МЕТОДИЧНИЙ ПОСІБНИК
ІНТЕГРОВАНІ УРОКИ В ПОЧАТКОВІЙ ШКОЛІ З ПРОБЛЕМИ ФОРМУВАННЯ ЗДОРОВОГО СПОСОБУ ЖИТТЯ
2013
Автори-укладачі: колективно-творча група вчителів початкових класів Костянтинівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №15
Методичні консультанти: Воскобойникова Л.П. – заступник директора з НВР, вчитель вищої категорії, вчитель-методист Савченко Н.Ю. – методист міського МК, вчитель вищої категорії, вчительметодист Жатько Л.М. – керівник МО, вчитель вищої категорії
У посібнику надаються конспекти інтегрованих уроків у 1-4 класах з проблеми формування здорового способу життя, зміст яких відповідає навчальній програмі Міністерства освіти і науки, молоді і спорту України та Державному стандарту початкової загальної освіти. Кожна розробка містить докладний методичний календар для вчителя та цікавий матеріал для уроку.
ЗМІСТ І. Плани-конспекти уроків. 1. Урок навчання грамоті та курсу «Я і Україна» в 1 класі (Жатько Л.М.) 2. Урок з курсу «Я і Україна» та трудового навчання у 1 класі (Мельник Н.Є.) 3. Урок «Основи здоров’я» та образотворчого мистецтва у 1 класі (Воскобойникова Л.П.) 4. Урок читання та трудового навчання у 2 класі (Теслюк І.В.) 5. Урок українського читання, курсів «Я і Україна», «Громадянська освіта» та «основи здоров’я» у 3 класі (Богачук М.В.) 6. Урок читання, «Основи здоров’я» курсу «Я і Україна», «Громадянська освіта» у 4 класі (Малюк О.В.)
ПЕРЕДМОВА ШАНОВНІ КОЛЕГИ!
Даний методичний посібник покликаний допомогти педагогу підготувати та провести цікаві та корисні інтегровані уроки в початковій школі з проблеми формування здорового способу життя. Здоров’язбережувальна компетентність формується на між предметній основі і є інтегрованим результатом предметних і меж предметних компетентностей, реалізує взаємозв’язок навчання, виховання і розвитку учнів. Здоров’я – найперша необхідна умова успішного розвитку кожної людини, її навчання, праці, добробуту, створення сім’ї і виховання дітей. Навчити дітей берегти і зміцнювати здоров’я – одна з найважливіших завдань сучасної школи, яке має стати атрибутом будь-якої освітньої діяльності у навчальному закладі і поза його межами. Беручи до уваги Державну програму «Освіта» («Україна ХХ ст.») статті законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту» нову редакцію «Державного стандарту початкової загальної освіти» де чітко зазначено, що важливим складником шкільного навчання та виховання є формування здорового способу життя, підвищення соціальної активності і зміцнення здоров’я школярів. Як виховати здорове покоління з навичками здорового способу життя? Як сформувати культуру здоров’я? Відповіді на ці питання знаходимо у працях В.О. Сухомлинського. Він невтомно наголошував: «Я не боюсь й ще раз повторити турбота про здоров’я – це найважливіша праця вихователя. Від життєрадісності, бадьорості дітей залежить їхнє духовне життя, світогляд, розумовий розвиток, міцність знань, віра в свої сили». (5, с.109) В цьому методичному посібнику можна ознайомитися з тим, як вчителі початкових класів впроваджують у навчально-виховний процес здоров’язбережні технології через інтегровані уроки українського читання, основ здоров’я, курсу «Я і Україна», праці, малювання.
1. Урок навчання грамоті та курсу «Я і Україна» в 1 класі (Жатько Л.М.) Без високої культури читання, наголошував В. Сухомлинський, немає ні школи, ні справжньої розумової праці. Читання є основою опанування всіх наук, розвитку людського інтелекту. У цьому складному процесі беруть участь зір, мислення, мовлення, сприйняття, пам’ять, уява, слухові та зорові аналізатори. Тема: Буква «Є» , позначення нею сполучення звуків [ й е ]. Опрацювання тексту «Барвисте коромисло» ( за В.Сухомлинським) Орган зору. Мета: дати дітям уявлення про букву «є» на початку складу; розширити й уточнити уявлення дітей про орган зору ,розвивати мовлення , фонематичний слух учнів, гостроту зору,зорову пам’ять ,вдосконалювати звуко-буквений аналіз слів, виховувати в дітей бажання робити добро, бережливе ставлення до очей, зацікавлення процесом пізнання себе, своїх можливостей. Методичне-дидактичне забезпечення: набір букв, предметні малюнки, веселка, портрет В. Сухомлинського, буквар, фішки, таблиці. Тип уроку: комбінований Хід уроку І. Організація класу Щоб урок пройшов не марно Попрацюємо старанно. Щоб почути у кінці, Що у нашім першім класі Діти просто молодці! II Актуалізація опорних знань учнів Діти, сьогодні буквочка нова до класу нашого прийшла і багато цікавого принесла. А що це за буква? Що цікавого вона принесла? Ми, дізнаємось, коли виконаємо завдання. Відгадайте загадку.
Барвисте коромисло над річкою повисло ( веселка). Правильно, це веселка. От ми сьогодні і будемо виконувати завдання веселки. Гра «Мікрофон». А якими ви повинні бути на уроці, щоб виконати завдання? (активними, уважними, розумними, кмітливими). Отже, якщо ви уважно будете слухати, міркувати і відповідати, то зможете скласти веселку і я від вас цього очікую. Вправа «Очікування». А що Ви очікуєте від уроку? III. Мотивація навчальної діяльності - 1. Розпочати нашу роботу пропоную з поділу на групи. Діти, існує три основних кольори. Це: червоний, жовтий, синій. І так, як урок у нас різнобарвний, пропоную вам обрати пелюстку такого кольору, який вам подобається і сісти до тієї групи, де знаходиться квітка цього кольору. Запрошую вас зі мною навчатись і грати. Для цього ви повинні створити свою гарну веселку й виконати завдання. А хором промовляти такі слова: Смужку ми чіпляємо Роботу починаємо. За гарну роботу я даруватиму вам маленькі сонечка. Але с початку пригадаємо кольори веселки. А допоможуть нам в цьому наші органи Загадка Які два брати через дорогу живуть, один одного не бачать? (очі) Які очі у кожного з вас? Опишіть їх. Пригадаймо, навіщо людині очі ? (Очі сприймають світло, розрізняють колір предметі , їх розміри, форму, дізнатися далеко вони чи близько , рухаються чи нерухомі) Закрийте очі та уявіть веселку. - Який перший колір має веселка (червоний). І, так, перша смужка червона ( чіпляємо смужку). Зі мною будете грати,
знання закріпляти. - На які дві групи поділяються звуки? - Назвіть голосні звуки. - Наведіть приклади приголосних звуків. - Яку букву ми вивчали на минулому уроці (ю). - Що ви можете про неї сказати?... - Коли буква Ю має два звуки і які? - Наведіть приклад. Юля - 3 букви, 4 звуки. Чому? - Молодці, діти, завдання першої смужки виконали і активні учні отримали сонечка. IV. Вивчення нового матеріалу - Яка друга смужка? {Оранжева) Дружно, швидко вимовляй Слухай ти, та не зівай. 1. Послухайте вірш і скажіть про яку тварину розповідається: Єнот навчав синка єнота: Є в лісі річка і болота. Є мисливець - він полює Єгер є - він ліс пильнує. - Єгер - це людина, яка охороняє ліс. - Так про яку тварину розповідається? (показую малюнок). (Про єнота) 2. А тепер скажемо вголос слово Єнот. Які звуки почули на початку слова? Складемо звукову модель, (учні на місцях). Який перший звук? Й - приголосна м'яка, другий звук Е -голосна, далі Н - приголосна тверда, О - голосна, Т - тверда приголосна. - Правильно, в слові єнот живе звукосполучення приголосного [й] і голосного [ е ] На письмі позначається буквою є великою і малою. (Показ букви Є) 3. У мене на дошці складено слово, але не вистачає однієї букви. Якої? ...нот - вставимо букву є Прочитаємо це слово єнот. Правильно. Діти, а де в абетці стоїть буква є та покажіть, а хто її сусіди? На що схожа буква є? Зарядка для очей Ви все разгядали , за всім слідкували, І очі, малята, втомлятися стали. Їм слід відпочити.
