més greus és necessari aprendre a resoldre els conflictes de manera constructiva; així, cal comprendre la resolució de conflictes com una possibilitat per canviar i millorar les relacions existents, com una eina que permet solucionar les discussions amb el diàleg, la col·laboració, la negociació i el consens entre les parts enfrontades.


Aquest recurs forma part d'un conjunt d'interactius adreçats a proporcionar eines per tractar l'educació socioemocional i en valors. Té l'objectiu d'oferir estratègies per ajudar els nensi nenes a incrementar les habilitats per resoldre conflictes creativament i sense desenvolupar comportaments violents.

5.2 COM HO TREBALLAREM La mediació escolar és un dels principals mètodes de resolució de conflictes que educa en la gestió positiva de conflictes. La mediació intenta aproximar les persones implicades en un conflicte per tal que elles mateixes decideixin i acordin la solució més satisfactòria, amb l’ajuda d’una tercera persona imparcial que facilita la comunicació constructiva entre les parts. Aquesta alternativa no pretén que els conflictes als centres educatius desapareguin, sinó que procura millorar la convivència escolar a partir del diàleg, la cooperació i el consens en un context acollidor de creixement i aprenentatge

5.3 QUÈ PRETENEM ACONSEGUIR... Les finalitats generals del procés de mediació, però, no se centren només a aconseguir solucionar els problemes entre les parts per arribar a un acord comú, sino que el que es pretén amb la mediació és: ✔ Prevenir problemes de violència escolar fomentant estratègies de resolució de conflictes de manera constructiva.

✔ Indicar i ensenyar les habilitats i capacitats necessàries per poder participar en el procés de mediació, com les habilitats comunicacionals.

✔Millorar la interacció entre les persones afavorint la comunicació entre aquestes

✔Gestionar i resoldre els conflictes que formen part de la quotidianitat escolar


6.DECORACIÓ MENJADOR Es pretén que el menjador escolar es converteixi en un espai acollidor i agradable. És per això que és molt important que els alumnes col·laborin en la seva decoració. Els monitors proporcionaran materials per a la decoració però.. Hauran de ser els alumnes els que decideixin com ambientar. Amb aquestes activitats es vol fomentar la cooperació, el respecte i la socialització entre els nens i les nenes, que prenguin consciència de l’espai i les característiques d’aquest, que puguin treballar amb diferents materials i sobretot que aprenguin els uns dels altres. Es realitzaran activitats perquè els nens i nenes puguin crear decoracions per guarnir l’espai del menjador. Es duran a terme les tradicions, castanyada, Nadal, carnaval, sant Jordi. fent ús de materials reciclats, cartolines, textures, però sobretot la imaginació dels infants


7.DISTRIBUCIÓ DE GRUPS CICLE INFANTIL I3

DILLUNS

DIMARTS

DIMECRES

DIJOUS

DIVENDRES

HORA SERVEI

12:30

12:30

12:30

12:30

12:30

ACTIVITAT

Dormir

Dormir

Dormir

Dormir

Dormir

ESPAI

Sala de dormir

Sala de dormir

Sala de dormir

Sala de dormir

Sala de dormir

HORA SERVEI

12:30

12:30

12:30

12:30

12:30

HORA ACTIVITAT

13:30

13:30

13:30

13:30

13:30

ACTIVITAT

Joc dirigit

Tallers

Contes

Projecte

Joc lliure

Pati d'infantil

Classe

Pati d'infantil

Classe

Pati d'infantil

DILLUNS

DIMARTS

DIMECRES

DIJOUS

DIVENDRE S

HORA SERVEI

12:45

12:45

12:45

12:45

12:45

HORA ACTIVITAT

13:30

13:30

13:30

13:30

13:30

ACTIVITAT

Joc dirigit

Joc lliure

Taller

Música Zumba

Joc lliure

ESPAI

Pati

Pati

BIBLIOTECA (2 torns)

