Aukcja 197 - Medale, odznaki, odznaczenia, monety, varia

DOM AUKCYJNY K R A K Ó W , U L . F L O R I A Ń S K A 1 3 I p. w w w. d e s a . a r t . p l e - m a i l : a u k c j e @d e s a . a r t . p l

AUKCJA 197 ODZNAKI, ODZNACZENIA, ORŁY, MEDALE, DOKUMENTY, VARIA, MONETY godz. 12.00

Sobota 27 XI 2021 r.

REGULAMIN AUKCJI Ogólne warunki aukcji.

1. Osoba biorąca udział w aukcji rozumie i akceptuje warunki określone regulaminem. 2. Przedmiotem aukcji są dzieła sztuki i obiekty rzemiosła artystycznego powierzone przez klientów lub stanowiące własność Domu Aukcyjnego. Dom Aukcyjny podejmuje się sprzedaży, w imieniu właściciela, obiektów będących – zgodnie z oświadczeniem Sprzedającego – wolnych od jakichkolwiek roszczeń osób trzecich. 3. Obiekt wystawiony na aukcję posiada cenę wywoławczą podaną w katalogu, cena minimalna stanowi tajemnicę handlową. 4. Obiekty wystawione do sprzedaży posiadają opisy, których sporządzenie potwierdzone jest przez ekspertów DESY względnie przez zaproszonych konsultantów. 5. Do wylicytowanej ceny doliczana jest opłata organizacyjna w wysokości 18 %. Opłata obowiązuje również w sprzedaży poaukcyjnej.

I 1. Aukcja prowadzona jest zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi przez upoważnioną osobę, zwaną Aukcjonerem, która działa w imieniu i na rachunek Domu Aukcyjnego DESA Sp. z o.o. 2. Aukcjoner określa postąpienie w licytacji czyli podwyższenie stawki. 3. Aukcjoner ma prawo do wycofywania z licytacji dowolnych obiektów lub bez podawania przyczyn. 4. Nabywcą staje się osoba oferująca najwyższą cenę. 5. Zakończenie licytacji danego obiektunastępuje w momencie uderzenia młotkiem przez Aukcjonera i jest równoznaczne z zawarciem umowy sprzedaży. Spory w trakcie licytacji rozstrzyga Aukcjoner.

II 1. Do udziału w licytacji upoważnione są osoby, które wpłaciły wadium w wysokości 100 zł i otrzymały tabliczkę zgłoszeniową. 2. DESA Sp. z o.o. może odmówić wydania tabliczki zgłoszeniowej osobom, które wcześniej nie wywiązały sięze zobowiązań w stosunku do DESY lub z innych istotnych przyczyn. 3. Osoby, które nie mogą być osobiście na aukcji, mają możliwość, po wpłaceniu wadium: – pisemnego złożenia oferty kupna z limitem ceny. W ich imieniu w licytacji wezmą udział pracownicy Domu Aukcyjnego (wysokość oferowanej ceny jest informacją poufną), – telefonicznego udziału w licytacji od ceny wywoławczej 500 zł.

III 1. Nabywca jest zobowiązany wykupić obiekt w ciągu 5 dni po zakończeniu aukcji i odebrać go na własny koszt. W przypadku przekroczenia tego terminu Dom Aukcyjny ma prawo policzyć składowe. 2. Dopuszcza się możliwość wpłaty zadatku w wysokości 20 % wylicytowanej ceny. Pozostała kwota powinna być wówczas wpłacona w terminie 14 dni po zakończeniu aukcji. W przypadku nie dotrzymania tego terminu następuje przepadek wpłaconego zadatku. Na poczet zadatku zalicza się wadium, stanowiące wówczas zadatek lub jego część. 3. Prawo własności zakupionego obiektu przechodzi na kupującego w momencie dokonania całej wpłaty. 4. Niewykupienie przedmiotu w terminie powoduje przepadek wadium na rzecz organizatora. Niezależnie Nabywca zobowiązany jest do pokrycia wszelkich kosztów związanych i wynikłych z faktu wylicytowania, w tym ewentualnych roszczeń Właściciela/Sprzedającego.

IV 1. Dom Aukcyjny daje gwarancję opinii co do autorstwa i innych cech obiektu opisanych w katalogu. W przypadku niezgodności pomiędzy opisem a stanem faktycznym, Nabywca może zwrócić obiekt w terminie 14 dni od daty aukcji, żądając zwrotu zapłaconej kwoty. Zakwestionowanie opisu katalogowego musi być udokumentowane wiarygodnymi ekspertyzami. 2. Dom Aukcyjny nie ponosi odpowiedzialności za ukryte wady fizyczne i prawne zakupionych obiektów. 3. Polskie muzea rejestrowe mają prawo pierwokupu w wylicytowanej cenie, pod warunkiem, że zgłoszą to bezpośrednio po zakończeniu licytacji obiektu. 4. Przypominamy również, że zgodnie z obowiązującymi przepisami Dom Aukcyjny jest zobowiązany do zbierania danych osobowych klientów dokonujących transakcji w kwocie powyżej 15 000 euro.

ODZNAKI II RP 1. Odznaka 3 Pułk Szwoleżerów, oficerska, tombak złocony, emalia, 38 x 38 mm. Odznaka dwuczęściowa. Rewers gładki, 3 nity mocujące. Słupek, nakrętka sygn. W. Gontarczyk Warszawa Miodowa 19. Stan bardzo dobry. 7000,-

2. Odznaka 3 Pułk Ułanów Śląskich. Wykonana w mosiądzu, srebrzona, wieloczęściowa. Wewnątrz odznaki sukienna podkładka w barwach pułku. Mocowana na słupek z nakrętką o średnicy 26 mm, sygnowaną „I Kraj. Fabr. Medali A. NagalskiWarszawa, Bielańska 16”. Stan bardzo dobry. 2000,-

3. Odznaka 8 Pułk Ułanów, oficerska. 42 x 42 mm. Tombak srebrzony, emaliowana z wyjątkiem korony, nieznacznie wypukła. Rewers z kontrą, okrągłe wycięcie wokół słupka, dwa druty mocujące, ryta litera „W“, nakrętka o średnicy 14 mm bardzo dobrze przemieszczająca się po słupku niesygnowana. Stan odznaki bardzo dobry. 2000,4. Odznaka 16 Pułk Ułanów, żołnierska, wzór 3. 41 x 41 mm. Mosiądz srebrzony. Rewers gładki. Nakrętka o średnicy 25 mm o rancie gładkim, bardzo dobrze przemieszczająca się po słupku, sygnowana: „Stanisław Reising Grawer Warszawa Niecała No 1“. Stan bardzo dobry. 1300,-

5. Odznaka 1 Pułk Piechoty legionów, wersja 3, żołnierska. 32 x 32 mm. Tombak srebrzony. Rewers gładki, nr bity „5616“, nakrętka: średnica 26 mm sygnowana „A. Nagalski i Ska Warszawa Bielańska 16“ późniejsza dobrze spasowana. Stan dobry. 400,6. Odznaka 39 Pułk Piechoty żołnierska, 27 x 38 mm. Alpaka. Rewers gładki, ryty nr „137“, miejscowość „Jarosław“ (miejscowość stacjonowania pułku), nakrętka: o średnicy 24 mm, luźno przemieszczająca się po słupku gładka sygnowana „W.Gontarczyk Warszawa Miodowa 19“. Stan dobry. 700,-

7. Odznaka 52 Pułk Piechoty podoficerska, 39 x 39 mm. Mosiądz srebrzony, lakier, wypukła. Rewers: okrągłe wycięcie wokół słupka, w centralnej części odznaki nakładka mocowana przy pomocy kontr nakrętki. Nakrętka o rancie sznurowym, dwie gwiazdki przy nazwisku, ornament perełkowy, średnica 20 mm, dobrze przemieszczająca się po słupku, sygnowana „W. Buszek we Lwowie“. Stan bardzo dobry. 1200,-

8. Odznaka 53 Pułk Piechoty oficerska, 45 x 45 mm. Tombak srebrzony, emalia. Rewers z płytka kontra. Nakrętka o średnicy 26 mm, bardzo dobrze przemieszczająca się po słupku, o rancie gładkim, sygnowana „A. Nagalski i Ska Warszawa Bielańska 16“. Stan bardzo dobry, zbliżony do idealnego. 2400,-

9. Odznaka 78 Pułk Piechoty, żołnierska, 41 x 41 mm, mosiądz srebrzony, delikatnie wypukła. Rewers z głęboką kontrą. Słupek, nakrętka późniejsza, śr. 27 mm, luźno przemieszczająca się po słupku z ornamentem i o rancie perełkowym, sygnowana „W. Gontarczyk Warszawa ul. Miodowa No19”. Stan dobry. 500,-

10. Odznaka 83 Pułk Piechoty, żołnierska, wypukła, wymiary 39 x 39 mm. Rewers gładki, słupek, brak nakrętki. Stan bardzo dobry. 400,-

11. Odznaka 85 Pułk Piechoty, żołnierska, biały metal, ryngraf mosiężny złocony, wymiary 43 x 50 mm Rewers z kontrą, dwa druty mocujące, nakrętka: oryginalna mosiężna o średnicy 24 mm o rancie gładkim z dwoma odkrytymi uszkami bardzo dobrze przemieszczająca się po słupku niesygnowana. Stan bardzo dobry, zbliżony do idealnego. 700,-

12. Odznaka 86 Pułk Piechoty, oficerska. 48 x 31 mm. Tombak srebrzony, emalia. Rewers z kontrą, bity nr „782“. Nakrętka mosiężna, płaska, o rancie gładkim, średnica 18,5 mm, niesygnowana. Stan bardzo dobry. 1200,-

13. Odznaka 1 Pułk Artylerii Polowej nr 771, żołnierska, 32,5 x 32,5 mm, alpaka, Rewers gładki, okrągłe wycięcie wokół słupka, nr bity: „771”, słupek skrócony, nakrętka mosiężna późniejsza o średnicy 26 mm o boku gładkim luźno przemieszczająca się po słupku sygnowana „A. NagalskiWarszawa Bielańska 16”. Stan dobry. 500,-

14. Odznaka 2 Pułk Artylerii Ciężkiej, żołnierska. 37 x 37 mm. Mosiądz srebrzony, spatynowany. Rewers z płytką kontrą, dwa poziome druty mocujące, nakrętka: o średnicy 21 mm o rancie gładkim z dwoma otwartymi uszkami dobrze przemieszczająca się po słupku niesygnowana. Stan bardzo dobry. 900,-

15. Odznaka 8 Pułk Artylerii Polowej. Średnica 44 mm. Wykonana w srebrze, emaliowana.. Na rewersie punce srebra- główka oraz imiennik „WG”. Odznaka w wersji podoficerskiej. Mocowana na słupek z nakrętką o średnicy 23 mm, sygnowaną „W.Gontarczyk Warszawa, Miodowa 19” . Odznaka mocno wypuklona. Stan bardzo dobry. 2000,-

16. Odznaka 4 Bateria Haubic 8 pułku artylerii polowej, oficerska. 45 x 37 mm. Mosiądz, emalia. Rewers z kontrą, nakrętka: mosiężna wypukła o średnicy 20 mm gładka o rancie gładkim z dwoma kwadratowymi zamkniętymi uszkami dobrze przemieszczająca się po słupku niesygnowana. Stan bardzo dobry. Bardzo rzadka! 1500,-

17. Odznaka 12 Pułk Artylerii Polowej podoficerska, 41 x 41

–2–

mm. Metal złocony, emalia n proporczykach i na nakładce, wypukła. Rewers gładki, złocony. Nakrętka płaska, złocona, o średnicy 20 mm, o rancie sznurowym, bardzo dobrze przemieszczająca się po słupku, sygnowana „W. Buszek we Lwowie L“. Stan bardzo dobry. 1000,-

18. Odznaka 19 Pułk Artylerii Polowej, oficerska, srebro, emalia, 35 x 32 mm. Odznaka dwuczęściowa, łączona dwoma nitami. Rewers gładki, próba srebra, imiennik AN i nazwisko grawera A. NagalskiWarszawa, numer „62”. Słupek, nakrętka sygn.: I KRAJ. MEDALIERNIA A. NAGALSKI WARSZAWA BIELAŃSKA 16, śr. 26 mm. Stan bardzo dobry. 2000,-

19. Odznaka 22 Pułk Artylerii Polowej nr 260, żołnierska, 39 x 39 mm, tombak srebrzony, orzeł nakładany, delikatnie wypukła. Rewers gładki, nr bity „260”, z delikatnym okrągłym wyżłobieniem wokół słupka, nakrętka śr. 27 mm o rancie perełkowym z dwiema gwiazdkami przy adresie skorodowana, dobrze przemieszczająca się po słupku sygn. „W. Gontarczyk Warszawa Miodowa 19”. Stan bardzo dobry. 1200,-

20. Odznaka 10 Pułk Artylerii Ciężkiej, żołnierska, 40 x 40 mm, tombak srebrzony, wypukła, Rewers gładki, imiennik podwykonawcy „JK” (Jacek Kazimierczak), okrągłe wycięcie wokół słupka, nakrętka płaska, zastępcza o średnicy 26 mm, o boku gładkim dobrze przemieszczająca się po słupku sygnowana „A. Nagalski Warszawa Bielańska 16”. Stan: dobry. 500,-

21. Odznaka Dywizjon Artylerii Konnej, żołnierska, 43 x 43 mm, mosiądz srebrzony, emalia na proporczyku, wypukła, Rewers gładki, dwa druty mocujące. Słupek, nakrętka wypukła, śr. 25 mm, o rancie sznurowym dobrze przemieszczająca się po słupku, sygn. „S. Lipczyński Grawer Warszawa Marszałkowska 149”. Stan bardzo dobry. 600,-

22. Odznaka Dywizjon Artylerii Konnej, żołnierska, 40 x 40 mm, metal, emalia. Odznaka dwuczęściowa. Rewers gładki, dwa nity mocujące, inicjały MS lub SW. Słupek, nakrętka sygnowana B. Grabski, Łódź. Stan dobry. 600,-

23. Odznaka 2 Pułk Lotniczy Kraków, oficerska, srebro, emalia, 45 x 20 mm. Odznaka dwuczęściowa łączona jednym nitem. Rewers gładki, próba srebra, imiennik i nazwisko grawera: F. MALINA/KRAKÓW. Słupek, nakrętka niesygnowana, śr. 18 mm. Stan bardzo dobry. 3000,24. Odznaka Batalion Lotnictwa, 46 x 46 mm, srebro, wieniec mosiężny, monogram złocony, we wieńcu emaliowana biało-czerwona szachownica, mocno wypukła, Rewers z kontrą w układzie promienistym, próba srebra „2” z okresu do końca 1930 r., duże okrągłe wycięcie wokół słupka, trzy druty mocujące, nakrętka wypukła złocona, śr. 20 mm z dwoma guzami o rancie gładkim, bardzo dobrze przemieszczająca się

po słupku sygn. „Adam Słupczyński Poznań”. Stan bardzo dobry. 1200,-

25. Miniatura odznaki 1 pułk lotniczy. 15 x 21 mm. Wykonana w mosiądzu, jednoczęściowa. Rewers gładki. Mocowana na słupek z nakrętką (wtórna). Stan bardzo dobry. 100,-

26. Miniatura odznaki 4 pułk lotniczy. 17 x 18 mm. Wykonana w mosiądzu, jednoczęściowa. Rewers gładki. Mocowana na słupek z nakrętką o średnicy 17 mm, sygnowaną „Fab.Graw.Emal. J.Knedler Warszawa Nowy Świat 45”. Stan bardzo dobry. 200,-

27. Miniatura odznaki 6 pułk lotniczy. Średnica 18 mm. Wykonana w mosiądzu, srebrzona, jednoczęściowa. Rewers gładki. Mocowana na słupek z nakrętka o średnicy 13 mm, sygnowaną „J.Panasiuk Warszawa”. Stan bardzo dobry. 100,-

28. Miniatura odznaki pilota wz.1919 – gapa. 16 x 25 mm. Wykonana w srebrze, jednoczęściowa. Rewers gładki z próbami srebra- „główka” do przedmiotów drobnych oraz imiennik grawera „IK”- J.Knedler. Mocowana na słupek z nakrętką o średnicy 12 mm, sygnowaną „J.Chyliński Warszawa” (nakrętka wtórna, nie dokręca się do końca słupka). Stan bardzo dobry. 150,-

29. Miniatura odznaki nawigatora lotniczego. 25 x 14 mm. Wykonana w mosiądzu, jednoczęściowa. Rewers gładki. Mocowana na słupek z niesygnowaną nakrętką o średnicy 16 mm (wtórna). Stan bardzo dobry. 150,-

30. Miniatura odznaki nawigatora lotniczego. 24 x 14 mm. Wykonana w mosiądzu, jednoczęściowa. Rewers gładki z bitą sygnaturą „Knedler”. Mocowana na słupek z niesygnowaną nakrętką o średnicy 16 mm (nakrętka oryginalna, Knedlera z usuniętym napisem). Stan bardzo dobry. 150,-

31. Szkoła Podoficerska dla Małoletnich nr 2, 31 x 43 mm, na awersie nakładka z nr „2”, emalia, tombak srebrzony, wypukła, Rewers gładki, srebrzony, imiennik podwykonawcy „JK” (Jacek Kazimierczak), trzy nity mocujące. Słupek, nakrętka mosiężna wypukła o śr. 26 mm o boku gładkim wybrzuszonym dobrze przemieszczająca się po słupku sygnowana „A. Nagalski Warszawa Bielańska 16”. Stan bardzo dobry. 500,-

32. Odznaka Szkoła Podchorążych Rezerwy Piechoty nr 1473, 30 x 30 mm srebro, emalia, wypukła, Rewers gładki, złocony, nr bity „1473”, imiennik „WG”, próba srebra z okresu od 1931r., litera „W” Warszawskiego Urzędu Probierczego, dwa druty mocujące. Słupek, nakrętka srebrzona o śr. 27 mm o rancie sznurowym bardzo dobrze przemieszczająca się po słupku sygn. „W. Gontarczyk Warszawa Miodowa 19”.

–3–

Stan bardzo dobry.

600,-

33. Miniatura odznaki pamiątkowej Korpusu Kadetów no.1 im. Józefa Piłsudskiego. 20 x 20 mm. Wykonana w srebrze(?) złocona i emaliowana. Wieloczęściowa - orzeł i monogram nakładane. Rewers gładki. Mocowana na słupek, brak nakrętki. Stan bardzo dobry. 150,-

34. Odznaka 5 Samodzielny Batalion Łączności, oficerska, wym. 40 x 40 mm, srebro(?), emalia. Rewers gładki, numer nadania „41”. Słupek, nakrętka, sygn. W. Gontarczyk Warszawa Miodowa 19, śr. 27 mm. Stan bardzo dobry. 4000,-

35. Odznaka 4 Dywizjon Samochodowy, 40 x 40 mm, tombak srebrzony, emalia delikatnie wypukła, Rewers gładki, imiennik „PB”, sygnatura „P. BOBKOWICZ ŁÓDŹ PIOTRKOWSKA 110”, próba srebra „2” z okresu od 1931 r., dwa nity perełkowe mocujące, nakrętka gładka śr. 20 mm o rancie gładkim wybrzuszonym bardzo dobrze przemieszczająca się po słupku sygnowana „P. Bobkowicz Zakł. Graw. Łódź Piotrkowska 110”. Stan odznaki dobry, porysowana emalia. 1600,-

36. Odznaka 6 Batalion Telegraficzny nr 554, oficerska, 40 x 40 mm, tombak srebrzony, emalia, tarcza słoneczna złocona, wypukła, Rewers krzyż z kontrą, tarcza złocona z kontrą w układzie słoneczkowym, nr bity „554”, nakrętka mosiężna, śr. 26 mm o rancie gładkim wybrzuszonym dobrze przemieszczająca się po słupku sygn. „Zjednoczeni Grawerzy Warszawa Marszałkowska 145”. Stan odznaki zbliżony do idealnego. 1200,-

37. Odznaka 2 Pułk Ułanów Legionowych. 41 x 27 mm. Wykonana w mosiądzu (?) srebrzona i emaliowana. Wieloczęściowa - czapka ułańska nakładana i mocowana na dwa nity. Odznaka dwuczęściowa, czapka ułańska nakładana i mocowana na dwóch nitach. Rewers gładki. Mocowana na pionową agrafkę. Stan dobry - uszkodzona emalia. 1500,-

38. Odznaka 2 Pułk Ułanów Legionów, żołnierska, 27 x 41 mm, mosiądz, Rewers gładki, dwa druty mocujące, w epoce fachowo usunięta agrafka i wstawiony na stopce cienki słupek, nakrętka, śr. 16 mm o rancie sznurowym bardzo dobrze przemieszczająca się po słupku sygnowana „K Gajewski Gawer Warszawa Nowy Świat 49”. Stan: bardzo dobry. 600,-

39. Odznaka 3 Pułk Piechoty Legionów wzór 1 tzw. Krzyż Honorowy, 40 x 40 mm. Wykonana w srebrze, wypukła. Na jednym ramieniu: imiennik „F“ i austriacka próba srebra, na drugim ramieniu: imiennik „FZ“ (Franciszek Zając). Rewers gładki, nr bity „295“. Nakrętka z dwoma otwartymi uszkami, niesygnowana, luźno przemieszczająca się po słupku. Stan bardzo dobry. Wykonawca: Franciszek Zając. 1200,-

40. Odznaka 3 Pułk Piechoty Legionów Krzyż Honorowy, 40 x 40 mm, mosiądz, Rewers gładki, słupek fachowo wymieniony w epoce, nakrętka zastępcza nr 6754 sygnowana E.M Ungerdobrze poruszająca się po słupku. Stan dobry. 400,-

