Una música una emoció

Page 1

UNA MUSICA, UNA EMOCIO Joan Ramon Argany Serra Postgrau Creativitat Musical Universitat de Barcelona Barcelona, maig 2013

Com sona l’Institut?


Index

-

Punt de partida.

-

La música, llenguatge de les emocions.

-

La música en els audiovisuals.

-

Proposta didàctica.

-

Objectius didàctics previs.

-

L‟activitat dins la programació didàctica.

-

Avaluació.

-

Recursos.

-

Exemples.

-

Dossier per a l‟alumne.

-

Valoració personal.


PUNT DE PARTIDA No es pot negar que en la música hi ha quelcom que ens emociona, que ens fa sentir un formigueig per dintre, a més a més hi relacionem sensacions, llocs, records...etc. I això per què? Què té la música per fer-nos sentir d‟aquesta manera? No és només un llenguatge de símbols els quals tan sols n‟entenen uns quants!!! Però, acompanyada d‟unes imatges la relació que s‟hi estableix encara pot ser molt més impactant... Mirem doncs el video de “Someone like you” de la cantant britànica Adele. ( clicar a sobre)

Aquesta cançó ha estat elegida per un estudi realitzat aquest any 2013 per l‟Spotify, com la cançó idònia per aquelles persones que han d‟agafar un vol i tenen por a volar. Concretament el que ho fa possible, segons els qui han realitzat l‟estudi, és el tempo de la cançó de 67 pulsacions per minut i uns tons harmònics característics. A demés, les cançons amb un temps lent són ideals per tranquil·litzar els nervis i per tant estimulen el costat lògic del cervell en l‟hemisferi esquerra i l‟emocional en l‟hemisferi dret, aconseguint una reducció de l‟ansietat. Tal i com exposava en Miquel Serra en la sessió del postgrau “Intel·ligència i creativitat”. He d‟afegir que juntament amb la força de la imatge crea un clima tranquil·litzador. El video està gravat com si es tractés d‟un lipdub, ja que la càmera acompanya en tot moment a la cantant i la imatge és en to sípia, el que ens ajuda a sentir-nos més relaxats, malenconiosos... A més la lletra de la cançó, és molt emotiva i s‟observa que realment està interioritzada en la cantant ja que neix arrel d‟uns fets passats personals i importants per a ella. Tot aquesta estudi i la seva observació ens porta a reflexionar en la forta implicació que poden tenir la música i la imatge, i anant encara més enllà en la relació emocional que se‟n desprèn.


La musica, llenguatge de les emocions Rubén López Cano va elaborar un article1 en el qual estableix la relació de la música amb les emocions seguint diversos tipus de processos: La música actua directament sobre les emocions produint-les o transformant-les.

La música transmet emocions des d‟un emissor cap a un destinatari.

La música expressa o representa emocions per si mateixa sense la necessitat que existeixi una intencionalitat de l‟emissor.

La música com a suport que en combinació amb altres factors és capaç d‟acollir la projecció d‟emocions d‟un oient.

Per altra banda, recentment, les ciències biològiques, mèdiques i psicològiques han investigat les bases que sustenten la relació entre el so i els estats d‟ànim i les conductes2.

ESTATS D'ÀNIM

SO

EMOCIONS

CONDUCTES

MÚSICA

CREATIVITAT

D‟aquesta manera podríem establir un paral·lelisme entre aquests tres conceptes traslladats a l‟objectiu del nostre projecte, on podem dir als estats d‟ànim, emocions; al so concretar-lo en música, i a les conductes resultants en creativitat. 1 2 2

López Cano, Rubén. 2007. “Música i emocions”. Suplement ESMUC 22. Pp.4-6. Revista Musical Catalana 275. Gustems Carnicer, Josep i Calderón Garrido, Caterina. VII Jornades d’Educació emocional. Universitat de Barcelona. Gustems Carnicer, Josep i Calderón Garrido, Caterina. VII Jornades d’Educació emocional. Universitat de Barcelona.


