Pesentacioexposiciomaterials25112013

Page 1

Seminari de formació amb el professorat de matemàtiques i ciències de l' institut RoviraForns en el marc del projecte Tàndem amb la UAB.

Proposta d’una Exposició participativa, oberta i permanent. Teresa Escalas: Continguts exposició. Maria Teresa Oller: Disseny de l’exposició. Martí Burriel: Ús de les TIC, codis QR i edició de vídeos curts. Irene González: realització exposició.


Guió de la sessió: •  •  •  •

Finalitat de la Unitat didàctica de ‘La Matèria’ Objectius educatius de l’Exposició Conceptes clau a traspassar als alumnes Exposició. Muntatge: •  •  •  •  •

Activitat 1 Activitat 2 Activitat 3 Activitat 4 Activitat 5

•  Metodologia per la construcció de l’exposició


Títol de l’exposició:

De què està fet el món? Materials del passat, present, futur Finalitat: Presentar una exposició, construïda pels alumnes de 1er d’ESO de l' Institut Rovira Forns, amb continguts integrats de matemàtiques i ciències, en el context de la Unitat Didàctica de “La Matèria”.


Objectius educatius de l’exposició: !  Conscienciar els participants dels materials existents i de les seves propietats !  Donar a conèixer les l’ús i desús dels materials a través del temps !  Fomentar el treball cooperatiu entre alumnes i públic, així com l' interès pel seu entorn !  Fomentar la creació com a eina per educar el talent !  Col·laborar amb l’escola / societat, com elements integradors !  Exposar els coneixements adquirits a través del llenguatge artístic a la fi d’entendre millor les propietats de cada material i la seva utilització a traves del temps


Conceptes clau a traspassar als alumnes: •  Estem envoltats de materials molt diversos •  Des de l'antiguitat, fem servir els materials per viure amb més facilitat •  Els materials poden ser naturals o transformats pels humans i poden estar lligats o no a la vida •  Els materials es presenten en objectes de diferents formes i mides i en disposem en diferents quantitats •  Distingim els materials per les propietats que el caracteritzen, que a la vegada, ens serveixen per descriure'ls •  Els materials no es solen trobar en forma de substàncies pures, generalment s’integren de diferents components, que es troben en una o diverses fases •  Hem après a transformar els materials per obtenir-ne de nous, amb propietats extraordinàries i seguim investigant… •  Els materials s’obtenen, es transformen, s’apliquen i es reutilitzen seguint el seu cicle de vida


L’exposició estarà formada per: 1.

Un conjunt de mòduls, en forma de caixes dedicades a cadascun dels materials que es presenten. ACTIVITAT 1

2.

Un panell o mural general en el que es presenten materials diversos, del passat, del present i del futur. ACTIVITAT 2

3.

Un mural ‘collage’ de fulls de colors amb les propietats de diferents materials. ACTIVITAT 3

4.

Uns palets amb escultures fetes amb materials reciclats. ACTIVITAT 4

5.

Espai obert a la participació activa dels visitants a l'exposició. ACTIVITAT 5

6.

Mural d’avaluació participativa MAP. ACTIVITAT 6


ACTIVITAT 1. Conjunt de mòduls, en forma de caixes dedicades a cadascun dels materials que es presenten. materials del present

Materials del passat

Materials del futur


PASSAT Capses verdes: DINS LA CAPSA: Els grups d’alumnes hi dipositaran els materials que ells considerin del passat i que prèviament hauran trobat a la muntanya, al riu, al mar... DECORACIÓ CAPSA: Cada grup ha d’escollir el seu material i encarregar-se de la decoració de la seva capsa, amb coherència amb el material que conté. Donarem idees per poder-la decorar com: terra, roques, pigments, olis vegetals... INFORMACIÓ QUE CONTÉ LA CAPSA: A cada solapa de la capsa s’hi enganxarà un full DIN A4 (doblegat a les solapes llargues i mig DIN A4 a les curtes) de color verd amb la informació sobre el material (títol, propietats, QR) Totes les capses s’han de poder tancar per la seva conservació i trasllat


PRESENT Capses liles: •

DINS LA CAPSA: materials del present que hauran trobat a casa, a comerços, etc... Els materials es poden presentar en forma d’objectes com podrien ser ampolles de plàstics, cel·luloses, materials de construcció, ceràmiques, etc.

