3r esborrany

Page 1

PLANIFICACIÓ DE LA SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA (SD)

6è A: CLASSE “REGNE UNIT”

OBJECTIUS Llengua Catalana

Llengua Anglesa

• Utilitzar la llengua com a eina per construir

• Utilitzar la llengua com a eina per construir

coneixement, per comunicar-lo i per compartir-lo

coneixement, per comunicar-lo i per compartir-

amb els altres, a partir del desenvolupament de

lo amb els altres, a partir del desenvolupament

les competències comunicatives pròpies de l’àrea

de les competències comunicatives pròpies de

(descripció, explicació, justificació, interpretació

l’àrea

i argumentació).

interpretació i argumentació).

• Utilitzar les llengües eficaçment en l’activitat

• Captar el missatge global i específic de

escolar, tant per buscar, recollir i processar

produccions

informació com per escriure textos vinculats a les

procedents de diferents contextos relacionats

diferents àrees del currículum.

amb els alumnes i el seu entorn més proper.

(descripció,

i

explicació,

interaccions

justificació,

orals

variades

• Expressar-se amb certa fluïdesa davant les produccions i interaccions orals més habituals en l’àmbit escolar i personal. • Elaborar textos escrits senzills tant en suport paper com digital segons un model i tenint en compte el destinatari/ària, el tipus de text i la finalitat comunicativa. Medi natural, Social i Cultural

Visual i Plàstica

Les persones i la salut:

-Construcció i caracterització de personatges,

-Identificar les funcions de reproducció i relació en els éssers humans i dels òrgans; aparells i sistemes

que

hi

intervenen.

Reconèixer

dimensió afectiva de la sexualitat.

1

la

recreació

d’espais

imaginats,

creació

d’estructures, maquetes, decorats i exposicions en propòsits relacionables amb la pròpia experiència i en el desenvolupament


PLANIFICACIÓ DE LA SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA (SD)

-Identificar

els

canvis

que

comporta

el

creixement en el desenvolupament físic, personal i relacional.

d’activitats del centre. -Assumir responsabilitats i afavorir la dinàmica del treball cooperatiu, establint moments de

-Expressar raonadament les valoracions pròpies i

revisió, respectant les aportacions dels altres i

contrast amb les valoracions dels altres sobre

resolent les discrepàncies amb arguments.

decisions que afavoreixen un comportament responsable i saludable. -Participar activament en el treball en grup, adoptant una actitud responsable, solidària, cooperativa i dialogant, argumentar les pròpies opinions i contrastar-les amb les dels altres, respectant els principis bàsics del funcionament democràtic. -Utilitzar de manera responsable i creativa les TIC i el material relacionat amb l’experimentació i el treball de camp, com a eines per obtenir informacions i com a instruments per aprendre i compartir coneixements. -Utilitzar la llengua com a eina per construir coneixement, per comunicar-lo i per compartir-lo amb els altres, a partir del desenvolupament de les competències comunicatives pròpies de l’àrea (descripció, explicació, justificació, interpretació i argumentació).

2


PLANIFICACIÓ DE LA SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA (SD)

CONTINGUTS Llengua Catalana

Llengua Anglesa

Parlar i conversar

Parlar i conversar

• Participació activa i col·laborativa, en interacció

• Disposició per superar les dificultats que poden

amb el grup o mestre en qualsevol situació

sorgir en una interacció tot utilitzant estratègies

comunicativa de l’aula i l’escola, tant les referides

que facilitin la comunicació (repetició, utilització

a gestió, organització, discussió dels problemes

d’exemples, gest, imatges).

que sorgeixen en el dia a dia, explicació de vivències

personals,

situacions

com

d’ensenyament

les

derivades

i

de

aprenentatge,

respectant les normes que regeixen la interacció oral (torns de paraula, to de veu, ritme).

producció pròpia (exposicions, descripcions de o

processos,

d’emocions),

• Comprensió d’instruccions de treball i d’actuació a l’aula. • Identificació del lèxic i expressions bàsiques

• Producció de textos orals i audiovisuals de

situacions

Escoltar i comprendre

amb

d’un tema específic. Llegir i comprendre

preparació prèvia, i adaptant l’entonació, el to de

• Comprensió d’informacions relacionades amb

veu o el gest a la situació comunicativa.

continguts de diferents àrees curriculars i presentades en diferents suports.

