תנועת הצופים העבריים בישראל
תנועת הצופים העבריים בישראל האגף לחינוך
חוברת הדרכה דמוקרטיה וחברה תשע”ב 2011-2012 -
ע”ר
ע”ר
דבר המזכ״ ל מדריכים יקרים, תנועת הצופים ידועה בגודלה הרב ,במפעליה המרשימים וביכולתה לקדם עשייה משמעותית בשבטים שלה. מאחורי מילים גדולות אלה ,מסתתרת פעולה פשוטה ,היא פעולת ההדרכה. הרגעים האלה ,בהם מדריך צעיר כמוכם עומד אל מול חניכיו ונוטע בהם תפיסות וערכים ,הם הרגעים בהם מתרחשת העשייה האמיתית ושם בדיוק נבחנים עוצמתה וחוזקותיה של התנועה. ברור לי כי יש בידיכם את היכולת והכישרון לחנך דור צעיר ערכי ומחוייב ,דור חושב וביקורתי אשר יש בידיו את הכלים להמשיך את המסורת הצופית הענפה ואת העשייה החינוכית רבת השנים. האגף לחינוך ,שוקד מידי שנה על הוצאתן של חוברות הדרכה אשר עוסקות בנושאים שונים ומגוונים אשר תפקידן הוא לעזור לכם במלאכת ההדרכה ,יחד עם זאת קבלת חוברת היא רק השלב הראשון בתהליך. הדרכה איכותית מבוססת על למידת הנושא ,התעמקות בו והתאמתו באופן ספציפי אל החניכים. כמו כן ,הדרכה איכותית מבוססת על הקשבה לחניכים ,על אמונה ביכולתם ועל רצון אמיתי וכנה להיות עבורם מקור לידע ופיתוח אישי. אני סמוך ובטוח שאתם עושים עבודה חינוכית מצויינת. המשיכו כך.
בברכת הצופים חזק ואמץ גל בן שימול
1
מערך דמוקרטיה דמוקרטיה (ביוונית שלטון עם) :היא שיטת ממשל שבה יש לאזרחים יכולת להשפיע על המדיניות הציבורית במדינתם ,באופן חוקי וממוסד .הם יכולים לעשות זאת ,לדוגמה ,באמצעות הבעת דעות בפומבי, הצבעה בבחירות או במשאלי עם ,השתתפות בדיונים לפני ההחלטות ובהחלטות עצמן ,התמודדות בבחירות או הצטרפות אל מפלגההמתמודדת בהן .דמוקרטיות של ימינו מעמידות במרכז גם את ההקפדה על שמירת זכויות אדם כמו :הזכות לחירות ,חופש דיבור ,חופש התאגדות ,זכות קניין ,וחופש התנועה. נכון לעשור הראשון של המאה ה, 12-מרבית המדינות הדמוקרטיות דוגלות גם בשוויון הזדמנויות ועושות מאמצים לא פשר השפעה שלטונית שווה של כלל האזרחים ,בלא תלות במוצא ,מעמד חברתי וכלכלי ,מין, גזע ,דת וכיוצא באלה .כדי לממש שוויון כזה ניתן ,למשל ,להגביל את יכולתו של מועמד בבחירות לממן תעמולה מכיסו הפרטי ולמנוע יתרון של מועמדים עשירים או לדאוג לקלפיות נגישות ולאפשר הצבעה לאזרחים נכים וזקנים. מעורבות חברתית מוגדרת על פני רצץ הנע מערנות לסובב דרך השתתפות ושיתוף לעבר עשייה למען האחר/הסביבה. לפי ערכי הליבה של תנועה הצופים ,דמוקרטיה כתפיסת עולם המאמינה שהחברים בצופים בפרט ובמדינה ובכל תחומי החיים בכלל שותפים בקביעת המדיניות בראש ובראשונה על ידי בחירות .כל זאת ללא תלות במוצא ,מין ,גזע וכיוצא באלו .ומעורבות חברתית כנכונות של הפרט והקבוצה לפעול מתוך תחושה של אחריות ליצירת חברה טובה יותר .אם על ידי אזרחות פעילה ו/או התנדבות לטובת החברה והקהילה. רציונל: במערך זה ,אשר ראשיתו יפתח בשאלה "למה לי פוליטיקה עכשיו?" החניכים יעברו בין מגוון פעולות מרמת המיקרו ,החל מהחניך האינדוידואל אשר יבחן את מקומה של הפוליטיקה בחייו ,משם יעבור לפוליטקה בתנועת הצופים כחברי שכבה אשר מייצגים תנועת נוער במדינה ,ועד לרמת המקרו, הדמוקרטיה בישראל ,השסעים בחברה ,הסללתם בחברה ותרבות ככלל.
הפעולות: .1 .2 .3 .4 .5 .6
למה לי פוליטיקה עכשיו? פוליטיקה בצופים דמוקרטיה בישראל שסעים בחברה הסללה בחברה תרבות דמוקרטיה והדרת נשים
2
פעולה 1למה לי פוליטיקה עכשיו?
מטרות: החניך יגדיר מה זה פוליטי /פוליטיקה. למה לי פוליטיקה? למה זה צריך לעניין אותי אם בכלל? נוגע לי? מודעות ,יציאה מהבועה וניסיון להסתכל אל מעבר למשבצת שלי פוליטיקה דמוקרטית :כוח פוליטי הוא תחליף לאלימות 21 -דק'
דילמות -כל אחד צריך לבחור לעצמו צד פוליטי.
פעם :2לאחר שבחרו ,יש להם זמן – צריך שכולם יהיו בצד אחד כל האמצעים כשרים(.כנראה אלימות) פעם :1תפסוני (ככה מעבירים אנשים) פעם :3כלב והעצם עם שבויים( .כללי המשחק -כוח פוליטי ולא אלים) מימד אזרחי :יחסי גומלין (הקבוצות) ,כשכל אחד אחראי על הנעשה בתחומו (הרשימה) 21 .דק' כל אחד עם דף ועט במקום מסוים -המשימה לכתוב כל מה שמעניין אותם -העסיק אותם ב 3ימים האחרונים ,דברים שהם צריכים לעשות היום ובכללי .כל פעם על השכבה להסתדר בצורות של קבוצות עפ"י הגדרת המדריך .למשל :קב' כדורגל ,תמונה משפחתית ,מופע ברודווי ,להקת בלט, חתונה ,זוגות ,שלשות... כל זהות קבוצתית היא זהות פוליטית במהותה ,משום שהיא מחברת את הפרט לחברה ומעלה סוגיות העוסקות במימד הציבורי של החיים .כל אחד בוחר להשתייך לקב' אחרת -ובוחר באופן מודע ופעיל ,לפי אמונותיו. אם כל אחד יהיה לעצמו -אז החברה תתפרק תורת המשחקים של גרדוש 4 .קב' ,המטרה שהחברה תרוויח .אם כולם יכוונו מעל המטרה ולא יחשבו על עצמם אלא לטובת הכלל -הם ירוויחו יותר לאורך זמן וכך גם החברה .אם ידאגו אך ורק לעצמם ולא ידאגו למקסם רווחים החברה תפסיד. כך גם בחברה -ניתוק ודאגה לעצמי -יפיל ויצור אינדיווידואלים אגואיסטיים שלא באמת יוכלו להתקיים לבד .ואם ייתנו קצת -ירויחו יותר ותישאר חברה תומכת. הדגמת יחסי הגומלין -השפעה של כל מעשה ושל כל בחירה של כל אחד על החברה הגדולה. כמה אני מודע?
"סרגל" ,כולם בשורה ,ועל כל משפט -אם הם מסכימים/רמת בקיאות -אין לי שמץ ,יודע ממש.... 02דק'
סיכום: מהי פוליטיקה? מזה? (מימד מוסדי ואזרחי). שירים -למה לי פוליטיקה עכשיו ,הכל פוליטי. הכל פוליטי? תוצרת הארץ ,ניסויים בע"ח ,לכלוך ,מחזור ,תרומה (הקש בדלת) ,התנדבות. טיול ברמת הגולן-נמצאת תחת "מו"מ" יכול להיות שלא נהיה שם? ללכת להצביע-פוליטי ,לאיזו מפלגה -מפלגתי לצאת להפגין -פוליטי ,באיזו הפגנה -יכול להיות פוליטי/מפלגתי. למישו יש זהות פוליטית? מהי? יותר לכוון שזהו עמוד שדרה מוסרי ,עולם ערכים ואמונות -שעוזר לך לבחור ולהחליט מה אתה כן ומה אתה לא. ההבדל בין זהות פוליטית למפלגתית (פוליטית -להיות בעל דעה ,חלק מקבוצה ,אדם המעורב מה נעשה בחברה .מפלגתית -לתמוך במצע של מפלגה מסוימת) למה חשוב שתהיה לי זהות פוליטית? לאן יכול להוביל :אפאטיות ,בריחה מכל מחויבות ,חוסר רצון לקחת אחריות .ריק שהופך חברה אזרחית לחסרת מהות .כל אחד לעצמו .האם אפשרי לחיות ככה? רצח פוליטי :רצח רבין ,אנואר סאדאת* .מה המטרה של רצח פוליטי? השיג אותה? (הפרת כללי המשחק הדמוקרטי) איך מגיעים למצב שרצח כזה הוא לגיטימי?—הסתה .איך הסתה מתאפשרת? מי יודע באמת לשים את הגבול בין חופש הביטוי להסתה?
