![](https://assets.isu.pub/document-structure/220317153815-a3650bca111c84b8c785f9012507e26b/v1/637a486052f9a2e581928a1f8726d3f1.jpeg?width=720&quality=85%2C50)
5 minute read
Warum ist Sport wichtig?
Scenariusz
ANNA KOŃCZAL Proponowana lekcja języka niemieckiego jest przeznaczona dla uczniów rozpoczynających naukę drugiego języka obcego. Realizacja scenariusza zakłada użycie dostępnych bezpłatnie programów i aplikacji internetowych oraz urządzeń ICT. Inspiracji w zakresie wykorzystywania nowych technologii podczas lekcji języka warto szukać na platformie eTwinning (etwinning.pl/kursy-internetowe).
Typ szkoły: Szkoła podstawowa Poziom nauczania: poziom A1 Temat: Dlaczego warto uprawiać sport? – poznajemy nazwy dyscyplin sportowych. Powiązanie z wcześniejszą wiedzą: nawiązanie do wiadomości z geografii i biologii.
Cele lekcji:
Realioznawcze
Uczeń: — podaje podstawowe informacje o Szwajcarii; — wymienia nazwiska sportowców z krajów niemieckojęzycznych oraz dyscypliny sportu, które uprawiają.
Leksykalne
— wymienia nazwy dyscyplin sportowych w języku niemieckim; — współtworzy książeczkę tematyczną (lapbook).
Gramatyczne
— tworzy zdania oznajmujące.
Cele wychowawcze: Uczeń: — komunikuje się w grupie, współpracuje ze wszystkimi członkami grupy, przedstawia swoje zdanie na forum klasy (rozwijanie zdolności interpersonalnych i umiejętności pracy w zespole); — właściwie wykorzystuje najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne do rozwoju swoich zainteresowań i pasji.
Pytanie kluczowe: Dlaczego warto uprawiać sport?
Umiejętności kluczowe ćwiczone podczas lekcji:
— kompetencje w zakresie wielojęzyczności; — kompetencje w zakresie umiejętności osobistych, społecznych i uczenia się;
— kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej; — kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji; — kompetencje cyfrowe.
Metody pracy: rozmowa kierowana, aktywizujące: gry dydaktyczne, burza mózgów, elementy kodowania, metoda ćwiczeń praktycznych, prezentacja.
Formy: praca indywidualna, praca w grupach. Pomoce dydaktyczne: ćwiczenia i fi szki przygotowane przez nauczyciela i uczniów, „światełka” – karty w trzech kolorach do uzyskania informacji zwrotnej.
Przebieg lekcji:
Wprowadzenie
Nauczyciel wita się z uczniami, intonując piosenkę Guten Tag (www.youtube.com/watch?v=WQrHkXCMTeA), i sprawdza listę obecności. Następnie wyjmuje „tajemniczy worek” i pokazuje uczniom sprzęt sportowy (piłkę oraz rakietkę do tenisa), a także przedmioty związane ze Szwajcarią (czekoladę, zegarek, banknot, ser). Zadaje uczniom pytania: Warum treibst du Sport? (Dlaczego
![](https://assets.isu.pub/document-structure/220317153815-a3650bca111c84b8c785f9012507e26b/v1/4a40e331d7c16edf08466c2cbf182e69.jpeg?width=720&quality=85%2C50)
„Zasznurowane ćwiczenie”
![](https://assets.isu.pub/document-structure/220317153815-a3650bca111c84b8c785f9012507e26b/v1/85f47930ff42ae5c7145dc42c575e32d.jpeg?width=720&quality=85%2C50)
![](https://assets.isu.pub/document-structure/220317153815-a3650bca111c84b8c785f9012507e26b/v1/6a83075ffdf01c0563a36c28e25edf87.jpeg?width=720&quality=85%2C50)
„Magiczne pudełko”
„Światełka” Przykład fi szki wykonanej w aplikacji Quizlet
![](https://assets.isu.pub/document-structure/220317153815-a3650bca111c84b8c785f9012507e26b/v1/39bd136e7e1cacea972df0bb4a6eaade.jpeg?width=720&quality=85%2C50)
![](https://assets.isu.pub/document-structure/220317153815-a3650bca111c84b8c785f9012507e26b/v1/9d652b486f8208845a26dfcfab5d9f89.jpeg?width=720&quality=85%2C50)
uprawiasz sport?), Warum ist die Schweiz untypisch? (Dlaczego Szwajcaria jest nietypowym krajem?) i wspólnie z uczniami formułuje temat oraz cele lekcji. (5 min)
Prezentacja materiału lekcyjnego
Nauczyciel podaje uczniom kryteria sukcesu („podam podstawowe informacje o Szwajcarii, zbuduję po niemiecku zdania oznajmujące i wymienię nazwy dyscyplin sportowych”) i zapisuje na środku tablicy słowo „SPORT”. Uczniowie wymieniają i wypisują na tablicy skojarzenia z tym hasłem, np. der Fuβball (piłka nożna), sportlich (wysportowany), die Gesundheit (zdrowie), gesund (zdrowy), der Ball (piłka).
