Grade 11 Study Guide Mathematics Literacy

Page 24

Study Guide G11 ~ Mathematical Literacy

1

Unit

Activity 7 1.

Bananas cost R15,99/kg. Complete the table by filling in the missing values:

Weight in kg

1

5

10

1.3

20

1.5

30

Cost in rand

R15,99

1.1

1.2

R239,85

1.4

R399,75

1.6

2.

Draw a line graph on a labelled set of axes to graphically represent the table.

3.

What type of proportion is represented here? Motivate your answer.

4.

A group of learners want to hire a bus to take them to Gold Reef City. It costs R3 000 to rent the bus. The amount that each learner should contribute, depends on how many people will be on the bus. 4.1 Complete the table to indicate the amount per person.

Number of people on bus Amount per person

1

2

3

4

5

10

50

60

R3 000

R1 500

4.1.1

4.1.2

4.1.3

R300

4.1.4

R50

4.2 Draw a line graph to graphically represent the table. 4.3 What type of proportion is represented here? Motivate your answer.

© Optimi

22


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.