Building structure report

Page 1

BUILDING STRUCTURES [ARC 2523]

Project 2 Extension of a R.C. Bungalow Chia Yi Ling

0318606

Edward Cheng Mun Kit

0313466

Ee Xin Hua

0314089

Lim Pui Yee

0313605

Nicole Hooi Yi Tien

0313611

Tan Jou Wen

0313752 Tutor: Ms. Norita Johar


Content Structural Plan Architectural plan 3d revit model 3d revit structural model Individual work by chia yi ling Individual work by Edward cheng mun kit Individual work by ee xin hua Individual work by lim pui yee Individual work by Nicole hooi yi tien Individual work by tan jou wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Structural Plan of the Bungalow


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Architectural Plan of the Bungalow


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C BUNGALOW

3D Revit Model of the Bungalow


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C BUNGALOW


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C BUNGALOW


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C BUNGALOW

3D Revit Structural Model of the Bungalow


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C BUNGALOW


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C BUNGALOW


SCHOOL OF ARCHITECTURE, BUILDING & DESIGN Research Unit for Modern Architecture Studies in Southeast Asia (MASSA) Bachelor of Science (Honours) (Architecture)

Building Structure [ARC 2523] Project 2 Extension of a R.C. Bungalow (

Individual Work)

Chia Yi Ling

0318606


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Dead Load of Structure (constant) Density of concrete = 24 kN/m3 Density of brick = 19 kN/m3 Dead load of roof = 1.0 kN/m3 (According to UBBL)

Structure

Self-Weight Calculation (kN/m ) Cross-sectional area = 0.15 m x 0.25m = 0.0375 m2

Concrete beam selfweight

Self-weight of beam per meter length = cross-sectional area x density of concrete = 0.0375 x 24 = 0.9 kN/m

Thickness of wall = 0.15 m Height of wall = 3.0 m Brick wall self-weight

Self-weight wall per meter length = thickness x height x density of brick wall = 0.15 X 3.0 X 19 = 8.55 kN/m

Slab self-weight = slab thickness x density

Room Bedroom

Self-Weight Calculation (kN/m2 ) Slab thickness = 150mm Slab self-weight = 0.15m x 24 = 3.6 kN/m2

Prayer

Slab thickness = 150mm Slab self-weight = 0.15m x 24 = 3.6 kN/m2

Corridor

Slab thickness = 100mm Slab self-weight = 0.10m x 24 = 2.4 kN/m2

Entrance

Slab thickness = 150mm Slab self-weight = 0.15m x 24 = 3.6 kN/m2

Living

Slab thickness = 150mm Slab self-weight =0.15m x 24 = 3.6 kN/m2

DONE BY CHIA YI LING 0318606


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Dining

Slab thickness = 150mm Slab self-weight = 0.15m x 24 = 3.6 kN/m2

Wet Kitchen

Slab thickness = 150mm Slab self-weight = 0.15m x 24 = 3.6 kN/m2

Dry Kitchen

Slab thickness = 150mm Slab self-weight = 0.15m x 24 = 3.6 kN/m2

Servant

Slab thickness = 150mm Slab self-weight = 0.15m x 24 = 3.6 kN/m2

Toilet

Slab thickness = 100mm Slab self-weight = 0.1 x 24 = 2..4 kN/m2

Car Porch

Slab thickness = 100mm Slab self-weight = 0.1 x 24 = 2..4 kN/m2

Roof

1..0 kN/m2

Balcony

Slab thickness = 100mm Slab self-weight = 0.1 x 24 = 2..4 kN/m2

Terrace

Slab thickness = 100mm Slab self-weight = 0.1 x 24 = 2..4 kN/m2

Dead load factor = 1.4

DONE BY CHIA YI LING 0318606


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Live load of rooms according to its functions (constant) (According to 4th schedule of UBBL for live load according to the function of space)

Room

Live load per meter square area (kN/m2 )

Bedroom

1.5

Corridor

1.5

Prayer

2.0

Entrance

2.0

Living

4.0

Dining

2.0

Wet Kitchen Dry Kitchen Servant

3.0 3.0 1.5

Car Porch

5.0

Terrace

1.5

Balcony

1.5

Toilet

2.0

Roof

0.5

Live load factor = 1.6

DONE BY CHIA YI LING 0318606


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Beam Load Calculation Identify One Way or Two Way Slab Indicating the Distribution of Load from Slab to Beam Ly = Longer side of slab Lx = Shorter side of slab When Ly/Lx >2, it is a one way slab. When Ly/Lx <2 = 2, it is a two way slab.

Dead Load Concrete Beam Self Weight

= density x beam size

Brick Wall Load

= wall density x (thickness x height)

Triangular form Dead Load from slab

= Dead load on slab x (Lx/2) x (2/3)

Trapezoidal form Dead Load from slab

= Dead load on slab x (Lx/2)

Total Dead Load Dead

= Concrete Beam Self Weight + Brick Wall + Load from slab Load

Live Load Triangular form Live Load from slab

= Live load on slab x (Lx/2) x (2/3)

Trapezoidal form Live Load from slab

= Live load on slab x (Lx/2)

Total Live Load

= Total live load on slab

Ultimate Load Apply factor 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively. = (Total Dead Load x 1.4) + (Total Live Load x 1.6)

DONE BY CHIA YI LING 0318606


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Reaction Force Uniform Distributed Load (UDL) Beam Reaction = Ultimate load x Beam length 2 Point Load Beam Use Moment to calculate the reaction forces ΣM = 0 ΣF = 0

DONE BY CHIA YI LING 0318606


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Ground Floor Beam B/9-10

Determine one way or two way slab Ly/Lx = 1676/1220 = 1.37 < 2 (Two way slab) Ly/Lx = 1220/1067 = 1.14 < 2 (Two way slab)

Dead Load Concrete Beam Self Weight = 24kN/m3 x (0.15 x 0.25) m2 = 0.9kN/m

Live Load Toilet = 2.0kN/m2 x (1.22 X ½ X 2/3) m = 0.813kN/m

Brick Wall Load = 19kN/m3 x (0.15 x 3) m = 8.55kN/m

Corridor = 1.5kN/m2 x (1.22 x ½) m = 0.915kN/m

Concrete Slab Load (Toilet) = 2.4kN/m3 x (1.22 x ½ x 2/3) m = 0.976kN/m

Total Live Load = 0.813kN/m + 0.915kN/m = 1.728kN/m

Concrete Slab Load (Corridor) = 2.4kN/m2 x (1.22 X ½) m = 1.464kN/m Total Dead Load = 0.9kN/m + 8.55kN/m +0.976kN/m + 1.464kN/m = 11.89kN/m

Ultimate Load = (11.89kN/m x 1.4) + (1.728kN/m x 1.6) = 16.646kN/m + 2.7648kN/m = 19.411kN/m

DONE BY CHIA YI LING 0318606


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Load Diagram Reaction Force = (19.411kN/m x 1.22kN/m) 2 = 11.841kN

Shear Force Diagram A1=A2 = ½ (11.841 x 0.81) = 3.612kNm

Bending Moment Diagram

DONE BY CHIA YI LING 0318606


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Ground Floor Beam A-C/9

Determine one way or two way slab Ly/Lx = 1676/1220 = 1.37 < 2 (Two way slab) Ly/Lx = 1220/1067 = 1.14 < 2 (Two way slab) Ly/Lx = 2743/2438 = 1.13 < 2 (Two way slab)

Dead Load Concrete Beam Self Weight = 24kN/m3 x (0.15 x 0.25) m2 = 0.9kN/m Brick Wall Load = 19kN/m3 x (0.15 x 3) m = 8.55kN/m Concrete Slab Load (Toilet) = 2.4kN/m3 x (1.676/2) m =2.011kN/m Concrete Slab Load (Corridor) = 2.4kN/m2 x (1.076 x ½ x 2/3) m = 0.854kN/m

Live Load Toilet = 2.0kN/m2 x (1.676/2) m = 1.676kN/m Corridor = 1.5kN/m2 x (1.067 x ½ x 2/3) m = 0.533kN/m Servant =1.5kN/m2 x (2.743/2) m =2.057kN/m Total Live Load of A-B = 1.676kN/m + 2.057kN/m = 3.733kN/m Total Live Load of B-C = 0.533kN/m + 2.057kN/m = 2.59kN/m

Concrete Slab Load (Servant) = 3.6kN/m2 x (2.743/2) m = 4.94kN/m Total Dead Load of A-B = 0.9kN/m + 8.55kN/m +2.011kN/m + 4.94kN/m = 16.401kN/m Total Dead Load of B-C = 0.9kN/m + 8.55kN/m +0.854kN/m + 4.94kN/m = 15.244kN/m

DONE BY CHIA YI LING 0318606


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Ultimate Load Ultimate Load of A-B = (16.401kN/m x 1.4) + (3.733kN/m x 1.6) = 28.934kN/m Ultimate Load of B-C = (15.244kN/m x 1.4) + (2.59kN/m x 1.6) = 25.486kN/m Load Diagram Reaction Force 28.934 x 1.676 = 48.493 25.486 x 1.067 = 27.194 ΣM = 0 2.74Ry = 48.493(1.676/2) + (19.41 x 1.676) + 27.194(1.067/2 +1.676) 2.74Ry = 133.255kN Ry =48.58kN ΣF = Rx +Ry – 19.411 – 48.493 – 27.194 Rx = 95.098 – 48.58 = 46.518

Shear Force Diagram A1 = ½ (46.52 x 1.61) = 37.45kNm A2 = ½ (1.98 x 0.07) = 0.07kNm A3 = ½ [(21.39 +48.58) x 1.07] = 37.43kNm A1 +A2 = 37.45 +0.07 = 37.52 A3= 37.43

Bending Moment Diagram

DONE BY CHIA YI LING 0318606


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

First Floor Beam I/10-13

Determine one way or two way slab Ly/Lx = 4267/3658 = 1.17 < 2 (Two way slab)

Dead Load Concrete Beam Self Weight = 24kN/m3 x (0.15 x 0.25) m2 = 0.9kN/m

Live Load Bedroom = 1.5kN/m2 x (3.368 x ½ x 2/3) m = 1.829kN/m Total Live Load = 1.829kN/m

Brick Wall Load = 19kN/m3 x (0.15 x 3) m = 8.55kN/m Concrete Slab Load (Bedroom 5) = 3.6kN/m3 x (3.368 x ½ x 2/3) m = 4.39kN/m Total Dead Load = 0.9kN/m + 8.55kN/m +4.39kN/m = 13.84kN/m

Ultimate Load = (13.84kN/m x 1.4) + (1.829kN/m x 1.6) = 22.302kN/m

DONE BY CHIA YI LING 0318606


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Load Diagram Reaction Force = (22.302kN/m x 3.658kN/m) 2 = 40.79kN

Shear Force Diagram A1=A2 = ½ (40.79 x 1.829) = 37.302kNm

Bending Moment Diagram

DONE BY CHIA YI LING 0318606


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

First Floor Beam I/8-10

Determine one way or two way slab Ly/Lx = 5791/3658 = 1.58 < 2 (Two way slab)

Dead Load Concrete Beam Self Weight = 24kN/m3 x (0.15 x 0.25) m2 = 0.9kN/m

Live Load Family Hall = 5kN/m2 x (3.368 x ½ x 2/3) m = 6.097kN/m Total Live Load = 6.097kN/m

Brick Wall Load = 19kN/m3 x (0.15 x 3) m = 8.55kN/m Concrete Slab Load (Dining) = 3.6kN/m3 x (3.368 x ½ x 2/3) m = 4.39kN/m Total Dead Load = 0.9kN/m + 8.55kN/m +4.39kN/m = 13.84kN/m

Ultimate Load = (13.84kN/m x 1.4) + (6.097kN/m x 1.6) = 29.102kN/m

DONE BY CHIA YI LING 0318606


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Load Diagram Reaction Force = (29.102kN/m x 3.658kN/m) 2 = 53.228kN

Shear Force Diagram A1=A2 = ½ (53.228 x 1.829) = 48.677kNm

Bending Moment Diagram

DONE BY CHIA YI LING 0318606


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

First Floor Beam G/6-8

Determine one way or two way slab Ly/Lx = 3962/3353 = 1.18 < 2 (Two way slab) Ly/Lx = 3962/2438 = 1.63 < 2 (Two way slab)

Dead Load Concrete Beam Self Weight = 24kN/m3 x (0.15 x 0.25) m2 = 0.9kN/m Brick Wall Load = 19kN/m3 x (0.15 x 3) m = 8.55kN/m

Live Load Roof = 0.5kN/m2 x (3.962/2) m = 0.991kN/m Corridor = 1.5kN/m2 x (3.962/2) m = 2.972kN/m Total Live Load = 0.991kN/m + 2.972kN/m = 3.936kN/m

Concrete Slab Load (Corridor) = 2.4kN/m3 x (3.962/2) m = 4.754kN/m Concrete Slab Load (Roof) = 3.6kN/m3 x (3.962/2) m = 7.132kN/m Total Dead Load = 0.9kN/m +8.55kN/m +4.754kN/m +7.132kN/m = 21.336kN/m

Ultimate Load = (21.336kN/m x 1.4) + (3.963kN/m x 1.6) = 36.211kN/m

DONE BY CHIA YI LING 0318606


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Load Diagram Reaction Force = (36.211kN/m x 3.962kN/m) 2 = 71.734kN

Shear Force Diagram A1=A2 = ½ (71.734 x 1.981) = 71.053kNm

Bending Moment Diagram

DONE BY CHIA YI LING 0318606


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

First Floor Beam F/5-6

Determine one way or two way slab Ly/Lx = 2438/1524 = 1.6 < 2 (Two way slab) Ly/Lx = 3048/2438 = 1.25 < 2 (Two way slab)

Dead Load Concrete Beam Self Weight = 24kN/m3 x (0.15 x 0.25) m2 = 0.9kN/m Brick Wall Load = 19kN/m3 x (0.15 x 3) m = 8.55kN/m Concrete Slab Load (M. Bedroom) = 3.6kN/m3 x (2.438 x ½ x 2/3) m = 2.926kN/m

Live Load M. Bedroom = 1.5kN/m2 x (2.438 x ½ x 2/3) m = 1.219kN/m Bedroom = 1.5kN/m2 x (2.438/2) m = 1.829kN/m Total Live Load = 1.219kN/m + 1.829kN/m = 3.048kN/m

Concrete Slab Load (Bedroom 2) = 3.6kN/m2 x (2.438/2) m = 4.388kN/m Total Dead Load = 0.9kN/m + 8.55kN/m +2.926kN/m + 4.388kN/m = 16.764kN/m

Ultimate Load Ultimate Load = (16.764kN/m x 1.4) + (3.048kN/m x 1.6) = 28.346kN/m

DONE BY CHIA YI LING 0318606


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Load Diagram Reaction Force = (28.346kN/m x 2.438kN/m) 2 = 34.554kN

Shear Force Diagram A1=A2 = (1/2 x 1.68 x 70.83) = 59.50kNm

Bending Moment Diagram

DONE BY CHIA YI LING 0318606


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

First Floor Beam E-H/6

Determine one way or two way slab Ly/Lx = 3962/3353 = 1.18 < 2 (Two way slab) Ly/Lx = 3962/2438 = 1.63 < 2 (Two way slab) Ly/Lx = 2438/1524 = 1.6 < 2 (Two way slab) Ly/Lx = 3048/2438 = 1.25 < 2 (Two way slab)

Dead Load Concrete Beam Self Weight = 24kN/m3 x (0.15 x 0.25) m2 = 0.9kN/m Brick Wall Load = 19kN/m3 x (0.15 x 3) m = 8.55kN/m

Live Load Corridor = 1.5kN/m2 x (3.353 x ½ x 2/3) m = 1.676kN/m Roof = 0.5kN/m2 x (1.219 x ½ x 2/3) m = 0.203kN/m M. Bedroom =1.5kN/m2 x(1.524 x ½ x 2/3)m =0.762kN/m

Concrete Slab Load (Corridor) = 2.4kN/m3 x (3.353 x ½ x 2/3) m = 2.683kN/m

Bedroom 2 =1.5kN/m2 x (3.048/2) m =2.283kN/m

Concrete Slab Load (Roof) = 3.6kN/m2 x (1.219 x ½ x 2/3) m = 1.463kN/m

Total Live Load of E-F = 1.677kN/m + 0.762kN/m = 2.439kN/m

Concrete Slab Load (M. Bedroom) = 3.6kN/m2 x (1.524 x ½ x 2/3) m = 1.829kN/m

Total Live Load of F-G = 1.677kN/m + 2.286kN/m = 3.963kN/m

Concrete Slab Load (Bedroom 2) = 3.6kN/m2 x (3.048/2) m = 5.486kN/m

Total Live Load of G-H = 0.203kN/m + 2.286kN/m = 2.489kN/m

DONE BY CHIA YI LING 0318606


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Total Dead Load of E-F = 0.9kN/m + 8.55kN/m +1.829kN/m + 2.683kN/m = 13.962kN/m Total Dead Load of F-G = 0.9kN/m + 8.55kN/m +2.683kN/m + 5.486kN/m = 17.619kN/m Total Dead Load of G-H = 0.9kN/m + 8.55kN/m +1.463kN/m + 5.486kN/m = 16.399kN/m Ultimate Load Ultimate Load of C-D = (13.962kN/m x1.4) +(2.439kN/m x1.6) = 28.934kN/m Ultimate Load of D-D1 = (17.619kN/m x1.4) +(3.936kN/m x1.6) = 31.007kN/m

Ultimate Load of D1-E = (16.399kN/m x1.4) +(2.489kN/m x1.6) = 26.941kN/m

Load Diagram Reaction Force 23.449 x 1.524 = 35.739kN 31.007 x 1.829 = 56.712kN 26.941 x 1.219 = 32.841kN ΣM = 0 4.572Ry = 35.736(1.524/2) +56.712(1.829/2 +1.524) +32.841(1.219/2 +3.353) + (28.346 x 1.524) + (36.211 x 3.353) 4.572Ry= 460.28kN Ry = 100.674kN ΣF = Rx +Ry –35.736 –56.712 –32.841 -28.346 -36.211 Rx = 89.172kN Shear Force Diagram A1= ½ [(89.172 +53.436) x 1.524] = 108.667kNm A2= ½ [25.09 x 0.81] A1 +A2= A3 +A4 = 10.151kNm A1 +A2=118.818 A3= ½ [31.622 x 1.02] A3 +A4= 118.832 = 16.127kNm A4= ½ [(67.833 +100.674) x 1.219] = 102.705kNm

Bending Moment Diagram

DONE BY CHIA YI LING 0318606


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Column Load Calculation Tributary Area Method Indicating the Distribution of Load from Slab to Beam Live load = Tributary area x Live load factor Dead Load = Tributary area x weight of the material

Dead Load Calculation Concrete Beam Self Weight

= density x Total length of beam

Brick Wall Load

= wall density x Total length of wall

Dead Load from slab

= Dead load on slab x area of slab

Total Dead Load Dead

= Concrete Beam Self Weight + Brick Wall + Load from slab Load

Live Load Calculation Live Load from slab Total Live Load

= Live load on slab x area of slab = Total live load from slab

Ultimate Load Apply factor 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively. = (Total Dead Load x 1.4) + (Total Live Load x 1.6)

DONE BY CHIA YI LING 0318606


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Column A/8

Dead Load Calculation Ground Floor Beam Self Weight = 0.9kN/m x (2.17 +1.48) m = 3.29kN Brick Wall Self Weight = 8.55kN/m x (2.17 +1.48) m = 31.208kN Concrete Slab Load (Servant) = 3.6kN/m2 x (1.83 x 1.48) m2 = 9.75kN Concrete Slab Load (Stairwell) = 3.6kN/m2 x (0.34 X 1.48) m2 = 1.81kN/m Total Dead Load of Ground Floor = 3.29kN +31.208kN +9.75kN +1.81kN = 46.085kN

Roof Beam Self Weight = 0.9kN/m x (2.17 +1.48 +2.17) m = 5.238kN

First Floor Beam Self Weight = 0.9kN/m x (3.05 +1.48) m = 3.29kN Brick Wall Self Weight = 8.55kN/m x (3.05 +1.48) m = 38.732kN Concrete Slab Load (Prayer) = 3.6kN/m2 x (1.83 x 1.48) m2 = 9.75kN Concrete Slab Load (Stairwell) = 3.6kN/m2 x (1.22 X 1.48) m2 = 6.5kN/m Total Dead Load of First Floor = 4.08kN +38.732kN +9.75kN +6.5kN = 59.062kN

Concrete Slab Load = 1.0kN/m2 x (2.17 x 1.48) m2 = 3.211kN Total Dead Load of Roof = 5.238kN +3.211kN = 8.45kN

Total Dead Load = 46.058kN +59.062kN +1.606kN = 113.57kN

DONE BY CHIA YI LING 0318606


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Live Load Calculation Ground Floor Servant = 1.5kN/m x (1.83 x 1.48) m = 4.06kN

First Floor Prayer = 1.5kN/m x (1.83 x 1.48) m = 4.06kN

Stairwell = 2.0kN x (0.34 x 1.48) m = 1.01kN

Stairwell = 2.0kN x (0.34 x 1.48) m = 1.01kN

Total Live Load of Ground Floor = 4.06kN + 5.07kN = 5.07kN

Total Live Load of Ground Floor = 4.06kN + 5.07kN = 5.07kN

Roof 0.5kN/m x (2.17 x 1.48) = 1.606kN Total Live Load of Roof = 1.606kN

Total Live Load = 5.07kN +9.03kN +1.606kN = 15.706kN

Ultimate Load = (113.57kN x 1.4) + (15.706kN x 1.6) = 184.128kN

DONE BY CHIA YI LING 0318606


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Column F/10

Dead Load Calculation Ground Floor Beam Self Weight = 0.9kN/m x (1.82 +2.89) m = 4.53kN Brick Wall Self Weight = 8.55kN/m x (1.82 +2.89) m = 40.271kN Concrete Slab Load (W. Kitchen, Bedroom, Dining) = 3.6kN/m2 x (3.64 X 2.89) m2 = 37.87kN/m Total Dead Load of Ground Floor = 4.53kN +40.271kN +37.87kN = 82.671kN

Roof Beam Self Weight = 0.9kN/m x (2.89 +1.82 +0.76) m = 4.923kN

First Floor Beam Self Weight = 0.9kN/m x (1.82 +2.89) m = 4.53kN Brick Wall Self Weight = 8.55kN/m x (1.82 +2.13) m = 33.773kN Concrete Slab Load (Bedroom, Family Hall) = 3.6kN/m2 x (3.64 x 2.89) m2 = 10.52kN Total Dead Load of First Floor = 4.53kN +33.773kN +37.87kN = 76.173kN

Concrete Slab Load = 1.0kN/m2 x (3.64 x 2.89) m2 = 10.52kN Total Dead Load of Roof = 4.923kN +10.52kN = 15.443kN

Total Dead Load = 82.671kN +76.173kN +15.443kN = 174.287kN

DONE BY CHIA YI LING 0318606


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Live Load Calculation Ground Floor W. Kitchen = 3.0kN/m x (1.82 x 0.76) m = 4.15kN Bedroom = 1.5kN x (1.82 x 2.13) m = 5.81kN Dining = 2.0kN x (1.82 x 2.89) m = 10.52kN

Total Live Load of Ground Floor = 4.15kN + 5.81kN + 10.52kN = 20.48kN

First Floor Bedroom = 1.5kN/m x (1.82 x 2.13) m = 5.81kN Family Hall = [5kN x (1.82 x 0.76) m +[5kN x (1.82 x 2.89) m] = 6.92kN +26.3kN = 33.22kN Total Live Load of Ground Floor = 5.81kN + 33.22kN = 39.03kN

Roof 0.5kN/m x (3.14 x 2.89) = 5.26kN Total Live Load of Roof = 5.26kN

Total Live Load = 20.48kN +39.03kN +5.26kN = 64.77kN

Ultimate Load = (174.287kN x 1.4) + (64.77kN x 1.6) = 184.128kN

DONE BY CHIA YI LING 0318606


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Column G/5

Dead Load Calculation Ground Floor Beam Self Weight = 0.9kN/m x (0.762 +2.134) m = 2.606kN Brick Wall Self Weight = 8.55kN/m x 2.134 m = 18.254kN Concrete Slab Load (Living) = 3.6kN/m2 x (4.115 X 2.895) m2 = 42.887kN/m Total Dead Load of Ground Floor = 2.606kN +18.254kN +42.887kN = 63.747kN

First Floor Beam Self Weight = 0.9kN/m x (1.829 +2.286 +0.762 +2.134) m = 6.31kN Brick Wall Self Weight = 8.55kN/m x 2.286 m = 19.545kN Concrete Slab Load (Bedroom) = 3.6kN/m2 x (4.115 x 2.895) m2 = 42.887kN Total Dead Load of First Floor = 6.31kN +19.545kN +18.361kN = 150.85kN

Roof Beam Self Weight = 0.9kN/m x (4.115 +2.134 +0.915) m = 6.448kN Concrete Slab Load = 1.0kN/m2 x (4.115 x 2.895) m2 = 11.913kN Total Dead Load of Roof = 6.448kN +11.913kN = 18.361kN

Total Dead Load = 63.747kN +68.742kN +18.361kN = 150.85kN

DONE BY CHIA YI LING 0318606


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Live Load Calculation Ground Floor Living = 4.0kN/m x (4.115 x 2.895) m = 47.652kN

First Floor Bedroom = 1.5kN/m x (4.115 x 2.895) = 17.869kN

Total Live Load of Ground Floor = 47.652kN

Total Live Load of Ground Floor = 17.869kN

Roof 0.5kN/m x (3.14 x 2.89) = 5.26kN Total Live Load of Roof = 5.26kN

Total Live Load = 47.652kN +17.869kN +5.956kN = 71.477kN

Ultimate Load = (150.85kN x 1.4) + (71.477kN x 1.6) = 325.553kN

DONE BY CHIA YI LING 0318606


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Column E/4

Dead Load Calculation Ground Floor Beam Self Weight = 0.9kN/m x (1.981 +0.762 +1.829 +1.676) m = 5.623kN Brick Wall Self Weight = 8.55kN/m x (1.981+1.829) m = 32.576kN Concrete Slab Load = 3.6kN/m2 x (3.505 X 2.743) m2 = 34.611kN/m Total Dead Load of Ground Floor = 5.623kN +32.576kN +34.611kN = 72.81kN

