HOKTAAI.ELTE
Óravázlat Informatika ‐ gimnázium 9. osztály Horváthné Kurucz Ibolya 2012/2013 tavaszi félév
RSS használata. 0
Óravázlat
Készítette: Horváthné Kurucz Ibolya HOKTAAI.ELTE
RSS használata Általános információk Alapadatok: Osztály: 9. Tantárgy: informatika Témakör: Infokommunikáció Tananyag: RSS (Really Simple Syndication) használata Az óra típusa: Új ismeretet feldolgozó Előzetes ismeret: Információszerzés internetes portálokról, médiatárakból, elektronikus könyvtárakból. Operációs rendszer használata: fájl és mappakezelés, program telepítése (varázslóval), programok futtatása. Google Drive alkalmazás használata. Helyi hálózati erőforrások elérésének ismerete.
Az óra célja: • • • •
az RSS információ megosztási technológia előnyeinek megismerése ismerkedjenek meg a tanulók egy internetes és egy asztali RSS olvasóval a Portable (hordozható) alkalmazások előnyeinek megismerése a tanulók szövegértésének, szövegfeldolgozásának fejlesztése
Fejlesztési feladatok: Hatékony, céltudatos információszerzés az internetről. A fejlesztés várt eredménye: A tanuló tudja használni az újabb informatikai eszközöket, információszerzési technológiákat.
Szemléltetés: Interaktívtábla és/vagy projektoros kivetítés
Oktatási módszerek: Tanári magyarázat, elbeszélés, csoportos megbeszélés, cselekvésből induló ismeretfeldolgozás, szemléltetés, házi feladat
Oktatásszervezési módok: Egyéni munka, csoportmunka, frontális munka
Eszközök: Személyi számítógép, projektor, feladatlap, papír színes filctollak, pendrive
Feltételek: • • • • •
szélessávú internetkapcsolat helyi hálózat interaktívtábla vagy projektoros vetítési lehetőségek a tanulóknak legyen Google fiókjuk Adobe Reader (pdf olvasó) 1
Felhasznált irodalom: http://source.smepro.eu/hu/temakor/informacio‐menedzsment http://code‐art.hu/rss‐ismerteto/ http://hu.wikipedia.org/wiki/RSS http://plastik.hu/mi‐az‐az‐rss/ http://weblabor.hu/rss/miez?href=rss
Az alkalmazott szoftverek és választásuk indoklása: Google Reader webes alkalmazás, amelyet kifejezetten RSS olvasásra fejlesztettek ki. A választás indokai: • • • • • • •
Platform független Okos eszközökre is elérhető Magyar nyelv választásának lehetősége Egyszerű kezelői felület Tetszőleges számú hírcsatorna felvétele Lehetőség van a hírcsatornák szűrésére, keresésre közöttük Lehetőség van hírek megjelölésére, csillagozására, címkézésére, léptetésre, szűrésére, törlésre
QuiteRSSPortable (QuiteRSS) egy önálló asztali RSS/Atom olvasó, amellyel nyomon tudjuk követni kedvenc RSS/Atom csatornáinkat. A választás indokai: •
• • • • • • • • • •
Ingyenesen letölthető o http://quiterss.en.softonic.com/ o http://portableapps.com/apps/internet/quiterss‐portable Platform független Portable alkalmazás lehetősége (Windows) Magyar nyelvű felület választásának lehetősége is adott Egyszerű kezelői felület Tetszőleges számú hírcsatorna felvétele Elegendő az oldal (és nem az RSS csatorna) URL címét bemásolni az olvasóba, mert felismeri, ha az adott oldalon található RSS csatorna Lehetőség van a hírcsatornák szűrésére, keresésre közöttük Lehetőség van hírek megjelölésére, csillagozására, címkézésére, léptetésre, szűrésére, törlésre Beépített böngésző Hangértesítés az új üzenetekről
2
Óravázlat
Készítette: Horváthné Kurucz Ibolya HOKTAAI.ELTE
Az óra menete AZ ÓRAI TEVÉKENYSÉG TARTALOM I. Szervezési feladatok Számítógép bekapcsolása, felhasználói bejelentkezés II. Bevezetés, ráhangolódás 1. Szókeresés
Eszközei
Az oktatás módszerei, szervezési módjai
Időtartam 45 perc
MEGJEGYZÉS
Számítógép
Egyéni munka
1’
Interaktív tábla vagy projektorral vetített kép
Egyéni munka; frontális ellenőrzés
2’
szókeresés.docx, szókeresés.flipchart vagy RSS.pptx 1‐2. dia
Megbeszélés
2’
Google Drive megosztott dokumentum megnyitása
Tanári elbeszélés
1’
RSS.pptx 3‐4. dia
Egyéni munka, csoport munka
7’
RSS.pptx 5. dia
18’
RSS.pptx 6‐15. dia
10’
RSS.pptx 16‐22. dia
III. Tananyag feldolgozása 1. Előzetes feladat áttekintése 2. Az óra céljának meghatározása
3. RSS ismertető
4. Google Reader használata 5. QuiteRSSPortable telepítése, indítása, bemutatása, használata
Projektorral vetített kép Számítógép, internet csatlakozás, papír színes filctoll Projektorral vetített kép
Cselekvésből induló ismeretfeldolgozás
3
Óravázlat
Készítette: Horváthné Kurucz Ibolya HOKTAAI.ELTE
IV. A tanóra zárása 1. Összefoglalás, értékelés 2. A házi feladat kijelölése
Projektorral vetített kép
Frontális munka, összegzés Egyéni munka
3’
RSS.pptx 23. dia
1’
RSS.pptx 24. dia
4
Óravázlat
Készítette: Horváthné Ku urucz Ibolya HOKTAAI.ELTEE
A taníítási óra e egyes résszeinek t tartalmi l leírása: Bevezettés
1. A témakörhö A öz kapcsolód dó kifejezések keresése b betűrácson
Mindenki m megkapja a betűrácsott tartalmazó feladatot éés a szokásoss módon jelö öli a megtaláált szavakat. 1 1 perc után a megoldás kkivetítésével ellenőrzés..
Tananyyag feldolgo ozása Google Crome in ndítása, majd d bejelentkezzés a Google e fiókba. Az előzetes házi feladat meggbeszélése. M Milyen WEB oldalakat, m milyen gyakorisággal látogatnak a tanulók és millyen gyakran n frissül az oldalak o tartalma. Hogyan n jegyzi megg a kedvelt oldalak o URL címét?
Az 1. 1 feladat megoldása: m A tanulók egyénileg A e elolvassák a Ha valam melyik csoportnak tájékkoztató anyaagot, majd a szokásos cso oportok meggbeszélik az gondja vvan, jelezzze és olvasottakat és közös munkávaal készítenek egy segítek. gond dolattérképeet az olvasotttakról. bejárva A csoporrtokat körb tájékozódo om arról, hogy h a tanulók m megértették‐e az olvasottakaat! Google Reader/G Google Olvassó használataa (csak Googgle fiókkal rendelkező felhasználó száámára osított szolgááltatás) bizto • • • • • •
A http://source.smepro.eu/h hu/video/rsss‐olvaso‐google‐reader m megnyitása video megtekinttése (0‐27 mp p) 2. feeladat megoldása:A www w.google.hu/reader oldal megnyitása video megtekinttése (46‐2:50 0 mp) 3. feeladat megoldása: A http://hvg.hu/ o oldal megnyittása oldaal megnyitásaa, áttekintése az oldalnakk (szövegek, képek, videó ók, reklámokk…) egy Rovat(Tech) oldalára való feliratkozáás 5
Óravázlat
Készítette: Horváthné Kurucz Ibolya HOKTAAI.ELTE
• • •
A www.telefonguru.hu oldal megnyitása és feliratkozás a hírcsatornára Csillagozás használata a hírek megőrzésére Mappa létrehozása a hírek rendezésére
A 4.feladat megoldása: A QuiteRSSPortable alkalmazás másolása a helyi hálózatról a saját pendrive‐ra. (A tanulók pendrive‐on hazaviszik a programot a gyakorláshoz) Portable alkalmazások használata. A program futtatása után, a programablak felületének áttekintése. Az 5. feladat megoldása: A http://rss.lapozz.hu/ oldal megnyitása és érdeklődési kör szerinti csatorna választása • • • •
Hírcsatorna hozzáadása Csillagozás Mappa létrehozása Címkék használata
Összefoglalás, értékelés, házi feladat Az RSS olvasó előnyeinek összefoglalása. Házi feladat A WEB‐es és az asztali alkalmazásba új oldalak hozzáadása. Egy hír megcsillagozása. Egy hír elküldése e‐mailben a tanárnak. A tanulók a közös dokumentumtárból letölthetik a prezentációt az otthoni gyakorláshoz.
6
Óravázlat
Készítette: Horváthné Kurucz Ibolya HOKTAAI.ELTE
Továbblépési javaslatok a téma iránt érdeklődő tanulóknak Ha az órán megismert alkalmazásokról szeretne többet tudni: http://source.smepro.eu/hu/temakor/informacio‐menedzsment http://href.hu/x/jjg3 http://href.hu/x/jjg1 Ismerjen meg és próbáljon ki több olvasót, hogy eldönthesse számára melyik a legmegfelelőbb! http://code‐art.hu/rss‐ismerteto/ http://rss.lap.hu/webes_rss_olvasok/24167458 http://blogspace.com/rss/readers http://hvg.hu/tudomany/20080724_rss_olvasok Ha a Mobil alkalmazások érdeklik: http://href.hu/x/jjg4 http://href.hu/x/jjg6 http://href.hu/x/jjg6 http://hvg.hu/tudomany/20110415_ios_hirolvasok
7
Óravázlat
Készítette: Horváthné Kurucz Ibolya HOKTAAI.ELTE
Tartalomjegyzék ÁLTALÁNOS INFORMÁCIÓK ........................................................................................................................... 1 AZ ALKALMAZOTT SZOFTVEREK ÉS VÁLASZTÁSUK INDOKLÁSA: ...................................................................... 2 AZ ÓRA MENETE ............................................................................................................................................ 3 A TANÍTÁSI ÓRA EGYES RÉSZEINEK TARTALMI LEÍRÁSA: ................................................................................. 5 TOVÁBBLÉPÉSI JAVASLATOK A TÉMA IRÁNT ÉRDEKLŐDŐ TANULÓKNAK ........................................................ 7
8