Escoltar i comprendre • Reelaboració i explicació de manera sintètica d’exposicions o explicacions que ha fet alguna persona o bé que s’han escoltat o s’han mirat a través d’algun mitjà audiovisual, amb especial atenció quan el procés de recerca s’ha fet amb l’ús de les TIC.

i

fer-se preguntes a

continguts exposats.

3

digital per comprendre el significat del lèxic nou. Escriure • Reconeixement de les estratègies bàsiques (transferides de les llengües escolars) que són necessàries per a la producció de textos escrits

• Capacitat crítica per comprendre allò que s’ha escoltat

• Utilització de diccionaris en format paper i

partir dels

segons la tipologia treballada. • Ús de les estructures pròpies de la llengua estrangera en les produccions escrites.


PLANIFICACIÓ DE LA SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA (SD)

• Interès, atenció i respecte per les intervencions

Coneixements del funcionament de la llengua i

dels altres.

del seu aprenentatge

Llegir i comprendre

• Confiança en la pròpia capacitat per aprendre una

• Comprensió de les informacions escrites en algun dels formats possibles que fan referència a

llengua

estrangera

i

valoració

del

treball

cooperatiu.

qualsevol àmbit de l’escola i de la vida quotidiana (material de treball, instruccions, entre altres). Escriure • Coneixement i aplicació de l’estructura que determina la tipologia dels textos. • Expressió d’idees de forma sintètica a través d’un esquema o imatge. Medi Natural, Social i Cultural

Visual i Plàstica

• Identificació i justificació de la visió integrada

• Construcció i caracterització de personatges,

dels aparells i sistemes que possibiliten la

recreació

realització de les funcions del cos humà.

d’estructures, maquetes, decorats i exposicions en

• Identificació de les funcions de reproducció i relació en els éssers humans i dels òrgans; aparells

d’espais

imaginats,

creació

propòsits relacionables amb la pròpia experiència i en el desenvolupament d’activitats del centre.

i sistemes que hi intervenen. Reconeixement de la

• Assumir responsabilitats i afavorir la dinàmica

dimensió afectiva de la sexualitat.

del treball cooperatiu, establint moments de

. Identificació dels canvis que comporta el creixement en el desenvolupament físic, personal i relacional. • Valoració positiva dels hàbits d’higiene i dels estils de vida saludables. . Valoració crítica dels

4

revisió, respectant les aportacions dels/de les altres i resolent les discrepàncies amb arguments.


PLANIFICACIÓ DE LA SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA (SD)

comportaments individuals que afecten la salut dels altres i la pròpia. • Expressió raonada de les valoracions pròpies i contrast amb les valoracions dels altres sobre decisions que afavoreixen un comportament responsable i saludable.

COMPETÈNCIES Comunicativa, Lingüística i Audiovisual

Tractament de la Informació i Competència Digital

-Comunicar idees i informacions de manera oral,

-Selecció, tractament i utilització de la informació

escrita, visual i utilitzar les TIC per informar,

i

convèncer, dialogar.

tecnologies.

Conviure i Habitar el món -Plantejar

preguntes

investigables

les

seves fonts,

en

diferents suports i

Artística i Cultural sobre

-Valorar i gaudir de la interacció en el grup i el

característiques i canvis observables en els

cooperativisme, tot participant conjuntament en la

éssers vius.

planificació de les activitats i de la producció per

-Explicar els fenòmens amb l’ajuda de models, verificar la coherència entre les observacions i l’explicació donada, i expressar-la utilitzant diferents canals comunicatius.

5

crear un sentit de comunitat, desenvolupant una relació de confiança en la dinàmica de les activitats i compartint amb els companys i les companyes idees, valoracions i projectes.


PLANIFICACIÓ DE LA SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA (SD)

ASPECTES A AVALUAR Llengua Catalana

Llengua Anglesa

-Exposició de temes de producció pròpia oralment

-Aplicació d’estratègies per comunicar-se en

amb preparació prèvia, i adaptant l’entonació, el

llengua

to de veu o el gest a la situació comunicativa.

específic treballat a l’aula (construcció de la

Utilització de material gràfic.

maqueta i text instructiu).

-Aplicació d’estratègies per comprendre el sentit

-Redacció d’un text instructiu bilingüe Síntesi oral

global i informació específica de textos escrits

i escrita del procés de fecundació (English-català).

anglesa,

tot

utilitzant

el

vocabulari

de tipologia diversa i en diferents formats. -Conèixer

i

aplicar

l’estructura

del

text

instructiu.

