VII Aukcja Sztuki Współczesnej, 29 maja 2008

VII AUKCJA SZTUKI WSPÓ¸CZESNA 29 MAJA 2008

AUKCJA SZTUKI WSPÓ¸CZESNEJ 29 MAJA 2008

DOM AUKCYJNY ul. Marsza∏kowska 34-50 00-554 Warszawa, tel. (22) 584 95 31 tel. (22) 584 95 24 fax (22) 584 95 26 aukcje@desa.pl

GALERIA DESA MODERN ul. Koszykowa 60/62 00-673 Warszawa tel. (22) 621 96 56 modern@desa.pl

GALERIA STAROMIEJSKA Rynek Starego Miasta 4/6 00-272 Warszawa tel. (22) 831 16 81 staremiasto@desa.pl

GALERIA MARSZA¸KOWSKA ul. Marsza∏kowska 34-50 00-554 Warszawa tel. (22) 584 95 35 biuro@desa.pl

GALERIA BI˚UTERII DAWNEJ ul. Nowy Âwiat 48 00-363 Warszawa tel. (22) 826 44 66 bizuteria@desa.pl

SALON WYSTAWOWY MARCHAND Pl. Konstytucji 2 00-552 Warszawa tel. (22) 621 66 69 marchand@desa.pl

TERMINY AUKCJI W 2008 ROKU: Dzie∏a Sztuki i Antyki

Sztuka Wspó∏czesna

19 11 23 04

09 paêdziernika 18 grudnia

czerwca wrzeÊnia paêdziernika grudnia

Ok∏adka front – Ok∏adka ty∏ – strona przedtytu∏owa – -

godz.19 godz.19 godz.19 godz.19

godz.19 godz.19

Aukcja - Czwartek, 29 maja 2008, godz. 19 Galeria Domu Aukcyjnego Desa Unicum Warszawa, ul. Marsza∏kowska 34-50 Wystawa przedaukcyjna: od 19 do 29 maja 2007 Godziny otwarcia galerii: 11-19 od poniedzia∏ku do piàtku 11-16 w soboty Katalog dost´pny w internecie na stronach: www.desa.pl oraz www.artinfo.pl

Auction - Thursday, May 29th, 2007 at 7 pm Desa Unicum Auction House Gallery Warsaw, Marsza∏kowska str. 34-50 Viewing: from 19 to 29 of May Our gallery opening hours are: 11am to 7pm between Monday and Friday 11am to 4pm on Saturday Catalogue avaliable on internet at: www.desa.pl and www.artinfo.pl

GRAFIKA I RYSUNEK

VII AUKCJA SZTUKI WSPÓ¸CZESNEJ

VII AUKCJA SZTUKI WSPÓ¸CZESNEJ 101 Józef GIELNIAK (1932 Denain, Francja – 1972 Bukowiec) Improwizacja I, 1958 linoryt/bibu∏a, 27,5 x 19 (w Êwietle passe-partout) sygn. p.d.: 'J. Gielniak', opisany l.d.: '„Improwizacja” I (w ho∏dzie Vincentemu V Gogh.) linoryt 58 r.' W latach 1945-46 studiowa∏ w Ecole des Beaux-Arts w Valenciennes. Do Polski przyjecha∏ w 1950. Artysta od 1953 nie opuszcza∏ sanatorium Bukowiec, gdzie leczy∏ si´ na gruêlic´ i gdzie po blisko 20 latach pobytu zmar∏. Architektura i otoczenie sanatorium by∏y te˝ najcz´stszymi motywami jego prac, choç nie zawsze traktowanymi dos∏ownie. Mia∏ 19 wystaw indywidualnych w kraju i 3 za granicà (Wiedeƒ, Kopenhaga, Florencja). Bra∏ udzia∏ w wystawach zbiorowych. Od 1966 by∏ cz∏onkiem Société Internationale des Graveurs sur Bois "XYLON". W 1963 dosta∏ nagrod´ na V Biennale Grafików w Lublanie, w 1966 dwie nagrody (regulaminowà i fundowanà) na I Mi´dzynarodowym Biennale w Krakowie. W 1967 otrzyma∏ nagrod´ na Mi´dzynarodowej Wystawie Grafiki w Vancouver, a w 1972 nagrod´ na II Mi´dzynarodowym Biennale Grafiki w Fredrikstad.

Cena wywo∏awcza 3 000 z∏ ~ 870 €

102 Józef GIELNIAK (1932 Denain, Francja – 1972 Bukowiec) Maj czarodziejski – Bukowiec – Improwizacja V, 1959 linoryt/bibu∏ar, 25 x 30,5 (w Êwietle passe-partout) sygn. p.d.: 'J.Gielniak', opisany l.d.: 'Maj czarodziejski – Bukowiec – Improwizacja V (dediee au dr S. Warszawski) linoryt 59 r.'

Stefan SUBERLAK

Eugeniusz GET-STANKIEWICZ

(ur. 1928 Piotrkowice Âlàskie) Kura, 1968 linoryt/papier, 62 x 48,5 cm sygn. i dat. Êr. l.: 'SUBERLAK 1968'

(ur. 1942 Oszmian k. Wilna) Autoportret, 1986 akwaforta, akwatinta barwna/papier czerpany, 14,8 x 9,7 cm (odcisk p∏yty), 17 x 12 cm (w Êwietle passe-partout) sygn. i dat. l.d.: ‘Get 86’ (o∏ówkiem)

Cena wywo∏awcza 900 z∏ ~ 260 €

W latach 1961-66 studiowa∏ architektur´ na Politechnice Wroc∏awskiej. Nast´pnie uczy∏ si´ grafiki i plakatu w PWSSP we Wroc∏awiu pod kierunkiem ST. Dawskiego i M. Urbaƒca (dyplom w 1972). Na prze∏omie lat 60. i 70. zwiàzany by∏ z kulturà studenckà. W latach 70. pe∏ni∏ funkcj´ kierownika artystycznego Wydawnictwa Ossolineum. W latach 1982-85 prowadzi∏ Pracowni´ Grafiki Warsztatowej we wroc∏awskiej ASP. Od 1995 tworzy we Wroc∏awiu Domek Miedziorytnika. W 1998 powróci∏ do pracy w ASP.

Cena wywo∏awcza: 900 ~ 260 €

106 Tadeusz ¸API¡SKI

104 Stefan SUBERLAK (ur. 1928 Piotrkowice Âlàskie) Polska, 1968 linoryt/papier, 55 x 70 cm sygn. p.d.: 'SUBERLAK', dat. na odwrociu: '1968' W 1952 ukoƒczy∏ fili´ krakowskiej ASP w Katowicach. Uprawia grafik´ artystycznà. Jest honorowym cz∏onkiem ASP we Florencji. Wzià∏ udzia∏ w ponad 30 wystawach indywidualnych w kraju i za granicà. Zdoby∏ wiele nagród m.in.: nagrod´ na VI Mi´dzynarodowej Wystawie Grafiki "Bianco e Nero" w Lugano, nagrod´ na IV Mi´dzynarodowym Biennale Grafiki w Lublanie, srebrny medal na XII Mi´dzynarodowym Salonie Sztuki w Juvisy sur Orge, laureat nagród Ministra Kultury i Sztuki oraz Wojewódzkiej Rady Narodowej.

(ur. 1928 Rawa Mazowiecka) Flowerling Eye, 1972 litografia barwna/papier, 106,5 x 67 cm (arkusz),100 x 60 (odbitka) sygn. i dat. p.d.: 'T. ¸apiƒski 72' opisana l.d.: 'Color lithography 18/20 / Flowerling Eye' Bibl.: Tadeusz ¸apiƒski - Przestrzeƒ nieskoƒczona. Retrospektywa twórczoÊci z lat 1953 - 2003, [Katalog wystawy], Galeria Sztuki Wspó∏czesnej ESTA, Gliwice, 2007, s. 68. W latach 1949-1955 studiowa∏ w warszawskiej ASP pod kierunkiem A. Nachta-Samborskiego i J. Pakulskiego. Jeszcze przed otrzymaniem dyplomu zosta∏ cz∏onkiem ZPAP w uznaniu cyklu prac niefiguratywnych. By∏y to p∏ótna du˝ego formatu z wykorzystaniem farb mieszanych z cementem lub piaskiem, tworzàce struktury niemal trójwymiarowe. Jego malarstwo wp∏yn´∏o tak˝e na form´ litografii, której artysta poÊwi´ci∏ si´ w g∏ównej mierze od 1958 r. W 1963 r. ¸apiƒski wyjecha∏ do USA, gdzie zamieszka∏ na sta∏e. Od 1972 r. jest profesorem zwyczajnym malarstwa na Wydziale Sztuki College Park Uniwersytetu Stanu Maryland w USA. G∏ównym obiektem jego zainteresowaƒ jest litografia wielobarwna, t´czowo drukowana, tzw. Split Color lub Rainbow.

Cena wywo∏awcza 5 000 z∏ ~ 1 450 €

107 Grupa TWO˚YWO (rok powstania: 1995) Plàdrujemy ruiny rzeczywistoÊci szablon, farba/papier, 41,7 x 21,7 cm Grupa za∏o˝ona zosta∏a w 1995 r. przez trzech m∏odych malarzy: Krzysztofa Sidorka, Mariusza Libela i Roberta Czajk´. Dwaj pierwsi dzia∏ajà w niej do dziÊ. W obecnym dwuosobowym sk∏adzie, istnieje od 1998 r. Artystów interesuje przestrzeƒ publiczna traktowana jako p∏aszczyzna komunikacji spo∏ecznej. Metody i media, jakimi si´ pos∏ugujà, skierowane sà do przechodniów, internautów, ogólnie rzecz bioràc do osób przypadkowych, przemieszczajàcych si´ fizycznie lub wirtualnie po systemach komunikacyjnych i informacyjnych. ¸àczà s∏owo z odpowiednim oznaczeniem graficznym. Pionierzy wlepek, tworzà graffiti szablonowe, murale, plakaty, billboardy, ilustracje prasowe, realizujà równie˝ projekty w przestrzeni internetowej, oswajajàc przestrzeƒ ulicy. Charakterystyczne i rozpoznawalne prace Two˝ywa opierajà si´ na grach s∏ownych i prostej grafice. W 2006 r. grupa two˝ywo zosta∏a laureatem nagrody Paszport Polityki w kategorii sztuki wizualne “za sztuk´ ∏àczàcà w nowatorski sposób s∏owo z obrazem, za Êmia∏e wkraczanie ze swymi pracami tam, gdzie sztuka dotychczas nie dociera∏a”.

Cena wywo∏awcza: 300 z∏ ~ 90 €

108 Grupa TWO˚YWO (rok powstania: 1995) Emanacje s∏aboÊci szablon, farba/papier, 90 x 70 cm

Cena wywo∏awcza: 800 z∏ ~ 230 €

109 Leon TARASEWICZ (1957 Wali∏y na Podlasiu) Bez tytu∏u, 2002 serigrafia barwna, r´czna/papier, 68 x 68 cm (w Êwietle oprawy), 70 x 70 cm (arkusz), nr, sygn. i dat. u do∏u: '17/30 L. Trasewicz 2002 r.' Mieszka i tworzy w rodzinnej wsi Wali∏y na Bia∏ostocczyênie. Studiowa∏ w warszawskiej ASP. Dyplom uzyska∏ w 1984 w pracowni prof. T. Dominika. Zadebiutowa∏ w warszawskiej galerii Foksal w 1984. Wspó∏praca z galerià Foksal umo˝liwi∏a artyÊcie zaprezentowanie swoich prac europejskiemu odbiorcy. Poczàwszy od wystawy indywidualnej w Galleria del Cavallino w Wenecji trwa zainteresowanie twórczoÊcià artysty marszandów i kolekcjonerów z Europy i USA. Ju˝ w 1988 prace Tarasewicza prezentowane by∏y na w ramach weneckiego Biennale na wystawie Aperto`88. Laureat wielu nagród, mi´dzy innymi "Jana Cybisa", "Nagrody Nowosielskich". Wczesne obrazy artysty przypomina∏y pejza˝e, z których eliminowa∏ stopniowo "zb´dne" elementy, proponujàc bardzo osobistà wersj´ natury. W pracach z ostatnich lat prze∏amuje formalne ograniczenia malarstwa do przestrzeni rozpi´tego na ramie p∏ótna. Cz´sto korzysta z mo˝liwoÊci wyjÊcia poza ramy blejtramu. Maluje przestrzeƒ Êcian, kolumn, pod∏óg. Jak sam mówi "...malarstwo od swego zarania w neolicie powstawa∏o na Êcianach, posadzkach czy sufitach."

Cena wywo∏awcza: 1 900 z∏ ~5 500 €

110 Stanis∏aw DAWSKI (105 Dorohusk – 1990 Stopno) Scena erotyczna sucha ig∏a/papier, 16,5 x 12,5 cm (w Êwietle passe-partout) sygn. p. d.: ’Dawski’ Studiowa∏ w ASP w Warszawie. Dyplom otrzyma∏ 1939 r. w pracowni F. S. Kowarskiego i S. Ostoi Chrostowskiego. Od 1945 przez nast´pne 25 lat zwiàzany jest z PWSSP we Wroc∏awiu, której by∏ profesorem i przez pewien czas rektorem. Zajmowa∏ si´ grafikà, malarstwem, rzeêbà w ceramice i szkle. Bra∏ czynny udzia∏ w ˝yciu wystawowym. Mia∏ kilkanaÊcie wystaw indywidualnych w kraju i za granicà (Londyn, Sofia, Praga, Wiedeƒ, Berlin, Budapeszt, Tel-Aviv, Toronto i in.). Laureat wielu nagród i wyró˝nieƒ m.in.: Nagroda Artystyczna miasta Wroc∏awia, Nagroda Artystyczna Wojewódzkiej Rady Narodowej, medale Towarzystwa Przyjació∏ Sztuk Pi´knych, medal na IV Mi´dzynarodowym Biennale Exlibrisu w Malborku.

Cena wywo∏awcza: 400 z∏ ~ 120 €

111 Jerzy DUDA-GRACZ (1941 Cz´stochowa - 2004 ¸agów) Koncert, 1965 Z cyklu „Judaica” drzeworyt/papier, 17 x 11,5 cm (w Êwietle passe-partout) sygn. i dat. p.d.: 'Duda-Gracz ‘65', nr l.d.: 6/20 Ukoƒczy∏ Paƒstwowe Liceum Technik Plastycznych w Cz´stochowie (obecna nazwa: Zespó∏ Szkó∏ Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Cz´stochowie) a nast´pnie Wydzia∏ Grafiki filii krakowskiej ASP w Katowicach, gdzie otrzyma∏ dyplom w 1968. Tam te˝ wyk∏ada∏ do 1982. W latach 1992-2001 wyk∏ada∏ w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, a póêniej, a˝ do Êmierci, pracowa∏ na stanowisku profesora na Uniwersytecie Âlàskim w Katowicach. Malowa∏ zaliczane do nurtu groteski, karykaturalnie zdeformowane postaci ludzkie oraz pejza˝e. Sta∏a ekspozycja prac artysty znajduje si´ w Muzeum GórnoÊlàskim w Bytomiu.

Cena wywo∏awcza: 1 500 z∏ ~ 440 €

112 Henryk TOMASZEWSKI (1914 Warszawa -2005 Warszawa) Ars erotica – Leda z ∏ab´dziem, 1994? rysunek, tusz, olej/papier, 16 x 20 cm (w Êwietle passe-partout), Por.: Ars erotica, [Katalog wystawy], Muzeum Narodowe w Warszawie, styczeƒ-marzec 1994, Warszawa 1994 (analogiczny rysunek na ok∏adce). Jeden z najwi´kszych artystów plakatu w dziejach tej dyscypliny sztuki. Wybitny grafik, ilustrator i pedagog, wspó∏twórca polskiej szko∏y plakatu. W 1934 roku ukoƒczy∏ Szko∏´ Przemys∏u Graficznego jako rysownik litograf. W latach 1934-39 studiowa∏ malarstwo w warszawskiej ASP, dyplom w pracowni prof. M. Kotarbiƒskiego. Plakatem zajà∏ si´ w 1936. W tym samym roku zaczà∏ wspó∏pracowaç z tygodnikiem satyrycznym "Szpilki". Lata okupacji sp´dzi∏ w Warszawie. W 1944 drukowa∏ rysunki w lubelskim tygodniku satyrycznym "Staƒczyk". Od 1945 do 1950 mieszka∏ w ¸odzi. Wznowi∏ wspó∏prac´ ze "Szpilkami". W 1950 powraca do Warszawy. Projektuje scenografi´ dla sto∏ecznego Teatru "Syrena". Dwa lata póêniej zostaje profesorem macierzystej uczelni, na której do 1985 prowadzi∏ pracowni´ plakatu. Wychowa∏ dziesiàtki znanych dziÊ grafików, projektantów plakatów. Do jego pracowni przyje˝d˝ali na sta˝e m∏odzi artyÊci z ró˝nych zakàtków Êwiata. Laureat licznych nagród i wyró˝nieƒ artystycznych na ca∏ym Êwiecie. W 1948 na Mi´dzynarodowej Wystawie Plakatu Filmowego w Wiedniu otrzyma∏ pi´ç pierwszych nagród. Komentarze graficzne, rysunki satyryczne zamieszcza∏ w "Przeglàdzie Kulturalnym", "Literaturze", opracowa∏ graficznie wiele ksià˝ek oraz wystaw. Wyda∏ zbiór rysunków Ksià˝ka za˝aleƒ (1961). Cz∏onek wielu mi´dzynarodowych stowarzyszeƒ artystycznych, m.in. Alliance Graphique Internationale (AGI); w roku 1976 od Royal Society of Arts w Londynie otrzyma∏ tytu∏ Honorowego Projektanta Królewskiego (Honorary Royal Desinger). Jego dzie∏a wyró˝niajà si´ prostotà, precyzjà myÊlenia, niebywa∏ym poczuciem humoru, swobodnym, lakonicznym rysunkiem.

Cena wywo∏awcza: 6 000 z∏ ~ 1 740 €

114 W∏adys∏aw STRZEMI¡SKI 113 Henryk STA˚EWSKI (1894 Warszawa - 1988 Warszawa) Kapiàce si´ rysunek, tusz/papier, 26 x 33 cm (w Êwietle passe-partout); niesygn.

(1893 Miƒsk Litewski - 1952 ¸ódê) Portret dziecka, ok. 1949 rysunek, o∏ówek/kalka (naklejona na karton), 22 x 17 cm (praca), 31 x 24 cm (w Êwietle passe-partout); niesygn. Bibl.: Warsztat W∏adys∏awa Strzemiƒskiego, [Katalog wystawy], Galeria Sztuki Wspó∏czesnej Anny Weso∏owskiej w ¸odzi, OÊrodek Badaƒ i Dokumentacji Zabytków w ¸odzi, czerwiec 1985, ¸ódê 1985, poz. il. 79 (tyt. Ch∏opiec). W∏adys∏aw Strzemiƒski w setnà rocznic´ urodzin 1993-1952, [Katalog wystawy], Muzeum Sztuki ¸ódê, 25 listopada 1993 – 16 stycznia 1994, ¸ódê 1993, poz. kat. il. VI.107.

W latach 1913- 1919 studiowa∏ w Szkole Sztuk Pi´knych w Warszawie. We wczesnym okresie twórczoÊci malowa∏ martwe natury. W 1923 uczestniczy∏ w Wystawie Nowej Sztuki w Wilnie, inicjujàcej polski ruch konstruktywistyczny. By∏ jednym z za∏o˝ycieli awangardowego ugrupowania Blok Kubistów, Suprematystów i Konstruktywistów (1924-26) oraz, kontynuujàcych jego za∏o˝enia programowe, grup Praesens (1926-29) i “a.r.” (1929-36), wa˝nà postacià Êwiatowej awangardy, cz∏onkiem mi´dzynarodowych ugrupowaƒ Cercle et Carre (od 1930) oraz “Abstraction-Creation” (od 1931). W czasie drugiej wojny Êwiatowej uleg∏ zniszczeniu niemal ca∏y dorobek twórczy artysty. W latach 40. i 50. Sta˝ewski stara∏ si´ dostosowaç do postulatów sztuki figuratywnej. Po 1956 powróci∏ do sztuki abstrakcyjnej.

Malarz, teoretyk sztuki. Przez krytyk´ Êwiatowà zaliczany do Êcis∏ej czo∏ówki artystów XX wieku. Od 1918 r. ucz´szcza∏ na zaj´cia do Pierwszych Paƒstwowych Wolnych Pracowni w Moskwie. W tym okresie zawar∏ znajomoÊç i kontakty artystyczne z K. Malewiczem i W. Tatlinem. Od 1921 mieszka∏ w Wilnie. Wspó∏organizator Wystawy Nowej Sztuki w Wilnie w 1923, oraz grupy Blok Kubistów, Suprematystów i Konstruktywistów. Bra∏ udzia∏ we wszystkich poczynaniach artystycznych awangardy polskiego konstruktywizmu - Praesens i "a.r.". Cz∏onek mi´dzynarodowej grupy Abstraction-Creation. Od 1931 przebywa w ¸odzi. Wspó∏tworzy Mi´dzynarodowà Kolekcj´ Sztuki Nowoczesnej w ¸odzi - otwartà w 1931. Po 1945 wyk∏ada w PWSSP w ¸odzi. Razem z ˝onà - K. Kobro napisa∏ w 1928 prac´ “Unizm w malarstwie”, gdzie stworzy∏ i da∏ wyk∏ad teorii Unizmu w której wszelka wypowiedê artystyczna winna spe∏niaç wymóg "...jednoÊci dzie∏a sztuki z miejscem, w jakim powstaje". Doprowadzi∏o to do wysmakowanych fakturalnie prac monochromatycznych.

Cena wywo∏awcza: 11 000 z∏ ~ 3 200 €

Cena wywo∏awcza: 7 500 z∏ ~ 2 200 €

VII AUKCJA SZTUKI WSPÓ¸CZESNEJ 115 Ireneusz PIERZGALSKI

(ur. 1929) Kompozycja – Obraz pisany, 1965 tusz/papier, 48 x 60 cm (w Êwietle passe-partout), sygn. i dat. p.d.: ' Iren Pierzg 65 ' Bibl.: Ireneusz Pierzgalski: Obrazy pisane [Katalog wystawy], Galeria Olimpus ¸ódê, Galeria Piekary Poznaƒ, grudzieƒ 2007 – styczeƒ 2008, ¸ódê 2007 (praca na ok∏adce).

Eugeniusz EIBISCH

Obroni∏ dyplom w 1955 r. w ∏ódzkiej PWSSP. Pozosta∏ zwiàzany z ∏ódzkim Êrodowiskiem artystycznym, zarówno z Paƒstwowà Wy˝szà Szko∏à Filmowà (w latach 1955–1977), jak i dzisiejszà Akademià Sztuk Pi´knych, gdzie prowadzi∏ Pracowni´ Fotografii na Wydziale Grafiki. Artysta pracuje w rozmaitych technikach, uprawia rysunek, malarstwo, grafik´, fotografi´. W latach 50. zwiàzany by∏ z grupà „Piàte Ko∏o”, a potem „Nowà Linià”. W latach 60. cz´sto wystawia∏ swoje prace w jednej z najbardziej wówczas liczàcych si´ galerii „Krzywe Ko∏o” w Warszawie. Jest autorem okreÊlenia „Hotel Sztuki”, którym dzi´ki niemu w latach 70. zacz´to nazywaç ide´ niezale˝nej aktywnoÊci wystawienniczej sformu∏owanà wczeÊniej przez Andrzeja Paruzela.

W latach 1912-22 studiowa∏ w krakowskiej ASP u J. Malczewskiego i W. Weissa. W 1922 wyjecha∏ do Pary˝a jako stypendysta rzàdu francuskiego. Utrzymywa∏ kontakty z artystami z kr´gu Ecole de Paris, m.in. C. Soutinem, M. Utrillem, H. Haydenem i E. Zakiem. Prezentowa∏ prace na paryskim Salonie Jesiennym (1925) oraz Niezale˝nych (1926). Wystawia∏ tak˝e w Belgii, Szwajcarii i Anglii. Bra∏ udzia∏ w ekspozycji Cechu Artystów Plastyków “Jednoróg” w Krakowie. W 1939 roku powróci∏ do kraju, objà∏ katedr´ rysunku ASP w Krakowie. Od 1945 r. piastowa∏ godnoÊç rektora tej uczelni, a w latach 1950-1969 wyk∏ada∏ w ASP w Warszawie. W 1967 roku warszawskie Muzeum Narodowe przygotowa∏o monograficznà wystaw´ prac artysty, której towarzyszy∏ katalog.