DECORACIÓ CAPSA: amb components del present: papers, metalls, ceràmiques, polímers, etc...

INFORMACIÓ QUE CONTÉ LA CAPSA: fulls de color lila


FUTUR Capses blaves: •

DINS LA CAPSA: materials que ells considerin del futur. Hauran d’imaginar les necessitats futures e inventar materials futuristes.

DECORACIÓ CAPSA: amb els materials que creuen són del futur, basant-se en objectes actuals i descrivint les futures propietats. Els materials podrien ser plàstics reciclats, cables de fibra òptica, plasma, materials de construcció més lleugers, materials lleugers, aliments concentrats, nous medicaments....

INFORMACIÓ QUE CONTÉ LA CAPSA: fulls de blau clar


Exemple dels continguts informatius d’un mòdul o capsa: A l'interior de la capsa hi dipositaran el material escollit pel grup d’alumnes. A les quatre solapes interiors de la caixa (visibles en obrir-la) hi trobarem fulls de colors (verd, lila o blau) mida DIN A4 (la meitat d’aquest) que contindran: 1.

Títol: el nom del material què conté aquell mòdul. I un subtítol que expliqui el tipus de material (natural, processat, d'origen mineral o lligat a la vida), la presentació sigui homogeni o heterogeni, el seu estat (sòlid, líquid, gas) i la seva composició

2.

Text breu sobre la disponibilitat en el món de les matèries primeres per la seva obtenció, el procés de producció, les aplicacions, el cicle de vida.

3.

Text breu sobre les propietats que caracteritzen el material (densitat, flexibilitat, elasticitat, color, olor, conductivitat, temperatura de fusió ....) i les tècniques per a la seva determinació. No és necessari que siguin les mateixes propietats per a cada material, es triaran les més significatives o característiques.

4.

Un codi QR que, mitjançant un telèfon mòbil, faciliti l’accés a una informació complementària del material exposat com ara altres continguts o fotografies. És d'especial interès incloure vídeos d’experiments realitzats pels alumnes en els quals es determinen les propietats característiques del material.

Exemple: Paper. Material processat de composició heterogènia (cel·lulosa, coles, etc) i que es troba en estat sòlid. Exemple: La cel·lulosa per a la fabricació de paper s'obté principalment de la fusta (55%), d'altres fibres vegetals (9%) i del paper recuperat (16%). Aquesta s’extreu de… Exemple: Pes en grams per unitat de superfície (g/m2). La longitud de ruptura, que és la quantitat de paper (en milers de metres) necessària per trencar una tira de paper pel seu propi pes. El desgarrament, la resistència que ofereix el paper a la continuació d'un esquinç…


Activitat 2.Un panell o mural general en el que es presenten materials diversos del passat, del present i del futur. 3 MURALS

on es disposaran diferents materials del passat, present i futur

SUPORT: paper d’embalar o cartró de 1’50 cm a 1’60 cm. Disposats un a continuació del altre. Els alumnes l’han d’omplir a partir objectes petits, fets de materials que es pugin exposar, o bé fotografies i imatges impreses. El mural abans d’enganxar res s’ha de decorar i pintar amb pigments relacionats amb el passat, pigments derivats de la pròpia natura (sang, grasses,vegetals i animals, derivats de minerals, guix, carbó, etc.)

passat

present

futur


Materials del passat Prehistòria - la cova, pedres i minerals naturals, representació d’escenes de guerra, caça. Eines guerreres, ferro, coure, Antigues civilitzacions (Mesopotàmia, Síria, Egipte, Grècia, Roma, ..... ) Formació dels estats europeus - Grans descobriments, (Leonardo da Vinci, Botticelli ( Naixement de Venus,1485), Miquel Angel, (escultures de marbre com en David)

Materials del present Materials actuals que els resultin propers, lligats a les noves tecnologies, industria, transport, llar moderna....

