INTERNETOWA aukcja rzemiosła artystycznego

AUKCJA INTERNETOWA VARIA 1 – 14 czerwca 2020 r.

DESA Dzieła Sztuki i Antyki sp. z o.o. ul. Floriańska 13 31-019 Kraków Salon 2, 1 piętro tel 12 421 89 87 salon2@desa.art.pl

Patronat medialny

biuro@desa.art.pl www.desa.art.pl Prezes zarządu: Małgorzata Lalowicz, tel. 12 422-27-06 lalowicz@desa.art.pl V-ce Prezes, Dyrektor Domu Aukcyjnego: Jerzy Majewski, tel. 12 422-19-66 majewski@desa.art.pl Rzeczoznawcy: Aldona Sołtys, Jadwiga Oczko-Kozłowska, Katarzyna Jurkiewicz

Opracowanie katalogu: Izabela Bociańska, Olga Kolber, Beata Pomorska 12 421 89 87 salon2@desa.art.pl Fotografie: Olga Kolber, Piotr Nosek Opracowanie graficzne: Piotr Nosek Na okładce poz. 46 katalogu: talerz porcelanowy, Korzec, herb Pomian, lata 20 – te XIX w.

1. Aukcja organizowana jest w trybie aukcji internetowej, obsługiwanej technicznie przez Portal Artinfo.pl. 2. Miejsce aukcji: www.artinfo.pl. 3. Zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji. 4. Ceny podane w katalogu są cenami wywoławczymi. 5. Do wylicytowanej ceny doliczana jest opłata organizacyjna w wysokości 18 %. 6. * obok ceny oznacza, że do wylicytowanej kwoty doliczona zostanie opłata w wysokości 5% ceny sprzedaży z tytułu „droit de suite“. 7. Wystawione na aukcji przedmioty oraz szczegółowe informacje dotyczące aukcji można uzyskać w Salonie 2 Domu Aukcyjnego, w godz. 10.00 – 18.00, w Krakowie, w Pałacu Kmitów, ul. Floriańska 13 lub telefonicznie: 12 421 89 87, salon2@desa.art.pl.

1. Jerzy NOWOSIELSKI (1923-2011) PROJEKT CERKWI, DWUSTRONNY Akwarela, papier, tusz, 20,5 x 23,5 cm, sygn. p.d.: J. Nowosielski. Cena wywoławcza: 6.000,- * 3

2. Bronisława RYCHTER-JANOWSKA (1868-1953) WIECZORNA LEKTURA Olej, tektura, 26 x 38,5 cm, sygn. p.d.: Rychter Janowska. Cena wywoławcza: 12.000,-* 4

3. Maria STUDNICKA-GIŻBERT (1868-1955) KOBIETA W NIEBIESKIEJ POŚCIELI Olej, tektura, 32 x 40,5 cm, sygn. p.d. ołówkiem: Giżbert; na odwrocie szkice ołówkowo-olejne. Cena wywoławcza: 3.500,-* 5

4. Kazimierz POCHWALSKI (1855-1940) PORTRET KOBIETY Olej, tektura, 34,5 x 25,5 cm, sygn. l.g.: Kaź. Pochwalski. Cena wywoławcza: 4.500,-* 6

5. Stanisław PACIOREK (1889-1952) PEJZAŻ WIEJSKI Z CHATAMI Olej, tektura, 24 x 34 cm, sygn. p.d.: St. Paciorek. Cena wywoławcza: 3.800,-* 7

6. Czesław KIEŁBIŃSKI (1908-1992) PEJZAŻ Z POMARAŃCZOWYM NIEBEM Olej, płótno, 63 x 74 cm, sygn. p.d.: Cz. Kiełbiński. Cena wywoławcza: 5.000,- * 8

7. Józef SZAJNA (1922-2008) PEJZAŻ GÓRSKI ZE STAWEM Papier, akwarela, 40 x 61 cm, sygn. p.d.: J. Szajna. Cena wywoławcza: 5.000,-* 9

8. Ernesto CROCI (1857-1943) ŁODZIE Olej, tektura, 28 x 42 cm, sygn. p.d.: Ern. Croci [18]93. Cena wywoławcza: 4.500,10

9. Antonio Enrico FIORENTINO (1894-po 1962) TYPY TYROLSKIE Akwarela, papier, 34,5 x 24 cm (każdy z obrazów), sygn. p.d.: E. Fiorentino. Cena wywoławcza: 6000,-* 11

10. Peter Cornelis DOMMERSHUIJZEN (DOMMERSEN) (1834-1908) PORT RYBACKI Olej, płótno, 38 x 64 cm, sygn. l.d.: P. C. Dommersen. Cena wywoławcza: 10.000,12

11. Vincent CLARE (1855-1930) KOMPOZYCJA Z KOSZEM KWIATÓW Olej, płótno, 30 x 25 cm, sygn. p.d.: Vincent Clare. Cena wywoławcza: 4.000,13