3
הסתה מתבססת על הצגת עובדות מעוותות .האם אנשים לא מעורבים ,אדישים ,מנותקים ,שלא יודעים לאן הם משתייכים -יכולים להיות יותר או פחות מושפעים מהסתה? למה? ואם מנתקים את עצמם ולא מביעים עמדה כלל( -כמו כל אחד לעצמו) למה זה עלול לגרום? כוחות קיצוניים יכולים לעלות ביותר קלות?.. אתם מושפעים? ממה? ממי? בודקים אמת של דברים? קל להשפיע עליכם? בודקים אמיתות של דברים? כדי לא לאפשר לדבר כזה לקרות שוב -להסתה ההמונית ולרצח להיות "לגיטימי" ,לגורמים קיצוניים לצבור כוח ,כל אחד מאיתנו צריך לפתח זהות פוליטית -עמוד שדרה ערכי ולהיות אזרח מודע ,מעורב, ואפילו יוזם! ציוד :מזו ל"עצם" ,דפים(לכתיבה ,להצבעה) ,עטים לכל אחד ,נייר עיתון שעליו הטבלה,משפטים לסרגל.
4
אז למה לי פוליטיקה עכשיו? משינה מילים ולחן :שלומי ברכה אלפי שכירים של חרב מתכנסים בתוך מסגד הם מדברים עלי אך לא איתי ודוד של השכן שלי קיבל את הסמג"ד סיפרה אישתו של בן של אחותי אהה אחותי ,אהה אחותי שמיר ופטרוזיליה נפגשים באפילה לפתור את המצב הנוכחי ובניו יורק המציאו זן חדש של מחלה ואיש אחד טוען שהוא אחי אהה אחי ,אהה אחי שיקרתי שאמרתי שהכל כל כך נפלא כי שום דבר בעצם לא היה נכון גם הכדור שלנו שהפך למרובע שכח שהוא עגול עסקי הרוקנרול.. בסן פרנסיסקו הגשרים זקוקים להחלמה ברוסיה עוד אסון של רכבות ההמונים הפילו בברלין את החומה ולי ולך נותר רק לקוות אהה לקוות ,אהה לקוות שיקרתי שאמרתי שהכל כל כך נפלא כי שום דבר בעצם לא היה נכון גם הכדור שלנו שהפך למרובע שכח שהוא עגול שכח שהוא עגול שכח שהוא עגול אני ברוקנרול למה אבן ברמאללה סוטה ממסלולה לולה? למה אבן ברמאללה סוטה ממסלולה לולה? את וגם אני בתוך ארגז שר ואת רוקדת במרכז
שיקרתי שאמרתי שהכל כל כך נפלא שכירים של חרב מתכנסים בתוך האפילה ובניו יורק המציאו זן חדש של מחלה מרגיש כל כך נפלא אנחנו עם סגולה אנחנו עם סגולה אז למה לי פוליטיקה עכשיו?
הכל פוליטי
ביצוע :גידי גוב מילים :ויסלבה שימבורסקה לחן :אלון אולארצ'יק
אנחנו ילדי התקופה, התקופה היא פוליטית. כל המעשים היומיומיים או הליליים שלך ,שלנו ,שלכם הם מעשים פוליטיים. תרצה או לא תרצה, לגנים שלך עבר פוליטי, לעור גוון פוליטי, לעיניים היבט פוליטי. כך או אחרת לכל דבריך הדהוד, לכל שתיקותך ההשתמעות פוליטים. אף בלכתך בסבך היער אתה צועד צעדים פוליטיים על קרקע פוליטית. גם שירים לא פוליטיים הם פוליטיים, ובמרומים מאיר ירח, זה מכבר לא-ירחי, להיות או להיות ,זו השאלה. איזו שאלה ,חביבי ,השב בהקלה. שאלה פוליטית. אינך חייב להיות בן אנוש כדי להיות בעל משמעות פוליטית. די בכך שתהיה נפט גולמי, מספוא מרוכז ,חומר גלם ממוחזר. או אף שולחן ישיבות ,שעל צורתו התווכחו חודשים ארוכים: מסביב לאיזה שולחן יש לשאת-לתת על אודות חיים ומוות ,עגול או מרובע. בינתיים אנשים נהרגו, חיות גוועו, בתים עלו בלהבות. ושדות צמחו פרא כמו בתקופות קדם, פחות פוליטיות. כל דבר שאתה עושה אתה פוליטי אין בכלל דבר שלא יוצא פוליטי אתה פוליטי ,אני פוליטי איך אני רוצה שלא יהיה פוליטי גם אני רוצה שלא יהיה פוליטי אתה פוליטי ,אני פוליטי 5
פעולה 0פוליטיקה בצופים מטרות:
החניכים יבינו שלהם האחריות המלאה על מה שעובר לחניכים שלהם בזמן הפעולות ושיש להם אחריות אישית על התכנים שהם עוברים. החניכים יפתחו דיון על פוליטיקה בצופים -כן או לא תוך כדיי הצגת שתי הדעות לעניין. החניכים יבינו מה משמעות המילה פוליטיקה במובן הצר ,הרחב ,ובכלליות על היבטיה השונים.
מהלך: משחק פתיחה: מעגל אמון :מעמידים את הקבוצה במעגל כאשר הם צמודים זה לזה עם הגב אחד לשני .ההנחייה תהיה להתיישב זה על ברכיו של זה שמאחוריו שיושב על ברכיו של זה שמאחוריו וכדומה (כך שכל אחד מהחניכים יושב על זה שמאחוריו וזה שמלפניו יושב עליו). מידי פעם מוציאים חניך מן המעגל .מטרת החניכים היא לא ליפול ,שכן אם ייפלו יפסידו .מטרת המשחק בתת המודע של החניכים היא למעשה להראות שאם אחד נופל כולם נופלים – אחריות 21 -.דקות משחק האריה:עומדים במעגל. מחלקים לכל חניך רשימה המכילה שמות של שלוש חיות .בכל פעם בה המדריך מקריא בשם של חיה מסוימת אשר מופיעה ברשימותיו של החניך הוא צריך להיתלות על שני החברים שמצדדיו. כאשר יאמר המדריך את המילה "אריה" המשותפת לכולם .כולם יפלו.. המסר :אין לצפות שאחרים יעשו את העבודה שלנו 21 - .דקות. הצגה: החניכים מתחלקים ל 1קבוצות כשיש קבוצה שבעד השיחה על פוליטיקה בצפים ומנגד קבוצה שנגד שיחה על פוליטיקה בצופים .הילדים מכינים מצע -או הצגה /ציור או העלאת נקודות למה בעד ולמה נגד 11 .דק' הילדים מתחלקים ל 4קבוצות -כל קבוצה מקבלת קטע קריאה ומדברת עליו ...המדריך עובר בין הקבוצות ומשתתף בדיון .הקריאה.4 .3 .1 .2 : לאחר מכן חוזרים לשבת במעגל וכל קבוצה משתפת את השכבה בקטע הקריאה שהם קיבלו והמסקנות שהסיקו 21 .דקות. אחד מחברי השכבה מקריא את ההגדרה המילונית למושג "פוליטיקה" .ההסבר של המדריך סביב ההגדרה יהיה במובן הצר של המילה ,במובן הרחב ובאיזה תחומים הפוליטיקה לוקחת חלק 1 – .דקות. חלוקת השיר "הכל פוליטי". חבילה עוברת -עם השאלות האלו בדרך ...שיפתחו דיון על כל שאלה. מה האחריות שלנו כמדריכים בצופים כלפיי החניכים שלנו בהקשר לפוליטיקה? האם דיברו אתכם על פוליטיקה בצופים? איפה אתם מרגישים שכן דיברו איתכם על פוליטיקה בחיים שלכם? בבית ספר? בבית? זה מספיק? מה החשש בעצם מדיבור על פוליטיקה בצופים? (הסתה חברתית) אז איך כן אפשר לדבר על פוליטיקה בצורה נכונה בצופים? האם תמיד חייבים להגיע ליידי הסכמה? או שמספיק שנתנו לחניכים שלנו את הידע ואת העובדות ואת הדעות כדיי שיחליטו לעצמם? או שיתחילו לפתח דעה? מה התחושות שלכם עכשיו אחריי הפעולה על שיחה על פוליטיקה בצופים? ( 21דקות)
6
בסוף החבילה עוברת כדי לשים משהו שהשכבה תשמח לקבל בסוף פעולה מסוג שכזה .משהו משחרר ולא קשור (מצרכים להכנת שוקו) או כל דבר אחר כיד הדימיון פוליטיקה היא התחום הציבורי המארגן את חיי הכלל באמצעות הפעלת משאבי עוצמה ומימוש אינטרסים של פרטים שונים בחברה. פוליטיקה דמוקרטית מניחה שבחברה דמוקרטית יש להשתמש בכוח פוליטי כתחליף לאלימות ,באופן מוגבל ומרוסן ,מתוך קבלה מושכלת של פשרות שהן רע במיעוטו ותוך התחשבות בהכרעות הרוב ושמירה על זכויות המיעוט. לפוליטיקה המודרנית יש כמובן מימד מוסדי הקשור בשלטון ועוסק בתהליכי בחירות ,ייצוג ,חקיקה, ביצוע ושיפוט. המימד האזרחי ,המופשט יותר ,עוסק בקשר בין זכויות וחובות ,ביחסי הגומלין בין הפרט לחברה ,ובמידת אחריות האדם על התחום הציבורי שבו הוא מתגורר ופועל. החל מסוף המאה ה 21התאפיינה הפוליטיקה גם במימד אידיאולוגי שחתר אל עבר מימוש חזון החברה הטובה הרצויה לגוף זה או אחר .2מבחינה זהותית רבים הצעירים המסרבים לזהות עצמם כמי ששייכים למסגרת פוליטית .הם מתכוונים לכך שאין להם כל זהות מפלגתית ובהעדר זהות שכזאת הם חסרי זהות פוליטית .אנו טוענים שמערכת החינוך חייבת לטפח זהות פוליטית ,כאשר אין לזהות בין זהות פוליטית לבין זהות מפלגתית. זהות פוליטית היא תנאי ראשוני לקראת טיפוח אזרחות דמוקרטית פעילה שאינה בהכרח מפלגתית. .1פוליטיקה זהו התחום הציבורי והוא נחוץ לאינטראקציה משמעותית בין אנשים .הזהות הפוליטית היא הרפובליקניזם האזרחי ,התביעה לראות בפרט חלק מקולקטיב ולא רק "אני ואפסי" .ללא זהות שכזאת החברה הופכת לאוסף אקראי של פרטים זרים ומנוכרים זה לזה ,ונוצר אטומיזם מסוכן ברמת הפרט כלפי חברה שזו .כאשר החברה האזרחית מתרוקנת מכל מהות ותוכן ,גדלים לתוכה צעירים מנוכרים וחסרי כלים להתמודדות במרחב קולקטיבי כלשהו. .3זהות אטומיסטית מובילה לנרקיסיזם ,לקבלה נורמטיבית של בדידות ואפאטיות ,לבריחה מכל מחויבות, ולחוסר רצון ויכולת לקחת אחריות .היא מתבטאת בקרב הנוער בראיית הצעיר הזרוק ,והאדיש כדמות "קולית" (גזעית) נורמטיבית ואפילו נערצת .למותר לציין שזהות שכזו מרוקנת מתוכן כל משמעות של הריק שהופך את החברה האזרחית לחסרת חברות קהילתית ,לאומית ,או אוניברסאלית-הומניסטיתִ . מהות וחסרת תוכן מצריך עבודת התערבות בבית הספר בנושא זהות קבוצתית. .4כל זהות קבוצתית היא זהות פוליטית במהותה משום שהיא מחברת את הפרט לחברה ומן הסתם מעלה סוגיות העוסקות במימד הציבורי של החיים
7
פעולה 3דמוקרטיה בישראל חלק א -משיכת חבל מציגים לשכבה דילמה בה הם יצטרכו להכריע- האם להעביר את קורס המדריכים לכיתה ח' או לא? כמו בשבט רמת חן.. השכבה תתחלק לשתי קבוצות וכל קבוצה תבנה לדילמה הזו 1טענות שאותם הם יציגו זה מול זה ) .תוך כדי ליווי הדיון וגרימה לאי סדר יזום נקווה שעדיין לא תתקבל החלטה ( נציע לחניכים לפתור את הדילמה במשיכת חבל ונדאג שהחבל יקרע בזמן המשיכה (מבצעים קשר במרכז החבל -דבר שמחליש את כוחו). דיון:
עלו שתי דעות מנוגדות ולבסוף החבל נקרע בגלל המתיחות /מחלוקות בין הקבוצות .איזה צורת שלטון הדבר מזכיר לכם? (זה גם מאפיין של דמוקרטיה)
דמוקרטיה טיבעה הוא להכריע ע"פ הרוב שמחזיק בכוח .מה יעשה המיעוט? איך יעלה את דעתו וישפיע על קביעות?
