Třídnické hodiny (Ukázka, strana 99)

Page 1

Obměna: Aktivitu můžete obměnit tak, že úkolem žáků je zachytit jednu kladnou vlastnost spolužáka a nějak ji do portrétu zakomponovat. Podobně to může být s oblíbenou barvou, věcí, sportem či povoláním, na jehož výkon by se spolužák hodil.

Kresby poslepu

Cíl: Podpora zrakové paměti, improvizace a pobavení se.

Pomůcky: papíry, kreslicí potřeby, šátky

Postup:

• Žáci se usadí ke stolu.

• Následně si pomocí šátků zaváží oči.

• Pedagog zadá žákům jednoduché zadání (např. „Nakreslete velký strom.“).

• Žáci se pokouší úkol splnit, ale to není všechno.

• Jakmile mají žáci nakresleno, pošlou svůj obrázek spolužákovi po jejich pravé ruce.

• Každý žák má u sebe obrázek jiného spolužáka, a tak si všichni mohou na 5 sekund šátek sundat a obrázek si prohlédnout.

• Poté si opět šátek nasadí a pedagog rozšiřuje své zadání (např. „Na tento strom nakreslete malého ptáčka.“).

• Takto hra pokračuje alespoň dalšími třemi/čtyřmi koly.

• Poté se obrázek vrátí k původnímu majiteli a společně se můžeme pobavit nad dílem, které vzniklo.

Obměna: Pedagog může své zadání více specifikovat (např. „Do levého horního rohu nakresli malého ptáčka.“).

Tip! Pedagoga může nahradit jeden z žáků, který bude zadávat, co mají žáci a pedagog kreslit.

98

Dokonči mé dílo

Cíl: Podpora fantazie, naladění se na svůj tým a zábava.

Pomůcky: papíry většího formátu (A3), kreslicí potřeby

Postup:

• Žáci se rozdělí do několika skupinek.

• Každá skupina si domluví věc, zvíře či postavu, kterou bude kreslit.

• První žák nakreslí hlavu a poté papír přeloží tak, aby jeho kresba nebyla vidět. Takto papír pošle po své pravici.

• Další žák pokračuje krkem, opět papír přeloží a podává spolužákovi.

• Takto hra pokračuje dále, žáci nakreslí ruce, trup, nohy, boty (pokud se jedná o postavu).

• Úkolem posledního žáka je napsat výstižnou větu o této kresbě.

• Poté každá skupina odkryje jednotlivé zakryté kousky papíru a společně své dílo vybarví.

• Nakonec můžeme uspořádat výstavu a ostatní skupiny se snaží uhádnout, co je na papíru zobrazeno.

Masky

Cíl: Podpora kreativity, týmové spolupráce a umožnění uměleckého prožitku.

Pomůcky: papíry, barevné papíry, nůžky, lepidlo, papírové ozdoby, pásky apod.

Postup:

• Žáci utvoří několik skupin.

• Každá skupina si zvolí téma, které se pokusí znázornit (může se jednat o zvířata, povolání, nápodobu filmu či divadelního představení či cokoliv žáky napadne).

• Poté se každá skupina pustí do přípravy masek souvisejících se zvoleným tématem. Pokud některý z žáků na sobě nechce mít masku, může být vypravěčem.

• Následně se přesuneme do tělocvičny.

• Pedagog uvede přehlídku masek a vyzve účastníky k podpoře umělců potleskem.

• Každá skupina postupně vystoupí s představením svých masek.

• Úkolem ostatních žáků je uhádnout, jaké téma daná skupina znázorňuje.

99 Nápadník aktivit do třídnických hodin

Obměna: Pedagog může před zahájením aktivity žákům zadat tematický okruh, kterého se žáci mají při tvorbě držet (např. zvířata). Další možností je zadat všem skupinám stejné zadání (např. matka Země). V závěrečné reflexi můžeme ocenit originalitu každé skupiny a poukázat na to, že každý je jedinečný, protože i když měli stejné téma a pomůcky, každý předvedl jiný výsledek. Veďme žáky k tomu, že být jiný, originální a svůj je skvělé.

Tip! Vymyslete a nacvičte krátkou dramatizaci s využitím vyrobených masek. Předvést ji poté můžete mladším žákům.

Tříslovná píseň

Cíl: Podpora hudební paměti, melodie a pozornosti.

Pomůcky: žádné

Postup:

• Žáci se usadí do kruhu.

• První hráč začne zpívat známou píseň. Může však zazpívat pouze 3 slova.

• Následně pokračuje další spolužák po jeho pravici.

• Takto hra pokračuje, dokud někdo omylem nepoplete zadání či není píseň již u konce.

• Cílem je dodržet melodii a počet zpívaných 3 slov.

Obměna: Místo písně mohou žáci recitovat známou báseň.

Baletní představení

Cíl: Poskytnutí nového zážitku a podpora kreativity.

Pomůcky: hudba

Postup:

• Nejprve se pedagog zeptá žáků, co je to balet, jaký na něj mají názor, co je v něm znázorňováno apod.

100
Ukázka elektronické knihy

Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.