VACA Karel
CHLUPÁČ Miloslav (1920 – 2008)
POUŠŤ 1
Olej na plátně, 77 x 86,5 cm, rámováno, datace 1981, signováno zezadu Chlupáč 1981, zezadu na blindrámu opatřeno štítkem s přípisem s určením, zezadu na plátně opatřeno výstavním razítkem Vltavín.
Malířskou tvorbu Miloslava Chlupáče lze bráti, jako asociativní tvorbu na jeho sochařskou dráhu. Plátna autora si povětšinou ponechávají svou tělesnost, jistou hmotu, jenž měli autorovy sochy tvořené v doznívání kubistického ražení. Nabízené plátno Poušť 1 taktéž nese tyto znaky, ale navíc se zde projevuje inklinace k surrealistické lince, a to ponejvíce k surrealismu hutných objektů Salvadora Dalího či Yvese Tanguy. Vidíme zde v popředí jakési residuum stromu, jeho pouhý profi l, Dále na zemi ležící zahalené postavy, jejichž skutečnost je tu připomenuta pouze zahalením šedavou pokrývkou. V modravé dáli vidíme opět postavu, v daném případě vznášející se v prostoru, která je opět viděna jen skrze svou bělavou pokrývku. Můžeme spekulovat, zda se jedná o andělského tvora či že jeho okřídlení má jiný význam, jisté je však to, že tvoří kontra pól k dané poušti, jejíž krajina je vyprahlá jako neviditelné postavy v šedém. Miloslav Chlupáč zde vytvořil svět imaginace, který stejně jako jeho aktéři se nezdají být čím by se mohlo zdát, vše zde lze brát jako kulisu zdejšího bytí. Autor v tomto díle zanechal stopy svého tvůrčího směřovaní vycházejícího ze sochařského díla a zároveň se ukázal býti i výtečným malířem fantaskního světa.
250 000 CZK
10 000 €