לדעתכם דמוקרטיה היא צורת השלטון הנכונה? יתרונות וחסרונות.
ישנן שיטות שלטון נוספות (מלוכה ,משפחתי ,דיקטטורה ,דתי ,קומוניסטי) .ברוב העולם ישנן
שיטות שלטון אחרות .האם זה עדיף על דמוקרטיה? חלק ב' -משפטי דמוקרטיה נותנים לחניכים לבחור מבין מס' משפטים הקשורים בדמוקרטיה ועורכים סבב קצר ובו כל אחד מסביר מדוע בחר דווקא במשפט שלו ומה הוא מייצג.
במתמטיקה ,כמו בדמוקרטיה ,האחד שואב כוח ממספר האפסים שמאחוריו -.לא ידוע
הדמוקרטיה היא אולי המשטר הגרוע ביותר ,אך אין משטר טוב ממנה -.וינסטון צ'רצ'יל
הדמוקרטיה טובה מדי בשביל לשתף אותה עם סתם כל אחד -.ניג'ל רייס
הדמוקרטיה היא הלקאה של העם ,למען העם ,על ידי העם -.אנטול פרנס
שלטון דמוקרטי אמיתי הוא אותו שלטון ,המותיר בידי אדם מספיק חופש ,ובו בזמן דואג לכך שלא יעשה שימוש רע בחופש הזה -.אלברט אינשטיין
לתת זכות הצבעה להמונים ,זה כמו לתת את ניהול הבית לידי הילדים -.אוטו פון ביסמארק
לא קולות של כדורים נחוצים אלא קולות של קלפי -.אברהם לינקולן
דמוקרטיה :ארבעה זאבים וכבש מצביעים על ארוחת צהריים -.לא ידוע
8
ההבדל בין דמוקרטיה לדיקטטורה הוא שבדמוקרטיה אתה קודם בוחר ,ואחר כך ממלא פקודות. בדיקטטורה אתה לא חייב לבזבז את זמנך על בחירות -.צ'ארלס בוקובסקי
כל החזון של הדמוקרטיה הוא להעלות את מעמד הפועלים לרמת הכסילות שהשיגה הבורגנות-. גוסטב פלובר
אזרח אמריקאי יחצה את האוקיינוס כדי להילחם למען הדמוקרטיה ,אבל לא יחצה את הרחוב כדי להצביע בבחירות לנשיאות -.ויליאם ווהן
"שלטון העם ,על ידי העם ,למען העם- ".אברהם לינקולן
"דמוקרטיה היא צורת הממשל הגרועה ביותר פרט לכל האחרות שנוסו- ".וינסטון צ'רצ'יל
"אין לראות דמוקרטיה מוחלטת כצורת שלטון לגיטימית ,לא יותר מאשר מונרכיה מוחלטת היא לגיטימית - ".אדמונד ברק
"זה לא דמוקרטיה ,זה דמו - ".הרב דב ליאור
"דמוקרטיה איננה חוק של הרוב ,אלא הגנה על המיעוט ".אלבר קאמי
"הטלוויזיה עשתה את הדיקטטורה לבלתי אפשרית ואת הדמוקרטיה לבלתי נסבלת- ". שמעון פרס
"כאשר ביקר פעם אנאכארסיס באספה התפלא על העובדה שביוון נוהגים חכמים לדבר וכסילים להחליט - ".פלוטארכוס
"מה בין דמוקרטיה לדיקטטורה? בדמוקרטיה כל מה שלא אסור – מותר .בדיקטטורה כל מה שלא מותר – אסור".
"זכור ,דמוקרטיה אף פעם לא מחזיקה מעמד הרבה זמן .היא תיהרס במהרה ,מותשת ,תרצח את עצמה .עדיין לא הייתה דמוקרטיה שלא התאבדה - ".ג'ון אדמס
"דמוקרטיה היא של ברי המזל ושל העשירים שבה לעניים אין חלק".
"פעמים רבות נוכחתי לדעת בהזדמנויות שונות ,שדמוקרטיה אינה מסוגלת לשלוט באחרים". -קליאון בן קליאינטוס
"המדינה הזו היא יהודית ודמוקרטית :דמוקרטית כלפי יהודים ,ויהודית כלפי ערבים- ". אחמד טיבי
"דמוקרטיה היא לא רק זכותו של הרוב לשלוט ולמשול אלא בעיקר היא זכותו של המיעוט להיות שונה אך שווה".
9
חלק ג' -יהיה בסדר.. מחלקים פתקים נבחרים מנאומו של רבין – "יהיה בסדר" וכל פעם חניך אחר יקרא. דיון: מה אומר רבין בקטע שלו? האם זה מתקשר לדמוקרטיה? האם שיוון מלא הוא בסיס לאי סדר ואי אחריות אישית? מה דעתכם ,איפה אתם נתקלים בזה בחיי היומיום שלכם? כשיש שיויון מלא כולם באמת עושים? דוגמאות: מלחמת יום כיפור ,אסון המכביה ,אסון ורסאי ,נחשון וקסמן ,דרק רוט ,יצחק רבין. סיכום הפעולה במחשבות על העתיד של מדינת ישראל בדגש התנערות השלטון. יצחק רבין ,נאום בטקס סיום ביה"ס לפיקוד ומטה 02 ,באוגוסט 1990 לאחת הבעיות הכואבות שלנו יש שם ,שם פרטי ושם משפחה ,זהו צירוף שתי המילים "יהיה בסדר" .צירוף המילים האלה ,שרבים מאיתנו שומעים בחיי היום-יום של מדינת ישראל ,הוא בלתי-נסבל .באחורי שתי המילים האלה חבוי בדרך-כלל כל מה שלא "בסדר" :יהירות ותחושת ביטחון עצמי מופרז ,כוח ושררה, שאין להם מקום .ה"יהיה בסדר" מלווה אותנו כבר זמן רב ,שנים ,והוא סממן לאווירה הגובלת בחוסר אחריות ברבים מתחומי חיינו .ה"יהיה בסדר" ,אותה טפיחת כתף חבר'מנית ,אותה קריצת עין ,אותו "סמוך עלי" ,הוא סממן לחוסר סדר ומשמעת ,למקצועיות שאיננה ,לבטלנות שישנה. אווירת ה"חפיף" היא ,לצערי הרב ,נחלת ציבוריים רבים בישראל ,לאו דווקא בצה"ל .היא אוכלת בנו בכל פה .ואנחנו כבר למדנו בדרך הקשה והכואבת ש"יהיה בסדר" פירושו שהרבה מאוד לא "בסדר"....... "....מה אני רואה לעצמי זכות וחובה לתבוע מכם? בראש ובראשונה – אחריות .נותנים בידיכם גורל חיי אנשים אחרים .נותנים בידיכם מסגרות אירגוניות גדולות ביותר ,שאנשים בעלי ניסיון של עשרות שנים לא זוכים להיות אחראים לדומות להן .נותנים לאחריותכם ציוד לחימה ששווה עשרות מיליונים ,מאות מיליונים .ואנחנו ,שנותנים בידיכם את הסמכות והאחריות לחיי אנשים .לחיי הבנים והבנות שלנו ,שמים בכם את מבטחנו ,אחרי שהוכחתם יכולת וצברתם ניסיון .האחריות שלכם היא מוחלטת ,אין לכם אל מי להביט מאחוריכם .האחריות נעצרת אצלכם. אין כבדה וחשובה יותר מאחריותכם לחיי האחרים .רובם המכריע של בני הנוער מגיעים אלינו בהתלהבות, ועם זאת ,בלתי-אפשרי ,כמעט בלתי-אנושי ,שלא יהיה משבר כלשהו במעבר מהבית החם ,המלטף ,אל הטירונות הקשה ואוהל הסיירים בחורף ,ברגעי המשבר הללו ,אחריותכם כפולה ומכופלת.
