osvětlením, kompaktními regály a moderním zhášecím systémem. Odbor ochrany knihovních fondů NK ČR intenzivně spolupracuje se správci NKF a provádí se pravidelná očista a kontrolní stěry. Kromě toho se v NKF také uskutečňuje průzkum fyzického stavu fondů, kdy odborně vyškolení pracovníci měří pH, zaznamenávají stav vazby, poškození a další klíčové údaje, které jsou vkládány do speciálně vytvořené aplikace. Poškozené a vzácné svazky
jsou vkládány do obalů, které jsou vytvořeny na míru z nekyselé lepenky archivních kvalit přímo v depozitáři na speciálním vyřezávacím plotru. Hlavním úkolem pro správce Národního konzervačního fondu je nadále pokračovat v doplňování chybějících svazků, udržovat archivní charakter sbírky vůči veřejnosti a zachovat tak její dosavadní podobu, díky které plní Národní knihovna své poslání jako instituce trvale uchovávající fyzické dokumenty.
Čtenářská lekce ke knize Hurá na kajak! Radka Vojáčková vojackova@kvkli.cz
Cíl lekce Cíle: předvídání příběhu, propojení děje s vlastní zkušeností, práce s neznámými slovy, práce s verši, vysuzování z obrázků, vlastní tvorba krátkého příběhu. Chtěli jsme také nalákat děti ke čtení celé knihy, vtáhnout je do příběhu. Proto knihu v rámci lekce nečteme celou.
Průběh lekce Úvodní aktivita – před čtením Dětem do skupinek rozdáme písmena, ze kterých složí slovo KAJAK. Písmenka můžeme napsat i na flip či tabuli, děti společně složí slovo (krátká aktivita). Ptáme se: • Víte, jak kajak vypadá? K čemu slouží? Následuje předvídání z obrázku na obálce knihy. Knihu opět položíme do kruhu (necháme kolovat obrázek z obálky knížky), necháme děti, aby si obálku v klidu prohlédly: • děti nejprve popíší, co na obrázku vidí, pak vymýšlí své předpovědi – předpovědi
zapíšeme na tabuli, papír. Děti ve svých nápadech vychází z obálky a názvu knihy. • Co se asi v příběhu stane? Jaká bude zápletka?
Při čtení Čteme příběh (místy zkrácený, detaily je možné jen převyprávět nebo některé úplně vynechat – např. vyprávění úvodní části týkající se rodičů), inspirace, podněty, náměty 13