УРОК-ПРЕЗЕНТАЦІЯ З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ (4 КЛАС) ТЕМА. ПІДСУМОК ЗА ТЕМОЮ «ІМЕННИК». ПОДОРОЖ КРАЇНОЮ НАЗВ
Божеску Марія Флорівна, вчителька Йорданештської ЗОШ І-ІІІ ступенів 1
МЕТА УРОКУ:
Узагальнити знання учнів про лексичні та граматичні ознаки іменника. Формувати вміння правильно вживати іменника, закріплювати опрацьовані орфоепічні та орфографічні правила, розвивати мислення, кмітливість. Викликати бажання вивчати українську мову.
ДЕВІЗ УРОКУ: Сидимо – рівно. Пишимо – гарно. Слухаємо – уважно. Відповідаємо – точно.
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Знову день почався діти, Всі зібрались на урок. Тож пора нам поспішати – Кличе в подорож дзвінок
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Сьогодні у нас надзвичайний урок Сьогодні ми зробимо ще один крок В Країну Назв, країну чудову, Яка нас чекає і збагачує мову.
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ Є на світі цікава Країна Назв. Її територія складається з двох островів: Істот і Неістот. На першому острові живуть люди і тварини, а на другому – всі інші предмети. Керує країною незвичайний король Іменник. Сьогодні ми здійснимо подорож у цю країну. Для того, щоб побачити його величність короля Іменника, ми повинні проїхати кілька станцій, виконавши певні завдання.
1. СТАНЦІЯ «КАЛІГРАФІЧНА».
МІЦНУ ДРУЖБУ І СОКИРОЮ ДД
НЕ РОЗРУБАЄШ.
ДР ДВ ДЕ ДО ДЗ ДЖ
(ДІБРАТИ СПІЛЬНОКОРЕНЕВІ СЛОВА ДО ІМЕННИКА ДРУЖБА, ПОЗНАЧИТИ В НИХ КОРІНЬ)
2
2. СТАНЦІЯ «ІГРОВА». ГРА «ІСТОТИ-НЕІСТОТИ»
ДІМ, ДУБ, ШАХТАР, ЛІКАР, МОРЕ, ГРОЗА, ХОВРАХ, СНІГУР, АРКУШ, ВІКНО, ГАНОК, КОМАР
ХВИЛИНКА ФАНТАЗІЇ.
3
3. СТАНЦІЯ «ЗАГАДКОВА». У ЗИМОВУ ВЕСЕЛУ ПОРУ МИ – КРАЩІ ДРУЗІ ДІТВОРИ. ВИВОЗЯТЬ ДІТИ НАС НА ГОРУ. А МИ ВЕЗЕМО ЇХ ІЗ ГОРИ. РОЗВ'ЯЖІТЬ АНАГРАМУ, ЗАПИШІТЬ УТВОРЕНІ ІМЕННИКИ У МНОЖИНІ. ЦЬУКНЕРАЇ СНАВЕ 4
4. ЗУПИНКА «СОНЯЧНА». СОНЕЧКО ПРОКИНУЛОСЯ, ПОТЯГНУЛОСЯ, В РІЗНІ БОКИ ПОВЕРНУЛОСЯ, ПОТІМ ВЕСЕЛО ВСМІХНУЛОСЯ, КРУГОМ СЕБЕ ОБЕРНУЛОСЯ. СТАЛИ КВІТИ ОЖИВАТИ, ПТАШКИ ПІСЕНЬКИ СПІВАТИ, ДІТИ СТАЛИ ТАНЦЮВАТИ, МИЛЕ СОНЕЧКО ВІТАТИ. 5
5. СТАНЦІЯ «РОДОВА». СОНЦЕ ЗАХОДИТЬ, ГОРИ ЧОРНІЮТЬ, ПТАШЕЧКА ТИХНЕ, ПОЛЕ НІМІЄ, РАДІЮТЬ ЛЮДИ, ЩО ОДПОЧИНУТЬ, А Я ДИВЛЮСЯ… І СЕРЦЕМ ЛИНУ В ТЕМНИЙ САДОЧОК НА УКРАЇНУ. (Т.ШЕВЧЕНКО)
СПИШІТЬ ВІРШ. ПІДКРЕСЛІТЬ ІМЕННИКИ,ВИЗНАЧТЕ ЇХ РІД ТА ЧИСЛО. 6
6. СТАНЦІЯ «ТВОРЧА». СКЛАДАНКА
ПРЕФІКС ВІД СЛОВА ПІД’ЇЗД; КОРІНЬ ВІД СЛОВА СНІЖОК; СУФІКС ВІД СЛОВА ЛІСНИК; ЗАКІНЧЕННЯ – ЯК У СЛОВІ ВІТЕР. ПРЕФІКС ВІД СЛОВА ПРОЇЗД; КОРІНЬ ВІД СЛОВА ЛІСНИК; СУФІКС ВІД СЛОВА ПЕНЬОК; ЗАКІНЧЕННЯ – ЯК У СЛОВІ СНІГ.
?
7. СТАНЦІЯ «ГЕОГРАФІЧНА».
ЗАПИШІТЬ КІЛЬКА ВЛАСНИХ НАЗВ РІЧОК, МІСТ, МОРІВ. ЯК ПИШУТЬСЯ ВЛАСНІ НАЗВИ? ЗАПИШІТЬ СИНОНІМИ ДО СЛОВА «БАТЬКІВЩИНА». 8
1 І
8.СТАНЦІЯ “КІНЦЕВА”
2 3 4
1. Тече, тече не витече, біжить, біжить не вибіжить.
5
Н 6 И
7
4. Ніжна зірка сніжно-біла на рукав мені злетіла. Поки ніс її сюди, стала краплею води. 5. Невидимка ходить в гаї, всі дерева роздягає. 6. Хто наткав полотна аж до лісу від вікна? Сміється, задається: «От така ширина!». 7. Що росте догори коренем?
Е Н
2. Сиві воли усе поле залягли. 3. Крил не має, скрізь літає та ще й куряву здіймає.
М
К
І СКАЗАВ КОРОЛЬ НЕЗВИЧНИЙ: ДУЖЕ РАДИЙ Я ЗА ВАС, І ТОМУ НАЙГОЛОВНІШИЙ ЗАЧИТАЙТЕ МІЙ НАКАЗ.
НАКАЗ ЙОГО ВЕЛИЧНІСТЬ КОРОЛЬ ІМЕННИК ДОЗВОЛЯЄ УЧНЯМ 4 КЛАСУ ПЕРЕЙТИ ДО ВИВЧЕННЯ НАСТУПНОГО РОЗДІЛУ
«ПРИКМЕТНИК». ВІН ВИНОСИТЬ ВЕЛИКУ ПОДЯКУ ЗА ХОРОШІ ЗНАННЯ ПРО КРАЇНУ НАЗВ. 10