11
צבא הולך למלחמות וחוזר מהן פגוע ושכול .במלחמות נופלים קורבנות ,חובתנו לעשות הכול כדי לחסוך את המלחמות .אבל לפעמים אין ברירה .נפל בגורלי לבקר בבתי משפחות שכולות רבות בישראל ,ואני אומר לכם במלוא האחריות ,שאין דומה ביקור תנחומים אצל משפחה ששכלה את בנה במלחמה לביקור אצל משפחה שבנה איבד את חייו רק משום שחברו פלט כדור ,רק משום שמפקדו נתן פקודה לא מקצועית ולא נכונה ,רק משום שחבריו שיחקו בחומרי נפץ ,או ברשת על מסלול המראה .אין ניחומים למשפחה שבנה נפל במלחמה ,אבל בני המשפחה יודעים אז שבמותו הציל את חיינו .מה תאמר לאם שבנה נהרג רק משום שאחד החיילים לא פעל לפי ההוראות והפקודות? שמישהו פלא כדור? נסע במהירות מופרזת? איך נישיר מבט לעיניו של אב ,שבנו נהרג בגלל שמישהו חשב ואמר "סמוך עלי" או "יהיה בסדר" ,ושום דבר לא היה בסדר? בשנים האחרונות ,בעיקר בשנתיים האחרונות ,חלה ירידה משמעותית במספר התאונות והנפגעים בצה"ל, אבל את המשפחות לא מעניינת הסטטיסטיקה .מי ששכל את ילדו ,שום מספר ושום אחוז אינם מעניינים את ביתו שנחרב .לא התרגלנו ולא נתרגל להרוגים בתאונות בצה"ל ,וכל קורבן שכזה מחולל מצב רוח קשה בציבורים רחבים .אני יודע שבתנאים שבהם פועל צה"ל עלולות לקרות גם תאונות .אני יודע שצה"ל עושה כל מאמץ למנוע תאונות ונפגעים .רק מי ששירת כמוני ,בשנות החמישים והשישים ,יודע להעריך עד כמה השיפור גדול .אני ער למעשים הגדולים למניעת תאונות בצה"ל ואומר לכם :אין די בכך ,אל תאמרו :אי- אפשר היה למנוע .אל תאמרו :זו היתה גזרת גורל .אין זה כך .הרבה מאוד ,כמעט הכול ,תלוי בכם .אליכם התכוון ראש-הממשלה הראשון ,דוד בן-גוריון ,כאשר אמר" :תדע כל אם עברייה שמסרה את גורל בנה לידי המפקדים הראויים לכך" .אתם הראויים .אתם האחראים. מה עוד אנחנו תובעים מכם? אנחנו תובעים מכם מקצועיות ,מפקד ,בכל דרגה ,חייב להיות בעל המקצוע הטוב ביותר ביחידתו .אין פשרות בעניין הזה .מפקד שאינו מקצועי דיו מאבד את סמכותו מהרגע הראשון .חייליו מבחינים בכך מיד, ואפילו אם אינם אומרים לו ,הם לא ילכו אחריו לשום מקום .להיות חייל מקצועי לקראת שנות האלפיים פירושו ,מבחינתכם ,ללמוד ללא הרף ,להתעדכן ,לדעת הכול ,להטמיע את החומר ,להתאמן ,לתרגל ,לא להרפות. אנחנו תובעים מכם יוזמה ותושייה .מפקד בצה"ל אינו יכול לחכות שאחרים יעשו עבורו את המלאכה, שאחרים יבואו עם הרעיונות הנכונים ,מפקד בצה"ל חייב להתסיס את מוחו ללא הרף ,לחפש פתרונות, להציע רעיונות ,לפעול ולהפעיל כדי להיות ראשון – ואם אפשר גם מקורי – בכל תחום פעילות .בשנות האלפיים חייב צה"ל במפקדים וקציני מטה שמוחם פורה .אני מכיר אתכם ושכמותכם :אתם כאלה. אנחנו תובעים מכם שכל ישר .צה"ל בנוי על פקודות ונהלים .אי-אפשר אחרת .אבל גם במסגרת הפקודות והנהלים יש מקום להפעיל את השכל הישר לנוכח הנסיבות המשתנות .מפקד טוב הוא זה שרואה את הדברים נכוחה ,מנתח את המצב בצורה הנכונה ביותר ומוצא את הפתרון הטוב והפשוט ביותר.
11
אנחנו תובעים מכם להיות בני-אדם .קל מאוד להשתכר משררה וכוח .הבנים והבנות שלנו ,החיילים שלכם ,הם כחומר ביד היוצר – ואתם היוצרים .חובתכם כמפקדים למצות את המקסימום מחיילכם, לאמן ולתרגל אותם כדי שיהיו החיילים הטובים ביותר ,להוציא מהם ליטרים של זיעה ואף לא טיפה אחת של דם ,אבל גם לדאוג לכסות אותם בלילה ,להמתין להם אחרי מסע מפרך עם הסנדוויצ'ים והשתייה, להיות איתם ברגעים הקשים ,להיות אב וחבר כשצריך. אנו תובעים מכם דיווח אמת .אין תחליף לדיווח אמת – ובזמן ,כדי להגיב ולפעול נכון .חובתו הראשונה של כל מפקד בכל עת היא לדווח אמת ,גם אם היא מרה ,בין שהיא לטובתו ובין שהיא לא לטובתו .דיווח שאינו אמת גורר אחריו החלטות שגויות שסופן קשה ,עד כדי סיכון המשימה והחיים. אנו תובעים מכם דוגמה אישית ,משמעת ,וגאווה ,ומוטיבציה ,ויש לכם מכל זה ,והגעתם לכאן עם כל אלה. בוגרים,משפחות,אורחים, בפרוס תקופת החגים ,לקראת השנה החדשה ,אני מאחל לכולכם מכל הלב שנה טובה שנישען עליכם בהחלטותינו ,שתדעו מלאכתכם ותעשו אותה היטב .שנה טובה".
12
פעולה 4שסעים בחברה
מטרות: הכרת השסעים -לאומי ,דתי ,מעמדי חברתי ,אידיאולוגי פוליטי ,עדתי. העמקה בשסע הדתי. נקיטת עמדה ,למחשבה על תפקידנו בחברה ,על האחריות של המוסדות המדיניים. שסע בכלליות :שסע חברתי פירושו קווי גבול חברתיים החוצים את החברה ומחלקים אותה למחנות שונים .בין מחנות אלה מתקיים מתח. #ישנם 1חלקים שעליהם להשיג ,כל חלק מחולק לשניים ,אחרי כל משימה מקבלים את החלק שעליו הכותרת ,והם משלימים -מי נגד מי.- שסע עדתי בין אשכנזים יוצאי אירופה וצפון אמריקה לבין מזרחיים יוצאי אסיה ואפריקה 1 #קב' :תחרות קצרה )1 -צריך להגיד על חברי הקבוצה השנייה -על כל אחד מה המוצא שלו. )0כל פעם נציג מהקב' צריך לעלות ולספר בדיחה עדתית -עד שייגמרו הבדיחות- מי שיותר מצחיק זוכה .חשיפת חלק ראשון -עדתי ,לעבור לרגע על אילו עדות קיימות ,במדינתנו שהיא "כור היתוך" אשכנזים ,מזרחיים (מרוקאים,עיראקים,פרסים) ,אתיופים ,רוסים- .מי נגד מי- 11דק'
שסע לאומי שסע לאומי -בין הרוב היהודי לבין המיעוט הערבי. #פריצת מעגל שכב"ג הפוכה -מעט בפנים שרוצים לצאת החוצה. חשיפת חלק שני -לאומי ,מיעוט ערבי שחי במסגרת של מדינה יהודית -גורם להגדרת זהות בעייתית (המונח ישראלי) -מי נגד מי- 1דק' שסע מעמדי חברתי כלכלי -בין עשירים לעניים ,משכילים למשכילים פחות ,תושבי ישובים מבוססים לתושבי עיירות הפיתוח. #אבולוציה -אבל לא כולם מתחילים אמבות ,יש ייצוג לכל "שלב" ,כשאמבות יש הכי הרבה וככל שעולים פחות ,בזמן המשחק ,בנאדם שמפסיד פעמיים ברצף יורד שלב. חשיפת חלק שלישי -מעמדי חברתי כלכלי -מי נגד מי- 12דק' שסע פוליטי אידיאולוגי בין ימין ניצי לבין שמאל יוני בנושאי חוץ ובטחון. #הקראת משפטים /תחומים ,ועליהם לבחור בעד או נגד וללכת ימינה או שמאלה לפי ההכוונות שלי. אח"כ חשיפת שמאל-מרכז-ימין מה זה אומר עפ"י המשפטים ומפלגות ראשיות בכל מחנה (ניירות עיתון) 12דק' שסע דתי בין יהודים דתיים ליהודים לא דתיים ובין דתיים לבין עצמם.. #חשיפת חלק חמישי -דתי -מי נגד מי ,-חלוקת החניכים ל 3-קבוצות דיון ,לכל קבוצה ניתן מקרה אמיתי-דילמה, .2פתיחת חניון כרטא בירושלים בשבת -חילונים בעד -טיול בשבת ,יום המנוחה ,בילוי ,דתיים נגד -חילול שבת ,שעלול להביא לגזרות רעות על העם. .1מצעד הגאווה בירושלים -חילונים-הבעת הגאווה של הסקטור ההומו-לסבי ,ירושלים היא בירתם ורוצים להפגין בה ,לא פוגע באף אחד -מי שלא רוצה שלא יסתכל ,זכות בשם הפלורליזם וחופש הביטוי, דתיים -משכב זכר אסור בתורה ,זוהי הפגנה לא צנועה הפוגעת בצניעות שיש לשמור ,ועוד בירושלים העיר הקדושה. .3צנעת נשים -אוטובוס מחולק ,מדרכות שונות .חילונים -נגד ,שיוויון זכויות ,ללא אפליה או דחיקת וביטול מעמד האישה ,דתיים -שמירה על הצניעות מקדשת הכל. בכל מקרה על החניכים יהיה להציג שני טיעונים המצדיקים כל צד ולהביע את עמדתם בנושא 11 .דק' 13
