133 Aukcja Varia, 5 czerwca 2004

ISSN 1732–3274

VARIA Nr 3(4) 5 CZERWCA 2004 AUKCJA 133

VARIA Nr 3(4)

MALARSTWO m.in.: Wiktor Korecki, Zygmunt Tomkiewicz, W∏odzimierz Zakrzewski, Janusz Maria Brzeski, Maria Ritter, Micha∏ Staƒko, Adam Setkowicz, Otto Axer, Roman Kochanowski Juliusz Czechowicz ikony

GRAFIKA m.in.: Tobias Mayer, Stefan Mro˝ewski, W∏adys∏aw Skoczylas, Giovanni B. Piranesi, Jan Stanis∏awski, Johan E. Ridinger, drzeworyty japoƒskie

RZEMIOS¸O ARTYSTYCZNE

porcelana (MiÊnia, Rosenthal, åmielów) szk∏a, srebra, platery, bi˝uteria, zegarki, meble, bia∏a broƒ

5 CZERWCA 2004

CENA 7 z∏

desa unicum

varia

AUKCJA Miejsce aukcji Siedziba Domu Aukcyjnego Marsza∏kowska 34-50

Sobota, 5 czerwca 2004 r godz. 12.00

Wystawa przedaukcyjna: 27 maja – 4 czerwca (pon.-pt., godz. 11.00-19.00; sobota 11.00-15.00) ul. Marsza∏kowska 34-50 Katalog dost´pny tak˝e w Internecie: www.desa.pl, www.artinfo.pl

DESA Unicum Sp. z o.o. ul. Marsza∏kowska 34/50 00-554 Warszawa tel. (22) 621 66 15 fax (22) 622 04 60 biuro@desa.pl, www.desa.pl ZARZÑD Prezes Zarzàdu Helena G∏uc Dyrektor Zarzàdzajàcy Juliusz Windorbski Dyrektor domu aukcyjnego Jan Koszutski DOM AUKCYJNY tel. (22) 629 17 65 Beata Przasnyska b.przasnyska@desa.pl Agnieszka Krawczyk a.krawczyk@desa.pl Komisja Ocen i Wycen Marek Rygiel m.rygiel@desa.pl Ksi´gowoÊç tel. (22) 621 46 13 Krystyna Galiƒska G∏ówna ksi´gowa Ma∏gorzata Kulma m.kulma@desa.pl El˝bieta Rojek e.rojek@desa.pl

Szanowni Paƒstwo! Od poprzedniej aukcji Varia up∏yn´∏o ponad 3 miesiàce, nie dziwi wi´c zniecierpliwienie wiernych uczestników czekajàcych na kolejne okazje. Tak, oto kolejne 406 okazji ciekawego, taniego zakupu stoi przed Paƒstwem. Tym razem ofert´ w wi´kszoÊci stanowi rzemios∏o artystyczne: porcelana, szk∏o, srebro, platery. Nie brakuje jednak znakomitych grafik m.in. Piranesiego, Mro˝ewskiego, Stanis∏awskiego. W ofercie malarstwa zwracajà uwag´ dwa zespo∏y wczesnych prac: Juliusza Czechowicza i Zygmunta Tomkiewicza – nies∏usznie niemal zapomnianych malarzy dzia∏ajàcych od mi´dzywojnia. Kolekcjonerów z pewnoÊcià ucieszà rysunki Romana Kochanowskiego, Janusza Marii Brzeskiego oraz zespó∏ japoƒskich drzeworytów. Nie sposób wyliczyç ciekawostek wÊród obiektów rzemios∏a artystycznego, ka˝dy znajdzie coÊ interesujàcego do domu, oryginalny upominek lub uzupe∏nienie kolekcji. Wszystko w dobrej cenie, ostatecznie ustalonej w drodze licytacji – zarówno w gór´, jak i w dó∏. Wiele obiektów nie ma dolnego limitu ceny. Nawet, je˝eli taki limit ustalono, zawsze pozostaje mo˝liwoÊç negocjacji warunkowo wylicytowanych. JeÊli wi´c coÊ wpadnie w oko, zapraszamy do licytacji – warto spróbowaç. Zapraszamy na wystaw´ przedaukcyjnà w siedzibie Domu Aukcyjnego w Warszawie przy Marsza∏kowskiej 34-50. Tylko bezpoÊredni kontakt z obiektami pozwoli w∏aÊciwie oceniç ich niepowtarzalne walory.

VARIA Redaktor naczelny Jan Koszutski Redakcja Beata Przasnyska Agnieszka Krawczyk Zdj´cia Marta Skolik marta.skolik@wp.pl Opracowanie graficzne Jacek Staszewski Anna Warnie∏o Druk Drukarnia KRA-BOX ul. Mrówcza 94b, 04-762 Warszawa tel./fax 615 21 61, biuro@kra-box.pl

Zapraszamy do Domu Aukcyjnego zarówno po obiekty jak i z obiektami. Z przyjemnoÊcià oszacujemy „wszelkie skarby” do nas przyniesione, przyjmiemy do sprzeda˝y lub kupimy. Rozwijamy nasze mo˝liwoÊci licytacji, ju˝ teraz zapraszamy na aukcje antyków w Internecie we wspó∏pracy z portalem aukcje24.pl – premiera 9 czerwca pod adresem www.desa.aukcje24.pl. Niebawem zaproponujemy absolutnà nowoÊç aukcje „na ˝ywo” w telewizji iTV – mo˝na b´dzie licytowaç nie ruszajàc si´ z ulubionego fotela. Amatorom wra˝eƒ z bezpoÊredniej walki aukcyjnej przypominamy – aukcja Varia, poczàtek licytacji w sobot´ 5 czerwca, w samo po∏udnie. Zapraszamy!

ISSN 1732-3274 Publikacja jest chroniona przepisami prawa autorskiego. Wykonywanie kserokopii lub powielanie innà metodà oraz rozpowszechnianie bez zgody wydawcy w ca∏oÊci lub w cz´Êci jest zabronione i podlega odpowiedzialnos´ci karnej.

Jan Koszutski Dyrektor Domu Aukcyjnego

Juliusz Windorbski Dyrektor Zarzàdzajàcy

5 CZERWCA 2004 VARIA

regulamin

aukcja 133

Regulamin aukcji Oznaczenia:

1 2

wartoÊç rynkowa

warunkowa licytacja

licytacja w dó∏

w dó∏

3 4 5

brak limitu dolny limit ceny oprawiony w ram´ bez ramy stan obiektu

6 7 8 9 10

5 – idealny 4 – dobry, bez

widocznych uszkodzeƒ

3 – lekkie uszkodzenia lub

du˝y zakres wykonanej konserwacji 2 – do konserwacji w Êrednim zakresie

1 – do du˝ej konserwacji

0 – destrukt

obiekt posiada opini´ lub ekspertyz´ niezale˝nych

16 17 18

ekspertów obiekt posiada certyfikat

Desa Unicum

malarstwo

20 21

grafika, mapy meble

porcelana szk∏o

tkaniny, dywany bi˝uteria, zegarki metale inne

VARIA 5 CZERWCA 2004

24 25

Przedmiotem aukcji sà dzie∏a sztuki lub inne obiekty kolekcjonerskie oddane do sprzeda˝y komisowej przez W∏aÊcicieli lub stanowiàce w∏asnoÊç DESA UNICUM Sp. z o.o. Dom Aukcyjny podejmuje si´ sprzeda˝y, w imieniu W∏aÊciciela, obiektów b´dàcych rzeczywistà w∏asnoÊcià Sprzedajàcego, nie obj´tych post´powaniem sàdowym i skarbowym, wolnych od zaj´cia i zastawu oraz jakichkolwiek praw osób trzecich. Dom Aukcyjny ustala z W∏aÊcicielem cen´ minimalnà, poni˝ej której nie mo˝e on zostaç sprzedany. Limit ceny pozostaje do wy∏àcznej wiadomoÊci W∏aÊciciela i Domu Aukcyjnego. Dom Aukcyjny podaje w katalogu cen´ wywo∏awczà, od której rozpoczyna si´ licytacj´ oraz szacunkowo uj´tà wartoÊç rynkowà obiektu. Dom Aukcyjny zapewnia fachowà wycen´, rzetelny opis katalogowy powierzonego do sprzeda˝y przedmiotu, a tak˝e pokrywa koszty jego ubezpieczenia. W∏aÊciciel otrzymuje za sprzedany obiekt sum´ wylicytowanà, pomniejszonà o prowizj´ Domu Aukcyjnego oraz inne koszty zwiàzane z przygotowaniem obiektu do aukcji ustalone w trakcie zawierania aukcyjnej umowy komisowej. Aukcja jest prowadzona zgodnie z polskimi przepisami prawnymi przez upowa˝nionà osob´ zwanà dalej Aukcjonerem. Tak zwane postàpienie w licytacji (podwy˝szenie lub obni˝enie stawki – zwyczajowo nie wi´ksze ni˝ 10%) okreÊla Aukcjoner. Aukcjoner ma prawo do dowolnego rozdzielania lub ∏àczenia obiektów oraz do ich wycofania z licytacji bez podania przyczyn. Opisy zawarte w katalogu aukcji mogà byç uzupe∏nione lub zmienione przez Aukcjonera lub osob´ przez niego wskazanà przed rozpocz´ciem licytacji. W licytacji biorà udzia∏ wy∏àcznie osoby, które wp∏aci∏y wadium w wysokoÊci 400 z∏. i posiadajà numer licytacyjny. Odbiór numeru licytacyjnego jest równoznaczny z zaakceptowaniem regulaminu aukcji. Dom Aukcyjny mo˝e odmówiç prawa udzia∏u w licytacji bez podania przyczyn. Wadium jest zaliczane na poczet nale˝noÊci za wylicytowane przedmioty, a w przypadku niedokonania ˝adnego zakupu – zwracane. Osoby niemogàce osobiÊcie wziàç udzia∏u w aukcji, a pragnàce dokonaç zakupu, mogà to uczyniç za poÊrednictwem organizatora, a tak˝e telefonicznie. W tym celu, w dniach poprzedzajàcych aukcj´ nale˝y wp∏aciç wadium w wysokoÊci 10% ceny wywo∏awczej oraz podaç oferowanà cen´ – limit (nie dotyczy to licytacji telefonicznej), który pozostaje informacjà ÊciÊle poufnà. Przedstawiciel organizatora licytuje w imieniu Klienta do ceny nie wy˝szej ni˝ zg∏oszona. W przypadku zg∏oszenia wi´cej ni˝ jednej oferty kupna, organizator reprezentowaç b´dzie Klienta, który zaoferowa∏ najwy˝szy limit. Nabywcà staje si´ osoba oferujàca najwy˝szà cen´ – wyjàwszy, gdy dzieje si´ to w sytuacji sporu. Aukcjoner ma prawo spór rozwiàzaç lub ponownie zaoferowaç obiekt. Zakoƒczenie licytacji nast´puje w momencie uderzenia m∏otkiem przez Aukcjonera i jest równoznaczne z zawarciem umowy kupna-sprzeda˝y albo zawarciem transakcji warunkowej. Zawarcie transakcji warunkowej oznacza, ˝e wylicytowana kwota jest ni˝sza od ceny minimalnej okreÊlonej w pkt. 3 regulaminu. Zawarcie transakcji warunkowej jest traktowane przez Dom Aukcyjny jako wià˝àca oferta nabycia po cenie wylicytowanej (w przypadku akceptacji ceny przez w∏aÊciciela). Dom Aukcyjny zobowiàzuje si´ w imieniu nabywcy negocjowaç z w∏aÊcicielem obiektu mo˝liwoÊç obni˝enia ceny do kwoty transakcji warunkowej. JeÊli w ciàgu pi´ciu dni (roboczych) od aukcji negocjacje nie przyniosà pozytywnego skutku obiekt uznaje si´ za niesprzedany. Nabywca jest zobowiàzany do zap∏aty ca∏ej kwoty wylicytowanej bezpoÊrednio po zakoƒczeniu aukcji. Do ceny wylicytowanej Dom Aukcyjny dolicza 12% op∏at organizacyjnych. W przypadku, gdy nabywca nie zap∏aci ca∏ej kwoty, jest zobowiàzany bezpoÊrednio po zakoƒczeniu aukcji podpisaç umow´ kupna podajàc swoje personalia. Dane osobiste Nabywcy pozostajà do wy∏àcznej wiadomoÊci Domu Aukcyjnego. Ca∏oÊç nale˝noÊci za kupione obiekty winna byç zap∏acona gotówkà lub przelewem nie póêniej ni˝ w ciàgu siedmiu dni od daty aukcji. Mo˝liwe jest równie˝ uregulowanie nale˝noÊci kartà kredytowà. Je˝eli wp∏ata nie nastàpi w wymaganym czasie, Dom Aukcyjny ma prawo anulowaç kontrakt i obcià˝yç Nabywc´ wszelkimi kosztami wynik∏ymi z tego tytu∏u. Prawo w∏asnoÊci zakupionego dzie∏a przechodzi na Nabywc´ w momencie dokonania ca∏ej wp∏aty. Odbiór wylicytowanych przedmiotów winien odbyç si´ bezpoÊrednio po zakoƒczeniu aukcji. W innych przypadkach przechowywanie i dostarczanie przedmiotów odbywa si´ na koszt i ryzyko Nabywcy. Organizator zapewnia, ˝e opisy katalogowe przedmiotów wystawionych na aukcji wykonane zosta∏y w najlepszej wierze z wykorzystaniem doÊwiadczenia i wiedzy fachowej pracowników Domu Aukcyjnego. W przypadku cz´Êci obiektów wystawione zosta∏y certyfikaty gwarantujàce autentycznoÊç. Organizator nie ponosi odpowiedzialnoÊci za wady fizyczne i prawne kupionych przedmiotów. Wszelkie mo˝liwe reklamacje b´dà rozpatrywane zgodnie z przepisami prawa polskiego. Dom Aukcyjny przypomina, ˝e zgodnie z przepisami ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162 poz. 1568) wywóz okreÊlonych obiektów poza granice kraju wymaga zgody odpowiednich w∏adz. Dom Aukcyjny przypomina, ˝e zgodnie z ustawà z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach (Dz. U. z 1997 r. Nr 5, poz. 24, z póên. zm.) muzea rejestrowe majà prawo pierwokupu obiektów bezpoÊrednio na aukcji za kwot´ wylicytowanà.

katalog

grafika

Tobias Mayer (1723-1762)

W∏adys∏aw Skoczylas (1883-1934)

Kazimierz nad Wis∏à drzeworyt, 23 x 34 cm sygn. o∏ówkiem, p.d.: „W.Skoczylas” cena wywo∏awcza: 400 z∏ 500 z∏ x x x x 4 Mapa Ziem Polskich, 1750 miedzioryt kolorowany, 47 x 53 cm Wydawnictwo Spadkobierców Homana, Norymberga, 1750 W ozdobnym kartuszu napis: „Mappa Geographica REGNI POLONIAE ex novissimis quotquet sunt mappis specialibus compositia et ad L.L. stereographicae projectionis revocata a Tob. Mayero, S.C.S. Luci publicae traditia per Homannianos Herderes. Norimb A. MDCCL.” cena wywo∏awcza: 1 500 z∏

Stare spichrze w Grudziàdzu litografia, 26 x 36 cm sygn. na kamieniu, l.d.: „W Taranczewski” cena wywo∏awcza: 400 z∏ 500 z∏ x x x x 4

Józef Osiƒski (1910-1979)

Autor nierozpoznany

Stefan Mro˝ewski (1894-1975) Para tancerzy drzeworyt, 14,5 x 11 cm sygn. na klocku: „MS” oraz o∏ówkiem „Stef. Mro˝ewski...” cena wywo∏awcza: 350 z∏

Zabytki Kazimierza nad Wis∏à akwaforta, 30 x 39 cm sygn. o∏ówkiem, p.d.: „Józef Osiƒski” cena wywo∏awcza: 500 z∏ 600 z∏ x x x x 4

2 500 z∏ x x x x 4 6

Wac∏aw Taranczewski (1903-1987)

450 z∏ x x x x 4 8

Johan Wiericx (1549-1615)

Âw. Hubert, 1933 drzeworyt na papierze, 30 x 20 cm sygn. l.d.: „Jab∏oƒski 33”, p.d.: „Âw. Hubert” cena wywo∏awcza: 350 z∏

Balthasar Bernaerts (dzia∏a∏ w 1 po∏owie XVIII w.)

