Математика 3а, уџбеник за трећи разред основне школе

Page 1


МАТЕМАТИКА a3

Edukapromo

Софија Зарупски

Бошко Влаховић

Математика 3а

Уџбеник за трећи разред основне школе

ГЛАВНИ УРЕДНИК

Др Бошко Влаховић

ОДГОВОРНИ УРЕДНИК Др Наташа Филиповић

РЕЦЕНЗЕНТИ

Андријана Бајић, професор разредне наставе,

ОШ „Душко Радовић”, Београд

Тања Мартић, наставник математике, ОШ „Иван Гундулић”, Нови Сад

Татјана Гргуров, наставник математике,

ОШ „Иван Гундулић”, Нови Сад

ДИЗАЈН И ГРАФИЧКА ПРИПРЕМА

ЗЕМАРТ атеље за дизајн

ЛЕКТУРА И

КОРЕКТУРА

Биљана Никић

ИЗДАВАЧ

ЕДУКА д.о.о. Београд

Ул. Змаја од Ноћаја бр. 10/1

Тел./факс: 011 3287 277, 3286 443, 2629 903

Сајт: www.eduka.rs; имејл: eduka@eduka.rs

ЗА ИЗДАВАЧА Др Бошко Влаховић, директор

Штампа

Edukapromo

Издање

Тираж

+ 156)

Edukapromo

НАУЧИЋЕШ:

• како се читају и пишу троцифрени бројеви;

• да упоређујеш троцифрене бројеве;

• да читаш и пишеш троцифрене бројеве римским цифрама;

• да примениш своје знање у различитим задацима.

Edukapromo

Бројеве: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, и 9 називамо јединице.

Бројеве: 10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80 и 90

Бројеве: 100, 200, 300, 400, 500, 600, 700, 800 и 900 називамо стотине.

• Да ли знаш?

Морски лав може да зарони

триста (300) метара у дубину. То је

приближно висини Ајфелове куле

у Паризу.

Ајфеловa кулa је торањ

2.

3.

Edukapromo

Edukapromo

Бројеви прве стотине су ти познати. Најмањи број прве стотине је 1,

СТОТИНА

1. 1, 2, 3, …, 9, 10, 11, ..., 61, 62, ..., 72, 73, ..., 98, 99, 100

2. 101, 102, 103, ..., 160, 161, 162, ..., 197, 198, 199, 200

3. 201, 202, 203, ..., 260, 261, 262, ..., 297, 298, 299, 300

4. 301, 302, 303, ..., 360, 361, 362, ..., 397, 398, 399, 400

5. 401, 402, 403, ..., 460, 461, 462, ..., 497, 498, 499, 500

6. 501, 502, 503, ..., 560, 561, 562, ..., 597, 598, 599, 600

7. 601, 602, 603, ..., 660, 661, 662, ..., 697, 698, 699, 700

8. 701, 702, 703, ..., 760, 661, 662, ..., 697, 698, 699, 800

9. 801, 802, 803, ..., 860, 861, 862, ..., 897, 898, 899, 900

10. 901, 902, 903, ..., 960, 961, 962, ..., 997, 998, 999, 1000

607, 777, 600, 136, 210, 599, 301, 1000, 437, 801, 920, 800.

• Уочавамо да се цифра C може записивати

146 = 100 + 40 + 6 = CXLVI

а) 264 и 270; .............................................................................................................................................................. б) 628 и 635. ..............................................................................................................................................................

Пишем их и читам:

700 – седамсто (седам стотина)

530 – петсто тридесет (пет стотина тридесет)

428 – четиристо двадесет осам (четири стотине двадесет осам)

• Знам: да 1. стотини припадају бројеви од 1 до 100; да 2. стотини припадају бројеви од 101 до 200; да 3. стотини припадају бројеви од 201 до 300, и тако даље. •

= 409

Edukapromo

НАУЧИЋЕШ:

Edukapromo

Edukapromo

• Полупречник (r) је дуж

• Пречник (R) је

1.