First Floor Beam Self Weight = 0.9kN/m x (1.981 +0.762 +1.829 +1.676) m = 5.623kN Brick Wall Self Weight = 8.55kN/m x 1.676 m = 14.33kN Concrete Slab Load (Bedroom) = 3.6kN/m2 x (3.505 x 2.743) m2 = 34.611kN Total Dead Load of First Floor = 5.623kN +14.33kN +34.611kN = 54.564kN

Roof Beam Self Weight = 0.9kN/m x 2.743m = 2.469kN Concrete Slab Load = 1.0kN/m2 x (3.505 x 2.743) m2 = 9.614kN Total Dead Load of Roof = 2.469kN +9.614kN = 139.457kN

Total Dead Load = 54.564kN +72.81kN +12.083kN = 139.457kN

DONE BY CHIA YI LING 0318606


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Live Load Calculation Ground Floor Bedroom = 1.5kN/m x (1.981 x 1.829) m = 5.435kN

First Floor Bedroom = 1.5kN/m x (3.505 x 2.743) = 14.421kN

Total Live Load of Ground Floor = 5.435kN

Total Live Load of Ground Floor = 14.421kN

Roof 0.5kN/m x (3.505 x 2.743) = 4.807kN Total Live Load of Roof = 4.807kN

Total Live Load = 23.824kN +14.421kN +4.807kN = 43.052kN

Ultimate Load = (139.457kN x 1.4) + (43.052kN x 1.6) = 264.123kN

DONE BY CHIA YI LING 0318606


SCHOOL OF ARCHITECTURE, BUILDING & DESIGN Research Unit for Modern Architecture Studies in Southeast Asia (MASSA) Bachelor of Science (Honours) (Architecture)

Building Structure [ARC 2523] Project 2 Extension of a R.C. Bungalow (

Individual Work)

Edward cheng mun kit

0313466


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Dead Load of Structure (constant) Density of concrete = 24 kN/m3 Density of brick = 19 kN/m3 Dead load of roof = 1.0 kN/m3 (According to UBBL)

Structure

Self-Weight Calculation (kN/m ) Cross-sectional area = 0.15 m x 0.25m = 0.0375 m2

Concrete beam selfweight

Self-weight of beam per meter length = cross-sectional area x density of concrete = 0.0375 x 24 = 0.9 kN/m Thickness of wall = 0.15 m Height of wall = 3.0 m

Brick wall self-weight

Self-weight wall per meter length = thickness x height x density of brick wall = 0.15 X 3.0 X 19 = 8.55 kN/m

Slab self-weight = slab thickness x density

Room Bedroom

Self-Weight Calculation (kN/m2 ) Slab thickness = 150mm Slab self-weight = 0.15m x 24 = 3.6 kN/m2

Prayer

Slab thickness = 150mm Slab self-weight = 0.15m x 24 = 3.6 kN/m2

Corridor

Slab thickness = 100mm Slab self-weight = 0.10m x 24 = 2.4 kN/m2

Entrance

Slab thickness = 150mm Slab self-weight = 0.15m x 24 = 3.6 kN/m2

Living

Slab thickness = 150mm Slab self-weight =0.15m x 24 = 3.6 kN/m2 DONE BY : EDWARD CHENG MUN KIT (0313466)


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Dining

Slab thickness = 150mm Slab self-weight = 0.15m x 24 = 3.6 kN/m2

Wet Kitchen

Slab thickness = 150mm Slab self-weight = 0.15m x 24 = 3.6 kN/m2

Dry Kitchen

Slab thickness = 150mm Slab self-weight = 0.15m x 24 = 3.6 kN/m2

Servant

Slab thickness = 150mm Slab self-weight = 0.15m x 24 = 3.6 kN/m2

Toilet

Slab thickness = 100mm Slab self-weight = 0.1 x 24 = 2..4 kN/m2

Car Porch

Slab thickness = 100mm Slab self-weight = 0.1 x 24 = 2..4 kN/m2

Roof

1..0 kN/m2

Balcony

Slab thickness = 100mm Slab self-weight = 0.1 x 24 = 2..4 kN/m2

Terrace

Slab thickness = 100mm Slab self-weight = 0.1 x 24 = 2..4 kN/m2

Dead load factor = 1.4

Live load of rooms according to its functions (constant) (According to 4th schedule of UBBL for live load according to the function of space)

Room

Live load per meter square area (kN/m2 )

Bedroom

1.5

Corridor

1.5

Prayer

2.0

Entrance

2.0

Living

4.0 DONE BY : EDWARD CHENG MUN KIT (0313466)


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Dining Wet Kitchen Dry Kitchen Servant

2.0

Car Porch

5.0

Terrace

1.5

Balcony

1.5

Toilet

2.0

Roof

0.5

3.0 3.0 1.5

Live load factor = 1.6

DONE BY : EDWARD CHENG MUN KIT (0313466)


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Ground Floor Beam H5-H7 Identify One Way Or Two Way Slab Indicating the Distribution of Load from Slab to Beam Ly = Longer side of slab Lx = Shorter side of slab When Ly/Lx > 2, it is a one way slab. When Ly/Lx <2 or = 2, it is a two way slab. (Terrace) Ly/Lx = 3962/1219 = 3.25 > 2 ( One way slab) (Living 2) Ly/Lx = 4572/3962 = 1.154 < 2 ( Two way slab)

Load Distribution Diagram To identify how much load would be transferred from the slab to each adjacent beam

DONE BY : EDWARD CHENG MUN KIT (0313466)


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Beam Analysis Calculation Ground Floor Beam H/5-7 1) Carries self weight - Dead Load 2) Slab Dead Load & Live Load • H-I / 5-7 ( one way slab) • E-H / 5-7 (two way slab) 3) Brick wall – Dead Load

Dead Load Concrete Beam Self Weight

Brick Wall Load

= density x beam size = 24kN/m3 x (0.15 x 0.25)m2 = 0.9 kN/m = Wall Density x (thickness x height) = 19kN/m2 x (0.15 x 3)m = 8.55 kN/m

Dead load on slab H –I / 5-7 (one way slab) (terrace) Load is transferred to beam H5-H7 from slab H-I / 5-7. Dead Load from slab H/5-7 = Dead load on slab x (Lx/2) = 2.4 kN/m2 x (1.219/2)m = 1.463 kN/m Dead load on slab E-H/5-7 (two way slab) (living 2) Load is transferred to beam H5-H7 in a triangular form. Dead Load from slab E-H/5-7 = Dead load on slab x (Lx/2) = 3.6 kN/m2 x (3.962/2)m = 7.136 kN/m Convert the triangular load into UDL by applying a factor of 2/3. Dead Load from slab E-H/5-7 = 7.136kN/m x 2/3 = 4.7544 Total Dead Load

= 0.9 kN/m + 8.55 kN/m + 1.463 kN/m + 4.7544 kN/m = 15.6674 kN/m

DONE BY : EDWARD CHENG MUN KIT (0313466)


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Total Dead Load Diagram

Live Load Live load on slab H-I / 5-7 (one way slab) (terrace) Load Transferred to beam H5-H7 from slab H-I/5-7. Live load on slab H-I/5-7 = Live load on slab x (Lx/2) = 1.5 kN/m2 x (1.219/2) = 0.914 kN/m Live load on slab E-H/ 5-7 (two way slab) (living 2) Load Transferred to beam H5-H7 in a triangular form. Live load on slab E-H /5-7 = Live load on slab x (Lx/2) = 4 kN/m2 x (3.962/2) = 7.924 kN/m Convert the triangular load into UDL by applying a factor of 2/3. Live load from slab E-H/5-7 =7.924kN/m x 2/3 =5.283kN/m Total Live Load

= 0.914 kN/m + 5.283 kN/m = 6.197 kN/m DONE BY : EDWARD CHENG MUN KIT (0313466)


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Total Live Load Diagram

Ultimate Load Apply factor 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively. = (Total Dead Load x 1.4) + (Total Live Load x 1.6) = (15.667kN/m x 1.4) + (6.197N/m x 1.6) = 31.849 kN/m

DONE BY : EDWARD CHENG MUN KIT (0313466)


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Load Diagram Reactions UDL to Point Load: = (31.849kN/m x 3.962m) = 126.186kN In this case the reactions must be equal to the half the total load; = 126.186kN/2 = 63.092kN both acting up.

1.981m Shear Force Diagram

Bending Moment Diagram

At point H5, there is only a line, therefore there is no area = 0kN At point H7 = (1/2 x 1.981x 63.093) + (1/2 x 1.981 x -63.093) = 62.49 + (-62.49) =0

DONE BY : EDWARD CHENG MUN KIT (0313466)


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Ground Floor Beam F5-I5 Identify One Way Or Two Way Slab Indicating the Distribution of Load from Slab to Beam Ly = Longer side of slab Lx = Shorter side of slab When Ly/Lx > 2, it is a one way slab. When Ly/Lx <2 or = 2, it is a two way slab. Slab H –I / 5-7 (Terrace) Ly/Lx = 3962/1219 = 3.25 > 2 ( One way slab) Slab E-H/5-7 (Living 2) Ly/Lx = 4572/3962 = 1.154 < 2 ( Two way slab) Slab E-I / 3-5 (Living) Ly/Lx = 5791/4572 = 1.26 < 2 ( Two way slab)

Load Distribution Diagram To identify how much load would be transferred from the slab to each adjacent beam

DONE BY : EDWARD CHENG MUN KIT (0313466)


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Beam Analysis Calculation Ground Floor Beam F5-I5 4) Carries self weight - Dead Load 5) Slab Dead Load & Live Load • E-H / 5-7 (two way slab) • E-I / 3-5 (two way slab) 6) Brick wall – Dead Load

Dead Load Concrete Beam Self Weight

Brick Wall Load

= density x beam size = 24kN/m3 x (0.15 x 0.25)m2 = 0.9 kN/m = Wall Density x (thickness x height) = 19kN/m2 x (0.15 x 3)m = 8.55 kN/m

Dead load on slab E-H/5-7 (two way slab) (living 2) Load is transferred to beam F5-I5 in a trapezoidal form. Convert the trapezoidal load into UDL. Dead Load from slab E-H/5-7 = Dead load on slab x (Lx/2) = 3.6 kN/m2 x (3.962/2)m = 7.136 kN/m Dead load on slab E-I/3-5 (two way slab) (living) Load is transferred to beam F5-I5 in a trapezoidal form. Convert the trapezoidal load into UDL. Dead Load from slab E-I/3-5 = Dead load on slab x (Lx/2) = 3.6 kN/m2 x (4.572/2)m = 8.229 kN/m Total Dead Load for F5-H5 = 0.9 kN/m + 8.55 kN/m +7.136kN/m + 8.229kN/m = 24.815kN/m Total Dead Load for H5-I5 = 0.9 kN/m + 8.55 kN/m +8.229/m = 17.679kN/m

DONE BY : EDWARD CHENG MUN KIT (0313466)


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Total Dead Load Diagram

Live Load Live load on slab E-H/ 5-7 (two way slab) (living 2) Load Transferred to beam F5-I5 in a trapezoidal form. Convert the trapezoidal load into UDL. Live load on slab E-H /5-7 = Live load on slab x (Lx/2) = 4 kN/m2 x (3.962/2) = 7.924 kN/m Live load on slab E-I/ 3-5 (two way slab) (living) Load Transferred to beam F5-I5 in a trapezoidal form. Convert the trapezoidal load into UDL. Live load on slab E-I /3-5 = Live load on slab x (Lx/2) = 4 kN/m2 x (4.572/2) = 9.144 kN/m Total Live Load for F5-H5 = 7.924kN/m + 9.144kN/m = 17.068kN/m Total Live Load for H5-I5 = 9.144kN/m

DONE BY : EDWARD CHENG MUN KIT (0313466)


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Total Live Load Diagram

Ultimate Load Apply factor 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively. Total Dead Load for F5-H5 x 1.4 = 24.815kN/m x 1.4 = 34.741kN/m Total Dead Load for H5-I5 x 1.4 = 17.679kN/m x 1.4 = 24.75kN/m Total Live Load for F5-H5 x 1.6 = 17.068kN/m x 1.6 = 27.31kN/m Total Live Load for H5-I5 x 1.6 = 9.144kN/m x 1.6 = 14.63kN/m Ultimate Load for F5-H5 = 34.741kN/m + 27.31kN/m = 62.05kN/m Ultimate Load for H5-I5 = 24.75kN/m + 14.63kN/m = 39.38kN/m

DONE BY : EDWARD CHENG MUN KIT (0313466)


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Ultimate Load Diagram

Point Load from Secondary Beam H5-H7 = 31.849 kN/m

Total Load = 62.05kN/m x 3.048m = 189.128kN

Total Load = 39.38kN/m x 1.219m = 48kN

Reactions Σm=0 0 = 4.267Ra – 189.128(2.743) – 31.849(1.219) – 39.38(0.6095) 0 = 4.267Ra – 581.6 Ra = 581.6/4.267 Ra = 136.3kN Σfy=0 0= Rb-189.128 - 31.849 - 39.38 + 136.3 0 = Rb -124.05 Rb = 124.05kN

DONE BY : EDWARD CHENG MUN KIT (0313466)


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Load Diagram

Shear Force Diagram

(+) Bending Moment Diagram 0kN

At point F5, there is only a line, therefore there is no area = 0kN At point I5 = Area of Triangle (+) + Area of triangle (-) + Area of Trapezium (-) = (1/2 x 136.3 x 2.197) + (1/2 x -52.528 x 0.851) + (1/2 x -208.734 x 1.219) = 149.72 – 22.478 – 127.223 = 0kN

DONE BY : EDWARD CHENG MUN KIT (0313466)


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Ground Floor Beam A13-F13 Identify One Way Or Two Way Slab Indicating the Distribution of Load from Slab to Beam Ly = Longer side of slab Lx = Shorter side of slab When Ly/Lx > 2, it is a one way slab. When Ly/Lx <2 or = 2, it is a two way slab. Slab A –F / 10-13 (Wet Kitchen) Ly/Lx = 5486/3658 = 1.5 < 2 ( two way slab)

Load Distribution Diagram To identify how much load would be transferred from the slab to each adjacent beam

DONE BY : EDWARD CHENG MUN KIT (0313466)


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Beam Analysis Calculation Ground Floor Beam A13-F13 7) Carries self weight - Dead Load 8) Slab Dead Load & Live Load • A-F / 10-13 (two way slab) 9) Brick wall – Dead Load

Dead Load Concrete Beam Self Weight

Brick Wall Load

= density x beam size = 24kN/m3 x (0.15 x 0.25)m2 = 0.9 kN/m = Wall Density x (thickness x height) = 19kN/m2 x (0.15 x 3)m = 8.55 kN/m

Dead load on slab A-F/10-13 (two way slab) (wet kitchen) Load is transferred to beam A13-F13 in a trapezoidal form. Convert the trapezoidal load into UDL. Dead Load from slab A-F/10-13 = Dead load on slab x (Lx/2) = 3.6 kN/m2 x (3.658/2)m = 6.58 kN/m Total Dead Load for A13-F13 = 0.9 kN/m + 8.55 kN/m +6.58kN/m = 16.03kN/m

DONE BY : EDWARD CHENG MUN KIT (0313466)


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Total Dead Load Diagrams

Live Load Live load on slab A-F/ 10-13 (two way slab) (wet kitchen) Load Transferred to beam A13-F13 in a trapezoidal form. Convert the trapezoidal load into UDL. Live load on slab A-F /10-13 = Live load on slab x (Lx/2) = 3 kN/m2 x (3.658/2) = 5.49 kN/m Total Live Load for A13-F13 = 5.49kN/m Total Live Load Diagram

DONE BY : EDWARD CHENG MUN KIT (0313466)


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Ultimate Load Apply factor 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively. = (Total Dead Load x 1.4) + (Total Live Load x1.6) = (16.03kN/m x 1.4) + ( 5.49kn/M x 1.6) = 22.442kN/m + 8.784kN/m = 32.226kN/m

DONE BY : EDWARD CHENG MUN KIT (0313466)


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Load Diagram Reactions UDL to Point Load: = (31.226/m x 5.486) = 171.31kN/m In this case the reactions must be equal to the half the total load; = 171.31/2 = 85.59kN both acting up.

Shear Force Diagram

Bending Moment Diagram

At point A13, there is only a line, therefore there is no area = 0kN At point F13 = (1/2 x 2.743x 85.59) + (1/2 x 2.743x -85.59) = 117.386-117.386 = 0kN

DONE BY : EDWARD CHENG MUN KIT (0313466)


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Ground Floor Beam F13-I13 Identify One Way Or Two Way Slab Indicating the Distribution of Load from Slab to Beam Ly = Longer side of slab Lx = Shorter side of slab When Ly/Lx > 2, it is a one way slab. When Ly/Lx <2 or = 2, it is a two way slab. Slab F –I / 10-13 (Bedroom 3) Ly/Lx = 4267/3658 = 1.166 < 2 ( two way slab)

Load Distribution Diagram To identify how much load would be transferred from the slab to each adjacent beam

DONE BY : EDWARD CHENG MUN KIT (0313466)


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Beam Analysis Calculation Ground Floor Beam F13-I13 10) Carries self weight - Dead Load 11) Slab Dead Load & Live Load • F –I / 10-13 (two way slab) 12) Brick wall – Dead Load

Dead Load Concrete Beam Self Weight

Brick Wall Load

= density x beam size = 24kN/m3 x (0.15 x 0.25)m2 = 0.9 kN/m = Wall Density x (thickness x height) = 19kN/m2 x (0.15 x 3)m = 8.55 kN/m

Dead load on slab F –I / 10-13 (two way slab) (bedroom 3) Load is transferred to beam F13-I13 in a trapezoidal form. Convert the trapezoidal load into UDL. Dead Load from slab A-F/10-13 = Dead load on slab x (Lx/2) = 3.6 kN/m2 x (3.658/2)m = 6.58 kN/m Total Dead Load for F13-I13 = 0.9 kN/m + 8.55 kN/m +6.58kN/m = 16.03kN/m

DONE BY : EDWARD CHENG MUN KIT (0313466)


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Total Dead Load Diagram

Live Load Live load on slab F-I / 10-13 (two way slab) (bedroom 3) Load Transferred to beam F13-I13 in a trapezoidal form. Convert the trapezoidal load into UDL. Live load on slab F-I / 10-13 = Live load on slab x (Lx/2) = 1.5 kN/m2 x (3.658/2) = 2.744 kN/m Total Live Load for F13-I13 = 2.744kN/m

DONE BY : EDWARD CHENG MUN KIT (0313466)


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Total Live Load Diagram

Ultimate Load Apply factor 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively. = (Total Dead Load x 1.4) + (Total Live Load x1.6) = (16.03kN/m x 1.4) + ( 2.744kN/m x 1.6) = 22.442kN/m + 4.39 kN/m = 26.838kN/m Ultimate Load Diagram

DONE BY : EDWARD CHENG MUN KIT (0313466)


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Load Diagram Reactions UDL to Point Load: = (26.838/m x 4.267) = 114.52/m In this case the reactions must be equal to the half the total load; = 114.52 /2 = 57.258kN both acting up.

Shear Force Diagram

Bending Moment Diagram

At point F13, there is only a line, therefore there is no area = 0kN At point I13 = (1/2 x 2.1335x 57.258) + (1/2 x 2.1335x- 57.258) = 61.0797-61.0797 = 0kN

DONE BY : EDWARD CHENG MUN KIT (0313466)


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Ground Floor Beam A5’-E5’ Identify One Way Or Two Way Slab Indicating the Distribution of Load from Slab to Beam Ly = Longer side of slab Lx = Shorter side of slab When Ly/Lx > 2, it is a one way slab. When Ly/Lx <2 or = 2, it is a two way slab. Slab A –E / 5’6 (bathroom) Ly/Lx = 3962/1524 = 2.69 > 2 (one way slab) Slab A –E / 4’-5 (master bedroom) Ly/Lx = 3962/2134 = 1.8 < 2 (two way slab)

Load Distribution Diagram To identify how much load would be transferred from the slab to each adjacent beam

DONE BY : EDWARD CHENG MUN KIT (0313466)


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Beam Analysis Calculation Ground Floor Beam A5’-E5’ 13) Carries self weight - Dead Load 14) Slab Dead Load & Live Load • A-E / 5’ -6 (one way slab) • A –E /4-5’ (two way slab) 15) Brick wall – Dead Load

Dead Load Concrete Beam Self Weight

Brick Wall Load

= density x beam size = 24kN/m3 x (0.15 x 0.25)m2 = 0.9 kN/m = Wall Density x (thickness x height) = 19kN/m2 x (0.15 x 3)m = 8.55 kN/m

Dead load on slab A-E / 5’ -6 (one way slab) (bathroom) Load is transferred to beam A5’-E5’ from slab A-E / 5’ -6. Dead Load from slab A-E / 5’ -6 = Dead load on slab x (Lx/2) = 2.4 kN/m2 x (1.524/2)m = 1.8288 kN/m Dead load on slab A –E /4-5’ (two way slab) (master bedroom) Load is transferred to beam A5’-E5’ in a trapezoidal form. Convert the trapezoidal load into UDL. Dead Load from slab A –E /4-5’ = Dead load on slab x (Lx/2) = 3.6 kN/m2 x (2.134/2)m = 3.8412 kN/m Total Dead Load for A5’-E5’ = 0.9 kN/m + 8.55 kN/m +1.8288kN/m + 3.8412kN/m = 15.07kN/m

DONE BY : EDWARD CHENG MUN KIT (0313466)


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Total Dead Load Diagram

Live Load Live load on slab A-E / 5’ -6 (one way slab) (bathroom) Load Transferred to beam A5’-E5’ from slab A-E / 5’ -6. Live load on slab A-E / 5’ -6 = Live load on slab x (Lx/2) = 2 kN/m2 x (1.524/2) = 1.524kN/m Live load on slab A –E /4-5’ (two way slab) (master bedroom) Load Transferred to beam A5’-E5’ in a trapezoidal form. Convert the trapezoidal load into UDL. Live load on slab A –E /4-5’ = Live load on slab x (Lx/2) = 1.5 kN/m2 x (2.134/2) = 1.6005 kN/m Total Live Load

= 1.524 kN/m + 1.6005 kN/m = 3/1245kN/m

DONE BY : EDWARD CHENG MUN KIT (0313466)


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Total Live Load Diagram

Ultimate Load Apply factor 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively. = (Total Dead Load x 1.4) + (Total Live Load x1.6) = (15.07kN/m x 1.4) + ( 3.1245kN/m x 1.6) = 21.098kN/m + 4.9992kN/m = 26.0972kN/m

DONE BY : EDWARD CHENG MUN KIT (0313466)


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Load Diagram Reactions UDL to Point Load: = (26.0972/m x3.962) = 103.397kN/m In this case the reactions must be equal to the half the total load; = 1103.397/2 = 51.6985kN both acting up.

