NAVRÁTIL Josef Matěj 013
012
STEPHAN Leopold (1826 – 1890)
KRAJINA S CESTOU
Olej na plátně, rentoilováno, 69 x 98 cm, rámováno, datace 1855, signováno vpravo dole L. Stephan 855.
Opatřeno odborným posudkem PhDr. Naděždy Blažíčkové – Horové. Opatřeno odborným posudkem PhDr. Šárky Leubnerové.
Z posudku PhDr. Šárky Leubnerové:
Předložená práce, zachycující krajinu s potokem, cestou a pohořím na pozadí, je dílem Leopolda Stephana, významného žáka Haushoferovy krajinářské školy. Ve Stephanově rané tvorbě převažovaly krajinné typy, které byly frekventovány v Haushoferově školním ateliéru; byly to ztišené podvečerní krajiny intimního charakteru nebo atmosféricky dramatické horské scenérie. Výjevy často doplňovaly potoky, jezera, osamělá skaliska, dekorativně pojaté listnaté stromy a drobná stafáž. Tyto náměty, které známe z pláten Adolfa Kosárka, Julia Mařáka, Aloise Bubáka nebo Adolfa Chwaly, zpracoval Leopold Stephan až do pozdních let. K nim můžeme řadit i Krajinu s cestou. Předložená práce představuje potok s brodem, od kterého se cesta stáčí do rovinatého podhůří vysokých kopců. Potok i cesta jsou vroubeny mohutnými balvany a listnatými stromy. Krajina, zachycena v jasném světle slunečného dne, je ozvláštněna vysokými bílošedými mraky na modrém nebi. Efektní hra světla a stínu byla pro Stephanovy práce typická. Scéna je doplněna stafáží – dívkou s košem na hlavě, jež svou přítomností oživuje krajinu a zároveň dotváží idylickou náladu letního dne. Mistrně komponovaná přírodní partie obsahuje pitoreskní motivy, například balvany v popředí, jež byly součástí téměř všech Stephanových krajin. Malíř dokonale vyvážil vztah dílčích jednotlivostí k celku a bravurně zvládnutou vzdušnost perspektivou propojil jednotlivé obrazové plány, čímž dosáhl výrazné prostorové hloubky. Samotná práce podaná suverenním rukopisem, mnohé malířské fi nesy nalezneme i na jiných umělcových plátnech. Obraz Krajina s cestou náleží k intimním náladovým krajinomalbám rané tvorby Leopolda Stephana.
350 000 CZK
14 000 €