41. Odznaka 3 Brygada Legionów Polskich 1915-1916, średnica 40 mm. Wykonana w mosiądzu i srebrze (?), dwuczęściowa - orzeł nakładany i mocowany na dwa wąsy. Mocowana na słupek z niesygnowaną nakrętką z uszkami, (średnica 19 mm, oryginalna do tej odznaki). Na rewersie grawerowany numer No.66“. Stan bardzo dobry. 3000,42. Odznaka pamiątkowa Internowanych Legionistów Rarańcza-Huszt, żołnierska, tombak srebrzony, rewers gładki z napisami oraz numerem 4803. Stan bardzo dobry. 150,-

43. Odznaka Rada Ludowa Miasta Poznania, Krzyż Pamiątkowy „Za Waleczność”. Średnica 46 mm. Wykonana w mosiądzu, złocona, wieloczęściowa - medalion z orłem nakładany i mocowany na 3 nity. Rewers gładki. Wersja w wieńcu, do zawieszenia na wstążce. Stan bardzo dobry. 1500,-

44. Odznaka pamiątkowa „Oddziały Szturmowe” z okresu powstań śląskich, 38 x 54 mm. mosiądz. Rewers z kontrą, mocowana na 2 druciki, jednego brak. Odznaka opisana jako poz. 11.2.24. w katalogu Steli „Polskie Odznaki Honorowe i Pamiątkowe 1914-1918 i 1918-1921”. Stan bardzo dobry. 600,-

45. Odznaka Związku Wojaków i Powstańców Okręgu VIII, 48 x 47 mm, odznakę stanowi równoramienny krzyż z rozszerzającymi się wklęsłymi na końcach ramionami, na ramionach napisy: „BÓG i OJCZYZNA WOLNOŚĆ”, w centrum okrągła tarcza lakierowana na czerwono na której nałożono emblemat Gryfa Pomorskiego, pomiędzy ramionami dwie szable skrzyżowane ostrzem ku górze, mosiądz złocony, wypukła, Rewers gładki, złocony, dwa druty mocujące. Nakrętka złocona, śr. 27 mm, o rancie gładkim wybrzuszonym luźno przemieszczająca się po słupku sygn „J. Pendowski Poznań”, wymiary odznaki. Standobry. 500,-

46. Krzyż Armii Ochotniczej 1920, wersja dla ochotników artylerii, 37 x 41 mm, odznakę stanowi równoramienny krzyż o ramionach groszkowanych zakończonych kulkami, na górnym ramieniu data: „XI.XII.18”, na bocznych ramionach: „1919”, „LWÓW”, na dolnym ramieniu napis: „ŚLĄZK”, w centrum orzeł legionowy na którego tarczy amazonek tarczka ze skrzyżowanymi dwoma lufami armatnimi, na krawędzi górnego ramienia uszko do zawieszenia wstążki, wykonana profesjonalnie w mosiądzu techniką bicia z matrycy (większość tych krzyży była odlewana), płaska, Rewers gładki, brak wstążki. Stan bardzo dobry. 500,-

47. Odznaka pamiątkowa „1 Szwadron Kawalerii Lwowskiej

–4–

WILKI“, 31 x 42 mm. Wykonana w srebrze. Rewers gładki z bitym numerem „37”. Zawieszona na oryginalnej, starej wstążce w barwach narodowych. Prawdopodobnie wtórnik z epoki. Stan dobry - ślady noszenia. 1200,-

48. Odznaka pamiątkowa III Odcinka Obrony Lwowa- Góra Straceń. 33 x 24 mm. Wykonana w mosiądzu, srebrzona i lakierowana. Jednoczęściowa. Na awersie wypukła sygnatura EU – litera E wpisana w literę U. (Eugeniusz Unger) Rewers gładki z ledwie widoczną kontrą i numerem 411, naniesionym lakierem(?). Mocowana na słupek z nakrętką o średnicy 20 mm, sygnowaną „E.M.Unger Lwów”. Unikat n rynku kolekcjonerskim! Stan bardzo dobry. 1500,-

49. Odznaka pamiątkowa III Odcinek Obrony Lwowa 1-22/ XI 1918, /Góra Straceń/ Dyr. Kol/ul. Bema. 53 x 46 mm. Wykonana w mosiądzu- odlew, srebrzona, jednoczęściowa. Rewers gładki, na dolnym ramieniu nabity numer 117. Zawieszona na starej oryginalnej morowanej wstążce koloru czarnego. Stan bardzo dobry. 800,-

50. Odznaka pamiątkowa w formie orła Za Naszą i Waszą Wolność, Lwów, 24 x 38 mm. Wykonana w srebrze, emaliowana, jednoczęściowa. Rewers gładki, mocowana na poziomą agrafkę. Niezwykle rzadka odznaka dla żołnierzy Polskich i ukraińskich. Stan bardzo dobry. 500,-

51. Odznaka pamiątkowa Warsztaty Broni Dowództwa Okręgu Generalnego Lwów(?). 63 x 48 mm. Wykonana w aluminium, jednoczęściowa. Rewers z bardzo płytką kontrą. Identyfikacja odznaki podana za książką Wojciecha Steli, „Polskie odznaki honorowe i pamiątkowe 1914-1918-1921” Stan bardzo dobry. Unikat na rynku kolekcjonerskim. 1500,-

52. Odznaka pamiątkowa dziesięciolecia wybuchu amunicji na dworcu Czernioweckim, Lwów 1919-1929. Śr. 28 mm, kotylion ok. 40 mm. Wykonana w mosiądzu, srebrzona, jednoczęściowa. Rewers z kontrą. Mocowana na słupek, brak nakrętki. Umieszczona na kotylionie w barwach Lwowa, wykonanym z materiału. Stan bardzo dobry. 100,-

53. Odznaka pamiątkowa Pociągu Pancernego „Pepetrójka”. 60 x 44 mm. Wykonana w mosiądzu, srebrzona, jednoczęściowa. Rewers z ledwie widoczną kontrą. Numerowana - bity numer „52”. Mocowana na słupek z niesygnowaną nakrętka o średnicy 26 mm wykonaną z cynku. Stan bardzo dobry. Rzadka na rynku kolekcjonerskim. 1500,54. Odznaka pamiątkowa Obrońcom Kresów Wschodnich 1919. 44 x 44 mm. Wykonana w mosiądzu, jednoczęściowa. Rewers z płytką kontrą. Mocowana na słupek, brak nakrętki. Stan dobry. 220,-

55. Odznaka pamiątkowa Obrońcom Kresów Wschodnich 1919. 42 x 42 mm. Mosiądz. Rewers z kontrą. Mocowanie na słupek z nakrętką sygnowaną „J.KNEDLER - WARSZAWA nr 26026“. Stan dobry. 250,56. Odznaka pamiątkowa „Obrońcom Kresów Wschodnich 1918 Orlęta“. 42 x 42 mm, mosiądz, jednoczęściowa, bita z kontrą, słupek, brak nakrętki. Stan dobry. 150,-

57. Odznaka pamiątkowa I Korpusu Polskiego w Rosji dowodzonego przez gen. Józefa Dowbór-Muśnickiego, żołnierska, 36 x 20 mm, mosiądz, srebro. Rewers gładki, numer 2854. Słupek, nakrętka niesygnowana. Stan: uszkodzona jedna ze skrzyżowanych szabel pod tarczą amazonek. 500,-

58. Odznaka pamiątkowa Lekka Brygada 3 Korpus Polski. 31 x 34 mm. Wykonana w srebrze(?), emaliowana, wieloczęściowa- orzełek nakładany i mocowany na dwa nity. Rewers gładki. Mocowana na słupek z niesygnowaną nakrętką o średnicy 19 mm - dobrze dopasowaną do słupka. Stan bardzo dobry. 1000,-

59. Odznaka pamiątkowa Kosaczów - Stanisławów 19181919. 39 x 34 mm. Wykonana w metalu, srebrzona. Jednoczęściowa. Rewers z kontrą. Mocowana na słupek, brak nakrętki. Stan bardzo dobry. 500,-

60. Odznaka pamiątkowa KS / SK 1917-1919. 32 x 32 mm. Wykonana w mosiądzu, srebrzona, jednoczęściowa. Rewers z płytką kontrą. Mocowana na słupek z nakrętką o średnicy 16 mm, sygnowaną „Fabr. Graw. Emal. J. Knedler Warszawa Nowy Świat 45”. Stan bardzo dobry. 500,-

61. Żeton pamiątkowy „W jedności silni 14-8-1914 Baku”. 34 x 22 mm. Wykonany w srebrze(?), dwustronny. Wydany z okazji odezwy cara Mikołaja II do Polaków. Stan bardzo dobry. 150,62. Odznaka pamiątkowa Związek Wojskowych Polaków w Rosji. 31 x 26 mm. Wykonana w mosiądzu, wieloczęściowaorzełek nakładany i mocowany na dwa druty. Rewers z kontrą. Mocowana na słupek, brak nakrętki. Stan dobry. 200,-

63. Odznaka pamiątkowa Związek Wojskowych Polaków w Rosji. 30 x 25 mm. Wykonana w srebrze, emaliowana, wieloczęściowa - orzełek nakładany i mocowany na dwa nity. Rewers gładki, punca srebra (84) oraz imiennik grawera. Mocowana na słupek, nakrętka wtórna (średnica 12 mm, sygn. Antoni Peczsz Wilno). Stan dobry. 700,64. Zestaw dwóch odznak Związku Wojskowych Polaków w Rosji, jedna w formie żetonu, druga mocowana na słupek. 16

–5–

x 27 mm (żeton), 17 x 22 mm. Wykonane w srebrze, emaliowane, wieloczęściowe. Na rewersie obu próby srebra (84) oraz imienniki grawerów. Nakrętka o średnicy 13 mm. Stan bardzo dobry. 500,-

65. Odznaka pamiątkowa VI Odcinek Obrony Lwowa Janowskie-Kleparów. 40 x 40 mm. Wykonana w mosiądzu, srebrzona, wieloczęściowa - orzeł nakładany. Rewers gładki, wybity numer „21”. Mocowana na słupek z niesygnowaną nakrętką o średnicy 16 mm. Stan bardzo dobry. 1500,-

66. Odznaka patriotyczna z orłem. 19 x 23 mm. Wykonana w srebrze, emaliowana, wieloczęściowa - orzełek nakładany i mocowany na dwa wąsy. Rewers gładki z próbą srebra (84) oraz imiennikiem grawera. Mocowana na słupek z niesygnowaną nakrętką o średnicy 15 mm, wykonaną w srebrze(puncowana). Stan bardzo dobry. 350,-

67. Odznaka pamiątkowa Polacy w MandżuryiOjczyźnie. Średnica 20 mm. Wykonana w srebrze (?), jednoczęściowa. Rewers gładki z nieczytelną sygnaturą. Mocowana na poziomą agrafkę. Rzadka na rynku kolekcjonerskim! Stan bardzo dobry. 350,-

68. Łańcuszek z trzema miniaturami odznak. Od lewej do prawej- Za obronę mienia polskiego w Rosji 1915-19 - 16 x 17 mm, wykonana w srebrze, emaliowana. Na gładkim rewersie, próby srebra (główka) oraz imiennik grawera „SO”. Wojsko Polskie w Rosji centralnej 1917-19 - 16 x 17 mm, wykonana w srebrze, emaliowana. Na gładkim rewersie próba srebra (główka) oraz imiennik grawera „SB”, kolejna miniatura identyczna. Długość łańcuszka 65 mm, mocowany na dwie szpilki, wykonany w srebrze, złocony. Stan dobry brak jednej miniatury, dwa koluszka (przy odznakach WP w RC) noszą ślady wtórnego rozcięcia. 500,-

69. Odznaka pamiątkowa 1 Drużyna Polskich Karabinierów Warszawskich, 28 x 28 mm. Odznakę stanowi srebrno matowy równoramienny krzyż o ramionach zakończonych kulkami, na jego górnym ramieniu napis: „WIERNY POLSCE”, na dolnym: AŻ DO GROBU”, na ramionach poziomych inicjały: „I D.P. K.W” (oznaczające: Pierwsza Dywizja Polska Korpusu Wschodniego), w centrum krzyża okrągły medalion w obwódce, z ukoronowanym orłem, dołem nad szponami data: „19-16”, metal srebrzony, wypukła, Rewers z płytką kontrą. Nakrętka niesygnowana, oryginalna, wypukła, śr. 20 mm o rancie gładkim z dwoma guzami, bardzo dobrze przemieszczająca się po słupku. Stan bardzo dobry, zbliżony do idealnego. 600,-

70. Odznaka pamiątkowa 1 Drużyna Polskich Karabinierów Warszawskich. 28 x 28 mm. Wykonana w mosiądzu, srebrzona, jednoczęściowa. Rewers z płytką kontrą. Mocowana na słupek z niesygnowaną nakrętką o średnicy 15 mm. Stan bardzo dobry. Nieczęsta na rynku kolekcjonerskim.

1000,-

71. Odznaka patriotyczna NKN „29 LISTOPADA 18301915”, wersja z wieńcem dębowym i czerwona emalią, 26 x 33 mm, metal srebrzony, emalia. Rewers gładki, zapięcie na agrafkę. Projekt malarza i rzeźbiarza Jana Bukowskiego. Stan bardzo dobry. Analogiczna odznaka publikowana jest w zbiorach Działu Numizmatycznego Zakładu Naukowego im. Ossolińskich. 250,72. Odznaka patriotyczna Alegoria Polski, wersja z otwartą koroną, 24 x 31 mm, tombak srebrzony. Odznaka jednoczęściowa. Rewers gładki, zapinka. Stan bardzo dobry. 100,-

73. Towarzystwo Szkoły Ludowej (TSL), 30 x 36 mm. Znaczek w kształcie parzenicy, ażurowy, zwieńczony u góry koroną, w środku z wpisanymi w serce literami: „TSL” (oznaczającymi: Towarzystwo Szkoły Ludowej), wokoło z różnymi symetrycznymi otworami, blaszka cynkowa tłoczona, ażurowa. Rewers gładki, pionowa agrafka mocująca. Stan dobry, brak agrafki. 30,-

74. Odznaki patriotyczne: 1) NKN ZJAZD 1915, tombak, emalia. Rewers gładki, mocowanie na kopyto. Stan dobry. 2) żeton -cegiełka TSL (Towarzystwo Szkół Ludowych) z napisem: 3 Maja. Stan dobry. 140,-

75. Odznaka patriotyczna z Orłem i napisem: „ODRODZENIE POLSKI 5.11.1916”, śr. 23 mm, mosiądz. Rewers z lekką kontrą. Mocowana na szpilce. Stan dobry. 50,-

76. Odznaka rocznicowa Tadeusz Kościuszko 1917. 31 x 31 mm. Wykonana w cynku, jednoczęściowa. Rewers z lekką kontrą. Mocowana na poziomą agrafkę. Stan bardzo dobry. 60,-

77. Zestaw 6 odznak patriotycznych: „Odrodzenie Polski 5.11.1916”, śr. 23 mm; „16 sierpnia1914-1915”, śr. 26 mm; „Dar narodowy 3 Maja”, 32 x 23 mm; „3 Maja 1916”, śr. 25 mm; „3 Maja STL” 26 x 23 mm, „3 Maja STL”, 32 x 25 mm; różne metale, mocowane na szpilkach. Stan: bardzo dobry. 300,-

78. Odznaka Naczelny Komitet Narodowy NKN. 19 x 16 mm. Wykonana w mosiądzu, srebrzona i emaliowana. Rewers gładki, z bitą sygnaturą wykonawcy: „F. Schaefller VI. WIEN. Neubaug.60”. Mocowana na kopytko - rzadsza wersja. Stan bardzo dobry. 7/12 100,-

79. Medalik pamiątkowy Obchód 1 Lipca 1917r. Średnica 22 mm. Wykonany z aluminium, dwustronny. Wykonany w zakładzie grawerskim Stanisława Witkowskiego, stemple wykonał Paweł Bitchan. A: przedstawienie mogiły z krzyżem na tle drzew i sztachet z napisem 8 MAJA 1863. U góry półkoliście: MOGIŁA W IGNACEWIE 8 MAJA 1863 R:

–6–

orzełek i napis OBCHÓD/ 1 LIPCA/ 1917. Otok perełkowy. Sygn. SW. Stan bardzo dobry, nieczęsty na rynku kolekcjonerskim. 250,-

80. Odznaki patriotyczne związane z legionami - 1.“Pamięci poległych legionistów - 1914-15”, śr. 21 mm; 2. „Dom Józefa Piłsudskiego w Oleandrach 1918-1928”, śr. 23,5 mm; 3. „Polska na szlaku Józefa Piłsudskiego XXV, 27 x 22 mm; różne metale i zapięcia. Stan dobry. 200,-

81. Odznaki patriotyczne 3 szt: 1. „NKN 1914 – walka o niepodległość”, śr. 30 mm, mosiądz, zapięcie na agrafkę”; 2. „W jedności siła i przyszłość 16.VIII 1914-1916”, 30 x 24 mm, alpaka. Odznaka jednoczęściowa. Rewers gładki. Zapinka. Stan dobry. 3) „25 lecie Związku Walki Czynnej 19081933 LWÓW”, śr. 21 mm, rewers z kontrą, słupek, nakrętka niesygnowana. Stan dobry. 250,-

82. Odznaka pamiątkowa Polskie Kolegium Uniwersyteckie Kijów. 25 x 24 mm. Wykonana w mosiądzu, jednoczęściowa. Rewers z kontrą. Mocowana na dwa druciki. Stan bardzo dobry. 150,-

83. Żeton patriotyczny z Orłem, Wolna Polska. 21 x 32 mm. Wykonany w srebrze, jednoczęściowa, jednostronny. Rewers gładki, próba srebra (84) oraz imiennik grawera. Stan bardzo dobry. 200,-

84. Odznaka / żeton pamiątkowy, Polska Szkoła w Kijowie na wygnaniu 1915/1916. 20 x 31 mm. Wykonany w mosiądzu, srebrzony, jednoczęściowy. Rewers z kontrą. Uszko do zawieszenia. Stan bardzo dobry. 100,-

85. Odznaka / wpinka patriotyczna „Boże Zbaw Polskę”. 14 x 18 mm. Wykonana w mosiądzu, srebrzona, jednoczęściowa. Rewers gładki. Mocowana na szpilce. Stan dobry. 50,-

86. Odznaka patriotyczna Józef Piłsudski. Średnica 20 mm. Wykonana w srebrze(?), jednoczęściowa. Rewers gładki. Mocowana na słupek, brak nakrętki. Stan dobry. 50,-

87. Odznaka „IX Zjazd legionistów polskich Radom 1930”, 30,7 x 28,2 mm. Mosiądz srebrzony i złocony. Odznaka dwuczęściowa z miniaturą krzyża legionowego. Rewers z lekką kontrą. Mocowana na szpilkę. Stan bardzo dobry. 100,-

88. Zestaw 2 odznak patriotycznych, 1) Józef Piłsudski, zdjęcie, bez napisu, 2) Ignacy Daszyński. Różne techniki wykonania. Stany bardzo dobre. 80,-

89. Odznaka pamiątkowa ZJAZD UCZESTNIKÓW WALK

O NIEPODLEGŁOŚĆ 1914 – 1918/ P.O.W ZACHÓD 6 VI 1937, śr. 35 mm, mosiądz. Odznaka ażurowa, jednoczęściowa. Rewers gładki, słupek. Nakrętka sygn. St. Niemczyk, Kraków Sukiennice 10. Stan bardzo dobry. 100,-

90. Odznaka pamiątkowa Stowarzyszenie Żołnierzy i Sympatyków 4 Pułku, średnica 33 mm, metal złocony. Odznaka jednoczęściowa. Rewers gładki. Słupek, nakrętka niesygnowana. Stan dobry. 200,-

91. Odznaka pamiątkowa „VII ZJAZD DELE. ZW. SYBIRAKÓW-LWÓW-28-29.VI.1936“, 50 x 32 mm. Biały metal. Rewers gładki, słupek, brak nakrętki. Stan dobry. 120,-

92. Odznaka Związek Strzelecki, tombak, emalia, 18 x 15,5 mm. Odznak dwuczęściowa. Rewers gładki, słupek nakrętka sygn. W. Gontarczyk Miodowa 19, sygnatura przetarta. Stan dobry. 70,-

93. Odznaka Związek Żydów Uczestników walk o niepodległość Polski. 13 x 16 mm. Wykonana w metalu, jednoczęściowa. Rewers gładki z bitym numerem 258. Mocowana na słupek (skrócony) z niesygnowaną nakrętką o średnicy15 mm. Stan dostateczny - odznaka uszkodzona, brak wieńca z liści okalającego odznakę. Dołączona kserokopia statutu Związku, z wizerunkiem odznaki na stronie tytułowej. 100,-

94. Odznaka Strzelecka II klasy z dwoma miniaturami, 29 x 29 mm, tombak srebrzony rewers gładki sygnatura: Nagalski Warszawa, słupek nakrętka niesygnowana; miniatury: 17 x 17 mm, 13 x 13 mm, słupki, nakrętki nie sygnowane. Stan: bardzo dobry. 200,-

95. Zestaw 2 Państwowych Odznak Sportowych, 27 x 32 mm i 18 x 21 mm. Wykonane w mosiądzu, złocone i emaliowane. Większa produkcji Skarnik i Fiszbein. Rewers gładki, mocowane na słupki z niesygnowanymi nakrętkami. Stan dobryw większej uszkodzenie korony. 150,-

96. Związek Rezerwistów nr 5259, miniatura, śr. 19 mm, Odznakę stanowi ośmioramienna gwiazda z promieniami. W centrum medalion z granatowo emaliowanym otokiem i napisem: „HONOR i OJCZYZNA”. Wewnątrz medalionu ukoronowany orzeł wz. 27 i emaliowana litera „R” na podłożu poziomo ryflowanym, mosiądz, delikatnie wypukła, Rewers z kontrą, nr bity „5259”. Nakrętka mosiężna wypukła śr. 16 mm o rancie sznurowym, luźno przemieszczająca się po słupku sygn. „H. Słomczyński W-wa, ul. N. Świat 22/28”. Stan dobry. 150,-