דיון על השסע הזה: 12דק' יהודים בתוך עצמם ,זרות כביכול עם "אחים לדם" ,על מה יש שסע? אמונה-לא ,קיום מצוות-לא ,צבא- הולכים/לא ,קצבאות משפחות מרובות ילדים ,מעגל העבודה ,חינוך דתי שלא לומדים אנגלית ומ"מ (כלום חוץ מתורה) האם כל החיכוכים הללו שווים? למה צריך את הדת? נותן לנו משהו עצם קיום הדתיים? אולי כולנו נהיה חילונים וזהו? –דתיים שומרים על הציביון היהודי? אם כולנו היינו חילוניים היינו מאבדים את הזהות היהודית? לא היה לנו מאיפה "לינוק" את היהדות? כל הדתיים אותו דבר? "הם" ו"אנחנו" -לעבור בנגיעה קלה על הזרמים השונים. האם אני כחילוני מכיר את הצד השני? זה מעניין אותי? סולד מחרדים? יכול להגיע למצב של התנתקות טוטלית? מלחמת אחים? בסופו של דבר -לדעתי ,להכיר להתעניין וללמוד ,לדעת להבדיל ,לראות שלא נעשית פגיעה אבל לכבד, "חיה ותן לחיות", גישור על השסעים #שני ספסלים 1 ,החלקים ביניהם ,עליהם לעבור מעל לספסלים ,שימו בפלטה/סנאדות 1 .דק' סיכום 11 :דק' הגדרת שסע. כשאנחנו מול צד שני מה קורה לנו? אנחנו באמת פתוחים לשמוע אותו ולקבל אותו? אין צרות מחשבתית? שרק מה שמוכר הוא הנכון? האם יש צורך לצמצם את השסעים או לאפשר להם להתקיים? האם מכירים דרך שבה יש ניסיון לגשר? (סטטוס קוו) בהכרות עם הצד השני נוכל לגשר ולסגור את השסע? אפשרי לבטל אותו לחלוטין? איך אני מרגיש בתוך השסעים הללו? האם יש לי פחדים הקשורים לשסעים? פלורליזם -יש מקום לכל איש לחיות לפי הדעות שלו כשצד אחד מקשיב ומנסה להכיר את הצד האחר -ניתן לצמצם את השסע ולא להעמיק אותו ,לא להגיע למצב שזה "אנחנו" ו"הם". החברה בישראל בסופו של דבר היא חברה אחת ,וצריך ללמוד איך לגשר על שסעים ,לשמור עליהם בשליטה ,שלא יעמיקו למצב של נתק -כי כך המדינה לא תוכל להתקיים .כן צריך להביע דעה ,ולראות שאף צד לא מושך חזק מדיי ,ולזכור תמיד שאין שחור ולבן ,אין אמת אחת מוחלטת ,ועלינו ללמוד להכיר ,לדעת את השונה מאיתנו ,לכבד אותו ולמצוא את דרך המלך באמצע. בסופו של דבר כולנו מכוונים לאותו מקום בדרכים שונות.
14
פעולה 1הסללה בחברה מטרות: מה כבר קבוע מראש בחברה שלנו? האם אני במסלול חיים שקבעה לי החברה מראש? האם ניתן לצאת מה"הסללה"? חברה וכלכלה -מה הקשר? עוני בארץ. כמה אני מסכן? #מחולקים לקב' ,כל קב' צריכה לכתוב (לפי הקריטריונים) למה הם הכי מסכנים( .לעודד אותם ממש להוציא את הכל החוצה. קריטריונ ים :לימודים ,צופים ,חוגים/תחביבים אחרים ,עזרה בבית (מה אני צריך לעשות?) ,מחלות (כולל טיפולים בחצ'קונים) ,טיפולי יופי שונים ,אוכל (מה הכריחו אותי לאכול השבוע? ויטמינים?) ,אחים/הורים שעיצבנו וכו'. חיבור בהמשך הפעולה (תולים על הקיר) שיוויון הזדמנויות #זיכרון שלקבוצה אחת יש עוד תור .בהתחלה אני מחלקת להם כרטיסיות שכל אחד כותב שם/דבר מצחיק (פעמיים כמובן). מה יוצר חוסר שוויון הזדמנויות? תסכול? מרמור? האם זה מוביל תחושות כלשהן בעם? #המשחק המשוגע עם המשבצות -המטרה להגיע אל חפיסת השוקולד ,התקדמות במשבצות במסלול מ1- , 11נק' התחלה עפ"י קלפים שאני נותנת להם (יש גם קלפים ריקים (לא נכנסים למשחק) יש 1נק' שכשמגיעים אליהן אפשר להמציא חוקים למשחק ( 21ו )21-חושפים את העובדה רק כשמישו מגיע לשם..הדגמת חוסר שוויון הזדמנויות. שאילת השאלות שמצורפות למשחק ילד א' ילד ב' – הסללה #כל אחד מקבל פתק שמייצג דמות בחברה הישראלית. הדמויות .2 :אסנת ( ,)21מסביון; .1ליאור ( ,)21מירוחם; .3עמוס ( ,)41פועל ניקיון זמני; .4סשה (,)11 עולה חדש; .1מוחמד ( ,)21מג'יסר א־זרקע; .1תומס ( ,)11עובד זר מניגריה; .7יוני ( ,)31בכיסא גלגלים. אסור לגלות לשאר מה כתוב בפתק. כולם בשורה ואני מקריאה שאלות .כל אחד שהדמות שלו משיבה "כן" על השאלה צועד צעד אחד קדימה. מעולם לא הופליתי בגלל המוצא שלי. למדתי באוניברסיטה ,ואם טרם למדתי – אני מאמין שאלמד בעתיד (הזכות לחינוך). אם איאלץ לעבור ניתוח אקבל את הטיפול הרפואי הטוב ביותר (הזכות לבריאות). אני יכול להרשות לעצמי ללכת לסרט פעם בשבוע (הזכות לתרבות). אף פעם לא נמנעתי מלעשות משהו כי לא היה לי מספיק כסף. אני מרוויח משכורת חודשית שמספקת את צרכיי ,או שהוריי מרוויחים מספיק כדי לספק את צרכיי. אּוכל להיכנס לכל מקום בילוי אם רק ארצה (לכוון לסוגיית הסלקציה של מזרחים במועדונים, ולאפליית נכים). יש לי הרבה זמן פנוי שאני יכול לנצל לפיתוח תחביבים. כשהייתי ילד היו לי הרבה צעצועים וספרים. אם ילדיי יתקשו בבית הספר אּוכל לספק להם שיעורים פרטיים ולסייע להם. בסך הכול אני מרגיש בטוח ואופטימי לגבי העתיד שלי. #סבב פנטזיות :כל אחד אומר את שמו ,מוסיף 1שנים לגיל שלו ,ואומר מה הוא עושה עכשיו .הבא אחריו מוסיף 1שנים לגיל של זה שמימינו ומה הוא עושה עכשיו וכך הלאה" ...שלום קוראים לי ,..אני בן/בת,.. והיום אני עושה (מה עושה בחיים)" 15
הסב ב הזה מראה מה השאיפות של כל אחד בחיים ,לאן אתם רוצים להגיע ,מה אתם חושבים שאתם מסוגלים לעשות .האם השאיפות שלכם אמיתיות? (מאמינים שתוכלו לעשות את זה?) או פנטזיונריות? 12דק' #קוראים את ילד א' וילד ב. -מה המציאות המשתקפת לנו מהקטע?
-
האם ילד א' וילד ב' מקבלים הזדמנות שווה להצליח בחיים? האם ,לדעתכם ,אסנת מסביון ולירון מירוחם מקבלים הזדמנות שווה להצליח בחיים? האם לדעתכם יש סיכוי לילד ב' להתקדם? מבחינת השאיפות שלכם -תחושה של מסוגלות לשאוף גבוה? האם חוסר שיוויון גורם לשאיפות נמוכות? אילו תחושות ילד ב' מפתח כלפי המדינה?