Shear Force Diagram

Bending Moment Diagram At point A5’, there is only a line, therefore there is no area = 0kN At point E5’ = (1/2 x 1.981x 51.6985) + (1/2 x 1.981x -51.6985) = 51.207 – 51.207 = 0kN

DONE BY : EDWARD CHENG MUN KIT (0313466)


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Ground Floor Beam A4-A6 Identify One Way Or Two Way Slab Indicating the Distribution of Load from Slab to Beam Ly = Longer side of slab Lx = Shorter side of slab When Ly/Lx > 2, it is a one way slab. When Ly/Lx <2 or = 2, it is a two way slab. Slab A –E / 5’6 (bathroom) Ly/Lx = 3962/1524 = 2.69 > 2 (one way slab) Slab A –E / 4’-5 (master bedroom) Ly/Lx = 3962/2134 = 1.8 < 2 (two way slab)

Load Distribution Diagram To identify how much load would be transferred from the slab to each adjacent beam

DONE BY : EDWARD CHENG MUN KIT (0313466)


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Beam Analysis Calculation Ground Floor Beam A4-A6 16) Carries self weight - Dead Load 17) Slab Dead Load & Live Load • A –E /4-5’ (two way slab) 18) Brick wall – Dead Load

Dead Load Concrete Beam Self Weight

Brick Wall Load

= density x beam size = 24kN/m3 x (0.15 x 0.25)m2 = 0.9 kN/m = Wall Density x (thickness x height) = 19kN/m2 x (0.15 x 3)m = 8.55 kN/m

Dead load on slab A –E /4-5’ (two way slab) (master bedroom) Load is transferred to beam A4-A6 in a triangular form. Dead Load from slab A –E /4-5’ = Dead load on slab x (Lx/2) = 3.6 kN/m2 x (2.134/2)m = 3.8412 kN/m Convert the triangular load into UDL by applying a factor of 2/3. Dead Load from slab E-H/5-7 = 3.8412kN/m x 2/3 = 2.561kN/m Total Dead Load for A4-A5’ = 0.9 kN/m + 8.55 kN/m + 2.561kN/m = 12.01kN/m Total Dead Load for A5’-A6 = 0.9kNm + 8.55kN/m = 9.45kN/m

DONE BY : EDWARD CHENG MUN KIT (0313466)


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Total Dead Load Diagrams

Live Load Live load on slab A –E /4-5’ (two way slab) (master bedroom) Load is transferred to beam A4-A6 in a triangular form. Live Load from slab A –E /4-5’ = Live load on slab x (Lx/2) = 1.5 kN/m2 x (2.134/2)m = 1.6005 kN/m Convert the triangular load into UDL by applying a factor of 2/3. Live Load from slab A –E /4-5’ = 1.6005kN/m x 2/3 = 1.067kN/m Total Live Load for A4-A5’ =1.067kN/m Total Live Load for A5’-A6 = 0kN/m

DONE BY : EDWARD CHENG MUN KIT (0313466)


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Total Live Load Diagram

Ultimate Load Total Dead Load for A4-A5’x 1.4 = 12.01kN/m x 1.4 = 16.814kN/m Total Dead Load for A5’-A6 x 1.4 = 9.45kN/m x 1.4 = 13.23kN/m Total Live Load for A4-A5’ x 1.6 = 1.067kN/m x 1.6 = 1.707kN/m Total Live Load for A5’-A6 = 0kN/m Ultimate Load for A4-A5’ = 16.814kN/m + 1.707kN/m = 28.7kN/m Ultimate Load for H5-I5 = 13.23knM

DONE BY : EDWARD CHENG MUN KIT (0313466)


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Ultimate Load Diagram

Point Load from Secondary Beam (A5’-E5’ ) = 26.0972kN

Total Load = 28.7kN/m x 2.134m = 61.246kN

Total Load = 13.23kN/m x 1.199m = 14.429kN

Reactions Σm=0 0 = 3.333Ra – 61.246(2.266) – 26.0972(1.199) – 13.23(0.5995) 0 = 3.333Ra – 178 Ra = 178/3.333 Ra = 53.41kN Σfy=0 0= Rb - 61.246 - 26.0972 – 13.23 + 53.41 0 = Rb - 47.163 Rb = 47.163kN

DONE BY : EDWARD CHENG MUN KIT (0313466)


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Load Diagram

Shear Force Diagram

Bending Moment Diagram

At point A4, there is only a line, therefore there is no area = 0kN At point A6 = Area of Triangle (+) + Area of triangle (-) + Area of Trapezium (-) = (1/2 x 53.41 x 1.86) + (1/2 x –7.836 x 0.274) + (1/2 x -51.10 x 1.199) = 49.67 - 49.67 = 0kN

DONE BY : EDWARD CHENG MUN KIT (0313466)


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Column Analysis Calculation Column A13 Dead Load

Dead Load on Flat Roof Assume slab self weight = 1.0kN/m2 Area of Slab acting on Column A13 Dead Load from flat roof slab

= 2.743m x 1.829m = 5.017m2 = 5.017 m2 x 1.0kN/m2 = 5.017kN

Assume roof beam self weight = 0.9kN/m2 Roof beam self weight = 0.9kN/m2 x ( 1.829m+2.743m) = 4.1148kN Total Dead Load

= 5.017kN + 4.1148kN = 9.1318kN

Dead Load on First Floor Concrete Beam Self Weight Brick Wall Load Bedroom Slab Total Deal Load

= 0.9kN/m2 x (1.829m+2.743m) = 4.1148kN = 8.55kN/m2 x (1.829m + 2.743m) = 39.0906kN = 3.6kN/m2 x (1.829m x 2.743m) = 18.0610kN = 4.1148kN + 39.0906kN + 18.0610kN = 61.26kN DONE BY : EDWARD CHENG MUN KIT (0313466)


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Dead Load on Ground Floor Concrete Beam Self Weight Brick Wall Load Wet Kitchen Slab

= 0.9kN/m2 x (1.829m + 2.743m) = 4.11kN 2 = 8.55 kN/m x (1.829m + 2.743m) = 39.09 kN/m = 3.6 kN/m2 x (2.829m x 2.743m) = 18.06kN/m

Total Dead Load

=4.11kN + 39.09kN + 18.06kN = 61.26kN

Total Dead Load

= 9.1318kN + 61.26kN + 61.26kN = 131.65kN

Live Load Live Load on Flat Roof

Roof = 0.5 kN/m2 x (1.829m x 2.743m) = 2.586kN

DONE BY : EDWARD CHENG MUN KIT (0313466)


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Live Load on First Floor

Bedroom

= 1.5 kN/m2 x (1.829m x 2.743m) = 7.53kN

Live Load on Ground Floor

Wet Kitchen = 3.0 kN/m2 x (1.829m x 2.743m) = 15.716kN Total Live Load

= 2.586kN + 7.53kN + 15.716kN = 25.832kN

Ultimate Load = (Total Dead Load x 1.4) + (Total Live Load x 1.6) = (131.65kN x 1.4) + (25.832kN x 1.6) = 225.64kN

DONE BY : EDWARD CHENG MUN KIT (0313466)


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Column Analysis Calculation Column E7 Dead Load Dead Load on Flat Roof

Assume slab self weight = 1.0kN/m2 Area of Slab acting on Column E7 Dead Load from flat roof slab

= 4.267m x 1.981m = 8.453m2 = 8.453 m2 x 1.0kN/m2 = 8.453kN

Assume roof beam self weight = 0.9kN/m2 Roof beam self weight = 0.9kN/m2 x ( 1.219m + 1.981m + 0.762m) = 3.566kN Total Dead Load

= 8.453kN + 3.566kN = 12.019kN

Dead Load on First Floor Concrete Beam Self Weight Brick Wall Load Corridor Slab Corridor Slab Total Deal Load

= 0.9kN/m2 x (1.219m + 1.981m + 0.762m) = 3.566kN = 8.55kN/m2 x (1.219m + 0.762m) = 16.938kN = 2.4 N/m2 x (1.981m x 0.762m) = 3.6228kN = 2.4 N/m2 x (1.981m x 1.676m) = 7.968kN = 3.566kN + 16.938kN + 3.6228kN + 7.968kN = 31.095kN DONE BY : EDWARD CHENG MUN KIT (0313466)


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Dead Load on Ground Floor Concrete Beam Self Weight Brick Wall Load Corridor Slab Living Slab Total Dead Load

Total Dead Load

= 0.9kN/m2 x (1.219m +1.981m + 0.762m + 1.676) = 5.07kN 2 = 8.55 kN/m x (1.219m +1.981m + 0.762m + 1.676) = 48.2 kN/m = 2.4 kN/m2 x (1.219m x 1.981m) = 5.79kN =3.6 kN/m2 x ( 1.676x1.981m) =11.95kN =5.07kN + 48.2 kN/m + 5.79kN + 11.95kN = 71.01kN = 12.019kN + 31.095kN + 71.01kN = 114.11kN

Live Load Live Load on Flat Roof

Roof = 0.5 kN/m2 x (4.267m x 1.981m) = 4.226kN

DONE BY : EDWARD CHENG MUN KIT (0313466)


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Live Load on First Floor

Corridor

= 1.5 kN/m2 x (6.071m2) = 9.106kN

Live Load on Ground Floor

Corridor Living

= 1.5kN/m2 x (1.219m x 1.981m) = 3.622kN = 4.0kN/m2 x (1.676x1.981m) = 12.28kN

Total Live Load

= 4.226kN + 9.106kN + 3.622kN + 12.28kN = 29.234kN

Ultimate Load = (Total Dead Load x 1.4) + (Total Live Load x 1.6) = (114.11kN x 1.4) + (29.234kN x 1.6) = 206.51kN

DONE BY : EDWARD CHENG MUN KIT (0313466)


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Column Analysis Calculation Column I10 Dead Load Dead Load on Flat Roof

Assume slab self weight = 1.0kN/m2 Area of Slab acting on Column I10 Dead Load from flat roof slab

= 3.658m x 2.895m = 10.589m2 = 10.589 m2 x 1.0kN/m2 = 10.589kN

Assume roof beam self weight = 0.9kN/m2 Roof beam self weight = 0.9kN/m2 x ( 1.829m +1.829m + 2.895m) = 5.897kN Total Dead Load

= 10.589kN + 5.897kN = 16.486kN

DONE BY : EDWARD CHENG MUN KIT (0313466)


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Dead Load on First Floor Concrete Beam Self Weight Brick Wall Load Living Slab Bedroom Slab Total Deal Load

= 0.9kN/m2 x ( 1.829m +1.829m + 2.895m) = 5.897kN

= 8.55kN/m2 x (1.829m +1.829m + 2.895m) = 56.028kN = 3.6 N/m2 x (1.829m x 2.895m) = 19.06kN = 3.6 N/m2 x (1.829m x 2.895m) = 19.06kN = 5.897kN + 56.028kN + 19.06kN + 19.06kN = 100.047kN

Dead Load on Ground Floor Concrete Beam Self Weight Brick Wall Load Dining Slab Bedroom Slab

= 0.9kN/m2 x ( 1.829m +1.829m + 2.895m) = 5.897kN 2 = 8.55kN/m x (1.829m +1.829m + 2.895m) = 56.028kN =3.6 kN/m2 x ( 1.829mx2.895m) =19.0618kN =3.6 kN/m2 x ( 1.829mx2.895m) =19.0618kN DONE BY : EDWARD CHENG MUN KIT (0313466)


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Total Dead Load

=5.897kN + 56.028kN + 19.0618kN + 19.0618kN = 100.47kN

Total Dead Load

= 16.486kN + 100.047kN + 100.47kN = 216.58kN

Live Load Live Load on Flat Roof

Roof = 0.5 kN/m2 x (3.658m x 2.895m) = 5.294kN Live Load on First Floor

Living Bedroom

= 4.0 N/m2 x (1.829m x 2.895m) = 21.179kN = 1.5 N/m2 x (1.829m x 2.895m) = 7.942kN

DONE BY : EDWARD CHENG MUN KIT (0313466)


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Live Load on Ground Floor

Dining Bedroom

= 2.0 kN/m2 x ( 1.829mx2.895m) =10.589kN =1.5 kN/m2 x ( 1.829mx2.895m) =7.942kN

Total Live Load

= 5.294kN + 21.179kN + 7.942kN + 10.589kN + 7.942kN = 52.942kN

Ultimate Load = (Total Dead Load x 1.4) + (Total Live Load x 1.6) = (216.58kN x 1.4) + (52.942kN x 1.6) = 387.91kN

DONE BY : EDWARD CHENG MUN KIT (0313466)


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Column Analysis Calculation Column A4 Dead Load Dead Load on Flat Roof

Assume slab self weight = 1.0kN/m2 Area of Slab acting on Column A4 Dead Load from flat roof slab

= 2.680m x 3.474m = 9.31m2 = 9.31m2 x 1.0kN/m2 = 9.31kN

Assume roof beam self weight = 0.9kN/m2 Roof beam self weight = 0.9kN/m2 x ( 3.474) = 3.126kN Total Dead Load

= 9.31kN + 3.126kN = 12.436kN

DONE BY : EDWARD CHENG MUN KIT (0313466)


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Dead Load on First Floor Concrete Beam Self Weight Brick Wall Load Bathroom Slab Bedroom Slab Total Deal Load

= 0.9kN/m2 x ( 2.680m + 3.474m) = 5.539kN

= 8.55kN/m2 x (2.680m + 3.474m) = 52.6167kN = 2.4 N/m2 x (1.737 x 2.680m) = 11.172kN = 3.6 N/m2 x (1.737 x 2.680m) = 16.758kN = 5.539kN + 52.6167kN + 11.172kN + 16.758kN = 86.086kN

DONE BY : EDWARD CHENG MUN KIT (0313466)


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Dead Load on Ground Floor Concrete Beam Self Weight Brick Wall Load Entrance Slab Bedroom Slab

= 0.9kN/m2 x ( 2.680m + 3.474m) = 5.539kN 2 = 8.55kN/m x (2.680m + 3.474m) = 52.6167kN = 3.6 N/m2 x (1.737 x 2.680m) = 16.758kN = 3.6 N/m2 x (1.737 x 2.680m) = 16.758kN

Total Dead Load

= 5.539kN + 52.6167kN + 16.758kN + 16.758kN = 86.086kN

Total Dead Load

= 12.436kN + 86.086kN + 86.086kN = 172.608kN

DONE BY : EDWARD CHENG MUN KIT (0313466)


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Live Load Live Load on Flat Roof

Roof = 0.5 kN/m2 x (2.680m x 3.474m) = 4.655kN Live Load on First Floor

Bathroom Bedroom

= 2.0 N/m2 x (1.737 x 2.680m) = 8.834kN = 1.5 N/m2 x (1.737 x 2.680m) = 13.251kN

DONE BY : EDWARD CHENG MUN KIT (0313466)


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Live Load on Ground Floor

Entrance Bedroom

= 2.0 N/m2 x (1.737 x 2.680m) = 8.834kN = 1.5 N/m2 x (1.737 x 2.680m) = 13.251kN

Total Live Load

= 4.655kN + 8.834kN + 13.251kN + 8.834kN + 13.251kN = 48.825kN

Ultimate Load = (Total Dead Load x 1.4) + (Total Live Load x 1.6) = (172.608kN x 1.4) + (48.825kN x 1.6) = 319.81kN

DONE BY : EDWARD CHENG MUN KIT (0313466)


SCHOOL OF ARCHITECTURE, BUILDING & DESIGN Research Unit for Modern Architecture Studies in Southeast Asia (MASSA) Bachelor of Science (Honours) (Architecture)

Building Structure [ARC 2523] Project 2 Extension of a R.C. Bungalow (

Individual Work)

Ee xin hua

0314089


PROJECT 2: EXTENSION OF A R.C BUNGALOW

Identify One Way Or Two Way Slab Indicating the Distribution of Load from Slab to Beam Ly = Longer side of slab Lx = Shorter side of slab When Ly/Lx > 2, it is a one way slab. When Ly/Lx <2 or = 2, it is a two way slab. (Toilet) Ly/Lx = 3962/3658 = 1.1 < 2 (Two way slab)

Load Distribution Diagram To identify how much load would be transferred from the slab to each adjacent beam

Done by Ee Xin Hua 0314089


PROJECT 2: EXTENSION OF A R.C BUNGALOW

Beam Analysis Calculation Ground Floor Beam A/6-7 1) Carries self-weight – Dead load 2) Slab Dead Load & Live Load  A-D/6-7 ( Two way slab ) 3) Brick wall – Dead Load

Dead Load Concrete Beam Self Weight

Brick Wall Load

= density x beam size = 24kN/m3 x (0.15 x 0.25)m2 = 0.9 kN/m

= Wall Density x (thickness x height) = 19kN/m2 x (0.15 x 3)m = 8.55 kN/m

Dead load on slab A/6-7 (two way slab) (Toilet) Load is transferred to beam A/4-6 in a trapezoidal form. Convert the trapezoidal load into UDL. Dead Load from slab A-D/6-7 = Dead load on slab x (Lx/2) x2/3 = 2.4kN/m2 x (1.524/2) m x (2/3) = 1.22kN/m

Total Dead Load Total Dead Load (Toilet)

= 0.9kN/m + 8.55kN/m + 1.22Kn/m = 10.67kN/m

Done by Ee Xin Hua 0314089


PROJECT 2: EXTENSION OF A R.C BUNGALOW

Total Dead Load Diagram

Done by Ee Xin Hua 0314089


PROJECT 2: EXTENSION OF A R.C BUNGALOW

Live Load Live load on slab A-E/4-6 (two way slab) (Bedroom) Load is transferred to beam A/4-6 in a trapezoidal form. Convert the trapezoidal load into UDL. Live load on slab A-E/4-6= Live load on slab x (Lx/2) x2/3 . = 2.0kN/m2 x (1.524/2) x (2/3) = 1.02kN/m Total Live Load Diagram

Ultimate Load Apply factor 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively. = (Total Dead Load x 1.4) + (Total Live Load x 1.6) = (10.67kN/m2 x 1.4) + (1.02kN/m x 1.6) = 14.94kN/m + 1.63kN/m = 16.57kN/m

Done by Ee Xin Hua 0314089


PROJECT 2: EXTENSION OF A R.C BUNGALOW

Load Diagram Reaction = (16.57kN/m x 1.524 m) 2 = 12.62kN

Shear Force Diagram

Bending Moment Diagram A1=A2 = (1/2 x 0.76 x 12.62) = 4.80kNm

Done by Ee Xin Hua 0314089


PROJECT 2: EXTENSION OF A R.C BUNGALOW

Identify One Way Or Two Way Slab Indicating the Distribution of Load from Slab to Beam Ly = Longer side of slab Lx = Shorter side of slab When Ly/Lx > 2, it is a one way slab. When Ly/Lx <2 or = 2, it is a two way slab. (Bedroom) Ly/Lx = 3962/3658 = 1.1 < 2 (Two way slab)

Load Distribution Diagram To identify how much load would be transferred from the slab to each adjacent beam

Done by Ee Xin Hua 0314089


PROJECT 2: EXTENSION OF A R.C BUNGALOW

Beam Analysis Calculation Ground Floor Beam A/4-6 1) Carries self-weight – Dead load 2) Slab Dead Load & Live Load  A-E/4-6 ( Two way slab ) 3) Brick wall – Dead Load

Dead Load Concrete Beam Self Weight

Brick Wall Load

= density x beam size = 24kN/m3 x (0.15 x 0.25)m2 = 0.9 kN/m

= Wall Density x (thickness x height) = 19kN/m2 x (0.15 x 3)m = 8.55 kN/m

Dead load on slab A-E/4-6 (two way slab) (Bedroom) Load is transferred to beam A/4-6 in a trapezoidal form. Convert the trapezoidal load into UDL. Dead Load from slab A-E/4-6 = Dead load on slab x (Lx/2) x2/3 = 3.6kN/m2 x (3.658/2) m x 2/3 = 4.39kN/m

Total Dead Load Total Dead Load (Bedroom)

= 0.9kN/m + 8.55kN/m + 4.39kN/m = 13.84kN/m

Done by Ee Xin Hua 0314089


PROJECT 2: EXTENSION OF A R.C BUNGALOW

Total Dead Load Diagram

Done by Ee Xin Hua 0314089


PROJECT 2: EXTENSION OF A R.C BUNGALOW

Live Load Live load on slab A-E/4-6 (two way slab) (Bedroom) Load is transferred to beam A/4-6 in a trapezoidal form. Convert the trapezoidal load into UDL. Live load on slab A-E/4-6= Live load on slab x (Lx/2) x2/3 . = 1.5kN/m2 x (3.658/2) x (2/3) = 1.829kN/m Total Live Load Diagram

Ultimate Load Apply factor 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively. = (Total Dead Load x 1.4) + (Total Live Load x 1.6) = (16.09kN/m2 x 1.4) + (1.829kN/m x 1.6) = 22.53kN/m + 2.93kN/m = 25.46kN/m

Done by Ee Xin Hua 0314089


PROJECT 2: EXTENSION OF A R.C BUNGALOW

Load Diagram Reaction = (= (25.46kN/m x 3.658 m) 2 = 46.57kN

Shear Force Diagram

Bending Moment Diagram A1=A2 = (1/2 x 1.83 x 46.57) = 42.59kNm

Done by Ee Xin Hua 0314089


PROJECT 2: EXTENSION OF A R.C BUNGALOW

Identify One Way Or Two Way Slab Indicating the Distribution of Load from Slab to Beam Ly = Longer side of slab Lx = Shorter side of slab When Ly/Lx > 2, it is a one way slab. When Ly/Lx <2 or = 2, it is a two way slab. (Corridor) Ly/Lx = 1220/1067 = 1.14 < 2 (Two way slab) (Servant) Ly/Lx = 3658/2743 = 1.33 < 2 (Two way slab) (Dry Kitchen) Ly/Lx = 3658/1219 = 3.0> 2 (One way slab)

Load Distribution Diagram To identify how much load would be transferred from the slab to each adjacent beam

Done by Ee Xin Hua 0314089


PROJECT 2: EXTENSION OF A R.C BUNGALOW

Beam Analysis Calculation Ground Floor Beam D/8-10 1) Carries self-weight – Dead load 2) Slab Dead Load & Live Load  C-D / 9–10 ( Two way slab )  D-E / 8-10 (One way slab )  B-D / 8-9 ( Two way slab ) 3) Brick wall – Dead Load

Dead Load Concrete Beam Self Weight

Brick Wall Load

= density x beam size = 24kN/m3 x (0.15 x 0.25)m2 = 0.9 kN/m

= Wall Density x (thickness x height) = 19kN/m2 x (0.15 x 3)m = 8.55 kN/m

Dead load on slab C-D / 9–10 (two way slab) (Corridor) Load is transferred to beam D/8-10 from slab C-D / 9–10. Dead Load from slab C-D / 9–10 = Dead load on slab x (Lx/2) = 2.4kN/m2 x (1.07/2) m = 1.28kN/m Dead load on slab D-E / 8-10 (one way slab) (Dry Kitchen) Load is transferred to beam D/8-10 from slab D-E / 8-10 Dead Load from slab D-E / 8-10 = Dead load on slab x (Lx/2) = 3.6kN/m2 x (1.219/2) m = 2.19kN/m Dead load on slab B-D / 8-9 (two way slab) (Servant) Load is transferred to beam D/8-10 in a trapezoidal form. Done by Ee Xin Hua 0314089


PROJECT 2: EXTENSION OF A R.C BUNGALOW

Convert the trapezoidal load into UDL. Dead Load from slab B-D / 8-9 = Dead load on slab x (Lx/2) x 2/3 = 3.6kN/m2 x (3.66/2) m x 2/3 = 4.39kN/m

Total Dead Load Total Dead Load (Dry Kitchen)

= 0.9kN/m + 8.55kN/m + 2.19kN/m = 11.64kN/m

Total Dead Load (Servant)

= 0.9kN/m + 8.55kN/m + 4.39kN/m = 13.84kN/m

Total Dead Load (Corridor)

= 0.9kN/m + 8.55kN/m + 1.28kN/m = 10.73kN/m

Live Load Live load on slab C-D / 9–10 (two way slab) (Corridor) Load Transferred to beam D/8-10 from slab C-D / 9–10 Live load on slab C-D / 9–10 = Live load on slab x (Lx/2) = 1.5kN/m2 x (1.07/2) m = 0.80kN/m Live load on slab D-E / 8-10 (one way slab) (Dry Kitchen) Load Transferred to beam D/8-10 from slab D-E / 8-10. Live load on slab D-E / 8-10 = Live load on slab x (Lx/2) = 3.0kN/m2 x (1.219/2) m = 1.83kN/m Live load on slab B-D / 8-9 (two way slab) (Servant) Load Transferred to beam D/8-10 from slab B-D / 8-9. Live load on slab B-D / 8-9 = Live load on slab x (Lx/2) x2/3 = 1.5kN/m2 x (3.66/2) m x 2/3 = 1.83kN/m

Done by Ee Xin Hua 0314089


PROJECT 2: EXTENSION OF A R.C BUNGALOW

Ultimate Load Apply factor 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively. = (Total Dead Load x 1.4) + (Total Live Load x 1.6) Dry Kitchen

= (11.64kN/m2 x 1.4) + (1.83kN/m x 1.6) = 16.3kN/m + 2.93kN/m = 19.23kN/m

Servant

= (13.84kN/m2 x 1.4) + (1.83kN/m x 1.6) = 19.38kN/m + 2.93kN/m = 22.31kN/m

Corridor

= (10.73kN/m2 x 1.4) + (0.8kN/m x 1.6) = 15.02kN/m + 1.28kN/m = 16.3kN/m

Point load from secondary beam = 54.42kN/m

Total Load = 41.54kN/m x 2.438m = 101.27kN

Total Load = 35.53kN/m x 1.1220m = 43.35kN

Reactions Σm = 0 0 = 3.658Ra – 101.27(2.439) – 54.22(1.22) – 43.35(0.61) = 3.658Ra – 247.0 – 66.15 – 26.44 Done by Ee Xin Hua 0314089


PROJECT 2: EXTENSION OF A R.C BUNGALOW

= 3.658Ra – 339.59 3.658Ra = 339.59 Ra = 92.8439kN Σy = 0 0 = 92.8439 – 101.27 – 54.42 -43.35 + RB = -106.2051+ Rb Rb = 106.2051kN

Done by Ee Xin Hua 0314089


PROJECT 2: EXTENSION OF A R.C BUNGALOW

Load Diagram

Shear Force 92.84/101.27 = x / 2.438 x = 2.24

Bending Moment Diagram A1 = ½ x (2.24)(92.84) = 103.98kNm A2 = ½ x (0.2031)(8.4351) = 0.85kNm A3 = ½ x (62.8551 + 106.2051) x 1.22 = 103.126kNm A1 = A2 + A3 = 0.85 + 103.126 = 103.98

Done by Ee Xin Hua 0314089


PROJECT 2: EXTENSION OF A R.C BUNGALOW

Identify One Way Or Two Way Slab Indicating the Distribution of Load from Slab to Beam Ly = Longer side of slab Lx = Shorter side of slab When Ly/Lx > 2, it is a one way slab. When Ly/Lx <2 or = 2, it is a two way slab. (Servant) Ly/Lx = 2743/2438 = 1.13< 2 (Two way slab) (Dry Kitchen) Ly/Lx = 3658/1219 = 3.0> 2 (One way slab) (Stairs) Ly/Lx = 3962/2438 = 1.63< 2 (Two way slab)

Load Distribution Diagram To identify how much load would be transferred from the slab to each adjacent beam

Done by Ee Xin Hua 0314089


PROJECT 2: EXTENSION OF A R.C BUNGALOW

Beam Analysis Calculation Ground Floor Beam A-E/8 1) Carries self-weight – Dead load 2) Slab Dead Load & Live Load  A-D / 8-9 ( Two way slab )  D-E / 8-10 ( Two way slab )  A-E / 7-8 ( Two way slab ) 3) Brick wall – Dead Load

Dead Load Concrete Beam Self Weight

Brick Wall Load

= density x beam size = 24kN/m3 x (0.15 x 0.25)m2 = 0.9 kN/m

= Wall Density x (thickness x height) = 19kN/m2 x (0.15 x 3)m = 8.55 kN/m

Dead load on slab A-D / 8-9 (two way slab) (Servant) Load is transferred to beam A-E /8 from slab A-D / 8-9. Dead Load from slab A-D / 8-9 = Dead load on slab x (Lx/2) x 2/3 = 3.6kN/m2 x (2.438/2) m x 2/3 = 4.39kN/m Dead load on slab D-E / 8-10 (one way slab) (Dry Kitchen) Load is transferred to beam A-E/8 in a trapezoidal form. Convert the trapezoidal load into UDL. Dead Load from slab D-E / 8-10 = Dead load on slab x (Lx/2) X 2/3 = 3.6kN/m2 x (1.219/2) m x 2/3 = 2.19kN/m

Done by Ee Xin Hua 0314089


PROJECT 2: EXTENSION OF A R.C BUNGALOW

Dead load on slab A-E / 7-8 (two way slab) (Stairs) Load is transferred to beam A-E/8 in a trapezoidal form. Convert the trapezoidal load into UDL. Dead Load from slab A-E / 7-8

Total Dead Load Total Dead Load (Servant)

= Dead load on slab x (Lx/2) = 3.6kN/m2 x (2.438/2) m = 4.39kN/m

= 0.9kN/m + 8.55kN/m + 4.39kN/m = 13.84kN/m

Total Dead Load (Dry Kitchen)