Cena wywo∏awcza: 8 800 z∏ ~ 2 500 €

Cena wywo∏awcza: 3 700 z∏ ~ 1 100 €

(1895 Lublin - 1987 Warszawa) Cyklameny w doniczce rysunek, flamaster/papier, 39,5 x 45,5 cm (w Êwietle passe-partout), sygn. p.d.: 'Eibisch' (o∏ówkiem)

MALARSTWO

VII AUKCJA SZTUKI WSPÓ¸CZESNEJ 201 Zbigniew MAKOWSKI (ur. 1930 Warszawa) Bez tytu∏u, 1963 rysunek, tusz lawowany/papier, 47 x 64 cm (w Êwietle passe-partout) sygn. p.d.: 'Zbigniew Makowski' oraz sygn i dat. u do∏u: 'Z M jesieƒ roku 63' W latach 1950-1956 studiowa∏ w warszawskiej ASP pod kierunkiem prof. K. Tomorowicza. W czasie kilkumiesi´cznego pobytu w Pary˝u w 1962 roku zetknà∏ si´ z Andre Bretonem oraz artystami zwiàzanymi z surrealizmem i mi´dzynarodowà grupà PHASES. Uczestniczy∏ w kilku wystawach tej grupy w Pary˝u. Obok malarstwa uprawia twórczoÊç poetyckà. Mia∏ kilkadziesiàt wystaw indywidualnych w kraju i za granicà, reprezentowa∏ sztuk´ polskà na wielu presti˝owych wystawach mi´dzynarodowych. Jego prace znajdujà si´ w zbiorach najwa˝niejszych muzeów w Polsce i na Êwiecie. W 1991 roku obraz artysty zosta∏ przekazany jako dar Rzàdu Polskiego do Biura ONZ w Genewie. Zajmuje si´ malarstwem, rysunkiem, jest twórcà niezwykle oryginalnych, unikatowych ksià˝ek, które od poczàtku do koƒca wykonuje sam, r´cznie. Jest tak˝e poetà.

Cena wywo∏awcza: 12 000 z∏ ~ 3 500 €

202 Jan LEBENSTEIN (1930 BrzeÊç Litewski - 1999 Kraków) Figura osiowa, 1961 gwasz/papier, 23 x 23,5 cm (w Êwietle passe-partout) sygn i dat. p.d.: 'Lebenstein 61' Studiowa∏ w warszawskiej ASP – w 1980 r. obroni∏ dyplom z malarstwa w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. By∏ wspó∏za∏o˝ycielem ”Gruppy”, z którà wystawia∏ w latach 1983 – 92. W tym te˝ okresie w obrazach artysty znajdujà odbicie wydarzenia, którymi ˝y∏a Polska. Jest uwa˝any za jednà z g∏ównych postaci ”Ekspresji lat 80-tych”. We w∏asnym odczuciu artysta uwa˝a lata 90-te, za okres twórczoÊci o wiele wa˝niejszy ni˝ wczeÊniejsze dokonania. W latach 90tych prowadzi∏, wspólnie z Markiem Sobczykiem prywatnà Szko∏´ Sztuki w Warszawie. Stale wystawia m. in. w Galerii Zderzak w Krakowie.

Cena wywo∏awcza: 6 500 z∏ ~ 1 900 €

VII AUKCJA SZTUKI WSPÓ¸CZESNEJ 203 Maria JAREMA (1908 Stary Sambor - 1958 Kraków) Z cyklu "Formy", 1957 monotypia barwna, tempera/papier, 37,8 x 61,2 cm W za∏àczeniu ekspertyza prof. Janiny Kraupe-Âwiderskiej. W latach 1929- 35 studiowa∏a w krakowskiej ASP na Wydziale Rzeêby pod kierunkiem X. Dunikowskiego. Przed wojnà nale˝a∏a do Grupy Krakowskiej, zaÊ po 1945 - do Grupy M∏odych Plastyków oraz reaktywowanej drugiej Grupy Krakowskiej. Uczestniczy∏a we wszystkich trzech Wystawach Sztuki Nowoczesnej. Wspó∏pracowa∏a te˝ z prowadzonym przez jej brata Józefa Jarem´ teatrem Cricot oraz powojennym teatrem Cricot 2, dla których projektowa∏a kostiumy i scenografi´. Najwybitniejsze dzie∏a malarskie Jaremy powsta∏y jednak w ciàgu zaledwie kilku lat poprzedzajàcych przedwczesnà Êmierç. Od kiedy w 1951 wykona∏a swojà pierwszà monotypi´, tworzy∏a prace sytuujàce si´ poza wszelkimi konwencjami i nakazami obowiàzujàcego wówczas socrealizmu. Fascynowa∏a jà postaç ludzka, jej miejsce w przestrzeni, a tak˝e przedstawienie ruchu w obrazie. Wyrazem tych zainteresowaƒ sà cykle: Postacie, Figury, G∏owy, Chwyty (1953), Wyrazy (1954-57), Filtry, Penetracje, Rytmy (1957-58). Nale˝àce do nich prace wykonane zosta∏y ulubionà przez artystk´ wspomnianà technikà monotypii, którà czasami ∏àczy∏a z olejem, temperà, sporadycznie te˝ stosowa∏a lakiery. Prace nale˝àce do wspomnianych serii uwidaczniajà stopniowà, lecz konsekwentnie post´pujàcà deformacj´ (upraszczanie i sp∏aszczanie) postaci ludzkich. Proces ten prowadzi w efekcie do rozbicia figury na drobne czàsteczki, niemal abstrakcyjne atomy trudnej do rozpoznania ca∏oÊci. Cz´sto wydajà si´ one bliêniacze, nak∏adajà si´ na siebie bàdê, niczym cienie, przenikajà ze sobà, tworzàc niepokojàce spi´cia i powodujàc rytmiczny ruch. Reprezentowa∏a Polsk´ na Biennale w Wenecji w 1958, jej prace prezentowano tak˝e poÊmiertnie na Biennale Sztuki Wspó∏czesnej w Sao Paulo w 1961.

Cena wywo∏awcza: 200 000 z∏ ~ 58 000 €

205 Jerzy STAJUDA 204 Jerzy STAJUDA

(1936 Falenica - 1992 Warszawa) Kompozycja olej/p∏ótno, 65 x 92 cm, niesygn.

(1936 Falenica - 1992 Warszawa) Kompozycja 2411 akwarela/papier, 39,5 x 31 cm (w Êwietle passe-partout) opis. l.d.: ‘2411’, sygn. p.d.: 'Stajuda'

Studiowa∏ na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W 1957 mia∏ miejsce debiut malarski a równoczeÊnie krytyczny (w piÊmie „Za i Przeciw”). Odtàd bardzo aktywna dzia∏alnoÊç krytyczna z którà zerwie dopiero w 1968 r. Publikowa∏ m. in. w : „Przeglàdzie Artystycznym”, „Wi´zi”, „Wspó∏czesnoÊci” i „Miesi´czniku Literackim”. RównoczeÊnie rozwija w∏asnà twórczoÊç malarskà. Za swojego mistrza uwa˝a przede wszystkim Artura Nachta-Samborskiego. Z czasem wypracowuje w∏asnà, nie ulegajàcà modom stylistyk´. Zarówno w akwarelach jak i w pracach olejnych powo∏ywa∏ do ˝ycia tajemniczy Êwiat wizyjnych struktur, imaginacyjnych pejza˝y czy refleksów archaicznej roÊlinnoÊci. Zwraca uwag´ aktywne wykorzystanie kompozycyjne pustki.

Cena wywo∏awcza 2 200 z∏ ~ 650 €

Cena wywo∏awcza 17 000 z∏ ~ 4 928 €

207 Alfred LENICA 206 Ryszard GANCARZ

Studiowa∏ na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie. W 1980 otrzyma∏ dyplom z wyró˝nieniem w pracowni Miedziorytu prof. M. Wejmana. Zajmuje si´ rysunkiem, malarstwem i grafikà u˝ytkowà. W 1986, 2000 i 2006 roku by∏ stypendystà Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ma w swoim dorobku ponad 20 wystaw indywidualnych i udzia∏ w wielu imprezach artystycznych w kraju i za granicà, by∏ wielokrotnie nagradzany m.in. w sandomierskich “Porównaniach” i kieleckim “PrzedwioÊniu”. Jego prace znajdujà si´ w paƒstwowych zbiorach muzealnych i wielu kolekcjach prywatnych w kraju i za granicà. Mieszka i tworzy w Sandomierzu. Jest cz∏onkiem ZPAP w Krakowie.

W latach 20. studiowa∏ na Uniwersytecie Poznaƒskim oraz w poznaƒskim konserwatorium muzycznym. Uczy∏ si´ prywatnie rysunku i malarstwa w pracowniach A. Hannytkiewicza i J. Kubowicza. W latach 30. grube, obwiedzione konturem formy figuratywne na jego obrazach wskazujà na zainteresowanie dziedzictwem kubizmu. Póêniej pojawia si´ równie˝ wp∏yw surrealizmu, który obecny b´dzie w twórczoÊci Lenicy przez ca∏y okres okupacji (artysta sp´dzi∏ go w Krakowie). Po wojnie wróci∏ do Poznania i sta∏ si´ w 1947 wspó∏za∏o˝ycielem awangardowej grupy 4F+R (farba, forma, fantastyka, faktura + realizm). W 1949 spod jego p´dzla wyszed∏ pierwszy polski obraz taszystowski (“Farby w ruchu”). W okresie socrealizmu funkcjonowa∏ w oficjalnym nurcie sztuki. W latach 50. przeniós∏ si´ do Warszawy. Od po∏owy lat 40. utrzymywa∏ sta∏e kontakty z cz∏onkami Grupy Krakowskiej, której cz∏onkiem sta∏ si´ w 1965. W drugiej po∏owie lat 50. Powróci∏ do eksperymentów spod znaku Informel. Malowa∏ lakierami stosujàc technik´ drippingu. Inklinacje do surrealizmu wp∏yn´∏y na stworzenie oko∏o 1958 r. indywidualnego stylu, którego znakiem firmowym by∏y wirujàce, cz´sto obwiedzione konturem formy tworzone podobnà do dekalkomanii metodà. Obijane plamy barwne eksponowa∏y poruszonà, “przecieranà” faktur´ farby.

Cena wywo∏awcza: 2 000 z∏ ~ 580 €

Cena wywo∏awcza: 5 000 z∏ ~1 450 €

(ur. 1955 Mielec) Na prowincji, 2008 flamaster, pastel, kredka/karton, 70 x 50 cm (arkusz), dat. i opisany Êr. L. (wzd∏u˝ kraw´dzi): ‘NA PROWINCJI 2008’

(1899 Pabianice - 1977 Warszawa) Abstrakcja gwasz/papier, 40,5 x 28 cm (w Êwietle passe-partout), sygn. u do∏u: 'Lenica'

VII AUKCJA SZTUKI WSPÓ¸CZESNEJ 208 Witold URBANOWICZ (ur. 1931 Oszmian, woj. Wileƒskie) Na szczyt, 1991 w´giel gwasz/papier, 99 x 69 cm sygn. p.d.: ' Witold Urbanowicz', opisy l.d.: 'ZAKOPANE / 1991 / NA / SZCZYT' Po wojnie w latach 1950-56 studiowa∏ na ASP w Krakowie. By∏ uczniem profesorów: Zygmunta Radnickiego, Zbigniewa Pronaszki, Czes∏awa Rzepiƒskiego i Jonasza Sterna. Urbanowicz wystawia∏ po raz pierwszy pod patronatem Marii Jaremy, Jonasza Sterna i Taduesza Kantora z grupà przyjació∏, którà wspó∏tworzyli Barbara KwaÊniewska, Julian Joƒczyk, Janusz Tarabu∏a, Jan Wroƒski. Potem do∏àczy∏a do nich Danuta Urbanowicz. Do m∏odych artystów przylgn´∏y nazwy „Grupa 5-ciu” i : „Grupa Nowohucka”. Pod koniec lat ’50 to w∏aÊnie oni wspó∏tworzyli jedno z najciekawszych zjawisk sztuki powojennej, jakim by∏o malarstwo materii.

Cena wywo∏awcza: 7 200 z∏ ~ 2 100 €

209 Maciej ÂWIESZEWSKI (ur. 1950 Sopot) Kompozycja olej/p∏ótno Studiowa∏ w PWSSP w Gdaƒsku. Dyplom uzyska∏ w 1976 w Pracowni Malarstwa prof. J. ˚u∏awskiego. Tytu∏ profesora otrzyma∏ w 1994. Pe∏ni funkcj´ Kierownika Katedry Malarstwa w Gdaƒskiej Akademii Sztuk Pi´knych. Wspó∏za∏o˝yciel Towarzystwa Przyjació∏ Zach´ty, przez pewien czas jej prezes. Prezes fundacji im. Daniela Chodowieckiego. Malarstwo Âwieszewskiego jest surrealistyczne, niekiedy mroczne. Swojà twórczoÊç okreÊla jako "paranoj´ wspó∏czesnoÊci".

Cena wywo∏awcza: z∏ ~ €

211 W∏adys∏aw RZÑB (1910 Zgierz -1992 ¸ódê) Kobieta z kotem olej/tektura, 61 x 45,5 cm sygn. l.d.: 'Rzàb', opisany na odwrociu: 'Z kotem / 45'

Studiowa∏ w krakowskiej ASP u W. Weissa i F.S. Kowarskiego oraz w SSP w Warszawie. Nale˝a∏ do wywodzàcej si´ z pracowni Kowarskiego Grupy SzeÊciu, by∏ równie˝ wspó∏za∏o˝ycielem kolorystycznej grupy Pryzmat. Po wojnie pracowa∏ na Wydziale Sztuk Pi´knych UMK w Toruniu, w PWSSP w Gdaƒsku i ASP w Warszawie. Uprawia∏ malarstwo sztalugowe i monumentalne. Malowa∏ pejza˝e, martwe natury, portrety.

Jeden z wybitniejszych przedstawicieli „sztuki, zwanej naiwnà”. Nie posiada∏ akademickiego, artystycznego wykszta∏cenia. By∏ dzieckiem biednej, wielodzietnej, robotniczej rodziny. Na jego ˝yciu zacià˝y∏o dramatyczne, ci´˝kie dzieciƒstwo i sieroctwo. Zainteresowania artystyczne: plastyczne i muzyczne nie znajdowa∏y zrozumienia w jego otoczeniu. W ˝yciu ima∏ si´ ró˝nych zawodów: by∏ robotnikiem w tkalni drutu, listonoszem, kierownikiem Êwietlicy, malarzem Êciennym, dekoratorem witryn sklepowych, malarzem szyldów, lakiernikiem, pracowa∏ w dekoratorni teatralnej. Aby utrzymaç ˝on´ i troje dzieci nocami gra∏ w zespole na skrzypcach podczas zabaw i wesel. Poczàtkowo naiwnie, choç z du˝à sprawnoÊcià stara∏ si´ kopiowaç kompozycje historyczne i batalistyczne. Podczas okupacji, jako jeniec i na robotach w Niemczech malowa∏ Niemcom portrety. Po wyzwoleniu pracowa∏ jako lakiernik. Otrzyma∏ stypendium i ucz´szcza∏ przez trzy lata do pracowni malarskiej prof. Adama Rychtarskiego w ¸odzi. Wtedy odnalaz∏ swojà drog´. Poszed∏ w kierunku deformacji i ekspresji. Jego obrazy i grafiki posiadajà wyraz zbli˝ony do klasyków niemieckiego ekspresjonizmu. W latach 1961-1982 udzia∏ w wystawach w kraju i zagranicà (Stuttgart, Norymberga, Rzym). W ostatnim zdaniu swego ˝yciorysu pisa∏ "Najszcz´Êliwsze chwile ˝ycia sp´dzi∏em malujàc, rzeêbiàc i wykonujàc grafiki. Bez sztuki nie potrafi∏bym ˝yç, odnalaz∏em w niej sens swego istnienia i bardzo wierz´, ˝e ona mnie prze˝yje". Obrazy Rzàba znajdujà si´ w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Krakowie i Radomiu, Muzeum Sztuki w ¸odzi, Muzeum Okr´gowego w Poznaniu oraz w kolekcjach prywatnych.

Cena wywo∏awcza: 7 000 z∏ ~ 2 000 €

Cena wywo∏awcza: 5 000 z∏ ~ 1 450 €

210 Jan WODY¡SKI (1903 Jas∏o – 1988 Warszawa) Akt przed lustrem olej/p∏ótno, 79 x 63 cm (w Êwietle oprawy) sygn. p.d.: 'WODY¡SKI'

VII AUKCJA SZTUKI WSPÓ¸CZESNEJ 32

Ryszard OSADCZY

Wies∏aw LANGE

(ur. 1931 Kutno) Tryptyk orientalny, 1966 cynkografia, tempera, collage/p∏yta pilÊniowa, 42 x 90 cm sygn. p.d.: ‘Ryszard Osadczy’ oraz opisany na odwrocie

(1914-1988) Banan, 1980 olej/p∏ótno, 75 x 88 cm sygn. p.d.: ‘Lange W.’, sygn. i dat. na odwrocie: ‘Lange WIES¸AW / 1980’

Absolwent ASP w Krakowie. W latach 1968 - 1978 pracownik Filii w Katowicach krakowskiej ASP. Od 1978 do chwili obecnej pracownik naukowo-dydaktyczny Wy˝szej Szko∏y Pedagogicznej w Cz´stochowie, za∏o˝yciel Zak∏adu Grafiki, Projektowania Graficznego i Fotografii. Prowadzi Pracowni´ Specjalizacji Grafiki - techniki metalowe Grafiki Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Profesor WSP od 1992. Przez wiele lat by∏ dyrektorem Instytutu Plastyki, a nast´pnie Dziekanem Wydzia∏u Wychowania Artystycznego WSP. Uprawia grafik´ artystycznà, malarstwo, rysunek; zajmuje si´ projektowaniem plastycznym, fotografià i witra˝em. Jego twórczoÊç zaskakuje oryginalnoÊcià zarówno sfery znaczeniowej artyku∏owania wizualnego grafik, jak i zakresu stosowanych Êrodków warsztatowych. W jego wczeÊniejszych pracach dominowa∏a akwaforta, akwatinta i cynkografia barwna. W pracach nowych, coraz bardziej w gr´ zaczyna wchodziç inna technika, zapomniana od dziesi´cioleci - heliograwiura, jak równie˝ gumografia. Nowym sposobem dzia∏ania jest druk laserowy. WÊród ostatnich prac, najciekawiej przedstawiajà si´ wizje Czaso-Przestrzeni, wizje kosmologiczne realizowane w technice mal-grafii.

Wybitny scenograf teatralny. W 1939 ukoƒczy∏ Akademi´ Sztuk Pi´knych w Warszawie. Tu˝ przed wybuchem wojny zadebiutowa∏ jako scenograf, w re˝yserowanym przez Henryka Wiciƒskiego spektaklu "Niemy kanarek". Po wojnie zwiàza∏ si´ na krótko z teatrem lubelskim, potem ze scenami Teatrów DolnoÊlàskich we Wroc∏awiu, gdzie m.in. projektowa∏ scenografi´ do "Pana Jowialskiego" i "Mazepy". Od sezonu 1951/52 na 36 lat swoje ˝ycie poÊwi´ci∏ Teatrowi Âlàskiemu im. S. Wyspiaƒskiego w Katowicach, w którym stworzy∏ opraw´ plastycznà do ponad 100 spektakli. W dorobku twórczym pozosta∏y scenografie do przedstawieƒ realizowanych w teatrach ca∏ej Polski (oko∏o 240). W opinii znawców teatru uchodzi∏ za prekursora surrealizmu w scenografii polskiej. Cz´sto porównywano go z Szajnà, Kantorem, Majewskim. Wielokrotnie podkreÊlano malarskoÊç opracowaƒ scenograficznych, niezwyk∏à plastyk´ oraz indywidualny charakter. Uczestniczy∏ w wystawach okr´gowych i ogólnopolskich, m.in. w Wystawie malarstwa w Muzeum Narodowym w Warszawie (1961), Wystawie scenografii w Warszawie (1962) i Wystawie scenografii polskiej w warszawskiej Zach´cie (1979).

Cena wywo∏awcza: 4 000 z∏ ~ 1 160 €

215 Kajetan SOSNOWSKI 214 Boles∏aw UTKIN (1913 Moskwa - 1993) Kompozycja z pó∏kolami olej, relief/p∏yta pilÊniowa, 88 x 78 cm sygn. l.d.: ‘B.UTKIN’

(1913 Wilno - 1987 Warszawa) Kompozycja, 1964 olej/p∏ótno, 99 x 79,5 cm sygn. i dat. p.d.: ' Kajetan 64 ', opisany na odwrociu (dwa opisy - wtórne u˝ycie p∏ótna): 'KAJETAN SOSNOWSKI / obraz olejny / 01-12/1-14 / 81x100 / 1960 / Warszawa [...] / 14-29 / 99x79 / 1964 / "zakochanych mi∏ostki R"'

Edukacj´ artystycznà rozpoczà∏ w Szkole Dokszta∏cania Zawodowego nr 10 i kontynuowa∏ jà w PWSSP w ¸odzi pod kierunkiem W. Strzemiƒskiego. W 1948 roku uczestniczy∏ w wystawie Klubu M∏odych Artystów i Naukowców w Warszawie, a tak˝e wspó∏pracowa∏ przy realizacji sali neoplastycznej wed∏ug projektu W. Strzemiƒskiego w Muzeum Sztuki w ¸odzi. W roku 1960 dokona∏ jej rekonstrukcji, zaprojektowa∏ te˝ sal´ II neoplastycznà. Jego twórczoÊç cechujà rygor, zgeometryzowane formy, czyste barwy. B. Utkin si´ga do tradycji konstruktywistycznej wypracowanej przez K. Malewicza, A.M. Rodczenk´, W.J. Tatlina. Malowa∏ cykle obrazów: w latach 1930-49 by∏y to pejza˝e, póêniej kompozycje geometryczne, a tak˝e cykle zatytu∏owane „KoÊci”, „Morze”, „Miasto”. Wystawy twórczoÊci artysty odby∏y si´ w Warszawie (Galeria Zach´ta, 1978) oraz w ¸odzi (BWA, 1983). Obrazy B. Utkina znajdujà si´ w Muzeum Sztuki w ¸odzi.

Studiowa∏ w warszawskiej ASP w latach 1934-39 w pracowniach T. Pruszkowskiego i W. Jastrz´bowskiego. Wspó∏za∏o˝yciel warszawskiej Grupy 55 i Galerii Krzywe Ko∏o. Uprawia∏ malarstwo, rysunek i sporadycznie rzeêb´. Pod koniec lat 50. zajà∏ si´ abstrakcjà i eksperymentami wiodàcymi do koncepcji ascetycznych “obrazów pustych”. Dalsze zainteresowanie rozwojem nauk Êcis∏ych, studia nad zjawiskami barwnymi, przestrzennymi i Êwietlnymi zaowocowa∏y kolejnymi pracami, cz´sto ∏àczonymi w serie, jak „Poliptyki” (1965) i „Obrazy chemiczne” – „Matelepseis” (1972-82). A póêniej „obrazy szyte” – „Katalipomena” (1975) - monochromatyczne kompozycje z pozszywanych kawa∏ków surowego p∏ótna, w których Sosnowski akcentowa∏ zwiàzek sztuki z naturà, starajàc si´ przy tym zwróciç uwag´ na zagro˝enia cywilizacyjne. Nawet jednak wówczas, kiedy Sosnowski odnosi∏ si´ bezpoÊrednio do rzeczywistoÊci („Obrazy czarne” 1982-84 i „Obrazy z krzy˝ami” 1982 - do stanu wojennego), pozostawa∏ w kr´gu artystycznych zagadnieƒ, które by∏y dla niego najistotniejsze: tworzy∏ prace ascetyczne, surowe, pozbawione przedstawieniowych odniesieƒ. W 1998 r. mia∏ poÊmiertnà wystaw´ w Zach´cie.