סיכום: מעבר על שני המשחקים בהם לא היה שיוויון הזדמנויות. מה המושג שוויון הזדמנויות אומר לכם? ( מסבירים ) הגדרה#הצגת נתונים מדו"ח העוני האלטרנטיבי ,הגדרה מהו עוני (דגש על ילדים ,חינוך ,יציאה ממעגל העוני) לאור ילד א' וילד ב'- אתם מודעים למצב הקיים היום בארץ?ילד א' ב' מתאר את מעגל העוני שנמשך ונמשך- מהי הסללה? האם זה אומר לכם משהו? האם החיים כבר נקבעו מראש ברגע שנולדנו? אבל אולי גם אם אין שוויון הזדמנויות ,כל אדם שיעבוד קשה מספיק יצליח להתקדם ,לא משנהמה הייתה נקודת ההתחלה שלו? האם לדעתכם אפשרי שהלולאה הזו תשבר? כיצד? מה נדרש? מצד שני – איך ייתכן שרוב הסטודנטים שלומדים באוניברסיטה הם בנים של עשירים? הם באמתחכמים יותר ,או שאולי אנשים עניים לא מצליחים להתקדם בחיים כי נמנע מהם שוויון הזדמנויות? איפה יש עוד מקרים של פגיעה בשוויון הזדמנויות בחברה? ( נכים ,נשים וגברים במקומות עבודה,וכו) האם האחריות על יצירת שוויון הזדמנויות היא רק על המדינה? עכשיו קצת להסתכל על עצמנו- למי אתם משייכים את עצמכם? האם אתם באמת מסכנים? האם בתור ילדי א' -אתם מעריכים את מה שיש לכם? את האוכל של 3ארוחות ביום? אתהלימודים? חדר משלכם? את העובדה שאתם לא צריכים לעבוד כדי לעזור להורים? בתור מי ששפר עליהם גורלם -יש עליכם את האחריות לעשות? לראות קצת מעבר לבועה הקטנהשלכם? לצרות שלכם? איך אנחנו כפרטים יכולים לתרום לשוויון הזדמנויות בחברה? (למחשבה) .2אתם לא מסכנים ,אתם הרבה יותר ברי מזל ממה שנדמה לכם -וצריך להודות על כך ולהיות מודעים לכך. .1לפתח מודעות למי שלא ככה ,שנמצא ממש סביבנו. 16
.3לנצל את ההזדמנויות שיש לכם -אבל במקביל -לקחת אחריות ולעזור גם למי שנמצא בתוך ה"מעגל". .4קיבלתם את הכלים -תעשו עם זה משהו. .1כן ,אולי בחנוכה זה נראה תלוש ולא קשור -אבל אלו היו סטודנטים שעושים משו עם זה-שתורמים .זה לא מתחיל ונגמר בשנת שירות .זה להסתכל קצת מעבר לאני-עצמי ולהבין שעלינו לקחת אחריות.. ציוד :פתקים לדמויות ,קלפי זיכרון ,חב' שוקולד ,קוביה ,פתקי מספרים(לנק' פתיחה) ,מסלול משבצות (או פשוט דפים עם מספרים?) ,נייר עיתון -חצי לכל קב' בהתחלה ,נייר עיתון לחוקים .דו"ח מודפס ,להכין על כרטיסיות נתונים (תואמי קריטריונים של ההתחלה). לורדים ,מסקנטייפ.
17
ילד א' ,ילד ב' מעשה בשני ילדים שנולדו באותו יום ,באותה שנה ,באותה מדינה -ילד א' וילד ב' לילד א' יש אבא בהיי-טק ואמא מנהלת בית ספר, לילד ב' ,אמא עוזרת לגננת ואבא מאבטח בסופר. לילד א' יש חדר מלא צעצועים ומשחקים, לילד ב' יש חדר עם עוד ארבעה אחים. ואחרי שש שנים ,באותו יום באותה שנה ,הם נכנסים לכתה א', אבא של ילד א' מקפיץ אותו לבית הספר באוטו מתוך הרגל, וילד ב' ...הוא מגיע לבד וברגל. ילד א' מגיע כשהוא כבר יודע לכתוב ולקרוא ,קצת חשבון ,ואפילו קצת אנגלית. לילד ב' אין ילקוט ,אז הוא סוחב את המחברות בשקית ההורים של ילד א' מתפנים לעזור בשיעורי הבית ,בלפתור תרגילים, ההורים של ילד ב' עד מאוחר עובדים. ילד א' מגיש למורה את כל עבודות הבית מודפסות, ולילד ב' בבית נגמרו הדפדפות. לילד א' יש חוג ציור ,קפוארה וטיפוח גינה, וילד ב' כשהוא שומע את אבא צועק שאין כסף הוא מתחמק החוצה לשכונה. ולמרות הכל ,ילד ב' מתאמץ בכל כוחו לסגור את הפער ,כי אבא שלו אמר" :אתה תלמד כדי שלא תגמור כמוני!". וחולפות שש שנים ושני הילדים בכתה ז' והנה הם מחולקים להקבצות: ילד א' הולך להקבצה א' וילד ב' הולך להקבצה ב'. לילד א' יש מורה פרטית ,כי הוא מתקשה בניתוח סיפור. וילד ב' לומד מתוך שעמום לשרוף את פח המחזור. לילד א' כולם קוראים "חכם" כי הוא יודע מתמטיקה 211 -אחוז! ולילד ב' מסבירים שיש בעיה -בעיית קשב וריכוז. והשנים חולפות והילדים מגיעים לתיכון, וילד א' הולך ל 1-יחידות מתמטיקה 1 ,פיסיקה ו -1אנגלית ,למרות שהוא לא גאון, וכשילד ב' עולה ל ,4-החבר'ה בשכונה אומרים שהוא לומד המון. ופעם באחת ההפסקות מבטיהם הצטלבו ועברה לשניהם,ממש במקרה ולרגע קצר ונדיר ,אותה מחשבה בראש:אולי משהו פה קצת דפוק?! בסוף התיכון ילד א' מתגייס ליחידה במודיעין, וילד ב' עושה שבועיות בשביל שיוכל גם לעזור בבית עם האחים... 12שנים חולפות מאותו יום בו נולדו שני הילדים והנה הם משוחררים מהצבא. ההורים של ילד א' עוזרים לו לשלם על הטרק בנפאל, ילד ב' משלים בגרויות בבוקר בפרויקט מיוחד ...ובערב עובד כסבל. והם נכנסים לאוניברסיטה באותו היום באותה שנה, וילד ב' חש שהוא ניצח ,למרות הכל הוא ניצח ,הוא הגשים את חלום ההשכלה הגבוה. ילד א' שילם מראש את שכר הלימוד לארבע שנים, ילד ב' עובד בלילות וממשיך ללמוד בימים- וככל שהאוברדרפט גדל ,כך יורדים הציונים ואחרי שנתיים ילד ב' נשבר" .נלך לעבוד שנתיים ,שלוש ",הוא אומר לעצמו" ,נעשה קצת כסף ואח"כ נחזור ללמוד" .ילד ב' נוטש את ספסל הלימודים והוא לא חוזר יותר לעולם... אחרי 31שנה ,שני הילדים כבר בני .31 ובאותו יום ,באותה שנה ,באותה מדינה ,נולדים לשניהם שני ילדים .לילד א' נולד ילד א' .לילד ב' נולד ילד ב'. כך המעגל רק הולך וגדל.
18
אסנת (,)21 מסביון
ליאור (,)21 מירוחם
עמוס ( ,)41פועל ניקיון זמני
סשה ( ,)11עולה חדש
מוחמד ( ,)21מג'יסר א־זרקע
תומס ( ,)11עובד זר מניגריה
יוני ( ,)31בכיסא גלגלים
רוני ( ,)1גרה בהדר ,חיפה
אליאס ( ,)1עולה חדש מארגנטינה, בית שאן.
גבריאלה ,)31(,עולה חדשה מארגנטינה.
נעה ( ,)21חיילת, כפר סבא
קובי אבוטבול ( ,)11חייל משוחרר ,עפולה.
19
פעולה 6תרבות ,דמוקרטיה והדרת נשים
מטרות: החניכים יחשפו למושג "הבדלי תרבויות" ולכך שלעיתים דברים נראים ונתפסים אחרת בין תרבויות. החניכים יחשפו למתח הקיים בין חרדים ודתיים לחילונים על דמותה של ישראל. החניכים יבחנו את תופעת הדרת הנשים בהתאם למידע שאליו נחשפו במהלך הפעולה.
מהלך הפעילות: .1משחקי פתיחה 21 -דק'. .2הסיפור על האיש הירוק 1 -דק' .3זהה את הדמות 21 -דק' בוחרים מתנדב ,ואומרים לו שעליו לגלם בפנטומימה דמות מסוימת .על הקבוצה לנחש איזו דמות הוא .דמויות :בדואי בסיני ,סיני/יפני ,הודי ,אמריקאי ,קיבוצניק ,צופיפניק ,אפריקאי ,חרדי. .4הגדרת קהילה תרבותית 21 -דק' מחלקים את הקבוצה ל ,3 -ולכל קבוצה מגדירים איזו קהילה היא .כת האימיש ,שבט המסאי ,או הכושים העבריים מדימונה .נותנים לכל קבוצה חבילת כרטיסיות מעורבבת של כל 3הקבוצות ,ועליהם לנחש אילו כרטיסיות מבין הערימה מאפיינות את הקבוצה שלהם .לאחר 21-1דק' מתכנסים במליאה, וכל קבוצה מציגה את הכת שלה והמאפיינים שלה לשאר הנוכחים .המדריך מאשר לגבי כל דבר אם נכון או לא נכון. הכרטיסיות נלקחו מפעילות המופיעה באתר "חיים בדרך ארץ" http://www.derech-eretz.org/ .5אליפות ישראל בדקה 11 -דק' עדיין במסגרת 3הקבוצות המקוריות ,משחקים משימות נוסח "אליפות ישראל בדקה" .כל קבוצה שולחת נציג כדי שיתמודד מול הנציגים האחרים .עומדים לרשותם 11שניות בשביל לעשות משימה. אם הצליחו -הרוויחו גלגל הצלה .המטרה שלהם היא לאסוף כמה שיותר גלגלי הצלה לשלב הבא של המשחק. .6חידון על החרדים 21 -דק' עושים חידון בין הקבוצות על החרדים .כל קבוצה צריכה להגיד מה התשובה הנכונה מבין 3תשובות אפשריות .אם טעתה ,יכולה לבטל את הטעות על-ידי שימוש בגלגל הצלה שהרוויחה בשלב הקודם. .7המתח הקיים בין יהודים לדתיים וחרדים במדינה 21 -דק'. המדריך ישאל את החניכים מה הם מרגישים כלפי יהודים המשתייכים לזרמים השונים .בשלב זה .8ננסה להתמקד בקונפליקט ובמתח שיש בין החברה החילונית לחברה הדתית והחרדית במדינה. האם רציתם לעשות משהו ולא יכולתם בגלל הדתיים? האם זה צודק לדעתכם? האם פגשתם פעם חרדי? דיברתם איתו? מה לדעתכם החרדי חושב עליכם? האם מדינת ישראל היא מדינה יהודית או דמוקרטית? מה יותר? מה הייתם רוצים שיהיה יותר?