Uczniowie otrzymują od nauczyciela kartkę z nazwami dyscyplin sportowych w języku niemieckim. Następnie podchodzą do stolika, na którym znajdują się fi szki oraz „magiczne pudełko”. Uczniowie sprawdzają znaczenie nowego słowa, wrzucając fi szkę do pudełka. Fiszka jest dwustronna, dlatego po wrzuceniu zmieni się jej położenie i pojawi się znaczenie wybranego słowa. (10 min) Uwagi: Fiszki można przygotować za pomocą aplikacji Quizlet. Każda fi szka jest dwustronna: na pierwszej stronie znajdują się zdjęcie oraz nazwa dyscypliny sportowej w języku niemieckim, a na odwrocie – znaczenie
![](https://assets.isu.pub/document-structure/220317153815-a3650bca111c84b8c785f9012507e26b/v1/1dfba3d9cd627cb832f306e94a27273c.jpeg?width=720&quality=85%2C50)
Nazwa państwa: Szwajcaria/die Schweiz Języki urzędowe: niemiecki, francuski, włoski, retoromański Podział administracyjny: 26 kantonów Stolica: Berno – Bern Jednostka monetarna: frank szwajcarski CHF 1 frank szwajcarski = circa 3, 80 zł
![](https://assets.isu.pub/document-structure/220317153815-a3650bca111c84b8c785f9012507e26b/v1/61d3e118f9e89df13086d643cbf9915b.jpeg?width=720&quality=85%2C50)
Die Symbole der Schweiz
die Uhr die Bank
der Käse die Schokolade
![](https://assets.isu.pub/document-structure/220317153815-a3650bca111c84b8c785f9012507e26b/v1/3520c48f45aa59c4b6c5bd53e70f1eb4.jpeg?width=720&quality=85%2C50)
Sport in der Schweiz
![](https://assets.isu.pub/document-structure/220317153815-a3650bca111c84b8c785f9012507e26b/v1/ba9773023c94d1819cef3d3cc1491606.jpeg?width=720&quality=85%2C50)
Simon Ammann
Roger Federer
das Skispringen
das Tennis
Alexander Frei
Szwajcaria w pigułce
der Fussball
Przykład wykonanego w klasie lapbooka
![](https://assets.isu.pub/document-structure/220317153815-a3650bca111c84b8c785f9012507e26b/v1/71cc0660bac64f7ba3cacba72f216875.jpeg?width=720&quality=85%2C50)
Zasady pracy w zespole 1. Współpracując, osiągniecie więcej. 2. Za realizację zadania odpowiada cały zespół. 3. Dbajcie o dobrą atmosferę pracy w zespole. 4. Kontrolujcie czas. 5. W trudnych sytuacjach zawsze pomagajcie sobie nawzajem.
Co to jest Lapbook?
Kod QR z ukrytą defi nicją lapbooka
słowa w języku polskim. We wnętrzu „magicznego pudełka” pod odpowiednim kątem jest przyklejona kartka, dzięki której fiszka się odwraca (www.youtube.com/ watch?v=0UIZycDotjM&feature=youtu.be).
Utrwalenie materiału lekcyjnego
Uczniowie ćwiczą wymowę słów za pomocą aplikacji Quizlet oraz odpowiadają na pytania nauczyciela: Welchen Sport treibst du? (Jaki sport uprawiasz?), Warum treibst du Sport? (Dlaczego uprawiasz sport?). Następnie nauczyciel – korzystając z wcześniej przygotowanej prezentacji Prezi – przedstawia podstawowe informacje o Szwajcarii oraz nazwiska szwajcarskich sportowców. (5 min)
Wykorzystanie materiału lekcyjnego
Uczniowie za pomocą dowolnej aplikacji do skanowania kodów skanują kod QR znajdujący się w prezentacji i poznają definicję lapbooka, a także zasady pracy w zespole. Wykonują ćwiczenie polegające na połączeniu nazwiska sportowca z dyscypliną sportową, którą uprawia. Uczniowie tworzą w grupach lapbooki, a następnie wszystkie grupy kolejno przedstawiają swoje prace na forum klasy. (20 min)
Uwagi: Lapbook to nie tylko interaktywna książeczka – przygotowywanie go to wspaniałe ćwiczenie motywujące uczniów do pracy. Podczas tworzenia lapbooka uczniowie utrwalają i zapamiętują wiadomości poznane na lekcji.
Ewaluacja
Po zaprezentowaniu prac uczniowie wspólnie decydują, który lapbook ich zdaniem jest najbardziej twórczy, a następnie wykonują zadanie sprawdzające stopień opanowania przez nich wiadomości i umiejętności. „Zasznurowane ćwiczenie” polega na połączeniu, za pomocą kolorowych sznureczków, słów w języku niemieckim ze słowami w języku polskim. Uczniowie po wykonaniu zadania otrzymują informację zwrotną, która znajduje się na odwrocie. (Jeżeli uczeń poprawnie połączy nazwy dyscyplin sportowych z ich znaczeniem, to na odwrocie sznurki w linii poziomej będą miały identyczny kolor).
Uczniowie podsumowują zajęcia, korzystając np. ze zwrotów. (5 min): Na dzisiejszej lekcji nauczyłem/am się … Po dzisiejszej lekcji potrafię… Zainteresowało mnie… Trudność sprawiło mi… Najbardziej podobało mi się…
Uczniowie pokazują „światełka”, czyli karty w trzech kolorach z informacją zwrotną dla nauczyciela. Znaczenie światełek: Zielone – „Wiem, rozumiem”; Żółte – „Muszę jeszcze powtórzyć”; Czerwone – „Nie wiem, nie rozumiem”.
ANNA KOŃCZAL Od 10 lat nauczycielka języka niemieckiego w Zespole Szkół w Barcinie, egzaminator OKE w Gdańsku. Uczestniczka wielu kursów internetowych na platformie eTwinning.