Pati

Pati

YESICA

I4-I5 IRENE AIDA

ESPAI

CICLE INICIAL 1r-2n

MONTSE

MONTSE DE LEÓN


CICLE MITJÀ 3r – 4rt LAURA

VICTOR

DILLUNS

DIMARTS

DIMECRES

DIJOUS

DIVENDRES

HORA SERVEI

13:45

13:45

13:45

13:45

13:45

HORA ACTIVITAT

12:30

12:35

12:35

12:35

12:30

ACTIVITAT

Joc dirigit

Mímica o tallers

Joc dirigit

Música Zumba

Joc lliure

ESPAI

Pati

Pati

Pati

Pati

Pati

CICLE SUPERIOR 5è – 6è

DILLUNS

DIMARTS

DIMECRES

DIJOUS

DIVENDRES

HORA SERVEI

13:4

13:45

13:4

13:45

13:45

HORA ACTIVITAT

12:30

12:30

12:30

12:30

12:30

ACTIVITAT

Joc dirigit

Jocs cooperatius

Projecte

Músic Zumba

Joc lliure

ESPAI

Pati

Pati

Pati

Pati

Pati

JAVI

10


11


7.1 DESENVOLUPAMENT DE LES ACTIVITATS. JOC LLIURE: El nen jugarà lliurementsense necessitat de cap material, deixarà portar per la seva imaginació. JOC DIRIGIT: Aquest tipus de joc l’utilitzarem per tal de treballar el compliment de les normes, el reglament de cada joc i el treball dels valors i de les competències com la superació dels errors, les habilitats socials i l’aprenentatge vivencial. Depenent del joc organitzat es farà servir un material específic ( cadires, mocadors, cordes, cèrcols…) MÚSICA . A través d’aquesta activitat volem que els nens/nenes es mogui, gaudeixin i treballin la motricitat, la coordinació i la lateralitat a partir de la música fent balls i coreografies divertides i adaptades a les seves edats. Se’ls posarà la música que més els agradi tenint en compte la lletra. TALLERS: Els tallers es basen en aprofitar i conèixer diferents materials per tal de crear de nous. A més a més, a través de la realització dels tallers els infants poden comunicar-se entre ells, adquirir hàbits i experimentar diferents materials. És per això, que a través de la situació d’aprenentatge L’UNIVERS, els infants podran realitzar diferents tallers relacionats amb aquest fil conductor per tal de conèixer, manipular i experimentar tot el món que té relació amb les sorpreses de l’espai i les seves característiques. Alguns d’aquest tallers poden ser la decoració del menjador ambientat amb les propietats d’un univers. PROJECTE: Fent referència al centre d’interès aquesta proposta va destinada a fer diferents assemblees que tracti sobre el projecte i el fil conductor de l’escola per tal de saber què volen conèixer, saber i treballar els infants sobre el tema. Així doncs, a partir de aquesta activitat els infants podran explicar i dialogar tot allò que els inquieta i així investigar sobre allò que tenen interès i curiositat. CONTES: L’activitat de contes es una rutina i un hàbit molt important pels infants on a través d’aquest ells/elles interactuen, coneixen i treballen coneixements i continguts d’una manera més interactiva, lúdica i visual per ells/elles. Així doncs, aquesta proposta està dirigida a tenir l’espai i l’estona per llegir, mirar i observar els contes o bé perquè el referent expliqui i treballi l’atenció i la comprensió. MÍMICA: La comunicació està present en el dia a dia dels nens/nenes, es per això, que també és important que s’aprofitin tots els tipus de comunicació. Així doncs, a través de la mímica volem que els infants s’expressin a través del cos i interpretin una obra, una escena o bé diferents paraules per tal de treballar la comunicació no verbal i gestual, la posada en escena, la imaginació i la creativitat. Un exemple d’activitat relacionada amb el circ seria un taller per dissenyar diferents pilotes que serviran per fer malabars un cop acabada la dinàmica.

12


7.2 DISTRIBUCIÓ DE GRUPS ELS DIES DE PLUJA Els dies de pluja, els diversos grups conjuntament amb el seu monitor, pugen a les seves classes on podran utilitzar el material que es consideri i es disposi.

DISTRIBUCIÓ DE GRUPS ELS DIES DE PLUJA DATA

CURS

ACTIVITAT

ESPAI


13

ORGANITZACIÓ SETMANAL DEL GRUP CURS

HORARI

DILLUNS

DIMARTS

DIMECRES

DIJOUS

DIVENDRES

I3

12:25-12:35h

Recollir els nensi nenes de l’aula. Files per anar al menjador. Treball d’hàbits: fer pipis, rentar mans I posar bata.