Ostatnia wieczerza miedzioryt, 23 x 15 cm cena wywo∏awcza: 400 z∏

450 z∏ x x x x 4

600 z∏ x x x x 4

wed∏ug Louisa Fabritiusa du Bourg (1693-1775) La fete de Purim miedzioryt, 35 x 43 cm cena wywo∏awcza: 1 200 z∏ 1 600 z∏ x x x x 4

10 Mapa Pomorza, Cosmographia Munstera

11 Gioseppe Wagner, 1756

Johan Fredrik Martin (1755-1816)

wed∏ug Giovanni Domenico Ferretti (1692-1769) Portret Pellegrini Bolonese miedzioryt, 35 x 24 cm cena wywo∏awcza: 800 z∏

Widok miasta akwatinta, 17 x 24 cm sygn. na p∏ycie p.d.: „J.F.Martin” cena wywo∏awcza: 150 z∏ 300 z∏ x x x x 4

wartoÊç rynkowa

licytacja w dó∏

edycja z 1586 r. drzeworyt, 31 x 40 cm cena wywo∏awcza: 1 200 z∏

1 700 z∏ x x x x 4

stan obiektu (w skali od 0 do 5)

warunkowa licytacja w dó∏

brak limitu

1 200 z∏ x x x x 4

dolny limit ceny

obiekt posiada opini´ lub ekspertyz´ niezale˝nych ekspertów

oprawiony w ram´

bez ramy

obiekt posiada certyfikat Desa Unicum

5 CZERWCA 2004 VARIA

katalog

grafika

12 Giovanni Battista Piranesi (1720-1778)

13 Paul Geissler (1881-1965)

14 Autor nieznany

Wroc∏aw, 1925 akwaforta, 28 x 18 cm, sygn. o∏ówkiem p.d.: „Paul Geissler“ i l.d. na p∏ycie „Paul Geissler 1925“ cena wywo∏awcza: 520 z∏ Widok wn´trza Bazyliki Êw. Paw∏a za murami miedzioryt, 35 x 46 cm sygn. na p∏ycie p.d. „Piranesi sculp." Odbitka XIX wieczna. cena wywo∏awcza: 2 000 z∏

3 000 z∏ x x ⌧ x x 3

800 z∏ x x x x 4

Brama Brandenburska w Berlinie technika w∏asna, 50 x 66 cm cena wywo∏awcza: 650 z∏ 800 z∏ x x x x 4

15 Jan Stanis∏awski (1860-1907)

16 Jan Gumowski (1883-1946)

17 Wilhelm Hecht (1843-1920)

Topole litografia barwna, 20 x 10 cm sygn. l.d.: „JS"; praca pochodzi z czasopisma „Chimera" z 1901 r., t.III, nr. 8 cena wywo∏awcza: 1 800 z∏

Teka 12 litografii z widokami Krakowa arkusze: 42 x 38,5 cm 3 prace sygnowane „J.Gumowski”, 5 prac sygnowanych „JG", 4 prace niesygnowane cena wywo∏awcza: 1 500 z∏

2 200 z∏ x x x x 4

2 500 z∏ x x x x 3

18 Johann Elias Ridinger (1698-1767)

19 Autor nieznany

Droga wÊród drzew litografia, 55 x 73 cm sygn. p.d.: „W. Hecht” cena wywo∏awcza: 1 800 z∏ 2 000 z∏ x x x x 3

20 F. Kruger, XIX w. Ksià˝e Witold na koniu litografia, 39 x 34,5 cm cena wywo∏awcza: 1 300 z∏

Psia rodzina litografia, 44 x 36 cm cena wywo∏awcza: 760 z∏

Galopujàcy koƒ miedzioryt, 27 x 34 cm sygn. p.d.: „J.E.Ridinger…” cena wywo∏awcza: 1 300 z∏ 1 800 z∏ x x x x 4

1 200 z∏ x x x x 4

1 500 z∏ x x x x 4

21 Teofil Jóêwiak (ur. 1926)

22 Teofil Jóêwiak (ur. 1926)

23 Teofil Jóêwiak (ur. 1926)

„Pejza˝ z wodà", 1961 linoryt 13/30, 22 x 29,5 cm sygn. p.d.: „T.Jóêwiak 61" cena wywo∏awcza: 150 z∏

„¸ódê – ul. Piotrkowska II", 1961 linoryt 25/30, 22,5 x 30 cm sygn. p.d.: „T.Jóêwiak 61" cena wywo∏awcza: 150 z∏

„¸ódê - ul. Piotrkowska III”, 1962 linoryt 33/50, 24 x 31 cm sygn. p.d.: „T.Jóêwiak 62” cena wywo∏awcza: 150 z∏

300 z∏ x x ⌧ x x 4 4

VARIA 5 CZERWCA 2004

300 z∏ x x ⌧ x x 4

wartoÊç rynkowa

licytacja w dó∏

warunkowa licytacja w dó∏

300 z∏ x x ⌧ x x 4

brak limitu

dolny limit ceny

oprawiony w ram´

bez ramy

katalog

malarstwo

24 Otto Axer (1901-1983)

25 Otto Axer (1901-1983)

700 z∏ x x x x 4 27 Otto Axer (1901-1983)

26 Otto Axer (1901-1983) Orkiestra, 1972 akwarela, 20 x 15 cm w Êwietle p-p sygn. l.d.: „oaxer 72” cena wywo∏awcza: 550 z∏

Para z koniem akwarela, 20 x 15 cm w Êwietle p-p sygn. l.d.: „oaxer” cena wywo∏awcza: 550 z∏

Trzy postacie i koƒ, 1973 akwarela, 18 x 12 cm w Êwietle p-p sygn. p.d.: „oaxer 73” cena wywo∏awcza: 550 z∏

700 z∏ x x x x 4

700 z∏ x x x x 4

28 Otto Axer (1901-1983)

29 Autor nieznany Drzewo, 1962 tusz lawowany, 31 x 20 cm sygn. p.d.: „DE VRIES 62.” cena wywo∏awcza: 150 z∏

Trzech brodaczy, 1973 akwarela, 19 x 12 cm w Êwietle p-p sygn. p.d.: „oaxer 73” cena wywo∏awcza: 550 z∏

700 z∏ x x x x 4 30 Jerzy Tchórzewski ur. 1928

Kobiety na koniach, 1973 akwarela, 24 x 34 cm w Êwietle p-p sygn. p.d.: „oaxer 73” cena wywo∏awcza: 750 z∏ 850 z∏ x x x x 4

300 z∏ x x x x 4

31 Roman Kochanowski (1857-1945)

32 Roman Kochanowski (1857-1945) Pejza˝ zimowy rysunek o∏ówkiem na kartonie, 16 x 11,5 cm cena wywo∏awcza: 400 z∏

Drzewo tusz lawowany, 34 x 25 cm sygn. p.d.: „J Tchórzewski” na odwrocie: Ma∏˝eƒstwo Rosenbergów rysunek tuszem cena wywo∏awcza: 2 200 z∏

Widok z okna rysunek o∏ówkiem, 9,5 x 16 cm cena wywo∏awcza: 400 z∏

600 z∏ x x x x 4

600 z∏ x x x x 4 33 Roman Kochanowski (1857-1945)

34 Roman Kochanowski (1857-1945)

Karta ze szkicownika – studia drzew rysunek o∏ówkiem, 20 x 15,5 cm cena wywo∏awcza: 400 z∏

600 z∏ x x x x 4

2 700 z∏ x x x x 4

wartoÊç rynkowa

licytacja w dó∏

Roman Kochanowski (1857-1945) Pejza˝ z drzewami rysunek o∏ówkiem, 9,5 x 17 cm cena wywo∏awcza: 400 z∏ 600 z∏ x x x x 4

warunkowa licytacja w dó∏

brak limitu

dolny limit ceny

oprawiony w ram´

bez ramy

5 CZERWCA 2004 VARIA

katalog

malarstwo, grafika

35 Jerzy Karolak (1907-1984)

36 Jerzy Karolak (1907-1984)

37 Marceli Harasimowicz (1859-1935) Poca∏unek rysunek o∏ówkiem, 21 x 18 cm sygn. l.d.: „M.Harasimowicz” cena wywo∏awcza: 1150 z∏

Lesbijki rysunek o∏ówkiem, 20 x 11 cm sygn. u do∏u: „JK 57” cena wywo∏awcza: 900 z∏

Akt akwarela, o∏ówek, 11 x 18 cm sygn. l.d.: „JK 57” cena wywo∏awcza: 520 z∏

800 z∏ x x x x 4 38 Autor nieznany

1200 z∏ x x x x 4

1 500 z∏ x x x x 4

39 Autor nierozpoznany, XIX/XX w.

40 Autor nierozpoznany, XIX/XX w.

szko∏a Utagawa Toyohoru Gejsza w ogrodzie akwarele na jedwabiu (4 sztuki) cena wywo∏awcza: 1 000 z∏

(szko∏a Utagawa Toyohoru) Gejsza w ogrodzie akwarele na jedwabiu (3 sztuki) cena wywo∏awcza: 750 z∏

Akt kobiety litografia barwna, 67,5 x 45,5 cm sygn. p.d.: „Yves Tliey 212” cena wywo∏awcza: 1250 z∏

1 500 z∏ x x x x 4

1 600 z∏ x x ⌧ x x 4

41 Kunichika Toyohara (1835-1900)

1 200 z∏ x x ⌧ x x 4

42 Kunichika Toyohara (1835-1900)

43 Ito Shinsiu, Japonia

Samuraj, ok.1880 drzeworyt barwny, 34 x 23,5 cm cena wywo∏awcza: 2 000 z∏

Samuraj, 1866 drzeworyt barwny, 36 x 24 cm cena wywo∏awcza: 2 000 z∏

2 500 z∏ x x x x 4 44 Autor nieznany, Japonia

Kobieta upinajàca w∏osy drzeworyt barwny, 43 x 27 cm cena wywo∏awcza: 1 000 z∏

2 500 z∏ x x x x 4

1 200 z∏ x x x x 4

45 Autor nieznany, Chiny, XVIII/XIX w.

46 Autor nieznany, Japonia

Konie akwarela, tusz, 13 x 20 cm cena wywo∏awcza: 500 z∏

Na ulicy drzeworyt barwny, 23 x 36 cm cena wywo∏awcza: 400 z∏ 600 z∏ x x x x 4

Samuraj drzeworyt barwny, 34 x 22 cm cena wywo∏awcza: 600 z∏

1 000 z∏ x x x x 3 6

VARIA 5 CZERWCA 2004

800 z∏ x x ⌧ x x 3

wartoÊç rynkowa

licytacja w dó∏

warunkowa licytacja w dó∏

brak limitu

dolny limit ceny

oprawiony w ram´

bez ramy

katalog

grafika

47 Kuniteru Utagawa (1808-1876)

48 Hosai

49 Kunisada

Walka konna dwóch samurajów drzeworyt barwny (papier nishiki-e), 35 x 24,5 cm sygn.: „Kuniteru utsusu”, piecz´cie wydawcy i cenzora cena wywo∏awcza: 1 500 z∏

1 800 z∏ x x ⌧ x x 4

2 500 z∏ x x x x 4

50 Hiroshige Ando (1797-1858)

Samuraj i ptaszki drzeworyt barwny, 18,3 x 24,8 cm sygn.: „Kunisada”, znaki cenzora cena wywo∏awcza: 1 000 z∏

Samuraj, 1867-1912 drzeworyt barwny, 37 x 25 cm cena wywo∏awcza: 2 000 z∏

1 500 z∏ x x ⌧ x x 4

51 Hiroshige Ando (1797-1858)

52 Hiroshige Ando (1797-1858)

Ptaki drzeworyt barwny, 24,2 x 17,8 cm sygn.: „Hiroshige” cena wywo∏awcza: 800 z∏

1 500 z∏ x x ⌧ x x 4

1 500 z∏ x x ⌧ x x 4

53 Hiroshige Ando (1797-1858)

54 Kitagawa Utamaro (1753-1806)

Ptaki drzeworyt barwny, 24,2 x 17,8 cm sygn.: „Hiroshige hitsu”, piecz´ç wydawcy cena wywo∏awcza: 800 z∏

1 500 z∏ x x ⌧ x x 4 55 Kitagawa Utamaro (1753-1806) Dama oglàdajàca ksià˝k´ reprodukcja z drzeworytu barwnego, 24 x 36 cm sygn.: „Utamaro ga” cena wywo∏awcza: 250 z∏

Dama przy herbacie – wspomnienia reprodukcja z drzeworytu barwnego, 24 x 36 cm sygn.: „Utamaro hitsu” cena wywo∏awcza: 250 z∏

Kwiaty drzeworyt barwny, 33,5 x 7,2 cm sygn.: „Hiroshige hitsu”, znaki wydawcy; wspó∏oprawne: Autor nieznany Uczta 35 x 8,8 cm cena wywo∏awcza: 900 z∏

1 500 z∏ x x ⌧ x x 4

400 z∏ x x ⌧ x x 4

56 Hasegawa Sadanobu (1809-1879)

57 Hosoda Eishi (1756-1829)

Gejsza w zimie reprodukcja z drzeworytu barwnego, 36,8 x 25 cm sygn.: „Hasegawa Sadanobu ga” cena wywo∏awcza: 250 z∏

400 z∏ x x ⌧ x x 4

wartoÊç rynkowa

licytacja w dó∏

400 z∏ x x ⌧ x x 4 58 Hasegawa Sadanobu (1809-1879)

400 z∏ x x ⌧ x x 4

Gejsza w lecie reprodukcja z drzeworytu barwnego, 36,7 x 24,8 cm sygn.: „Hasegawa Sadanobu ga” cena wywo∏awcza: 250 z∏

Pi´knoÊç Wschodu reprodukcja z drzeworytu barwnego, 36,3 x 24,7 cm sygn.: „Eishi utsusu” cena wywo∏awcza: 250 z∏

warunkowa licytacja w dó∏

brak limitu

400 z∏ x x ⌧ x x 4

dolny limit ceny

oprawiony w ram´

bez ramy

5 CZERWCA 2004 VARIA

katalog

malarstwo

59 Maria Wàsowicz-Sopoçko (1896-?)

60 Juliusz Czechowicz (1894-1974)

61 Juliusz Czechowicz (1894-1974)

2 000 z∏ x x x x 4

Jezioro II akwarela, 31 x 43 cm sygn. p.d.: „J.Czechowicz” cena wywo∏awcza: 400 z∏ 600 z∏ x x x x 3

Las akwarela, 32 x 44 cm sygn. l.d.: „J.Czechowicz” cena wywo∏awcza: 400 z∏ 600 z∏ x x x x 3

62 Juliusz Czechowicz (1894-1974)

63 Juliusz Czechowicz (1894-1974)

64 Juliusz Czechowicz (1894-1974)

Most olej na papierze, 24,9 x 34,9 cm sygn. p.d.: „J.Czechowicz” cena wywo∏awcza: 1 100 z∏ 1 500 z∏ x x x x 3

Przed KoÊcio∏em olej na tekturze, 25,7 x 33,4 cm cena wywo∏awcza: 900 z∏ 1 200 z∏ x x x x 3

Pejza˝ górski, 1946 pastel, 30,4 x 43,8 cm sygn. p.d.: „J.Czechowicz 1946” cena wywo∏awcza: 400 z∏ 600 z∏ x x x x 3

65 Juliusz Czechowicz (1894-1974)

66 Juliusz Czechowicz (1894-1974)

67 Juliusz Czechowicz (1894-1974)

Pejza˝ górski, 1957 akwarela na kartonie, 36 x 27 cm sygn. l.d.: „M. Wàsowicz Sopoçko 1957” cena wywo∏awcza: 1 400 z∏

S∏oneczniki akwarela, 53 x 44 cm sygn. p.d.: „J.Czechowicz” cena wywo∏awcza: 350 z∏

Pejza˝ górski akwarela, 31,2 x 45,2 cm sygn. p.d.: „Juliusz Czechowicz” cena wywo∏awcza: 500 z∏ 700 z∏ x x x x 3

68 Wiktor Korecki (1890-1980)

Rzeka olej na p∏ótnie naklejonym na tektur´, 31 x 41,5 cm sygn. p.d.: „J.Czechowicz” cena wywo∏awcza: 650 z∏ 800 z∏ x x x x 3

450 z∏ x x x x 3

69 Autor nieznany, pocz. XX w.

70 Stanis∏aw Grzyms

Drzewa nad wodà olej na p∏ycie, 48,5 x 38 cm sygn. l. d. „Wiktor Korecki” cena wywo∏awcza: 3700 z∏

Matka Boska pastel 45 x 30 cm cena wywo∏awcza: 800 z∏

4 500 z∏ x x x x 3 8

VARIA 5 CZERWCA 2004

1 500 z∏ x x x x 3

wartoÊç rynkowa

licytacja w dó∏

warunkowa licytacja w dó∏

„Halina”, 1938 pastel, 47 x 38,5 cm sygn. p.d.: „Grzyms” na odwrocie pieczàtka wystawowa z czerwca 1938 r. cena wywo∏awcza: 1 500 z∏

2 000 z∏ x x x x 4 ⌧

brak limitu

dolny limit ceny

oprawiony w ram´

bez ramy

katalog

malarstwo

71 Zygmunt Tomkiewicz (1908-1977)

72 Zygmunt Tomkiewicz (1908-1977)

73 Zygmunt Tomkiewicz (1908-1977)

Ruiny Starego Miasta, 1945 rysunek o∏ówkiem, 20 x 28 cm sygn. l.d.: „Z. Tomkiewicz 1945”, p.d. „Warszawa stare miasto.” cena wywo∏awcza: 320 z∏ 500 z∏ x x x x 3

Fragment wn´trza pokoju, 1927 akwarela, 28,5 x 39 cm sygn. p.d.: „Z. Tomkiewicz 19/VII 27. Wilno” cena wywo∏awcza: 350 z∏ 600 z∏ x x x x 3

75 Zygmunt Tomkiewicz (1908-1977)

76 Zygmunt Tomkiewicz (1908-1977)

Podwórze kamienicy akwarela, 35,5 x 23 cm cena wywo∏awcza: 300 z∏

500 z∏ x x x x 3 74 Zygmunt Tomkiewicz (1908-1977) Podwórko akwarela, 36,5 x 27,5 cm

Wn´trze kamienicy akwarela, 40 x 38,5 cm cena wywo∏awcza: 300 z∏

na odwrocie: Portret dziewczynki z niebieskà chustà akwarela cena wywo∏awcza: 400 z∏

Wn´trze pokoju, 1928 akwarela, 30,5 x 28 cm sygn. p.d.: „ZT 14/V28” cena wywo∏awcza: 350 z∏ 500 z∏ x x x x 3

500 z∏ x x x x 3

77 Zygmunt Tomkiewicz (1908-1977)

78 Zygmunt Tomkiewicz (1908-1977)

KoÊció∏ek w P∏ocku, 1929 akwarela, 38,5 x 26,5 cm sygn. p.d.: „P∏ock 23/VII 29 ZT” cena wywo∏awcza: 350 z∏

KoÊció∏ Êw. Piotra i Paw∏a w Wilnie akwarela, 27,5 x 36 cm sygn. p.d.: „Z. Tomkiewicz” cena wywo∏awcza: 400 z∏