Тож зробим зарядку. Сідайте зручніше й усе по порядку: Очі закрили.Ви бачили ніч ? Відкрили! Закрили ! Ще раз повторили. Тепер подивіться то вправо , то вліво, То вгору , то вниз.Ще раз повторімо, Дивіться малята,синіє та даль. А глянте, на носі не всівся комар? І знову очима то вправо, то вліво. Усі відпочили? Берімось за діло Запам’ятайте вправи, які поліпшують зір і зменшують втому очей. Виконуйте їх щодня. Зручно сядь, голову тримай прямо, дивися вперед. Закрий очі. Злегка зігнутими долонями затули очі, не торкаючись їх. При цьому центр долоні повинен бути над центром зіниці. Уяви, що тепло твоїх рук знаходиться у центрі долоні. Протягом однієї хвилини направляй це тепло в очі. Заплющ очі. Роби ними кругові рухи ліворуч, вгору, праворуч, униз. Потім повтори їх у зворотному напрямі. Рухи роби 5-10 разів. Після цього легенько погладь подушечками пальців повіки і розплющ очі. Зроби очима кілька швидких рухів. - Пригадайте вивчені вправи для очей Розповіді дітей «Коло» Уявити велике коло. Обвести його очима за годинниковою стрілкою , потім в протилежну сторону «Квадрат» Уявити квадрат.Переводити погляд с одного кута в інший. «Буратіно» Заплющуємо очі.Оявили ,що ніст став довгим і малюємо букву , пердмет ,тощо. 4. Гра «Впіймай звук». Кольє, юрба, Єгор, дарує, дар, цінує, ціна. Висновок: Коли буква є має два звуки? І які?
5. Буква є засумувала і захотіла зустрінутися з іншими буквами (читання складів) - Молодці, діти, і це завдання виконали, отримайте сонечка. Фізхвилинка. - Якого кольору третя смужка? (жовта) Все вивчене пригадай До слів схему підбирай. На дошці слова Єва, сяє, віє - Прочитаємо слова. Працюємо в групах. Скласти звукову модель. 1 група: Єва 2 група: сяє 3 група: віє =о-о =0=0 =0=0 - Молодці, ви всі правильно склали моделі і отримайте сонечка. - Наступна смужка зелена Зі мною ви пограйте Букви пригадайте Слова відгадайте. - Діти, перед вами літери. Вам треба скласти слова. 1 група: заєць 2 груп: єхидна 3 група: Євген - Які слова у вас вийшли? Хто така єхидна? Єхидна - це тварина, у неї довгі, як у їжака голки і довгий ніс. - Гра «Прочитаю і не помилюсь». - Гостроту зору треба тренувати. Розширюємо кут зору «Слова – пірамідки» Є . ва син Є . вген літн Є . вгенко малю * Є Є . вгенія розумі Є . вгенівна співа - Молодці! Правильно і не помилились, отримайте сонечка. Фізхвилинка. Поради лікаря Будьздоровченка Як берегти очі? Твої очі настільки дорогоцінні, що ти просто зобов’язаний їх берегти. Не дивлячись на те, що очі захищені кістками черепа, повіками та віями, існує немало небезпек для них: і травми, і різноманітні інфекції. Найголовніше правило по збереженню здорових очей — це дотримання чистоти. Умиваючись, дуже ретельно промивай повіки. Ніколи не три очі, особливо
немитими руками. В очі, можуть потрапити бруд, мікроби. Від цього виникає захворювання кон'юнктивіт. При ньому очі дуже сверблять, з'являються різі, сльозовиділення, miOtJ Від бруду та застуди інколи «виростає» ячмінь. Ячмінь — це болючий прищ на краю повіки. Він тримається декілька днів і дуже болить, доки не лопне і з нього назовні не вийде гній, Дуже важкі травми трапляються з очима, коли діти бігають з олівцями, паличками та іншими предметами в руках. Адже ніхто не знає, коли і де він може впасти. Падіння завжди раптове. При цьому око може бути дуже серйозно пошкоджене. Навіть пальцем можна травмувати око під час гри з друзями. Граючись, завжди пам'ятай про обережність! Берегти очі — це значить не просиджувати цілісінький день біля телевізора чи комп'ютера. Це значить читати при гарному освітленні і так, щоб текст не «прилипав» до очей: на відстані 35—40 см. Якщо лікар прописав — носи окуляри. Щоб не зіпсувати зір, треба знати і дотримуватись правил охорони зору, або інакше — гігієни читання і письма 1.Не схиляй низько голову над зошитом, книгою, 2.Н лягай животом і грудьми на парту. 3.Не читай лежачи. 4.Не читай в автобусі чи тролейбусі, 5.Не сиди близько біля телевізора. 6.Світло повинно падати на зошит з лівого боку. 7.Книга чи зошит мають бути від очей на відстані ЗО см і під кутом 45°. Після 25-хвилинного навчання роби п'ятихвилинну гімнастику для очей. Для самоперевірки правильної відстані від очей до книги можна виконати такі вправи: Постав лікоть на парту, вказівним і середнім пальцями доторкнись до виска — це і є відстань 25—30 см та кут 45°.
Сядь так, щоб між краєм парти і грудною кліткою проходила долоня з притиснутим всередину великим пальцем. Вправи сидячої фізкультхвилинки для очей, Під час цієї фізкультхвилинки очі відпочивають і відновлюють працездатність. Швидко заплющуй і розплющуй очі (10 секунд). Повертай очі вправо, вліво, вгору, вниз, Заплющ очі. Злегка натисни пальцями на повіки, промасажуй скроні біля очей. Стеж очима за наближенням пальців правої руки до кінчика носа І за відведенням від носа. Подивись у далину неба (30 сек.). Заплющ очі, роби колові оберти очними яблуками вліво-вправо. Довідкове бюро Всезнайка Для чого потрібні сльози? Для того щоб око гарно бачило, рогівка — прозора оболонка ока, що закриває зіницю — повинна бути чистою і прозорою. Від смітинок і пилу очі захищають брови та вії. Рухом повік при кліпанні ти очищаєш поверхню ока від зовсім мініатюрних смітинок. При кліпанні з верхнього зовнішнього кутка ока, де знаходиться сльозова залоза, під верхню повіку витікає сльоза, що промиває око. Людина кліпає кожні 6 секунд. І кожного разу при цьому око промивається сльозою. Виходить, що в середньому на протязі життя людина плаче 250 млн. разів. Якщо в око все ж потрапляє смітинка, сльози починають виділятися рясніше» щоб вимити її з ока. Те ж саме відбувається, якщо очі подразнюються димом від вогнища чи цигарки, випарами ацетону чи фітонцидами цибулі. Коли ж людину хтось образив, вона може заплакати. Здатність сльозами виказувати свої емоції має лише людина. Тварини на це не здатні.