= 0.9kN/m + 8.55kN/m + 2.19kN/m = 11.64kN/m

Total Dead Load (Corridor)

= 0.9kN/m + 8.55kN/m + 4.39kN/m = 13.84kN/m

Live Load Dead load on slab A-D / 8-9 (two way slab) (Servant) Load is transferred to beam A-E/8 from slab A-D / 8-9. Live load on slab A-D / 8-9 = Live load on slab x (Lx/2) x (2/3) = 1.5kN/m2 x (2.438/2) x (2/3) = 1.83kN/m Dead load on slab D-E / 8-10 (one way slab) (Dry Kitchen) Load is transferred to beam A-E/8 in a trapezoidal form. Convert the trapezoidal load into UDL. Live load on slab D-E / 8-10 = Live load on slab x (Lx/2) x2/3 . = 3.0kN/m2 x (1.219/2) x (2/3) = 1.83kN/m Dead load on slab A-E / 7-8 (two way slab) (Stairs) Load is transferred to beam A-E/8 in a trapezoidal form. Convert the trapezoidal load into UDL. Live load on slab A-E / 7-8 = Live load on slab x (Lx/2) = 2.0kN/m2 x (2.438/2) = 2.438kN/m

Done by Ee Xin Hua 0314089


PROJECT 2: EXTENSION OF A R.C BUNGALOW

Ultimate Load Apply factor 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively. = (Total Dead Load x 1.4) + (Total Live Load x 1.6)

Servant

= (13.84kN/m2 x 1.4) + (1.83kN/m x 1.6) = 19.38kN/m + 2.93kN/m = 22.308kN/m

Dry Kitchen

= (11.64kN/m2 x 1.4) + (1.83kN/m x 1.6) = 16.30kN/m + 2.93kN/m = 19.23kN/m

Stairs

= (13.84kN/m2 x 1.4) + (2.438kN/m x 1.6) = 19.38kN/m + 3.9kN/m = 23.28kN/m

Point load from secondary beam = 57.84kN/m

Total Load = 45.59kN/m x 2.743m = 125.05kN

Total Load = 42.51kN/m x 1.219m = 51.82kN

Reactions Σm = 0 0 = 3.962Ra – 125.05(2.5905) – 57.84(1.219) – 51.82(0.61) = 3.962Ra – 323.94 – 70.51 – 31.61 Done by Ee Xin Hua 0314089


PROJECT 2: EXTENSION OF A R.C BUNGALOW

= 3.658Ra – 426.06 3.962Ra = 426.06 Ra = 107.54kN Σfy = 0 0 = 107.54 – 125.05 – 57.84 -51.82+ RB = -127.17+ Rb Rb = 127.17kN

Done by Ee Xin Hua 0314089


PROJECT 2: EXTENSION OF A R.C BUNGALOW

Load Diagram

Shear Force 107.54/125.05 = x / 2.743 x = 2.36

Bending Moment Diagram A1 = ½ x (2.36)(107.54) = 126.9kNm A2 = ½ x (0.383)(17.5) = 3.353kNm A3 = ½ x (75.35 + 127.17) x 1.219 = 123.44kNm A1 = A2 + A3 = 123.44+3.353 = 126.9kN/m

Done by Ee Xin Hua 0314089


PROJECT 2: EXTENSION OF A R.C BUNGALOW

Identify One Way Or Two Way Slab Indicating the Distribution of Load from Slab to Beam Ly = Longer side of slab Lx = Shorter side of slab When Ly/Lx > 2, it is a one way slab. When Ly/Lx <2 or = 2, it is a two way slab. (Toilet) Ly/Lx = 3048/2458 = 1.25 < 2 (Two way slab) (Corridor) Ly/Lx = 2438/1219 = 2 < 2 (Two way slab)

Load Distribution Diagram To identify how much load would be transferred from the slab to each adjacent beam

Done by Ee Xin Hua 0314089


PROJECT 2: EXTENSION OF A R.C BUNGALOW

Beam Analysis Calculation First Floor Beam H/5-6 1) Carries self-weight – Dead load 2) Slab Dead Load & Live Load  F-H/5-6 ( Two way slab )  H-I/5-6 (Two way slab ) 3) Brick wall – Dead Load

Dead Load Concrete Beam Self Weight

Brick Wall Load

= density x beam size = 24kN/m3 x (0.15 x 0.25)m2 = 0.9 kN/m

= Wall Density x (thickness x height) = 19kN/m2 x (0.15 x 3)m = 8.55 kN/m

Dead load on slab F-H/5-6 (two way slab) (Toilet) Load is transferred to beam H/5-6 in a trapezoidal form. Convert the trapezoidal load into UDL. Dead Load from slab F-H/5-6 = Dead load on slab x (Lx/2) x2/3 = 2.4kN/m2 x (2.438/2) m x 2/3 = 1.95kN/m Dead load on slab H–I / 5-6 (two way slab) (Corridor) Load is transferred to beam H/5-6 from slab H-I/5-6. Dead Load from slab H-I/5-6 = Dead load on slab x (Lx/2) = 2.4kN/m2 x (1.219/2) m = 1.46kN/m Total Dead Load Total Dead Load

= 0.9kN/m + 8.55kN/m + 1.95kN/m + 1.46kN/m = 12.86kN/m

Done by Ee Xin Hua 0314089


PROJECT 2: EXTENSION OF A R.C BUNGALOW

Total Dead Load Diagram

Live Load

Done by Ee Xin Hua 0314089


PROJECT 2: EXTENSION OF A R.C BUNGALOW

Live load on slab F-H/5-6 (two way slab) (Toilet) Load is transferred to beam H/5-6 in a trapezoidal form. Convert the trapezoidal load into UDL. Live load on slab F-H/5-6= Live load on slab x (Lx/2) x2/3 . = 2.0kN/m2 x (2.438/2) x 2/3 m = 1.63kN/m Live load on slab H窶的 / 5-6 (two way slab) (Corridor) Load is transferred to beam H/5-6 from slab H-I/5-6. Dead Load from slab H-I/5-6 = Live load on slab x (Lx/2) = 1.5kN/m2 x (1.219/2) = 0.91kN/m Total Live Load Total Live Load

= 1.83kN/m + 0.91kN/m = 2.74kN/m

Total Live Load Diagram

Done by Ee Xin Hua 0314089


PROJECT 2: EXTENSION OF A R.C BUNGALOW

Ultimate Load Apply factor 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively. = (Total Dead Load x 1.4) + (Total Live Load x 1.6) = (12.86kN/m2 x 1.4) + (2.74kN/m x 1.6) = 18.0kN/m + 4.38kN/m = 22.384kN/m

Done by Ee Xin Hua 0314089


PROJECT 2: EXTENSION OF A R.C BUNGALOW

Load Diagram Reaction = (22.384kN/m x 3.438 m) 2 = 27.29kN

Shear Force Diagram

Bending Moment Diagram A1=A2 = (1/2 x 1.22x 27.29) = 16.64kNm

Done by Ee Xin Hua 0314089


PROJECT 2: EXTENSION OF A R.C BUNGALOW

Identify One Way Or Two Way Slab Indicating the Distribution of Load from Slab to Beam Ly = Longer side of slab Lx = Shorter side of slab When Ly/Lx > 2, it is a one way slab. When Ly/Lx <2 or = 2, it is a two way slab. (Toilet) Ly/Lx = 3048/2438 = 1.25< 2 (Two way slab) (Corridor) Ly/Lx = 2438/1219 = 2< 2 (Two way slab) (Bedroom) Ly/Lx = 4772/4267 = 1.12< 2 (Two way slab)

Load Distribution Diagram To identify how much load would be transferred from the slab to each adjacent beam

Done by Ee Xin Hua 0314089


PROJECT 2: EXTENSION OF A R.C BUNGALOW

Beam Analysis Calculation First Floor Beam F-I/5 1) Carries self-weight – Dead load 2) Slab Dead Load & Live Load  F-H / 5-6 ( Two way slab )  H-I / 5-6 ( Two way slab )  F-I / 3-5 ( Two way slab ) 3) Brick wall – Dead Load

Dead Load Concrete Beam Self Weight

Brick Wall Load

= density x beam size = 24kN/m3 x (0.15 x 0.25)m2 = 0.9 kN/m

= Wall Density x (thickness x height) = 19kN/m2 x (0.15 x 3)m = 8.55 kN/m

Dead load on slab F-H / 5-6 (two way slab) (Toilet) Load is transferred to beam F-I-5 from slab F-H / 5-6. Dead Load from slab F-H / 5-6 = Dead load on slab x (Lx/2) = 2.4kN/m2 x (2.438/2) m = 2.93kN/m Dead load on slab H-I / 5-6 (two way slab) (Corridor) Load is transferred to beam F-I-5 in a trapezoidal form. Convert the trapezoidal load into UDL. Dead Load from slab H-I / 5-6

= Dead load on slab x (Lx/2) X 2/3 = 2.4kN/m2 x (2.438/2) m x 2/3 = 1.95kN/m

Dead load on slab F-I / 3-5 (two way slab) (Bedroom) Load is transferred to beam F-I-5 in a trapezoidal form.

Done by Ee Xin Hua 0314089


PROJECT 2: EXTENSION OF A R.C BUNGALOW

Convert the trapezoidal load into UDL. Dead Load from slab F-I / 3-5

Total Dead Load Total Dead Load (Toilet)

= Dead load on slab x (Lx/2) x 2/3 = 3.6kN/m2 x (4.267/2) m x2/3 = 5.12kN/m

= 0.9kN/m + 8.55kN/m + 2.93kN/m = 12.38kN/m

Total Dead Load (Corridor)

= 0.9kN/m + 8.55kN/m + 1.95kN/m = 11.4kN/m

Total Dead Load (Bedroom)

= 0.9kN/m + 8.55kN/m + 5.12kN/m = 14.57kNm

Live Load Live load on slab F-H / 5-6 (two way slab) (Toilet) Load is transferred to beam F-I-5 from slab F-H / 5-6 Live load on slab F-H / 5-6 = Live load on slab x (Lx/2) = 2.0kN/m2 x (2.438/2) = 2.438kN/m Live load on slab H-I / 5-6 (two way slab) (Corridor) Load is transferred to beam F-I-5 in a trapezoidal form. Convert the trapezoidal load into UDL. Live load on slab H-I / 5-6 = Live load on slab x (Lx/2) x2/3 . = 1.5kN/m2 x (2.438/2) x (2/3) = 1.22kN/m Live load on slab F-I / 3-5 (two way slab) (Bedroom) Load is transferred to beam F-I-5 in a trapezoidal form. Convert the trapezoidal load into UDL. Live load on slab F-I / 3-5= Live load on slab x (Lx/2) x2/3 = 1.5kN/m2 x (4.267/2) x (2/3) = 2.13kN/m Done by Ee Xin Hua 0314089


PROJECT 2: EXTENSION OF A R.C BUNGALOW

Ultimate Load Apply factor 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively. = (Total Dead Load x 1.4) + (Total Live Load x 1.6) Toilet

= (12.38kN/m2 x 1.4) + (2.438kN/m x 1.6) = 17.332kN/m + 3.9kN/m = 21.23kN/m

Corridor

= (11.4kN/m2 x 1.4) + (1.22kN/m x 1.6) = 15.96kN/m + 1.95kN/m = 17.91kN/m

Bedroom

= (14.57kN/m2 x 1.4) + (2.13kN/m x 1.6) = 20.4kN/m + 3.41kN/m = 23.81kN/m

Point load from secondary beam = 22.38kN/m

Total Load = 45.4kN/m x 3.048m = 138.3792kN

Total Load = 41.72kN/m x 1.219m = 50.86kN

Reactions Σm = 0 0 = 4.267Ra – 138.3792(2.743) – 22.38(1.219) – 50.86(0.61) = 4.267Ra – 437.8525 4.267Ra = 437.8525 Ra = 102.6136kN Σfy = 0 Done by Ee Xin Hua 0314089


PROJECT 2: EXTENSION OF A R.C BUNGALOW

0 = 102.62 – 138.32 – 22.38 -50.86+ RB = -109+ Rb Rb = 109kN

Done by Ee Xin Hua 0314089


PROJECT 2: EXTENSION OF A R.C BUNGALOW

Load Diagram

Shear Force 102.6136/138.3792 = x / 3048 x = 2.26

Bending Moment Diagram A1 = ½ x (102.6136)(2.26) = 115.96kNm A2 = ½ x (0.788)(35.77) = 14.09kNm A3 = ½ x (58.15 + 109.002) x 1.219 = 101.88kNm A1 = A2 + A3 = 14.09+101.88 = 115.96kN/m

Done by Ee Xin Hua 0314089


PROJECT 2: EXTENSION OF A R.C BUNGALOW

Column Analysis Calculation Column E2 (Roof, First Floor, Ground Floor)

Ground Floor Plan

First Floor Plan

Roof plan

Done by Ee Xin Hua 0314089


PROJECT 2: EXTENSION OF A R.C BUNGALOW

Dead load Dead load on Flat Roof Area of slab acting on column E2

= 1.98 m x 1.07 m = 2.12 m2

Roof slab self-weight

= 1.0 kN/m2 x (2.12) m2 = 2.12 kN

Roof beam self-weight

= 0.9 x (1.98+1.07) = 2.74kN

Total dead load on flat roof

= 2.12kN + 2.74kN = 4.86kN

Dead load on First Floor Concrete slab = Slab self-weight x area of slab acting on column Beam self-weight = 0.9 x (1.07+1.07+1.98) = 3.71kN Brick wall self-weight = 8.55 x 1.07kN = 9.15kN Balcony concrete slab self-weight = 2.4 x (1.07x1.98) = 5.08kN Flat roof concrete slab self-weight = 1 x (2.14 x 2.9) = 6.206kN Total dead load on first floor

= 24.15kN

Dead load on Ground Floor Concrete slab = Slab self-weight x area of slab acting on column Beam self-weight = 0.9 x (1.07+1.07+1.98) = 3.71kN

Done by Ee Xin Hua 0314089


PROJECT 2: EXTENSION OF A R.C BUNGALOW

Brick wall self-weight = 8.55 x 1.98kN = 16.93kN Living room concrete slab self-weight = 3.6 x (1.07x1.98) = 7.63kN Car porch concrete slab self-weight = 2.4 x (2.44 x 2.9) = 16.98kN Total dead load on first floor

= 45.25kN

Total dead load from roof to foundation on column E2 = 4.86 + 24.15 + 45.25 = 74.26kN

Live load Live load on Flat Roof Area of slab acting on column E2

= 0.5 x 1.98x1.07) m2 = 1.06kN

Live load on First Floor Balcony concrete slab self-weight = 1.5 x (1.07x1.98) = 3.18kN Flat roof concrete slab self-weight = 0.5 x (2.14 x 2.9) = 3.1kN Total live load on first floor

= 6.28kN

Live load on Ground Floor Living room concrete slab self-weight = 4.0 x (1.07x1.98) = 8.47kN Car porch concrete slab self-weight = 5.0 x (2.44 x 2.9) = 35.38kN Total live load on first floor

= 43.85kN

Total live load from roof to foundation on column E2 = 1.06 + 6.28 + 43.85 = 51.19kN

Done by Ee Xin Hua 0314089


PROJECT 2: EXTENSION OF A R.C BUNGALOW

Ultimate load Dead Load on Column E2 = 74.26 x 1.4 = 103.96 Live Load on Column E2 = 51.19kN x 1.6 = 81.904kN Ultimate load

= 103.96 + 81.904 = 185.86kN

Done by Ee Xin Hua 0314089


PROJECT 2: EXTENSION OF A R.C BUNGALOW

Column Analysis Calculation Column E10 (Roof, First Floor, Ground Floor)

Ground Floor Plan

First Floor Plan

Roof Plan Done by Ee Xin Hua 0314089


PROJECT 2: EXTENSION OF A R.C BUNGALOW

Dead load Dead load on Flat Roof Area of slab acting on column E10

= (1.83 + 0.61)m x (1.98 + 2.9)m = 4.88 m2 x 2.44 m2 = 11.9 m2

Roof slab self-weight

= 1.0 kN/m2 x 11.9 m2 = 11.9 kN

Roof beam self-weight

= 0.9 x(0.61+1.98+1.524+1.98+1.83+2.9+0.61) = 10.29 kN

Total dead load on flat roof

= 11.9 + 10.29 kN = 22.20kN

Dead load on First Floor Concrete slab = Slab self-weight x area of slab acting on column Beam self-weight = 0.9 x (1.83+1.98+1.83+1.83+3.35+1.524+1.83) = 12.76kN Brick wall self-weight = 8.55 x (1.83+1.83 )kN = 31.29kN Bedroom concrete slab self-weight = 3.6 x (1.98x1.83) = 13.04kN Corridor concrete slab self-weight = 2.4 x (1.83x1.98) = 8.70kN Bedroom concrete slab self-weight = 3.6 (1.83x2.9) = 19.11kN Family hall concrete slab self-weight = 3.6 x (2.9x1.83) = 19.11kN Total dead load on first floor

= 104.01kN

Dead load on Ground Floor Concrete slab = Slab self-weight x area of slab acting on column Done by Ee Xin Hua 0314089


PROJECT 2: EXTENSION OF A R.C BUNGALOW

Beam self-weight = 0.9 x (0.61+2.9+1.83+1.83) = 6.453kN Brick wall self-weight = 8.55 x (0.61+1.83+2.9)kN = 45.66kN Wet kitchen concrete slab self-weight = 3.6 x (2.134x1.83) = 14.06kN Dry kitchen concrete slab self-weight = 3.6 x (1.83x0.61) = 4.02kN Bedroom concrete slab self-weight = 3.6 x (1.38x1.83) = 9.07kN Dining concrete slab self-weight = 3.6 (2.9x1.83) = 19.11kN Total dead load on first floor

= 98.373kN

Total dead load from roof to foundation on column E10 = 22.2 + 104.01 + 98.373 = 224.583 kN

Live load Live load on Flat Roof Area of slab acting on column E10

= 0.5 x (4.88x2.44) m2 = 0.5 x 11.91 m2 = 5.95 kN

Live load on First Floor Bedroom concrete slab self-weight = 1.5 x (1.98x1.83) = 5.44kN Corridor concrete slab self-weight

= 1.5 x (1.83x1.98) = 5.44kN

Bedroom concrete slab self-weight

= 1.5 x (1.83x2.9) = 7.96kN

Family hall concrete slab self-weight = 5 x (2.9x1.83) = 26.54kN Total live load on first floor

= 45.38kN

Done by Ee Xin Hua 0314089


PROJECT 2: EXTENSION OF A R.C BUNGALOW

Live load on Ground Floor Wet kitchen concrete slab self-weight = 3.0 x (2.134x1.83) = 11.72kN Dry kitchen concrete slab self-weight = 3.0 x (1.83x0.61) = 3.35kN Bedroom concrete slab self-weight

= 1.5 x (1.38x1.83) = 3.79kN

Dining concrete slab self-weight

= 2.0 (2.9x1.83) = 10.61kN

Total dead load on first floor

= 29.47kN

Total dead load from roof to foundation on column E10 = 5.95 + 45.38 + 29.47 = 80.8kN

Ultimate load Dead Load on Column E10 = 224.583 x 1.4 = 314.42 Live Load on Column E10 = 80.8kN x 1.6 = 129.28kN Ultimate load

= 314.42 + 129.28 = 443.7kN

Done by Ee Xin Hua 0314089


PROJECT 2: EXTENSION OF A R.C BUNGALOW

Column Analysis Calculation Column I5 (Roof, First Floor, Ground Floor)

Ground Floor Plan

First Floor Plan

Roof Plan

Done by Ee Xin Hua 0314089


PROJECT 2: EXTENSION OF A R.C BUNGALOW

Dead load Dead load on Flat Roof Area of slab acting on column I5

= 2.13 m x 4.416 m = 9.41 m2

Roof slab self-weight

= 1.0 kN/m2 x (9.41) m2 = 9.41 kN

Roof beam self-weight

= 0.9 x (2.438+2.286+2.13) = 6.17kN

Total dead load on flat roof

= 9.41kN + 6.17kN = 15.58kN

Dead load on First Floor Concrete slab = Slab self-weight x area of slab acting on column Beam self-weight = 0.9 x (2.43+3.2+2.13+2.13) = 8.901kN Brick wall self-weight = 8.55 x (2.43+3.2+2.13+2.13) kN = 84.56kN Bedroom concrete slab self-weight = 3.6 x (2.13x2.286) =17.53kN Corridor concrete slab self-weight = 2.4 x (2.13x3.2) = 16.36kN Total dead load on first floor

= 127.35kN

Dead load on Ground Floor Concrete slab = Slab self-weight x area of slab acting on column Beam self-weight = 0.9 x (2.13+2.286+3.2+3.2) = 9.73kN Brick wall self-weight = 8.55 x (2.13+3.2+2.286) kN = 65.12kN

Done by Ee Xin Hua 0314089


PROJECT 2: EXTENSION OF A R.C BUNGALOW

Terrace concrete slab self-weight = 2.4 x (2.13x3.2) =16.36kN Living concrete slab self-weight = 3.6 x (2.13x2.286) = 17.53kN Total dead load on first floor

= 108.74kN

Total dead load from roof to foundation on column I8 = 251.67kN

Live load Live load on Flat Roof Area of slab acting on column I5

= 0.5 x (2.13 x 4.416) m2 = 4.703kN

Live load on First Floor Bedroom concrete slab self-weight = 1.5 x (2.13x2.286) =7.303kN Corridor concrete slab self-weight = 1.5 x (2.13x3.2) = 10.224kN Total live load on first floor

= 17.53kN

Live load on Ground Floor Terrace concrete slab self-weight = 1.5 x (2.13x3.2) = 10.224kN Living concrete slab self-weight = 4.0 x (2.13x2.286) = 19.48kN Total live load on first floor

= 29.7kN

Total live load from roof to foundation on column I5 = 51.933kN

Done by Ee Xin Hua 0314089


PROJECT 2: EXTENSION OF A R.C BUNGALOW

Ultimate load Dead Load on Column I5 = 251.67x 1.4 = 352.338kN Live Load on Column I5 = 51.933 x 1.6 = 83.093kN Ultimate load

= 352.338+83.093 = 435.43kN

Done by Ee Xin Hua 0314089


PROJECT 2: EXTENSION OF A R.C BUNGALOW

Column Analysis Calculation Column I8 (Roof, First Floor, Ground Floor)

Ground Floor Plan

First Floor Plan

Roof Plan

Done by Ee Xin Hua 0314089


PROJECT 2: EXTENSION OF A R.C BUNGALOW

Dead load Dead load on Flat Roof Area of slab acting on column I8

= 3.811 m x 1.219 m = 4.65 m2

Roof slab self-weight

= 1.0 kN/m2 x (4.65) m2 = 4.65 kN

Roof beam self-weight

= 0.9 x (1.83+1.219) = 2.74kN

Total dead load on flat roof

= 4.65kN + 2.74kN = 7.39kN

Dead load on First Floor Concrete slab = Slab self-weight x area of slab acting on column Beam self-weight = 0.9 x (1.829+3.2+1.219) = 5.623kN Brick wall self-weight = 8.55 x (1.829+3.2+1.219) kN = 53.42kN Family hall concrete slab self-weight = 3.6 x (1.83x1.219) =8.03kN Flat roof concrete slab self-weight = 1 x (3.2x 1.219) = 3.9kN Total dead load on first floor

= 70.97kN

Dead load on Ground Floor Concrete slab = Slab self-weight x area of slab acting on column Beam self-weight = 0.9 x (1.83+3.2+1.219+1.524) = 7.0kN Brick wall self-weight = 8.55 x (1.524+1.83+1.219) kN = 39.1kN

Done by Ee Xin Hua 0314089


PROJECT 2: EXTENSION OF A R.C BUNGALOW

Dining concrete slab self-weight = 3.6 x (1.83x1.219) =8.03kN Terrace concrete slab self-weight = 2.4 x (3.2x 1.219) = 9.36kN Total dead load on first floor

= 63.49kN

Total dead load from roof to foundation on column I8 = 7.39 + 70.97 + 63.49 = 141.85kN

Live load Live load on Flat Roof Area of slab acting on column I8

= 0.5 x (3.811x1.219) m2 = 2.323kN

Live load on First Floor Family hall concrete slab self-weight = 5 x (1.83x1.219) = 11.15kN Flat roof concrete slab self-weight = 0.5 x (3.2x 1.219) = 1.95kN Total live load on first floor

= 13.1kN

Live load on Ground Floor Dining concrete slab self-weight = 2.0 x (1.83x1.219) = 4.46kN Terrace concrete slab self-weight = 1.5 x (3.2x 1.219) = 5.85kN Total live load on first floor

= 10.31kN

Total live load from roof to foundation on column I8 = 7.39 + 70.97 + 141.85 = 220.21kN

Done by Ee Xin Hua 0314089


PROJECT 2: EXTENSION OF A R.C BUNGALOW

Ultimate load Dead Load on Column I8 = 141.85 x 1.4 = 198.59 Live Load on Column I8 = 220.21 x 1.6 = 41.17kN Ultimate load

= 198.59 + 41.17 = 239.76kN

Done by Ee Xin Hua 0314089


SCHOOL OF ARCHITECTURE, BUILDING & DESIGN Research Unit for Modern Architecture Studies in Southeast Asia (MASSA) Bachelor of Science (Honours) (Architecture)

Building Structure [ARC 2523] Project 2 Extension of a R.C. Bungalow (

Individual Work)

Lim pui yee

0313605


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Dead Load of Structure (constant) Density of concrete = 24 kN/m3 Density of brick = 19 kN/m3 Dead load of roof = 1.0 kN/m3

(According to UBBL)

Structure

Self-Weight Calculation (kN/m ) Cross-sectional area

Concrete beam selfweight

= 0.15 m x 0.25m = 0.0375 m2

Self-weight of beam per meter length = cross-sectional area x density of concrete = 0.0375 x 24 = 0.9 kN/m

Thickness of wall = 0.15 m Height of wall = 3.0 m Brick wall self-weight

Self-weight wall per meter length = thickness x height x density of brick wall = 0.15 X 3.0 X 19 = 8.55 kN/m

Slab self-weight = slab thickness x density

Room Bedroom

Self-Weight Calculation (kN/m2 ) Slab thickness = 150mm Slab self-weight = 0.15m x 24 = 3.6 kN/m2

Prayer

Slab thickness = 150mm Slab self-weight = 0.15m x 24 = 3.6 kN/m2

Corridor

Slab thickness = 100mm Slab self-weight = 0.10m x 24 = 2.4 kN/m2

Done by Lim Pui Yee 0313605


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Entrance

Slab thickness = 150mm Slab self-weight = 0.15m x 24 = 3.6 kN/m2

Living

Slab thickness = 150mm Slab self-weight =0.15m x 24 = 3.6 kN/m2

Dining

Slab thickness = 150mm Slab self-weight = 0.15m x 24 = 3.6 kN/m2

Wet Kitchen

Slab thickness = 150mm Slab self-weight = 0.15m x 24 = 3.6 kN/m2

Dry Kitchen

Slab thickness = 150mm Slab self-weight = 0.15m x 24 = 3.6 kN/m2

Servant

Slab thickness = 150mm Slab self-weight = 0.15m x 24 = 3.6 kN/m2

Toilet

Slab thickness = 100mm Slab self-weight = 0.1 x 24 = 2..4 kN/m2

Car Porch

Slab thickness = 100mm Slab self-weight = 0.1 x 24 = 2..4 kN/m2

Roof

1.0 kN/m2

Balcony

Slab thickness = 100mm Slab self-weight = 0.1 x 24 = 2..4 kN/m2

Terrace

Slab thickness = 100mm Slab self-weight = 0.1 x 24 = 2..4 kN/m2

Dead load factor = 1.4

Done by Lim Pui Yee 0313605


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Live load of rooms according to its functions (constant) (According to 4th schedule of UBBL for live load according to the function of space)

Room

Live load per meter square area (kN/m2 )

Bedroom

1.5

Corridor

1.5

Prayer

2.0

Entrance

2.0

Living

4.0

Dining

2.0

Wet Kitchen

3.0

Dry Kitchen

3.0

Servant

1.5

Car Porch

5.0

Terrace

1.5

Balcony

1.5

Toilet

2.0

Roof

0.5

Live load factor = 1.6

Done by Lim Pui Yee 0313605


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW Identify One Way or Two Way Slab Indicating the Distribution of Load from Slab to Beam Ly = Longer Side of Slab Lx = Shorter Side of Slab When Ly / Lx > 2, it is a one way slab When Ly / Lx < or = 2, it is a two way slab

Ground Floor Beam E8-G8 Determine one way or two way slab Ly/Lx = 5521/3658 = 1.5 < 2 (Two way slab) Ly/Lx = 3353/2438 = 1.4 < 2 (Two way slab) Ground Floor Beam A4-E4 Determine one way or two way slab Ly/Lx = 3962/3658 = 1.1 < 2 (Two way slab) Ly/Lx = 5486/3962 = 1.4 < 2 (Two way slab) First Floor Beam A9-D9 Determine one way or two way slab Ly/Lx= 2743/1524 = 1.8 < 2 (Two way slab) Ly/Lx = 2743/2134 = 1.3 < 2 (Two way slab

First Floor Beam A10-A8 Determine one way or two way slab Ly/Lx= 2743/1524 = 1.8 < 2 (Two way slab) Ly/Lx = 2743/2134 = 1.3 < 2 (Two way slab) First Floor Beam F3-F5 Determine one way or two way slab Ly/Lx= 4752/4267 = 1.1 < 2 (Two way slab) Ly/Lx = 4752/1524 = 3.1 > 2 (One way slab First Floor Beam E3-I3 Determine one way or two way slab Ly/Lx= 4752/4267 = 1.1 < 2 (Two way slab) Ly/Lx = 4752/1524 = 3.1 > 2 (One way slab) Ly/Lx = 7620/4887 = 1.6 < 2 (Two way slab)

Done by Lim Pui Yee 0313605


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Beam Analysis Calculation Ground Floor Beam E8-G8

1. Carries Self Weight – Dead Load 2. Slab Dead Load & Live Load  E-G / 8-10 (Two Way Slab)  E-G / 7-8 (Two Way Slab) 3. Brick wall – Dead Load Self-weight of Beam per Meter Length= Cross-Sectional Area x Density of Concrete = 0.0375 x 24 = 0.9kN/m Brick Wall Weight

= Wall height x Thickness x Density = 0.15 X 3.0 X 19 = 8.55kN/m

Dead Load on Slab E-G / 8-10 (Two Way Slab) Load is transferred to beam 8 / E-G in a trapezoidal form. Convert the trapezoidal load into UDL. Dead Load from Slab E-G / 8-10 = Dead Load on Slab x (Lx/2) = 3.6kN/m2 x (3.658/2) m = 6.58kN/m Dead Load on Slab E-G / 7-8 (Two Way Slab) Load is transferred to beam 8 / E-G in a trapezoidal form. Convert the trapezoidal load into UDL. Dead Load from Slab E-G / 7-8

= Dead Load on Slab x (Lx/2) = 3.6kN/m2 x (2.438/2) m = 4.39kN/m

Done by Lim Pui Yee 0313605


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Dead Load Diagram E8

G8

Total Dead Load= 0.9kN/m + 8.55kN/m + 6.58kN/m + 4.39kN/m = 20.42kN/m

Live Load on Slab E-G / 8-10 (Two Way Slab) Load is transferred to beam 8 / E-G in a trapezoidal form. Convert the trapezoidal load into UDL. Live Load from Slab E-G / 8-10 Dining

= Live Load on Slab x (Lx/2) = 2.0kN/m2 x (3.658/2) m = 3.66kN/m

Dead Load on Slab E-G / 7-8 (Two Way Slab) Load is transferred to beam 8 / E-G in a trapezoidal form. Convert the trapezoidal load into UDL. Live Load from Slab E-G / 7-8

= Live Load on Slab x (Lx/2) = 4.0kN/m2 x (2.438/2) m = 4.88kN/m

Done by Lim Pui Yee 0313605


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Live Load Diagram E8

G8

Total Live Load = 3.66kN/m + 4.88kN/m = 8.54kN/m

Ultimate Load Apply factor of 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively. Dead Load 8 / E-G

= 20.42kN/m x 1.4 = 28.59kN/m

Live Load 8 / E-G

= 8.54kN/m x 1.6 = 13.66kN/m

Ultimate Load E-G

= 28.59kN/m + 13.66kN/m = 42.25kN/m E8

G8

Done by Lim Pui Yee 0313605


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Load Diagram UDL TO Point Load: = (42.25kN/m x 3.353 m) = 141.53kN In this case the reactions must be equal to the half the total load; 141.53kN / 2 = 70.83kN both acting up.

Shear Force Diagram

Bending Moment Diagram

At point E8, there is only a line, therefore there is no area = 0kN At point G8 = (½ x 1.68 x 70.83) + (½ x 1.68 x -70.83) = 59.50 + (-59.50) =0

Done by Lim Pui Yee 0313605


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Beam Analysis Calculation Ground Floor Beam A4-E4

1. Carries Self Weight – Dead Load 2. Slab Dead Load & Live Load  A-E / 4-6 (Two Way Slab)  A-E / 4-2 (Two Way Slab) 3. Brick wall – Dead Load Self-weight of Beam per Meter Length= Cross-Sectional Area x Density of Concrete = 0.0375 x 24 = 0.9kN/m Brick Wall Weight

= Wall height x Thickness x Density = 0.15 X 3.0 X 19 = 8.55kN/m

Dead Load on Slab A-E / 4-6 (Two Way Slab) Load is transferred to beam 4 / A-E in a trapezoidal form. Convert the trapezoidal load into UDL. Dead Load from Slab A-E/ 4-6

= Dead Load on Slab x (Lx/2) = 3.6kN/m2 x (3.658/2) m = 6.58kN/m

Done by Lim Pui Yee 0313605


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Dead Load on Slab A-E / 4-2 (Two Way Slab) Load is transferred to beam 4 / A-E in a triangular form. Convert the triangular load into UDL. Dead Load from Slab A-E/ 4-2

= Dead Load on Slab x (Lx/2) x 2/3 = 3.6kN/m2 x (3.962/2) m x (2/3) = 4.75kN/m

Dead Load Diagram A4

E4

Total Dead Load= 0.9kN/m + 8.55kN/m + 6.58kN/m + 4.75kN/m = 20.78kN/m Live Load on Slab A-E / 4-6 (Two Way Slab) Load is transferred to beam 4 / A-E in a trapezoidal form. Convert the trapezoidal load into UDL. Live Load from Slab A-E/ 4-6

= Live Load on Slab x (Lx/2) = 1.5kN/m2 x (3.658/2) m = 2.74kN/m

Done by Lim Pui Yee 0313605


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Live Load on Slab A-E / 4-2 (Two Way Slab) Load is transferred to beam 4 / A-E in a triangular form. Convert the triangular load into UDL. Live Load from Slab A-E/ 4-2

= Live Load on Slab x (Lx/2) x 2/3 = 2.0kN/m2 x (3.962/2) m x 2/3 = 2.64kN/m

Live Load Diagram A4

E4

Total Live Load= 2.74kN/m + 2.64kN/m = 5.38kN/m

Ultimate Load Apply factor of 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively. Dead Load 4 / A-E = 20.78kN/m x 1.4 = 29.10kN/m Live Load 4 / A-E

= 5.38kN/m x 1.6 = 8.61kN/m

Ultimate Load A-E = 29.10kN/m + 8.61kN/m = 37.71kN/m A4

E4

Done by Lim Pui Yee 0313605


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Load Diagram UDL TO Point Load: = (37.71kN/m x 3.962 m) = 149.40kN In this case the reactions must be equal to the half the total load; 149.40kN / 2 = 74.70kN both acting up.

Shear Force Diagram

Bending Moment Diagram

At point A4, there is only a line, therefore there is no area = 0kN At point E4

= (½ x 1.98 x 74.70) + (½ x 1.98 x -74.70) = 73.95 + (-73.95) =0

Done by Lim Pui Yee 0313605


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Beam Analysis Calculation First Floor Beam A9-D9

1. Carries Self Weight – Dead Load 2. Slab Dead Load & Live Load  A-D / 9-10 (Two Way Slab)  A-D / 9-8 (Two Way Slab) 3. Brick wall – Dead Load Self-weight of Beam per Meter Length= Cross-Sectional Area x Density of Concrete = 0.0375 x 24 = 0.9kN/m Brick Wall Weight

= Wall height x Thickness x Density = 0.15 X 3.0 X 19 = 8.55kN/m

Dead Load on Slab A-D / 9-10 (Two Way Slab) Load is transferred to beam 9 / A-D in a trapezoidal form. Convert the trapezoidal load into UDL. Dead Load from Slab A-D/ 9-10 = Dead Load on Slab x (Lx/2) = 2.4kN/m2 x (1.524/2) m = 1.83kN/m Dead Load on Slab A-D / 9-8 (Two Way Slab) Load is transferred to beam 9 / A-D in a trapezoidal form. Convert the trapezoidal load into UDL. Dead Load from Slab A-D/ 9-8

= Dead Load on Slab x (Lx/2) = 3.6kN/m2 x (2.134/2) m = 3.84kN/m

Done by Lim Pui Yee 0313605


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Dead Load Diagram A9

D9

Total Dead Load= 0.9kN/m + 8.55kN/m + 1.83kN/m + 3.84kN/m = 15.12kN/m Live Load on Slab A-D / 9-10 (Two Way Slab) Load is transferred to beam 9 / A-D in a trapezoidal form. Convert the trapezoidal load into UDL. Live Load from Slab A-D/ 9-10

= Live Load on Slab x (Lx/2) = 2.0kN/m2 x (1.524/2) m = 1.52kN/m

Live Load on Slab A-D / 9-10 (Two Way Slab) Load is transferred to beam 9 / A-D in a trapezoidal form. Convert the trapezoidal load into UDL. Live Load from Slab A-D/ 9-8

= Live Load on Slab x (Lx/2) = 2.0kN/m2 x (2.134/2) = 2.13kN/m

Done by Lim Pui Yee 0313605


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Live Load Diagram A9

D9

Total Live Load = 1.52kN/m + 2.13kN/m = 3.65kN/m

Ultimate Load Apply factor of 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively. Dead Load 9 / A-D = 15.12kN/m x 1.4 = 2.17kN/m Live Load 9 / A-D

= 3.65kN/m x 1.6 = 5.84kN/m

Ultimate Load A-D = 2.17kN/m + 5.84kN/m = 27.01kN/m A9

D9

Done by Lim Pui Yee 0313605


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Load Diagram UDL TO Point Load: = (27.01kN/m x 2.743m) = 74.09kN In this case the reactions must be equal to the half the total load; 149.40kN / 2 = 37.04kN both acting up.

Shear Force Diagram

Bending Moment Diagram

At point A9, there is only a line, therefore there is no area = 0kN At point D9

= (½ x 1.37 x 37.04) + (½ x 1.37 x -37.04) = 25.37 + (-25.37) =0

Done by Lim Pui Yee 0313605


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Beam Analysis Calculation First Floor Beam A10-A8

1. Carries Self Weight – Dead Load 2. Slab Dead Load & Live Load  9-10 / A-D (Two Way Slab)  8-9 / A-D (Two Way Slab) 3. Brick wall – Dead Load Self-weight of Beam per Meter Length= Cross-Sectional Area x Density of Concrete = 0.0375 x 24 = 0.9kN/m Brick Wall Weight

= Wall height x Thickness x Density = 0.15 X 3.0 X 19 = 8.55kN/m

Dead Load on Slab 9-10 / A-D (Two Way Slab) Load is transferred to beam A / 9-10 in a triangular form. Convert the triangular load into UDL. Dead Load from Slab 9-10/ A-D = Dead Load on Slab x (Lx/2) x 2/3 = 2.4kN/m2 x (1.524/2) m x 2/3 = 1.22kN/m Dead Load on Slab 8-10 / A-D (Two Way Slab) Load is transferred to beam A / 8-10 in a triangular form. Convert the triangular load into UDL. Dead Load from Slab 8-10/ A-D = Dead Load on Slab x (Lx/2) x 2/3 = 3.6kN/m2 x (2.134/2) m x 2/3 = 2.56kN/m

Done by Lim Pui Yee 0313605


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Dead Load Diagram A10

Total Dead Load (Toilet)

A9

A8

= 0.9kN/m + 8.55kN/m + 1.22kN/m = 10.67kN/m

Total Dead Load (Prayer Room) = 0.9kN/m + 8.55kN/m + 2.56kN/m = 12.01kN/m

Live Load on Slab 9-10 / A-D (Two Way Slab) Load is transferred to beam A / 9-10 in a triangular form. Convert the triangular load into UDL. Live Load from Slab 9-10/ A-D

= Live Load on Slab x (Lx/2) x 2/3 = 2.0kN/m2 x (1.524/2) m x 2/3 = 1.02kN/m

Done by Lim Pui Yee 0313605


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Live Load on Slab 8-10 / A-D (Two Way Slab) Load is transferred to beam A / 8-10 in a triangular form. Convert the triangular load into UDL. Live Load from Slab 8-10/ A-D

= Live Load on Slab x (Lx/2) x 2/3 = 2.0kN/m2 x (2.134/2) m x 2/3 = 1.42kN/m

Live Load Diagram A10

A9

A8

Ultimate Load Apply factor of 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively. Dead Load A / 9-10

= 10.67kN/m x 1.4 = 14.94kN/m

Live Load A / 9-10

= 1.02kN/m x 1.6 = 1.63kN/m

Ultimate Load 9-10

= 14.94kN/m + 1.63kN/m = 16.57kN/m

Ultimate Load Apply factor of 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively. Dead Load A / 8-10 Live Load A / 8-10

= 12.01kN/m x 1.4 = 16.81kN/m = 1.42kN/m x 1.6 = 2.27kN/m Done by Lim Pui Yee 0313605


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Ultimate Load 8-10

= 16.81kN/m + 2.27kN/m = 19.08kN/m

Ultimate Load Diagram A10

A9

A8

Point Load from Secondary Beam (A9-D9) = 37.04kN

Total Load

= 16.57kN/m x 1.524m = 25.25kN

Total Load

= 19.08kN/m x 2.134m = 40.72kN

Reactions Σm 0

3.658Ra Ra Σy 0 Rb

=0 = 3.658Ra – 25.25(2.896) – 37.04(2.134) – 40.72(1.067) = 3.658Ra – 73.124 – 79.04 - 43.45 = 3.658Ra – 195.614 = 195.614 = 53.48kN =0 = Rb – 25.25 – 37.04 – 40.72 + 53.48 = Rb – 49.53 = 49.53kN

Done by Lim Pui Yee 0313605


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Load Diagram

Shear Force Diagram

Bending Moment Diagram

At point A10, there is only a line, therefore there is no area = 0kN. At point A9, Area of trapezium = ½ x (53.48+28.23) x 2.134 = 62.26kNm At point C8, Area of trapezium = ½ x (49.53+8.81) x 2.134 = 62.25kNm

Done by Lim Pui Yee 0313605


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Beam Analysis Calculation First Floor Beam F3-F5

1. Carries Self Weight – Dead Load 2. Slab Dead Load & Live Load  F-I / 3-5 (Two Way Slab)  E-F / 3-5 (One Way Slab) 3. Brick wall – Dead Load Self-weight of Beam per Meter Length= Cross-Sectional Area x Density of Concrete = 0.0375 x 24 = 0.9kN/m Brick Wall Weight

= Wall height x Thickness x Density = 0.15 X 3.0 X 19 = 8.55kN/m

Dead Load on Slab F-I / 3-5 (Two Way Slab) Load is transferred to beam F / 3-5 in a trapezoidal form. Convert the trapezoidal load into UDL. Dead Load from Slab F-I/ 3-5

= Dead Load on Slab x (Lx/2) = 3.6kN/m2 x (4.267/2) m = 7.68kN/m

Dead Load on Slab E-F / 3-5 (One Way Slab) Load is transferred to beam F / 3-5 in a UDL form. Dead Load from Slab E-F/ 3-5

= Dead Load on Slab x (Lx/2) = 2.4kN/m2 x (1.524/2) m = 1.83kN/m

Done by Lim Pui Yee 0313605


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Dead Load Diagram F3

F5

Total Dead Load= 0.9kN/m + 8.55kN/m + 7.68kN/m + 1.83kN/m = 18.96kN/m

Live Load on Slab F-I / 3-5 (Two Way Slab) Load is transferred to beam F / A-D in a trapezoidal form. Convert the trapezoidal load into UDL. Live Load from Slab F-I/ 3-5

= Live Load on Slab x (Lx/2) = 1.5kN/m2 x (4.267/2) m = 3.2kN/m

Live Load on Slab E-F / 3-5 (One Way Slab) Load is transferred to beam F / 3-5 in a UDL form. Live Load from Slab E-F/ 3-5

= Live Load on Slab x (Lx/2) = 1.5kN/m2 x (1.524/2) m = 1.14kN/m

Done by Lim Pui Yee 0313605


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Live Load Diagram F3

F5

Total Live Load= 3.2kN/m + 1.14kN/m = 4.34kN/m

Ultimate Load Apply factor of 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively. Dead Load F / 3-5 = 18.96kN/m x 1.4 = 26.54kN/m Live Load F / 3-5

= 4.34kN/m x 1.6 = 6.94kN/m

Ultimate Load 3-5

= 26.54kN/m + 6.94kN/m = 33.48kN/m

Ultimate Load Diagram F3

F5

Done by Lim Pui Yee 0313605


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Load Diagram UDL TO Point Load: = (33.48kN/m x 4.752m) = 159.10kN In this case the reactions must be equal to the half the total load; 159.10kN/ 2 = 79.55kN both acting up.

Shear Force Diagram

Bending Moment Diagram

At point F3, there is only a line, therefore there is no area = 0kN At point F5

= (½ x 2.4 x 79.55) + (½ x 2.4 x -79.55) = 95.46 + (-95.46) =0

Done by Lim Pui Yee 0313605


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Beam Analysis Calculation First Floor Beam E3-I3

1. Carries Self Weight – Dead Load 2. Slab Dead Load & Live Load  F-I / 3-5 (Two Way Slab)  E-J / 1-3 (Two Way Slab) 3. Brick wall – Dead Load Self-weight of Beam per Meter Length= Cross-Sectional Area x Density of Concrete = 0.0375 x 24 = 0.9kN/m Brick Wall Weight

= Wall height x Thickness x Density = 0.15 X 3.0 X 19 = 8.55kN/m

Dead Load on Slab F-I / 3-5 (Two Way Slab) Load is transferred to beam 3 / E-I in a triangular form. Convert the triangular load into UDL. Dead Load from Slab F-I/ 3-5

= Dead Load on Slab x (Lx/2) x 2/3 = 3.6kN/m2 x (4.267/2) m x 2/3 = 5.12kN/m

Done by Lim Pui Yee 0313605


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Dead Load on Slab E-J / 1-3 (Two Way Slab) Load is transferred to beam 3 / E-I in a trapezoidal form. Convert the trapezoidal load into UDL. Dead Load from Slab E-J/ 1-3

= Dead Load on Slab x (Lx/2) = 3.6kN/m2 x (4.877/2) m = 2.56kN/m

Dead Load Diagram E3

F3

I3

Total Dead Load

= 0.9kN/m + 8.55kN/m + 5.12kN/m + 2.56kN/m = 23.35kN/m

Total Dead Load (Roof)

= 0.9kN/m + 8.55kN/m + 8.78kN/m = 18.23kN/m

Live Load on Slab F-I / 3-5 (Two Way Slab) Load is transferred to beam 3 / E-I in a triangular form. Convert the triangular load into UDL. Live Load from Slab F-I/ 3-5

= Live Load on Slab x (Lx/2) x 2/3 = 2.0kN/m2 x (4.267/2) m x 2/3 = 2.84kN/m

Done by Lim Pui Yee 0313605


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Live Load on Slab E-J / 1-3 (Two Way Slab) Load is transferred to beam 3 / E-I in a trapezoidal form. Convert the trapezoidal load into UDL. Live Load from Slab E-J/ 1-3

= Live Load on Slab x (Lx/2) = 0.5kN/m2 x (4.877/2) m = 1.22kN/m

Live Load Diagram E3

F3

I3

Ultimate Load Apply factor of 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively. Dead Load 3 / E-I

= 23.35kN/m x 1.4 = 32.69kN/m

Live Load 3 / E-I

= 4.06kN/m x 1.6 = 6.50kN/m

Ultimate Load E-I

= 32.69kN/m + 6.50kN/m = 39.19kN/m

Ultimate Load Apply factor of 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively. Dead Load 3 / E-I

= 18.23kN/m x 1.4 = 25.52kN/m

Live Load 3 / E-I

= 1.22kN/m x 1.6 = 1.952kN/m

Ultimate Load E-I

= 25.52kN/m + 1.952kN/m = 27.47kN/m

Done by Lim Pui Yee 0313605


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Ultimate Load Diagram E3

F3

I3

Point Load from Secondary Beam (F3-F5) = 79.55kN

Total Load

= 27.47kN/m x 1.524m = 41.86kN

Total Load

= 39.19kN/m x 4.267m = 167.22kN

Reactions Σm 0

5.791Ra Ra Σy 0 Rb

=0 = 5.791Ra – 79.55(4.267) – 4.186(5.029) – 167.22(2.13) = 5.791Ra – 339.44 – 210.51 – 352.18 = 5.791Ra – 902.13 = 902.13 = 155.78kN =0 = Rb – 79.55 – 167.22 – 41.86 + 155.78 = Rb – 132.85 = 132.85kN

Done by Lim Pui Yee 0313605


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Load Diagram

Shear Force Diagram

Bending Moment Diagram

Area of Trapezium = ½ x (121.41 + 79.55) x 1.54 = 153.13kNm

Area of triangle = ½ x 3.316 x 132.85 = 220.27

=½ x (2.475 + 1.52) x 34.37 = 68.72kNm

Bending moment value 153.13 + 68.72 = 221.85 221.85 – 220.2 = 1.58

Done by Lim Pui Yee 0313605


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Column Analysis Calculation Column A10

Dead Load Dead Load on Flat Roof Assume slab self-weight

= 1.0kN/m2

Area of slab acting on Column A10 = 1.981m x 3.658m = 7.25m2 Dead Load from flat roof slab

= 7.25m2 x 1.0kN/m2 = 7.25kN

Assume beam self-weight = 0.9kN/m Roof beam self-weight Total Dead Load

= 0.9kN/m x (1.829m +1.829m + 1.981m) = 5.08kN

= 7.25kN + 5.08kN = 12.33kN

Dead Load on First Floor Concrete Beam Self Weight

= 0.9kN/m x (1.829m +1.829m + 1.981m) = 5.08kN

Brick Wall Load

= 8.55kN/m x (3.658m + 3.658m + 3.962m) = 96.43kN

Bedroom Slab

= 3.6kN/m2 x (1.89m x 1.981m) = 13.04kN

Done by Lim Pui Yee 0313605


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

= 2.4kN/m2 x (1.981m x 1.524m) = 7.23kN

Toilet Slab

Prayer Room Slab = 3.6kN/m2 x (0.31m x 1.981m) = 2.18kN Total Dead Load of First Floor

= 5.08kN + 96.43kN + 13.04kN + 7.23kN + 2.18kN = 124.52kN

Dead Load on Ground Floor Concrete Beam Self Weight= 0.9kN/m x (3.784m + 1.981m + 1.220m + 2.743m) = 5.08kN Brick Wall Load

= 8.55kN/m x (1.829m + 1.829m + 1.676m + 1.676m) = 59.94kN

Wet Kitchen Slab

= 3.6kN/m2 x (1.981m x 1.829m) = 13.04kN

Servant Slab

= 3.6kN/m2 x (0.609m x 1.981m) = 4.34kN

Toilet Slab

= 2.4kN/m2 x (1.220m x 1.981m) = 5.8kN

Total Dead Load of Ground Floor = 5.08kN + 59.94kN + 13.04kN + 4.34kN + 5.8kN = 92.06kN Total Dead Load from Roof to Foundation on Column A10 = 12.33kN + 124.52kN + 92.06kN = 228.91kN

