"Rycerzem być". Scenariusz zajęć

Page 1

Temat: Rycerzem być Autor: Teresa Przepieść-Misarko Adaptacja: Mateusz Budzyński, Marcin Koziński Scenariusz zajęć prowadzonych w ramach oferty edukacyjnej Muzeum Wojska w Białymstoku

Karta z „Gladiatoria fechtbuch”, ok. 1435 r. (zdjęcie w domenie publicznej, Wikimedia Commons)

*** Wiek uczestników: 5-6 lat Czas trwania: 45 min Formy pracy: indywidualna i grupowa *** Cel zajęć: przybliżenie dzieciom epoki średniowiecza Zagadnienia: a) Rycerze w okresie średniowiecza 1


b) Funkcje i cechy zamków Cele szczegółowe: a) dziecko wie kim był rycerz; b) umie wykonać postać rycerza oraz zbudować zamek c) potrafi wymienić uzbrojenie ochronne i zaczepne rycerza Metody: pogadanka, ćwiczenia praktyczne Środki dydaktyczne: balon, włóczka, sznurek, woda, mąka ziemniaczana, mazaki, lejek, nożyczki, rolki po papierze toaletowym, klej, farby, karton, kartki kolorowe. *** Przebieg zajęć: a) Pogadanka https://www.youtube.com/watch?v=6RZDO2xmMwU Osoba prowadząca: - Kto to jest rycerz? (wojownik, który był pasowany na rycerza), - Czym pasowano na rycerza? (mieczem), - Jakie ubranie nosił rycerz? (zbroje rycerskie), - Co nosił na głowie rycerz, czapkę czy hełm? (hełm), - Czym walczył rycerz? (mieczem), - Czym zasłaniał się rycerz w czasie bitwy? (tarczą), - Co miał na tarczy rycerz? (herb), - Jaki powinien być rycerz? (dzielny, odważny, waleczny itd.), - Co to jest kodeks rycerski? (to są zasady rycerskie), - Czy każdy mógł zostać rycerzem? (tylko kto się wywodził z rodu rycerskiego), - Kto był pasowany na rycerza? (giermek), - Kim był giermek? (młodzieniec, który zawsze towarzyszył rycerzowi), - Gdzie mieszkali rycerze? (w zamkach), - Jakie uroczystości odbywały się na zamku? (pasowanie na rycerza, bale, turnieje rycerskie), - Z czego budowano zamki? (z kamieni, czerwonej cegły), - Do czego służyły wieże? (do obserwacji), - Gdzie wznoszono zamki? (przy jeziorach, na wzgórzach, w rozwidleniu rzek) b) Uczestnik wykonuje samodzielnie postać, przedstawiająca rycerza. Co do tego potrzebujemy? Wystarczą: balon, mąka ziemniaczana, woda, lejek , sznurek lub włóczka, mazaki, nożyczki . - dziecko wsypuje do balonu mąkę ziemniaczaną przez lejek, dodaje kilka kropelek wody; zawiązuje balon włóczką lub sznurkiem, formując gniotka; - dziecko rysuje twarz, ubranie rycerza oraz uzbrojenie c) „Zamek z kartonu” – kolejna propozycja kreatywnej zabawy Potrzebujemy: karton, mazaki lub farby, kolorowy papier, rolki po papierze toaletowym, klej https://www.youtube.com/watch?v=qCLNyutUJTs .

2


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.