Cena wywo∏awcza: 14 000 z∏ ~ 4 000 €

Cena wywo∏awcza: 35 000 z∏ ~ 10 150 €

217 Lech KUNKA (1920 Pabianice – 1978 Warszawa) Kompozycja – Uk∏ad, 1969 olej/p∏ótno, 109,5 x 79 cm (w Êwietle oprawy) sygn. i dat. l.d.: 'L. Kunka 69 r.', W za∏àczeniu opinia Zenobii Karnickiej na zdj´ciu pracy.

(1922-1996) Widok z lotu ptaka, 1971 olej/p∏ótno, 75 x 60 cm sygn. p.d.: 'S. Sasim'

Przed wojnà uczy∏ si´ rysunku w jednej z prywatnych szkó∏ artystycznych w ¸odzi. Pod koniec wojny wywieziony na roboty do Czech, prze˝y∏ powstanie w Pradze. W 1945 podjà∏ studia w PWSSP w ¸odzi pod kierunkiem W. Strzemiƒskiego. W 1948 wraz z Oskarem Hansenem wyjecha∏ na stypendium do Pary˝a, gdzie wspólnie podj´li studia w Académie Moderne Fernanda Légera. TwórczoÊç Kunki doÊç wczeÊnie osiàgn´∏a próg abstrakcji. Poczàtkowo malowa∏ pod wp∏ywem „Powidoków“ Strzemiƒskiego, próbowa∏ te˝ abstrakcji geometrycznej. W latach 1953-1956 wraz z innym uczniem Strzemiƒskiego ze szko∏y ∏ódzkiej, Stefanem Krygierem, wstàpi∏ do grupy St-53. Wraz z nià uczestniczy∏ w Wystawie M∏odej Plastyki w warszawskim Arsenale w 1955. Od koƒca lat 50. ustali∏ si´ charakterystyczny styl Kunki, bazujàcy na uk∏adach kó∏ ró˝nej wielkoÊci, barwy, z ró˝nych materia∏ów. Etap „malarstwa strukturalnego“ trwa∏ do koƒca ˝ycia artysty

Cena wywo∏awcza: 13 000 z∏ ~ 3 800 €

216 Sylweriusz SASIM

VII AUKCJA SZTUKI WSPÓ¸CZESNEJ 218 Zdzis∏aw STANEK (1925 Kraków – 1996 Szczecinek) Pami´ci Juliana Przybosia relief/ drewno, p∏yta pilÊniowa, 71 x 71 cm Od poczàtku by∏ uwa˝any (m. in. w recenzjach J. Przybosia) za najciekawszego i jednego z najbardziej dojrza∏ych artystycznie cz∏onków katowickiej grupy ST-53. Przyjecha∏ na Âlàsk z Krakowa, skàd pochodzi∏ i gdzie rozpoczà∏ studia. Nie zdoby∏ jednak dyplomu, co przez d∏ugie lata nie pozwoli∏o mu na wejÊcie do ZPAP. Prace z poczàtkowego, studyjnego okresu charakteryzujà si´ najcz´Êciej kubizujàcà deformacjà kszta∏tów wyciàgni´tych z natury. Dalsze lata przynios∏y ewolucj´ w kierunku abstrakcji i skupienie na problemach Êwiat∏a. Stanek konsekwentnie rozwija∏ ide´ „Powidoków” W. Strzemiƒskiego. Âwiat∏o rozbija kszta∏ty przedmiotów, wnika w nie, przeÊwietla. Najbardziej inspirujàcy pod tym wzgl´dem jest Êwiat roÊlinny, co zbli˝a twórczoÊç Stanka z lat 60. do nurtu abstrakcji biologicznej i malarstwa materii. D∏ugo pozostawa∏ w charakterystycznej dla tego nurtu „brudnej”, monochromatycznej kolorystyce. RównoczeÊnie rozwija∏ faktur´, nadajàc swoim obrazom coraz bardziej reliefowà form´. Konsekwencjà by∏o wyjÊcie poza formu∏´ dwuwymiarowego obrazu. „Obrazoformami” nazwa∏ artysta rzeêbiarskie obrazy-przedmioty. Plastycznie modelowane, najcz´Êciej w gipsie lub w drewnie, reliefy o ob∏ych, biomorficznych formach, cz´sto zbli˝one by∏y kszta∏tem do organów wewn´trznych, tkanek, ziaren lub ma∏˝owin.

Cena wywo∏awcza: 25 000 z∏ ~ 7 250 €

219 Zdzis∏aw STANEK (1925 Kraków – 1996 Szczecinek) Swatka w mi´dzyprzestrzeni 39, 1959 olej/p∏ótno, 80 x 115 cm, na odwrocie, na blejtramie nalepka autorska: 'ZDZIS¸AW STANEK / TYT: "SWIAT¸A W MI¢DZYPRZESTRZENI 39 / TECHN. OLEJ WYM. 115 x 80 ROK 1959 / KATOWICE UL. DRZYMA¸Y 5/5 NR ZPAP 4077'

Cena wywo∏awcza: 15 000 z∏ ~ 3 450 €

221 Adam MARCZY¡SKI (1908-1985 Kraków) Wóz z w´glem, lata 30. XX w. olej/p∏ótno, 51,5 x 61,5 cm (w Êwietle oprawy) sygn. p.d.: 'adam marczyƒski'

(1908-1985 Kraków) Pejza˝ industrialny, lata 30. XX w. olej/p∏ótno, 55 x 44 cm (w Êwietle oprawy) sygn. p.g.: 'adam marczyƒski'

W latach 1929-36 studiowa∏ w krakowskiej ASP. W latach 30. zwiàza∏ si´ z Grupà Krakowskà, uczestniczy∏ równie˝ w jej reaktywowaniu w 1957. Jego udzia∏ w pracach Stowarzyszenia zwiàzany by∏ z niekiedy ostrym konfliktem z T. Kantorem oraz jego najbli˝szym "otoczeniem". Wydaje si´, ˝e Adam Marczyƒski - obok M. Jaremy - by∏ najwybitniejszym malarzem Grupy. Od 1945 a˝ do emerytury pracowa∏ na ASP, gdzie prowadzi∏ pracowni´ malarstwa. Od 1950 by∏ jej profesorem. Obok malarstwa uprawia∏ rysunek, grafik´ (monotypie) oraz scenografi´. Jest autorem cenionych polichromii koÊcielnych (Nowy WiÊnicz, Katedra w Tarnowie, Ratu∏ów, Brzesko, Soko∏ów Ma∏opolski). By∏ autorem ilustracji ksià˝kowych - "Niebieskie kartki" A. Rudnickiego, "Porwanie w Tiutiurlistanie" W. ˚ukrowskiego, "Pami´tniki" Paska, "Niespokojne godziny" I. Jurgielewiczowej i in. Jest uznawany za jednego z najwa˝niejszych przedstawicieli polskiej awangardy. We wczesnych pracach Marczyƒskiego widoczne sà wp∏ywy kubizmu i koloryzmu. Po wojnie tworzy∏ liryczne kompozycje inspirowane sztukà Paula Klee i Joana Miro. Kolejny etap jego twórczoÊci przypada na lata 60. - artysta w∏àczy∏ si´ wówczas w nurt malarstwa materii, tworzàc kola˝e - z po∏amanych desek, cz´Êciowo spalonych listewek, arkuszy forniru, kawa∏ków tektury i zardzewia∏ej blachy . W latach 70. wykonywa∏ kompozycje z niewielkich kasetonów o uchylnych, ruchomych Êcianach. Prezentowane prace pochodzà z przedwojennego okresu twórczoÊci artysty.

Cena wywo∏awcza: 45 000 z∏ ~ 13 000 €

220 Adam MARCZY¡SKI

VII AUKCJA SZTUKI WSPÓ¸CZESNEJ 222 Kazimierz OSTROWSKI

(1917 Berlin – 1999 Gdynia) Postacie w pó∏kolach olej/sklejka, 69 x 86 cm sygn. l.d.: ‘K. OSTROWSKI’ W za∏àczeniu opinia Zenobii Karnickiej na zdj´ciu pracy.

WITOLD – K

W 1920 powróci∏ wraz z rodzinà do Poznania. W 1934 przyjecha∏ do Gdyni. Wraz z bratem Zygmuntem malowa∏ szyldy i nazwy statków (m.in. KoÊciuszko, Batory). Po zakoƒczeniu wojny w 1945 zg∏osi∏ si´ wraz z ojcem i dwoma braçmi do Urz´du Miejskiego w Gdyni, gdzie otrzymali zadanie zmian nazw ulic i szyldów na budynkach urz´dów i instytucji. W 1946 rozpoczà∏ studia malarskie w PWSSP w Sopocie w pracowni prof. A. Nachta-Samborskiego i prof. J. ˚u∏awskiego (dyplom uzyska∏ w 1952 r). W 1949 otrzyma∏ stypendium rzàdu francuskiego na studia w Pary˝u i zostaje uczniem u s∏ynnego malarza francuskiego Fernanda Legera. W 1950 wróci∏ do Gdyni i wzià∏ Êlub z Halinà Krywald, z którà mia∏ dwójk´ dzieci. W latach 1964-1987 by∏ wyk∏adowcà w pracowni malarstwa sztalugowego w PWSSP w Gdaƒsku. W paêdzierniku 1981 roku otrzyma∏ tytu∏ profesora nadzwyczajnego. W latach 1981–1984 by∏ prodziekanem Wydzia∏u Malarstwa i Grafiki. Prezentowa∏ swoje obrazy na 60 wystawach indywidualnych i zbiorowych. W lutym 2000 roku w Galerii 78 w Gdyni zorganizowana zosta∏a przez przyjació∏ i uczniów artysty wystawa; "Bez tytu∏u - pami´ci profesora Kazimierza Ostrowskiego". Od 2002 przyznawana jest przez ZPAP w Gdaƒsku Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego - ogólnopolskie wyró˝nienie przyznawane za wybitne osiàgni´cia w dziedzinie malarstwa.

Studiowa∏ w warszawskiej ASP (1951-56) m.in. u H. Tomaszewskiego i W. Fangora. Od 1964 r. mieszka∏ we Francji, a od 1969 r. w USA. Jego bogata twórczoÊç obejmuje m.in. malarstwo sztalugowe i Êcienne, grafik´ warsztatowà i u˝ytkowà, wystawiennictwo, planowanie przestrzenne, rzeêb´ oraz fotografi´. Jest autorem plafonu sali teatralnej Domu Kultury w OÊwi´cimiu (1958-61) i kompozycji plastycznej przed budynkiem Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Houston (1975). Jego twórczoÊç malarska obejmuje prace abstrakcyjne i przedstawiajàce. W wielu jego obrazach widzimy niewielkie postacie ludzkie lub tylko ich bardzo symboliczne kszta∏ty, jakby zawieszone w trudnej do zdefiniowania przestrzeni. W innych pojawia si´ motyw “czarnej dziury”, odgrywajàcy wa˝nà rol´ w twórczoÊci artysty. Uczestniczy∏ w licznych wystawach zbiorowych, m.in. w Wystawie M∏odej Plastyki w Warszawie (1956), Wystawie malarstwa w Muzeum Narodowym w Warszawie (1961), II Biennale Azuréene w Cannes (1967), w Gallery Arte w Denver (1988), wystawie dzie∏ artystów polskich tworzàcych za granicà p.t. “JesteÊmy” w warszawskiej Zach´cie (1991). Mia∏ wiele wystaw indywidualnych, m.in. wystawy retrospektywne w Otis Art Institute w Los Angeles (1973) i w warszawskich ¸azienkach Królewskich (2004) oraz Sotheby’s w Amsterdamie (2007).

Cena wywo∏awcza: 8 000 z∏ ~ 2 300 €

Cena wywo∏awcza: 15 000 z∏ ~ 4 340 €

(ur. 1932 Warszawa) Obraz P-70-291, 1970 akryl/p∏ótno, 40 x 50 cm sygn. i dat. l.d.: ‘Witold-K-70’, na odwrociu napis: ‘P-70-291’ oraz naklejka Sotheby’s

225 Wojciech åWIERTNIEWICZ

224 Tadeusz SPRUSIAK

Artysta zwiàzany ze Êrodowiskiem ∏ódzkim. W latach 30. bra∏ udzia∏ w wystawach organizowanych przez Polski Zwiàzek Zawodowy ¸ódzkich Artystów Plastyków, a tak˝e w Warszawie w TZSP. Po wojnie w 1950 zosta∏ przyj´ty w poczet cz∏onków ZPAP. Jego prace mo˝na by∏o obejrzeç mi´dzy innymi w Warszawie na Festiwalu Polskiego Malarstwa Wspó∏czesnego w latach 1962, 1966, 1968 oraz w 1961 roku na wystawie malarstwa w Muzeum Narodowym zorganizowanej w ramach cyklu Wystawa Pi´tnastolecia. Prace artysty posiada Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Sztuki w ¸odzi, Muzeum NadwiÊlaƒskie w Kazimierzu.

Studiowa∏ malarstwo w ASP w Krakowie w latach 1976 - 1981. Od lat 80. tworzy∏, zainspirowane podró˝à na Mader´ egzotyczne pejza˝e z bujnà roÊlinnoÊcià. “Prace te charakteryzujà si´ niezwyk∏ym klimatem i niemal magicznà si∏à oddzia∏ywania. Ulubionym motywem artysty sta∏y si´ rosnàce jedno przy drugim pradrzewa o ob∏ych, wrzecionowatych pniach, zwieƒczonych palczasto rozcz∏onkowanymi konarami. Wype∏niajà one promieniujàcà ˝ó∏tym blaskiem przestrzeƒ, podkreÊlajàc tajemniczy nastrój nieprzeniknionej, pierwotnej natury.” (Ewa Gorzàdek, S∏ownik malarzy polskich. Od dwudziestolecia mi´dzywojennego do koƒca XX wieku, Warszawa 2001, s. 65-66). W 1987 roku artysta otrzyma∏ Nagrod´ Krytyki Artystycznej im. C.K. Norwida. Jego prace sà w kilku kolekcjach publicznych (m. in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum GórnoÊlàskim w Bytomiu, Bibliotece G∏ównej ASP w Krakowie). Jest autorem 45. wystaw indywidualnych malarstwa. Bra∏ udzia∏ w ponad 100. wystawach zbiorowych. Opublikowa∏ trzy tomy dzienników: Dziennik malarza (Otwarta Pracownia, Kraków 2002), Bez tytu∏u (Otwarta Pracownia, Kraków 2004), Ulica D∏uga (Fort Sztuki, Kraków 2005). W kwietniu 2008 jego wystaw´ Pt. „M´˝czyêni” pokaza∏a warszawska galeria Atak.

Cena wywo∏awcza: 6 200 z∏ ~ 1 800 €

Cena wywo∏awcza: 2 500 z∏ ~ 730 €

(1907-1985) Twórca i jego Êwiat, 1968 olej/p∏ótno, 80 x 110 cm sygn. p.d.: 'T. SPRUSIAK', na odworice naklejka BWA ¸ódê z opisem dzie∏a oraz naklejka wystawowa: Doroczna Wytawa ¸ódzkiego Okr´gu ZPAP

(ur. 1955) Kompozycja, 1995 olej/p∏ótno, 24 x 54 cm sygn. i dat l.g.: ‘åWIERTNIEWICZ 95’, opisany na odwrociu: '4 / 4/I/95', na blejtramie piecz´ç autorska

227 Tomasz S¢TOWSKI

226 (ur. 1961 Cz´stochowa) Karnawa∏ zwierzàt, 2003 olej/p∏ótno, 100 x 125 cm sygn. i dat. l.d.: ‘T. S´towski 2003’ oraz na odwrociu: 'S¢TOWSKI'

Absolwent wydzia∏u plastyki cz´stochowskiej WSP (obecnie Akademia im. Jana D∏ugosza). Tworzy w nurcie nazywanym na Êwiecie “realizmem magicznym”. Od 1998 roku jest obecny na rynku amerykaƒskim. W roku 2005 rozpoczà∏ wspó∏prac´ z nowojorskà CFM Gallery, gdzie jego prace sà prezentowane obok p∏ócien Salvadore Dali, Leonor Fini, Michaela Parkesa. Obrazy prezentuje równie˝ w innych miastach USA m.in. San Francisco, Santa Fe. Jego twórczoÊç cieszy si´ ogromnym zainteresowaniem publicznoÊci. Prace S´towskiego (obrazy, rysunki oraz rzeêby) by∏y prezentowane w dwóch albumach - “Teatr Magiczny” (2000) oraz “Muzeum Wyobraêni” (2003), które ukaza∏y si´ na rynku ksi´garskim nak∏adem wydawnictwa MUZA S.A. Wielokrotnie zdobi∏y te˝ ok∏adki ksià˝ek, gazet, plakatów i podobnych wydawnictw. Artysta tworzy u˝ywajàc technik tradycyjnych, posiada te˝ autorskà galeri´.

Cena wywo∏awcza: 46 000 z∏ ~ 13 300 €

Cena wywo∏awcza: 50 000 z∏ ~ 14 500 €

Tomasz S¢TOWSKI

(ur. 1961 Cz´stochowa) Arka olej/p∏ótno, 100 x 160 cm sygn. l.d.: ‘T. S´towski’

VII AUKCJA SZTUKI WSPÓ¸CZESNEJ 228 Fryderyk Antonii HAYDER (1905 PrzemyÊl – 1990) Martwa natura z tulipanami, 1970 olej/p∏yta pilÊniowa, 59 x 70 cm sygn. i dat. l.d.: ‘F. Hayder 70’ opisany na odwrocie: ‘Martwa natura z tulipanami / olej 68 x 59’

229 Fryderyk Antonii HAYDER

Malarz, grafik i architekt wn´trz oraz twórca plakatów. W 1933 ukoƒczy∏ krakowskà Akademi´ Sztuk Pi´knych. Przed wojnà wystawia∏ w Krakowie, Warszawie i Poznaniu. W 1945 zosta∏ prezesem ZPAP oddzia∏u w Gliwicach. Uczestniczy∏ w Ogólnopolskiej Wystawie Plastyki w Warszawie (1953), Wystawie malarstwa w warszawskim Muzeum Narodowym (1961/62), Wystawie malarstwa w Zach´cie (1965) i Mi´dzynarodowym Triennale Rysunku we Wroc∏awiu (1968). Mia∏ wystawy indywidualne w Bytomiu, Gliwicach, Katowicach i Szczecinie. Malowa∏ kompozycje bliskie abstrakcji, w których barwne plamy obwiedzione mocnym konturem tworzà przedmioty w martwych naturach czy zabudowania w miejskich pejza˝ach. Prace w Muzeach Narodowych w Krakowie i Wroc∏awiu.

(1905 PrzemyÊl – 1990) Wroc∏aw, 1971 olej/p∏yta pilÊniowa, 59 x 80 cm sygn. i dat. p.d.: ‘F. Hayder 71’ opisany na odwrocie: ‘F. Hayder / ‘WROC¸AW”’

Cena wywo∏awcza: 5 500 ~ 1 600 €

Cena wywo∏awcza: 5 500 z∏ ~ 1 600 €

230 Janusz ORBITOWSKI (ur. 1940 Kraków) 12/86, 1986 elementy reliefowe, akryl/p∏yta pilÊniowa, 86 x 86 cm sygn. na odwrociu: 'Janusz ORBITOWSKI 'na odwrociu nalepka: ' JESIENNE / KONFRONTACJE / Imi´: JANUSZ / Nazwisko: ORBITOWSKI / Tytu∏ pracy: 12/86 / Technika: RELIEF, AKRYL / Wymiary: 85x85 / Rok powstanie: 1986 / Cena: 200.000', opisy na odwrociu: '1986 / 12/86 / 85x85'

Cena wywo∏awcza: 13 000 z∏ ~ 3 770 €

231 Henryk STA˚EWSKI (1894 Warszawa - 1988 Warszawa) Relief nr 6, 1979 technika w∏asna, relief, akryl/p∏yta pilÊniowa, sklejka dat. i sygn. na odwrociu: ‘nr 6 - 1979 / H. Sta˝ewski’ na odwrociu stemple wywozowe i naklejki galerii Lempertz

Cena wywo∏awcza: 28 000 z∏ ~ 8 100 €

VII AUKCJA SZTUKI WSPÓ¸CZESNEJ 232 Roman OPA¸KA (ur. 1931 Abbeville, Francja) Z cyklu „Studium dotykowe”, 1959 olej/p∏ótno, 100 x 70 cm sygn. i dat. p.d.: ‘R.OPA¸KA 59’ Wojn´ sp´dzi∏ w Niemczech, w 1945 powróci∏ do Francji, rok póêniej przyjecha∏ do Polski. W 1950 ukoƒczy∏ studia na ∏ódzkiej PWSSP, a w latach 1950-56 studiowa∏ na warszawskiej ASP. Od 1965 dzia∏a we Francji. Przedstawiciel konceptualizmu. Poczàtkowo tworzy∏ kwasoryty (m.in. seria "Opisanie Êwiata"); póêniej kompozycje przestrzenne z p∏ótna, zwane "poduszkowcami"; a od 1965 zaczà∏ pokrywaç p∏ótna, nazywane przez siebie "detalami" rz´dami kolejnych cyfr, zaczynajàc od jedynki (pierwszy zosta∏ zapisany liczbami od 1 do 35327), co ma oddawaç up∏yw czasu. P∏ótnom towarzyszy fotografia twarzy artysty ukazujàca oznaki starzenia si´ i nagranie jego g∏osu. Jest laureatem wielu nagród, mi´dzy innymi: Nagrody Krytyki Artystycznej im. C.K. Norwida. Bra∏ udzia∏ w Biennale w Sao Paulo (1969 i 1977), Documenta w Kassel (1977), Biennale w Wenecji (1995).

Cena wywo∏awcza: 130 000 z∏ ~ 37 700 €

VII AUKCJA SZTUKI WSPÓ¸CZESNEJ 233 Urszula BROLL (ur. 1930 Katowice) Kompozycja metafizyczna, ok. 1962 akwarela/papier, 31 x 24,5 cm sygn. na odwrociu: 'Broll'

Skoƒczy∏a fili´ krakowskiej ASP w Katowicach. W 1953 by∏a wspó∏za∏o˝ycielkà grupy ST-53 i bra∏a udzia∏ we wszystkich wystawach grupy podczas jej istnienia. W latach 50. inspirowa∏a si´ sztukà W. Strzemiƒskiego i P. Mondriana. Jej póêniejsza sztuka ukonstytuowa∏a si´ w kontakcie z filozofià buddyzmu i zen. Zwiàzana z ruchem neoawangardy i Galerià Krzywego Ko∏a w Warszawie. Od roku 1967 bra∏a udzia∏ w dzia∏aniach kr´gu Oneiron, którego by∏a wspó∏za∏o˝ycielkà. W latach 70. aktywnie uczestniczy∏a w pierwszej w Polsce grupie buddyjskiej. Od roku 1983 mieszka pod Jelenià Górà, jakkolwiek nadal jest zwiàzana z katowickim Êrodowiskiem artystycznym. Bra∏a udzia∏ w wielu wystawach krajowych i zagranicznych. Prace w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych.