Live Load Live Load on Flat Roof Roof = 0.5kN/m2 x (1.981m x 3.658m) = 3.62kN Live Load on First Floor Bedroom = 1.5kN/m2 x (1.829m x 1.981m) = 5.43kN Toilet

= 2.0kN/m2 x (1.981m x 1.524m) = 6.04kN

Prayer Room = 2.0kN/m2 x (0.305m x 1.981m) = 1.21kN Done by Lim Pui Yee 0313605


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Total Live Load on First Floor= 5.43kN + 6.04kN + 1.21kN = 12.68kN

Live Load on Ground Floor Wet Kitchen = 3.0kN/m2 x (1.829m x 1.981m) = 10.87kN Servant

= 1.5kN/m2 x (0.609m x 1.981m) = 1.81kN

Toilet

= 2.0kN/m2 x (1.220m x 1.981m) = 4.83kN

Total Live Load on Ground Floor = 10.87kN + 1.81kN + 4.83kN = 17.51kN Total Live Load from Roof to Foundation on Column A10 = 3.62kN + 12.68kN + 17.51kN = 33.81kN

Ultimate Load Dead Load on Column A10

= 228.91kN x 1.4 = 320.47kN

Live Load on Column A10

= 33.81kN x 1.6 = 54.10kN

Ultimate Load on Column A10

= 320.47kN + 54.10kN = 374.57kN

Done by Lim Pui Yee 0313605


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Column Analysis Calculation Column G8

Dead Load Dead Load on Flat Roof Assume slab self-weight

= 1.0kN/m2

Area of slab acting on Column G8

= 2.896m x 3.824m = 11.07m2

Dead Load from flat roof slab

= 11.07m2 x 1.0kN/m2 = 11.07kN

Assume beam self-weight = 0.9kN/m Roof beam self-weight Total Dead Load

= 0.9kN/m x (1.219m +1.677m + 1.981m) = 4.39kN

= 11.07kN + 4.39kN = 15.46kN

Dead Load on First Floor Concrete Beam Self Weight Brick Wall Load

= 0.9kN/m x (1.219m +1.677m + 1.981m) = 4.39kN

= 8.55kN/m x (1.219m + 1.981m) = 27.36kN

Done by Lim Pui Yee 0313605


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Family Slab

= 3.6kN/m2 x (2.896m x 1.829m) = 19.07kN = 3.6kN/m2 x (1.981m x 1.829m) = 11.96kN

Flat Roof Slab

= 1.0kN/m2 x (1.219m x 1.981m) = 2.41kN

Total Dead Load of First Floor= 4.39kN + 27.36kN + 19.07kN + 11.96kN + 2.41kN = 65.19kN

Dead Load on Ground Floor Concrete Beam Self Weight

= 0.9kN/m x (1.219m + 1.677m + 1.219m) = 3.70kN

Brick Wall Load

= 8.55kN/m x (1.219m + 1.219m) = 20.84kN

Dining Slab

= 3.6kN/m2 x (2.896m x 1.829m) = 19.07kN

Living Slab

= 3.6kN/m2 x (1.219m x 1.677m) = 7.36kN

Terrace Slab

= 2.4kN/m2 x (1.219m x 1.219m) = 3.57kN

Total Dead Load of Ground Floor = 3.70kN + 20.84kN + 19.07kN + 7.36kN + 3.57kN = 54.54kN Total Dead Load from Roof to Foundation on Column G8 = 15.46kN + 65.19kN + 54.54kN = 135.19kN

Live Load Live Load on Flat Roof Roof = 0.5kN/m2 x (2.896m x 3.824m) = 5.54kN Live Load on First Floor Family = (4.0kN/m2 x [2.896m x 1.829m]) + (4.0kN/m2 x [1.981m x 1.677m]) = 21.18kN + 13.28kN = 34.46kN

Done by Lim Pui Yee 0313605


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Flat Roof

= 0.5kN/m2 x (1.219m x 1.981m) = 1.21kN

Total Live Load on First Floor= 34.46kN + 1.21kN = 35.67kN Live Load on Ground Floor Dining = 2.0kN/m2 x (2.896m x 1.829m) = 10.59kN Living

= 4.0kN/m2 x (1.219m x 1.677m) = 8.17kN

Terrace

= 1.5kN/m2 x (1.219m x 1.219m) = 2.23kN

Total Live Load on Ground Floor = 10.59kN + 8.17kN + 2.23kN = 20.99kN Total Live Load from Roof to Foundation on Column G8 = 5.54kN + 35.67kN + 20.99kN = 62.22kN

Ultimate Load Dead Load on Column G8 = 135.19kN x 1.4 = 189.27kN Live Load on Column G8 = 62.22kN x 1.6 = 99.55kN Ultimate Load on Column G8

= 189.27kN + 99.55kN = 288.82kN

Done by Lim Pui Yee 0313605


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Column Analysis Calculation Column H6

Dead Load Dead Load on Flat Roof Assume slab self-weight

= 1.0kN/m2

Area of slab acting on Column H6

= 3.505m x 2.896m = 10.15m2

Dead Load from flat roof slab

= 10.15m2 x 1.0kN/m2 = 10.15kN

Assume beam self-weight = 0.9kN/m Roof beam self-weight Total Dead Load

= 0.9kN/m x (2.286m +0.61m + 1.981m + 0.762m) = 5.07kN

= 10.15kN + 5.07kN = 15.22kN

Dead Load on First Floor Concrete Beam Self Weight

= 0.9kN/m x (2.286m +0.61m + 1.981m + 0.762m) = 5.07kN

Brick Wall Load

= 8.55kN/m x (2.286m + 0.61m + 1.981m + 0.762m) = 48.21kN

Family Slab

= 3.6kN/m2 x (1.981m x 2.284m) = 16.29kN Done by Lim Pui Yee 0313605


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Flat Roof Slab

= 1.0kN/m2 x (1.829m x 1.981m) = 3.62kN

Toilet Slab

= 2.4kN/m2 x (0.762m x 2.134m) = 3.9kN

Bedroom Slab

= 3.6kN/m2 x (0.762m x 0.762m) = 2.09kN

Total Dead Load of First Floor = 5.07kN + 48.21kN + 16.29kN + 3.62kN + 3.9kN + 2.09kN = 79.18kN

Dead Load on Ground Floor Concrete Beam Self Weight

= 0.9kN/m x (1.524m + 1.219m) = 2.47kN

Brick Wall Load

= 8.55kN/m x (1.524m + 1.219m) = 23.45kN

Living Slab

= 3.6kN/m2 x (2.286m x 2.743m) = 22.57kN

Terrace Slab

= 2.4kN/m2 x (2.743m x 0.61m) = 4.01kN

Total Dead Load of Ground Floor = 2.47kN + 23.45kN + 22.57kN + 4.01kN = 52.5kN Total Dead Load from Roof to Foundation on Column H6 = 15.22kN + 79.18kN + 52.5kN = 146.9kN

Live Load Live Load on Flat Roof Roof = 0.5kN/m2 x (3.505m x 2.896m) = 5.07kN Live Load on First Floor Family = 4.0kN/m2 x (1.981m x 2.284m) = 18.1kN

Done by Lim Pui Yee 0313605


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Flat Roof

= 0.5kN/m2 x (1.829m x 1.981m) = 1.81kN

Toilet

= 2.0kN/m2 x (0.762m x 2.134m) = 3.25kN

Bedroom

= 1.5kN/m2 x (0.762m x 0.762m) = 0.87kN

Total Live Load on First Floor= 18.1kN + 1.81kN + 3.25kN + 0.87kN = 24.03kN

Live Load on Ground Floor Living = 4.0kN/m2 x (2.286m x 2.743m) = 25.08kN Terrace

= 1.5kN/m2 x (2.743m x 0.61m) = 1.64kN

Total Live Load on Ground Floor = 25.08kN + 1.64kN = 26.72kN Total Live Load from Roof to Foundation on Column H6 = 5.07kN + 24.03kN + 26.72kN = 55.82kN

Ultimate Load Dead Load on Column H6 = 146.9kN x 1.4 = 205.66kN Live Load on Column H6

= 55.82kN x 1.6 = 89.31kN

Ultimate Load on Column H6

= 205.66kN + 89.31kN = 294.97kN

Done by Lim Pui Yee 0313605


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Column Analysis Calculation Column I3

Dead Load Dead Load on Flat Roof Assume slab self-weight

= 1.0kN/m2

Area of slab acting on Column I3

= 2.286m x 2.896m = 6.62m2

Dead Load from flat roof slab

= 6.62m2 x 1.0kN/m2 = 6.62kN

Assume beam self-weight = 0.9kN/m Roof beam self-weight Total Dead Load

= 0.9kN/m x (2.286m +2.896m) = 4.66kN

= 6.62kN + 4.66kN = 11.28kN

Done by Lim Pui Yee 0313605


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Dead Load on First Floor Concrete Beam Self Weight

= 0.9kN/m x (2.286m +2.896m + 0.915m) = 5.49kN

Brick Wall Load

= 8.55kN/m x (2.286m + 2.896m) = 44.30kN

Bedroom Slab

= 3.6kN/m2 x (2.286m x 2.896m) = 23.83kN

Flat Roof Slab

= 1.0kN/m2 x (3.81m x 2.439m) = 9.29kN

Total Dead Load of First Floor

Dead Load on Ground Floor Concrete Beam Self Weight

= 5.49kN + 44.30kN + 23.83kN + 9.29kN = 82.91kN

= 0.9kN/m x (2.286m +2.896m + 0.915m) = 5.49kN

Brick Wall Load

= 8.55kN/m x (2.286m + 2.896m) = 44.30kN

Living Slab

= 3.6kN/m2 x (2.286m x 2.896m) = 23.83kN

Total Dead Load of Ground Floor = 5.49kN + 44.30kN + 23.83kN = 73.62kN Total Dead Load from Roof to Foundation on Column I3 = 11.28kN + 82.91kN + 73.62kN = 167.81kN

Live Load Live Load on Flat Roof Roof = 0.5kN/m2 x (2.286m x 2.896m) = 3.31kN Live Load on First Floor Bedroom = 1.5kN/m2 x (2.286m x 2.896m) = 9.93kN Flat Roof

= 0.5kN/m2 x (3.81m x 2.439m) = 4.65kN Done by Lim Pui Yee 0313605


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Total Live Load on First Floor = 9.93kN + 4.65kN = 14.58kN

Live Load on Ground Floor Living = 4.0kN/m2 x (2.286m x 2.896m) = 26.48kN Total Live Load on Ground Floor = 26.48kN

Total Live Load from Roof to Foundation on Column I3 = 3.31kN + 14.58kN + 26.48kN = 44.37kN Ultimate Load Dead Load on Column F2 = 167.81kN x 1.4 = 234.93kN Live Load on Column F2

= 44.37kN x 1.6 = 70.99kN

Ultimate Load on Column F2

= 234.93kN + 70.99kN = 305.92kN

Done by Lim Pui Yee 0313605


SCHOOL OF ARCHITECTURE, BUILDING & DESIGN Research Unit for Modern Architecture Studies in Southeast Asia (MASSA) Bachelor of Science (Honours) (Architecture)

Building Structure [ARC 2523] Project 2 Extension of a R.C. Bungalow (

Individual Work)

Nicole hooi yi tien

0313611


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Dead Load of Structure (constant) Density of concrete = 24 kN/m3 Density of brick = 19 kN/m3 Dead load of roof = 1.0 kN/m3 (According to UBBL)

Structure

Self-Weight Calculation (kN/m ) Cross-sectional area

Concrete beam selfweight

= 0.15 m x 0.25m = 0.0375 m2

Self-weight of beam per meter length = cross-sectional area x density of concrete = 0.0375 x 24 = 0.9 kN/m Thickness of wall = 0.15 m Height of wall = 3.0 m

Brick wall self-weight

Self-weight wall per meter length = thickness x height x density of brick wall = 0.15 X 3.0 X 19 = 8.55 kN/m

Slab self-weight = slab thickness x density

Room Bedroom

Self-Weight Calculation (kN/m2 ) Slab thickness = 150mm Slab self-weight = 0.15m x 24 = 3.6 kN/m2

Entrance

Slab thickness = 150mm Slab self-weight = 0.15m x 24 = 3.6 kN/m2

Living

Slab thickness = 150mm Slab self-weight =0.15m x 24 = 3.6 kN/m2

Wet Kitchen

Slab thickness = 150mm Slab self-weight = 0.15m x 24 = 3.6 kN/m2

Toilet

Slab thickness = 100mm Slab self-weight = 0.1 x 24 = 2..4 kN/m2

DONE BY NICOLE HOOI YI TIEN 0313611


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Car Porch

Slab thickness = 100mm Slab self-weight = 0.1 x 24 = 2..4 kN/m2

Roof

Slab thickness = 150mml Slab self-weight = 0.15 x 1.0 = 0.15 kN/m2

Balcony

Slab thickness = 100mm Slab self-weight = 0.1 x 24 = 2..4 kN/m2

Terrace

Slab thickness = 100mmm Slab self-weight = 0.1 x 24 = 2..4 kN/m2

Dead load factor = 1.4

Live load of rooms according to its functions (constant)

(According to 4th schedule of UBBL for live load according to the function of space)

Room

Live load per meter square area (kN/m2 )

Bedroom

1.5

Entrance

2.0

Living Wet Kitchen Car Porch

4.0

Terrace

1.5

Balcony

1.5

Toilet

2.0

Roof

0.5

3.0 5.0

Live load factor = 1.6

DONE BY NICOLE HOOI YI TIEN 0313611


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Beam Analysis Calculation Ground floor beam, F13 – I13 1) Carries self weight – Dead load 2) Brick wall – Dead load 3) Slab – Dead load & Live load Ø F-I / 10-13 (Two way slab) Determine one or two way slab Ly/Lx = 4267/ 3658 = 1.66 < 2

Dead load Concrete beam self weight (Constant)

= 24kN/m3 x (0.15 x 0.25) m2 = 0.9 kN/m

Brick wall load (Constant)

= 19kN/m3 x (0.5 x 3.0) m = 8.55 kN/m

Concrete slab F-I / 10-13 (Bedroom)

= Dead load on slab x (Lx /2) = 3.6 x 3.658/2 = 6.58 kN/m

Total dead load

= 0.9 + 8.55 + 6.58 = 16.03 kN/m

Live load Concrete slab F-I / 10-13 (Bedroom)

= Live load on slab x (Lx /2) = 1.5 x 3.658/2 =2.74 kN/m

Total live load

= 2.74 kN/m

Ultimate load (Apply 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively)

( Total dead load x 1.4) + (Total live load x 1.6 ) = (16.03 x 1.4) + (2.74 x 1.6) = 26.83 kN/m DONE BY NICOLE HOOI YI TIEN 0313611


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Ultimate load diagram

Reaction Load diagram

R = (26.83 x 4.267) / 2 = 57.24

Shear force diagram

Bending moment diagram Area of trapezium = (2.13 x 57.24) ½ = 60.96 kN/m

DONE BY NICOLE HOOI YI TIEN 0313611


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Beam Analysis Calculation First floor beam, A2 – D2 1) Carries self weight – Dead load 2) Brick wall – Dead load 3) Slab – Dead load & Live load Ø A-E / 2-3 (Two way slab) Ø A-E / 3-4 (Two way slab)

Determine one or two way slab Ly/Lx = 3962/ 2134 = 1.86 < 2 Ly/Lx = 3962/ 3352 = 1.18 < 2

Dead load Concrete beam self weight (Constant)

= 24kN/m3 x (0.15 x 0.25) m2 = 0.9 kN/m

Brick wall load (Constant)

= 19kN/m3 x (0.5 x 3.0) m = 8.55 kN/m

Concrete slab A-E / 2-3 (Balcony)

= Dead load on slab x (Lx /2) = 2.4 x 2.134/2 = 2.56 kN/m

Concrete slab A-E/ 3-4 (Bedroom)

= Dead load on slab x (Lx /2) = 3.6 x 3.352/2 = 6.03 kN/m

Total dead load

= 0.9 + 8.55 + 2.56 + 6.03 = 18.04 kN/m

DONE BY NICOLE HOOI YI TIEN 0313611


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Live load Concrete slab A-E / 2-3 (Balcony)

= Live load on slab x (Lx /2) = 1.5 x 2.134/2 = 1.6 kN/m

Concrete slab A-E / 3-4 (Bedroom)

= Live load on slab x (Lx /2) = 1.5 x 3.352/2 = 2.5 kN/m

Total live load

= 1.6 + 2.5 =4.1 kN/m

Ultimate load (Apply 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively)

( Total dead load x 1.4) + (Total live load x 1.6 ) = (18.04 x 1.4) + (4.1 x 1.6) = 31.82 kN/m Ultimate load diagram

DONE BY NICOLE HOOI YI TIEN 0313611


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Reaction Load diagram

R = (31.82 x 3.962) / 2 = 63.04

Shear force diagram

Bending moment diagram

Area of trapezium = (63.04 x 1.98) ½ = 62.41 kN/m

DONE BY NICOLE HOOI YI TIEN 0313611


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Beam Analysis Calculation Ground floor beam, G7 – G8 1) Carries self weight – Dead load 1) Brick wall – Dead load 2) Slab – Dead load & Live load Ø E-G / 7-8 (Two way slab) Ø G-I / 7-8 (Two way slab) Determine one or two way slab Ly/Lx = 3962/ 2134 = 1.86 < 2 Ly/Lx = 3962/ 3352 = 1.18 < 2

Dead load Concrete beam self weight (Constant)

= 24kN/m3 x (0.15 x 0.25) m2 = 0.9 kN/m

Brick wall load (Constant)

= 19kN/m3 x (0.5 x 3.0) m = 8.55 kN/m

Concrete slab E-G/ 7-8 (Living)

= [Dead load on slab x (Lx /2)] 2/3 = [3.6 x (2.438/2) ] 2/3 = 2.93 kN/m

Concrete slab G-I / 7-8 (Terrace)

= [Dead load on slab x (Lx /2)] 2/3 = [2.4 x (2.438/2) ] 2/3 = 1.95 kN/m

Total dead load

= 0.9 + 8.55 + 2.93 + 1.95 = 14.33 kN/m

DONE BY NICOLE HOOI YI TIEN 0313611


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Live load Concrete slab E-G/ 7-8 (Living)

= [Live load on slab x (Lx /2)] 2/3 = [4.0 x (2.438/2) ] 2/3 = 3.25 kN/m

Concrete slab G-I / 7-8 (Terrace)

= [Live load on slab x (Lx /2)] 2/3 = [1.5 x (2.438/2) ] 2/3 = 1.22 kN/m

Total live load

= 3.25 + 1.22 = 4.47 kN/m

Ultimate load (Apply 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively)

( Total dead load x 1.4) + (Total live load x 1.6 ) = (14.33 x 1.4) + (4.47 x 1.6) = 27.21 kN/m Ultimate load diagram

DONE BY NICOLE HOOI YI TIEN 0313611


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Reaction Load diagram

R = ( 27.21 x2.438) / 2 = 33.17

Shear force diagram

Bending moment diagram

Area of trapezium = (1.22 x 33.17) ½ = 20.23 kN/m

DONE BY NICOLE HOOI YI TIEN 0313611


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Beam Analysis Calculation Ground floor beam, E7 – H7 1) Carries self weight – Dead load 2) Brick wall – Dead load 3) Slab – Dead load & Live load Ø E-G / 7-8 (Two way slab) Ø G- I / 7-8 (Two way slab) Ø E-H / 5-7 (Two way slab) Determine one or two way slab Ly/Lx = 3962/ 2134 = 1.86 < 2 Ly/Lx = 3962/ 3352 = 1.18 < 2 Ly/Lx = 4572/ 3962 = 1.15 < 2

Dead load Concrete beam self weight (Constant)

= 24kN/m3 x (0.15 x 0.25) m2 = 0.9 kN/m

Brick wall load (Constant)

= 19kN/m3 x (0.5 x 3.0) m = 8.55 kN/m

Concrete slab E-G/ 7-8 (Living)

= Dead load on slab x (Lx /2) = 3.6 x (2.438/2) = 4.39 kN/m

Concrete slab G-I / 7-8 (Terrace)

= [Dead load on slab x (Lx /2)] 2/3 = [2.4 x (2.438/2) ] 2/3 = 1.95 kN/m

Concrete slab E-H/ 5-7 (Living)

= Dead load on slab x (Lx /2) = 3.6 x (3.962/2) = 7.13 kN/m DONE BY NICOLE HOOI YI TIEN 0313611


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Total dead load of E-7 / G-7

= 0.9 + 8.55 + 7.13 + 4.39 = 20.97 kN/m

Total dead load of G-7 / H-7

= 0.9 + 8.55 + 7.13 + 1.95 = 18.53 kN/m

Live load Concrete slab E-G/ 7-8 (Living)

= Live load on slab x (Lx /2) = 4.0 x (2.438/2) = 4.88 kN/m

Concrete slab G-I / 7-8 (Terrace)

= [Live load on slab x (Lx /2)] 2/3 = [1.5 x (2.438/2) ] 2/3 = 1.22 kN/m

Concrete slab E- H / 5-7 (Living 2)

= Live load on slab x (Lx /2) = 4.0 x (3.962/2) = 7.92 kN/m

Total live load of E-7 / G-7

= 4.88 + 7.92 = 12.8 kN/m

Total live load of G-7 / H-7

= 7.92 + 1.83 = 9.75 kN/m

Ultimate load (Apply 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively)

Ultimate load of E-7 / G-7

= (20.97 x 1.4) + (12.8 x1.6) = 49.838 kN/m

Ultimate load of G-7 / H-7

= (18.53 x 1.4) + (9.75 x 1.6) = 41.542 kN/m

Ultimate load diagram

Total load E-7/ G-7 = 49.838 x 3.35 = 166.957 kN G- 7/ H-7 = 41.542 x 1.22 = 50.681 kN DONE BY NICOLE HOOI YI TIEN 0313611


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Reaction Load diagram

∑m =0 0 = 4.57 RE7 – 166.957(2.9) - 27.21 (1.22) – 50.681(0.61) RE7 = 119.975 kN ∑Fy =0 = RH7 + 119.975 – 116.957 - 27.21 – 50.681 RH7 = 124.873 kN

Shear force diagram

Area of triangle

= ½ x 119.975 x 3.35 = 201

Area of small triangle = ½ x 1.312 X 46.982 = 79.57

Bending moment diagram

Area of trapezium

= ½ x (74.192 + 124.873) x 1.22 = 121.43

Total area of positive = 201 area Total area of negative = 79.57 + 121.43 area = 201 Area of positive area + negative area = 201 - 201 =0

DONE BY NICOLE HOOI YI TIEN 0313611


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Beam Analysis Calculation Ground floor beam, E5 – F5 1) Carries self weight – Dead load 2) Brick wall – Dead load 3) Slab – Dead load & Live load Ø E-H / 5-7 (Two way slab) Ø E-I / 3-5 (Two way slab) Determine one or two way slab Ly/Lx = 4572/ 3962 = 1.15 < 2 Ly/Lx = 5791 / 4572 = 1.27 < 2

Dead load Concrete beam self weight (Constant)

= 24kN/m3 x (0.15 x 0.25) m2 = 0.9 kN/m

Brick wall load (Constant)

= 19kN/m3 x (0.5 x 3.0) m = 8.55 kN/m

Concrete slab E-I / 3-5 (Living)

= Dead load on slab x (Lx /2) = 3.6 x (4.572/2) = 8.23 kN/m

Concrete slab E-H / 5-7 (Living2)

= Dead load on slab x (Lx /2) = 3.6 x (3.962/2) = 7.13 kN/m

Total dead load

= 0.9 + 8.55 + 8.23 + 7.13 = 24.81 kN/m

DONE BY NICOLE HOOI YI TIEN 0313611


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Live load Concrete slab E-I / 3-5 (Living)

= Live load on slab x (Lx /2) = 4.0 x (4.572/2) = 9.14 kN/m

Concrete slab E-H / 5-7 (Living 2)

= Live load on slab x (Lx /2) = 4.0 x (3.962 /2) = 7.92 kN/m

Total live load

= 9.14 + 7.92 = 17.06 kN/m

Ultimate load (Apply 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively)

( Total dead load x 1.4) + (Total live load x 1.6 ) = (24.81 x 1.4) + (17.06 x 1.6) = 62.03 kN/m Ultimate load diagram

DONE BY NICOLE HOOI YI TIEN 0313611


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Reaction

Load diagram

R = ( 62.03 x 1.524) / 2 = 47.27

Shear force diagram

Bending moment diagram

Area of trapezium = (0.76 x 47.27) ½ = 17.96kN/m

DONE BY NICOLE HOOI YI TIEN 0313611


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Beam Analysis Calculation Ground floor beam, E4 – E6 1) Carries self weight – Dead load 2) Brick wall – Dead load 3) Slab – Dead load & Live load Ø E-H / 5-7 (Two way slab) Ø E-I / 3-5 (Two way slab) Ø A-E / 4-6 (Two way slab) Determine one or two way slab Ly/Lx = 4572/ 3962 = 1.15 < 2 Ly/Lx = 5791 / 4572 = 1.27 < 2 Ly/Lx = 3962 / 3658 = 1.08 < 2

Dead load Concrete beam self weight (Constant)

= 24kN/m3 x (0.15 x 0.25) m2 = 0.9 kN/m

Brick wall load (Constant)

= 19kN/m3 x (0.5 x 3.0) m = 8.55 kN/m

Concrete slab E-I / 3-5 (Living)

= [Dead load on slab x (Lx /2)] 2/3 = [3.6 x (4.572/2) ] 2/3 = 5.49 kN/m

Concrete slab E-H / 5-7 (Living 2)

= [Dead load on slab x (Lx /2)] 2/3 = [3.6 x (3.962/2)] 2/3 = 4.75 kN/m

Concrete slab A-E / 4-6 (Bedroom)

= [Dead load on slab x (Lx /2)] 2/3 = [3.6 x (3.658/2)] 2/3 = 4.39 kN/m

DONE BY NICOLE HOOI YI TIEN 0313611


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Total dead load of E-5 / E-6

= 0.9 + 8.55 + 4.75 + 4.39 = 18.59 kN/m

Total dead load of E-4 / E-5

= 0.9 + 8.55 + 5.49 + 4.39 = 19.33 kN/m

Live load Concrete slab E-I / 3-5 (Living)

= [Live load on slab x (Lx /2)] 2/3 = [4.0 x (4.572/2) ] 2/3 = 6.09 kN/m

Concrete slab E-H / 5-7 (Living 2)

= [Live load on slab x (Lx /2)] 2/3 = [4.0 x (3.962/2)] 2/3 = 5.28 kN/m

Concrete slab A-E / 4-6 (Bedroom)

= [Live load on slab x (Lx /2)] 2/3 = [1.5 x (3.658/2)] 2/3 = 1.83 kN/m

Total live load of E-5 / E-6

= 5.28 + 1.83 = 7.11 kN/m

Total live load of E-4 / E-5

= 1.83 + 6.09 = 7.92 kN/m

Ultimate load (Apply 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively)

Ultimate load of E-5 / E-6

= (18.59 x1.4) + (7.11 x 1.6) = 37.40 kN/m

Ultimate load of E-4 / E-5

= (19.33 x 1.4) + (7.92 x 1.6) = 39.73 kN/m

Ultimate load diagram

Total load E-5 / E-6 = 37.40 x 2.438 = 91.18 kN E-4 / E-5 = 39.73 x 1.22 = 48.47 kN DONE BY NICOLE HOOI YI TIEN 0313611


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Reaction Load diagram ∑m =0 0 = 3.66 RE6 – 91.18(2.44) - 62.03 (1.22) – 48.47(0.61) RE6 = 89.54 kN ∑Fy =0 = RE4 + 89.54 -91.18 -62.03 – 48.47 RE4 = 112.14 kN

Shear force diagram

Area of triangle

= ½ x 89.54 x 2.44 = 109.24

Area of small triangle = ½ x 0.0447 X 1.64 = 0.0366 Area of trapezium

Bending moment diagram

= ½ x (63.67 + 112.14) x 1.22 = 107.24

Total area of positive = 109.24 area Total area of negative = 0.0366 + 107.24 area = 109.24 Area of positive area + negative area = 109.24 -109.24 =0

DONE BY NICOLE HOOI YI TIEN 0313611


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Column Analysis Calculation Column A7 (Roof, First Floor, Ground Floor )

Dead load Dead load on Flat Roof Area of slab acting on column A7

= (1.22 +0.76) x 1.98m = 3.92 m2

Roof slab self weight

= 1.0 kN/m2 X 3.92 m2 = 3.92 kN

Roof beam self weight

= 0.9 x (1.22 + 0.76 + 1.98) = 3.56 kN

Total dead load on flat roof

= 3.92 + 3.56 = 7.48 kN

DONE BY NICOLE HOOI YI TIEN 0313611


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Dead load on First Floor Toilet concrete slab

= Slab self weight x Area of slab acting on column = 2.4 x (1.98 x 0.76) = 3.61kN

Beam self weight

= 0.9 x (1.98+ 1.22 + 0.76) = 3.56 kN

Brick wall self weight

= 8.55 x (1.98 + 1.22 + 0.76) = 33.86 kN

Total dead load on first floor

= 3.61 + 3.56 + 33.86 = 41.03 kN

Dead load on Ground Floor Toilet concrete slab

= Slab self weight x Area of slab acting on column = 2.4 x (1.98 x 0.76) = 3.61kN

Beam self weight

= 0.9 x (1.98+ 1.22 + 0.76) = 3.56 kN

Brick wall self weight

= 8.55 x (1.98 + 1.22 + 0.76) = 33.86 kN

Total dead load on first floor

= 3.61 + 3.56 + 33.86 = 41.03 kN

Total dead load from roof to foundation on column A7 = 7.48 + 41.03 + 41.03 = 89.54 kN

DONE BY NICOLE HOOI YI TIEN 0313611


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Live load Live load on Flat Roof Roof

= 0.5 x (1.98+1.98) = 1.96 kN

Live load on First Floor Toilet concrete slab

= 2.0 x (1.98x 0.76) = 3.01 kN

Live load on Ground Floor Toilet concrete slab

= 2.0 x (1.98x 0.76) = 3.01 kN

Total live load from roof to foundation on column A7 = 1.96 + 3.01 + 3.01 = 7.98 kN

Ultimate load (Apply 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively)

( Total dead load x 1.4) + (Total live load x 1.6 ) (89.54 x 1.4) + (7.98 x 1.6) = 138.12 kN The total load acting on column A7 is 138.12 kN.

DONE BY NICOLE HOOI YI TIEN 0313611


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Column Analysis Calculation Column A6 (Roof, First Floor, Ground Floor )

Dead load Dead load on Flat Roof Area of slab acting on column A6

= (0.76 +0.76) x 1.98m = 3.01 m2

Roof slab self weight

= 1.0 kN/m2 X 3.01 m2 = 3.01 kN

Roof beam self weight

= 0.9 x (0.76 + 0.76 + 1.98) = 3.15 kN

Total dead load on flat roof

= 3.01 + 3.15 = 6.16 kN

DONE BY NICOLE HOOI YI TIEN 0313611


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Dead load on First Floor Toilet concrete slab

= Slab self weight x Area of slab acting on column = 2.4 x (1.98 x 1.52) = 7.22 kN

Beam self weight

= 0.9 x (1.98+ 0.76 + 0.76+0.76+0.76) = 4.52 kN

Brick wall self weight

= 8.55 x (1.98+ 0.76 + 0.76+0.76+0.76) = 42.92 kN

Total dead load on first floor

= 7.22 + 4.52 + 42.92 = 54.66 kN

Dead load on Ground Floor Toilet concrete slab

= Slab self weight x Area of slab acting on column = 2.4 x (1.98 x 0.76) = 3.61kN

Bedroom 1 concrete slab

= Slab self weight x Area of slab acting on column = 3.6 x (1.98 x 1.83) = 13.04 kN

Beam self weight

= 0.9 x (1.98+0.76+1.83) = 4.11 kN

Brick wall self weight

= 8.55 x (1.98 +0.76+ 1.83) = 39.07 kN

Total dead load on first floor

= 3.61 + 13.04+ 4.11 + 39.07 = 59.93kN

Total dead load from roof to foundation on column A6 = 6.16 + 54.66 + 59.93 = 120.75 kN

DONE BY NICOLE HOOI YI TIEN 0313611


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Live load Live load on Flat Roof Roof

= 0.5 x (1.98 x1.52) = 1.51 kN

Live load on First Floor Toilet concrete slab

= 2.0 x (1.98x 1.52) = 6.02 kN

Live load on Ground Floor Toilet concrete slab

= 2.0 x (1.98x 0.76) = 3.01 kN

Bedroom 1 concrete slab

= 1.5 x (1.98x 1.83) = 5.44 kN

Total live load on Ground floor

= 5.44 + 3.01 = 8.45 kN

Total live load from roof to foundation on column A6 = 1.51 + 6.02 + 8.45 = 15.98 kN

Ultimate load (Apply 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively)

( Total dead load x 1.4) + (Total live load x 1.6 ) (120.75 x 1.4) + (15.98 x 1.6) = 194.62kN The total load acting on column A6 is 194.62 kN.

DONE BY NICOLE HOOI YI TIEN 0313611


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Column Analysis Calculation Column F13 (Roof, First Floor, Ground Floor )

Dead load Dead load on Flat Roof Area of slab acting on column F13

= (2.74 +2.13) x 1.83m = 8.91 m2

Roof slab self weight

= 1.0 kN/m2 X 8.91m2 = 8.91 kN

Roof beam self weight

= 0.9 x (2.74 + 2.13 + 1.83) = 6.03 kN

Total dead load on flat roof

= 8.91 + 6.03 = 14.94 kN

Dead load on First Floor Bedroom 3 concrete slab

= Slab self weight x Area of slab acting on column = 3.6 x (1.83 x 2.13) = 14.03 kN

Bedroom 4 concrete slab

= Slab self weight x Area of slab acting on column = 3.6 x (1.83 x 2.74) = 18.05 kN

DONE BY NICOLE HOOI YI TIEN 0313611


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Beam self weight

= 0.9 x (2.74 + 2.13 + 1.83 +1.83) = 7.68 kN

Brick wall self weight

= 8.55 x (2.74 + 2.13 + 1.83 +1.83) = 72.93 kN

Total dead load on first floor

= 14.03 + 18.05 + 7.68 + 72.93 = 112.69 kN

Dead load on Ground Floor Wet kitchen concrete slab

= Slab self weight x Area of slab acting on column = 3.6 x (1.83x 2.74) = 18.05 kN

Bedroom 5 concrete slab

= Slab self weight x Area of slab acting on column = 3.6 x (1.83x 2.13) = 14.03 kN

Beam self weight

= 0.9 x (1.83 + 2.74 +2.13) = 6.03 kN

Brick wall self weight

= 8.55 x (1.83 + 2.74 + 2.13) = 57.37 kN

Total dead load on first floor

= 18.05 + 14.03 + 6.03 + 57.37 = 95.48 kN

Total dead load from roof to foundation on column F13 = 14.94 + 112.69 + 95.48 = 223.11 kN

Live load Live load on Flat Roof Roof

= 0.5 x (1.83x 4.87) =4.46 kN

DONE BY NICOLE HOOI YI TIEN 0313611


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Live load on First Floor Bedroom 3 concrete slab

= 1.5 x (2.13x 1.83) = 5.85 kN

Bedroom 3 concrete slab

= 1.5 x (2.74x 1.83) = 7.52 kN

Total live load on first floor

= 5.85 + 7.52 = 13.37 kN

Live load on Ground Floor Wet kitchen concrete slab

= 3.0 x (1.83 x 2.74) = 15.04 kN

Bedroom 5 concrete slab

= 1.5 x (1.83 x 2.13) = 5.85 kN

Total live load on ground floor

= 5.85 + 15.04 = 20.89 kN

Total live load from roof to foundation on column F13 = 4.46 + 13.37 + 20.89 = 38.72 kN

Ultimate load (Apply 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively)

( Total dead load x 1.4) + (Total live load x 1.6 ) (223.11 x 1.4) + (38.72 x 1.6) = 374.306 kN The total load acting on column F13 is 374.306 kN.

DONE BY NICOLE HOOI YI TIEN 0313611


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Column Analysis Calculation Column E3 (Roof, First Floor, Ground Floor )

Dead load Dead load on Flat Roof Area of slab acting on column E3

=(1.98x 1.68) + (0.76x 1.68) + (1.07 x 1.98) = 6.72 m2

Roof slab self weight

= 1.0 kN/m2 X 6.72 m2 = 6.72 kN

Roof beam self weight

= 0.9 x ( 1.68+ 1.98 + 1.07) = 4.26 kN

Total dead load on flat roof

= 6.72 + 4.26 = 10.98 kN

DONE BY NICOLE HOOI YI TIEN 0313611


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Dead load on First Floor Master bedroom concrete slab

= Slab self weight x Area of slab acting on column = 3.6 x [1.68 x (1.98+0.76)] = 16.57 kN

Balcony concrete slab

= Slab self weight x Area of slab acting on column = 2.4 x (1.07 x 1.98) = 5.08 kN

Roof slab

= Slab self weight x Area of slab acting on column = 1.0 x (3.2 x 1.07) = 3.42 kN

Beam self weight

= 0.9 x (1.68 +1.07 +0.76+1.98) = 4.94 kN

Brick wall self weight

= 8.55 x (1.68 + 1.07 +0.76 +1.98) = 46.94 kN

Total dead load on first floor

= 16.57 + 5.08 +3.42 +4.94 + 46.94 = 76.95 kN

Dead load on Ground Floor Living concrete slab

= Slab self weight x Area of slab acting on column = 3.6 x (1.68 x 2.9) = 17.54 kN

Entrance concrete slab

= Slab self weight x Area of slab acting on column = 3.6 x (2.75 x 1.98) = 19.60 kN

Car porch concrete slab

= Slab self weight x Area of slab acting on column = 2.4 x (2.44 x 2.9) = 16.98 kN

Beam self weight

= 0.9 x (2.9 + 2.75) = 5.09 kN

Brick wall self weight

= 8.55 x (2.9 + 2.75) = 48.31 kN

Total dead load on first floor

= 17.54 + 19.60 +16.98+ 5.09 + 48.31 = 107.52 kN DONE BY NICOLE HOOI YI TIEN 0313611


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Total dead load from roof to foundation on column E3 = 10.98 + 76.95 + 107.52 = 195.45 kN

Live load Live load on Flat Roof Roof

=[ (1.98x 1.68) + (0.76x 1.68) + (1.07 x 1.98) ] x 0.5 = 3.36kN

Live load on First Floor Master bedroom concrete slab

= 1.5 x [ (1.98+0.76) x 1.68] = 6.90 kN

Balcony concrete slab

= 1.5 x (1.07 x 1.98) = 3.18 kN

Roof slab

= 0.5 x (3.2 x 1.07) = 1.71 kN

Total live load on first floor

= 6.9 + 3.18+1.71 = 11.79kN

Live load on Ground Floor Living concrete slab

= 4.0 x ( 1.68 x 2.9) = 19.49 kN

Entrance concrete slab

= 2.0 x (2.75 x 1.98) = 10.89 kN

Car porch concrete slab

= 5.0 x (2.44 x 2.9) = 35.38 kN

Total live load on ground floor

= 19.49 + 10.89+ 35.38 = 65.76kN

DONE BY NICOLE HOOI YI TIEN 0313611


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Total live load from roof to foundation on column E3 = 3.36 + 11.79 + 65.76 = 80.91kN

Ultimate load (Apply 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively)

( Total dead load x 1.4) + (Total live load x 1.6 ) =(1.98x 1.68) + (0.76x 1.68) + (1.07 x 1.98 (195.45 x 1.4) + (80.91 x 1.6) = 403.09 kN The total load acting on column E3 is 403.09kN.

DONE BY NICOLE HOOI YI TIEN 0313611


SCHOOL OF ARCHITECTURE, BUILDING & DESIGN Research Unit for Modern Architecture Studies in Southeast Asia (MASSA) Bachelor of Science (Honours) (Architecture)

Building Structure [ARC 2523] Project 2 Extension of a R.C. Bungalow (

Individual Work)

Tan jou wen

0313752


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Identify One Way Or Two Way Slab Indicating the Distribution of Load from Slab to Beam Ly = Longer side of slab Lx = Shorter side of slab When Ly/Lx >2, it is a one way slab. When Ly/Lx <2 = 2, it is a two way slab. 6-7 / A-D (Bathroom), Ly/Lx = 2743/1524 = 1.8 < 2 ( Two way slab ) 6-7 / D-E (Corridor), Ly/Lx = 1524/1219 = 1.3 < 2 ( Two way slab) ___________________________________________________________________ Load Distribution Diagram To Identify how much load would be transferred from the slab to each adjacent beam

Done by Tan Jou Wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Beam Analysis Calculation Ground Floor Beam, 6-7 / D 1) Carries self weight - Dead Load 2) Slab Dead Load & Live load • 6-7 / A-D ( Two Way Slab ) • 6-7 / D-E ( Two Way Slab ) 3) Brick wall - Dead Load ___________________________________________________________________ Dead Load Concrete Beam Self Weight

= density x beam size = 24kN/m2x 0.15m x 0.25m = 0.9kN/m

Brick Wall Load

= wall density x ( thickness x height ) = 19kN/m2x 0.15m x 3.0m = 8.55kN/m ___________________________________________________________________ Dead Load on slab 6-7 / A-D (Two way slab) (Bathroom) Load is transferred to beam 6-7 / D in a Triangular form. Convert the Triangular load into UDL. Dead Load from slab 6-7 / A-D

= Dead load on slab x ( Lx/2) x (2/3) = 2.4kN/m2 x (1.524m/2) x (2/3) = 1.2192kN/m

Dead Load on slab 6-7 / D-E (Two way slab) (Corridor) Load is transferred to beam 6-7 / D in a Trapezoidal form. Convert the Trapezoidal load into UDL. Dead Load from slab 6-7 / D-E

= Dead load on slab x ( Lx/2) = 2.4kN/m2 x (1.219m/2) = 1.4628kN/m

Total Dead Load = 0.9kN/m + 8.55kN/m + 1.2192kN/m + 1.4628kN/m = 12.132kN/m

Done by Tan Jou Wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Dead Load Diagram

Done by Tan Jou Wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Live Load Live Load on slab 6-7 / A-D (Two way slab) (Bathroom) Load is transferred to beam 6-7 / D in a Triangular form. Convert the Triangular load into UDL. Live Load from slab 6-7 / A-D

= Dead load on slab x ( Lx/2) x (2/3) = 2.0kN/m2 x (1.524m/2) x (2/3) = 1.016kN/m

Live Load on slab 6-7 / D-E (Two way slab) (Corridor) Load is transferred to beam 6-7 / D in a Trapezoidal form. Convert the Trapezoidal load into UDL. Live Load from slab 6-7 / D-E

= Dead load on slab x ( Lx/2) = 1.5kN/m2 x (1.219m/2) = 0.914kN/m

Total Live load = 1.016kN/m + 0.914kN/m = 1.93kN/m

Live Load Diagram

Done by Tan Jou Wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Ultimate Load Apply factor 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively. = (Total Dead Load x 1.4) + (Total Live Load x !.6) = (12.132kN/m x 1.4) + (1.93kN/m x1.6) = 16.98kN/m + 3.088kN/m = 20.068kN/m

Ultimate Load Diagram

Reactions UDL to Point Load, in this case the reactions must be equal to half the total load Reaction = (20.068kN/m x 1.524m) / 2 = 15.3kN

Done by Tan Jou Wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

At Point D6, there is only a line, therfore there is no area = 0kN. At point D7 = [ (1/2) x 0.762 x 15.3 ] + [ (1/2) x 0.762 x 15.3] = 11.6 + (-11.6) =0

Done by Tan Jou Wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Identify One Way Or Two Way Slab Indicating the Distribution of Load from Slab to Beam Ly = Longer side of slab Lx = Shorter side of slab When Ly/Lx >2, it is a one way slab. When Ly/Lx <2 = 2, it is a two way slab. 6-7 / A-D (Bathroom), Ly/Lx = 2743/1524 = 1.8 < 2 ( Two way slab ) 6-7 / D-E (Corridor), Ly/Lx = 1524/1219 = 1.3 < 2 ( Two way slab) 4-6 / A-E (Bedroom), Ly/Lx = 3962/3658 = 1.08 < 2 ( Two way slab ) ___________________________________________________________________ Load Distribution Diagram To Identify how much load would be transferred from the slab to each adjacent beam Ground Floor Beam, 6 / A-E

Done by Tan Jou Wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Beam Analysis Calculation Ground Floor Beam, 6 / A-E 1) Carries self weight - Dead Load 2) Slab Dead Load & Live load • 6-7 / A-D ( Two Way Slab ) • 6-7 / D-E ( Two Way Slab ) • 4-6 / A-E ( Two Way Slab ) 3) Brick wall - Dead Load ___________________________________________________________________ Dead Load Concrete Beam Self Weight

= density x beam size = 24kN/m2x 0.15m x 0.25m = 0.9kN/m

Brick Wall Load

= wall density x ( thickness x height ) = 19kN/m2x 0.15m x 3.0m = 8.55kN/m

Dead Load on slab 6-7 / A-D (Two way slab) (Bathroom) Load is transferred to beam 6 / A-E in a Trapezoidal form. Convert the Trapezoidal load into UDL. Dead Load from slab 6-7 / A-D

= Dead load on slab x ( Lx/2) = 2.4kN/m2 x (1.524m/2) = 1.829kN/m

Dead Load on slab 6-7 / D-E (Two way slab) (Corridor) Load is transferred to beam 6 / A-E in a Triangular form. Convert the Triangular load into UDL. Dead Load from slab 6-7 / D-E

= Dead load on slab x ( Lx/2) x (2/3) = 2.4kN/m2 x (1.219m/2) x (2/3) = 0.9752kN/m

Dead Load on slab 4-6 / A-E (Two way slab) (Bedroom) Load is transferred to beam 6 / A-E in a Trapezoidal form. Convert the Trapezoidal load into UDL. Dead Load from slab 4-6 / A-E

= Dead load on slab x ( Lx/2) = 3.6kN/m2 x (3.658m/2) = 6.5844kN/m

Done by Tan Jou Wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Done by Tan Jou Wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Total Dead Load Total Dead Load on slab 6-7 / A-D (Bathroom) = 0.9kN/m + 8.55kN/m + 1.829kN/m = 11.279kN/m Total Dead Load on slab 6-7 / D-E (Corridor) = 0.9kN/m + 8.55kN/m + 0.9752kN/m = 10.425kN/m Total Dead Load on slab 4-6 / A-E (Bedroom) = 0.9kN/m + 8.55kN/m + 6.5844kN/m = 16.03kN/m Live Load Live Load on slab 6-7 / A-D (Two way slab) (Bathroom) Load is transferred to beam 6 / A-E in a Trapezoidal form. Convert the Triangular load into UDL. Live Load from slab 6-7 / A-D

= Dead load on slab x ( Lx/2) = 2.0kN/m2 x (1.524m/2) = 1.524kN/m

Live Load on slab 6-7 / D-E (Two way slab) (Corridor) Load is transferred to beam 6 / A-E in a Triangular form. Convert the Trapezoidal load into UDL. Live Load from slab 6-7 / D-E

= Dead load on slab x ( Lx/2) x (2/3) = 1.5kN/m2 x (1.219m/2) x (2/3) = 0.61kN/m

Live Load on slab 4-6 / A-E (Two way slab) (Bedroom) Load is transferred to beam 6 / A-E in a Trapezoidal form. Convert the Trapezoidal load into UDL. Live Load from slab 4-6 / A-E

= Dead load on slab x ( Lx/2) = 1.5kN/m2 x (3.658m/2) = 2.7435kN/m

Done by Tan Jou Wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Live Load Diagram

Ultimate Load Apply factor 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively. 6-7 / A-D (Bathroom), = (Total Dead Load x 1.4) + (Total Live Load x !.6) = (11.279kN/m x 1.4) + (1.524kN/m x1.6) = 15.79kN/m + 2.44kN/m = 18.23kN/m

Done by Tan Jou Wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

6-7 / D-E (Corridor), = (Total Dead Load x 1.4) + (Total Live Load x !.6) = (10.425kN/m x 1.4) + (0.61kN/m x1.6) = 14.595kN/m + 0.976kN/m = 15.571kN/m 4-6 / A-E (Bedroom), = (Total Dead Load x 1.4) + (Total Live Load x !.6) = (16.03kN/m x 1.4) + (2.7435kN/m x1.6) = 22.44kN/m + 4.39kN/m = 26.83kN/m For Beam 6 / A-D, =18.23kN/m + 26.83kN/m = 45.06kN/m For Beam 6 / D-E, =15.571kN/m + 26.83kN/m = 42.402kN/m

Ultimate Load Diagram

Done by Tan Jou Wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Reactions UDL to point load ( 6 / A-D ), =45.06kN/m x 2.743m =123.6kN UDL to point load ( 6 / D-E ), = 42.402kN/m + 1.219m = 51.69kN ΣM = 0 0 = RA6(3.962m) - 123.6kN(2.59m) - 20.068kN/m(1.219m) – 51.69kN/m(0.61m) = RA6(3.962m) – 376.11kN RA6 = 94.93kN ΣFy = 0 0 = RE6+ 94.93kN -123.6kN – 20.068kN – 31.53kN RE6 = 100.428kN

At Point A6, there is only a line, therefore there is no area = 0kN. 2.743 = 123.6 x = 94.93 x = (94.93 x 2.743) / 123.6 x = 2.11m At point x, Area of Triangle = (1/2) x 2.11 x 94.93 = 100.15 At point D6, Area of Triangle = (1/2) x 0.63 x 28.67 = 9.03 At point E6,Area of Trapezium = [ (1/2) x (48.74 + 100.428) x 1.219 ] = 90.92 x = D6 + E6 100.15 = 9.03 + 90.92 100.15 = 99.95 100 = 100 0 = 0

Done by Tan Jou Wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Done by Tan Jou Wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW Identify One Way Or Two Way Slab Indicating the Distribution of Load from Slab to Beam Ly = Longer side of slab Lx = Shorter side of slab When Ly/Lx >2, it is a one way slab. When Ly/Lx <2 = 2, it is a two way slab. 10-13 / A-E (Bedroom), Ly/Lx = 4878/3962 = 1.2 < 2 ( Two way slab ) 11-13 / E-F (Bathroom), Ly/Lx = 3658/1524 = 2.4 > 2 ( One way slab ) 10-11 / E-F (Corridor), Ly/Lx = 1524/1220 = 1.2< 2 ( Two way slab )

___________________________________________________________________ Load Distribution Diagram To Identify how much load would be transferred from the slab to each adjacent beam

Done by Tan Jou Wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Beam Analysis Calculation First Floor Beam, 10-13 / E 1) Carries self weight - Dead Load 2) Slab Dead Load & Live load • 10-13 / A-E ( Two Way Slab ) • 11-13 / E-F ( One Way Slab ) • 10-11 / E-F ( Two Way Slab ) 3) Brick wall - Dead Load

Dead Load Concrete Beam Self Weight

= density x beam size = 24kN/m2x 0.15m x 0.25m = 0.9kN/m

Brick Wall Load

= wall density x ( thickness x height ) = 19kN/m2x 0.15m x 3.0m = 8.55kN/m

Dead Load on slab 10-13 / A-E (Two way slab) (Bedroom), Load is transferred to beam 10-13 / E in a Trapezoidal form. Convert the Trapezoidal load into UDL. Dead Load from slab 10-13 / A-E = Dead load on slab x ( Lx/2) = 3.6kN/m2 x (3.962m/2) = 7.132kN/m Dead Load on slab 11-13 / E-F (One way slab) (Bathroom), Load is transferred to beam 10-13 / E in One way. Dead Load from slab 11-13 / E-F = Dead load on slab x ( Lx/2) = 2.4kN/m2 x (1.524m/2) = 1.829kN/m Dead Load on slab 10-11 / E-F (Two way slab) (Corridor), Load is transferred to beam 10-13 / E in a Triangular form. Convert the Triangular load into UDL. Dead Load from slab 10-11 / E-F = Dead load on slab x ( Lx/2) x (2/3) = 2.4kN/m2 x (1.22m/2) x (2/3) = 0.976kN/m