La musica ens el audiovisuals

“La música en els audiovisuals i especialment en el cinema adopta un rol fonamental en l‟establiment d‟estats emocionals en el públic, ja siguin coincidents o divergents amb les imatges. Els compositors de música de pel·lícules han de seguir indicacions emocionals per a potenciar les intencions comunicatives del film que estan treballant.” 3

3

Gustems Carnicer, Josep i Calderón Garrido, Caterina. VII Jornades d’Educació emocional. Universitat de Barcelona.


Proposta didactica

Com sona l'institut?

Què et transmeten les imatges? Quines emocions et desperten? Què et fa sentir cada aula,cada espai,cada racó...? Quina música reflectiria per tu aquestes emocions?

En un principi, la proposta és crear una banda sonora de l‟Institut. Escollir unes imatges que siguin significatives i crear una música, una melodia... per a despertar i transmetre una emoció, un sentiment. En les preguntes anteriors, ja es pot veure quina és la intencionalitat de la proposta a treballar però falta detallar les diferents normes a seguir. El primer pas per poder començar, és tenir en compte de realitzar unes activitats prèvies, en les quals ja s‟han pogut treballar els diferents recursos i continguts que s‟utilitzaran de forma més autònoma en aquesta unitat didàctica. La Unitat Didàctica és pot proposar a diversos cursos podent-se adaptar a les necessitats del grup, en aquest cas la proposta va ser per realitzar-la en el grups de 1r ESO. Vaig decidir de fer-ho en parelles, i en algun cas en petit grup, tenint molt clar en tot moment la importància de què l‟elaboració del projecte recau en cadascun dels seus integrants. Per aconseguir les imatges podem triar o bé que les facin els alumnes o treballar a partir d‟unes imatges ja donades pel professor. En aquest cas i per motius de no tenir més d‟una càmera per a fer fotos al Centre, les imatges les va proporcionar el professor. Per això, se‟ls va facilitar les imatges de tots els racons, aules etc.. de l‟Institut i posteriorment penjades en un “Picassa” per tal de poder-les triar i tenir-les al seu abast. Aquest punt també dóna la possibilitat de poder compartir la Unitat amb el departament d‟audiovisuals.


Un cop realitzada la tria de les imatges, les quals volen representar quelcom especial per a ells, s‟ha de fer la música. En l‟elaboració de la música els alumnes poden triar de fer una cançó per a cada imatge o fer una sola cançó per a totes les imatges en general. Per elaborar les diferents cançons utilitzarem el editors de música, i se‟ls va facilitar el programa Musescore ja que és un programa gratuït. Cal tenir en compte que prèviament els alumnes ja han fet unes activitats amb aquest programa, ja que ho han treballat en altres unitats i tenen una certa autonomia. És molt important recordar quins són els recursos més característiques que s‟utilitzen en el moment de fer una composició: tonalitat, ritme, tempo, escala a utilitzar, instrumentació, frases, repeticions, motius...etc. Per poder-ho ajuntar tot, i en definitiva fer una pel·lícula de tot plegat, es pot utilitzar el programa Movie maker que ja està instal·lat en els ordinadors del Centre. En aquets punt ho va facilitar molt que els alumnes utilitzessin el portàtil a classe, el que abans era conegut com l‟1X1. En tot cas, sempre hi ha la disponibilitat d‟altres recursos com ara la utilització de les aules d‟informàtica. També en aquest apartat hi podem trobar una nova aportació per part d‟altres departaments, com la col·laboració per part del departament d‟audiovisuals, per part dels departaments de llengua ( català, castellà i anglès ), ja que les imatges és poden subtitular i descriure encara més quina emoció o sentiment se‟n desprèn, si fos el cas.


Objectius didactics previs

Conèixer els elements de l„activitat musical: ritme, melodia, harmonia, textura i instrumentació.

Conèixer els conceptes de ritme-durada i melodia-altura, i practicar-los mitjançant l‟escriptura musical.