600 z∏ x x x x 3

600 z∏ x x x x 3

600 z∏ x x x x 3

79 Zygmunt Tomkiewicz (1908-1977)

80 Zygmunt Tomkiewicz (1908-1977)

81 Zygmunt Tomkiewicz (1908-1977)

KoÊció∏ akwarela, 49 x 30 cm cena wywo∏awcza: 380 z∏

Przeprawa przez Wis∏´ akwarela, 34 x 46 cm sygn. p.d.: „Z. Tomkiewicz Kraków 1934” cena wywo∏awcza: 450 z∏ 600 z∏ x x x x 3

wartoÊç rynkowa

licytacja w dó∏

500 z∏ x x x x 3

warunkowa licytacja w dó∏

brak limitu

500 z∏ x x x x 3

dolny limit ceny

Scena miejska akwarela, 45,5 x 33 cm cena wywo∏awcza: 400 z∏

oprawiony w ram´

bez ramy

5 CZERWCA 2004 VARIA

katalog

malarstwo

82 Zygmunt Tomkiewicz (1908-1977)

83 Zygmunt Tomkiewicz (1908-1977)

84 Zygmunt Tomkiewicz (1908-1977)

Las, 1922 akwarela, 28 x 35 cm sygn. p.d.: „Z.T. 23/VII 22 r.” cena wywo∏awcza: 300 z∏ 500 z∏ x x x x 3

Las akwarela, 28 x 35 cm cena wywo∏awcza: 250 z∏

500 z∏ x x x x 3

Las, 1927 akwarela, 28 x 35 cm sygn. p.d.: „ZT 15 -VIII27” cena wywo∏awcza: 300 z∏ 500 z∏ x x x x 3

85 Zygmunt Tomkiewicz (1908-1977)

86 Zygmunt Tomkiewicz (1908-1977)

87 Zygmunt Tomkiewicz (1908-1977)

Polana z chatkà na skraju lasu, 1927 akwarela, 28 x 35 cm sygn. p.d.: „ZT 19VIII27” cena wywo∏awcza: 300 z∏ 500 z∏ x x x x 3

Zagroda wÊród pól akwarela, 28 x 35 cm cena wywo∏awcza: 250 z∏ 500 z∏ x x x x 3

Chaty przy drodze akwarela, 30 x 26 cm sygn. p.d.: „tz” cena wywo∏awcza: 300 z∏ 500 z∏ x x x x 3

88 Zygmunt Tomkiewicz (1908-1977)

89 Zygmunt Tomkiewicz (1908-1977)

90 Zygmunt Tomkiewicz (1908-1977)

Katedra w P∏ocku, 1929 akwarela, 26 x 33 cm sygn. p.d.: „Z.T. P∏ock Katedra 16/VII 29 r.” cena wywo∏awcza: 320 z∏ 500 z∏ x x x x 3

KoÊció∏ek akwarela, 25 x 33 cm cena wywo∏awcza: 300 z∏ 500 z∏ x x x x 3

KoÊció∏ek, 1930 akwarela, 26 x 34 cm sygn. l.d.: „ZTomkiewicz Brzaja 18/VI 30 r.” cena wywo∏awcza: 350 z∏ 600 z∏ x x x x 3

91 Zygmunt Tomkiewicz (1908-1977)

92 Zygmunt Tomkiewicz (1908-1977)

93 Zygmunt Tomkiewicz (1908-1977) Podwórko w kamienicy akwarela, 33 x 24 cm cena wywo∏awcza: 300 z∏

Zabudowania akwarela, 25,5 x 33 cm sygn. p.d.: „Tomkiewicz” cena wywo∏awcza: 350 z∏ 600 z∏ x x x x 3

Brama, 1928 akwarela, 26,5 x 31,5 cm sygn. p.d.: „12/VI 28 r. Z. T.” cena wywo∏awcza: 350 z∏ 600 z∏ x x x x 4

10 VARIA 5 CZERWCA 2004

wartoÊç rynkowa

licytacja w dó∏

warunkowa licytacja w dó∏

500 z∏ x x x x 3 ⌧

brak limitu

dolny limit ceny

oprawiony w ram´

bez ramy

katalog

malarstwo

94 Autor nieznany

95 Jerzy Karszniewicz (1878-1945)

96 Autor nieznany Villa d Este w Tivoli, 1917 olej na p∏ótnie, 62 x 50 cm sygn. l.d.: „17 R. Louw” cena wywo∏awcza: 950 z∏

Stocznia olej na p∏ótnie, 55 x 70 cm sygn. p.d.: nieczytelna cena wywo∏awcza: 680 z∏ 900 z∏ x x x x 4

Wiejskie obejÊcie, 1924 akwarela na kartonie, 24 x 32 cm sygn. l.d.: „Jerzy Karszniewicz / Mucharz 1924” cena wywo∏awcza: 450 z∏ 600 z∏ x x x x 4

1 200 z∏ x x x x 4

97 Autor nieznany

98 Zygmunt Tomkiewicz (1908-1977)

99 Zygmunt Tomkiewicz (1908-1977)

Przystaƒ olej na p∏ótnie, 66 x 91 cm sygn. p.d.: „Henben Briema” cena wywo∏awcza: 950 z∏ 1 200 z∏ x x x x 4

Bukowina, 1932 olej na tekturze, 21 x 37 cm na odwrocie: „Bukowina 1932 lato / lipiec.” cena wywo∏awcza: 550 z∏ 700 z∏ x x x x 3

Miasteczko, 1948 olej na p∏ótnie, 49 x 63 cm sygn. p.d.: „Z. Tomkiewicz 48” cena wywo∏awcza: 800 z∏ 1 000 z∏ x x x x 3

100 Zygmunt Tomkiewicz (1908-1977)

101 Autor nieznany

102 Autor nieznany Kazimierz o zmierzchu olej na p∏ótnie dublowanym, 68 x 54 cm cena wywo∏awcza: 2 000 z∏

Porty i doki w Toruniu olej na p∏ótnie, 58 x 78 cm na odwrocie naklejki wystawowe cena wywo∏awcza: 800 z∏ 1 000 z∏ x x x x 3

Pejza˝ olej na p∏ótnie, 44 x 60 cm sygn. l. d.: nieczytelna cena wywo∏awcza: 850 z∏ 1 000 z∏ x x x x 4

103 August Schlüter (1858-1928)

104 W∏odzimierz Zakrzewski

3 000 z∏ x x x x 3 105 Autor nieznany Trzciny olej na p∏ycie, 54,5 x 40 cm sygn. l.d.: „W Zakrzewski” cena wywo∏awcza: 3 000 z∏

Pejza˝ podgórski olej na p∏ótnie, 60,5 x 80 cm sygn. p.d.: „A. Schlüter” cena wywo∏awcza: 1 800 z∏ 2 500 z∏ x x x x x 4

wartoÊç rynkowa

licytacja w dó∏

Sosny nad brzegiem olej na p∏ótnie, sygn. p.d. nieczytelna cena wywo∏awcza: 1 000 z∏ 1 800 z∏ x x x x 4

4 000 z∏ x x x x 4

warunkowa licytacja w dó∏

brak limitu

dolny limit ceny

oprawiony w ram´

bez ramy

5 CZERWCA 2004 VARIA

katalog

malarstwo

106 Janusz Maria Brzeski (1907-1957)

107 Janusz Maria Brzeski (1907-1957)

„RyÊ, wilk i dziewczyna”, 1950 gwasz, 24 x 17 cm sygn. u do∏u: „jmbrzeski”; ok∏adka do ksià˝ki Janusza Meissnera cena wywo∏awcza: 620 z∏

108 Janusz Maria Brzeski (1907-1957) „Przemoc” gwasz, 21 x 15 cm sygn. p.d.: „jmbrzeski”; ok∏adka do ksià˝ki I.Krzywickiej cena wywo∏awcza: 650 z∏

„To jest morderstwo” gwasz, 21 x 15 cm sygn. u do∏u: „jmbrzeski”; ok∏adka do ksià˝ki M.R.Frenkla cena wywo∏awcza: 650 z∏

800 z∏ x x x x 4

800 z∏ x x x x 4

800 z∏ x x x x 4

109 Juliusz Studnicki (1906-1978)

110 Maria Wlazowska-Epstein (1911-1971)

111 Autor nieznany

Tancerka technika w∏asna, 31 x 21,5 cm sygn. p.d. „M. WlazowskaEpstein”, l.d.: „Tancerka” cena wywo∏awcza: 400 z∏

Skok akwarela, 19,5 x 29 cm sygn. l.d.: „Stud” cena wywo∏awcza: 650 z∏ 800 z∏ x x x x 4

600 z∏ x

112 Ma∏gorzata Szo∏tysiak

D˝ungla olej na p∏ycie, 91 x 121,5 cm cena wywo∏awcza: 1600 z∏

x x x 4

2 000 z∏ x x ⌧ x x 4

113 Jerzy Kopeç (ur. 1959)

114 Marek Szymaƒski (ur. 1953)

Sea dog olej na p∏ótnie, 120 x 100 cm sygn. p.d.: „Szo∏tysiak” cena wywo∏awcza: 1 600 z∏ Voycur 1989 akryl na p∏ótnie, 78 x 170,5 cm sygn na odwrocie: „Marek Szymaƒski / Voycur1989” cena wywo∏awcza: 1 000 z∏

Wojna o Êwink´ Peggy, 1990 olej na p∏ótnie, 114 x 145 cm sygn. p.d.: „Kopeç / 1990”, na odwrocie: „Jerzy Kopeç / Wojna o Êwink´ PEGGY / 1990” cena wywo∏awcza: 2 000 z∏

2 000 z∏ x x ⌧ x x 4 115 Jakub Dawid Kirszenbaum Jecheskiel (1900-1954)

2 500 z∏ x x ⌧ x x 4

1 500 z∏ x x ⌧ x x 4

116 Daniel Mróz (1917-1993)

117 Daniel Mróz (1917-1993)

Kobieta i me˝czyna olej na p∏ótnie, 59 x 49 cm sygn. p.d.: „JKD” cena wywo∏awcza: 3 200 z∏

Popiersie m´˝czyzny gwasz, 16,5 x 11,5 cm cena wywo∏awcza: 210 z∏

Samochód gwasz, 10 x 15 cm cena wywo∏awcza: 210 z∏ 300 z∏ x x x x 4

4 000 z∏ x x x x 4 12 VARIA 5 CZERWCA 2004

wartoÊç rynkowa

licytacja w dó∏

warunkowa licytacja w dó∏

300 z∏ x x x x 4 ⌧

brak limitu

dolny limit ceny

oprawiony w ram´

bez ramy

katalog

malarstwo

118 Autor nieznany

119 Maria Ritter (1899-1976)

120 Autor nieznany

Fragment parku, 1922 olej na p∏ótnie, 32 x 50 cm sygn. l.d.: „K.Reintal 1922” cena wywo∏awcza: 2 000 z∏ 2 500 z∏ x x x x 3

Pejza˝ z mostkiem olej na tekturze, 20 x 28 cm na odwrocie pieczàtka artystki cena wywo∏awcza: 500 z∏ 1 000 z∏ x x x x 4

Pejza˝ zimowy, 1923 olej na p∏ótnie, 66 x 96 cm sygn. l.d.: nieczytelna cena wywo∏awcza: 2 000 z∏ 2 500 z∏ x x x x 2

121 Autor nieznany

122 Konstanty Szewczenko (1910-1991)

123 Helena Jastrz´bska (1908-1968) Kwiaty w wazonie olej na tekturze, 52 x 34 cm na odwrocie nalepka wystawowa CBWA cena wywo∏awcza: 700 z∏

Arabowie na pustyni olej na p∏ótnie, 38 x 60 cm sygn. p.d.: „K.Szewczenko” cena wywo∏awcza: 1 150 z∏ 1 600 z∏ x x x x 4

1 000 z∏ x x x x 4

125 Autor nieznany

126 Donald Solo

800 z∏ x x x x 4

Autor nieznany ¸odzie olej na desce, 23 x 28 cm cena wywo∏awcza: 400 z∏ 800 z∏ x x x x 4

Go∏´bnik olej na tekturze, 28 x 34 cm sygn. p.d.: „Solo 84” cena wywo∏awcza: 500 z∏ 800 z∏ x x x x 4

127 Henryk Ryszard Ostachiewicz (1911-1974)

128 Henryk Ryszard Ostachiewicz (1911-1974)

129 Autor nieznany, II po∏owa XX w.

Brzeg morza na Krymie olej na p∏ótnie, 46 x 55 cm sygn. l.d.: nieczytelna cena wywo∏awcza: 300 z∏ 600 z∏ x x x x 3

124 Autor nieznany Pejza˝ miejski olej na tekturze, 34 x 27 cm sygn. l.d. nieczytelnie cena wywo∏awcza: 450 z∏

Pejza˝ z zabudowaniami olej na sklejce, 11 x 7,5 cm sygn. l.d.: nieczytelna cena wywo∏awcza: 150 z∏

Brama klasztorna akwarela, 37 x 53 cm sygn. l.d.: „Ostachiewicz” cena wywo∏awcza: 800 z∏ 1 000 z∏ x x x x 4

wartoÊç rynkowa

licytacja w dó∏

Domy akwarela, 41 x 51,8 cm sygn. p.d.: „Ostachiewicz” cena wywo∏awcza: 800 z∏ 1 000 z∏ x x x x 4

warunkowa licytacja w dó∏

brak limitu

200 z∏ x x x x 4

dolny limit ceny

oprawiony w ram´

bez ramy

5 CZERWCA 2004 VARIA

katalog

malarstwo

130 Autor nieznany

131 Micha∏ Staƒko (1901-1969)

132 Zygmunt Nirnstein (1894-1969) „Portret dra Soko∏owskiego”, 1929 olej na tekturze, 83 x 61,5 cm sygn. p.d.: „Z Nirnstein 1929” na odwrocie nalepka wystawowa (TPSP ?) cena wywo∏awcza: 5 500 z∏

Gra w karty wym. 50 x 40 cm, sygn. p.d.: „N. Gostar” cena wywo∏awcza: 1 500 z∏

Staw w górach olej na sklejce, 23 x 33 cm sygn. l.d.: „M. Staƒko” cena wywo∏awcza: 2 000 z∏

2 000 z∏ x x x x 3 133 Miniatura wiedeƒska, 1 po∏. XX w.

3 000 z∏ x x x x 4

7 000 z∏ x x x x 4

134 Miniatura wiedeƒska, 1 po∏. XX w.

135 Miniatura wiedeƒska, 1 po∏. XX w.

Bellman koÊç, 14 x 12 cm ramka wyk∏adana p∏ytkami z koÊci, inkrustowana bursztynem cena wywo∏awcza: 400 z∏

Wolfgang A. Mozart koÊç, 14 x 12 cm ramka wyk∏adana p∏ytkami z koÊci, inkrustowana bursztynem cena wywo∏awcza: 400 z∏

Grajàcy m´˝czyzna koÊç, 13 x 12,1 cm ramka wyk∏adana p∏ytkami z koÊci cena wywo∏awcza: 400 z∏

600 z∏ x x x x 3

600 z∏ x x x x 3

137 Autor nieznany, XX w.

138 Johnny Millar (1855-1939)

5 000 z∏ x x x x 3

Kwiaty w wazonie olej na p∏ótnie, 47 x 55 cm cena wywo∏awcza: 1 000 z∏ 2 000 z∏ x x x x 4

Rozlewiska, 1932 olej na p∏ótnie, 70 x 100 cm, sygn. l.d.: „Johnny Millar 1932” cena wywo∏awcza: 2 000 z∏

139 Autor nieznany

140 Autor nieznany

141 C. Collins

W´drowiec olej na p∏ótnie, 19 x 26,5 cm cena wywo∏awcza: 1 200 z∏ 2 000 z∏ x x x x 3

Pejza˝ z lasem olej na p∏ótnie, 32,5 x 45,5 cm sygn. l.d.: „C. Collins” cena wywo∏awcza: 800 z∏ 1 200 z∏ x x x x 2

600 z∏ x x x x 3 136 Autor nieznany, poczàtek XIX w. Pok∏on trzech króli olej na p∏ótnie dublowanym, 55 x 43 cm po konserwacji cena wywo∏awcza: 4 000 z∏

14 VARIA 5 CZERWCA 2004

wartoÊç rynkowa

licytacja w dó∏

warunkowa licytacja w dó∏

3 000 z∏ x x x x 3

brak limitu

dolny limit ceny

oprawiony w ram´

bez ramy

katalog

malarstwo

142 Ludwik Tyrowicz (1901-1958)

143 Ludwik Tyrowicz (1901-1958)

144 Ludwik Tyrowicz (1901-1958)

Tivoli, villa d Este akwarela, tusz, 18,5 x 10 cm cena wywo∏awcza: 210 z∏

Le Mont Saint-Michel-refektarz opactwa akwarela, tusz, 11,5 x 19 cm cena wywo∏awcza: 210 z∏

400 z∏ x x x x 4

400 z∏ x x x x 4

Widok na Tivoli i wodospady akwarela, tusz, 14,5 x 23 cm cena wywo∏awcza: 210 z∏ 400 z∏ x x x x 4

145 Janusz Maria Brzeski (1907-1957)

146 Ludwik Tyrowicz (1901-1958)

147 Edward Dwurnik (ur. 1943) Marta T, 1999, z cyklu „Kobiety mojego ˝ycia” olej na p∏ótnie, 20 x 12 cm sygn.p.d.: „E.D. 99.” cena wywo∏awcza: 500 z∏

Widok na Al. Jerozolimskie od strony mostu Poniatowskiego tusz, 14,5 x 17,5 cm Rysunek do reporta˝u Brzeskiego zamieszczony w Kurierze Literacko-Naukowym IKC z dnia 10.04.1933 roku. cena wywo∏awcza: 400 z∏ 600 z∏ x x x x 4

Uniwersytet Koloƒski tusz, akwarela, 15,5 x 22,5 cm cena wywo∏awcza: 210 z∏ 400 z∏ x x x x 4

148 Adam ˚ebrowski (1897-1993)

149 Adam ˚ebrowski (1897-1993)

Portret brodatego m´˝czyzny olej na p∏ycie, 48,5 x 33,5 cm sygn. l.d.: „A.˚ebrowski” cena wywo∏awcza: 1 200 z∏

150 Adam ˚ebrowski (1897-1993)

Portret brodatego m´˝czyzny olej na p∏ycie, 49 x 39 cm sygn. p.d.: „A.˚ebrowski” cena wywo∏awcza: 1 200 z∏

1 600 z∏ x x x x 4

1 600 z∏ x x x x 4 151 Janusz Maria Brzeski (1907-1957)

153 Autor nieznany

Goryl w klatce rysunek o∏ówkiem podmalowany tuszem, 21,5 x 17,5 cm sygn. l.d.: „jmb 35” cena wywo∏awcza: 400 z∏

600 z∏ x x x x 4

Kompozycja Mówca 1974 litografia, 70 x 100 cm, sygn. l.d.: „55/155“ p.d.: „MM 74” cena wywo∏awcza: 1 500 z∏ 2 000 z∏ x x x x 4

600 z∏ x x x x 4

wartoÊç rynkowa

Portert kobiety w chustce olej na p∏ycie, 52 x 36,5 cm sygn. p.d.: „A.˚ebrowski” cena wywo∏awcza: 1 200 z∏

1 600 z∏ x x x x 4

152 Janusz Maria Brzeski (1907-1957)

Wn´trze pokoju rysunek o∏ówkiem podmalowany tuszem, 21,5 x 17,5 cm sygn. l.d.: „jmb 35” cena wywo∏awcza: 400 z∏

16 VARIA 5 CZERWCA 2004

1 000 z∏ x x x x 4

licytacja w dó∏

warunkowa licytacja w dó∏

brak limitu

dolny limit ceny

oprawiony w ram´

bez ramy

katalog

malarstwo

154 Maria Koêniewska (1875-1968)

155 Adam Setkowicz (1875-1946)

156 Mieczys∏aw Wàtorski

M∏ody kamieniarz olej na tekturze, 72 x 52 cm sygn. p.g.: „M. Koêniewska” cena wywo∏awcza: 1 400 z∏

kopia wg. Amadeo Modiglianiego olej na p∏ycie, 15 x 10 cm sygn. p.d.: „A.MODIGLIANI / KOP. M. Wàtorski” cena wywo∏awcza: 600 z∏

2 000 z∏ x x x x 4

Zaprz´g konny akwarela na sklejce, 20 x 30 cm, sygn. l.d.: „A. Setkowicz” cena wywo∏awcza: 2 200 z∏ 2 500 z∏ x x x x 4

157 Marian Puchalski (1912-1970)

158 Marian Puchalski (1912-1970)

800 z∏ x x x x 4 159 Marian Puchalski (1912-1970)

Widok na Rynek akwarela, 10 x 8 cm sygn. l.d.: „M. Puchalski” cena wywo∏awcza: 500 z∏

Nowe Miasto akwarela, 15,5 x 13,5 cm sygn. l.d.: „M. Puchalski” cena wywo∏awcza: 800 z∏

Widok na koÊció∏ Êw. Anny akwarela, 29 x 39 cm sygn. p.d.: „M.Puchalski” cena wywo∏awcza: 1 500 z∏ 2 000 z∏ x x x x 4

800 z∏ x x x x 4

1 200 z∏ x x x x 4

160 Adam ˚ebrowski (1897-1993)

161 Czes∏aw Nowakowski, XX w.

162 B. Whitmore

Egipcjanka, 1970 gwasz, 39,5 x 17,5 cm sygn. p.d.: „A. ˚ebrowski 70” nalepka wystawowa cena wywo∏awcza: 400 z∏

Widok Warszawy akwarela (tryptyk), 14 x 38 cm sygn. Êr.d.: „Cz Nowakowski” cena wywo∏awcza: 850 z∏

800 z∏ x x x x 3

1 200 z∏ x x x x 3

Pejza˝ z rozlewiskiem akwarela, 28 x 48 cm sygn. l.d.: „B Whitmore” cena wywo∏awcza: 1 650 z∏ 2 000 z∏ x x x x 4

163 Mieczys∏aw Filipkiewicz (1891-1951)

164 Autor nieznany, pocz. XX w.

165 Autor nieznany, pocz. XX w.

Stare Miasto w Warszawie akwarela, 13 x 33 cm sygn. Êr.d.: „Czelli” cena wywo∏awcza: 500 z∏

Stare Miasto w Warszawie akwarela, 12 x 33 cm sygn. Êr.d.: „Czelli” cena wywo∏awcza: 500 z∏

800 z∏ x x x x 4

800 z∏ x x x x 4

Tatry w Êniegu akwarela na tekturze, 34,5 x 48 cm sygn. l.d.: „Mieczys∏aw Filipkiewicz” cena wywo∏awcza: 2 000 z∏ 2 700 z∏ x x x x 4

wartoÊç rynkowa

licytacja w dó∏

warunkowa licytacja w dó∏

brak limitu

dolny limit ceny

oprawiony w ram´

bez ramy

5 CZERWCA 2004 VARIA

katalog

malarstwo

166 Ikona Âw. Jerzy

167 Ikona Âw. El˝bieta

168 Ikona Matka Boska Hersoƒska Rosja, koniec XIX w. tempera, 40 x 40 cm doci´ta wtórnie do formy krzy˝a cena wywo∏awcza: 2 000 z∏

Rosja, XVIII/XIX w. tempera, 31,5 x 28 cm cena wywo∏awcza: 2 000 z∏

Rosja, XIX w. tempera, 38 x 31 cm koszulka mosiàdz cena wywo∏awcza: 800 z∏

2 500 z∏ x x x 2

2 500 z∏ x x x x 2

2 000 z∏ x x x x 2

169 Ikona Âwi´ta Kniazini Anna Kaszyƒska

170 Ikona Âw. Anna

171 Ikona Matka Boska Kazaƒska

Rosja, koniec XIX w. tempera, 22 x 18 cm cena wywo∏awcza: 700 z∏

Rosja, XIX w. tempera, 27 x 22 cm cena wywo∏awcza: 800 z∏

1 500 z∏ x x x 2

2 000 z∏ x x x 1

1 500 z∏ x x x 3 173 Ikona Matka Boska W∏odzimierska

172 Ikona Matka Boska Kazaƒska

174 Ikona Nieopanimaja Kupina

Rosja, koniec XIX w. tempera, 31 x 27 cm, koszulka mosiàdz cena wywo∏awcza: 800 z∏

Rosja, XIX w. tempera, 36 x 31 cm, koszulka mosiàdz srebrzony cena wywo∏awcza: 1 200 z∏

1 500 z∏ x x x 2

2 000 z∏ x x x x 2 175 Ikona Âw. Krzysztof Mitrofan

177 Ikona historia Eliasza

Rosja, pocz. XX w. tempera, 27,5 x 21,5 cm cena wywo∏awcza: 1 200 z∏

1 200 z∏ x x x 2

180 z∏ x x x x 4

wartoÊç rynkowa

Rosja, po∏. XIX w. tempera, 36 x 31 cm cena wywo∏awcza: 1 200 z∏

1 800 z∏ x x x x 2

176 Ikona Chrystus Pantokrator

Rosja, 1831 r. tempera, 28 x 19,5 cm pierwszy biskup Worone˝a, cudotwórca cena wywo∏awcza: 600 z∏

18 VARIA 5 CZERWCA 2004

Rosja, XIX w. tempera, 31 x 26 cm koszulka mosiàdz srebrzony cena wywo∏awcza: 1 200 z∏

licytacja w dó∏

warunkowa licytacja w dó∏

Rosja, pocz. XX w. tempera, 23,5 x 19,5 cena wywo∏awcza: 1 000 z∏

1 500 z∏ x x x 2 ⌧

brak limitu

dolny limit ceny

oprawiony w ram´

bez ramy

katalog

meble

178 Para foteli, poczàtek XX w.

179 Para krzese∏, I po∏owa XX w.

180 Para krzese∏, XIX/XX w.

w stylu neorokoko siedziska, zaplecki i pod∏okietniki tapicerowane cena wywo∏awcza: 1 200 z∏

drewno okleinowane, siedziska tapicerowane cena wywo∏awcza: 400 z∏

1 600 z∏ x x x 4

800 z∏ x x x 3

w stylu Ludwika Filipa orzech, siedziska tapicerowane, zwieƒczenie zaplecków rzeêbione cena wywo∏awcza: 400 z∏ 800 z∏ x x x x 3

181 Para krzese∏, poczàtek XX w.

182 Para krzese∏, poczàtek XX w.

183 Para krzese∏, XIX/XX w.

w stylu neorokoko drewno, zaplecki i siedziska tapicerowane cena wywo∏awcza: 500 z∏

800 z∏ x x ⌧ x 3

800 z∏ x x ⌧ x 3

w stylu Ludwika Filipa orzech, siedziska tapicerowane zwieƒczenia zaplecków rzeêbione cena wywo∏awcza: 400 z∏

184 4 krzes∏a, poczàtek XX w.

185 Para foteli, XIX/XX w.

186 Fotel, XX w.

800 z∏ x x x 3

w stylu Ludwika XV orzech, zaplecek pod∏okietniki wyplatane rafià cena wywo∏awcza: 600 z∏

eklektyczne orzech, siedziska tapicerowane 1 zaplecek do remontu cena wywo∏awcza: 800 z∏

siedziska, zaplecki i pod∏okietniki tapicerowane cena wywo∏awcza: 600 z∏

1 000 z∏ x x x 1

1 000 z∏ x x x 3

187 Para krzese∏, XX w.

188 Para krzese∏, XIX/XX w.

189 Fotel, XIX/XX w.

1 500 z∏ x x x 2

neobarokowy, rzeêbienia, tapicerowany cena wywo∏awcza: 800 z∏

w stylu Ludwika Filipa orzech, siedziska tapicerowane cena wywo∏awcza: 400 z∏

mahoƒ, zaplecki i siedziska tapicerowane cena wywo∏awcza: 500 z∏

1 000 z∏ x x x 3

wartoÊç rynkowa

licytacja w dó∏

800 z∏ x x x 3

warunkowa licytacja w dó∏

brak limitu

1 200 z∏ x x x 3

dolny limit ceny

oprawiony w ram´

bez ramy

5 CZERWCA 2004 VARIA

katalog

meble

191 Lustro, XX w.

190 Lustro, XVIII/XIX w. w typie barokowym drewno, wys. 45 cm snycerka, z∏ocenia cena wywo∏awcza: 1 000 z∏

192 Toaletka, XX w. w typie weneckim szk∏o formowane, wys. 57 cm cena wywo∏awcza: 1 800 z∏

2 500 z∏ x x x 4

1 500 z∏ x x x 3 193 Stolik, I po∏owa XX w.

800 z∏ x x x 4 195 Kanapa, XIX/XX w.

194 Stolik, XX w. orzech, wys. 60 cm, blat 56 x 40 cm cena wywo∏awcza: 500 z∏

okleina orzechowa, wys. 51 cm, podstawa 42 x 20 cm lustro uchylne, wsparte na dwóch kolumienkach, pod blatem szuflada cena wywo∏awcza: 500 z∏

blat w formie miedzianej tacy Êrednica blatu 64,5 cm, wys. 62 cm cena wywo∏awcza: 500 z∏

w stylu neorokoko szer. 129 cm, wys. 59 cm, zaplecek, siedzisko i pod∏okietniki tapicerowane cena wywo∏awcza: 1 800 z∏

800 z∏ x x ⌧ x 3

800 z∏ x x ⌧ x 3

196 Kanapa, XIX/XX w.

197 Kanapa, poczàtek XX w.

198 Stó∏ tzw „drum table” , koniec XIX w.

w stylu Ludwik Filip zaplecek, siedzisko tapicerowane, szer. 197 cm cena wywo∏awcza: 3 000 z∏

w stylu empire orzech, blat obity skórà ze Êladami z∏ocenia, Êrednica blatu 106 cm, wys. 71 cm pod blatem 4 szufladki, blat wsparty na czwórnogu zakoƒczonym mosi´˝nymi okuciami w formie pazurów cena wywo∏awcza: 600 z∏

200 Pomocnik, I po∏owa XX w.

201 Szafka nocna, I po∏owa XX w.

szer. 86 cm, g∏. 51 cm, wys. 78 cm na drzwiczkach dekoracja rzeêbiarska, okucia mosi´˝ne cena wywo∏awcza: 400 z∏

art. deco brzoza barwiona, wysokoÊç: 48 cm, szerokoÊç: 60 cm, g∏´bokoÊç: 32 cm cena wywo∏awcza: 500 z∏ 1 000 z∏ x x x 4

w stylu biedermeier szer. 226 cm, g∏. 68 cm, okleina mahoniowa, zaplecek, siedzisko tapicerowane, nogi w formie lwich pazurów cena wywo∏awcza: 3 000 z∏

5 000 z∏ x x x 4

2 500 z∏ x x x 4

5 000 z∏ x x x 4

199 Pomocnik, I po∏owa XX w.

1 000 z∏ x x ⌧ x 4

eklektyczny szer. 78 cm, g∏. 47 cm, wys. 77 cm, orzech, blat marmurowy cena wywo∏awcza: 800 z∏

1 200 z∏ x x x 4 20 VARIA 5 CZERWCA 2004

800 z∏ x x ⌧ x 5

wartoÊç rynkowa

licytacja w dó∏

warunkowa licytacja w dó∏

brak limitu

dolny limit ceny

oprawiony w ram´

bez ramy

nartowski

Dyletant na tropie (3)

Niechaj Êwiat∏o p∏onie! ANDRZEJ S. NARTOWSKI

B∏àdzàc po odleg∏ych w czasie Êladach zaginionego obrazu, odkrywam tragicznà tajemnic´ osobliwego misterium pierwszej pisance z cyklu Dylentant na tropie: w rodzinnych szparga∏ach znalaz∏em list Leona Chwalibogowskiego z 1838 roku do ˝ony, a w nim zafrapowa∏a mnie wzmianka o znajdujàcym si´ w jego posiadaniu tajemniczym obrazie: „nie mog∏em, imaginuyi sobie, przypomnieç czy to dzie∏o Titianiego czy te˝ Rembrandta, bowiem zawsze te dwa nazwiska w kolizy´ w mym umyÊle wchodzà”. Jedyna praktyczna wskazówka: Leon „takà rzecz wspania∏à i takiego mistrza dzie∏o” mia∏ po bracie Stanis∏awie. O kolejnej pisance: idàc tropem wskazówki Leona dotar∏em do testamentu Stanis∏awa Chwalibogowskiego z 1811 roku. Na tej podstawie ustali∏em, i˝ chodzi o „ten du˝y obraz … umenczenie Swi´tego Szczepana przedstawiajàcy”. A wi´c z pewnoÊcià nie by∏o to dzie∏o „Titianiego czy te˝ Rembrandta”! Szkoda. Lecz nie zaniecha∏em poszukiwaƒ. Stanà∏em bowiem przed sekretem osobliwego misterium, wyjawionego przez Stanis∏awa bratu z proÊbà o przekazanie potomnym: „Jiako po mnie naystarszemu przekazui´ç Ci tradycyinà tayemnic´ tego˝ obrazu dotyczàcà a to ˝e nie wolno go z ràk naszey familiey wypuÊciç pod groêbà utraty ∏ask z obrazem zwiàzanych iak i to ˝e co roku w dzieƒ tego˝ menczennika Êwiat∏o p∏onàç przed tym˝e iego wizerunkiem powinno”.

Posiadacz, który w dzieƒ Êwi´tego Szczepana m´czennika nie zaÊwieci∏ Êwiat∏a przed obrazem, wnet ∏ask´ ˝ycia traci∏ 22 VARIA 5 CZERWCA 2004

¸aski utracone Badania êróde∏ dotyczàcych dziejów galicyjskich dworów pozwoli∏y mi odtworzyç cz´Êç dalszych losów obrazu. Po wymarciu Chwalibogowskich przeszed∏ on na Reklewskich z Rogów. Roman Reklewski, o˝eniony z Zofià z bar. Gostkowskich, mia∏ syna Józefa. Ten˝e, o˝eniony z bar. Weiglównà, snadno Êwiat∏a przed obrazem nie zaÊwieci∏ w por´, bo ∏aski utraci∏ i pad∏ ofiarà po˝aru, który spustoszy∏ dwór. Obraz ocala∏: na kilka dni przed po˝arem umieszczono go w kaplicy w

parku. R´ka w tym Boska? Wdowa po Józefie, Janina, przenios∏a si´ niebawem, w 1929 roku, do innego rodowego majàtku, Olszany. Gospodarowa∏ w nim najstarszy syn, Adam. Postanowi∏ on zbudowaç na potrzeby dworu elektrownie wodnà, a dla pozyskania funduszy – sprzedaç obraz. Lecz kto kupi∏by dzie∏o, nad którym cià˝y z∏owrogie fatum? Tu na scen´ wkracza bliêniaczy brat mojej matki, Tadeusz Raci´ski, podówczas student praw, a i wtedy, i do koƒca swego barwnego ˝ycia kawalarz niezrównany. Uciek∏ si´ on post´pku, który dzisiaj nazwalibyÊmy nowoczesnà technikà marketingu wspomaganego przez dziennikarstwo Êledcze.

Mistyfikacja Wuj Tadeusz pope∏ni∏ artyku∏ do Âwiatowida – pisma, które nie stroni∏o od sensacji. Napisa∏, jakoby w Olszanie, za o∏tarzem kaplicy w przydworskim parku, przypadkiem dokonano niezwyk∏ego znaleziska. By∏ nim ów˝e obraz, ponoç wielce starannie ukryty, zatem z pewnoÊcià bezcenny. A nadto zbiór sensacyjnych akt wolnomularskich. Mia∏o wynikaç z nich, jakoby do wybuchu Powstania Styczniowego dosz∏o nie inaczej, jak z inspiracji masonerii petersburskiej, ponoç wspó∏pracujàcej z wolnomularstwem polskim. Wuj wykorzysta∏ tu udzia∏ Reklewskich w Powstaniu Styczniowym (jeden z nich, „Chypolit”, brat prababki mojej Leokadii, bohater w´gierskiej Wiosny Ludów, po∏o˝y∏ nawet niema∏e zas∏ugi). Gdyby w opowieÊci o spisku masonów by∏o chocia˝ ziarnko prawdy, histori´ tamtej epoki nale˝a∏oby napisaç na nowo. Lecz ca∏a rzecz zosta∏a zmyÊlona na kolanie. Jak wi´kszoÊç opowieÊci o masonach. Z tym, ˝e akta wolnomularskie istnia∏y rzeczywiÊcie. Przeczyta∏em je nawet z mozo∏em jeszcze w czasie studiów historycznych. Nie znalaz∏em w nich niczego ciekawego. Dozna∏em rozczarowa-

Dyletant na tropie (3)

nia. Lecz ledwo zamknà∏em teki, odezwa∏ si´ telefon. Dzwoni∏ znany badacz masoników, dr Kazimierz Szwarcenberg-Czerny. Z poczàtkiem lat trzydziestych przeczyta∏ artyku∏ wuja i zapami´ta∏ go na ca∏e ˝ycie. Nie zdà˝y∏ ju˝ nawiàzaç kontaktu z autorem, przejrzeç rzekome znalezisko, poniewa˝ nazajutrz wyje˝d˝a∏ na placówk´ konsularnà hen, a˝ do Pernambuco (a mo˝e do Kurytyby?). Potem by∏ konsulem RP w Pile, gdzie wi´ksze k∏opoty mia∏ z narodowymi socjalistami. Potem wojna, tu∏aczka, niedola. Weteranowi s∏u˝by konsularnej porwa∏y si´ wàtki wszystkich ˝yciowych spraw. Lecz po 35 latach wytrwa∏y badacz odszuka∏ aktualnego posiadacza akt. Wypo˝yczy∏ je, obieca∏ zwróciç, nie oddawa∏, a˝ umar∏. Mo˝e z ˝alu, ˝e przez tyle lat podà˝a∏ tropem bujdy na resorach?

Przez trzydzieÊci pi´ç lat badacz masoników wytrwale podà˝a∏ Êladem mistyfikacji zrodzonej

Trup Êciele si´ Wracajàc do obrazu: jeszcze przed 1933 rokiem naby∏ go od Adama Reklewskiego pewien Izraelita, którego nazwisko jakoÊ ulecia∏o z rodzinnej tradycji. Lecz s∏awa obrazu roznios∏a si´ ju˝ szeroko. Wojewódzki konserwator, in˝. Tretter, pojecha∏ oglàdaç obraz. Nadesz∏a wielka powódê. Adam Reklewski próbowa∏ ratowaç elektrowni´, przezi´bi∏ si´ okrutnie, zapad∏ na tyfus, zmar∏. To oznaka utraty ∏ask! Izraelita te˝ niebawem umar∏. Nabywcà obrazu zosta∏ niejaki in˝. Józefczyk. On tak˝e umar∏. Fatum! Wdowa po in˝ynierze odda∏a obraz do komisu w Nowym Sàczu. W czasie wojny zobaczy∏a obraz moja matka. Zna∏a go dobrze: Reklewscy byli blisko spokrewnieni i z domem Raci´skich, i z Nartowskimi. Opowiedzia∏a w∏aÊcicielce komisu o legendzie zwiàzanej z paleniem Êwiat∏a przed obrazem. I o smutnym losie, jaki spotka∏ kolejnych posiadaczy obrazu, którzy najwidoczniej zaniechali obrzàdku. Dzieƒ Êwi´tego Szczepana m´czennika przypada 26 grudnia, nazajutrz po Bo˝ym Narodzeniu. W∏aÊciciel nowosàdeckiego komisu przezornie poszed∏ zapaliç Êwiat∏o przed obrazem. To wyda∏o si´ gestapowcom podejrzane. Kto Êwieci lampki w Êwi´ta? Wywieziono nieboraka do obozu w OÊwi´cimiu. Wkrótce umar∏a te˝ Józefczykowa. Obrazu nikt nie kupi∏. Po wojnie syn Józefczyków odebra∏ go z komisu. Przekaza∏ stryjowi w Krakowie. Tu Êlad urwa∏ si´ ju˝ bezpowrotnie. Na tym etapie poszukiwaƒ utknà∏em jeszcze za ˝ycia matki. Poprosi∏em jà o rad´, wskazówki. RozeÊmia∏a si´: – Ale˝ ten obraz, Titianiego czy te˝ Rembrandta, by∏ wprawdzie stary, ale pospolity, niewiele wart. Nie szukaj go! Machn´∏a r´kà. By∏a utalentowanym antykwariuszem sztuki, wierzy∏em ka˝demu jej s∏owu. I gestowi.

nartowski

z pobudki marketingowej List cenniejszy od obrazu Po tym, jak w jednym z poprzednich katalogów aukcji VARIA Desy Unicum og∏osi∏em faksymil´ obszernych fragmentów listu Leona Chwalibogowskiego z wyznaniem: „By∏em ieno w nielada ambarasie, bo nie mog∏em, imaginuyi sobie, przypomnieç czy to dzie∏o Titianiego czy te˝ Rembrandta…” – z∏o˝y∏ mi wizyt´ znany handlarz sztukà. Owszem, skomplementowa∏ mojà pisank´, ale zaraz zapyta∏, czy mam mo˝e takich listów wi´cej? On odkupi. I zap∏aci wyÊmienicie. Nie mia∏em wi´cej listów. Handlarz powiedzia∏, ˝e jestem frajerem. Po co mi by∏o rozg∏aszaç, jakie cymelium wpad∏o mi w r´ce? Gdyby list nie ujrza∏ Êwiat∏a dziennego, on móg∏by zap∏aciç mi za niego nawet… par´ tysi´cy z∏otych. WyjaÊni∏: „Pod taki list pod∏o˝y∏bym jakiÊ stary bohomaz i bez trudu sprzeda∏bym nowobogackiemu jako dzie∏o Titianiego czy te˝ Rembrandta. ˚ali∏ si´ pan Chwalibogowski, ˝e te dwa nazwiska wchodzà w jego umyÊle w kolizj´. Nowobogacki nie trapi∏by si´ tym. A tak – szansa na Êwietny interes przesz∏a nam obu ko∏o nosa”. Ano, przesz∏a. Ale przynajmniej dowiedzia∏em si´, co by∏o w tym wszystkim najcenniejsze. Nie obraz, którego nawet nie widzia∏em, ale komiczny list. Niestety, od chwili, gdy go tutaj og∏osi∏em, jego wartoÊç handlowa spad∏a do zera. ZaÊ gdyby ktokolwiek z Czytelników mia∏ stary obraz umenczenie Swientego Szczepana przedstawiaiàcy, niechaj z pisanek moich wniosek wyprowadzi nale˝yty!

5 CZERWCA 2004 VARIA

borkowski

secesja

Bunt natury ANDRZEJ MARIA BORKOWSKI

Starzejàcy si´ wiek XIX, zanurzony w studiach nad historycznym dorobkiem ludzkoÊci, przez dziesi´ciolecia wznoszàcy gotyckie zamki i koÊcio∏y, budujàcy kamienice i kredensy w stylu neorenesansu, w ostatnim swym pokoleniu zbuntowa∏ si´ przeciwko cywilizacji. ak narodzi∏a si´ secesja. Samo s∏owo znaczy tyle, co oddzielenie si´, oderwanie, nowy czegoÊ poczàtek i tà nazwà okreÊlamy dekoracyjny styl koƒca XIX i poczàtku XX wieku. Wyrasta∏ z pragnienia oderwania si´ od przesz∏oÊci i stworzenia sztuki nowej, przepojonej energià m∏odoÊci i biologicznymi formami odradzajàcego si´ ˝ycia. Jedynie ˝ycie wspó∏czesne mo˝e byç punktem wyjÊcia naszej twórczoÊci. Reszta jest archeologià – pisa∏ w 1895 roku wiedeƒski architekt Otto Wagner. Wszystko – od graficznych winiet i ok∏adek ówczesnych artystycznych magazynów: paryskiej Sztuki i dekoracji, warszawskiej Chimery, berliƒskiej M∏odoÊci, krakowskiego ˚ycia czy wiedeƒskiej Âwi´tej Wiosny, poprzez stylizowane kszta∏ty inicja∏ów w ksià˝kach, po formy bi˝uterii, sukien, wazonów, mebli, a˝ do dekoracji i form architektury – p´cznieje i wije si´ jak p´dy i pàki.

Konew z relefowym motywem ∏odyg. Niemcy poczàtek XX wieku

Nogi na widoku

Wazon secesyjny ok. 1900 r. Fritz Heckert szk∏o bezbarwne, powlekane, malowane emaliami

24 VARIA 5 CZERWCA 2004

Secesja chce si´gaç dalej i g∏´biej ni˝ historia cz∏owieka, do samych biologicznych korzeni. Filozofia epoki i ludzie coraz powszechniej akceptujà idee Darwina i przestajà ju˝ widzieç siebie jako surowych gospodarzy i poskromicieli ˝ywio∏owego ogrodu Natury. Czujà si´ jej cz´Êcià: tajemniczym kwiatem instynktów i ducha, wyrastajàcym z pulsujàcej materii wszechobecnego i niezg∏´bionego ˝ycia. Inspiracjà przestaje byç archeologia i historia sztuki. Staje si´ nià natura studiowana z fascynacjà i uwagà: polne kwiaty (jak te ze szkicowników Stanis∏awa Wyspiaƒskiego) obok wa˝ek (na obrazach Józefa Mehoffera i w bi˝uterii René Lalique’a), motyli, ∏ab´dzi i pawi. Cia∏o, którego tak si´ do niedawna obawiano, ˝e nawet nogi fortepianów w salonach ubierano w nogawki z materii, ˝eby „nagie” nie nasun´∏y komuÊ zdro˝nych myÊli, zacz´∏o wo∏aç o swe prawa.

Skr´powane w klatce gorsetu, jak tropikalna d˝ungla w oran˝erii, mo˝e teraz zaczerpnàç g∏´bszego oddechu dzi´ki rewolucji w modzie. Pojawiajà si´ luêne suknie propagowane przez zwolenników reformy kobiecego stroju. Czasem wypuszczano cia∏o na wolnoÊç, jak w kankanie na Folies-Bergere albo w zuchwa∏ym taƒcu przejrzystych woali amerykaƒskiej tancerki Loie Fuller. Elektryzowa∏a ona publicznoÊç na Wielkiej Wystawie Powszechnej w Pary˝u w roku 1900, gdzie nowy styl osiàgnà∏ apogeum. Nazywano go nawet stylem 1900. Zresztà nazw mia∏ wiele i dziÊ najpowszechniej u˝ywane jest francuskie okreÊlenie Art Nouveau – Nowa Sztuka. To w tej epoce sufra˝ystki zaczynajà domagaç si´ o prawa kobiety, a ona sama – anio∏ i demon, wcielenie tajemnicy ˝ycia i si∏ natury – staje si´ bohaterkà i tematem ówczesnej sztuki. Uosabiajà jà tak porywajàca aktorka Sarah Bernhardt na plakatach czeskiego artysty Alfonsa Muchy, jak i demoniczna Salome z ilustracji Anglika Aubrey Beardsleya czy milczàca Dagny Juel z obrazów Norwega Edwarda Muncha. Ubóstwiali jà do szaleƒstwa wielbiciele i kochankowie, od s∏ynnego dramaturga Augusta Strindberga, poprzez Muncha i Przybyszewskiego, a˝ po m∏odego W∏adys∏awa Emeryka. Ten ostatni, nie mogàc pogodziç si´ z myÊlà, ˝e pi´kna Dagny nie chce opuÊciç dlaƒ m´˝a, zastrzeli∏ jà, po czym pope∏ni∏ samobójstwo. Na poczàtku by∏a chuç – obrazoburczo zmienia∏ w swym manifeÊcie tekst ewangelii mà˝ Dagny, satanista Stanis∏aw Przybyszewski, a w Wiedniu do podobnych wniosków dochodzi∏ psychiatra Zygmunt Freud, doszukujàcy si´ we wszystkich nerwowych chorobach dzia∏ania t∏umionych ˝àdz i zwierz´cych pop´dów. W tym samym Wiedniu, od roku 1897 pod nazwà Secesja dzia∏a∏o stowarzyszenie m∏odych twórców propagujàcych nowà sztuk´. To od niego, za poÊrednictwem austriackiego wtedy Krakowa, secesjà nazwano w Polsce ca∏y styl epoki.

secesja

ArtyÊci i rzemieÊlnicy Na czele wiedeƒskiej secesji sta∏ malarz Gustaw Klimt, s∏ynny z przepe∏nionych erotyzmem portretów i rysunków kobiet. Jego nagie postacie z fresków malowanych dla wiedeƒskiego uniwersytetu wywo∏a∏y skandal i oskar˝enia o pornografi´. Wszcz´to proces i choç ostatecznie malowide∏ nie zamalowano, Klimt, wysuwany przez m∏ode artystyczne Êrodowisko na profesora Akademii, nominacji nie otrzyma∏. Nigdy si´ nie o˝eni∏ i mieszka∏ w jednym domu z matkà i siostrami. Po Êmierci artysty, matki a˝ czternaÊciorga dzieci upomnia∏y si´ o ich prawa do dziedziczenia po wyzwolonym z wi´zów mieszczaƒskiej moralnoÊci ojcu.

Srebrna ˝ardiniera z mosi´˝nym wk∏adem, Niemcy oko∏o 1900 roku

Wiedeƒskà secesj´ znamionujà bardziej uproszczone formy niel´kajàce si´ symetrii, kwadratu i ko∏a. To ju˝ póêniejsza faza stylu, bo jego poczàtków szukaç nale˝y jeszcze w poczàtkach lat 90. w Belgii, Nancy i w Pary˝u. Zainteresowanie formami natury budzi si´ zresztà wtedy i w Ameryce, widoczne w detalach architektury wie˝owców Louisa Henry’ego Sullivana w Chicago czy opalizujàcych szk∏ach nowojorczyka Louisa Comforta Tiffany’ego. èród∏a i inspiracje nowej sztuki si´gajà i do Anglii, a nawet tak daleko, jak do Japonii. Grafiki japoƒskie, nap∏ywajàce do Europy od po∏owy XIX wieku, zachwyca∏y ju˝ impresjonistów, ale epoka secesji zadurzy si´ w nich jeszcze bardziej. Japoƒskie w swej genezie jest secesyjne sp∏aszczenie malowanej plamy, które widzimy u Paula Gauguina, a potem na plakatach Toulouse-Lautreca. Podobnie estetycznie wyrafinowane jest graficzne traktowanie kompozycji, przeciwstawianie rozleg∏ych obszarów pustki dramatycznemu zag´szczeniu akcji gdzieÊ na marginesie „sceny” – czy b´dzie nià Êciana budynku, powierzchnia dekoracyjnego wazonu czy materia zdobionej aplikacjami sukni. Japoƒskie w du˝ej mierze jest te˝ podpatrywanie detali natury i u˝ycie jej motywów w dekoracji stroju, mebla, codziennego u˝ytkowego przedmiotu. Dla secesyjnego artysty, tak jak dla Ja-

borkowski

poƒczyka, wszystko zas∏uguje na trosk´ o pi´kno. Zacierajà si´ granice mi´dzy sztukà wysokà i niskà, mi´dzy polem dzia∏ania artysty i rzemieÊlnika. Ta postawa mia∏a swe d∏ugie tradycje równie˝ w Anglii, w ruchu Sztuki i Rzemios∏a Williama Morrisa i dzia∏alnoÊci Johna Ruskina, ale w prawdziwie secesyjnych p∏ynnych formach przedmiotów i dekoracji wn´trza zaowocowa∏a na kontynencie; najpierw w Belgii, w ostatnim dziesi´cioleciu XIX wieku, rozpowszechniajàc si´ szybko po Europie. Najwi´ksi secesjoniÊci, w imi´ g∏oszonej wówczas jednoÊci sztuk, projektowali domy wraz z wyposa˝eniem.

Owady za szk∏em Styl zmienia∏ si´ i ewoluowa∏, w poszczególnych oÊrodkach nabiera∏ lokalnej specyfiki, motywów i cech narodowych. W Belgii takimi geniuszami secesji byli architekt Victor Horta i wszechstronny projektant i teoretyk Van de Welde. W Pary˝u zas∏yn´∏o wielu: od René Lalique’a, mistrza bi˝uterii ∏àczàcej w sobie przeró˝ne materia∏y, po Hectora Guimard, który stworzy∏ niezwyk∏e kioski i wejÊcia dla paryskiego metra, budowanego w zwiàzku z przygotowaniami do wielkiej wystawy w roku 1900. W stolicy Lotaryngii Nancy dzia∏a∏ Emile Gallé, wirtuoz kolorowego wielowarstwowego szk∏a oraz wnikliwy obserwator kwiatów i owadów. W Barcelonie tworzy∏ architektoniczny wizjoner Antonio Gaudi, rzadki przyk∏ad, nie tylko wÊród secesyjnych artystów, twórcy umieszczonego na liÊcie oczekujàcych oficjalnej papieskiej beatyfikacji. Jego niezwyk∏a Êwiàtynia Sagrada Famillia, przy której zaczà∏ pracowaç w roku 1884, wcià˝ jeszcze nie jest zakoƒczona. Secesja jako nowatorski styl we wzornictwie i architekturze zacz´∏a stopniowo traciç atrakcyjnoÊç ju˝ w pierwszym dziesi´cioleciu XX wieku. Spowszechnia∏a, powielana w masowo produkowanych przedmiotach, podczas gdy sztuka i moda znalaz∏y nowe upodobanie w formach prostszych, funkcjonalnych i bardziej zgeometryzowanych. Nadchodzi∏ zmierzch ery tajemniczych ksi´˝ycowych blasków i pó∏mroków, a rozpoczyna∏ marsz ku s∏oƒcu, ulubionemu motywowi sztuki art deco.

Wazon z wytwórni Emile’a Gallé, lata 20. XX wieku

Autor wyk∏ada histori´ sztuki w School of Art & Communication Uniwersytetu w Brighton, jest wspó∏za∏o˝ycielem Akademii Ruchu

Artyku∏ pochodzi z dwumiesi´cznika

Srebrny kielich zdobiony emalià, Archibald Knox, oko∏o 1900 roku

5 CZERWCA 2004 VARIA

katalog

porcelana

202 Figurka „Go∏àb”

203 Pó∏misek, okres mi´dzywojenny

204 Patera, XX w.

Niemcy, Rosenthal porcelana, wysokoÊç: 14 cm malowana podszkliwnie, sygn. na podstawie: „T.KEIDENREKH” cena wywo∏awcza: 1 500 z∏

Niemcy, MiÊnia porcelana, d∏ugoÊç: 56 cm malowane wzory roÊlinno-kwiatowe cena wywo∏awcza: 500 z∏

2 000 z∏ x x x 4

1 000 z∏ x x x 3

Niemcy, Ilmenau porcelana kobaltowa, Êrednica: 30 cm dekoracja z∏ocona, malowana cena wywo∏awcza: 100 z∏ 150 z∏ x x x 4

205 G∏owa konia, 1949

206 Serwis do herbaty, (14 szt.), XX w.

207 Popielnica, XX w.

2 000 z∏ x x x 4

Niemcy, Bawaria porcelana dekorowana kalkà – scenki rodzajowe, z∏ocenia cena wywo∏awcza: 280 z∏ 350 z∏ x x x 4

Dania, Bing & Grondahl porcelana malowana podszkliwnie, ozdobiona figurkà ma∏pki cena wywo∏awcza: 400 z∏

208 Patera, XX w.

209 Serwis do kawy, (29 szt.), II po∏owa XX w.

210 Wazon

Niemcy, MiÊnia porcelana bia∏a, wysokoç: 21,5 cm, sygn. wycisk: Erich Oehme 1949” drewniana podstawa cena wywo∏awcza: 1 500 z∏

600 z∏ x x x 4

Niemcy, MiÊnia porcelana, wysokoÊç: 27,5 cm, z∏ocenia, polewa kobaltowa, uchwyty w kszta∏cie w´˝y cena wywo∏awcza: 1 800 z∏

Niemcy, KPM porcelana kobaltowa, z∏ocenia, Êrednica: 31,5 cm cena wywo∏awcza: 300 z∏

Niemcy, KPM porcelana, z wyciskanà dekoracjà plastycznà i imionami cena wywo∏awcza: 600 z∏

211 Serwis do kawy (13 szt.)

212 Zestaw deserowy, 1 po∏owa XX

400 z∏ x x ⌧ x 4

800 z∏ x x x 4

213 Serwis do kawy, (28 szt.), II po∏. XX w. Niemcy, Rosenthal, wzór: Chippendale porcelana, Êrednica patery: 33,5 cm, talerza: 19,5 cm dekoracja kalkà – motywy kwiatowe cena wywo∏awcza: 1 500 z∏

Niemcy, Rosenthal porcelana bia∏a z dekoracjà plastycznà cena wywo∏awcza: 500 z∏

800 z∏ x x ⌧ x 4 26 VARIA 5 CZERWCA 2004

2 500 z∏ x x x 4

2 000 z∏ x x x 4

wartoÊç rynkowa

licytacja w dó∏

warunkowa licytacja w dó∏

Romanow porcelana, dekoracja kobaltowa, z∏ocenia cena wywo∏awcza: 400 z∏

600 z∏ x x ⌧ x 4

brak limitu

dolny limit ceny

oprawiony w ram´

bez ramy

katalog

porcelana

214 Pó∏misek, XX w.

215 Wazon z paterà, XX w.

216 Pó∏misek, 1924-1934

Niemcy, MiÊnia porcelana malowana, Êrednica: 27 cm wytarte z∏ocenia cena wywo∏awcza: 400 z∏ 600 z∏ x x x 3

Japonia porcelana malowana podszkliwnie i naszkliwnie – wzór „imari”, wysokoÊç wazonu: 14 cm, Êrednica patery: 31 cm cena wywo∏awcza: 600 z∏

1 200 z∏ x x x 3

Niemcy, MiÊnia porcelana, Êrednica: 31 cm malowana dekoracja kwiatowa cena wywo∏awcza: 600 z∏ 800 z∏ x x x 4

217 Wazonik, ok. 1910

218 Talerzyk, 1862-1874

219 Talerzyk

Chiny, Tongzhi porcelana malowana podszkliwnie kobaltem, Êrednica 14 cm cena wywo∏awcza: 150 z∏

Chiny porcelana malowana podszkliwnie kobaltem, Êrednica 14,5 cm cena wywo∏awcza: 150 z∏

220 ¸y˝ka, 1881

221 Talerz

222 Miska na stopie, XIX w.

Chiny porcelana malowana, d∏. 12 cm cena wywo∏awcza: 150 z∏

Chiny porcelana, dekoracja – motywy roÊlinne, Êrednica 29,5 cm cena wywo∏awcza: 200 z∏

Chiny porcelana, wys. 9,5 cm cena wywo∏awcza: 350 z∏

223 Wazon

224 Wazon

225 Wazon, 1821–1850

Niemcy, Rosenthal porcelana dekorowana kalkà, z∏ocenia, wysokoÊç: 12 cm cena wywo∏awcza: 300 z∏

500 z∏ x x x 4

200 z∏ x x x 4

200 z∏ x x x 4

300 z∏ x x x 4

Chiny, Famille Rose porcelana, dekoracja malowana, wys. 30 cm cena wywo∏awcza: 500 z∏

800 z∏ x x x 2

wartoÊç rynkowa

licytacja w dó∏

500 z∏ x x x 4 Chiny, Daoguang porcelana, dekoracja malowana, wys. 14,5 cm cena wywo∏awcza: 350 z∏

Japonia porcelana malowana, wys. 31 cm cena wywo∏awcza: 500 z∏

500 z∏ x x x 2

800 z∏ x x x 3

200 z∏ x x x 4

warunkowa licytacja w dó∏

brak limitu

dolny limit ceny

oprawiony w ram´

bez ramy

5 CZERWCA 2004 VARIA

katalog

porcelana

226 Fili˝anka ze spodkiem, 1925

227 Pó∏misek, 1 po∏owa XX w.

228 Wazonik, XX w. Dania, Bing & Grondahl porcelana malowana podszkliwnie, wysokoÊç: 20 cm cena wywo∏awcza: 150 z∏

Niemcy, Rosenthal, wzór „Maria” porcelana malowana, z∏ocenia cena wywo∏awcza: 40 z∏

porcelana dekorowana kalkà, d∏ugoÊç: 37 cm przetarcia z∏oceƒ cena wywo∏awcza: 100 z∏

100 z∏ x x x 4

150 z∏ x x x 4

250 z∏ x x x 4

229 Serwis (72 szt.), lata 60-te XX w.

230 Para Êniadaniówek, lata 30-te XX w.

231 Para Êwieczników

Finlandia, firma „Arabia” kamionka, szkliwo bràzowe waza do zupy, 2 du˝e pó∏miski, czajnik do zaparzania herbaty, 11 fili˝anek do kawy, 16 spodków, 10 du˝ych talerzy, 12 talerzyków deserowych, 8 talerzy do zupy, 2 okràg∏e naczynia, taca, okràg∏e naczynie bez pokrywki, cukiernica drobne uszkodzenia kilku elementów cena wywo∏awcza: 1 000 z∏ 1 500 z∏ x x x 3

Niemcy, Rosenthal, wzór „Pompadour” porcelana kremowa dekorowane kalkà, brzegi z∏ocone cena wywo∏awcza: 250 z∏

Josef Ekberg ceramika szkliwiona, wysokoÊç 12 cm cena wywo∏awcza: 400 z∏

400 z∏ x x x 4

232 Patera na winogrona

600 z∏ x x x 4 234 Pó∏misek do ryby, XX w.

233 Wazon Francja ceramika szkliwiona, wysokoÊç 30 cm cena wywo∏awcza: 400 z∏

Villeroy Bosch fajans, d∏ugoÊç: 66 cm dekoracja kobaltowa cena wywo∏awcza: 400 z∏ ceramika szkliwiona, Êrednica 36 cm dekoracja plastyczna – kiÊcie winogron cena wywo∏awcza: 200 z∏

400 z∏ x x x 4

800 z∏ x x x 4

235 Para sosjerek, koniec XIX w.

236 Talerz dekoracyjny

800 z∏ x x x 3 237 Konewka, XX w. Villeroy Bosch fajans, Êrednica: 30 cm cena wywo∏awcza: 50 z∏

åmielów porcelana uchwyty plastyczne, z∏ocone, dekoracja kwiatowa lekkie wyszczerbienia obrze˝a cena wywo∏awcza: 200 z∏

300 z∏ x x x 3

28 VARIA 5 CZERWCA 2004

wartoÊç rynkowa

100 z∏ x x ⌧ x 2

licytacja w dó∏

warunkowa licytacja w dó∏

porcelana, wysokoÊç: 13 cm dekoracja kobaltem – motywy holenderskie cena wywo∏awcza: 150 z∏

200 z∏ x x x 4 ⌧

brak limitu

dolny limit ceny

oprawiony w ram´

bez ramy

katalog

porcelana

238 Figurka „Dziewczyna z sarenkà”, 1 po∏owa XX w.

239 Figurka „Terrier”, 1 po∏owa XX w.

240 Figurka „Ptak”, lata 40 - te XX w. Niemcy, Rosenthal porcelana malowana podszkliwnie, wysokoÊç: 33 cm cena wywo∏awcza: 1 500 z∏

Niemcy, Lorenz Hutschenreuther porcelana malowana podszkliwnie, d∏ugoÊç podstawy: 32 cm, wysokoÊç: 25 cm na podstawie wycisk: C.WERNER cena wywo∏awcza: 800 z∏

Dania, Bing & Gröndahl porcelana, wysokoÊç: 18 cm cena wywo∏awcza: 500 z∏

241 Figurka „Dziewczynka z go∏àbkiem”, XX w.

242 Figurka „Dama w kapeluszu”, 1 po∏owa XX w.

1 300 z∏ x x ⌧ x 4

700 z∏ x x x 4

800 z∏ x x ⌧ x 4

245 Figurka „Ch∏opiec”, XX w.

400 z∏ x x ⌧ x 4

250 Figurka „Putto z szyszkà”

Niemcy porcelana malowana podszkliwnie, wysokoÊç 9 cm cena wywo∏awcza: 200 z∏

400 z∏ x x ⌧ x 4

wartoÊç rynkowa

400 z∏ x x ⌧ x 4

249 Figurka „Putto ze Êlimakiem” Niemcy porcelana malowana podszkliwnie, wysokoÊç 9 cm cena wywo∏awcza: 200 z∏

30 VARIA 5 CZERWCA 2004

247 Figurka „Putto z kiÊçmi winogron” Niemcy porcelana malowana, wysokoÊç 39 cm, dekoracja plastyczna (para anio∏ków), stopa okràg∏a cena wywo∏awcza: 1 500 z∏

2 000 z∏ x x x 3

248 Figurka „Putto z ró˝ami”

Niemcy, Wallendorf porcelana malowana podszkliwnie, wysokoÊç: 20 cm cena wywo∏awcza: 800 z∏

1 000 z∏ x x ⌧ x 4

246 Naczynie na wod´ ró˝anà

Niemcy, Rosenthal biskwit, wysokoÊç: 16 cm sygn. „L.Specht” cena wywo∏awcza: 330 z∏

500 z∏ x x x 4

243 Figurka „Siedzàca tancerka”, 1 po∏owa XX w.

Niemcy, Wallendorf porcelana malowana podszkliwnie, wysokoÊç: 22,5 cm cena wywo∏awcza: 400 z∏

Hiszpania porcelana malowana podszkliwnie, wysokoÊç: 22 cm cena wywo∏awcza: 600 z∏

800 z∏ x x ⌧ x 4

2 000 z∏ x x x 3

licytacja w dó∏

warunkowa licytacja w dó∏

400 z∏ x x ⌧ x 4 ⌧

brak limitu

dolny limit ceny

oprawiony w ram´

bez ramy

katalog

szk∏o

251 Szklanka, XX w.

252 Czarka, XX w.

253 Szklanka, XX w. Szwecja szk∏o autorskie, wysokoÊç: 9 cm sygnowane cena wywo∏awcza: 600 z∏

Szwecja szk∏o autorskie, wysokoÊç: 14 cm sygnowane cena wywo∏awcza: 300 z∏

400 z∏ x x x 4

800 z∏ x x x 4

254 Wazon, poczàtek XX w.

400 z∏ x x x 4

255 Patera na owoce, XX w.

Niemcy szk∏o kryszta∏owe, wysokoÊç: 31 cm okucie srebrne cena wywo∏awcza: 500 z∏

800 z∏ x x x 4

258 Karafka, XX w..

500 z∏ x x x 4

259 Karafka z 4 kieliszkami, XX w. szk∏o, wysokoÊç: 24 cm cena wywo∏awcza: 80 z∏

150 z∏ x x ⌧ x 4

260 Para karafek, XX w.

licytacja w dó∏

262 Dwa dzbanki, XX w. szk∏o, wysokoÊç: oko∏o 32 cm cena wywo∏awcza: 250 z∏

szk∏o, wysokoÊç: oko∏o 25 cm cena wywo∏awcza: 250 z∏

400 z∏ x x ⌧ x 4

szk∏o, wysokoÊç: 26 cm dekoracja r´cznie malowana emalià cena wywo∏awcza: 120 z∏

200 z∏ x x ⌧ x 4

261 Dwie karafki, XX w. szk∏o kryszta∏owe, wysokoÊç: 27 cm cena wywo∏awcza: 300 z∏

500 z∏ x x x 4

szk∏o, wysokoÊç: 23 cm korek z otworami umo˝liwiajàcymi nalewanie cena wywo∏awcza: 50 z∏

100 z∏ x x ⌧ x 4

szk∏o kryszta∏owe szlifowane, wysokoÊç: 18,5 cm cena wywo∏awcza: 300 z∏

wartoÊç rynkowa

256 Butelka z korkiem, XX w. szk∏o kryszta∏owe, wysokoÊç: 23 cm cena wywo∏awcza: 400 z∏

600 z∏ x x x 3

257 Para karafek, I po∏owa XX w.

Szwecja szk∏o autorskie, wysokoÊç: 10 cm sygnowane cena wywo∏awcza: 300 z∏

warunkowa licytacja w dó∏

brak limitu

400 z∏ x x ⌧ x 4

dolny limit ceny

oprawiony w ram´

bez ramy

5 CZERWCA 2004 VARIA

katalog

szk∏o

263 Wazon secesyjny, XIX/XX w.

264 Butelka i pojemniki apteczne (4 szt.), XX w.

265 Zestaw toaletowy (6 szt.), lata 20-te XX w.

3 000 z∏ x x x 4

szk∏o bràzowe, wysokoÊç butelki: 27 cm cena wywo∏awcza: 220 z∏ 150 z∏ x x x 4

5 pojemników i szczotka szk∏o lane, nakrywki mosi´˝ne z emalià cena wywo∏awcza: 300 z∏ 400 z∏ x x x 3

266 Âwiecznik dwuÊwiecowy, XX w.

267 Patera, I po∏owa XX w.

268 Âwiecznik dwuÊwiecowy, XX w.

Austro – W´gry szk∏o matowe malowane farbami emaliowymi, wysokoÊç: 40 cm cena wywo∏awcza: 2 700 z∏

podstawa z marmitu, wiszàce kryszta∏ki, wysokoÊç: 41 cm cena wywo∏awcza: 250 z∏

podstawa z marmitu, wiszàce kryszta∏ki, wysokoÊç: 31 cm cena wywo∏awcza: 100 z∏

w stylu art. deco szk∏o zielone, Êrednica: 18,5 cm, wysokoÊç: 8,5 cm cena wywo∏awcza: 300 z∏

400 z∏ x x x 4

500 z∏ x x x 4

269 Lampa naftowa, XX w.

200 z∏ x x ⌧ x 1

270 Lampka oliwna, XIX w.

271 Karafka art-deco, 1 po∏owa XX w.

wysokoÊç: 18 cm brak szklanej os∏ony palnika cena wywo∏awcza: 200 z∏

podstawa cyna, wysokoÊç: 40 cm sygn.: „Grenningloh” klosz szk∏o dwuwarstwowe cena wywo∏awcza: 350 z∏

500 z∏ x x x 4

400 z∏ x x x 3

272 Para kinkietów, XX w.

273 Para kinkietów, XX w.

Czechy szk∏o zielone i bezbarwne szlifowane, wysokoÊç: 20,5 cm cena wywo∏awcza: 300 z∏

500 z∏ x x x 4 274 Para kinkietów, XX w. mosiàdz z dekoracjà szlifowanych sopli szklanych wysokoÊç: 20 cm cena wywo∏awcza: 500 z∏

mosiàdz z sopelkami kryszta∏owymi cena wywo∏awcza: 400 z∏ 600 z∏ x x x 4

32 VARIA 5 CZERWCA 2004

800 z∏ x x x 4

wartoÊç rynkowa

licytacja w dó∏

warunkowa licytacja w dó∏

mosiàdz z dekoracjà szlifowanych koralików szklanych wysokoÊç: 26 cm zelektryfikowane cena wywo∏awcza: 500 z∏

800 z∏ x x x 4 ⌧

brak limitu

dolny limit ceny

oprawiony w ram´

bez ramy

katalog

metale

275 Lampa, poczàtek XX w.

276 Szczypce do cukru, XX w.

277 Kozio∏ki (6 szt.), XX w.

mosiàdz patynowany, wysokoÊç: 45 cm dekoracja plastyczna – liÊcie akantu, maszkarony cena wywo∏awcza: 250 z∏ bia∏y metal cena wywo∏awcza: 90 z∏

metal cena wywo∏awcza: 30 z∏

300 z∏ x x ⌧ x 4

60 z∏ x x ⌧ x 4

200 z∏ x x ⌧ x 4

278 Szczypce, XX w.

279 Taca, XX w.

280 Paterka, 1 po∏owa XX w.

plater dekoracja kwiatowa cena wywo∏awcza: 20 z∏

plater, Êrednica: 24 cm wytarte srebrzenie cena wywo∏awcza: 300 z∏

plater, d∏ugoÊç: 45,5 cm na obrze˝u dekoracja – pere∏kowanie cena wywo∏awcza: 400 z∏

40 z∏ x x ⌧ x 4

800 z∏ x

281 ¸y˝eczka, 1 po∏owa XX w.

282 ¸y˝ka do ponczu, 1 po∏owa XX w.

plater czerpak w kszta∏cie muszelki cena wywo∏awcza: 30 z∏

plater, d∏ugoÊç: 36,5 cm na trzonku dekoracja – motywy roÊlinne cena wywo∏awcza: 100 z∏

plater, d∏ugoÊç: 31 cm na trzonku dekoracja – motywy roÊlinne, czerpak z∏ocony cena wywo∏awcza: 100 z∏

50 z∏ x x ⌧ x 4

150 z∏ x x ⌧ x 4

150 z∏ x x ⌧ x 4

284 Koszyk neorokokowy, 1 po∏owa XX w.

285 Koszyk neorokokowy, 1 po∏owa XX w.

286 Kielich, 1911

x

x 3

500 z∏ x x ⌧ x 3

283 ¸y˝ka do ponczu, 1 po∏owa XX w.

srebro pr. 830, waga: 100 g, Êrednica: 14,5 cm grawerowana dedykacja cena wywo∏awcza: 200 z∏

srebro pr. 835, waga 323 g, d∏ugoÊç: 30 cm obrze˝e a˝urowe cena wywo∏awcza: 800 z∏

srebro pr. 800, waga 360 g obrze˝e a˝urowe, dekoracja kwiatowa cena wywo∏awcza: 800 z∏

1 300 z∏ x x x 4

1 300 z∏ x x x 4

wartoÊç rynkowa

licytacja w dó∏

warunkowa licytacja w dó∏

brak limitu

500 z∏ x x x 4

dolny limit ceny

oprawiony w ram´

bez ramy

5 CZERWCA 2004 VARIA

katalog

metale

287 Taca, XX w.

288 Taca, XX w.

289 Taca, XX w.

plater, 52 x 26 cm w lustrze grawerowana dekoracja cena wywo∏awcza: 300 z∏

Anglia plater, 47 x 26,5 cm w lustrze grawerowana dekoracja cena wywo∏awcza: 600 z∏

400 z∏ x x ⌧ x 4

400 z∏ x x ⌧ x 4

800 z∏ x x ⌧ x 4

290 Sosjerka, XX w.

291 Czajnik i mlecznik, XX w.

292 Koszyczek, XX w.

plater, wysokosç: 11 cm falisty brzeg, pere∏kowanie cena wywo∏awcza: 250 z∏

300 z∏ x x ⌧ x 4

plater, wysokoÊç czajnika: 30 cm, wysokoÊç mlecznika: 13 cm dekoracja grawerowana, mlecznik wewnàtrz z∏ocony cena wywo∏awcza: 300 z∏

500 z∏ x x ⌧ x 4

plater, Êrednica: 14 cm dekoracja a˝urowa cena wywo∏awcza: 100 z∏

293 Naczynie z pokrywà, XX w.

294 Mlecznik, XX w.

295 Kubek, pocz. XX w.

200 z∏ x x ⌧ x 4

Niemcy, z∏otnik „FT” srebro, pr. 813, waga 121 g dekoracja grawerowana, secesyjna cena wywo∏awcza: 250 z∏

Firma A.G Dufra plater, wysokoÊç: 10 cm cena wywo∏awcza: 70 z∏

plater, d∏ugoÊç 23 cm pere∏kowanie cena wywo∏awcza: 150 z∏

250 z∏ x x ⌧ x 4

140 z∏ x x ⌧ x 4

400 z∏ x x x 4

296 Pude∏ko na papierosy, XX w.

297 Cukiernica i mlecznik, 1873

298 Dzbanek do kawy, 1873 Niemcy srebro pr. 800 dekoracja grawerowana – putta ze zwierz´tami cena wywo∏awcza: 1 400 z∏

Niemcy srebro pr. 800, dekoracja grawerowana – putta ze zwierz´tami cena wywo∏awcza: 1 000 z∏ 1 500 z∏ x x x 4

plater, 11 x 9 cm grawerowany inicja∏ „CP” pod koronà cena wywo∏awcza: 120 z∏

200 z∏ x x ⌧ x 4

34 VARIA 5 CZERWCA 2004

wartoÊç rynkowa

licytacja w dó∏

warunkowa licytacja w dó∏

2 000 z∏ x x x 4 ⌧

brak limitu

dolny limit ceny

oprawiony w ram´

bez ramy

PROFESJONALNE US¸UGI TRANSPORTOWE W ZAKRESIE PRZEWOZU DZIE¸ SZTUKI I ANTYKÓW Na terenie Warszawy 40 z∏ netto (w granicach miasta)

Poza granicami Warszawy Odleg∏oÊç (km)*

Cena za 1 km (netto)*

Odleg∏oÊç (km)*

Cena za 1 km (netto)*

do 100 km

2,1 z∏

300 – 500 km

1,5 z∏

100 – 200 km

1,9 z∏

powy˝ej 500 km

negocjowane indywidualnie

200 – 300 km

1,7 z∏

Wszystkie przewo˝one przez nas rzeczy sà odpowiednio zapakowane i zabezpieczone przez doÊwiadczony personel. Gwarantujemy dostarczenie powierzonego towaru w takim samym stanie, w jakim zosta∏ nam przekazany. Oferowane us∏ugi transportowe sà ubezpieczone. Proponujemy podpisanie sta∏ej umowy na Êwiadczenie us∏ug transportowych. Na jej podstawie b´dziemy wystawiaç jednà faktur´ zbiorczà pod koniec ka˝dego miesiàca. Cena za kilometr b´dzie uzale˝niona od faktycznej iloÊci przejechanych kilometrów. (*) Odleg∏oÊç obejmuje tras´ wskazanà przez klienta. Op∏ata jest liczona w jednà stron´ i obejmuje koszty powrotu. (**) Minimalny koszt przewozu poza granice Warszawy 60 z∏ netto.

tel. (22) 621 66 15, fax (22) 622 04 60, e-mail: transport@desa.pl

katalog

metale

300 Buliera

299 Zestaw: dzbanek, mlecznik, cukiernica

301 Paterka art deco plater, wysokoÊç 29 cm uchwyty z koÊci, dekoracja kwiatowa cena wywo∏awcza: 1 000 z∏

plater na spodzie data 1885-1925, monogram E.S. cena wywo∏awcza: 700 z∏

Szwecja srebro, Êrednica: 25 cm, waga 348 g profilowany brzeg cena wywo∏awcza: 800 z∏

1 000 z∏ x x x 4

1 500 z∏ x x x 4

302 Patera

303 Zestaw: dzbanek, mlecznik, cukiernica

304 Para lichtarzy dwuramiennych trzyÊwiecowych

alpaka, wewnàtrz z∏ocona cena wywo∏awcza: 500 z∏

cyna, wysokoÊç: 24 cm, sygn. Just cena wywo∏awcza: 200 z∏

1 500 z∏ x x x 4

plater, wysokoÊç: 27 cm, wk∏ad szk∏o, wn´trze z∏ocone cena wywo∏awcza: 1 000 z∏

1 500 z∏ x x x 4 305 Kufel

800 z∏ x x ⌧ x 4

400 z∏ x x ⌧ x x 4

306 Mlecznik

307 Kubek, II po∏owa XIX w.

Anglia, Moyes, XIX w. cyna, wysokoÊç: 16 cm oficjalna miara jedna kwarta cena wywo∏awcza: 400 z∏

Niemcy srebro pr. 750, waga: 96 g, wewnàtrz Êlady z∏ocenia Nagroda honorowa na II drezdeƒskiej wystawie koni, 1876 (grawerunek) cena wywo∏awcza: 250 z∏ Niemcy, Krupp plater, wysokoÊç: 4,5 cm, wn´trze z∏ocone cena wywo∏awcza: 80 z∏

600 z∏ x x x 4

100 z∏ x x ⌧ x 3

400 z∏ x x x 4

308 Pó∏misek, XX w.

309 Dzbanek, mlecznik, cukiernica, koniec XIX w.

310 Patera, poczàtek XX w. Niemcy, Obe cyna srebrzona i z∏ocona, wysokoÊç: 43 cm, misa szk∏o szlifowane cena wywo∏awcza: 2 950 z∏

cyna srebrzona bogata dekoracja kwiatowa, grawerowana dedykacja z datà 1898 r. cena wywo∏awcza: 760 z∏ 1 000 z∏ x x x 3

plater, d∏ugoÊç: 41,5 cm cena wywo∏awcza: 300 z∏ 400 z∏ x x x 4

36 VARIA 5 CZERWCA 2004

wartoÊç rynkowa

licytacja w dó∏

warunkowa licytacja w dó∏

brak limitu

4 000 z∏ x x x 3

dolny limit ceny

oprawiony w ram´

bez ramy

katalog

metale

311 Para kandelabrów trzyÊwiecowych

312 Patera a˝urowa, Anglia, pocz. XX w.

313 Komplet do kawy, XX w.

plater, wysokoÊç: 36,5 cm cena wywo∏awcza: 2 000 z∏

srebro Sterling pr. 925, Êrednica: 24 cm, waga: 267 g w lustrze monogram cena wywo∏awcza: 1 000 z∏

plater, sygn.: „G.A.B.H. Prima NS” cena wywo∏awcza: 400 z∏

3 000 z∏ x x x 3

1 500 z∏ x x x 4

600 z∏ x x x 4

314 Tacka

315 Para wazonów

316 Para Êwieczników plater, wysokoÊç: 25 cm cena wywo∏awcza: 600 z∏

plater, szerokoÊç: 29,5 cm obrze˝e z dekoracjà pere∏kowà cena wywo∏awcza: 100 z∏ mosiàdz polerowany, wysokoÊç: 25 cm cena wywo∏awcza: 600 z∏

200 z∏ x x ⌧ x 4

1 000 z∏ x x x 4

1 000 z∏ x x x 4

317 Para kandelabrów trzyÊwiecowych

318 Kielich secesyjny

319 Lichtarz neorokokowy trzyÊwiecowy, XIX w. plater, wysokoÊç: 55 cm cena wywo∏awcza: 1 000 z∏

Szwecja plater, wysokoÊç: 20 cm, Êr. 13,5 cm, grawerowane napisy z 1922 r., sygn. na stopie „C.G.H. NS” cena wywo∏awcza: 300 z∏

alpaka, wysokoÊç: 16,5 cm cena wywo∏awcza: 1 200 z∏

1 500 z∏ x x x 4

500 z∏ x x x 4

1 500 z∏ x x x 4

320 Cukiernica skrzynkowa

321 Lichtarz dwuÊwiecowy, XX w.

322 PapieroÊnica damska

srebro, pr. 3, waga: 328 g wieko uchylne z dekoracjà obrze˝a w formie listków cena wywo∏awcza: 1 200 z∏

plater, wysokoÊç: 15 cm cena wywo∏awcza: 80 z∏

2 000 z∏ x x x 3

150 z∏ x x ⌧ x 4

Anglia XX w. srebro, Sterling pr. 925, waga: 89 g, wymiary 8 x 5 cm cena wywo∏awcza: 400 z∏

wartoÊç rynkowa

licytacja w dó∏

warunkowa licytacja w dó∏

brak limitu

600 z∏ x x x 4

dolny limit ceny

oprawiony w ram´

bez ramy

5 CZERWCA 2004 VARIA

katalog

metale

323 ¸y˝eczki (6 szt.), 1856-1877

324 Talerzyk, poczàtek XX w.

325 Karafka, 1885 Rosja, Moskwa srebro pr. 84, waga: 373 g, wysokoÊç: 25 cm dekoracja grawerowana cena wywo∏awcza: 1 000 z∏

plater, Êrednica: 20 cm wt∏oczone (?) srebrne monety cena wywo∏awcza: 200 z∏ 400 z∏ x x x 4

Ludwik Nast srebro pr. 12, waga: 438 g cena wywo∏awcza: 600 z∏ 800 z∏ x x x 4

326 Kieliszek, 1908-1926

1 500 z∏ x x x 4

327 Kubek, 1920-1931

328 Kieliszek, 1885 Rosja, Moskwa srebro pr. 84, waga: 27 g, wysokoÊç: 5 cm cena wywo∏awcza: 60 z∏

Warszawa, Krupski i Matulewicz srebro pr. 3, waga: 70 g, wysokoÊç: 8 cm cena wywo∏awcza: 150 z∏

Rosja, Moskwa srebro pr. 84, waga: 80 g, wysokoÊç: 16 cm cena wywo∏awcza: 240 z∏

350 z∏ x x x 4

300 z∏ x x x 4

329 Kieliszek, 1899-1908

200 z∏ x x x 4

330 Kieliszek, 1899-1909 Rosja srebro pr. 84, waga: 15 g, wysokoÊç: 4,5 cm dekoracja grawerowana cena wywo∏awcza: 50 z∏

331 Solniczka, XX w. Rosja srebro pr. 84, waga: 25 g, wysokoÊç: 7,5 cm wewnàtrz z∏ocony cena wywo∏awcza: 70 z∏

200 z∏ x x x 4

200 z∏ x x x 4

Warszawa, Bracia Henneberg plater, Êrednica: 3,5 cm cena wywo∏awcza: 40 z∏ 100 z∏ x x x 3

332 ¸y˝eczki do herbaty (6 szt.), 4 çw. XIX w.

333 ¸opatka, XX w.

334 Sztuçce obiadowe, na 12 osób (63 sztuki)

plater, trzonek z elementami z∏oconymi d∏ugoÊç: 25 cm cena wywo∏awcza: 80 z∏ Rosja srebro pr. 84, waga: 148 g cena wywo∏awcza: 280 z∏ 350 z∏ x x x 4

38 VARIA 5 CZERWCA 2004

Wiedeƒ, poczàtek XX w. srebro, pr. 3, waga 5 000 g 12 no˝y dobieranych, w tym 6 platerowych grawerowana dekoracja secesyjna, monogram cena wywo∏awcza: 1 500 z∏ 2 000 z∏ x x x 3

150 z∏ x x ⌧ x 4

wartoÊç rynkowa

licytacja w dó∏

warunkowa licytacja w dó∏

brak limitu

dolny limit ceny

oprawiony w ram´

bez ramy

katalog

metale

335 Naczynie do mycia ràk

336 Cukiernica, 1 po∏owa XX w.

337 Miseczka, 1 po∏owa XX w. Bracia Henneberg plater, Êrednica: 10 cm brak szklanego wk∏adu cena wywo∏awcza: 150 z∏

firma Bernstein plater, wysokoÊç 19 cm, grawerowany napis hebrajski i dekoracja cena wywo∏awcza: 2 500 z∏

3 000 z∏ x x x 4

300 z∏ x x x 2

srebro pr. 800, waga: 90 g, Êrednica: 12 cm uchwyty z koÊci cena wywo∏awcza: 250 z∏ 300 z∏ x x x 4

338 Serwetnik, 1888

339 Talerzyk,1920-1931

340 Para dzbanuszków, XX w.

Moskwa srebro pr. 84, waga: 20 g, Êrednica: 4,5 cm dekoracja grawerowana cena wywo∏awcza: 60 z∏ 200 z∏ x x x 4

Warszawa srebro pr. 3, waga: 25 g, Êrednica: 8 cm w lustrze grawerowany monogram cena wywo∏awcza: 40 z∏ 120 z∏ x x x 4

plater, wysokoÊç: 5 cm, na wieczku grawerowany monogram, Êlady z∏ocenia cena wywo∏awcza: 120 z∏

200 z∏ x x x 3

341 Ka∏amarz secesyjny, ok. 1900

342 Kielich, 1 po∏owa XX w.

343 Talerz, 1911

srebro, waga: 70 g, wysokoÊç: 13,5 cm grawerowana dekoracja cena wywo∏awcza: 150 z∏

podstawa mosiàdz srebrzony, dekoracja – motywy kwiatowe, wk∏ady szk∏o lane, srebrzenie prawie ca∏kowicie wytarte, szerokoÊç podstawy 26 cm cena wywo∏awcza: 500 z∏

800 z∏ x x x 2

300 z∏ x x x 4

Niemcy srebro. pr 830, waga: 330 g, Êrednica: 22,5 cm profilowany ko∏nierz cena wywo∏awcza: 400 z∏ 600 z∏ x x x 4

344 O∏ówek – no˝yk do otwierania kopert

345 Szczypce do cukru, XX w.

346 ¸y˝eczka do Êmietany

Rosja, Petersburg, z∏otnik „Bucknall & Warburton” srebro, pr. 84, waga: 23 g zachowane oryginalne etui skórzane cena wywo∏awcza: 600 z∏

Niemcy z∏otnik „HC” srebro, pr. 800, waga: 22 g cena wywo∏awcza: 200 z∏

1 000 z∏ x x x 4

wartoÊç rynkowa

licytacja w dó∏

Kopenhaga, 1887, z∏otnik „P. Hertz” srebro, waga: 40 g czerpak g∏adki z wywini´tym wylewem, trzonek z dekoracjà plastycznà cena wywo∏awcza: 400 z∏

300 z∏ x x x 4

warunkowa licytacja w dó∏

brak limitu

500 z∏ x x x 4

dolny limit ceny

oprawiony w ram´

bez ramy

5 CZERWCA 2004 VARIA

katalog

metale

347 Para Êwieczników, II po∏owa XX w.

348 Kaganek secesyjny, poczàtek XX w.

Dania stal nierdzewna, Êrednica: 8 cm cena wywo∏awcza: 150 z∏

349 Para Êwieczników, XX w.

plater, Êrednica: 9 cm dekorowane wzorem plecionki cena wywo∏awcza: 250 z∏

plater sygn.: „Braese” podstawa w formie liÊci cena wywo∏awcza: 150 z∏

400 z∏ x x x 4

400 z∏ x x x 4

400 z∏ x x x 4

350 PapieroÊnica, I po∏owa XX w.

351 Para pojemników toaletowych, XX w.

352 PapieroÊnica

srebro pr. 830, waga: 60 g wewnàtrz z∏ocona, dekoracja pere∏kowa na obrze˝u cena wywo∏awcza: 30 z∏

plater, wysokoÊç: 5,5 cm, Êrednica 5,5 cm oraz wysokoÊç: 2 cm, Êrednica: 6,5 cm sygn.: „Prima ns” na wieczkach monogram pod koronà cena wywo∏awcza: 60 z∏

srebro pr. 830, waga: 54 g wewnàtrz z∏ocona dedykacja z 1933 r. cena wywo∏awcza: 30 z∏

80 z∏ x x ⌧ x 2

100 z∏ x x ⌧ x 4

80 z∏ x x ⌧ x 2

353 Patera z pokrywà, XX w.

354 Para pojemników toaletowych, poczàtek XX w.

355 Pude∏ko na papierosy, XX w.

plater Êrednica: 21,5 cm cena wywo∏awcza: 150 z∏

szk∏o bezbarwne, szlifowane, wysokoÊç: 4 cm nakrywy plater z dekoracjà grawerowanà cena wywo∏awcza: 80 z∏

alpaka, 11 x 9 cm, wn´trze drewniane cena wywo∏awcza: 60 z∏

300 z∏ x x ⌧ x 4

120 z∏ x x ⌧ x 4

150 z∏ x x ⌧ x 4

356 Naczynie do pieczystego, po∏owa XX w.

357 Naczynie do pieczystego, XX w.

358 Patera z nakrywà, XX w.

plater, wym. 24 x 31 cm bogata dekoracja plastyczna obrze˝y sygn. „EPNS JEC&LTD” cena wywo∏awcza: 300 z∏

plater, d∏ugoÊç 31 cm bogata dekoracja plastyczna obrze˝a cena wywo∏awcza: 300 z∏

plater, d∏ugoÊç: 29 cm brzeg profilowany cena wywo∏awcza: 200 z∏

400 z∏ x x ⌧ x 2

400 z∏ x x ⌧ x 2

400 z∏ x x x 4

40 VARIA 5 CZERWCA 2004

wartoÊç rynkowa

licytacja w dó∏

warunkowa licytacja w dó∏

brak limitu

dolny limit ceny

oprawiony w ram´

bez ramy

katalog

bi˝uteria, zegarki

359 Brosza

360 Bransoletka i pierÊcionek z ametystem, XX w. z∏oto 14K, waga: 11 g w cz´Êci centralnej pó∏pere∏ka, w dolnej ruchomy element w formie kulki cena wywo∏awcza: 2 000 z∏

361 Brosza w kszta∏cie motyla

srebro pr. 925 cena wywo∏awcza: 350 z∏

srebro – filigran cena wywo∏awcza: 300 z∏

3 000 z∏ x x x 4

500 z∏ x x x 4

362 Dewizka, XX w.

363 Sukienka, lata 20-te XX w.

400 z∏ x x x 4 364 Borsza, po∏owa XX w.

art. deco koronka wyszywana, metalowymi niçmi, d∏ugoÊç: 107 cm cena wywo∏awcza: 650 z∏

metal z∏ocony, d∏ugoÊç: 25 cm cena wywo∏awcza: 80 z∏

120 z∏ x x x 4 365 Zegarek m´ski nar´czny

filigran srebrny z dekoracyjnymi nakladanymi rozetami mosi´˝nymi, d∏ugoÊç: 9 cm cena wywo∏awcza: 250 z∏

1 000 z∏ x x x 3

400 z∏ x x x 4

366 Zegarek kieszonkowy damski, poczàtek XX w.

367 Zegarek damski nar´czny, XX w.

Cyma koperta z∏ota, pasek skórzany, tarcza z sekundnikiem cena wywo∏awcza: 1 800 z∏

Longines z sekundnikiem, pasek skórzany, tarcza z cyframi rzymskimi cena wywo∏awcza: 1 850 z∏

2 500 z∏ x x x 4 368 Dewizka, XX w.

Dent Londyn koperta z∏oto 18K (pr. 2), tarcza z cyframi rzymskimi, na wewn´trznej stronie koperty dedykacja z 1913 roku cena wywo∏awcza: 1 500 z∏ 2 500 z∏ x x x 4

3 000 z∏ x x x 4

369 Dewizka, XX w.

370 Medalion na fotografi´ z ∏aƒcuszkiem, XX w.

metal z∏ocony, d∏ugoÊç: 27 cm cena wywo∏awcza: 50 z∏

metal z∏ocony, d∏ugoÊç: 26 cm cena wywo∏awcza: 50 z∏

100 z∏ x x x 4 42 VARIA 5 CZERWCA 2004

100 z∏ x x x 4

wartoÊç rynkowa

licytacja w dó∏

warunkowa licytacja w dó∏

metal z∏ocony, d∏ugoÊç: 28,5 cm cena wywo∏awcza: 100 z∏

200 z∏ x x x 4 ⌧

brak limitu

dolny limit ceny

oprawiony w ram´

bez ramy

katalog

metale, zegary

371 Suszka do atramentu, 1 po∏owa XX w.

372 Zestaw biurkowy, 1 po∏owa XX w

373 Zegar kominkowy, pocz. XX w. alabaster, wysokoÊç: 19 cm okucia mosi´˝ne, zwieƒczony wazkà cena wywo∏awcza: 300 z∏

podstawka pod pióro, suszka i ka∏amarz, mosiàdz cena wywo∏awcza: 450 z∏

mosiàdz patynowany, d∏ugoÊç: 15 cm cena wywo∏awcza: 60 z∏ 100 z∏ x x x 4

600 z∏ x x ⌧ x 4

374 Ka∏amarz z figurkà s∏onia, XX w.

500 z∏ x x ⌧ x 2

375 Budzik podró˝ny, I po∏owa XX w.

376 Lustro wiszàce, XX w.

Szwajcaria, Jaeger oprawa skórzana, wysokoÊ: 9 cm, oprawa skórzana cena wywo∏awcza: 100 z∏

marmit, metal, 27 x 15 cm brak szklanego wk∏adu ka∏amarza cena wywo∏awcza: 450 z∏

800 z∏ x x x 4

200 z∏ x x ⌧ x 3

377 Samowar, XIX/XX w.

400 z∏ x x x 4

378 Samowar, XVIII/XIX w. Rosja, Tu∏a mosiàdz, wysokoÊç 44 cm cena wywo∏awcza: 1 000 z∏

mosiàdz, Êrednica: 32 cm cena wywo∏awcza: 300 z∏

379 Zegar Êcienny art deco Skandynawia miedê, na trzech nó˝kach, wysokoÊç 36 cm brak izolatorów cena wywo∏awcza: 2 500 z∏

drewno fornirowane, metal niklowany, 32 x 32 cm cena wywo∏awcza: 800 z∏

1 500 z∏ x x x 4 380 Zegar z budzikiem, poczàtek XX w.

4 000 z∏ x x x 3

1 500 z∏ x x x 3

381 Para Êwieczników neobarokowych, pocz. XX w.

382 Zegar kominkowy, I po∏owa XX w.

mosiàdz, wysokoÊç 28 cm cena wywo∏awcza: 450 z∏

Niemcy, Junghans obudowa d´bowa, wysokoÊç 26 cm sygn.: „J” (Junghans) cena wywo∏awcza: 400 z∏

Niemcy, Junghans obudowa neorenesansowa drewniana, wysokoÊç 22 cm cena wywo∏awcza: 450 z∏

800 z∏ x x x 4

wartoÊç rynkowa

licytacja w dó∏

600 z∏ x x x 4

warunkowa licytacja w dó∏

brak limitu

600 z∏ x x x 4

dolny limit ceny

oprawiony w ram´

bez ramy

5 CZERWCA 2004 VARIA

katalog

metale

383 Para janczarów, I po∏owa XX w.

384 Model moêdzierza ci´˝kiego Skoda M 1911

385 Maszynka do golenia, 1 po∏owa XX w.

skóra, metal, d∏ugoÊç: 49 cm cena wywo∏awcza: 400 z∏

USA, Gilette w mosi´˝nym etui, 7,5 x 7,5 cm rok∏adana cena wywo∏awcza: 80 z∏

600 z∏ x x x 4

Austro-W´gry, kaliber 305 mm mosiàdz, 10 x 17 cm By∏o to najs∏ynniejsze dzia∏o I wojny Êwiatowej. cena wywo∏awcza: 1 500 z∏ 2 000 z∏ x x x 3

100 z∏ x x x 4

386 Maszyna do liczenia, 1940

387 Prasa do kart

388 Miarka rzeêbiarska, XIX w.

stal, d∏ugoÊç: 35,5 cm s∏u˝y do przenoszenia wymiarów cena wywo∏awcza: 200 z∏

firma Ohdner metal, podstawa: 19 x 14 cm cena wywo∏awcza: 200 z∏ drewno, elementy metalowe, podstawa 25,5 x 12,5 cm cena wywo∏awcza: 400 z∏

300 z∏ x x ⌧ x 4 389 Kufer – sejf, XIX w.

800 z∏ x x x 3

300 z∏ x x ⌧ x 3

390 Kompas jachtowy, XX w.

391 Maszyna do oznaczania czeków, I po∏owa XX w. Szwecja, metal, podstawa 20,5 x 17,5 cm sygn. na podstawie: „AND. MATTSON” cena wywo∏awcza: 300 z∏

stal, drewno, wys.: 51 cm, szer.: 61 cm, g∏.: 46,5 cm cena wywo∏awcza: 4 000 z∏

mosiàdz, wys.: 20 cm tarcza podÊwietlana, korbowodowy mechanizm umocowania ró˝y wiatrów cena wywo∏awcza: 1 500 z∏

2 50 z∏ x x x 4

500 z∏ x x x 4

392 Popiersie kobiety

393 Popielniczka

394 G∏owa Apollina, I po∏owa XX w.

6 000 z∏ x x x 4

terakota, wysokoÊç: 61 cm sygn. na podstawie: „TAÙLU” cena wywo∏awcza: 1 200 z∏

gips patynowany, wysokoÊç: 56 cm cena wywo∏awcza: 1 200 z∏

mosiàdz, 18 x 14 cm monogram „ER” cena wywo∏awcza: 80 z∏

1 800 z∏ x x x 4 44 VARIA 5 CZERWCA 2004

200 z∏ x x ⌧ x 4

wartoÊç rynkowa

licytacja w dó∏

warunkowa licytacja w dó∏

1 800 z∏ x x x 4 ⌧

brak limitu

dolny limit ceny

oprawiony w ram´

bez ramy

katalog

broƒ

395 Strzelba ska∏kowa, II po∏owa XIX w.

396 Pistolet kapiszonowy, XIX w.

397 Strzelba ska∏kowa

Afryka pó∏nocna, metal, ∏o˝e drewniane, kolba inkrustowana koÊcià, d∏ugoÊç: 150 cm cena wywo∏awcza: 3 500 z∏

Liege dwulufowy metal, drewno, d∏ugoÊç: 21,5 cm ob∏amany fragment jednego z kurków cena wywo∏awcza: 1 000 z∏

metal, ∏o˝e drewniane, zamek grawerowany, d∏ugoÊç: 120 cm brak wyciora cena wywo∏awcza: 700 z∏

5 000 z∏ x x x 3

1 500 z∏ x x x 3

1 300 z∏ x x x 3

398 Szabla rosyjska lub francuska, XIX/XX w.

399 Szpada paradna, koniec XIX w.

400 Szpada pruska, koniec XIX w.

r´kojeÊç mosi´˝na, lekkie w˝ery na g∏owni, d∏ugoÊç: 102 cm cena wywo∏awcza: 500 z∏

g∏ownia, oksydowana i z∏ocona, d∏ugoÊç: 96 cm pochwa skórzana, okucia mosi´˝ne cena wywo∏awcza: 2 000 z∏

1 000 z∏ x x x 3

3 000 z∏ x x x 4

2 500 z∏ x x x 4

401 Pa∏asz pruski oficerski

402 Pa∏asz urz´dniczy, wzór 1890

403 Kind˝a∏ rosyjski (tzw. „bubet”), I po∏owa XX

Szwecja g∏ownia stalowa, d∏ugoÊç: 109 cm pochwa metalowa, lekkie w˝ery cena wywo∏awcza: 1 200 z∏

Rosja g∏ownia stalowa, d∏ugoÊç: 64 cm na g∏owni punca carskiej manufaktury broni z 1917 r. pochwa skórzana cena wywo∏awcza: 1 800 z∏

2 500 z∏ x x x 4

2 000 z∏ x x x 3

2 500 z∏ x x x 4

404 Kris palebang, po∏owa XIX w.

405 Miecz DHA, po∏owa XX w.

406 Karabela dekoracyjna, XX w.

Birma pochwa z trawy, okucia mosi´˝ne, g∏ownia stalowa, d∏ugoÊç: 91 cm cena wywo∏awcza: 600 z∏

Polska stal, mosiàdz, skóra, d∏ugoÊç: 90 cm cena wywo∏awcza: 1 300 z∏

800 z∏ x x x 4

1 600 z∏ x x x 4

wzór z 1888 r. g∏ownia stalowa, kosz mosiàdz, r´kojeÊç pokryta skórà jaszczura, monogram Wilhelma II cena wywo∏awcza: 1 800 z∏

Sumatra g∏ownia ˝elazna, d∏ugoÊç: 50 cm r´kojeÊç i pochwa wspó∏czesne cena wywo∏awcza: 800 z∏

1 000 z∏ x x x 4 46 VARIA 5 CZERWCA 2004

wartoÊç rynkowa

licytacja w dó∏

warunkowa licytacja w dó∏

g∏ownia stalowa, d∏ugoÊç: 97 cm bez pochwy cena wywo∏awcza: 1 800 z∏

brak limitu

dolny limit ceny

oprawiony w ram´

bez ramy

Jedyne certyfikowane aukcje antyków w internecie www.desa.aukcje24.pl

Przedsi´wzi´cie partnerskie DESA UNICUM sp. z o.o. i Aukcje 24 ltd.

Wystaw obiekt na aukcji • przynieÊ go do nas* • ocenimy go • wydamy mu certyfikat • wystawimy na aukcji internetowej • wyeksponujemy go w galerii w specjalnie wydzielonym miejscu • przeÊlemy go nabywcy

O d w 9 w cz w. e de rw sa ca .a n uk a cj str e2 o 4. nie pl

• zajmiemy si´ wszystkimi formalnoÊciami** Bierzemy pe∏nà odpowiedzialnoÊç za zgodnoÊç opisu ze stanem faktycznym wystawionych obiektów z certyfikatem

Zadzwoƒ po wi´cej informacji (22) 621 66 15 *obiekty na aukcje przyjmowane sà w Galerii w Warszawie przy ul. Marsza∏kowskiej 34-50 **prowizja Domu Aukcyjnego wynosi 10% kwoty wylicytowanej i jest pobierana od osoby wystawiajàcej obiekt na aukcji, przedmoty niesprzedane nie b´dà obcià˝ane dodatkowymi op∏atami

aukcje 2004

Zapraszamy na aukcje w 2004 roku AUKCJA 134 Malarstwo i Rzemios∏o Artystyczne – 24 czerwca 2004 wystawa przedaukcyjna: 14 – 24 czerwca przyjmowanie obiektów na aukcj´: 4 kwietnia – 4 czerwca

AUKCJA 135 VARIA – 10 lipca 2004 wystawa przedaukcyjna: 5 – 9 lipca przyjmowanie obiektów na aukcj´: 24 maja – 18 czerwca

AUKCJA 136 VARIA – 21 sierpnia 2004 wystawa przedaukcyjna: 16 – 20 sierpnia przyjmowanie obiektów na aukcj´: 21 czerwca – 30 lipca

AUKCJA 137 – Malarstwo i Rzemios∏o Artystyczne – 18 wrzeÊnia 2004 wystawa przedaukcyjna: 9 – 17 wrzeÊnia przyjmowanie obiektów na aukcj´: 4 maja – 28 sierpnia

AUKCJA 138 – VARIA – 16 paêdziernika 2004 wystawa przedaukcyjna: 11 – 15 paêdziernika przyjmowanie obiektów na aukcj´: 2 sierpnia – 20 wrzeÊnia

AUKCJA 139 – Malarstwo i Rzemios∏o Artystyczne – 27 listopada 2004 wystawa przedaukcyjna: 17 – 26 listopada przyjmowanie obiektów na aukcj´: 1 wrzeÊnia – 6 listopada

AUKCJA 140 VARIA – 11 grudnia 2004 wystawa przedaukcyjna: 6 – 10 grudnia przyjmowanie obiektów na aukcj´: 22 wrzeÊnia – 19 listopada

REZERWACJA MIEJSC NA AUKCJI I NUMERÓW AUKCYJNYCH: Tel. (22) 621 66 15, fax (22) 622 04 60, e-mail: aukcje@desa.pl Warunkiem przyj´cia rezerwacji jest podanie imienia, nazwiska oraz numeru telefonu. Odebranie numeru licytacyjnego musi nastàpiç najpóêniej na 15 minut przed rozpocz´ciem aukcji.

48 VARIA 5 CZERWCA 2004