П'ята смужка - голуба Гарно ми читаємо Текст новий вивчаємо. - Діти, сьогодні ми познайомимось з оповіданням В. Сухомлинського «Барвисте коромисло». А хто такий В. Сухомлинський? (учитель, письменник) - Що він писав? (оповідання, казки) - Для кого? (для дітей) 6)
- Значить, що можна про нього сказати? (Що він любив дітей і був добрим) Розповідь біографії В.О. Сухомлинського Василь Олександрович Сухомлинеькии Народився у х18 році у селі Василівка на Кіровоградщині в бідній селянській родині. У сім'ї, крім Василя, було ще троє дітей. Усі четверо, коли виросли, стали вчителями. Василь з сімнадцяти років став учителем і залишився ним до кінця життя.Тридцять два роки він вів свій педаггічний щоденник, а потім його роздуми у щоденнику ставали книгами. Для наймолодших він написав понад 1500 казок, новел і легенд, і ми їх читаємо залюбки. 1. Опрацювання оповідання «Барвисте коромисло» А) в тексті будуть нові слова. Давайте познайомимось з ними. Коромисло — дерев'яна вигнута палиця із гачками на кінцях, якою носять відра Барвиста -різнокольорова Велетень — предмет або істота, що своїми розмірами значно переважає інші предмети Дужий - сильний, міцний Дивнеє - чудове, чарівне Б) Читання оповідання підготовленими учнями. Про що це оповідання? (про веселку) В) А зараз оповідання прочитайте самостійно, даю вам на це 2 хвилини, щоб потім відповісти скільки слів на букву є Г) Вибіркове читання - Що синіє над річкою? (хмара) - Що простяглося через усю хмару? (веселка) - Що робить веселка в небі? (грає, виграє) - Хто тримає дивне коромисло? (грім-буревій) - Що робить Грім-Буревій ? (тримає дивне коромисло) - А що робить хмара? Для чого? (хмара напуває все живе) - Чи добре робить хмара? Чому? (добре, тому що вона любить природу і піклується про природу) Всі, хто відповідав отримали сонечка. 7) Шоста смужка - синя. - Діти, В. Сухомлинський любив природу і складав казки і оповідання, в яких виховував це почуття і у дітей. Чому хмара напувала все живе на землі? Тому що, як сказав Сухомлинський «Тоненька стеблинка черпає наснагу з землі, веселка -
барви свої з квіткових пелюсток. А тепер скажіть. Коли я кажу «веселка», що ви уявляєте, про що думаєте? Асоціативний кущ Дуга колір
ВЕСЕЛКА
диво
дощ небо
сонце
Молодці! Ви дуже активні на уроці. 8) І остання смужка - фіолетова Творчість свою проявіть І речення складіть. Нам залишилось виконати останнє завдання. Діти складіть речення про веселку із пелюсток, які ви обрали. Підказка - початок з великої букви. 1 група: Веселка -барвиста, різнокольорова грає виграє в небі. 2 група : Веселка - різнокольорове коромисло. 3 група: Веселка - диво природи. 4 група: Різними барвами виграє веселка - Молодці, кожна група отримує сонечка. V. Підсумок Урок підходить до кінця Завдання виконали всі Веселко, прощавай. Ми вчились з радістю і щиро від душі Складали смужки ми твої. Ти грою зацікавила, Знань усім дала. Скажемо всі разом «Дякуєм тобі» А веселка в відповідь «Діти - молодці». І я вам кажу : «1 клас - ви просто молодці» Рефлексія З якою буквою ви познайомились. Скільки звуків вона може позначити, коли? Які слова ви почули на уроці з буквою є. Чи отримали ви те, що
очікували? Що для вас було найцікавіше? Порахуємо скільки сонечок отримала кожна група? А хмарки отримали? Ні. Перемогла група у якої найбільше сонечок. Діти, я дуже вдячна вам за роботу на уроці. Ви молодці, Ви всі сьогодні отримуєте за урок сонечка.
2.Урок з курсу «Я і Україна» та трудового навчання у 1 класі (Мельник Н.Є.) Тема: Чому буває літо, осінь, зима, весна Аплікація з шматочків паперу «Сонце» Мета: Дати уявлення про Сонце, як частину природи, роз’яснити значення сонячного світла і тепла для всього живого, з’ясувати, чому відбувається зміна луг року, ознайомитись з властивостями паперу, виробництвом паперу; розвивати спостережливість, вміння аналізувати, виділяти головне, формувати творчу уяву, навички самостійної роботи; виховувати бережливее ставлення до природи, економне розходування матеріалу, сприяти виховуванню соціальної компетнтності роботи в группах, парах. Тип уроку: комбінований Обладнання: підручник, предметні малюнки, технологічна картка, кольровий папір, клей, ножиці, альбом. Хід уроку І. Організація классу Давайте усмішки усім дарувати: І друзям, сестричці, і мамі і тату. Хай радість злітає у небо, як птах, І добрі слова у нас всіх на устах. - Добрий день! Я дарую усім усмішку, гарний настрій тепло слова. Поділіться і ви своєю усмішкою з другом. ІІ. Контроль і корекція знань. 1.
Вступне слово вчителя. Епіграф
Все прекрасне в світі – від сонця, все добре – від людини. М. Пришвін - Ці слова відомого письменника можна віднести до нашого уроку. Сьогодні ми здійснемо подорож до цікавого світу природи «Школи під голубим небом». А її засновником був видатний педагог Василь Олександрович Сухомлинський. Свої уроки він проводив в полі, у лузі, біля річки, лісу. Вчив
дітей спостерігати за навколишнім, набиратися здоров’я відсонця, вітру, води, трави, дерев, повітря. 2. Повторення вивченого Гра «Жива, нежива!» - А зараз пропоную вам пограти в гру. Треба малюнки предметів розділити на дві групи (сонце, дерева, кіт, будинок, заєць, квітка, веселка, людина, метелик, місяць, комп’ютер). - Які малюнки зайві? Чому? (будинок, комп’ютер). 3. Інсценізація оповідання В. Сухомлинського «Краса, Натхнення, Радість і Тайна» Пішов маленький хлопчик до лісу. Зустрів Дідуся, який ішов з лісу. Він був стомлений, але радісно посміхався. - Чому ви посміхаєтеся, Дідусю? – спитав Хлопчик. Мабуть у лісі є щось гарне? - Да, хлопчику, В лісі є Краса, Натхнення, Радість і Таємниця. Я побачив їх і мені захотілося жити ще багато років. Хлопчик побіг до лісу. Подивився навколо себе. Все гарне: і дуб могутній, і ялинка-красуня, і береза-білокора. Але найкрасивішим Хлопчику вдалася квітка фіалки. Вона підняла із трави свою синю голівку з фіолетовим очком і з подивом дивилася на хлопчика. - Це Краса, - тихо прошепотів Хлопчик. Прислухався хлопчик і почув далеко-далеко тиху пісню дикого голуба: …тур…тур. І цю мить згадалося хлопчику щось добре та ласкаве.Пригадав хлопчик материнські руки.Захотілося йому самому заспівати пісню про матір. -Це-Натхнення,-тихо прошепотів хлопчик. Хлопчик знову подивився навкло себе.Ярко сяяло сонце, високо в небі літали пташки, до самого горизонту пливли зелені хвилі лісу. «Як добре,що я все це відчуваю,-подумав хлопчик. – Світ – це Радість, життя – це Радість».
Але ж де Таємниця? Довго, дуже довго приглядався й прислухався хлопчик, але Таємниці так і не помітив. Пішов хлопчик до лісу і на другий день.Знову зустрів Дідуся, який ішов із лісу. Розповідав Хлопчик, як він зустрівся з Красою, Натхненням, Радістю, а ось з Таємницею не зустрівся. -Дідусю, де ж Таємниця? Дідусь загадково посміхнувся і відповів: -Доживеш до сивих волосин – побачиш Таємницю. Пройшло багато років. Хлопчик виріс ,став дорослою людиною.Він одружився, виростив дітей, і діти його стали дорослими.Став він сивим Дідусем. Пішов якось Дідусь до лісу.Багато років минуло з тих пір , як маленьким хлопчиком почув він слова про Красу, натхнення, Радість і Таємницю. І ось тепер пригадались йому ці слова . Перше,що побачив у лісі – чудову фіалку в зеленій траві. «Це ж квітка, яку я бачив тут багато років тому, - подумав Дідусь. – Невже він вічний?» Прислухався дідусь: так же шепотить трава, шелестять листя. Підняв він голову до неба і побачив: пливуть білі хмаринки, летять журавлі в синім небі. -Так ось в чом у Таємниця, - здогадався Дідусь. -Краса вічна. Вчитель: І саме ця краса допомогая нам бути здоровим, відчувати себе частиною цієї краси,яка називається природа. ІІІ.Вивчення нового матеріалу. 1.Повідомлення теми уроку. Загадка За горами,за лісами золотий кружок встає. (Сонце) -Правильно-це Сонце.І сьогодні ми з’ясуємо, що дає сонце природі, людині,яка його користь.
-До нас завітало Сонечко і принесло з собою послання. А щоб його прочитати, треба скласти частини Сонечка докупи. (Сонце посміхається лісу і ріці мовляв, дітки наші молодці)
2.
Робота за підручником:
- Читання статті. - Бесіда за запитаннями. - Робота над ілюстраціями (с.48) 3. Дискусія «Сонце: за і проти». 4. Закличка «Вийди, вийди, сонечко…» 5. «Народнка мудрість» (загадки, прислів’я) (с.49) 6. Робота в парах «Пора року» (с. 50 опис за малюнком пір року). 7. Фізхвилинка Вийшли діти у лісок, Заглянули за дубок. Побачили зайчика, Поманили пальчиком.
Зайчик, зайчик, пострибай, Свої лапки виставляй. Почав заєць танцювати, Малих діток забавляти. Разом з зайчиком скоріше Потанцюєм веселіше. ІУ. Повторення та закріплення вивченого. 1.
Розгляд зразка виробу. Аплікація з паперу «Сонечко».
2.
Словник: аплікація – походить від латинського «прикладати» і означає створення художніх зображень шляхом наклеювання, нашивання на тканину або папір різнобарвних шматочків яких-небудь матеріалів.
3.
Сторінками історії.
- Папір прийшов до нас із сивої давнини. Назву свою він отримав від тропічної рослини папіру, на стеблях якого писали ще в Стародавньому Єгіпті. Вперше виготовили папір в Китаї. Зараз важко уявити, як би люди обходилися без паперу. 4. Властивості паперу. - Заленжно від сировини папір може мати різні властивості. Поверхня паперу буває білою, гладенькою і сам він – міцний, цупкий, якщо виготовлений з деревини. Легко розривається папір нижчих сортів, особливо коли його надмірно намазують рідким клеєм і необережно наклеюють. Щоб виготовити кольоровий папір, у суміш добавляють різні барвники. 5. Технологія виготовлення виробу. Пошагове виконання за вчителем
6. Правила техніки безпеки та гігєни праці Вправа «Мікрофон»: - Правила роботи з папером. Правила роботи з клеєм. 7. Практична робота учнів. - Допомога окремим учням. 8. Виставка кращих робіт. У. Підсумок уроку 1. Бесіда. - Що дізналися про Сонце? - Які властивості має папір? 2. «Настрій уроку».
- Ось і дійшов кінця наш урок. Памятайте, що гарна посмішка, добрий настрій – це теж здоровя. - Бажаємо всім доброго здоровя!
3.Урок «Основи здоров’я» та образотворчого мистецтва у 1 класі (Воскобойникова Л.П.) Тема: Настрій і здоров’я. Виражальні можливості силуетних геометричних форм. Чудо-дерево. Мета: Дати учням уявлення про настрій, розкрити його значення і вплив на здоров’я людини; формувати у дітей уміння створювати та підтримувати гарний і веселий настрій; формувати можливості дітей передавати силуетні геометричні форми у малюнку; виховувати доброзичливі відносини між однолітками, дорослими, членами своєї родини. Обладнання: магнітофон, макет потягу, картки з назвами вагонів, маски сови, зайця, картки до павутинки, кольорові олівці. Тип уроку: комбінований. Хід уроку І. Організаційний момент. 1. Привітання 2. Перевірка головних робочий місць. Скринька гарного настрою: (Діти вголос вимовляють слова) Добрий день, вам добрі люди! Хай здоров’я у вас буде, Не на день і не на рік, А на довгий-довгий вік. - Усміхніться один одному, мені. Дякую. Сідайно. ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Я помітила, який добрий настрій у вас сьогодні, ви подарували усім присутнім свої усмішки, а це здорово. Зараз ми відправляємось в подорож до Країни Здоров’я. А яким видом транспорту, ви відгадаєте самі Загадка: По дробинці дві змії повзуть
І на собі хатки везуть. У тих хатках людей багато, Як, діти, ці хатки назвати (Поїзд) Правильно, це поїзд, але він незвичайний, за кермом зайчик, а проводниця мудра сова. Прочитайте, який маршрут на ньому написано. (Діти розглядають макет поїзду з вагоном, де написано, «Настрій – здоров’я». Етап проектування - Про що говоритимемо на уроці? - Діти, що кожен з вас очікує від сьогоднішнього уроку? Очікувані відповіді: - Про гарний і поганий настрій; - Про добрих друзів; - Навіщо мати добрий настрій. Ви правильно відповіли, ми дійсно узнаємо, що таке настрій, як він впливає на здоров’я і як його підвищити. ІІІ. Сприйняття нового матеріалу Ми рухаємося поїздом далі і перша зупинка відгадайте, у якому місці. Загадка Часто том відпочиваю Гриби, ягоди збираю І здоров’я набираю (Ліс) Наша перша зупинка «Лісова галявина», тут затишно і уютно. Усім хочеться, щоб кожен день минав весело, змістовно, цікаво й успішно і ніхто не зіпсував настрою, тобто не образив, не обмовив, не повідомив поганих новин. Іноді не це є причиною поганого настрою, а якість переживання і почуття, що хвилюють і тривожать. Давайте дізнаємося, що таке настрій. 1. Словникова робота (Виходить мудра сова і читає запис на слайді) Настрій – душевний стан людини, який характеризує емоційний тонус (почуття радості, тривоги, страху, задоволеності)
Хвилинка спостережень. Робота з підручником Відкрийте підручники на сторінці 80 Розгляньте малюнки Кого ви бачите? Що роблять діти на лісовій галявині? Які обличчя? Що допомогло вам визначити їх настрій? Продовжи речення Твої вірні до помічники …, …, …, …, …. (очі, вуха, ніс, язик, шкіра) Вони допомагають вам багато дізнатися про те, що діється … (навколо) Ось ми під’їхали до зупинки «Відпочивайка», на якій зустрічає зайчик. 4. Фізкультхвилинка (музичний супровід пісня «Улибка» муз. Шаїнського сл.. О. Пляцьковського) Зайчик сонячний до нас Завітав у світлий клас. Раз, два! Час вставати Будемо відпочивати. Три, чотири! Присідаймо, Швидко втому проганяймо. П’ять, шість! Засміялись, Кілька раз понахилялись! 2. 3.
Відпочили, поїхали далі. - Які почуття виникли під час відпочинку? Зазвичай настрій змінюється досить часто. І залежить це від обставин та емоцій, які ви переживаємо. Через настрій людина виражає своє ставлення до всього, що відбувається в житті. Може радіти, сумувати, боятися, дивуватися. 5. Хвилинка спостережень. Робота з слайдами, де зображені геометричні фігури з зображенням дітей з різним настроєм. - Які геометричні фігури бачите? - Що зображено на них? За допомогою силуетів, геометричних фігур спробуйте намалювати «Чудодерево», на якому фарбами передаст вам настрій - Чому його називають чудом? - Як можливо передавати в малюнку добрий настрій? - Які кольори створюють відчуття тепла, радості, доброго настрою?
Вперед на зупинку «Намалюйка», де нас чекають альбом і кольорові олівці. 6. Самостійна робота в зошитах з основ здоров’я, с.54 7. Виставка робіт учнів (учні показують свої малюнки, відзначають позитивні якості) 8. Тренінг спілкування «Ласкавинки» - На настрій впливають (не лише вчинки, алей слова). Хороший настрій можна створити лагідним і щирим словом. Давайте подаруємо один одному пушинки-ласкавинки. Скажіть щось хороше вашому товаришу і він стане ще здоровішим. (Діти стають в коло і передають один одному ласкавинку). А зараз навчимося передавати ласкавинки очима, тобто подивимося тепло і лагідно в очі один одному. - Які почуття охопили вас? Відчуваєте, як приємно і радісно у вас на серце. Вас люблять ваші друзі, дарують добро і любов, а це так важливо для здоров’я. 9. Рефлексів-оцінювальний етап Ми знову сідаємо в поїзд і рухаємо на останню зупинку «Перерва», але при виході з вагону треба дати відповіді - Що вам найбільше сподобалося на уроці? - Чи піднявся у вас настрій в кінці уроку? 10.Підсумок уроку Давайте сплетемо павутинку із слів, які допоможуть всім підвищити настрій і зберегти здоров’я. (Діти беруть картки з надписями і прикріпляють на дошці у формі павутинки).
Логічна павутинка
Пове дінка
Спілк уванн я
Почут тя
Вчинк и
Настрій ї здоров’я
Сміх
Радіст ь
Поваг а Слова , похва ла
4.Урок читання та трудового навчання у 2 класі (Теслюк І.В.) Тема: Читання. «Гей , Великдень!»(з народного) . За О.Менем «Писанки». К.Перелісна «Писанка». Трудове навчання . Види писанок . Способи їх художнього оформлення . Практична робота. 1. Аналіз зразків писанкового розпису. 2. Розмічання і розпис площинних макетів яєць. Мета : Читання : розширювати знання дітей про традиції святкування Великодня , розвивати уміння виділяти у тексті головну думку , виразно читати вірші; виховувати повагу до українських звичаїв і традицій. Трудове навчання: продовжити ознайомлення учнів із народними традиціями - виготовлення великодньої писанки та її видами; навчити розмічати й розписувати площинні макети писанок; розвивати художні здібності ; виховувати повагу до традицій українського народу, культуру праці, акуратність , наполегливість. Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу. Обладнання: карточки для швидко читання і розвитку мовної догадки , демонстраційний матеріал – зразки писанок, крашанок, мальованок, дряпинок, технологічна карта « Вчимося писанкарства , зразок площинного макету писанки; картон, олівець, ножиці, фломастери, шаблони , ІКТ. Хід уроку. І. Організаційний момент 1.Перевірка готовності дітей до уроку 2.Привітання 3.Девіз Людина починається з добра, Із ласки і великої любові, Із батьківської хати і двора , З поваги що звучить у кожнім слові
Л.Забашта ІІ. Мовна розминка 1.Гра «Визнач зайве слово» - Послухайте ланцюжок слів . Визначте «зайве» слово у кожному ланцюжку. Поясніть свій вибір Сміється, регоче, усміхнеться, пише. Пише, письменник , ручка, писанка. Різнокольоровий, багатобарвний, фарба, пістрявий. - До зайвих слів доберіть слова за питаннями : Пише (чим?), ручка (яка?), фарба (яка?) 2.Розчитування а.За таблицею (додаток 1) діти читають 3 рядок з голосними (а,е,и) б.Вправа для швидко читання і розвитку мовної догадки. в… сна кр…щий вір…ли св….то гар…а ох…роняє яє…ко дор…ге розп…сати - Прочитайте якнайбільше слів на одному диханні .З одним з слів складіть речення. ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. 1.Розповідь учителя про традиції святкування Великодня. Весна - гарна пора року. Люблять її діти й дорослі за веселу пісеньку струмочків , за дзвінкий спів птахів, за ніжні проліски , за м’який килим шовкової травиці, за ласкаве сонячне проміння, за повітря , напоєне запахом молодого листя. Після Різдва найбільшим християнським святом весни є Великдень . - Як ще називають це свято? - Коли святкується це свято? - Великоднє свято – це великий день воскресіння Христового. Як увесь християнський світ , увесь народ, так і ми повинні знати , що
Великдень – це день пам’яті тієї світлої події коли Ісус Христос за нас терпів муки на хресті, а тоді воскрес Сказав Христос: «Воскресну І в третій день воскрес. Поставив перед очі Найбільше із чудес. У Великодню ніч земля відкривається і показує свої скарби . Цієї ночі люди не лягали спати , а все чекали воскресіння Христового . Раненько , переважно перед сходом сонця, люди ідуть до церкви на недільну ранкову Службу Божу.. Після Служби Божої освячують «дари Божі» - Що ж це за «дари Божі»? - Сьогодні на уроці ви познайомитесь з оповіданням і віршами про один з основних атрибутів Великоднього кошика – писанкою і виготовимо площинний макет писанки. ІV. Робота над темою уроку 1.Вправи для очей (доданок 2 ) 2.Опрацювання вірша «Гей , Великдень!» - Прочитайте вірш мовчки - Який настрій переданий віршем? - Які характерні прикмети Великоднього свята названо у творі? - Підготуйтесь до виразного читання вірша, звертаючи увагу на розділові знаки. 3.Опрацювання оповідання «Писанки» ( за О.Менем) 3.1.Слово вчителя Символом Великодня, початком всього живого і воскресіння Христа стало яйце. Українська наша писанка – Це дитяча втішна пісенька, Це бабусина дивна казка, Це матусина ніжна ласка,
Щирих радощів краплинка. Це історії сторінка, Це краси розмай квітучий, Це сімї благополуччя , Це божества буттяСимвол святості й життя… 3.2.Виразне читання оповідання вчителем. - До якого свята виготовляють крашанки і писанки. 3.3.Словникова робота: Симпатії, прихильності, великодушно, освячену, приорювали, напастей. 3.4.Напівголосне читання оповідання -Про які народні обряди , пов’язані з писанками, ви дізналися з тексту? 3.5.Різновиди читання а.Гра «Дочитай кінець речення» Саме до цього свята… Хто посварився… Писанку приорювали… Наші прадідусі й прабабусі вірили, що… а.Вибіркове читання - Прочитайте ,що давали писанки немовлятам. - Прочитайте від чого оберігали писанки. 4.Розповідь учителя про писанку: Із писанками пов’язано багато обрядів, складено багато легенд. Послухайте одну з них . Одна жінка , Свята Марія Магдалина, прийшла до Риму на сповідь Вона явилась до імператора, не маючи нічого, крім віри в Ісуса, подала Тіберію куряче яйце та сказала :»Христос воскрес!» імператор сказав що ніхто не може воскреснути із мертвих – у це так само важко повірити, як і
в те , що біле яйце може стати червоним. Тиберій не встиг договорити , як біле яйце стало червоним. Саме відтоді і розписують яйце до Великодня. 5.Опрацювання вірша К.Перелісної «Писанка» 5.1.виразне читання вірша учителем. - Хто малює писанку? 5.2.Читання вірша напівголосно - Із чого видно, що дівчинка малює з особливою старанністю ? - Хто допомагає дівчинці малювати? 5.3.Вибіркове читання - Прочитайте, що намалювала дівчинка на яєчку? - Прочитайте, кому вона ще написала писанки. 5.4.Виразне читання вірша а)Парами б)Ланцюжком в)Окремими учнями
V. Хвилинка релаксації / слухання звуків весняного лісу, перегляд слайд-шоу «Природа рідного краю». VІ. Виготовлення площинного макету писанки. 1) Демонстрація зразка й технологічної картки. Подивіться на зразки писанок , крашанок, дряпинок та мальованок. Що ж таке писанки? Це мистецьки розписані пасхальні яйця. Вони належать до найкращих зразків українського народного мистецтва. 2) Інструктаж 1.за шаблоном розмітьте й виріжте основу макету писанки з картону. 2.Олівцем нанесіть тонкі лінії контурної сітки майбутнього малюнка 3.Фломастером нанесіть малюнок розпису писанки. 3) Повторення правил техніки безпеки та гігієни праці на уроці трудового навчання. Робота в парах.