Conèixer les diferències entre escala major i menor. Entendre l‟ús de les alteracions.

Diferenciar entre melodia i acompanyament.

Saber utilitzar els acords, la repetició i la variació en una composició musical.

Aplicar el timbre utilitzant diferents instruments en la pròpia composició musical

Utilitzar el programa informàtic d‟edició de partitures.

Utilitzar el programa d‟edició d‟audiovisuals.


L’Activitat dins de la Programació Didàctica UNITAT DIDÀCTICA: Com sona l’Institut Justificació A partir d‟unes imatges crear una música adequada que reflecteixi una emoció. Treballar amb els alumnes la creativitat, tot relacionant el llenguatge musical amb els audiovisuals . OBJECTIUS D’APRENENTATGE 4. Conèixer i aplicar tècniques instrumentals i vocals bàsiques per a la interpretació i la creació musical i per a l‟expressió corporal.

5. Participar de forma responsable i proactiva, en activitats musical de l'aula, el centre o la comunitat educativa, afavorint la cooperació i el treball en comú. 6. Reflexionar sobre la dimensió social i cultural de la música i comprendre les seves relacions amb altres àmbits artístics i amb els mitjans de comunicació. 7. Cercar i comprendre informació procedent de diferents fonts i suports per a enriquir els coneixements musicals propis. Fent-ne una lectura rigorosa i reflexiva.

COMPETÈNCIES BÀSIQUES -Competència d'autonomia i iniciativa personal. -Competència social i ciutadana. -Competència en el coneixement i la interacció amb el món físic. -Competència d'autonomia i iniciativa personal. -Competència d'aprendre a aprendre. -Competència d'autonomia i iniciativa personal. -Competència social i ciutadana. -Competència comunicativa lingüística i audiovisual. -Tractament de la informació i competència digital. -Competència d'aprendre a aprendre.

BLOCS I CONTINGUTS -Escoltar i comprendre 

Escolta atenta, escolta memorística, escolta comprensiva, escolta reflexiva escolta creativa.

Identificació i anàlisi auditiva d‟elements significatius de la melodia,l‟harmonia, el ritme, el timbre i la textura en obres i pràctiques musicals diverses.

-Tractament de la informació i competència digital. -Competència d'aprendre a aprendre.

9. Comunicar coneixements, judicis i opinions musicals de forma oral i escrita, amb rigor i claredat, respectant les persones i els valors democràtics.

-Competència comunicativa lingüística i audiovisual. -Competència d'autonomia i iniciativa personal.

10. Valorar l‟escolta, la pràctica i la creació musical com a font de gaudi, d‟enriquiment personal i de coneixement d‟un mateix u del món.

-Competència d'autonomia i iniciativa personal. -Competència social i ciutadana. -Tractament de la informació i competència digital.

Matemàtiques 

Anàlisi d‟elements de la melodia, l‟harmonia i el ritme.

- Dimensió social i cultural 

Sensibilització envers les dimensions sensorials i terapèutiques del so i de la música i consideració de la importància d'un entorn sonor saludable.

- Interpretar i crear

8. Fer ús de la tecnologia per a enriquir la percepció, l'expressió i la creació musicals, amb autonomia i esperit crític.

CONNEXIÓ AMB ALTRES ÀREES

Improvisació i creació amb elements bàsics del llenguatge musical, reflexionant sobre els processos creatius i els components essencials del llenguatge musical. Lectura i escriptura de notació musical, també amb editors musicals, al servei de l'audició, la interpretació, la creació i la comprensió de la música.

 

Utilització de fonts d'informació diverses i plurals, per al coneixement de la música Coneixement dels recursos musicals que ofereix l‟entorn cultural i social proper i disposició a emprar-los de forma cívica i autònoma. Utilització correcta del vocabulari musical específic per a descriure i explicar els components essencials del llenguatge musical. Valoració de la pràctica musical com a font de coneixement, d‟expressió i de gaudi personal.


