Proiect didactic la scăldat

Page 1

Diagrama Wenn

La scăldat

La cireşe

* Personaje:mătuşa Mărioara, tata, vornicul şi paznicul satului * Locul întâmplării: grădina lui moş Vasile * Momentul acţiunii: Duminica Mare * Încheiere: Nică este pedepsit

* anotimpul: vara * Nică: personaj principal în cele două poveşti * locul de desfăşurare: satul Humuleşti - autor comun: Ion Creangă

* Personaje: mama,fetele * Locul întâmplării: râul Ozana * Momentul acţiunii: Sf. Ilie * Încheiere: Nică este iertat

Cadranele ,,La scăldat” Scrieţi cuvintele spuse de Nică când ţinea câte o pietricică la ureche

Explicaţi următoarele cuvinte: ştioalnă – moronul –

coropcar Ce sfat i– aţi fi dat lui Nică?

Realizaţi un desen potrivit textului


Proiect didactic

Clasa: a VII-a Tema lecţiei: Amintiri din copilărie (fragmentul ”La scăldat) de Ion Creangă. Tipul lecţiei: fixare şi consolidare de cunoştinţe

Strategia didactică:  metode si procedee:

conversaţia, explicaţia, ciorchinele, citirea selectivă, predarea reciprocă, mai multe capete la un loc, explozia stelară, brainstorming, interpretarea pe roluri, cadranele

 materiale didactice: manualul, fişe de lucru, , volumul “Amintiri din copilărie”, de Ion Creangă Obiective de referinţă: - cultivarea receptivităţii intelectiv – artistice a elevilor faţă de textul literar

Obiective operationale: O1- să desprindă ideile principale potrivite fiecărui fragment în parte; O2- să identifice trăsăturile unui personaj argumentând cu exemple din text; O3- să argumenteze apartenenţa operei la genul literar corespunzător; O4- să identifice secvenţele de dialog, naraţiune, descriere; O5- să explice semnificaţia titlului; O6- să manifeste interes pentru lectură; O7- să răspundă corect, conştient şi participativ la întrebările solicitate; O8- să participe cu interes la actul comunicării.


Scenariu didactic Moment organizatoric – se stabileşte un climat adecvat desfăşurării lecţiei Actualizarea cunoştintelor anterioare Se realizează prin reprezentarea a unui grup de elevi a fragmentului “La cireşe”, din opera “Amintiri din copilărie” de Ion Creangă. Cu resursele reprezentării scenice, elevii sunt mai adânc ancoraţi în text, intră în rezonanţa cu personajele şi întâmplările desfăşurate. Captarea atenţiei brainstorming de grup ciorchine Se dă citire unui fragment din opera Amintiri din copilărie “La scăldat”. Elevii recunosc fragmentul şi tema acestuia = copilăria. „Nu ştiu alţii cum sunt, dar eu, când mă gândesc(…) la stâlpul hornului unde lega mama o şfară cu motocei la capăt, de crăpau mâtele jucându-se cu ei, la prichiciul vetrei cel humuit, de care mă ţineam când începusem a merge copăcel, la cuptiorul pe care mă ascundeam, când ne jucam noi băieţii de-a mijoarca şi la alte jocuri şi jucării pline de hazul şi farmecul copilăresc, parcă-mi saltă şi acum inima de bucurie. “ conversaţia Profesorul notează în mijlocul tablei cuvântul COPILĂRIE. Elevii scriu sintagme sau cuvinte care le vin în minte în legătură cu acest termen. Reguli pentru utilizarea tehnicii ciorchinelui: - scrieţi tot ce va trece prin minte referitor la tema propusă; - nu judecaţi/evaluaţi ideile propuse, ci doar notaţi-le; - nu vă opriţi pâna nu epuizaţi toate ideile care vă vin în minte, insistaţi până apar idei noi; - nu limitaţi numărul ideilor; - lăsaţi să apară cât mai multe şi mai variate conexiuni între idei. Se citesc expresii despre copilărie, de pe flip-chart. Se enumeră şi alţi scriitori care au abordat în scrierile sale tema copilăriei ( L. Blaga, I. Teodoreanu, Barbu St. Delavrancea, Ioan Al. Bratescu - Voinesti, M. Eminescu, M. Sadoveanu,I. Agarbiceanu, E. Farago


