Intermediêre Fase Graad 5 • Handleiding Sosiale Wetenskappe: Geografie

Page 1


Intermediêre Fase

Graad 5 • Handleiding

Sosiale Wetenskappe: Geografie

Besit en gepubliseer deur Optimi, deel van Optimi Central Services (Edms) Bpk. Impalalaan 7, Doringkloof, Centurion, 0157 info@optimi.co.za www.optimi.co.za

© Optimi

Afgesien van enige billike gebruik vir die doel van navorsing, kritiek of resensie soos toegelaat onder die Wet op Outeursreg, mag geen gedeelte van hierdie boek in enige vorm of op enige manier elektronies of meganies, insluitend fotokopiëring, bandopname, of enige inligtingstoring-en-herwinningstelsel, gereproduseer of versend word sonder die uitgewer se skriftelike toestemming nie.

Die uitgewer dra geen verantwoordelikheid vir die voortbestaan of akkuraatheid van URL’e van eksterne webwerwe of webwerwe van derde partye waarna daar in hierdie publikasie verwys word nie, en waarborg nie dat enige inhoud op sulke webwerwe akkuraat of toepaslik is, of sal bly nie.

Daar is gevalle waar ons nie die kopiereghouer kon kontak of opspoor nie. Die uitgewer is bereid om enige foute of weglatings so gou as moontlik reg te stel indien die saak onder ons aandag gebring word.

Reg.nr.: 2011/011959/07

Sosiale Wetenskappe

Handleiding: Geografie

Graad 5

Aangepas vir KABV

M Lübcker E van Emmenes

Handleiding

Leerdoelwitte

Wat die leerder aan die einde van die les moet weet. Geneem uit KABV.

Leselemente

Belangrike terminologie

Nuwe terminologie om die begrip van die vak as deel van die les uit te brei.

Definieer

Definisies van konsepte om die inhoud te verstaan.

Aktiwiteit

Vrae wat voltooi moet word ten einde die kennis van die voltooide les te toets.

Wenke

Enige inligting anders as die inhoud, om die leerder deur die leerproses te begelei.

SAMPLE

Kerninhoud

Beklemtoon die kern van die inhoud, in-diepte verduideliking van ’n spesifieke afdeling van die les; moet verstaan word.

Studeer/Hersiening

Tyd wat spandeer word om die inhoud te bestudeer in die afsluiting van die eenheid en ter voorbereiding vir die toets of eksamen.

Vir die nuuskieriges

Aansporing om die inhoud in diepte na te vors. Brei die aktiwiteit en oefening tot só ’n mate uit dat die leerder aangemoedig word om te verken. Vir die begaafde leerder: uitgebreide oefeninge.

Vir Leerders met Spesiale Onderwysbehoeftes* (LSOB): Verduidelik die noodsaaklikheid om die basiese vrae te voltooi om ’n slaagpunt te behaal.

*LSEN in algemene taalgebruik.

G05 ~ Sosiale

Voorwoord

Voorgeskrewe boek

Aanbevole boeke word aanvullend tot hierdie handleiding gebruik. Dit is altyd goed om na ander handboeke te verwys, soos:

● Diley, L., Monteith, M., Proctor, A. & Weldon, G. 2013. Oxford Suksesvolle Sosiale Wetenskappe Graad 5. Oxford University Press: Suid-Afrika.

● Enige gedrukte atlas, soos Oxford Primêre Atlas vir Suid-Afrika

Inleiding

Geografie is deel van Sosiale Wetenskappe, wat ten doel het om leerders aan te moedig om hulle wêrelde met vars, kritiese oë te bekyk en hulle aan ’n wêreld buite hulle onmiddellike realiteite bekend te stel. Geografie is dus die studie van sowel ons menslike asook fisiese omgewing. Ons ondersoek verskillende afdelings van Geografie, naamlik fisiese geografie en menslike geografie.

Hierdie handleiding plaas spesifieke fokus op ruimtelike geletterdheid, patrone en tendense, met ’n fokus op Afrika se plek in die wêreld, met spesifieke klem op Suid-Afrika. Ons ondersoek die fisiese verskynsels, weer, klimaat en plantegroei van Suid-Afrika. Dit dek ook ’n afdeling oor die minerale en ontginning van hierdie minerale in Suid-Afrika. Dit is in ooreenstemming met die riglyne wat in die KABV-kurrikulum uiteengesit word.

SAMPLE

Moenie bloot die inhoud wat in hierdie handleiding voorsien word leer nie. Aangesien geografie voortdurend verander, moet jy die wêreld rondom jou ook bestudeer, jou kennis verdiep deur die internet, biblioteke en tydskrifte te gebruik. Die belangrikste is om op hoogte van aktuele sake te bly deur ’n minimum van drie keer per week na die nuus te luister of nuus te lees.

Ná elke les volg ’n aktiwiteit om seker te maak dat alle konsepte wat in die gids aangeraak word deeglik verstaan en toegepas kan word. Alle aktiwiteite in die gids moet hersien en weer geoefen word vir die toetse en eksamens. Daar is ook ’n aantal aanlyntoetse, vasvrae en aktiwiteite beskikbaar vir ekstra hersiening.

Handleiding

Jaarplan

Hou die volgende in gedagte wanneer jy jou jaar beplan:

● Wees realisties en buigsaam

● Hou jou ander vakroosters in gedagte

● Laat genoeg tyd om vir toetse en eksamens te studeer

Kwartaal

1

2

Eenheid en les

Eenheid 1: Wêreldkaart en kompasrigtings

Les 1: Ligging van die ewenaar, Noord- en Suidpool op ’n aardbol

Les 2: Die sewe kontinente

Les 3: Agt punte op ’n kompas

Les 4: Agt rigtings vanaf ’n bepaalde punt op ’n wêreldkaart

Eenheid 2: Afrika, ons kontinent

Les 5: Ligging van Afrika op ’n wêreldkaart en aardbol

Les 6: Oseane rondom Afrika

Les 7: Konsepte van lande en grense

Les 8: Ligging van die lande in Afrika

Les 9: Lande met ’n kuslyn

Les 10: Madagaskar en Zanzibar

Les 11: Suid-Afrika se buurlande

Eenheid 3: ’n Fisiese kaart van Afrika

Les 12: Hoe om ’n fisiese kaart te lees

Les 13: Afrika se hoogste pieke

Datum begin Datum voltooi

SAMPLE

Les 14: Afrika se drie grootste mere

Les 15: Afrika se groot riviere

Les 16: Suider-Afrika se beroemde watervalle

Les 17: Afrika se groot woestyne

Eenheid 4: Beelde van Afrika

Les 18: Foto’s van natuurtonele en landskappe in Afrika

Les 19: Gebruik ruitverwysings op ’n kaart om ligging te bepaal

Eenheid 5: Fisiese kenmerke van Suid-Afrika

Les 20: ’n Fisiese kaart van Suid-Afrika

Les 21: Aanduiding van hoogte

Les 22: Fisiese verskynsels

2

Les 23: Benoeming van belangrike plekke

Les 24: Waar riviere ontstaan en uitmond

Les 25: Konsep van rivierstelsels

Les 26: Hoofriviere van Suid-Afrika

Eenheid 6: Fisiese kenmerke en menslike aktiwiteite

Les 27: Menslike aktiwiteite in verskillende fisiese omgewings

Les 28: Invloed van menslike aktiwiteite op die fisiese omgewing

Eenheid 7: Water, klimaat en plantegroei van Suid-Afrika

Les 29: Elemente van die weer en neerslag

Les 30: Meetinstrumente en meting van temperatuur en reënval

Les 31: Bepaling en beskrywing van windrigting

Les 32: Weerkaarte en weerstoestande

Eenheid 8: Klimaat, reënval en natuurlike plantegroei

Les 33: Reënval in Suid-Afrika

3

4

Les 34: Reënvalpatrone

Les 35: Verskil tussen weer en klimaat

Les 36: Verskillende klimate in Suid-Afrika

Les 37: Klimaat van eie omgewing

Les 38: Wat is natuurlike plantegroei?

Les 39: Die verband tussen klimaat, natuurlike plantegroei en natuurlewe

Les 40: Die Savanna-grasveld

Eenheid 9: Minerale en mynbou in Suid-Afrika

Les 41: Minerale as ’n nie-hernieubare hulpbron

SAMPLE

Les 42: Die belangrikste minerale in Suid-Afrika en hul gebruike

Les 43: Hoe steenkool gevorm word

Les 44: Die gebruike van steenkool

Les 45: Ligging van mineraal- en steenkoolmyne

Eenheid 10: Mynbou en mynbou-omgewings

Les 46: Wat is mynbou en maniere van mynbou?

Les 47: Oopgroef-/oppervlakmynbou en skag-/ diepvlakmynbou

Les 48: Besoedeling, afval en rioolafval

Les 49: Gesondheids- en veiligheidsrisiko’s vir mynwerkers

Eenheid 1

Wêreldkaart en kompasrigtings

Leerdoelwitte

Aan die einde van hierdie eenheid moet jy die volgende kan doen:

● Verstaan en werk met ’n verskeidenheid hulpmiddels – insluitend kaarte, data en foto’s.

● Ken die ligging van die ewenaar asook die Noord- en Suidpool, op ’n kaart of aardbol.

● Identifiseer en ken die posisies van die sewe kontinente.

● Identifiseer die agt hoofwindstreke op ’n kompas.

● Gebruik hierdie hoofwindstreke en identifiseer die agt rigtings vanaf ’n bepaalde punt op ’n kaart.

Inleiding

SAMPLE

Hierdie eenheid dek ’n bestudering van die aardbol en jou plek in die wêreld. Jy leer oor die sewe kontinente, hoe ons wêreld verdeel is, hoe om ’n kompas te gebruik en wat die agt hoofwindstreke van ’n kompas is

Belangrike terminologie

Ewenaar

Halfrond

Kontinent

Kompas Wêreldkaart

Maak seker jy verstaan al die nuwe konsepte.

Teken vir jouself ’n aardbol en skryf alles neer wat belangrik is om te onthou.

Les 1

Ligging van die ewenaar, Noord- en Suidpool op ’n aardbol

Definieer

Ewenaar: ’n denkbeeldige lyn op die aardbol wat die aarde in noord en suid verdeel

Halfrond: ’n helfte van die wêreld wat deur die ewenaar verdeel word, gewoonlik die Noordelike Halfrond en die Suidelike Halfrond

Mense het eers gedink die aarde is plat en dat jy sal afval as jy té ver seil.

SAMPLE

Vandag weet ons die aarde is rond, soos ’n strandbal, sonder rande. Die ewenaar is ’n denkbeeldige lyn wat die aarde in twee gelyke dele verdeel. Die boonste deel is die Noordelike Halfrond en die onderste deel die Suidelike Halfrond. Suid-Afrika lê suid van die ewenaar en is dus deel van die Suidelike Halfrond.

Figuur 1.1: ’n Uitbeelding van ’n plat aarde

Handleiding

Die Noordpool en Suidpool is die punte van hul onderskeie halfronde. Die noordelikste punt van die aardbol is die Noordpool en die suidelikste punt is die Suidpool.

Noordelike Halfrond

Aktiwiteit 1

Ewenaar

Suidelike Halfrond

Ewenaar

Gebruik die woorde uit die volgende woordebank en benoem die diagram van die aarde.

Ewenaar Noordelike HalfrondSuidelike HalfrondSuidpoolNoordpool

SAMPLE

Figuur 1.2: Ligging van die ewenaar, Noordelike Halfrond en Suidelike Halfrond op ’n kaart
Figuur 1.3
Figuur 1.4

Les 2

Die sewe kontinente

Definieer

Kontinent: ’n groot landmassa op die aardbol wat uit verskeie lande bestaan

Kerninhoud

Die wêreld is in sewe kontinente verdeel en ’n ander naam vir kontinente is vastelande. Dit is groot stukke grond waarop verskeie lande aangetref word.

Hier is 'n kaart waarop die sewe kontinente aangedui word.

SAMPLE

Figuur 1.5: ’n Wêreldkaart van die oseane en vastelande

Handleiding

Aktiwiteit 2

Bestudeer die aardbolle en benoem die kontinent wat uitgelig is.

Les 3

Agt punte op ’n kompas

Definieer

Kompas: ’n instrument wat gebruik word om rigting te bepaal

Kerninhoud

Ons gebruik ’n kompas om rigting aan te dui. In die ou tyd, voor daar iets soos ’n kompas was, het mense die sterre gebruik om rigting te bepaal.

’n Kompas kan sestien verskillende rigtings aandui. Hierdie jaar is egter net agt van die rigtings belangrik.

Figuur 1.6
[7]

’n Kompas het ’n naald wat altyd noord wys, dit word magnetiese noord genoem. Magnetiese noord is die noordelike rigting waarin die naald van 'n kompas wys, geleë in 'n spesifieke gebied naby die Noordpool. Dit beteken ’n kompas sal altyd noord wys en ons kan die rigting bepaal waarin ons reis deur dit as ’n verwysing te gebruik.

Afkortings word op ’n kompas gebruik om die verskillende rigtings aan te dui.

Die agt rigtings en afkortings wat gebruik word is:

N – Noord

NO – Noordoos

O – Oos

SO – Suidoos

S – Suid

SW – Suidwes

W – Wes

NW – Noordwes

Noord, oos, suid en wes is die vier hoofrigtings en die ander is tussenin-rigtings.

Wenke

’n Maklike manier om die vier hoofrigtings te onthou, is om hierdie rympie te leer:

Figuur 1.7
Figuur 1.8

Handleiding

Omdat noord en suid die belangrikste is, begin die ander punte met dié rigtings, gevolg deur watter rigting die naaste is, bv. NW (noordwes) of SW (suidwes).

Ons dra nie meer kompasse saam met ons rond nie. As jy jou weg moet vind, kan jy die volgende metode gebruik om jou te help om jou rigting te bepaal:

Die son kom altyd in die ooste op. As jy na die son kyk, is noord aan jou linkerkant en suid aan jou regterkant. Die son sak in die weste, en wes is dus reg agter jou.

Les 4

Agt rigtings vanaf ’n bepaalde punt op ’n wêreldkaart

Definieer

Wêreldkaart: ’n plat voorstelling van die wêreld; met een oogopslag sien jy die hele wêreld

Die eiland van Madagaskar word op die volgende kaart van Afrika uitgelig. Ons moet rigting vanaf enige gegewe punt op ’n kaart kan bepaal, daarom is daar gewoonlik ’n klein kompassie op kaarte om ons te help. Op ’n kaart is noord altyd bo.

SAMPLE

1.9

Figuur

G05 ~ Sosiale

Aktiwiteit 3

Bestudeer die kaart van Madagaskar en beantwoord die vrae.

1. Watter kontinent is noord van Madagaskar? (1)

2. Watter kontinent is suid van Madagaskar? (1)

3. Watter kontinent is oos van Madagaskar? (1)

4. Watter kontinent is wes van Madagaskar? (1)

5. Watter kontinent is noordoos van Madagaskar? (1)

6. Watter kontinent is noordwes van Madagaskar? (1) [6]

Hersieningsoefening

1. Noem die sewe kontinente van die wêreld. (7)

2. Bestudeer die rooster. Gebruik die agt kompaspunte en beskryf die rigting vanaf die huis in die middel.

SAMPLE

Figuur 1.10

Handleiding

Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.