METODOLOGIA I SEQÜENCIA DIDÀCTICA OBJECTIUS DIDÀCTICS -Conèixer els elements de la composició musical: ritme, melodia, harmonia, textura i instrumentació. -Conèixer els conceptes de ritme-durada i melodia-altura, i practicar-los mitjançant l'escriptura musical.

ACTIVITATS -Activitat de composar una peça per utilitzar-la com a fons musical d‟un muntatge audiovisual. Utilitzant el programa d‟edició de partitures Musescore.

-Triar les imatges i després crear un muntatge -Conèixer les diferències entre audiovisual amb l‟ajut d‟un escala Major i menor, entendre editor, tot utilitzant la música ja creada. l‟ús de les alteracions. -Diferenciar entre melodia i acompanyament. -Saber utilitzar els acords, la repetició i la variació en una composició musical. - Aplicar el timbre utilitzant diferents instruments en la pròpia composició musical. -Utilitzar els programes informàtics d'edició de partitures i d‟edició audiovisuals. -Diferenciar els diversos agents que intervenen i condicionen la creació musical: compositor, intèrpret i oient.

NOMBRE TIPUS SESSIONS ACTIVITAT

3

Aplicació pràctica

RECURS

ORGANITZACIÓ

Programes informàtics

Treball Per Parelles


Avaluació Continguts

La composició musical

Les imatges

Els programes  Editor de partitures  Editor d’audiovisuals

El muntatge final

El Grup:  Treball en parelles

Indicadors       

Ritme Melodia:tipus d’escala Pulsació Escriptura correcta Textura:fraseig Timbre:instrumentació Creativitat

   

Escollides Creativitat Entorn Tractament

Iniciat 1-3 punts Utilitza els recursos de la composició musical d’una forma poc adient i deficient.

Utilitza unes imatges sense cap rellevància.

  

Autonomia/dependència Domini/principiant Coneixement del programari

Necessita ajut constant en la utilització del programari.

 

   

Relació música-imatge Recursos utilitzats: a) Transicions b) Efectes c) Cronologia Adient Dificultat Creativitat Originalitat

No és gens creatiu ni original, li manca recursos, el resultat és molt senzill.

  

Participació Relació Distribució

No han treballat ni han participat en l’elaboració del treball.

Principiant 4-5 punts

Avantatjat 6-8 punts

Expert 9-10 punts

Utilitza els recursos de la composició musical de forma adequada i té més cura amb l’escriptura.

Utilitza els recursos de la composició musical de forma més elaborada i té cura en realitzar una escriptura correcta.

Utilitza els recursos de la composició musical amb soltesa i amb una correcta escriptura.

S’observa una Les imatges tenen creativitat entre una certa qualitat i l’entorn i el relació. tractament de les imatges. Utilitza el Utilitza el programari amb programari però una certa necessita sovint autonomia i un ajut. cert coneixement del mateix. Intenta ser creatiu i original, utilitza alguns recursos amb un resultat mínimament correcte.

Competències

-Comunicativa. Han escollit un tema creatiu, i han tractat molt bé l’ús de l’entorn.

-Artística i cultural. -Matemàtica -Aprendre a aprendre.

Utilitza el -Autonomia i iniciativa programari de personal. manera autònoma i correcta. -Tractament de la informació i competència digital

Obté un resultat És mostra bastant molt creatiu i creatiu i original. original, utilitzant Obté un resultat de tots els recursos al bona qualitat. seu abast.

-Social i ciutadana -Coneixement i la interacció amb el món físic. -Lingüística i audiovisual.

Ha resultat un S’ha fet el treball treball adequat, però amb poca ben amb una relació i entesa per part de participació cadascú. correcta.

Hi ha hagut un col·laboració i participació molt activa per part de tots.