97. Zestaw dwóch miniatur odznaki Związku Rezerwistów. 20 x 20 mm i 18 x 18 mm. Wykonane w srebrze(?) emaliowane, wieloczęściowe. Rewers gładki. Mocowane na

–7–

słupek z nakrętką - w jednej nakrętka wtórna. Stan dobry. 150,-

98. Odznaka za Ofiarną pracę II powszechny spis ludności 9. XII.1931. Średnica 30 mm. Wykonana w mosiądzu, jednoczęściowa. Mocowana na słupek z nakrętką o średnicy 13 mm, sygnowaną „St. REISING Warszawa”. Stan dobry. 50,-

99. Odznaka „Za Ofiarną Pracę przy Spisie Ludności w 1931 r.”, 31 mm,Odznakę stanowi żeton okrągły, z wybitym pośrodku wizerunkiem alegorycznym Polski oraz napisami: u góry – „ZA OFIARNĄ PRACĘ”, u dołu – „9.XII.1931.”, mosiądz, Rewers gładki, w otoku napis: „II POWSZECHNY SPIS LUDNOŚCI”. Nakrętka niesygnowana, płaska, śr. 12 mm o rancie gładkim wybrzuszonym, bardzo dobrze przemieszczająca się po słupku. Stan bardzo dobry. 60,-

100. Zestaw dwóch odznak Powszechna Wystawa Krajowa 1929. 23 x 23 mm. Wykonane w mosiądzu, złocone i emaliowane. Rewers z kontrą. Mocowane na poziomie agrafki. Stan bardzo dobry. 60,-

101. Odznaka LOPP. 18 x 18 mm. Wykonana w mosiądzu, srebrzona i emaliowana. Rewers gładki, mocowana na szpilkę. Rzadsza odmiana odznaki kwestarskiej LOPP. Stan bardzo dobry. 50,-

102. Odznaka patriotyczna 250-lecia Odsieczy Wiedeńskiej, 1933, odznaka jednoczęściowa, krzyż pod koroną z literami JS (Jan III Sobieski) i JP (Józef Piłsudski), w polach krzyżujące się dwa berła, brąz 40 x 28 mm Rewers z kontrą, zapięcie na kopyto. Stan: bardzo dobry. 150,-

103. Odznaka pamiątkowa 250-lecie Odsieczy Wiednia 16831933. 40 x 29 mm. Wykonana w tombaku, lakierowana, jednoczęściowa. Mocowana na poziomą agrafkę. Rewers gładki, napis: „WYDANE PRZEZ ZWIĄZEK STOW. POLSKICH w WIEDNIU i P.B.P FRANCOPOL“. Stan bardzo dobry. 200,-

104. Odznaka patriotyczna Józef Piłsudski, śr. 36 mm, mosiądz, emalia. Mocowana na słupek, nakrętka sygn. St. Niemczyk, Kraków Sukiennice 10. Stan bardzo dobry. 100,105. Odznaka pamiątkowa Polskiego Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu i Handlu 1917. 23 x 30 mm. Wykonana w mosiądzu srebrzonym, jednoczęściowa. Rewers z kontrą. Mocowana na słupek z niesygnowaną nakrętką o średnicy 14 mm. Stan dobry. 50,-

106. Miniatura odznaki Krzyż Związku Legionistów Polskich. 15 x 15 mm. Wykonana w metalu, srebrzona. Rewers gładki. Mocowana na słupek, brak nakrętki. Stan bardzo dobry.

100,-

107. Miniatura odznaki pamiątkowej Związku Uczestników Oswobodzenia Krakowa - Krzyż Wyzwolenia. 16 x 16 mm. Wykonana z metalu, srebrzona, wieloczęściowa - orzeł nakładany. Rewers gładki. Mocowana na słupek, brak nakrętki. Stan bardzo dobry. 100,-

108. Miniatura odznaki pamiątkowej Dowództwo Wojska Polskiego Wschód 1918-1919. 18 x 18 mm. Wykonana w metalu, srebrzona, jednoczęściowa. Rewers gładki. Mocowana na słupek, brak nakrętki. Stan bardzo dobry. 100,-

109. Odznaka M.O.W (Młodzieżowa Organizacja Wszechpolska?). 24 x 32 mm. Wykonana w mosiądzu, jednoczęściowa. Rewers z kontrą. Mocowana na szpilkę. Stan bardzo dobry. 150,-

110. Żeton pamiątkowy XIX Kongres Chemii Przemysłowej Warszawa 1939. 18 x 37 mm. Wykonany w brązie. Oryginalne mocowanie do wpięcia w klapę marynarki! Nieczęsty na rynku kolekcjonerskim. Stan bardzo dobry. 150,-

111. Żeton pamiątkowy Akademia Szermierczo-Bokserska Korp.[usu] Kad.[etów] No.1 Lwów 27.III.1927. 38 x 18 mm, łańcuszek ok 80 mm. Wykonany w mosiądzu, jednoczęściowy. Rewers grawerowany. Stan bardzo dobry. 200,-

112. Żeton nagrodowy z konkursu hippicznego w 26 Pułku Ułanów. 34 x 36 mm, łańcuszek ok 60 mm. Wykonany w srebrze(?), emaliowany, wieloczęściowy - monogram pułku nakładany i mocowany na 3 nity. Rewers gładki z grawerem: „III Konk.[urs] hip.[piczny] ciężki. 17 VIII 1925”. Stan bardzo dobry. 300,-

113. Odznaka/ proporczyk pamiątkowy G.I.S.Z - Generalny Inspektorat Sił Zbrojnych. 14 x 31 mm, łańcuszek ok. 30 mm. Wykonany w srebrze, jednoczęściowy. Na rewersie punca dla przedmiotów drobnych (główka) oraz imiennik grawera WG - Wiktor Gontarczyk, dodatkowo grawerowany inicjał J.G oraz data 3.XII.1931 - wydany najprawdopodobniej z okazji przejścia generała broni Janusza Gąsiorowskiego na stanowisko szefa Sztabu Głównego! Unikatowa pozycja! Stan bardzo dobry. 800,114. Żeton pamiątkowy w formie patki kołnierzowej w barwie wojsk lotniczych - żółta. 12 x 17 mm, łańcuszek ok. 60 mm. Wykonany w srebrze(?) emaliowany, wieloczęściowy wężyk nakładany. Rewers gładki. Stan bardzo dobry. 200,-

115. Nakładka na naramiennik Legion Puławski. 55 x 39 mm. Wykonana w mosiądzu, resztki srebrzenia, jednoczęściowa. Rewers gładki, wklęsły. Mocowanie w formie dwóch płas-

–8–

kich blaszek. Stan bardzo dobry.

350,-

116. Krzyż Harcerski. 26 x 26 mm. Wykonany w białym metalu (alpaka), jednoczęściowy. Rewers z kontrą, na górnym ramieniu krzyża numer serii LXXX, na dolnym ramieniu numer nadania 157. Mocowany na słupek (wersja męska). Wykonany prawdopodobnie w zakładzie J. Michrowskiego. Stan bardzo dobry. 200,-

117. Odznaka Grupy Harcerzy Żołnierzy 2 Dywizji Legionów Polskich, 40 x 40 mm, srebro, jednoczęściowa. Na awersie napis: Rok Wojny 1919 Gr. Har.-2D.L. Czuwaj. Rewers gładki, próba srebra „800”, słupek, nakrętka sygnowana J. Michrowski, śr. 18 mm. Stan dobry. 1000,-

118. Odznaka pamiątkowa 3 Kijowska Drużyna Harcerska 1915-1918 Kijów. 19 x 26 mm.Wykonana w srebrze, jednoczęściowa. Rewers z bardzo płytką kontrą oraz rosyjskimi puncami srebra (84) imiennikiem grawera. Numerowana - 26. Mocowana na słupek z niesygnowaną nakrętką o średnicy 15 mm. Niezwykle rzadka odznaka harcerska. Stan bardzo dobry. 1000,-

119. Dwie odznaki I X Drużyny Harcerskiej z lilijką i datami: 1924-1934, 30 x 21 mm; 21 x 17 mm, mosiądz. Rewersy gładkie, słupki, nakrętki niesygnowane. 100,-

120. Odznaka „POL. TOW. TATRZAŃSKIE 1873”, śr. 25 mm, tombak, emalia .Rewers gładki, słupek. Nakrętka sygn. St. Niemczyk, Kraków Sukiennice 10. Stan bardzo dobry. 150,-

121. Odznaka Tatrzańskie Towarzystwo Narciarzy. Średnica 33 mm. Wykonana w mosiądzu, srebrzona, złocona i emaliowana. Wieloczęściowa - postać narciarza nakładana i mocowana na dwa wąsy. Rewers gładki z bitą sygnaturą wykonawcy: „A. BELADA WIEN. VIII.2” - rzadka, wczesna wersja! Odznaka mocowana na poziomą agrafkę, lekko puklowana. Stan bardzo dobry. 450,-

122. Odznaka Tatrzańskie Towarzystwo Narciarzy 1908. Średnica 24 mm. Wykonana w mosiądzu, emaliowana, jednoczęściowa. Rewers gładki. Mocowana na słupek z nakrętką o średnicy 16 mm, sygnowaną „J.PLUTA, E. MIŁKOWSKI”. Stan bardzo dobry. 200,-

123. Odznaka Stowarzyszenie Elektryków Polskich Wilno 1936. 27 x 27 mm. Wykonana w mosiądzu, emaliowana, jednoczęściowa. Rewers gładki. Mocowana na pionową agrafkę. Dołączona druga odznaka SEP, powojenna. Stan bardzo dobry. 150,-

124. Odznaka Związek Leśników Polskich. Średnica 24 mm. Wykonana w mosiądzu, srebrzona i emaliowana. Wieloczęś-

ciowa - liście dębu nakładane i mocowane na 3 wąsy. Rewers gładki. Mocowana na słupek z niesygnowaną nakrętką o średnicy 16 mm. Stan bardzo dobry. 150,-

125. Odznaka Polskie Stowarzyszenie Inżynierów i Techników województwa Śląskiego. Średnica 21 mm. Wykonana w mosiądzu, emaliowana, jednoczęściowa. Rewers gładki, mocowana na słupek z sześciokątną nakrętką oraz podkładką. Stan dobry. 150,-

126. Odznaka Polskie Towarzystwo Krajoznawcze PTK. 21 x 21 mm. Wykonana w mosiądzu, srebrzona, jednoczęściowa. Rewers gładki. Mocowana na słupek z niesygnowaną nakrętką o średnicy 16 mm. Stan bardzo dobry. 50,-

127. Odznaka Międzynarodowy Instytut Statystyczny, X VIII Sesja Warszawa 1929. 21 x 28 mm.Wykonana w mosiądzu, jednoczęściowa, ślady srebrzenia. Rewers gładki z wypukłymi napisami w językach polskim i francuskim: „Międzynarodowy Instytut Statystyczny, XVIII Sesja Warszawa 1929”. Stan dobry - brak zapięcia. Nieczęsta na rynku kolekcjonerskim. 100,-

128. Żeton medal/ pamiątkowy W.M.KW - Warszawski Międzyklubowy Komitet Wioślarski.17.VI.34. 29 x 46 mm. Wykonany w mosiądzu, jednoczęściowy. Rewers gładki. Uszko do zawieszenia, brak wstążki. Stan bardzo dobry. 150,-

129. Odznaka Zrzeszenie Sportowe „Kolejarz” Opole. 10 x 17 mm. Wykonana w mosiądzu, emaliowana, jednoczęściowa. Rewers gładki. Mocowana na słupek z niesygnowaną nakrętką o średnicy 15 mm. Stan bardzo dobry. 50,-

130. Miniatura odznaki Związku Narodowego Polskiego ZNP- PNA - Polish National Alliance. 8 x 11 mm. Wykonana z metalu, srebrzona, emaliowana. Rewers gładki. Mocowana na pionową agrafkę. Stan bardzo dobry. 30,-

131. Medal nagrodowy III Nagroda Bieg Seniorów 8 km. 22.II.31. Średnica 40 mm. Wykonany w mosiądzu, grawerowany. Zawieszony na starej wstążce w barwach narodowych. Stan bardzo dobry. 150,-

132. Medale z zawodów hippicznych – 3 sztuki: 1. Głowa konia, na odwrocie grawerowany napis: „Zawody eliminacyjne „Militari” 1.VI.30 .VI”, śr. 40 mm, mosiądz, uszko do zawieszenia; 2.Jeździec przeskakujący przez przeszkodę, na odwrocie grawerowany napis: „Konkurs ciężki 20.V.1929/I”, śr. 30 mm, mosiądz, uszko do zawieszenia; 3. Głowa konia w otoku napis: „ZAW. KONNE O MISTRZ. ARMJI 1931”, medal o kształci podkowy, 48 x 38 mm, mosiądz, rewers gładki, uszko do zawieszenia. Stany: dobre. 150,-

–9–

Haft maszynowy, na czerwonym suknie, od spodu podszyta beżowym materiałem. Stan bardzo dobry. 500,-

ODZNAKI PRL 133. Zestaw 4 odznak PRL - odznaka Liga Morska, Państwowy Ośrodek Szkolenia Pracowników Socjalnych, miniatura Krzyża Harcerskiego, miniatura odznaki strzeleckiej. Mocowane na słupki (w krzyżu harcerskim skrzywiony) z nakrętkami. Stan dobry. 40,-

134. Odznaka skoczka spadochronowego Wojsk Lotniczych wz. 1954, 51 x 22 mm, tombak, emalia. Rewers gładki, słupek, nakrętka sygn. Mennica Państwowa. Stan bardzo dobry. 50,-

ODZNAKI PSZ/Z 135. Para spadochroników na kołnierz 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa. 18 x 29 mm. Wykonane z metalu, jednoczęściowe. Rewers gładki, mocowane na płaskie blaszkinigdy nie zagięte. Całość umieszczona w oryginalnej torebce (7 x 11 cm) z napisem - „Polish Plated Parachute Badges”. Oryginalne, nie użyte spadochroniki z okresu 2 wojny. Duża rzadkość!! Stan bardzo dobry. 1800,-

136. Odznaka na beret 4 Pułku Pancernego Skorpion. 42 x 20 mm. Wykonana w metalu, jednoczęściowa. Rewers gładki. Mocowana na dwie omegi z mosiężną przetyczką. Wyrób firmy ppłk. Mieczysława Białkiewicza (oficera 4 Pułku). 300,-

137. Odznaka 2 Korpus Polski. 20 x 36 mm. Wykonana w tombaku, srebrzona, jednoczęściowa. Rewers gładki z bitym numerem 007770. Mocowana na słupek z niesygnowaną nakrętką o średnicy 21 mm (oryginalna i właściwa do tej odznaki). Stan bardzo dobry. 150,-

138. Odznaka Szturmowa 3 DSK, odmiana srebrna, tombak, 49 x 20 mm. Odznaka jednoczęściowa, ażurowa. Rewers gładki. Słupek, nakrętka sygn.: F.M. Lorioli Fratelli Milano Roma. Projektował Z. Ochnio. Odznaka oficjalnie nie zatwierdzona. Stan dobry. 600,-

139. Oznaka naramienna 2 Warszawskiej Dywizji Pancernej. 50 x 65 mm. Haft maszynowy. Stan bardzo dobry. 300,-

140. Oznaka honorowa 10 Pułku Dragonów 1 Dywizji pancernej. 50 x 62 mm. Haft maszynowy na granatowym suknie, od spodu podszyta czarnym materiałem. Stan dobry ślady odprucia. 300,141. Naszywka 10 Pluton Rozbrajania Bomb, 50 x 77 mm.

142. Oznaki rozpoznawcze PSZ/Zach – 3 sztuki: 1) oznaka 8 armii brytyjskiej, haft złotym i srebrnym bajorkiem na czarnym suknie, 47 x 40 mm. 2) Drukowany na płótnie napis POLAND, 32 x 71 mm. 3) Orzełek, haft na czarnym suknie, 58 x 42 mm. Stan bardzo dobry. 150,-

143. Zestaw baretek na mundur po żołnierzu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, uczestnika bitwy o Monte Casino. Krzyż Walecznych wzór 1940-47; Krzyż Monte Casino z nałożonym napisem, i inne. Baretki naszyte na czarne sukno. 150,-

144. Odznaka za Wolność Naszą i Waszą. Średnica 35 mm. Wykonana w białym metalu (alpaka), emaliowana. Rewers gładki, mocowana na poziomą agrafkę. Stan bardzo dobry. 300,-

145. Odznaka patriotyczna wojna w formie broszki z literą V i nałożonym orłem. 40 x 19 mm. Wykonana w srebrze(?). Wieloczęściowa - orzełek nakładany. Mocowana na poziomą agrafkę. Stan bardzo dobry. 200,-

146. Para orzełków na kołnierz dla oficera dyplomowanego, 24 x 20 mm. Wykonane z alpaki. Rewers gładki. Mocowane na dwa wąsy. Stan bardzo dobry. 150,-

147. Odznaka „Jaszczurka” Brygady Świętokrzyskiej. 19 x 32 mm. Wykonana w metalu, lakierowana, jednoczęściowa. Rewers gładki. Mocowana na słupek z niesygnowaną nakrętką o średnicy 15 mm. Produkcja na terenie okupowanych Niemiec. Stan bardzo dobry. 300,-

148. Zespół po chorążym lotnictwa Władysławie Rapsie. W skład zespołu wchodzą: - Odznaka pamiątkowa 1 pułk lotniczy - 48 x 33 mm. Wykonana w mosiądzu, srebrzona, jednoczęściowa. Rewers z kontrą. Mocowana na słupek z nakrętką o średnicy 30 mm, sygnowaną „Fabr. Graw. Emaljer. J.Knedler, Warszawa, ul. Nowy Świat45- stan dobry- wytarte srebrzenie na awersie. - odznaka pamiątkowa 300 Dywizjon Bombowy. 41 x 28 mm. Wykonana w metalu, srebrzona, jednoczęściowa. Rewers z kontrą. Mocowana na słupek, brak nakrętki. Stan bardzo dobry. - odznaka pamiątkowa 304 Dywizjon Bombowy. 40 x 20 mm. Wykonana w metalu, srebrzona, jednoczęściowa. Rewers gładki. Mocowana słupek, brak nakrętki. Stan bardzo dobry. - odznaka bojowa pilota. 62 x 42 mm. Wykonana w mosiądzu, złocona, wieniec emaliowany lub lakierowany na zielono. Rewers gładki. Mocowana na słupek z niesygnowaną nakrętką o średnicy 9,7 mm. Stan bardzo dobry. - Krzyż Walecznych 1920, nadawany w PSZ/Z. 43 x 48 mm.Wykonany w tombaku. Zawieszony na oryginalnej wstążce- nieco wyblakła. Krzyże z tej serii nadawano min.

– 10 –

lotnikom. Wyrób angielskiej firmy Spink& Sons. Numer 20 w książce Grzegorza Krogulca, Krzyż Walecznych. - Medal Lotniczy. Średnica 35 mm. Wykonany w metalu, zawieszony na oryginalnej wstążce - wyblakła. - 3 Sztuki odznaczeń angielskich - Atlantic Star z okuciem Aircrew Europe, 1939-45 Star, War Medal 1939-45. - Odznaka Stowarzyszenie Lotników Polskich - Zestaw miniatur - Krzyż Walecznych 4 krotnie nadany, Atlantic Star, Medal Lotniczy, 1939-45 Star. Odznaczenia i odznaki umieszczone w ramce, oryginalnie przez odznaczonego. Luzem w zestawie: -Dziennik Lotów - Log Book - Legitymacja do Krzyża Walecznych z trzema okuciami - Legitymacja do Medalu Lotniczego - spis odznaczeń brytyjskich - Certyfikat służby z lat 1942-1948 (w języku angielskim) - Airman`s Service and pay book (RAF) - Flying clothing card (karta ubraniowa) - Paszport wydany w 1946 roku w konsulacie polskim w Dublinie - Zestaw dwóch miniatur odznaczeń brytyjskich Atlantic Star i 1939-1945. Gwiazda 19 x 25 mm, medal 19 x 27 mm. Wykonane w metalu, mocowane na wstążki. Dołączone pudełko oraz formularz z MOD potwierdzający nadanie. - Egzemplarz książki „Podcięte skrzydła” Jana H. Janczaka. Wewnątrz odręczna dedykacja: „ Drogiemu Przyjacielowi (…) Władek Raps, Warszawa Maj 1995. Stan zestawu bardzo dobry. 5000,-

ODZNAKI I ODZNACZENIA OBCE AUSTRO-WĘGRY 149. Austro-Węgry. Cywilny Krzyż Zasługi, srebro złocone, emalia. Brak wstążki. Stan: przetarcia czerwonej i uszkodzona biała emalia. 100,-

150. Odznaka patriotyczna w formie flagi. Austro-Węgry 1914-1915. 27 x 27 mm. Wykonana w mosiądzu, złocona i emaliowana. Rewers gładki. Mocowana na poziomą agrafkę. Stan dostateczny- brak środkowego medalionu. 50,-

151. Odznaka patriotyczna Austro-Węgry. Profugis Au x ilium 1914-1916. 25 x 33 mm. Wykonana w metalu, emaliowana, jednoczęściowa. Rewers gładki. Mocowana na poziomą agrafkę. Stan bardzo dobry. 100,152. Odznaka patriotyczna Austro-Węgry, Turcja, Niemcy 1914. 27 x 29 mm. Wykonana w mosiądzu, złocona i emaliowana. Rewers gładki. Mocowana na poziomą agrafkę. Stan dostateczny- brak środkowego medalionu. 50,-

153. Odznaka patriotyczna Austro-Węgry, Turcja, Niemcy. 21 x 21 mm. Wykonana w metalu, emaliowana, jednoczęściowa. Rewers gładki, mocowana na szpilkę. Stan bardzo dobry.

