KONSPEKT LEKCJI ( Fakultet piłki nożnej )
Temat lekcji : Doskonalenie podania i przyjęcia piłki wewnętrzną częścią stopy w ruchu.
Klasa : III A,B Miejsce ćwiczeń : hala sportowa Czas trwania : 45 min. Płeć : chłopcy. Przybory i przyrządy : piłki, talerzyki, narzutki, bramki.
Cele lekcji : 1.Umiejętności: uczeń potrafi podać i przyjąć piłkę w ruchu. 2.Wiadomości. : uczeń zna podstawowe przepisy gry w piłkę nożną.. 3.Sprawność motoryczna. : koordynacja, siła NN. 4.Akcent wychowawczy: samokontrola, współpraca w zespole.
Metody : - realizacji zadań ruchowych – naśladowczo – ścisła. - przekazywania wiedzy – pokaz i objaśnienie. - wychowawcze - działanie przykładem osobistym, wyrażanie aprobaty i dezaprobaty.
Tok lekcji
Opis i nazwa Cwiczenia
Czas
Uwagi
PIOTR BALONEK
1
Część I wstępna - moment org. – porządkowy rozgrzewka
Część II główna Ćwiczenia doskonalące podania i przyjęcia piłki wew. częścią stopy
Gry w formie uproszczonej doskonalące współudział w zespole. Krycie „każdy swego”, wyjście na wolne pole, przegląd sytuacji.
Zbiórka, meldunek, podanie zadań lekcji.
2’
Ustawienie w dwuszeregu.
Rozgrzewka biegowo gimnastyczna z piłką. Ćwiczący po wymianie podań wykonują krążenia, kroki skrzyżne, odstawno-dostawne, skipingi, wymachy odmachy itp.
10’
Ćwiczenia wykonane w formie strumieniowej na wyznaczonym polu.
Doskonalenie podań w czwórkach. Zawodnik A podaje piłkę do B, który uderza ją bez przyjęcia z powrotem do A Zawodnik A podaje piłkę następnie do zawodnika C, który uderza piłkę w kierunku zawodnika B. B podaje futbolówkę do zawodnika C, który po krótkim prowadzeniu podaje ją na początek rzędu. Zmiany w układzie A-BC-A
5’
Podział na grupy czteroosobowe.
Ćwiczący wykonują sekwencje podań piłki ze zmianą miejsca w układzie A-BC-D-A. Ostatni tj. zawodnik D prowadzi piłkę do miejsca, gdzie rozpoczynano sekwencje i kontynuuje ćwiczenie
8’ po czterech minutach zmiana strony
8 znaczników, piłka Czterech zawodników, zawodnicy wykonują podania w ruchu do piłki
5’
Grupy trzy osobowe piłki, znaczniki
10’
Gra na dowolną ilość dotknięć, następnie na „dwa i jeden kontakt”. Uproszczone pole gry.
„Gra na utrzymanie 3x1” 3. uczniów staje na obwodzie koła a jeden w jego środku. Uczeń, który jest w środku ma za zadanie przejąć piłkę lub przynajmniej ją dotknąć. Wówczas następuje zmiana (środkowego).
Gra szkolna: 5 x 5, zawodnicy atakują i bronią bramek o wym. 2x3 (do p. ręcznej), do których można strzelać, ale zdobywać bramki (tylko) wew. częścią stopy.
PIOTR BALONEK
2
Drużyny oznaczone kolorowymi narzutkami, system gier: „każda z każdym”.
Żonglerka w parach” – ćwiczący podbijają piłkę stopą, kolanem, klatką piersiową i głową w parach. Uporządkowanie przyborów, - zbiórka, - wyróżnienie najlepiej ćwiczących i najlepszych zespołów. - pożegnanie – okrzyk.
3’
Uczniowie stoją naprzeciw siebie
2’ Ustawienie w dwuszeregu.
Część III końcowa - ćwiczenia rozluźniające Zabawa uspokajająca, doskonaląca widzenie przestrzeni i tzw. „czucie piłki”. - moment org. – porządkowy.
PIOTR BALONEK
3