4) Творча робота дітей VІІ. Підсумки уроку 1.Отже яйце – це символ життя на землі. Тож доки малюють писанки, доти й буде світ. А ми повинні зберегти цей світ добрими вчинками і великою любов’ю до своєї країни , до життя . Паска в перекладі з європейської означає «визволення», а значить свободу, волю. За словами великого педагога і письменника Василя Сухомлинського справжня свобода – в умінні працювати день і ніч для того , щоб пересунути гору з місця , побудувати Щастя для людей. Станьте в коло , візьміться за руки , посміхніться один одному і відчуйте що стоїте все на березі великого зеленого океану і обіймаєте поглядом усю красу світу, бо саме в дитинстві перед нами відкриваються найтонші , найніжніші барви рідної землі . Поділіться один з одним силою, любов’ю , здоров’ям. 2.Виставка дитячих робіт . VІІІ. Д/з. с.64-65, виразно читати тексти, відповіді дати на питання підручника.
Додаток 1
1 2 3 4 5 6 7 8 9
1
2
З Б М Л Б Д Ц Л
Ц Л Ф Б Р Г Ж Т
3 Б П Ш П С Ч Н Т Ц
4 К Ч В Б М П Ж Н Ч
5 Т Ш Д Ч Д К Щ Ц Р
6 Р Р С Г Ф Ш Р З М
7 В Г Т К Ш М П Р П
8 М В Ф Л С В Л И Ф
9 Н Щ Н Щ Т С Ч Г В
10 Ф Х З Р К Ф К Б К
Додаток 2 Вправи для очей
11 Т П Д Ш Ц З В Ф С
12 Д П Ц В Б Т Н В М
13 П Б К Б Н Д Ш С Щ
14 В Ч Б С Г Л Ф К
15 С В Ц П Л В П З
16 Л Д Р В И Г С В
1.Закрийте очі на 5 секунд , а потім на 5 секунд широко відкрийте їх . Повторіть цю вправу 10 разів. 2.Протягом 1 хвилини швидко поморгайте 3.Закрийте очі. Легкими круговими рухами пальців помасуйте закриті очі, не надавлюючи на них. 4.Протягом 1 хвилини подивіться вгору, вниз, ліворуч, праворуч, не повертаючи голови. Потім покрутіть очами по колу.
5.Урок українського читання, курсів «Я і Україна», «Громадянська освіта» та «основи здоров’я» у 3 класі (Богачук М.В.) Тема: Ознайомлення з життям і творчістю Василя Сухомлинського. В.Сухомлинський « Красиві слова і красиве діло.» Мета: познайомити учнів з життєвим і творчим шляхом В.Сухомлинського; формувати в учнів уміння спостерігати за навколишнім світом, вчити орієнтуватися в тексті, розвивати образне мислення, уяву, зв’язне мовлення і читацькі навички; виховувати доброту, чуйність; правила поведінки під час стихійних лих Обладнання: зошит для читання, складова таблиця, таблиця маршруту, малюнок Знайко, картки для розширення поля читання, картки із різнорівневими завданнями, таблиця із словами з оповідання, портрет В.О.Сухомлинського, таблиця із скоромовкою, О.Я.Савченко. Читанка. Підручник для 3 класу. Ч.2. Київ ,, Освіта”, 2003 р. Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу Вид уроку: інтегрований урок ( міжпредметні зв’язки з курсами «Я і Україна. Громадянська освіта», « Основи здоров’я». ) , Хід уроку І. Організація класу. Привітання гостям. Релаксація. - Діти, до якого уроку приготувалися ? ( Читання ) - Для чого дітям уроки читання ? - Читання – це віконечко у світ знань. ІІ. Актуалізація та мотивація навчально – пізнавальної діяльності. - Сьогодні ми здійснимо подорож. А допомагатиме нам Лісовичок Знайко. Разом з ним ми будемо подорожувати за таким маршрутом
(таблиця на дошці ) - Наша перша зупинка ,, Мовна розминка” 1. Гра ,,Вимов ланцюжок звуків” (проводить підготована учениця ) - Повторіть ,, ланцюжки” звуків : а- у – о – і; а – у –і –е ; а – о –е –и; і – у – е – а.
2. Промовляння потішки за вчителем Жу – жу – жу – я дубок посаджу. Улі – улі – улі – жолуді, як кулі. Іло – іло – іло – листя пожовтіло. 3. Попрацюємо над скоромовкою ( запис на таблиці ) Курличі курличуть, Курличаток кличуть : - Курли, курли, курличеньки, До річеньки, до річеньки. Г.Бойко. Прочитайте : - напівголосно повільно, - напівголосно швидко, - голосно швидко. - Хто бажає повторити скоромовку напам’ять ? Сподобалась Знайкові ваша робота на мовній зупинці. Подорожуємо далі. III. Повідомлення теми і мети уроку - Знайко пропонує вам справитися з таким завданням (вивішую таблицю ) - Прочитайте речення , роз’єднавши слова Гарнінекрасивіслова. Гарнікрасивіділа - Коли ви вже чули цей вираз ?/ - Які твори з цього розділу вже прочитали ? - Сьогодні ми будемо опрацьовувати оповідання про ваших ровесників, про те, як малі діти опинившись в складних природних умовах виявили різні риси характеру і різне ставлення до однієї ситуації. І назва цього оповідання співзвучна головній думці цього твору « Красиві слова і красиве діло» - Написав його видатний педагог, вчитель, письменник, який завжди любив дітей – Василь Олександрович Сухомлинський (вивішую портрет ) - Пригадайте , які його твори ви вже читали в 2 класі ? ( ,,По волосинці”, ,,Сьома дочка”, ,,Горбатенька дівчинка”, ,,Як же це все було без мене ?” )
- Як , на вашу думку, що ви повинні вміти на кінець уроку ? (Відповіді дітей ) - Отже, підсумовуючи ваші відповіді ви повинні вміти : - виразно читати ; - визначати головну думку ; - мислити ; - робити висновки. ( Вивішую таблицю ) ІV. Вивчення нового матеріалу. Знайко запрошує нас на зупинку ,,Скарбничка”. 1. Читання оповідання вчителем. - Я прочитаю оповідання , ви уважно прослухайте , щоб зуміли дати відповіді на тестові завдання. 2. Відкрийте зошити і запишіть внизу сторінки відповіді. Тести 1. Де стояла маленька хатина ? а) у лісі ; б) у полі ; 2. Яка негода настала ? а) буревій ; б) гроза ; 3. Хто змок на дощі ? а) дівчинка ; б) хлопчик ; 4. Хто правильно вчинив? а) перший хлопець ; б)другий хлопець; в) третій хлопець; 3. Взаємоперевірка. Вивішую таблицю ( додається ) - Обміняйтесь зошитами, перевірте роботу товариша. -- Хто допустив 1 помилку ? 2 помилки ? Молодці, уважні. 4. Словникова робота ( робота в парах ). Учні працюють на картках з метою розширення поля читання. не бо ли ло хма рило задо щило Знайдіть і прочитайте найбільше слово. - Що значить ,, задощило” ? 5.Розповідь вчителя з опорою на життевий досвід дітей. - Розглянь малюнки. Що на них зображено?
- Свідком яких грізних природних явищ був ти? - Розкажи про свої враження? Явище грози викликає у учнів значний інтерес і потребує доступного пояснення і ознайомлення з правилами поведінки під час грози. Учням важко пояснити фізичну суть грози, проте потрібно розповісти, що гроза часто відбувається після жаркої сухої погоди. Люди можуть передбачати грозу за барометром і уникати її руйнівних наслідків за допомогою громовідводів. Перед наближенням грози слід показати, як клубочаться хмари, міняється колір неба. Слід навчити дітей спокійно прибирати іграшки і заходити в приміщення. Спостерігаючи блискавку і слухаючи грім, добре загадати дітям загадки: «Летить стріла вогняна, ніхто її не спійма»; «Шило-покотило попід небесами ходило, з полями говорило», пов'язуючи їх з живодайною, але часто руйнівною силою грози, її небезпекою для життя людини. Неприпустимо виходити з дітьми на прогулянки і екскурсії в ті дні, коли передбачається гроза. Якщо ж вона розпочалася раптово і захопила дітей у лісі, не можна ховатися під високими деревами. Краще цей час перебути під кущами. Після грози на ділянці доцільно розглянути зміни, що сталися з природою. Під час виснажливої спеки після гроз, що супроводжуються зливами, рослини наче оживають, але часом зливи викликають шкідливі процеси — змивають поверхневий родючий шар ґрунту. 6. Самостійне читання оповідання. - Прочитайте оповідання самостійно , напівголосно , звертайте увагу на розділові знаки , подумайте над таким запитанням : - У яких словах оповідання висловлено його головну думку ?
- Який епізод твору зображено на малюнку? 7. Фізкультхвилинка. - А зараз відпочинемо Читали , читали , за всім слідкували. А очі , малята, втомлятися стали. Їм слід відпочити. То ж зробим зарядку. Сідайте зручніше й усе по порядку : Очі закрили. Ви бачили ніч ? Відкрили , закрили. Ще раз повторили. Тепер подивіться то вправо, то вліво, Вгору та вниз. Ще раз повторімо. Дивіться, малята, синіє там даль. А гляньте , на носі не всівся комар ? І знову очима поведіть вправо , вліво. Усі відпочили ? Берімось за діло. 8. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання. - Знайдіть і прочитайте як вчинив третій хлопчик?. - Які риси характеру притаманні цій дитині ? (добро, доброта) -Чи знаєш ти що таке добро,доброта? На дошці написано визначення цих понять. Обговорення вірша Івана Драча «Добро твориться просто-ні за так.» 9. Визначення головної думки. - Прочитайте мовчки останній абзац. Як ви зрозуміли його зміст? (Ці слова передають головну думку оповідання ) 10.Самостійна робота. Знайко задоволений вашою роботою і пропонує самостійно попрацювати за картками ( різнорівневе завдання ). - Завдання на жовтих картках : підготуйтеся до читання двох останніх абзаців , передаючи голосом жалість , тугу , співчуття. - Завдання на синіх картках : підготуйтеся читати слова кожного хлопця, передаючи голосом зажурливу інтонацію. - Завдання на червоних картках : скласти власну розповідь, яка підтверджувала б головну думку прочитаного
Перевірка самостійної роботи. V. Остання наша зупинка ,,Підсумок”. - Ви гарно попрацювали на уроці і Знайко пропонує вам таке домашнє завдання , запишіть його в щоденники: - виразно читати оповідання на с.66– 67 (для учнів, що працювали з жовтими картками ); - читати в особах (для учнів, що працювали з синіми картками); - скласти і записати свої міркування в зошит на с.66 «Красиві слова і красиве діло»” VІ. Підсумок. - Ось і закінчується наша подорож. Давайте перевіримо чи з усіма завданнями ми справилися ? Чи досягли мети уроку ? Звернутись до таблиці. Знайко задоволений вашою роботою, бажає вам завжди бути уважними, спостережливими бо дива завжди є поруч .
6.Урок читання, «Основи здоров’я» курсу «Я і Україна», «Громадянська освіта» у 4 класі (Малюк О.В.) Тема: Життя людини – найвища цінність. Складові здоров’я
Мета: Допомогти учням зрозуміти суть людського життя, визначити своє місце в ньому, сприяти вихованню в них людяності, чесності, працьовитості, відповідальності, любові до людей; розширити знання учнів про творчість В. Сухомлинського, його твори; збагачувати активний словник учнів, розвивати вміння, формувати цінністі судження про гармонійне життя, про взаємодію організму людини з навколишнім середовищем; виховувати почуття відповідальності за своє здоров’я та здоров’я оточуючих людей. Тип уроку: комбінований Обладнання: грамзапис пісні “ Два кольори “, плакати з висловами, килимки, аркуші з правилами, фотографії учнів, картки з ситуаціями. Вступне слово вчителя Людське життя... Неповторне та звичне, радісне й сумне, сповнене глибоких переживань, солодке, як мед, і гірке, як полин. Люди, їх мільйони... усі вони зовсім різні й чимось неповторні. Вони, мов ті зорі на небі, що горять своєрідним світлом. Так, життя кожної людини - це стежина, устелена жовто-гарячими чорнобривцями, духмяними вишеньками, стежина з червоними та чорними тонами, як у цій пісні «червоне - то любов, а чорне - то журба»... (Пісня стихає.) Бо й справді, кожне життя дається нам якоюсь дивовижною квіткою, яка вранці вмивається росою, зустрічаючи новий день, ніжно простягає рукипелюстки до сонця, щоб захистило її від усього злого й недоброго, а ввечері
тихо й сумовито складає свою голівку до матері-землі, сподіваючись наступного дня побачити цей світ кращим. Стежина життя... Це по ній кожен має пройти гідно. Але якою вона буде? І хочеться гукнути: «Життя! Ну зупинись хоч трішки! Почекай хоч одну мить! Візьми мене на свої крилечка й понеси ген-ген за небокрай, де люди у вічності живуть». Прекрасні слова, правда? І як хотілося б кожному з нас, щоб і життя наше було таким же прекрасним. 1. Мотивація Метод бесіди. - Як, на вашу думку, пов’язані між собою слова “життя“ і “людина“? - Чого людина прагне у житті? - А що складніше й важливіше – будувати життя чи пристосовуватись до нього? Читання слів з дошки. Коли ж судилось нам всім жить в одному світі, Єднаймось всі разом у радості й біді. Давайте, щоб душа жила у щастя світлі, Щоб людства рід зберігся на землі. В. Сухомлинський - Чкий слід повинна залишити людина на землі? Читання оповідання В. Сухомлинського “ Який слід повинна залишати людина на землі?” Висновок: Не так треба жити. 2. Оголошення, представлення теми та очікуваних навчальних результатів. Слово вчителя: Тому тема нашої сьогоднішньої зустрічі «Життя - це мить, зумій його прожити». Ми повинні з'ясувати такі питання: для чого людина живе на землі? Що зробити для того, щоб життя наше було прекрасним? Щоб у нас вийшла цікава розмова, мені потрібна буде ваша допомога, ваша активність, щирість, відвертість.
Гра “ Цей урок навчить мене “ ( виступи дітей ) 3. Надання необхідної інформації. Інтерв’ю Повідомлення учнів про захоплення людей різного віку. - Що потрібно людині для досягнення успіху? ( вчитель записує на дошці всі версії дітей, наприклад: - велика сила; - міцна воля; - палке бажання; - стабільне здоров’я тощо. Висновок: Отже, недаремно народна мудрість говорить: “ У здоровому тілі – здоровий дух “ Складання сенкану. Здоров’я Безцінне, міцне Спонукає, гартує, долає Радість для життя Щастя Читання з дошки слів. «Зміцнити здоров’я людини в дитинстві, не допустити, щоб дитина вступала в юність кволою і млявою, – це означає дати їй всю повноту життєвих радощів». – В.О.Сухомлинський. 4. Інтерактивні вправи. Графічна методика “ Т – схема “ Інструктування. Потрібно прочитати статтю у підручнику і заповнити таблицю, що позитивно впливає на здоров’я, а що негативно. Після обговорення результатів роботи робимо висновок - До кого перш за все людина повинна звертатися за допомогою? ( до себе ). Технологія “ Займи позицію “ Інструктування, об’єднання у групи. На стінах розвішані плакати з висловами:
Природа – джерело здоров’я. Добрі взаємовідносини з людьми – джерело здоров’я. Дотримання народних традицій та порад народної медицини – джерело здоров’я. Спорт – джерело здоров’я. Краса світу – джерело здоров’я. Щаслива родина – джерело здоров’я. - Зверніть увагу на плакати навколо вас. Займіть позицію біля того з них, на якому, на вашу думку, твердження є найголовнішим. Виконання завдання. Діти читають плакати, визначаються з позицією й стають під одним із них. Обговорюють свій вибір у групі, що утварилася. Обирають того, хто виступатиме. Рефлексія результатів. Ті, хто виступає, оголошують думку групи. Учитель підводить дітей до висновку. Висновок. Людина – сама господар свого здоров’я і відповідає за ньго. А з усіх названих джерел здоров’я людина повинна щедро черпати позитивні емоції, натхнення, бажання бути здоровою, а значить і красивою, щасливою, впевненою у собі. 4. Екскурсія до станцій складових здоров’я. Перша станція – “Фізична” Виконання вправ на килимках під музику Учениця: Твої органи нормально працюють, Фізичні вправи здоров’я гартують. Ти витривалий, сильний і умілий. З таким здоров’ям йди в майбутнє сміло. Друга станція – “Соціальна” Учитель: Ти постійно живеш серед людей: у сімейному колі, у класному колективі, в оточенні твоїх друзів, у багатолюдних місцях. Як би ти хотів, щоб поводилися з тобою. ( Відповіді дітей ).
Розгляд життєвих ситуацій ( групова робота ) - Розгляньте ситуації і поясніть, як би ви в них поводилися? Перша ситуація: Вранці вчителька відкрила двері до класу. Гурт хлопців, що стояв ближче до дверей, відразу попрямував у клас. “Стійте!” - гукнув Сергій позаду… - Діти, що він хотів сказати? ( Відповіді дітей ). Друга ситуація: Вітя і Таня дійшли до двору. Коли Вітя віддавав Тані портфель, якраз вийшла її мама. Вона сказала: “ О! Та ти, Вітю, я бачу, став справжнім чоловіком… “. - Чому вона так сказала? ( Відповіді дітей ). Третя ситуація: У дверях зіткнулися два хлопчики: першокласник і четверокласник. Хто кого повинен пропустити першим? ( Відповіді дітей ). Учень: Завжди старайтеся робити гідні вчинки, Культурним, чемним будь з великим і малим. Роби всім так, як і собі бажаєш, Тоді твоє здоров’я не страждає! Третя станція – “Психічна” Розгляд малюнків. - Які емоції дітей вони передають? - Який з цих настроїв найліпше впливає на здоров’я? - Що ви робите для поліпшення свого настрою? Розповіді дітей про свої захоплення ( спорт, танці, музика, книги ..) Розгляд фотографій з альбому “Моє улюблене заняття” Учениця: Від настрою веселого
Залежить твоє здоров’я. Будь бадьорим, радісним І смійся на здоров’я. Четверта станція – “ Духовна “ Вчитель: Духовна складова здоров’я є своєрідною вершиною, у якій зібрано всі найкращі якості людини. Протягом усього життя кожна людина розвивається через розуміння сутності навколишнього світу, місця людини у природі та суспільстві, її життєвих цінностей, відповідальності за здоров’я і життя своє та інших людей. Тест: Різні вияви доброї поведінки людей. ( Відповіді “так” або “ні” ). 1. Доброта. 2. Ввічливість. 3. Чесність. 4. Порядність. 5. Працелюбність. 6. Безвідповідальність. 5. Підведення підсумків, оцінювання результатів уроку. Вчитель: Щойно ми з вами говорили про серйозні речі. Духовно багата людина завжди прагне поглиблювати свої знання. Жива і нежива природа, яка оточує нас, потребує від кожного особливої уваги, гуманного ставлення, розумного підходу до використання її багатств. Жити у гармонії з природою – це запорука нашого здоров’я. У житті існують правила, яких повинна дотримуватися людина, щоб бути здоровою. Дидактична гра “ Храм здоров’я “ - Деякі з них написані на аркушах. Допоможіть мені прикріпити їх на стенд.
Вчися робити добро. Частіше усміхайся! Вживай більше овочів і фруктів. Щоденно роби зарядку, заохочуй до цього рідних. Дотримуйся режиму дня. Говори ввічлеві слова. Не будь жадібним і заздрісним. Милуйся природою. Не зашкоджуй довкіллю. Піклуйся про рідних. Прикріплюючи вислови, учитель утворює будинок, цеглинами якого є аркуші з правилами, фундаментом є вислів – “ У здоровому тілі – здоровий дух “, а дах з надписом “ Храм здоров’я “. - А зараз давайте звернемося до очікуванних результатів уроку. ( діти зачитують і пояснюють, чого саме вони навчились ). - Ті, хто вважає, що досяг очікуваних результатів, поставте собі найвищчий бал. Читання з дошки слів Сухомлинського «Від життєрадісності, бадьорості дітей залежить їхнє духовне життя, світогляд, розумовий розвиток, міцність знань, віра в свої сили…» 6. Домашнє завдання. - Хто хоче бути почесним мешканцем Храму здоров’я ? Це непросто. Потрібно подолати високу гору. Вдома скласти проект “ Я – здорова людина “. У свій проект діти записують, що вони хочуть зробити і потім відмічають, чи вдалося насправді це зробити. А на уроці – звіті діти презентують свої досягнення.
ЛІТЕРАТУРА Борисовський А.М. Народный учитель Василий Александрович Сухомлинский (А.М. Борисовский – Фрунзе, 1972г) Даценко О.
Ідеї В.О. Сухомлинського у діалозі з сьогодення // Сільський-2003-17 травня-с.5.
Іонова О.М.
В.О. Сухомлинський про виховання здорової дитини (О.М. Іонова, О.В. Омельченко // Педагогика, психологія та методико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту – Харків: ХДАДМ (ХХПІ), 2006,-№11
Коваленко О.
Організація методичної роботи за ідеями В.О. Сухомлинського // Рідна школа -2004- №2-с.25-27
Комар О.
Проводимо інтегровані уроки //Початкова школа – 1996 - №7 – с.16-18
Лисенко Г.
З досвіду проведення інтегрованих уроків //Початкова школа 1998 -№8 – с.46-48
Новгородська Ю. Ідеї В.О. Сухомлинського живуть, розвиваються // Рідна школа – 2002 – листопад. – с.44-45 Савченко О.Я.
Школи культури – діалог з В.О. Сухомлинським (О.Я. Савченко // Початкова школа – 2006 - №12
Савченко О.Я.
Сучасний урок у початкових класах
Савченко О.Я.
К: «Майстр – S, 1997 – с.250-254
Сухомлинський В.О.
Особистість учителя. Педагогічний колектив і всебічний розвиток вихованців – Т.1. – К.. – Рад шк., 1976 рік
Цугуй В.
Педагогічні ідеї В.О. Сухомлинського в практиці сучасної школи // Сільське життя – 1997 – 20 серпня
http://www.info-works.com.ua/kursovi/literatura/1123.html
http://yrok.at.ua/publ/tvori_vosukhomlinskogo/16
http://www.ukrcenter.com/Література/40528/Василь-Сухомлинський/Біографія