Medi Natural, Social i Cultural

Visual i Plàstica

-Relació de l’estructura d’un ésser viu amb les

-Planificació dels processos de producció pel que

funcions que realitza. Identificar els principals

fa a previsió de recursos, materials, moments de

òrgans del cos humà i les funcions que fan tot

revisió i assumpció de responsabilitats en el treball

relacionant l’adequat funcionament del cos amb

cooperatiu.

determinats

hàbits

de

salut.

Conèixer les

repercussions dels hàbits incorrectes sobre la salut. -Planificació

i

realització

de

projectes

de

construcció d’alguns objectes, maquetes i aparells senzills, seleccionant els materials pertinents, demostrant

responsabilitat

en

les

tasques

individuals i actitud cooperativa per al treball en grup i vetllant per la pròpia seguretat i la dels altres.

6

-Confecció d’una maqueta sobre el procés de fecundació. -Mostra de respecte, responsabilitat i valoració crítica en el treball cooperatiu i argumentar i resoldre les discrepàncies a l’hora de participar en projectes artístics col·lectius.


PLANIFICACIÓ DE LA SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA (SD)

D’ON VENIM? Dilluns, 12-1-15 (15:45-16:30 h.) – 45 min. Sessió 1 - Medi Natural: D’on venim? La reproducció de les persones 

Sessió dedicada a presentar la nova unitat i la metodologia que seguirem. Formació de grups i distribució de rols rotatius.

Descripció General

Activació de coneixements previs sobre la reproducció de les persones. Constatació dels interessos de l’alumnat sobre aquest tema.

Conviure i habitar el món: 

Competència comunicativa

Expressar idees i organitzar informacions de manera eficaç i Competències a tractar (2-3)

intel·ligible sobre les persones i la salut de manera oral i escrita. 

Competència metodològica

Plantejar-se preguntes que puguin ser objecte d’investigació. 

Competència personal

Desenvolupar l’autoreflexió.

Objectius

Presentar la nova unitat.

Activar coneixements previs de l’alumnat i constatar els seus interessos.

Treballar en grup de manera col·laborativa.

Encara no s’ha introduït el tema de la reproducció sexual dels Coneixement previ necessari per fer la sessió

individus. Els infants partiran dels coneixements provinents del seu entorn proper. Previ a l’inici d’aquesta seqüència didàctica (divendres, 9-1-14), la tutora dedicarà una sessió a parlar de la cèl·lula i introduirà, breument, la reproducció dels éssers vius.

Coneixements per

Comentarem les idees i aportacions dels propis infants. No

introduir

s’introduiran aspectes nous.

7


PLANIFICACIÓ DE LA SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA (SD)

Observacions

Treballaran individualment (1ª activitat) i en grup (2ª activitat)

2. Preparació Recursos/Materials Docent

Document Wordle, Tagxedo, Power Point, portada, dades del grup, graella individual, graella grupal, full d’avaluació, ordinador, projector, cartolina-paper de mural (en funció del temps disponible). Pla B. Bolígraf, fulls dossier d’aprenentatge, graella d’avaluació entre iguals i

Materials per l’alumnat

autoavaluació, cartolina-paper de mural (en funció del temps disponible). Preparació del dossier d’aprenentatge: preguntes d’activació de coneixements previs i graella + Tagxedo + Graella d’avaluació entre iguals i autoavaluació. Pla B: en cas de no funcionar l’ordinador, anirem a alguna aula buida

Preparació necessària

per visualitzar el document Tagxedo i recollir els coneixements previs de l’alumnat en una graella grupal. Divendres 9-1-15: canvi de la disposició de l’aula i agrupament de l’alumnat meditat i acordat prèviament entre la tutora i la mestra. Criteri: rendibilitat del treball de l’alumnat. Graella sobre coneixements previs i interessos, de manera que, en acabar la seqüència didàctica, puguin comparar el que sabien abans d’iniciar-la amb els coneixements adquirits. PETIT MURAL /

Productes Finals

CARTOLINA per penjar a l’aula amb els coneixements inicials grupals (la mestra els anirà anotant a l’ordinador in situ i projectarà les idees de tot el grup classe a mode de síntesi. Segons el temps disponible, es valorarà l’opció de traspassar la informació al petit mural. En el seu defecte, es penjarà la graella de l’ordinador en format DIN A3). Observació directa de la metodologia i dinàmica del treball grupal,

Avaluació

així com de l’habilitat per comunicar idees i interactuar amb els companys + Avaluació entre iguals i autoavaluació.

Observacions

Es valorarà la participació, interacció i aportacions al llarg de la sessió.

