KONSPEKT LEKCJI HISTORII - LILLA KŁOS - 9.12.2014 r. – KL. II C Nowoczesne metody w nauczaniu historii TEMAT: KONFLIKTY RZECZYPOSPOLITEJ Z TURCJĄ CELE OGÓLNE: uczeń: 1. Sytuuje wydarzenia w czasie oraz porządkuje je (chronologia) 2. Ustala związki poprzedzania, równoczesności i następstwa (chronologia); 3. Wyszukuje oraz porównuje informacje pozyskane z różnych źródeł i formułuje wnioski (analiza i interpretacja historyczna); 4. Wyjaśnia związki przyczynowo-skutkowe analizowanych wydarzeń (analiza i interpretacja historyczna) CELE SZCZEGÓŁOWE: uczeń: 1. Wyjaśnia przyczyny wojen RP z Turcją 2. Wyodrębnia etapy tych wojen 3. Analizuje motywy odsieczy wiedeńskiej 4. Ocenia politykę Jana III Sobieskiego 5. Utrwala terminy i pojęcia opisujące poznawane wydarzenia 6. Zna postacie: Michała Korybuta Wiśniowieckiego i Jana III Sobieskiego, hetmanów METODY PRACY: 1. Podająca (słowna): pogadanka n-la, 2. Praktyczna (czynna): ranking diamentowy, drzewo decyzyjne, drama 3. Oglądowa: frag. filmu, mapa FORMY PRACY: 1. Jednolita 2. Zespołowa KOMPETENCJE KLUCZOWE: 1. Porozumiewanie się w języku ojczystym 2. Kompetencje społeczne i obywatelskie ŚRODKI DYDAKTYCZNE: Podręcznik; kartki sprawdzające pracę domową i z pracą domową; mapa RP w XVII w.; karty pracy (opracowanie własne); tekst źródłowy: J. Sobieski, Listy do Marysieńki; tablica – ranking diamentowy; kserokopie drzew decyzyjnych, kartki samoprzylepne, film dyd.
CZĘŚĆ WSTĘPNA (nawiązująca):
I.
1. Czynności organizacyjne; 2. Sprawdzenie wiadomości o wojnach XVII w.; 3. Zapisanie tematu i zagadnień lekcyjnych.
II.
CZĘŚĆ GŁÓWNA (właściwa):
1.Pogadanka n-la na temat wojen z Turcją za czasów Zygmunta III Wazy (I poł XVII w) Ucz.: a) pokazują na mapie Mołdawię i Wołoszczyznę b) uzupełniają kartę pracy ( 1620 Cecora; 1621 Chocim; padyszach - sułtan) c) przedstawiają biogram hetmana St. Żółkiewskiego (1620 Cecora)
2. Ustalają przyczyny wojen z Turcją w II poł. XVII w. a) wybrani ucz. otrzymują kartki samoprzylepne z przyczynami wojen z Turcją i mają je umieścić w rankingu diamentowym, dyskutują czy słusznie
3. Odczytują z kart pracy etapy walk i kolejno omawiają ich przebieg: a) 1672 – Kamieniec Podolski, zajęcie Podola i haniebny pokój w Buczaczu, (haracz) b)1673-1676- Chocim; hetman Jan Sobieski; rozejm w Żórawnie;
4. Przedstawienie biogramu Jana III Sobieskiego- metoda dramy – wywiad
5.Odsiecz wiedeńska 12 IX 1683r. (1683-1699) (wezyr, janczar) a) zespoły drzewo decyzyjne Czy Jan III Sobieski powinien pomóc Austrii w walce z Turkami ? b) fragment filmu
III. CZEŚĆ KOŃCOWA (rekapitulacja): a) Podsumowanie b) Ocena c) Praca domowa 1. Jakie korzyści z wiktorii wiedeńskiej odniosła Austria, a jakie RP ? 2. Ustnie przeanalizuj fragment listu króla Jana III Sobieskiego do żony Z listu Jana III Sobieskiego do żony, królowej Marii Kazimiery W namiotach wezyrskich 13 septembra [września], w nocy Wezyr tak uciekł od wszystkiego, że ledwo na jednym koniu i w jednej sukni. Jam został jego sukcesorem[ spadkobiercą], bo po wielkiej części wszystkie mi się po nim dostały splendory[bogate łupy]; (…) Mam wszystkie znaki jego wezyrskie, które nad nim noszą; chorągiew mahometańską, którą mu dał cesarz jego [sułtan] na wojnę i którą dziśże jeszcze posłałem do Rzymu Ojcu św. (…) Namioty, wozy wszystkie dostały mi się i tysiąc innych wykwintności, bardzo ładnych i bardzo, ale to bardzo bogatych (…) Mam i konia wezyrskiego ze wszystkim siedzeniem (…) Złotych szabel pełno po wojsku, i innych wojennych rynsztunków. (…) Co zaś za delicje miał przy swych namiotach, wypisać niepodobna. Miał łaźnie, miał ogródek i fontanny, króliki, koty; i nawet papuga była, ale że latała, nie mogliśmy jej pojmać.