12. Alina KALCZYŃSKA-SCHEIWILLER (ur. 1936) RAVELLO Drzeworyt, 100 x 70 cm, sygn. ołówkiem: l.d: Ravello, śr.d: 27/35, p.d: imp. A. Kalczyńska 74. Cena wywoławcza: 2.800,-* 14

13. Alina KALCZYŃSKA-SCHEIWILLER (ur. 1936) LA GROTTA DI ALDY II Drzeworyt barwny, 100 x 70 cm, sygn. ołówkiem: l.d.: La grotta di Aldy II, śr.d: 21/40, p.d.: A. Kalczyńska 80. Cena wywoławcza: 2.800,-* 15

14. Alina KALCZYŃSKA-SCHEIWILLER (ur. 1936) DŹWIĘK Drzeworyt barwny, 70 x 100 cm, sygn. ołówkiem: l.d.: Dźwięk, śr.d.: 5/15, p.d.: imp. A. Kalczyńska, na odwrocie pieczątka autorska: ALINA KALCZYŃSKA / KRAKÓW / SMOLEŃSK 49/6 / POLSKA. Cena wywoławcza: 2.800,-* 16

15. Alina KALCZYŃSKA-SCHEIWILLER (ur. 1936) „13 XII 1981“ ilustracja do wierszy Z. Herberta, 1984 Drzeworyt barwny, papier, 12 x 8 cm, sygn.: l.d.: oznaczenie literowe p.d’a, oraz p.d.: A. Kalczyńska, na odwrocie autorska inskrypcja ołówkiem: ilustracja do wierszy Z. Herberta, 1984 r. Cena wywoławcza: 700,-* 17

16. Andrzej GIERAGA (ur. 1934) BEZ TYTUŁU II, 5/50 '88 Technika własna, relief, papier, 15 x 12 cm w świetle passe-partout, sygn. ołówkiem: l.d.: bez tytułu II, śr.d.: 5/50, p.d.: Andrzej Gieraga '88. Cena wywoławcza: 1.000,-* 18

17. Ewa HOPPE-NOWICKA (ur. 1958) SZKIELETOR Linoryt, 14 x 14 cm, sygn. l.d.: 3/20/2015, śr.d.: linoryt „Szkieletor“, p.d.: Hoppe-Nowicka. Cena wywoławcza: 600,-* 19

18. Ewa HOPPE-NOWICKA (ur. 1958) PRZEDWIOŚNIE Monotypia, 20 x 30 cm, sygn. l.d.: Hoppe Nowicka 2014. Cena wywoławcza: 750,-* 20

19. Stanisław JAKUBOWSKI (1885-1964) PEJZAŻ Akwaforta, 47 x 52 mm, sygn. p.d. ołówkiem: St. Jakubowski / 12. VII. 935. Cena wywoławcza: 400,-* 21

20. Tadeusz KULISIEWICZ (1899-1988) BIEDACY Drzeworyt z teki „Szlembark”, 30 x 21 cm, sygn. ołówkiem p.d.: Kulisiewicz. Cena wywoławcza: 3.500,-* 22

21. Bronisław CHROMY (1925-2017) MOTYLE Monotypia, papier, 74 x 50 cm, sygn. p.d.: B. Chromy |99. Cena wywoławcza: 900,-*

22. Artysta NIEZNANY (XVII-XVIII w.) ARCHANIOŁ MICHAŁ Rzeźba drewniana, polichromowana, 56,7 x 42,7 x 14 cm, Polska (?), XVII-XVIII w. Cena wywoławcza: 6.500,24

23. Leszek OPRZĄDEK (ur. 1964) FIGURKA SIEDZĄCEJ KOBIETY Ceramika szkliwiona, wys. 11 cm, sygn. na spodzie flamastrem: LESZEK OPRZĄDEK + sygnatura. Cena wywoławcza: 700,-* 25

24. Bronisław CHROMY (1925-2017) SMOK Brąz patynowany, wys. 32 cm, sygn. na ogonie: B. CHROMY. Cena wywoławcza: 4.500,-* 26

25. KOLCZYKI GIARDINETTI Z DIAMENTAMI Złoto pr. ̴ 580, srebro, 6,560 g, 38 x diament naturalny, szlif brylantowy stary na formie owalu, rozety antwerpskie i brabanckie na formach nieregularnych owali, łączna masa ok. 2,00 ct, H-I-J / Si, ok. 30 x 16 mm (dług. z biglem ok. 35 mm), XVIII/XIX w. Cena wywoławcza: 14.000,27

26. KOLCZYKI Z DIAMENTAMI Złoto pr. ̴ 580, srebro, 5,7 g, 4 x diament, szlif rozetowy, łączna masa 1,0 ct, CR / VS2, dł. 30 mm, XIX w. Cena wywoławcza: 7.000,28