21
.9כיצד החרדים רואים אותנו 1 -דק' ניתן לחניך להקריא מאמר שפורסם באתר ערוץ ,7וננתח אותו. .11דיון על הדרת הנשים 1 -דק' נבחן ביחד את תופעת הדרת הנשים וננסה לנתח אותה מפרספקטיבות שונות. .11סיכום 1 -דק'. סה"כ :שעה ו 41 -דק'.
21
22
23
24
קלפי כת האימיש "רומשפרינגה" – טקס מעבר טקס טבילה שני אותו עובר הבוגר במהלך מס' חודשים או יותר ,בו משוחרר הצעיר המגיע לגיל בגרות מחוקי החברה והכנסייה ובסופה הוא מקבל על עצמו את מצוות הדת ומוטבל שנית
טקס דתי: אסור לאכול בנוכחות זרים .האוכל הוא טקס דתי המיועד אך ורק לחברים בכת .אין מגישים אוכל לאורחים וכמובן שאין אוכלים אצל אחרים.
אורח חיים:
אורח חיים:
מנגנון פיקוח חברתי חשוב מבוסס על עידוד שיחות מעמיקות ומפגשי פנים אל פנים .לכן נאסר על בני הקהילה להחזיק טלפון.
דוגלים באורח חיים צנוע ונמנעים משימוש בטכנולוגיה מודרנית. בתחבורה הם עושים עד עצם היום הזה שימוש בסוס ועגלה במקום מכוניות
לבוש:
אורח חיים:
חזותם עבדקנית הם מגלחים את
הפרדה מן העולם ומנהגיו
שפמם .כחלק מעקרון הצניעות הנשים
והסתגרות בקהילה ובמשפחה
אינן עונדות תכשיטים.
לבוש:
שפה:
הבגדים אינם מאפשרים חופש פיזי וחופש חברתי .ההקפדה על השוני בבגדים מעודדת ענווה והפרדה מהעולם שבחוץ .בגדיהם אינם תחפושת ,אלא ביטוי לאמונתם. הביגוד שחור.
תלת לשוניים :בבית מדברים בדיאלקט גרמני ,בקשרי עבודה הם משתמשים בגרמנית גבוהה ולומדים אנגלית כדי לשוחח עם מי שאינו חבר בכת.
25
אורח חיים:
אורח חיים:
בחתונות אין נשיקות ,טבעת ,פרחים, צילומים וקייטרינג .אחרי החתונה תתקיים סעודה של מטעמים מסורתיים .הכלה תופרת לעצמה שמלת כלה כחולה ,שתשמש אותה לתפילות בשנים הבאות ולקבורה.
הצעירים עוסקים בספורט כבילוי חברתי מרכזי בעיקר היות שהם מנועים מגלישה באינטרנט וצפייה בתכניות בידור בטלוויזיה ,ואף מוגבלים בשמיעת מוזיקה
תפיסות ואמונות:
לבוש:
חברי התרבות מתנגדים לאורח החיים
סממן לבוש בולט הנו הכובע השחור רחב השוליים שהגברים נוהגים לחבוש וכן העובדה ,כי אין כפתורים בבגדי הקבוצה ,אלא ווים ולולאות .הלבוש מאפשר להם לזהות את הדומים להם ולהבחין בהם.
המודרני מתוך הנחה כי אורח חיים זה מביא לניכור ולהתפוררות ערכית וחברתית.
קלפי העבריים מדימונה טקס מעבר
טקס נישואין
בטקס ,לובשים לבן .ההורים ,הקרובים והמתבגרים מברכים; הבנות מקבלות פרחים והבנים טבעות .מקריאים את שמות המבוגרים החדשים ,ומרגע זה ואילך הם כשירים לעמוד במשימות הקהילה ,הטקס יכול להיעשות מגיל 18עד . 25
החלק המרכזי בטקס הנישואין הוא הנדרים שהנישאים נודרים לגבי תרומתו של כל אחד מהם למערכת הזוגית והמשפחתית .בתום הנדרים ,הכוהן מושח את מצחי שניהם בשמן ומברכם.
אורח חיים:
אורח חיים:
רוב חברי הקבוצה חיים בקהילה שיתופית ומונים כיום מעל 2,111איש. חברי הקבוצה דוגלים בטבעונות ובנישואים פוליגמים.
הקהילה דוגלת בתזונה טבעונית וכן בהינזרות מאלכוהול למעט יין מיצור עצמי ומתרופות כלשהן.
26
לבוש:
אורח חיים:
בגדיהם עשויים מבדים טבעיים בלבד
מלבד המועדים הנזכרים בתורה ,הם חוגגים שני חגים נוספים .האחד מציין את יציאת הקבוצה מארצות הברית לליבריה ,והשני מטרתו חיזוק הנתינה והאחדות בתוך הקהילה.
כגון :כותנה ,פשתן ,משי וצמר ,ובשום פנים ואופן אין כאן מלבושים מבדים סינטטיים.
אורח חיים:
אורח חיים:
לקהילה יש קופה משותפת שמשלמת את משכורתם של עובדי הקהילה וממנת את השירותים השונים שהקהילה מספקת לחבריה .כל עובד מפריש לקהילה סכום כסף ממשכורתו לפי מצבו הכלכלי .הכנסה נוספת לקופה מכניסים כספי התרומות
כאשר ילד פוגש מבוגר בדרכו עליו לקוד קידה .הבנים רוכנים קדימה כשידם הימנית מונחת על בטנם ,והבנות קדות על ברכיהן. כאשר גברים ("אחים") מברכים זה את זה, יעשה הדבר בהשקת כתף אל כתף .נשים מברכות אישה את רעותה בנשיקות.
אורח חיים: בני הקהילה צמים בכל שבת ,והם מסבירים כי למדו זאת ממצוות השמיטה ,שעל פיה נחה אדמת הארץ אחת לשבע שנים.
קלפי שבט המסאי
שפה:
תפיסות ואמונות:
שפת הדיבור – מסאית ,מקורה במספר שפות שבטיות .רוב השבט דובר סווהילית ,שפתם של שבט הסווהלים.
האישה נחשבת לרכוש הגבר; היא אינה יכולה לקבל ירושה ,ותפקידה העיקרי הוא גידול הילדים.
אורח חיים:
טקס המילה:
רוב בני התרבות כלל אינם צדים את מזונם ,אלא תרבותם וכל אורח חייהם כמעט מתבסס על בקרם וצאנם אותו הם מגדלים.
מילה מבוצעת לגברים ולנשים, כשהגברים הבכירים מלים את הילדים והנשים הבכירות את הילדות .הנשים 27הדומיננטי והן אלה שמגינות הן הקול על מנהג המילה.
בבידיהם.להשתמש ברובים או כל
לבוש:
טקס מעבר:
נשים קלות לזיהוי בזכות ראשם
'ריקוד הקפיצות' שמבצעים הצעירים בטקס ההתבגרות; הם מזנקים לאוויר מעמידה ישרה ,כדי להפגין את חוזקם וזריזותם .עד לאחרונה ,גברים צעירים נדרשו גם להרוג אריה.
המגולח ,חרוזים השזורים על בגדיהן. כמו כן ,נוהגות הנשים לעקור את אחת משיניהן התחתונות.
עדיין מתבססת בעיקר על רעיית צאן. אורח חיים:
רובה המוחלט של האוכלוסייה חיה עדיין חיים ריכוזיים ,בכפרים ובהם בקתות עשויות בוץ ועצים ומצופות בגללי בקר .רוב רובם לא נפתחו כלפי הטכנולוגיה והעולם המודרני וכלכלתם
תפיסות ואמונות: עיקר כוחו ומעמדו החברתי של הגבר נקבע לפי מספר נשותיו (קיימת בתרבות זו פוליגמיה) ולפי גודל עדר צאנו.
אורח חיים:
אורח חיים:
המסאים מנהלים את חייהם בדרכם המסורתית זה דורות ,והם מוכרים בעיקר בזכות לבושם המיוחד ,סוג של שמלה אדומה .
בני התרבות מעולם לא שינו את אורך חייהם החצי נוודי ,ומעולם לא התארגנו בממלכה ובמבנה השונה משבט חצי נודד.