12:35-13:30h

Dinar

13:30-14:45h

Migdiada

14:45-15:00h

Llevar-se. Posar-se sabates i endreçar llitets i llençols. Files cap a l’aula per realitzar el treball d’hàbits: fer pipis, rentar mans i posar bata. Activitat de relaxació esperant la mestra.

CURS

HORARI

DILLUNS

DIMARTS

DIMECRES

DIJOUS

DIVENDRES

I4-I5

12:25-12:35h

Recollir els nensi nenes de l’aula. Fer files cap al menjador. Treball d’hàbits: fer pipis, rentar mans i posar bata.

12:35-13:30h

Dinar

13:30-14:45h

Temps de lleure i activitats acompanyades de la monitora

14:45-15:00h

Finalització de les activitats o temps lliure. Recollida de material. Files cap a l’aula per realitzar el treball d’hàbits: fer pipis, rentar mans i posar bata. Activitat de relaxació esperant la mestra.


CURS

HORARI

DILLUNS

DIMARTS

1r-2n

12:30-12:35

Recollir als nens i nenes. Ubicar-nos a la nostra part del pati.

12:35-12:40

Rentem mans i fem fila per entrar al menjador.

12:40-13:40

Dinar.

13:40-14:00

Preparem l’activitat que toqui aquell dia.

14:00-14:45

Activitat.

14:45-15:00

Anar al lavabo i fer filas en el pati per pujar a classe.

DIMECRES

DIJOUS

DIJOUS

DIVENDRES

CURS

HORARI

DILLUNS

3r-4rt

12:30-12:3 5

Recollir als nens i nenes. Ubicar-nos a la nostra part del pati.

12:35-12:4 0

Preparem l’activitat que toqui aquell dia.

12:40-13:4 0

Temps lleure i activitats acompanyades del monitor.

13:40-14:0 0

Finalització de l’activitat o temps lliure. Recollida de material i rentar mans per anar dinar.

14:00-14:4 5

Dinar.

14:45-15:0 0

Anar al lavabo. Files en el pati per anar a classe.

DIMARTS

DIMECRES

DIVENDRES


CURS

HORARI

DILLUNS

DIMARTS

DIMECRES

DIJOUS

DIVENDRES

5è-6è

12:20-12:25

Recollir als nens i nenes. Ubicar-nos a la nostra part del pati

12:25-13:10

Temps de lleure.

13:10-13:20

Preparació de l’activitat que toqui.

13:20-14:00

Realització de l’activitat.

14:00-14:35

Dinar.

14:35-14:50

Rentar mans i fer files per pujar a classe.


8.PROTOCOL DE COMUNICACIÓ DE INCIDÈNCIES I SEGUIMENT DEL MENJADOR ESCOLAR. Protocol d'incidències i comunicació a les famílies: - Aspectes positius: A través d’un document específic per això, quan l’alumne ha tingut un comportament molt bo, ha millorat en algun aspecte on calia millorar o qualsevol altre aspecte positiu, ho comunicarem a la família mitjançant una nota que ha de re tornar-se signada. - Aspectes a millorar o incidències: a través d’un document específic per això comuniquem a les famílies que l’alumne no s’ha comportat de manera correcte o ha tingut algun comportament inadequat. Aquesta nota de comportament sempre ha de re tornar-se signada. De la mateixa manera comuniquem qualsevol informació important per la família relacionada amb l’infant a l’hora del menjador (ha vomitat,s’ha fet una rascada,s’ha fet pipi,s’ha mullat etc.) - Avís d’expulsió: Quan es considera que el comportament que està tenint un alumne no el podem tolerar al menjador, fem un avís d’expulsió. Expliquem a la família el fet concret i informem, també, a la directora del centre. L’alumne serà expulsat en cas que acumuli 3 avisos d’expulsió.

Els pares que desitgin una informació més acurada o expressar les seves dubtes podran assistir els dimarts de 9:00h a 10:00h per parlar personalment amb la coordinadora del menjador.