Recursos

Material

Mostra d’Imatges


Exemples

http://www.youtube.com/watch?v=mXTyiT-CwyE

http://www.youtube.com/watch?v=XlzmeTmvgOU

http://www.youtube.com/watch?v=QGkO2oxtPQs


Dossier per a l’alumne Recull d‟activitats a realitzar al llarg d‟aquesta Unitat Didàctica i com a treball previ al Projecte final “Com sona l‟Institut?”. El seu objectiu és que l‟alumne realitzi un treball a on pugui interioritzar què li transmet la música, quines emocions en pot extreure. Les activitats són del tipus de relacionar, i en algunes hi cal una reflexió i transmetre‟n una opinió personal.

Activitat 1: Quines emocions et desperten aquestes imatges?

.......................................

.......................................

.......................................

.......................................

.......................................

.......................................

. Com i què creus que t‟ha fet arribar a extreure‟n de cada imatge aquestes emocions? ............ ....................................................................................................................................................... .........................................................................................................................................................


Activitat 2: Tria una de les imatges anteriors i intenta d‟escriure una petita melodia que reflecteixi les emocions que et desperta aquesta imatge. Cal utilitzar el programa d‟edició de partitures Musescore. La melodia ha de constar de 4 compassos. Escriu-ne el resultat en aquest pentagrama.

Activitat 3: Escolta les següents cançons i descriu el que et fan sentir. Música 1 ...................................................................................................................................................................... .......................................................................................................................................................................................

Música 2 ...................................................................................................................................................................... .......................................................................................................................................................................................

Música 3 ....................................................................................................................................................................... .......................................................................................................................................................................................

Música 4 ....................................................................................................................................................................... .......................................................................................................................................................................................


Valoracio personal

Resulta sorprenent l‟evolució que fan els alumnes al llarg del curs. Aquesta unitat didàctica està pensada per poder-la realitzar quan els alumnes ja tenen adquirida una autonomia i assolits uns determinats continguts de la matèria, i poder així valorar quin us en fan de les diferents competències bàsiques que se‟n desprèn de la unitat. El resultat de la unitat és clar i evident si observem els exemples exposats anteriorment, sent una unitat en que la motivació, relació i participació van ser uns dels trets més característics. També cal tenir en compte que l‟elaboració va ser realitzada en un grup reduït d‟alumnes heterogenis, o bé per parelles, per tal d‟aconseguir d‟integrar a tota la diversitat d‟alumnat a l‟activitat, la qual cosa també dóna una gran varietat d‟estils resultants. El que potser resulta més complicat, és que la música reflecteixi l‟emoció que en aquell moment es vol representar, tot i així els resultats amb uns alumnes els quals no cursen estudis de música fora de l‟Institut, són realment molt bons. És evident que en la composició els ajuda molt poder-ho fer des de l‟ordinador, el fet de poder provar una i una altra vegada el so, i com resulta una frase amb una altra; i així de mica en mica realitzar tota la composició. L‟avaluació d‟aquesta unitat es basa en una rúbrica. Fet d‟aquesta manera els alumnes entenen amb facilitat què i com se‟ls valorarà en el seu treball. Una explicació prèvia abans de començar, i que així ells puguin veure la rúbrica i els seus punts, els ajuda a veure quin ha de ser el camí a seguir. En el moment de valorar cada treball, es va fer una exposició a classe davant dels alumnes i així poder apreciar i valorar conjuntament el resultat. De ben segur que aquesta unitat didàctica la tornaré a dur a la pràctica. Els seus resultats són prou motivadors i engrescadors; la participació va ser molt bona i les músiques aconseguides van estar molt bé. Els alumnes van valorar la unitat com molt entretinguda i que els deixava molta llibertat tant a l‟hora de composar, com en el muntatge final. S‟hi poden fer canvis, s‟hi poden afegir més activitats... ja sabem tots que això forma part de la nostra professió, anar adaptant les tasques a l‟alumnat i entorn davant del qual ens trobem... però aquesta unitat ja té aquesta característica, i segurament el proper cop els resultats també seran sorprenents.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.