Temat: Przytul Patriotyzm Autor: Mateusz Budzyński Informacje dodatkowe: Scenariusz warsztatów powstał w ramach cyklu Muzealny Plac Zabaw w 2017 r.
Święto Niepodległości w Muzeum Wojska w Białymstoku, 11.11.2019 (fot. S. Skibicki)
*** Wiek uczestników: 5-6 lat Liczba uczestników: dowolna Czas trwania: 45 minut Forma pracy: indywidualna i grupowa *** Cel zajęć: zapoznanie najmłodszych z polskimi symbolami narodowymi Zagadnienia: a) Co to jest symbol? I dlaczego może być taki ważny? b) Państwo i wspólnota. Cele szczegółowe: a) Objaśnienie zagadnień: patriotyzm, Polska b) Wyjaśnienie znaczenia symboli: godła, hymnu, flagi Środki i metody dydaktyczne: Komentarz słowny dotyczący polskich symboli narodowych, drama, film, praca manualna (filc, taśma dwustronna, puch/wata/wypełniacz do poduszek) 1
*** Przebieg zajęć: a) Prowadzący pyta uczestników czy wiedzą co to jest symbol? Słuchamy odpowiedzi. Symbol to znak, który coś oznacza, sugeruje, mówi. Jakie znamy przykłady symbol? Znaki samochodowe, marki odzieżowe, może ktoś wie, że rycerze mieli swoje znaki, które nazywały się herbami? b) Polska – co to znaczy? Wstajemy i ustawiamy się obok siebie na wyciągniecie rąk. Pytamy uczestników co to znaczy Polska, najlepiej zacząć opowieść od domu/bloku w którym mieszkamy, te skupisko domów do osiedle, je widać naszymi oczami, teraz mówimy że my jesteśmy osiedlami co się stanie jak się połączymy? Mamy miasto! Jak nazywa się Twoje miasto? Teraz jesteśmy miastami. Co się stanie jak się połączmy? Podajemy sobie ręce to są drogi między miastami. Połączone miasta to województwa! Jesteśmy województwami. Podajemy sobie ręce, jesteśmy Polską. Trzymamy się razem, mówimy jednym językiem, mamy wspólną historię, wspomnienia, tradycje tak jak w rodzinie. Polska to też nasza rodzina, co nas trzyma razem? Miłość do rodziny a jak się nazywa człowiek, który kocha kraj? Patriota! Czy da się przytulić patriotyzm? Przytulmy się na koniec ćwiczenia wszyscy razem!
Zajęcie: „Przytul patriotyzm” w Muzeum Wojska w Białymstoku, 2019 r.(fot. S. Skibicki)
c) Co to znaczy kochać kraj i być patriotą? Na co zwracać uwagę. Wśród dzieci nie ma złych odpowiedzi prowadzący zwraca uwagę że patriotą można być też każdego dnia. d) Już wiemy co to jest symbol i Polska. A jakie są symbole Polski? - Godło – (pokazujemy Godło) to znak Orła Białego czy znacie legendę o Lechu, Czechu i Rusie? https://www.youtube.com/watch?v=q1Jh7V_Z-I0 - Flaga – (pokazujemy flagę) jakie ma kolory i który jest na górze!? Kolory flagi są z godła, ale co one znaczą? Kolor to też symbol, czerwony symbolizuje krew a biały czystość, ale nie czystość w pokoju a w tym wypadku dobro. 2
- Hymn – to specjalna pieśń, którą kiedyś wszyscy Polacy umówili się że będzie dla nich najważniejsza. Hymn śpiewa się na baczność podczas uroczystych chwil! A czy Wy znacie hymn? https://www.youtube.com/watch?v=N2CbDRum7K8 Jak nazywa się nasz hymn? Mazurek Dąbrowskiego. Jan Henryk Dąbrowski to taki generał z dawnych czasów! e) Zajęcia manualne. Jeżeli chcielibyśmy o każdej porze dnia i nocy przytulić patriotyzm da się to zrobić? Nawet kiedy rodzice są w pracy a rodzeństwo w przedszkolu albo szkole? Tak, da się to zrobić! Pokazujemy dwa kawałki filcu w kształcie prostokąta (bądź innego materiału) w kolorze białym i czerwonym. Łączymy trzy końce taśmą dwustronną przez otwartą część wkładamy wypełniacz i zalepiamy ostatnią. Mamy nasza patriotyczną poduszkę do przytulania!
3