100,-

154. Odznaka patriotyczna Austro-Węgry - Den Witwen und waisen von ober Österreich 1915 - sieroty i wdowy górnej Austrii 1915. 24 x 28 mm. Wykonana w metalu, emaliowana, jednoczęściowa. Rewers gładki. Mocowana na poziomą agrafkę. Stan bardzo dobry. 100,-

155. Zestaw 3 odznak-IR No. 27 - 27 pułk piechoty, 16 x 27 mm, wykonana z metalu, emaliowana, wieloczęściowa, mocowana na pionową szpilkę. Odznaka 1914-1991 - cmentarz wojskowy/Soldatenfriedhof Krempna, 29 x 41 mm, wykonana w metalu, emaliowana, mocowana na pionową agrafkę. Na rewersie wypukła sygnatura „SchwertnerGraz 52614” oraz identyczna w wersji nie emaliowanej. Odznaki z lat 90, wydane jako rocznicowe. Stan bardzo dobry. 200,-

156. Odznaka kappenabzeichen, Mittelgaliziens 1914 Przemyśl 1915. Dem andenken der Heldenmutigen Verteidiger/ Galicja Środkowa 1914-Przemyśl-1915. Pamięci bohaterskich obrońców. Średnica 40 mm. Wykonana w brązie(?), jednoczęściowa. Rewers gładki z wklęsłą sygnaturą: „Bruder Schneider Wien V.” Mocowana na poziomą agrafkę. Stan bardzo dobry. 250,-

157. Odznaka kappenabzeichen ze sceną batalistyczną. 32 x 73 mm. Wykonana w mosiądzu, jednoczęściowa. Rewers z kontrą. Mocowana na poziomą agrafkę. Stan bardzo dobry. 100,-

158. Odznaka kappenabzeichen Cesarz Karol, odznaka w języku węgierskim, dla jednostek Honvedu. 35 x 44 mm. Wykonana z cynku, jednoczęściowa. Rewers z kontrą. Mocowana na pionową agrafkę. Stan bardzo dobry. 50,-

159. Medal pamiątkowy Conventus Medicorum XVI Internationalis M CMI X Budapestini/ XVI Międzynarodowy Konwent Medyczny 1909 Budapeszt. 40 x 44 mm. Wykonany w brązie, dwustronny. Uszko do zawieszenia. Stan bardzo dobry. 100,-

160. Odznaka / przepustka uprawniająca do pozostania w Twierdzy Kraków w czasie oblężenia, średnica 44 mm. Wykonana z mosiądzu. Rewers z kontrą. Numerowana 67531. Mocowana na poziomą agrafkę. Stan bardzo dobry. 100,-

161. Odznaka / przepustka uprawniająca do pozostania w Twierdzy Kraków w czasie oblężenia, średnica 44 mm. Wykonana z mosiądzu. Rewers z kontrą. Numerowana 65854. Mocowana na poziomą agrafkę. Stan bardzo dobry. 100,-

162. Odznaka pamiątkowa w wieńcu „XXV”, na ramionach krzyża OWSK, 29 x 29 mm, metal. Rewers z kontrą. Mocowana na szpilkę. Stan bardzo dobry.

– 11 –

100,-

163. Odznaka pamiątkowa w wieńcu „XXV”, na ramionach krzyża OWSK, 29 x 29 mm, metal. Rewers z kontrą. Mocowana na agrafkę. Stan bardzo dobry. 100,-

BUŁGARIA 164. Krzyż IV Klasy Orderu za Dzielność, wersja z datą 1941. 47 x 48 mm. Wykonany w srebrze, złocony, emaliowany. Rewers gładki. Mocowany na pionową agrafkę. Stan średni uszkodzenia emalii. 300,FRANCJA 165. Francja. Medal Św. Heleny, wstążka oryginalna.

150,-

FINLANDIA 166. Finlandia. Odznaka sportowa FIS 1938 SUOML, śr. 35 mm, metal emalia. Odznaka jednoczęściowa. Rewers gładki. Słupek, nakrętka niesygnowana. Stan bardzo dobry. 120,-

ROSJA 167. Rosja. Żeton z tabelą korekty wiatru podczas strzelania, mosiądz, średnica 43,5 mm, uszko do zawieszenia. Żeton dwustronny, z powtórzoną, promieniście rozchodzącą się tabela cyfr, centralnie napis: „ВҌТЕРЪ СПРАВА”. Stan dobry. 400,-

168. Zestaw dwóch odznak FAI Federation Aeronautique Internationale (F.A.I.). Odznaka pilota oraz odznaka z Challenge`u w 1934 r. 22 x 14 mm (pilot) i 22 x 18 mm (challenge). Wykonane w srebrze(?), emaliowane, jednoczęściowa. Mocowane na słupki z niesygnowanymi nakrętkami. Stan bardzo dobry. 50,-

ORŁY 169. Orzeł z okiem Opatrzności oraz napisem „Za ojczyznę i wolność”. 40 x 30 mm. Wykonany w mosiądzu, jednoczęściowy. Rewers z kontrą. Mocowany na dwie płaskie blaszki. Analogiczny orzeł publikowany jest w książce Tomasza Zawistowskiego, Polskie Orły do czapek w latach 1917-1919, str. 78. Stan bardzo dobry. 1000,-

170. Orzeł Wojsk Polskich we Wschodniej Rosji i na Syberii. 28 x 41 mm. Wykonany w białym metalu (alpaka). Rewers z kontrą, ślady po przylutowanym mocowaniu - dwie płaskie blaszki. Analogiczny orzeł publikowany jest w książce Tomasza Zawistowskiego, Polskie orły do czapek w latach 1917-1919, str.162. Stan bardzo dobry. 1000,-

171. Orzeł patriotyczny tzw. zygmuntowski. 30 x 48 mm.

Wykonany w srebrze(?), jednoczęściowy. Rewers z kontrą. Mocowany na poziomą agrafkę. Analogiczny orzeł publikowany w książce Tomasza Zawistowskiego, Polskie orły do czapek w latach 1900-1917. Stan bardzo dobry. 250,-

172. Orzeł biżuteryjny patriotyczny. 29 x 37 mm. Wykonany w mosiądzu, srebrzony. Rewers gładki, mocowany na dwie płaskie blaszki. Analogiczne orły publikowane są w książce Tomasza Zawistowskiego, Polskie orły do czapek w latach 1900-1917, str. 276-277. Stan dobry. 150,-

173. Orzeł biżuteryjny patriotyczny. 29 x 22 mm. Wykonany w srebrze(?). Rewers z kontrą Ślady po pierwotnym mocowaniu na agrafkę. Wtórnie przylutowana szpilka. Analogiczne orły publikowane są w książce Tomasza Zawistowskiego, Polskie orły do czapek w latach 1900-1917, str. 280-281. Stan dobry. 250,-

174. Orzeł patriotyczny, Boże Zbaw Polskę. 34 x 37 mm. Wykonany w mosiądzu, srebrzony, jednoczęściowy. Rewers z kontrą. Mocowany na poziomą agrafkę. Analogiczny orzeł publikowany w książce Tomasza Zawistowskiego, Polskie orły do czapek w latach 1900-1917. str. 162-163. Stan bardzo dobry. 250,175. Orzełek patriotyczny, na wstędze „Boże Zbaw Polskę”, cyna, 36,3 x 35 mm. Rewers z kontrą, zapięcie na agrafkę. Stan dobry. 150,-

176. Orzeł Francja 1940. 32 x 23 mm. Wykonany w białym metalu, jednoczęściowy. Rewers z kontrą. Mocowany na poziomą agrafkę. Orły te wykonywano w 1940 roku z matrycy pozostałej we Francji w roku 1918. Analogiczny egzemplarz jest publikowany w książce Tomasza Zawistowskiego, Polskie orły do czapek w latach 1939-1945, str. 16. (patrz Zawistowski Orły 39-45 str. 16.) Stan bardzo dobry. 800,-

177. Orzeł haftowany Francja 1939/1940. Średnica 40 mm. Haft maszynowy białą nicią na amarantowym suknie. Analogiczny egzemplarz jest publikowany w książce Tomasza Zawistowskiego, Polskie orły do czapek w latach 1939-1945, str. 25. 500,-

178. Orzełek tzw. Hallerowski, wersja z literami WP na tarczy amazonek. 33,5 x 25,4 mm – wersja zmniejszona. Blacha mosiężna, rewers z kontrą, mocowany na dwa wąsy. Stan bardzo dobry. 500,-

179. Orzeł wzór 19 w wersji produkowanej przez Bronisława Grabskiego, 60,6 x 42,5 x 0,8 mm, mosiądz srebrzony, rewers z lekką kontrą, słupek, nakrętka sygn. Grabski Łódź. Stan bardzo dobry. 500,-

– 12 –

180. Orzeł wzór 19, mosiądz, 60 x 42 mm. rewers z lekką kontrą, mocowany na słupek, brak nakrętki. Stan dobry. 250,-

181. Orzeł z literą „R” na tarczy amazonek, 56,3 x 41 mm. mosiądz. Rewers z kontrą, brak zapięcia. 200,-

182. Orzełek furażerkowy, 42 x 27 mm, cynk. Rewers z kontrą, brak śladów zapięcia. Ślady korozji. Stan dobry. 100,-

183. Para orłów wz. 23, 29 x 41 mm. Wykonane w cynku i białym metalu. Mocowane na wąsy (ułamany) oraz dziurki do przyszycia (cynkowy). Rewers z kontrą. Stan dobry. 200,-

184. Orzeł wzór 23, alpaka, 40 x 27 mm. Rewers z kontrą, slady po mocowaniu. Bicie angielskie. Stan dobry. 100,-

185. Orzeł wz. 1939. 54 x 33 mm. Wykonany w mosiądzu, srebrzony. Rewers z kontrą oraz resztkami srebrzenia. Mocowanie na druty, ułamane. Oryginalny egzemplarz orła wykonany w latach 1939/40 we Francji (nie jest to późniejsza wersja z tej samej matrycy). 700,-

186. Orzełek strzelecki z koroną i literą S na tarczy amazonek, 30,2 x 21,6 mm, mosiądz, rewers gładki, mocowany na szpilce. Stan bardzo dobry. 100,-

187. Orzełek PSZ/Z, IN MEMORIAM 1940. 27,8 x 18,5 mm. Biały metal. Zapięcie urwane. Orzeł wtórnie umieszczony na ramce z fotografią: Pomnik Katyński w Londynie, znajdujący się na cmentarzu Gunnersbury w Londynie, odsłonięty 18 września 1976. Stan dobry. 400,-

ODZNACZENIA II RP 188. Krzyż Walecznych 1920. 36 x 40 mm. Wykonany w brązie. Zawieszony na oryginalnej wstążce z okuciem za kolejne nadanie. Odmiana wykonana w zakładzie Jana Knedlera. Numer 5 lub 5a w książce Grzegorza Krogulca, Krzyż Walecznych. Do krzyża dołączona miniatura 15 x 18 mm, zawieszona na wstążce. Stan bardzo dobry. 350,-

189. Srebrny Krzyż Zasługi. 40 x 46 mm. Wykonany w tombaku, srebrzony i emaliowany. Zawieszony na oryginalnej wstążce. Prawdopodobnie wykonany w pracowni Wiktora Gontarczyka. 200,190. Srebrny Krzyż Zasługi. 40 x 44 mm. Wykonany w tombaku, srebrzony i emaliowany. Zawieszony na oryginalnej

wstążce. Prawdopodobnie wykonany w pracowni Wiktora Gontarczyka. 200,-

191. Brązowy Krzyż Zasługi, brak wstążki.

192. Miniatura do Krzyża zasługi, wstążka oryginalna.

100,100,-

193. Medal Polska Swemu Obrońcy, 1918-1921, wstążka oryginalna, ślady noszenia. Stan dobry. 150,-

194. Medal Polska Swemu Obrońcy (Medal Wojska 19181921), średnica 35 mm. Wykonany w brązie. Mocowany na oryginalne wstążce. Wersja wykonana w Mennicy Państwowej - herb Kościesza pod literą O. Stan bardzo dobry. 150,-

195. Medal Dziesięciolecia Odzyskania Niepodległości - tzw. Oracz, śr. 35 mm. Wykonany w brązie. Mocowany na oryginalnej wstążce. Wersja wykonana w Mennicy Państwowej herb Kościesza przy dolnej krawędzi na rewersie. Stan bardzo dobry. 150,-

196. Medal Za długoletnią służbę XX lat (srebrny), średnica 35 mm. Wykonany w srebrze. Mocowany na oryginalnej wstążce. Wersja wykonana w Mennicy Państwowej - na rancie herb Kościesza oraz litery Ag 0.950. Stan bardzo dobry. 150,-

197. Medal Za długoletnią służbę X lat (brązowy), średnica 35 mm. Wykonany w brązie. Mocowany na oryginalnej wstążce. Wersja wykonana w Mennicy Państwowej Stan bardzo dobry. 100,-

198. Krzyż złoty nadawany za zasługi dla Ligi Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwgazowej. 36 x 42 mm. Wykonany w tombaku, złocony i emaliowany. Zawieszony na oryginalnej wstążce. Stan bardzo dobry. 250,-

199. Krzyż srebrny nadawany za zasługi dla Ligi Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwgazowej. 36 x 42 mm. Wykonany w tombaku, srebrzony i emaliowany. Zawieszony na oryginalnej wstążce. Stan bardzo dobry. 200,-

200. Krzyż brązowy nadawany za zasługi dla Ligi Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwgazowej. 36 x 42 mm. Wykonany w tombaku, emaliowany. Zawieszony na oryginalnej wstążce. Stan bardzo dobry. 150,-

201. Krzyż na śląskiej wstędze waleczności i zasługi. Krzyż/Odznaka pamiątkowa - Za dzielność 5 Rybnickiego Pułku Piechoty. 36 x 32 mm. Wykonany w mosiądzu, srebrzony. Stan dobry - krzyż mocno wytarty, zawieszony na starej oryginalnej wstążce też mocno znoszonej.

– 13 –

250,-

500,-

202. Medal Na pamiątkę objęcia Pasa Neutralnego luty 1923, 36 x 51 mm. Wykonany z mosiądzu, srebrzony. Zawieszony na starej wstążce, białej z niebieskim pasem po środku . Wydany celem upamiętnienia zajęcia pasa neutralnego między Polską a Litwą . Stan bardzo dobry. 400,-

203. Odznaka pamiątkowa Miecze Hallerowskie, wersja z napisem Ameryka. 31 x 41 mm. Wykonane w metalu, srebrzone i emaliowane. Zawieszone na starej wstążce. Stan dobryniewielkie ubytki białej emalii na orle. 800,-

204. Miniatura Krzyża Waleczności do Śląskiej Gwiazdy Wolności. 21 x 23 mm. Wykonana w tombaku, złocona i emaliowana. Jednoczęściowa, zawieszona na starej wstążce w barwach narodowych. Rewers gładki. Stan bardzo dobry. 200,-

204A. Zestaw 3 sztuk miniatur Krzyż Orderu Odrodzenia Polski - Polonia Restituta. 20 x 15 mm. Wykonane w srebrze, złocone i emaliowane. Jeden z krzyży puncowany - imiennik „SO” oraz „główka”. Dwie miniatury krzyża IV klasy - oficerski, jedna bez wstążki. Stan bardzo dobry. 200,-

ODZNACZENIA PSZ/Z 205. Krzyż Walecznych PSZ/Z. 42 x 47 mm. Wykonany w brązie. Zawieszony na oryginalnej, starej wstążce. Produkcja brytyjska, w katalogu Grzegorza Krogulca, nr 20. Do krzyża dołączona legitymacja z 1948 roku z 4 Pułku Pancernego „Skorpion”. Krzyż nadany w roku 1944 legitymacja z roku 1948. Stan bardzo dobry - nieznaczne uszkodzenia legitymacji (rogi). 900,-

206. Krzyż Walecznych 1920, nadawany w PSZ/Z. 42 x 47 mm. Wykonany w brązie. Zawieszony na oryginalnej wstążce z charakterystycznie doszytą agrafką. Do krzyża dołączone luzem okucie(uszkodzone). Krzyże z tej serii nadawane były min. w 1 Dywizji Pancernej. Numer 24a w książce Grzegorza Krogulca, Krzyż Walecznych. Stan bardzo dobry. 300,207. Krzyż Walecznych 1920, nadawany w PSZ/Z. 43 x 48 mm.Wykonany w tombaku. Zawieszony na oryginalnej wstążce. Krzyże z tej serii nadawano m.in. lotnikom. Wyrób angielskiej firmy Spink& Sons. Numer 20 w książce Grzegorza Krogulca, Krzyż Walecznych. Stan bardzo dobry. 300,-

208. Brązowy Krzyż Zasługi. 41 x 46 mm. Wykonany w brązie, zawieszony na oryginalnej wstążce, mocowany na szpilki. Do krzyża dołączone dedykowane pudełko, sygnowane „Spink London”. Ciekawy komplet! Stan bardzo dobry.

ODZNACZENIA PRL 209. Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski PRL. 68 x 68 mm - krzyż i 77 x 77 mm - gwiazda. Krzyż wykonany w metalu, złocony i emaliowany. Zawieszony na starej wstędze. Gwiazda wykonana w metalu, srebrzona, wieloczęściowa medalion nakładany i mocowany na 3 nity. Mocowana na poziomą agrafkę. Stan bardzo dobry. 800,-

210. Krzyż Grunwaldu III Klasa. 45 x 52 mm. Wykonany w metalu, srebrzony. Zawieszony na oryginalnej wstążce. Dołączona miniatura, 16 x 21 mm. Według książki Wojciecha Steli, Polskie ordery i odznaczenia Vol. II, wyrób Mennicy Państwowej. Stan bardzo dobry. 200,-

211. Krzyż Walecznych 1944, mały. 36 x 39 mm. Wykonany w brązie. Zawieszony na oryginalnej wstążce. Według książki Wojciecha Steli, Polskie ordery i odznaczenia Vol. II, wyrób firmy „J. Knedler - spadkobiercy”. Stan bardzo dobry. 100,-

212. Krzyż Walecznych 1944, mały. 36 x 39 mm. Wykonany w brązie. Zawieszony na oryginalnej wstążce. Według książki Wojciecha Steli, Polskie ordery i odznaczenia Vol.II, wyrób firmy „J.Knedler - spadkobiercy”. Stan bardzo dobry. 100,-

213. Krzyż Walecznych 1944. 43 x 49 mm. Wykonany w brązie. Zawieszony na oryginalnej wstążce. Wykonany w Moskowskim Stampowoczno-Mechaniczeskim Zawodie. Stan bardzo dobry. 200,-

214. Krzyż Walecznych 1944. 42 x 46 mm. Wykonany w brązie. Zawieszony na oryginalnej wstążce. Ciekawa wersja z prostymi poprzeczkami w literze A, pierścień/koluszko do wstążki zalutowany. Stan bardzo dobry. 150,-

215. Krzyż Walecznych 1944. 44 x 46 mm. Wykonany w brązie. Zawieszony na oryginalnej wstążce. Do krzyża dołączone luzem jedno okucie na wstążkę. Według książki Wojciecha Steli, Polskie ordery i odznaczenia Vol. II, wyrób Mennicy Państwowej. 100,-

216. Zestaw 3 miniatur odznaczeń i 5 baretek: 2 x Krzyż Walecznych 1944 (jedna z okuciem), 1 x Krzyż Grunwaldu. KW mocowane na emaliowanych zapięciach w kształcie wstążek. KG mocowany na materiałowej wstążce 5 baretek do Krzyża Walecznych. 3 x PSZ/Z, 1 przedwojenna i 1 z okresu PRL. Stan bardzo dobry. 50,217. Złoty Krzyż Zasługi, Tłocznia Caritas lub Zakłady Grab-

–14 –

skiego. 41 x 47 mm. Wykonany w srebrze lub tombaku, złocony i emaliowany. Rewers gładki z widocznymi spękaniami surowca podczas wybijania. Ramiona krzyża nierozcięte. Zawieszony na oryginalnej wstążce. Dołączone pudełko. Stan bardzo dobry. 100,-

218. Srebrny Krzyż Zasługi, tłocznia moskiewska. 41 x 45 mm. Wykonany w srebrze, emaliowany, rewers z charakterystycznym wgłębieniem. Ramiona krzyża nierozcięte. Zawieszony na oryginalnej wstążce. Dołączone pudełko. Stan bardzo dobry. 100,-

219. Złoty Medal Zasłużonym na Polu Chwały, wersja ze sztandarami. Średnica 40 mm. Wykonany w brązie, złocony. Zawieszony na oryginalnej wstążce. Według książki Wojciecha Steli, Polskie ordery i odznaczenia Vol. II, wyrób zakładów Bronisława Grabskiego. Stan bardzo dobry. 200,-

WSTĄŻKI DO ODZNACZEŃ 220. Szarfa do Orderu Virtuti Militari I klasy (PSZ/Z – Spink London), dł. 83 cm, szer. 11 cm. Stan bardzo dobry. 500,-

221. Zestaw wstążek orderowych – 5 sztuk – do orderu Św. Stanisława (różne klasy i epoki). 150,-

VARIA 222. Pierścień pamiątkowy ku czci Księcia Józefa Poniatowskiego, Warszawa(?) po 1813. Wysokość 7 mm, średnica zewnętrzna 23 mm, średnica wewnętrzna 19 mm. Wykonany w żelazie i złocie (wewnętrzna część oraz medalion). Na rancie inskrypcja: „Żył dość dla sławy, za krótko dla Ojczyzny”, wewnątrz zaś: „Bóg mi powierzył sławę Polaków, Jemu ją oddam”. W centralnej części, owalny medalion z napisem: „Xiąże Jozef Poniatowski”. Stan bardzo dobry - od wewnętrznej strony wyraźne ślady noszenia, wytarcia napisu. 4500,-

223. Obrączka patriotyczna z grawerowana datą 1914 i N.K.N. (Naczelny Komitet Narodowy) po przeciwnej stronie, metal, średnica wewnętrzna ok. 16 mm. Stan dobry. 200,-

224. Zestaw dwóch obrączek patriotycznych. Średnica wewnętrzna 20 mm i 16 mm. Wykonane w srebrze (większa) i żelazie (mniejsza). Na większej stylizowana korona cierniowa, w niej wpisana data 1939. Mniejsza z napisem: „Złoto na Skarb Narodowy 1920”. Stan bardzo dobry. 200,225. Obrączka pamiątkowa dla legionistów internowanych w

Szczypiornie i Beniaminowie. Średnica wewnętrzna 18 mm, zewnętrzna 20 mm, wysokość 5 mm. Wykonana w srebrze(?). Na obrzeżu napis: „Szczypiorno Beniaminów 1917-1918”. Wewnątrz grawerowany numer „52”. Stan bardzo dobry. Nieczęsta na rynku kolekcjonerskim. 350,-

226. Sygnet patriotyczny z orłem oraz napisem Bóg z nami 1914-15-16. Średnica zewnętrzna 22 mm, wewnętrzna 20 mm. Wykonany w srebrze, emaliowany. Na rancie austryjacka próba srebra. Stan bardzo dobry. 200,-

227. Sygnet patriotyczny z miniaturą odznaki II Brygady Legionów. Średnica zewnętrzna 20 mm, wewnętrzna 17 mm, miniatura 12 x 16 mm Wykonany w srebrze, wieloczęściowyminiatura nakładana. Na rancie austryjacka próba srebra. Stan bardzo dobry. 150,-

228. Sygnet z orłem, srebro próby 800 (cecha powojenna), imiennik, waga 4,85 g. Stan dobry. 200,-

229. Pierścień pamiątkowy(?). Średnica zewnętrzna 25 mm, wewnętrzna 21 mm. Wykonany w mosiądzu(?) srebrzony. W centralnej części okrągły medalion z napisem: „Alex i Romano 1769”. Stan bardzo dobry. 150,-

230. Wisior patriotyczny z orłem. 26 x 36 mm. Wykonany w mosiądzu, srebrzony i emaliowany. Jednoczęściowy - orzeł malowany na emalii. Rewers gładki, całość lekko puklowana. Uszko do zawieszenia. Stan bardzo dobry. 150,-

231. Medalik religijny Bł. Andrzej Bobola, Matka Boska Ostrobramska. 28 x 39 mm. Wykonany w srebrze(?), dwustronny. Uszko do zawieszenia. Stan bardzo dobry. 100,-

232. Wota Za uratowanie domu 1915. 29 x 50 mm. Wykonane w srebrze. Rewers gładki. Puncowane, próba srebra 84 oraz imiennik grawera. Stan bardzo dobry. 100,-

233. Guz kontuszowy z miniaturą mężczyzny. 23 x 17 x 8 mm. Wykonany w srebrze, w centralnej części umieszczony medalion z malowaną(?) miniaturą przedstawiającą mężczyznę w mundurze. Na rewersie próby srebra oraz naniesiony farbą numer inwentarzowy(?). Guz pochodzi z byłej kolekcji Ryszarda Janiaka. Stan bardzo dobry. 2000,-

234. Orzeł z odznaki 4 Dywizji Strzelców, 28,3 x 38,8 mm, mosiądz, umocowany na podkładce z masy perłowej. Stan bardzo dobry. 300,-

235. Zawieszka – prawdopodobnie część do breloku, z orłem sokolim i emaliowaną dekoracją, metal, srebro 800. Stan dobry.

– 15 –

150,-

236. Medal wybity staraniem Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego poświęcony członkom Rządu Narodowego w Powstaniu Styczniowym i ku czci Legionów Polskich w 1916 r., Aw: Krzyż z koroną cierniową i serce, data 5.VIII.1864; u dołu WARSZA- WA i w otoku: RZĄDOWI NARODOWEMU STRACONEMU PRZEZ MOSKALI, Rw: Orzeł legionowy na szabli i sztandarze; daty 1914 6.VIII; u góry napis: CZEŚĆ LEGIONOM, u dołu: LIGA BOBIET P.W., wykonany w zakł. J. Knedlera, Strzałk. 345, biały metal, 28,5 mm. Stan dobry. 100,-

237. Medal Krakowski Klub Szachistów dla generała Emanuela Hohenauera. Średnica 36 mm. Wykonany w mosiądzu, srebrzony. Rewers z grawerowaną dedykacją „Emanuelowi Hohenauerowi w dowód wdzięczności. 1933“. Stan bardzo dobry. 300,-

238. Nakładki na naramienniki noszone w 20 Pułku Ułanów z Rzeszowa z monogramem Jana III Sobieskiego, 30 x 16 mm, alpaka, rewers gładki, mocowane na trzy druty miedziane. Stan bardzo dobry. 350,-

239. Dwie wpinki – sokół kawalerii, szkoła podchorążych?, 19 x 13,3 mm; 16 x 13 mm, rewersy gładkie, mocowane na szpilkach. Stan bardzo dobry. 100,-

240. Epolet Aleksander I – Jugosławia, 11,8 x 5,6 cm, nałożony emaliowany monogram. Stan dobry. 300.-

241. Bransoletka z 8 monetami : 20 kopiejek 1914 - 1 szt.; 15 kopiejek 1914 - 2 szt.; 10 kopiejek 1914 - 5 szt. Stan dobry. 160,-

242. Zestaw monet 1 złotowych – 6 sztuk. Roczniki: 1925; 1929; 1949; 1988; 1989; 1994. Stany dobre. 100,-

243. Odznaka-plakieta pamiątkowa Z.B.K (Związek Bractw Kurkowych), 94 x 94 mm. Waga 59,2 gr. Srebro, wieloczęściowa. Na awersie kur pięknie cyzelowany. Rewers gładki, sześć nitów mocujących, upiłowany słupek. Ślady próby srebra. Stan bardzo dobry. 800,-

244. Tłok pieczętny z monogramem „MW” lub „WM”, mosiądz srebrzony, agat, wys. 8,3 cm. Stan bardzo dobry. 200,-

245. Tłok pieczętny do laku z Orłem tyrolskim. 12 cm, rączka mosiężna, stempel biały metal (stal?). Stan dobry. 100,-

246. Temblak oficerski wg wzoru 1919. Wykonany z taśmy metalizowanej, chwost z bajorka. Stan bardzo dobry. 1200,-

247. Opaska ze 1114 Kompanii Ochrony Sztabu WP. Wymiary złożonej, 18,5 x 7,8 cm. Wykonana z tkaniny bawełnianej w kolorach białym i amarantowym. Litery WP, numer 1114 oraz orzeł naniesione tuszem za pomocą stempla. Stan dobryzabrudzenia i cerowania, ślady noszenia i użycia. Dołączona kartka z odręcznymi notatkami opisującymi historię plutonu. 2500,-

248. Popiersie Księcia Józefa Poniatowskiego, brąz, 11 cm, osadzone na cokole oraz na marmurowej podstawie, wys. całości 18 cm, podstawa 7 x 7 cm. Książe przedstawiony w mundurze generała z podwójnym wężykiem na kołnierzu a naramienniki z dwoma skrzyżowanymi buławami znamionują godność marszałka (nominacja na trzy dni przed bohaterską śmiercią w Bitwie Narodów). Na piersi widoczne są wstęgi i gwiazdy Orderu Virtuti Militari oraz Legii Honorowej. Stan bardzo dobry. 1000,-

249. Popiersie Adama Mickiewicza, brąz patynowany, wys. 13,5 cm, śr. podstawy 5,5 cm. Według rzeźby Bolesława Jeziorańskiego (1867-1920). Stan bardzo dobry. 400,-

250. Plakieta JÓZEF PIŁSUDSKI - plakieta z 1931 r. autorstwa J. Aumillera, Głowa marszałka w lewo umieszczona w medalionie, poniżej napis w 18 wierszach WSKRZESICIEL PAŃSTWA POLSKIEGO, I WÓDZ/ARMJI POLSKIEJ MARSZAŁEK JÓZEF PIŁSUDSKI …, brąz, 60 x 101 mm. Wyrób Mennicy Państwowej. Stan dobry, brak podpórki. 200,-

251. Orzeł stylizowany na sztandarowego. 14,5 x 21,5 cm. Wykonany w mosiądzu, dwustronny. Mocowany na gwint. Stan bardzo dobry. 200,-

252. Tuby do dyplomów: 2 sztuki - do Krzyża / medalu niepodległości oraz do Orderu Odrodzenia Polski, niekompletne. 100,-

253. Czapka rogatywka według wz. 35 dla oficerów, tutaj w stopniu podpułkownika. Wykonana z grubej gabardyny w kolorze khaki. Denko z zszywane z 4 trójkątnych brytów- usztywniane Otok aksamitny w kolorze zielonym - artyleria. Podszewka bawełniana. Potnik skórzany. Na wewnętrznej stronie, pod celuloidowym rombem, papierowa metka wykonawcy: „Wytwórnia czapek cywilnych - mundurowych. Jan Kurzydło jn. Kraków ul. Floriańska 13”. Daszek obciągnięty lakierowanym na czarno płótnem i okuty szerokim okuciem ze srebrzonego mosiądzu (posiada charakterystyczne ślady wytarcia w miejscu gdzie chwytano za niego przy zdejmowaniu i zakładaniu czapki). Na czapce orzełek wz. 19 produkcji J. Knedlera. Stan czapki dobry. 2500,-

254. Szabla oficerska wz. 21/22. Kabłąk oraz kapturek mosiężne, trzon rękojeści drewniany obciągnięty skórą. Głownia stalowa niklowana z jedną bruzdą u nasady sygnowana „A. Mann Warszawa”. Pochwa stalowa. Stan dobry - wytarcie skóry na rękojeści, minimalne „użytkowe” uszkodzenia

– 16 –

pochwy, ostrodze niewielka korozja, brak śrubki trzymającej dławik. Wymiary: długość całkowita szabli: 96 cm, długość głowni: 80 cm, szerokość głowni: 3 cm, grubość głowni u nasady: 0,5 cm, długość rękojeści: 15,5 cm, długość pochwy: 83 cm. 6000,-

255. Szpada oficerska Milicji Wolnego Miasta Krakowa. Kabłąk i głowica mosiężne, złocone. Okładziny z drewna. Na tarczce ochronnej herb Krakowa w ozdobnych labrach. Głownia stalowa. Stan dobry- brak pochwy, wyszczerbienia na głowni. Dołączona taśma od temblaka (brak chwosta). Wymiary: długość całkowita szpady: 99 cm, długość głowni: 85 cm, szerokość głowni: 2,3 cm, grubość głowni: 0,2 cm, długość rękojeści: 17,5 cm. 3500,-

256. Portret J. Kużniara w mundurze porucznika armii austro-węgierskiej, na piersi odznaczenie Zivil-Verdienstkreuz in Gold mit Krone (Österreich-Ungarn) am Kriegsband - czyli Złoty Krzyż Zasługi Cywilnej z koroną, wstążka oznacza że krzyż nadany został w czasie wojny. Portret wykonał Stanisław Żarnecki (Izydor Goldfinger) 1877-1956, pastel, papier, wym.: 55 x 37 cm, sygnowany prawy dół: Stanisław Żarnecki, dat. 1919. Praca oprawiona. 1200,-

DOKUMENTY 257. Zestaw dwóch dokumentów:1)Legitymacja do odznaki I Brygady,,Za wierną służbę’’. Nadana Gustawowi Danilowskiemu za pracę żołnierską w polu od dnia 6. VIII 1914 roku, Komenda 1 Brygady L.P. Nr. 4655. 15,8 x 9,5 cm. Ubytki papieru w dolnej krawędzi. 2) Legitymacja do odznaki I Brygady,,Za wierną służbę’’. Nadana Gustawowi Danilowskiemu za pracę żołnierską w polu od dnia 6. VIII 1914 roku, Komenda 1 Brygady L.P. Nr. 4655. 9,8 x 6,2 cm. Stan zachowania bardzo dobry. 300,258. Legitymacja do odznaki „Za wierną służbę” I Brygady Legionów Polskich. Wystawiona dla Franciszka Zabruckiegoz I kompanii I Batalionu. Kwatera sztabu 1 Pułku Piechoty L.P, 6 VIII 1916. 15 x 9,5 cm. Ubytki papieru, zabrudzenia. 200,-

259. Legitymacja do odznaki pamiątkowej II Brygady Legionów Polskich. L. 1182. Wystawiona na nazwisko Kap. Łukowski,,Orlik” Kazimierz (błąd w nazwisku). 30. IX. 1916. 9,5 x 8,2 cm. Dołączona druga legitymacja - duplikat, wystawiona na poprawne nazwisko! Bardzo ciekawy zestaw! Stan zachowania bardzo dobry. Łukoski Kazimierz – generał brygady,,ORLIK” VM. 1939 Armia Karpaty – zamordowany w 1940 w Starobielsku. 300,260. Tymczasowe poświadczenie nadania prawa do noszenia odznaki Brygady ,,Za wierną służbę” wystawione przez dowództwo 5 Pułku Piechoty Legionów. Nadana szeregow-

cowi Chudeckiemu Zbigniewowi za pracę żołnierską od dnia 3.I. 1915. Nadane dnia 6 sierpnia 1917 przez Dowódcę pułku. 15 x 9,5 cm. Przetarcia i zagięcia papieru. 150,261. Legitymacja do odznaki pamiątkowej 2 Pułku Ułanów Legionów Polskich. Wystawiona dla kaprala Michała Króla. 11,5 x 7,5 cm. Stan zachowania dobry. 200,-

262. Dokument przyznania odznaki pamiątkowej Komenda Legionów Polskich. Wydany dla sekc. (napisy nieczytelne ). Pieczątka Oddziału telefonicznego Komendy Polskich Legionów. Kraków 14/VII…, 11 x 7 cm. Stan bardzo dobry. 200,-

263. Legitymacja do Krzyża Honorowego 3. Pułku piechoty Legionów Polskich. Wydana dla Władysława Prokesza(?) za przebytą kampanię karpacką, bukowińską, bessarabską i wołyńską I.III. 1917. 12,5 x 8,6 cm. Stan zachowania bardzo dobry. 200,-

264. Dyplom mianowania na stopień sierżanta z dnia 15. XI.1916 Wystawiony na Dworzyńskiego Stanisława., przez Komendę 5 Pułku Piechoty Legionów. Okrągła, wyraźna pieczęć pułkowa, podpis dowódcy pułku płk Leona Berbeckiego. 22 x 17,5 cm. Stan dobry, lekkie zabrudzenia i zagięcia. 300,265. Fragment legitymacji do odznaki pamiątkowej 6 Pułku Piechoty Legionów wystawionej dla mjr. Dunikowskiego Bolesława, 6 x 10 cm. Stan zachowania dobra, drobne przetarcia i plamy. 100,-

266. Zestaw dwóch dokumentów: 1) Legitymacja / Dowód nr 990 na prawo do noszenia pamiątkowej odznaki internowania w Szczypiornie-Łomży od dnia 17.VII 1917 r. do dnia (nieuzupełnione). Wydano dla Nowakowskiego Michała szereg. 5 P.P 14. VIII.1918. Na odwrocie odręczne poświadczenie oryginalności dokumentu przez dwóch świadków, 15,5 x 11,5 cm. Dokument klejony. 2) Legitymacja tymczasowa nr 1898 do odznaki internowania wydana 1 sierpnia 1919 r. w Krakowie dla szer. Aleksandra Chuderskiego. 7,2 x 9,2 cm Okrągła pieczęć Biura Likwidacyjnego Naczelnego Komitetu Narodowego. Stan zachowania dobry. 250,-

267. Dyplom do odznaki pamiątkowej I Korpusu Polskiego, wydany dla starszego szeregowca Sztabowej Kompanii Telefon. Radwana Antoniego. 3 lipca 1918 r., 29,5 x 20 cm. Przetarcia i zabrudzenia, dokument podklejony. 200,-

268. Odpis legitymacji do Odznaki Pamiątkowej I Korpusu Wydany dla Podchorążego I p. Ułanów Krechowieckich, Wiśniewski Wacław. 29,5 x 20,7 cm. Delikatne zagięcia i zażółcenie papieru. 100,-

– 17 –

269. Legitymacja do odznaki pamiątkowej,,Krzyż Kaniowski” nr 2081, wydana dla chorążego Jana Fulara. 14,5 x 22 cm. Zagięcia i przetarcia, zażółcenie papieru. 200,-

270. Zestaw 5 dokumentów: 1) Dyplom do odznaki pamiątkowej Legionu Puławskiego. Uprawniający do noszenia znaku No. 372 Wydany kapralowi Strzałkowskiemu Marcinowi jako uczestnikowi walk Legionu o niepodległość i zjednoczenie Ojczyzny. Warszawa d. 20/V 1920. 21 x 28 cm. Przetarcia i zabrudzenia papieru. Dokument podklejony. Do dyplomu dołączone 2) Zaświadczenie z Powiatowej Komendy Uzupełnień w Radomiu z dnia 20 stycznia 1920 r. potwierdzające zgłoszenie się „byłego plutonowego Oddz[iału] Karab[inów] Masz[ynowych] W.P”, 16 x 21 cm. Przetarcia i zabrudzenia papieru. 3)Dokument z 1916 r pisany cyrylicą. Świadectwo ukończenia kursu obsługi karabinów maszynowych przy Polskiej Brygadzie Strzelców, 22 x 17 cm. Przetarcia i zabrudzenia papieru. 4) Poświadczenie służby nr. 183/Wsch. Wydane dla Strzałkowskiego Marcina przez Dyrektora Archiwum Wojskowego, Warszawa dn. 13/ III. 1934 r., 29,5 x 20 cm. Przetarcia i zabrudzenia papieru. 5) Zaświadczenie o służbie w I-ym Polskim Legionie /armia rosyjska/ od początku do końca formacji. Warszawa I maja 1919 roku. Pieczęć Min. Spraw Wojsk. oraz podpisy kapitana (Jasińskiego) i naczelnika kancelarii. 17,5 x 22 cm. Przetarcia i zabrudzenia papieru. 800-

276. Legitymacja Związku Hallerczyków. Wydana dnia 3 listopada 1924 roku dla Wróblewskiego Wacława. Pieczęć Związku Hallerczyków, Placówka Radomska. 7,4 x 11,8 cm. Stan bardzo dobry. 100,-

277. Legitymacja do odznaki członkowskiej Związku Sybiraków.Wydana dla Kosińskiego Stanisława. Legitymacja rozkładana, w twardej oprawce, ze zdjęciem. 10 x 14 cm. Stan bardzo dobry. 100,-

278. Zawiadomienie do Dowództwa 4. P. P. Legionów od Sekretariatu Rady Swastyki o przyznaniu swastyki no. 2023 dla ks. Bombasa Ludwika. Kielce, dnia 3. XI.1920. 10 x 17 cm. Stan zachowania dobry, drobne zagięcia i przetarcia papieru. 100,-

279. Dyplom do krzyża I Batalionu W.S. Wydany dla Znirskiego(?) Mariana z I kompanii I Batalionu. Warszawa, dnia 20 października 1918 roku. 10 x 16 cm. Przetarcia i ubytki papieru, zabrudzenia. 150,-

280. Odpis poświadczenia nadania Odznaki Pamiątkowej Ochotników Artylerii P. chorążemu Wysockiemu Bolesławowi – ochotnikowi 6 p.a.c 1920 r. w Krakowie 4.XI. (1)920. 14,6 x 20,8 cm. Delikatne zagięcia papieru. 50,-

271. Legitymacja do,,Krzyża Północnego” za służbę Ojczyźnie w kraju podbiegunowym. Wydana dla … (napis nieczytelny). Na dole odręczny dopisek ,,Wydana jako załącznik do krzyża nr. 5 P. Karolowi Hallerowi do zbiorów”. Szef Sztabu O.W.P. w Pn. Rosyi.” Podpis nieczytelny. 15,5 x 21,5 cm. Widoczne zagięcia i przetarcia, zażółcenie papieru. Prawdopodobnie chodzi tu o brata gen. Józefa Hallera! Rzadki dokument! 300,-

281. Fragment dokumentu nadania Krzyża Walecznych po raz pierwszy.Modlin, dnia 20.IX.1939. Podpis Dowódcy 2. Dyw. Piechoty Legionów Pułkownika Staicha. Dołączona odręczna notatka: „Staich zastąpił w czasie Kampanii Wrześniowej dowódcę 2. Dyw. Piechoty Legionów, płk Dojana-Surówkę, który zdezerterował z pola walki. 18.IX.1939. 7,8 x 20,9 cm. Dokument zniszczony, klejony. 50,-

273. Dyplom nadania szereg. Antoniemu Romińskiemu, odznaki honorowej ,,Orlęta”. Lwów, 19 marca 1919. 18 x 20,5 cm. Stan zachowania dobry, przetarcia papieru. 150,-

283. Zestaw trzech dokumentów: 1)Legitymacja nr. 42685 do,,Krzyża Walecznych”. Wydana dla szer. StukusaRudolfa z 3 Pułku Piechoty Legionów, Wydana przez M.S Wojsk. Biuro Personalne. 11 x 8 cm. Stan zachowania dobry. 2)Dokument do odznaki pamiątkowej wspólnego pobytu oficerów i żołnierzy Korpusu posił. w obozach dla internowanych na Węgrzech. Rudolfowi Stukusowi, Kraków 1918/1919, 12,5 x 17 cm. Stan zachowania dobry. 3)Legitymacja do odznaki pamiątkowej II Brygady Legionów Polskich, L.1307 przyznanej leg. Rudolfowi Stukusowi. 30. IX.1916. 9,5 x 8 cm. Stan b. dobry. 500-

272. Legitymacja do Odznaki pamiątkowej 4-tej Dywizji Strzelców. Wydana dla Marii(?) Burkiewicz(?). 11,8 x 21,3 cm. Delikatne zagięcia papieru. 200,-

274. Legitymacja do odznaki pamiątkowej I Brygady Wojsk Polskich. Wystawiona na podpułkownika - nazwisko nieczytelne. Odręczne podpisy. Legitymacja do odznaki z numerem 2. 10,4 x 14,9 cm. Stan bardzo dobry. 200,-

275. Bilet członka Związku Polaków Wojskowych w Odessie. Wydany dla chorążego Wojciechowskiego Jana. Rok 1917. 11,5 x 13,9 cm. Przetarcia i ubytki papieru (l.g. róg). 100,-

282. Legitymacja nr. 4635 do odznaki pamiątkowej 28 Pułku Strzelców Kaniowskich. Wydana dla Mieczysława Szatana we wrześniu 1937. 14,7 x 20,8 cm. Drobne zagięcia i przetarcia. 200,-

284. Dyplom nadania Krzyża Legionowego. Wydany dla

– 18 –

sierżanta Antoniego Górszczyka z 3 p.p. na podstawie uchwały II Zjazdu Legionistów i wniosku komisji kwalifikacyjnej. Warszawa dnia 10.IX. 1926. 18,2 x 10,9 cm. Plamy i zagięcia papieru. 200,-

285. Dyplom nadania Krzyża Legionowego. Wystawiony dla ułana Józefa Markiewicza z 2 Pułku Ułanów. Warszawa 1.III.1926. Nadanie nr. 2607 z podpisem J. Piłsudskiego. 16,5 x 11 cm. Dokument klejony, zabrudzenia i przetarcia papieru. 200,-

286. Zestaw dwóch dokumentów: 1) Dyplom nadania brązowego medalu za długoletnią służbę. 26 Dywizja Piechoty. P. Piotrowiczowi Stanisławowi, kapitanowi taborów Skierniewice, dnia 5 maja 1938 r. Dowódca Dywizji pułkownik Brzechwa-Ajdukiewicz, 29,6 x 20,9 cm. Zażółcenia papieru, drobne zagięcia. 2) Dyplom nadania srebrnego medalu za długoletnią służbę. 26 Dywizja Piechoty.P. Piotrowiczowi Stanisławowi, kapitanowi taborów Skierniewice, dnia 9 listopada 1938 r.Dowódca Dywizji pułkownik Brzechwa-Ajdukiewicz. 29,6 x 20,9 cm. Zażółcenia papieru, drobne zagięcia. 200,-

287. Legitymacja do odznaki Polskiej Ligi Wojennej Walki Czynnej. Nadanej mjr. Rez. Janowi Żarnowskiemu. Warszawa 1925 r. 11,8 x 16,8 cm. Stan bardzo dobry. 9/48 100,-

288. Legitymacja tymczasowa zezwalająca na noszenia Krzyża Walecznych po raz pierwszy. Wydana dla Kpr. Przemysława Szczerbińskiego w 20.III.1942 przez Zr. Szafa Sztabu Zarembę na podst. Pełnomocnictwa udzielonego przez Naczelnego Wodza W.P. 13,7 x 21 cm. Przetarcia i zagięcia papieru. 200,-

289. Szkic / projekt odznaki pamiątkowej(?) dla Drużyn Bartoszowych. Tusz i akwarela na papierze, odręczne notatki: „Wykonał Grawer Trębacz, Pasaż Bielaka Kraków. Projekt profesora F. Jaźwieckiego. Wielkość powiększona i naturalna”. Późniejszy dopisek ołówkiem: ,,Orzeł według orła z Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu (moim zdaniem jako symbol na czapkę najbardziej właściwy – bo z Wawelu. W.G.1989[ W.g- Wincenty Gawron”). 17 x 15 cm. Dokument klejony, zagięcia i plamy papieru. 200,-

290. Tymczasowe zaświadczenie o odznaczeniu Krzyżem Walecznych. Rozkazem Dowódcy 2 Warszawskiej Dywizji Piechoty nr 44 z 14 października 1945 r. Wystawione na plutonowego Wettera. 14,1 x 18,4 cm. Stan zachowania dobry, zagięcia i postrzępienie lewej krawędzi dokumentu. 100,-

291. Kartka okolicznościowa ,,Z powinszowaniem Nowego Roku”. 7,5 x 11 cm. Stan bardzo dobry. 100,-

FOTOGRAFIE 292. Fotografia grupowa oficerów WP oraz byłych żołnierzy „Błękitnej Armii” gen Hallera. Format 22,5 x 18 cm. Niezwykle wyraźne zdjęcie- doskonale widoczne detale umundurowania oraz odznaki i odznaczenia, min. francuska odznaka pilota, krzyż „Swoim żołnierzom z Ameryki”, Virtuti Militari V klasy. Wśród żołnierzy min. lotnik i kawalerzysta. Zdjęcie z pierwszej połowy lat 20. Stan bardzo dobry, wyraźne! 350,-

293. Dwie fotografie grupowe z nieznanej uroczystości z udziałem Józefa Piłsudskiego. Format 22,5 x 14,5 cm. Ujęcia wykonane jedno po drugim, w centralnej części zdjęcia Józef Piłsudski w stopniu Marszałka Polski - zatem fotografie wykonano po marcu 1920 r. - przyjmuje delegację(?). Widoczni liczni oficerowie WP, w tym kilku generałów. Stan bardzo dobry. 300.-

294. Fotografia portretowa przedstawiająca Kazimierza Sosnkowskiego w stopniu generała dywizji - zdjęcie wykonane przed 1936r. Format 9,5 x 15 cm. Doskonale widoczne Virtuti Militari V klasy oraz Krzyż Walecznych i francuska Gwiazda Orderu Legii Honorowej I klasy. Stan bardzo dobry - na rewersie ślady odklejenia z albumu. 250,-

295. Fotografia portretowa przedstawiająca Andrzeja Galicę w stopniu generała brygady. Format 10,5 x 15 cm. Doskonale widoczne detale- szabla orla, odznaczenia - VM V klasy, Krzyż Walecznych nadany 3-krotnie, Krzyż Orderu Odrodzenia Polski III klasy (Polonia Restituta). Do fotografii dołączony wycinek z gazety oraz negatyw na błonie fotograficznej (format 6,4 x 8,7 cm)Stan bardzo dobry, rewers gładki - fotografia naklejona w epoce na karton. 250,-

296. Fotografia grupowa przedstawiająca lotników z Armii Hallera przy samolocie. Format 11 x 17 cm. Zdjęcie wyraźne, dobrze widoczne detale umundurowania (rogatywki, furażerki) oraz odznaki (francuskie odznaki pilota oraz polskie orły). Stan bardzo dobry, rewers czysty z odręcznymi napisami ołówkiem: „Sierżant Rogucki(?) w ciemnym mundurze” oraz „Pierwsi lotnicy Wojska Polskiego, Francja 1918”. 250,-

297. Fotografia portretowa przedstawiająca żołnierza Armii Hallera. Format 9 x 13,5 cm. Zdjęcie wyraźne - dobrze widoczne dwa orzełki na rogatywce (owalny haftowany i metalowy). Na rewersie zdjęcie opisane: „Artylerzysta 1 pułku Armji Hallera Polska 1919”. Stan bardzo dobry. 70,-

298. Fotografia portretowa przedstawiająca dwóch żołnierzy - jeden z Armii Hallera drugi z Legionów Polskich. Format 8,5 x 13,5 cm. Zdjęcie wyraźne - doskonale widoczne detale umundurowania (orły na rogatywce i maciejówce). Na rew-

– 19 –

ersie opisane: „Hallerczyk Antoni Jabrucki ze Sowlim, Plutonowy 2. Pulksu Strzelców Podhalańskich, ochotnik 1. Pułku I Bat. I Komp. I Brygady L.P Franciszek Jabrucki ze Sowlim. Lato 1919”. Stan bardzo dobry. 70,-

299. Fotografia portretowa przedstawiająca żołnierza Armii Hallera. Format 8,5 x 13,5 cm. Zdjęcie wyraźne - doskonale widoczne detale, ciekawy i nietypowy sposób noszenia dwóch metalowych orłów na rogatywce! Na rewersie opisane ołówkiem: „Jan Szewczyk Limanowa ul. Krótka 2”. Stan bardzo dobry. 100,-

300. Fotografia grupowa przedstawiająca żołnierzy Armii Hallera. Format 8,8 x 13,5 cm. Ciekawe zdjęcie, doskonale widoczne zarówno furażerki jak i rogatywki (2 typów) z noszonymi na nich orłami produkcji amerykańskiej. Na awersie zdjęcie opisane: [nieczytelne] 1918. Sztab 4 plutonu 1 komp. 2 P.S.P”. Na rewersie opis oryginalny: „Francja 3.4.1918. To są moi sierżanci i kaprale. Wasz Tadek” oraz późniejsze adnotacje: „Grupa podoficerów 4 plut. 2 PSP z pporT. Kwaśniewskim”. Stan bardzo dobry. 100,-

301. Fotografia portretowa przedstawiająca żołnierza w mundurze Armii Hallera. Format 8,8 x 13,5 cm. Ciekawe zdjęcie dokumentujące noszenie orła legionowego na kieszeni munduru Armii Hallera. Na odwrocie oryginalna dedykacja: „ Kochanej Zosieńce ku pamięci! Maryan. Lwów 15/9 1919. oraz późniejsze dopiski ołówkiem i długopisem: „Oficer wojsk pieszych Hallera, oficer ten mógł być legionistą wysłanym na front włoski w 1918, potem po włoskiej niewoli trafił do wojsk Hallera”. Stan bardzo dobry. 100,-

302. Fotografia portretowa przedstawiająca żołnierza Armii Hallera. Format 8,5 x 13,5 cm. Niezwykle ciekawe zdjęcie, dokumentujące noszenie emblematu na hełmie - wersja z orłem wpisanym w trąbkę. Na rewersie zdjęcie opisane: „Z roku 1918-go w Francyi” oraz adres nadawcy „S. Wojciechowski”. Stan dobry, niewielkie załamania i zaplamienia - niewpływające na czytelność zdjęcia. 150,-

303. Fotografia portretowa, późniejsza odbitka, przedstawiająca weterana Armii Hallera. Format 8,5 x 13,5 cm. Dobrze widoczne detale - min. odznaka Huzarów Śmierci, Front Pomorski, i inne. Stan dobry. 50,-

304. Fotografia portretowa przedstawiająca żołnierza Legii Rycerskiej. Format 8,5 x 14 cm. Niezwykle wyraźne zdjęcie, doskonale widoczne detale- orzełek oraz odznaka. Na rewersie odręczna adnotacja: „ Okaziciel niniejszej fotografii podporucznik Grudzień Jan jest rzeczywiście oficerem II-go oddziału karabinów maszynowych Legii Rycerskiej, co podpisami i pieczęcią stwierdzono. Dowódca Legii Rycerskiej Podpułkownik Habich. St. adjutant Podporucznik Zdziechowski (?). Bobrujsk dn. 17/VI 1918r” okrągła pieczęć z orłem Legia Rycerska. Niezwykła rzadkość, jest to, de facto, dokument potwierdzający tożsamość, w dodatku z autografem

dowódcy Legii Rycerskiej ppłk Eugeniusza Habicha! Stan bardzo dobry.

200,-

305. Fotografia grupowa przedstawiająca żołnierzy polskich i rosyjskich. Format 8,5 x 13 cm. Niezwykle ciekawa fotografia, na czapkach Rosjan doskonale widoczne carskie bączki z nałożonymi czaszkami- prawdopodobnie żołnierze z oddziałów generała Bułak Bałachowicza! Na rewersie pamiątkowa dedykacja w języku rosyjskim. Stan bardzo dobry. 200,-

306. Fotografia portretowa przedstawiająca żołnierza Wojsk Polskich na Wschodzie. Format 9 x 13,5 cm. Zdjęcie bardzo wyraźne, dobrze widoczne detale - orzełek na czapce oraz odznaka na kieszeni i szabla. Rewers czysty, nieopisany. Stan bardzo dobry. 70,-

307. Fotografia grupowa przedstawiająca żołnierzy Wojsk Polskich na Wschodzie. Format 9 x 13,5 cm. Zdjęcie bardzo wyraźne, dobrze widoczne detale- orzełki na czapkach (dwa różne wzory). Rewers opisany ołówkiem: „z lewej Pękacki”. Stan bardzo dobry. 50,-

308. Fotografia portretowa przedstawiająca lekarza Legionów Polskich. Format 7,7 x 10,6 cm. Bardzo wyraźne zdjęcie, doskonale widoczny orzełek na maciejówce oraz odznaka z czerwonym krzyżem nad kieszenią. Na rewersie opisane: „ppor. Mioduszewski lekarz 1p.p L.P 1916. Stan bardzo dobry. 100,-

309. Fotografia portretowa przedstawiająca żołnierza Legionów Polskich. Format 7,7 x 10,6 cm. Bardzo wyraźne zdjęcie, doskonale widoczny orzełek na maciejówce. Na rewersie opisane: „Lato 1916 oficer 1 p. p LP” oraz późniejsza adnotacja: kołnierz bez wężyka i gwiazdek - po lipce 1916. Stan bardzo dobry. 100,-

310. Fotografia portretowa przedstawiająca żołnierza Legionów Polskich wraz z koniem. Format 8,5 x 13,5 cm. Na awersie opisane Oficer 2. P.P. L.P 1917. na rewersie pieczątka: „Rudolf Popiel, fotograf 2 p.p. Wojsk Polskich”. Stan bardzo dobry. 35,-

311. Fotografia portretowa przedstawiająca ucznia(?). Format 8,7 x 13,7 cm. Ciekawe zdjęcie dokumentujące noszenie orła wojskowego w charakterze broszy / biżuterii patriotycznej. Na rewersie odręczna dedykacja ołówkiem: „Biała 1/6 1918 roku, Na pamiątkę dobrej przyjaźni od Jana Ratuszyńskiego(?)”. Stan bardzo dobry. 100,-

312. Fotografia portretowa przedstawiająca oficera (kapitan) Wojska Polskiego. Format 8,5 x 13,5 cm. Zdjęcie bardzo wyraźne, dobrze widoczne detale - odznaki na kieszeni oraz szabla wz. 21 z temblakiem. Na rewersie odręczna dedykacja ołówkiem: „Jako wspomnienie przebytego wieczoru(?) dnia

– 20 –

22. 1925 r.”. Stan bardzo dobry.

50,-

313. Fotografia grupowa przedstawiająca żołnierzy odcinka III obrony Lwowa - Góra Straceń. Format 22 x 15 cm. Ciekawa fotografia - doskonale widoczne słynne naszywki z czaszką i literami G.S! (czasem tłumaczone jako Grupy Szturmowe). Oprócz tego widoczne odznaki i oznaki. Stan średni - liczne ubytki emulsji, ślad złożenia na pół, fotografia podklejona - nie wpływa to jednak na czytelność!! 450,-

314. Fotografia grupowa przedstawiająca sztab I Korpusu Polskiego gen Dowbor-Muśnickiego. Format 22 x 28 cm. Niezwykle wyraźne zdjęcie. Doskonale widoczne różnorodne wzory orłów noszonych na czapkach, poza tym widoczne detale umundurowania. Na rewersie zdjęcie opisane nazwiskami sportretowanych i podpisane: d. 27-VI-1918 Sztab I Korpusu Polskiego. 600,-

315. Pocztówka „Legiony Polskie - Ułani“, Nakładem Centralnego Biura Samarytanina polskiego na cele Legionów. Kraków, Wolska 15, serya No. III. Niewysłana. Stan zabrudzenia, na odwrocie pozostałości podklejenia. 30,-

316. Odznaka pamiątkowa 17 Pułk Piechoty, żołnierska, wym. 39 x 39 mm, tombak, dwuczęściowa. Rewers z lekką kontrą, słupek, nakrętka sygn. W. GONTARCZYK - WARSZAWA MIODOWA 19. Stan dobry. 600,-

317. Odznaka pamiątkowa 28 Pułk Piechoty, oficerska, wymiary 42 x 42 mm, biały metal, emalia, jednoczęściowa. Rewers gładki, słupek na podstawie, nakrętka sygn. W. GONTARCZYK -WARSZAWA UL. MIODOWA 19. Stan bardzo dobry. 800,-

318. Odznaka pamiątkowa 31 Pułk Piechoty, oficerska, wymiary 42 x 42 mm, biały metal, emalia, dwuczęściowa. Rewers gładki, dwa druty mocujące, słupek, brak nakrętki. Stan bardzo dobry. 800,-

319. Odznaka pamiątkowa 39 Pułk Piechoty, żołnierska, wymiary 39 x 28 mm, tombak, jednoczęściowa. Rewers gładki, słupek, nakrętka sygn. W. GONTARCZYK – WARSZAWA MIODOWA 19. Stan dobry. 500,-

320. Odznaka pamiątkowa 43 Pułk Piechoty, żołnierska, wymiary 44 x 44 mm, biały metal, jednoczęściowa. Rewers gładki, słupek, nakrętka bita z kontrą, sygn. BRONISŁAW GRABSKI ŁÓDŹ ZAKĄTNA 61. Stan bardzo dobry. 400,-

321. Odznaka pamiątkowa 43 Pułk Piechoty, oficerska, wymiary 43 x 43 mm, srebro, emalia, jednoczęściowa. Rewers gładki, imiennik GW, cecha srebra „2”, słupek, nakrętka sygn. W. GONTARCZYK WARSZAWA MIODOWA 19. Stan

bardzo dobry.

1900,-

322. Odznaka pamiątkowa 51 Pułk Piechoty, żołnierska, wymiary 45 x 38 mm, tombak, jednoczęściowa. Rewers z kontrą, słupek, nakrętka sygn. E.M. UNGER – LWÓW ul. BOURLARDA 4. Stan dobry. 600,-

323. Odznaka pamiątkowa 4 Pułk Strzelców Podhalańskich, żołnierska, średnica 38 mm, jednoczęściowa, tombak srebrzony. Rewers gładki, napisy i numer 844. Słupek, nakrętka sygn. I KRAJ. MEDALJERNIA A. NAGALSKI WARSZAWA BIELAŃSKA 16. Stan bardzo dobry. 1000,-

324. Odznaka pamiątkowa 2 Pułk Szwoleżerów, oficerska, tombak, emalia, dwuczęściowa. Rewers gładki, dwa druty mocujące, słupek, nakrętka sygn. A. NAGALSKI I SKA WARSZAWA BIELAŃSKA 16. Uszkodzona biała i czerwona emalia. Stan jak opis. 1100,-

325. Odznaka pamiątkowa 10 Pułk Ułanów Litewskich, oficerska, wymiary 60 x 39 mm, biały metal, emalia, wieloczęściowa. Rewers gładki, ślady 6 gwoździ mocujących podkowę, słupek, nakrętka sygn. W. GONTARCZYK WARSZAWA Ul. MIODOWA No 19. Stan dobry. 2500,-

326. Odznaka pamiątkowa Dywizjon Artylerii Konnej, żołnierska, wymiary 43 x 43 mm, tombak, lakier, srebrny? orzełek, dwuczęściowa. Rewers bity z lekką kontrą, słupek, nakrętka dobrana, sygn. S. LIPCZYŃSKI-GRAWER WARSZAWA MARSZAŁKOWSKA 145. Stan dobry. 300,-

327. Odznaka pamiątkowa 2 Pułk Lotniczy, oficerska, wymiary 48 x 20 mm, srebro, emalia, dwuczęściowa. Rewers gładki, 2 nity mocujące, cecha srebra „2”, sygnatura J. TRĘBACZ GRAWER W KRAKOWIE (sygnatura niedobita). Słupek, nakrętka sygn. J. TRĘBACZ KRAKÓW. Stan bardzo dobry. 4000,-

328. Odznaka pamiątkowa 6 Pułk Lotniczy, żołnierska, średnica 37 mm, tombak, jednoczęściowa. Rewers gładki, słupek, nakrętka sygn. FABR. GRAW. EMALJER J. KNEDLER WARSZAWA UL. NOWY ŚWIAT 45. Stan bardzo dobry. 1000,-

329. Odznaka pamiątkowa 6 Batalion Sanitarny, oficerska, wymiary 48 x 48 mm, biały metal, srebro?, emalia, jednoczęściowa. Rewers gładki, cyfra 5, słupek na podkładce, nakrętka sygn. W. GONTARCZYK - WARSZAWA UL. MIODOWA No 19. Lekkie przetarcia koloru czerwonego na białej emalii. Stan dobry. 1500,-

330. Odznaka pamiątkowa K.O.P., żołnierska, wymiary 47 x 33 mm, tombak srebrzony, dwuczęściowa. Rewers z lekką kontrą, 2 druty mocujące, słupek, nakrętka sygn.

– 21 –

STANISŁAW REISING WARSZAWA NIECAŁA No 1. Stan bardzo dobry. Dodatkowo miniatura odznaki K.O.P., oficerska, wymiary 24 x 17 mm, tombak srebrzony, emalia, słupek, nakrętka syg. K.J. SZURMAK WARSZAWA. Stan dobry. 2 szt. 500,-

331. Odznaka pamiątkowa 1 Brygada Legionów, średnica 32 mm, żelazo, jednoczęściowa. Rewers z kontrą, słupek, nakrętka sygn. CHYLIŃSKI – WARSZAWA. Stan bardzo dobry. 300,-

332. Odznaka pamiątkowa 2 Brygada Legionów, wymiary 46 x 33 mm, tombak srebrzony, jednoczęściowa. Rewers gładki, wtórnie mocowany słupek, nakrętka oryginalna z dodatkowymi kółeczkami. Stan dobry. 150,-

333. Odznaka pamiątkowa 1 Brygada Wojska Polskiego (Polskiej Siły Zbrojnej), wymiary 31 x 29 mm, biały metal, emalia, dwuczęściowa. Rewers gładki, dwa druty mocujące, nr 2512, słupek, nakrętka sygn. STANISŁAW REISING – GRAWER WARSZAWA NIECAŁA 1. Stan bardzo dobry. 500,-

334. Odznaka pamiątkowa 2 Korpus Kadetów, wymiary 43 x 43 mm, biały metal, emalia, dwuczęściowa. Rewers gładki, 2 druty mocujące, złocenie, znak probierza metalu, słupek, nakrętka sygn. W GONTARCZYK – WARSZAWA MIODOWA 19. Na rewersie dwa drobne odpryski niebieskiej emalii. Dodatkowo miniaturka Panasiuka. Stan jak opis. 2 szt. 1200,-

335. Odznaka pamiątkowa Szkoła Podchorążych Rezerwy Artylerii, wymiary 40 x 40 mm, srebro, jednoczęściowa. Rewers gładki, próba srebra „3”, nr 5245, sygnatura A. NAGALSKI i SKA. Słupek, nakrętka sygn. A. NAGALSKI I SKA WARSZAWA BIELAŃSKA 16. Stan bardzo dobry. 600,-

336. Odznaka pamiątkowa Szkoła Podoficerska dla Małoletnich nr 1, wymiary 45 x 30 mm, tombak srebrzony, emalia, dwuczęściowa. Rewers gładki, 3 nity mocujące, słupek, nakrętka sygn. BRONISŁAW GRABSKI ŁÓDŹ ZAKĄTNA 61. Stan bardzo dobry. 350,-

337. Odznaka pamiątkowa Szkoła Podoficerska dla Małoletnich, bez numeracji, wymiary 45 x 32 mm, tombak srebrzony, emalia, dwuczęściowa. Rewers gładki, 3 nity mocujące, słupek, nakrętka sygn. ZAKŁADY PRZEMYSŁOWE BR. GRABSKI – ŁÓDŹ KPT. POGONOWSKIEGO 61. Stan bardzo dobry. 350,-

338. Odznaka pamiątkowa Wyższa Szkoła Wojenna, tombak srebrzony, wymiary 45 x 39 mm, dwuczęściowa. Rewers z kontrą, słupek, nakrętka, zlikwidowany napis wytwórcy- pozostała tylko WARSZAWA. Stan dobry. 500,-

339. Odznaka pamiątkowa Obrońcom Kresów Wschodnich 1919, wymiary 43 x 43 mm, tombak srebrzony, jednoczęściowa. Rewers z kontrą, słupek, nakrętka sygn. J. KNEDLER WARSZAWA nr 13923. Stan bardzo dobry. 120,-

340. Odznaka pamiątkowa Obrońcom Kresów Wschodnich 1919, wymiary 43 x 43 mm, tombak srebrzony, jednoczęściowa. Rewers z kontrą, słupek, nakrętka sygn. BR. GRABSKI ŁÓDŹ. Stan bardzo dobry. 120,-

341. Lwów. Odznaka pamiątkowa ODC. Szkoła Sienkiewicza 1-22 XI 1918, wymiary 43 x 41 mm, mosiądz, jednoczęściowa. Rewers gładki, nr 252, sygnatura W. UNGER LWÓW. Słupek, nakrętka, niesygnowana. Stan dobry. 700,-

342. Krzyż Obrony Lwowa z mieczami i Orderem Virtuti Militari, wymiary 39 x 39 mm, tombak srebrzony, jednoczęściowa. Rewers gładki, nr 119, słupek, nakrętka niesygnowana z dwoma koluszkami. Dodatkowo legitymacja Związku Obrońców Lwowa z listopada 1918 na nazwisko Wizimirski Bolesław, zweryfikowany dnia 24.V. 1937 roku z potwierdzeniem nadania Krzyża Obrony Lwowa z mieczami nr 1429. Stan bardzo dobry. 450,-

343. Odznaka pamiątkowa Grupy Szturmowej G. Śląska – WAWELBERG 2.V. – 5.VII. 1921, wymiary 58 x 40 mm, ciemny metal, jednoczęściowa. Rewers z lekką kontrą, słupek, sześciokątna nakrętka niesygnowana. Stan dobry. 1200,-

344. Odznaka pamiątkowa Gwiazda Przemyśla, wymiary 54 x 43 mm, mosiądz,jednoczęściowa. Rewers gładki, nr 3298, sygnowany E.M. UNGER LWÓW. Nowo uszyta wstążka z umocowaną gwiazdką z szabelkami. Stan dobry. 200,-

345. Odznaka pamiątkowa Front Litewsko – Białoruski 19191920, wymiary 39 x 39 mm, mosiądz, dwuczęściowa. Rewers z kontrą, dwa druty mocujące, słupek, nakrętka niesygnowana. Stan bardzo dobry. 250,-

346. Odznaka pamiątkowa Front Pomorski, wymiary 49 x 31 mm, tombak srebrzony, jednoczęściowa. Rewers z kontrą, słupek, nakrętka niesygnowana. Stan bardzo dobry. 250,-

347. Krzyż pamiątkowy Armii Ochotniczej – Kawaleria, wymiary 36 x 35 mm, tombak, jednoczęściowa. Rewers gładki, napis A.O. – 1920. Stan dobry. 120,-

348. Odznaka pamiątkowa „Miecze Hallerowskie”, wymiary 45 x 31 mm, biały metal, emalia, wersja z napisem Ameryka, dwuczęściowa. Rewers gładki, rysy, wstążka nowa. Stan bardzo dobry. 250,-

– 22 –

349. Odznaka pamiątkowa dla internowanych legionistów, żołnierska, wymiary 60 x 28 mm, tombak srebrzony, jednoczęściowa. Rewers gładki, napis RARAŃCZA, nr 4463. Brak wstążki. Stan dobry. Dodatkowo miniaturka z oryginalną wstążką. Stan bardzo dobry. 2 szt. 180,-

350. Przysposobienie Wojskowe - odznaka instruktorska z czarną emalią, wymiary 35 x 35 mm, tombak srebrzony, jednoczęściowa. Rewers z kontrą, napis P.U.W.F. i P.W. 301/0g.Z „N”. Na dolnym ramieniu WARSZAWA A. NAGALSKI. Słupek, nakrętka sygn. I KRAJ. MEDALJERNIA A. NAGALSKI - WARSZAWA BIELAŃSKA 16. Stan znakomity. 1000,-

351. Przysposobienie Wojskowe - odznaka instruktorska, niebieska emalia, wymiary 35 x 35 mm, tombak srebrzony, jednoczęściowa. Rewers z kontrą, brak napisów, słupek, nakrętka niesygnowana. Stan bardzo dobry. 200,-

352. Przysposobienie Wojskowe - odznaka instruktorska, żółta emalia, wymiary 35 x 35 mm, tombak srebrzony, jednoczęściowa. Rewers z kontrą, brak napisów, słupek, nakrętka sygn. N. GONTARCZYK WARSZAWA. Stan bardzo dobry. 200,-

353. Odznaka Przysposobienie Wojskowe - ogólna, wymiary 35 x 35 mm, tombak srebrzony, emalia, jednoczęściowa. Rewers z kontrą, brak napisów, słupek, nakrętka. Stan dobry. 150,-

354. Odznaka Ociemniały Inwalida Wojenny, wymiary 53 x 38 mm, metal (żelazo?), jednoczęściowa. Rewers gładki, nr 600, słupek, nakrętka niesygnowana. Stan dobry. 300,-

355. Odznaka Związku Oficerów Rezerwy, wymiary 21 x 21 mm, tombak srebrzony, emalia, dwuczęściowa. Rewers gładki, słupek, nakrętka sygn. E.M. UNGER LWÓW nr 6868. Stan bardzo dobry. 150,-

356. Odznaka pamiątkowa Związek Rezerwistów, wymiary 44 x 44 mm, tombak srebrzony, emalia, trzyczęściowa. Rewers z kontrą, słupek, nakrętka niesygnowana, dobierana. Dodatkowo 3 miniatury: 1. Miniaturka o wymiarach 26 x 26 mm, tombak srebrzony, emalia, trzyczęściowa, bita z kontrą, nakrętka oryginalna, niesygnowana. 2. Miniatura wymiary 18 x 18 mm, biały metal, emalia, trzyczęściowa, bita, nakrętka oryginalna, zdobiona. 3. Miniatura wymiary 31 x 31 mm, tombak srebrzony, lakier, bita z kontrą, mocowana na szpilce. 4 sztuki, stan dobry. 700,-

357. Odznaki Przysposobienia Wojskowego, zestaw 5 sztuk: 1.Przysposobienie Wojskowe Leśników, wymiary 39 x 27 mm, tombak, emalia, jednoczęściowa. Rewers gładki, nr 3521, słupek, nakrętka sygn. W. GONTARCZYK WARSZAWA MIODOWA 19. 2. Przysposobienie Wojskowe Pocztowców, średnica 18 mm, tombak, czerwona emalia (uszkodzona), dwuczęściowa. Rewers gładki, sygn. J.

CHYLIŃSKI – WARSZAWA, słupek, nakrętka niesygnowana. 3. Przysposobienie Wojskowe Kobiet, wymiary 22 x 22 mm, tombak srebrzony, emalia. Rewers z kontrą, słupek, nakrętka sygn. B.G.Ł. (B. GRASKI ŁÓDŹ). 4. Przysposobienie Wojskowe Rolników – 2 sztuki, wymiary 27 x 22 mm, tombak bity z kontrą, jedna odznaka mocowana na szpili, druga na dwa druty. Stan dobry. 300,-

358. Odznaka Związek Inwalidów Wojennych RP, średnica 22 mm, tombak srebrzony, emalia - biała uszkodzona, wieloczęściowa. Rewers z lekką kontrą, dwa druty mocujące, słupek, nakrętka niesygnowana. Dodatkowo miniatura, wymiary 17 x 17 mm, tombak złocony, dwuczęściowa. Rewers gładki, nit mocujący, słupek, nakrętka sygn. ST. ZIEMSKIWARSZAWA NOWY ŚWIAT 27. Druga miniatura wymiary 16 x 16 mm, tombak złocony, emalia, dwuczęściowa. Rewers gładki, mocowana na wąsach. Stan dobry. 3 szt. 150,-

359. Odznaka pamiątkowa Stowarzyszenie Byłych Legionistów Polskich 1914- 1918 – BRAT. POM. B. ZAP., wymiary 48 x 37 mm, tombak, odlewana, jednoczęściowa. Rewers gładki, słupek, sześciokątna nakrętka żeliwna. Stan dobry. 300,-

360. Odznaka pamiątkowa X Zjazd Legionistów 9. VIII. TARNÓW, wymiary 39 x 30 cm, biały metal, jednoczęściowa, bita z kontrą, łupek, nakrętka niesygnowana. Stan bardzo dobry. 50,-

361. Odznaka pamiątkowa Więzień Ideowy, wymiary 35 x 32 mm, tombak srebrzony, jednoczęściowa. Rewers gładki, słupek, nakrętka sygn. MENNICA PAŃSTWOWA. Stan Bardzo dobry. Dodatkowo miniatura o wymiarach 14 x 14 mm z dobraną nakrętką. Stan dobry. 2 szt. 180,-

362. Dwa znaczki patriotyczne z orłem śląskim o średnicy 26 mm, na awersie literki KL - bite z kontrą na blasze mosiężnej i żeliwnej, mocowane na szpilce. Stan dobry. 2 szt. 60,363. Miniaturka 6 Pułku Piechoty, wymiary 18 x 16 mm, biały metal, dwuczęściowa. Rewers z kontrą, 2 nity mocujące, słupek, nakrętka sygn. J. WIDLIŃSKI- KRAKÓW. Stan bardzo dobry. 80,-

364. Odznaka pamiątkowa Junackie Hufce Pracy „Za Służbę Pracy”, wymiary 40 x 26 mm, tombak srebrzony, jednoczęściowa. Rewers gładki, słupek, nakrętka sygn. J. PLUTA - F. MIŁKOWSKI. Stan dobry. 80,-

365. Odznaki Strzeleckie, srebrna - wymiary 31 x 31 mm, tombak srebrzony, bita z kontrą, słupek, nakrętka niesygnowana. Brązowa wymiary 31 x 31 mm, tombak bita z kontrą, słupek, nakrętka niesygnowana. Stan dobry. 2 szt. 100,-

– 23 –

366. Państwowa Odznaka Sportowa – 1-srebrna, wymiary 32 x 27 mm, tombak srebrzony, emalia, Rewers gładki, napis R.U.W.F. i P.W. 256.7.2 wyszk. 32R., sygn. JAN KNEDLER WARSZAWA NOWY ŚWIAT, słupek, nakrętka niesygnowana. 2 - odznaka w brązie, wymiary 32 x 27 mm, tombak, emalia (zniszczona). Rewers gładki, napis P.U.W.T. i P.W.1719/32, u dołu sygn. W GONTARCZYK - WARSZAWA, słupek, brak nakrętki. 3 - miniatura odznaki brązowej, tombak, emalia (podniszczona), słupek, nakrętka niesygnowana. 3 szt. 150,-

367. Krzyż Harcerski z miniaturką, wymiary krzyża 25 x 25 mm, biały metal, jednoczęściowa. Rewers z lekką kontrą, napis CLXXXVI-268, słupek, nakrętka sygn. C.K.D.H.WARSZAWA. Stan bardzo dobry. 2 szt. 100,-

368. Odznaka PSZZ albo PZSZ, wymiary 46 x 23 mm, biały metal, jednoczęściowa, na spłowiałej tkaninowej podkładce. Rewers gładki, słupek, nakrętka sygn. W. GONTARCZYKWARSZAWA MIODOWA 19. Stan dobry. 100.-

369. Dwie miniatury Krzyża Legionowego. Jedna na szpilce, druga z nakrętką sygn. W.Z.P.S.W.-WA. Stan dobry. 2 szt. 50,-

370. Miniatura medalu „Za Obronę Mienia Polskiego w Rosji”, srebro, emalia. Rewers gładki, cecha srebra „2”, sygn. S.O. Wstążeczka czerwona z białymi paskami. Stan bardzo dobry. 200,-

371. Zestaw 6-ciu miniatur: 1. Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Bohaterów „ Cześć Poległym 1920”, słupek, nakrętka. 2. „Stanęli w potrzebie”, słupek nakrętka, sygn. Mennica Państwowa. 3. Związek Byłych Ochotników Armii Polskiej. Słupek, nakrętka sygn. (numer 1931) J. CHYLIŃSKI WARSZAWA . 4. 36 Pułk Piechoty, miniatura współczesna, słupek, nakrętka. 5. Liga Morska, bita z kontrą, słupek, nakrętka. 6. Brązowy Krzyż Zasługi, wstążka, emalia, słupek, nakrętka z numerem 15905 (dobierana?). Stan dobry. 6 szt. 180,-

372. Zestaw 3 nakrętek i dwóch podkładek żeliwnych: 1. JAN KNEDLER - WARSZAWA NOWY ŚWIAT 45. 2. BRONISŁAW GRABSKI ŁÓDŹ - KPT. POGONOWSKIEGO 61. 3. Ł.Z.P.G.G. ŁODŹ. Podkładka o wymiarach 40 x 60 mm, druga o wymiarach 33 x 24 mm. Stan dobry. 5 szt. 120,-

373. Zestaw 3 nakrętek: 1.T. FILIPSKI WILNO 2. W. MIECZNIK - GRAWER - WARSZAWA Ś-to KRZYSKA 20. 3. FARB. GRAW. EMALIER.J. KNEDLER- WARSZAWA NOWY ŚWIAT 45. Stan dobry. 3 szt. 120,-

374. Orzełek wzór 1919, wymiary 42 x 28 mm, mosiądz, bity z kontrą, słupek nakrętka sygn. M. ŁASZCZEWSKI i SKA ŁÓDŹ – PIOTRKOWSKA 89. Stan bardzo dobry. 150,-

375. Odznaka Bractwo Kurkowe - Leszno, wymiary 55 x 55 mm, srebro, emalia, wieloczęściowa. Rewers gładki, srebro pr. „800”, napis: II Ryc. Okr. Leszno 1933. Zielona wstążka. Stan bardzo dobry. 400,-

376. Krzyż Niepodległości z legitymacją nr 498-20/3794. Wstążka oryginalna, stan: zadrapania i lekkie ubytki złocenia. Dodatkowo miniaturka na oryginalnej wstążce. 400,-

377. Medal Polska Swojemu Obrońcy, na rewersie mała sygnatura, wstążka dobierana. Stan dobry. 50,-

378. 2 medale X-lecie Odzyskania Niepodległości, jeden z oryginalną wstążką. Stan dobry. 2 szt. 80,-

379. Medal za X i XX lat Nienagannej Służby, brąz i srebro cechowane, wstążki oryginalne, na rewersie małe sygnaturki. Stan dobry. 2 szt. 120,-

PSZ NA ZACHODZIE 380. Odznaka pamiątkowa 3 Dywizji Strzelców Karpackich, wymiary 42 x 38 mm, srebro, jednoczęściowa. Rewers gładki, napis, cecha srebra „800”. Słupek, nakrętka sygn. F.M.LORIOLI MILANO. Stan bardzo dobry. Dodatkowo podniszczona legitymacja nr 18329 pamiątkowej odznak i 3 Dywizji Strzelców Karpackich. 2 szt. 400,-

381. Odznaka pamiątkowa 3 Dywizji Strzelców Karpackich, wymiary 44 x 40 cm, alpaka. Rewers gładki, napis, cecha ALP., słupek, nakrętka sygn. F.M.LORIOLI MILANO. Stan bardzo dobry. 200,-

382. Odznaka pamiątkowa 5 Kresowa Dywizja Piechoty, wymiary 42 x 40 mm, biały metal, emalia, dwuczęściowa. Rewers gładki, nit mocujący. Słupek, nakrętka, sygn. F.M. LORIOLI MILANO-ROMA. Stan bardzo dobry. 300,-

383. Odznaka pamiątkowa 2 Grupy Artylerii 2- go Korpusu Polskiego, wymiary 45 x 45 mm, srebro cechowane, dwuczęściowa. Rewers z kontrą, cecha srebra „800”, dwa nity mocujące. Słupek, nakrętka sygn. F.M.LORIOLI – MILANOROMA. Stan dobry. 450,-

384. Odznaka pamiątkowa 9 Batalion Strzelców Karpackich, wymiary 54 x 42 mm, tombak srebrzony, emalia, jednoczęściowa. Rewers gładki, słupek, nakrętka sygn. F.M. LORIOLI MILANO ROMA. Stan bardzo dobry. 500,-

– 24 –

385. Odznaka pamiątkowa „Tobruk”, wymiary 48 x 47 mm, srebro cechowane, jednoczęściowa. Rewers gładki nr 2563, słupek i nakrętka wtórnie mocowane. Stan dobry. 600,-

386. Odznaka pamiątkowa Dywizja Strzelców Pieszych, wymiary 56 x 19 mm, tombak bielony, emalia, jednoczęściowa. Rewers gładki, sygnowany HUGUENIN LOCLE. Słupek, nakrętka sygn. HUGUENIN DEPOSE. Stan bardzo dobry. 200,-

387. Odznaka pamiątkowa 2-go Korpusu, wymiary 37 x 20 mm, tombak srebrzony, jednoczęściowa. Rewers gładki, nr 064173. Słupek, nakrętka sygn. F.M. LORIOLI-MILANOROMA. Stan bardzo dobry. 100,-

388. Orzełek PSZ na Zachodzie, wymiary 38 x 27 mm, biały metal, bity z kontrą. Słupek, brak nakrętki. Stan bardzo dobry. 200,-

389. Zestaw: 2 medaliki, amulety św. Antoniego (różne figurki)wykonane z białego metalu, bite dla Polaków, nakrętka sygn. S.A. PICCHIANI - BARLACCHI - FIRENZE oraz guzik wojskowy. 4 szt. 100,-

390. Krzyż Monte Cassino, nr 30899, nowa wstążka, baretka, dwie miniaturki, jedna na szpilce, druga na nakrętkę. Stan bardzo dobry. 5 szt. 450,-

391. Medal „Polska Swojemu Obrońcy”, mosiądz, wstążka dobierana. Stan bardzo dobry. 50,-

392. Anglia „Medal 1939-1945”, drugi medal „The DefenceMedal”, wstążki oryginalne, znoszone. Stan bardzo dobry. 2 sztuki. 50,-

393. RENT BOOK na nazwisko Josef Bieniarz z umocowanymi dwiema miniaturami P.S.Z. na Zachodzie. Stan bardzo dobry. 100,-

ODZNAKI I ODZNACZENIA OBCE 394. Austria 2 medale SIGNUM MEMORE, jasny i ciemny brąz, wstążki dobierane, dodatkowo odznaka czapkowa FM. EHG. FRIEDRICH. 3 szt. 80,395. Bułgaria Medal za Wojnę 1915-1918, brąz złocony, wstążka oryginalna, stan bardzo dobry. 50,Niemcy do 1933 roku.

396. Bawaria M.V.Kr. 3 Kl. - Wojskowy Krzyż Zasługi 3 klasy z datą 1866, brąz złocony, oryginalne etui sygn. WEISS-CO, Ordenfabrik, MUNCHEN Herren str. Uhn, wstążka oryginalna.Stan bardzo dobry. 200,-

397. Medal FVER VERDIENSTE UM DAS ROTHE KREVZ - brąz, złocony, etui i składana wstążka, dodatkowo opaska naramienna Niemieckiego Czerwonego Krzyża i opisane zdjęcie sióstr szpitalu. Stan dobry. 3 szt. 400,-

398. Odznaka „Za Rany” I Wojna Światowa, bita z kontrą, żelazo, mocowana na agrafce. Stan dobry. 150,-

399. Broszka srebrna z miniaturą Krzyża Żelaznego, ażurowa, mocowana na agrafce. Stan bardzo dobry. 80,-

400. Zestaw 4 baretek odznaczeń niemieckich z I wojny światowej, zamocowanych na metalowej listwie. Dodatkowo dwie nasuwki na naramiennik z cyfrą 9, oryginalna wstążka do Krzyża Żelaznego, nierozczytana kokardka do miniatury. 5 szt. 80,-

III Rzesza 401. Odznaka służbowa dla pilotów i personelu naziemnego, lotnisko Kupper pod Żaganiem, średnica 58 mm, cynkal, aluminium, lakier, dwustronna. Na awersie napis: L. ZA/1/VI Kupper bei Sagan. W środku na blasze aluminiowej napis 0355/v BK 79 - znak Luftwaffe. Rewers gładki, dwa wąsy mocujące środkowy element odznaki, mocowana na agrafce. Awers w stanie dobrym, rewers ślady rdzy, plamy na cynkalu, śniedź. 200,-

402. Rumunia, medal wojskowy za rok 1913, biały metal, wstążka oryginalna, znoszona, brudna. 50,-

403. Szwecja, medal wojskowy srebrny o średnicy 35 mm, sygnowany, na rewersie napisy i agrafka mocująca, na rancie napis Silver - 1935. Stan dobry. 100,-

404. Ukraina, dwa bączki czapkowe, wykonane w białym metalu, jeden z niebieską emalią, bite z kontrą, mocowane na wąsy, nie noszone. Stan bardzo dobry. 250,ZSRR 405. Order Sławy III klasa, nr 766611, srebro, wstążka oryginalna, zniszczona. Stan dobry. 220,-

406. Medal „Za Wojenne Zasługi”, srebro, nr 2024552, wstążka i blacha późniejsze. Stan bardzo dobry. 80,-

– 25 –

Wielka Brytania 407. Medal Interallie1914-1919, wstążka oryginalna, stan bardzo dobry. 120.-

408. Medal za wojnę 1914-1918, wstążka oryginalna, stan bardzo dobry. 120,-

409. Medal koronacyjny Jerzego VI 12.V.1937, biały metal, wstążka oryginalna. Stan bardzo dobry. 120,-

410. Medal koronacyjny Jerzego V z 1911 roku, wybity przez Policję Metropolitarną, biały metal, wstążka oryginalna. Stan bardzo dobry. 120,-

411. Order Jeruzalem „ORDER OF THE HOSPITAL OF ST. JOHN JERUSALEM, klejnot najwyższej klasy, średnica 37 mm, tombak srebrzony, emalia, wieloczęściowy, wstążka i mocowanie do wstążki oryginalne. Stan dobry. 300,-

412. Tajlandia - Gwiazda Orderu Słonia, wymiary 80 x 80 mm, metal, emalia, rewers złocony, wieloczęściowa, mocowana na agrafkę, numerowana. Stan bardzo dobry. 400,-

413. Szwecja, odznaczenie nierozpoznane, wymiary krzyża 49 x 49 mm, z gwiazdą około 70 mm, metal złocony, emalia, brak wstążki, rewers gładki, sygn. SPORRONG - CO STOCKHOLM. Stan bardzo dobry. 150,-

414. Krzyż Maltański - Komandoria, wymiary 91 x 52 mm, srebro, emalia, brak wstążki (krawat), na koluszkupunce. Stan bardzo dobry. 1000,-

VARIA 415. Plakieta pamiątkowa Józef Piłsudski, wymiary 102 x 61 mm, wykonana z brązu. Sygnowana l.d.: J. AUMILLER, po prawej stronie znak Mennicy Państwowej. Plamy i jedno drobne ubicie. 150,-

416. Duża odznaka N.K.N. mocowana na czarnym szkle hialitowym o wymiarach 100 x 70 mm, wymiar odznaki 60 x 50 mm, na rewersie naklejone ciemnozielone sukno. Stan bardzo dobry. 400,-

USA 417. Medal za I miejsce w biegu na 10 mil, 17.IV. 1912 w Buffalo N.Y., srebro?, nadany Mich. Rogala, wstążka oryginalna. Stan bardzo dobry. 100,-

418. Element dekoracyjny, wykonany z metalu, mocowany na czerwonym suknie. Stan bardzo dobry. 50,-

419. Odznaka Kaniów, bicie późniejsze, nakrętka sygn. ZAKŁADY PRZEMYSŁOWE B. GRABSKI. ŁÓDŹ POD ZARZADEM PAŃSTWOWYM. Stan dobry. 80,-

420. Krzyż Virtuti Militari, srebrny, nadany przez armię rosyjską za stłumienie Powstania Listopadowego. Wymiary 34 x 29 mm, liczne przetarcia, brak wstążki. Stan słaby. 600,-

PRL 421. Krzyż Więzień polityczny 1939-1985, z miniaturką. Stan b. dobry. 50,-

422. Związek więźniów politycznych okresu stalinowskiego: 2 legitymacje, dwie opaski, dwa znaczki związku. Wszystko po jednym małżeństwie. Razem 6 sztuk. Stan dobry. 80,-

423. Odznaka „Związek represjonowanych górników” z miniaturką. Stan b. dobry. 60,-

424. Medal Braterstwo broni, wersja z łańcuszkiem. Stan b. dobry. 30,-

425. Zestaw: 1) Krzyż AK na oryginalnej wstążce, 2) odznaka AK „Plan Burza”, 41 x 41 mm, metal, dwuczęściowa ( mocowany orzełek). Rewers gładki, numer 162. Słupek, nakrętka sygn. Mennica Warszawska. 3) Odznaka, 46 x 43 mm, jasny metal, bita z kontrą. Słupek, nakrętka sygn. Warszaw. 6443581 PIK Korzystna 10. 4) odznaka IV Suwalski, V Białostocki, VI Grodzieński,,I Mazowiecki, II Podlaski, III Łomżyński-inspektora okręgi obszar Wschód II, rewers gładki nr 692, mocowana na spinkę. 5) i 6) miniaturki AK, emaliowana i z napisem Czerniaków. Razem 6 sztuk. 120,-

426. Odznaka próbna Ludowego Wojska Polskiego, wym. 60 x 52 mm, tombak srebrzony, emalia. Odznaka dwuczęściowa. Rewers z lekką kontrą, mocowana na agrafkę. Stan dobry, pobrudzona emalia. 1000,-

427. Gwiazda Orderu Odrodzenia Polski – kopia; dwuczęściowa, rewers z lekką kontrą, słupek i niesygnowana nakrętka. 100,-

428. Odznaki PTTK, jedna w mosiądzu, druga w białym metalu, oprawione w parzenice, bardzo zdobione, wieloczęściowe. Stan bardzo dobry. Razem 2 sztuki. 100,-

429. Zestaw: 1) Brązowy Krzyż Zasługi do 1952, płaski, 2) Brązowy Krzyż Zasługi do 1952 wklęsły; 3) legitymacja z

– 26 –

1950, 4) miniatura międzywojenna. Razem 4 sztuki

100,-

430. Medal Zasłużonym na Polu Chwały – 12-13 X 1943 Lenino „srebro”? oraz medal brązowy z 1944 roku. 80,-

431. Zestaw odznaczeń, legitymacji i dokumentów po Franciszku Brodowskim: 1) Order Odrodzenia Polski z legitymacją. 2) Zasłużonym na polu chwały z legitymacją. 3) Brązowy Krzyż Zasługi z wgłębieniem na rewersie. 4) Medal Za Warszawę.5) Medal Zwycięstwa i Wolności – 2 sztuki. 6) Medal za udział w walkach o Berlin z legitymacją.7). Radzieckie medale: Za wzięcie Berlina i Zwycięstwo nad Niemcami z legitymacją. 8) Odznaka Grunwaldzka z legitymacją. 9) Odznaka Kościuszkowska, wczesna z legitymacją. 10) Odznaka Zasłużony Żołnierz, pierwsza wersja, dwuczęściowa, rewers gładki, trzy druty mocujące, literka W, słupek, nakrętka sygn. Ł.Z.P.G.G. Łódź. Dokumenty: 1) Rozkaz z dnia 11.II.1945 podziękowanie J. Stalina za zdobycie miast: Złotów, Jastrów, Federitz, Frydland Pomorski. 2) Podziękowanie marszałka J. Stalina za zdobycie Warszawy. 3) Tymczasowe zaświadczenie o nadaniu Brązowego Krzyża Zasługi. 4) Podziękowanie Naczelnego dowódcy gen. broni Roli-Żymierskiego. 5) Nadanie 10 ha ziemi wraz z zabudowaniami na terenie powiatu Chojnice n. Odrą, Gryfin, Gubin, Żuraw. 6) Dyplom nadania Medalu Zwycięstwa i Wolności. Razem w zestawie 27 pozycji. 400,-

432. Zestaw odznaczeń i medali po pułkowniku Tadeuszu Morawskim. 1) Order Odrodzenia Polski, krzyż komandorski, oficerski oraz kawalerski z legitymacjami; 2) Złoty, Srebrny i Brązowy Krzyż Zasługi z legitymacjami; 3) Medale XXX, XX, X w Służbie Narodu; 4) Medal pamiątkowy z okazji 45lecia SB i MO; 5) Medal XXV-lecia MO i SB na Rzeszowszczyźnie. Razem 16 sztuk. 250,-

433. Zestaw 13 odznak szkół oficerskich 1972: 2 odznak WSOWI, 2 odznak WSOSK, po 1 odznace WSOWCH, WSOWŁ, WSOWZ. WSOWOPL, WSOWRIA, WOSS, WOSWP, WOSL, WOSR, wszystkie bite w Mennicy Państwowej. 13 Sztuk. 150,-

434. Zestaw 15 odznak LWP w tym 2 odznaki W.O.P., Hubalczycy, 2 odznaki AK, Odznaka Pilota oraz inne. 120,-

435. Zestaw odznaczeń po Włodzimierzu Czekale; 1) Order Virtuti Militari V klasa. 2) Medal Zasłużonym na Polu Chwały 1944 3) Order Odrodzenia Polski V klasa 4) Medal Odra Nysa Bałtyk 5) Medal Za udział w walkach o Berlin 6) Medal Uczestnikom Walk o Obronienie Władzy Ludowej7) Odznaka ZBOWiD 8) Medal Za zasługi dla 9 Drezdeńskiej Dywizji, zdjęcia. 300,– 27 –

ADRES INTERNETOWY: www.desa.art.pl e–mail: aukcje@desa.art.pl

DYREKTOR DOMU AUKCYJNEGO: Jerzy Majewski

OPRACOWANIE KATALOGU: Jerzy Majewski, Paweł Maciukiewicz, Mateusz Palka,

Katarzyna Kwatro-Woźniak

PRZYGOTOWANIE PLANSZ DO FOTOGRAFII: Mateusz Palka

UDZIAŁ W LICYTACJI PRZEDMIOTÓW możliwy jest telefonicznie, tel. 12 422–19–66, 12 422–31–14, mail: aukcje@desa.art.pl po uprzednim zgłoszeniu lub z podaniem limitu ceny.

ZGŁOSZENIA PRZYJMOWANE SĄ DO PIĄTKU 26 XI, DO GODZ. 14.00.

WYSTAWA PRZEDAUKCYJNA odbędzie się w dniach od 22 do 26 listopada w godz. 10.00 – 18.00, w Krakowie, Pałac Kmitów, ul. Floriańska 13.

CENY PODANE W KATALOGU SĄ CENAMI WYWOŁAWCZYMI.

NUMERY POD FOTOGRAFIAMI ODPOWIADAJĄ NUMEROM OBIEKTÓW W KATALOGU.

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE AUKCJI MOŻNA UZYSKAĆ TELEFONICZNIE

W DOMU AUKCYJNYM TEL. 12 422–19–66, 12 422–31–14

Fotografie obiektów opisanych w katalogu znajdują się na:

www.desa.art.pl

NUMER KONTA: PL69 1240 4533 1111 0000 5427 3894 Dom Aukcyjny Desa, ul. Floriańska 13, 31–019 Kraków

Przyjmujemy zapłacę wyłącznie w polskiej walucie. Dom Aukcyjny nie gwarantuje wysyłki zakupionych obiektów poza teren Polski.

PRZYJMUJEMY NA KOLEJNE AUKCJE: MONETY, MEDALE I ODZNACZENIA.

Bliższe informacje można uzyskać w Krakowie pod numerem tel. 12 422–31–14, 12 422–19–66 oraz w Rzeszowie tel. 17 862–47–82

WYDAWCA: Dom Aukcyjny DESA Sp. z o.o., Pałac Kmity, Kraków. ul. Floriańska 13, I piętro

FOTO: Art room Piotr Nosek SKŁAD: Art room Piotr Nosek

Poz. 1

Poz. 2

Poz. 3

Poz. 4

Poz. 5

Poz. 6

Poz. 7

Poz. 8

Poz. 9

Poz. 10

Poz. 11

Poz. 12

Poz. 13

Poz. 19

Poz. 14

Poz. 20

Poz. 15

Poz. 21

Poz. 16

Poz. 17

Poz. 18

Poz. 22

Poz. 23

Poz. 24

Poz. 26

Poz. 25

Poz. 29

Poz. 27

Poz. 28

Poz. 30

Poz. 31

Poz. 33

Poz. 32

Poz. 35

Poz. 34

Poz. 36

Poz. 39

Poz. 38

Poz. 37

Poz. 40

Poz. 41

Poz. 42

Poz. 48

Poz. 43

Poz. 44

Poz. 49

Poz. 45

Poz. 50

Poz. 46

Poz. 47

Poz. 51

Poz. 57

Poz. 52

Poz. 58

Poz. 53

Poz. 59 Poz. 54

Poz. 60 Poz. 55

Poz. 61

Poz. 56

Poz. 62

Poz. 63

Poz. 64

Poz. 71

Poz. 72

Poz. 64

Poz. 73

Poz. 72/2 szt.

Poz. 65

Poz. 66

Poz. 67

Poz. 75

Poz. 77/1

Poz. 68

Poz. 77/3

Poz. 76

Poz. 77/2

Poz. 77/4

Poz. 69 Poz. 77/5 Poz. 70

Poz. 77/6

Poz. 81

Poz. 78

Poz. 79

Poz. 80

Poz. 83

Poz. 82

Poz. 87

Poz. 81 Poz. 85

Poz. 84

Poz. 89

Poz. 86

Poz. 94

Poz. 94

Poz. 87/2

Poz. 87/1

Poz. 90

Poz. 93

Poz. 92

Poz. 81

Poz. 80

Poz. 80

Poz. 91

Poz. 94/2 szt.

Poz. 94 Poz. 96

Poz. 97/2 szt.

Poz. 98

Poz. 101

Poz. 102

Poz. 106

Poz. 107

Poz. 108

Poz. 103

Poz. 109

Poz. 99

Poz. 104

Poz. 110

Poz. 100

Poz. 105

Poz. 111

Poz. 114 Poz. 113

Poz. 112

Poz. 116 Poz. 115

Poz. 117

Poz. 119

Poz. 118

Poz. 120

Poz. 119

Poz. 122

Poz. 121

Poz. 123/2 szt. Poz. 129

Poz. 124

Poz. 125

Poz. 126

Poz. 127

Poz. 130

Poz. 129

Poz. 133/4 szt.

Poz. 132/2

Poz. 131

Poz. 128

Poz. 132/1

Poz. 132/3

Poz. 134

Poz. 135

Poz. 135

Poz. 135

Poz. 136 Poz. 138

Poz. 137

Poz. 139 Poz. 140

Poz. 142/3

Poz. 142/1

Poz. 141

Poz. 142/2

Poz. 143

Poz. 145

Poz. 144

Poz. 146

Poz. 150

Poz. 147

Poz. 154

Poz. 152

Poz. 155/ 3 szt. Poz. 153

Poz. 149 Poz. 151

Poz. 156

Poz. 157

Poz. 160

Poz. 161

Poz. 158

Poz. 162

Poz. 159

Poz. 163

Poz. 166 Poz. 164

Poz. 168

Poz. 167

Poz. 165

Poz. 148 zestaw skala ok. 1:2

Poz. 148 zestaw

Poz. 148 zestaw

Poz. 148 zestaw

Poz. 148 zestaw

Poz. 169

Poz. 170

Poz. 175

Poz. 174

Poz. 179

Poz. 182

Poz. 176

Poz. 172

Poz. 187

Poz. 183/2

Poz. 178

Poz. 177

Poz. 180

Poz. 183/1

Poz. 186

Poz. 171

Poz. 173

Poz. 181

Poz. 184

Poz. 185

Poz. 188/2

Poz. 188/1

Poz. 193

Poz. 198

Poz. 189

Poz. 194

Poz. 199

Poz. 191

Poz. 190

Poz. 195

Poz. 197

Poz. 192

Poz. 196

Poz. 200

Poz. 201

Poz. 202

Poz. 204

Poz. 203

Poz. 204 a

Poz. 205/2

Poz. 205/1

Poz. 206

Poz. 207

Poz. 208

Poz. 209

Poz. 210

Poz. 210

Poz. 211

Poz. 212

Poz. 216/ 3 szt. Poz. 213

Poz. 214

Poz. 215

Poz. 218 Poz. 217

Poz. 221/ 5 szt.

Poz. 220

Poz. 223

Poz. 222

Poz. 224/1

Poz. 224/2

Poz. 225

Poz. 227

Poz. 226

Poz. 229 Poz. 230

Poz. 232

Poz. 231

Poz. 236

Poz. 235

Poz. 239/1

Poz. 239/2

Poz. 240

Poz. 241

Poz. 233

Poz. 237

Poz. 234

Poz. 238

Poz. 228

Poz. 243

Poz. 246

Poz. 244 Poz. 245

Poz. 248

Poz. 242

Poz. 249

Poz. 247

Poz. 251 skala ok. 1:3

Poz. 250

Poz. 252 skala ok. 1:2

Poz. 253

Poz. 253

Poz. 253

Poz. 254

Poz. 254

Poz. 254

Poz. 255

Poz. 255

Poz. 259

Poz. 256

Poz. 267

Poz. 261

Poz. 270/3

Poz. 272

Poz. 299

Poz. 294

Poz. 301

Poz. 302

Poz. 305

Poz. 304

Poz. 304a

Poz. 1

Poz. 2

Poz. 3

Poz. 4

Poz. 5

Poz. 6

Poz. 7

Poz. 8

Poz. 9

Poz. 10

Poz. 11

Poz. 12

Poz. 19

Poz. 13

Poz. 20

Poz. 14

Poz. 15

Poz. 16

Poz. 17

Poz. 18

Poz. 21

Poz. 22

Poz. 23

Poz. 24

Poz. 25

Poz. 29

Poz. 30

Poz. 35

Poz. 40

Poz. 31

Poz. 33

Poz. 32

Poz. 37

Poz. 28

Poz. 27

Poz. 26

Poz. 34

Poz. 36

Poz. 39

Poz. 38

Poz. 41

Poz. 42

Poz. 48 Poz. 43

Poz. 44

Poz. 49

Poz. 45

Poz. 50 Poz. 46

Poz. 47

Poz. 51

Poz. 52

Poz. 53

Poz. 54

Poz. 57

Poz. 58

Poz. 59

Poz. 60 Poz. 55

Poz. 61

Poz. 56

Poz. 62

Poz. 63

Poz. 64

Poz. 65

Poz. 66

Poz. 67

Poz. 68

Poz. 69

Poz. 70

Poz. 169

Poz. 170

Poz. 175

Poz. 174

Poz. 179

Poz. 182

Poz. 186

Poz. 171

Poz. 176

Poz. 180

Poz. 183/1

Poz. 187

Poz. 183/2

Poz. 173

Poz. 172

Poz. 177

Poz. 178

Poz. 181

Poz. 184

Poz. 185

Poz. 188/2

Poz. 189

Poz. 188/1

Poz. 193

Poz. 198

Poz. 194

Poz. 195

Poz. 199

Poz. 191

Poz. 190

Poz. 192

Poz. 196

Poz. 197

Poz. 200

Poz. 201

Poz. 202

Poz. 204

Poz. 204 a

Poz. 203

Poz. 205/2

Poz. 205/1

Poz. 206

Poz. 207 Poz. 208

Poz. 209

Poz. 210

Poz. 210

Poz. 213

Poz. 212

Poz. 211

Poz. 214

Poz. 215

Poz. 216/ 3 szt.

PREZES

DESA S .

P Z O.O.

RZECZOZNAWCY

– Kraków, ul. Floriańska 13, tel. 12 422-27-06 fax 12 422-98-91 – Kraków, ul. Floriańska 13, tel. 12 429-12-51

DOM AUKCYJNY – Kraków, ul. Floriańska 13, I piętro, tel. 12 422-19-66, 12 422-31-14

ANTYKWARIATY W KRAKOWIE:

SALON, ul. Floriańska 13, SALON, ul. Floriańska 13,

tel. 12 421-89-87 tel. 12 422-62-57

ANTYKWARIATY W INNYCH MIASTACH:

42-200 Częstochowa, Al. N.M.P. 40/42, 81-395 Gdynia, ul. Abrahama 54,

40-014 Katowice, ul. Mariacka 5,

40-012 Katowice, ul. Dworcowa 13, 24-507 Kielce, ul. Sienkiewicza 28,

35-031 Rzeszów, Króla Kazimierza 5,

tel. 34 324-37-26 e-mail: kontakt@desaczestochowa.com tel. 58 620-36-63 e-mail: salon19@desa.art.pl tel. 32 253-99-22 e-mail: kontakt@desakatowice.com tel. 32 253-94-70 e-mail: salon12@desa.art.pl tel. 41 344-33-51 e-mail: salon21@desa.art.pl tel. 17 862-47-82 e-mail: desarzeszow@gmail.com

http://www.desa.art.pl e-mail: aukcje@desa.art.pl