Anuntarea subiectului şi a obiectivelor Profesorul face cunoscut elevilor faptul că urmează o lecţie de fixare şi consolidare a cunostinţelor despre opera “Amintiri din copilărie”, fragmentul “La scăldat”; pe parcursul lecţiei se vor desprinde ideile principale ale fragmentului, se vor discuta modurile de expunere, construcţia personajelor, semnificaţia titlului şi apartenenţa fragmentului la genul epic. 1.Încadrarea fragmentului în operă explicaţia Opera este alcătuită din patru părţi (primele trei , publicate între anii 1880-1882, partea a IV-a , publicată postum în 1892). Conţinutul celor patru părţi: Partea I se deschide cu evocarea şcolii, ridicată prin strădania părintelui Ioan. Rupt de vatra satului, Nică pleacă împreună cu bunicul său la şcoala din Broşteni. Aici, eroul va avea parte de o serie de peripeţii: căderea în Ozana, şederea în gazdă la Irinuca, umplerea de râie căprească, fuga cu pluta pe Bistriţa. Începutul părţii a II-a stă sub semnul evocării casei părinteşti. Apare chipul mamei, odată cu întâmplările din copilărie: uratul de Anul Nou, pupăza din tei, la scăldat, etc. În capitolul al III-lea, eroul, devenit adolescent este infăţişat urmându-şi în continuare drumul, ca elev la şcoala domnească din Târgul Neamţului, apoi la şcoala de catiheţi din Fălticeni. În capitolul al IV-lea, în toamna lui 1855, părăseşte satul pentru a urma seminarul de la Socola. 2.Semnificaţia titlului brainstorming de grup Titlul subliniază caracterul de evocare al scrierii şi sugerează faptul că scriitorul a selectat doar o parte din întâmplările copilăriei sale care au caracter general, deoarece Creangă a prezentat prin propria lui copilărie, ”copilăria copilului universal”. Predarea reciprocă Se împarte textul din manual în fragmente în conformitate cu numărul membrilor din grup. Se numără în cadrul grupului de la 1-6, fiecare elev va îndeplini pe rând rol de profesor şi rol de elev. Fragmentele numerotate de la 1 la 6 vor fi prezentate colegilor din grup în raport cu


numărul pe care îl au: elevul nr. 1 va îndeplini rol de profesor la fragmentul nr. 1 şi aşa mai departe. Elevul care îndeplineşte rol de profesor realizează următoarele sarcini: - rezumă paragraful; - pune o întrebare celorlalţi colegi referitoare la conţinutul paragrafului; - clarifică împreună cu ceilalţi colegi unele aspecte care par mai dificile de înţeles; - formulează ideea principală a fragmentului; - anticipează ce se va întâmpla în fragmentul următor; - completează fişa de lucru “Planul simplu de idei”. Activitatea este urmată de un brainstorming frontal. Se sintetizează ideile principale din cele 6 paragrafe, se clarifică anumite noţiuni mai dificile, se trec ideile în caiete. Mai multe capete la un loc În cadrul grupelor de elevi deja constituite, aceştia numără de la 1-4. Se formulează prima întrebare. Elevii se gândesc la soluţie singuri, apoi problema este discutată în grup. Profesorul spune un număr (3) şi toţi elevii care au acel număr raportează clasei ce s-a discutat în grupul lor, după ce au completat împreună fişa explozia stelară. Se trece la a doua întrebare şi aşa mai departe. Întrebări: 1. 2. 3. 4. 5.

Unde se desfăşoară acţiunea? Când se petrec faptele? Cine se distinge în fragmentul analizat? Ce modalităţi de expunere se folosesc? În ce gen literar se încadrează textul?

Se notează : timpul, locul, modalităţile de expunere, personajele, genul literar în care se încadrează textul. (elevii notează în caiete) Diagrama Venn Se cere elevilor să selecteze acele fragmente şi expresii sugestive pentru conturarea portretelor fizice şi morale ale personajelor: mătuşa Măriuca, bădiţa Vasile, Smaranda, tata, Nică. Se descoperă analogii ale acestor personaje cu alte personaje din operele studiate. (elevii notează în caiete) REFLECŢIA Metoda “Cadranele” Se împarte o coală de hârtie în 4 şi, pe rând, vor fi completate individual cele 4 cadrane cu următoarele cerinte:


Scrieţi cuvintele spuse de Nică când ţinea câte o pietricică la ureche

Explicaţi următoarele cuvinte: ştioalnă – moronul – coropcar -

Ce sfat i– aţi fi dat lui Nică?

Realizaţi un desen potrivit textului

Întrebări suplimentare: 1. 2. 3. 4.

Întocmiţi un desen vizualizat în timpul lecturii. Notaţi emoţiile şi sentimentele trăite pe parcursul lecturii. Notaţi legăturile care se pot face cu un fapt petrecut în viaţa voastră. Daţi un nou titlu povestirii.

Sarcinile vor fi date pe rând şi rezolvate tot pe rând, pentru fiecare acordându-se un timp de lucru. Evaluare 1. Ce aţi învaţat astăzi? 2. Ce v-a impresionat, plăcut la lecţia de astăzi? 3. Ce coleg a fost cel mai activ astăzi? Temă pentru acasă Realizaţi o compunere narativă cu titlul Amintiri din copilăria mea, în care să povestiţi o întamplare hazlie din viaţa voastră.


FIŞA DE LUCRU EXPLOZIA STELARĂ

UNDE se desfaşoară acţiunea? CE mod. de expunere apar?

CINE participă la acţiune?

CÂND se petrec faptele?

ÎN CE gen literar se încadrează textul?


FIŞA DE LUCRU PLANUL SIMPLU DE IDEI

Fragmentul 1 ………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………… …………

Fragmentul 2 ………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………… …………

Fragmentul 3 ………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………… …………

Fragmentul 4 ………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………… …………

Fragmentul 5 ………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………… ………....

Fragmentul 6 ………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………… …………


Chestionar Ce aţi învaţat astăzi?

Ce v-a impresionat, plăcut la lecţia de astăzi?

Ce coleg a fost cel mai activ astăzi?

Chestionar Ce aţi învaţat astăzi?

Ce v-a impresionat, plăcut la lecţia de astăzi?

Ce coleg a fost cel mai activ astăzi?

Chestionar Ce aţi învaţat astăzi?

Ce v-a impresionat, plăcut la lecţia de astăzi?

Ce coleg a fost cel mai activ astăzi?


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.