27. KOLCZYKI Z DIAMENTAMI Złoto pr. 750, 5,81 g, 18 x rozeta diamentowa, ⌀ 12 mm, XIX/XX w. Cena wywoławcza: 6.000,29

28. PIERŚCIONEK Z BRYLANTEM I SZAFIRAMI Złoto pr. 4 (500-583), 9,43 g, 1 x diament, szlif stary, brylantowy, zaowalony kwadrat, masa ok. 1,10 ct, H/Si, 2 x szafir naturalny, owal, masa łączna 1,20 ct. Austro-Węgry, wtórne cechy probiercze. Rozmiar 22. Cena wywoławcza: 17.000,30

29. PIERŚCIONEK Z BRYLANTEM Złoto pr. 585, 3,270 g, 1 x diament naturalny, szlif brylantowy stary, okrągły, masa 2,56 ct, L4/M, VS2. Rozmiar 17. Cena wywoławcza: 58.000,31

30. PIERŚCIONEK Z BRYLANTEM Złoto biało-żółte pr. 585, 1,96 g, 1 x brylant, szlif brylantowy, stary, okrągły, masa 0,55 ct, Si 1 / J, 8 x diament rozeta, łączna masa ok. 0,06 ct, P1-P3 / H-J. Warszawa, po 1931 r., imiennik MS. Rozmiar 14,5. Cena wywoławcza: 8.000,32

31. PIERŚCIONEK Z DIAMENTAMI BRAUN Złoto pr. 585, 4,25 g, 2 x diament, rozeta „fantazyjna”, P1-P2 braun, łączna masa 0,16 ct, część perły naturalnej, czarna emalia, ok. 17 x 15 mm, II poł. XIX w. Rozmiar: 18,5. Cena wywoławcza : 4.800,33

32. PIERŚCIONEK Z DIAMENTAMI Złoto pr. 585, srebro, 7,45 g, 1 x diament, rozeta „fantazyjna”, Si2/P-R, 7 x diament raut, P1, łączna masa 1,0 ct, ⌀ 20 mm, pocz. XIX w. Rozmiar 18. Cena wywoławcza: 8.000,34

33. PIERŚCIONEK Z DIAMENTAMI Złoto pr. 500, srebro, 3,84 g, 8 x diament, szlif Stary Amsterdam, ok. 15 x 15 mm, pocz. XIX w. Rozmiar 14. Cena wywoławcza: 3.800,35

34. PIERŚCIONEK Z KAMIENIEM KSIĘŻYCOWYM Złoto 18 K, 5g, kamień księżycowy, szlif kaboszon, ok. 12 x 16 mm, sygn. HTA, IMP, Szwecja, około 1900 r. Rozmiar 14. Cena wywoławcza: 2.600,36

35. PIERŚCIONEK W FORMIE KWIATU Złoto pr.550-750, 6,00 g, 1 x brylant, masa ok. 0,25 ct, 24 x diament, masa łączna ok. 0,75 ct, ⌀ 20 mm, Rozmiar 18. Cena wywoławcza: 5.000,37

36. PIERŚCIONEK Z GEMMĄ W KARNEOLU Złoto pr.583, 6,8 g, 1 x karneol, gemma z wizerunkiem Merkurego, 25 x 20 mm, nieczytelny imiennik ...K, Kraków, po 1986. Rozmiar 17. Cena wywoławcza: 1.650,38

37. ZAWIESZENIE Z DIAMENTAMI Złoto, luty cynowe, 4,5 g, 2 x diament, 4 x diament meleè, 30 x 30 mm, Francja, XIX w. Cena wywoławcza: 2.300,39

38. BROSZA Z BERYLEM I SPINELAMI Złoto pr. 375, srebro, 8,60 g, biała emalia, 1 x beryl zielony, masa 0,6 ct, 4 x spinel, łączna masa ok. 0,75 ct, 5 x perły, 40 x 25 mm, lata 80-te XIX w. Cena wywoławcza: 3.800,40

39. BROSZA ART DECO Białe złoto, 11,796 g, 1 x diament 0,85 ct, CR/VSi, 2 x diament 1,0 ct, CR/VSi, 2 x diament 0,80 ct, TCA/Si, 6 x diament 0,80 ct, CR/Si, 50 x diament meleè, 1,20 ct, szlif Amsterdam II, brak cechy probierczej, 30 x 55 mm. Cena wywoławcza: 18.000,41

40. MEDALION Złoto pr. 750, 19,15 g, 9 x półperła, czarna emalia, grawerowany monogram oraz data 1900 r., 50 x 35 mm. Cena wywoławcza: 4.700,42

41. NASZYJNIK I BRANSOLETKA Złoto pr. 980, 210,85 g, dł. 45 cm i 20 cm, sygn. Prima Gold, po 1992 r. Cena wywoławcza: 60.000,43

42. DEWIZKA DO ZEGARKA Złoto pr. 56, 52 g, dł. 190 cm. Rosja, pocz. XX w. Cena wywoławcza: 9.000,44

43. PARA LICHTARZY Brąz, wys. 43 i 47 cm, XVII/XVIII w. Cena wywoławcza: 4.500,45

44. PARA KANDELABRÓW Brąz ogniowo złocony, wys. 65 cm, pocz. XIX w. Cena wywoławcza: 26.000,-

45. TALERZ WIEDEŃ 1815 r. Porcelana ręcznie malowana, ⌀ 24,5 cm. Wiedeń, 1815 r. Cena wywoławcza: 1.000,47

46. TALERZ PORCELANOWY KORZEC Porcelana, malowany herb Pomian, ⌀ 28, wycisk 28, Korzec, lata 20-te XIX wieku. Stan zachowania: naprawienie wyszczerbienia na kołnierzu. Cena wywoławcza: 1.000,48

47. TALERZ Z SERWISU CARSKOSIELSKIEGO PETERSBURG Porcelana ręcznie malowana, złocona, ⌀ 25 cm, Petersburg, Cesarska Fabryka Porcelany, datowany 1906 r., z serwisu purpurowego (carskosielskiego) Mikołaja II. Stan zachowania: drobne naprawienie na odwrocie kołnierza. Cena wywoławcza: 2.500,49

48. KUBECZEK W KSZTAŁCIE SAMOWARA KUZNIECOW Porcelana, złocona, ⌀ 6,5 cm, wys. z pokrywką 14 cm, Kuzniecow, Dulewo, po 1889 r. Stan zachowania: złocenia wytarte, na pokrywie naprawienie wyszczerbienia. Cena wywoławcza: 600,50

49. FILIŻANKA KUZNIECOW Porcelana, złocona, srebrzona, dekoracja półplastyczna, filiżanka ⌀ 9,5 cm, wys. 6 cm, spodek ⌀ 15 cm, Kuzniecow, Dulewo, ok. 1870-89 r. Stan zachowania: złocenia wytarte. Cena wywoławcza: 350,51

50. ZESTAW TÊTE-À-TÊTE PETERSBURG Porcelana, kalka podmalowana, złocenia, dzbanek wys. 14 cm, 2 filiżanki ⌀ 8 cm, wys. 5,5 cm, 2 spodki ⌀ 11 cm, znakowany przez dom handlowy Comte Harrach w Petersburgu, XIX/XX w. Stan zachowania: klejenie pokrywki. Cena wywoławcza: 1.500,52

51. FILIŻANKA BIEDERMEIER 19 MARZ Porcelana ręcznie malowana, złocona, filiżanka ⌀ 8,5 cm, wys. 10 cm, spodek ⌀ 12 cm, Niemcy, XIX w., niesygnowana. Stan zachowania: na odwrocie spodka 2 naprawienia wyszczerbienia. Cena wywoławcza: 650,53

52. TALERZ MIŚNIA, OKRES MARCOLINIEGO Porcelana ręcznie malowana, złocona, ⌀ 23 cm, Miśnia, ok. 1774-1815 r. Stan zachowania: naprawienie wyszczerbienia na kołnierzu. Cena wywoławcza: 1.500,54

53. PARA TALERZY MIŚNIA Porcelana ręcznie malowana, złocona, ⌀ 23 cm, Miśnia, ok. 1815-60 r. Cena wywoławcza: 2.000,55

54. PATERA MIŚNIA Porcelana, dekoracja półplastyczna (wycisk), ⌀ 26,5 cm, Miśnia, ok. poł. XIX w. Stan zachowania: drobny ubytek na lustrze, drobne wyszczerbienie na odwrocie kołnierza. Cena wywoławcza: 800,56

55. PATERA MIŚNIA Porcelana ręcznie malowana, złocona, dekoracja półplastyczna roślinna, ⌀ 25 cm, Miśnia, ok. poł. XIX w. Cena wywoławcza: 1.000,57

56. PATERA MIŚNIA Porcelana ręcznie malowana, złocona, dekoracja półplastyczna, ⌀ 30 cm, Miśnia XX w., po 1934 roku. Cena wywoławcza: 850,58

57. DZBANEK DO KAWY MIŚNIA Porcelana, dekoracja półplastyczna, wys. 23 cm, Miśnia, ok. 1820 r. Stan zachowania: ślady złocenia, drobne naprawienie dzióbka. Cena wywoławcza: 1.500,59

58. FILIŻANKA MIŚNIA Porcelana ręcznie malowana, złocona, filiżanka ⌀ 7,5 cm, wys. 10,5 cm, spodek ⌀ 14 cm, Miśnia, ok. 1815-60. Cena wywoławcza: 300,60

59. TALERZ KPM BERLIN Porcelana ręcznie malowana, złocona, ⌀ 25 cm, KPM Berlin, sygn. M. Zimmermann 19.4.93, (18)93 r. Cena wywoławcza: 1.000,61

60. TALERZE OBIADOWE KPM BERLIN Porcelana, dekoracja półplastyczna, 3 głębokie i 3 płytkie talerze ⌀ 24,5 cm, KPM Berlin, po 1870 r. Cena wywoławcza: 1.200,62

61. KOMPLET ŚNIADANIOWY KPM BERLIN Porcelana malowana, złocona, filiżanka ⌀ 8,5 cm, wys. 5,5 cm, spodek ⌀14,5 cm, talerzyk ⌀ 19 cm, KPM Berlin, po 1870 r. Stan zachowania: naprawienia wyszczerbienia na spodku i talerzyku. Cena wywoławcza: 380,63

62. TALERZ GŁĘBOKI KPM BERLIN Porcelana malowana, złocona, ⌀ 23,5 cm,KPM Berlin, po 1870 r. Stan zachowania: naprawienie wyszczerbienia na kołnierzu. Cena wywoławcza: 380,64

63. PÓŁMISEK PORCELANOWY KPM BERLIN Porcelana malowana, złocona, 49,5 x 30 x 7,5 cm, KPM Berlin, po 1870 r. Cena wywoławcza: 450,65

64. TALERZ GŁĘBOKI KPM BERLIN Porcelana ręcznie malowana, złocona, dekoracja półplastyczna Neu-Ozier, ⌀ 23 cm, KPM Berlin, ok. 1870-92, wzór serwisu pruskiego Wilhelma II. Cena wywoławcza: 500,66

65. PATERA KPM BERLIN Z AŻUROWYM RANTEM Porcelana ręcznie malowana, złocenia, kołnierz ażurowy, ⌀ 22,5 cm, KPM Berlin, k. XIX w. Cena wywoławcza: 1.000,67

66. FILIŻANKA PORCELANOWA PFEIFFER & LÖWENSTEIN Porcelana, kalka podmalowana, filiżanka ⌀ 10 cm, wys. 5,5 cm, talerzyk ⌀ 16,7 cm, Pfeiffer & Löwenstein, Schackenwerth (Ostrov), ok. 1901-41. Stan zachowania: złocenie wytarte. Cena wywoławcza: 200,68

67. PARA FILIŻANEK Z TALERZYKAMI DESEROWYMI Porcelana, kalka podmalowana, złocenia, 2 filiżanki ⌀ 10 cm, wys. 5,5 cm, 2 spodki ⌀ 15 cm, 2 talerzyki deserowe ⌀ 18,5 cm, znaki domów handlowych: Kazimierz Lewicki Lwów, Wł. Tomaszewski Kraków. Stan zachowania: złocenie wytarte. Cena wywoławcza: 450,69

68. PATERA DWUUSZNA ŚLĄSK Porcelana, kalka podmalowana, złocona, 34 x 22,5 x 6 cm, Śląsk, XIX w. Cena wywoławcza: 800,70

69. WAZON HUCULSKI Ceramika szkliwiona, malowana, wys. 25,4 cm, okres międzywojenny. Stan zachowania: wyszczerbienia na podstawie. Cena wywoławcza: 1.500,71

70. WAZON FRAUREUTH Porcelana malowana, złocona, wys. 30 cm, Fraureuth (Saksonia), ok. 1898-1935. Cena wywoławcza: 1.600,72

71. PODSTAWA DO IKEBANY CHODZIEŻ Fajans złocony, kobalt, ⌀ 25 cm, Chodzież, ok. 1937-39 r. Cena wywoławcza: 500,73

72. PATERA W KSZTAŁCIE ŁODZI ROYAL DUX BOHEMIA Porcelana malowana, złocona, kobalt, 48 x 28 x 20 cm, Royal Dux Bohemia, Duchcov, sygnatura z lat 1912-51. Cena wywoławcza: 2.500,74

73. PARA TALERZY KOBALTOWYCH Porcelana złocona, kobalt, ⌀ 25 i ⌀ 31,5 cm, Weimar, okres powojenny, wzór „Jutta 520”. Cena wywoławcza: 600,75

74. WAZA ROSENTHAL Porcelana złocona, dekoracja półplastyczna, wys. 13,5 cm, Rosenthal 1930 r., sygn. Modell von Ph. Rosenthal. Cena wywoławcza: 500,76

75. PATERA ROSENTHAL Porcelana ręcznie malowana, ⌀ 28,5 cm, sygn. F. Fortanier, Rosenthal 1951 r. Cena wywoławcza: 800,77

76. WAZA ROSENTHAL Ceramika ręcznie malowana, wys. 19 cm, sygn. Rosenthal Keramik Germany, Niemcy, ok. 1938-40 . Cena wywoławcza: 1.000,78

77. TALERZ ROSENTHAL MIRAMAR PRINZESS Porcelana złocona, ⌀ 33 cm, Rosenthal, ok. 1938-52. Cena wywoławcza: 280,79

78. SERWIS DO KAWY LIMOGES Porcelana złocona, dzbanek wys. 21 cm , cukiernica z pokrywką wys. 10 cm, mlecznik wys. 8 cm, taca 15 x 38 cm, 6 filiżanek ⌀ 5,8 cm, wys. 6 cm, 6 spodków ⌀ 12 cm, Haviland, Limoges (Francja), wzór „Thistle“, prod. od 1973 r. Cena wywoławcza: 2.000,80

79. SERWIS DO KAWY WAWEL JULITA Porcelana ręcznie malowana, dzbanek wys. 16 cm, mlecznik wys. 7 cm, cukiernica wys. 8 cm, 6 filiżanek ⌀ 8,3 cm, wys. 4 cm, 6 spodków ⌀ 13 cm. Wawel, proj. Edward Ruszczyński, 1957 r. Cena wywoławcza: 1.600,81

80. PUCHAR ŁOWIECKI Szkło złocone, malowana scena myśliwska, wys. 30 cm, Czechy, koniec XIX w. Cena wywoławcza: 3.000,82

81. PUCHAR CECHOWY LUTNIKÓW Szkło, malowane farbami emaliowymi, wys. 22,5 cm, ⌀ 14,5 cm, Fritz Heckert, Piechowice, niesygnowany, pocz. XX w. Cena wywoławcza: 2.000,83

82. KOMPLET SZKIEŁ SAINT LOUIS Szkło kryształowe, szlify diamentowe i płaskie, złocenie reliefowe, 2 karafki z korkami, wys. 38 i 31 cm, buteleczka z korkiem, wys. 12 cm, wazonik, wys. 10,5 cm, 6 szklanek, wys. 14 cm, 6 kieliszków do szampana, wys. 19 cm, Saint-Louis (Francja), wzór „Thistle“, proj. 1908 r. Cena wywoławcza: 11.000,84

83. KARAFKA DO WINA Szkło bezbarwne, szlify diamentowe i płaskie, okucia srebro pr. 950, wys. 35 cm, Francja, po 1838 r., sygn. JBF (Jean-Baptiste Famechon, czynny w Paryżu w I poł. XIX w). Cena wywoławcza: 3.500,85

84. CUKIERNICA ART DECO Srebro pr. 3, 550 g, Polska, lata 30-te XX w. Cena wywoławcza: 3.800,86

85. KOSZYCZKI DO SZKLANEK Srebro pr. 3, 326 g, ⌀ 6,8 cm, Austro-Węgry, Wiedeń. Cena wywoławcza: 1.500,87

86. DZBANEK, MLECZNIK, CUKIERNICA Srebro, 674,5 g, 213 g, 273 g = 1160,5 g, Anglia, Sheffield, 1930 r. Edward Viener, Vieners Ltd. Cena wywoławcza: 4.500,88

87. KOMPLET ŁYŻECZKEK DO HERBATY NA 12 OSÓB Srebro, próba 800, 394 g, Belgia, ok. 1869-1942. Cena wywoławcza: 800,89

88. KOMPLET SREBRNYCH SZTUĆCÓW NA 6 OSÓB PIOTR ŁĄTKOWSKI Srebro, próba 800, 4135 g, 75 szt.: sztućce obiadowe – 6 łyżek, 6 widelców, 6 noży, kolacyjne – 6 widelców, 5 noży; środek: chochla, chochelka do sosu, łyżka półmiskowa, nóż i widelec do ryb, widelec do mięs, widelec do pikli, widelec do sardynek, łopatka do tortu, łyżka do lodów. Warszawa, ok. 1920-31, imiennik PŁ (Piotr Łątkowski, warszawski złotnik czynny w latach 1900-44). Cena wywoławcza: 9.000,90

89. KOSZYCZEK SECESYJNY Srebro, pr. 800, 474 g, ⌀ 20 cm, wys. 10,5 cm, Niemcy, Heilbronn, pocz. XX wieku, sygn.: Bruckmann & Söhne (dział. 1805-1973). Cena wywoławcza: 1.500,91

90. PATERA SREBRNA ART DECO Srebro, pr. 3, 450 g, ⌀ 30 cm, repusowana dekoracja roślinna, trzy nóżki ebonitowe, Polska, ok. 1920-31. Cena wywoławcza: 2.500,92

91. PATERA SREBRNA Srebro, pr. 830, 460 g, 31 x 21 cm, wys. 4,8 cm, Brehmen-Hemelingen, I poł. XX w., warsztat złotniczy M.H. Wilkens & Sohne czynny od 1810 r. Cena wywoławcza: 2.900,93

92. POJEMNIK W KSZTAŁCIE KUROPATWY Srebro, granaty, 287 g, wys. 11 cm, francuska cecha importowa, XX w. Cena wywoławcza: 3.000,94

93. MLECZNIK W KSZTAŁCIE KROWY Srebro, pr. 800, 95,3 g, 10,5 x 7,5 x 3,5 cm, XIX/XX w., austro-węgierska cecha importowa. Cena wywoławcza: 1.500,95

94. PAPIEROŚNICA DAMSKA Z EMALIĄ Srebro, pr. 2, emalia, 74,2 g , 8,5 x 4,4 cm, Austro-Węgry, Wiedeń, 1872-1921. Cena wywoławcza: 500,96

95. SAMOWAR FRAGET Plater, wys. 46 cm, Warszawa, 2 poł. XIX w., sygn. Fraget w W. Cena wywoławcza: 4.500,97

96. KLOSZ DO LAMPY Szkło mleczne, wys. 25 cm, ⌀ 19 cm, otwór montażowy ⌀ 10-11,5 cm, I poł. XX w. Cena wywoławcza: 380,98

97. FIGURA – SIEDZĄCA MAŁPA Fajans, ręcznie malowany, wys. 43 cm, sygnowany Made in Italy. Cena wywoławcza: 1.200,99

98. LALKA ARMAND MARSEILLE DOLLS Główka biskwitowa, wys. 55 cm, Niemcy, Turyngia, lata 30-te XX w., sygn. A. M. DEP Made in Germany 8 Armand Marseille Dolls (Sonneberg/Koppelsdorf, Turyngia). Model Marseille Dolly Face 1894 r. Uszkodzenia. Cena wywoławcza: 800,100

99. KOBIERZEC TURKMEŃSKI JOMUD Wełna na osnowie wełnianej, ręcznie wiązany, 152 x 145 cm, II poł. XIX w. Cena wywoławcza: 3.000,101

100. DYWAN PANDERMA Wełna na osnowie bawełnianej, ręcznie wiązany, 115 x 180 cm, Turcja, XIX/XX w. Cena wywoławcza: 5.000,102

Ogólne warunki aukcji. 1. Osoba biorąca udział w aukcji rozumie i akceptuje warunki określone regulaminem. 2. Przedmiotem aukcji są dzieła sztuki i obiekty rzemiosła artystycznego powierzone przez klientów lub stanowiące własność DESY. Dom Aukcyjny Salon 2 podejmuje się sprzedaży, w imieniu właściciela, obiektów będących – zgodnie z oświadczeniem Sprzedającego – wolnych od jakichkolwiek roszczeń osób trzecich. 3. Obiekt wystawiony na aukcję posiada cenę wywoławczą podaną w katalogu. 4. Obiekty wystawione do sprzedaży opatrzone są opisami, których sporządzenie potwierdzone jest przez ekspertów DESY względnie przez zaproszonych konsultantów. 5. Do wylicytowanej ceny doliczana jest opłata organizacyjna w wysokości 18 % oraz opłata 5% z tytułu droit de suite. 6. Opłata 18% obowiązuje również w sprzedaży poaukcyjnej. LICYTACJA I Każdy uczestnik aukcji zobowiązany jest zalicytować minimalną kwotą wskazaną przez system aukcyjny. Istnieje także możliwość podania kwoty wyższej niż minimalne postąpienie. Licytujący może: – zalicytować wyższą ceną i od razu wprowadzić ją do licytacji – określić limit maksymalnej oferty, ukryty dla innych uczestników, a system będzie automatycznie licytował do wskazanego limitu w imieniu klienta DOGRYWKA II Zgłoszenie oferty na 5 minut przed końcem aukcji uruchamia system dogrywki – wyświetlony zostaje licznik czasu widoczny w kolorze czerwonym i odliczający czas 5 minut. W czasie dogrywki obiekt zostanie sprzedany dopiero wówczas, kiedy od ostatniego zgłoszenia upłynie 5 minut i w tym czasie nie zostaną odnotowane inne wyższe oferty. Każda nowa oferta uruchamia system odliczania 5 minut i oczekiwania na wyższe oferty. III 1. Zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji. 2. Nabywca jest zobowiązany wykupić obiekt w ciągu 5 dni po zakończeniu aukcji i odebrać go na własny koszt. 103

3. Warunki odbioru i wysyłki wylicytowanych przedmiotów będą ustalane indywidualnie. W przypadku porcelany i szkła rekomendujemy odbiór osobisty. 4. Dopuszcza się możliwość wpłaty zadatku w wysokości 20 % wylicytowanej ceny. Pozostała kwota powinna być wówczas wpłacona w terminie 14 dni po zakończeniu aukcji. W przypadku nie dotrzymania tego terminu następuje przepadek wpłaconego zadatku. 5. Prawo własności zakupionego obiektu przechodzi na kupującego w momencie dokonania całej wpłaty. IV 1. Dom Aukcyjny Salon 2 daje gwarancję opinii co do autorstwa i innych cech obiektu opisanych w katalogu. W przypadku niezgodności pomiędzy opisem a stanem faktycznym, Nabywca może zwrócić obiekt w terminie 14 dni od daty aukcji, żądając zwrotu zapłaconej kwoty. Zakwestionowanie opisu katalogowego musi być udokumentowane wiarygodnymi ekspertyzami. 2. Dom Aukcyjny Salon 2 nie ponosi odpowiedzialności za ukryte wady fizyczne i prawne zakupionych obiektów. 3. Polskie muzea mają prawo pierwokupu w wylicytowanej cenie, pod warunkiem, że zgłoszą to bezpośrednio po zakończeniu licytacji obiektu. 4. W związku z nowelizacją ustawy z dnia 18 marca 2010 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami zezwolenia na wywóz wymagają tylko te obiekty, które przekroczyły progi wiekowo-kwotowe dla poszczególnych kategorii zabytków, określone w art. 51 wyżej wymienionej ustawy.

DESA Dzieła Sztuki i Antyki Sp. z o.o. jest najstarszą firmą w Polsce na rynku sztuki nieprzerwanie od 1950 roku. Prowadzi działalność handlową i kulturotwórczą, zabezpiecza cenne dzieła sztuki dla zbiorów muzealnych, prowadzi promocję dzieł sztuki współczesnej i jej twórców poprzez prezentacje wystaw w kraju i za granicą. Posiada doświadczonych i wykwalifikowanych rzeczoznawców, również biegłych sądowych wykonujących ekspertyzy, oceny i wyceny dzieł sztuki. DESA posiada salony antykwaryczne na terenie całego kraju oraz Dom Aukcyjny w Krakowie. Utrzymuje kontakty antykwaryczno kolekcjonerskie z domami aukcyjnymi w kraju i za granicą, zwłaszcza dotyczące polonikówm.in. Christie's, Sotheby's, Dorotheum, Nagel, Drouot. Współpracuje w zakresie konsultacji merytorycznych z muzeami krajowymi i zagranicznymi. Firma DESA uczestniczy w programie „Leonardo da Vinci“, utworzonym w oparciu o sieć współpracy obejmującą środowiska akademickie, przedsiębiorstwa, instytucje patronackie na terenie całej Europy. DESA Dzieła Sztuki i Antyki Sp. z o.o. figuruje w wykazie Unii Europejskiej jako firma godna zaufania. 104

Siedziba Desy mieści się w Pałacu Kmitów. Budynek wzniesiony w XIV wieku, przebudowany w pierwszej poł. XVI wieku na okazałą rezydencję dla możnowładczej rodziny Kmitów. Z tego wieku zachowanych jest wiele elementów wczesnorenesansowych m.in. kamienne obramienia okien fasady, stropy belkowe pierwszego piętra, fryzy podstropowe, portal i kolumna. Kolejna przebudowa miała miejsce w drugiej połowie XVIII wieku, stąd pochodzą polichromie wnętrz pierwszego piętra., stropy belkowe i kominki na II piętrze, a także neoklasycystyczna attyka fasady zdobiona trzema płaskorzeźbami przedstawiającymi scenę koronacji Najświętszej Marii Panny i orły pokonujące węże. Obiekt jest siedzibą firmy od 1988 roku.

PLACÓWKI DESY Prezes – Kraków, ul. Floriańska 13, tel. 12 422-27-06, fax 12 422-98-91 Rzeczoznawcy – Kraków, ul. Floriańska 13, tel. 12 429-12-51 Kraków Dom Aukcyjny - ul. Floriańska 13, tel. 12 422-19-66, 12 422-31-14 Salon 2, ul. Floriańska 13, tel. 12 421-89-87

e-mail: aukcje@desa.art.pl e-mail:salon2@desa.art.pl

Antykwariaty w innych miastach Częstochowa, Al. N.M.P. 40/42, Gdynia, ul. Abrahama 54, Katowice, ul. Mariacka 5, Katowice, ul. Dworcowa 13, Kielce, ul. Sienkiewicza 28, Rzeszów, Króla Kazimierza 5,

tel. 34 324-37-26 tel. 58 620-36-63 tel. 32 253-99-22 tel. 32 253-94-70 tel. 41 344-33-51 tel. 17 862-47-82

e-mail: kontakt@desaczestochowa.com e-mail: salon19@desa.art.pl e-mail: kontakt@desakatowice.com e-mail: salon12@desa.art.pl e-mail: salon21@desa.art.pl e-mail: desarzeszow@gmail.com

WSZYSTKIE SALONY PRZYJMUJĄ DZIEŁA SZTUKI NA KOLEJNE AUKCJE

www.desa.art.pl salon2@desa.art.pl, tel. 12 421 89 87