кружницу: а) R = 1 dm

R = 2 dm 4 cm

= .......... cm а) r = 2 cm; б) R = 4 cm.

Edukapromo

НАУЧИЋЕШ:

ПОСТУПКЕ УСМЕНОГ САБИРАЊА:

• троцифреног и једноцифреног броја;

• троцифреног и двоцифреног броја и троцифрених бројева;

ПОСТУПКЕ УСМЕНОГ ОДУЗИМАЊА:

• троцифреног и једноцифреног броја;

• троцифреног и двоцифреног броја и троцифрених бројева;

• да примениш своје знање у решавању разних задатака са сабирањем и одузимањем.

Edukapromo

Сабирак4 40400

Сабирак330300

Збир

Умањеник8 80800

Умањилац550500

Разлика

Сабирак770700

Сабирак330300

Збир

Умањеник10 1001000

Умањилац660600

Разлика

Edukapromo

Edukapromo

Edukapromo

130 + 40 = (100 + 30) + 40 = 100 + (30 + 40) = + = 170.

130 + 40 = 100 +

155 + 20 = (100 + 55) + 20 = 100 + (55

инсекти

црви, инсекти, бобице, воће...

ситни инсекти...

инсекти, кишне глисте, пужеви, бобице...

велики инсекти, црви, мали гуштери...

инсекти, паукови, ситне

Ана за 50 сличица мање

од Нине. Колико сличица има Нина, а

колико Ана?

234 + 24 = 234 + (20 + 4) = (234 + 20)

ЛЕГЕНДА

Edukapromo

• 465 + 323

• 676 + 212

• 567 + 411

• 743 + 243

• 634 + 363

• 827 + 172

• 124 + 421

• 235 +

+ 234 = (100 + 200) + (40 + 30) + (5 + 4) = 300 + 70 + 9 = 379

• 247 + 212

• 436 + 333

• 241 + 233

• 254 + 434

• 631 + 358

• 537 + 242

157 + 143 = (157 + 100) + 40 + 3 = (257 + 40) + 3 = ................. + 3 = 300.

169 +

Edukapromo

Израчунај.

• 386 – 135

678 – 322

857 – 735

Израчунај.

600 – 264 • 589 – 468

800 – 588

800 – 485

700 – 493

592

• Рачунаш на исти начин као у претходним примерима. Од умањеника прво одузимаш стотине, затим десетице и на крају јединице умањиоца.

410 – 129 = (410 – 100) – 20 – 9 = (310 – 20) – 9 = 290 – = 281

• Цена кавеза је .............. динара. ++20100 9 ++90200 9

• Анђели је остао .............. динар.

– 265

• Рачунаш на исти начин као у претходним примерима.

925 – 299 = (925 – 200) – 90 – 9 = (725 – ..............) – 9 = 635 – .............. = 626.

• Можеш да рачунаш и овако: 925 – 299 = (925 – 300) + 1 =

(963 – 648) + 15 = ...........................................................................................................................................

+ 143 = (157 + 100) + 40 + 3 = (257 + 40) + 3 =

++40100 3

+ 3 =

+ 156 = (169 + 100) + 50 + 6 = (269 + 50) + 6 = 319 + 6 = 325

++50100 6

410 – 129 = (410 – 100) – 20 – 9 = (310 – 20) – 9 = 290 – ....... = 281

9

925 – 299 = (925 – 200) – 90 – 9 = (725 – ) – 9 =

9

НАУЧИЋЕШ:

• још неке јединице мере за дужину;

• којим јединицама се мери маса тела;

• којим јединицама се мери запремина течности;

• још неке јединице за мерење времена;

• да мериш површину геометријских фигура

задатом мером;

• да примениш своје знање у различитим задацима.

Edukapromo

Пут је дугачак 59 km.

59 километара.

реке је 12 km. Читамо: 12 километара.

4.

Edukapromo

Edukapromo

Edukapromo

Edukapromo

• о сталности збира;

• о зависности збира од сабирака;

• о зависности разлике од умањеника и умањиоца;

• о сталности разлике;

• да решаваш једначине са сабирањем и одузимањем;

• да решаваш неједначине са сабирањем и одузимањем.

Edukapromo

укупно?

(140 + 20) + 120 = 160 + 120 = 280

(140 − 10) + 120 = 130 + 120 = 250

+ 173 = 500 (327 + m) + 266 = 500 + 266 m =

+ 332 = 820

+ (332 −

Edukapromo

• Рачунамо: 156 + 134 = 290. У обе кутије има делова. Да у Стефановој кутији има 4 дела више, а у Лукиној 4 дела мање, колико би тада било делова у обе кутије?

(156 + 4

Да у Лукиној кутији има 6 делова више, а у Стефановој 6 делова мање, колико би тада било делова у обе кутије?

− 6) + (134 + 6) = 150 + 140 = 290

(160 + 20) − 40 = 180 − 40 = 140

а) 864 – 527 = 337

(864 + 125) – 527 = ...........

(864 – 107) – 527 = ...........

a) 635 – 278 = 357

635 – (278 + 57) = ...........

за 100; ................................................................................................................

умањен за 50. ...................................................................................................................

635 – (278 – 43) = ........... б) 648 – 306 = 342

+ 250) – 306 = ........... (648 – 130) – 306 = ........... б) 842 – 436 = 406

842 – (436 – 94) = ........... 842 – (436 + 106) = ........... в) 777 – 328 = 449 (777 + 151) – 328 = ........... (777 – 149) – 328 = ...........

в) 911 – 524 = 387

911 – (524 + 80) = ...........

– (524 – 20) =

броју?

(100 + 30) − (80 + 30) = 130 − 110 = 20

разлика се

Edukapromo

759 – 407 = (759 – 7) – (407

696

........................................ (100 − 10) − (80 − 10) = 90 − 70 = 20

Да у паковању има за 10 мање сребрних перлица и за

Edukapromo

Одреди

Уочавамо да је

500 + 100 и 500 – 100.

500 + 200; 500 + 300; 500 + 400; 500 + 500.

Одреди вредност израза m − 10:

(100, 200, 300, 400 или 500),

(500).

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

(580 + х) – (555 + х), за х = 220

а) 623 + 96б) 25 · 4 в) 100 : 5 + 30г) (400 – 100) : 2

• a + 400 = 600

• b + 500 = 830

• c + 600 = 980

• 220 + х = 847

• m + 270 = 593

• 190 + n = 707

• z + 374 = 952

• 435 + d = 814

• e + 578 = 1000

Једначина:

• Записујемо једнакост: х – 765 = 35.

2.

• Непознат

• Записујемо једнакост: 500 – х = 315.

• Једнакост 500 – х = 315 је једначина

500 дин. х

4.

700

Можемо га записати и као: х ∈ {0, 1, 2, 3, 4}.

Читамо: х припада скупу бројева: 0, 1, 2, 3, 4.

• Решити неједначину значи одредити њен скуп решења.

х > 8. Скуп решења: {9, 10, 11, ...}.

• Трима

Уочавамо

тачна. То су бројеви: 0, 1, 2, 3, 4, 5 и 6.

{0, 1, 2, 3, 4,

Edukapromo

СтранаЗадатак

10.4.

7, 18, 35, 45, 57, 73, 87, 99.

20, 30, 60, 70, 90.

24.4. 911, 922, 933, 944, 955, 966, 977, 988, 990, 991, 992, 993, 994, 995, 996, 997, 998, 909, 919, 929, 939, 949, 959, 969, 979, 989, 999, 1000.

29.5. Уписати бројеве: 246 и 200.

6. 601, 602, 603, 604, 605, 606, 607, 608, 609, 610, 620, 630, 640, 650, 660, 670, 680, 690. Таквих бројева има 18.

7. Како је 5 = 1 + 2 + 2 = 1 + 1 + 3 = 0 + 1 + 4 = 0 + 2 + 3 = 5 + 0 + 0, троцифрени бројеви код којих је збир цифара једнак 5 су: 122, 212, 221,113, 131, 311, 104, 140, 401, 410, 203, 230, 302, 320, 500. Таквих бројева има 15.