Leon TARASEWICZ

(ur. 1957 Wali∏y na Podlasiu) Bez tytu∏u, 1986 olej/p∏ótno, 50,5 x 65 cm sygn. i dat. na odwrociu ‘Leon Tarasewicz 1986’

VII AUKCJA SZTUKI WSPÓ¸CZESNEJ 235 Tomasz CIECIERSKI (ur. 1945 Kraków) Pejza˝ Êródziemnomorski, 2000 olej/p∏ótno 55 x 66 cm (ca∏oÊç), obraz sk∏adajàcy si´ z czterech ma∏ych blejtramów, 17,5 x 33 cm (jedna cz´Êç) sygn. i dat. na odwrociu: ' T. CIECIERSKI / 2000 '

Ukoƒczy∏ studia na ASP w Warszawie, której potem by∏ wyk∏adowcà. W 1981 i 1983 przebywa∏ jako stypendysta w Stedelijk museum w Amsterdamie, w latach 1985-86 wyjecha∏ na pobyt studyjny do Atelierhaus. Lata 1990-91 sp´dzi∏ w Musée d’Art Contemporain w Nîmes. Jego prace wystawiane by∏y wielokrotnie w kraju i za granicà, bra∏y udzia∏ w presti˝owych mi´dzynarodowych pokazach sztuki: Festiwale Malarstwa w Cagnes-sur-Mer (1982, 1984), Biennale w Sao Paulo (1987, 1994) oraz Documenta w Kassel (1992). Jego prace znajdujà si´ m.in. w kolekcjach Muzeum Narodowego (¸ódê, Kraków, Poznaƒ, Warszawa, Wroc∏aw) i Stedelijk museum (Amsterdam). Ostatnio jego twórczoÊç zaprezentowana zosta∏a na du˝ej monograficznej wystawie w Muzeum Narodowym w Poznaniu w kwietniu i maju 2007.

Leon TARASEWICZ

Cena wywo∏awcza: 13 500 z∏ ~ 3 900 €

(ur. 1957 Wali∏y na Podlasiu) Bez tytu∏, 2006 tynk akrylowy, akryl/deska, sklejka, 50 x 50 cm sygn., dat. i opisany na odwrociu: 'L. Tarasewicz 2006 akryl, tynk akrylowy / 50 x 50 / 7'

VII AUKCJA SZTUKI WSPÓ¸CZESNEJ 58

Stefan WEGNER

Judyta SOBEL

(1901 Sosnowiec - 1965 ¸ódê) Dwie krowy, 1950 olej/p∏ótno, 60 x 73 cm sygn. i dat. l.d.: ‘S. Wegner / 1950’, na odwrociu nalepka Agra-Art

(ur. 1924) Jasnozielony balkon, po 1950 olej/p∏ótno, 60 x 75 cm sygn. l.d.: ‘SOBEL’ (nieczytelnie)

Malarz, cz∏onek ZPAP studia artystyczne odbywa∏ w krakowskiej ASP w l. 1922-27 pod kierunkiem W. Jarockiego, I. Pieƒkowskiego, J. Pankiewicza, F.S. Kowarskiego. W pierwszych pracach nawiàzywa∏ do impresjonizmu. Po studiach zamieszka∏ w ¸odzi, gdzie zetknà∏ si´ i zaprzyjaêni∏ z W. Strzemiƒskim. Przej´ty g∏´boko g∏oszonà przezeƒ ideà sztuki, która mia∏a zrewolucjonizowaç Êwiat i przeniknàç ˝ycie codzienne, sta∏ si´ jednym z najbardziej gorliwych rzeczników myÊli awangardowej. Wyszed∏ od zasad kubizmu, które studiowa∏ skrupulatnie. Zwraca∏ uwag´ na sposób budowy przestrzeni kubistycznej, na logik´ przenikania p∏aszczyzn i zamykania napi´ç kierunkowych. Inne za∏o˝enia realizowa∏ w nadmorskich pejza˝ach i martwych naturach. Odstàpi∏ od geometryzacji na rzecz uzyskania pe∏nej syntezy wra˝eƒ, rozmieszczajàc okreÊlone p∏ynnà, ciàg∏à linià motywy na tle unistycznej faktury, której by∏ wierny przez lata.

Studia artystyczne odbywa∏a w PWSSP w ¸odzi pod okiem W. Strzemiƒskiego i S. Wegnera. Dyplom uzyska∏a w 1950. Ju˝ w 1948 wzi´∏a udzia∏ w I Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Krakowie. Nied∏ugo potem wyjecha∏a na stypendium do Izraela, po czym zamieszka∏a na sta∏e w Nowym Jorku. Swojà twórczoÊç prezentowa∏a m.in. w ¸odzi, Wroc∏awiu, Krakowie, Pary˝u, Tel Avivie, Haifie i Nowym Jorku. W 1956 otrzyma∏a pierwszà nagrod´ podczas wystawy w Gallery Saks w Pary˝u. Jej malarstwo z pogranicza figuracji i deformacji bogate jest w kolor i ukazuje prawdziwie ekspresjonistyczne poszukiwania artystki. Zauwa˝alna jest w tych p∏ótnach wielka, a jednoczeÊnie, wr´cz kobieca subtelna wra˝liwoÊç na otaczajàcà codziennoÊç. TwórczoÊç Sobel jest bardzo wysoko oceniana przez krytyków i historyków sztuki. Obrazy Judyty Sobel znajdujà si´ w wielu kolekcjach prywatnych i muzealnych na ca∏ym Êwiecie.

Cena wywo∏awcza: 20 000 z∏ ~ 5 800 €

Cena wywo∏awcza: 18 000 z∏ ~ 5 800 €

VII AUKCJA SZTUKI WSPÓ¸CZESNEJ 239 Marek Zbys∏aw MACIEJEWSKI

(1946 Pohulanka k. Zawiercia - 1999 Kraków) Ganek w Tarnowie, ok. 1970 olej/p∏ótno, 34 x 44 (w Êwietle ramy); niesygn. na odwrociu, na blejtramie napis: 'MACIEJEWSKI ' w za∏àczeniu szkic: kredka/papier, 14,5 x 19,5 cm, dat. p.d.: ‘30 IX 69’

Eugeniusz EIBISCH

Dyplom uzyska∏ w krakowskiej ASP w pracowni W. Taranczewskiego w 1969 roku. By∏ profesorem na macierzystej uczelni i w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Czu∏ si´ spadkobiercà malarstwa okresu M∏odej Polski i twórczo rozwija∏ wàtki sztuki tego okresu. Oko∏o 1980 zaczà∏ cz´sto malowaç w plenerze. Odbywa∏ podró˝e na pó∏noc i po∏udnie Europy. Zmaga∏ si´ z problemem ukazania odmiennego od rodzimego Êwiat∏a. Jego p∏ótna wype∏niajà kwieciste ogrody, g´stwiny roÊlin i krzewów lub uporzàdkowane parki. Malowa∏ tak˝e portrety, martwe natury oraz obrazy o tematyce religijnej i mitologicznej.

Studiowa∏ w krakowskiej ASP pod kierunkiem J. Malczewskiego i W. Weissa. W 1922 wyjecha∏ do Pary˝a. W czasie pobytu we Francji du˝o wystawia∏ m. in.: na salonach paryskich: Jesiennym i Niezale˝nych. W 1939 wróci∏ do Polski. Objà∏ katedr´ rysunku w krakowskiej ASP, a od 1945 by∏ rektorem tej˝e uczelni. W latach 1950-1969 by∏ profesorem malarstwa w ASP w Warszawie. Po wojnie bra∏ udzia∏ w wielu presti˝owych wystawach na Êwiecie. Otrzyma∏ nagrod´ Guggenheim Museum w 1960. W okresie paryskim malowa∏ pejza˝e, martwe natury i portrety bliskie stylistyce C. Soutine`a. W latach póêniejszych potwierdzi∏ swà przynale˝noÊç do nurtu kolorystycznego.

Cena wywo∏awcza: 17 000 z∏ ~ 5 000 €

Cena wywo∏awcza: 16 000 z∏ ~ 4 640 €

(1895 Lublin - 1987 Warszawa) Scena w kawiarni olej/p∏ótno, 45,5 x 53,5 cm sygn. p.d.: 'Eibisch'

242 241 Stasys EIDRIGEVICIUS (ur. 1949 Medinskaiai (Medyniszki), Litwa) Salome - èród∏o, 1995 olej/p∏ótno, 80 x 60 cm sygn. p.d.: 'Stasys '

Jan SZANCENBACH (1928 Kraków - 1998 Kraków) Martwa natura olej/p∏ótno, 73,5 x 49,5 (w Êwietle ramy) sygn. p.d.: 'Szancenbach', na odwrociu, na blejtramie napis: 'J. Szancenbach / MN - 1964'

Malarz, plakacista, twórca ekslibrisów, rysunków, ilustracji ksià˝kowych, happeningów, instalacji, fotografii. Studiowa∏ w latach 1968-1973 w Instytucie Sztuk Pi´knych w Wilnie. W Polsce zamieszka∏ w 1980. Najbardziej znany jako autor plakatów i ilustracji ksià˝kowych. Pastel nale˝y do jego ulubionych technik. Bohaterem wi´kszoÊci owianych surrealistycznà atmosferà kompozycji jest nieco zdeformowana, melancholijna postaç z twarzà-maskà przypominajàcà kukie∏k´ z teatru lalkowego.

Nauk´ malarstwa rozpoczà∏ w latach 1940-42 w Kunstgewerbeschule w Krakowie m. in. u K. Wojtyczki i J. Mehoffera, a nast´pnie jeszcze w latach okupacji w samokszta∏ceniowej grupie kolegów. Tu˝ po wojnie (1945-48) uczy∏ si´ w Krakowskiej ASP, której profesorem zosta∏ póêniej. Malarstwo Szancenbacha zajmuje wysokie i w∏asne miejsce w szerokim nurcie polskiego koloryzmu. Ta wysmakowana twórczoÊç ukszta∏towana zosta∏a przez sztuk´ Weissa, Cezanne'a a przede wszystkim Bonnarda. Malowa∏ pejza˝e, martwe natury, widoki wn´trz pe∏ne ekspresji, o urozmaiconej fakturze, niekiedy na pograniczu abstrakcji. Oprócz malarstwa zajmowa∏ si´ tak˝e grafikà, projektowaniem (plakatów, ok∏adek itp.), malarstwem w architekturze (m.in. renowacja widowni Teatru im. J. S∏owackiego w Krakowie, widowni i plafonu w Operze Wroc∏awskiej) i filmem rysunkowym.

Cena wywo∏awcza: 16 000 z∏ ~ 4 600 €

Cena wywo∏awcza: 18 000 z∏ ~ 5 200 €

244 243 Teresa WALLIS-JONIAK (ur. 1926 Hajduki Wielkie) Stroma uliczka w Cadaques (Hiszpania), 1999 olej/p∏ótno, 60 x 73 cm sygn. i dat. p.d.: ‘Wallis J. / 99r.’

Jan ÂWIDERSKI (1913 Grodziec k. B´dzina – 2004 Kraków) Martwa natura, 1959 olej/p∏ótn, 47 x 65 cm sygn. p.d.: ' Jan Âwiderski ', sygn. na odwrociu: ' Jan Âwiderski '; opis na odwrociu: ' MARTWA NATURA / olej 1959 '

W latach 1947–1954 studiowa∏a na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie, w pracowni prof. Hanny Rudzkiej-Cybis i prof. J. Fedkowicza. Bra∏a udzia∏ w licznych wystawach krajowych. Jest cz∏onkiem Zwiàzku Polskich Artystów Plastyków. Uprawia malarstwo pejza˝owe i rodzajowe nale˝àce do nurtu koloryzmu. Zajmuje si´ pracà pedagogicznà, uczy wychowania plastycznego w Liceum Ogólnokszta∏càcym. Prace artystki znajdujà si´ w zbiorach prywatnych w kraju i za granicà.

Studiowa∏ w latach 1930-35 w krakowskiej ASP u W∏. Jarockiego, K. Sichulskiego, F. Pautscha i S. Kamockiego. W 1935 podjà∏ nauk´ w Paƒstwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemys∏u Artystycznego w Poznaniu. W 1938 wróci∏ na krakowskà ASP, gdzie do wojny kontynuowa∏ studia u Kamockiego. Po powrocie do Krakowa, w 1947 podjà∏ prac´ pedagogicznà w Wy˝szej Szkole Sztuk Plastycznych, która w 1950 po∏àczy∏a si´ z ASP. Odtàd pracowa∏ w krakowskiej uczelni, gdzie w latach 1951-54 by∏ prorektorem, w 1954-68 kierowa∏ pracownià na Wydziale Malarstwa (od 1956 z tytu∏em docenta), a w 1968-83 Katedrà Malarstwa na Wydziale Grafiki. Jego twórczoÊç wyrasta z tradycji malarstwa realistycznego.

Cena wywo∏awcza: 5 600 z∏ ~ 1 600 €

Cena wywo∏awcza: 4 200 z∏ ~ 1 200 €

VII AUKCJA SZTUKI WSPÓ¸CZESNEJ 245 Jan DOBKOWSKI (ur. 1942 ¸om˝a) Nokturn CVI, 2008 akryl/p∏ótno, 100 x 120 cm sygn. i dat. p.d.: 'Jan Dobkowski 2008 ROK', oraz sygn. i opisany na odwrocie: ‘Jan Dobkowski / „NOCTURN CVI” 2008 ROK / ACRYL / 100 cm x 120 cm’ Studiowa∏ w pracowni J. Cybisa ASP w Warszawie. W 1968 r. otrzyma∏ nagrod´ Rektora za najlepszy dyplom. Jeszcze w czasie studiów stworzy∏ duet artystyczny z Jerzym (Jurrym) Zieliƒskim. W 1967 roku zorganizowali wspólnà wystaw´ “Neo-Neo-Neo” w warszawskim klubie Medyka. Rok póêniej powsta∏ pierwszy czerwono-zielony obraz Dobkowskiego, który obecnie znajduje si´ w kolekcji Muzeum Guggenheima. W 1978 r. warszawska Zach´ta zorganizowa∏a retrospektywnà wystaw´ jego obrazów, rysunków i form przestrzennych, za którà otrzyma∏ Nagrod´ Krytyki Artystycznej im. C.K. Norwida. Wyraênà zmian´ nastroju jego prac przynios∏y wydarzenia lat 1980 - 81, szczególnie tragiczna Êmierç Zieliƒskiego i wprowadzenie stanu wojennego. Artysta malowa∏ wówczas monochromatyczne, ciemne p∏ótna pokryte symbolicznymi znakami. Od lat 90. tworzy - inspirowane podró˝à do Grecji i Ameryki Po∏udniowej - radosne i zmys∏owe obrazy z cyklu “Genesis”oraz “Karnawa∏ w Rio”. Jest laureatem nagrody im. J. Cybisa przyznawanej za ca∏okszta∏t twórczoÊci. Jego prace trafi∏y do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Wroc∏awiu, Poznaniu i Gdaƒsku, Muzeum Sztuki w ¸odzi, Muzeum Santa Barbara w Kalifornii, Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku, Love Arts Museum w Miami, Muzeum Polskiego w Chicago, Everton Museum of Art w Nowym Jorku oraz Muzeum Miasta Gandawy.

246 Edward DWURNIK (ur. 1943 Radzymin) Berkeley, 2007 olej/p∏ótno, 90 X 120 dat. i sygn. p.d.: ‘2007 / E.DWURNIK ’ oraz sygn., nr i opisany na odwrociu: ‘2007 / E.DWURNIK / BERKELEY / Nr: IX-1382/3812’ W latach 1963 - 70 studiowa∏ malarstwo w ASP w Warszawie. Jeszcze w czasie studiów zafascynowa∏o go malarstwo Nikifora, pod którego wp∏ywem zaczà∏ tworzyç, kontynuowany do chwili obecnej, cykl “Podró˝e autostopem”. W powstajàcych w latach 70. pracach z serii “Sportowcy” sportretowa∏ palaczy tanich papierosów - sportów, ludzi o “sportowym” (tzn. cwaniackim) podejÊciu do ˝ycia. Równolegle powstawa∏ cykl “Robotnicy”, który kontynuowany w czasach “SolidarnoÊci”, przyniós∏ on artyÊcie w 1981 roku Nagrod´ Krytyki Artystycznej im. C. K. Norwida. Otrzyma∏ równie˝ Nagrod´ Kulturalnà “SolidarnoÊci” podziemnej za obrazy z cyklu “Warszawa” (1981). W latach 90. tworzy∏ nowe prace z serii “Podró˝e Autostopem” („Niebieskie miasta” - od 1993 i „Diagonale” - od 1996), malowa∏ równie˝ obrazy z rozpocz´tego w 1992 r. cyklu widoków morza - “B∏´kitne” oraz rozpocz´tej w 1996 roku serii “Wyliczanek”.

Cena wywo∏awcza: 10 000 z∏ ~ 2 900 €

248 Jonasz STERN

W 1938 rozpocz´∏a studia w ASP w Krakowie u P. Dadleza i K. Sichulskiego. Nast´pnie w latach 1940-1942 studiowa∏a w Kunstgewerbeschule u F. Pautscha, a w 1945 r. ponownie uczy∏a si´ w ASP w Krakowie m.in. u E. Eibischa, W. Taranczewskiego i A. Jurkiewicza. Od 1948 naucza∏a malarstwa sztalugowego i monumentalnego. By∏a wspó∏za∏o˝ycielkà Teatru Konspiracyjnego T. Kantora. Nale˝a∏a do Grupy M∏odych Plastyków, a obecnie jest cz∏onkiem II Grupy Krakowskiej. W okresie powojennym jej twórczoÊç bliska by∏a surrealizmowi, abstrakcji lirycznej. Z czasem jej oszcz´dne w kolorze p∏ótna i grafiki zacz´∏y emanowaç niezwykle wysmakowanymi zestawami kolorystycznymi; pojawi∏y si´ skomplikowane zapisy znaków i symboli, wywodzàcych si´ z astrologii, kaba∏y, okultyzmu. Otrzyma∏a wiele nagród m.in. Nagrod´ I stopnia MkiS (1984), Nagrod´ im. Witolda Wojtkiewicza i Nagrod´ Miasta Krakowa (1997).

W 1922 zaczà∏ si´ uczyç malarstwa prywatnie we Lwowie. Od 1928 mieszka w Krakowie. Uczy∏ si´ najpierw w Wolnej Szkole Malarstwa i Rysunków L. Mehofferowej a w latach 1929-35 studiowa∏ w ASP u W. Jarockiego, F. Pautscha, T. Axentowicza i S. Kamockiego. By∏ wspó∏organizatorem pierwszej Grupy Krakowskiej. JednoczeÊnie dzia∏a∏ politycznnie; 1926 wstàpi∏ do Komunistycznej Partii Polski, wielokrotnie aresztowany, w 1938 r. zosta∏ osadzony w obozie w Berezie Kartuskiej. Od wrzeÊnia 1939 r. przebywa∏ we Lwowie, w tym czasie wystawia∏ w Moskwie i Charkowie. W 1941 r. trafi∏ do lwowskiego getta i dzia∏a∏ tam w konspiracji, w 1943 uciek∏ z transportu do obozu zag∏ady w Be∏˝cu, wróci∏ do getta. Kilka dni póêniej cudem ocala∏ podczas masowego rozstrzeliwania. Przedosta∏ si´ na W´gry, gdzie zosta∏ aresztowany przez gestapo. W 1945 powróci∏ do Krakowa. W 1946 nawiàza∏ kontakt z Grupà M∏odych Artystów skupionych wokó∏ Tadeusza Kantora. W 1957 by∏ jednym z odnowicieli Grupy Krakowskiej, w latach póêniejszych jej prezesem. Od 1954 do 1974 wyk∏ada∏ malarstwo w krakowskiej ASP. Z koƒcem lat si´ w stron´ surrealizmu, jednoczeÊnie zaczà∏ si´ pasjonowaç w´dkarstwem - co uwidoczni∏o si´ w jego sztuce w po∏owie lat 60, kiedy po okresie eksperymentów strukturalnych, bliskich malarstwu materii i sztuce informel wypracowa∏ b. osobisty styl. Tworzy∏ odtàd na po∏y abstrakcyjne kola˝e, do których u˝ywa∏ elementów organicznych- specjalnie preparowanych rybich oÊci, skór i p∏etw, a tak˝e sieci i tkanin. Uk∏ada∏ z nich krajobrazy, znaki i figury. W latach 70. uproÊci∏ nieco kompozycje i wprowadzi∏ nowe materia∏y, m.in. koÊci i nogi zwierz´ce. Swoim pracom nadawa∏ metaforyczne tytu∏y, powraca∏ do w∏asnej przesz∏oÊci, losów narodu ˝ydowskiego, praw natury. W 1972 odby∏a si´ wystawa retrospektywna w Muzeum Narodowe w Krakowie.

Cena wywo∏awcza: 4 300 z∏ ~ 1 250 €

Cena wywo∏awcza: 35 000 z∏ ~ 7 900 €

Janina KRAUPE-ÂWIDERSKA (ur. 1921 Sosnowiec) Jan Sebastian Bach - Koncert, 1994 monotypia barwna/papier, 48,5 x 69 (w Êwietle passe-partout) sygn. i dat. p.d.: 'J. Kraupe 1994', opisana l.d: '"J. Seb. Bach Koncert" epr. d'art V '; na odwrociu passe-partout piecz´ç wywozowa

(1904 Kalusz k. Stanis∏awowa - 1988 Zakopane) Âlady Kanibala, 1975 collage, p∏ótno, 52 x 38 cm sygn. i dat. p.d.: Stern / 975, na odwrocie opisany oraz naklejka z Muzeum Miko∏aja Kopernika we Fromborku, VIII-X 1977

VII AUKCJA SZTUKI WSPÓ¸CZESNEJ 249 Jadwiga MAZIARSKA (1913 Sosnowiec - 2003 Modliczyn k. Krakowa) Kompozycja abstrakcyjna, 1971 gwasz/papier, 68 x 48 cm (w Êwietle passe-partout) sygn. i dat. l.d.: Jadwiga Maziarska 71 Przez rok studiowa∏a prawo na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. W 1933 r. rozpocz´∏a studia artystyczne w Prywatnej Szkole Malarskiej A. Terleckiego w Krakowie. Kontynuowa∏a je w latach 1934-39 w krakowskiej ASP u W. Jarockiego, S. Filipkiewicza i I.Pieƒkowskiego. Od 1945 by∏a cz∏onkiem Grupy M∏odych Plastyków, a od 1957 - reaktywowanej wówczas Grupy Krakowskiej. Bra∏a udzia∏ w trzech Wystawach Sztuki Nowoczesnej (Kraków 1948-49, Warszawa 1957 i 1959). Decydujàce dla twórczoÊci artystki mia∏y okazaç si´ problemy struktury dzie∏a sztuki. Najpierw eksperymentowa∏a z nak∏adaniem na p∏ótno grubych warstw pigmentu. W 1947 wykona∏a pierwszà aplikacj´ - prac´ z ró˝nobarwnych fragmentów tkanin o nieregularnych kszta∏tach. W kompozycjach strukturalnych nie skupia∏a si´ tylko na stronie formalnej i technologicznej, ale nadawa∏a im te˝ aluzyjne tytu∏y. Sugerowa∏y one ch´ç po∏àczenia si´ poprzez sztuk´ z uniwesum ludzkich wyobra˝eƒ, przeczuç i t´sknot. Póêniej pojawi∏a si´ ciekawa seria obrazów wykonanych technikà ∏àczenia farby olejnej ze stearynà. Kompozycje stearynowe eksponowa∏y nie tylko faktur´ ale równie˝ rytm, który dynamizowa∏ ale i harmonizowa∏ powierzchni´ p∏ótna. W latach 70. zaprzesta∏a ich tworzenia skupiajàc si´ na malowaniu bardziej zdecydowanych, jednolitych fakturowo i ograniczonych kolorystycznie (niekiedy tylko do czerni i bieli) kompozycji. Kolejnà metamorfoz´ przesz∏a w latach 90., kiedy jej malarstwo opanowa∏a dzieci´ca niemal radoÊç zestawiania jaskrawych kolorów. W 1991 r. w krakowskiej galerii Krzysztofory mia∏a miejsce jej retrospektywna wystawa monograficzna.