8. PROTOCOL D’INCIDÈNCIES I COMUNICACIÓ A LA DIRECCIÓ DEL CENTRE. Comunicació directa entre coordinació del servei de menjador i l’equip directiu a demanda. En cas d’accident greu amb algun infant comuniquem l’accident a la direcció del centre i truquem a les famílies. Per tal de regular les diferents actuacions en la resolució de conflictes, elseu tractament quedarà plasmat en un document adjunt tenint en compte que les diferents problemàtiques es poden distribuir en tres grans grups: incidèncieslleus sense comunicació a les famílies, incidències lleus amb comunicació a les famílies i incidències greus comportant un avís d’expulsió o l’expulsió del servei de menjador. - Incidències lleus sense comunicació a la família. Les incidències lleus que no comportin una notificació a la família, les resoldrà el/la monitora, ajustant-se sempre a la normativa de l’escola i amb el coneixement de la coordinadora. - Incidències lleus amb la comunicació a la família. Les incidències lleus que comportin una notificació a la família, les resoldrà la coordinadora del servei de menjador, amb el coneixement de la direcció de l’escola lliurant-li una copia de la notificació corresponent. La família haurà de retornar, a la coordinadora, la notificació signada


- Incidències greus. Hi ha un full, el full de incidències específic, es fa servir en cas de que sigui necessari, per comunicar a les famílies que l’alumne no s’ha comportat de manera correcte o a tingut un comportament inadequat. D’aquesta manera la comunicació escola menjador es mes àgil.

D’aquest full d’incidències es fan tres còpies 1 que va a l’alumne i que s’ha de retornar signat, una altre que va a l’escola, serà aquesta que valorarà si l’incident es greu i l’altre que l’arxivarà i en tindrà cura durant tot el curs la coordinadora del menjador L’alumne que obtingui tres incidències greus s’haurà de quedar un dia sense el servei de menjador. S’estableix conjuntament amb l’escola que és realitzaran 3 avisos abans de l’expulsió d’un alumne i que serà el servei de menjador que ho comunicarà. Sempre amb previ acord amb l’escola.


9. PROTOCOL D’ACTUACIÓ EN CAS D’ACCIDENT Com a qualsevol situació d’emergència ens regim per el protocol PAS PAS són els passos a seguir davant de qualsevol situació d’emergència : Protegir - Avisar Socórrer. És molt important que es segueixin en aquest ordre i en cap altre. Protegir Abans de realitzar qualsevol actuació, ens protegim a nosaltres mateixos, a la víctima i l’entorn. Exemples: ● Ens posarem guants d’un sol ús abans de tocar qualsevol infant que estigui accidentat. ● Si percebem olors estranys al menjador, el ventilarem i tancarem la clau de pas del gas, si és necessari.

Avisar Un cop la zona està segura, valorem si és necessària l’actuació dels equips d’emergències com els bombers, la policia i/o els equips sanitaris. En cas que els necessitem, trucarem al telèfon d’emergències 112 i donarem tota la informació possible. Socórrer Després de tenir clar que l’entorn és seguir d’haver avisat els serveis d’emergències,si ho hem considerat necessari, passarem a socórrer la víctima. Seguirem unes pautes generals: ● Hem de saber tranquil·litzar la víctima i a nosaltres mateixos ● En els casos en que hi ha més d’un accidentat, establirem una prioritat d’actuacions, atenent primer els que estan més greus ● En la majoria de les situacions que ens podem trobar, es tan importantsaber que fer com que NO fer. ● D’inici sempre farem valoració primària, comprovarem l’estat de consciència i si la víctima respira o no. ● Un cop estiguem segurs que la víctima es troba fora de perill immediatament, farem la valoració secundària.

La valoració secundària consisteix en realitzar un examen físic exhaustiu per conèixer les lesions que pot tenir. Per realitzar-la mirarem de cap a peus a la víctima, buscant lesions com ara ferides, hemorràgies, punts dolorosos, deformitat... també intentarem conèixer-ne els antecedents mèdics, com al·lèrgies, malalties i tractaments. Immediatament després de tenir controlada la situació d’emergència informarem a l’equip directiu de l’escola i a les famílies d’infant o infant accidentat. AQUEST ES EL PROTOCOL D’ACTUACIÓ QUE CAL SEGUIR EN CAS D’ACCIDENT, TOT I QUE ENS HEM D’ADAPTAR A LA NORMATIVA DEL CENTRE ESCOLA.



Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.