8

Introducció

ent

Procedim

3. Planificació Projecció d’un Tagxedo (annex 1) per explicar que encetem una nova unitat. Se’ls pregunta de què creuen que tractarà la unitat (la reproducció

Temps: 10 min


PLANIFICACIÓ DE LA SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA (SD)

de les persones), i quins temes hi van associats

8 min

(com són la pubertat, la salut i la higiene). També s’explicarà la dinàmica de treball que seguirem. Repartiment de la graella individual i grupal (en el mateix full –doble cara).

Temps: 25 min 5 min

Individualment, han de respondre aquestes qüestions: 

Coneixements previs: Què sé sobre la reproducció?

Activitat 1

Què m’agradaria saber?

Què he après? (a emplenar en acabar la seqüència didàctica)

Formació de grups (4 grups de 4 alumnes i 2 grups de 5 alumnes) i repartiment de rols -a negociar entre ells. Posada en comú i recopilació de la informació en la graella grupal que, acte seguit, comentarem en el grup classe (un portaveu per grup). El portaveu de cada grup s’aixeca i, des de la seva taula, presenta les seves idees a la resta de Activitat 2

companys. Amb l’ajuda de l’ordinador, la mestra

Temps: 12 min

Temps: 20 min 10 min

passa la informació a una graella, que recollirà les idees de cada grup i guiarà el desenvolupament de la seqüència didàctica.

Activitat 3

9

Avaluació entre iguals i autoavaluació (annex 2).

Temps: 5 min 10 min


PLANIFICACIÓ DE LA SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA (SD)

D’ON VENIM? Divendres, 16-1-15 (11:30 – 12:30) – 1 h. Sessió 2 - Medi Natural: El cicle de la vida. Canvis en el nostre cos: la pubertat Comencem explicant una possible col·laboració amb un professor de Londres. Visualització vídeo presentació professor. A partir dels interessos dels alumnes, iniciem la introducció en el tema de la reproducció comentant molt breument les diferents etapes del cicle de Descripció General

la vida, per centrar-nos exclusivament en l’etapa de la pubertat. Parlarem dels canvis visibles i dels que no ho són, de la diferenciació home-dona i dels aparells reproductors masculí i femení. La introducció del tema es farà a partir de la projecció d’una sèrie de fotografies / vídeo que motivaran la interacció entre mestra-alumnes així com dels alumnes entre si. Conviure i habitar el món: 

Identificar les etapes del desenvolupament i creixement d’un ésser humà.

Identificar els canvis que comporta el creixement en el desenvolupament físic, personal i relacional dels nois i noies

Competències a tractar (2-3)

(introduir el concepte de reproducció).

 Dimensió comunicativa 

Capacitat crítica per comprendre allò que s’ha escoltat i fer-se preguntes a partir dels continguts exposats, mostrant interès, atenció i respecte per les intervencions dels altres.

Utilitzar habilitats per a la recollida de dades i posterior tractament de la informació.

Objectius

Coneixement previ necessari per fer la sessió

10

Identificar les etapes del cicle vital de les persones.

Conèixer els principals canvis que es produeixen durant la pubertat.

Sintetitzar la informació abordada durant la sessió.

Posar en pràctica les habilitats d’escriptura treballades en cursos anteriors (síntesi d’informació), així com l’aplicació i revisió ortogràfiques.


PLANIFICACIÓ DE LA SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA (SD)

Coneixements per introduir

Observacions

 Etapes del desenvolupament i creixement d’un ésser humà.  Canvis que comporta el creixement en el desenvolupament físic, personal i relacional dels nois i noies (introducció al concepte de reproducció). Es recordarà la importància de l’escolta activa i del respecte per les intervencions dels companys.

2. Preparació Recursos/Materials Docent

Vídeo professor de Londres. Fotografies d’internet i vídeo relatius a la pubertat i als canvis observables en el nostre cos. Ordinador, projector. Diapositiva amb les característiques de la síntesi (annex 2).

Materials per l’alumnat

Fotografies projectades i document per fer la síntesi del dossier d’aprenentatge. Vídeo professor de Londres. Power Point elaborat per la mestra amb les

Preparació necessària

fotografies que es mostraran + link per visualitzar el vídeo. Preparació de les fitxes del dossier d’aprenentatge. Breu repàs sobre les característiques de la síntesi. En grup, breu síntesi sobre les diferents etapes de la vida i,

Productes Finals

concretament, sobre els canvis que comporta la pubertat en el nostre cos, tant a nivell físic, com personal i relacional. 4-5 Frases (1 frase cadascú).

Avaluació

Observació directa de la participació de l’alumnat. Correcció ORAL de la producció escrita (síntesi) dels discents. Es valorarà la participació, interacció i aportacions al llarg de la sessió.

Observacions

Pla B: En cas de problemes tècnics, visualització de Power Point, amb les diapositives de les imatges que es veurien al vídeo.

3. Planificació Recordatori del que es va fer a la sessió anterior i

Procediment

Introducció

explicació de les activitats que duran a terme en aquesta ocasió. Vídeo professor de Londres. Projecció de diferents fotografies i vídeo per anar

Activitat nº 4

construint coneixement entre tots, mitjançant la interacció entre alumnes i entre alumnes i mestra. Comencem amb les diferents etapes del cicle de la

11

Temps: 10 min

Temps: 25 min


PLANIFICACIÓ DE LA SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA (SD)

vida. A continuació focalitzem en dues imatges ben diferents –una a la infància i l’altra just a l’inici de l’adolescència: la pubertat. A continuació, altres fotografies d’individus del sexe masculí i del femení així com dels aparells reproductors de l’un i l’altre per diferenciar-los. Introducció al concepte de “reproducció”. Síntesi sobre el cicle de la vida i la pubertat a

Temps: 25 min

partir de les explicacions i anotacions realitzades Activitat nº 5

durant l’activitat anterior. Tindran com a suport una diapositiva amb les característiques principals de la síntesi.

D’ON VENIM? Dilluns, 19-1-15 (15:45-16:30 h.) – 45 min. Sessió 3 - Medi Natural: La reproducció (I) S’aborda el concepte de reproducció i les cèl·lules sexuals humanes: la fecundació. La teoria serà presentada mitjançant fotografies projectades, vídeos explicatius i la interacció entre els diferents agents educatius. Els discents compararan la morfologia de les cèl·lules Descripció General

sexuals masculina i femenina a partir d’una fotografia (activitat 6a) i representaran el procés de fecundació mitjançant un dibuix i una breu explicació de les diferents etapes (activitat 6b). També reflexionaran sobre la funció (necessitat) de reproducció (assegurar la continuïtat de l’espècie).  

Competències a tractar (2-3) 

Identificació de les funcions de reproducció i relació en els éssers humans. Utilitzar la llengua com a eina per construir coneixement, per comunicar-lo (oralment i per escrit) i per compartir-lo amb els altres, a partir del desenvolupament de les competències comunicatives pròpies de l’àrea. Utilitzar habilitats per a la recollida i tractament de la informació. Escoltar i comprendre

12


PLANIFICACIÓ DE LA SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA (SD)

 Comprensió de textos audiovisuals i identificació i valoració com a representacions de la realitat.  Capacitat crítica per comprendre allò que s’ha escoltat i fer-se preguntes a partir dels continguts exposats.  Interès, atenció i respecte per les intervencions dels altres. Objectius

Comprendre els conceptes de reproducció i fecundació.

Conèixer el seu procés i les cèl·lules que hi intervenen.

Coneixement previ

Capacitat per sintetitzar la informació rebuda, presa d’anotacions.

necessari per fer la sessió

Capacitat per treballar en grup, comunicació assertiva.

Coneixements per

La reproducció: concepte i tipus.

Els aparells reproductors masculí i femení: cèl·lules masculines

introduir

Observacions

i femenines. El zigot. 

El procés de reproducció. La fecundació.

-

Valoració d’estils de vida saludables.

-

Utilització dels recursos de les TIC.

2. Preparació Recursos/Materials

Fotografies, projector, ordinador, videoclip.

Docent Materials per l’alumnat

Fotografies a color, dossier d’aprenentatge. Cal que la tutora hagi introduït prèviament informació sobre què és una

Preparació necessària

cèl·lula i tipus d’organismes unicel·lulars i pluricel·lulars (en previsió que els alumnes no ho sàpiguen, ja que els serà necessari per a entendre què i quines són les cèl·lules sexuals).

Productes Finals

Avaluació

Representació del procés de fecundació (dibuix) acompanyada d’una breu explicació. Guiatge per part de la mestra. Correcció de la representació del procés de reproducció i tractament de la informació. Es valorarà la participació, interacció i aportacions al llarg de la sessió

Observacions

(la mestra recollirà les dades en un paper). Pla B: En cas de problemes tècnics, visualització de Power Point, amb les diapositives de les imatges que es veurien al vídeo.

13


PLANIFICACIÓ DE LA SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA (SD)

3. Planificació Recordatori del que es va fer a la sessió anterior i Introducció

Temps: 5 min

explicació de les activitats que duran a terme en aquesta ocasió. Presentació de fotografies i videoclip sobre la reproducció. En gran grup, reflexionar sobre la

Activitat nº 6a

continuïtat de l’espècie.

Temps: 20 min 10 min

Comparar les cèl·lules sexuals femenines i masculines a partir d’una fotografia. Fer-ne deduccions sobre mida i quantitat. En grup, realitzen la fitxa nº 8a. Es tracta de posar en comú la informació recollida per cada membre del grup i, entre tots, explicar per escrit amb els seus mots, què entenen ells per reproducció, fecundació, aparell reproductor masculí i femení,

Procediment

òvul, espermatozoide, zigot. A continuació, faran la fitxa nº 8b. Han de retallar 6 fotografies corresponents al procés de fecundació i representar aquest procés ordenantles segons correspongui. Han d’acompanyar cada fotografia amb una petita explicació del que Activitat 6b

succeeix a cada pas. Visualització d’un vídeo sobre el procés de fecundació (5 min.) i posterior comentari en gran grup (5 min. / es poden tornar a posar determinades parts del vídeo: ejaculació, carrera espermatozoides, fecundació, implantació a l’úter, divisió cel·lular). A continuació, presentació interactiva de la creació del zigot (2 min.). Finalment, els alumnes representaran esquemàticament les etapes de la fecundació mitjançant dibuixos, acompanyats d’una petita explicació (18 min.). La mestra donarà suport als diferents grups.

14

Temps: 35 min 30 min


PLANIFICACIÓ DE LA SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA (SD)

D’ON VENIM?

Sessió 5 4– Medi Natural: La reproducció (II) - L’aparell reproductor femení Iniciem la sessió amb la revisió de l’aparell reproductor masculí i, tot seguit, Presentem amb una aplicació interactiva l’aparell reproductor femení. Es complementa amb les explicacions i aclariments de la mestra i els comentaris de l’alumnat. En aquesta ocasió, els infants treballaran Descripció General

individualment per elaborar un mapa conceptual / esquema amb una eina informàtica (“bubble us”, per exemple, o unes altres). Serà necessària l’aula d’informàtica, que serà utilitzada també en la següent sessió. Els discents tindran ocasió de tornar a veure el vídeo mentre van completant el seu mapa. 

Identificació i justificació de la visió integrada dels aparells i sistemes que possibiliten la realització de les funcions del cos

humà. Utilitzar la llengua com a eina per construir coneixement, per

comunicar-lo i per compartir-lo amb els altres, a partir del desenvolupament de les competències comunicatives pròpies de l’àrea. Utilitzar de manera responsable i creativa les TIC i el material

Competències a tractar (2-3)

relacionat amb l’experimentació i el treball de camp, com a eines per obtenir informacions i com a instruments per aprendre i compartir coneixements. Coneixement previ necessari per fer la sessió

-

Saber informàtica a nivell d’usuari.

Coneixements per

L’aparell reproductor femení: funcions i òrgans que el formen.

introduir

La maduració sexual de la dona.

Observacions

---

2. Preparació Recursos/Materials

Ordinador, projector, videoclip, aula d’informàtica.

Docent Materials per l’alumnat Preparació necessària

15

Fitxa nº 11, ordinadors. Caldrà revisar a casa amb antelació diferents eines informàtiques per elaborar mapes conceptuals / esquemes.


PLANIFICACIÓ DE LA SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA (SD)

Productes Finals

Mapa conceptual / esquema fet informàticament.

Avaluació

Correcció del mapa per part de la mestra. Es valorarà la participació, interacció i aportacions al llarg de la sessió.

Observacions

Pla B: En cas de problemes tècnics, visualització de Power Point, amb les diapositives de les imatges que es veurien al vídeo.

3. Planificació

Procediment

Introducció

Revisió del treball realitzat el dia anterior. Explicació del que es farà en aquesta sessió. Visualització d’un vídeo explicatiu sobre l’aparell

Activitat nº 9

Temps: 10 min

Temps: 15 min

reproductor femení (anotacions i paraules clau en la fitxa nº 11). Ens desplacem a l’aula d’informàtica per elaborar

Activitat nº 10

Temps: 35 min

individualment un mapa conceptual / esquema amb una eina tipus “bubble us”. Possibilitat de tornar a visualitzar el vídeo.

D’ON VENIM? Sessió 4 5– Medi Natural: La reproducció (II) - L’aparell reproductor masculí Iniciem la sessió fent un repàs dels conceptes treballats el dia anterior i es resolen possibles dubtes. Continuem amb una reflexió en petit grup en què els infants hauran de mobilitzar els aprenentatges adquirits en la sessió anterior. Hauran d’intercanviar opinions sobre la relació que s’estableix entre el procés de reproducció, la descendència i la continuïtat de la vida sobre la Terra. També treballarem la comprensió Descripció General

lectora a partir d’un text on s’expliqui com funciona l’aparell reproductor masculí i quins òrgans el formen. Els alumnes hauran de situar-los en una imatge que els serà facilitada en format fotocòpia i fer un petit mapa conceptual / esquema amb la informació rebuda (es projectarà un document visual amb instruccions bàsiques sobre la seva elaboració. També es comentarà breument a nivell verbal). La mestra farà èmfasi en la integració de l’aparell reproductor –tant masculí com femení- amb la resta d’aparells i sistemes del cos humà (l’aparell no

16


PLANIFICACIÓ DE LA SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA (SD)

funciona aïlladament, sinó que necessita de la resta per a poder dur a terme les seves funcions). 

Competències a tractar

(2-3)

Identificació i justificació de la visió integrada dels aparells i sistemes que possibiliten la realització de les funcions del cos humà. Utilitzar la llengua com a eina per construir coneixement, per comunicar-lo i per compartir-lo amb els altres, a partir del desenvolupament de les competències comunicatives pròpies de l’àrea (comprensió lectora, interpretació, expressió escrita –síntesi d’informació).

Coneixement previ

argumentació,

Elaboració d’esquemes / mapes conceptuals.

Coneixements per

L’aparell reproductor masculí: funció i òrgans que el formen.

introduir

La maduració sexual de l’home.

necessari per fer la sessió

Observacions

---

2. Preparació Recursos/Materials

Ordinador, projector.

Docent Materials per l’alumnat

Fitxes nº 9 i 10. Caldrà buscar i/o crear un text adequat a l’edat i als continguts

Preparació necessària

treballats per elaborar la fitxa nº 10 (teoria sobre l’aparell reproductor masculí).

Productes Finals

-

Reflexió sobre la continuació de l’espècie humana a la Terra.

-

Esquema / mapa conceptual de l’aparell reproductor masculí.

-

Relacionar l’estructura d’un ésser viu amb les funcions que realitza. Identificar els principals òrgans de l’aparell reproductor

Avaluació

masculí i les funcions que fan. -

Observacions

Correcció de l’esquema / mapa conceptual per part de la mestra.

Es valorarà la participació, interacció i aportacions al llarg de la sessió.

17

Introducció

t

dimen

Proce

3. Planificació Revisió dels conceptes treballats en la sessió prèvia. Resolució de dubtes.

Temps: 15 min


PLANIFICACIÓ DE LA SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA (SD)

Reflexió en petit grup (fitxa nº 9):

Temps: 15 min

mobilització dels aprenentatges adquirits Activitat nº 7

en la sessió anterior –reproducció, descendència i continuïtat de la vida sobre la Terra. 

Comprensió lectora (fitxa nº 10): L’aparell

Temps: 30 min

reproductor masculí –funcions i òrgans + Activitat nº 8

localització en una fotocòpia + mapa conceptual/esquema * (ajuda amb document visual: instruccions bàsiques)

Tot a informàtica D’ON VENIM? Sessió 6 – Medi Natural: La reproducció (III) - L’embaràs i el naixement Iniciem la sessió amb la revisió de l’aparell reproductor femení i, tot seguit, ho lliguem amb l’embaràs. Aprofundim en el procés, sobretot en el seu inici, reprenent l’aparell reproductor masculí i la fecundació. Tot seguit, abordem el desenvolupament del nou ésser (embaràs múltiple). Descripció General

Presentació de Power Point/Powtoon o similar per part de la mestra, amb interacció dels infants (formulació de preguntes, fer hipòtesis, etc.) S’aprofita per parlar dels hàbits d’higiene i dels estils de vida saludables respecte de les relacions sexuals. Mètodes anticonceptius, malalties de transmissió sexual. Per separat nens i nenes.

Competències a tractar (2-3)

 Plantejar preguntes investigables sobre característiques i canvis observables en els éssers vius (el cos de la mare).  Valoració positiva dels hàbits d’higiene i dels estils de vida saludables. Valoració crítica dels comportaments individuals que afecten la salut dels altres i la pròpia.

Coneixement previ necessari per fer la sessió Coneixements per introduir

18

L’embaràs i la formació d’un nou ésser.