Cena wywo∏awcza: 3 000 z∏ ~ 870 €

250 Jerzy TCHÓRZEWSKI (1928 Siedlce - 1999 Warszawa) Kompozycja gwasz/papier, 94 x 62 cm (w Êwietle passe-partout) sygn. u do∏u: J. Tchórzewski Studiowa∏ na krakowskiej ASP. Zwiàzany z Grupà Krakowskà, debiutowa∏ w 1948 na I Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Krakowie. Wystawia∏ te˝ razem z mi´dzynarodowà grupà Phases. Wzià∏ udzia∏ w wystawie w warszawskim Arsenale "Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi" w 1955, gdzie zdoby∏ nagrod´. Zamieszka∏ w Warszawie od pierwszych lat 50. Pracowa∏ jako pedagog na ASP do czasu przejÊcia na emerytur´ w 1998. W 1986 otrzyma∏ niezale˝nà Nagrod´ im. Jana Cybisa. Malarstwo artysty bliskie surrealizmowi od wczesnej m∏odoÊci - fantastyczne stwory i postacie w wyimaginowanych pejza˝ach - ewoluowa∏o w kierunku abstrakcji, katastroficzne wizje kosmicznych zderzeƒ i erupcji. Te, cz´sto niezwykle ciekawe fakturalnie, obrazy nale˝à do popularnego w latach 60. i 70. nurtu malarstwa materii. Zachowujà jednak surrealistyczny niepokój i wieloznacznoÊç. Od lat 70. ch´tnie podejmowa∏ tematyk´ religijnà.

VII AUKCJA SZTUKI WSPÓ¸CZESNEJ 251 Eugeniusz MARKOWSKI

(1912 Warszawa – 2007 Warszawa) Jeêdziec olej/papier, 35,5 x 29 cm (w Êwietle passe-partout) opisany na odwrociu: 'E. Mark / NUDO DA RIFARE' na odwrociu, w górnym lewym rogu, rysunek

Wac∏aw TARANCZEWSKI

Malarz, grafik, scenograf. W 1938 uzyska∏ dyplom warszawskiej ASP w pracowni T. Pruszkowskiego. Przez wiele lat pracowa∏ jako dziennikarz i dyplomata, m.in. w Kanadzie i we W∏oszech. W∏aÊnie w Italii mia∏ mo˝liwoÊç zapoznania si´ zarówno z twórczoÊcià klasyków renesansu jak i w∏oskich futurystów. Tam te˝ zwiàza∏ si´ z grupà Libera Associazione Arti Figurafive, z którà wielokrotnie wystawia∏ swoje prace. Do kraju powróci∏ w 1955. Od 1969 by∏ pedagogiem w macierzystej uczelni. Nale˝a∏ do nurtu nowej figuracji. Bohaterem jego obrazów jest cz∏owiek poddany ciÊnieniu negatywnych emocji, zdeformowany cz∏owiek-potworek, na po∏y Êmieszny, na po∏y tragiczny. Bogata faktura obrazów a tak˝e ich groteskowy wyraz zbli˝ajà jego sztuk´ do poetyki art brut i twórczoÊci J. Dubuffeta. Pomimo tego obecne jest u Markowskiego dà˝enie do podskórnej harmonii, widoczne sà odwo∏ania do antyku i renesansu. W 1963 artysta bra∏ udzia∏ w Biennale w Sao Paulo. Jest laureatem Nagrody Krytyki Artystycznej im. C.K. Norwida z 1984 r. oraz ustanowionej w Poznaniu Nagrody Kolekcjonerów im. dr. L. Siudy z 1998.

Ze sztukà awangardowà zetknà∏ si´ ju˝ w 1918, kiedy pozna∏ prace ekspresjonistów z grupy Bunt, kubizujàce obrazy Z. Pronaszki i rzeêby A. Zamoyskiego. W 1922 rozpoczà∏ studia na krakowskiej ASP. Zetknà∏ si´ z futurystami, utzymywa∏ kontakty z L. Chwistkiem i J. Jaremà. W 1925 trafi∏ do pracowni F. Pautscha, w 1927 do F.S. Kowarskiego. W 1929, za profesorem, przeniós∏ si´ wraz z grupà studentów Kowarskiego do Warszawy. Po raz pierwszy wystawia∏ swe obrazy w Salonie IPS w Warszawie. Zosta∏ cz∏onkiem grupy Pryzmat, w której wystawach uczestniczy∏ od 1933. Po wojnie zaanga˝owa∏ si´ w rozwój ruchu artystycznego w Poznaniu, a od 1960 na sta∏e zwiàza∏ si´ z Krakowem. Taranczewski malowa∏ pejza˝e, martwe natury i portrety. W malarstwie artysty widoczne jest przywiàzanie do przedmiotu, szczególnie w martwych naturach i figurach ludzkich sp∏aszczonych doi sylwety, przy jednoczesnym silnym poczuciu funkcji dekoracyjnej malarstwa. Przedmioty zredukowane sà cz´sto do lapidarnego znaku, niekiedy stojàcego na granicy abstrakcji. Talent dekoracyjny Taranczewskiego objawi∏ si´ w polichromiach w koÊcio∏ach NMP i Âw. Marcina w Poznaniu.

Cena wywo∏awcza: 9 000 z∏ ~ 2 600 €

(1903 Czrnków – 1987 Kraków) Martwa natura z Anio∏em Stró˝em olej/p∏ótno, 100 x 80 cm sygn. l.d.: 'T', na odwrociu, na blejtramie napis: 'KRZES¸O II'

254 253 Andrzej URBANOWICZ (ur. 1938 Wilno) Listy do Eris, albo Pani Gaja umawia si´ z Gepardem na wieczornà herbatk´, 2007 olej/p∏yta, 100 x 100 cm sygn. i opisany na odwrociu: 'ANDRZEJ URBANOWICZ / "Listy do Eris. 0710" albo / "Pani Gaja umawia si´ z Gepardem / na wieczornà herbatk´" '; na blejtramie opis: '0709'

Wanda PAKLIKOWSKA-WINNICKA (1911 Lwów – 2001 Pruszków) Kompozycja, 1960 technika w∏asna, gips, olej/p∏ótno 99,5 x 62 cm sygn. I dat. p.d.: 'Paklikowska-Winnicka 1960' na odwrociu fragment nalepki: 'Wanda [...] / 62 [...]'

Studiowa∏ w ASP w Krakowie i Katowicach, dyplom otrzyma∏ w 1962. By∏ w latach 1967-1968 cz∏onkiem grupy artystycznej Arkat i w 1967 wspó∏za∏o˝ycielem grupy artystycznej Onerion. W okresie 1967-1970 prowadzi∏ galerie i organizowa∏ spotkania teoretyczne. W latach 1978-1991 przebywa∏ w Stanach Zjednoczonych, dokàd wyjecha∏ na stypendium Fundacji KoÊciuszkowskiej. W 1991 artysta bra∏ udzia∏ w wystawie „JesteÊmy” w warszawskiej Zach´cie, zaÊ w 1992 odby∏a si´ wystawa retrospektywna jego prac w BWA w Katowicach. Zajmuje si´ malarstwem, rysunkiem, grafikà, scenografià, instalacjà.

W latach 1930-34 chodzi∏a do Paƒstwowej Szko∏y Sztuk Zdobniczych i PrzemyÊlu Artystycznego w Krakowie, póêniej by∏a nauczycielkà rysunku i kostiumologii w ˚eƒskiej Szkole Zawodowej w Bydgoszczy i Prywatnym ˚eƒskim Gimnazjum Krawieckim w PrzemyÊlu. W 1944 wyjecha∏a ze Lwowa do Lublina, projektowa∏a kostiumy dla Teatru Wojska Polskiego. W 1947 otrzyma∏a dyplom warszawskiej ASP, gdzie by∏a asystentkà K. Tomorowicza. Wyk∏ada∏a na Wydziale Malarstwa i Rzeêby warszawskiej ASP przez ponad 40 lat. Wystawia∏a miedzy innymi w paryskiej Galerii Lambert (1960 i 1966). Wystaw´ monograficznà artystki oglàdaç mo˝na by∏o w warszawskiej Zach´cie w lipcu i sierpniu 2007.

VII AUKCJA SZTUKI WSPÓ¸CZESNEJ 255 Marek SOBCZYK (ur. 1955 Warszawa) Psycho/somo/socjo-alaliza w Krakowie Cyganka kradnie kury, chowa je pod spódnicà, 2008 tempera ˝ó∏tkowa/p∏ótno, 124 x 135 cm, sygn., dat. i opisany na odwrociu: 'MAREK SOBCZYK 2008 / CYGANKA KRADNIE KURY I CHWA / JE POD SPÓDNICÑ / 124x136 cm / temp. jajkowa / PSYCHO/SOMO/SOCJO-ANALIZA / W KRAKOWIE ' Cz∏onek najwa˝niejszej polskiej formacji malarskiej lat osiemdziesiàtych, “Gruppy”, studiowa∏ na warszawskiej ASP w latach 1975-1980. W 1980 uzyska∏ dyplom z malarstwa, w pracowni S. Gierowskiego. W 1983 zwiàza∏ si´ z "Gruppà", a w jej piÊmie "Oj dobrze ju˝" publikowa∏ swoje artyku∏y. Bra∏ udzia∏ w wi´kszoÊci, spoÊród 32 wystàpieƒ “Gruppy” w latach 1983-1992. Od 1985 zaczà∏ malowaç kompozycje figuralne o bogatej fakturze malarskiej, z czasem coraz bardziej dynamiczne i rozbudowane treÊciowo, cz´sto o silnych akcentach erotycznych. Charakteryzowa∏o je ∏àczenie w jednej pracy rozmaitych wàtków i symboli. Po 1989 jego malarstwo, pozostajàc figuratywnym, stawa∏o si´ coraz bardziej dekoracyjne i ornamentalne. Cz´sto przemalowywa∏ swe stare obrazy. W latach 90 powróci∏ do za∏o˝eƒ i stylistyki z wczesnego okresu, znacznie je rozbudowujàc. W malarstwie ch´tnie stosuje starà, tradycyjnà technik´ tempery jajkowej. Tworzy kompozycje oparte na celowo ograniczonym zasobie motywów, które wciàgajà widza w gr´ czysto konceptualnà. Artysta bawi si´ ich znaczeniami, skojarzeniami i odniesieniami kulturowymi. W 1997 wyda∏ ksià˝k´ "Uproszczenie sztuki". W latach 90. prowadzi∏ - wspólnie z Jaros∏awem Modzelewskim - prywatnà Szko∏´ Sztuki w Warszawie. Pracowa∏ tak˝e w spó∏ce autorskiej z Piotrem M∏odo˝eƒcem "Zafryki". Jest autorem tekstów teoretycznych i publikacji poÊwi´conych sztuce oraz tekstów literackich.

Cena wywo∏awcza: 22 000 z∏ ~ 6 400 €

256 Ryszard WOèNIAK (ur. 1956 Bia∏ystok) W Êwiàtyni sztuki, 1990 olej/p∏ótno 160 x 120 cm, sygn. dat i opisany na odwrociu: ' RYSZARD WOèNIAK / W ÂWIÑTYNI SZTUKI / (dla J.MODZELEWSKIEGO) / 1990, olej, 160 x 120 cm ' Studiowa∏ w warszawskiej ASP w pracowni malarstwa S. Gierowskiego (dyplom w 1981 r.). Od 1982 zwiàzany z Gruppà bra∏ udzia∏ w niemal wszystkich jej wystawach i akcjach, wspó∏redagowa∏ jej pismo “Oj dobrze ju˝”. W 1987 r. zdoby∏ I nagrod´ na II Biennale M∏odych “Droga i Prawda” we Wroc∏awiu. W latach 1985-1989 (z przerwami) wraz z M. Sobczykiem pracowa∏ przy polichromii cerkwi neo-unickiej w Kostom∏otach na Podlasiu. W 1986 wraz z R. Grzybem przebywa∏ na stypendium w Berlinie Zachodnim. W 1991/92 wyk∏ada∏ w prywatnej Szkole Sztuki w Warszawie, za∏o˝onej i prowadzonej przez J. Modzelewskiego i M. Sobczyka. Od 1992 r. prowadzi pracowni´ malarstwa w Instytucie Wychowania Plastycznego WSP w Zielonej Górze. W twórczoÊci z lat 80. odnaleêç mo˝na komentarz do rzeczywistoÊci PRL-u („Nowa fala popierdala”), tworzy te˝ ekspresyjne prace w mocnej kolorystyce. Pod koniec lat 80-tych w jego malarstwie ujawnia si´ nurt symboliczny i metaforyczny. W latach 90-tych bierze udzia∏ w licznych performansach i instalacjach.

Cena wywo∏awcza: 36 000 z∏ ~ 10 400 €

Hilary KRZYSZTOFIAK

Hilary KRZYSZTOFIAK

(1926 Szopienice na Âlàsku – 1979 Stany Zjednoczone) Totem nr 15, 1966 Z cyklu „Totemy ˝oliborskie” olej/p∏ótno, 130 x 61 cm; niesygn. Na odwrocie napis: ‘Nr 15’

(1926 Szopienice na Âlàsku – 1979 Stany Zjednoczone) Totem nr 11, 1966 Z cyklu „Totemy ˝oliborskie” olej/p∏ótno, 130 x 61 cm; niesygn. Na odwrocie napis: ‘Nr 11’ oraz naklejka Muzeum Narodowego w Warszawie: ‘p. 108/ 97/1’

Malarz, grafik i scenograf teatralny. Studiowa∏ w warszawskiej ASP. By∏ cz∏onkiem awangardowej Grupy St-53, redaktorem graficznym m.in. pism "Po prostu" i "Ruchu Muzycznego". Uczestniczy∏ w wa˝nych wydarzeniach artystycznych m.in. w Arsenale, I Plenerze w Osiekach, Biennale Form Przestrzennych w Elblàgu, wystawach Galerii Krzywego Ko∏a i Salonu Wspó∏czesnoÊci, odgrywajàc istotnà rol´ w kszta∏towaniu nowoczesnej sztuki polskiej w latach pi´çdziesiàtych i szeÊçdziesiàtych. Projektowa∏ te˝ scenografi´ do wielu sztuk m.in. Ionesco i Mro˝ka, z którym si´ przyjaêni∏. W koƒcu lat 60., mimo osiàgni´tej pozycji, po jednej ze swoich wystaw, nie wróci∏ do kraju - zdecydowa∏ si´ na emigracj´ nie znajdujàc dostatecznej przestrzeni wolnoÊci dla siebie i swej sztuki. TwórczoÊç kontynuowa∏ w Niemczech, a potem w Stanach Zjednoczonych. Po jego wyjeêdzie pracownia artysty w Warszawie zosta∏a zaplombowana, potem obrazy wyrzucono na Êmietnik, a pracami na papierze dekarze palili pod kot∏ami ze smo∏à podczas remontu dachu nad kinem "Wis∏a". W 1976 otrzyma∏ nagrod´ Fundacji im. A. Jurzykowskiego w Nowym Jorku. By∏ osobà znanà w polskich Êrodowiskach emigracyjnych, m.in. w kr´gu paryskiej "Kultury". Pisali o nim m. in. J. Czapski, S. Mro˝ek, W. Odojewski. W kraju cenzura PRL skaza∏a go na nieistnienie. Jego twórczoÊç przypomnia∏a dopiero wystawa monograficzna w marcu 1997 roku w warszawskiej Zach´cie. Wystawa ta nast´pnie goÊci∏a w Muzeum Âlàskim w Katowicach i w Galerii Bunkier Sztuki w Krakowie.

Cena wywo∏awcza: 31 000 z∏ ~ 9 000 €

VII AUKCJA SZTUKI WSPÓ¸CZESNEJ 259 Piotr POTWOROWSKI (1898 Warszawa - 1962 Warszawa) Pejza˝, ok. 1953 akwarela/papier, 47 x 59 cm (w Êwietle passe-partout); niesygn. Wyst.: Piotr Potworowski: Prace z lat 1953–57, Galeria Klimy Bocheƒskiej, Fabryka Trzciny, 6 – 20 kwietnia 2006, Warszawa

260 Kazimierz MIKULSKI (1918 Kraków – 1998 Kraków) Portret ch∏opca olej/p∏ótno 33,5 x 22,5 cm (w Êwietle passe-partout) sygn. l.d.: ‘K.Mikulski’ oraz sygn. i dat. na odwrociu: ‘Kazimierz MIKULSKI 59’

Studiowa∏ w krakowskiej ASP pod kierunkiem J. Pankiewicza. Wraz ze swoim mistrzem i grupà tworzàcà Komitet Paryski w 1924 wyjecha∏ do Pary˝a, do kraju wróci∏ w 1933. W czasie wojny przedosta∏ si´ do Szwecji, a stàd w 1943 do Anglii. Tam te˝ mia∏ swojà pierwszà wystaw´ indywidualnà w 1946 w londyƒskiej Redfern Gallery. W czasie pobytu w Wielkiej Brytanii - do 1958 prowadzi∏ dzia∏alnoÊç dydaktycznà i artystycznà. Po powrocie do Polski otrzyma∏ profesur´ w PWSSP w Gdaƒsku i Poznaniu. Uprawia∏ g∏ównie malarstwo, przeszed∏ stopniowo od malarstwa przedstawieniowego do abstrakcji, zachowujàc istot´ polskiego koloryzmu. TwórczoÊç powojenna artysty uznawana jest za jednà z najwybitniejszych w polskim dorobku artystycznym.

Od 1938 studiowa∏ malarstwo pod kierunkiem P. Dadleza i K. Sichulskiego w ASP w Krakowie. W czasie okupacji kontynuowa∏ nauk´ u F. Pautscha w Kunstgewerbeschule. Po zakoƒczeniu wojny uczy∏ si´ w latach 1945 - 46 aktorstwa i re˝yserii w Studio Dramatycznym przy Teatrze Starym w Krakowie, jednoczeÊnie w 1945 roku ukoƒczy∏ Warsztat Filmowy M∏odych. By∏ cz∏onkiem Grupy Krakowskiej, uczestniczy∏ w Wystawach Sztuki Nowoczesnej w Krakowie i w Warszawie. Zajmowa∏ si´ malarstwem, rysunkiem, scenografià i aktorstwem (wyst´powa∏ w konspiracyjnym teatrze Tadeusza Kantora oraz po wojnie w jego teatrze Cricot 2), pisa∏ wiersze. Malarstwo artysty klasyfikowane jest jako surrealistyczne, metaforyczne, oniryczne. Ulubione motywy to pi´kne kobiety, zwierz´ta, kwiaty traktowane umownie, wype∏niajàce przestrzeƒ obrazu.

Cena wywo∏awcza: 27 000 z∏ ~ 7 800 €

Jan LEBENSTEIN (1930 BrzeÊç Litewski - 1999 Kraków) Don Kichot technika mieszana/papier, 77,5 x 53,5 cm (w Êwietle passe-partout) sygn. p.d.: 'J. LEBENSTEIN' opisany l.d.: 'DON KICHOTE 2/D'; na odwrociu passe-partout piecz´ç wywozowa

Cena wywo∏awcza: 17 500 z∏ ~ 5 100 €

263 Tadeusz Mieczys∏aw JANIKOWSKI (1912 Zaleszczyki, Ukraina - 1968 Kraków) Kompozycja, 1965 olej/p∏ótno, 22 x 16 cm sygn. na odwrociu: 'M. Janikowski' na blejtramie nalepka transportowa z Pary˝a do Kolonii, Wyst.: Galerie Gmurzynska - Bargera, Kolonia 1972.

(ur. 1929) Kompozycja pomaraƒczowa, 1966 collage, olej, sznurek/p∏ótno, 85 x 56 cm opisany na odwrociu: 'BRUNSZ / Artur / XI-1966 / 85x56'

Studiowa∏ w krakowskiej ASP pod kierunkiem prof. Jarockiego, Sichulskiego i Filipkiewicza. Obok abstrakcji geometrycznej, w której osiàgnà∏ znaczàcà pozycj´ mi´dzynarodowà. W czasie II wojny Êwiatowej ˝o∏nierz 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka. Po wojnie studiowa∏ w College of Art w Edynburgu. Osiad∏ w Pary˝u. Poczàwszy od lat 40. tworzy∏ geometryczne abstrakcje, które z biegiem czasu ulega∏y coraz wi´kszemu uproszczeniu. ˚y∏ dla sztuki i by∏ jej ca∏kowicie oddany. Jego twórczoÊç przypomniano wystawà monograficznà w Muzeum Narodowym w Warszawie w 2004. Uprawia∏ równolegle malarstwo figuratywne, tworzàc pejza˝e, zw∏aszcza prowansalskie oraz dzie∏a typu informel. Prace artysty znajdujà si´ m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Warszawie, Gdaƒsku i Poznaniu, Muzeum Sztuki w ¸odzi.

261 Artur BRUNSZ

VII AUKCJA SZTUKI WSPÓ¸CZESNEJ 264 Konstanty MACKIEWICZ (1894 k. BrzeÊcia - 1985 ¸ódê) Kompozycja olej/tektura, 60,5 x 39 cm, 76 x 54,5 cm (wraz z passe-partout) sygn. l.d.: ‘K. Mackiewicz’ W za∏àczeniu opinia Ma∏gorzaty Laurentowicz-Granas. Rozpoczà∏ studia w Szkole Artystycznej w Odessie w latach 1913-1914 i kontynuowa∏ w Szkole Artystycznej w Penzie w latach 1914-19919. W 19919 objà∏ posad´ wyk∏adowcy w Szkole Rzemios∏a artystycznego w Jekaterynburgu. W 1920 r. przeniós∏ si´ do Moskwy, gdzie uzupe∏ni∏ studia w Wy˝szej Artystycznej Naukowo - Technicznej Pracowni pod kierunkiem W. Kandinsky’ego. W 1922 wyjecha∏ do Polski i zajà∏ si´ scenografià, wspó∏pracujàc z L. Schillerem i lwowskimi teatrami. Jako dekorator teatralny pracowa∏ ju˝ wczeÊniej w Moskwie i Odessie. W 1926 zamieszka∏ w ¸odzi i objà∏ stanowisko scenografa w Teatrze Miejskim. Skoncentrowane w tym mieÊcie tendencje awangardowe bliskie by∏y wówczas jego zainteresowaniom i odbi∏y si´ wyraênie w jego sztuce. Nale˝a∏ do Stowarzyszenia Artystów Plastyków Rytm i ugrupowania Start. Uczestniczy∏ w wystawach IPS w ¸odzi, Krakowi, Warszawie, Wilnie i Poznaniu oraz prezentacjach warszawskiego TZSP. Po wojnie zajà∏ si´ wy∏àcznie malarstwem sztalugowym. Bra∏ udzia∏ w licznych ekspozycjach polskiej sztuki za granicà, m.in. w Brukseli (1933, 1962), Pradze (1951) i Londynie(1960). Prezentowa∏ swoje prace na mi´dzynarodowych wystawach “Sztuka i technika” w Pary˝u (1937), wystawie Êwiatowej w Nowym Jorku (1939), Mi´dzynarodowej wystawie Sztuki Wspó∏czesnej UNESCO w Pary˝u (1946) etc. W póêniejszych latach wykona∏ jeszcze dwa cykle malarskie: Miasto i Tu byli ludzie. Po wojnie malowa∏ widoki ulic oraz wielkich rozmiarów kompozycje przedstawiajàce pejza˝ wsi polskiej i prac´ na roli.

Cena wywo∏awcza: 28 000 z∏ ~8 100 €

265 W∏adys∏aw JACKIEWICZ (1924 r. w Podgrodziu na Wileƒszczyênie) Akt z czerwienià, 1990 olej/p∏ótno, 130 x 97 cm sygn. i dat. p.d.: ‘Jackiewicz / 90’ oraz na odwrociu, na blejtramie Studiowa∏ na Wydziale Malarstwa w PWSSP w Sopocie. Dyplom otrzyma∏ w 1952 roku, w pracowni profesora A. Nacht-Samborskiego.W latach 1951 - 1984 pracownik w macierzystej uczelni Paƒstwowej Wy˝szej Szko∏y Sztuk Plastycznych w Gdaƒsku (obecnie: Akademia Sztuk Pi´knych w Gdaƒsku). Od roku 1965 do 1968 by∏ dziekanem Wydzia∏u Malarstwa, w latach 1968–1969 prorektorem uczelni. W latach 1969–1981 pe∏ni∏ funkcj´ jej rektora PWSSP. Wspó∏twórca Grupy Gdaƒskiej.twórca licznych aktów, pejza˝y, martwych natur oraz abstrakcyjnych kompozycji geometrycznych; jego twórczoÊç charakteryzuje zró˝nicowana faktura, bogata i wyrafinowana kolorystyka.

Cena wywo∏awcza: 11 000 z∏ ~3 200 €

VII AUKCJA SZTUKI WSPÓ¸CZESNEJ 266 Henryk P¸ÓCIENNIK (1933 ¸ódê) Spacer konia, 1976 olej/p∏ótno, 73 x 73 cm sygn. p.d.: ‘HP’ oraz sygn. i opisany na odwrocie

267 Lech KUNKA

Od 1962 roku nale˝y do ZPAP. Zajmuje si´ grafikà, ekslibrisem, rysunkiem i malarstwem sztalugowym. Jego prace prezentowano m.in. w Belgii, Francji, Hiszpanii, Japonii, Kanadzie, Meksyku, Stanach Zjednoczonych i na Kubie. Trafi∏y tak˝e do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie i Poznaniu oraz Muzeum Sztuki w ¸odzi. Otrzyma∏ ponad 40 nagród i wyró˝nieƒ na wystawach i konkursach.

(1920 Pabianice – 1978 Warszawa) ArtyÊci przed katedrà, ok. 1948 technika mieszana, tempera, olej, o∏ówek, pastel/papier, 115 x 84,5 cm (w Êwietle passe-partout) Wyst.: Muzeum Historyczne Miasta ¸odzi, ¸ódê, 30.05.-29.07.2007

VII AUKCJA SZTUKI WSPÓ¸CZESNEJ 268 Rafa∏ OLBI¡SKI (ur. 1943 Kielce) Sklonowana owca Dolly urodzi∏a si´ 5 lipca 1996 r., 2007 olej/p∏ótno 41,5 x 30,5 cm, sygn. p.d.: ‘Olbinski’

W 1969 ukoƒczy∏ studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W 1981 wyemigrowa∏ do Stanów Zjednoczonych. Od 1985 r. wyk∏ada na wp∏ywowej Szkole Sztuk Pi´knych w Nowym Jorku. Jego plakaty i ilustracje ukazujà si´ regularnie na ∏amach czasopism Newsweek, Time, Business Week, New York Times, New Yorker. Jest twórcà licznych plakatów dla amerykaƒskich oper (New York City Opera, Utah Opera, Pacific Opera San Francisco, Philadelphia Opera). W 2002 udanie zadebiutowa∏ w roli twórcy scenografii operowej do przedstawienia Don Giovanniego w Filadelfii. W roku 2003 zosta∏ Honorowym Obywatelem swojego rodzinnego miasta - Kielc. Rafa∏ Olbiƒski otrzyma∏ za swoje ilustracje, plakaty i obrazy ponad 100 nagród. W 1994 zdoby∏ w Pary˝u mi´dzynarodowego Oskara za Najbardziej Znaczàcy, Niezapomniany Plakat Âwiata Prix Savignac. W 1995 jego projekt zosta∏ wybrany na plakat Nowy Jork stolicà Êwiata przez jury pod przewodnictwem burmistrza Rudolfa Giulianiego. Obrazy Olbiƒskiego znajdujà si´ w najwi´kszych kolekcjach sztuki wspó∏czesnej (Biblioteka Kongresu, Carnegie Foundation, Republic New York Corporation) a tak˝e w wielu prywatnych zbiorach w USA, Japonii, Niemczech, Szwajcarii, Australii.

Rafa∏ OLBI¡SKI

Cena wywo∏awcza: 8 800 z∏ ~ 2 400 €

Cena wywo∏awcza: 16 500 z∏ ~ 4 600 €

(ur. 1943 Kielce) Plastikowy pieniàdz, 2007 olej/p∏ótno, 71 x 53 cm sygn. p.d.: ‘Olbinski’ Obie prace sà ilustracjami do kalendarza jubileuszowego tygodnika Wprost pt. „Wydarzenia, które zmieni∏y Polsk´ i Âwiat 1982 - 2007”. Prace prezentowane by∏y na wystawie zorganizowanej wspólnie przez tygodnik Wprost i galeri´ Desa Modern w styczniu 2008 r.

VII AUKCJA SZTUKI WSPÓ¸CZESNEJ 270 Jacek SROKA (ur. 1957 Kraków) Ostatnia taka próba, 2007 olej/p∏ótno, 46 x 60 cm sygn. i dat. l.d.: 'SROKA 2007' na odwrociu opis: 'OSTATNIA TAKA PRÓBA / JACEK SROKA / 19K25 / 2007'

Studiowa∏ na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie. W 1981 uzyska∏ dyplom w Pracowni Miedziorytu prof. M. Wejmana; malarstwo w pracowni prof. J. Âwiderskiego. W latach 1981-89 pracowa∏ jako asystent w macierzystej uczelni. Uprawia malarstwo, grafik´, rysunek. Laureat nagród i wyró˝nieƒ m.in. na Biennale Grafiki w Mulhouse (1984), Mi´dzynarodowej Wystawie Miniatury w Toronto (1986), Graphica Atlantica w Reykjaviku (1987), na Biennale Grafiki w Vaasa (1987), Grand Prix na Biennale Grafiki w Seulu (1988), Nagrody im. I. Trybowskiego na Mi´dzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie (1994). W 2001 zostaje laureatem Nagrody im. W. Wojtkiewicza przyznawanej przez krakowski okràg ZPAP za najciekawszà wystaw´ indywidualnà prezentowanà w Krakowie. Jako jeden z nielicznych artystów krakowskich, od lat 80. wspó∏tworzy obraz nurtu neoekspresjonistycznego w Polsce. Maluje w charakterystycznie uproszczony sposób, ostro definiujàc kolory i kszta∏ty, cz´sto przerysowujàc je w kierunku karykaturalnego traktowania postaci i sytuacji.

Ula PÑGOWSKA

Cena wywo∏awcza: 4 500 z∏ ~ 1 300 €

Cena wywo∏awcza: 3 300 z∏ ~ 960 €

271 Kruk, 2007 akryl, piasek/p∏ótno, 81 x 65 cm sygn. i dat. p.d.: UL*PA / 2007

273 Laura PAWELA 272 Katarzyna SZESZYCKA (1985 Goleniów) Bez tytu∏u olej/p∏ótno, 100 x 120 cm

(ur. 1977 Rybnik) It doesn't matter, 2005 akwarela/p∏ótno, 18 x 25 cm (praca), 40 x 48 cm (wraz z ramà) sygn. i dat. na odworciu na naklejce autorskiej

Studentka V roku na Wydziale Edukacji Artystycznej akademii Sztuk Pi´knych w Poznaniu w pracowni rysunku ad. Anny Tyczyƒskiej oraz w pracowni malarstwa prof. ASP Andrzeja LeÊnika. Wraz z Ewà Wawrow tworzy grup´ artystycznà „s∏aba grupa” skoncentrowanà g∏ównie na wideoarcie. Artystka wyjàtkowo potrafi budowaç nastrój, rozpoÊcieraç narracj´, wywo∏ywaç niepokój. Niepokój na styku ró˝nych kontekstów kulturowych, na granicy tradycji i nowoczesnoÊci, na granicy tego co rustykalne i industrialne, m´skie i ˝eƒskie. „Basen” otrzyma∏ Wyró˝nienie Honorowe nadane przez Fundacj´ im. Franciszki Eibisch, Warszawa 2007 r. Prace malarki znajdujà si´ w kolekcjach polskich zagranicznych.

W latach 1997-2000 odby∏a studia w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, które ukoƒczy∏a dyplomem licencjackim. Od 1999 roku studiowa∏a rzeêb´ w ASP we Wroc∏awiu. Dyplom w pracowni prof. Leona Podsiad∏ego obroni∏a w 2004 roku. Od 2006 roku prowadzi na tej uczelni Pracowni´ GoÊcinnà im. Eugeniusza Gepperta. Tworzy obrazy, instalacje, filmy wideo, gry, obiekty. W swych pracach i projektach Laura Pawela tworzy ikonografi´ wspó∏czesnego Êwiata poprzez wykorzystanie estetyki programów komputerowych czy wyÊwietlaczy telefonów komórkowych. Zazwyczaj osiàga w ten sposób podwójny efekt - z jednej strony ˝artu, z drugiej - utajnionej krytyki spo∏ecznej. Jej dotychczasowa twórczoÊç jest dzi´ki temu spójna, a jej rozwój logiczny, jednoczeÊnie udaje si´ artystce podejmowaç ró˝norodne problemy - od rzeczywistoÊci wirtualnej i miejsca zajmowanego w niej przez cz∏owieka, przez tematyk´ feministycznà i spo∏ecznà, po kwesti´ twórcy i jego uwik∏ania w sieç instytucjonalnà.

Cena wywo∏awcza: 2 400 z∏ ~ 670 €

Cena wywo∏awcza: 1 300 z∏ ~ 380 €

275 Maria KIESNER 274 Marta SIECIARZ (ur. 1975 Warszawa) Znaki 8, 2006 ("KoÊció∏ 250 m" róg Francuskiej i Obroƒców) olej/p∏ótno, 120 x 120 cm sygn., dat. i opisany na odwrocie

(ur. 1976 Warszawa) Stadion X-lecia, 2008 akryl/p∏ótno 80 x 100 cm sygn. dat. i opis na odwrociu: 'Stadion Xlecia / Maria Kiesner / 2008'

W 2004 otrzyma∏a dyplom z wyró˝nieniem na Wydziale Malarstwa Europejskiej Akademii Sztuk. Dyplom pod kierunkiem profesor Barbary Szubiƒskiej. W 2006 otrzyma∏a Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zajmuje si´ równie˝ scenografià i projektowaniem wn´trz, prowadzi autorskà pracowni´ witra˝u.

Ukoƒczy∏a Paƒstwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Gersona w Warszawie. W 1996r. ucz´szcza∏a do Europejskiej Akademii Sztuk. W latach 19972000 studiowa∏a malarstwo na Akademii Sztuk Pieknych w Warszawie (w latach 1998-2000 w GoÊcinnej Pracowni Leona Tarasewicza). Dyplom obroni∏a w 2002 roku w pracowni prof. Jaros∏awa Modzelewskiego. Aneks z plakatu w pracowni Mieczys∏awa Wasilewskiego. Prac´ teoretycznà napisa∏a pod kierunkiem Agnieszki Morawiƒskiej na temat prac "In edita" Andrzeja Wróblewskiego. Jej praca dyplomowa uzyska∏a nagrod´ Józefa Szajny i teatru Studio za poszukiwanie nowej formy wypowiedzi artystycznej. Zajmuje si´ pracà pedagogicznà, prowadzàc zaj´cia plastyczne dla m∏odzie˝y. Wraz z grupà innych m∏odych artystów wspó∏tworzy pracownie przy ul. 11 Listopada na warszawskiej Pradze.

Cena wywo∏awcza: 3 600 z∏ ~ 1 000 €

277 276 Basia BA¡DA

Jakub ADAMEK

(ur. 1980 Zielona Góra) Bez tytu∏u olej, collage/p∏ótno, 30 x 40 cm

(ur. 1975 Sosnowiec) Grecja 2007 - Obiekt 1, 2007 olej/p∏ótno, 35 x 35 cm sygn., dat. i opisany na odwrociu: '"Grecja 2007 - obiekt 1" 2007 r. / Jakub Adamek'

Rok czasu studiowa∏a na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. W 2006 skoƒczy∏a ASP w Poznaniu. Po studiach wróci∏a do rodzinnego miasta. PopularnoÊç zacz´∏a zdobywaç jeszcze w trakcie nauki. Krytycy dostrzegli jà na targach sztuki "Art Poznaƒ 2005". Potem posypa∏y si´ propozycje. Doczeka∏a si´ kilku indywidualnych wystaw, m.in. w krakowskiej galerii Zderzak. Obok uznanych ju˝ za klasyków polskich artystów reprezentowa∏a nasz kraj w 2005 w Berlinie na targach Art Forum. W 2006 jej prace obecne by∏y w zbiorowej wystawie na festiwalu m∏odej kultury i sztuki "Terra Polska" w Monachium. Od grudnia 2006 do lutego 2007 mo˝na by∏o oglàdaç obrazy Basi poÊród 60 najbardziej znanych polskich malarzy w warszawskiej Zach´cie na wystawie "Malarstwo polskie XXI w."

W latach 1990 - 1995 ucz´szcza∏ do Paƒstwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Dàbrowie Górniczej (kierunek - szk∏o artystyczne). Nauk´ kontynuowa∏ w katowickiej filii ASP w Krakowie, gdzie w 2001 uzyska∏ dyplom w pracowni projektowania graficznego (promotor: prof. Marian Oslizlo). Od 2004 jest asystentem w Katedrze Rysunku i Malarstwa ASP w Katowicach. Bra∏ udzia∏ w wielu wystawach zbiorowych m.in. finalistów konkursu „Obraz Roku 2002” (olej „Organista”) oraz „Obraz Roku 2003” (wyró˝nienie za obraz „Szko∏a”), „Novart” w Krakowie w 2002 r. (seria plakatów o tematyce spo∏ecznej) oraz „Zasiedzenie” w Galerii Arsena∏ w Poznaniu w 2004 r. W tym samym roku otrzyma∏ wyró˝nienie za obraz „WejÊcie do kopalni Wirek” na festiwalu malarstwa w Szczecinie.

279 Daniel KRYSTA 278 Barbara TYTKO (ur. 1980 Katowice) Homoarachnida 2, 2006 olej/p∏ótno, 180 x 180 cm sygn. i opisany na odwrocie

(ur. 1976 Cieszyn) PP67, 2008 technika mieszana/p∏ótno, 55 x 90 cm sygn. i opisany na odwrocie

W 2007 uzyska∏a dyplom z wyró˝nieniem w Pracowni Malarstwa prof. Jacka Ryka∏y na ASP w Katowicach. Prezentacjà dodatkowà by∏a grafika warsztatowa w technice wkl´s∏odruku wykonana w pracowni profesora Jana Szmatlocha. By∏a stypendystkà Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2006/2007 jest te˝ laureatkà programu „M∏oda Polska”(2008).

Dyplom z malarstwa obroni∏ w 2004 r. w pracowni prof. S. Kortyki ASP we Wroc∏awiu. Zaczyna∏ swojà artystycznà przygod´ z malarstwem od fascynacji obrazami P. Potworowskiego. DoÊç szybko porzuci∏ ten obszar inspiracji i ten rodzaj transponowania natury na wartoÊci malarskie. Uwa˝a jednak rzeczywistoÊç za punkt oparcia swego malarstwa. RzeczywistoÊç konkretna i niejednoznaczna zarazem. Wykorzystujàc jedynie jej fragmenty, najcz´Êciej brane wprost z najbli˝szego otoczenia, wskazuje nie tylko na ich niezauwa˝alnà niezwyk∏oÊç, ale chce równie˝ aby ich “tajemnicza energia wype∏nia∏a przestrzeƒ obrazów.” Membrany g∏oÊników (“Cisza lewa - Cisza prawa”) to ju˝ nie tylko zewn´trzne strony rzeczy; wàski pas czerni na “zamurowanym” p∏ótnie (“Schron”) to nie tylko abstrakcyjny znak organizujàcy p∏aszczyzn´ obrazu. Ostatnim z jego sukcesów jest I miejsce na 1 Mi´dzynarodowym Biennale Obrazu Quadro-Art oraz Grand Prix IV Ogólnopolskiego Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej - Trójmiasto 2007.

Cena wywo∏awcza: 2 200 z∏ ~ 640 €

100 101

Leonard SEMPOLI¡SKI (1913 Warszawa – 1988 Warszawa) Ruiny Nowego Miasta w Warszawie fotografia czarno-bia∏a brom/papier, 40 x 30 cm (arkusz), 37 x 28 cm (odbitka) sygn. na odwrociu: ‘L. Sempoliƒski’oraz piecz´ç autorska: ‘COPYRIGHT BY / LEONARD SEMPOLI¡SKI / Warszawa ul. Walecznych 2 m 9 / Nr ...’

Leonard SEMPOLI¡SKI (1913 Warszawa – 1988 Warszawa) Ulica Kamienne Schodki w Warszawie (?), 1939 (?) fotografia czarno-bia∏a brom/papier, 16,5 x 11,5 cm (w Êwietle passe-partout), 17,5 x 12,5 cm (odbitka) sygn. l.d.: ‘L.S.’ oraz na odwrociu: ‘L. Sempoliƒski’ na odwrociu opis: ‘39’ (?) oraz piecz´ç autorska: ‘COPYRIGHT BY / LEONARD SEMPOLI¡SKI / Warszawa ul. Walecznych 2 m 9 / Nr ...’

Cena wywo∏awcza: 1 100 z∏ ~ 320 €

301 Jan BU¸HAK (1876 Ostaczyn pod Nowogródkiem – 1950 Gi˝ycko) Teka: Architektura Wilna, przed 1939 40 fotogramów czarno-bia∏ych, brom/papier, tonowane sepià, wym. ok. 12 x 16 cm Taka fotogramów stanowiàca dokumentacje architektury Wilna zawierajàca zarówno widoki ogóle elewacji budowli, jak i detale architektoniczne na zewnàtrz i wewnàtrz budowli oraz ma∏à architektur´ (epitafia i nagrobki w koÊcio∏ach), fotogramy naklejone na tekturki sygn. p.d. t∏oczonà piecz´cià autorskà: ‘J. BU¸HAK’ Nestor polskiej fotografii. Od 1919 wyk∏ada∏ w Zak∏adzie Fotografii Artystycznej na Wydziale Sztuk Pi´knych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Filozof i teoretyk fotografii. Za∏o˝yciel Fotoklubu Wileƒskiego (1927), a tak˝e wspó∏za∏o˝yciel Fotoklubu Polskiego. By∏ przedstawicielem piktorializmu. Twórca estetyki bu∏hakowskiej. W jego fotografiach widoczne sà wp∏ywy grafiki i malarstwa. Wykona∏ fotograficznà dokumentacj´ architektury Wilna, Warszawy, Krakowa, Grodna, ZamoÊcia, Lublina, Kazimierza i innych miejscowoÊci. W lipcu 1944 , w czasie walk o Wilno p∏onie jego pracownia, a w niej 50 000 skatalogowanych negatywów. Niektóre z negatywów pochodzi∏y z lat 1910-1915. Po II wojnie Êwiatowej wraz z synem dokumentowa∏ zniszczenia wielu miast Polski. By∏ wspó∏za∏o˝ycielem powsta∏ego po wojnie Zwiàzku Polskich Artystów Fotografów. Jego legitymacja cz∏onkowska ZPAF mia∏a numer 1.

304 Leonard SEMPOLI¡SKI (1913 Warszawa – 1988 Warszawa) Grupa osób na rogu ulic, 1938 fotografia czarno-bia∏a brom/papier, 11,6 x 16,5 cm (w Êwietle passe-partout), sygn. i dat. na odwrociu: ‘1938 / L. Sempoliƒski’ na odwrociu piecz´ç autorska: ‘COPYRIGHT BY / LEONARD SEMPOLI¡SKI / Warszawa ul. Walecznych 2 m 9 / Nr ...’ Poczàtkowo fotografià zajmowa∏ si´ wy∏àcznie amatorsko. Oficjalnie zadebiutowa∏ w 1938 na wystawie „Pi´kno Wilna i Ziemi Wileƒskiej”. Po wojnie prowadzi∏ na warszawskiej Pradze sklep z akcesoriami fotograficznymi. W 1946 by∏ wspó∏za∏o˝ycielem PZAF (Polski Zwiàzek Artystów Fotografów), a w 1947 Polskiego Towarzystwa Fotograficznego. Autor dokumentacji wielu polskich miast i ich okolic. Realizator koncepcji Jana Bu∏haka dotyczàcych „fotografii ojczystej”. Zajmowa∏ si´ równie˝ fotografià reporta˝owà i eksperymentalnà. Wielokrotnie nagradzany w kraju i za granicà.

Tadeusz WA¡SKI

Marian MUSIA¸

(1894 Âroda Âlàska – 1959) Kraków, lata 40. XX w.(?) fotografia czarno-bia∏a, brom/papier, 22 x 18 cm na odwrocie piecz´ç autorska i piecz´ç Agencji Fotograficznej; opisana o∏ówkiem: Kraków

Dàb Bartek fotografia czarno-bia∏a, brom/papier, 38 x 45 cm (w Êwietle passe-partout); sygn. p.d.: ‘M. Musia∏’

Fotografià zainteresowa∏ si´ w 1922, ju˝ w 1923 zdoby∏ bràzowy medal na wystawie Âwiat∏ocieƒ w Poznaniu. Od 1926 cz∏onek Towarzystwa Mi∏oÊników Fotografii w Poznaniu, a od 1930 prezes Towarzystwa. Od 1947 cz∏onek PTF w Warszawie i Gdaƒsku, od 1949 ZPAF. Przed wojnà wspó∏tworzy∏ ˝ycie fotograficzne w Poznaniu. Jego fotografie – przede wszystkim krajobrazy – charakteryzuje tajemniczoÊç; prace dzi´ki zabiegom plastycznym jak zamglenia, sprawiajà wra˝enie odrealnionych i baÊniowych. Jeden z przedstawicieli piktorializmu. Uczestnik wielu krajowych i zagranicznych wystaw.

Cena wywo∏awcza: 1 200 z∏ ~ 350 €

308 Edward HARTWIG (1909 Moskwa - 2003 Warszawa) S∏oneczne igraszki, 1988 fotografia czarno-bia∏a/papier, 28 x 39 cm sygn. l.d.: 'E Hartwig' na odwrociu dat. i opis: 'S∏oneczne igraszki / Polska / 1988 r '; na odwrociu piecz´ç ZAIKS: 'PRAWO AUTORSKIE CHRONIONE PRZEZ / ZAIKS / [...] / AUTOR EDWARD HARTWIG / [...]'

Cena wywo∏awcza: 3 000 z∏ ~ 900 €

Otton SWOBODA Brama fotografia czarno-bia∏a, brom/papier, 29 x 22 cm fotogram naklejony na arkusz kartonowy, w p.d. na arkuszu stempel: ‘Fot. Otton Swoboda’ na odwrociu nalepka: 'Fot.: Otton Swoboda / Kraków'

Cena wywo∏awcza: 700 z∏ ~ 200 €

309 Zofia RYDET (1911-1997) Praca z cyklu „Zapis socjologiczny”, 1978-1991 fotografia czarno-bia∏a, brom/papier 17,5 x 21,7 cm na odwrociu piecz´ç autorska: ‘ZOFIA RYDET / E.F.I.A.P cz∏. Z.P.A.F / Wybrze˝e Wojska Polskiego 5 / 44-100 GLIWICE / POLSKA – POLAND’ na odwrociu napis: ‘6 / 31-23 / z cyklu’ Fotografià zainteresowa∏a si´ w latach 50. Od 1955 zwiàzana z Gliwickim Towarzystwem Fotograficznym. Inspirowa∏a si´ reporta˝em, makrofotografià, oraz pracami twórców nowoczesnych – m.in. Jerzego Lewczyƒskiego i Zdzis∏awa Beksiƒskiego. Autorka wielu cyklów (m.in. „Zapis socjologiczny”) i fotomonta˝y. Jej prace to przede wszystkim psychologiczne portrety mieszkaƒców polskiej wsi. Uczestniczka kilkuset wystaw i zdobywczyni kilkudziesi´ciu nagród.

310 Marek HOLZMAN (1919 - 1982 Warszawa) Portret Gustawa Holoubka fotografia czarno-bia∏a, brom/papier, 29,2 x 17,5 cm na odwrociu piecz´ç: ‘Fot. MAREK HOLZMAN / Warszawa, ul. Oboêna 7 / Prawa autorskie zastrze˝one’ oraz opis: ‘Gustaw Holoubek’ Polski fotograf - dokumentalista ˝ydowskiego pochodzenia. Pochowany na cmentarzu ˝ydowskim przy ulicy Okopowej w Warszawie (kwatera 8, rzàd 1). By∏ cz∏onkiem Zwiàzku Polskich Artystów Fotografików. Pracowa∏ jako portrecista miesi´cznika Polska. W 1966 roku zrealizowano film dokumentalny Twarze którego bohaterem by∏ m.in. Marek Holzman.

312 Pawe∏ PIERÂCI¡SKI (ur. 1938 Kielce) Wielki pagór, 1983 fotografia czarno-bia∏a, fotomonta˝, brom/papier, 27 x 22 cm (1 cz´Êç), 27 x 68 ca∏oÊç (w Êwietle passe-partout) sygn. na passe-partout p.d.: 'PierÊciƒski' napisy na passe-partout l.d.: '"Wielki pagór", fotomonta˝ 1983, 2/35'; nak∏ad: 2/35

311 Bogdan ¸OPIE¡SKI (ur. 1934 Warszawa) Portret Jana Lenicy, 1970 fotografia czarno-bia∏a, brom/papier, 27 x 21 (w Êwietle passe-partout) opisana u do∏u, na passe-partout: ‘JAN LENICA 1970 B. ¸opieƒski’ oraz na odwrociu odbitki Absolwent Szko∏y Filmowej w ¸odzi. Zadebiutowa∏ na poczàtku lat 60tych wystawà w Klubie Prasy w Warszawie i publikacjà reporta˝u w tygodniku „Âwiat”. Wspó∏pracowa∏ z miesi´cznikiem „Fotografia”. Jako fotoreporter pracowa∏ dla wydawnictwa Polonia i Polskiej Agencji „Interpress”. Od 1969 cz∏onek ZPAF. Uczestnik licznych wystaw zbiorowych m.in. World Press Photo (Haga), Habitat Exhibition (Vancouver). Jego prace znajdujà si´ w MN we Wroc∏awiu, BN w Warszawie, zbiorach ZPAF i kolekcjach prywatnych.

Cena wywo∏awcza: 1 000 z∏ ~ 300 €

Twórca Kieleckiej Szko∏y Krajobrazu, kierunku artystycznego preferujàcego szerokie i proste spojrzenie na krajobraz, analiz´ jego struktury utworzonej przez rolnika. Absolwent Politechniki Warszawskiej (1962), od 1964 roku w szeregach ZPAF. Debiut - na wystawie fotografii artystycznej w Cz´stochowie (1955). Inicjator, wspó∏organizator i kierownik Delegatury ZPAF w Kielcach (1975) oraz Za∏o˝yciel i twórca Okr´gu Âwi´tokrzyskiego ZPAF (1978). Po 50 latach pracy twórczej, PierÊciƒski zdecydowa∏ si´ w 2004 roku na spalenie 262 tysi´cy naÊwietlonych przez siebie negatywów w domowej kuchni w´glowej w reakcji na brak zainteresowania przej´ciem jego archiwum. Nie chcia∏, by po jego Êmierci negatywy trafi∏y na Êmietnik.

313 Micha∏ SOWI¡SKI (ur. 1934 Lwów) Akt, 1980 fotografia czarno-bia∏a, brom/papier sygn. na odwrociu: 'MICHA¸ SOWI¡SKI' na odwrociu piecz´ç autorska: 'MICHA¸ SOWI¡SKI' Od 1951 mieszka w Gliwicach. Fotografià zajmuje si´ od 1952. Od 1972 posiada tytu∏ Artiste FIAP (Fédération Internationale de l’Art Photographique), od 1978 jest cz∏onkiem ZPAF. W latach 1981 – 83 wyk∏adowca fotografii na Wydziale RiTV Uniwersytetu Âlàskiego. Wyk∏adowca na Wy˝szym Studium Fotografii przy MKiS. Jego zdj´cia znajdujà si´ w zbiorach: Muzeum Narodowego we Wroc∏awiu, Muzeum w Gliwicach, archiwum ZG ZPAF oraz kolekcjach prywatnych. Posiada indywidualnà stron´ w „Photograpers Encyklopedia International - 1839 to the present” (Genewa 1989). Autor szeregu autorskich kalendarzy, interesuje si´ reporta˝em i fotografià aktu.

Cena wywo∏awcza: 1 600 z∏ ~ 470 €

Józef ROBAKOWSKI (ur. 1939 r. Poznaƒ) Z cyklu „Foto-termogramy”, 1999 technika w∏asna, prze-fotografowany termogram, fotografia barwna/papier 38,3 x 49,4 cm (w Êwietle passe-partout) na odwrociu nalepka: 'z cyklu: / "Foto-termogramy" 1999 r. / J. Robakowski' Absolwent Wydzia∏u Sztuk Pi´knych UMK w Toruniu gdzie ukoƒczy∏ histori´ sztuki i muzealnictwo. Studiowa∏ równie˝ na Wydziale Operatorskim PWSFTViT w ¸odzi; w latach 1970-1981 by∏ tam wyk∏adowcà i kierownikiem Zak∏adu Fotografii i Reklamy Wizualnej; na uczelni´ powróci∏ w 1995. Wspó∏za∏o˝yciel takich grup jak: OKO, STKF P´tla, Zero-1, Kràg oraz Warsztatu Formy Filmowej. Autor licznych cykli fotograficznych, zapisów wideo, instalacji, obiektów i projektów konceptualnych.

316 Krzysztof ZAR¢BSKI (ur. 1939 Warszawa) Bez tytu∏u (z pijawkami lekarskimi), 2007 fotografia barwna, cyfrowa/papier fotograficzny, 58 x 50 cm Fotografowa∏: Leszek Fidusiewicz sygn. i dat na odwrociu oprawy: 'KRZYSZTOF ZAR¢BSKI "Bez tytu∏u (z pijawkami lekarskimi)" 2007 / K. Zar´bski / fotografowa∏: Leszek Fidusiewicz' nak∏ad: 1/1 (unikat)

Cena wywo∏awcza: 1 800 z∏ ~ 530 €

Zbigniew D¸UBAK (1921 Radomsko – 2005 Warszawa) Para fotografii – z cyklu „Asymetria”, 1986 2 fotografie czarno-bia∏e, brom/papier, 37 x 25,5 cm na odwrociu: 'Zbiegniew D¸UBAK / z cyklu ASYMETRIA 105A/I 1986 / 1986 / Zbig / 37A' oraz 'Zbigniew D¸UBAK / z cyklu ASYMETRIA 105A/ II 1986 / 1986 / 76 Zbig / 37B' Czo∏owy przedstawiciel polskiej fotografii awangardowej. Od 1948 r cz∏onek ZPAP i ZPAF; w latach 1979-1982 prezes Zwiàzku, a od 1973 cz∏onek honorowy. Jeden z za∏o˝ycieli Klubu M∏odych Artystów i Naukowców w Warszawie (1947). Uczestnik Wystawy Sztuki Nowoczesnej w Krakowie z 1948 r. Wspó∏pracowa∏ z szeregiem galerii w ca∏ym kraju. Jeden z za∏o˝ycieli Grupy 55. 1953-1972 redaktor naczelny miesi´cznika Fotografia. 1966-1975 Wyk∏adowca PWSFTViT oraz PWSSP (obecnie ASP) w ¸odzi. Autor licznych artyku∏ów i odczytów. Wielokrotnie nagradzany odznaczeniami, m.in. Nagrodà Ministra Kultury i Sztuki (1975), Nagrodà Paƒstwowà I Stopnia (1979).

Cena wywo∏awcza: 15 000 z∏ ~ 4 350 €

Zygmunt RYTKA (ur. 1947 Warszawa) Kontakt, 1993-2003 fotografia barwna/papier fotograficzny, 20,2 x 30 cm na odwrociu napisy autorskie: ‘ZYGMUNT RYTKA / „KONTAKT” 1993 - 2003 / comp. Color / Z. Rytka (+ odcisk palca wskazujàcego) / 30 x 20,2 cm’, nak∏ad: 1/1 (unikat)

Cena wywo∏awcza: 3 200 z∏ ~ 930 €

319 Edward HARTWIG (1909 Moskwa - 2003 Warszawa) Ruchome schody fotografia czarno-bia∏a, brom/papier, 20 x 28,5 cm (w Êwietle passe-partout) na odwrociu: stempel autorski i nalepka wystawowa z Kalkuty

317 Zygmunt RYTKA (ur. 1947 Warszawa) Zestaw czterech fotografii – dokumentacje dzia∏aƒ artystycznych 4 fotografie czarno-bia∏e, brom/papier 18 x 24 cm (ka˝da z fotografii) na odwrociu ka˝dej fotografii piecz´ç ZAIKS: 'PRAWA AUTORSKIE ZASTRZE˚ONE / CHRONIONE PRZEZ / ZAIKS / LES DROITS D'AUTEURS RESERVES / FOT. ZYGMUNT RYTKA / …' Dokumentalista polskiego ˝ycia artystycznego w latach 70. Od 1979 cz∏onek ZPAF. Od lat 80. zwiàzany z Êrodowiskiem ∏ódzkim. Jego fotografie osadzone sà w tradycji konceptualistycznej. Od 1983 zajmowa∏ si´ zarówno fotografià jak i filmem eksperymentalnym. Od koƒca lat 80. tworzy instalacje. Od poczàtku XXI wieku prezentuje instalacje b´dàce podsumowaniem jego dotychczasowych osiàgni´ç prze∏amujàc granice mi´dzy mediami. Jego prace znajdujà si´ z m. in. w zbiorach paƒstwowych: Muzeum Narodowe we Wroc∏awiu, Muzeum Sztuki w ¸odzi, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

Cena wywo∏awcza: 1 900 z∏ ~ 550 €

Krzysztof PRUSZKOWSKI

Jan WESELIK

(ur. 1943 Kazimierz Dolny) Le Cafe de Farafra, 1989/93 fotografia czarno-bia∏a, fotosynteza, brom/papier, 30 x 45cm sygn. i dat. p.d.: 'K. Pruszkowski 1989/93 ', opisana l.d.: Le Cafe de Farafra. Phtosyntesis'

(1923-2005) Akt fotografia czarno-bia∏a, brom/papier, 28 x 38,7 cm (w Êwietle passe-partout), 30 x 41 cm (fotografia) na odwrociu piecz´ç autorska: ‘JAN WESELIK / Warszawa / ul. W. Górskiego nr 3’

W latach 1960-65 studiowa∏ na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Dwa lata póêniej wyjecha∏ do Francji. Od lat 90. mieszka i pracuje w Pary˝u i Kazimierzu Dolnym. W 1977 powsta∏ pierwszy jego znany cykl o reporta˝owo-socjologicznym wyrazie, choç akcentowanych walorach fotogenicznych - Barierka. Od 1984 roku artysta realizuje w∏asnà ide´ artystycznà nazwanà fotosyntezà, polegajàcà na wielokrotnym nak∏adaniu i naÊwietlaniu zdj´ç bliskich sobie tematycznie i formalnie, której celem jest obraz syntetyczny. Ta metoda, ma swoje êród∏a zarówno w fotograficznych portretach z poczàtku XX w. Alvina Langdona Coburna i troch´ póêniejszych Laszlo Moholy-Nagy’a, jak i w koncepcji poszukiwania syntezy istniejàcej w malarstwie renesansowym (m.in. Leonardo da Vinci) i symbolicznym (Paul Gauguin).

323 321 Jan WESELIK (1923-2005) Ikar, 1967 fotografia czarno-bia∏a, brom/papier, 29,5 x 39,5 cm na odwrociu piecz´ç autorska: ‘JAN WESELIK / Artysta fotografik / cz∏onek ZPAF / ul. Spalska Nr 5 m. 8 / 02-943 Warszawa’ na odwrociu opisana: ‘(1967 r.) / „IKAR”’ Od 1954 by∏ cz∏onkiem Poznaƒskiego Towarzystwa Fotograficznego, a od 1961 ZPAF. W 1985 zosta∏ cz∏onkiem honorowym ZPAF. W 1964 zdoby∏ II nagrod´ w Krajowym Olimpijskim Konkursie Sztuki organizowanym przy okazji Igrzysk w Tokio. W 1998 Kapitu∏a Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców nada∏a Weselikowi tytu∏ cz∏onka honorowego „Zas∏u˝ony dla Fotografii Polskiej”. W 1963 otrzyma∏ tytu∏ AFIAP, a w 1972 EFIAP. Bra∏ udzia∏ w wystawach w kraju i za granicà, m. in. we Francji, Belgii, Niemczech, W∏oszech, Brazylii, Chile i in., otrzymujàc kilkanaÊcie medali, nagród i wyró˝nieƒ. Prace jego by∏y publikowane w wydawnictwach ksià˝kowych i albumowych. Znajdujà si´ równie˝ w zbiorach Muzeum Narodowego we Wroc∏awiu, archiwum ZGZPAF oraz kolekcjach prywatnych.

Kazimiera DYAKOWSKA (1909-1999) Akt fotografia czarno-bia∏a, brom/papier naklejony na tektur´, 39,5 x 38,3 cm sygn. na odwrociu: ‘Fot. Dyakowska Kazimiera / Prawa autorskie zastrze˝one’ na odwrociu piecz´ç Miejskiego Urz´du Kontroli Prasy na odwrociu opisy: ‘50/4 / 69-4 / 400’ Od 1959 cz∏onkini Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego. Zajmowa∏a si´ przede wszystkim fotografià aktu i portretem. Laureatka licznych nagród i wyró˝nieƒ zdobywanych podczas wystaw i konkursów.

Bronis∏aw SCHLABS

Edward HARTWIG

(ur. 1920 Poznaƒ) Fotogram, II 26, 1958 fotografia czarno-bia∏a, brom/papier fotograficzny, ingerencja zewn´trzna w negatyw, 29,7 x 39,7 cm opisana na odwrociu: 'II/26 / T7/34/58 / Zakupione przez [A[...]lk´]'

(1909 Moskwa - 2003 Warszawa) z cyklu Wierzby, II fotografia czarno-bia∏a, brom, solaryzacja (?)/ papier 28,3 x 30 cm sygn. p.d.: 'E. Hartwig' na odwrociu opisana: 'z cyklu "Wierzby"’ oraz piecz´ç ZAIKS: 'PRAWO AUTORSKIE CHRONIONE PRZEZ / ZAIKS / [...] / AUTOR EDWARD HARTWIG / [...]'

Cena wywo∏awcza: 2 800 z∏ ~ 820 €

Cena wywo∏awcza: 2 900 z∏ ~ 840 €

Bronis∏aw SCHLABS

Edward HARTWIG

(ur. 1920 Poznaƒ) Fotogram V 2, 1958 fotografia czarno-bia∏a, brom/papier fotograficzny, ingerencja zewn´trzna w negatyw, 29,7 x 39,7 cm opisana na odwrociu: 'V/2 / T5/25/58'

(1909 Moskwa - 2003 Warszawa) Twarz m´˝czyzny fotografia czarno-bia∏a, brom, solaryzacja (?)/papier, ingerencja w negatyw, 30 x 33 cm sygn. l.d.: 'E. Hartwig', na odwrociu piecz´ç autorska: 'EDWARD HARTWIG / artysta fotografik / Warszawa' oraz piecz´ç ZAIKS: 'PRAWO AUTORSKIE CHRONIONE PRZEZ / ZAIKS / [...] / AUTOR: EDWARD HARTWIG'

Fotograf, malarz, organizator licznych wystaw fotograficznych. Od 1953 cz∏onek Poznaƒskiego Towarzystwa Fotograficznego. Od 1962 cz∏onek ZPAF, a od 1963 ZPAP. W latach 50-tych jego prace fotograficzne utrzymane by∏y w konwencji realizmu socjalistycznego. Od 1956 zainteresowany abstrakcjà. Jego fotografia zbli˝a si´ do technik graficznych. W 1958 Jako jedyny Polak bra∏ udzia∏ w wystawie Subjective fotografie w Essen. Tak˝e w 1958 wraz ze Zdzis∏awem Beksiƒskim i Jerzym Lewczyƒskim stworzy∏ nieformalnà grup´, która w 1959 zaprezentowa∏a g∏oÊnà wystaw´ okreÊlonà przez krytyka Alfreda Ligockiego mianem Antyfotografia. W latach 1962-1974 nastàpi∏a przerwa w twórczoÊci. Pod koniec lat 80-tych powróci∏ do dzia∏alnoÊci artystycznej pracujàc nad w∏asnà technikà b´dàcà syntezà fotografii i malarstwa.

Marian SZULC

Ryszard WAÂKO

(1922-1996) Sieci fotografia czarno-bia∏a, brom/papier, 31,5 x 39,8 cm sygn. na odwrociu: 'M. Szulc' Zwiàzany z dzia∏alnoÊcià Klubu 6x6 w Warszawie.

(ur. 1948 Nysa) Portret poci´ty, 1971-2006 fotografia czarno-bia∏a, fotomonta˝, prze-fotografowanie na fotografi´ barwnà/papier, 67 x 90 cm na odwrociu opisana: 'R. WaÊko "Portret Poci´ty", 1971-2006 nak∏ad 3 egz. nr 1/3', nak∏ad: 1/3

Absolwent Wydzia∏u Operatorskiego PWSFTViT w ¸odzi. W latach 70-tych cz∏onek Warsztat Formy Filmowej. Do 1983 wyk∏adowca na Filmówce. W czasie stanu wojennego dzia∏a∏ w niezale˝nym ruchu artystycznym. Tworzy fotografie, instalacje, wideoinstalacje i wideoperformances. W jego twórczoÊci istotne znaczenie odgrywa transmedialnoÊç i konceptualizm. Inicjator wielu projektów artystycznych. Prowadzi∏ w Nowym Jorku centrum sztuki „PS1 Museum”. Wyk∏adowca na wielu uczelniach zagranicznych. Wielokrotny stypendysta, m.in. DAAD w Berlinie, Fundacji ArtOmi w USA. W latach 1997-1999 przewodniczàcy International Artists Association w Kolonii. Jest jednym z inicjatorów mi´dzynarodowej wystawy „¸ódê Biennale”.

Bogdan ¸OPIE¡SKI

Ryszard WAÂKO

(ur. 1934 Warszawa) OÊrodek Badawczo – Rozwojowy Informatyki, negatyw: 1976, powi´kszenie: 2005 fotografia czarno-bia∏a, brom/papier 49 x 60 cm (arkusz), 45 x 47,5 cm (odbitka) opisana na odwrociu: ‘OÊrodek Badawczo-Rozwojowy Informatyki ul. ˚elazna Warszawa 1976 / Trybuna Ludu odmówi∏a publikacji tego zdj´cia BOGDAN ¸OPIE¡SKI 3/25 W zbiorach Biblioteki Narodowej’, nak∏ad: 3/25

(ur. 1947 Nysa) Zaprzeczenie / Negation, 1973-2006 fotografia czarno-bia∏a, fotomonta˝, prze-fotografowanie na fotografi´ barwnà/papier, 50 x 84,5 cm opisana odwrociu: 'R. WaÊko "Zaprzeczenie/Negation" / 1973-2006 nak∏ad 1/3 3 egz.', nak∏ad: 1/3

Absolwent Szko∏y Filmowej w ¸odzi. Zadebiutowa∏ na poczàtku lat 60-tych wystawà w Klubie Prasy w Warszawie i publikacjà reporta˝u w tygodniku „Âwiat”. Wspó∏pracowa∏ z miesi´cznikiem „Fotografia”. Jako fotoreporter pracowa∏ dla wydawnictwa Polonia i Polskiej Agencji „Interpress”. Od 1969 cz∏onek ZPAF. Uczestnik licznych wystaw zbiorowych m.in. World Press Photo (Haga), Habitat Exhibition (Vancouver). Jego prace znajdujà si´ w MN we Wroc∏awiu, BN w Warszawie, zbiorach ZPAF i kolekcjach prywatnych.

Harry WEINBERG

Agnieszka BARTAK-LISIKIEWICZ

Ch∏opcy na fontannie fotografia czarno-bia∏a/papier fotograficzny, wydruk wspó∏czesny ze starego negatywu (lata 70.?), 26,4 x 18,5 cm (w Êwietle passe-partout) na odwrociu nalepka autorska: ‘HARRY WEINBERG / FOTOGRAFIK / ...’, nak∏ad: 1/1

(ur. 1981 Radom) Pami´ç I, 2008 technika mieszana, z u˝yciem emulsji Êwiat∏oczu∏ej/p∏ótno, 55 x 120 cm sygn. i opis na odwrociu: ' Pami´ç I, 2008 A. BARTAK-LISIKIEWICZ '

Od 1973 cz∏onek ZPAF. Uczestnik wielu wystaw fotograficznych, szczególnie w latach 70. Laureat konkursu fotografii prasowej w 1968 za fotoreporta˝ „Przyjedê Mamo na przysi´g´”. Instruktor fotografii, fotoreporter w magazynie „Polska” (w duecie autorskim Czudowski & Weinberg)

Absolwentka Wydzia∏u Malarstwa ASP w Krakowie.

Cena wywo∏awcza: 1 800 z∏ ~ 520 €

335 Andrzej DUDEK-DURER (ur. 1471 r.) Sztuka butów w N.Y.C, 1990 Z cyklu „Andrzej Dudek-Dürer jako ˝ywa rzeêba” fotografia barwna, druk cyfrowy/p∏ótno, 100 x 70 cm numerowana, sygn. i dat. na odwrociu cienkopisem: ‘AD 3/4/90’, nak∏ad: 3/4 Performer, artysta sztuki mediów, kompozytor i muzyk. Mieszka i pracuje we Wroc∏awiu. Jego pseudonim pochodzi od Albrechta Dürera – Dudek wierzy, i˝ jest jego inkarnacjà. Zajmuje si´ tak˝e instalacjà, wideo, grafikà, malarstwem, fotografià, rzeêbà, environmentem, budowà instrumentów metafizycznych, dzia∏alnoÊcià metafizyczno-telepatycznà, antypoezjà oraz innymi formami realizacji i wypowiedzi. Od 1969 roku realizuje life performance Sztuka Butów - Sztuka Spodni – Sztuka Andrzeja DUDKA - DÜRERA /˝ywa rzeêba/ w Miejscach w Których si´ Pojawia. “...Sztuka jest dla mnie SPOSOBEM, MO˚LIWOÂCIÑ NA ˚YCIE..., SZCZEGÓLNÑ MO˚LIWOÂCIÑ SAMOREALIZACJI..., KOMUNIKACJI I KOOPERACJI..., MOJE ˚YCIE JEST SZTUKÑ...”

333 Jan WESELIK

Cena wywo∏awcza: 3 500 z∏ ~ 1 000 €

(1923-2005) Droga fotografia czarno-bia∏a, brom/papier 38 x 30 cm opisana na odwrociu: 'JAN WESELIK (GRUPA "OBIEKTYW-59") / WARSZAWA / UL. W. GÓRSKIEGO NR 3 M 1A / POLSKA - POLAND / TITLE: "DROGA" / "A ROAD" / NR: 3 / 263/3 '; na odwrociu piecz´ç: ' EASTERN CAPE / INTERNATIONAL SALON / OF PHOTOGRAPHY / 10 / 24 / 12'

RZEèBA I RZEMIOS¸O ARTYSTYCZNE

VII AUKCJA SZTUKI WSPÓ¸CZESNEJ 401

Antoni STARCZEWSKI

Andrzej RAJCH

(1924-2000) Gobelin len, wym.: 175 x 175 cm

(ur. 1948) Gracje A 41 gobelin, we∏na, len, 230 x 178 cm na odwrociu naszywka z opisem: 'Autor: Andrzej Rajch / 92-110 ¸ódê, ul H.Sawickiej 24, Polska / Tytu∏ pracy: "Gracje A 41" / Technika: gobelin, surowiec: we∏na, len, wymiary: 230 x 178 cm'

Studiowa∏ w PWSSP w ¸odzi. Dyplom otrzyma∏ w 1951 r. Uprawia∏ grafik´ artystycznà, tkanin´ artystycznà, ceramik´ i malarstwo. Cz∏onek Komitetu Organizacyjnego Mi´dzynarodowego OÊrodka Ceramiki w Rzymie. Mia∏ 10 wystaw indywidualnych w ró˝nych dziedzinach twórczoÊci. Otrzyma∏ srebrny medal na Mi´dzynarodowej Wystawie Ceramiki Artystycznej w Pradze, z∏oty medal "Targa d`Oro" w mi´dzynarodowym konkursie ceramicznym w Perugii, z∏oty medal w Faenzy, z∏oty medal na III Mi´dzynarodowym Biennale Grafiki we Florencji, Grand Prix na VIII Mi´dzynarodowym Biennale Grafiki w Tokio. Uczy∏ w PWSSP w ¸odzi.

Cena wywo∏awcza: 16 000 z∏ ~ 4 650 €

Jest absolwentem PWSSP w ¸odzi. Od 1973 pracuje w macierzystej uczelni, obecnie jest kierownikiem Katedry Projektowania Tkaniny. Zajmuje si´ tkaninà artystycznà i grafikà.

Cena wywo∏awcza: 21 000 z∏ ~ 6 000 €

Jolanta RUDZKA-HABISIAK (ur. 1958) Z cyklu „Ogrody”, 2005 technika w∏asna, papier, 76 x 96 cm Studiowa∏a w PWSSP im. W∏. Strzemiƒskiego w ¸odzi (obecnie ASP im. W∏. Strzemiƒskiego). Dyplom uzyska∏a w Pracowni Tkaniny Unikatowej w 1985 roku (medal za prac´ dyplomowà „Macierzyƒstwo”). Obecnie jest profesorem w Pracowni Dywanu i Gobelinu w macierzystej uczelni. Wzi´∏a udzia∏ w ponad 100 wystawach zbiorowych - polskich i mi´dzynarodowych oraz kilku indywidualnych. Zajmuje si´ tkaninà artystycznà, projektowaniem dywanów, instalacjà, obiektami wykorzystujàc do tego celu ró˝norodne materia∏y, w du˝ej mierze skór´, którà tnie na wàskie paski, farbuje, a nast´pnie misternie wplata w pod∏o˝e z lnianej siatki. Tworzy kompozycje przestrzenne, reliefy i miniatury. Jej twórczoÊç jest bardziej znana poza granicami kraju ni˝ w Polsce, a dzie∏a znajdujà si´ w wielu prywatnych kolekcjach, przede wszystkim amerykaƒskich.

405 Joanna WISZNIEWSKA-DOMA¡SKA (ur. 1946 ¸ódê) Walizka – Wieczór poetycki, 1999 technika w∏asna, obiekt, walizka, papier, 50 x 65 x 39 cm Dyplom PWSSP w ¸odzi (obecnie ASP im. W∏. Strzemiƒskiego) uzyska∏a w 1972, w pracowni prof. S. Fija∏kowskiego. Zajmuje si´ rysunkiem, grafikà, sztukà papieru i teatrem plastycznym. Bibl.: Joanna Wiszniewska-Domaƒska: rysunek, grafika, obiekty, [Katalog wystawy], ¸ódê, New York 1999, s. 34.

403 Helena GA¸KOWSKA (1911-1992) Pory roku kilim, we∏na, len, technika grzebyczkowa; 126 x 209 cm Opis na odwrociu na metryczce: 'Tytu∏: / "Pory roku" / w∏asnor´czny podpis autora: / Helena Ga∏kowska' oraz lakowa piecz´ç autorska: Projekt i wykonanie Heleny Ga∏kowskiej Tkanina utrzymana w stylistyce lat 60. uderza jaskrawoÊcià barw. Tonacja od oliwkowej zieleni poprzez b∏´kity, fiolety i cytrynowe ˝ó∏cienie. Postacie umieszczone w rytmicznej kompozycji utworzonej z pionowych wielobarwnych linii. Wiosna s∏uchajàca ptaków, Lato z nar´czem kwiatów, Jesieƒ z owocami a Zima z chrustem.

VII AUKCJA SZTUKI WSPÓ¸CZESNEJ 406 Stanis∏aw ZAGAJEWSKI (1927 - 2008 W∏oc∏awek) Maszkaron glina wypalana, 43 x 37 x 16 cm Wybitny artysta-samouk. Data i miejsce jego urodzin sà nieznane. Zosta∏ znaleziony zimà 1929 na stopniach koÊcio∏a Êw. Barbary w Warszawie. Znalezionemu dziecku przypisano imi´ i nazwisko i wpisano fikcyjnà dat´ i miejsce urodzenia (Warszawa, 27 wrzeÊnia 1927). Dzieciƒstwo sp´dzi∏ w zakonnych zak∏adach opiekuƒczych w Ciechocinku i Grabiu pod Toruniem. Zarabia∏ na ˝ycie wykonujàc wiele ró˝nych zawodów: kucharza, ogrodnika, introligatora, krawca, by∏ tak˝e stró˝em nocnym i konwojentem. Wykonywa∏ te˝ sztukaterie na warszawskiej Starówce, pracowa∏ przy budowie MDM-u w Warszawie i Trasie W-Z. Rzeêbienie w glinie by∏o od najm∏odszych lat jego wielkà pasjà i nami´tnoÊcià. Jego zdolnoÊci zosta∏y odkryte doÊç wczeÊnie, jednak do Êredniej szko∏y plastycznej nie móg∏ zostaç przyj´ty, gdy˝ nie ukoƒczy∏ szko∏y podstawowej, a do szko∏y budowlanej - z powodu zbyt wàt∏ego zdrowia. Sztuki wypalania glinianych form nauczono go w "Cepelii" dla której robi∏ gliniane ptaszki. Dzi´ki osobistym staranaiom prof. A. Jackowskiego z Instytutu Sztuki PAN, otrzyma∏ we W∏oc∏awku niewielki domek, gdzie ˝y∏ i pracowa∏ do koƒca ˝ycia. Najpe∏niejszy zbiór (sta∏a ekspozycja - ponad 120 rzeêb; w tym kilka o∏tarzy) jest w∏asnoÊcià Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyƒskiej we W∏oc∏awku. Rzeêby Zagajewskiego majà tak˝e w swojej kolekcji m.in. Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Muzeum Âlàskie w Katowicach, Muzeum Etnograficzne w Toruniu i Collection de l'Art Brut w Lozannie. Jego prace sà pokazywane na wszystkich wa˝nych wystawach twórców z kr´gu tzw. Art Brut.

407 W∏adys∏aw HASIOR (1928 Nowy Sàcz – 1999 Kraków) Kapliczka, 1991 technika w∏asna, assamblage, 85 x 45 x 11 cm na odwrocie dedykacja autorska i data ‘1991’ oraz sygn.: ‘Hasior W∏.’ Studiowa∏ na Wydziale Rzeêby warszawskiej ASP. W latach 1957-68 pracowa∏ jako nauczyciel w Szkole Kenara w Zakopanem. W latach 1970-71 pracowa∏ jako scenograf w Teatrze Polskim we Wroc∏awiu i pedagog tamtejszej PWSSP. W 1961 roku zosta∏ cz∏onkiem mi´dzynarodowej grupy artystów i pisarzy Phases skupionej wokó∏ pisma o tej samej nazwie. Znany przede wszystkim jako twórca monumentalnych rzeêb i ∏àczonych wraz z ich realizacjà akcji efemerycznych – S∏oneczny rydwan, P∏omienne ptaki, Ogniste ptaki, P∏onàce sztandary. Równolegle ze “Sztandarami” i realizacjami monumentalnymi tworzy∏ kameralne rzeêby. W latach 80. i 90. tworzy∏ “Portrety” w technice assemblage`u i collage`u. Asambla˝e tworzy∏ od 1957 r. Prze∏omowà rol´ w upowszechnieniu jego sztuki poza granicami Polski mia∏a indywidualna wystawa w Moderna Musset w Sztokholmie w 1968. Bra∏ udzia∏ w Biennale w Sao Paulo w 1965 i 1971, w Biennale w Wenecji w 1970, w Festiwalu w Edynburgu w 1972 i innych presti˝owych przeglàdach mi´dzynarodowych. Mieszka∏ i tworzy∏ w Zakopanem, gdzie od 1985 dzia∏a autorska galeria jego prac - dziÊ oddzia∏ Muzeum Tatrzaƒskiego. W 2005 roku Muzeum Narodowe w Warszawie zorganizowa∏o wielkà, monograficznà wystaw´ artysty.

Artysta nieokreÊlony Akordeonista rzeêba ceramiczna, 23,7 x 17,5 x 17,5 cm sygn. i dat na plecach: 'LS/79' na spodzie opisana: '[...]ZIK[...]TAS'

Cena wywo∏awcza: 8 000 z∏ ~ 2 320 €

410 Edward ¸AGOWSKI (ur. 1943) Postaç, 1993 bràz na marmurowej podstawie, 15,5 x 7 x 2,5 cm (wymiar bez podstawy) 18 x 6,5 x 5 cm (wymiar z podstawà) sygn. na podstawie: '¸AGOWSKI'

408 Igor MITORAJ (ur. 1944 Oederan, Niemcy) Tors m´ski bràz na marmurowej podstawie, 11,5 x 6,3 x 2 cm (wymiary bez podstawy) sygn. u do∏u: MITORAJ Mitoraj wyjecha∏ z Polski do Pary˝a w 1968, od razu po studiach w ASP w Krakowie, gdzie studiowa∏ malarstwo u T. Kantora. Zaczyna∏ tam jako malarz i grafik. Rok póêniej zajà∏ si´ rzeêbà. Jego pierwsze bràzy zrobi∏y tak du˝e wra˝enie w Pary˝u, ˝e otrzyma∏ propozycj´ przygotowania wystawy dla opartej o kapita∏ paƒstwowy galerii ArtCurial w Pary˝u, prowadzonej przez bratanka ówczesnego Prezydenta Francji Mitteranda. By przygotowaç prace do tej wystawy, Mitoraj wyjecha∏ na rok do centrum artystycznych odlewni pracujàcych w bràzie oraz kamieniarzy pracujàcych w marmurze w Pietrasanta, we W∏oszech. Tam powsta∏y pierwsze bràzy Mitoraja, oraz pierwsze monumentalne rzeêby z bia∏ego marmuru z pobliskiej Carrary. Wystawa w ArtCurial w 1977 roku by∏a wielkim sukcesem artystycznym i finansowym. Od tego czasu rzeêby i rysunki Igora Mitoraja pokazano na 120 wystawach indywidualnych na ca∏ym Êwiecie. Jego rzeêby, cz´sto gigantycznej wielkoÊci, stojà w reprezentacyjnych punktach wielu miast - m.in. w Pary˝u na La Défense oraz w Rzymie, Mediolanie, Lozannie, Londynie, Krakowie, Scheveningen ko∏o Hagi, w USA i Japonii. Artysta dzieli swój czas pomi´dzy Pary˝em i Pietrasanta, gdzie od 1983 roku ma swojà pracowni´. Odwo∏ujàc si´, nawet dos∏ownie (niekiedy ju˝ w tytule rzeêby: Ikar, Tyndareus, Centauro, Eros, Mars, Gorgona, Paesaggio Ithaka), do mitologii lub historii Grecji i Rzymu, niejako "cytuje" pi´kno i idealne proporcje rzeêb klasycznych, jednoczeÊnie uzmys∏awiajàc odbiorcy ich ludzkà natur´ i niedoskona∏oÊç poprzez umyÊlne sp´kania i uszkodzenia powierzchni posàgów, a nawet powalenie ich na ziemi´.

Cena wywo∏awcza: 5 000 z∏ ~ 1 449 €

Bronis∏aw CHROMY

Tadeusz SZPUNAR

(ur. 1925 Leƒcze k. Lanckorony) Âlimak rzeêba, bràz amonit, 13 x 20,5 x 9,5 cm sygn. na spodzie: ' B. CHROMY '

(ur. 1929 Sonin k. ¸aƒcuta) Popiersie, 1960 rzeêba, drewno polichromowane 44 x 28 x 10 (bez podstawy) sygn. i dat. na plecach: ' TS '60 '

Rzeêbiarz, medalier, rysownik, malarz, profesor ASP w Krakowie, od 1994 r. cz∏onek Polskiej Akademii Umiej´tnoÊci, uczeƒ Xawerego Dunikowskiego. Po ukoƒczeniu Liceum Sztuk Pi´knych rozpoczà∏ studia na krakowskiej ASP. Dyplom uzyska∏ w 1956 roku. Tworzy urzekajàce, kameralne rzeêby ∏àczàc w jednà, fantastycznà form´ bràz i kamieƒ. Jego inspiracjà jest zawsze natura ze swojà niezwyk∏à pomys∏owoÊcià kszta∏tów i kolorów. Jest równie˝ autorem licznych realizacji monumentalnych, pomników: Pieta OÊwi´cimska (1963), rzeêba Smoka Wawelskiego (1969), Pomnik Piwnicy pod Baranami (2000).

Studiowa∏ w pracowni X. Dunikowskiego na Wydziale Rzeêby ASP w Krakowie (lata 1950-1956). Debiutowa∏ na wystawie “Xawery Dunikowski i jego uczniowie” (Warszawa 1955), od tej pory wzià∏ udzia∏ w kilkudziesi´ciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicà. Realizuje rzeêby zwiàzane z architekturà, od 1960 g∏ównie sakralnà. Bra∏ udzia∏ w konkursach na projekty rzeêb pomnikowych, w których zdoby∏ liczne nagrody i wyró˝nienia. Jego prace znajdujà si´ w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie i w Warszawie oraz w zbiorach prywatnych. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Bronis∏aw CHROMY

Tadeusz SZPUNAR

(ur. 1925 Leƒcze k. Lanckorony) Cietrzew rzeêba, bràz 28,5 x 19 x 36 cm

(ur. 1929 Sonin k. ¸aƒcuta) Tors, 1967 rzeêba, drewno, 78,5 x 9,5 x 7 cm (bez podstawy) sygn. dat. i opis na spodzie podstawy: ' T. SZPUNAR / Tors - 1967 ', rzeêba drewniana na metalowej podstawie, wymar z podstawà: 85,5 x 18,5 x 20 cm

Cena wywo∏awcza: 2 600 z∏ ~ 760 €

Cena wywo∏awcza: 2 400 z∏ ~ 700 €

415 Fotel obrotowy czarny z wysokim oparciem, tapicerowane pod∏okietniki z metalowymi çwiekami. Lata 30-40. XX w. skóra, metal chromowany wys. 97 cm, szer. 71 cm, g∏. 85 cm

416 Peter GHYCZY (ur. 1940 Budapeszt, W´gry) Krzes∏o ogrodowe – Jajo, projekt: 1968 plastik, tkanina, metalowe zatrzaski Designer, projektant mebli. Po rewolucji 1956 na W´grzech, uciek∏ do Zachodnich Niemiec gdzie studiowa∏ architektur´ na Uniwersytecie w Aachen. Pracowa∏ dla Reutera w Lemförde kierujàc dzia∏em design-u. Prezentowany fotel-jajo zaprojektowany w 1968, sta∏ si´ sztandarowym przyk∏adem u˝ycia plastiku w projektowaniu przemys∏owym. W 1972 za∏o˝y∏ w∏asnà firm´.

Cena wywo∏awcza: 2 800 z∏ ~ 810 €

AUKCJA VII Dzie∏a Sztuki i Antyki 19 maja, 2008 godz. 19 Oferta aukcyjna Przedmiotem aukcji sà dzie∏a sztuki lub inne obiekty kolekcjonerskie oddane do sprzeda˝y komisowej przez W∏aÊcicieli lub stanowiàce w∏asnoÊç DESA UNICUM Sp. z o.o. Dom Aukcyjny podejmuje si´ sprzeda˝y, w imieniu W∏aÊciciela, obiektów b´dàcych rzeczywistà w∏asnoÊcià Sprzedajàcego nie obj´tych post´powaniem sàdowym i skarbowym, wolnych od zaj´cia i zastawu oraz jakichkolwiek praw osób trzecich. Dom Aukcyjny zapewnia fachowà wycen´, rzetelny opis katalogowy powierzonego do sprzeda˝y przedmiotu, a tak˝e pokrywa koszty jego ubezpieczenia. Aukcjoner ma prawo do dowolnego rozdzielania lub ∏àczenia obiektów oraz do ich wycofania z licytacji bez podania przyczyn. Opisy zawarte w katalogu aukcji mogà byç uzupe∏nione lub zmienione przez Aukcjonera lub osob´ przez niego wskazanà przed rozpocz´ciem licytacji. Organizator nie ponosi odpowiedzialnoÊci za wady fizyczne i prawne kupionych przedmiotów. Wszelkie mo˝liwe reklamacje b´dà rozpatrywane zgodnie z przepisami prawa polskiego. Organizator zapewnia, ˝e opisy katalogowe przedmiotów wystawionych na aukcji wykonane zosta∏y w najlepszej wierze z wykorzystaniem doÊwiadczenia i wiedzy fachowej pracowników Domu Aukcyjnego oraz wspó∏pracujàcych z Domem Aukcyjnym ekspertów. Cena wywo∏awcza Cena zamieszczona w katalogu pod opisem jest cenà wywo∏awczà i jest zarazem cenà minimalnà, poni˝ej której Dom Aukcyjny nie mo˝e sprzedaç obiektu. Dom Aukcyjny nie stosuje cen rezerwowych co oznacza, ˝e ka˝da transakcja zawarta za cen´ wywo∏awczà lub powy˝ej jest transakcjà ostatecznà. Opata aukcyjna i podatek VAT Do kwoty wylicytowanej Dom Aukcyjny dolicza op∏at´ aukcyjnà w wysokoÊci 10% kwoty wylicytowanej. Kwota wylicytowana wraz z op∏atà aukcyjnà zawiera podatek od towarów i us∏ug VAT. Dom Aukcyjny wystawia faktury VAT; mar˝a. Wadium Dom Aukcyjny pobiera wadium w wysokoÊci 500 z od uczestników aukcji oraz 10% wartoÊci cen wywo∏awczych obiektów, które zosta∏y zg∏oszone do licytacji telefonicznych oraz w imieniu klienta. Osobisty udzia∏ w aukcji W aukcji mogà braç udzia∏ osoby wczeÊniej zarejestrowane posiadajàce numery aukcyjne. Numery aukcyjne mo˝na otrzymaç przy stanowisku rejestracyjnym po wype∏nieniu formularza udzia∏u w aukcji. Pracownik dokonujàcy rejestracji ma prawo poprosiç o dokument potwierdzajàcy to˝samoÊç osoby rejestrowanej. Po licytacji nale˝y zwróciç numer aukcyjny, a w przypadku zakupu odebraç potwierdzenie zawartych transakcji. Licytacje telefoniczne: Kupujàcy, którzy chcà licytowaç przez telefon, proszeni sà o przesy∏anie zleceƒ najpóêniej na jeden dzieƒ przed dniem aukcji. Formularz zlecenia dost´pny jest w katalogu (na ostatnich stronach), w siedzibie Domu Aukcyjnego oraz na stronie internetowej www.desa.pl/zlecenie . Formularz nale˝y przes∏aç faksem na numer (+48 22) 584 95 26, lub zostawiç osobiÊcie w siedzibie Domu Aukcyjnego. Z tytu∏u licytacji telefonicznych Dom Aukcyjny nie pobiera ˝adnych dodatkowych op∏at. Do kwoty wylicytowanej doliczana jest op∏ata aukcyjna w wysokoÊci 10%. Je˝eli klient nie za˝yczy sobie inaczej, rachunek za zawarte transakcje zostanie przes∏any na adres podany na formularzu. Licytacje w imieniu klienta: Dom Aukcyjny mo˝e reprezentowaç kupujàcego na podstawie „zlecenia licytacji w imieniu klienta”. Formularz zlecenia dost´pny jest w katalogu (na ostatnich stronach), w siedzibie Domu Aukcyjnego oraz na stronie internetowej www.desa.pl/zlecenie. W przypadku zlecenia licytacji w imieniu klienta Dom Aukcyjny stara si´ zakupiç obiekt w mo˝liwie najni˝szej cenie. Formularz nale˝y przes∏aç faksem na numer (+48 22) 584 95 26, lub zostawiç osobiÊcie w siedzibie Domu Aukcyjnego. Z tytu∏u licytacji telefonicznych Dom Aukcyjny nie pobiera ˝adnych dodatkowych op∏at. Do kwoty wylicytowanej doliczana jest op∏ata aukcyjna w wysokoÊci 10%.

Przebieg Aukcji: O wysokoÊci postàpienia decyduje aukcjoner, zwyczajowo nie sà one jednak wy˝sze ni˝ 10%. Zakoƒczenie licytacji nast´puje w momencie uderzenia m∏otkiem przez Aukcjonera i jest równoznaczne z zawarciem umowy. Dom Aukcyjny zastrzega sobie prawo do licytowania jedynie wczeÊniej zg∏oszonych przez uczestników aukcji obiektów. W sytuacji takiej numery obiektów sà przed aukcjà zg∏aszane do aukcjonera. Aukcja jest prowadzona w j´zyku polskim, jednak na ˝yczenie klientów niektóre spoÊród licytacji mogà byç równolegle prowadzone w j´zyku angielskim i niemieckim. ProÊby takie powinny byç sk∏adane najpóêniej na godzin´ przed aukcjà wraz z informacjà, których obiektów dotyczà Licytacja odbywa si´ w tempie 60 -100 obiektów na godzin´

REGULAMIN AUKCJI

Transakcje warunkowe: Dom Aukcyjny dopuszcza zawieranie na aukcji transakcji warunkowej. Zdarza si´ tak w momencie braku zainteresowania klientów obiektem. Aukcjoner ma wówczas mo˝liwoÊç zaproponowania obiektu po obni˝onej cenie (zwyczajowo nie wi´cej ni 25%). W przypadku zainteresowania kupujàcych obiektem poni˝ej ceny wywo∏awczej zawierana jest transakcja warunkowa. Dom Aukcyjny zobowiàzuje si´ w imieniu nabywcy negocjowaç z w∏aÊcicielem obiektu mo˝liwoÊç obni˝enia ceny do kwoty wylicytowanej. Zawarcie transakcji warunkowej jest traktowane przez Dom Aukcyjny jako wià˝àca oferta nabycia po cenie wylicytowanej (w przypadku akceptacji ceny przez w∏aÊciciela). Je˝eli w ciàgu pi´ciu dni (roboczych) od aukcji negocjacje nie przyniosà pozytywnego skutku, obiekt uznaje si´ za niesprzedany. P∏atnoÊci: Kupujàcy jest zobowiàzany do zap∏aty za wylicytowane obiekty w terminie 10 dni od daty aukcji. Dom Aukcyjny przyjmuje nast´pujàce formy p∏atnoÊci: Gotówka: PLN - wszystkie transakcje zawierane sà w polskich z∏otych. Inne waluty – na specjalne ˝yczenie po wczeÊniejszym uzgodnieniu, Dom Aukcyjny mo˝e przyjàç wp∏at´ w: Euro, Dolarach, Funtach brytyjskich. Przeliczenie b´dzie nast´powa∏o po dziennym kursie Êrednim Narodowego Banku Polskiego powi´kszonym o 3%. Karty Kredytowe: Dom Aukcyjny akceptuje nast´pujàce karty kredytowe: MasterCard, VISA, Maestro, VISA electron Przelew bankowy na rachunek: DESA UNICUM SP. Z O. O. Ul. Marsza∏kowska 34-50, 00-554 Warszawa Dla przelewów krajowych: 69 1060 0076 0000 3200 0089 2057 Dla przelewów zagranicznych: NAZWA BANKU: BPH SA NR IBAN: PL69 1060 0076 0000 3200 0089 2057 SWIFT: BPHKPLPK Odbiór obiektów Odbiór wylicytowanych obiektów jest mo˝liwy po dokonaniu pe∏nej zap∏aty i powinien nastàpiç w terminie 10 dni od daty aukcji. W innych przypadkach przechowywanie i dostarczanie przedmiotów odbywa si´ na koszt i ryzyko Nabywcy. Obowiàzujàce przepisy prawa Aukcja jest prowadzona zgodnie z polskimi przepisami prawnymi przez upowa˝nionà osob´ zwanà dalej Aukcjonerem. Dom Aukcyjny przypomina, ˝e zgodnie z przepisami ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162 poz. 1568) wywóz okreÊlonych obiektów poza granice kraju wymaga zgody odpowiednich w∏adz. Dom Aukcyjny przypomina, ˝e zgodnie z ustawà z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach (Dz. U. z 1997 r. Nr 5, poz. 24, z póêniejszymi zmianami) muzea rejestrowe majà prawo pierwokupu obiektów bezpoÊrednio na aukcji za kwot´ wylicytowanà. Dom Aukcyjny przypomina, ˝e zgodnie z obowiàzujàcymi przepisami jest zobowiàzany do zbierania danych osobowych klientów dokonujàcych transakcji w kwocie powy˝ej 15 tysi´cy euro.

ZAMAWIAM ROCZNÑ PRENUMERAT¢ KATALOGÓW AUKCYJNYCH NA 2008 ROK: