Урок критичного мислення В ТРЕТЬОМУ КЛАСІ

Page 1

Урок критичного мислення В ТРЕТЬОМУ КЛАСІ Поговоримо про МИЛОСЕРДДЯ. В Сухомлинський «Як Сергійко навчився жаліти»

Урок розробила вчителька початкових класів Донецької спеціалізованої школи №37 Колесник Ніна Саввівна


Тема: Поговоримо про МИЛОСЕРДДЯ. В Сухомлинський «Як Сергійко навчився жаліти» Мета: розвивати критичне мислення, уміння висловлювати й обґрунтовувати свою думку, збагачувати словник учнів; з’ясувати зміст понять «добрий», «милосердний», «співчутливий». Вчити співчувати, оцінювати вчинки, розпізнавати емоційний стан інших людей. Викликати прагнення робити добро. Хід уроку № Вид педагогічної Інтерактивні діяльності технології і методи навчання 1 Мозкова атака Діти працюють Вчитель: групами - Сьогодні в нас незвичний урок, бо (складають прислів’я без вашої допомоги я його не проведу. з поданих слів, які Отже, допоможіть мені – складіть проектуються на прислів’я із поданих слів і поясніть мультимедійну дошку) чому вони вчать 1) а, за, серце, судіть, не, за, обличчя 2) сироті, десять, допоможи, один, Бог, тобі, допоможе, раз, раз 3) один, раз, краще, допомогти, швидко, ніж, довго, сто, співчувати, разів 4) навіки, краса, до, доброта, вечора, а 5) щокою, не, болить, чужою, за, зуб Висновок вчителя: - Ми будемо говорити про людські якості, а точніше про милосердя. 2 Асоціативний Складання Вчитель: кущ асоціативного - Як ви розумієте слово «милосердя»? куща + Метод Чи є у цього слова синоніми? каруселі (співчуття) (Діти називають - З чим у вас асоціюється слово синоніми до слова «милосердя», вчитель «милосердя»? записує відповіді)

3

Гра «Хто найчуйніший»

Діти працюють малими групами

Зірку доброти отримує група, яка швидше придумає, як краще


(робота в парах)

4

Бесіда

5 Робота з текстом: Частина 1 оповідання Сухомлинського «Як Сергійко навчився жаліти»

6 Робота з текстом: 7

Питання небуквального характеру

допомогти у тій або іншій ситуації Ситуації: Ситуації 1) сусід по парті забув зошит з проектуються на математики мультимедійну 2) у коридорі плаче першокласник дошку. 3) ваш дідусь потрапив до лікарні 4) людині, яка сидить поруч із вами у трамваї, стало погано 5) мама дуже стомленою прийшла з роботи Колективна Вчитель: робота - Якщо хтось плаче, падає, Технологія забивається або хворіє, чи співпраці співчуваєте ви цій людині? - Що ви відчуваєте, коли вам співчувають або, навпаки, не співчувають? - Які люди і в яких ситуаціях викликають у вас співчуття? - Як ви проявляєте своє співчуття до них? - Чи повинна людина співчувати тваринам? - Чи можуть тварини співчувати людям? Робота в групах Обговорення: + Технологія - Кого зустрів Сергійко біля моделювання ставка? - Що робила дівчинка? - Чому здивувався Сергійко - Чому Сергійко прокинувся серед ночі? Передбачення: А зараз спираючись на опорні словосполучення спробуйте скласти останню частину оповідання: - Пригадалася дівчинка - Стиснув жаль - Сергійкові хотілося - Не дивуватиметься Колективна Дочитування ІІ частини оповідання робота Метод ланцюжка Вчитель: - Будь ласка, поставте до тексту питання небуквального


8

Рефлексія

характеру. - Як ви думаєте, якою має бути людина, щоб вчасно прийти на допомогу, сказати те, що необхідно в даний момент? (відповіді дітей) Висновок вчителя: Людина має бути уважною, вміти зрозуміти і вислухати іншого, вміти співчувати – поставити себе на місце того, хто потрапив у біду. Діти створюють Вчитель: дерево Листочки, на яких описані прояви МИЛОСЕРДЯ та милосердя (такі добрі справи, які кошик вимагають від нас особливої доброти ДОБРОТИ й уваги до людей, потребують нашого милостивого серця) розмістить на Технологія ДЕРЕВІ МИЛОСЕРДЯ, а інші добрі співпраці справи покладіть у КОШИК ДОБРОТИ. Ситуації: - Ви завжди ділитесь зі своїм другом всім смачним, що у вас є - Ви заблукали в лісі і віддали останній шматок хліба своєму другові, хоча обидва були голодні - Вам подарували гроші на придбання велосипеда, а ви віддали їх чужій дитині, яка потребувала лікування в іншій країні - Ви завжди вчасно годуєте свого собаку - Ви завжди годуєте бездомних собак та котів у дворі - Мама купила донці цукерок. По дорозі зустріла убогу дитинку і пригостила її цукерками - Мама довго збирала гроші на подарунок для своєї дитини, але віддала всі гроші убогій дитині, яку зустріла біля воріт свого будинку - Хворій сусідці ви викликали


лікаря - Ви постійно ходити до магазину за продуктами для старенької бабусі 9

Підсумок уроку

Використання ІКТ (на мультимедійній дошці презентуються фото на тематику «Наші милосердні вчинки»)

Вчитель: Мабуть, у світі немає нічого важливішого і потрібнішого, ніж милосердя. Легко допомагати тому, у кого все добре і хто тобі може віддячити. А милосердний помічає і допомагає тим, хто страждає, кому дуже важко. Він може розділити чуже горе, втішити нещасного. Будьте милосердними! «Бути милосердними – значить робити все, що в наших силах» (Дж. Донн).

Домашнє завдання: Уявіть, що ви живете в країні Милосердя. Напишіть закони, за якими живуть мешканці цієї країни.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.