28
הסיפור על האיש הירוק היה היה פעם ,בעיר ירוקה,גר לו איש אחד,איש ירוק,האיש הירוק גר בבית ירוק עם דלת ירוקה וחלונות ירוקים,היתה לו אישה ירוקה ושני ילדים ירוקים .ובלילות הוא היה ישן במיטה הירוקה שלו וחולם חלומות ירוקים. יום אחד קם האיש הירוק בבוקר ירוק,נעל נעליים ירוקות,לבש חולצה ירוקה,ומיכנסיים ירוקים .על ראשו חבש כובע ירוק ויצא החוצה.האיש הירוק ניכנס לאוטו הירוק שלו ונסע בכביש הירוק .מצד אחד של הכביש ראה האיש ים ירוק,ומצד שני המון פרחים ירוקים.זה היה יום יפה,והאיש הירוק שמח ושר שירים ירוקים ועישן סיגריה ירוקה עם עשן ירוק. ואז ראה האיש הירוק שעל הכביש עומד איש כחול. האיש הירוק עצר את האוטו הירוק שלו ו......... שאל את האיש הכחול: "הי ,איש כחול,מה אתה עושה פה?" "אני?" אמר האיש הכחול",אני מסיפור אחר". הדרת נשים או הדרת חרדים -דעה /שלמה פיוטרקובסקי ,ערוץ 19.10.11 ,2 " ...החברה החרדית עוברת תהליכי השתלבות משמעותיים מאוד במהלך העשור האחרון ,החל בהשתלבות מסוימת בצבא ובשירות אזרחי והמשך בהשתלבות משמעותית אף יותר בלימודים אקדמיים ובשוק העבודה .אולם ,מתברר שכאשר צעקו על החרדים במשך שנים" ,צאו לעבוד" ,הכוונה לא היתה "תישארו חרדים אבל צאו לעבוד" ,אלא צאו לעבוד ותהפכו להיות כמונו. שיחות רבות עם חרדים ,בוגרי הכשרות מקצועיות ולימודים אקדמיים ,מגלות שקשה דרכו של החרדי להשתלבות בשוק העבודה .החשש מפני הלא ידוע ,מפני הלבוש ,הזקן ואורחות החיים ,מונע מחרדים רבים את הקבלה לעבודות בהם חשקו .לא חרדי אחד ולא שניים נתקלו במהלך ראיון עבודה בשאלה האם הזקן או הפאות אכן כל כך נחוצים ,אולי אפשר לוותר או לפחות לקצר. אירועים תקשורתיים כדוגמת זה אותו אנו חווים בשבועיים האחרונים ,מעצימים את חששות השווא של החילוני הממוצע מהשתלבותם של חרדים .שואל את עצמו בעל העסק" ,אם אני אקבל חרדי לעבודה ,אולי הוא ידיר את עובדותי או את לקוחותי הנשים" .מי שהמידע אותו הוא מקבל על העולם החרדי שאוב מצילומי מאה שערים במהדורות החדשות ,תוהה האם העובד החרדי שקיבל לעבודה לא מעורב בלילה בתגרות אלימות בתוככי השכונה הירושלמית .לאותו מעביד פוטנציאלי אין מושג על כך שמאה שערים רחוקה מהווי חייו של המועמד החרדי לעבודה כמעט כמו שהיא רחוקה מהווי חייו שלו. העיסוק התקשורתי האיזוטרי בחברה החרדית ,אשר יוצר תמונה מעוותת של הנעשה בתוכה ,הוא החסם הקשה ביותר על השתלבותה במסגרות החיים הישראליות .לעיתים נדמה שבמכוון או שלא במכוון ,יש מי שרוצה דווקא בהיבדלות החרדית ,ומפחד מאוד מההשתלבות בה הוא דוגל לכאורה" .
29
טבלת השוואה בין הזרמים ביהדות זרם אורתודוכסי חברה חרדית חברה דתית לאומית נושאים אחוז באוכלוסיה 21% 11-31% היהודית במדינת ישראל
השקפת עולם
מחויבות להלכה, לאידיאולוגיה הציונות ולדמוקרטיה
יחס למדינה
ציונות
ההלכה האורתודוכסית בלבד
זרם קונסרבטיבי
זרם רפורמי
1.1%כ31,111- איש .קמה ב2171-
1.3%כ21,111--21,111- איש
פלורליזם דתי, חופש דת
פלורליזם דתי, מתאימים את ההלכה למציאות.כל פרט מאמץ מההלכה את מה שמתאים להשקפת עולמו
אוהד – היו רוצים מדינת הלכה .מבינים שזה לא ריאלי
מדינת הלכה
חיובי
חיובי
תומכים בציונות – אתחלתא דגאולה
הציונות כפירה באל, שוללים את הציונות
תומכים
תומכים
ממלכתי –דתי, לימודי קודש וחול תכנית לימודים משותפת עם הציבור החילוני מקבלים כפשרה עם הציבור החילוני, כאשר יש התנגשות עם ההלכה יש שיעדיפו את ההלכה
מערכת נפרדת – תכנית חינוך פרטית
מותאם לצרכים המודרניים
חוקי התורה חשובים יותר, עקרונות הדמוקרטיה מיושנים.
חופש דת ,שוללים כפיה דתית
עקרונות הדמוקרטיה עדיפים על חוקי ההלכה
משולבים בחוקי המדינה .כאשר יש התנגשות ,יש שיעדיפו את ההלכה
חוקי ההלכה הם חוקי המדינה מבחינתם
ההלכה דינאמית ומותאמת לחיים המודרניים –כבוד אך גישה ביקורתית
אינם מחייבים את קבלת חוקי ההלכה ,יש אפשרות בחירה, ואפשרות לחדש
נבדלים מהחברה הישראלית מכל הבחינות. רובם לא משרתים - תורתו אמונתו
משולבים בחברה הישראלית
משולבים בחברה הישראלית
שרות בצה"ל
היו רוצים שהרבנות הראשית אך, מכירים במדינה דמוק' ברובם משתלבים בחברה הישראלית בכלכלה בתרבות משרתים
רבנים ,אדמ"ורים, גדולי תורה ,ראשי ישיבות
רבנים של התנועה (נשים וגברים)
רבנים של התנועה (נשים וגברים)
משרתים
משרתים
יחס לאישה
אפליה
אפליה
על-פי ההלכה, מתנגדים לנישואי פסולי חיתון (כמו :כהן-גרושה)
על-פי ההלכה, מתנגדים לנישואי פסולי חיתון (כמו :כהן-גרושה)
שווה לגבר ,יש רבניות ,אין הפרדה בין עזרת נשים לגברים על-פי ההלכה מתפשרים - מחתנים פסולי חיתון :כהן גרושה
שווה לגבר ,יש רבניות ואין הפרדה בין עזרת נשים לגברים
חינוך
עקרונות דמוקרטיה
חוקי ההלכה
מנהיגות
תרבות
נישואין וגירושין
31
מודרני
קידוש הדדי של שני בני הזוג ,מחתנים פסולי חיתון
בן לאם יהודיה או שגויר לפי חוקי ההלכה
חקיקה דתית
משולבת בחוקים דמוקרטיים
חוקי ההלכה
נישואים כהלכה אך מתנגדים לכפייה דתית מתנגדים לחקיקה דתית שאין לגביה הסכמה לאומית
גיור
על-פי ההלכה
על פי ההלכה
על פי ההלכה
מיהו יהודי
בן לאם יהודיה או שגויר לפי חוקי ההלכה
לא מחייבים נישואים כהלכה ,מחתנים פסולי חיתון ההלכה אינה מחייבת – מתנגדים לחקיקה דתית לא כהלכה – לא מחוייבים בעול מצוות
הזרמים הדתיים בחברה הישראלית
הזרם הקונסרבטיבי
הזרם האורתודוכסי
הזרם הרפורמי
(שמרני) הזרם
זרם דתי לאומי
החרדי
זרם לא ציוני
זרם אנטי ציוני
31
החברה המסורתית
החברה החילונית
תופסת עפרונות שמים עפרונות על גב היד ,מקפיצים באוויר ותופסים .מתחילים עם ,1ואח"כ 4ו.1 -
מעשה בשלושה בלונים מקבלים 3בלונים וחייבים לדאוג שהם לא יגעו ברצפה במשך 11שניות.
מעלית הממתקים קושרים 1עפרונות עם שני חוטים ומעבירים מעבר לאוזניים .מניחים את העפרונות על הרצפה, ועליהם 3סוכריות .M&Mצריך להביא לפה בלי להפיל.
32
לאכול קש לתפוס סוכריית M&Mבאמצעות קשית ,ולהניח על קשיות שנמצאות במרחק ,על סטנד.
שלוק בדיוק צריך לייצב פחית מלאה בשתיה על הצד ,על-ידי זה ששותים חלק .אם ישתו בדיוק ,אז אפשר לעשות את זה.
מטבע זהב מקבלים כוס מלאה במטבעות של 21אג' ,וזורקים מטבע על השולחן ,כדי שיקפוץ לתוך מיכל / כוס .צריכים לקלוע 1מטבעות.
33
נחיתה רכה לוקחים בקבוק מים מלא עד האמצע ,וזורקים אותו על השולחן ככה שיפול כשהוא עומד.
מסמר על חוט לתלות 1מסמרים על חוט שתלוי בגובה 1מ' ,בלי שיפלו
משיכת מזומנים לשלוף שטר מבין בקבוקים הפוכים
עמידת ראש 21בקבוקים מונחים על קופסאות גפרורים ,צריך להעיף קופסת גפרורים בלי שהבקבוק יפול
34
35
החברה החרדית מה היחס של החרדים הקיצוניים לציונות? א .תומכים ב .מתנגדים ג .אדישים ההפרדה בין נשים לגברים מתחילה: א .מגיל הגן ב .מבית הספר היסודי ג .מהלידה קווי מהדרין פועלים: א .בירושלים ובאשדוד בלבד ב .בריכוזים חרדיים בארץ ובארצות הברית ג .כבר אין קווי מהדרין ,בג"ץ אסר על קיומן החרדים נוהגים בשבת: א .משתמשים בחשמל כאילו היה יום חול ב .להתנתק מחברת החשמל ולהשתמש בגנראטורים פרטיים ג. לא משתמשים בחשמל כלל. שאלות ציבוריות מוכרעות: א .על-ידי גדולי הדור ,מנהיגי הקהילות ב .בהצבעה דמוקרטית ג .על-ידי מנהלי הכוללים. השפה המקובלת בקרב החרדים: א .אנגלית ב .ארמית ג .יידיש אמצעי בולט להעברת מסרים בחברה החרדית א .פשקווילים ב .כרוז ג .עיתונים יומיים מי המפרנס העיקרי במשפחה החרדית? א .הבעל ב .אף אחד ,חיים מקצבאות של המדינה ג .האישה מה משותף לשטריימל ,ספודיק וקולפיק? א .כולם חלוקים שלובשים החרדים ב .סוגי כובעים ג .סוגי נעליים מה ממוצע הילדים בחברה החרדית לעומת החילונית? א 8 .ילדים בחרדית ,ו 3 -בחילונית ב 1 .ילדים בחרדית ו 4 -בחילונית ג 21 .ילדים בחרדית ו 1 -בחילונית.
36