Materials del futur Mural per pensar i innovar: Com voldries fos un material del futur? Quines propietats hauria de tenir? Pensa en un material que uses cada dia, com hauria de ser millor? Quines propietats el farien millor? Podem predir els nous materials que utilitzarem en el futur? Descriu el teu material i representa un objecte elaborat amb aquest material innovador .


Activitat 3. Un mural ‘collage’ de fulls de colors amb les propietats de diferents materials.

Construcció d’un mural col·lectiu i explicatiu. •  Es donarà a cada alumne un DIN A-4 de diferent color. •  Hauran d’escollir un material, ja sigui del passat, present o futur, redactar les seves propietats i afegir-hi el codi QR al lateral esquerra.



ACTIVITAT 4.Uns palets amb escultures fetes amb materials reciclats EXPOSICIÓ COL·LECTIVA sobre prediccions de com seran els materials del futur. Títol: L’esser •

NO ÉS. I EL NO – ÉSSER ÉS

Cada grup participarà amb la creació col·lectiva d’escultures (instal·lacions) fetes amb exclusivament amb materials reciclats (neumàtic, maons, fibra òptica...) inspirats en les prediccions de futur i els nous descobriments espacials, científics, químics, biològics. •  Suport: les obres es crearan sobre palets de fusta •  S’hauran d’indicar el nom i les qualitats específiques dels materials utilitzats a partir d’una llegenda explicativa. •  EINES pigments químics , anilines, tubs, cables, fustes, esmalts...


ACTIVITAT 5. Espai obert a la participació activa dels visitants a l'exposició. RRI a l'exposició! La Resposible Research and Innovation és protagonista en el Horizon 2020 de la Unió Europea. Dins d’aquest marc, es considera imprescindible la presència activa de la societat en el món del coneixement, la recerca i la comunicació científica. L'exposició que es crearà serà participativa, permanent i oberta a tots els públics. Anirà creixent a mida que s'obri en diferents espais i convida a intervenir a tothom que ho desitgi. Com es podrà participar en aquests espais? !  Aportant continguts a una gran caixa de materials que es trobarà a l’exposició i s’anirà omplint de materials diversos !  Elaborant caixes-mòdul amb el material que escullin, sempre que el disseny sigui el corresponent !  Aportant textos al mural de colors !  Expressant la seva opinió al mural d'avaluació participativa MAP


ACTIVITAT 6. Un mural d’avaluació participativa (MAP)


Metodologia per la construcció de l’exposició: 1.  Preparació prèvia: –

Seminari de formació amb el professorat de matemàtiques i ciències.

"

2.  Presentació i elaboració del projecte de l’exposició, amb els alumnes de 1er d’ESO. Creació dels grups de treball (4 alumnes per grup) 3.  Selecció dels continguts de cada mòdul, per part de cada grup de treball, a partir dels coneixements tractats en la Unitat Didàctica. 4.  Construcció dels mòduls per part de cada grup: recol·lecció del material escollit, redacció dels textos, realització dels experiments o demostracions, filmació dels vídeos, aplicació de codis QR 5.  Construcció col·lectiva del títol i del mural " 6.  Muntatge de l’exposició i preparació de la comunicació al públic 7.  Mostra al públic de l’I. Rovira Forns 8.  Oferta, trasllat, muntatge i presentació de l’exposició a altres centres del municipi (Escoles de primària, Ajuntament, etc.)


Gracies per la vostra atenci贸.



comenรงar- mural, fotos













IDEES

etiquetes per. enganxar a les capses, MIG D4 tallat transversal al lateral mig d4 tallat horizontal



PRESENT


.

Dona i ocell, Barcelona ESCULTURA DE

J. Miró

COL·LABORACIÓ de Josep Llorens Artigas

AMB LA


Ocell,

CONSTANTINE BRANCUSI


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.