8.111, 121, 212, 222.

30.

9. Како је 6 = 1 · 1 · 6 = 1 · 2 · 3, троцифрени бројеви код којих је производ цифара једнак 6 су: 116, 123, 132, 161, 213, 231, 312, 321, 611.

10.729 и 792.

11.а) 407, 470, 704, 740. б) 404, 440, 447, 474, 744.

12.841

13. То је број 608.

14. То је број 971.

33.6. XCIVCCXLIV

36.11.Највећи

41.12.

42.4.Овај

56.8.

62.6.

65.6.д)

69.3.Цена

4. а) 880 – 30 = 890 – 40 б) 572 – 40 = 592 – 60 в) 660 – 60 = 680 – 80 290 – 90 = 230 – 30 736 – 20 = 766 – 50 170 – 70 = 150 – 50 360 – 60 = 390 – 90 994 – 70 = 954 – 30 490 – 90 = 440 – 40

72. 9.

10.a) 60; б) 120.

75.9. 1 + 2 + 3 + 456 = 462

10.

172 и 17. ABC + AB 189

76.3.а) 428 + 56 = 484 б) 362 + 39 = 401 в) 757 + 65 = 822 г) 589 + 85 = 674

79. 9.

10. Знаш да је 1 h = 60 min. Јелена је

(60 + 60 + 15) min. У учењу је

(135 – 35) min = 100 min = 1 h и 40 min.

80.6. (354 + 20) – 87 = 374 – 87 = 287; (274 + 60) – 88 = 334 – 88 = 246; (263 + 37) – 55= 300 – 55 = 245; (458 + 57) – 39 = 515 – 39 = 476; (833 + 32) – 99 = 865 – 99 = 766; (527 + 37) – 94 = 564 – 94 = 470.

82. 6. а) 234 + 153 = 387 б) 462 + 523 = 985 в) 573 + 126 = 699 г) 547 + 252 = 799 д) 425 + 423 = 848 ђ) 733 + 244 = 977 7.а) 735; б) 170.

85. 9. I = 164; II = 164 + 136 = 300; III = 164 + 157 = 321. На све три

164 + 300 + 321 = 785 књига.

10.д) 6

87.5.Задатак

89.6.

93.6.

100.5.

109. 9.Маса

Edukapromo

119.

6. Бумбари: 15 min 15 s; Зебице: 10 min 40 s; Мудрице: 15 min 12 s; Кликераши: 10 min 50 s. Тим Зебице је победник

7. а) 21 : 30 : 45 б) 12 : 00 : 45 в) 15 : 05 : 45 г) 00 : 46 : 00

1. корак: Рачунам колико година има Јасна. (36 − 9) : 3 = 27 : 3 = 9. Јасна има 9 година.

8.

2. корак: Рачунам колико година има Љиља. 9 + 3 = 12. Љиља има 12 година.

3. корак: Рачунам колико година има Гоца. 9 + 6 = 15. Гоца има 15 година.

120. 9. a) За 5 s разликују се Немањини и Дамирови (6 min 21 s − 6 min 16 s = 5 s), Јованини и Машини (7 min 9 s − 7 min 4 s = 5 s) резултати.

б) 8 min 15 s − 6 min 16 s = 7 min 75 s − 6 min 16 s = 1 min 59 s. Дамир je брже

126. 4.

126.5. E K O E = 16 ЈОШ О САБИРАЊУ И ОДУЗИМАЊУ БРОЈЕВА ДО 1000

129.6. У оба пластеника је убрано 600 kg јагода. а) Остало је 380 kg јагода; б) Остало је 450 kg јагода; в) Остало је 400 kg јагода.

133.6. Када се умањеник повећа за 100, разлика се повећа за 100; када се умањилац умањи за 150, разлика ће се повећати за 150. Значи, разлика ће се повећати за 100 + 150 = 250. Нова разлика ће бити: 600 + 250 = 850.

135.3. 48 − 36 = 12. Марко од

136.6.

Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.