Done by Tan Jou Wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Done by Tan Jou Wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Total Dead Load Total Dead Load on slab 10-13 / A-E (Bedroom), = 0.9kN/m + 8.55kN/m + 7.132kN/m =16.582kN/m Total Dead Load on slab 11-13 / E-F (Bathroom), = 0.9kN/m + 8.55kN/m + 1.829kN/m = 11.279kN/m Total Dead Load on slab 10-11 / E-F (Corridor), = 0.9kN/m + 8.55kN/m + 0.976kN/m = 10.426kN/m Live Load Live Load on slab 10-13 / A-E (Two way slab) (Bedroom), Load is transferred to beam 10-13 / E in a Trapezoidal form. Convert the Trapezoidal load into UDL. Live Load from slab 10-13 / A-E

= Dead load on slab x ( Lx/2) = 1.5kN/m2 x (3.962m/2) = 1.524kN/m

Live Load on slab 11-13 / E-F (One way slab) (Bathroom), Load is transferred to beam 10-13 / E in One way. Live Load from slab 11-13 / E-F = Dead load on slab x ( Lx/2) = 2.0kN/m2 x (1.524m/2) = 1.524kN/m Live Load on slab 10-11 / E-F (Two way slab) (Corridor) Load is transferred to beam 10-13 / E in a Triangular form. Convert the Triangular load into UDL. Live Load from slab 10-11 / E-F = Dead load on slab x ( Lx/2) x (2/3) = 1.5kN/m2 x (1.22m/2) x (2/3) = 0.61kN/m

Done by Tan Jou Wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Live Load Diagram

Done by Tan Jou Wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Ultimate Load Apply factor 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively. 10-13 / A-E (Bedroom), = (Total Dead Load x 1.4) + (Total Live Load x !.6) = (16.582kN/m x 1.4) + (2.972kN/m x1.6) = 23.215kN/m + 4.762kN/m = 27.98kN/m 11-13 / E-F (Bathroom), = (Total Dead Load x 1.4) + (Total Live Load x !.6) = (11.279kN/m x 1.4) + (1.524kN/m x1.6) = 15.791kN/m + 2.438kN/m = 18.229kN/m 10-11 / E-F (Corridor), = (Total Dead Load x 1.4) + (Total Live Load x !.6) = (10.426kN/m x 1.4) + (0.61kN/m x1.6) = 14.596kN/m + 0.976kN/m = 15.572kN/m For Beam 11 / E-F, =15.572kN/m For Beam 11-13 / E, =27.98kN/m + 18.229kN/m = 46.209kN/m For Beam 10-11 / E, =27.98kN/m + 15.572kN/m = 43.552kN/m Ultimate Load Diagram

Done by Tan Jou Wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Reactions UDL to point load ( 10-11 / E ), = 43.552kN/m + 1.22m = 53.133kN UDL to point load ( 11-13 / E ), =46.209kN/m x 3.658m =169.03kN ΣM = 0 0 = RE13(4.878m) –169.03kN(3.049m) – 15.572kN/m(1.22m) – 53.133kN/m(0.61m) = RE13(4.878m) – 566.78kN RE13= 116.19kN ΣFy = 0 0 = RE10+ 116.19kN -169.03N – 15.57kN RE6 RE10 = 121.545kN ___________________________________________________________________ At Point E10, there is only a line, therefore there is no area = 0kN. 169.03 = 3.658 x = 116.19 x = (116.19 x 169.03) / 3.658 x = 2.514m At point x, Area of Triangle = (1/2) x 116.19 x 2.514 = 146.05 At point E6, Area of Triangle = (1/2) x 52.84 x 1.144 = 30.22 At point E13, Area of Trapezium = [ (1/2) x (68.41 + 121.55) x 1.22 ] = 115.88 x = D6 + E6 146.05 = 30.22 + 115.88 146.05= 146.1 146.1 = 146.1 0 = 0

Done by Tan Jou Wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Done by Tan Jou Wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW Identify One Way Or Two Way Slab Indicating the Distribution of Load from Slab to Beam Ly = Longer side of slab Lx = Shorter side of slab When Ly/Lx >2, it is a one way slab. When Ly/Lx <2 = 2, it is a two way slab. 10-13 / A-E (Bedroom), Ly/Lx = 4878/3962 = 1.2 < 2 ( Two way slab 11-13 / E-F ( Bathroom), Ly/Lx = 3658/1524 = 2.4 > 2 ( One way slab )

___________________________________________________________________

Load Distribution Diagram To Identify how much load would be transferred from the slab to each adjacent beam

Done by Tan Jou Wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Beam Analysis Calculation First Floor Beam, 13 / A-F 1) Carries self weight - Dead Load 2) Slab Dead Load & Live load • 10-13 / A-E ( Two Way Slab ) • 11-13 / E-F ( One Way Slab ) 3) Brick wall - Dead Load

Dead Load Concrete Beam Self Weight

= density x beam size = 24kN/m2x 0.15m x 0.25m = 0.9kN/m

Brick Wall Load

= wall density x ( thickness x height ) = 19kN/m2x 0.15m x 3.0m = 8.55kN/m

Dead Load on slab 10-13 / A-E (Two way slab) (Bedroom), Load is transferred to beam 13 / A-F in a Triangular form. Convert the Triangular load into UDL. Dead Load from slab 10-13 / A-E = Dead load on slab x ( Lx/2) x (2/3) = 3.6kN/m2 x (3.962m/2) x (2/3) = 4.7544kN/m Dead Load on slab 11-13 / E-F (One way slab) (Bathroom), Load is transferred to beam 13 / A-F in One way. Dead Load from slab 11-13 / E-F = 0kN Total Dead Load on slab 10-13 / A-E (Bedroom), = 0.9kN/m + 8.55kN/m + 4.7544kN/m =14.2044kN/m

Done by Tan Jou Wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Done by Tan Jou Wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Live Load Live Load on slab 10-13 / A-E (Two way slab) (Bedroom), Load is transferred to beam 10-13 / E in a Triangular form. Convert the Triangular load into UDL. Live Load from slab 10-13 / A-E

= Dead load on slab x ( Lx/2) x (2/3) = 1.5kN/m2 x (3.962m/2) x (2/3) = 1.9614kN/m

Lice Load Diagram

Done by Tan Jou Wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Ultimate Load 10-13 / A-E (Bedroom), = (Total Dead Load x 1.4) + (Total Live Load x !.6) = (14.20kN/m x 1.4) + (1.981kN/m x1.6) = 19.88kN/m + 3.17kN/m = 23.05kN/m Point Load – Beam 10-13 / E, = 169.03kN/m + 15.572kN/m + 53.133kN/m = 237.635kN/m

Done by Tan Jou Wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Reactions UDL to point load (13 / A-E), =23.05kN/m x 3.962m =91.3241kN Load Diagram ΣM = 0 0 = RA13(5.486m) – 91.32kN(3.505m) – 237.735kN/m(1.524m) = RA13(5.486m) – 682.39kN RE10 = 124.39kN ΣFy = 0 0 = RA13 + 124.39kN -91.32kN – 237.735kN = RA13 - 204.665kN RA13 = 204.665kN At Point A13, there is only a line, therefore there is no area = 0kN. At point E13, Area of Trapezium = [ (1/2) x (124.39 + 33.07) x 3.962 ] = 311.93 At point F13, Area of Rectangle =204.665 x 1.524 = 311.909 E13 = F13 311.9 = 311.9

Done by Tan Jou Wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Done by Tan Jou Wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Identify One Way Or Two Way Slab Indicating the Distribution of Load from Slab to Beam Ly = Longer side of slab Lx = Shorter side of slab When Ly/Lx >2, it is a one way slab. When Ly/Lx <2 = 2, it is a two way slab. 8-10 / E-H ( Family 1 ), Ly/Lx = 5791/3658 = 1.58 < 2 ( Two way slab ) 6-8 / E-G ( Family 2 ), Ly/Lx = 3962/3353 = 1.2 < 2 ( Two way slab) ___________________________________________________________________ Load Distribution Diagram To Identify how much load would be transferred from the slab to each adjacent beam

Done by Tan Jou Wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Beam Analysis Calculation First Floor Beam, 8 / E-G 1) Carries self weight - Dead Load 2) Slab Dead Load & Live load • 8-10 / E-H ( Two Way Slab ) • 6-8 / E-G ( One Way Slab ) 3) Brick wall - Dead Load

Dead Load Concrete Beam Self Weight

= density x beam size = 24kN/m2x 0.15m x 0.25m = 0.9kN/m

Brick Wall Load

= wall density x ( thickness x height ) = 19kN/m2x 0.15m x 3.0m = 8.55kN/m ___________________________________________________________________ Dead Load on slab 8-10 / E-H (Two way slab) ( Family 1 ), Load is transferred to beam , 8 / E-G in a Trapezoidal form. Convert the Trapezoidal load into UDL. Dead Load from slab 8-10 / E-H = Dead load on slab x ( Lx/2) = 3.6kN/m2 x (3.658m/2) = 6.58kN/m Dead Load on slab 6-8 / E-G (Two way slab) ( Family 2 ), Load is transferred to beam , 8 / E-G in a Triangular form. Convert the Triangular load into UDL. Dead Load from slab 6-8 / E-G

= Dead load on slab x ( Lx/2) x (2/3) = 3.6kN/m2 x (3.3353m/2) x (2/3) = 4.02kN/m

Total Dead Load = 0.9kN/m + 8.55kN/m + 6.58kN/m + 4.02kN/m = 20.05kN/m

Done by Tan Jou Wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Dead Load Diagram

Done by Tan Jou Wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Live Load Live Load on slab 8-10 / E-H (Two way slab) ( Family 1 ), Load is transferred to beam , 8 / E-G in a Trapezoidal form. Convert the Trapezoidal load into UDL. Live Load from slab 8-10 / E-H

= Dead load on slab x ( Lx/2) = 5.0kN/m2 x (3.658m/2) = 9.145kN/m

Live Load on slab 6-8 / E-G (Two way slab) ( Family 2 ), Load is transferred to beam , 8 / E-G in a Triangular form. Convert the Triangular load into UDL. Live Load from slab 6-8 / E-

= Dead load on slab x ( Lx/2) x (2/3) = 5.0kN/m2 x (3.353m/2) x (2/3) = 5.588kN/m

Total Live load = 9.145kN/m + 5.588kN/m = 14.733kN/m

Live Load Diagram

Done by Tan Jou Wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Ultimate Load Apply factor 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively. = (Total Dead Load x 1.4) + (Total Live Load x !.6) = (12.132kN/m x 1.4) + (1.93kN/m x1.6) = 16.98kN/m + 3.088kN/m = 20.068kN/m

Ultimate Load Diagram

Reactions UDL to Point Load, in this case the reactions must be equal to half the total load Reaction = (3.353kN/m x 51.92m) / 2 = 87.04kN

Done by Tan Jou Wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

At Point D6, there is only a line, therfore there is no area = 0kN. At point D7 = [ (1/2) x 0.762 x 15.3 ] + [ (1/2) x 0.762 x 15.3] = 11.6 + (-11.6) =0

Done by Tan Jou Wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW Identify One Way Or Two Way Slab Indicating the Distribution of Load from Slab to Beam Ly = Longer side of slab Lx = Shorter side of slab When Ly/Lx >2, it is a one way slab. When Ly/Lx <2 = 2, it is a two way slab. 3-5 / F-I ( Bedroom ), Ly/Lx = 4572/4267 = 1.07 < 2 ( Two way slab )

___________________________________________________________________ Load Distribution Diagram To Identify how much load would be transferred from the slab to each adjacent beam

Done by Tan Jou Wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Beam Analysis Calculation First Floor Beam, 3-5 / I 1) Carries self weight - Dead Load 2) Slab Dead Load & Live load • 3-5 / F-I ( Two Way Slab ) 3) Brick wall - Dead Load

Dead Load Concrete Beam Self Weight

= density x beam size = 24kN/m2x 0.15m x 0.25m = 0.9kN/m

Brick Wall Load

= wall density x ( thickness x height ) = 19kN/m2x 0.15m x 3.0m = 8.55kN/m ___________________________________________________________________ Dead Load on slab 3-5 / F-I (Two way slab) ( Bedroom ), Load is transferred to beam , 3-5 / I in a Trapezoidal form. Convert the Trapezoidal load into UDL. Dead Load from slab 3-5 / F-I

= Dead load on slab x ( Lx/2) = 3.6kN/m2 x (4.267m/2) = 7.68kN/m

Total Dead Load = 0.9kN/m + 8.55kN/m + 7.68kN/m = 24.13kN/m

Done by Tan Jou Wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Dead Load Diagram

Done by Tan Jou Wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Live Load Live Load on slab 3-5 / F-I (Two way slab) ( Bedroom ), Load is transferred to beam , 3-5 / I in a Trapezoidal form. Convert the Trapezoidal load into UDL. Live Load from slab 3-5 / F-I

= Dead load on slab x ( Lx/2) = 1.5kN/m2 x (4.267m/2) = 3.2kN/m

Total Live load = 3.2kN/m Live Load Diagram

Done by Tan Jou Wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Ultimate Load Apply factor 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively. = (Total Dead Load x 1.4) + (Total Live Load x !.6) = (24.13kN/m x 1.4) + (3.2kN/m x1.6) = 33.78kN/m + 5.12kN/m = 38.9kN/m

Ultimate Load Diagram

Reactions UDL to Point Load, in this case the reactions must be equal to half the total load Reaction = (38.9kN/m x 4.572m) / 2 = 88.93kN

Done by Tan Jou Wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Column Analysis Calculation Column 11 / I

GROUND FLOOR PLAN

FIRST FLOOR PLAN

Dead Load Dead Load on Flat Roof Assume slab self-weight

= 1.0kN/m2

Area of slab acting on Column A8 = 1.829m x 2.134m = 3.903m2 Dead Load on Flat Roof

= 3.903m2 x 1.0kN/m2 = 3.903kN

Assume beam self-weight

= 0.9kN/m

Roof beam self-weight

= 0.9kN/m x (1.829m + 2.134m) = 3.57kN

Total Dead load of Roof = 3.57kN + 3.903kN = 7.47kN

Done by Tan Jou Wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Dead Load on First Floor Concrete beam self weight

= 0.9kN x (1.829m + 2.134m) = 3.57kN

Brick wall Load

= 8.55kN/m x (1.829m + 2.134m) = 33.88kN

Bedroom Slab

= 3.6kN/m x (1.829m x 2.134m) = 14.05kN

Total Dead load of First Floor = 3.57kN + 33.88kN + 14.05kN = 51.05kN

Dead Load on Ground Floor Concrete beam self weight

= 0.9kN x (1.829m + 2.134m) = 3.57kN

Brick wall Load

= 8.55kN/m x (1.829m + 2.134m) = 33.88kN

Bedroom Slab

= 3.6kN/m x (1.829m x 2.134m) = 14.05kN

Total Dead load of Ground Floor = 3.57kN + 33.88kN + 14.05kN = 51.05kN

Total Dead Load from roof to Foundation on Column 11 / I = 7.47kN + 51.05kN + 51.05kN = 109.57kN

Done by Tan Jou Wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Live Load Live Load on Flat roof Roof = 0.5kN/m2 x (1.829m x 2.134m) = 1.95kN Live Load on First Floor Bedroom = 1.5kN/m2 x (1.829m x 2.134m) = 5.85kN Live Load on Ground Floor Bedroom = 1.5kN/m2 x (1.829m x 2.134m) = 5.85kN

Total Live Load from roof to Foundation on Column 11 / I = 1.95kN + 5.85kN + 5.85kN = 13.65kN Ultimate Load Apply factor 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively. = (Total Dead Load x 1.4) + (Total Live Load x 1.6) = (109.57kN x 1.4) + (13.65kN x1.6) = 153.4kN + 21.84kN = 175.24kN

Done by Tan Jou Wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Column Analysis Calculation Column 8 / E

GROUND FLOOR PLAN

FIRST FLOOR PLAN

Dead Load Dead Load on Flat Roof Assume slab self-weight

= 1.0kN/m2

Area of slab acting on Column E8 = 3.658m x 3.048m = 11.15m2 Dead Load on Flat Roof

= 11.15m2 x 1.0kN/m2 = 11.15kN

Assume beam self-weight

= 0.9kN/m

Roof beam self-weight

= 0.9kN/m x (3.658m + 3.048m) = 6.035kN

Total Dead load of Roof = 11.15kN + 6.035kN = 17.19kN

Done by Tan Jou Wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Dead Load on First Floor Concrete beam self weight

= 0.9kN x (1.981m + 1.677m + 1.829m + 1.1219m) = 6.035kN

Brick wall Load

= 8.55kN/m x (1.981m + 1.677m + 1.829m + 1.1219m) = 16.94kN

Prayer Slab

= 3.6kN/m x (0.762m x 1.829m) = 5.02kN

Corridor 1 Slab

= 2.4kN/m x (1.219m x 1.829m) = 5.35kN

Family Slab

= 3.6kN/m x (1.677m x 1.829m) = 11.04kN

Corridor 2 Slab

= 2.4kN/m x (1.219m x 1.677m) = 4.91kN

Total Dead load of First Floor = 6.035kN + 16.94kN + 5.02kN + 5.35kN + 11.04kN + 4.91kN = 49.30kN

Dead Load on Ground Floor Concrete beam self weight

= 0.9kN x (1.981m + 1.677m + 1.829m + 1.1219m) = 6.035kN

Brick wall Load

= 8.55kN/m x (1.981m + 1.677m + 1.829m + 1.1219m) = 16.94kN

Servant Slab

= 3.6kN/m x (1.829m x 0.762m) = 5.02kN

Done by Tan Jou Wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Dry Kitchen Slab

= 3.6kN/m x (1.219m x 1.829m) = 8.03kN

Dining Slab

= 3.6kN/m x (1.677m x 1.829m) = 11.04kN

Corridor Slab

= 2.4kN/m x (1.219m x 1.677m) = 4.91kN

Total Dead load of Ground Floor = 6.035kN + 16.94kN + 5.02kN + 11.04kN + 8.03kN + 4.91kN = 51.975kN

Total Dead Load from roof to Foundation on Column 8 / E = 17.19kN + 49.30kN + 51.975kN = 118.47kN

Live Load Live Load on Flat roof Roof = 0.5kN/m2 x 3.658m x 3.048m = 5.57kN Live Load on First Floor Prayer Slab

= 2.0kN/m x (0.762m x 1.829m) = 52.79kN

Corridor 1 Slab

= 1.5kN/m x (1.219m x 1.829m) = 3.34kN

Family Slab

= 5.0kN/m x (1.677m x 1.829m)

Done by Tan Jou Wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW = 15.34kN

Corridor 2 Slab

= 1.5kN/m x (1.219m x 1.677m) = 3.07kN

Total Live load of First Floor = 52.79kN + 3.34kN + 15.34kN + 3.07kN = 25.54kN

Live Load on Ground Floor Servant Slab

= 1.5kN/m x (1.829m x 0.762m) = 2.09kN

Dry Kitchen Slab

= 3.0kN/m x (1.219m x 1.829m) = 6.69kN

Dining Slab

= 2.0kN/m x (1.677m x 1.829m) = 6.13kN

Corridor Slab

= 1.5kN/m x (1.219m x 1.677m) = 3.07kN

Total Live load of Ground Floor = 2.09kN + 6.69kN + 6.13kN + 3.07kN = 17.98kN

Total Live Load from roof to Foundation on Column 8 /E = 5.57kN + 24.54kN + 17.98kN = 48.09kN Ultimate Load Apply factor 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively. = (Total Dead Load x 1.4) + (Total Live Load x 1.6) = (118.47kN x 1.4) + (48.09kN x1.6) = 165.86kN + 76.94kN = 242.8kN

Done by Tan Jou Wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Column Analysis Calculation Column 6 / E

GROUND FLOOR PLAN

FIRST FLOOR PLAN

Dead Load Dead Load on Flat Roof Assume slab self-weight

= 1.0kN/m2

Area of slab acting on Column E8 = 2.286m x 2.743m = 6.27m2 Dead Load on Flat Roof

= 6.27m2 x 1.0kN/m2 = 6.27kN

Assume beam self-weight

= 0.9kN/m

Roof beam self-weight

= 0.9kN/m x (2.286m + 1.981m + 0.762m) = 4.527kN

Total Dead load of Roof = 6.27kN + 4.527kN = 10.8kN

Done by Tan Jou Wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Dead Load on First Floor Concrete beam self weight

= 0.9kN x (1.981m + 1.829m + 0.262m + 2.286m) = 5.72kN

Brick wall Load

= 8.55kN/m x (0.6m + 0.525m + 2.286m + 0.262m) = 31.4kN

Corridor 1 Slab

= 2.4kN/m x (0.262m x 1.981m) = 1.25kN

Corridor 2 Slab

= 2.4kN/m x (1.829m x 1.981m) = 8.7kN

Family Slab

= 3.6kN/m x (0.262m x 2.286m) = 2.16kN

Bedroom 1 Slab

= 3.6kN/m x (1.524m x 1.829m) = 10.03kN

Bedroom 2 Slab

= 3.6kN/m x (0.762m x 1.829m) = 5.02kN

Total Dead load of First Floor = 5.72kN + 31.4kN + 1.25kN + 8.7kN + 2.16kN + 10.03kN + 5.02kN = 69.3kN

Dead Load on Ground Floor Concrete beam self weight

= 0.9kN x (1.829m + 0.762m + 1.481m ) = 3.66kN

Brick wall Load

= 8.55kN/m x (829m + 0.762m + 1.481m ) = 34.82kN

Done by Tan Jou Wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Bedroom Slab

= 3.6kN/m x (1.829m x 1.481m) = 9.75kN

Corridor Slab

= 2.4kN/m x (1.219m x 0.762m) = 2.23kN

Bathroom Slab

= 2.4kN/m x (0.762m x 0.262m) = 0.48kN

Total Dead load of Ground Floor = 3.66kN + 34.82kN + 9.75kN + 2.23kN + 0.48kN = 50.94kN

Total Dead Load from roof to Foundation on Column 6 / E = 10.8kN + 69.3kN + 50.94kN = 131.04kN

Live Load Live Load on Flat roof Roof = 0.5kN/m2 x 2.286m x 2.743m = 3.135kN Live Load on First Floor Corridor 1 Slab

= 1.5kN/m x (0.262m x 1.981m) = 1.25kN

Corridor 2 Slab

= 1.5kN/m x (1.829m x 1.981m) = 8.7kN

Family Slab

= 5.0kN/m x (0.262m x 2.286m) = 2.16kN

Done by Tan Jou Wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Bedroom 1 Slab

= 1.5kN/m x (1.524m x 1.829m) = 10.03kN

Bedroom 2 Slab

= 1.5kN/m x (0.762m x 1.829m) = 2.09kN

Total Live load of First Floor = 1.25kN + 8.7kN + 2.16kN + 10.03kN + 2.09kN = 15.48kN

Live Load on Ground Floor Bedroom Slab

= 1.5kN/m x (1.829m x 1.481m) = 4.06kN

Corridor Slab

= 1.5kN/m x (1.219m x 0.762m) = 1.39kN

Bathroom Slab

= 2.0N/m x (0.762m x 0.262m) = 0.4kN

Total Live load of Ground Floor = 4.06kN + 1.39kN + 0.4kN = 5.85kN

Total Live Load from roof to Foundation on Column 6 / E = 3.135kN + 15.48kN + 5.85kN = 24.465kN Ultimate Load Apply factor 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively. = (Total Dead Load x 1.4) + (Total Live Load x 1.6) = (131.04kN x 1.4) + (24.465kN x1.6) = 183.456kN + 39.144kN = 222.6kN

Done by Tan Jou Wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Column Analysis Calculation Column 3 / A

Dead Load Dead Load on Flat Roof Assume slab self-weight

= 1.0kN/m2

Area of slab acting on Column E8 = 1.981m x 2.743m = 5.43m2 Dead Load on Flat Roof

= 5.43m2 x 1.0kN/m2 = 5.43kN

Assume beam self-weight

= 0.9kN/m

Roof beam self-weight

= 0.9kN/m x (1.981m + 2.743m) = 4.25kN

Total Dead load of Roof = 5.43kN + 4.25kN = 9.68kN

Done by Tan Jou Wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Dead Load on First Floor Concrete beam self weight

= 0.9kN x (1.676m + 1.067m + 1.981m ) = 4.25kN

Brick wall Load

= 8.55kN/m x (1.676m + 1.067m + 1.981m ) = 40.39kN

Balcony Slab

= 2.4kN/m x (1.981m x 1.067m) = 5.07kN

Bedroom Slab

= 3.6kN/m x (1.981m x 1.676m) = 11.95kN

Total Dead load of First Floor = 4.25kN + 40.39kN + 5.07kN + 11.95kN = 61.66kN

Dead Load on Ground Floor Concrete beam self weight

= 0.9kN x (1.676m + 1.067m ) = 2.47kN

Brick wall Load

= 8.55kN/m x (1.676m + 1.067m ) = 23.45kN

Corridor Slab

= 2.4N/m x (2.743m x 1.981m) = 13.04kN

Total Dead load of Ground Floor = 2.47kN + 23.45kN + 13.04kN = 38.96kN

Total Dead Load from roof to Foundation on Column 3 / A = 9.68kN + 61.66kN + 38.96kN = 110.3kN

Done by Tan Jou Wen


PROJECT 2 EXTENSION OF A R.C. BUNGALOW

Live Load Live Load on Flat roof Roof = 0.5kN/m2 x 1.981m x 2.743m = 2.72kN Live Load on First Floor Balcony Slab

= 1.5kN/m x (1.981m x 1.067m) = 3.17kN

Bedroom Slab

= 1.5kN/m x (1.981m x 1.676m) = 4.99kN

Total Live load of First Floor = 3.17kN + 4.99kN = 8.16kN

Live Load on Ground Floor Corridor Slab

= 1.5N/m x (2.743m x 1.981m) = 8.15kN

Total Live Load from roof to Foundation on Column 3 / A = 2.72kN + 8.16kN + 8.15kN = 19.03kN

Ultimate Load Apply factor 1.4 and 1.6 to dead load and live load respectively. = (Total Dead Load x 1.4) + (Total Live Load x 1.6) = (110.3kN x 1.4) + (19.03kN x1.6) = 154.42kN + 30.448kN = 184.87kN

Done by Tan Jou Wen


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.