RÓNA Jaroslav

Next Article
KUČEROVÁ Alena

KUČEROVÁ Alena

MIKULKA Alois (1933)

HÉRO A LEANDROS

Olej na kartonu, 31 x 39,5 cm, rámováno, datace 2000, zezadu opatřeno přípisem s určením, vpředu vlevo nahoře přípis: State Louis: Héro a Leandros.

Malíř, sochař, grafi k, ilustrátor, scénograf, autor divadelních her pro děti. Alois Mikulka je členem Spolku českých umělců grafi ků Hollar. Po II. válce studoval na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Brně. Dále studoval monumentální malbu v ateliéru Jána Želibského na VŠ výtvarných umění v Bratislavě. Byl velmi úspěšným ilustrátorem dětských knih. Autor nabízeného díla měl výstavy nejen v tuzemsku, ale i v zahraničí, jako například Budapešt, Stockholm, Bologna, Frankfurt n. M., Londýn, Rennes aj. Námět díla vychází z antického tragického milostného příběhu o Héro a Leandrovi. Tito dva milenci svou lásku museli tajit z důvodu postavení Heró, jako kněžky bohyně Afrodity. Každou noc Dívka vyvěsila na věž, ve které přebývala lampu, aby Leandros při přeplavání mořské úžiny neztratil směr. Osud tomu chtěl, že jednoho večera lampa za větru zhasla a mladý Leandros se utopil. Když z rána Heró jeho tělo uviděla, po truchlení spáchala sebevraždu skokem z věže. Alois Mikulka tento příběh vystihl v moment nalezení bezvládného těla Leandra a truchlící Heró. Celý námět se nese přesto v jiskrných barvách a je potrhnut naivním přístupem autorovy malby. Ten svá díla staví za pomoci hmotné malby, jež aktéry a kulisu koponuje v blocích. Tento naivní, zobecňující přístup, jenž idealizuje formu lze přirovnat k devětsilnímu přístupu, jenž ve dvacátých letech využíval například František Muzika či Otto Gutfreund.

70 000 CZK

2 800 €

RITTSTEIN Michael (1949)

PODZIM PŘICHÁZÍ

Olej na plátně, 50 x 60 cm, rámováno, datace 2012, signováno vpravo dole M RITTSTEIN 2012.

Nabízený olej autora je ukázkou koloristické školy, kterou po celou dobu své tvorby malíř následuje. Michael Rittstein se zde projevuje jako bravurní malíř ovládající barevnou pastu a taktéž i jako znalec projevu pohybu. Vidíme ženskou postavu obohacenou o odhalený dekolt spolu s králíkem, jak přeskakují překážku z modravých cihel. Svým formátem lze usuzovat, že se jedná o výňatek z většího cyklu prací. Co je v daném díle typickým projevem malíře je kombinace světa lidského a toho zvířecího, v daném plátně zosobněného ženou a králíkem. Po všech stránkách dílo obnáší autorův nezaměnitelný malířský podpis a prokazuje nám náhled na jeho osobitý přístup k malbě, který ho toliko proslavil a udělal z něj vůdčí osobnost své generace a učitelé a mentora té další.

55 000 CZK

2 200 €

This article is from: