Aukcja 8 Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk 3.10.2015 www.aukcjamonet.pl

ISSN 2082-2340

Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk

AUKCJA 8

3 października 2015, Warszawa 3 October 2015, Warsaw

od 1989 roku

Aukcja 8

Sobota, 03.10.2015 Rozpoczęcie aukcji o godz. 9.00 Pozycje: 1 – 354

Miejsce aukcji

Hotel WESTIN al. Jana Pawła II 21 00-854 Warszawa, Polska

Składanie ofert aukcyjnych

Oferty aukcyjne prosimy składać do 1 października na adres email aukcja@niemczyk.pl lub faksem: (+48) 22 620 97 61

Preaukcja

Lista wszystkich przedmiotów aukcyjnych znajduje się na naszej stronie internetowej, gdzie można wcześniej złożyć swoje oferty (przed rozpoczęciem aukcji): www.aukcjamonet.pl

Licytacja na żywo

Podczas Aukcji będzie możliwość licytacji na żywo. Zapraszamy do zapoznania się ze stroną e-licytacji: www.aukcjamonet.pl

Licytacja telefoniczna

W czasie aukcji prosimy o korzystanie z następujących numerów do licytacji „na żywo”: tel.: 1: (+48) 22 450 86 24 tel.: 2: (+48) 22 450 80 37 tel.: 3: (+48) 22 450 80 38 tel.: 4: (+48) 22 450 80 39 tel. kom.: (+48) 660 74 51 80

Oglądanie przedmiotów aukcyjnych

• Przedmioty będzie można obejrzeć w siedzibie Firmy (po wcześniejszym ustaleniu terminu) • W dniu aukcji 3 października w hotelu Westin

Sklep internetowy

Poza działalnością aukcyjną prowadzimy sklep internetowy, w którym mogą Państwo kupić monety z całego świata, banknoty, odznaczenia i medale. Posiadamy również w ofercie złoto lokacyjne i monety inwestycyjne złote, srebrne i platynowe. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony: www.niemczyk.pl

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

od 1989 roku

Auction 8

Saturday 03.10.2015 Starting time: 9:00 a.m. LOT No. 1 - 354

Location

WESTIN hotel al. Jana Pawła II 21 00-854 Warsaw, Poland

Bids submission

Auction bids should be submitted by 1st of October at the following e-mail address: aukcja@niemczyk.pl or by fax: +48 22 620 97 61

Pre-auction

Visit www.aukcjamonet.pl to view the catalog and place bids online (before the auction).

Live bidding

During the Auction there will be the possibility to use live e-bidding, please register at our website: www.aukcjamonet.pl

Phone bidding

Please use the following numbers during the auction for live telephone bidding: phone: 1: (+48) 22 450 86 24 phone: 2: (+48) 22 450 80 37 phone: 3: (+48) 22 450 80 38 phone: 4: (+48) 22 450 80 39 mobile phone: (+48) 660 74 51 80

Lot viewing

• Auction lots may be viewed by appointment at our Company • On 3rd of October during the auction at the Westin Hotel

On-line shop

As well as auctions, we run an online shop where you can buy coins from all over the world, banknotes, decorations and medals. We offer investment bars and coins in gold, silver and platinum. Visit us at www.niemczyk.pl

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Dane do wpłaty / Bank details: Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk ul. Żelazna 67/22, 00-871 Warszawa

Bank Pekao S.A. IBAN

NUMER KONTA / ACCOUNT NO

Waluta

SWIFT

PL PL PL

43 1240 6292 1111 0010 6046 2122 68 1240 6292 1787 0010 6046 2210 85 1240 6292 1978 0010 6046 2151

PLN USD EUR

PKOPPLPW PKOPPLPW PKOPPLPW

Tabela stanów zachowania: / Erhaltungsgrade: / Grading Terms: / Шкала:

Polska / Poland

Niemcy / Germany

USA

Rosja / Russia

St. Lustrzany (L) 1

Polierte Platte (PP) Stempelglanz (Stgl)

полированная

2 3 4 5

Vorzüglich (Vzgl) Sehr Schön (SS) Schön (S) Sehr Gut

Proof (PF) Mint State/Uncirculated (Unc) Extremely Fine (XF) Very Fine (VF) Fine (F) Very Good (VG)

превосходная отличная очень хорошая хорошая удовлетворительная

Opis przedmiotów: Jacek Michalski, Michał Niemczyk, Remigiusz Foriasz, Lech Kokociński Skład katalogu i zdjęcia: Aleksandra Kocot, Anna Gałązka, Maciej Kozłowski, Maja Kamieńska Współpraca: Jacek Budyn, Jarosław Dutkowski, Jan Dostych, Wojciech Wiącek, Wojciech Demowski, Dariusz Pączkowski, Inesa Goc, Agata Kaczyńska, Magdalena Niemczyk

Wszelkie prawa zastrzeżone

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

od 1989 roku

Licytacja na żywo – gdziekolwiek jesteś! Weź udział w aukcji AN Niemczyk ze swojego domu lub biura – na żywo przez Internet. Potrzebujesz jedynie komputera, telefonu lub tabletu z dostępem do Internetu i wcześniejszej rejestracji. • Licytuj na żywo, tak jak byś był na aukcji osobiście. • Słuchaj na żywo, głos prowadzącego licytację jest słyszany w czasie rzeczywistym. • Obserwuj na żywo, śledź licytację pozycja po pozycji. Zalety licytacji na żywo: • Możesz się zalogować i licytować w dowolnym momencie aukcji. • Na bieżąco jesteś informowany o przebiciach i cenie końcowej. • Na żywo obserwujesz przebieg licytacji w PLN i innych walutach jednocześnie. • W każdej chwili możesz sprawdzić listę pozycji, które wylicytowałeś. • Możesz poinformować prowadzącego licytację o numerze, który chcesz licytować. • Wykorzystaj wszystkie zalety licytacji na żywo, tak jak byś przebywał osobiście na sali aukcyjnej ̶ sam decydujesz o swoich zakupach.

www.aukcjamonet.pl

Dołącz do nas w licytacji na żywo: • Wejdź na naszą stronę www.aukcjamonet.pl i licytuj na żywo • Licytuj wcześniej przez stronę www.sixbid.com oraz www.numisbids.com • Rejestracja. Zarejestruj się on-line i sam ustal swój login i hasło. • Symulator. Przeprowadź symulację przed aukcją i przekonaj się o łatwości w niej uczestniczenia. • W dniu aukcji dołącz do licytacji na żywo. • Potrzebujesz pomocy, masz pytania odnośnie licytacji ̶ skontaktuj się z nami, odpowiemy na wszystkie pytania.

od 1989 roku

Live Bidding - wherever you are! Participate comfortably in the AN Niemczyk auction from your home or your office - live on the Internet. You will hear the auctioneer, you will see the current lots and you can bid in real time. It is fast, easy and comfortable. You just need a computer, an internet connection and to register on-line in advance. • Bid live, just as if you were in the auction room personally. • Listen live, the auctioneer’s voice is broadcast in real-time. • See live, follow the increments lot by lot. Your advantages of live bidding: • You can log on and bid at any time. • You are always informed about increments and final prices. • You see the current increment in PLN and other currencies. • You can check of your winning bids at any time. • You can inform the auctioneer of the lots you want bid on. • Take advantage of all benefits of live bidding as if you were personally in the auction room - you can decide about your purchases.

www.aukcjamonet.pl

Join us and bid live: • Visit our website at www.aukcjamonet.pl • You may place your bids through www.sixbid.com or www.numisbids.com • Register on-line and choose your username and password. • Simulator: Try the simulator and get familiar with the easy handling of bidding on-line. • On the auction day join the auction and participate live! • If you have any questions, feel free to contact us, we will help you with everything.

Złotaalternatywa Zachęcamy do inwestowania w złoto lokacyjne w sprawdzonej firmie. ● Fachowa i rzetelna wycena ● Profesjonalne doradztwo ● Aktualne ceny rynkowe ● Bogata oferta monet i sztabek ● Bezpieczeństwo i poufność transakcji

www.niemczyk.pl niemczyk@niemczyk.pl / Tel. +48 22 620 97 61

od 1989 roku

Jacek Michalski

Michał Niemczyk

Numizmatyk, rzeczoznawca

Właściciel Firmy

Remigiusz Foriasz

Dział numizmatyczny Grading monet grading@niemczyk.pl tel./fax: +48.22.620 97 61

Anna Gałązka

Aleksandra Kocot

Dział Sprzedaży Internetowej Grafika a.galazka@niemczyk.pl tel./fax: +48.22.620 97 61

Menedżer ds. obsługi klienta a.kocot@niemczyk.pl tel./fax: +48.22.620 97 61

Magdalena Niemczyk

Maja Kamieńska

Copywriter niemczyk@niemczyk.pl tel./fax: +48.22.620 97 61

Obsługa klienta zagranicznego m.kamienska@niemczyk.pl tel./fax: +48.22.620 97 61

Anna Kopówka

Dział Logistyki a.kopowka@niemczyk.pl tel./fax: +48.22.620 97 61

Agata Kaczyńska

Dział Logistyki wysylka@niemczyk.pl tel./fax: +48.22.620 97 61

Inesa Goc

Dział Księgowości Obsługa aukcji stacjonarnych i.goc@niemczyk.pl tel./fax: +48.22.620 97 61

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

Maciej Kozłowski

Fotografia m.kozlowski@niemczyk.pl tel./fax: +48.22.620 97 61

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Sprzedaż komisowa monet, medali i odznaczeń Alternatywą dla sprzedaży za gotówkę, jest sprzedaż komisowa, dająca gwarancję osiągnięcia najwyższej ceny. Jest to oszczędność Państwa czasu. Renoma firmy i przejrzystość transakcji sprawiają, iż ceny uzyskiwane przez naszą firmę są wyższe niż u innych.

”Sprzedając na aukcji wiesz, że uzyskujesz aktualną cenę rynkową, zaś kupując na aukcji - wiesz, że kupujesz za aktualną wartość rynkową.„ Paweł Niemczyk

Dlaczego warto sprzedawać za naszym pośrednictwem? • Bezpłatna wycena szacunkowa w oparciu o aktualne ceny rynkowe • Pomoc i fachowe doradztwo – wspólnie wybierzemy najlepszy termin i formę sprzedaży Państwa kolekcji • Profesjonalna obsługa aukcji – opisy i fotografie przygotowane przez specjalistów • Ponad 15 000 zadowolonych Klientów i 1 000 stałych Komitentów • Zdecydowanie wyższe rezultaty i bardziej korzystne warunki • Doświadczenie – jesteśmy na Allegro od 10 lat, w tym czasie przeprowadziliśmy ponad 100 000 udanych transakcji • Brak ukrytych i dodatkowych opłat – pokrywamy wszystkie podatki i opłaty związane ze sprzedażą

Najdroższy, w historii numizmatyki, sprzedany polski dukat.

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Consignment Sale your coins, medals and decorations An alternative to selling for cash is consignment sale. It guarantees achieving the highest prices. It saves time. The reputation of our Company and the transparency of transactions make the prices we obtain much higher than others. You entrust your items to our Company – and we take care of the rest.

The most expensive Polish ducat sold in the history of numismatics.

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Michał Niemczyk

A N T Y K WA R I AT N U M I Z M AT YCZ N Y

&

Jakość, ochrona i prestiż Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk jest Autoryzowanym Dealerem NGC

Zapewniamy kompleksowe usługi w zakresie pośrednictwa w gradingu monet. • Legalny wywóz i przywóz monet • Obsługa celna i podatkowa • Bezpieczeństwo transakcji

www.niemczyk.pl

niemczyk@niemczyk.pl / tel. +48 22 620 97 61

Nasza oferta W naszym sklepie oferujemy monety kolekcjonerskie z całego świata, złote i srebrne (także inwestycyjne), sztabki − dostępne od ręki, medale, odznaki, odznaczenia, militaria i literaturę fachową. Kupując u nas mają Państwo gwarancję oryginalności wszystkich sprzedawanych walorów, rzetelny opis przedmiotów i ich stanu zachowania. Oferta ponad 2000 produktów jest wciąż aktualizowana i poszerzana.

www.niemczyk.pl In our Company we offer coins from all over the world, gold and silver (also investment), gold bars − available from stock, medals, badges, decorations, military objects and professional literature. Buying from us you have the guarantee of originality of all sold items, reliable descriptions of the objects and their gradings. Our offer of more than 2000 products is constantly updated and expanded.

Oferujemy Doświadczenie zdobyliśmy podczas ponad 25-letniej działalności na rynku kolekcjonerskim. Renoma jaką uzyskała Firma została doceniona przez IAPN (najstarsze i najbardziej prestiżowe stowarzyszenie numizmatyków na świecie) − jesteśmy pierwszą i jedyną polską firmą przyjętą do tego stowarzyszenia. • Przyjmujemy przedmioty do sprzedaży komisowej lub kupujemy je za gotówkę • Bezpłatnie wyceniamy przedmioty jak i całe kolekcje • Pomagamy w poszerzaniu kolekcji i doradzaniu w jej przebudowie • Oferujemy rzetelną pomoc i miłą obsługę • Gwarantujemy profesjonalne doradztwo, elastyczność i dyskrecję przy każdej transakcji The experience gained during more than 25 years in the collector market. The reputation our Company acquired has been recognized by IAPN (the oldest and most prestigious association of numismatists in the world) - we are the first and only Polish company accepted to this association.

• We accept items for commission sale or buy for cash • We evaluate items and entire collections for free • We assist in expanding the collection and advising in its rebuilding • We offer reliable assistance and friendly service • We guarantee professional advice, flexibility and discretion for every transaction

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Antyk 1.

Macedonia, Filip III Arrhidaeus 323-317 pne, stater

Grecja

Aw.: Głowa Ateny w hełmie korynckim z grzebieniem w prawo Rw.: Uskrzydlona postać Nike w lewo z gałązką oliwną ,po prawej napis greką FILIPPOY. Po lewej monogram MH i zwinięty wąż śr. 17,5-18,0 mm; w. 8,40 g Au stan 3-

o tragicznej śmierci Aleksandra III Wielkiego w 323 roku p.n.e. Macedonia przypadła diadochowi Antypatrowi, który jednak zmarł w 319 roku. Na króla Macedonii w trakcie wojny domowej powołano upośledzonego Arrhidaeusa syna Filipa II z nieprawego łoża z Filinną. Wybijał złote statery na wzór Aleksandra o wadze ok 8,6 g. z imieniem królewskim. Pomimo otworu biżuteryjnego atrakcyjna i ciekawa moneta. Sear 6746; SNG COP II.1071

CENA: 4 000 zł

Macedonia, Filip II 359-336 r. p.n.e., tetradrachma

Aw.: Głowa Zeusa w wieńcu laurowym w prawo. Rw.: Jeździec na koniu z gałązką palmową. Znak menniczy – delfin. śr. 22-23,0 mm; w. 14,27 g Ag

stan 2

Wspaniale zachowane detale. www.aukcjamonet.pl

/

CENA: 1 500 zł www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Antyk 3.

Attyka, Ateny, tetradrachma emisja z lat 393-300 r. p.n.e.

Grecja

Aw.: Głowa Ateny w attyckim hełmie z grzebieniem zdobionym floralnym ornamentem w prawo Rw.: Sowa stojąca w prawo, za nią półksiężyc,po prawej napis AOE śr. 19-22,0 mm; w. 17,06 g Ag stan 3

odstawowy typ ponadregionalnej ateńskiej monety srebrnej, kursującej na terenie Grecji przez blisko 200 lat. Rysunki po obu stronach są symbolami „polis”-Atena jako opiekunka miasta i jej ptak - sowa, umieszczona pierwotnie w zagłębieniu kwadratu. Pierwsze „sówki" wyemitowano ok. 500 p.n.e. i z pewnymi zmianami ikonografii kontynuowano do lat 60-tych III wieku. Jej naśladownictwa można spotkać w Arabii i Palestynie, również z platerowanego brązu. Prezentowany egzemplarz pochodzi najprawdopodobniej z emisji z lat 393- 300 p.n.e. CENA: 1 000 zł

Kalabria, Tarent, didradrachma 380-345 p.n.e

Aw.: Nagi jeździec na koniu w prawo. Rw.: Nagi Taras na delfinie w lewo, grecki napis TARAZ/AGA śr. 20-22,0 mm; w. 7,59 g Ag

stan 3

edyna kolonia spartańska,rzekomo założona przez syna Posejdona Tarasa. Wyobrażenie młodzieńca na delfinie stało się trwałym elementem ikonograficznym właściwym dla monet tego miasta. Bite w rozmaitych wariantach kursowały w całej południowej Italii. Do dzisiaj motyw ten znajduje się w herbie miasta. Sear 363; BMC 1.131-2

www.aukcjamonet.pl

CENA: 500 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Antyk 5.

Poeonia, tetradrachma. Król Patraos 340-315 r. p.n.e.

Aw.: Głowa młodzieńca. Rw.: Galopujący jeździec tratujący leżącego, broniącego się wojownika śr. 23-24,0 mm; w. 12,45 g Ag

Grecja

stan 3

o śmierci króla Macedonii Perdikkasa III w 359 p.n.e., na północy kraju usamodzielniło się na kilkadziesiąt lat królestwo Paeonii pod panowaniem trzech króli: Lykkeiosa, Patraosa i Audeleona. Ciekawa i praktycznie jedyna do zdobycia tetradrachma małego hellenistycznego państewka do kolekcji antycznej Grecji. Sear 1520; SNG COP II.1386-1390

CENA: 1 500 zł

Azja

Achemenidzi, Dariusz I (521-486 p.n.e.) darejka typ III AV m. Sardes

Aw.: Postać brodatego władcy w koronie skierowanego w prawo, trzymającego w lewej ręce łuk, w prawej włócznię. Rw.: Incusum. śr. 15-16,0 mm; w. 8,33 g Au

stan 3

odstawowy typ perskiej monety złotej, wykorzystywanej głównie na zachodzie państwa w Azji Mniejszej w okresie Dariusza I. Po zajęciu Lidii w 547 roku Achemenidzi przyswoili sobie typy monet Kroissosa (Krezusa) i technikę ich bicia. I tak złotą „krezejkę” zastąpiła „darejka”- złoty stater o wadze ok. 8,35 g, uzupełniany srebrnym siglosem o tych samych stemplach. To ujęcie władcy zalicza się do grupy III. Ciekawa moneta związana z historią antycznej Grecji. www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

CENA: 5 000 zł tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Antyk 7.

Królestwo Seleucydów

Antioch III Wielki (223-187 p.n.e) tetradrachma, Antiochia nad Orontem

Aw.: Głowa Antiocha III w diademie w prawo Rw.: Dionizos w lewo; siedzący na omfalosie ze strzałą i łukiem; po bokach pionowo napisy greką: BAZILEOZ- ANTIOXOY; po lewej w polu monogram śr. 28,0 mm; w. 16,43 g Ag stan 3

iękny, wyjątkowo głęboko bity portret hellenistycznego władcy największego państwa powstałego na gruzach imperium Aleksandra Wielkiego, rozciągającego się na Bliskim Wschodzie od wybrzeży Morza Śródziemnego aż po Indie. Obok założyciela dynastii - Seleukiosa I Nikatora - Antioch III Wielki uważany jest za najwybitniejszego jej przedstawiciela, który powstrzymał na jakiś czas rozpad swojego wielokulturowego państwa, który i tak był nieunikniony i to bez względu na rolę rodzącego się imperium rzymskiego. Czterodrachmowe monety z tego okresu posiadają charakterystyczny rewers z Dionizosem i omfalosem - starożytnym artefaktem w kształcie półokrągłego kamienia, znajdującego się w świątyni Apolla w Delfach i uważanego przez Greków za „pępek świata”. Monety srebrne Seleucydów są chętnie kolekcjonowane ze względu na atrakcyjne, o dużych walorach artystycznych portrety władców. Sear 6936; SNG COP.-(mon.)

CENA: 1 500 zł

Antioch VIII Grypos (126-96 p.n.e.) tetradrachma

Aw.: Głowa Antiocha VIII w diademie w prawo Rw.: Zeus Uranios stojący w lewo z gwiazdą i długim berłem; po bokach pionowo napisy greką: BAZILEOZ ANTIOXOY - EPIFANOYZ; po lewej w polu monogram, wokół wieniec laurowy śr. 29-31,0 mm; w. 15,97 g Ag stan 3

olejny portret hellenistycznego władcy państwa Seleucydów - Antiocha VIII Krzywonosa. Burzliwe panowanie (zamordowanie z obawy o własne życie matki Kleopatry Thei, śmierć brata Seleukosa i wojna domowa z przyrodnim bratem Antiochem IX) i powstające separatystyczne tendencje stanowią kolejne etapy upadania królestwa, które w 63 p.n.e. Pompejusz przyłączy do Rzymu. Na rewersach tetradrachm charakterystyczny rewers z pierwszych panowań dynastii - z Dionizosem siedzącym na omfalosie zastępują wyobrażenia Zeusa lub Ateny, tu -rzadsze wyobrażenie stojącego Zeusa Uraniosa. Sear 7143; SNG COP. VII/401

www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 500 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Antyk 9.

Rzym

C. Juliusz Cezar 47-46 p.n.e., denar

Aw.: Głowa bogini Venus w diademie w prawo Rw.: Eneasz wynosi na plecach swojego ojca Anchisesa (z płonącej Troi) trzymając w prawej ręce Palladium; z boku napis CAESAR śr. 19-19,5 mm; w. 3,79 g Ag

stan 3

eden z najciekawszych, alegorycznych denarów dyktatora Rzymu. W bitwie pod Farsalos w 48 p.n.e. Cezar pokonał dwukrotnie liczebniejsze legiony Pompejusza. Zawołaniem bojowym żołnierzy było „Venus Victrix” i w podzięce za zwycięstwo Cezar konsekrował na Forum poświęconą bogini świątynię. Jej też podobiznę uwieczniono na awersie naszej monety. Rewers odnosi się do Gens Julia - rodu Cezara, której historia wywodzi się od czasów mitycznych, od zburzenia Troi. Syn bohaterskiego Eneasza, Ascanius-Julus był protoplastą tego rodu. Wynoszone przez Eneasza z pożogi Palladium ma potwierdzać historyczne związki z założeniem przez niego Rzymu, a tym samym świetną genealogię rodu Cezara. Wszystkie denary Cezara są rzadkie i poszukiwane, zwłaszcza w tak ładnym stanie.

Sear - Julius Caesar 12; Albert 1400; Syd. 1013; Craw. 458/1 CENA: 1 500 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Średniowiecze

Bizancjum

Constantinus V Copronymus (senior augustus 741-775), solidus

Aw.: Ukoronowane popiersie Konstantyna V z krótką brodą po lewej i współrządcy cesarstwa jego syna Leona IV Chazara po prawej w udrapowanych chlamydach, pomiędzy nimi krzyż równoramienny, wokół górą napis. Rw.: Popiersie ojca Konstantyna - Leona III na wprost, w koronie z krzyżem i ozdobnym „loros”; w prawicy długie berło z krzyżem z poprzeczkami śr. 19-20,5 mm; w. 4,42 g Au

stan 3+

zadki i ciekawy solid z okresu „ciemnego wieku" w historii Bizancjum - konfliktu ikonoklastycznego, który podzielił świat chrześcijański na zwolenników i przeciwników kultu świętych wizerunków. Zmiana wyobrażeń na monetach złotych - przyjęły wymowę dynastyczną - na rewersie założyciel dynastii syryjskiej (izauryjskiej) Leon III w cesarskim stroju ceremonialnym, na awersie wyobrażenia jego syna i wnuka jako władców żyjących. Charakterystyczna dla tego okresu zmiana języka propagandy - brak wyobrażeń postaci religijnych i tytulatury greckie zapisane alfabetem łacińskim, bardziej zrozumiałe dla poddanych cesarstwa. Szczegółowa analiza ikonografii solidów tego okresu w „Mennictwie Bizantyjskim” M. Salamona.

A.U.Sommer 23.2; Sear 1551; BMC 7-10; R. 1750-2 CENA: 2 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Średniowiecze, Bolesław lll Krzywousty 11.

jako książę śląski 1102-1138 1097-1107

Śląsk, denar, Legnica

Aw.: W wewnętrznej obwódce liniowej głowa księcia ujęta schematycznie na wprost. W otoku napis: [DVX]BOLIZLAVS Rw.: Podobna głowa św. Jana Chrzciciela w obwódce jw, W otoku napis: S[C]SIOHAN[NES] śr. 18,0 mm; w. 0,41 g Ag stan 3-

oneta znana już Lelewelowi i Stronczyńskiemu (1847, typ 8), do lat 90 ubiegłego wieku przypisywana Bolesławowi Chrobremu. Prof. S. Suchodolski w badaniach nad mennicą wrocławską przypisał ją Bolesławowi Śmiałemu. Ostatnie badania i znaleziska wskazują jako emitenta Bolesława III Krzywoustego, który w 1097, jeszcze za życia ojca, Władysława Hermana, otrzymał we władanie prowincję śląską. Wg. klasyfikacji W. Nakielskiego typ I-1

12.

CENA: 800 zł

Brakteat protekcyjny, emisja ok. 1135-1138

Aw.: Książę w prawo, na ugiętych kolanach, wyciąga dłonie do stojącego nad nim św. Wojciecha Biskup w lewej ręce trzyma pastorał, prawą unosi nad głową władcy. W otoku napis - zdeformowane wstecznie Adalbertus i proste Boleslaus śr. 27,5-28,0 mm; w. 0,51 g Ag stan 3-

rakteat, nazywany niegdyś pokutniczym, błędnie wiązany był z faktem pokuty Bolesława za zbrodnię krzywoprzysięstwa. Powstał jednak - jak wykazał Ryszard Kiersnowski - znacznie później i stanowił odpowiedz dworu polskiego na przymuszenie króla Bolesława III do hołdu przed cesarzem Lotarem III w Merseburgu w 1135 roku. Moneta pokazuje, że faktycznym zwierzchnikiem i opiekunem księcia Polski jest św.Wojciech, a nie cesarz niemiecki i którego relikwie odnaleziono szczęśliwie w Gnieźnie w 1127 roku po zaginięciu podczas najazdu czeskiego. (za BRP )Brakteat znany z kilku odmian, wybijany był według silnie obniżanego standardu. Prezentowany egzemplarz jest odmianą postaci biskupa patrzącego na księcia. Stronczynski XIII-e; Kopicki 47 www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Średniowiecze, Bolesław lV Kędzierzawy

1146-1173

Denar, typ św. Wojciech, Kraków

13.

Aw.: Książę na tronie z mieczem na kolanach, wokół legenda: od góry po lewej w prawo BOLEZ-LAVS, nad głową znak menniczy w kształcie miecza Rw.: Relikwiarz kwadratowy z głową św. Wojciecha centralnie. Wokół napis od prawej strony w lewo S ADALBERTVS, po prawej znak menniczy I śr. 16-17,0 mm; w. 0,51 g Ag stan 2+

edna z pierwszych emisji denarów cienkich Bolesława IV z postacią księcia w majestacie na tronie z mieczem na kolanach, wskazującej na władcę jako sprawiedliwego sędziego, uwypuklając jego jurysdykcyjne kompetencje (R. Kiersnowski, W. Garbaczewski). Wraz z odniesieniem się do osoby św. Wojciecha na rewersie, było to ważne przesłanie po odsunięciu od władzy seniora rodu, brata Władysława II.

Piękny egzemplarz. Suchodolski XI/XII-typ 1; Stronczyński II.51 odmiana m -war.; Kopicki 54; Gumowski (Graz) 89

CENA: 2 000 zł

14.

Aw.: Książę na tronie, z mieczem na kolanach, wokół legenda od góry w lewo BOLEZ-LAVS, nad głowa znak menniczy w formie miecza. Rw.: Relikwiarz kwadratowy z głową św. Wojciecha centralnie. Wokół napis od prawej strony w S ADALBERTVS po prawej znak menniczy I (miecz). śr. 16,5 mm; w. 0,50 g Ag stan 2+/1-

I

nna odmiana, zapewne pierwszej emisji, denara Bolesława IV Kędzierzawego, ze znakiem mennicy i odwrotnym napisem ADALBERTVS.

Wyjątkowo pięknie i czytelnie wybity egzemplarz. Suchodolski XI/XII-typ 1; Stronczyński II.54 odmiana o; Kopicki 54; Gumowski (Graz) 89

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

CENA: 2 000 zł aukcja@niemczyk.pl

Średniowiecze

15.

Brakteat anonimowy, Wielkopolska, koniec XIII w.

Aw.: Postać rycerza na wprost w zbroi, z tarczą i mieczem uniesionym w górę, z boku po lewej znak menniczy - gwiazda. śr. 17-18,0 mm; w. 0,15 g Ag

stan 2

oneta znana właściwie tylko ze skarbu w Głębokim (1872), zawierającego brakteaty z okresu do roku 1195 (poz. Wg. Polkowskiego-37). Wyobrażenie i aureola wokół głowy wskazują na wzorce monet magdeburskich ze św. Maurycym, co zauważa Stronczyński (Tab. XX.20 ) Kopicki w pierwszym wydaniu swojego skorowidza przypisywał ją księciu wielkopolskiemu Odonowi (1177-94) VII-RR, co było wprawdzie chronologicznie właściwe, ale brak innych odniesień spowodował na razie zaliczenie tej monety do brakteatów anonimowych oczekujących na dalsze znaleziska i klasyfikację (Kop. 266 a-b).

Ładny, centryczny egzemplarz z lekkim śladem zagięcia, stara oryginalna patyna.

Str. XX-20; Kopicki 266a-b R3 CENA: 2 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Średniowiecze, Leszek Biały 16.

1194-1227 (?)

Brakteat anonimowy, I poł. XIII wieku, Księstwo Krakowskie

Aw.: Cztery wyobrażenia zwierząt z podwójnym porożem w półkolistych symetrycznych polach podziału;centralnie pierścień otoczony kulami. śr. 15-16,0 mm; w. 0,12 g Ag stan 1

edna z bardziej frapujących kompozycją monet z zespołu średniowiecznych brakteatów krakowskich, przypisywanych panowaniu Leszka Białego. Kompozycji tej poświeciła B. Haczewska artykuł w Notae.

B.Haczewska - B.Paszkiewicz: NOTAE V -poz. 14

CENA: 2 000 zł

17. Brakteat anonimowy, I poł. XIII wieku, Księstwo Krakowskie

Aw.: Smok skrzydlaty skręcony w lewo,zwrócony w prawo otwarta paszczą, z zakręconym ogonem pokrytym łuskami; pod nim motyw floralny. śr. 14,0 mm; w. 0,07 g Ag stan 1

ez wątpienia jedna z najpiękniejszych monet piastowskich o wyrafinowanej kompozycji, ogromnej ekspresji i dynamice oraz charakteryzująca się znakomitym, dojrzałym warsztatem rzeźbiarskim. Smok, jak widzi to W. Garbaczewski w Ikonografii monet piastowskich, to samodzielny element kompozycyjny stempla, nie wymagający żadnych dopowiedzeń symbol władcy w całej jego groźnej potędze. B.Haczewska - B.Paszkiewicz: NOTAE V -poz. 14

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 3 000 zł /

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Średniowiecze, Bolesław ll Szczodry 18.

1058-1079/80

Denar królewski, emisja po roku 1070

Aw.: Popiersie władcy z profilu, w koronie z mieczem w dłoni, po prawej znak menniczy Z+ Rw.: Budowla o trzech wieżach zwieńczonych kulistymi kopułami. śr. 13,0 mm; w. 0,83 g Ag

stan 3+

zw. „królewski" typ denara tego władcy, z wyraźnie zaakcentowanymi atrybutami władzy monarszej - koroną i mieczem, bity po koronacji w 1076 roku. Na rewersie dopatrują się wyobrażenia krakowskiej katedry. Ta kolejna, po tzw. „książęcej „emisja rzadsza i z mniejszą już ilością odmian świadczy o świetnym zorganizowaniu mennicy krakowskiej, jako warsztatu stałego, zapewnie nie bez udziału doświadczonych saskich mincerzy. Znane są bowiem dobre stosunki z książętami i biskupami saskimi, którzy swoim buntem przeciw cesarzowi w 1073 dopomogli Bolesławowi w zerwaniu stosunku lennego z cesarzem Henrykiem IV. Na rewersie w trójwieżowej budowli z kopułami dopatruje się wyobrażenia katedry krakowskiej.

Suchodolski XI/XII-typ 2; Stronczynski 32-odm. c; Kopicki 27h; Gumowski CNP 1220-1286 www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

CENA: 1 500 zł

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt l Stary 19.

Król Polski 1506-1548

Trojak (3 grosze) 1535, Toruń dla ziem pruskich

Aw.: Głowa króla w prawo, w czepcu i w zbroi. W otoku: SIGIS I REX POLO DO TOCI PRVSS Rw.: Napis w sześciu wierszach: III / GROSSVS / ARGENTE / TRIPLEX / PRVSSIE / 1535 śr. 22,0 mm; w. 2,65 g Ag

stan 3+/2-

Egzemplarz z ciemną, starą patyną i ładnie zachowanymi detalami. Iger T.35.1.a R4

CENA: 3 000 zł

Trojak (3 grosze) 1536, Elbląg

20.

z kolekcji Potockich

Aw.: Napis w sześciu wierszach: III / SIGIS I REX / POLONIE / DO TOCIVS / PRVSSIE / 1536 Rw.: Tarcza z herbem miasta, po bokach inicjały E-I (Elbląg-Iustus, Jost Decjusz). Nad tarczą znak x W otoku: GROSS AR TRIPLEX CIVIT ELBINK śr. 22,0 mm; w. 2,44 g Ag stan 3+/2-

Z

nakomita proweniencja monety - na awersie herb Pilawa, znak własnościowy kolekcji Potockich. Odmiana z napisem ELBINK.

Egzemplarz ze starą patyną. Kopicki 7088; Iger E.36.1.d R2; CNCE 205

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 1 600 zł /

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt l Stary

Król Polski 1506-1548

21.

Denar 1538, Elbląg

Aw.: Orzeł Prus Królewskich. Rw.: Tarcza z herbem miasta. Po bokach tarczy skrócona data 3-8 śr. 10-12,0 mm; w. 0,21 Ag

stan 3-

oneta nienotowana i nieznana dotychczas w literaturze. Do tej pory uważano, że pierwszy datowany rocznik dla Zygmunta Starego to właśnie 1539. Z denarów datowanych za Zygmunta Starego były znane do tej pory dwa roczniki: 1539 (R6) i 1545 (R8). Opisywany egzemplarz ma datę 1538 r i jest pierwszą znaną taką monetą. Tyszkiewicz nie odnotowuje w swoim cenniku rocznika 1538, natomiast wycenia denara z 1539 roku na 25 marek w złocie i opatruje go dodatkowo znakiem zapytania, co było wskazówką dla ówczesnych kolekcjonerów, że monety takiej w handlu nie spotkał.

Moneta uszkodzona przez korozję.

Tyszkiewicz 25? (1539) CENA: 3 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt l Stary

Król Polski 1506-1548

22.

Grosz 1546, Kraków odmiana z amorkami

Aw.: Pod koroną czterowierszowy napis: SIGISMVND / PRIM REX / POLONIE / S T Amorki umieszczone w ornamentach korony. U dołu herb Leliwa. Rw.: Orzeł Jagielloński. W otoku: MONETA REGNI POLONI 1546 śr. 23,0 mm; w. 1,73 g Ag

stan 3/3+

ardzo rzadka odmiana z amorkami znajdującymi się wewnątrz korony królewskiej na awersie. Moneta wybita tymi samymi stemplami co jedyny do tej pory znany egzemplarz ze zbioru Frankiewicza.

Kopicki 429 R8; Kurpiewski 63 R8; Gumowski 491 CENA: 5 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt ll August

Król Polski 1548-1572, Wielki Książę Litewski 1544-1572

Półgrosz 1558, Wilno, NGC MS63

23.

Aw.: Orzeł Jagielloński. W otoku: SIGIS AVG REX PO MAG DV X LI Rw.: Pogoń w lewo oraz data 1558 W otoku: MONETA MAGNI DVCAT LITVA Srebro

zadka moneta w tak wysokim gradingu.

Menniczy egzemplarz. Dużo połysku. Wspaniałe detale. Ivanauskas 4SA84-24

CENA: 500 zł

Trojak (3 grosze) 1562, Wilno

24.

Aw.: Głowa króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS AVG REX POLO MAG DUX LIT Rw.: W polu Pogoń, pod nią nominał III i herb Kolumny Giedymina. W otoku: GROS VS TRIPL – MAG DVCA LITV śr. 21-22,0 mm; w. 6,76 g Ag

stan 3-

zadki trojak z popiersiem króla, z mennicy litewskiej. Trojaki te wybijane były z kruszcu o małej zawartości srebra, dlatego są większe i cięższe od innych trojaków z tego okresu. Są spotykane na rynku numizmatycznym, jednakże bardzo często są źle zachowane. Iger V.62.1.d R3; Ivanauskas 9SA78-1; Tyszkiewicz 18 www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 1 500 zł /

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt ll August

lot 25

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt ll August

25.

Dukat 1555, Gdańsk

Aw.: Głowa króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGI3 AVG REX POLO D PRVS Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę z herbem miasta. W otoku: MONE NO AVR CIVI GEDANEN 1 5 5 5 śr. 22,0 mm; w. 3,49 g Au

stan 2-/3+

W

mennicy w Gdańsku w 1555 roku przygotowano siedem par stempli do bicia dukatów. Wszystkie odmiany należą do monet bardzo rzadkich. Odmiana z napisem POLO D PRVS została wybita dwoma parami stempli z odmiennym zapisem daty. Oferowany dukat jest ciekawym przykładem pracy rytownika stempli, bowiem rytownik tak ścieśnił napis, że musiał na końcu napisu bardzo luźno ułożyć cyfry daty, aby zapełnić wolne miejsce. Po raz pierwszy tę odmianę dukata opisano w oparciu o zbiór Johna Philppa. Kolejny dukat pojawił się w 1930 roku, na licytacji legendarnej kolekcji M. Frankiewicza. Dukata tej odmiany nie posiadał E. Hutten Czapski. Odmiana ta znajduje się tylko w dwóch zbiorach publicznych, w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie oraz w Berlinie. Przed wojną egzemplarz tej odmiany był w zagrabionym zbiorze malborskim. Bardzo rzadki dukat gdański. Po wojnie tylko kilka razy był notowany na aukcjach. Na rynku numizmatycznym znajdują się nie więcej niż trzy egzemplarze.

Kopicki 7377; Friedberg 2; CNG 97; Dutkowski (Złoto Jagiellonów) 95; Kaleniecki s. 33 (dwie odmiany razem); Tyszkiewicz 150 CENA: 80 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt ll August

26.

Grosz 1556, Gdańsk

Aw.: Głowa króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS AVG REX P DPR 3 SI Rw.: Tarcza z herbem miasta. W otoku: GROSSVS CIVI GEDANEN 1556 śr. 22,0 mm; w. 1,87 g Ag

stan 2-

dmiana z dużą głową króla i końcówką legendy awersu P DPR 3 SI

Tyszkiewicz 4 CENA: 1 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Stefan Batory 27.

Król Polski 1576-1586

Trojak (3 grosze) 1579, Olkusz

Aw.: Duża głowa króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: STEPHA D G REX POL Rw.: Napis w pięciu wierszach: III / GROS ARG / TRIP REG / POLONIÆ / 15 79 (data rozdzielona herbem Batorych - Wilcze Kły). śr. 21,0 mm; w. 2,19 g Ag

stan 3

dmiana z dużą głową króla rozdzielającą napis otokowy i końcówką legendy POL.

Rzadka moneta z ładną, lekko złocistą patyną. Kopicki 503 R3 - var.; Kurpiewski 95 R2; Iger O.79.3.c R4; Tyszkiewicz 10; Parchimowicz 42.a1

CENA: 3 000 zł

Trojak (3 grosze) 1580, Olkusz

28.

Aw.: Głowa króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: STEPHA D G REX PO Rw.: Orzeł i Pogoń. Napis w czterech wierszach: GROS ARG / TRIP REG / POLONIÆ / 1580 śr. 20-21,0 mm; w. 2,28 g Ag stan 2-/3+

dmiana z dużą głową króla rozdzielającą napis otokowy i końcówką legendy PO. Trojak podobny do Iger O.80.3 R5, ale odmiana interpunkcyjna z kropką na początku i końcu legendy awersu. Ten wariant awersu opisuje Janusz Reyman – pozycja 52 (Czp.9410 R5, MNW, MNP) – Mennica Olkuska Ossolineum 1975. Rzadkość polega na różnicy interpunkcji i rozetkach na rewersie przy Orle i Pogoni. Bardzo rzadki wariant, praktycznie nie pojawiający się w handlu. Kopicki 510 R5; Kurpiewski 103 R6; Iger O.80.3 R5 - var.; Tyszkiewicz 30 www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

CENA: 3 500 zł /

aukcja@niemczyk.pl

Stefan Batory

Król Polski 1576-1586

Trojak (3 grosze) 1583, Olkusz PCGS MS62

29.

Srebro

Aw.: Głowa króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: STEPHA D G REX POL M D L Rw.: Orzeł i Pogoń, pomiędzy nimi mała tarcza z herbem Batorych nad nią nominał III. U dołu mała tarcza z herbem Przegonia podskarbiego Jana Dulskiego i jego inicjałami, po bokach tarczy data 15-83 Napis w trzech wierszach: GROS ARG / TRIP REG / POLONIÆ

zadki typ monety, szczególnie w takim stanie zachowania.

Kopicki 522 R2; Kurpiewski 162 R; Iger O.83.3.f R1; Tyszkiewicz 2

30.

CENA: 1 800 zł

Trojak (3 grosze) 1586, Ryga, NGC MS62

Srebro

Aw.: Głowa króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: STEP D G REX P D L Rw.: Nominał III między liliami, poniżej mały herb Rygi i data 15-86 Napis w czterech wierszach: GR – OS / ARG TRIP / CIVI RI / GE

W

ariant z dużą głową króla (rzadszy).

Wspaniale zachowany egzemplarz XVI-wiecznej monety. Menniczy stan zachowania. Kopicki 8097 R; Kurpiewski 454 R; Iger R.86.2.c R4; Tyszkiewicz 0,50

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

CENA: 800 zł /

aukcja@niemczyk.pl

Stefan Batory

Król Polski 1576-1586

31.

Dukat 1581, Gdańsk

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: STEPHANVS D G REX POL D PRVS Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę z herbem miasta. Między dwoma ozdobnymi krzyżami znak menniczy pierścień Kacpra Goebla, dzierżawcy mennicy w Gdańsku. W otoku: MONE NO AVR CIVI GEDANENSIS 81 śr. 22,0 mm; w. 3,5 g Au

stan 3+/2-

zadki dukat gdański, sporadycznie pojawiający się w handlu.

Resztki połysku menniczego. Egzemplarz gięty.

Kopicki 7442 R4; Kurpiewski 391 R4; Tyszkiewicz 50; Kaleniecki s. 56 CENA: 10 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Stefan Batory

Król Polski 1576-1586

32.

Dukat 1583, Gdańsk

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: STEPHANVS D G REX POL D PRVS Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę z herbem miasta. Skrócona data w otoku. Między dwoma ozdobnymi krzyżami znak menniczy pierścień. W otoku: MONE NO AVR CIVI GEDANENSIS 83 śr. 22,0 mm; w. 3,52 g Au

stan 1/1-

ardzo ciekawy typ dukata gdańskiego, charakteryzujący się heraldycznym błędem, gdzie głowy lwów skierowane są ku sobie i żadna nie spogląda na patrzącego. Odmiana z otokiem wewnętrznym z korali i perełek. Egzemplarz sporadycznie pojawiający się w handlu.

Piękny egzemplarz, dużo blasku menniczego. Centrycznie wybity.

Kopicki 7444 R4; Friedberg 3; Kaleniecki str. 58; H-Cz. 710 R2; Kurpiewski 393 R3; CNG 136 IV; Parchimowicz (Batory) 176f

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

CENA: 13 000 zł

aukcja@niemczyk.pl

Stefan Batory

Król Polski 1576-1586

33.

Dukat 1584, Gdańsk

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: STEPHANVS D G REX POL D PRVS Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę z herbem miasta. Między dwoma ozdobnymi krzyżami znak menniczy pierścień. W otoku: MONE NO AVR CIVI GEDANENSIS 84 śr. 22,0 mm; w. 3,49 g Au

stan 2-/3+

W

czesny typ popiersia. Odmiana bez gałązki nad herbem Gdańska. Dotychczasowa literatura łączy ją z dużo popularniejszymi odmianami z gałązką nad herbem. Bardzo rzadka moneta. Po raz drugi na rynku numizmatycznym.

Egzemplarz z intensywnym połyskiem menniczym. Delikatnie gięty.

Kopicki 7446; Friedberg 3; CNG nie notuje; Kaleniecki nie notuje; Tyszkiewicz 35 (wszystkie odmiany) CENA: 17 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Stefan Batory

Król Polski 1576-1586

Dukat 1586, Gdańsk

34.

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi zdobionej głową lwa. W otoku: STEPHANVS D G REX POL D PRVS Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę z herbem miasta. Między dwoma ozdobnymi krzyżami znak menniczy pierścień, Gracjana Gonzallo. W otoku: MONE NO AVR CIVI GEDANENSIS 86 śr. 21,0 mm; w. 3,42 g Au stan 2-

Z

nane są dwie odmiany z różnym układem wewnętrznych obwódek: koralowo-perełkowa (opisywany egzemplarz) i perełkowo-sznurowa.

Bardzo ładny egzemplarz. Lekko niedobity. Dużo połysku menniczego. Lekko gięty. Kopicki 7452 R3; Kurpiewski 397 R; Friedberg 3; Dutkowski (Złoto Jagiellonów) 132; Kaleniecki s. 64-67; Parchimowicz (Batory) 178 c; Tyszkiewicz 25

CENA: 6 000 zł

Dukat 1586, Gdańsk

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi zdobionej głową lwa. W otoku: STEPHANVS D G REX POL D PRVS Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę z herbem miasta. Między dwoma ozdobnymi krzyżami znak menniczy pierścień. W otoku: MONE NO AVR CIVI GEDANENSIS 86 śr. 22,0 mm; w. 3,48 g Au

stan 2+/1-

O Wyśmienity egzemplarz. W takim stanie zachowania moneta rzadko pojawiająca się w handlu. dmiana z wewnętrzną obwódką perełkowo-sznurową.

Kopicki 7452 R3; Kurpiewski 397 R; Friedberg 3; Dutkowski (Złoto Jagiellonów) 133; Kaleniecki s. 64-67; Parchimowicz (Batory) 178 c1; Tyszkiewicz 25

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

CENA: 8 000 zł /

aukcja@niemczyk.pl

Stefan Batory

36.

Król Polski 1576-1586

Dukat siedmiogrodzki 1586, Nagybanya

Aw.: Siedząca na półksiężycu Madonna z małym Chrystusem na ręku. Mała tarcza z herbem Batorych przerywa napis u dołu. W otoku: STEPHANV D – G REX PO PRV Rw.: Stojąca postać św. Ladysława z halabardą i jabłkiem panowania. Po bokach inicjały N-B (Nagybanya) W otoku: S LADISLAVS REX 1586 śr. 22,0 mm; w. 3,36 g Au

stan 3+

tefan Batory, zanim został wybrany na króla Polski był księciem Siedmiogrodu. Po wstąpieniu na tron Rzeczpospolitej, wybijał monety także w mennicach siedmiogrodzkich. Zbyt skromne możliwości produkcyjne mennic koronnych i litewskiej nie zapewniały w pełni zaspokojenia w złote monety potrzeb skarbu królewskiego. Rzadka odmiana dukata z PO na awersie. Kopicki 10506; Dutkowski (Złoto...) 101; Parchimowicz 2622

37.

CENA: 7 000 zł

Aw.: Siedząca na półksiężycu Madonna z małym Chrystusem na ręku. Mała tarcza z herbem Batorych przerywa napis u dołu. W otoku: STEPHANV D – G REX POL PRV Rw.: Stojąca postać św. Ladysława z halabardą i jabłkiem panowania. Po bokach inicjały N-B (Nagybanya) W otoku: S LADISLAVS REX 1586 śr. 22,5 mm; w. 3,48 g Au dmiana z POL na awersie. Ślady gięcia, patyna.

CENA: 4 500 zł

Kopicki 10506 R4; Dutkowski (Złoto...) 101; Parchimowicz 2622 www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

stan 3

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza 38.

Król Polski 1587-1632

Trojak (3 grosze) 1600, Poznań błąd legendy rewersu

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie, zbroi i w krezie. W otoku: SIG III D – G REX PO M D L Rw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone ukoronowaną tarczą z herbem Snopek – Wazów. U góry nominał III. U dołu w tarczy herb Lewart, po bokach data 16 – 00 Napis w dwu wierszach: GROS ARG / TRIP R RO śr. 20,0 mm; w. 2,43 g Ag

stan 3+

oneta podobna do Iger P.001.c lecz z błędną końcówką legendy rewersu ARG./TRIP:R.RO/. Numizmat wcześniej nienotowany na polskim rynku – RZADKOŚĆ.

Iger P.001.c (podobny) CENA: 1 500 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza

Krรณl Polski 1587-1632

lot 39

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza

Król Polski 1587-1632

39.

Talar 1626, Bydgoszcz

Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: SIGIS III D G REX POLO M D LIT RVSS PRVS MA Rw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa. Po bokach data 16-26 W otoku: SAM LIV NEC NO SVE – GOT VAD Q HRI REX śr. 41-42,0 mm; w. 28,89 g Ag

stan 2-/3+

alar ten należy do bardzo rzadkich. Znanych jest około 8-12 sztuk. Był ozdobą najlepszych zbiorów. Na rynku znajdują się egzemplarze pochodzące ze zbiorów Zygmunta Chełmińskiego, L. Frankiewicza. H. Karolkiewicz miał egzemplarz ze zbiorów amerykańskich. Ponadto kolejny egzemplarz pojawił się na aukcji w Polsce. Wystawione dotychczas na aukcjach trzy talary były różnymi egzemplarzami. Opisywany jest zatem czwartym lub piątym (nieznany jest los egzemplarza po Chełmińskim), występującym na rynku numizmatycznym. Zgodnie z powszechnie obowiązującą klasyfikacją stopni rzadkości, stopień rzadkości R6 to 7-25 egzemplarzy, czyli jest to bardzo duża rzadkość. Trzeba wziąć też pod uwagę, że z 15 egzemplarzy opisanych przez Jana Dostych w katalogu: 5 jest w muzeach (MNK, MNW-wa 2 szt, Poznań, Ermitaż). Z pozostałych 10 część na pewno jest w poważnych kolekcjach których właściciele nigdy ich nie sprzedadzą i pojawią się na rynku dopiero po ich śmierci. Pozostaje więc tylko kilka które od czasu do czasu pojawiają się na aukcjach, czyli tylko kilka egzemplarzy jest dostępnych w handlu. O wyjątkowości tego talara stanowi niepowtarzalne popiersie króla na awersie, które nigdzie nie jest spotykane, w żadnym innym roczniku.

Najwyższej klasy numizmat. Ładnie zachowany.

Kopicki 1333; Davenport 4315; H-Cz. 1528; Karolkiewicz 2204; Frankiewicz 213; Chełmiński 239; Tyszkiewicz 180; Dostych 26.1.01 R6 CENA: 35 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza

Król Polski 1587-1632

Talar 1628, Bydgoszcz

40.

Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. U dołu mała tarcza z herbem Półkozic. W otoku: SIGIS III D G REX POLO – M D LIT RVS PRVS MA Rw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa. Po bokach inicjały I-I (Jakub Jakobson), poniżej data 16-28 W otoku: SAM LIV NEC NO SVE – GOT VAD Q HRI REX śr. 41,0 mm; w. 28,26 g Ag stan 3+/2-

zadsza odmiana talara z herbem Półkozic (Hermolaus Ligęza, Podskarbi Wielki Koronny) na awersie.

Piękna, błękitna, stara patyna, dobrze zachowane detale. Kopicki 1374; Davenport 4316; Tyszkiewicz 6; Dostych 28.3.09 R4

CENA: 3 000 zł

Talar 1630, Bydgoszcz

41.

Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. U dołu mała tarcza z herbem Półkozic. W otoku: SIGIS III D G REX POL – M D LIT RVS PRV MASO Rw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa. Po bokach inicjały I-I, poniżej data 16-30 W otoku: SAM LIV NEC NO SVE – GOT VAD Q HR REX śr. 43,0 mm; w. 27,94 g Ag stan 3+/2-

dmiana talara z herbem Półkozic w tarczy na awersie i końcówką legendy awersu MASO. Po zakończeniu napisów otokowych : (dwukropek).

Kopicki (2007) 1030 (podobny); Davenport 4319; Dostych 30.02.21 R6 www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

CENA: 3 000 zł /

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza 42.

Król Polski 1587-1632

Talar 1631, Bydgoszcz

Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. U dołu mała tarcza z herbem Półkozic. W otoku: SIGIS III D G REX POL M – D LIT RVS PRVS MAS Rw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa. Po bokach inicjały I-I, poniżej data 16-31 W otoku: SAM LIV NENO SVE – GOT VAD Q H R REX śr. 44,0 mm; w. 28,04 g Ag

stan 3+/2-

dmiana talara, gdzie miecz nie przecina krzyży.

Kopicki 1037; Davenport 4316; Dostych 31.2.02 R4 CENA: 4 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza 43.

Król Polski 1587-1632

Półtalar 1631, Bydgoszcz

Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem na ramieniu i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. U dołu mała tarcza z herbem Półkozic. W otoku: SIGIS III D G REX POL M D – LIT RVS PRVSI MASO Rw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa. Po bokach inicjały I-I, poniżej data 16-31 W otoku: SAM LIV NE NO SVE – GOT VAD Q H R REX śr. 38,5 mm; w. 14,6 g Ag stan 2/2+

ółtalary z 1631 roku mają dwa typy rewersu z legendą NE NO SVE (oferowany egzemplarz) lub NEG NOS SVE. Odmiana z wąską półpostacią króla. Bardzo rzadki i ciekawy numizmat. Półtalary są monetami bardzo rzadkimi, dużo rzadszymi od talarów. Kopicki 973 R5; Tyszkiewicz 50; Dostych P31.2.04 R6

CENA: 10 000 zł

Trojak (3 grosze) bez daty, Wschowa

44.

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie, zbroi i w krezie. W otoku: SIGI3 D G REX – PO M D L Rw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone ukoronowaną tarczą z herbem Snopek – Wazów. U góry nominał III. U dołu w tarczy herb Lewart, po bokach inicjały I-F Napis w trzech wierszach: GROS ARG / TRIP REG / POLONIA śr. 20,0 mm; w. 2,29 g Ag stan 3+

ardzo rzadki trojak bez daty z mennicy wschowskiej. CENA: 1 200 zł

Iger W.bd.4.b R5 www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza 45.

Trojak (3 grosze) 1607, Kraków

Król Polski 1587-1632

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIG III DG REX POL M DL Rw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone ukoronowaną tarczą z herbem Snopek – Wazów. U góry nominał III. U dołu w tarczy herb Lewart, po bokach data 16 – 07 Napis w dwu wierszach: GROS ARG / TRIP R PO śr. 21,0 mm; w. 2,34 g Ag stan 3/3-

ardzo rzadki trojak krakowski sporadycznie pojawiający się w handlu.

Egzemplarz posiada korozję w tle oraz defekt blachy. Kopicki 1219 R5; Iger K.07.1 R5

46.

CENA: 1 200 zł

Trojak (3 grosze) 1598, Wilno Łabędź

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIG III DG REX PO M DL Rw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone ukoronowaną tarczą z herbem Snopek – Wazów. U góry nominał III. Data 15-98 rozdzielona herbem Łabędź i głową wołu przebitą hakami. Napis w dwu wierszach: GROS ARG / TRIP M D L śr. 21,0 mm; w. 2,02 g Ag stan 2-

ardzo rzadki typ trojaka wileńskiego z Łabędziem na rewersie (po lewej stronie). Nieczytelna data.

Lekko niedobity egzemplarz.

Iger V.98.3a R5

www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 500 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza

Król Polski 1587-1632

47. Trojak (3 grosze) 1599, Wilno, PCGS Genuine AU Details Łabędź

Srebro

Aw.: Głowa króla w prawo, w koronie, zbroi i w krezie. W otoku: SIG III D G − REX PO M D L Rw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone ukoronowaną tarczą z herbem Wazów – Snopek. U góry nominał III, data 15-99 rozdzielona herbem Łabędź i znakiem menniczym hak, mincmistrza mennicy wileńskiej, Zachariasza Bolla. Napis w dwu wierszach: GROS ARG / TRIP M D L

zadki trojak litewski w amerykańskim gradingu. Data 1599 rozdzielona herbem Łabędź i znakiem menniczym − hak.

Bardzo ładnie zachowany egzemplarz z połyskiem menniczym i delikatna patyną. Kopicki nie notuje; Ivanauskas 5SV66-40; Iger V.99.1.b R4

CENA: 1 500 zł

Półtorak 1619, Wilno

48.

Aw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa z małą tarczą z herbem Snopek – Wazów. W otoku: SIG III D G – REX P M D L Rw.: Jabłko królewskie z cyfrą 24 w środku. Po bokach skrócona data 1-9 W otoku: MON NOVA (3) MAGNI D L śr. 19-20,0 mm; w. 1,31 g Ag stan 1Rzadki półtorak litewski, lekko niedobity. Intensywny blask menniczy, piękne detale i delikatna patyna. Wyśmienity stan zachowania. Ivanauskas 4SV11-1 www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza 49.

Król Polski 1587-1632

Donatywa wagi 10 dukatów 1614, Gdańsk

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi, w płaszczu spiętym agrafą, w którą wpisano datę 1613. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: SIGISMVNDVS III D G REX POLON ET SVEC MAG DVX LIT RVS PRVSSIÆ Rw.: Ozdobny herb Gdańska podtrzymywany przez dwa lwy. Pod tarczą data 16 – 14, nad tarczą wśród ornamentów inicjały S-A (Samuel Ammon, medalier) oraz F-B (nieznany rytownik lub medalier). W otoku: EX AVRO SOLIDO REGIA CIVITAS GEDANENSIS F F śr. 50-53,0 mm; w. 34,72 g Au

stan 4

W

yjątkowej klasy donatywa Zygmunta III Wazy, potwierdzająca kunszt warsztatu medalierskiego Samuela Ammona z Gdańska – autora i wykonawcy stempli. Donatywy (od łac. donatio – darowizna, dar) od XVI wieku bite były głównie przez mennice miejskie (Gdańsk, Elbląg, Toruń, Ryga). Były to najczęściej okazałe medale złote i srebrne o wielokrotności dukatów, co sprawiało, że miały one wartość monety obiegowej. Były to prezenty i wyraz hołdu dla odwiedzających miasto wysokich dostojników królewskich lub samego monarchy. Na donatywach spotykamy charakterystyczną sentencję łacińską EX AURO SOLIDO CIVITAS... w tłumaczeniu: " ...z czystego złota miasto (Gdańsk) kazało wybić". 10-dukatówki to jedne z największych donatyw, zazwyczaj miały wagę 1,5-5 dukatów. Na naszej ostatniej aukcji taka donatywa w stanie 2 osiągnęła 290 000 zł (Niemczyk, Aukcja 7, maj 2015).

Bardzo rzadki egzemplarz, niestety w bardzo słabym stanie zachowania.

H-Cz. 1308 R2; Kaleniecki str. 211 CENA: 10 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza 50.

Król Polski 1587-1632

Dukat 1595, Gdańsk

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie, zbroi i w krezie. W otoku: SIGIS III D – G REX POL D PRV Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę z herbem miasta. Nad tarczą monogram PK, przed napisem znak menniczy ręka zbrojna. W otoku: MONE NO AVR CIVI GEDANENSIS 95 śr. 22,0 mm; w. 3,51 g Au

stan 3+

zadki dukat gdański z niepełnym imieniem króla oraz końcówką napisu PRV.

Egzemplarz gięty. Kopicki 7517; Friedberg 10; CNG 176; H-Cz. 965 R2; Kaleniecki s. 151; Tyszkiewicz 20

51.

CENA: 13 000 zł

Dukat 1595, Gdańsk

Aw.: Popiersie w koronie, w zbroi i krezie. W otoku: SIGISMVND III – D G REX POL D PRVS Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę z herbem miasta. Nad tarczą monogram PK, przed napisem znak menniczy ręka zbrojna. W otoku: MONE NO AVR CIVI GEDANENSIS 95 śr. 21,5 mm; w. 3,48 g Au

stan 3+

dmiana dukata gdańskiego z 1595 roku z pełnym imieniem króla oraz napisem PRVS w legendzie awersu. Numizmat sporadycznie pojawiający się na rynku numizmatycznym.

Kopicki 7517 R4; Friedberg 10; CNG 176; H-Cz. 964 R2; Kaleniecki s. 152; Tyszkiewicz 20 www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

CENA: 10 000 zł aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza

Król Polski 1587-1632

52.

Dukat 1597, Gdańsk

Aw.: Popiersie w koronie, w zbroi i krezie. W otoku: SIGIS 3 D G – REX POL ET SV DP Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę z herbem miasta. Nad tarczą monogram PK (Philipp Klüwer), przed napisem znak menniczy ręka zbrojna. W otoku: MONE NO AVR CIVI GEDANENSIS 97 śr. 22,0 mm; w. 3,49 g Au

stan 3+

. Gumowski opisał 11 odmian stempli tego dukata, podobnie Dutkowski. Typ ten, jak też poprzedni rocznik 1596 przedstawia popiersie królewskie w zbroi z maszkaronem lub bez. Dla opisywanego typu udało się opisać 5 wariantów interpunkcyjnych. Jest bardzo interesujący z uwagi na brak kropki przed datą, podczas gdy wszystkie odmiany tego rocznika mają datę poprzedzoną znakiem interpunkcyjnym (kropką lub dwukropkiem). J. Dutkowski w swojej książce CNG nie odnotował takiego wariantu stempla. Odmiana dukata z SV DP gdzie DP jest mniejsze i nie wchodzi w ozdobniki korony. Inny typ awersu: mały odstęp między napisem otokowym a datą 97. Bardzo rzadka moneta, sporadycznie notowana w zbiorach i na aukcjach, pośród wszystkich XVI dukatów Zygmunta III Wazy.

Kopicki 7519 (podobny); Friedberg 10; Kaleniecki s. 161; CNG nie notuje; Tyszkiewicz 20 CENA: 10 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza 53.

Król Polski 1587-1632

Dukat 1610, Gdańsk

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem związanym węzłem na ramieniu, w szerokiej krezie. W otoku: SIGIS 3 D G REX POL M D L R PR (pod literą R widoczna litera V) Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę z herbem miasta. Legendę rozpoczyna znak mennicy – łapa niedźwiedzia. W otoku: MONE NO AVR CIVI GEDANENSIS 16IO śr. 23,0 mm; w. 3,49 g Au

stan 2-

ardzo ciekawa i rzadka odmiana dukata z 1610 roku, z dużymi cyframi daty. Do wybicia tego egzemplarza połączono stempel awersu (Kaleniecki s. 176) i stempel rewersu (Kaleniecki s. 173).

Dużo połysku menniczego. Gięty egzemplarz. CENA: 12 000 zł

Kopicki 7525; Friedberg 10; Kaleniecki 176/173; Tyszkiewicz 16

54.

Złoto

Dukat 1611, Gdańsk PCGS Genuine UNC Details

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie, zbroi i w krezie. W otoku: SIGIS 3 D G REX POL M D L R PR Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę z herbem miasta., nad tarczą gałązka z pojedynczym trójpłatkowym kwiatem. W otoku: MONE AVREA CIVI GEDANENSIS 16II

Egzemplarz z pięknie zachowanymi detalami i połyskiem menniczym. Niestety lekko gięty, stąd nota UNC details (Bent - gięty). Kopicki 7526 R3; Friedberg 10; CNG 183 II a; Kaleniecki s. 178; Tyszkiewicz 16 www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

CENA: 10 000 zł /

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza

Król Polski 1587-1632

55.

Dukat 1623, Gdańsk

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS III D G REX POL M D L R PR Rw.: Dwa lwy podtrzymują stojącą na konsoli tarczę z herbem miasta. U góry oliwna gałązka, u dołu inicjały S-B (Stanisław Berman, dzierżawca mennicy gdańskiej). Przed napisem krzyżyk. W otoku: MONE AVREA CIVI GEDANENSIS 1623 śr. 23,0 mm; w. 3,41 g Au

stan 3/3+

ardzo rzadka odmiana dukata gdańskiego. Znane są trzy odmiany stempla rewersu dukata z datą 1623 z inicjałami DG / SB i dwie z inicjałami SB. Te ostatnie różnią się rysunkiem i szczegółami tarczy herbowej. Typ z literami SB ma także trzy odmiany różniące się dekoracjami ozdobnej konsoli (listkami pomiędzy inicjałami SB). Oferowany dukat charakteryzuje się kwiatonem podwieszonym pod konsolą, ozdobionym na końcu liściastą gałązką. Egzemplarz różni się również od dukata, sprzedanego na naszej Aukcji 6 lot 79, gałązką oliwną. Widoczne jest przesunięcie całego napisu otokowego na rewersie.

Kopicki 7534; Friedberg 10; CNG 187 III; Kaleniecki s. 190; Tyszkiewicz 40 CENA: 12 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza 56.

Król Polski 1587-1632

Dukat 1632 Gdańsk, NGC MS61

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie, zbroi i w krezie. W otoku: SIGIS III D G REX POL M D L R PR Rw.: Dwa lwy podtrzymują stojącą na konsoli tarczę z herbem miasta. Po bokach konsoli ozdobne krzyżyki, u dołu inicjały S-B. Przed napisem krzyżyk. W otoku: MON AVREA CIVI GEDANENSIS 163Z Złoto

statni rocznik dukata gdańskiego Zygmunta III Wazy. Ostatnia cyfra daty przebita z 1 na 2.

Pięknie zachowany egzemplarz z intensywnym połyskiem menniczym. Delikatne zadrapanie od strony awersu. Gięty.

Kopicki 7544; Friedberg 10; CNG 191 II a; H-Cz. 9664; Kaleniecki s. 200; Tyszkiewicz 16 CENA: 18 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza 57.

Król Polski 1587-1632

Ort (18 groszy) 1609, Gdańsk

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie, w zbroi i w krezie. W otoku: SIGIS 3 D G REX POL M DL R PR Rw.: Tarcza z herbem miasta podtrzymywana przez dwa lwy. Przed legendą znak Daniela Clüvera łapa niedźwiedzia. W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS 1609 śr. 28-29,0 mm; w. 7,14 g Ag

stan 2

zadki, pierwszy rocznik orta gdańskiego.

Delikatna patyna. CENA: 3 500 zł

Kopicki 7482; CNG 153 (podobny); Shatalin G09-2 R3; Tyszkiewicz 4

58.

Ort (18 groszy) 1612, Gdańsk

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie, w zbroi i w krezie. W otoku: SIGIS 3 D G REX POL M D L R PR Rw.: Tarcza z herbem miasta podtrzymywana przez dwa lwy. Przed legendą znak Daniela Clüvera łapa niedźwiedzia. W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS 1612 śr. 28-29,0 mm; w. 6,77 g Ag

stan 2

dmiana z małą cyfrą 2 w dacie emisji monety.

CNG 155 II a (podobny); Shatalin G12-10 R2

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 1 500 zł /

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza 59.

Król Polski 1587-1632

Ort (18 groszy) 1614, Gdańsk

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie, w zbroi i w krezie. W otoku: SIGIS 3 D G REX POL M D L R PR Rw.: Tarcza z herbem miasta podtrzymywana przez dwa lwy. Przed legendą znak Daniela Clüvera łapa niedźwiedzia. W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS 1614 śr. 29,0 mm; w. 6,59 g Ag

stan 2/2+

Bardzo ładny egzemplarz z połyskiem menniczym. CNG 155.IV (podobny); Shatalin G14-6 R2

60.

CENA: 1 500 zł

Ort (18 groszy) 1614, Gdańsk

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie, w zbroi i w krezie. W otoku: SIGIS 3 D G REX POL M D L R PR Rw.: Tarcza z herbem miasta podtrzymywana przez dwa lwy. Przed legendą znak Daniela Clüvera łapa niedźwiedzia. W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS 1614 śr. 30,0 mm; w. 6,84 g Ag

stan 2

O Stara, ciemna patyna. Delikatna końcówka blachy. dmiana z kropką nad znakiem Daniela Clüvera.

CNG 155.IVa (podobny); Shatalin G14-11 R3 www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 1 000 zł /

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza

61.

Król Polski 1587-1632

Ort (18 groszy) 1615, Gdańsk

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie, w zbroi i w krezie. W otoku: SIGIS 3 D G REX POL M D L R PR Rw.: Tarcza z herbem miasta podtrzymywana przez dwa lwy. Przed legendą znak Daniela Clüvera łapa niedźwiedzia. W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS 1615 śr. 29,0 mm; w. 6,39 g Ag

stan 2

Ładnie zachowane detale monety. Kopicki 7488; CNG 155Va (podobny); Shatalin G15-7 R3

62.

CENA: 1 500 zł

Ort (18 groszy) 1615, Gdańsk

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie, w zbroi i w krezie. W otoku: SIGIS III D G REX POL M D L R PRVS Rw.: Tarcza z herbem miasta podtrzymywana przez dwa lwy. Przed legendą znak Daniela Clüvera łapa niedźwiedzia. W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS 1615 śr. 29,0 mm; w. 6,59 g Ag

stan 2+

Połysk menniczy. CNG 156b (podobny); Shatalin G15-13 R

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 1 500 zł /

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza 63.

Król Polski 1587-1632

Ort (18 groszy) 1617, Gdańsk

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i w zbroi. W otoku: SIGIS III D G REX POL M D L R PRVS Rw.: Tarcza z herbem miasta podtrzymywana przez dwa lwy. Przed legendą znak Daniela Clüvera łapa niedźwiedzia. W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS 1617 śr. 29,0 mm; w. 6,73 g Ag

stan 2

Dużo połysku menniczego, ładnie zachowane detale. Kopicki 7493; CNG 158II (podobny); Shatalin G17-3 R

64.

CENA: 1 500 zł

Ort (18 groszy) 1618, Gdańsk

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i w zbroi. W otoku: SIGIS III D G REX POL M D L R PRVS Rw.: Tarcza z herbem miasta podtrzymywana przez dwa lwy. Przed legendą znak Daniela Clüvera łapa niedźwiedzia. W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS 1618 śr. 29,0 mm; w. 6,74 g Ag

stan 2+/1-

Egzemplarz z intensywnym połyskiem menniczym. Kopicki 7494; CNG 160 a (podobny); Shatalin G18-7 R2 www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 1 500 zł /

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza

Krรณl Polski 1587-1632

lot 65

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza 65.

Król Polski 1587-1632

Brandtalar z 1629 r. odbity w złocie wagi 5 dukatów, Toruń UNIKAT

Aw.: Anioł z tarczą miejską wychylający się z obłoków, siedmiowierszowy napis: THORVNIA / HOSTILITER OPPVGNATA / ET DEI O AVXILIO / FORTR A CIVIB DEFENSA / XVI FEBR / ANNO / M DC XXIX / arabeska Rw.: Panorama miasta spowita płomieniami i kłębami dymu, widziana z lewego brzegu, z prawej Zamek Dybowski, Kępa Bazarowa połączona mostem z miastem. Na rzece barki i łodzie. W murach miejskich baszty i bramy z Barbakanem Starotoruńskim. Nad miastem słońce z promieniami, u dołu H-H (Henryk Hema, rytownik). W otoku: FIDES ET CONSTANTIA PER IGNEM PROBATA: (Wierność i wytrwałość ogniem wypróbowana) bez sygnatury menniczej. śr. 45,2 mm; w. 16,813 g Au

stan 2

dbitka w złocie talara wybitego z okazji odparcia oblężenia miasta przez Szwedów w 1629 roku. Talary oraz odbitki w złocie wybijano do 1632 roku, z okazji kolejnych rocznic tego wydarzenia. Nakład każdej z emisji wynosił około 100 sztuk w srebrze i kilka sztuk w złocie. Egzemplarze w srebrze otrzymywali wszyscy członkowie Ordynków oraz bardziej zasłużeni obrońcy. Około 1600 roku Ordynki liczyły: 4 burmistrzów, 12 rajców, 24 ławników i 60 członków tzw. III Ordynku. Sztuki w złocie stanowiły specjalne podarunki dla ówczesnych znakomitości; otrzymali je król Polski Zygmunt III Waza, cesarz Ferdynand II, Jerzy marszałek Lubomirski, Jan Peuss burmistrz miasta oraz Gerard Denhoff – dowódca obrony miasta w 1629 roku. Ich nakłady nie przekraczały kilku sztuk. Znane są dwa egzemplarze odbite tym stemplem. Jeden o wadze czterech i pół dukata, drugi o wadze prawie pięciu dukatów. Złota odbitka została po raz pierwszy opisana w hamburskiej księdze wydanej w 1705 roku. Oferowany przez nas egzemplarz pochodzi z Aukcji 1, Antykwariatu Niemczyk pozycja 108, opisany jako UNIKAT. Kopicki 8243 (ale w srebrze); Friedberg 56 (jako UNIKAT); Historischen Remarquen, 1703, th.5, s.385; Kochler (D.Cabinet) 3068; jak: Raczyński 79; Vossberg 268; CNCT 1342 CENA: 350 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza

Król Polski 1587-1632

66.

Półtalar 1631, Toruń

Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie, zbroi i w krezie z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: SIG III D G REX POL ET SVEC M D LIT RVS PRVS MA Rw.: Anioł podtrzymuje owalny kartusz herbowy. Po bokach data 16-31, poniżej inicjały I-I W otoku: MONETA NOVA ARGENT CIVIT THORUNENSIS śr. 37,5 mm; w. 13,90 g Ag

stan 3/3+

ółtalary były monetą obiegową, wybijaną za panowania Zygmunta III Wazy. Jako monety o stopie talarowej, były potem wyławiane z obiegu i przetapiane. Spowodowało to, że obecnie należą do monet bardzo rzadkich. Z mennicy w Toruniu wyszły półtalary z datami 1630 (dwa typy z inicjałami H-L oraz I-I), oraz w latach 1631 i 1632. Do bardzo rzadkich należą rocznik 1632, a po nim 1631. Na aukcji WCN były dwa egzemplarze, na aukcjach zagranicznych nie były notowane żadne. Drugim pod względem rzadkości półtalarem miasta Toruń jest rok 1831 z inicjałami I-I. Półtalar ten znany jest z kilkunastu dochowanych sztuk. Na rynku aukcyjnym znajduje się nie więcej niż trzy lub cztery egzemplarze.

H-Cz. 1652 R4, Kurp. 2339 R5, T.75. CENA: 10 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza 67.

Król Polski 1587-1632

Donatywa 1617, Gdańsk, srebro

Aw.: Popiersie króla z gołą głową, w zbroi dekorowanej motywami roślinnymi. Płaszcz spięty broszą na ramieniu, na piersi Order Złotego Runa. U dołu na zbroi data 1617 i inicjały medaliera S.A. (Samuel Ammon). Pod ramieniem drobne litery DC (Daniel Cluver), nad ramieniem rok 1617 i litery AVHh (Herman Han) W otoku od lewej napis: SIGISMVNDVS III D G POLONIÆ ET SVECIÆ REX D PRVSSIÆ Rw.: Panorama miasta i jego fortyfikacji widziana od południowego zachodu. Na pierwszym planie tereny podmiejskie przecięte kanałem Raduni. Na błoniach postacie pieszych, jeźdźcy, zaprzęgi konne, po drugiej stronie drzewa i zabudowania. W środkowej części ufortyfikowane miasto z zaznaczonymi bastionami, wieżami kościołów i ratuszem. Powyżej widok na rzekę Wisłę wraz z latarnią twierdzy w Wisłoujściu. Z prawej nad linią morza oraz na wysepce wiślanej data 1620. U dołu rok 1619. Na wijącej się poza miastem rzece napis VISTVLA F, wyżej rok 1620. Wewnątrz miasta nad wieżami kościoła Mariackiego miniaturowy napis: CAM PUB. Na wpływającej do miasta rzece napis: RADVNIA F. U góry ozdobny kartusz z herbem miasta podtrzymywany przez dwa putta. Napis: CIVITAS GEDANENSIS F F (miasto Gdańsk wybić nakazało). śr. 52,0 mm; w. 37,54 g Ag

stan 2-/2

onatywa została zaprojektowana i odlana w złocie oraz srebrze przez znakomitego gdańskiego Medaliera Samuela Ammona. Projekty do tej donatywy wykonał malarz gdański Herman Han. Jedna z niewielu donatyw z najpełniejszym w polskiej numizmatyce widokiem miasta.

Raczyński 83; Hildebrandt 25; Rühle 10; Gumowski (1957) s. 260 CENA: 10 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza 68.

Król Polski 1587-1632

Medal na Zwycięstwo Smoleńskie, bez daty (1617), srebro

Aw.: Popiersie króla z gołą głową, w zbroi dekorowanej motywami roślinnymi. Przez pierś przełożona szarfa dowódcy, na piersi Order Złotego Runa. W otoku: SIGISMVNDV III DG POLONIAE ET SVECIAE REX Rw.: Widok z lotu ptaka na umocnienia ostrzeliwanego Smoleńska. Po obu stronach Dniepru rozlokowane wojska polskie, oblegające miasto. Na rzece miniaturowa jej nazwa BORYSTHENES -F-LVVIVS. U góry dewiza: DVM VINCOR LIBEROR (Gdym zwyciężone, wolność odzyskuję). U dołu napis w dwu wierszach: SMOLENSCVM CAPTVM / DE IVNY ANNO 1611 (Smoleńsk zdobyty dnia 13 czerwca 1611 roku). Poniżej miniaturowe, inicjały medalierskie i data wykonania stempla 16 S-A 17. śr. 45,0 mm; w. 28,78 g Ag

stan 3+

edal został wybity w złocie w 1617 roku, przez Samuela Ammona, jako dar dla króla polskiego. Na dworze w Krakowie, z królewskiego egzemplarza zostały wykonane złote i srebrne odlewy. Samuel Ammon starał się przez kilka lat o audiencję u króla Zygmunta III, przesyłając królowi swoje prace, między innymi i ten medal. Jednak do spotkania z królem doszło dopiero w 1621 roku. Samuel Ammon pracował w mennicy w Gdańsku w latach 1615-1622, wykonywał też stemple portugałów dla mennicy w Bydgoszczy. Należał do najwybitniejszych medalierów swoje epoki, na uwagę zasługiwała delikatność rysunku i doskonałe odwzorowywanie szczegółów dekoracyjnych królewskiej zbroi. Przy kompozycji tego artysta wzorował się na dużym królewskim medalu z 1611 roku, ukazującym zdobycie Smoleńska. Odzyskanie twierdzy było jednym z ważniejszych zwycięstw, związanych z panowaniem Zygmunta III. Stąd odwołanie się przez Ammona do tego tematu, dało mu możliwość zaprezentowania swojego talentu, który na pomniejszym przecież krążku ukazał takie samo bogactwo szczegółów, jak inny artysta na wielkim medalu. Medal znany jest tylko w odlewach. W kolekcji E. Hutten Czapskiego i Andrzeja Potockiego znajdowały się egzemplarze złote. W tymże zbiorze był jeszcze egzemplarz srebrny.

Hildebrandt (1876) I.21; Gumowski (1924) 62; Stahr (1990) s.72; HCz. 10236 (Au) CENA: 7 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza 69.

Król Polski 1587-1632

Grosz 1628, Elbląg, Gustaw Adolf

Aw.: Duża korona, po bokach rozety. Napis w trzech wierszach: GVS ADOL D / G REX SVE / M D F Rw.: W owalnym ozdobnym kartuszu herb miasta. W otoku znak menniczy − serce z hakiem. W otoku: GROSSVS CIVI ELBING 1628 śr. 17-18,0 mm; w. 0,82 g Ag

stan 3+

o zajęciu Elbląga w 1626 roku przez Szwedów, Gustaw Adolf zezwolił na otwarcie mennicy miejskiej. Jej kierownictwo powierzono Markowi Philippsenowi. W 1628 roku wybijano monetę zgodną ze stopą monet koronnych. Obok talarów wybijano trojaki i grosze. Rysunkiem naśladowały monety polskie, ale nosiły tytuły Gustawa Adolfa i herb miasta. Grosze z 1628 roku wybito w niewielkim nakładzie jedną parą stempli. Kopicki nadał im rzadkość R8 (oznaczającą, że znał nie więcej niż 3 egzemplarze). Jest to ocena błędna, gdyż obecnie można doliczyć się co najmniej 8-10 egzemplarzy w zbiorach publicznych i prywatnych. Bardzo rzadki numizmat.

Kopicki 9597 R8; CNCE 526; H-Cz. 4270; Pfau 311 CENA: 1 800 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza

Krรณl Polski 1587-1632

lot 70

lot 71

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza

Król Polski 1587-1632

70.

Talar 1628, Elbląg z napisem na rancie

Aw.: Ukoronowana czteropolowa tarcza podtrzymywana przez dwa lwy. W otoku: GVSTAVUS ADOLPHVS D G SVEC GOTH VAN REX M D F Rw.: Anioł trzymający w owalnym ozdobnym kartuszu herb miasta. W otoku: MONETA NOVA CI – VIT ELBINGENSIS 16–28 Na rancie: ORNAT E TUETUR T śr. 41,0 mm; w. 28,75 g Ag

stan 3+

W

1626 roku Gustaw Adolf przerzucił swoje wojska do Prus Książęcych, Prusy były praktycznie pozbawione sił wojskowych. Gdy wojska szwedzkie podeszły pod miasto Elbląg, rada miejska 15 lipca złożyła hołd Gustawowi Adolfowi. W lipcu 1627 roku Gustaw Adolf nadał miastu nowy przywilej menniczy. W 1627 roku otwarto w mieście dwie mennice szwedzką i miejską. Mennica miejska działała stosunkowo krótko, tylko w 1628 roku, bowiem wkrótce Szwedzi przejęli całkowicie pod swoją kontrolę obie mennice. Interesująca jest ikonografia talarów miejskich z 1628 roku, zamiast portretu Gustawa Adolfa, są na nich tarcze herbowe Szwecji a na rewersie znalazła się tarcza z herbem miasta. Talary te bito na stopę polską. Był to ciekawy zabieg, bowiem, na pierwszy rzut oka tarcza szwedzka nosiła te same herby, które można było znaleźć na tarczy polskiej. Zamysł ten nie odpowiadał jednak planom szwedzkim. Gubernator szwedzki w Elblągu Axel Oxenstierna, późniejszy kanclerz, postanowił bić już tylko podwartościową monetę, która miała osłabić gospodarczo Prusy i Gdańsk. Miejsca na bicie pełnowartościowej monety w Elblągu zabrakło i talar ten pozostał historyczną pamiątką pełnowartościowej monety elbląskiej i pierwszą tak dużą monetą srebrną wybijaną w Elblągu. Ogromnej rzadkości numizmat, odmiana z napisem na rancie. Ostatnie notowanie w 1930 r. w legendarnej kolekcji M. Frankiewicza (wystawiony z ceną szacunkową 500 Marek w złocie). Pozostałe znane egzemplarze nie posiadają napisu na rancie. Skan z kolekcji M. Frankiewicza sprzedawanej w 1930 r. (drugi znany egzemplarz)

Moneta godna najlepszych kolekcji.

Stara ciemna patyna.

Ahlström 13 b; Davenport 4565; Neumann 15; Pfau 234; CNCE 642 R* CENA: 50 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza

Król Polski 1587-1632

71.

Talar 1595, Sztokholm

Aw.: Półpostać króla w prawo w koronie, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. W otoku: SIGISMVDVS DEI GRATIA SVECORVM Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza szwedzko-polsko-litewska, z małą tarczą z herbem Snopek – Wazów w środku. Po bokach data 9-5. W otoku: GOTORVM WANDALORVM Q & POLONIAE REX śr. 42,0 mm; w. 28,85 g Ag

stan 3+

o śmierci swojego ojca Jana, w 1593 roku Zygmunt, król Polski , objął dziedziczny tron Szwecji. Jego panowanie zostało przerwane buntem jego kuzyna Karola sudermańskiego, który obawiał się działań przywracających religię katolicką w protestanckiej Szwecji. Zygmunta III został zdetronizowany w 1597 roku. Po obaleniu króla, wszystkie zapasy monet wybijanych z tytułami i portretem Zygmunta III zostały przetopione. Talary szwedzkie Zygmunt III Waza wybijał w mennicy w Sztokholmie, w latach 1594-1597(1598).Wszystkie roczniki należą dzisiaj do monet bardzo rzadkich. Rocznik 1595 jest w kolekcji E. Hutten Czapskiego w Krakowie. Talar ten znajdował się w zbiorach Chełmińskiego oraz Frankiewicza. W ciągu ostatnich 10 lat nie był notowany na aukcjach. Numizmat najwyższej klasy.

Kopicki 10537; H-Cz. 4525 CENA: 50 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza 72.

Król Polski 1587-1632

Polska, kubek, XIX w., monety Zygmunta III Wazy

zarka w formie walca wykonana z przetopionych monet z nieznanego w literaturze skarbu odkrytego przed 1878 rokiem. Do jej dekoracji użyto monet pochodzących zapewne z tego skarbu. Na ścianie zewnętrznej wkomponowane są trzy trojaki koronne z 1624 roku, wyżej wygrawerowany herb Suchekomnaty (w czerwonym polu róg myśliwski, wyżej złoty krzyż, na hełmie trzy strusie pióra). Po przeciwnej stronie wygrawerowany monogram, splecione litery: MJ. Na dnie wkomponowany ort koronny, w otoku napis: Wykopane w Pańkowcach w 1878 r. Miejscowość Pańkowice notowana jest w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich T.VII, s. 843-844 dwa razy: w powiecie krzemienieckim, par. Jampol, oraz w powiecie brodzkim w pobliżu Podkamienia.

śr. 84-109 mm; w. 360,01 g Ag CENA: 6 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Władysław lV Waza

73.

Król Polski 1632-1648

Talar 1642(Z), Bydgoszcz

Aw.: Popiersie króla w prawo w koronie i zbroi. Z szerokim naramiennikiem. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: VLA IIII D G REX POL − M D LIT RVS PR MA Rw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa. Po bokach tarczy inicjały G-G, wyżej znak menniczy - haki, poniżej data 16-42 U dołu tarczy nad ogniwem łańcucha miniaturowe literki B-S W otoku: SAM LIV NEC NO SV − GOT VAN Q HÆ REX śr. 42,5 mm; w. 28,53 g Ag

stan 2-

a rewersie kolejno: haki, GG, data gdzie liczba 2 zapisana jest jako Z. Rzadszy rocznik i odmiana − napis otokowy zakończony małym rombem.

Piękna, delikatna, stara patyna. Ponadprzeciętny stan zachowania.

Kopicki 1504; Davenport 4329; Dostych 42.3.04 R5 (podobny); Parchimowicz 1830A a; Tyszkiewicz 12 CENA: 15 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Władysław lV Waza

Król Polski 1632-1648

lot 74

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Władysław lV Waza

74.

Król Polski 1632-1648

Dukat 1647, Kraków

Aw.: Ukoronowane popiersie króla w prawo. Na zbroi wyłożony szeroki koronkowy kołnierz, na piersi Order Złotego Runa. W otoku: VL IIII D G REX POL ET SVE Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa z małą tarczą z herbem Snopek – Wazów w środku. Całość opasana Orderem Złotego Runa. U dołu mała tarcza z herbem Sas (Jan Daniłłowicz, podskarbi wielki koronny). Po bokach korony data 16-47. Przy tarczy herbowej inicjały G-P (Gerhard Pyrami) dzierżawca mennicy w Krakowie w latach 1647-1650). W otoku: MON NO AVR – REG POLON śr. 21,5-22,0 mm; w. 3,46 g Au

stan 1-/2+

Z

a panowania Władysława IV dukaty koronne rozpoczęto wybijać stosunkowo późno, bo dopiero w 1639 roku. Wybijano je nieregularnie, do 1642 roku, w mennicy w Bydgoszczy. W 1644 bicie dukatów rozpoczęła mennica w Krakowie, pod zarządem Klaudiusza de Canotti. Po raz ostatni wybito je w 1647 roku, kiedy mennicę objął Gerhard Pyrami. Dla tej emisji wykorzystano awers z 1644 roku, do którego dorobiono nowy stempel rewersu. Dukat z datą 1647 to niezwykle rzadka moneta. Był notowany jedynie w wielkich arystokratycznych kolekcjach: Radziwiłłów, Potockich i Sobańskiego. Przed wojną posiadał go Zygmunt Chełmiński i Marian Frankiewicz. Tyszkiewicz wycenił go na 600 marek w złocie i opatrzył znakiem zapytania, co znaczyło, że nie napotkał żadnego egzemplarza na ówczesnym rynku numizmatycznym. Rocznik ten nie był dotąd notowany na żadnej powojennej aukcji. Aktualnie znajduje się w czterech kolekcjach muzealnych: Krakowa, Wiednia, Kopenhagi i Ermitażu. Jest to obecnie drugi lub trzeci znany egzemplarz w zbiorach prywatnych (nieznany jest los zaginionego w 1946 roku egzemplarza ze zbioru Andrzeja Potockiego).

Piękna jakość detali, wyśmienity, niespotykany numizmat.

Kopicki 1535, Friedberg 86; Kaleniecki nie notuje; Chełmiński 575; Frankiewicz- 456; Tyszkiewicz 600 ?; Kostrybski (-) R8

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

CENA: 250 000 zł /

aukcja@niemczyk.pl

Władysław lV Waza

Król Polski 1632-1648

lot 75

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Władysław lV Waza 75.

Król Polski 1632-1648

Talar 1644, Kraków

Aw.: Półpostać króla na wprost w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię. Na piersi Order Złotego Runa. U dołu duża tarcza z herbem Sas. W otoku: VLA IIII D G REX POLO − M D LIT RVS PR MA Rw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa. Po bokach inicjały C-DC (Claudius de Canotti, dzierżawca mennicy w Krakowie w latach 1644-1646), poniżej data 16-44. U dołu w łańcuchu inicjały B-S W otoku: SAM LIV NEC NO SV − GOT VAN Q HÆ REX śr. 43,0 mm; w. 28,32 g Ag

stan 2-

alary koronne Władysława IV w 1644 roku były bite w mennicy w Bydgoszczy, a potem w Krakowie. Bydgoskie są z literami G-G (Gabriel Gerloff), a krakowskie z lat 1644-46 z literami C-DC (Claudius de Canotti). W 1644 r. w Krakowie wybito talary z dwoma rodzajami awersu, tzw. portret króla bez ręki oraz z półpostacią Władysława IV z mieczem i jabłkiem królewskim. Oba rodzaje tych talarów są ekstremalnie rzadkie i spotykane tylko w niektórych z największych zbiorów. Pojawiają się one też sporadycznie na aukcjach. Talary z portretem króla bez ręki oglądaliśmy na aukcjach Antykwariatu Numizmatycznego Niemczyka nr 2/86 i 4/138. Talary z półpostacią króla są jeszcze rzadsze. Ostatnio widzieliśmy je w 2000 roku podczas licytacji kolekcji Karolkiewicza (Triton IV nr 2270 i 2271). Talary te występują z dwoma rodzajami rewersu, z tarczami herbowymi pięcio- i dziewięciopolowymi. Talary z dziewięciopolową tarczą herbową są najrzadsze i do tej pory były znane z poziomym napisem C-DC oraz z pionowym zapisem daty 16-44. Prezentowany na naszej aukcji talar ma napisy na rewersie 16 C – DC 44 ustawione pionowo. Nie znajdujemy go w największych polskich kolekcjach muzealnych w MN Warszawa i Muzeum Czapskich, nie był do tej pory opisany też w katalogach. Jego stopień rzadkości to co najmniej R8, a możliwe, że jest to UNIKAT. Numizmat do najlepszych kolekcji.

Dostych 44.1.01 R8; Zagórski 415; Radziwiłł 1846 CENA: 50 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Władysław lV Waza

Król Polski 1632-1648

lot 76

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Władysław lV Waza

76.

Król Polski 1632-1648

Donatywa wagi 4 dukatów 1645, Gdańsk

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. Na zbroi ozdobny koronkowy kołnierz. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: VLAD IIII D G REX POL & SUEC M D L RUS PRUS Rw.: Panorama Gdańska, oświetlona promieniami słonecznymi. W słońcu po hebrajsku zapisane imię Boga - IAHWE. U dołu kartusz herbowy podtrzymywany przez dwa lwy, ozdobiony gałązkami palmy i winnego grona (symboli prawa i bogactwa). Po bokach data 16-45, a poniżej inicjały mennicze G-R(Gerhard Rogge). W otoku: EX AURO SOLIDO CIVITAS GEDANENSIS FIERI FEC (z czystego złota miasto Gdańsk wybić kazało) śr. 37,0 mm; w. 13,89 g Au

stan 3+

W

1645 roku rada miasta Gdańska zdecydowała o zmianie wyglądu donatyw obiegowych. W miejsce tarczy herbowej podtrzymywanej przez dwa lwy na awersie, wprowadzono motyw panoramy miasta. Widnieją na niej charakterystyczne budowle, takie jak Ratusz Głównego Miasta, wieże kościołów, w tym Mariackiego i św. Jana oraz bramy i umocnienia miejskie. Ikonografia ta symbolizowała Boską opiekę, która otacza i chroni Gdańsk. U dołu umieszczono małą tarczę podtrzymywaną przez dwa lwy. Donatywy z panoramą miejską projektował i rytował wybitny medalier gdański Jan Höhn Starszy. Należą one do najwybitniejszych dzieł sztuki menniczej epoki baroku. W 1645 roku wybito dwa typy donatyw: z tarczą miejską lub widokiem Gdańska. Typ z końcówką legendy FIERI FEC znany jest wyłącznie na sztukach o wadze 4 dukatów. Donatywa z panoramą Gdańska zdobi wyłącznie wielkie kolekcje publiczne, takie jak zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie, Czapskich w Krakowie, Ossolineum we Wrocławiu. Jest też w zbiorze MAiE w Łodzi. Ponadto typ ten posiadają gabinety numizmatyczne Ermitażu, Drezna i Geldmuseum we Frankfurcie. Liczba dostępnych donatyw na rynku numizmatycznym nie przekracza czterech lub pięciu egzemplarzy. Friedberg 20; CNG 257; H.Cz. 1851; Chełmiński 642; Kaleniecki s. 295

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

CENA: 90 000 zł /

aukcja@niemczyk.pl

Władysław lV Waza 77.

Król Polski 1632-1648

Talar 1639, Gdańsk

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi, z koronkowym kołnierzem. Na piersi Oreder Złotego Runa. W otoku: VLAD IIII D G REX POL ET SVEC M D LITV RVSS PRVS Rw.: Dwa lwy podtrzymują owalną tarczę z herbem miasta. Data 1639 w kartuszu pod tarczą. Pod łapami lwów inicjały I-I W otoku: MONETA ARGENTEA CIVITATIS GEDANENSIS śr. 45,0 mm; w. 28,71 g Ag

stan 3+

dmiana z liśćmi palmy w wieńcu nad herbem miasta.

Piękna patyna.

Kopicki 7562; H-Cz. 5839; Davenport 4356; Parchimowicz 1850 b CENA: 7 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Władysław lV Waza

Król Polski 1632-1648

lot 78

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Władysław lV Waza

78.

Król Polski 1632-1648

Dukat 1637, Toruń z kolekcji Potockich

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: VLAD IIII D G REX POL ET SVE M D L RP Rw.: Anioł podtrzymuje owalny kartusz z herbem miasta. U dołu inicjały I-I W otoku: MONETA AVR CIVIT THORVNENSIS 1637 śr. 23,0 mm; w. 3,43 g Au

stan 1-/2+

ukaty z 1637 roku znane są w dwóch typach: z popiersiem w rycerskiej zbroi (oferowany egzemplarz) oraz w kirysie husarskim zdobionym na ramieniu głową lwa. Ekstremalnie rzadka odmiana z miniaturową literką P i dużymi cyframi 37 w dacie. Podobny egzemplarz sprzedawany był na naszej Aukcji 4, lot 161. Opisywany egzemplarz ma przesunięty napis otokowy oraz inny układ kropek przy głowie anioła. Dukat z 1637 roku z puncą Pilawa należał do zbioru Andrzeja Potockiego, który zgromadził największy zbiór monet polskich, liczący z dubletami ponad 14 tysięcy egzemplarzy. Pierwotna kolekcja została stworzona przez Franciszka Potockiego (1788-1853). Po jego śmierci odziedziczyła go Anna Branicka z Wilanowa, która przekazała go w 1891 roku swojemu bratankowi Andrzejowi Potockiemu (1861-1908). W 1902 roku Andrzej Potocki został mianowany namiestnikiem Galicji, a 12 kwietnia 1908 roku został zastrzelony przez ukraińskiego nacjonalistę. Do 1945 roku zbiór był przechowywany w Krakowie i był uważany za największy jakościowo oraz ilościowo zbiór monet polskich. Obejmując kolekcję, Andrzej Potocki zatrudnił do jej uporządkowania, a także jako doradcę do spraw zakupów wybitnego numizmatyka Władysława Bartynowskiego, który w latach 1902 -1908 penetrował dla niego liczne zagraniczne zbiory i aukcje. W 1904 wypatrzył do jego zbioru dukata toruńskiego z 1637 z małą literką. Moneta ta należała do gdańskiego kolekcjonera Johna Philippa i została w 1904 roku wystawiona na aukcji w firmie Sally Rosenberg. Moneta nie była ilustrowana i dokładnie opisana, stąd umknęła uwadze innych nabywców. Przez wiele lat dukat ten był traktowany jako jedyny egzemplarz znajdujący się w krajowej kolekcji. Dwa pozostałe znane były w zbiorze w Malborku i w Ermitażu. Był w zbiorze Radziwiłła − 1782. Jego znaczenie dla ówczesnych numizmatyków było tym większe, że w okresie przedwojennym dukat tej odmiany nie wystąpił już na żadnej innej aukcji. Ekstremalnie rzadki dukat ze znakomitą proweniencją (punca potockich na awersie).

Pięknie zachowany. Duży połysku menniczego. Kopicki 8296; CNCT 1431; Kaleniecki nie notuje, inne odmiany s. 236; Parchimowicz 1887 e www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

CENA: 30 000 zł

aukcja@niemczyk.pl

Władysław lV Waza 79.

Król Polski 1632-1648

Talar 1637, Toruń

Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: VLADIS IIII D G REX POL ET SVEC M D LIT RVS Rw.: Anioł podtrzymuje owalny kartusz z herbem miasta. U dołu inicjały I-I Data 16-37 zapisana dużymi cyframi po bokach tarczy. W otoku: MONETA NOVA ARGENT CIVIT THORVNENSIS śr. 44,0 mm; w. 28,63 g Ag

O Ciemna, plamiasta patyna.

stan 3+

dmiana z dużymi cyframi daty 16-37 i kropkami obok.

Kopicki 8276; Davenport 4374; CNCT 1498; Parchimowicz 1883 e

CENA: 5 000 zł

80. Medal zaślubinowy, Sebastian Dadler (ok. 1635 r.), Gdańsk,

srebro

Aw.: Para młodych w odświętnych strojach otoczona symbolami miłości. Rw.: Wokół nakrytego stołu pięcioosobowa rodzina w modlitwie przed posiłkiem. śr. 54,5 mm; w. 41,22 g Ag

stan 2-

edal odlewany w epoce. Na początku XVII stulecia przyjął się w Gdańsku zwyczaj wręczenia przez radę miejską królowi polskiemu, jako najwyższemu zwierzchnikowi i władcy miasta, upominków w postaci medali z okazji zaślubin, urodzin syna, odwiedzin miasta czy odniesionych wojennych zwycięstw. Najczęściej były to okazałe sztuki złota, często o dość dużej wartości liczonej w dukatach. Zwyczaj stosowania medali jako upominków szybko rozpowszechnił się wśród miejscowego mieszczaństwa i szlachty. Były to również krążki bite w srebrze, często także w bardziej pospolitych metalach, wykonywane przez medalierów i artystów o wyrobionej renomie. Dla mniej zamożnych, mających jednakże wyższe aspiracje, liczne warsztaty złotnicze odlewały kopie dość drogich i nie dla wszystkich dostępnych medali, stąd właśnie mamy liczne dzisiaj odlewane repliki pochodzące z epoki mistrzów gdańskich Höhna i Dadlera. Medal odlewany w epoce. Więcek 96

www.aukcjamonet.pl

CENA: 4 500 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Władysław lV Waza 81.

Król Polski 1632-1648

Medal 1637, Gdańsk

Aw.: Herkules z maczugą w lewej ręce poskramia Cerbera. Poniżej herb Gdańska rozdzielający litery F-F i dedykacja CIVIT GEDAN W otoku: VLADISLAO IV POLONIÆ ET SVECIÆ REGI HERCULI PACIFICO Rw.: Jedenastowierszowy napis wyliczający tytuły króla do sławy, poniżej data MDCXXXVII śr. 47,0 mm; w. 24,40 g Ag

stan 1-/2+

edal wybity przez króla Władysława IV w 1637 r. na pamiątkę wojen prowadzonych z Turcją, Moskwą i Szwecją. Medal sygnowany IH (Jan Höhn senior). Piękny medal gdzie Władysław IV Waza przedstawiony został jako Herkules walczący z trzygłową hydrą (alegorie Turcji, Moskwy i Szwecji).

Bardzo dobrze zachowany. Stara patyna.

Raczyński 109; H-Cz. 1774 R4 CENA: 10 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Jan ll Kazimierz

Krรณl Polski 1648-1668

lot 82

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Jan ll Kazimierz

Król Polski 1648-1668

82.

Dwudukat 1658, Poznań

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: IOAN CASIMI DG REX POL & SV G M D R P Rw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa polsko-szwedzka opasana łańcuchem z Orderem Złotego Runa. Po obu stronach tarczy inicjały mennicze A-T (Andrzej Tymf, dzierżawca mennic w Poznaniu i Bydgoszczy). U dołu w tarczy herb Wieniawa, podskarbiego wielkiego koronnego Bogusława Leszczyńskiego. W otoku: MONETA AVREA RE – GNI POLONIÆ 1658 śr. 30,0 mm; w. 6,82 g Au

stan 3/3-

Z

nane są dwa typy dwudukatówki poznańskiej z datą 1658 A-T : z napisem SVEC lub z błędem SVG (oferowany egzemplarz). Wszystkie dwudukatówki z mennicy w Poznaniu wybijane były bardzo niestarannie, często litery legendy nachodzą na siebie, występują błędy, bardzo różna interpunkcja. Znane są liczne odmiany stempla awersu różniące się jedynie interpunkcją. Kaleniecki przywołuje 10 aukcji, a także jako odnośnik podaje zbiór Czapskiego, ale tam inna odmiana interpunkcyjna. Podobne egzemplarze, różniące się interpunkcją, wystąpiły na aukcjach zbiorów Chełmińskiego i Frankiewicza. Ekstremalnie rzadka moneta. Po raz pierwszy w sprzedaży aukcyjnej od ponad 10 lat.

Kopicki 1900 R5; Friedberg 89; Kaleniecki s 341; H-Cz. nie notuje; Tyszkiewicz 80 CENA: 40 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Jan ll Kazimierz 83.

Król Polski 1648-1668

Ort (18 groszy) 1651, Bydgoszcz

Aw.: Popiersie króla w prawo, w wieńcu laurowym i zbroi. W otoku: IOAN CAS D G – POL & SVE REX Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa z małą tarczą z herbem Snopek – Wazów w środku. U dołu herb Wieniawa, podskarbiego wielkiego koronnego Bogusława Leszczyńskiego. Po bokach tarczy cyfry 2–1, poniżej inicjały C-G (Krzysztof Guttman). W otoku: CIVITAT BID G – OSTIENS 1651 śr. 28,0 mm; w. 5,70 g Ag

stan 2/2-

zadka odmiana z cyframi 21 po bokach tarczy herbowej oraz końcówką SVE.

Kopicki 1711; Tyszkiewicz 24 CENA: 3 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Jan ll Kazimierz

Krรณl Polski 1648-1668

lot 84

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Jan ll Kazimierz

Król Polski 1648-1668

84.

Dwudukat 1651, Wschowa

Aw.: Popiersie króla w prawo w wieńcu i zbroi. W otoku: IOAN CASIM DG REX PO & S Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa z małą tarczą z herbem Snopek – Wazów w środku. U dołu herb Wieniawa, podskarbiego wielkiego koronnego Bogusława Leszczyńskiego. W otoku napis: MONET AVRIÆ – REGNI PO 1651 śr. 28,5-29,5 mm; w. 6,97 g Au

stan 2/2+

kstremalnie rzadka moneta z mennicy koronnej we Wschowie. Moneta znana ze skarbu z Koszyc, ten egzemplarz jest drugim znanym, a jedynym na rynku numizmatycznym. Do czasów publikacji skarbu z Koszyc odmiana ta znana była jedynie z przekazów. Jej wygląd opisywano w oparciu o dukaty wschowskie z 1652 r. Tyszkiewicz (1890) wyceniał go na 350 marek w złocie, ale ze znakiem zapytania, jako że moneta nie była mu znana z żadnego zbioru. Po raz pierwszy dwudukat ten został opisany w wykazie: J.T. Kohler, Vollstandiges Ducaten Gabinet w 1759 roku. Numizmatycy odwoływali się do skarbu z Koszyc i do wydanej w 1948 r. broszury Nohejlowej – Pratowej, gdzie był jedynie wykaz roczników. Możliwość poprawnego opisu tej, a także drugiej odmiany dwudukatówki (z końcówką legendy = POL & S) pojawiła się po opublikowaniu w 2007 r. katalogu skarbu z Koszyc wydanym na Słowacji przez M. Buhaja. Odmiana II (z napisem POL & S) była oferowana na 9 aukcji WCN poz. 453. Identyczny stempel został także odnotowany w skarbie z Koszyc: pozycja 1543. Skarb z Koszyc jest niesłychanie ważny dla numizmatyki polskiej i europejskiej. Daje on możliwość potwierdzenia oryginalności wielu XVI- i XVII-wiecznych dukatów, zawierał bowiem ponad 2900 europejskich dukatów i wielokrotności, które zostały ukryte nie później niż w 1679 r.

Lekko gięty. Niewielki, przebity w epoce otwór, piękny połysk i delikatna patyna.

Bandtke 395 (ale opis wg Kohler’a); Zagórski 514 (bez ilustracji); Gumowski (Podręcznik…) odnotowuje rocznik bez podania zbiorów; Kamiński, Kurpiewski 640-641 (ale opisy z błędami); Kopicki 1885 (poprawny opis awersu z II odmiany, błędny rewers); Beyer 589 CENA: 40 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Jan ll Kazimierz 85.

Ort (18 groszy) 1658, Kraków

Król Polski 1648-1668

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: IO CAS DG REX POL & SV M D L R P Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa z małą tarczą z herbem Wazów – Snopek w środku. U dołu herb Wieniawa, podskarbiego wielkiego koronnego Bogusława Leszczyńskiego. Po bokach nominał 1- 8, napis otokowy rozdzielony u dołu literami T L B (Tytus Liwiusz Boratini). W otoku: MON ARGENT – REG POL 1658 śr. 30-30,5 mm; w. 5,80 g Ag stan 3 Ładna, kolorowa patyna. Parchimowicz 1636 a; Tyszkiewicz 1,50

CENA: 1 000 zł

Ort (18 groszy) 1663, Kraków

86.

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: IOAN CAS DG REX POL & S M D L R P Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa z małą tarczą z herbem Snopek – Wazów w środku. U dołu herb Wieniawa, podskarbiego wielkiego koronnego Bogusława Leszczyńskiego. Po bokach nominał 1–8, napis otokowy rozdzielony u dołu literami A-T (Andrzej Tymf). W otoku: MONE NOV AR – GREG POL 1663 śr. 29,0 mm; w. 7,33 g Ag stan 2

dmiana z herbem Ślepowron na rewersie.

Ładnie zachowany egzemplarz, dobre detale, lekko niedobity.

Parchimowicz 1636 c; Tyszkiewicz 1,50 www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 1 500 zł /

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Jan ll Kazimierz 87.

Król Polski 1648-1668

Szóstak (6 groszy) 1658, Kraków

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: IO CAS D G REX – POL ET SV Rw.: Pod koroną trójpolowa tarcza herbowa z małą tarczą z herbem Wazów – Snopek oraz data 16-58 U dołu herb Wieniawa, podskarbiego wielkiego koronnego Bogusława Leszczyńskiego. Napis otokowy rozdzielony u dołu literami T L B W otoku: GROS ARGEN SEX – REGNI POLONIE śr. 26,0 mm; w. 3,12 g Ag

stan 3-

kstremalnie rzadka moneta. Nieznana na rynku numizmatycznym. W katalogach występowała tylko jako rysunek.

Przewiercony otwór w monecie. Ciemna patyna.

Kopicki 1616 R7; Tyszkiewicz 35; H-Cz. 5900; Parchimowicz 1633; notuje Kostrybski − R6 CENA: 4 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Jan ll Kazimierz

Król Polski 1648-1668

Dukat 1651, Gdańsk

88.

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: IOA CAS D G R POL & SUE M D L R P Rw.: Dwa lwy podtrzymują owalną tarczę z herbem miasta. W wieńcu gałązka winnego grona z liściem rozdzielającym napis. Pod łapami inicjały G-R W otoku: MON AUREA CIVITAT GEDANENS 1651 śr. 25,0 mm; w. 3,30 g Au stan 3+

dmiana dukata gdańskiego z imieniem króla IOA i pełną nazwą Gdańska – GEDANENS.

Kopicki 7652; Friedberg 24; CNG nie notuje; H-Cz. 7614; Kaleniecki s. 375; Parchimowicz 1759.c; Tyszkiewicz 14

CENA: 10 000 zł

Dukat 1651, Gdańsk

89.

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: IOAN CAS D G R POL & S M D L R P R Rw.: Dwa lwy podtrzymują owalną tarczę z herbem miasta. W wieńcu gałązka winnego grona z liściem rozdzielającym napis. Pod łapami inicjały G-R W otoku: MON AUREA CIVITATIS GEDAN 1651 śr. 24,0 mm; w. 3,37 g Au stan 3/3-

zadszy rocznik i odmiana dukata z 1651 roku z imieniem króla zapisanym jako IOAN zamiast IOA i skróconą nazwą Gdańska – GEDAN. Ten typ monety jest w zbiorze E. Hutten-Czapskiego i kolekcji Ermitażu. Sporadycznie notowany na aukcjach. Kopicki 7652; Friedberg 24; CNG nie notuje; H-Cz. 7614; Kaleniecki s. 376; Parchimowicz 1759.c; Tyszkiewicz 14 www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

CENA: 10 000 zł /

aukcja@niemczyk.pl

Jan ll Kazimierz

Król Polski 1648-1668

Dukat 1658, Gdańsk

90.

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: IOH CAS D G R POL & SUEC M D L R P Rw.: Dwa lwy podtrzymują owalną tarczę z herbem miasta. W wieńcu gałązka winnego grona z liściem rozdzielającym napis. Pod łapami lwów inicjały D-L (Daniel Lesse). W otoku: MON AUREA CIVITAT GEDANENS 1658 śr. 25,0 mm; w. 3,45 g Au stan 2Rysy od strony awersu. Patyna. Kopicki 7659; Friedberg 24; Kaleniecki s. 389; CNG 313II; H-Cz. 2129; Parchimowicz 1759 i; Tyszkiewicz 14

CENA: 10 000 zł

Dukat 1660, Gdańsk

91.

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: IOH CAS D G R POL & SUEC M D L R P Rw.: Dwa lwy podtrzymują owalną tarczę z herbem miasta. W wieńcu gałązka winnego grona z liściem rozdzielającym napis. Pod łapami inicjały D-L W otoku: MON AUREA CIVITAT GEDANENS 1660 śr. 25,0 mm; w. 3,42 g Au stan 3+

zadsza odmiana dukata gdańskiego ze skróconym tytułem króla – R.

Dużo połysku. Centrycznie wybity, lekko gięty. Uszkodzenie powierzchni od strony awersu. Niewielkie niedobicie. Kopicki 7662; Friedberg 24; CNG 314 I; Kaleniecki s. 393; Parchimowicz 1759 k

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

CENA: 12 000 zł /

aukcja@niemczyk.pl

Jan ll Kazimierz

Król Polski 1648-1668

92.

Dukat 1663, Gdańsk

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem spiętym broszą na ramieniu. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: IOH CAS D G REX POL & SUEC M D L R P Rw.: Dwa lwy podtrzymują owalną tarczę z herbem miasta. W wieńcu gałązka winnego grona z liściem rozdzielającym napis. Pod łapami inicjały D-L W otoku: MON AUREA CIVITAT GEDANENS 1663 śr. 25,0 mm; w. 3,47 g Au

stan 3+

oneta z datą 1663 należy do najrzadszych dukatów gdańskich Jana Kazimierza, a odmiana z napisem REX zamiast R w królewskiej tytulaturze jest wyjątkowo rzadka. Egzemplarze tej odmiany znajdują się w Krakowie u Czapskich i w Ermitażu. Była też odnotowana w katalogach zaginionej kolekcji malborskiej oraz zbiorze M. Frankiewicza. Po wojnie była oferowana tylko dwa razy na aukcjach. Ostatnio notowany na Aukcji 2 Antykwariatu Numizmatycznego Niemczyka gdzie osiągnął cenę 29 000 zł (lot 98).

Kopicki 7668; Friedberg 24; CNG 317 II; H-Cz. 2248; Kaleniecki s. 401; Parchimowicz 1761 b; Tyszkiewicz 14 www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

CENA: 10 000 zł

aukcja@niemczyk.pl

Jan ll Kazimierz

Król Polski 1648-1668

Dukat 1666, Gdańsk

93.

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem. Na piersi Order Złotego Runa. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: IOH CAS D G REX POL & SUEC M D L R P Rw.: Dwa lwy podtrzymują owalną tarczę z herbem miasta. W wieńcu gałązka winnego grona z liściem rozdzielającym napis. Pod łapami inicjały D-L W otoku: MON AUREA CIVITAT GEDANENS 1666 śr. 24,0 mm; w. 3,24 g Au stan 2/2-

dmiana z literkami REX w tytulaturze króla legendy awersu. Wąskie popiersie króla. Brak odstępu między literką P a koroną oraz brak kropki. Rzadki dukat.

Dużo połysku menniczego.

Kopicki 7669 R6; Friedberg 24; Kaleniecki s. 403

CENA: 8 000 zł

Dukat 1666, Gdańsk

94.

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: IOH CAS D G R POL & SUEC M D L R P Rw.: Dwa lwy podtrzymują owalną tarczę z herbem miasta. W wieńcu gałązka winnego grona z liściem rozdzielającym napis. Pod łapami inicjały D-L W otoku: MON AUREA CIVITAT GEDANENS 1666 śr. 23,5 mm; w. 3,08 g Au stan 3-

dmiana z literką R w tytulaturze króla legendy awersu. Szerokie popiersie króla. Literka P w dużym odstępie od korony. Kropka po P.

Kopicki 7670 R6; Friedberg 24; Kaleniecki s. 402

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 8 000 zł /

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Jan ll Kazimierz

Król Polski 1648-1668

95.

Dwugrosz 1653, Gdańsk

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: IOH CAS D G R P & S M D L R P Rw.: Herb Gdańska w obwódce sznurowej. U dołu inicjały G-R W otoku: II GROS CIVIT GED DUPL 1 6 5 3 śr. 21,0 mm; w. 1,13 g Ag

stan 2/2+

kstremalnie rzadka moneta, sporadycznie pojawiająca się na rynku, szczególnie w takim stanie zachowania. Odmiana z obwódkami po obu stronach. Rzadkość R8. Notowany na aukcjach w znacznie słabszych stanach zachowania. Najładniejszy znany egzemplarz.

Dużo połysku menniczego, bardzo dobre detale.

Kopicki 7610; Tyszkiewicz 30; Gumowski 1904; Kurpiewski 834 R8 CENA: 3 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Jan ll Kazimierz

Król Polski 1648-1668

Dwudukat 1664, Toruń

96.

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i w zbroi okrytej płaszczem. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: IOAN CAS D G R POL & SVE M D L R P Rw.: Anioł podtrzymuje owalną tarczę z herbem miasta. Po bokach data 16-64, poniżej inicjały mincerskie HD-L (Hans Dawid Lauer, dzierżawca mennicy w Toruniu) W otoku: MONETA NOVA AVREA CI THORVNEN śr. 29-30,0 mm; w. 6,70 g Au stan 2-/3+

zadki dwudukat toruński, sporadycznie pojawiający się w handlu, szczególnie w takim stanie zachowania.

Bardzo ładny egzemplarz, połysk menniczy. Kopicki 8362; Friedberg 59; CNCT 1573; H-Cz. 2270; Kaleniecki s. 446;Parchimowicz 1800 d; Tyszkiewicz 60

CENA: 30 000 zł

Dukat 1659, Toruń

97.

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: IOAN CAS D G R POL ET SVEC M D L R PR Rw.: Anioł podtrzymuje owalną tarczę z herbem miasta. Po bokach data 16-59, poniżej inicjały mincerskie HD-L W otoku: MONETA AVREA CIVIT THORVNENSIS śr. 25,0 mm; w. 3,25 g Au stan 3-

poradycznie pojawiający się w handlu.

Pęknięty krążek. Kaleniecki s. 440; Kopicki.8353R4; CNCT 1588 R4

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 10 000 zł /

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Jan ll Kazimierz

Król Polski 1648-1668

Talar 1659, Toruń

98.

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: IOAN CASIM D G REX POL ET SUEC M D L RUS PRUS Rw.: Anioł trzymający owalną, ozdobną tarczę z herbem Torunia. Po bokach tarczy rozdzielona data 16-59. Legendę rozpoczyna gwiazdka, poniżej HD (w ligaturze)-L W otoku: MONETA NOVA ARGENTEA CIVITATIS THORUNENSIS śr. 44-46,0 mm; w. 28,99 g Ag stan 1-/2+

zadka odmiana talara toruńskiego z przerabianą w dacie cyfrą 0 na cyfrę 9.

Przepiękna, stara patyna. Niespotykana moneta w takim stanie zachowania. CENA: 15 000 zł

H-Cz. 2147 R1; Davenport 4377; Tyszkiewicz 15

99.

Ort (18 groszy) 1651, Toruń, PCGS MS61

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: IOAN CASIM D G REX POL ET SVEC M D L R P Rw.: Anioł trzymający owalną, ozdobną tarczę z herbem Torunia. Po bokach tarczy rozdzielona data 16-51, poniżej HD (w ligaturze)-L Legendę rozpoczyna gwiazdka. W otoku: MONETA NOVA ARGENT -(18)- CIVIT THORVNENSIS Srebro

onety Jana Kazimierza były zwykle bardzo niestarannie bite. Oferowany egzemplarz jest w doskonałym stanie zachowania, z pięknie zachowanym detalem. W tym stanie bardzo rzadka moneta. Najwyższa nota gradingowa na świecie. Tyszkiewicz 9; CNCT 1602; H-Cz. 2001 R3 www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 4 500 zł /

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Jan ll Kazimierz

Krรณl Polski 1648-1668

lot 100

lot 101

lot 102

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Jan ll Kazimierz 100.

Król Polski 1648-1668

Ort (18 groszy) 1651, Elbląg

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: IOAN CASIM DG REX POL M D L R PRU Rw.: Anioł trzymający owalną tarczę z herbem miasta, cyfry 1-8 po bokach. U dołu inicjały W V-E (Wilhelm van Eck). W otoku: MON ARGENT CIVIT ELBINGENSIS 1651 śr. 29,0 mm; w. 5,63 g Ag

stan 3-

rt elbląski znany jest w kilku odmianach. Wszystkie są ekstremalnie rzadkie. Jeden z najrzadszych ortów elbląskich z datą 1651. Pierwszy raz w ofercie aukcyjnej od ponad 20 lat.

Wada krążka. Stara ciemna patyna.

Kopicki 7121; CNCE 277; H-Cz. 211; Parchimowicz 1783 c; Tyszkiewicz 30; Gumowski 1966 CENA: 10 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Jan ll Kazimierz 101.

Król Polski 1648-1668

Ort (18 groszy) 1661, Elbląg

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: IOH CAS D G REX POL & SUE M D L R P P Rw.: Anioł trzymający owalną tarczę z herbem miasta, cyfry 1-8 po bokach. Poniżej litery N-H (Mikołaj Hennig). W otoku: MON ARGENT CIVIT ELBINGENS 1661 śr. 30,0 mm; w. 6,52 g Ag

stan 2

Przepięknie zachowany egzemplarz. Resztki połysku menniczego w tle. Rzadka moneta. Bahrfeld 9493; Parchimowicz 1784 b; Tyszkiewicz 8

CENA: 3 000 zł

Ort (18 groszy) 1666, Elbląg

102.

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: IOH CAS DG REX POL & SUEC M D L R P Rw.: Anioł trzymający owalną tarczę z herbem miasta, cyfry 1-8 po bokach. U dołu inicjały I-P mincmistrza mennicy elbląskiej, Johanna Paulsona, poniżej data 16-66 W otoku: MON ARGENT CIVITAT ELBINGENS 1666 śr. 30,0 mm; w. 5,69 g Ag stan 3-

ardzo rzadka odmiana orta elbląskiego nienotowana w katalogu Pfau'a. Jeden z najrzadszych ortów. Bardzo rzadki rocznik. Odmiana została opisana w CNCE na podstawie egzemplarza ze zbioru E. Hutten-Czapskiego.

Charakterystyczne niestaranne bicie. Kopicki 7130; CNCE 300; H-Cz. 2312; Parchimowicz 1785 d; Tyszkiewicz 15

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

CENA: 7 000 zł /

aukcja@niemczyk.pl

Jan ll Kazimierz

Karol Gustaw 1654-1660

lot 103

lot 104

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Jan ll Kazimierz

103.

Karol Gustaw 1654-1660

Ort (18 groszy) 1656, Elbląg okupacja szwedzka

Aw.: Popiersie Karola Gustawa w prawo, w wieńcu laurowym. W otoku: CAROLUS GVS - TAVVS REX Rw.: Anioł trzymający owalną tarczę z herbem miasta. Poniżej litery N-H, inicjały Mikołaja Henniga. W otoku: MON ARGENT CIVIT ELBINGENSIS 1656 śr. 31,0 mm; w. 5,63 g Ag

W

stan 3-/3

szystkie orty bite w mennicy w Elblągu zaliczają się do monet niezwykle rzadkich. Opisywany egzemplarz to jeden z najrzadszych ortów okupacyjnych bitych w mennicy elbląskiej za czasów Karola Gustawa.

Charakterystyczne niestaranne bicie. CENA: 7 000 zł

Pfau 463; Ahlström 52; CNCE 743 R6

Ort (18 groszy) bez daty (1656), Elbląg

104.

okupacja szwedzka

Aw.: Popiersie Karola Gustawa w prawo, w wieńcu laurowym. W otoku: CAROLVS GUSTAVVS REX Rw.: Lew zwrócony w lewo. Trzy korony wokoło. Poniżej litery N-H, inicjały Mikołaja Henniga. śr. 31,0 mm; w. 6,32 g Ag

stan 2-

ajrzadszy ort bity w mennicy elbląskiej za czasów Karola Gustawa. Moneta niespotykana na rynku numizmatycznym i nienotowana w literaturze.

Wyjątkowo ładnie zachowany egzemplarz, zważywszy na niestaranność bicia monety elbląskiej w czasach okupacji miasta przez Szwedów. Literatura (-)

www.aukcjamonet.pl

CENA: 7 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Jan ll Kazimierz

105.

Karol Gustaw 1654-1660

Szóstak (6 groszy) 1659, Elbląg okupacja szwedzka

Aw.: Popiersie króla w prawo. W otoku: CAROLVS GVSTAVI.... D G REX Rw.: W owalnym kartuszu herb miasta. W otoku: GROS AR SLX DV I CIVIT ELBING śr. 26-27,0 mm; w. 3,74 g Ag

stan 3+/2-

misja miejska Elbląga pod okupacją szwedzką. Na awersie punca kolekcjonerska "C".

Poprawnie wybity i bardzo ładny egzemplarz jak na ten typ monety. Pięknie zachowane detale, duża ilość połysku menniczego.

Kopicki 9660; CNCE 739 ff; Marienburg 9486 ff CENA: 2 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Jan ll Kazimierz

106.

Król Polski 1648-1668

Medal wagi 6 dukatów, pamiątka wojen szwedzkich za panowania Jana Kazimierza, Gdańsk z kolekcji Zaleskiego

Aw.: Popiersie króla w prawo, w wieńcu laurowym i zbroi okrytej płaszczem. W otoku: IOAN CASIM D G REX POL & SUEC M D L R PRUS Rw.: Snop zboża miotany wiatrami, chroniony przez rękę wysuniętą z obłoków. W otoku: CÆLITUS ERIGOR (Niebo mnie wspiera) śr. 45 mm; w. 21,76 g Au

stan 2-/3+

kstremalnie rzadki medal autorstwa Jana Höhna (seniora) bity prawdopodobnie w 1657 r., kiedy szala zwycięstwa w wojnie polsko-szwedzkiej zaczęła przechylać się na stronę Jana Kazimierza. Dla celów propagandowych zamówiono w Gdańsku donatywy sławiące zmagania Królewskie z przeciwnościami wojny. Symbolem ich jest smagany wichrami snopek, herb rodu królewskiego Wazów, mający oparcie w niebiosach. Znane są dwa stemple rewersu. Nasza odmiana występuje rzadziej, charakteryzuje się nieco skromniejszą ornamentyką, mniejszą ilością szczegółów. Identyczny egzemplarz znajduje się w zbiorach w Berlinie. W kolekcji E. Hutten-Czapskiego jest druga odmiana. W krajowych zbiorach znajdują się jedynie egzemplarze srebrne odbite tym stemplem. Na rynku numizmatycznym znane są trzy egzemplarze tej donatywy. Medal z legendarnej kolekcji Zaleskiego sprzedawanej w 1983 roku na aukcji Stack's (lot 248). Na awersie prostokątna punca. Numizmat najwyższej klasy.

Raczyński 139 (II odmiana); Stahr (2009) 59; H-Cz. 2340 (Ag) CENA: 50 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Jan lll Sobieski

Krรณl Polski 1674-1696

lot 107

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Jan lll Sobieski

107.

Król Polski 1674-1696

Dwudukat bez daty, Gdańsk z kolekcji Karolkiewicza

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi ozdobionej na ramieniu głową lwa. W otoku: IOAN III D G REX POL M D L RUS PR Rw.: Dwa lwy podtrzymują owalną tarczę z herbem miasta stojącą na ozdobnym kartuszu. U dołu inicjały D-L (Daniel Lesse). W otoku: MON AUREA CIVITAT GEDANENS śr. 27,5 mm; w. 7,04 g Au

stan 1

W

yjątkowej klasy numizmat modelowany przez Jana Höhna młodszego. Został wybity w mennicy w Gdańsku po zwycięstwie Jana III Sobieskiego nad imperium Osmańskim pod Wiedniem w 1683 roku. Król został na monecie przedstawiony w koronie i bogato zdobionej zbroi. Dwudukat został wybity za pomocą dwóch par stempli z D L (oferowany egzemplarz) i bez inicjałów. Obie odmiany są bardzo rzadkie i należą do monet notowanych tylko w największych kolekcjach. Poza zbiorem Czapskich żaden egzemplarz nie jest notowany w krajowych zbiorach, nie posiadają go też zbiory w Wiedniu i w Ermitażu. Dwudukat tego typu był w zagrabionym zbiorze malborskim i jest obecnie przechowywany w Moskwie. Najładniejszy, absolutnie menniczy egzemplarz. Moneta tak starannie wybita oraz zachowana, że jej naturalny połysk menniczy na zdjęciach prezentuje się fantastycznie, jakość wykonania monety nie odbiega od lustrzanek III RP. Zdjęcie tego egzemplarza można znaleźć na okładce książki M. Kalenieckiego „Złote monety polskie na aukcjach światowych 1945-2002”. Moneta z legendarnej kolekcji H. Karolkiewicza, lot 2376, sprzedanej w 2000 roku w Nowym Jorku. Pod opisem przedmiotu widnieje dopisek „This is undoubtedly one of the highest grade coins in the Baroque-style section of Mr. Karolkiewicz's collection” („Jest to niewątpliwie jedna z najładniejszych monet w sekcji barokowej kolekcji Karolkiewicza”).

Bardzo ładnie zachowany egzemplarz, dużo połysku menniczego, końcówka blachy. Kopicki 7698; Friedberg 35; CNG 379; H-Cz. 2534 R4; Kaleniecki s. 481 CENA: 150 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Jan lll Sobieski

Król Polski 1674-1696

Dukat 1683, Gdańsk

108.

Aw.: Popiersie króla w koronie i zbroi ozdobionej na ramieniu głową lwa. W otoku: IOAN III D G REX POL M D L R P Rw.: Dwa lwy podtrzymują owalną tarczę z herbem miasta stojącą na ozdobnym kartuszu. U dołu inicjały D-L W otoku: MON AUREA CIVITAT GEDAN 1683 śr. 25,0 mm; w. 3,47 g Au stan 2Bardzo ładnie zachowany egzemplarz, dużo połysku menniczego, końcówka blachy. Rzadki dukat w takim stanie zachowania. Kopicki 7692; Friedberg 36; CNG 374 a; H-Cz. 2479; Kaleniecki s. 476; Parchimowicz 1529 a

CENA: 12 000 zł

Dukat 1683, Gdańsk

109.

Aw.: Popiersie króla w koronie i zbroi ozdobionej na ramieniu głową lwa. W otoku: IOAN III D G REX POL M D L R P Rw.: Dwa lwy podtrzymują owalną tarczę z herbem miasta stojącą na ozdobnym kartuszu. U dołu inicjały D-L W otoku: MON AUREA CIVITAT GEDAN 1683 śr. 25,0 mm; w. 3,49 g Au stan 3+/2Kopicki 7692; Friedberg 36; CNG 374 a; H-Cz. 2479; Kaleniecki s. 476; Parchimowicz 1529 a www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

CENA: 10 000 zł

aukcja@niemczyk.pl

Jan lll Sobieski

Król Polski 1674-1696

110.

Ort (18 groszy) 1684, Bydgoszcz z kolekcji Karolkiewicza

Aw.: Popiersie króla w prawo, w wieńcu laurowym. W otoku: IOAN III DG REX POL M D L R P Rw.: Czteropolowa tarcza herbowa, w środku mała tarcza herbowa, po bokach nominał I−8. W otoku: MON NOVA ARG − REG POLON 1684 śr. 28-28,5 mm; w. 5,95 g Ag

stan 2+

oneta niespotykana w tym stanie zachowania. Numizmat pochodzi z legendarnych kolekcji: Sawicki 1980 lot 224, Lepczyk aukcja 1984 aukcja 58 lot 1097, Karolkiewicz lot 2363. W katalogu aukcji Karolkiewicza została dodana notatka: A magnificent superbly executed and high grade Sobieski Ort, probably the best this cataloger has ever seen (Wspaniały, znakomicie wykonany i wysokiej klasy ort Sobieskiego, prawdopodobnie najlepszy, jaki specjalista opisujący całą kolekcję kiedykolwiek widział).

Tyszkiewicz 2 CENA: 6 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Jan lll Sobieski

Król Polski 1674-1696

111.

Medal wagi 8 dukatów, wizyta pary królewskiej w Gdańsku w 1677 r., złoto

Aw.: Popiersia pary królewskiej w prawo. Król w wieńcu laurowym. Pod popiersiem inicjał H (Jan Höhn). W otoku: IOAN III REX ET MARIA CAS REG − POL M D L R P Rw.: Palma i drzewo oliwne ozdobione koroną królewską, między drzewami zawieszona tarcza z herbem Janina (tarcza herbowa rodu Sobieskich) W otoku: PALMA PARIT SCUTUMQVE CORONA TUETUR OLIVAM Na rancie napis: SIT PAX IN TURRIBUS TUIS. ANNO MD)CLXXVII.D.I.AUGUST (niech będzie pokój wieczny w twoich murach) śr. 33,5 mm; w. 27,46 g Au stan 3+

odczas wizyty króla i królowej, pierwszego sierpnia 1677 roku, w Gdańsku wzniesiono specjalną bramę tryumfalną, która została odtworzona na medalu. Osią symboliczną jest tarcza z herbem Janina (tarcza herbowa rodu Sobieskich), zawieszona między dwoma drzewami, palmą i drzewem oliwnym. Kompozycja stanowi symboliczne przedstawienie siły i prawa nadanego królowi przez Boga. Herb Janina wyobraża tarczę rycerską, a w Gdańsku przydano tej tarczy Boski i mityczny wymiar, bowiem król jawi się nam niczym Herkules, który poprzez swoją odwagę pokona wrogów. Podczas wizyty króla odczytano wiele panegiryków, w których to herb Janina stanowił główny temat wywodów opisujących czyny największych wojowników, pośród których to Boska opatrzność zesłała Koronie Polskiej tak znamienitego władcę, który pełni rolę obrońcy królestwa przed nawałą turecką. Awers stanowi nawiązanie do znanego przedstawienia pary cesarskiej Liwii i Augusta, założycieli cesarstwa rzymskiego. Motyw ten chętnie naśladowano w sztuce XVII wiecznej, bowiem wyobrażenie to przydawało majestatu parze królewskiej. Stemple do medalu wykonał Jan Höhn młodszy, znany medalier gdański. Medale te odbito w złocie o wadze 7, 8 i 10 dukatów. Zostały one wręczone parze królewskiej, jak i wybitnym gościom podczas ich wizyty w Gdańsku. Medal należy do najlepszych prac medalierskich Höhna młodszego, syna najwybitniejszego medaliera XVII wieku. Egzemplarze złote znane są z kolekcji Czapskich i Muzeum Narodowego w Warszawie, Zamku Królewskiego w Warszawie. Medal był też w zbiorach Chełmińskiego, A. Styki, E. Zalewskiego i H. Karolkiewicza. Medalu o wadze 8 duktów nie posiadał Czapski. Największy znany egzemplarz o wadze 10 dukatów posiadał Styka (obecnie znajduje się najprawdopodobniej w zbiorach Smithsonian Institut). Na rynku sporadycznie występujący medal o wadze 7 dukatów, nasz egzemplarz wagi 8 dukatów jest ekstremalnie rzadki, po raz pierwszy w ofercie od 30 lat. Ostatni raz sprzedany na aukcji w 1985 roku. Niewielkie uszkodzenia w tle oraz graffiti „8” na rewersie (częste zaznaczenie przez kolekcjonerów wagi przedmiotu), ale bardzo ładna prezencja. Raczyński 216; Rühle 41; CNG 588b; H-Cz. 2427 R (7 dukatów) www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

CENA: 30 000 zł /

aukcja@niemczyk.pl

Jan lll Sobieski 112.

Król Polski 1674-1696

Medal 1673, Chocim, srebro

Aw.: Popiersie Sobieskiego na wprost. W otoku: IOANNES SOBIESKI MARESCH & SUP DUX EXERC R POL Rw.: Widok obozu tureckiego pod Chocimiem szturmowanego przez wojska polskie, powyżej napisy. W odcinku: A MDCLXXIII X NOV / AD CHOCIMUM śr. 43,0 mm; w. 22,65 g Ag

stan 2+

edal wybity w 1673 roku dla uczczenia zwycięstwa odniesionego nad Turkami pod Chocimiem. Sygnowany I H - Jan Höhn młodszy.

Piękny, wspaniale zachowany egzemplarz, patyna.

H-Cz. 2405 R4; Raczyński 186 CENA: 8 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Jan lll Sobieski

Król Polski 1674-1696

Medal 1719 r., Klementyna Sobieska, srebro

113.

Aw.: Popiersie księżniczki w lewo. Wokół tytulatura Klementyny jako królowej angielskiej i francuskiej. Rw.: Rydwan pędzący na tle zabudowań Rzymu. śr. 49,0 mm; w. 45,58 g Ag

stan 1-

edal autorstwa Otto Hameraniego z 1719 roku, dla upamiętnienia udanej ucieczki Klementyny, wnuczki Jana III Sobieskiego, żony pretendenta do tronu angielskiego Jakuba Stuarta z Innsbrucka. Była tam zaaresztowana wraz z dworem z rozkazu cesarza austriackiego, który chciał przeszkodzić jej ślubowi z Jakubem Stuartem. Jej sensacyjna ucieczka do Rzymu odbiła się szerokim echem w ówczesnym świecie.

Wyśmienity stan zachowania. Piękna, stara, kolorowa patyna. CENA: 4 000 zł

H-Cz. 5960

114. Medal z okazji koronacji pary królewskiej w 1676 r., srebro

Aw.: Popiersie Jana III Sobieskiego i jego małżonki w prawo, w ozdobnym wieńcu. Na ramieniu sygnatura wykonawcy I.H (Jan Höhn młodszy) Rw.: Na tle Krakowa palma z koroną, u dołu w kartuszu CORONATI 2 FEB 1676 W półotoku: CRESCANT CUM PALMIS NOMINA śr. 47,0 mm; w. 42,13 g Ag stan 2+

edal autorstwa Jana Höhna młodszego, wybity z okazji koronacji pary królewskiej w 1676 roku.

Piękny i efektowny medal. Stara, kolorowa patyna. H-Cz. 2419 R1; Raczyński 207 www.aukcjamonet.pl

CENA: 5 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Jan lll Sobieski 115.

Król Polski 1674-1696

Medal koronacyjny wagi 2 dukatów, złoto

Aw.: Popiersie Jana III Sobieskiego w wieńcu laurowym i płaszczu rzymskim spiętym broszą na ramieniu. W otoku: IOAN III D G – REX POLON Rw.: Unoszący się nad chmurami ukoronowany orzeł wzlatujący ku słońcu. U góry dewiza: SIC MUNITA TUTIOR (tak uzbrojony jestem bezpieczny) śr. 29,0 mm; w. 6,93 g Au

stan 1-

o śmierci Michała Korybuta, na sejmie elekcyjnym 19 maja 1674 roku, królem Polski wybrany został Jan Sobieski. Z uwagi na zmagania wojenne z Turcją, koronację przełożono na spokojniejsze czasy powojenne. W tym okresie sejm zezwolił Janowi III Sobieskiemu na używanie tytułów króla polskiego i wielkiego księcia litewskiego. Termin koronacji kilkakrotnie przekładano. Odbyła się dopiero 2 lutego 1676 roku na Wawelu. W latach 1674-1676 wybito wiele monet i medali nawiązujących do planowanych uroczystości koronacyjnych. Nie były one datowane i w literaturze numizmatycznej przypisuje się im czas wybicia zarówno na rok 1674 (elekcja), jak i na 1676 (koronacja). Typ dwudukata z orłem wzlatującym ku słońcu ma 3 odmiany awersów z nieco inaczej zapisaną tytulaturą królewską (Czapski 2509 i 2510). Opisywany egzemplarz jest najrzadziej notowany na aukcjach. Tej odmiany dwudukata koronacyjnego nie ma też w zbiorach Ermitażu.

Wyśmienity egzemplarz. Na awersie grafitti "XI".

Raczyński 122 CENA: 30 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Jan lll Sobieski 116.

Król Polski 1674-1696

Medal na pamiątkę odsieczy wiedeńskiej 1683, srebro medalier Jan Höhn młodszy

Aw.: Popiersie elektora w prawo w zbroi rzymskiej i w hełmie antycznym oplecionym wieńcem laurowym. Pod popiersiem podpis medaliera I HÖHN W otoku: IOH GEORG III D G DUX SAX - S R I ARCHIM & EL Rw.: Na tle panoramy Wiednia porzucona broń i poddająca się turecka armia. Pod mitrą elektorską dwie tarcze herbowe Saksonii, z boku turban. Poziomo: FUGE VIRUS AB URBE W otoku: RECTIS FAS CEDERE CURVA – ROMANIS BARBARA SUBSINT śr. 52,0 mm; w. 73,57 g Ag

stan 2-

edal wybity z okazji zwycięstwa pod Wiedniem 12 września 1683 roku. Oddziały elektora Saksonii Jana Jerzego III, wspierały siły polskie i cesarskie walczące w bitwie wiedeńskiej. Z tej okazji elektor zamówił u Jana Höhna – medaliera gdańskiego – medal, który miał poświadczać waleczność elektora dowodzącego oddziałami saskimi w bitwie. Medal należy do serii medali wybijanych dla uświetnienia licznych uroczystości świętujących wielkość wiedeńskiego zwycięstwa. Osobisty udział w walkach pod Wiedniem Jana Jerzego III był jednym z powodów, dla których jego syn Fryderyk August Wettin został wybrany na króla Polski. Medal został wybity w Gdańsku w 1683 roku, jest historycznie powiązany z dziejami Polski i tematem bitwy pod Wiedniem. Otto Merseburger przypisał mu rzadkość RR. W jego katalogu ten medal wyceniono na 65 marek w złocie, podczas gdy inne, podobne medale, wyceniano na 18 do 25 marek.

Tentzel (Saksonia Numismatica) 65I; Engelhardt (1888) 998; Merseburger (1904) 1232; Hirsch 24 CENA: 12 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

August ll Mocny 117.

Król Polski 1697-1706 i 1709-1733

Dwudukat koronacyjny 1697, Drezno

Aw.: Król August II na koniu, w stroju i hełmie rzymskim. Rw.: Pod koroną insygnia koronacyjne berło i miecz oplecione wstęgą. Nad koroną dewiza: REGET ET – DEFENDET (Z woli Boga (król) i obrońca). W polu sześciowierszowy napis: DG / AUGUSTUS II / CORON IN REG / POLON & MDL / D 15 SEPT/ Ao 1697 śr. 23,0 mm; w. 6,91 g Au

stan 1-/2+

wudukat należy do serii monet wybitych w Dreźnie z okazji koronacji elektora saskiego Fryderyka Augusta na króla Polski. 27 lipca August zaprzysiągł pacta conventa, a 15 września został koronowany na króla Polski przez biskupa kujawskiego Stanisława Dąmbskiego w katedrze wawelskiej. Stemple do dwudukata wykonał zapewne Martin H. Omeis, na jednej z serii wybitych wtedy dukatów widnieje jego sygnatura. Seria dukatów i dwudukatów została wybita w mennicy w Dreźnie, zgodnie z tradycją złote egzemplarze rozdawano uczestnikom koronacji w katedrze na Wawelu, część rozrzucano pośród widzów zgromadzonych w trakcie przejścia nowego króla z komnat zamkowych do katedry. Dwudukaty koronacyjne traktowane są często przez numizmatyków jako medale i umieszczane są pośród monet sasko-polskich. Dwudukaty powinno się traktować jako monety polskie, wybite zostały zgodnie z polską ordynacją, trzymają się obowiązującej w Polsce stopy dukata węgierskiego. Zapisano na nich imię króla Augusta II, obowiązujące w Koronie Polskiej, a nie Fryderyk August, jak pisano w Saksonii.

Kahnt 243; Friedberg 2826; Merseburger 1398; Kopicki nie uwzględnia, Kaleniecki nie notuje CENA: 6 500 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

August ll Mocny 118.

Dukat koronacyjny 1697, Drezno

Aw.: Król na koniu w stroju polskim z buławą hetmańską. U dołu O (Omeis). Rw.: Korona królewska, po bokach inicjały D-G poniżej związane dwie gałązki palmowe, napis w pięciu wierszach: F A E S / EL IN REG / POLONIARUM / D 17/27 IUN / Ao1697 śr. 20,0 mm; w. 3,48 g Au

stan 1/1-

ryderyk I August, zwany Mocnym, książę Saksonii, został wybrany królem Polski na sejmie elekcyjnym 27 czerwca 1697 i koronowany na króla Polski 15 września 1697 w Warszawie. Na monecie jest podwójna data 17/27 czerwca. W Saksonii aż do roku 1700 obowiązywał kalendarz juliański, stąd daty saska i polska. Z tej okazji wyemitowano specjalne dukaty i dwudukaty, które zostały rozdane uczestnikom koronacji. Jako król Polski używał imienia August II, natomiast na monetach saskich występował pod imieniem Fryderyk August. Kopicki nie zamieszcza ich w katalogu, traktując je jako żetony koronacyjne. Dukaty zostały wybite zgodnie z obowiązującą ordynacją i miały pełnoprawny obieg jako monety. Powinny być traktowane zatem jako okolicznościowe dukaty koronne wybite w mennicy w Dreźnie. Bardzo rzadki w takim stanie zachowania, w porównaniu do innych dukatów z tego roku sprzedawanych na aukcjach posiada mało pęknięć stempla.

Dużo połysku menniczego.

Friedberg 2827; H-Cz. 2587; Merserburger 1389; Frankiewicz 770 CENA: 5 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

August ll Mocny 119.

Dwudukat 1711, odbitka w srebrze

Aw.: Insygnia elektorskie z lewej oraz wikariackie z prawej. Legenda: FRID AUG / REX ELECTOR / & / VICARIUS / POST MORT / IOSEPHI / IMPERAT, po bokach data MDC – CXI, poniżej inicjały I L H (mincerza mennicy drezdeńskiej, Lorenza Hollanda) oraz znak menniczy – hak. Rw.: Portret Augusta II na koniu, u dołu owalna tarcza polsko-saska. śr. 25,0 mm; w. 3,63 g Ag

stan 3+

kstremalnie rzadka odbitka dwóch dukatów wikariackich w srebrze, nienotowana wcześniej na aukcjach w Polsce. Egzemplarze w srebrze zazwyczaj były bite w nakładach co najwyżej do kilkunastu egzemplarzy, głównie z przeznaczeniem dla ówczesnych kolekcjonerów.

Merseburger 1488 CENA: 5 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

August ll Mocny 120.

Dwudukat w srebrze 1702, Drezno, Order Słonia

Aw.: Głowa króla w prawo w wieńcu laurowym. Pod szyją data 1702 oraz inicjał medaliera O (Omeis). W otoku: AUGUSTUS II DG REX POL & EL SAX Rw.: Pod koroną tarcza herbowa położona na gwieździe orderowej. Całość opasana łańcuchem z Orderem Słonia. śr. 24,0 mm; w. 8,15 g Ag

stan 1/1-

W

1686 roku August II został odznaczony przez króla duńskiego Orderem Słonia. W 1702 roku hrabia Beuchling zarządca mennicy w Dreźnie postanowił upamiętnić króla Augusta II oraz nadany mu Order Słonia. Z tej okazji przygotowano serię monet: talarów i dwudukatów, na których tarcza królewska została opasana łańcuchem z Orderem Słonia. Stemple do monet wykonał drezdeński medalier Martin Heinrich Omeis. Obok normalnej emisji dwudukatów wybito też kilka monet w srebrze, dla potrzeb ówczesnych kolekcjonerów. Srebrne egzemplarze posiadali Dassdorf i O. Merseburger. Dwudukaty w srebrze należą do monet ekstremalnie rzadkich.

Piękny egzemplarz, wspaniała kolorowa patyna. Rzadki.

Kopicki nie notuje; Kahnt 256 (Au i Ag); Merserburger 1432 CENA: 5 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

August ll Mocny

Talar 1710, Drezno

121.

Aw.: Popiersie króla w prawo, w wieńcu laurowym. W otoku: D G FRID AUGUST REX POL DUX SAX I C M A & W Rw.: Ukoronowane tarcze herbowe Polski i Litwy oraz Saksonii. W otoku: SAC ROM IMP ARCHIM ET ELECTOR śr. 45-46,0 mm; w. 29,0 g Ag

stan 3

poradycznie występujący rocznik talara z mennicy w Dreźnie. Rzadki numizmat.

Khant 108; Schnee 1009

CENA: 8 000 zł

Szóstak (6 groszy) 1702, Lipsk

122.

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: AUGUSTUS II D G REX POL & M D LIT & ELECT SAX Rw.: Trzy tarcze herbowe Polski, Litwy i Saksonii, nad nimi nominał VI, poniżej inicjały EP-H W otoku: GROS ARG SEX R POL & ELECT SAX 1702 śr. 26,0 mm; w. 2,91 g Ag stan 2 Ładnie zachowany egzemplarz z połyskiem menniczym. Kahnt 2011; Parchimowicz 1403a

www.aukcjamonet.pl

CENA: 800 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

August ll Mocny

Krรณl Polski 1697-1706 i 1709-1733

lot 123

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

August ll Mocny

123.

Dukat 1698, Gdańsk

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem. W otoku: AVGVST II D G REX POL M D L R P EL S Rw.: Dwa lwy podtrzymują owalną tarczę z herbem miasta stojącą na ozdobnym kartuszu. Nad tarczą wieniec z liliami. W otoku: MON AUREA CIVITAT GEDAN 1698 śr. 24-25,0 mm; w. 3,44 g Au

stan 1-/2+

o objęciu władzy przez Augusta II mennica w Gdańsku przygotowała znaczącą emisję dukatów. Do ich bicia sporządzono trzy pary stempli z zapisem nazwy miasta jako: GEDAN (oferowany egzemplarz), GEDANEN, GEDANENS. W 1457 roku miasto Gdańsk otrzymało swój wielki przywilej. Każdorazowo był on przedkładany wszystkim polskim królom do potwierdzenia. Obejmując tron Polski August II, jak poprzedni władcy potwierdził miastu jego przywileje. Jednym z zobowiązań, jakie przyjęło wtedy miasto było wpłacanie rokrocznie do królewskiej szkatuły kwoty 2000 dukatów. Pierwsza rata wypadała w czerwcu 1698 roku, druga w grudniu tegoż roku. Do spłacenia tego zobowiązania pobrano z kasy miasta dopiero co wybite dukaty. Dukaty tej odmiany należą do rzadkich, notowane są w zbiorach Krakowa, Drezna, Ossolineum, Geldmuseum we Frankfurcie oraz w Ermitażu. Na rynku numizmatycznym znajduje się zaledwie pięć lub sześć egzemplarzy.

Wyśmienity stan zachowania, egzemplarz z dużym blaskiem menniczym. Stara kolorowa patyna.

Kopicki 2703 R5; Friedberg 41; Kaleniecki s. 488; Kahnt 337 (cena amatorska); H-Cz. 2612 R3 CENA: 65 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

August ll Mocny

124.

Dukat 1702, Toruń, odbitka w srebrze z kolekcji Karolkiewicza

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem. W otoku: AUGUST II DG REX POL M D L R P EL S Rw.: Anioł trzymający owalną tarczę z herbem miasta, data 17-02 po bokach tarczy. W otoku: MONETA AVREA CIVIT THORVNENSIS śr. 25,5 mm; w. 4,64 g Ag

stan 1/1-

ada miasta Torunia postanowiła wznowić w 1702 roku bicie monety, w tym celu przygotowano stemple do bicia dukatów. Okazowe egzemplarze wysłano do Drezna, na dwór Augusta II, dla uzyskania akceptacji króla. August II miał w planie przyjęcie nowych ordynacji normujących bicie krajowej monety. Sejmik pruski działający w 1699 roku w Grudziądzu zobowiązał posłów pruskich oraz rady miast do podnoszenia konieczności reformy monety koronnej. Prosił także miasta aby czyniły próby otwarcia mennic pruskich. Takie działanie w 1702 roku podjęła rada miasta Torunia, jednak z planów tych nic nie wyszło i miasto nie uzyskało zgodny na wznowienie pracy mennicy. W katalogu zbioru H. Steckiego przy opisie dukata toruńskiego znajduje się informacja, iż w 1845 roku zostały odnalezione w zbiorach miejskich stemple do opisywanego dukata. Wybito nimi niewielką liczbę monet w złocie i srebrze, które to przeznaczone zostały dla ówczesnych kolekcjonerów. Egzemplarzy srebrnych odbito zaledwie kilka sztuk i należą obecnie do ekstremalnie rzadkich monet. Znajdują się one w zbiorach E. Hutten-Czapskiego w Krakowie, Ermitażu, oraz w zrabowanym zbiorze malborskim. Egzemplarz srebrny posiadał również znany numizmatyk, prezes SNP, Jan Mączka.

Przepięknie zachowane nawet najdrobniejsze detale monety. Wspaniały połysk.

Kopicki 8375; Bahrfeld (Marienburg) 9133; CNCE 1761; H-Cz. 2626 CENA: 7 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

August ll Mocny

125.

Medal 1703, Zwycięstwo nad wojskami Augusta II Mocnego w wojnie polsko-szwedzkiej, srebro

Aw.: Półpostać króla w mundurze. Ręce wsparte na buławie i gardzie szpady. W otoku: CAROLVS XII D G REX SVECIAE, poniżej w ozdobnym kartuszu napis: QVO NON PRAESTAN / TIOR ARMIS Rw.: Gałązka oliwna skrzyżowana z mieczem. Trzy korony szwedzkie, na sześciu ozdobnych kartuszach miejsca i daty bitew. W otoku: TESTESVITVTIS ET PRVDENTIAE śr. 43,0 mm; w. 36,36 g Ag

stan 3+

edal wbity w 1703 roku na pamiątkę zwycięstw Karola XII. Nie sygnowany.

H-Cz. 4521 R3

CENA: 2 000 zł

Medal 1705, August II, brąz

126.

Aw.: Popiersie króla w prawo, w zbroi, peruce i w płaszczu. W otoku: AVGVSTVS II − POLONIAR REX Rw.: Promieniste słońce z ludzką twarzą. W otoku: CVNCTIS CLEMENS śr. 44,0 mm; w. 35,78 g brąz

W

stan 1

ybity na ustanowienie Orderu Orła Białego lub w celu przeciągnięcia zwolenników Stanisława Leszczyńskiego na stronę Augusta II, który obiecywał im amnestię. Medal o cechach roboty włoskiej 1705 r.

Wyśmienity egzemplarz. H-Cz. 2629 R4

www.aukcjamonet.pl

CENA: 2 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

August ll Mocny

lot 127

lot 128

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

August ll Mocny 127.

Medal na ustanowienie Orderu Orła Białego, srebro

Aw.: Głowa króla w prawo. Poniżej napis GROSKURT. W otoku: D G AVGVSTVS II REX POLON ELECT SAXON Rw.: Tron królewski ozdobiony Orderem Orła Białego na wstędze. W otoku: RESTAVRATOR ORDINIS AQVILAE ALBAE śr. 44,0 mm; w. 25,42 g Ag

stan 1/1-

edal wybity dla upamiętnienia świąt orderowych organizowanych w 1718 i 1719 roku. Order Orła Białego został ustanowiony w 1705 roku. Widoczne na medalu pełne insygnia orderowe świadczą, że powstał on po 1713 roku. W tym roku została zatwierdzona jego ostateczna forma. Największe uroczystości związane z wręczeniem tego orderu miały miejsce w latach 1718-1719, stąd na ten okres należy go datować. Autorem tego wybitego w Dreźnie medalu był nadworny medalier królewski Henryk Piotr Groskurt (1675- 751). Medal odbity w dwóch wersjach: duży (65 mm) oraz mniejszy (44 mm). Medal taki posiadał Zygmunt Chełmiński, Andrzej Potocki, Emeryk Hutten-Czapski.

Wyśmienicie zachowany egzemplarz z kolorową patyną. Rzadki.

Raczyński 314; H-Cz. 2709; Merseburger 1446; Dassdorff 1133; Engelhard 1267 CENA: 10 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

August ll Mocny 128.

Medal koronacyjny 1697, srebro

Aw.: Popiersie króla w prawo, w ozdobnej zbroi w wieńcu laurowym. W otoku: AUGUSTUS II – D G REX POLON & M D L Rw.: Ukoronowana owalna tarcza polsko-saska. W otoku: SAC ROM IMP ARCHIM ET ELECT SAXON ELECT D 27 IUN CORONAT D 15 SEPT ANNO 1697 śr. 44,0 mm; w. 30,65 g Ag

stan 1/L

ygnatura MO (Martin Heinrich Omeis - medalier drezdeński). Medal wybity z okazji koronacji Augusta II. Wyśmienity kunszt pracy medalierskiej, medal prezentuje się jak lustrzanka.

Egzemplarz w idealnym stanie zachowania. Powierzchnia lustrzana.

Merseburger 1395; H-Cz. 2590 (podobny)

CENA: 15 000 zł

August lll Sas

Król Polski 1733-1763

129.

Tymf 1763, Elbląg

Aw.: Popiersie króla w koronie i zbroi okrytej płaszczem. W otoku: D G AVGVST III R POL M D L R P D S & EL Rw.: Tarcza z herbem miasta w ozdobnym kartuszu. U góry nominał 1. T. U dołu tarczy data 17-63. Poniżej inicjały F L S, Fryderyk Ludwik Stüber. W półkolu: Secund: red: W otoku: MONETA ARGENTEA CIVIT ELBINGENSIS śr. 28,0 mm; w. 5,64 g Ag

stan 3+

kstremalnie rzadka moneta, wybita w srebrze próby monet obiegowych. Wielokrotnie rzadsza niż egzemplarze kolekcjonerskie bite w czystym srebrze.

Kopicki 7193; CNCE 438; H-Cz. 2295 R4; Kahnt 748; Parchimowicz 1352 a www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

CENA: 8 000 zł /

aukcja@niemczyk.pl

August lll Sas

Król Polski 1733-1763

Dukat 1754, Lipsk

130.

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem. W otoku: D G AVGVSTVS III REX POLONIARUM Rw.: Pod koroną owalna tarcza polsko-saska otoczona gałązkami palmowymi, poniżej inicjały E D C W otoku: SAC ROM IMP ARCHIM ET ELECT 1754 śr. 22,0 mm; w. 3,49 g Au

stan 1/1-

dmiana z małym popiersiem króla z płaszczem przykrywającym zbroję.

Bardzo ładnie zachowany egzemplarz, świeże lustro mennicze. Kahnt 673 - wariant c; Kopicki 2144 R2; Friedberg 2855; Merseburger 1725

131.

CENA: 15 000 zł

Dukat 1756, Saksonia

Aw.: Popiersie króla w prawo. W otoku: D G FRID AUGUST REX POL DUX SAX I C M A & W Rw.: Pod koroną tarcza herbowa. W otoku: SAC ROM IMP ARCHIM ET ELECT 1756 śr. 21,5 mm; w. 3,48 g Au

stan 2+

zadki dukat, sporadycznie pojawiający się na rynku numizmatycznym.

Pięknie zachowany egzemplarz. Friedberg 2845; Khant 509

www.aukcjamonet.pl

CENA: 12 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

August lll Sas

Król Polski 1733-1763

Szeląg 1761, Elbląg

132.

Aw.: Ukoronowany monogram A3R, po bokach data 1761. W litery tworzące inicjał królewski wpleciono inicjały CHS − Karol Henryk Schwertner Rw.: Napis w trzech wierszach: SOLID / CIVITAT / ELBING śr. 15,0 mm; w. 0,93 g Ag stan 1-/2+

kstremalnie rzadki szeląg wybity w srebrze wysokiej próby (potocznie nazywanym "czystym srebrem"). Drobny, aczkolwiek robiący duże wrażenie, numizmat. Do najlepszych kolekcji. CENA: 7 000 zł

Kopicki 7155 R6

133.

Medal nagrodowy 1741, Lipsk, srebro z kolekcji Sawickiego

Aw.: Popiersie króla w prawo w zbroi okrytej płaszczem. W otoku: AUGUSTUS III D G REX POLONIARUM Rw.: Order Orła Białego z łańcuchem leżący na stole, u dołu data MDCCLXII / 3. AUG W otoku: DEREGE ET REPUBLICA BENE MERENTIBUS (Królowi i Rzeczpospolitej dobrze zasłużony) śr. 52,0 mm; w. 58,17 g Ag stan 2

edal nagrodowy, wręczany przez Augusta III za zasługi dla Rzeczpospolitej. Znanych jest kilka emisji, między innymi z datami 1738, 1740, 1744, 1761 i 1762. Medal był wręczany zawsze 3 sierpnia, podczas imienin królewskich, połączonych z obchodami Święta Orderu Orła Białego. Typ medalu niezwykle rzadko pojawiający się na aukcjach. Medalier Christian Zygmunt Wermuth. Medal z legendarnej kolekcji Sawickiego (1980)

Pięknie zachowany egzemplarz z delikatną patyną. Raczyński 403 (z datą 1750); H-Cz. 8897; Engelhard 1554; Mikocki 2255; Bentkowski 579 (ale rok 1761) www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

CENA: 15 000 zł /

aukcja@niemczyk.pl

August lll Sas 134.

Talar sasko-polski 1763, Drezno

Król Polski 1733-1763

Aw.: Popiersie króla w płaszczu elektorskim z Orderem Złotego Runa na piersi. W otoku: D G FRID AUGUST REX POL D S I C M A & W Rw.: Ukoronowane dwie tarcze herbowe wielopolowe z herbem Polski i Saksonii. U dołu iniciały F.W.ôF. i napis w łuku: X∙ EINE FEINE MARCK W otoku: SAC ROM IMP ARCHIM ET ELECTOR 1763 śr. 41,0 mm; w. 27,97 g Ag stan 2/2Ładnie zachowany egzemplarz z patyną. Kopicki 11472; Davenport 2676

135.

CENA: 3 000 zł

Dwuzłotówka (8 groszy) 1761, Lipsk (efraimek)

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem. W otoku: D G AVGVSTVS III REX POLONIARUM Rw.: Pod koroną owalna tarcza polsko-saska otoczona gałązkami palmowymi. U dołu nominał 8 gr W otoku: SAC ROM IMP ARCHIM ET ELECT 1761 śr. 28-29,0 mm; w. 6,67 g Ag stan 2

ardzo rzadki rocznik dwuzłotówki wybijany w saskich mennicach przez Fryderyka Wielkiego, już po ich zajęciu w 1756 r. Skrajny przykład fałszerskiej działalności Prusaków mającej na celu destabilizację gospodarki polskiej w schyłkowym okresie panowania Sasów. Kamiński 858 R7; Tyszkiewicz 20

www.aukcjamonet.pl

/

CENA: 2 800 zł www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

August lll Sas 136.

Król Polski 1733-1763

Dwuzłotówka (8 groszy) 1762, Lipsk (efraimek) UNIKAT

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem. W otoku: D G AVGVSTVS III REX POLONIARUM Rw.: Pod koroną owalna tarcza polsko-saska otoczona gałązkami palmowymi. U dołu nominał 8 gr W otoku: SAC ROM IMP ARCHIM ET ELECT 1762 śr. 29,0 mm; w. 5,59 g Ag

stan 3-

U

nikalna 2-złotówka bita w mennicy lipskiej w 1762 roku za zgodą Fryderyka Wielkiego, już po jej zajęciu przez Szwedów w 1756 r. W roku tym przerwano działalność menniczą w związku z najazdem i okupacją pruską. Numizmat znany jest wyłącznie w kolekcji Czapskiego nr. 5310 (R7) w MNK. Rocznik ten nie wystąpił w żadnej z wielkich polskich kolekcji Frankiewicza, Chełmińskiego, Kubińskiego i Chomińskiego, posiadali tylko popularniejszy rocznik 1761. Stopień rzadkości Kopicki powtarza po Czapskim pod nr 2125 (R7), uczynił to również Cz. Kamiński w swoim katalogu pod nr 859 (R7). Moneta dotychczas nie wystąpiła na rynku aukcyjnym w Polsce. Numizmat najwyższej klasy rzadkości. Pomimo wady menniczej krążka unikalny egzemplarz

Kopicki 2125; Kamiński 858 R7; Khant 683g; Tyszkiewicz 20 CENA: 4 500 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

August lll Sas 137.

Medal zaślubinowy bez daty (1747)

Król Polski 1733-1763

Aw.: Popiersie Maximiliana Józefa w prawo. W otoku: D G MAXIMILIANUS IO SEPHUS ELECTOR BAVARIAE Rw.: Popiersie Anny Marii w lewo. W otoku: D G MARIA ANNA ELECTR BAV NATA REG PR POL ET SAX śr. 50,0 mm; w. 58,23 g Ag

stan 3

edal zaślubinowy Maksymiliana III Józefa Wittelsbacha z córką Augusta III –– Marią Anną. Odmiana z sygnaturą F. A. Schega.

H.Cz. 6000 R3; Grotemeyer 25

CENA: 1 500 zł

Monety sasko-polskie

Talar 1763, Lipsk, PCGS AU55

138.

Srebro

Aw.: Popiersie księcia Chrystiana zwrócone w prawo, w zbroi, pod ramieniem inicjał S (medaliera saskiego, Johanna Friedricha Stielera). W otoku: D G FRID CHRIST PR R POL & L DUX SAX Rw.: Ukoronowana tarcza Saska z czteropolową tarczą Polski, Litwy i Saksonii, w środku mała tarcza z herbem Sasów, pod tarczą inicjały mennicze E D C i nominał X EINE FEINE MARCK. W otoku: IUL CL MONT A & W S R I ARCHIM & ELECTOR 1763

Bardzo dobrze zachowany talar w amerykańskim gradingu. Kopicki 11560; Davenport 2677

www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 500 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Stanisław August Poniatowski

Król Polski 1764-1795

Dukat 1774 AP, Warszawa

139.

Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUG D G REX POL M D L Rw.: W otoczonym ornamentami kwadracie, sześciowierszowy napis: MONETA / AUREA / POLON / AD LEG / IMPER / 1774 U dołu inicjały A-P (Antoni Partenstein). śr. 21,0 mm; w. 3,47 g Au Bardzo ładnie zachowane szczegóły monety.

stan 2

Kopicki 2512; Friedberg 102; Plage 432; Kaleniecki s. 534; Parchimowicz 1240 c

CENA: 12 000 zł

Dukat 1779 EB, Warszawa

140.

Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUG D G REX POL M D L Rw.: W otoczonym ornamentami kwadracie sześciowierszowy napis: MONETA / AUREA / POLON / AD LEG / IMPER / 1779 U dołu inicjały E-B (Efraim Brenn, administrator mennicy warszawskiej). śr. 21,0 mm; w. 3,48 g Au

stan 2+

Dużo lustra menniczego w tle. Piękny egzemplarz. Lekko gięty. Kopicki 2518; Friedberg 102; Plage 438; Kaleniecki s. 538; H-Cz. 3219 R3; Parchimowicz 1240 i www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

CENA: 12 000 zł

aukcja@niemczyk.pl

Stanisław August Poniatowski

Król Polski 1764-1795

Dukat 1789 EB, Warszawa

141.

Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUG D G REX POL M D L Rw.: Otoczony ornamentem pięciowierszowy napis: AUREUS / NUMMUS / POLONIÆ / ANNO / 1789 U dołu inicjały E-B śr. 21,0 mm; w. 3,49 g Au

stan 2 +

Bardzo ładnie zachowany egzemplarz. Minimalnie gięty. Piękne lustro mennicze. Dukat wybity w nakładzie zaledwie 8874 szt. Ciekawy typ dukata. Rzadka moneta w takim stanie zachowania. Plage 449; Kaleniecki 548; Friedberg 104

CENA: 12 000 zł

Dukat 1792 EB, Warszawa

142.

Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUG D G REX POL M D L Rw.: Otoczony ornamentem pięciowierszowy napis: AUREUS / NUMMUS / POLONIÆ / ANNO / 1792 U dołu inicjały E-B śr. 21,0 mm; w. 3,47 g Au

stan 2+

Kopicki 2534; Friedberg 104; Plage 453; H-Cz. 3341; Kaleniecki s. 553; Parchimowicz 1241 f

CENA: 10 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Stanisław August Poniatowski

Król Polski 1764-1795

143.

Dukat 1779 EB, Warszawa, odbitka w srebrze, NGC MS61

Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUG D G REX POL M D L Rw.: Pod koroną kartusz z tarczą polsko-litewską. W środku mała tarcza z herbem Ciołek – Poniatowskich. Po bokach data 17 – 79, u dołu inicjały EB Srebro

iezwykle atrakcyjny i ciekawy numizmat. Przez wielu historyków i numizmatyków określany jako próba dukata w srebrze lub miedzi. Cz. Kamiński zalicza tę monetę do prób dukata (poz. 460-AR-R8). Również K. Plage pod numerem 476 określa ją jako przypuszczalną próbę dukata (zna tylko w miedzi). W srebrze znany również ze zbioru Reichela w Petersburgu (poz. 2233) i H. Karolkiewicza (poz. 2469). E. Hutten-Czapski (poz. 3218 R2) uważa, że numizmat zaprojektowany przez Efraima Brenna, mincerza Mennicy Warszawskiej (1774-1792), w formie dukata był wykorzystywany do gry w karty na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Rzadka XVIII-wieczna moneta w menniczym stanie zachowania. Bardzo wysoka nota gradingowa jak na próbną monetę starej Polski. Piękna patyna.

Kopicki nie notuje; Raczyński 530; Parchimowicz 1275 CENA: 6 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Stanisław August Poniatowski

Król Polski 1764-1795

Talar 1766, Warszawa

144.

Aw.: Popiersie króla w prawo w zbroi, z zawieszonym na piersi Orderem Orła Białego. W otoku: STANISLAUS AUGUSTUS D G REX POL M D LITHU Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa z herbem Poniatowskich – Ciołek w środku. Całość w wieńcu z liści dębowych i palmowych z zawieszonym Orderem Orła Białego. Inicjały F∙-S∙ (Fryderyk Sylm). Na wstędze spinającej wieniec dewiza: PRO FIDE LEGE ET GREGE („Za wiarę, prawo i lud”). W otoku: X EX MARCA PURA – COLONIEN 1766 śr. 42-43,0 mm; w. 28,043 g Ag stan 2-/3+

ierwszy obiegowy, najbardziej reprezentacyjny talar Stanisława Augusta Poniatowskiego. Odmiana z kropką po LITHU.

Kopicki 2456; Plage 380; Davenport 1618; Berezowski 15; Tyszkiewicz 5; Parchimowicz 1228

CENA: 2 500 zł

Półtalar 1768 IS, Warszawa

145.

Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUGUSTUS D G REX POL M D L Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa z herbem Ciołek – Poniatowskich w środku. Całość w wieńcu z liści palmowych i dębowych ze wstęgą z Orderem Orła Białego. Po bokach inicjały I-S W otoku: XX EX MARCA PURA – COLONIEN 1768 śr. 34,0 mm; w. 14,01 g Ag stan 1-/2+

olorowa patyna. Bardzo ładnie zachowane detale monety.

Kopicki 2428; Plage 351; Parchimowicz 1225 a

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 15 000 zł /

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Stanisław August Poniatowski

146.

Król Polski 1764-1795

Talar 1794, Warszawa

Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUGUSTUS D G REX POLON M D LIT Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa z herbem Ciołek – Poniatowskich w środku. Całość w wieńcu z liści palmowych i dębowych ze wstęgą z Orderem Orła Białego. W otoku: 14 1/12 EX MARCA PUR– 6 – ZŁ – COLONIENS 1794 śr. 43,5 mm; w. 24,17 g Ag

stan 2

Kopicki 2487; Davenport 1623; Plage 373; Berezowski 7,5 CENA: 3 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Stanisław August Poniatowski 147.

Król Polski 1764-1795

Talar 1793 "Targowica"

Aw.: W wieńcu dębowym napis w dziewięciu wierszach: CIVIBUS / QUORUM PIETAS / CONIURATIONE DIE III / MAI MDCCXCI OBRUTAM / ET DELATAM LIBERTA / TE POLONA TUERI / CONABATUR RESPU / BLICA RESUR / GENS W otoku: GRATITUDO CONCIVIBUS EXEMPLUM POSTERITATI Rw.: Napis w sześciu wierszach: DECRETO / REIPUBLICAÆ NEXU / CONFEDERATIONIS IUNCTÆ / DIE V. XBRIS MDCCXCII / STANISLAO AUGUSTO / REGNANTE W otoku: 10 7/16 EX MARCA PURA COLONIENSI 1793 Na obrzeżu napis: FIDEI REIPUBLICAE PIGNUS śr. 40,0 mm; w. 27,43 g Ag

stan 3

o ogłoszeniu Konstytucji 3 Maja, pod naciskiem Rosji, zawiązała się Konfederacja Targowicka, która stawiała sobie za cel obalenie skutków przyjęcia ustawy zasadniczej. W celach propagandowych postanowiono wyemitować w 1793 roku talary bez portretu królewskiego. Jednak do faktycznej emisji wtedy nie doszło. Monety zostały wybite później, oryginalnymi stemplami, jako pamiątka historyczna w celach propagandowych. Punca na awersie.

Kopicki 2484; Davenport 1622; Plage 410; H-Cz. 3353; Parchimowicz 1232; Berezowski 30 CENA: 4 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Stanisล aw August Poniatowski

Krรณl Polski 1764-1795

lot 148

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Stanisław August Poniatowski 148.

Król Polski 1764-1795

Medal wagi 12 dukatów 1776, złoto

Aw.: Popiersie królewicza w prawo, w zbroi z Orderem Orła Białego na piersi. Pod ramieniem szarfa z krzyżem orderowym. W otoku: ALBERT REG POL ET LITHUA PRIN D SAX TESSIN (Albert Królestwa Polskiego i Litwy królewicz, książę Saski i Cieszyński). Rw.: Herkules z maczugą na tle ogrodu i świątyni. W otoku dewiza: VIRTUS CRESSUM TRAHIT śr. 41,0 mm; w. 41,83 g Au

stan 1-

lbert Kasimir August Ignaz Pius Franz Xaver von Sachsen urodził się 11 lipca 1738 roku w Moritzburgu koło Drezna, zmarł 10 lutego 1822 roku w Wiedniu. Był synem króla polskiego i saskiego Augusta III i Marii Józefy z domu Habsburg. Z racji urodzenia przysługiwały mu tytuły królewicza polskiego i księcia saskiego. W kwietniu 1766 roku Albert Kazimierz ożenił się z księżniczką Marią Krystyną, ulubioną córką cesarzowej Marii Teresy. Cesarzowa odkupiła od swojego syna, Józefa II, Księstwo Cieszyńskie i przekazała je 31 maja 1766 roku swojej córce Marii, żonie Alberta jako niepodzielne księstwo lenne. Albert uzyskał wtedy tytuł Księcia Cieszyńskiego. W tym okresie Cieszyn stał się bazą Konfederatów Barskich, a księcia Alberta bardzo poważnie traktowano jako kandydata na przyszłego króla Polski po usunięciu Stanisława Augusta Poniatowskiego. Z okazji ślubu i przyjęcia tytułu książąt cieszyńskich para książęca zleciła wybicie szeregu medali zaślubinowych. Dodatkowo Albert zamówił też własne medale, które miały upamiętnić otrzymanie praw do Cieszyna oraz nadania mu tytułu Księcia Cieszyńskiego. Medale zamówiono u kilku ówczesnych medalierów, m.in. F. Stuckharta, A. Widemanna, medalierów pracujących w mennicach w Wiedniu, Krakowie i Pradze. Pod koniec życia Albert zamieszkał w Wiedniu. Był kolekcjonerem i założycielem Albertiny w Wiedniu, największej kolekcji rysunków i grafik starych mistrzów na świecie. Księstwo Cieszyńskie po bezpotomnej śmierci Alberta w 1822 roku przeszło we władanie książąt z rodziny Habsburgów. Dynastia władała Księstwem Cieszyńskim do 1918 roku. Na medalu z Herkulesem nie ma sygnatur medalierskich, jednak wiele wskazuje, że został wybity w Krakowie, bowiem drugi podobny, z odmiennym rewersem, sygnowany jest inicjałami v G należącymi do Piotra Gartenberga – administratora mennicy w Krakowie w latach 1766-1768. Medale Alberta są blisko powiązane z numizmatyką saską, śląską, a także polską (przez Raczyńskiego zostały pominięte i to pomimo, iż widnieją na nich tytuły królewicza polskiego). Znane są złote medale o wadze 10, 11 lub 12 dukatów. Wszystkie są bardzo rzadkie. Friedensburg 3119; Dassdorf 1549

www.aukcjamonet.pl

/

CENA: 80 000 zł www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Stanisław August Poniatowski 149.

Król Polski 1764-1795

Medal koronacyjny 1764, brąz

Aw.: Głowa króla w prawo. Na szyi nazwisko medaliera T. PINGO F W otoku: STANISLAVS AVGVSTVS D G REX POLONIAE M D LITH Rw.: Duża królewska korona na tle promieni, w odcięciu: EL VN VOCE VII SEPT / CORON XXV NOV / MDCCLXIV W otoku: HANC IVSSIT FORTVNA MERERI śr. 33,5 mm; 15,44 g brąz

stan 1/1-

Przepiękny egzemplarz. Niespotykany z tak barwną patyną.

Raczyński 488; H-Cz. 3027 CENA: 1 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Stanisław August Poniatowski

150.

Medal 1790, Stanisław Małachowski

Król Polski 1764-1795

Aw.: Popiersie w lewo i napis w otoku STANISL MALACHOWSKI REFFEREND REG MARESCHAL COMIT ET CONFOEDER POLON Rw.: Napis poziomy w trzynastu wierszach w formie dedykacji od króla. śr. 44,0 mm; w. 38,19 g Ag stan 3/3+

edal autorstwa J. F. Holzhaeussera 1790 r. przedstawiający Stanisława Małachowskiego – marszałka Sejmu Czteroletniego.

H-Cz. 3947 R2; Więcek 797

151.

CENA: 2 000 zł

Medal nagrodowy Merentibus bez daty, Warszawa

Aw.: Głowa króla w upiętych włosach, na szyi litery I.P.H (Jan Filip Holzhaeusser). W otoku: STANISLAUS AUGUSTUS D G REX POLONIÆ M D LITUA Rw.: Splecione gałązki lauru i dębu, nad nimi dewiza PRO FIDE GREGE ET LEGE śr. 40,0 mm; w. 23,40 g brąz stan 1-

edal nagrodowy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, autorstwa Jana Filipa Holzhaussera, wybity w 1770 z okazji zmian w statucie Orderu Orła Białego. Był wybijany w złocie, srebrze i brązie.

Wyśmienity egzemplarz. Raczyński 505; H-Cz. 3400; Więcek 24

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 2 000 zł /

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Stanisล aw August Poniatowski

Krรณl Polski 1764-1795

lot 152

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Stanisław August Poniatowski

Medal Kazimierz Wielki, srebro

152.

Król Polski 1764-1795

Aw.: Popiersie króla w lewo. W półotoku: CASIMIRUS MAGNUS Rw.: Szesnastowierszowy napis.

śr. 45,0 mm; w. 36,93 g Ag

stan 2

edal autorstwa Jana Filipa Holzhaussera wybity na zlecenie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, wchodzący w skład tzw. Suity Królewskiej. Oryginał z pierwszych lat panowania.

Rzadki medal, delikatnie przetarty w tle. H-Cz. 3421 R3; Raczyński 599

CENA: 3 500 zł

Medal Naruszewicz i Sarbiewski 1771, srebro

153.

Aw.: Popiersia poetów w prawo, pod nimi napis POETAÆ W otoku: ADAM NARUSZEWICZ N MDCCXXXIII MAT SARBIEWSKI M MD CXL Rw.: Sześciowierszowy napis w ozdobnym wieńcu. śr. 44,0 mm; w. 42,89 g Ag stan 2+/1-

edal autorstwa Jana Filipa Holzhaussera przedstawiający Adama St. Naruszewicza i Macieja K. Sarbiewskiego.

Wspaniale zachowane detale. Delikatna patyna. Więcek 97

www.aukcjamonet.pl

CENA: 2 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Powiązane z Polską

lot 154

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Powiązane z Polską 154.

Śląsk, Księstwo Legnicko - Brzesko - Wołowskie, Jerzy, Ludwik i Chrystian 1639-1663

10 dukatów (portugał) 1658, Brzeg UNIKAT

Aw.: Trzej bracia, książęta legniccy, w zbrojach z odkrytymi głowami na wprost. W otoku: D G GEORGIVS LVDOVICVS ET CHRISTIANVS FRAT Rw.: Ozdobiona klejnotami i labrami czteropolowa tarcza herbowa książąt legnicko-brzeskich. W otoku: DUCES SILESIÆ LIGNIC BR – EGENS ET WOLAVIENSES 1658 śr. 44,0 mm; w. 34,67 g Au

stan 1-

W

XVII wieku rozpowszechniła się tradycja wybijania dużych złotych monet stanowiących wielokrotność dukata. Ich emisje nie były normowane ordynacjami menniczymi. Zgodnie z tradycją monety te trafiały do osobistej szkatuły króla lub księcia i były przeznaczone na podarunki i wyróżnienia. Stemple mennicze do dużych monet zawsze były kosztowne, używano więc stempli pół- i talarowych, aby zmniejszyć koszty emisji. Ze względów technologicznych (grubość krążka) stempel półtalara pozwalał na wybicie sztuk o wadze max. 5-6 dukatów. Do większych nominałów nadawały się stemple talarów średnicy powyżej 40 mm. Wybijano nimi monety o wartości nawet 20 dukatów. Także śląskie Księstwo Legnickie emitowało wielodukatowe złote monety. Do tej pory znane były tylko dwie monety z okresu panowania trzech braci wykonane stemplami talarów. Były to 8 dukatów z datą 1657 oraz 12 dukatów z 1659 roku. Najwyższy notowany w zbiorach wielodukat wybity w 1658 roku miał wagę półportugała i do jego wybicia użyto stempla półtalara. Ten portugał wybito stemplami bardzo rzadkiej odmiany talara z literami E-W. Talar tej odmiany był znany w dawnym zbiorze miasta Wrocławia i tylko dwukrotnie notowany na aukcjach. Na aukcji 7 Niemczyka sprzedany był talar śląski o identycznym awersie, z tego samego stempla. Portugał z 1658 roku jest UNIKATEM, nie był dotąd notowany w katalogach aukcyjnych, nigdy nie był opisany w żadnym zbiorze i literaturze. Pierwszy raz w historii na rynku numizmatycznym.

Kopicki 5357 (talar); F.u.S. (-) 1768 (talar) CENA: 200 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Powiązane z Polską

155.

Dukat 1660, Brzeg

Aw.: Trzej książęta z odkrytymi głowami na wprost. W otoku: D G GEORGIUS LUDOVICUS & CHRISTIAN FRAT Rw.: Ozdobiona klejnotami i labrami czteropolowa tarcza herbowa książąt legnicko-brzeskich. W otoku: DUCES SILESIÆ LIGN – BREG & WOLAV 1660 śr. 22-23,0 mm; w. 3,40 g Au stan 3

ieco rzadszy typ dukata z 1660 roku bez liter E-W po bokach tarczy.

Ślad po zawieszce. Kopicki 5379; Friedberg 3200; FuS. 1755

CENA: 3 000 zł

Śląsk, Księstwo Legnicko - Brzeskie Jan Chrystian i Jerzy Rudolf 1602-1621

Dukat 1606, Złoty Stok

156.

Aw.: Półpostacie książąt zwrócone ku sobie w bogato haftowanych kaftanach. W otoku: MO AVR IOAN CHR ET GEOR RVD FR Rw.: Pod książęcą mitrą czteropolowa tarcza herbowa. W otoku: DVC SIL LIG ET BREG 1606 śr. 22-23,0 mm; w. 3,47 g Au

stan 2

Dużo połysku, ładna prezencja. Egzemplarz gięty. Kopicki 159.IV.1; Friedberg 3142; FuS. 1409 www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 6 000 zł /

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Powiązane z Polską 157.

Śląsk, Wrocław

3 grosze 1645, klipa, miedź, Wrocław

wymiary: 32,0 x 32,0 mm; w. 7,25 g miedź

stan 2

Z

astępczy pieniądz wrocławski w formie jednostronnej miedzianej klipy. Nominał 3 grosze. Ukoronowana litera W i data 1645. Kontrsygnatura AS przypisywana jest szpitalowi ubogich (Armenspital). Jedna z nielicznych wrocławskich monet zastępczych tego okresu, których emitentem były organizacje dobroczynne. Fus. 3493

CENA: 1 500 zł

Śląsk pod panowaniem Habsburgów Ferdynand III 1637-1657

Talar 1641 M-I, Wrocław

158.

Aw.: Głowa cesarza w koronie w prawo. W otoku: FERDINANDVS III D G R IM SE AV GE HVN BO REX DVX SIL Rw.: Orzeł cesarski. Po bokach orła inicjały M-I W otoku: ARCHIDVX AVS DVX B – VR MAR MO CO TY 1641 śr. 44,0 mm; w. 28,38 g Ag

stan 3

Ślady naprawy na godz. 12:00. CENA: 2 500 zł

FuS 290; Davenport 3219

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Powiązane z Polską 159.

Śląsk pod panowaniem Habsburgów Leopold I 1658-1705

Ćwierćdukat 1688, Wrocław

Aw.: Popiersie w prawo. W otoku: A G H B REX LEOPOLDVS DG R I S Rw.: Orzeł cesarski. W otoku: ARCHID AVS (SHS) DVX BV E SIL 16 – 88 śr. 15,0 mm; w. 0,88 g Au

stan 2

zadki ćwierćdukat wrocławski.

Egzemplarz lekko gięty. Resztki połysku menniczego.

F.u.S. 556; Herinek 483 CENA: 3 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Powiązane z Polską

24 krajcary 1622, PCGS MS62

160.

Srebro

Ks. Nyskie biskupów wrocławskich

Aw.: Popiersie księcia w prawo. W otoku: CAROL D G ARC (Z4) DVX AVSTR AD Rw.: Tarcza herbowa. W otoku: M G EN PRVS M ORD TEV EP BR E W

siążę Karol Austriacki (Habsburg) był w latach 1608-1624 biskupem wrocławskim, co wiązało się z objęciem władzy nad księstwem nyskim, posiadającym prawo bicia własnej monety. Karol był jednocześnie wielkim mistrzem zakonu krzyżackiego, stąd też krzyż wielkiego mistrza i tytulatura administratora zakonu krzyżackiego na rewersie monety. FuS. 2632; Ejzenhart-Miller VI.26 R3

CENA: 1 500 zł

Lenne księstwo Kurlandii, Wilhelm Kettler 1596-1616

161.

Srebro

Trojak (3 grosze) 1599, Mitawa, NGC AU55

Aw.: Głowa księcia w prawo. W otoku: MONE – ARG CVR Rw.: Orzeł i Pogoń. U góry nominał III i data 9-9 Trzywierszowy napis: GROS ARTR / DVCVMCV / ET SE

ardzo rzadki trojak lenny wybity przez księcia Wilhelma w mennicy mitawskiej, zgodnie z polskim systemem monetarnym. Orzeł i Pogoń na rewersie podkreślają więź Kurlandii z Rzeczpospolitą, czyniąc trojaki podobnymi do współczesnych im monet Zygmunta III Wazy. FuS. 2632; Ejzenhart-Miller VI.26 R3

www.aukcjamonet.pl

/

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Księstwo Warszawskie

Napoleon

162. Medal 1807, Utworzenie Księstwa Warszawskiego, srebro

Aw.: Popiersie Napoleona w prawo i napis wokoło NAPOLEON − EMP ET ROI Rw.: Gotycki tron z koroną, obok miecz i berło napis u góry i w odcinku. śr. 40,0 mm; w. 38,70 g Ag

stan 1

edal autorstwa Andrieu i Breneta 1807 r.

Wyśmienity egzemplarz, piękna patyna. Bramsen 653; H-Cz. 4792

CENA: 2 400 zł

Dukat 1812, Warszawa

163.

Aw.: Głowa księcia w prawo, z włosami przewiązanymi wstążką. W otoku: FRID AVG REX SAX DVX VARSOV Rw.: Pod koroną dwupolowa tarcza z orłem polskim i herbem Saksonii, opasana gałązkami palmy. Przy koronie data 18-12. U dołu inicjały I-B (Jakub Benicke). W otoku: AUREUS NUMMUS DUCAT VARSOV śr. 22,0 mm; w. 3,48 g Au stan 2

W

1809 roku w Księstwie Warszawskim, po burzliwych początkach, nadszedł okres porządkowania spraw gospodarczych i polityki monetarnej. Już rok później, w 1810 roku, przystępuje do pracy mennica warszawska, która zaczyna bić monety miedziane, srebrne i złote. Monety złote wybijane były na stopę dukatów holenderskich, co umożliwiało płatności międzynarodowe, a jednocześnie nawiązywało do tradycji Rzeczpospolitej i czerwonych złotych – dukatów królewskich. Dukat był najwyższym nominałem obowiązującym w Księstwie Warszawskim. Dukaty Księstwa w pięknych stanach zachowania występują bardzo rzadko. Przez krótki okres istnienia Księstwa wyemitowano jedynie dukaty z datami 1812 i 1813.

Wspaniale wybita i zachowana moneta. Kopicki 3703; Friedberg 68; Plage 117 www.aukcjamonet.pl

/

CENA: 12 000 zł www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Księstwo Warszawskie 164.

Dwuzłotówka (1/3 talara) 1814 IB, Warszawa

Aw.: Głowa księcia w prawo. W otoku: FRID AVG REX SAX DVX VARSOV Rw.: Ukoronowana dwupolowa tarcza z orłem polskim i herbem Saksonii, opasana gałązkami palmy. Przy koronie data 18-14, u dołu inicjały I-B, poniżej nominał: 1/3 TALARA śr. 28,0 mm; w. 8,59 g Ag stan 2+/1Piękny menniczy egzemplarz z dużym blaskiem menniczym. Plage 113; Berezowski 503

CENA: 2 000 zł

10 groszy 1813 IB, PCGS MS62

165.

Aw.: Ukoronowana dwupolowa tarcza z orłem polskim i herbem Saksonii, opasana gałązkami palmy. Rw.: Napis w czterech wierszach: 10 / GROSZY / 1813 / I B Srebro

ruga najwyższa nota gradingowa na świecie.

Egzemplarz z doskonale zachowanymi detalami i pięknym połyskiem menniczym. Plage 103

www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Zamość

166.

Srebro

2 złote 1813, Zamość, PCGS XF45

Aw.: W polu napis w trzech wierszach: MONETA / W OBLEZENIU / ZAMOSCIA Pod napisem granat z zapalonym lontem. Rw.: Wieniec z gałązek laurowych, w środku: 2 / ZLOTE / 1813 W otoku: BOZE DOPOMOZ WIERNYM OYCZYZNIE

a rewersie napis otokowy wybity drobną czcionką. Dwuzłotówki wybijano ze sreber kościelnych, zajętych na polecenie dowódcy obrony Zamościa, generała Maurycego Hauke. W obiegu były praktycznie przez jeden dzień, bowiem zaraz po ich wybiciu twierdza została poddana armii rosyjskiej. Monety z oblężenia Zamościa rzadko kwalifikują się do gradingu. Oferowany egzemplarz przeszedł grading i otrzymał wysoką notę. Kopicki 8450; Plage 125; Parchimowicz 1013

167.

CENA: 2 000 zł

2 złote 1813, Zamość

Aw.: W polu napis w trzech wierszach: MONETA / W OBLEZENIU / ZAMOSCIA Pod napisem granat z zapalonym lontem. Rw.: Wieniec z gałązek laurowych w środku 2 / ZLOTE / 1813 W otoku: BOZE DOPOMOZ WIERNYM OYCZYZNIE śr. 28,0 mm; w. 7,71 g Ag stan 2Charakterystyczne, niestaranne bicie. Stara patyna. Kopicki 8450; Plage 125; Parchimowicz 1013

CENA: 2 000 zł

Zamość 168.

6 groszy 1813, Zamość

Aw.: W polu napis w czterech wierszach: PIENIĄDZ / W OBLEZENIU / ZAMOSCIA / 1813 Rw.: Nominał 6 /GROSZY, poniżej dwie gałązki, wokoło: BOŻE DOPOMÓŻ WIERNYM OYCZYZNIE śr. 33,0 mm; w. 11,37 g Cu

stan 2+

Pięknie zachowany egzemplarz z przebłyskiem naturalnej czerwieni w okolicach liter.

Kopicki 8448; Plage 121; H-Cz. 3490; Karolkiewicz 2547; Berezowski 15; Parchimowicz 1010 CENA: 7 000 zł

Królestwo Polskie, Aleksander l

Król Polski 1815-1825; Car Rosji 1801-1825

50 złotych 1818, Warszawa

169.

Aw.: Głowa cara w prawo. W otoku: ALEXANDER I CESARZ SA W ROS KRÓL POLSKI Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. Na piersi, na tle gronostajowego płaszcza, tarcza z orłem polskim, u dołu inicjały I-B, poniżej data. W otoku od lewej: 26 Z GRZ CZ KOL *18-18* 50 ZŁOT POLSK śr. 23,0 mm; w. 9,80 g Au stan 3+ Ładna prezencja mimo uderzeń w tle. Kopicki 2736; Friedberg 105; Plage 2; Bitkin 842; Berezowski 80; Parchimowicz 1050 b

CENA: 10 000 zł

50 złotych 1819, Warszawa

170.

Aw.: Głowa cara w prawo. W otoku: ALEXANDER I CESARZ SA W ROS KRÓL POLSKI Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. Na piersi, na tle gronostajowego płaszcza, tarcza z orłem polskim, u dołu inicjały I-B, poniżej data. W otoku od lewej: 26 Z GRZ CZ KOL *1819* 50 ZŁOT POLSK śr. 24,0 mm; w. 9,79 g Au stan 2+

ierwszy rocznik obiegowej pięćdziesięciozłotówki z małą głową cara i wyższym obrzeżem.

Moneta zbliżona do ideału, wspaniały egzemplarz, duże lustro mennicze. Piękne detale, doskonale zachowane bokobrody. Bardzo rzadki numizmat w tym stanie zachowania.

Kopicki 2738; Friedberg 105; Plage 4; Bitkin 806; Berezowski 80; Parchimowicz 1051 a www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

CENA: 20 000 zł /

aukcja@niemczyk.pl

Krรณlestwo Polskie, Aleksander l

Krรณl Polski 1815-1825; Car Rosji 1801-1825

lot 171

lot 172

lot 173

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

25 złotych 1817, Warszawa

171.

Aw.: Głowa cara w prawo. W otoku: ALEXANDER I CESARZ SA W ROS KRÓL POLSKI Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. Na piersi, na tle gronostajowego płaszcza, tarcza z orłem polskim, u dołu inicjały I-B, poniżej data. W otoku: 52 Z GRZ CZ KOL *18-17* 25 ZŁOT POLSK śr. 24,0 mm; w. 4,89 g Au stan 2/2+ Moneta z przepięknym lustrem menniczym. Wspaniały egzemplarz noszący cechy świeżości menniczej. Bardzo rzadka moneta w tym stanie zachowania. Kopicki 2723; Friedberg 106; Plage 11; Bitkin 812; Berezowski 40; Parchimowicz 1047 a

172.

CENA: 7 000 zł

25 złotych 1818, Warszawa

Aw.: Głowa cara w prawo. W otoku: ALEXANDER I CESARZ SA W ROS KRÓL POLSKI Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. Na piersi, na tle gronostajowego płaszcza, tarcza z orłem polskim, u dołu inicjały I-B, poniżej data. W otoku: 52 Z GRZ CZ KOL *18-18* 25 ZŁOT POLSK śr. 24,0 mm; w. 4,90 g Au stan 2/2+ Moneta z intensywnym lustrem menniczym. Bardzo rzadki numizmat w tak doskonałym stanie zachowania. Kopicki 2724; Friedberg 106; Plage 12; Bitkin 813; Berezowski 40; Parchimowicz 1047b www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

CENA: 9 000 zł /

aukcja@niemczyk.pl

lot 174

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

25 złotych 1819, Warszawa

173.

Aw.: Głowa cara w prawo. W otoku: ALEXANDER I CESARZ SA W ROS KRÓL POLSKI Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. Na piersi, na tle gronostajowego płaszcza, tarcza z orłem polskim, u dołu inicjały I-B, poniżej data. W otoku: 52 Z GRZ CZ KOL *18-19* 25 ZŁOT POLSK śr. 23,5 mm; w. 4,89 g Au stan 2/2+ Wspaniały egzemplarz z doskonale zachowanym lustrem menniczym. Bardzo rzadka moneta w tym stanie zachowania. Piękna prezencja. Kopicki 2726; Friedberg 106; Plage 14; Bitkin 814; Berezowski 50; Parchimowicz 1047 c

CENA: 10 000 zł

25 złotych 1824, Warszawa

174.

Aw.: Głowa cara w prawo. W otoku: ALEXANDER I CESARZ SA W ROS KRÓL POLSKI Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. Na piersi, na tle gronostajowego płaszcza, tarcza z orłem polskim, u dołu inicjały I-B, poniżej data. W otoku: 52 Z GRZ CZ KOL *18-24* 25 ZŁOT POLSK śr. 18,5 mm; w. 4,87 g Au stan 2+

oneta bardzo rzadko występująca w ofercie aukcyjnej, szczególnie w tak znakomitym stanie zachowania. Nakład tylko 612 szt.

Piękny egzemplarz. Bardzo dobrze zachowane detale, intensywne lustro mennicze, wspaniale zachowany rant monety. Kopicki 2726; Friedberg 108; Plage 17; Bitkin 817 R2; Parchimowicz 1048 c www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

CENA: 15 000 zł /

aukcja@niemczyk.pl

175.

2 złote 1818 I.B., Warszawa, PCGS AU55 najwyższa nota na świecie

Aw.: Głowa cara w prawo. W otoku: ALEXANDER I CESARZ SA W ROS KRÓL POLSKI Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. Na piersi, na tle gronostajowego płaszcza, tarcza z orłem polskim. Po bokach korony data 18-18. U dołu I-B W otoku: 2 ZŁOTE POLSKIE 43 43/125 Z GRZ CZ KOL Srebro

zadki rocznik monety dwuzłotowej w tym stanie zachowania. Dobrze zachowane detale mimo płytkiego bicia. Najwyższa nota gradingowa na świecie (PCGS AU55).

Bitkin 832; Plage 47 CENA: 500 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

176.

Medal 1821, na cześć generała Stanisława Mokronoskiego, PCGS MS62

Aw.: Popiersie generała w prawo. Pod szyją nazwisko medaliera BÆREND W otoku: STANISŁAW MOKRONOSKI JENERAŁ WOYSK POLSK Rw.: Sarkofag, na nim złożone hełm rycerski i miecz. O postument oparta tarcza z herbem Bogoria. Na sarkofagu napis: NAR 10 LIST / 1761 / UM 19 PAZDZ / 1821 U dołu w półkolu: MĘŻNY W BOIU PRAWY W ŻYCIU Srebro

tanisław Mokronoski (Mokronowski) był szambelanem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, posłem na sejm czteroletni i generałem wojsk polskich. Walczył w wojnie polsko-rosyjskiej w 1792 roku, a także w Insurekcji Kościuszkowskiej w 1794 roku. Służbę wojskową zaczynał w 1780 roku jako chorąży Gwardii Konnej Koronnej, potem wstąpił jako kapitan do armii francuskiej, służył w pułku Royal Allmand. Powraca do Polski w 1788 roku i zostaje wicebrygadierem Kawalerii Narodowej. W Insurekcji Kościuszkowskiej pełnił funkcję komendanta Warszawy i naczelnika Siły Zbrojnej Księstwa Mazowieckiego. Odznaczył się w bitwie pod Zieleńcami, po której został awansowany na generała. Pod koniec Insurekcji był naczelnym dowódcą wojsk litewskich. Podczas obrony Warszawy dowodzi własną dywizją wraz z księciem Józefem Poniatowskim. Poniósł klęskę w bitwie pod Kobyłką, ulegając armii rosyjskiej dowodzonej przez A. Suworowa. Był czwartym wojskowym po księciu Józefie Poniatowskim, Tadeuszu Kościuszce i Józefie Wielhorskim odznaczonym Orderem Virtuti Militari (1792), wcześniej w 1791 roku został kawalerem Orderu Świętego Stanisława. Był osobistym przyjacielem księcia Józefa Poniatowskiego. Po śmierci księcia w Bitwie pod Lipskiem w 1813 roku zaangażował się w sprowadzenie do kraju zwłok księcia Józefa Poniatowskiego. Tak pisze o tym w swoim sekretnym dzienniku książę Adam Czartoryski: "(… ) Natychmiast po stwierdzeniu zgonu Księcia, generał Stanisław Mokronowski, przyjaciel i towarzysz broni zmarłego, zwrócił się do jego siostry i głównej spadkobierczyni, Teresy Tyszkiewiczowej z propozycją wszczęcia starań o przewiezienie zwłok do Krakowa i złożenie ich w miejscu, które stryj jego, Stanisław August, w katedrze dla siebie przeznaczył (...)." Stanisław Mokronowski powraca do Królestwa Polskiego około 1820 roku i angażuje się w się w budowę Pomnika księcia Józefa Poniatowskiego. Medal został wybity przez K. E. Baerendta po jego śmierci. Znane są egzemplarze odbite w srebrze i brązie. Jest to jedyny medal z tego czasu, który nie zawiera żadnych wiernopoddańczych odniesień do cara Aleksandra jako wskrzesiciela Królestwa Polskiego. Stanisław Mokronowski do końca swoich dni był przeciwnikiem Rosji i nigdy nie podjął współpracy z carem Aleksandrem. Odmówił też przyjęcia zaszczytów i urzędów w Królestwie Polskim. Medale odbite w srebrze są bardzo rzadkie. Jest to, prawdopodobnie, najładniej zachowany egzemplarz na rynku numizmatycznym. H-Cz. 3955 R2 www.aukcjamonet.pl

CENA: 3 500 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Królestwo Polskie, Mikołaj l 177.

Król Polski 1825-1831; Car Rosji 1825-1855

50 złotych 1829, Warszawa

Aw.: W wieńcu dębowym napis 50 / ZŁO POL / 1829 W splocie inicjały F-H (Fryderyk Hunger – intendent mennicy warszawskiej) W otoku: MIKOŁAY I CES WSZ ROSSYI KRÓL POLSKI PANUJĄCY Rw.: Głowa cara w prawo. W otoku: ALEXANDER I CES ROS WSKRZESICIEL KRÓL POLS 1815 śr. 28,0 mm; w. 9,78 g Au

stan 2-/3+

zadki rocznik. Nakład 1878 egzemplarzy.

Zachowane w dużej część lustro mennicze. Ładne detale monety, w szczególności awersu.

Kopicki 2744; Friedberg 109; Plage 10; Bitkin 978; Berezowski 90 CENA: 20 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Krรณlestwo Polskie, Mikoล aj l

Krรณl Polski 1825-1831; Car Rosji 1825-1855

lot 178

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Królestwo Polskie, Mikołaj l 178.

25 złotych 1828, Warszawa

Aw.: W wieńcu dębowym napis 25 / ZŁO POL / 1828 W splocie inicjały F-H (Fryderyk Hunger - intendent mennicy warszawskiej) W otoku: MIKOŁAY I CES WSZ ROSSYI KRÓL POLSKI PANUJĄCY Rw.: Głowa cara w prawo. W otoku: ALEXANDER I CES ROS WSKRZESICIEL KRÓL POLS 1815 śr. 23,5 mm; w. 4,89 g Au

stan 2/2+

eden z najrzadszych roczników złotych monet polsko-rosyjskich. Bardzo rzadko spotykany na aukcjach. Nakład jedynie 241 egzemplarzy.

Intensywny połysk menniczy. Mimo delikatnych skaleczeń przy twarzy cara moneta prezentuje się niezwykle pięknie.

Kopicki 2731; Friedberg 110; Plage 19; Bitkin 979; Berezowski 125; Parchimowicz 1049a CENA: 25 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Powstanie Listopadowe

Dukat 1831, Warszawa

179.

odmiana z kropką przed pochodnią

Aw.: Stojący rycerz z mieczem i pękiem strzał. W tle data 1831, w otoku napis, pochodnia i orzeł polski. Rw.: W kwadracie z ornamentami napis w czterech wierszach. śr. 22,0 mm; w. 3,48 g Au

stan 2

Bardzo ładna prezencja. Kopicki 2750; Plage 270; Parchimowicz 1059.a; Berezowski 37,5

180.

CENA: 3 500 zł

Dukat 1831, Warszawa

odmiana z kropką po pochodni

śr. 21,0 mm; w. 3,47 g Au

stan 2-

Nieznaczne przytarcia najwyższych punktów reliefu. Kopicki 2750 R1; Plage 271; Parchimowicz 1059; Berezowski 531 www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

CENA: 3 500 zł /

aukcja@niemczyk.pl

Powstanie Listopadowe

5 złotych 1831, Warszawa

181.

Aw.: Pod koroną dwupolowa tarcza z Orłem i Pogonią. U góry napis: KROLESTWO POLSKIE Rw.: W wieńcu: 5 / ZŁOT / POL, w splocie inicjały K G W otoku: 17 211/625 Z GRZYW CZYST KOL ROKU 1831 śr. 31,0 mm; w. 15,56 g Ag

stan 2/2-

Wspaniale zachowane detale, jednak moneta polerowana. Kopicki 2749 R2; Plage 272; Bitkin 2 R; Parchimowicz 1058

182.

Srebro

CENA: 2 000 zł

2 złote 1831, Warszawa, PCGS MS64

Aw.: Pod koroną dwupolowa tarcza z Orłem i Pogonią. U góry napis: KROLESTWO POLSKIE Rw.: W wieńcu: 2 / ZŁOTE / POL, w splocie inicjały K G W otoku: 43 43/125 Z GRZYW CZYST KOL ROKU 1831

Wspaniale zachowane detale. Bardzo wysoki rant. Egzemplarz bez justunku. Plage 273; Bitkin 4; Parchimowicz 1057 a

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 3 000 zł /

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Powstanie Listopadowe

2 złote 1831, Warszawa

183.

Aw.: Pod koroną dwupolowa tarcza z Orłem i Pogonią. U góry napis: KROLESTWO POLSKIE Rw.: W wieńcu: 2 / ZŁOTE / POL, w splocie inicjały K G W otoku: 43 43/125 Z GRZYW CZYST KOL ROKU 1831 śr. 26,0 mm; w. 9,06 g Ag

stan 2

Bardzo ładna, seledynowa patyna. Plage 273; Bitkin 4; Parchimowicz 1057 a

CENA: 1 000 zł

Wolne Miasto Kraków 3 grosze 1835, Kraków, PCGS AU55

184.

Aw.: Herb Krakowa Rw.: W wieńcu z liści dębowych: 3 / GROSZE / 1835

Miedź

Moneta z charakterystycznymi wadami krążka. Numizmat bardzo rzadko występujący w tym stanie zachowania. Jedyny egzemplarz, który przeszedł grading PCGS. CENA: 2 000 zł

Plage 297 www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Polska XlX w.

lot 185

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Polska XlX w. 185.

3 ruble = 20 złotych 1834, Petersburg, lustrzanka, NGC PF64 najwyższa nota na świecie

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski, po dwóch stronach ogona inicjały П-Д (Paweł Daniłow). Rw.: Legenda otokowa, nominał i data 1834 Złoto Au .917

olskie monety z XIX wieku, kiedy to byliśmy pod zaborem rosyjskim, w menniczych stanach zachowania występują niezwykle rzadko. Numizmaty wybite stemplem lustrzanym to już prawdziwe UNIKATY. Nasz egzemplarz nie dość, że wybity stemplem lustrzanym to dodatkowo jeszcze potwierdzony certyfikatem NGC PF64. Jedyna moneta 20 złotych 1834 jaka otrzymała notę PF. UNIKAT. Ekstremalnie rzadki numizmat. Moneta najwyższej klasy. Stary grading firmy NGC (najbardziej ceniony wśród kolekcjonerów).

Wspaniale zachowane detale i bardzo głębokie lustro mennicze. Najładniej zachowany egzemplarz trzyrublówki jaki kiedykolwiek widzieliśmy. Zdecydowanie polecamy.

Kopicki 9461; Friedberg 111; Bitkin 1075 R; Plage 299; Berezowski 35 www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

CENA: 30 000 zł /

aukcja@niemczyk.pl

Polska XlX w. 186.

30 kopiejek = 2 złote 1838 MW, Warszawa, NGC MS64 najwyższa nota na świecie

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną z małą tarczą z orłem polskim na skrzydle. W środku duża tarcza ze św. Jerzym. U dołu litery M-W Rw.: Napisy, nominał i data 1838 Srebro

ajwyższa nota gradingowa na świecie (NGC MS64).

Przepięknie zachowane tło mennicze oraz detale. Moneta rzadka w takim stanie zachowania.

Bitkin 1156; Plage 377

www.aukcjamonet.pl

CENA: 2 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Polska XlX w. 187.

25 kopiejek = 50 groszy 1846 MW, Warszawa

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną z małą tarczą z orłem polskim na skrzydle. W środku duża tarcza ze św. Jerzym. Św. Jerzy z płaszczem. U dołu litery M-W Rw.: W wieńcu z liści laurowych i dębowych nominał i data 1846 śr. 24,5 mm; w. 5,14 g Ag

stan 3+ CENA: 600 zł

Kopicki 9488; Plage 385; Bitkin 52; Parchimowicz 1033 e

188. 25 kopiejek = 50 groszy 1850 MW, Warszawa, PCGS AU58

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną z małą tarczą z orłem polskim na skrzydle. W środku duża tarcza ze św. Jerzym w płaszczu. U dołu litery M-W Rw.: W wieńcu z liści laurowych i dębowych nominał i data 1850 Srebro

zadka moneta w tym stanie zachowania. Druga najwyższa nota gradingowa na świecie.

Pięknie zachowany egzemplarz. Delikatny justunek. Stara, kolorowa patyna. Kopicki 9491; Plage 388; Bitkin 1255; Parchimowicz 1033 h; Berezowski 885 www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

CENA: 2 000 zł /

aukcja@niemczyk.pl

Polska XlX w. 189.

15 kopiejek = 1 złoty 1833 Н-Г, Petersburg

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną z małą tarczą z orłem polskim na skrzydle. W środku duża tarcza ze św. Jerzym bez płaszcza. U dołu litery Н-Г Rw.: Napisy, nominał i data 1833 śr. 20,0 mm; w. 3,10 g Ag stan 1-

ennica Sankt Petersburg. Rzadki rocznik.

Piękny egzemplarz. Kilka bardzo drobnych defektów w polu. Delikatna patyna z dużą ilością połysku menniczego. Bitkin 1113; Plage 399

CENA: 1 000 zł

190.

15 kopiejek = 1 złoty 1837 Н-Г, Petersburg, NGC AU55

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną z małą tarczą z orłem polskim na skrzydle. U dołu litery Н-Г Rw.: Napisy, nominał i data 1837 Srebro

ropka po słowie ZŁOTY i dacie.

Częściowo zachowany połysk menniczy. Plage 408; Bitkin 1170; Berezowski 854

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 1 500 zł /

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Polska XlX w. 191.

10 groszy 1836 MW, Warszawa, PCGS MS64 najwyższa nota na świecie

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną z małą tarczą z orłem polskim na skrzydle. W środku duża tarcza ze św. Jerzym w płaszczu. U dołu litery M-W Rw.: W wieńcu z liści laurowych i dębowych napis: 10 / GROSZY / 1836 Srebro

ardzo rzadki walor w takim stanie zachowania. Najwyższa nota gradingowa na świecie.

Menniczy egzemplarz drobnej monety XIX wiecznej. Wspaniale zachowane detale, jak na ten typ monety, oraz przepiękna niebieska patyna spod której bije intensywny połysk menniczy. Plage 98; Bitkin 1176

192.

CENA: 1 000 zł

3 grosze 1840 MW, Warszawa, NGC MS62 BN

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną z małą tarczą z orłem polskim na skrzydle. W środku duża tarcza ze św. Jerzym w płaszczu. U dołu litery M-W Rw.: W wieńcu z liści laurowych i dębowych napis: 3 GROSZE 1840 Miedź

X

IX wieczne monety wybite w miedzi i zachowane w tak doskonałym stanie występują niezwykle rzadko, o czym świadczy choćby fakt, że tylko trzy egzemplarze z tego rocznika w NGC otrzymały notę MS.

Piękna patyna i nienaganne detale. Kopicki 9370 R6; Bitkin 1208; Iger KK.40.1.a; Parchimowicz 1023.b www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

CENA: 1 000 zł /

aukcja@niemczyk.pl

Polska XlX w. 193.

1/2 Rubla (połtina) 1854 MW, Warszawa, NGC AU58

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną, z małą tarczą z orłem polskim na skrzydle. W środku duża tarcza ze św. Jerzym w płaszczu. U dołu litery M-W Rw.: W wieńcu z liści laurowych i dębowych nominał i data 1854 Srebro

edna z pierwszych odbitek (wybita świeżym stemplem). Lustrzane tło, matowe wszystkie wypukłe elementy. Moneta rzadka w takim stanie zachowania. Druga najwyższa nota gradingowa na świecie.

Piękne lustro mennicze. Berezowski 1032; Plage 452; Bitkin 440

CENA: 3 000 zł

3 kopiejki 1862 BM, Warszawa

194.

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną z małą tarczą z orłem polskim na skrzydle. Rw.: Nominał, napisy i data 1862, u dołu litery BM śr. 32,0 mm; w. 15,06 g Cu

stan 2-

Rzadszy nominał oraz typ monety. Bardzo rzadko pojawiający się w handlu. CENA: 600 zł

Bitkin 461; Plage 477

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Polska XlX w.

Połuszka 1852 BM, Warszawa

195.

Aw.: Pod koroną monogram Н І Rw.: Pod koroną nominał i data 1852, u dołu litery BM śr. 14,0 mm; w. 1,37 g Cu

stan 2+

Piękny, menniczy egzemplarz. Wydrapane "W" lub "M". Imponująca jakość detali. CENA: 1 000 zł

Bitkin 880; Plage 532

196.

Połuszka 1861 BM, Warszawa, NGC AU58 BN

Aw.: Pod koroną monogram A II (cara Aleksandra II) Rw.: Pod koroną nominał i data 1861, u dołu litery BM Miedź Bardzo dobra jakość detali, piękna czekoladowa patyna. Kopicki 9498; Plage 537; Bitkin 497 www.aukcjamonet.pl

/

CENA: 1 200 zł www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Polska XlX w. 197.

Kopiejka 1856 BM, Warszawa, NGC MS63 BN

Aw.: Pod koroną monogram A II (cara Aleksandra II). Rw.: Pod koroną nominał i data 1856, u dołu litery BM Miedź

ardzo rzadka moneta. Najwyższa na świecie nota dla tego rocznika.

Piękna, mennicza moneta w błękitnej patynie. Idealne detale. Kopicki 9522; Plage 502; Bitkin 474; Parchimowicz 1106 b

CENA: 1 500 zł

Kopiejka 1863 BM, Warszawa

198.

Aw.: Pod koroną monogram A II (cara Aleksandra II). Rw.: Pod koroną nominał i data 1863, u dołu litery BM śr. 23,0 mm; w. 5,06 g miedź

stan 2-

Bitkin 482; Parchimowicz 1106 h; Plage 508

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 400 zł /

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Varia / Odważniki

Odważniki M-W

ongres Wiedeński w 1815 r., dzielący wpływy w Europie po klęsce Napoleona, ustalił nowe granice zwycięskich państw koalicji. Granice nowo utworzonego Królestwa Polskiego w unii personalnej z Rosją odbiegały od poprzednich granic Księstwa Warszawskiego i granic ostatniego rozbioru Polski. Na ziemiach Królestwa Polskiego, obejmującego największy obszar dawnej Rzeczpospolitej, znajdowały się w obiegu pieniądze dawnej Rosji, Prus, stare dukaty polskie i zagraniczne, a także aktualnie wybijane monety złote: 25- i 50-złotowe. Niezbędne dla systemu finansowego było szybkie ujednolicenie waluty i dostosowanie jej do obowiązującego systemu w Rosji. W tym celu należało ściągnąć z obiegu wszystkie złote monety stare lub obce i zastąpić je aktualną walutą, którą miał wprowadzić utworzony w tym celu Bank Królestwa Polskiego. Dla ułatwienia tej operacji w mennicy warszawskiej wybito w miedzi i brązie specjalne odważniki, odpowiadające wagą najczęściej spotykanym złotym monetom, głównie pruskim i starym rosyjskim. Na odważnikach nie ma daty rocznej natomiast jest dokładnie opisana nazwa, waga i próba złotych monet. Awers każdego odważnika to dwugłowy orzeł rosyjski zabezpieczony znakami mennicy warszawskiej. Odważniki wybito dla monet o wadze dukata, 5- i 10-rublówek bitych według ordynacji menniczych z lat 1764, 1798 i 1801 r. oraz friedrichs d’ora pruskiego. W późniejszym czasie odważniki uzupełniano o odpowiedniki 25- i 50-złotówek Królestwa Polskiego oraz pięciorublówek rosyjskich wybijanych według ordynacji monetarnych z 1817 i 1841 r. Nakłady odważników były stosunkowo niewielkie. Zamówione były przez Bank Królestwa Polskiego dla nielicznych kantorów bankowych zajmujących się wymianą starych złotych monet. Dzisiaj są to przedmioty wyjątkowo atrakcyjne i poszukiwane przez kolekcjonerów monet polskich i rosyjskich.

199.

Odważnik półimperiała wzoru 1817/1841

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. U dołu litery M-W Rw.: Nominał, napisy i data 1841 śr. 23,0 mm; w. 6,47 g mosiądz

stan 1

ardzo rzadka moneta. W katalogu Bitkina umieszczono tylko rysunek.

Bardzo ładnie zachowane detale, szczególnie awersu. Plage 288; Bitkin 1279 www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 500 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Powstanie Styczniowe 200.

Medal 1863 uwłaszczenie, srebro

Aw.: Dziewięciowierszowy napis. W otoku: ZE SREBER POLSKICH ZŁOŻONYCH NA SPRAWĘ NARODOWĄ Rw.: Ukoronowana tarcza herbowa. W otoku: WOLNOŚĆ RÓWNOŚĆ NIEPODLEGŁOŚĆ śr. 33,0 mm; w. 14,28 g Ag stan 1/1-

edal wybity na pamiątkę uwłaszczenia chłopów przez Rząd Narodowy Polski w 1863 roku.

Wspaniała kolorowa patyna. Piękny egzemplarz. H-Cz. 8033

CENA: 1 500 zł

Polska XlX w. 201. Powszechna Wystawa Krajowa we Lwowie 1894 r., srebro

Aw.: Siedzące u stóp uskrzydlonego geniusza personifikacje przemysłu i sztuki, poniżej widok Lwowa Rw.: Gałązka palmowa i napis w trzech wersach POWSZECHNA WYSTAWA / KRAJOWA / 1894 śr. 63,0 mm; w. 84,1 g Ag stan 1/1-

edal autorstwa Cypriana Godebskiego (1835-1909) i Henri Nocq’a (Paryż, rytownik), wybity w srebrze występuje niezwykle rzadko w tym stanie zachowania.

Pięknie zachowany medal. A. Szwagrzyk " Moneta, medal, order". Katalog wystawy Ossolineum. Wrocław 1971, str. 98., nr 12.

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

CENA: 800 zł

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Piotr l

Car Rosji 1689-1721; Cesarz Rosji 1721-1725

lot 202

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Piotr l

202.

2 ruble 1720, Moskwa

Aw.: Popiersie cara w prawo, w zbroi i płaszczu. Rw.: Św. Andrzej, legenda otokowa. Nominał i data. śr. 20-20,5 mm; w. 4,07 g Au .781

stan 1-

W

czasach Piotra I płatności w złocie realizowane były głównie dukatami, przeważnie zagranicznymi, a także bitymi w Moskwie ich rosyjskimi odpowiednikami – „czerwońcami”. Car bardzo dbał o wprowadzoną przez siebie walutę narodową – srebrny rubel dzielący się na 100 kopiejek. Aby podnieść prestiż rosyjskiego rubla wprowadzona została do obiegu złota moneta o nominale 2 ruble, o zbliżonej do dukata wartości. Ekstremalnie rzadka moneta w takim stanie zachowania. Notowana sporadycznie na aukcjach. Po raz pierwszy oferowana na polskim rynku.

Wspaniałe detale, kolorowa patyna. Piękny egzemplarz.

Friedberg 91; Bitkin 113 CENA: 40 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Piotr l

Rubel 1725, Moskwa

203.

Aw.: Popiersie cara w prawo, w zbroi i legenda otokowa. Rw.: W polu cztery ukoronowane monogramy П I (Piotr I), nominał i data 1725 śr. 40,0 mm; w. 27,81 g Ag stan 3+/2Bardzo ładnie zachowany rubel pierwszego cara Rosji. Piękna patyna na awersie. Davenport 1662

CENA: 3 000 zł

Medal, Zdobycie Elbląga 1710 r., srebro

204.

Aw.: Popiersie cara w prawo. W otoku: PETRVS ALEXII FIL D G RVSS IMP M DVX MOSCOVIÆ Rw.: Na tle topograficznego przedstawienia twierdzy elbląskiej leżący bóg rzeki i grenadier zdobywający miasto. W otoku: ELBINGA MARTIALI INDVSTRIA CAPTA (w napisie chronograf daty 1710), w odcinku DIEX FEBR / S V śr. 48,0 mm; w. 51,42 g srebro stan 1-/L-

dbitka w srebrze medalu sygnowanego TI (T. Ivanov) wybitego w 1710 r. z okazji zdobycia Elbląga.

Świeża odbitka ze stempla. Diakov 30.6 www.aukcjamonet.pl

CENA: 8 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Piotr l

lot 205

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Piotr l

205.

Połtina, 1/2 rubla 1721, Moskwa

Aw.: Popiersie cara w prawo, w zbroi i legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski, nominał i data pisana cyrylicą śr. 34,0 mm; w. 14,39 g Ag

stan 1-

W

yjątkowa rzadkość!

Moneta zachowana w niespotykanie pięknym stanie. Nie sposób dopatrzyć się najmniejszych śladów obiegu. Piękny egzemplarz.

Bitkin 671 CENA: 40 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Anna

Caryca Rosji 1730-1740

Rubel 1734, Moskwa

206.

Aw.: Popiersie carycy w prawo, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski, nominał i data 1734 śr. 41,0 mm; w. 25,37 g Ag

stan 1-/2+

Bitkin 101

CENA: 1 300 zł

207.

Rubel 1737, Moskwa

Aw.: Popiersie carycy w prawo, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski, nominał i data 1737 śr. 40,5 mm; w. 25,33 g Ag

stan 2/2+

Bitkin 199

www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 300 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Elżbieta

Caryca Rosji 1741-1761

lot 208

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Elżbieta

Caryca Rosji 1741-1761

208.

5 rubli 1757, Petersburg

Aw.: Popiersie carycy w prawo, w małej koronie, legenda otokowa СПБ Rw.: Pięć tarcz herbowych w formie krzyża, nominał i data 1757 śr. 25-25,5 mm; w. 8,23 g Au .917

stan 2+

gromnej rzadkości rosyjska XVIII wieczna moneta, ze wspaniale zachowanymi, nawet najdrobniejszymi szczegółami oraz pięknym lustrem menniczym i delikatną patyną od strony rewersu. W 2013 roku podobny egzemplarz (w 1 st. zachowania) na aukcji osiągnął cenę 95 000 USD (ponad 330 000 zł).

Bitkin 86 CENA: 90 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Elżbieta

Caryca Rosji 1741-1761

lot 209

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Elżbieta

Caryca Rosji 1741-1761

209.

Dukat 1757, Petersburg

Aw.: Popiersie carycy w prawo, w małej koronie i napisy. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski, data 1757 śr. 20,0 mm; w. 3,49 g Au

stan 2

W

XVIII-wiecznej Rosji podstawowym środkiem płatniczym był srebrny i złoty rubel. Było to restrykcyjnie przestrzegane przez rosyjski aparat skarbowy. Carowie rosyjscy, dla handlu zagranicznego, a także umocnienia prestiżu władcy emitowali niewielkie ilości monet o standardzie dukata europejskiego. Nazywane były "czerwońcami".

Friedberg 113; Bitkin 93 CENA: 35 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Elżbieta

Caryca Rosji 1741-1761

2 Ruble 1756, Petersburg

210.

Aw.: Popiersie carycy w prawo, w małej koronie i napisy. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski, nominał i data 1756 śr. 18,0 mm; w. 3,24 g Au

stan 2/2+

Bardzo ładny egzemplarz. Bitkin 94 R1

CENA: 5 000 zł

Połtina, 1/2 rubla 1756, Moskwa

211.

Aw.: Popiersie carycy w prawo, w małej koronie i napisy. Rw.: Ukoronowany monogram, nominał i data 1756 śr. 13,0 mm; w. 0,78 g Au

stan 1-

Piękny egzemplarz. Połysk menniczy. Friedberg 118; Bitkin 71 www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 200 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Elżbieta 212.

Dwugrosz 1759 dla Prus, Królewiec

Caryca Rosji 1741-1761

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. W otoku: MONETA ARGENTEA Rw.: Łacińska legenda, nominał, data 1759 śr. 18,0 mm; w. 1,25 g Ag

stan 3+

zadki dwugrosz Elżbiety. CENA: 1 000 zł

Bitkin 764 R1

Rosja, Katarzyna ll

Caryca Rosji 1762-1796

Połtina, 1/2 rubla 1777, Petersburg

213.

Aw.: Popiersie carycy w prawo, w małej koronie i legenda otokowa. Rw.: Ukoronowany monogram, nominał i data 1777 śr. 13,0 mm; w. 0,63 g Au

stan 2-

ołtina była najdrobniejszym nominałem bitym w złocie na terenie Rosji. Dość szybko zaniechano dalszych emisji tych monet, były bardzo niewygodne w użyciu. W ówczesnych rozliczeniach finansowych funkcjonowały dwa rodzaje płatności: rublami srebrem i rublami w złocie. Friedberg 136; Bitkin 116 R

www.aukcjamonet.pl

CENA: 2 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Katarzyna ll 214.

Caryca Rosji 1762-1796

Rubel 1768, Petersburg

Aw.: Popiersie carycy w prawo, w małej koronie i legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski, nominał i data 1768 śr. 37,0 mm; w. 24,66 g Ag

stan 2

Bitkin 204

CENA: 1 500 zł

Rubel 1782, Petersburg

215.

Aw.: Popiersie carycy w prawo, w małej koronie i legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski, nominał i data 1782 śr. 37,0 mm; w. 23,80 g Ag

stan 2+

Bitkin 233; Davenport 1685 www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 500 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Aleksander l

Car Rosji 1801-1825

Rubel 1802 АИ, Petersburg

216.

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski, nominał i data 1802 Rw.: W wieńcu z liści laurowych i dębowych napis w pięciu wierszach. śr. 37,0 mm; w. 20,76 g Ag

stan 2

Davenport 279; Bitkin 28

CENA: 3 000 zł

Rosja, Mikołaj l

Car Rosji 1825-1855

5 rubli 1829 П-Д, Petersburg

217.

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski, nominał i data 1829. Rw.: Napis w wieńcu laurowym i dębowym. śr. 22,6 mm; w. 6,44 g Au

stan 3/3-

Friedberg 150; Bitkin 4

www.aukcjamonet.pl

CENA: 4 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Mikołaj l

5 rubli 1841 АЧ, Petersburg, NGC MS61

218.

Car Rosji 1825-1855

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski, u dołu inicjały А-Ч Rw.: Nominał, napisy i data 1841 Złoto

zadka moneta w menniczym stanie zachowania.

Bitkin: 18

CENA: 3 200 zł

5 rubli 1841 АЧ, Petersburg

219.

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski, u dołu inicjały А-Ч Rw.: Nominał, napisy i data 1841 śr. 22,6 mm; w. 6,5 g Au

stan 2/2CENA: 3 000 zł

Bitkin 18 www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Mikołaj l

Car Rosji 1825-1855

5 rubli 1843 АЧ, Petersburg

220.

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski, u dołu inicjały А-Ч Rw.: Nominał, napisy i data 1843 śr. 23,0 mm; w. 6,5 g Au

stan 2-

Bitkin 23

CENA: 2 000 zł

221.

5 rubli 1847 АГ, Petersburg

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski, u dołu inicjały А-Г Rw.: Nominał, napisy i data 1847 śr. 22,0 mm; w. 6,5 g Au

stan 2/2-

Bitkin 29; Friedberg 155

www.aukcjamonet.pl

CENA: 2 400 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Mikołaj l

Car Rosji 1825-1855

5 rubli 1849 АГ, Petersburg

222.

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski, u dołu inicjały А-Г Rw.: Nominał, napisy i data 1849 śr. 22,6 mm; w. 6,49 g Au Bitkin 31; Friedberg 155

stan 2/2CENA: 3 000 zł

5 rubli 1853 АГ, Petersburg

223.

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski, u dołu inicjały А-Г Rw.: Nominał, napisy i data 1853 śr. 22,0 mm; w. 6,53 g Au Friedberg 155; Bitkin 36

stan 2/2CENA: 2 600 zł

5 rubli 1855 АГ, Petersburg

224.

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski, u dołu inicjały А-Г Rw.: Nominał, napisy i data 1855 śr. 22,6 mm; w. 6,52 g Au

stan 2-

Wspaniale zachowany egzemplarz, z intensywnym połyskiem menniczym i imponującą jakością detali. Bitkin 38; Friedberg 155 www.aukcjamonet.pl

CENA: 2 500 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Mikołaj l 225.

3 ruble 1833, Petersburg, platyna

Car Rosji 1825-1855

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. Rw.: Nominał, napisy i data 1833

śr. 29,0 mm; w. 10,29 g Pt

stan 2-

oradcy finansowi cara Mikołaja I, wobec ograniczonych zapasów złota i niedostatku tego kruszcu na rynku pieniężnym, namówili cara na eksperymentalną emisję monet z platyny (Pt .950), którą wydobywano w kopalniach na Uralu i dla której brakowało w tamtych czasach innego sensownego zastosowania. Emisja trwała w okresie 1828-1845 r. i została zaniechana z powodu niechęci społeczeństwa do tego typu monet kruszcowych. 3-rublówki pełniły rolę monet obiegowych, 6- i 12-rublówki miały status monet kolekcjonerskich i były bite w nakładach kilku, kilkunastu egzemplarzy. Dzisiaj wszystkie platynowe monety Mikołaja I są atrakcjami numizmatycznymi. W ostatnich latach pojawiło się sporo doskonale wykonanych fałszerstw monet platynowych z okresu carskiej Rosji. Wszystkie egzemplarze pochodzące z naszych aukcji stacjonarnych jak i internetowych mają dożywotnią gwarancję autentyczności. Rzadka rosyjska moneta. Ciekawszy rocznik.

Dużo lustra menniczego. CENA: 7 000 zł

Friedberg 160; Bitkin 79

226.

3 Ruble 1843, Petersburg, platyna

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. Rw.: Nominał, napisy i data 1843

śr. 23,3 mm; w. 10,32 g Pt

stan 3/3-

zadka rosyjska moneta.

Bitkin 89 R

www.aukcjamonet.pl

CENA: 3 500 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Mikołaj l

Rubel 1840 НГ, Petersbrug, NGC MS62

227.

Car Rosji 1825-1855

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski, u dołu inicjały Н-Г Rw.: W wieńcu laurowo-dębowym nominał, napisy i data 1840 Srebro, Ag .868 Menniczy stan zachowania. Bitkin 190

CENA: 1 800 zł

Rubel 1842 АЧ, Petersburg

228.

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski, u dołu inicjały А-Ч Rw.: W wieńcu laurowo-dębowym nominał, napisy i data 1842 śr. 36,0 mm; w. 20,65 g Ag

stan 1-

Egzemplarz lekko przetarty w tle jednak z doskonale zachowanymi detalami. Bitkin 195 www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 300 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Mikołaj l

Car Rosji 1825-1855

Rubel 1851 ПА, Petersbrug

229.

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski, u dołu inicjały П-А Rw.: W wieńcu laurowo-dębowym nominał, napisy i data 1851 śr. 35,5 mm; w. 20,66 g Ag

stan 2+

Piękna, delikatna patyna. Bitkin 227

CENA: 1 500 zł

Rubel 1854 НІ, Petersbrug, PCGS MS61

230.

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski, u dołu inicjały Н-І Rw.: W wieńcu laurowo-dębowym nominał, napisy i data 1854 Srebro, Ag .868

W

ysoka nota gradingowa.

Wyśmienity egzemplarz. Świeża odbitka ze stempla. Bitkin 234

www.aukcjamonet.pl

CENA: 4 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Mikołaj l 231.

Car Rosji 1825-1855

20 kopiejek 1850 ПА, Petersburg, NGC MS63

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski, u dołu inicjały П-А Rw.: Nominał i data 1850 Srebro, Ag .868

Menniczy egzemplarz drobnej srebrnej monety.

Bitkin 338 CENA: 800 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Aleksander ll

Car Rosji 1855-1881

lot 232

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Aleksander ll

Car Rosji 1855-1881

232.

5 rubli 1860 П-Ф, lustrzanka, PCGS PR63 DCAM, UNIKAT najwyższa nota na świecie

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski, u dołu inicjały П-Ф Rw.: Nominał, napisy i data 1860 Złoto, Au .917

onety XIX-wiecznej Rosji w pierwszych stanach zachowania występują niezwykle rzadko, a monety wybite stemplem lustrzanym to już prawdziwe rarytasy numizmatyczne. Oferowany egzemplarz ma niezwykłą głębię lustra i wspaniale zachowane detale. Numizmat najwyższej klasy i rzadkości. Polecamy.

Piękny, menniczy egzemplarz.

Bitkin 6

CENA: 25 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Aleksander ll

5 rubli 1873 НІ, Petersburg, NGC MS62

233.

Car Rosji 1855-1881

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski, u dołu inicjały Н-І Rw.: Nominał, napisy i data 1873

Złoto

Wspaniale zachowane detale, piękne lustro mennicze. Rzadka moneta w tym stanie zachowania. Friedberg 163; Bitkin 21

CENA: 4 000 zł

5 rubli 1873 НІ, Petersburg

234.

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski, u dołu inicjały Н-І Rw.: Nominał, napisy i data 1873 śr. 23,0 mm; w. 6,56 g Au Bitkin 21

stan 2+ CENA: 3 000 zł

3 ruble 1874 НІ, Petersburg

235.

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski, u dołu inicjały Н-І Rw.: Nominał, napisy i data 1874 śr. 20,0 mm; w. 3,92 g Au Friedberg 155; Bitkin 36

www.aukcjamonet.pl

stan 2 CENA: 4 500 zł

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Aleksander ll

Car Rosji 1855-1881

lot 236

lot 241

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Aleksander ll 236.

3 ruble 1877 НІ, Petersburg, PCGS MS62

Car Rosji 1855-1881

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski, u dołu inicjały Н-І Rw.: Nominał, napisy i data 1877 Złoto

ozycja bardzo rzadko notowana w menniczym stanie zachowania.

Wspaniałe detale, intensywny połysk menniczy. Friedberg 164; Bitkin 39

CENA: 9 000 zł

3 ruble 1877 НІ, Petersburg

237.

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski, u dołu inicjały Н-І Rw.: Nominał, napisy i data 1877 śr. 19,7 mm; w. 3,93 g Au

stan 2+

Friedberg 164; Bitkin 39

www.aukcjamonet.pl

CENA: 6 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Aleksander ll 238.

Car Rosji 1855-1881

Rubel pomnikowy 1859

Aw.: Głowa cara w lewo, legenda otokowa. Rw.: Pomnik konny i data 1859

śr. 35,0 mm; w. 20,67 g Ag Ryski w tle. Piękna patyna.

stan 2-

Bitkin 567

CENA: 3 000 zł

25 kopiejek 1877 НФ, Petersburg PCGS MS63

239.

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną, u dołu inicjały Н-Ф.W otoku napisy cyrylicą. Rw.: W wieńcu laurowo-dębowym nominał i data 1877

Srebro

dmiana bez kreski ułamkowej w napisie otokowym awersu. CENA: 1 000 zł

Bitkin 155

240.

10 kopiejek 1861, Paryż

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. Rw.: W wieńcu laurowo-dębowym nominał i data 1861 śr. 17,5 mm; w. 2,06 g Ag .750

W

stan 1-/2+

yjątkowo rzadka 10-kopiejkówka wybita w mennicy paryskiej w 1861 roku. Emisja ta ma znaki mennicy petersburskiej, ale brak inicjałów mincmistrza. Dodatkowo na obrzeżu wytłoczone są kropki, w miejsce przecinków charakterystycznych dla rosyjskich monet tego okresu.

Piękna, kolorowa patyna. Imponująca jakość detali awersu. Bitkin 293 R2 www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 200 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Aleksander lll 241.

10 rubli 1894 AT, Petersburg, NGC MS62

Car Rosji 1881-1894

Aw.: Głowa cara w prawo, legenda otokowa. Rw.: Pod koroną dwugłowy orzeł rosyjski, u dołu nominał i data 1894 Złoto, Au .900 Egzemplarz w menniczym stanie zachowania. CENA: 15 000 zł

Friedberg 167; Bitkin 23

5 rubli 1886 AT, Petersburg, NGC MS63

242.

Aw.: Głowa cara w prawo, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. Nominał i data 1886 Złoto Imponująca jakość detali. Menniczy egzemplarz. Bitkin 24

www.aukcjamonet.pl

CENA: 4 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Aleksander lll

5 rubli 1887 АГ, Petersburg, PCGS AU58

243.

Car Rosji 1881-1894

Aw.: Głowa cara w prawo, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski, u dołu nominał i data 1887 Złoto Bitkin 25

CENA: 3 500 zł

5 rubli 1888 АГ, Petersburg PCGS MS63

244.

Aw.: Głowa cara w prawo, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. Nominał i data 1888 Złoto

W

yśmienity stan zachowania - MS63. Odmiana z długą brodą.

Bitkin 27 www.aukcjamonet.pl

CENA: 4 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Aleksander lll

5 Rubli 1889 АT, Petersburg, NGC AU58

245.

Car Rosji 1881-1894

Aw.: Głowa cara w prawo, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski, u dołu nominał i data 1889 Złoto Bitkin 33

CENA: 2 500 zł

5 rubli 1892 АГ, Petersburg

246.

Aw.: Głowa cara w prawo, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski, u dołu nominał i data 1892 śr. 21,0 mm; w. 6,43 g Au

stan 3+/2-

ardzo rzadki rocznik sporadycznie pojawiający się w handlu.

Połysk. Bitkin 37

www.aukcjamonet.pl

CENA: 5 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Aleksander lll 247.

Rubel koronacyjny 1883, Petersburg

Car Rosji 1881-1894

Aw.: Głowa cara w prawo. Data 1883, legenda otokowa. Rw.: W wieńcu z liści laurowych i dębowych insygnia koronacyjne, nominał. śr. 36,0 mm; w. 20,74 g Ag

stan 1-

Moneta ze wspaniałymi detalami, urzekającą, kolorową patyną i intensywnym połyskiem menniczym. Egzemplarz o znakomitej prezencji. Davenport 291; Bitkin 217

248.

CENA: 1 000 zł

Rubel 1886 AT, Petersburg, NGC AU DETAILS

Aw.: Duża głowa cara w prawo, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski, u dołu nominał i data 1886 Srebro, Ag .900 Bitkin 60 www.aukcjamonet.pl

CENA: 2 500 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Aleksander lll 249.

Car Rosji 1881-1894

50 kopiejek 1886 AT, Petersburg, NGC MS61

Aw.: Głowa cara w prawo, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski, u dołu nominał i data 1886 Srebro, Ag .900

iski nakład 2058 sztuk. Moneta niezwykle rzadko pojawiająca się na rynku numizmatycznym.

Przepiękne lustro mennicze. Bitkin 79 R1

250.

CENA: 9 000 zł

25 kopiejek 1894 AГ, Petersburg, PCGS AU55

Aw.: Głowa cara w prawo, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski, u dołu nominał i data 1894 Srebro, Ag .900

zadszy rocznik.

Stara, ciemna patyna. Rzadszy rocznik. CENA: 1 000 zł

Bitkin 97

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Aleksander lll 251.

Car Rosji 1881-1894

Medal 1889, srebro

Aw.: Głowa cara w prawo. W otoku: ALEXANDER III KAISER VON RUSSLAND Rw.: Ukoronowany monogram cara АI pomiędzy datami 1814-1889. Poniżej data: 14 OCTOBER W otoku: 75 JAHR JUBILAUM D KAISER ALEXANDER GARDE GRENAD RGTS NO1 śr. 29,0 mm; w. 9,24 g Ag

stan 2/2+

edal wybity z okazji 75 rocznicy utworzenia I Gwardyjskiego Pułku Grenadierów przez cara Alexandra I w 1814 roku. Legendy otokowe w języku niemieckim.

Diakov 1022.1 R2

CENA: 3 000 zł

Rosja, Mikołaj ll 252.

Car Rosji 1894-1917

10 rubli 1898 АT, Petersburg, NGC AU58 duża głowa cara

Złoto śr. 22,5 mm

Aw.: Głowa cara w lewo, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. Nominał i data 1898

ardzo rzadka odmiana dziesięciorublówki z dużą głową cara.

Bitkin 3; Uzdenikov 328 www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 800 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Mikołaj ll

Car Rosji 1894-1917

253.

10 rubli 1910 АГ, Petersburg

Aw.: Głowa cara w lewo, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. Nominał i data 1910 śr. 22,0 mm; w. 8,59 g Au

stan 2+

zadki rocznik, szczególnie w tak znakomitym stanie zachowania.

Dużo połysku menniczego w tle. Friedberg 179; Bitkin 15

CENA: 6 000 zł

7 1/2 rubla 1897 АГ, Petersburg, PCGS AU58

254.

Aw.: Głowa cara w lewo, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. Nominał i data 1897 Złoto, Au .900

zadszy wariant z szerszym obrzeżem.

Bardzo ładny egzemplarz. Moneta rzadka w tym stanie zachowania. Friedberg 178; Bitkin 17

www.aukcjamonet.pl

CENA: 2 500 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Mikołaj ll

5 rubli 1909 ЭБ, Petersburg, NGC MS64

255.

Car Rosji 1894-1917

Aw.: Głowa cara w lewo, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. Nominał i data 1909 Złoto, Au .900 Piękny egzemplarz. Bardzo wysoka nota gradingowa. Friedberg 180; Bitkin 34 R

CENA: 2 500 zł

5 rubli 1910 ЭБ, Petersburg, NGC MS65

256.

Aw.: Głowa cara w lewo, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. Nominał i data 1910 Złoto, Au .900

zadki rocznik monety pięciorublowej w idealnym stanie zachowania.

Friedberg 180; Bitkin 36 R www.aukcjamonet.pl

CENA: 6 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Mikołaj ll 257.

Car Rosji 1894-1917

Rubel koronacyjny 1896, Petersburg

Aw.: Głowa cara w lewo, legenda otokowa. Rw.: W wieńcu z liści laurowych i dębowych insygnia koronacyjne oraz nominał. śr. 34,0 mm; w. 19,91 g Ag

stan 1-

Moneta ze wspaniałymi detalami, urzekającą, kolorową patyną i intensywnym połyskiem menniczym. Egzemplarz o znakomitej prezencji. Bitkin 322

CENA: 5 000 zł

Rubel 1913, Petersburg, PCGS MS62 300-lecie panowania dynastii Romanowów

258.

Aw.: Głowy carów na wprost. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. Nominał i data 1613-1913 Srebro, Ag .900 Moneta wybita stemplem głębokim. Piękna, kolorowa patyna. Bitkin 336

www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 500 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Mikołaj ll

Car Rosji 1894-1917

50 kopiejek 1896 АГ, Petersburg, PCGS MS62

259.

Aw.: Głowa cara w lewo, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. Nominał i data 1896 Srebro, Ag .900 Menniczy egzemplarz z piękną, starą patyną. CENA: 1 500 zł

Bitkin 72

260.

Medal, Koronacja Mikołaja II i Aleksandry Fiodorowej, 1896 r.

Aw.: Para cesarska - głowy w lewo. W otoku legenda z datą. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. U góry cyrylicą napis: Z nami Bóg. śr. 51,0 mm; w. 79,20 g Ag

stan 2+/1-

oronacja pary cesarskiej odbyła się w Moskwie 14 maja 1896 roku. Rzadki medal w takim stanie zachowania.

Diakov 1206.2 www.aukcjamonet.pl

CENA: 3 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja 261.

Cukiernica 1835 rok, Petersburg

śr. 135,0 x 125,0 mm; w. 332,4 g Ag

Stan zachowania przedmiotu: bardzo dobry

isternie wykonana, datowana na 1835 rok, cukiernica z petersburskiego warsztatu z imiennikami "ПЛ" i "НД". Złocona czasza na trzech prostych nogach i trójkątnej podstawie. Klasyczna empirowa cukiernica, kompletna, w doskonałym stanie zachowania, dobrej, starej rosyjskiej roboty.

CENA: 3 500 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja 262.

500 rubli 1912 - specimen / wzór

stan 3/3skala 1:3

stan 2-/3+

wers i oddzielnie rewers najwyższego nominału rosyjskiego banknotu 500 rubli 1912 r. Druki jednostronne z perforacją ОБРАЗEЦЬ. Dwie różne numeracje i oznaczenia serii na awersie, podpis Konszin, brak podpisu Kasjera.

Załamania przez środek, przybrudzenia, ślady po dawnych podlepkach kolekcjonerskich.

Wymiary: 27,4 x 12,6 cm -500 rubli – kolorowy 27,4 x 12,6 cm – 500 rubli – czarnobiały

Pick 14s CENA: 3 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Świat / Niemcy, Hiszpania

Ferdynand V i Elżbieta (Reyes Catolicos) 1469-1504

263.

Podwójny dukat = doble excelente, bez daty (po 1497), Sevilla, NGC MS63

Aw.: Para królewska zwrócona ku sobie, litera S Rw.: Herb Hiszpanii

Złoto

ardzo wysoka nota gradingowa.

Duża złota moneta w niespotykanie pięknym stanie zachowania. Friedberg 130; Cayon 2934 (gwiazda pomiędzy 4 kropkami)

CENA: 8 000 zł

Świat / Niderlandy 264.

Biskupstwo Utrecht, floren bez daty (1433-1455)

Aw.: Św. Marcin Rw.: Tarcza herbowa

śr. 23,0 mm; w. 2,98 g Au

stan 3-

udolf van Diepholt (jako biskup) 1433-1455.

Pęknięcie krążka, rysy w tle. Friedberg 188; Delmonte 939

www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 300 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Świat / Niemcy

265.

Karol VI Habsburg 1711-1740

Dwudukat 1726, Hamburg, NGC MS61 najwyższa nota na świecie

Aw.: Herb miasta w owalnym kartuszu. Rw.: Orzeł cesarki, data 1726

Złoto, w. ok. 7,0 g

ardzo rzadki rocznik. Jedyny egzemplarz, który otrzymał w NGC notę MS. Najwyższa nota gradingowa na świecie (NGC MS61).

Piękna, mennicza moneta z intensywnym połyskiem menniczym. Friedberg 1119

CENA: 8 000 zł

Dukat 1637, Norymberga

266.

Aw.: Postać stojąca pomiędzy herbami. Całość wewnątrz napisów otokowych: PAX LESV CHRISTISIT DVX IN TEMPORETRISTI Rw.: Orzeł wewnątrz napisów otokowych: DVC ATVS REIPVB NORIMBERG śr. 23,0 mm; w. 3,38 g Au

stan 3

ata umieszczona na rewersie w formie chronogramu.

Moneta lekko gięta. Friedberg 1827 www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 300 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Świat / Austria 267.

Arcyksiążę Ferdynand Karol 1632-1662

Dwudukat 1642, Hall, NGC AU DETAILS

Aw.: Władca na koniu. W otoku: FERDIN CAROL D G ARCHID AV D B COM TIROL Rw.: Św. Leopold otoczony herbami prowincji austriackich. Złoto

ardzo rzadki dwudukat z mennicy Hall.

Friedberg 247

CENA: 10 000 zł

268. Dwudukat 1571, Salzburg, arcybiskupstwo, NGC MS62

Złoto

Aw.: Jakub Khuen von Belali 1560-1586, tytulatura cesarska Maximiliana II. Rw.: Orzeł cesarki. W otoku: MAXIMILIA IMPE AVGVS F DEC

Pięknie zachowany egzemplarz z intensywnym połyskiem menniczym. Moneta rzadka w tak pięknym stanie zachowania. Friedberg 636; Probszt 477

www.aukcjamonet.pl

CENA: 5 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Świat / Węgry 269.

Maria Theresia 1740-1780

Dwudukat 1765 K-B, Kremnica

Aw.: Maria Teresa w stroju koronacyjnym, K-B W otoku: G H B R A A D B C T −2 − M THER D G R I Rw.: Madonna z Dzieciątkiem. W otoku: PATRONA REGNI − HUNGARIÆ 1765 śr. 25-26,0 mm; w. 6,94 g Au

stan 3+/2-

Friedberg 179

270.

CENA: 1 500 zł

Ludwik I 1342-1382

Goldgulden (floren) bez daty, (1342-1353)

Aw.: Lilia florencka. W otoku: LODOVICI REX Rw.: Św. Jan Chrzciciel na wprost. W otoku: S IOHANNES B śr. 21,0 mm; w. 3,45 g Au

stan 3+/2-

Lengyel 3; Pohl B1; Huszar 512

CENA: 2 500 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Świat / Węgry 271.

Mathias 1458-1490

Goldgulden (floren) bez daty, Kremnica (1458/59)

Aw.: Czteropolowa tarcza herbowa. W otoku: MATHIAS D G R HUNGARIE Rw.: Św. Ładysław na wprost. W otoku: S LADISL – AVS REX śr. 21,0 mm; w. 3,53 g Au

stan 2CENA: 2 500 zł

Lengyel 36/3; Pohl K 1-10; Huszar 674

272.

Goldgulden (floren) bez daty, Nagybanya (1468/69)

Aw.: Czteropolowa tarcza herbowa. W otoku: MATHIAS D G R VNGARIE Rw.: Św. Ładysław na wprost. W otoku: S LADISL – AVS REX śr. 21,0 mm; w. 3,53 g Au

stan 2-

Lengyel 36/25c; Pohl K 1-22; Huszar 674

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 2 500 zł /

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Świat / Węgry

273.

Siedmiogród, Jan Zapolya (1526 - 1540)

Dukat 1540, Klausenburg (Cluj)

Aw.: Madonna. W otoku: IOANNES D G − R HVNGARIE Rw.: Św. Ładysław. W otoku: S LADISLAVS − REX 1540 śr. 22,0 mm; w. 3,37 g Au

stan 3/3-

Gięty egzemplarz. CENA: 2 000 zł

Friedberg 42; C.N.H II 323; Huszar 871

Jan II Zygmunt i Isabella 1540-1559

274.

Dukat 1559, Nagybanya

Aw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa z orłem jagiellońskim. W otoku: YSABE D G REG VNGA 1 5 5 9 Rw.: Madonna z Dzieciątkiem. W otoku: IOHAN SIGIS M − R VNG S F V śr. 21,5-22,5 mm; w. 3,56 g Au

stan 2-

Ładnie zachowane detale. Friedberg 265; Huszar 10 www.aukcjamonet.pl

CENA: 4 500 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Świat / Węgry 275.

Maksymilian II 1564-1576

Dukat 1572, Kremnica

Aw.: Madonna, tytulatura cesarska. W otoku: MAX II D G EL PO −I S AV GE HV B R Rw.: Święty Ładysław, data 1572 W otoku: S LASILAVUS − REX 157Z śr. 22,0 mm; w. 3,50 g Au

stan 3+/2-

Egzemplarz gięty. Friedberg 57; Huszar 973

CENA: 2 500 zł

276.

Karol III 1711-1740

Dukat 1717, Kremnica

Aw.: Stojąca postać cesarza. W otoku: CAROLUS VI D G −R I S A G HI H B R Rw.: Matka Boska z Dzieciątkiem − herb Węgier. W otoku: PATRONA REGNI −HVNGARIÆ 1717 śr. 22,5 mm; w. 3,47 g Au

stan 3+

Friedberg 171

www.aukcjamonet.pl

CENA: 2 800 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Świat / Węgry

Maria Theresia 1740-1780

Dukat 1760 NB, Nagybanya

277.

Aw.: Postać w prawo. Tytulatura Marii Teresy, cesarzowej Austrii Rw.: Matka Boska z Dzieciątkiem. W otoku: PATRONA REGNI HUNGARIAE 1760 N-B śr. 21,0 mm; w. 3,46 g Au

stan 2

Bardzo ładny egzemplarz. Friedberg 181 R

CENA: 2 500 zł

Franciszek Józef (1830-1916)

278.

Dukat 1859 B, Kremnica

Aw.: Franciszek Józef w prawo, legenda otokowa, litera B W otoku: FRANC IOS I D G AVSTRIAE IMPERATOR Rw.: Orzeł cesarski. W otoku: HVNG BOH LOMB ET VEN − GAL LOD ILL REXA A 1859 śr. 20,0 mm; w. 3,46 g Au

stan 2-

ardzo rzadka moneta.

Zachowane resztki połysku menniczego. Friedberg 232; Herinek 82 www.aukcjamonet.pl

CENA: 4 200 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Świat / Niemcy 279.

Saksonia

Konwent religijny w Lipsku (1629)

śr. 64,0 mm; w. 40,95 g Ag

stan 3+/2-

edal autorstwa wybitnego gdańskiego medaliera Sebastiana Dadlera. Medal zamówiono za panowania elektora saskiego Johanna Georga 1615-1656 dla upamiętnienia konwentu religijnego w 1629 roku. Alegoryczne sceny rodzajowe, kolumna pokoju i jedności na tle panoramy miasta Lipska.

Ładnie zachowany egzemplarz. Więcek 46

CENA: 3 000 zł

Sachsen-Coburg-Gotha

Talar 1765 ICK, Saalfeld

280.

Aw.: Popiersie księcia w prawo. W otoku: ERNESTVS FRIDERICVS D G D S COBVRG SAALEE LD Rw.: Tarcza herbowa. Po bokach napisy: X EINE FEINE − MARCK 1765 Pod tarczą inicjały IC-K śr. 42,0 mm; w. 27,93 g Ag stan 2+/1Nieprzeciętny stan zachowania. Delikatna patyna. Davenport 2752

www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 500 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Świat / Niemcy 281.

Srebro

Saksonia

Xavier, talar 1765, Drezno, NGC MS65 najwyższa nota na świecie

Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: XAVIER D G R PR POL & L DVX SAX EL ADM Rw.: Na tle gór hutnicy i górnicy przy pracy.

sawery, młodszy syn Augusta II Sasa przez krótki okres sprawował władzę elektorską w Saksonii. Na swych monetach umieszczał tytuły księcia Rzeczypospolitej, do których używania miał prawo po ojcu. Doskonale zachowana moneta, medal nagrodowy Akademii Górniczej we Freibergu. Jakość potwierdzona przez stary grading NGC. Wyjątkowo rzadka i piękna moneta z delikatną patyną. Davenport 2679; KM 982; Schnee 1075

CENA: 8 000 zł

Świat / Szwecja 282.

Srebro

Fredrik I

Talar 1751 HM, Sztokholm, NGC AU53

Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: FRIDERICUS D G REX SVECIAE Rw.: Tarcza herbowa, po bokach przedzielona data 17-51. Nad tarczą napis: Gud mitt sopp Pod tarczą iniciały H-M

edyny egzemplarz jaki został ogradowany przez firmę NGC. Rzadka pozycja, najwyższa nota (NGC AU53).

Ładna, stara, ciemna patyna.

Davenport 1730; Ahlstrom 91 www.aukcjamonet.pl

CENA: 4 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Prรณbne monety miฤ dzywojenne

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

ll RP

1918-1939

283. 1 grosz 1923, Kings Norton, PRÓBA, brąz, NGC MS64 BN najwyższa nota na świecie

Brąz

zadka moneta wybita stemplem odwróconym, w nakładzie 30 sztuk. Na rewersie, pod napisem GROSZ, litery KN − Kings Norton. Najwyższa nota, tylko ten egzemplarz uzyskał tak wysoką notę (NGC MS64 BN).

Wyśmienity stan zachowania, piękna kolorowa patyna. Parchimowicz P 101 a

CENA: 4 000 zł

284. 1 grosz 1923, Kings Norton, PRÓBA, brąz, NGC MS63 BN

Brąz

zadka moneta wybita w nakładzie trzydziestu egzemplarzy w mennicy Kings Norton.

Piękny stan zachowania. Parchimowicz P 101 a

CENA: 3 000 zł

285. 1 grosz 1927, bez napisu PRÓBA, srebro, NGC AU DETAILS

Srebro

ardzo rzadka moneta wybita w nakładzie 100 sztuk. Egzemplarz potwierdzony certyfikatem firmy NGC.

Parchimowicz P 101 e www.aukcjamonet.pl

CENA: 4 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

ll RP 286.

2 grosze 1923, PRÓBA, brąz, NGC MS63 RB

1918-1939

Brąz

oneta wybita w nakładzie 125 sztuk. NGC omyłkowo wpisało nasz egzemplarz RB w tabelkę jako BN. Jest to jedyny egzemplarz oceniany na kolor RB i ma on najwyższą notę wśród swojej odmiany kolorystycznej. Bardzo rzadka moneta w takim stanie zachowania i z taką barwą (NGC MS63 RB). Odmiana kolorystyczna RB. Parchimowicz P 103 a

287.

CENA: 4 000 zł

2 grosze 1923, PRÓBA, brąz, NGC MS64 BN najwyższa nota na świecie

Brąz

ajwyższa nota jaką otrzymała ta moneta próbna. (NGC MS64 BN). Odmiana kolorystyczna BN.

Piękna, brązowa patyna, dużo połysku menniczego w tle. Parchimowicz P 103 a

www.aukcjamonet.pl

CENA: 4 500 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

ll RP

1918-1939

lot 289

lot 293

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

ll RP

1918-1939

288.

20 groszy 1923, Wiedeń, PRÓBA, nikiel, NGC PF67 CAMEO najwyższa nota na świecie

Nikiel

robna moneta jednak w tak wysokiej nocie NGC nie zdarza się często. Jedyny egzemplarz, który uzyskał notę PF67 CAMEO. Odmiana z literami GR osobno. Bardzo rzadka moneta w takim stanie zachowania. Parchimowicz P 112 e (typ II)

CENA: 3 000 zł

289. 1 złoty 1925, Londyn, srebro, NGC SPECIMEN, UNIKAT z kolekcji H. Karolkiewicza

Srebro

edyny znany egzemplarz, przedstawiony w książce Janusza Parchimowicza. Bardzo rzadka pozycja numizmatyczna. Moneta z legendarnej kolekcji H. Karolkiewicza z 2000 roku, lot 2847.

Parchimowicz P 124 d

www.aukcjamonet.pl

CENA: 7 500 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

ll RP 290.

1918-1939

1 złoty 1928, bez napisu PRÓBA, nikiel, NGC MS63 najwyższa nota na świecie

Nikiel

zadka moneta wybita w nakładzie 30 egzemplarzy. Jedyny egzemplarz tej monety oceniony przez NGC. Najwyższa nota gradingowa na świecie (NGC MS63).

Piękny stan zachowania jak na ten typ próby II RP. Parchimowicz P 127 a

CENA: 5 000 zł

291.

1 złoty 1928, z napisem PRÓBA, nikiel, bez znaku mennicy, PCGS SP61

Nikiel

zadka próba międzywojenna w ponadprzeciętnym stanie zachowania, wybita w nakładzie 110 sztuk.

Menniczy egzemplarz. Parchimowicz P 126d www.aukcjamonet.pl

CENA: 4 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

ll RP 292.

1918-1939

1 złoty 1932, głowa kobiety, PRÓBA, srebro, NGC MS63

Srebro

oneta wybita w nakładzie 120 sztuk. Na rewersie wypukły napis PRÓBA. Druga najwyższa nota gradingowa.

Egzemplarz z piękną, starą patyną i połyskiem menniczym w tle.

Parchimowicz P 131 a CENA: 10 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

ll RP

1918-1939

293.

2 złote 1924 głowa kobiety z kłosami, literka H, Birmingham, odwrotka, NGC MS61 z kolekcji Karolkiewicza

Srebro

edna z najrzadszych monet obiegowych II RP. Egzemplarz pochodzący z legendarnej kolekcji Karolkiewicza. Tego typu moneta z oceną MS występuje niezwykle rzadko ze względu na płytkość bicia. Zbyt słaby nacisk stempla powodował, że monety, nawet mennicze, były mocno niedobite, co w dzisiejszych czasach powoduje, iż firmy gradingowe niechętnie dają notę MS. Moneta wybita stemplem odwróconym.

Unikatowy stan zachowania. Parchimowicz P 133 d

CENA: 10 000 zł

294.

2 złote 1924 głowa kobiety z kłosami, bez napisu PRÓBA, srebro, Filadelfia

śr. 27,0 mm; w. 9,99 g Ag

stan 2

ardzo rzadka moneta wybita stemplem odwróconym z wklęsłym napisem 3 (oznaczenie numeryczne bicia monety) z lewej strony daty, napis U.S.M. z prawej strony daty. Numizmat o nieznanym nakładzie.

Piękna, stara patyna. Parchimowicz P 133 i CENA: 5 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

ll RP

1918-1939

295.

2 złote 1933, głowa kobiety, PRÓBA, brąz, Warszawa, NGC MS63 BN

Brąz

oneta wybita w nakładzie 100 sztuk, w brązie rzadko spotykana. Na rewersie wypukły napis PRÓBA. Druga najwyższa nota gradingowa na świecie.

Piękny egzemplarz w brązowej patynie z połyskiem menniczym.

Parchimowicz P 137 b

www.aukcjamonet.pl

CENA: 8 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

ll RP

1918-1939

296.

5 złotych 1925, Konstytucja 100 perełek, srebro, NGC MS62 najwyższa nota na świecie

Srebro

ięć złotych z 1925 roku większość katalogów traktuje jako próbę, natomiast J. Parchimowicz wskazał przesłanki pozwalające uznać ją za monetę o charakterze obiegowym, niemniej jednak jest to moneta bardzo pożądana przez kolekcjonerów. Moneta rzadka w takim stanie zachowania. Najwyższa nota gradingowa na świecie firmy NGC (MS62). Parchimowicz 113a

297.

CENA: 20 000 zł

5 złotych 1925, Konstytucja SW-WG

śr. 37,0 mm; w. 24,92 g Ag

stan 2

onstytucja to obiekt pożądania większości kolekcjonerów monet II RP. Oferujemy najrzadszy wariant monety srebrnej. Na awersie monogramy prezydenta Stanisława Wojciechowskiego (SW – pod skrzydłem orła, z lewej strony) i ministra skarbu - Władysława Grabskiego (WG – pod skrzydłami orła, z prawej strony) oraz data 3/V na lewo od roku. Moneta wybita z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ekstremalnie rzadki numizmat w takim stanie zachowania. Parchimowicz P 140 a www.aukcjamonet.pl

CENA: 15 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

ll RP

1918-1939

298.

5 złotych 1927, Nike, PRÓBA, srebro, NGC PF61 CAMEO

Srebro

ardzo rzadka moneta wybita stemplem lustrzanym, w nieznanym nakładzie. Bardzo rzadki numizmat w tym stanie zachowania (NGC PF61 Cameo). Moneta nienotowana w katalogu J. Parchimowicza. Identyczny egzemplarz jak P141a, jednak wybity stemplem, lustrzanym. Na podstawie zdjeć z katalogu J. Parchimowicza nie jesteśmy w stanie stwierdzić czy egzemplarz umieszczony pod numerem 141e posiada inicjały projektanta. Parchimowicz P 141 a (podobny)

CENA: 10 000 zł

5 złotych 1928, Nike, srebro

299.

śr. 33,0 mm; w. 17,98 g Ag

stan 2

ardzo ładny egzemplarz w kolorowej patynie. Delikatne ślady przetarcia, jednak mimo to zachowany piękny połysk menniczy.

Parchimowicz 114 a

www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

ll RP

1918-1939

lot 300

lot 301

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

ll RP

1918-1939

300.

5 złotych 1930, Sztandar, stempel głęboki, srebro, NGC MS62

Srebro

edna z najrzadszych obiegowych monet okresu II RP.

Piękny menniczy egzemplarz z intensywnym połyskiem menniczym. Parchimowicz 115 b

301.

CENA: 8 000 zł

5 złotych 1932 Nike, srebro, NGC MS62

Srebro

ajrzadsza i najbardziej pożądana obiegowa moneta II RP. Druga najwyższa nota gradingowa na świecie. Moneta z najwyższą notą została sprzedana na Aukcji 6 Antykwariatu Numizmatycznego za 75 900 zł (lot 305).

Menniczy egzemplarz z bardzo intensywnym połyskiem menniczym. Numizmat niespotykany w takim stanie zachowania. Parchimowicz 114 e; Fischer OB 013 (jedyna obiegowa moneta II RP, która w 1 stanie ma cenę amatorską)

CENA: 30 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

ll RP

1918-1939

302.

5 złotych 1936, żaglowiec, klipa, PRÓBA, srebro, NGC PF62

Srebro

umizmat wybity w 15. rocznicę budowy portu w Gdyni. Nakład: 200 egzemplarzy. Moneta będąca obiektem pożądania większości kolekcjonerów. Piękny stan zachowania. Druga najwyższa nota gradingowa na świecie (NGC PF62).

Parchimowicz P 149 a CENA: 12 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

ll RP 303.

1918-1939

10 złotych 1933, Romuald Traugutt, PRÓBA, NGC PF62, z kolekcji Pittmana

Srebro

a rewersie wypukły napis PRÓBA. Moneta wybita w nieznanym nakładzie w 70. rocznicę Powstania Styczniowego, egzemplarz pochodzi ze znanego zbioru Pittmana. Wspaniałe lustro mennicze i imponująca jakość detali. Druga najwyższa nota gradingowa na świecie (NGC PF62).

Parchimowicz P 155 c CENA: 10 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

ll RP

1918-1939

lot 304

lot 305

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

ll RP

1918-1939

304.

10 złotych 1934, Piłsudski, orzeł strzelecki, PRÓBA, srebro, NGC MS66

Srebro

oneta wybita w nakładzie 100 egzemplarzy. Najwyższa nota gradingowa na świecie (NGC MS66).

Absolutnie perfekcyjny stan zachowania. Jakość detali oraz intensywność blasku menniczego sprawiają, że moneta robi oszałamiające wrażenie. Zdecydowanie polecamy. Parchimowicz P 158 a

CENA: 10 000 zł

305.

10 złotych 1934 Piłsudski, orzeł strzelecki, PRÓBA, srebro, NGC PF65

Srebro

oneta wybita w nakładzie 100 egzemplarzy. Wspaniały egzemplarz rzadkiej próbnej monety wybitej stemplem lustrzanym. Numizmat w perfekcyjnym stanie zachowania, z bardzo głębokim lustrem i kolorową patyną. Egzemplarz robiący niesamowite wrażenie. Parchimowicz P 158 c

www.aukcjamonet.pl

CENA: 10 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

ll RP

1918-1939

306.

10 złotych 1934, Piłsudski, orzeł strzelecki, klipa, PRÓBA, srebro, NGC PF64

Srebro

oneta wybita w 20. rocznicę wymarszu pierwszej kadrowej kompanii legionów. Nakład: 300 egzemplarzy. Jedna z najładniejszych monet okresu międzywojnia.

Pięknie prezentujący się egzemplarz.

Parchimowicz P 159 CENA: 10 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

ll RP

1918-1939

lot 307

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

ll RP

1918-1939

307. 10 złotych 1934 klamry, PRÓBA, tombak, PCGS SP62

Tombak

oneta wybita w znikomym nakładzie 3 egzemplarzy. Rzadka pozycja. Moneta 10 złotych klamry z 1934 roku została wybita w czterech różnych rodzajach metali: srebrze, żelazie niklowanym, miedzioniklu i tombaku. Łączny nakład monet srebrnych wynosi ponad 100 sztuk, w żelazie − 130 sztuk, a wybitych w tombaku zaledwie 3 szt. Najrzadsza moneta spośród wszystkich 10-złotówek 1934 klamry. Bardzo rzadka pozycja numizmatyczna.

Dużo naturalnego koloru tombaku i bardzo dobra jakość detali mimo niezbyt starannego bicia powodują, iż moneta prezentuje się naprawdę dobrze jak na swój typ. Parchimowicz P 160 c

CENA: 15 000 zł

308.

50 marek 1923, kobieta z kłosami, PRÓBA, brąz, NGC MS62 BN

Brąz

oneta wybita w nakładzie 120 egzemplarzy. Druga najwyższa nota gradingowa na świecie (NGC MS62 BN). Na monecie nie występuje wyraźnie oznaczona nazwa waluty − jak to ma miejsce w przypadku innych monet tego okresu. Jednak brak nazwy jest tylko pozorny, ukryty jest on pod postacią pierwszych liter symboli na awersie: młot i koło (MK). Bardzo rzadki typ monety, sporadycznie pojawiający się w ofercie aukcyjnej.

Ładny egzemplarz z czekoladową patyną. Parchimowicz P 117 a www.aukcjamonet.pl

CENA: 7 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

ll RP

1918-1939

309.

100 złotych 1925, Kopernik duży, PRÓBA, srebro, NGC MS63 najwyższa nota na świecie

Srebro

edna z najbardziej okazałych i efektownych prób II RP. Moneta wybita w niskim nakładzie 100 sztuk w Mennicy Warszawskiej. Na awersie, po prawej stronie, łapy orła i wypukły napis PRÓBA. Na rewersie podpis projektanta monety: S. Szukalski. Na obrzeżu napis: SALUS REIPUBLICAE SUPREMA LEX. Przepiękny egzemplarz bardzo rzadko występującej monety na rynku numizmatycznym. Tzw. duży Kopernik ze względu na swoją rzadkość występowania jest monetą niezwykle pożądaną przez kolekcjonerów. Najwyższa nota gradingowa na świecie (NGC MS63).

Parchimowicz P 167 a CENA: 30 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

ll RP

1918-1939

310. 5 złotych 1928, Matka Boska, stempel zwykły, PLATYNA

Aw.: Orzeł Polski z napisem: RZECZPOSPOLITA POLSKA ∙5 ZŁOTYCH∙ Rw.: Na wprost Matka Boska Częstochowska, u dołu data 1928. W otoku: KROLOWA∙KORONY∙POLSKIEJ śr. 36,0 mm; waga 39,15 g Pt

stan 1-

temple do tej rzadkiej monety wykonał znany niemiecki medalier Karl Goetz.

Bardzo ładny egzemplarz z doskonale zachowanymi detalami. CENA: 10 000 zł

Fischer P 049

Getto Łódź 311.

20 marek 1943, Getto, aluminium

śr. 33,5 mm; w. 6,99 g Al

stan 2+

ajrzadsza aluminiowa moneta Getta w Łodzi − wybita w nakładzie 600 sztuk przez Samorząd Żydowski w Getcie Łódzkim. Monety z Getta zachowane w takim stanie z widocznym połyskiem menniczym występują niezwykle rzadko.

Bardzo ładny egzemplarz o doskonałej prezencji. Parchimowicz 16 www.aukcjamonet.pl

CENA: 4 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Wolne Miasto Gdańsk / Danzig

312.

Grosz 1812 odbitka w czystym srebrze

Aw.: Dwa lwy z poprawnym herbem Gdańska w tarczy stojącej na podstawie. U góry wieniec z liściem palmowym i gałązką oliwną, u dołu data 1812. Rw.: W obwódce koralikowej napis EIN / GROSCHEN, poniżej dwie gałązki laurowe, pod nimi inicjał M, należący do kierownika mennicy J. L. Meyera. W otoku: DANZIGER KUPFER MUENZE śr. 20-21,0 mm; w. 1,89 g Ag

stan 1-

o zwycięstwie nad armią pruską w 1807 roku, w czasie rozmów pokojowych w Tylży, Napoleon ustanowił Gdańsk Wolnym Miastem. Rada Miasta podjęła decyzję o wybijaniu miedzianych szelągów i groszy oraz srebrnych szóstaków na stopę pruską. Z uwagi na kłopoty ze srebrem, szóstaki nie weszły do obiegu. Na czele mennicy, zorganizowanej w dawnej odlewni miejskiej zlokalizowanej przy bramie Kocórki, stanął złotnik gdański Jan Ludwik Meyer. Mennicę uruchomiono z końcem 1808 roku. Do obiegu wprowadzono w 1808 roku szelągi, a w 1809 grosze. Szelągi zaczęto wybijać ponownie w 1812 roku. W 1814 roku nastąpiło oblężenie miasta przez wojska pruskie i rosyjskie. Załoga francuska poddała się oblegającym, a w lutym 1814 roku powróciły do miasta władze pruskie. Mennica działała do 1813 roku, podczas jej likwidacji Meyer wykorzystał stemple szelągów i groszy do odbicia serii pamiątkowych monet w czystym srebrze. Grosz z 1812 roku zostawał odbity także w złocie. Komentarz: Do wybijania groszy w czystym srebrze wzięto zużyte już stemple do monet obiegowych, co sprawiło, że (pomimo, iż są to monety pamiątkowe) to nie były starannie wykonane. Grosze w czystym srebrze występują rzadko.

Gumowski 2071 a; Kopicki 7815 R5; CNG 444II CENA: 5 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Wolne Miasto Gdańsk / Danzig 313.

5 guldenów 1932 Żuraw, PCGS MS62

Srebro Bardzo rzadka moneta w menniczym stanie zachowania z dużą ilością połysku menniczego.

Fischer WMG 016, Parchimowicz 67

314.

CENA: 10 000 zł

5 guldenów 1932 Żuraw, PCGS AU55

Srebro Fischer WMG 016; Parchimowicz 67 www.aukcjamonet.pl

/

CENA: 6 000 zł www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Wolne Miasto Gdańsk / Danzig 315.

25 guldenów 1930, NGC MS65

Złoto

W

ysoka nota gradingowa (NGC MS65). Egzemplarz w starym gradingu. Moneta wybita w nakładzie 4000 sztuk.

Piękny, menniczy egzemplarz.

FIscher WMG 021, Parchimowicz 71 CENA: 7 500 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

po 1945 r. 316.

Jan Paweł II Papież zestaw 1982 Au + Ag, stempel lustrzany

skala: 1:1,5

stan LW skład zestawu wchodzi pięć monet: 10 000 zł 1982 Jan Paweł II, w. 34,5 g Au .900, nakład: 700 szt. 2 000 zł 1982 Jan Paweł II, w. 6,8 g Au .900, nakład: 1 250 szt. 1 000 zł 1982 Jan Paweł II, w. 3,4 g Au .900, nakład: 1 700 szt. 200 zł 1982 Jan Paweł II, w. 28,3 g Ag .750, nakład: 3 650 szt. 100 zł 1982 Jan Paweł II, w. 14,15 g Ag .750, nakład: 3 750 szt. Egzemplarze w oryginalnych zgrzewkach menniczych. Oryginalne pudełko. Brak certyfikatu. Monety w nieregularnej patynie, delikatne mikroryski. Parchimowicz 294, 316, 338, 351, 363; Friedberg 128, 129, 130 CENA: 17 500 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

po 1945 r. 317.

Jan Paweł II Papież 200 000 złotych 1987 – 12 uncji Au

w. 373,2 g Au .999

stan L-

ajwiększa powojenna polska złota moneta wybita z okazji pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Zamówienie firmy amerykańskiej dla mennicy państwowej w Warszawie opiewało na 101 sztuk, jeden egzemplarz otrzymał Jan Paweł II. Po przekazaniu monet do Polski część egzemplarzy sprzedano, a resztę monet przetopiono, ich liczba na rynku nie jest znana. Rzadki numizmat.

Mikroryski.

Parchimowicz 373; Friedberg 131 CENA: 70 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Ordery, odznaki, odznaczenia

Rosja

318. Rosja, Pierwsza Konstantynowska Szkoła Wojskowa, odznaka

rebro, emalia. Od strony rewersu znaki probiercze „84” oraz imiennik wytwórcy (W.R - Vasilij Rukavishnikov). U dołu wybity numer (2118). Oryginalna podkładka i nakrętka wykonane w srebrze.

wymiary: 48 x 41 mm

CENA: 8 000 zł

319. Rosja, Mikołajewska Szkoła Artylerii, odznaka

oczątek XX w. Wykonawca E. Kortman. Tombak złocony. Tarcza na piersiach orła wykonana w srebrze, emaliowana. Oryginalna podkładka i nakrętka.

wymiary: 38,5 x 43,0 mm

Stan zachowania przedmiotu: zbliżony do idealnego CENA: 5 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Ordery, odznaki, odznaczenia

Rosja

320. Rosja. Odznaka monogram ТИ, złoto

Z

łota, ocechowana puncami „56” i imiennikiem „Д.О” odznaka carska. W wieńcu laurowo-dębowym monogram TИ zwieńczony koroną carską. Nakrętka metalowa.

wymiary: 38 x 20 mm waga: 7,10 g Au .583

CENA: 3 000 zł

321. Rosja, Mikołaj II. Medal Za Dzielność, 1894-1917, złoto

ardzo rzadki, wybity w złocie medal 2 klasy Za Dzielność. Na rewersie numer 9756. Podobny medal 1 klasy w 2007 roku osiągnął cenę 25 000 CHF.

Piękna stara patyna.

średnica: 28,2 mm waga: 22,5 g Au Diakov 1133.8

www.aukcjamonet.pl

CENA: 10 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Ordery, odznaki, odznaczenia

Rosja

322. ZSRR, Order Aleksandra Newskiego

rder Aleksandra Newskiego. Srebro, emalia. Na rewersie nabita sygnatura mennicy rosyjskiej oraz wygrawerowany numer (47726). W komplecie książeczka poświadczająca nadanie orderu polskiemu 20. Pułkowi Przeciwpancernemu. Pojedynczy odprysk czerwonej emalii na jednym z ramion gwiazdy. W komplecie skórzane pudło orderowe.

wymiary: 51,6 x 50,0 mm; waga: 41,24 g legitymacja: 106,0 x 76,0 mm

Stan zachowania zestawu: bardzo dobry. CENA: 10 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Ordery, odznaki, odznaczenia

Polska

323. Klucz szambelański 1825-1855

lucz szambelański z okresu panowania cara Mikołaja I (1825-1855). Uchwyt klucza w formie rosyjskiego, cesarskiego orła. Na piersi orła umieszczony cesarski monogram. Całość ręcznie cyzelowana i złocona.

wymiary: 153 x 50 x 26 mm

CENA: 5 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Ordery, odznaki, odznaczenia

Polska

324. Krzyż Orderu Virtuti Militari 4 klasy, złoto, wykonany w Moskwie

iezwykle rzadkie odznaczenie bojowe. Krzyż Orderu VM 4 klasy wykonany pod koniec lat 40-tych XX w. w Moskwie. Złoto wysokiej próby.

wymiary: 40,5 x 37,8 mm waga: 32,95 g Au Wesołowski 127 www.aukcjamonet.pl

CENA: 19 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Ordery, odznaki, odznaczenia

Polska

325. Szkoła Podchorążych Rezerwy Saperów, odznaka

skala 2:1

W

ykonana w Wielkiej Brytanii pamiątkowa odznaka Szkoły Podchorążych Rezerwy Saperów stacjonarnej w Szkocji. Szkoleni w niej byli podoficerowie, a także kandydaci na „cichociemnych” przerzucanych do okupowanej Polski. Punca z inicjałami wykonawcy TR i oznaczeniem srebra STL (Sterling). Odznaka złożona ze znitowanych elementów: czerwono-czarnego, emaliowanego krzyża i ażurowego orła na wieńcu. Niewielkie ubytki emalii.

wymiary: 42 x 34 mm

CENA: 3 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Literatura

326.

Kundmann Johann Christian: Die Heimsuchungen Gottes in Zorn und Gnade uber das Hertzogtum Schlesien in Muntzen, 1742 r.

undmann Johann Christian: Die Heimsuchungen Gottes in Zorn und Gnade über das Hertzogtum Schlesien in Muntzen. Nebst einer Abhandlung derer Medaillen Welche auf den Todes-Fall Ikro Kayserl. Majestat Carl VI.....denen beygefuget ein Verzeichniss und Nachricht von einer zu edirenden Historie der Gelehrten in Muntzen. Leipzig /Lipsk/ 1742, druk. David Siegerts. Str 656, 70,; 1 tabela rozkładana. Oprawa z epoki (półpergamin, brzegi kart prószone). Do tego egzemplarza nie dołączono 6 tablic, gdyż większość ich nakładu zaginęła w czasie przewożenia z Lipska (wojna). W dziele tym Kundmann zgromadził całą swą wiedzę z dziedziny numizmatyki i medalierstwa śląskiego oraz polskiego. Na tle szerokiego komentarza historycznego ukazał klęski żywiołowe na Śląsku − epidemie, komety, powodzie − opisując medale upamiętniające te wydarzenia. Do pracy tej dołączył rozprawę o medalach bitych od śmierci cesarza Karola VI oraz bardzo cenną pracę o znanych mu numizmatykach i ich dokonaniach. O rzadkości dzieła świadczy jego brak w bibliografii Estreichera. Gumowski: 3667.

Wymiary: 156 x 190 mm www.aukcjamonet.pl

CENA: 2 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Literatura

327. Kundmann Johann Chrystian: Silesii in Nummis, 1738 r.

undmann Johann Chrystian: Silesii in Nummis, oder beruhmte Schlesier in Muntzen so durch grosse Helden-Thaten, durch hohe und wichtige Amts-Wurden oder durch Gelehrtsamkeit und Schriften ihren Namen unvergesslich gemacht dem Druck nebst vielen Kupfer uberlassen. Breslau /Wrocław/ - Leipzig (Lipsk) - 1738. Verlegst Michael Hubert. Stron 480; tablic rozkładanych 57; tablic miedziorytniczych z ryc. monet 38, poza tym liczne drzeworytnicze finaliki, inicjały i winiety. Oprawa kartonowa z epoki z szyldzikiem, brzegi kart prószone. Stan bardzo dobry. Autorem tego dzieła, jak i następnych, jest Johann Chrystian Kundmann (Jan Krystian /1684-1751/), znakomity wrocławski lekarz i przyrodnik, jeden z najwybitniejszych numizmatyków swej epoki, znawca śląskiego medalierstwa. Słynny był jego gabinet osobliwości, którego katalog wydał w 1737 roku. Doktorat obronił w 1708 r. w Halle. W niniejszym dziele skatalogował i opisał śląskie medale poświęcone wybitnym Ślązakom, opatrując opisy licznymi danymi biograficznymi i 57 tablicami genealogicznymi. Wszystkie tablice (38) z miedziorytniczymi wizerunkami medali wykonał największy artysta grafik Wrocławia w XVIII wieku - Bartłomiej Strachowski (+1759 r.), którego sygnaturę znajdujemy na stronie dedykacyjnej dla hr. Reddera (por. Adam Więcek: Strachowscy. Wrocław 1960 r.). Strachowski był zaprzyjaźniony z Kundmannem, wykonał też jego dwa portrety miedziorytnicze (replika portretu na 3 str. okładki - Kundmann trzyma rękę na swym dziele). W księdze znajdujemy trzy pełnostronnicowe tablice miedziorytnicze Strachowskiego z przedstawieniami nagrobków wrocławian, dziś już nie istniejących! Również wiele z opisanych przez Kundmanna medali znanych jest już tylko z opisów i wizerunków skatalogowanych w tym dziele, stanowiącym niezgłębione źródło dla badań śląskiej numizmatyki, medalierstwa i historii. Niezwykle ciekawe są dzieje samej książki. Pochodzi ona z pałacowej biblioteki w Lubiechowie (niem. Hohenliebenthal - pieczątka!), w Górach Kaczawskich, pow. złotoryjski na Dolnym Śląsku. Pałac ten wznieśli w pocz. XVIII w. hrabiowie von Zeidlitz. Byli oni ludźmi polityki i pióra. Posiadali bogatą bibliotekę, która po 1825 r. wraz z dobrami i pałacem przeszła w posiadanie rodziny von Bulow. Jej bibliotekarz Carl Heintzel w 1837 roku poczynił w książce swoje merytoryczne uwagi. Na wewnętrznej stronie nota właścicielska upamiętniająca przekazanie książki przez ojca − jeszcze z rodziny v. Zeidlitz. Pod koniec II wojny światowej w pałacu tym mieściło się naczelne dowództwo wojsk niemieckich, które cofając się przed Rosjanami, zabrało ze sobą cenniejsze wyposażenie pałacu i jego bibliotekę. Po wojnie pałac zajęła rosyjska bezpieka, zaś książki z rozdrobnionej biblioteki trafiły potem do niemieckich antykwariatów. Nasza książka trafiła do znanego numizmatycznego antykwariatu w Monachium − Munzgalerie Munchen, skąd ją nabył jej ostatni właściciel, który opatrzył ją swym ekslibrisem. Estreicher XX.379; Gumowski: 3797.

Wymiary: 170 x 204 mm 254

www.aukcjamonet.pl

CENA: 4 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Literatura

328.

Kundmann Johann Christian: Nummi Singulares, oder Sonderbare Thaler und Muntzen, 1734 r.

undmann Johann Christian. Nummi Singulares, oder Sonderbare Thaler und Muntzen. So offt wegen einer kleinen Marque, oder ,theils curieusen Historie, theils fabelhafften Mahrchen, von denen Muntz-Liebhaben hochgeschatzet, und desswegen in Muntz-Cabinettern vor andern werden. Breslau (Wrocław) − Leipzig (Lipsk) 1734 r. Drukarnia Michael Hubert; s. 154; 5 rozkładanych tablic miedziorytniczych z wizerunkami monet współoprawne z następnym dziełem Kundmanna: Nummi Jubilaei , oder Jubel Schau-Stucke, So nach 50-jahriger Hochfurstlicher Regierung , nach eben so lang gefuhrten wichtigen Amts-Wurden; Insonderheit auf Hochzeit -Jubilaa, zum Vorschein kommen; Nebst denen hierbei veranstalteten Jubel-Solennitaten, beschrieben , und auf Verlangen , zusamt dem Kundmannischen JubelGedachtnitz, als der andere Theil Der Sonderbaren Muntzen , dem Druck uberlassen von..., Drukarnia: Michael Hubert, Breslau (Wrocław) − Leipzig (Lipsk) 1734 r. Stron 204, 2 rozkładane tablice genealogiczne oraz 4 tablice miedziorytnicze z wizerunkami monet i medali - wykonane przez Bartłomieja Strachowskiego (por. wyżej). Na końcu dołączone mowy jubileuszowe z okazji 50-lecia autora. Obydwa tomy zawierają rozprawy numizmatyczne poświęcone monetom i medalom z różnych krajów i epok, w tym okolicznościowym, z obszernym komentarzem historyczno-numizmatycznym dotyczącym i polskich monet. O rzadkości tych książek świadczy to, iż najobszerniejsza bibliografia wydawnicza Estreichera ich nie notuje. Gumowski: 2956. Oprawa z epoki w naturalny półpergamin.

Wymiary: 163 x 195 mm

CENA: 3 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Literatura 329.

Samuel Madai. Gabinet Talarów. Dwie kompletne części, 1765 r.

wuczęściowy Gabinet Talarów, dzieło Samuela Madai wydane w Królewcu w latach 1765-66. W tekście dużo talarów polskich oraz z Polską związanych. Oprawa oryginalna z epoki.

Wymiary 120 x 193 mm

CENA: 1 500 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Literatura

330.

Tadeusz Czacki: „Zbiór Ciekawy XIV Tablic Numizmatycznych”, Wilno 1844 r.

ryginalne dzieło traktujące o numizmatyce polskiej. W tekście przepiękne miedzioryty, 14 tablic z odwzorowaniami monet polskich, portret Tadeusza Czackiego autorstwa I. Libera, warszawskiego artysty rytownika. Dodatkowo ryciny z autografami królów polskich i ich tytulaturami. Twarda płócienna oprawa z epoki. Format A-4., 43 strony, 14 + 12 tablic.

Wymiary: 265 x 215 mm CENA: 1 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Literatura

331.

Monety Dawnej Polski, Ignacy Zagórski Warszawa 1845 r.

odstawowy podręcznik XIX-wieczny do monet starej Polski. Całość zawiera 191 stron tekstu, 18 stron przypisów i 60 tablic. Warszawa, 1845 rok.

Wymiary: 205 x 248 mm CENA: 2 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Literatura

332.

Kazimierz Stronczyński: „Pieniądze Piastów” Warszawa 1847 r.

ieniądze Piastów, dzieło K. Stronczyńskiego, rysunki w tekście. Oprawa z epoki, stan dobry.

Wymiary 140 x 238 mm CENA: 900 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Literatura

333.

Kazimierz Stronczyński: „Pieczęci Piastów Polskich”, Warszawa 1881 r.

rzegląd pieczęci Piastów Polskich. Broszura nierozcięta, zniszczona papierowa okładka, reszta w stanie dobrym.

Wymiary 186 x 272 mm CENA: 300 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Literatura 334.

Edward hr. Raczyński: „Gabinet Medalów Polskich” tom I i II, Berlin 1845 r.

ryginalny, dwujęzyczny polsko-francuski katalog obejmujący okres panowania od Zygmunta I Starego do czasów Jana III Sobieskiego.

Tom I - 450 stron tekstu, komplet tablic Tom II - 427 stron tekstu, komplet tablic Oprawa twarda z końca XIX wieku.

Wymiary 260 x 215 mm

CENA: 3 500 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Literatura

335.

Polskie Monety i Medale, Zbiór Mathy’ego z Gdańska. Gdańsk 1858 r.

atalog aukcyjny legendarnego zbioru starej Polski, zawierający 164 stron tekstu i 1 tablicę.

Wymiary 140 x 217 mm CENA: 500 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Literatura

336.

Zbiór Reichenbacha, 7 część − katalog aukcyjny 1894 Drezno

Z

biór Reichenbacha. Katalog aukcyjny zawierający głównie monety polskie i skandynawskie, 28 stron, 1 tablica. Do katalogu dołączona lista wynikowa.

Wymiary 145 x 212 mm CENA: 500 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Literatura 337.

Otto Merseburger, katalog „Münzen und Medaillen von Sachsen”, Lipsk 1894 r.

atalog „Münzen und Medaillen von Sachsen” Otto Merseburger; oryginalny katalog ofertowy sporządzony przez firmę Muenzhandlung Zschiesche & Koeder w Lipsku w roku 1894. Stron 198, pozycji 4689, 2 tablice. Obejmuje jeden z największych zbiorów Saksonii; ceny w ówczesnych markach niemieckich. Pozycje od 1355 do 1912 to monety i medale królów Polski – Augusta II Mocnego i Augusta III. Na ten katalog powołują się do dzisiaj wszystkie domy aukcyjne. Egzemplarz bardzo rzadki – po raz pierwszy wystawiony na aukcji w Polsce; stan bardzo dobry. Notowany przez E.E. Clain-Stefanelli Nr 9565.

Wymiary: 153 x 237 mm CENA: 700 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Literatura

338.

Sally Rosenberg. Danzig, Elbing and Thorn, 1904

atalog aukcji Sally Rosenberg, Frankfurt 1904, Gdańsk, Elbląg, Toruń. Aukcja dotyczy monet polskich, zbiór Johna Philippa. Oprawa współczesna, skóra, złocenia.

Wymiary 150 x 236 mm CENA: 500 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Literatura 339.

Katalog aukcyjny Sally Rosenberg, Sammlung des Herrn John Philipp in Danzig, Frankfurt 1907 r.

atalog aukcyjny „Auctions-Katalog” Sally Rosenberg, Sammlung des Herrn John Philipp in Danzig, Frankfurt am Main 1907. Stron 147, pozycji 2664, tablic 7. Zawiera m. in. około 700 monet polskich. Poszukiwany, bardzo ważny w literaturze numizmatycznej. Na ten katalog powołują się do dzisiaj wszystkie domy aukcyjne na świecie. Stan zachowania rewelacyjny, dołączona dodatkowa lista wynikowa. Notowany przez E.E. Clain-Stefanelli nr 9330, w „Bibliografii Numizmatyki Polskiej” Gumowskiego poz. 412.

Wymiary: 175 x 246 mm CENA: 900 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Literatura 340.

Katalog aukcyjny Adolph Hess „Sammlung Erbstein” II Theil, 18 stycznia 1909 r.

atalog aukcyjny Adolpha Hess`a „Sammlung Erbstein” II Theil. Stron 370, pozycji 6653, 6 tablic. Zawiera m.in. ponad 750 monet polskich i około 400 monet rosyjskich. Stan bardzo dobry, oryginalna okładka, dołączona lista wynikowa. Katalog trudno dostępny w takim stanie zachowania. Notowany przez E. E. Clain-Stefanelli Nr 7973 i w „Bibliografii Numizmatyki Polskiej” Gumowskiego poz. 376.

Wymiary 230 x 260 mm CENA: 800 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Literatura 341.

Katalog aukcyjny Adolph Hess „Münzen und Medaillen von Pommern”, Sammlung des Herrn A. Freyburg, 6-8 czerwca 1910 r.

atalog aukcyjny Adolpha Hess’a „Munzen und Medaillen von Pommern”, Sammlung des Herrn A. Freyburg, 6-8 czerwiec 1910 rok. Stron 70, pozycji 1496, 10 tablic. Zawiera głównie monety Pomorza. Dodatkowo dołączona lista wynikowa. Połączony z katalogiem Adolpha Hess’a z aukcji z dnia 14-15 listopada 1910 roku, w jednej oprawie. Stan bardzo dobry. Katalog dostępny po raz pierwszy na rynku polskim. Notowany przez E.E. Clain-Stefanelli nr 9493, w „Bibliografii Numizmatyki Polskiej” Gumowskiego poz. 383.

Wymiary: 153 x 240 mm CENA: 700 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Literatura

342.

Katalog aukcyjny Adolph Hess „Sammlung des Herrn Apotheker Karl Rudolph”, Frankfurt 1914 r.

atalog aukcyjny Adolpha Hess’a „Sammlung des Herrn Apotheker Karl Rudolph”, Frankfurt M. 1914 r. Stron 127, poz. 3565, 4 tablice. Aukcja monet K. Rudolpha – aptekarza z Królewca. Połączony z katalogiem „Sammlung des Herrn Bruckmann” z dnia 1 kwietnia 1914 r. w jednej oprawie. Zbiór Rudolpha był jednym z największych zbiorów monet Gdańska, Torunia, Elbląga i Królewca, jaki kiedykolwiek istniał. Egzemplarz w bardzo dobrym stanie, trudno dostępny. Notowany w „Bibliografii Numizmatyki Polskiej” Gumowskiego poz. 436.

Wymiary: 150 x 237 mm CENA: 900 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Literatura 343.

Katalog aukcyjny „Münzen u. Medaillen” Leo Hamburger z 23 listopada 1920 r.

„M

ünzen u. Medaillen” Leo Hamburger – katalog aukcyjny z 23 listopada 1920 r. Stron 75, pozycji 1492, 12 tablic. Zawiera m.in. jeden z większych zbiorów monet śląskich. Katalog notowany w Polsce po raz pierwszy, stan bardzo dobry.

Wymiary: 165 x 235 mm CENA: 800 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Literatura

344.

Katalog aukcyjny Adolpha Hess „Münzen und Medaillen, Polen, Danzig, Elbing u. Thorn” z 11 kwietnia 1921 r.

atalog aukcyjny Adolpha Hess’a „Münzen und Medaillen Polen Danzig, Elbing u. Thorn” z 11 kwietnia 1921 r. Stron 73, pozycji 1822, 6 tablic. Obejmuje jedną z większych kolekcji monet polskich. Stan wyśmienity, oryginalna strona tytułowa na okładce. Katalog unikatowy – pierwszy raz wystawiony na sprzedaż w Polsce.

Wymiary 160 x 234 mm CENA: 800 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Literatura 345.

Katalog aukcyjny Otto Helbing „Sammlung Alfred del Strother Baden-Baden” z 14 lutego 1921 r.

atalog aukcyjny Otto Helbinga „Sammlung Alfred del Strother Baden-Baden” z 14 lutego 1921 r. Stron 193, poz. 1954, 32 tablice. Zawiera około 600 monet polskich, niektóre bardzo rzadkie znalazły się później w zbiorze Frankiewicza i Chomińskiego. Egzemplarz w stanie dobrym, zachowana oryginalna okładka. Katalog trudno dostępny. Bardzo ważna pozycja dla numizmatyków.

Wymiary: 201 x 277 mm CENA: 800 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Literatura

346.

Katalog aukcyjny Felix Schlessinger “Sammlung aus Norddeutschem Besitz”, z 11 listopada 1929 r.

atalog aukcyjny Felixa Schlessinger’a “Sammlung aus Norddeutschem Besitz”, 11 listopada 1929. Stron 58, pozycji 1451, tablic 18. Zawiera m. in. zbiór ponad 200 monet polskich. Jego ozdobą jest pierwszy talar polski (półkopek) z 1564 roku i próbny talar Stanisława Augusta (według stempla Morikofera). Katalog wystawiony po raz pierwszy w Polsce na aukcji stacjonarnej. Stan dobry, w załączniku lista wynikowa.

Wymiary: 213 x 270 mm CENA: 600 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Literatura 347.

Katalog aukcyjny Felix Schlessinger „Sammlung aus Auslandischem Museumsbesitz”, 27-28 lutego 1934 r.

atalog aukcyjny Felixa Schlessinger’a „Sammlung aus Auslandischem Museumsbesitz”, 27-28 luty 1934. Stron 46, pozycji 1004, tablic 18. Obejmuje m. in. około 300 monet polskich i rosyjskich. Rarytasami są poz. 443 – rubel familijny z 1835 r. i poz. 453 – dukat wileński Zygmunta Augusta z 1565 r. Rzadki i poszukiwany katalog. Załączona lista szacunkowa. Oferowany w sprzedaży po raz pierwszy w Polsce.

Wymiary: 213 x 270 mm CENA: 700 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Literatura

348.

Katalog zbioru Zygmunta Chełmińskiego (oryginał), Monachium 1904 r.

tto Halbing 25.IV.1904 w Monachium wystawił aukcję jednej z największych kolekcji monet polskich. 1997 pozycji monet i medali polskich, sfotografowanych na 17 tablicach. Aukcja ta weszła do kanonu czterech największych kolekcji monet polskich. Niezwykle rzadki, poszukiwany przez kolekcjonerów katalog. Kompletny, jedynie z niewielkimi śladami używania, podręcznik numizmatyki polskiej. Format A-4 – miękka, oryginalna okładka; 136 stron + tablice.

Wymiary 275 x 210 mm CENA: 2 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Literatura 349.

Adolf Hess, Frankfurt 1908 r. Katalog zbioru Otto Kubicki

ajwiększy zbiór polskich monet sprzedawany na początku XX wieku. Katalog aukcyjny zawiera 2206 pozycji i fotografie monet na 10 tablicach. Kompletny katalog, fotokopie listy wynikowej, oprawa twarda. Wyjątkowo rzadki i poszukiwany przez kolekcjonerów katalog.

Wymiary: 255 x 165 mm CENA: 1 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Literatura 350.

Katalog kolekcji M. Frankiewicza (oryginał), Berlin 1930 r.

atalog jednej z czterech „Wielkich Kolekcji” monet polskich sprzedawanych na aukcjach przedwojennej Europy. Format A-4, miękka oprawa, 50 stron tekstu, 19 tablic z fotografiami. Okładka lekko przybrudzona, wnętrze w doskonałym stanie. Bardzo rzadko spotykany oryginał na rynku antykwarycznym.

Wymiary 270 x 215 mm CENA: 1 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Literatura 351.

Aukcja Polskich Monet (W. Chomiński), Frankfurt 1932 r.

uży zbiór (712 pozycji, 7 tablic z fotografiami). Bardzo ciekawa kolekcja, dużo duktów i talarów, rzadkości. Dołączona lista szacunkowa. Ciekawostką jest fakt, że aukcja we Frankfurcie wcale się nie odbyła. Jedynie kilkanaście pozycji zostało sprzedanych poprzez pocztę. Kolekcja prawie w całości wróciła do właściciela. Przetrwała we Lwowie II wojnę światową i jej resztki sprzedane były jeszcze kilkanaście lat temu. Na uwagę zasługują fotografie i podwójny dukat koronny Zygmunta Starego.

Wymiary 270 x 215 mm CENA: 1 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Literatura 352.

Marian Gumowski: „Medale Władysława IV”, Kraków 1939 r.

W

iadomości Numizmatyczno-Archeologiczne. Wydanie jubileuszowe w pięćdziesięciolecie Towarzystwa. W tekście kompletne wydanie dzieła M. Gumowskiego „Medale Władysława IV”, str. 24-135. Bardzo ładna oprawa współczesna. Skóra, płótno, złocenia. Stan bardzo dobry.

Wymiary 170 x 242 mm CENA: 1 200 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Literatura 353.

Marian Gumowski: katalog „Medale Zygmunta III”, Kraków 1924 r.

atalog „Medale Zygmunta III” Marian Gumowski; Kraków 1924, stron 130, poz. 124, 23 tablice oraz 73 ilustracje medali, donatyw i talarów medalowych. Każda pozycja opatrzona notką dotyczącą notowań przedwojennych domów aukcyjnych lub zbiorów. Egzemplarz wyjątkowo w oryginalnej okładce, bardzo dobry stan zachowania, rzadko wystawiany. Notowany w „Biografii Numizmatyki Polskiej” M. Gumowski poz. 3788.

Wymiary: 178 x 238 mm CENA: 1 900 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Literatura

354.

„Monnaies de l’Empire de Russie” Grand-Duc Georges Michailovitch

egendarny katalog monet rosyjskich księcia Michajłowicza w twardej oprawie, 657 stron. Wydany w USA reprint z oryginału. Język francuski.

Wymiary: 227 x 302 mm CENA: 1 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

SPIS TREŚCI INFORMACJE........................................................................................................................................................................1 Antyk (loty 1-9).....................................................................................................................................................................13 Średniowiecze (loty 10-18)................................................................................................................................................18 Zygmunt I Stary (loty 19-22)..............................................................................................................................................24 Zygmunt II August (loty 23-26).........................................................................................................................................27 Stefan Batory (loty 27-37)...................................................................................................................................................31 Zygmunt III Waza (loty 38-72)...........................................................................................................................................38 Władysław IV Waza (loty 73-81).........................................................................................................................................66 Jan II Kazimierz (loty 82-106)...............................................................................................................................................78 Jan III Sobieski (loty 107-116)..............................................................................................................................................99 August II Mocny (loty 117-128).......................................................................................................................................108 August III Sas (loty 129-137)............................................................................................................................................119 Monety sasko-polskie (lot 138)......................................................................................................................................124 Stanisław August Poniatowski (loty 139-153).................................................................................................................125 Powiązane z Polską (loty 154-161).....................................................................................................................................137 Księstwo Warszawskie (loty 162-165)..............................................................................................................................143 Zamość (loty 166-168)........................................................................................................................................................145 Królestwo Polskie (loty 169-178)......................................................................................................................................147 Powstanie Listopadowe (loty 179-183)............................................................................................................................157 Wolne Miasto Kraków (lot 184)......................................................................................................................................159 Polska XIX w. (loty 185-198, 201).....................................................................................................................................160 Varia / odważniki (lot 199)...............................................................................................................................................169 Powstanie Styczniowe (lot 200)......................................................................................................................................170 Rosja (loty 202-262)............................................................................................................................................................171 Świat (loty 263-282)............................................................................................................................................................210 II RP (loty 283-311).............................................................................................................................................................220 Getto Łódź (lot 311)...........................................................................................................................................................241 Wolne Miasto Gdańsk (loty 312-315)................................................................................................................................242 Polska po 1945 (loty 316-317)...........................................................................................................................................245 Ordery, odznaki, odznaczenia (loty 318-325)..................................................................................................................247 Literatura (loty 326-354)....................................................................................................................................................253 SPIS TREŚCI.......................................................................................................................................................................282 OGŁOSZENIE I WARUNKI AUKCJI.............................................................................................................................283 INDEKS..............................................................................................................................................................................286

OGŁOSZENIE I WARUNKI AUKCJI

15. Monety, banknoty, odznaczenia, plakiety, medale, literatura oraz dokumenty

1. Organizatorem aukcji jest Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk

wojskowe, których autentyczność jest gwarantowana przez Organizatora

z siedzibą w Warszawie, ul. Żelazna 67 pawilon 22, 00-871 Warszawa, NIP

wydawane są nabywcy wraz z Potwierdzeniem Autentyczności wystawianym

113-271-52-51 REGON 147319064 2. Organizator występuje jako właściciel przedmiotów wystawianych na aukcji lub jako pośrednik przy zawarciu umowy sprzedaży pomiędzy właścicielem tych przedmiotów (Sprzedającym) a licytującym (Kupującym), co nie wyklucza sytuacji, że Organizator będzie Sprzedającym. 3. Sprzedający zawiera z Organizatorem umowę pośrednictwa, która jest odrębna od postanowień niniejszego ogłoszenia i warunków aukcji. 4. Aukcja odbędzie się w dniu 03.10.2015 r. w Warszawie przy ul. Jana Pawła

przez Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk. Potwierdzenie Autentyczności stanowi dowód zakupu przedmiotu w nim opisanego. Dokument ten przeznaczony jest do obrotu tylko łącznie z przedmiotem. Dokument jest nieważny w przypadku, gdy nie występuje wraz z opisanym w nim przedmiotem. Zabrania się sporządzania, powielania za pomocą jakichkolwiek urządzeń technicznych oraz wprowadzania do obrotu Potwierdzenia Autentyczności. 16. Cena monet, banknotów, odznaczeń, plakiet, medali, literatury oraz dokumentów wojskowych opisanych w katalogu, będących przedmiotem

II 21, 00-132 Warszawa (Hotel Westin).

aukcji jest ceną szacunkową. Oszacowanie wartości przedmiotów dokonywane

5. Przedmiotem aukcji są monety, banknoty, odznaczenia, plakiety, medale,

jest w oparciu o wcześniejsze notowania aukcyjne oraz wiedzę Organizatora.

literatura oraz dokumenty wojskowe opisane w katalogu dostępnym na

17. Osoby biorące udział w licytacji mogą obejrzeć przedmioty przed

www.aukcjamonet.pl, w którym znajdują się następujące informacje: dokładny

rozpoczęciem aukcji. Wszelkie zastrzeżenia dotyczące cech fizycznych

opis, waga, wymiary oraz cena wywoławcza. Katalog nie stanowi oferty w

licytowanych przedmiotów, ich wartości lub stanu przyjmowane będą

rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

przez Organizatora w formie pisemnej przed rozpoczęciem aukcji. Z chwilą

6. Warunkiem uczestnictwa w aukcji jest zaakceptowanie warunków niniejszej

rozpoczęcia aukcji jakiekolwiek zastrzeżenia nie będą uwzględniane.

aukcji. 7. Udział w aukcji może wziąć osoba fizyczna, osoba prawna albo jednostka organizacyjna nie będąca osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną, zwane dalej Licytującym. 8. Osoby biorące udział w aukcji zgadzają się na przedstawienie Organizatorowi dokumentu tożsamości w postaci dowodu osobistego lub dokumentu paszportowego. Okazanie dokumentu tożsamości będzie warunkiem wzięcia udziału w licytacji. Z oka­zanych dokumentów tożsamości Organizator dokona

18. Udział w aukcji można brać również składając pisemną ofertę drogą faksu, w formie elektronicznej przez e–mail jak również „na żywo przez Internet” za pośrednictwem platformy internetowej po dokonaniu rejestracji na stronie internetowej o adresie http://www.aukcjamonet.pl. Oferta udziału w aukcji powinna zawierać wszystkie dane identyfikacyjne Licytującego. Wraz z ofertą Licytujący przesyła do Organizatora kopię dowodu tożsamości w formie elektronicznej przez e-mail lub drogą faksu. W ofercie należy również wskazać numery i nazwy przedmiotów, które mają być licytowane, oraz limit ceny, za którą Licytujący wyraża chęć nabycia tych przedmiotów. Warunkiem złożenia

kserokopii, które zostaną zniszczone niezwłocznie po zakończeniu czynności

oferty w formie elektronicznej przez e-mail lub drogą faksu jest wpłacenie

związanych z aukcją, na co biorący w niej udział wyrażają zgodę.

wadium w formie gotówkowej lub przelewem bankowym na wskazany

9. Licytujący przystępując do aukcji zobowiązani są do wykupienia numeru

poniżej numer konta Organizatora, oraz przesłanie potwierdzenia wpłaty

licytacyjnego. Numer licytacyjny stanowi wadium. Organizator zastrzega

wraz ze złożoną ofertą. Wskazane dokumenty należy przesyłać na adres e–mail

prawo do odstąpienia od żądania wpłacenia wadium.

Organizatora: aukcja@niemczyk.pl lub drogą faksu nr: + 48 22 620 97 61.

10. Monety, banknoty, odznaczenia, plakiety, medale, literatura oraz dokumenty

19. Licytacja przedmiotów rozpoczyna się od ceny wywoławczej określonej

wojskowe będące przedmiotem aukcji są własnością Organizatora albo osób

w katalogu.

trzecich.

20. Do wylicytowanej ceny Organizator dolicza Kupującemu opłatę

11. W przypadku, gdy licytowane przedmioty nie są własnością Organizatora aukcja przeprowadzana jest na zlecenie i na rachunek właścicieli licytowanych przedmiotów. 12. Osoby biorące udział w aukcji mogą działać w imieniu własnym lub przez pełnomocników. 13. Licytujący, którzy działają w imieniu osób trzecich lub instytucji mogą wziąć udział w aukcji pod warunkiem przedłożenia stosownych pełnomocnictw i upoważnień. 14. Organizator gwarantuje autentyczność przedmiotów znajdujących się

organizacyjną w wysokości 15% wylicytowanej ceny. Opłata zawiera podatek VAT. 21. Kupujący zobowiązany jest do zapłaty Organizatorowi ceny za wylicytowane przedmioty powiększonej o opłatę organizacyjną (dalej: Wynagrodzenie). 22. Organizator potrąca należną mu opłatę organizacyjną bezpośrednio z kwot przekazanych Organizatorowi zgodnie z punktem 26 niniejszego ogłoszenia i warunków aukcji. 23. Obowiązek uiszczenia opłaty organizacyjnej stanowi odrębny przedmiot rozliczenia pomiędzy Kupującym a Organizatorem.

w katalogu, chyba że w opisie danego przedmiotu znajduje się wyraźne

24. Organizator aukcji ma prawo do podwyższenia lub obniżenia ceny

zastrzeżenie, iż gwarancja taka nie została udzielona.

wywoławczej przed zakończeniem aukcji.

25. Organizator aukcji przeprowadza licytację według następujących stopni

ANNOUNCEMENT AND TERMS OF AUCTION

przebicia:

1. The auction is organised by Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk

Cena od

cena do

przebicie o

200 zł 500 zł 1000 zł 10000 zł 100000 zł

200 zł 500 zł 1000 zł 10000 zł 100000 zł -

10 zł 20 zł 50 zł 100 zł 1000 zł 5000 zł

26. Uczestnik aukcji, który wylicytował przedmioty umieszczone w katalogu jest zobowiązany do uiszczenia Wynagrodzenia w walucie Złoty Polski w terminie 7

with its registered office in Warsaw, 67, Żelazna Street, Hall 22, 00-871 Warsaw, tax ID 113-271-52-51, company ID 147319064. 2. The Organiser acts as the owner of items listed for auction or as an intermediary for the sale agreement between the owner of the items (the Seller) and the bidders (the Buyer), which does not exclude the possibility that the Organiser can act as the Seller.

dni od dnia licytacji. Należność powinna zostać uiszczona w formie gotówkowej

3. The Seller concludes an agency contract with the Organiser of the agency,

lub na wskazany poniżej numer konta Organizatora. W przypadku braku

which is separate from the provisions of this announcement and terms of auction.

uiszczenia zapłaty za wylicytowane przedmioty Organizator ma prawo odstąpić

4. The auction will be held on 03.10.2015 in Warsaw at Jana Pawła II street 21,

w imieniu Sprzedającego od zawartej umowy sprzedaży.

00-854 Warsaw (The Westin Hotel).

27. Przedmioty wylicytowane na aukcji zostaną wydane Licytującemu po dokonaniu zapłaty Wynagrodzenia. 28. Istnieje możliwość odroczenia terminu zapłaty należności za wylicytowane przedmioty na mocy umowy pomiędzy Organizatorem, a Licytującym, w której termin ten zostanie wyraźnie określony. 29. Zakończenie licytacji następuje po trzykrotnym wywołaniu ceny i jej przybiciu. Licytator ma prawo ponownie wywołać cenę w przypadku zaistnienia jakichkolwiek wątpliwości osób biorących udział w licytacji dotyczących

5. The items listed for the auction are coins, banknotes, decorations, plaquettes, medals, literature and military documents described in the catalogue available on www.aukcjamonet.pl ,which contains the following information: a detailed description, weight, size and starting price. The catalogue does not constitute an offer within the meaning of the Civil Code. 6. The condition for participating in the auction is acceptance of the terms of this auction.

wysokości ceny.

7. The persons that can participate in the auction are the following: a natural

30. W przypadku gdy licytowane przedmioty są własnością osób trzecich

person, a legal person or an organisational unit without legal personality, which

Organizator nie odpowiada za wady fizyczne i prawne tych przedmiotów.

the law recognises as having legal capacity, hereinafter referred to as a Bidder.

Wszelkie roszczenia z tytułu wad prawnych i fizycznych wylicytowanych

8. All and any persons taking part in the auction agree to submit to the

przedmiotów kierowane są do Sprzedającego.

Organiser an identity document in the form of an identity card or passport.

31. Niniejsze ogłoszenie i warunki aukcji podlegają prawu polskiemu i zostały

The presentation of an identity document shall be provided in order to

sporządzone w języku polskim i angielskim. W przypadku zaistnienia jakichkolwiek rozbieżności w treści warunków sporządzonych w poszczególnych wersjach językowych moc wiążącą ma wersja polska. 32. Wszelkie należności i opłaty należy wpłacać na konto firmy:

participate in the auction. All and any persons taking part in the auction agree that the Organiser shall make a photocopy of the presented identity documents, which will be destroyed immediately after the completion of activities related to the auction. 9. When joining the auction, Bidders are required to purchase a bid number. The bid number is a deposit. The Organiser reserves the right to withdraw the request of paying a deposit.

33. Jednocześnie przypominamy, iż zgodnie z art. 51 ust. 1 pkt 13 ustawy z

10. The coins, banknotes, decorations, plaquettes, medals, literature and

dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami ( Dz. U. z

military documents that are the subject of the auction are the property of the

2003 r. Nr 162, poz. 1568 ) kolekcje o znaczeniu numizmatycznym, których

Organiser or any third party.

wartość jest wyższa niż 16 000 zł mogą być wywiezione za granicę na stałe po

11. If the auctioned items are the property of the Organiser, the auction shall be

uzyskaniu jednorazowego zezwolenia wydanego przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. 34. Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany oraz odwołania niniejszego ogłoszenia i warunków aukcji do dnia aukcji. 35. Niniejszy dokument stanowi utwór w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych ( Dz. U. z 2006 r. Nr 90 poz. 631 ). Zabrania się kopiowania, powielania oraz rozpowszechniania jego treści na użytek komercyjny.

carried out on behalf and for the account of the owners of the auctioned items. 12. All and any persons taking part in the auction can act on their own behalf or by proxies. 13. Bidders who act on behalf of a third party or an institution can take part in the auction, under the condition of submitting relevant credentials and authorisations. 14. The Organiser guarantees the authenticity of the items described in the catalogue, unless it is expressly stated in the description of the item that this guarantee is not given.

15. The coins, banknotes, decorations, plaquettes, medals, literature and military documents, the authenticity of which is guaranteed by the Organiser shall be issued to the Buyer, together with a Confirmation of Authenticity issued by Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk. The Confirmation of Authenticity is a proof of purchase of the item described therein. This document is intended to be marketed only together with the item. The document is

proce from

price to

bidding increments

invalid if it is not accompanied by the item described therein. It is forbidden

26. A Bidder who bids for items described in the catalogue is required to pay

to draw up, reproduce by the means of any technical devices and market a

the Remuneration in Polish Zloty within 7 days from the day of the auction.

Confirmation of Authenticity.

The amount due shall be paid in cash or to the Organiser’s account number

16. The price of coins, banknotes, decorations, plaquettes, medals, literature

indicated below. Should the Bidder fail to pay for the auctioned items, the

and military documents described in the catalogue, being an item in the

Organiser shall have the right, on behalf of the Seller, to withdraw from the

auction is a price estimate. Estimation of the value of the items is made based

concluded sale agreement.

on the records of previous auction prices and the knowledge of the Organiser.

27. The items bid at the auction shall be issued to the Bidder after the latter

17. Persons taking part in the auction may view the items before the auction.

pays the Remuneration.

Any claim concerning the physical characteristics of the auctioned items, their

28. It is possible to postpone the term of payment for auctioned items under a

value or condition shall be accepted by the Organiser in writing prior to the

contract between the Organiser and the Bidder, in which the term of payment

auction. From the moment of starting the auction, no claims shall be considered.

is expressly defined.

18. It is possible to participate in the auction also by submitting a written offer by

29. The bidding ends when the Auctioneer quotes the price three times and

fax, in electronic form by e-mail as well as „live over the Internet” via our website

hits the hammer. The auctioneer has the right to requote the price in case of

after registering at the address www.aukcjamonet.pl. An offer to participate in

any doubts related to the price amount declared by persons participating in

the auction should include all the identity data of the Bidder. Along with the

the auction.

offer, the Bidder shall send to the Organiser a copy of his/her identity card in

30. If the auctioned items are owned by third parties, the Organiser shall not be

electronic form by e-mail or by fax. The offer should also indicate the names

liable for physical and legal defects of these items. All warranty claims concerning

and numbers of the items to be auctioned, and the limit on the price at which

legal and physical defects of the auctioned items shall be addressed to the Seller.

the Bidder is willing to purchase these items. A condition for submitting an

31. This annoucement and terms of auction shall be governed by Polish law

bid in an electronic form by e-mail or by fax is payment of a deposit in cash

and have been drawn up in Polish and English. In case of any discrepancy in

or by bank transfer to the Organiser’s account number indicated below, and

the content of the different language versions, the Polish version shall prevail.

sending the confirmation of payment along with the submitted bid. These

32. All and any fees and charges shall be paid to the Company’s bank account:

documents shall be sent to the Organiser’s e-mail: aukcja@niemczyk.pl or by fax number: + 48 22 620 97 61. 19. The auction of the items shall begin at the starting price specified in the catalogue. 20. To the final sale price bid by the Buyer, the Organiser shall add an organisational fee of 15%. The fee includes VAT. 21. The Buyer shall be required to pay to the Organiser the price for auctioned

33. Also, please remember that, in accordance with art. 51 paragraph 1 section

items plus the organisational fee (hereinafter: the Remuneration).

13 of the Act of 23 July 2003 on the Protection and Conservation of Monuments

22. The Organiser shall withhold its due organisational fee directly from the

(Journal of Laws of 2003 No. 162, item 1568) numismatic collections the value

amounts paid in accordance with section 26 of this annoucement and terms

of which exceeds 16,000 PLN may be exported abroad on a permanent basis

of auction. 23. The obligation of paying an organisational fee shall constitute

only after obtaining a one-off permit issued by the minister responsible for

a separate item of settlement between the Buyer and the Organiser.

culture and national heritage.

24. The Organiser has the right to increase or decrease the starting price before

34. The Organiser reserves the right to change or cancel this announcement

the end of the auction. ts:

and terms of auction until the day of the auction.

25. The Organiser shall carry out the bidding according to the following bid

35. This document is a work within the meaning of the Act of 4 February 1994

increments:

on Copyright and Related Rights (Journal of Laws of 2006 No. 90, item. 631). It is forbidden to copy, reproduce and distribute its content for commercial use.

Indeks A

, Elbląg 24, 25, 46, 61, 63, 93, 94, 96, 97, 119, 121, 173, 265, 271 Ermitaż 68, 72, 75, 85, 87, 100, 106, 114, 115

Ateny 14

Efraimek 122 123

,

Berlin 261 277 Birmingham 227

Bizancjum 18

, ,

Brakteat 19 21 22

Filadelfia 227

Brandtalar 57

Floren 210 213 214

,

,

, , , Frankiewicz 26, 29, 40, 63, 64, 79, 87, 123, 272,

Frankfurt 265 266 269 276 278

Brzeg 138 139

, , , , , ,

Bydgoszcz 40 41 42 43 66 80 102

, , ,

,

,

Chełmiński 40 64 79 103 123 275

, , , , , , , , , , 50, 51, 52, 53, 54, 55, 59, 63, 72, 73, 76, 77, 85, 86, 87, 88, 89, 98, 100, 101, 114, 262, 265, 271, 282

Gdańsk 29 30 33 34 35 36 46 47 48 49

Chocim 104 Chomiński 278

, , ,

,

Czapscy 70 72 87 100 103

Ć

Getto 241

,

Ćwierćdukat 141

Goldgulden 213 214

, Grosz 24, 26, 27, 30, 31, 32, 38, 43, 44, 45, 52, 53, 54, 55, 61, 80, 83, 84, 91, 93, 94, 96, 97, 102, 112, 122, 123, 140, 142, 144, 146, 159, 163, 165, 182, 221, 222, 224, Grecja 14 15

D Dadler 76 Darejka 15

,

Denar 17 19 Didradrachma 14

, , Drezno 108, 109, 111, 112, 122, 219, 263 Dukat 29, 33, 34, 35, 36, 37, 47, 48, 49, 50, 51, 68, 75, 85, 86, 87, 88, 90, 101, 109, 114, 115, 120, 125, 126, 127, 139, 143, 157, 210, 211 Dwudukat 79, 82, 90, 100, 108, 110, 111 Dwugrosz 89, 182 Dwuzłotówka 122, 123, 144

Donatywa 46 59 72

,

,

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

,

Gulden 243 244

, , , , , , , , , 242, 253, 254, 255, 279, 280

Gumowski 20 23 26 48 59 60 82 89 93

H Hamburger 270 Hamerani 105 Helbing 272

, , , , Höhn 72, 76, 77, 98, 100, 103, 104, 105, 107 Hess 267 268 269 271 276

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Indeks ,

,

248 279 280 Merentibus 134

Kalabria 14

,

,

,

,

,

,

Mitawa 142

,

Karolkiewicz 70 100 102 103 115 127 224

Monachium 275

,

,

Klipa 140 233 237

,

,

,

,

,

,

,

,

,

,

,

Nagybanya 37 214 215 217

,

Kopiejka 162 163 164 166 168 172 191 197

,

,

Klausenburg 215

,

,

Moskwa 172 173 175 176 181

Kings Norton 221

,

,

,

,

, , Nikiel 224, 225

,

,

,

,

,

211 219 221 222 224 225 229 240

Krajcar 142

, , , , , , ,

,

,

Kraków 20 26 44 68 70 83 84 159 279

Norymberga 211

280 Kremnica 213 214 216 217

Królestwo Seleucydów 16

Odznaka 247 248 252

Królewiec 182

Okupacja szwedzka 96 97

Krzyż 251

Olkusz 31 32

,

,

Najwyższa nota na świecie 152 161 162 165 193

202 207

,

,

,

,

,

Księstwo Krakowskie 22

, Omeis 108, 109, 111, 119

Kubicki 276

Order 249

Ort 52 53 54 55 80 83 91 93 94 96 102

, , , , , , , , , ,

Legnica 19

, , , 254, 255, 264 Londyn 133, 224

,

,

,

,

,

,

Lipsk 112 120 121 122 123 124 218 253

Paryż 170 197

Lwów 170

, , , , , , , 184, 185, 186, 187, 188, 189, 191, 194, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208 Piastowie 259, 260 Petersburg 161 164 178 180 181 182 183

Ł Łódź 241

Pittman 234

Platyna 188 Poeonia 15

Macedonia 13

,

Połtina 166 175

,

Marka 239 241

Połuszka 167

Mathy 262

Portugał 138

, , , , , , , , , 116, 118, 119, 121, 124, 132, 133, 134, 136, 143, 153, 170, 173, 203, 207, 218,

Medal 60 76 77 98 103 104 105 106 107

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

, , Poznań 38, 40, 79

Potoccy 24 68 75

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Indeks ,

Półgrosz 27

144 256

, ,

Półtalar 43 58 128

Tarent 14

Półtorak 45

Targowica 130

,

,

,

,

,

,

,

,

, , , Toruń 24, 46, 57, 58, 75, 76, 90, 91, 115, 265,

PRÓBA 221 222 224 225 226 227 228 230

,

,

,

,

,

tetradrachma 13 14 15 16

233 234 236 237 239 240 Prusy 182

, , , , , , , , Tymf 79, 83, 119

Trojak 24 27 31 32 38 43 44 45 142

, , , , , , , 118, 121, 127, 133, 134, 136, 261

,

Raczyński 57 59 77 98 103 104 105 106

U

, ,

Reichel 127 Reichenbach 263

,

,

,

,

,

,

,

, , , , , , , 144, 147, 149, 151, 152, 154, 156, 157, 158, 159, 162, 163, 165, 166, 167, 168, 228, 258, 259, 260, 283

,

Warszawa 125 126 127 128 129 134 143

Rubel 161 166 172 175 181 193 194 198

,

,

W

Rosenberg 75 265 266

,

,

UNIKAT 57 70 123 138 224

Ryga 32 46 Rzym 17

Wermuth 121

,

Saksonia 120

Wiedeń 107 224

Salzburg 212

Wielkopolska 21

Sawicki 121

Wilno 27 44 45 257

, , , Wrocław 140, 141, 254, 255 Wschowa 43, 82

,

Schlessinger 273 274 Siedmiogród 37 Solidus 18

,

Z

Stater 13 15

, ,

,

Zaleski 98

Stronczyński 20 21 259 260

, Złoty 1, 11, 13, 18, 37, 46, 60, 103, 108, 132, 138, 143, 145, 147, 149, 151, 152, 154, 156, 158, 159, 161, 162, 164, 169, 180, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 232, 233, 234, 236, 237, 239, 240, 241, 245, Zamość 145 146

Szeląg 121

, , Sztokholm 64, 219

Szóstak 84 97 112

Ś Śląsk 19

Złoty Stok 139

, , , , , , , , , , , 112, 122, 124, 128, 129, 130, 138, 140,

Talar 40 41 42 57 63 64 66 70 73 76 91

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl