Proposta didàctica Religió Catòlica 3 ESO. Codi Obert

Page 1

4

Las unidades didรกcticas

Unitat 1 Xx

Unitat 2 Xx

Unitat 3 Xx

Unitat 4 Xx

Unitat 5 Xx

Unitat 6 Xx

Unitat 7 Xx

Unitat 8 Xx

Unitat 9 Xx

Unitat 10 Xx


3

El que hem vist i sentit

1. Competències de la unitat 2. Programació d’aula 3. Orientacions didàctiques 4. Recursos digitals 5. Test d’avaluació 6. Rúbriques d’avaluació 7. Solucionari 7.1 Solucionari del llibre de l’alumnat 7.2 Solucionari del test d’avaluació

50 51 52 55 56 58 59 60 62


Unitat 3 · El que hem vist i sentit

1 Competències de la unitat Competències clau Partim de la realitat

Observa Valora

AE: Fomentar la sortida d’un mateix amb l’objectiu de crear llaços i perfeccionar-se en la trobada amb els altres. AL: Valorar i utilitzar el llenguatge com l’àmbit natural de trobada amb els altres. AV: Fomentar actituds de diàleg que serveixin de base per a l’amistat vertadera.

A la llum de la Paraula

Antic Testament

AL: Llegir i analitzar passatges de l’Antic Testament en els quals Déu se serveix de mediadors per manifestar-se al poble d’Israel. AE: Conèixer, a través de l’Antic Testament, la revelació de Déu per entendre que ell vol formar part de la vida de cada persona.

Nou Testament

AL

Reconèixer la manera com es presenta la importància de la figura de Jesús per al cristià. Transmetre les idees amb claredat i correcció, exposant els arguments de manera ordenada.

AV

Procurar el respecte i el diàleg en les relacions amb els altres. Descobrir qui és Jesús de Natzaret i com aquesta pregunta és decisiva per a la identitat cristiana i la seva missió.

Les raons de la fe

Exploro

Aplico

AV

Pág. 36: Treballar de manera grupal per arribar a conclusions consensuades.

AS

Pág. 40: Aplicar els procediments de la recerca històrica a partir de la formulació de preguntes i l’anàlisi de fonts, per interpretar el passat.

AD

Pág. 40: Cercar, contrastar i seleccionar informació digital adient per al treball a realitzar, tot considerant diverses fonts i mitjans digitals.

AE

Act. 1: Reconèixer missatges o situacions que tenen el poder de transformar el cor de l’home.

AL

Act. 2: Saber descriure i situar en el temps fets relacionats amb la formació dels evangelis. Act. 8: Definir i entendre conceptes buscant-ne l’aplicació pràctica.

AV

Act. 3: Extreure conclusions originals a partir del treball grupal centrat en una vivència comuna.

AS

Act. 4: Situar en el seu context diferents elements culturals. Act. 5: Relacionar i fer un esquema cronològic per demostrar la historicitat dels evangelis. Act. 9: Aplicar els procediments de l’anàlisi geogràfica.

Com viu la fe un catòlic?

Activitats finals

AE

Act. 1: Conèixer Jesús a través de la lectura de l’evangeli de Marc.

AP

Act. 2: Aplicar la Paraula de Déu a la pròpia vida.

AL

Act. 1: Reconèixer el tema de textos evangèlics identificant-ne la forma i l’organització del contingut.

CL

Act. 1: Diferenciar elements textuals que diferencien escrits històrics.

AA

Act. 3: Situar en el seu context geogràfic diferents fets històrics. Act. 5: Identificar i analitzar els elements estètics d’expressions artístiques i culturals.

AS

50

Act. 6: Analitzar els canvis i les continuïtats dels fets o fenòmens històrics per comprendre’n la causalitat històrica.


S1

Objectius

Continguts

Activar els coneixements previs. Plantejar els objectius i les competències de la unitat.

Introducció a la unitat. Partim de la realitat: la trobada personal i l’amistat.

Dialogar sobre la identitat de Jesús de Natzaret i la seva missió en la història de la salvació. S2

AT

Déu revela el seu nom.

NT

Jesús interpel·la els seus deixebles: «I vosaltres, qui dieu que soc jo?».

Activitats

Bloc de continguts

Criteris d’avaluació

Estàndards d’aprenentatge

Posada en comú pàg. 32 Partim de la realitat pàg. 33

Competències bàsiques per àmbits** AE AL AV

A la llum de la Paraula: 1 i 2 pàg. 34 1 i 2 pàg. 35

3

1 2

1.1 2.1

AE AL AV

La centralitat dels evangelis dins de les Escriptures. Els evangelis, testimoniatge i anunci. La composició dels evangelis.

Exploro pàg. 36 Aplico 1 a 3 pàg. 37

3

2 3

2.1 3.1

Exploro AV Aplico AE, AL, AV

Saber argumentar els motius pels quals els evangelis són una font fidedigna per conèixer la vida i l’obra salvadora de Jesús.

La historicitat, autenticitat i veracitat dels evangelis.

Exploro pàg. 38 Aplico 4 a 8 pàg. 39 Activitat final 1, 2 i 5 pàg. 43

3

3

3.1

Aplico AS, AL

Conèixer el context geogràfic, religiós i polític en el qual va viure Jesús i que queda reflectit en els relats evangèlics.

El context geogràfic en el qual van succeir els fets que narren els evangelis. El context religiós i polític en el qual van succeir els fets que narren els evangelis.

Exploro pàg. 40 Aplico 9 a 12 pàg. 41 Activitats finals 3, 4 i 6 pàg. 43

3

2 3

2.1 3.1

Exploro AS, AD Aplico AS

S6

Conèixer i saber aplicar el mètode de lectura orant de les Escriptures.

La lectio divina.

Activa les competències 1 i 2 pàg. 42

3

2 3

2.1 3.1

AL, AP, AE

S7

Interioritzar la relació entre el fet religiós i el desenvolupament tècnic de l'ésser humà.

La tècnica per realitzar un papir. La familiarització amb l’ús de la Bíblia.

Activitat final pàg. 43

3

1

1.1

AL, AA, AS

S3

S4

S5

*La numeració dels criteris d’avaluació i la dels estàndards d’aprenentatge es correspon amb la de l’apartat 2 d’aquest projecte curricular. ** Les competències clau de cada apartat estan desenvolupades en l’apartat 4 de les unitats didàctiques d’aquesta proposta didàctica.

Unitat 3 · El que hem vist i sentit

Reconèixer la naturalesa i la finalitat dels evangelis. Conèixer i comprendre el procés de formació dels evangelis.

2 Programació d’aula

Sessió

Criteris d’avaluació i estàndards d’aprenentatge avaluables*

51


Unitat 3 · El que hem vist i sentit

3 Orientacions didàctiques Què pretenem?

Altres fonts principals

En aquesta unitat l’alumne reconeixerà el valor i la credibilitat de la principal font que tenim per conèixer Jesús, les seves obres i el seu missatge: els evangelis. Comprendrà que tenim certesa científica que els relats del Nou Testament són històrics, autèntics i veraços. A més, advertirà la seva importància com a via per a la trobada amb Jesús. L’assimilació d’aquests continguts permetrà que l’alumne descobreixi, en la següent unitat, per què, a partir del que es narra en aquests textos, podem afirmar amb certesa de fe que Jesús de Natzaret és vertader Déu i vertader home.

De quina manera? Apartat

Enfocament

Continguts

Partim de la realitat

Antropològic

Significat de la trobada personal i la seva importància per a una vida plena.

A la llum de la Paraula

Bíblic

AT: Déu es dona a conèixer i revela el seu nom. NT: Jesús interpel·la els seus deixebles: «I vosaltres, qui dieu que soc jo?».

Les raons de la fe

Com viu la fe un catòlic?

Teològic i eclesial

Eticomoral i litúrgic

Els evangelis tenen un origen apostòlic i es van escriure sota inspiració divina. Els relats del Nou Testament són històrics, autèntics i veraços. Els fets que narren van succeir en un lloc i un temps determinats. La lectura orant de les Escriptures: la riquesa interior que aporta a una persona dur a terme una lectura espiritual.

Catecisme de l’Església catòlica 105-8, 124-7, 135-6, 139, 422-4, 430-86, 495, 509, 963-6, 973

Compendi del CEC 18, 22, 79, 81-7, 89, 92, 94-5, 196

YouCat 9, 14, 18, 71-9, 82, 84-5, 117, 148-9

Proposta de desenvolupament Partim de la realitat Què pretenem? Treballem la següent dimensió antropològica: la cerca de l’amistat per part del petit príncep serveix com a fil conductor de les primeres sessions dedicades a aquesta unitat. La necessitat d’establir amistat i de confiar en altres persones és pròpia de l’ésser humà. Però, per poder-ho aconseguir, primer necessita conèixer, apropar-se. Com més sapiguem d’algú, estarem en més bona disposició que entre tots dos hi hagi una trobada de cors. Així podrem compartir amb ell experiències, inquietuds... i, a poc a poc, aprofundir en l’amistat. Relació amb els continguts de fe: descobrir aquesta realitat natural de la trobada personal com a font de plenitud i felicitat permetrà que l’alumne comprengui que trobar Jesús (és a dir, arribar a establir amb ell una amistat vertadera) demana «contemplar» la seva vida, les seves accions, les seves actituds, les seves paraules... Descobrirà així la importància dels evangelis per al cristià i l’actitud d’escolta activa que s’ha d’adoptar-hi.

A la llum de la Paraula Què pretenem? Interioritzar, mitjançant la lectura i comentari grupal de textos bíblics, que Déu s’apropa a l’ésser humà i busca una relació d’amistat amb ell. Advertir que tota la Sagrada Escriptura parla de Crist i que en ell es compleix la salvació promesa per Déu.

Desenvolupament pas a pas 1 Llegim individualment el text bíblic del llibre de l’Èxode. Llegim també el comentari al text bíblic en l’apartat «Visualitza el text i deixa que prengui vida», on s’explica que el Senyor es revela a Moisès com

52


Unitat 3 · El que hem vist i sentit

un Déu personal que parla als homes com a amic. Aquesta és la raó per la qual és tan important que Déu manifesti el seu nom. Els exercicis de «Descobreix la riquesa que amaga el text» aprofundeixen en aquestes dues afirmacions que resumeixen el text de l’Èxode: «Jo soc el Senyor» i «Estic sempre amb vosaltres». 2 A continuació procedim de la mateixa manera amb el text del Nou Testament. En l’apartat «Visualitza el text i deixa que prengui vida», el papa Francesc crida l’atenció sobre la pregunta «Qui dieu que soc jo?», la resposta de la qual és decisiva per a la nostra identitat i la nostra missió. Els exercicis de «Descobreix la riquesa que amaga el text» permeten reflexionar sobre la importància d’interrogar-se sobre la persona de Jesús i sobre la seva identitat. 3 Finalitzarem la sessió amb una posada en comú. El docent destacarà les idees fonamentals sorgides durant l’activitat.

Les raons de la fe Les etapes en la formació dels evangelis Què pretenem? Aprendre que els evangelis són la font primordial del nostre coneixement de Jesucrist, tenen un origen apostòlic, es van escriure sota la inspiració divina i són el cor de totes les Escriptures.

Desenvolupament pas a pas 1 Introduïm aquesta sessió a través de l’apartat «Exploro». L’activitat pretén suscitar en els alumnes l’experiència humana que les diferents perspectives en què diverses persones capten un fet no neguen la seva realitat ni tampoc la veracitat del que es narra. Ara es planteja el «dilema» que els alumnes podran solucionar en realitzar l’activitat 4. Entendran, així, d’una manera més significativa tot allò exposat a l’apartat «Descobreixo». 2 En l’apartat «Descobreixo» coneixerem les etapes en la formació dels evangelis: «Vida i predicació de Jesús», «Predicació dels apòstols» i «Redacció dels evangelis». 3 En l’apartat «Aplico» llegirem el testimoni de Jesse Smith i realitzarem les activitats que es proposen. L’activitat 1, d’iniciació, busca que els alumnes reflexionin sobre el testimoni de Jesse Smith, que,

a través de la lectura assídua de les Escriptures va experimentar una trobada personal amb ell. L’activitat 2, de creació, pretén que l’alumne busqui fotografies o dibuixi il·lustracions que reflecteixin el procés de formació dels evangelis. Després, proposa recollir en una frase cada una de les etapes del procés de formació dels evangelis. L’activitat 3, d’integració, pretén arribar a entendre el procés de composició dels evangelis comparant-lo amb les etapes de formació d’un text que ells han escrit a classe en l’activitat de «Exploro».

La credibilitat dels evangelis Què pretenem? Advertir que els quatre evangelis comuniquen fidelment el que Jesús, Fill de Déu, va fer i va ensenyar durant la seva vida a la terra per a la nostra salvació.

Desenvolupament pas a pas 1 Introduïm aquesta sessió a través de l’apartat «Exploro». Atesa la importància dels quatre evangelis com a principal font de coneixement de Jesús, l’alumne s’ha de plantejar i respondre a la qüestió sobre la seva credibilitat. Són històrics? Autèntics? Veraços? L’activitat, continuació de l’apartat «Exploro» i de l’activitat 4 de la sessió anterior, permetrà aquesta reflexió. 2 En l’apartat «Descobreixo» aprofundirem en les raons de la historicitat, autenticitat i veracitat dels evangelis. 3 En l’apartat «Aplico» realitzarem les activitats que es proposen. Les activitats 4 i 5, d’aplicació, tenen la finalitat que l’alumne valori la historicitat dels evangelis. L’activitat 6, de fixació, se centra en els conceptes d’historicitat, autenticitat i veracitat. L’activitat 7, d’aplicació, parteix d’un fragment de l’evangeli de Lluc i d’un altre de la Primera Carta de Joan per trobar-hi mostres de la seva veracitat. L’activitat 8, de fixació, treballa el concepte d’evangeli sinòptic.

En temps de Jesús… Què pretenem? Advertir que els evangelis narren uns fets reals, que van succeir en un lloc i un temps determinats. Entendre que 53


Unitat 3 · El que hem vist i sentit

conèixer el context històric en el qual va viure Jesús ens ajuda a conèixer-lo a ell.

Desenvolupament pas a pas 1 Introduïm aquesta sessió a través de l’apartat «Exploro». El segle i i Palestina queden lluny per als alumnes. En aquest apartat pretenem apropar a l’alumne l’espai que va habitar Jesús i despertar el seu interès per conèixer el context històric en què va viure. 2 En l’apartat «Descobreixo» aprofundirem en el context religiós i polític en el qual van succeir els fets que narren els evangelis. 3 En l’apartat «Aplico» realitzarem les activitats que es proposen. Les activitats 9, 10 i 11, de fixació, tenen la finalitat que l’alumne conegui el context geogràfic en el qual va viure Jesús. L’activitat 12, d’aplicació, pretén que l’alumne prengui com a model de conducta el concepte d’humilitat proposat per Jesús.

Com viu la fe un catòlic? Què pretenem? L’alumne ha d’advertir que la lectura de la Paraula de Déu en un moment d’oració ens condueix a la trobada amb el Senyor, i ens il·lumina i renova a través de l’Esperit. L’Església ens proposa un mètode concret per a aquesta lectura espiritual anomenat lectio divina.

Desenvolupament pas a pas 1 Llegim l’epígraf «La lectura orant de les Escriptures» i, a continuació, realitzem les activitats. L’activitat 1, d’aplicació, pretén que l’alumne llegeixi l’evangeli de Marc seguint el mètode de la lectio divina. L’activitat 2, d’exploració i d’aplicació, té com a finalitat relacionar els coneixements adquirits amb la proclamació de l’evangeli en l’Eucaristia.

Activitats finals Fem la wiki! Permet treballar de manera col·laborativa el vocabulari propi de la unitat.

54

L’activitat 1 té com a objectiu que l’alumne compari els evangelis apòcrifs amb els evangelis del Nou Testament d’acord amb els criteris d’historicitat, autenticitat i veracitat. L’activitat 2 pretén que l’alumne justifiqui les diferències que es donen entre els relats dels quatre evangelistes. L’activitat 3 se centra en el coneixement del context geogràfic en el qual van succeir els fets que narren els evangelis. L’activitat 4 ajudarà que l’alumne conegui la informació fonamental de l’estat d’Israel en l’actualitat. L’activitat 5 pretén que l’alumne conegui qui representa cada un dels símbols dels tetramorfs a fi que comprengui que la Tradició sempre ha tingut clara l’autoria dels evangelis i no ha dubtat de la seva historicitat. L’activitat 6 busca que l’alumne es familiaritzi amb el context en què va predicar Jesús.

Activitat interdisciplinària Què pretenem? Desenvolupar destreses i habilitats plàstiques a través de la fabricació d’un papir. A la vegada, l’alumne podrà familiaritzar-se una mica més amb l’ús de textos bíblics i advertir que poden ser una font de riquesa per a la seva vida.

Instruccions per al docent de Religió Catòlica És important que faci veure als alumnes la importància de la còpia fidel dels textos per a la seva transmissió íntegra a través dels segles. Insistirà, per tant, en la selecció adequada del text bíblic, la seva còpia correcta i no permetrà cap error ortogràfic, d’accentuació ni de puntuació.

Instruccions per al docent de Plàstica Procurarà que els alumnes segueixin les instruccions anteriors pas a pas. Insistirà, per part seva, en el format aconseguit, la uniformitat del color i la suavitat de la superfície per ser escrita. També ha de cuidar la qualitat de la cal·ligrafia utilitzada pels alumnes.

Avaluació L’avaluació d’aquesta activitat es compartirà un 30% per a l’àrea de Religió Catòlica i un 70% per a la de Plàstica.


Unitat 3 · El que hem vist i sentit

4 Recursos digitals Pàgines del llibre de l’alumne Descobriràs... Editorial Casals Descripció: síntesi ampliada de la unitat. Finalitat: facilitar l’exposició i comprensió dels continguts de la unitat.

32

Les etapes en la formació dels evangelis. Editorial Casals Descripció: breu documental sobre el Nou Testament i la seva formació. Finalitat: facilitar la comprensió de la importància del Nou Testament i la seva formació.

36

El papir P52 Descripció: informació sobre el fragment manuscrit en papir més antic que és coneix del Nou Testament. Finalitat: aprofundir en el procés de formació del Nou Testament. © Wikimedia Foundation Inc., 2018

38

La fe en Jesucrist. Editorial Casals Descripció: documental en què es planteja una reflexió sobre l’existència històrica de Jesús i la seva divinitat. Finalitat: argumentar objectivament l’existència real de Jesús en un temps i espai determinats.

39

Mapa del context geogràfic de Jesús. Editorial Casals Descripció: versió digital del mapa que apareix en el llibre de l’alumne. Finalitat: facilitar el treball del docent a classe.

40

Un viatge per Terra Santa Descripció: recorregut virtual pels paisatges que van envoltar la vida de Jesús. Finalitat: il·lustrar l’entorn de l’existència terrenal de Jesús. © p4panorama.com, 2019

40

El temple de Jerusalem Descripció: breu documental sobre l’anomenat Segon Temple, tal com el va conèixer Jesús. Finalitat: aprofundir en el context social i religiós del país en què va néixer Jesús. © Canal d’història

41

Les festes religioses jueves. Editorial Casals Descripció: principals celebracions religioses jueves. Finalitat: conèixer el significat d’algunes festes jueves.

41

La lectura orant de les Escriptures Descripció: mètode que permet llegir l’evangeli de manera pràctica, àgil i ordenada. Finalitat: familiaritzar-se amb les Sagrades Escriptures. © Centre Nacional de Catequesi, 2018

42

Activitat final 1. Els evangelis apòcrifs. Editorial Casals Descripció: descripció i característiques dels evangelis apòcrifs. Finalitat: fixar els coneixements sobre els relats evangèlics.

43

Activitat final 5. El tetramorfs Descripció: timpà del portal occidental de l’església romànica de Sant Tròfim (Arles, França). Finalitat: descobrir el significat de símbols artístics i culturals. © iStock, 2019

43

Activitat final 6. Editorial Casals Descripció: mapa mut d’Israel i Palestina. Finalitat: situar geogràficament la regió on va viure Jesús.

43

Activitat interdisciplinària. Editorial Casals Descripció: elaboració d’un papir. Finalitat: advertir la relació que hi ha entre la fe i la cultura, i el paper de l’assignatura de Religió com a punt de trobada de les altres àrees.

43

55


Unitat 3 · El que hem vist i sentit

5 Test d’autoavaluació Cognoms: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Nom: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Data: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Curs: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Grup: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Qualificació: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Assenyala la resposta correcta. 1. Quina no és una qualitat dels textos evangèlics? a Historicitat. b Accessibilitat. c Veracitat. d Autenticitat. 2. Quins evangelistes van ser, a més, apòstols? a Tots quatre. b Pere, Jaume i Joan. c Mateu i Joan. d Lluc i Joan. 3. De quina d’aquestes obres conservem manuscrits més antics? a L’evangeli de Joan. b La poesia d’Horaci. c L’obra de Juli Cèsar. d Els diàlegs de Plató.

Editorial Casals, S. A. • Material fotocopiable

4. Quantes còpies antigues es conserven del Nou Testament en grec? a Cap. b Tres. c Unes cent. d Unes sis mil.

56

5. Quin dels quatre evangelistes era, en realitat, deixeble i intèrpret de sant Pere? a Mateu. b Marc. c Lluc. d Joan. 6. Els evangelis de Mateu, Marc i Lluc són sinòptics perquè… a segueixen un esquema semblant. b són molt breus i fan un resum. c són veraços. d en conservem còpies en grec.

7. Afirmem la historicitat dels evangelis perquè… a contenen abundant informació històrica. b coneixem els seus autors i les dates de composició, properes als fets. c els fets narrats coincideixen amb la història d’Israel. d van ser corroborats per historiadors romans. 8. La regió seca i muntanyosa on es troben Betlem i Jerusalem i on té la seva seu el sanedrí s’anomena... a Galilea. b Judea. c Samaria. d Natzaret. 9. En un moment donat, Jesús pregunta als apòstols qui creuen que és ell. Quin d’ells, en nom dels dotze, respon afirmant la divinitat de Jesús? a Joan. b Pere. c Judes. d Pau. 10. Els evangelis… a recullen per escrit el que els apòstols i altres testimonis oculars dels fets narrats van ensenyar de forma oral. b es van escriure quan ja no existien testimonis directes de la vida Jesús. c no intenten transmetre una imatge real de Jesús i del seu missatge. d En realitat, no sabem quan es van escriure ni quines van ser les fonts que van utilitzar els evangelistes.


Unitat 3 · El que hem vist i sentit

12. L’autor principal de la Sagrada Escriptura és... a El Magisteri de l’Església. b Déu. c l’Església. d els apòstols. 13. Els evangelis… a tenen un origen apostòlic. b es van escriure sota inspiració divina. c són el cor de totes les Escriptures. d Totes les opcions anteriors són certes. 14. El riu Jordà… a és un afluent del riu Nil. b travessa Terra Santa de nord a sud i desemboca en el mar Mediterrani. c travessa Terra Santa de nord a sud, paral·lel a la costa, i desemboca en el mar de Galilea. d travessa Terra Santa de nord a sud, paral·lel a la costa, i desemboca en el mar Mort. 15. El mur de les lamentacions és… a un lloc sant on jueus i samaritans solucionaven les seves diferències religioses. b la representació de les portes del Cel en l’antic temple de Jerusalem. c el lloc més sagrat dels jueus, perquè allí està enterrat el rei David. d un lloc sagrat per als jueus, ja que és l’última resta del que va ser el temple de Jerusalem.

16. Els límits de Terra Santa són, per l’oest, el… a mar Mediterrani i, per l’est, el riu Jordà. b mar de Galilea i, per l’est, Babilònia. c mar Mort i, per l’est, el desert de la muntanya Sinaí. d muntanya del Tabor i, per l’est, Cafarnaüm. 17. Assenyala l’afirmació correcta. a Els essenis formaven part del Sanedrí. b Els saduceus eren ascetes. c Els fariseus eren estrictes complidors de la Llei. d Els saduceus donaven importància a la tradició oral. 18. Quan Jesús va néixer, Judea i Samaria estaven governades per… a Herodes el Gran. b Herodes Antipas. c el prefecte Ponç Pilat. d els fariseus. 19. Són tres ciutats de Galilea: a Jerusalem, Tir i Jericó. b Jerusalem, Samaria i Cafarnaüm. c Natzaret, Betlem i Canà. d Natzaret, Cafarnaüm i Canà. 20. Els evangelis pretenen… a oferir una biografia de Jesús en la qual queden reflectits amb detall els esdeveniments de la seva vida. b narrar els fets i les paraules de Jesús més importants pel seu significat per a la salvació dels éssers humans. c ensenyar la saviesa que Jesús va transmetre als seus apòstols per al profit dels que no el van conèixer. d convèncer els pagans i els conversos no jueus de l’existència històrica de Jesús.

Editorial Casals, S. A. • Material fotocopiable

11. El grup religiós molt influent que atorgava un gran valor al compliment estricte de la llei i de les tradicions rebia el nom de... a saduceu. b esseni. c fariseu. d zelota.

57


Unitat 3 · El que hem vist i sentit

6 Rúbriques d’avaluació

Editorial Casals, S. A. • Material fotocopiable

Objectius d'aprenentatge

58

Màxim

Alt

Mitjà

Baix

Els evangelis, testimoniatges principals de la vida i la predicació de Jesús, el Salvador.

Adverteix i argumenta clarament la centralitat dels evangelis respecte a altres fonts per al coneixement de la vida i obra salvadora de Jesús.

Adverteix la centralitat dels evangelis respecte a altres fonts per al coneixement de la vida i obra salvadora de Jesús, però no l'argumenta amb claredat.

Adverteix la importància dels evangelis, però no la seva centralitat respecte a altres llibres de la Bíblia.

Desconeix el valor central dels evangelis en la Sagrada Escriptura com a testimoniatge directe de la vida i la predicació de Jesús, Salvador del món.

Els evangelis: una font fidedigna per conèixer la vida i el missatge de Jesús de Natzaret i per a la trobada personal amb ell.

Estableix de forma argumentada les característiques que fan dels evangelis una font històrica, autèntica i veraç, i les relaciona amb la seva importància per a la vida cristiana.

Estableix de forma argumentada els motius que fan dels evangelis una font històrica, autèntica i veraç, però sense relacionar-ho amb la seva importància per a la vida cristiana.

Estableix algunes de les característiques que fan dels evangelis una font històrica, o autèntica o veraç, però sense desenvolupar els motius.

No coneix els motius pels quals es pot afirmar dels evangelis que són fonts històriques, autèntiques i veraces.

El procés de formació dels evangelis.

Explica i diferència el moment inicial sorgit en la vida i predicació de Jesús, la predicació apostòlica i la redacció definitiva.

Enuncia els tres passos del procés formatiu dels evangelis, però no els explica amb detall de manera que no queden plenament diferenciats.

Enuncia els tres moments del procés formatiu dels evangelis en l'ordre correcte, però només desenvolupa de forma coherent algun d'ells.

Confon l'ordre temporal de les tres fases de formació dels evangelis o comet errors en l'explicació d'alguna de les fases.

El context geogràfic, religiós i polític en el qual van succeir els fets que narren els evangelis.

Coneix les grans regions que componien Palestina en l'època de Jesús i desenvolupa el seu context polític i religiós.

Coneix les grans regions que componien Palestina en l'època de Jesús, però no desenvolupa el seu context polític i religiós.

Coneix les grans regions que componien Palestina en l'època de Jesús, però no presenta els elements fonamentals del seu context polític i religiós.

Confon les regions principals que componien Palestina en l'època de Jesús o desconeix les seves característiques.


Unitat 3 ¡ El que hem vist i sentit

7 Solucionari 7.1 Solucionari del llibre de l’alumnat

59


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.