Els hàbits d’higiene i els estils de vida saludables.


PLANIFICACIÓ DE LA SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA (SD)

Observacions 2. Preparació Recursos/Materials

Ordinador, projector, Power Point, (vídeos)

Docent

Materials per l’alumnat

ALGUN DÍPTIC INFORMATIU???? ???

Preparació necessària

Mural amb fotografies que portin de casa? Alguna possible ecografia?

Productes Finals

??? -

Relació de l’adequat funcionament del cos amb determinats hàbits de salut. Conèixer les repercussions dels hàbits

Avaluació

incorrectes sobre la salut. -

Observacions

???

Es valorarà la participació, interacció i aportacions al llarg de la sessió.

Procediment

3. Planificació Introducció

Revisió del que s’ha treballat el dia anterior.

Temps: 10 min

Activitat nº 11

Fitxa nº 12: ???

Temps: min

Preparació per la construcció d’una maqueta

Temps: min

Activitat nº 12

sobre el procés de reproducció (Science – CLIL): possibles materials a utilitzar (en grup).

D’ON VENIM? Sessions 7 i 8 – Science-Anglès (CLIL): La reproducció (IV) Descripció General

19

Iniciem la sessió amb un repàs del dia anterior, in English. Es presenta el vocabulari especialitzat que utilitzarem per a la construcció de la


PLANIFICACIÓ DE LA SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA (SD)

maqueta així com el que respecta a les unitats treballades durant la seqüència (el més usual). S’inicia el procés de construcció del model i es va prenent nota dels passos realitzats (també es grava / fotografia). Al final del procés, es redacta un text bilingüe (English-Catalan), explicant cada etapa de la reproducció.  Explicar els fenòmens amb l’ajuda de models, verificar la coherència entre les observacions i l’explicació donada, i expressar-la utilitzant Competències a tractar (2-3)

diferents canals comunicatius.  Redactar un text instructiu / científic.  Assumir responsabilitats i afavorir la dinàmica del treball cooperatiu, establint moments de revisió, respectant les aportacions dels altres i resolent les discrepàncies amb arguments. -

didàctica.

Coneixement previ necessari per fer la sessió

Assimilació dels continguts treballats durant la seqüència

-

Com es redacta un text instructiu, quines característiques té (text científic).

Coneixements per introduir Observacions

-

El vocabulari especialitzat (Medi i Plàstica).

-

El text instructiu / científic.

Fer especial atenció al treball col·laboratiu.

2. Preparació Recursos/Materials Docent

Materials per l’alumnat

Preparació necessària

Productes Finals

20

Ordinador, projector. Els que es decideixin durant la sessió anterior. Els que es decideixin durant la sessió anterior + càmera de fer fotos / vídeo (a escollir pels alumnes). Haver acordat a la sessió anterior amb quins materials es farà la maqueta (els dóna l’escola). 

Maqueta del procés de reproducció de les persones.

Text instructiu / científic.

Breu explicació del procés de reproducció a cada estadi representat a la maqueta (exposició del treball realitzat).

Gravació de vídeo i / o fotografies (construcció maqueta).


PLANIFICACIÓ DE LA SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA (SD)

Avaluació

Observacions

-

Correcció dels textos per part de la mestra.

-

Exposició del treball.

-

El treball col·laboratiu.

Es valorarà la implicació i participació de l’alumnat en l’elaboració de la maqueta.

3. Planificació Introducció

Explicació del treball a realitzar, com a cloenda de la seqüència didàctica. Presentació del vocabulari i estructures més

Activitat nº 13

Temps: 15 min

Temps: 20 min

comunes en la tipologia de textos que

Procediment

treballaran.

Activitat nº 14

Elaboració del model pròpiament dit.

Temps: 85 min

QUE EXPLIQUIN TELEGRÀFICAMENT EN

(2 sessions)

ANGLÈS O FER-HO EN UNA ALTRA SESSIÓ, FORA DEL PRÀCTICUM JA. QUE HO EXPLIQUIN EN CATALÀ I DESPRÉS HO REPRENEM EN ANGLÈS.

Si ens podem gravar amb una càmera molt millor!!!!!! (només les mans i la veu) ANNEX Annex 1: L’arbre de la vida

21


PLANIFICACIÓ DE LA SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA (SD)

Annex 2: Rúbrica d’autoavaluació i co-evaluació

Annex 3: Síntesi de la informació

22


PLANIFICACIÓ DE LA SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA (SD)

Annex 4 :

23


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.