Кам’янець-Подільська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 15 Хмельницької області
Чиста планета чи великий смітник Урок-тренінг Уроки стійкого розвитку. Моя щаслива планета 3 клас
Вчитель початкових класів Бондарчук З.М.
Мета. Привернути увагу до актуальної екологічної проблеми сучасності – засміченості, знайти шляхи подолання проблеми, дати учням зрозуміти, що природа
і людина взаємопов’язані; вчити залишати після себе красиве довкілля, виховувати в учнів правильне ставлення до природи, екологічну грамотність; спонукати до участі у заходах щодо охорони природи, навколишнього середовища; розвивати уміння працювати парами та групами. Обладнання. Мультимедійна презентація, плакат з правилами роботи, таблички для аудиту, баки для сортування сміття, мішки із сміттям,силуетні малюнки долоньок та зображення планети для рефлексії, підручник. Хід уроку І. Організаційна частина. 1. Знайомство. Вправа «Герб моєї душі» - якби моя душа мала герб, то що б було на ньому було зображено. Чи легко вам було говорити про потаємні речі? Чи дізнались ви щось нове й цікаве про своїх товаришів? 2. Оголошення теми й мети тренінгу Тема: Чиста планета чи великий смітник Мета: привернути увагу до актуальної екологічної проблеми сучасності – засміченості, з’ясувати як впливає погана екологія на здоров’я людини; знайти шляхи подолання проблеми. 3. Вступне слово. Згідно з прогнозами науковців населення Землі може подвоїтись протягом наступних 50 років. Майже 12 млрд. людей повинні навчитись жити на земній кулі, довжина екватора всього 40 000 км, і не просто жити, а як добрі господарі дбати про землю – свій власний дім, оберігати її. «Усі ми пасажири одного корабля, що називається земля» - сказав Антуан де Сент-Екзюпері. Тому священний обов’язок усіх полягає у постійній турботі про благо нашого спільного дому, а отже, й про себе. Дехто вважає, що нічого не трапиться, якщо я кину папірець, недопалок, викину пляшку з-під напою, залишу в лісі недоїдки, а насправді ми бачимо навколо жахливі сміттєзвалища. По тому, як людство ставиться до проблеми сміття можна судити наскільки суспільство цивілізоване.
4. Вправа «Очікування» Друзі, ви почули тему нашого тренінгу, мету і я хочу, щоб ви зараз на цих чудових долоньках ви написали свої очікування від часу проведеного разом, від почутої інформації та нашого спілкування. - Якщо ваші очікування справдяться, то в кінці уроку долоньки, виготовлені вами, зможуть захистити нашу планету. (Демонструються силуетні зображення долоньок) 5. Повторення правил роботи в групі. Сонечко – промінчики(правила) -
приходити вчасно
-
бути доброзичливим
-
бути позитивним
-
говорити по одному
-
лаконічність
-
толерантність
-
гендерна рівність
-
право власної думки
-
право піднятої руки
-
говорити по суті
-
правило «стоп»
Якщо правила виконуються, то сонечко завжди посміхається. ІІ. Основна частина. 1.Слово вчителя- На дошці - ваші малюнки про щасливу планету. Ми чимало говорили про те , як повернути їй посмішку. Сьогодні ми з’ясуємо, чи є сміття проблемою, яка теж заважає нашій планеті Земля посміхатися. (Слайд 1) 2. Інсценізація (за текстом підручника, с.33) - До нас завітали персонажі оповідання. (На середину кола виноситься смітник, повний паперу. Виходять: автор, Тарасик, Галинка і Домовичок. Автор читає текст підручника, а решта героїв ведуть між собою
розмову) - Діти, як ви думаєте, про що розповість Домовичок Тарасику і Галинці? (Діти за бажанням висловлюють свої думки) - То чому ж засмутився Домовичок? (Відповіді 2-3 учнів - за бажанням) 3 Руханка. Ураган для тих: Для цієї вправи приберіть зайві стільці. Усі сидять, а вчитель стоїть ( йому не вистачає стільця ). Він каже: «Ураган для тих, хто народився весною». Усі, хто народився в цю пору року, встають зі свого місця і намагаються сісти на інше. Той, кому не вистачило стільця, стає ведучим і каже: «Ураган для тих, у кого довге волосся ( коротке волосся, хто любить ходити до школи, бачив море, любить солодке, має світле волосся, пив вранці чай, любить троянди, вміє кататись на велосипеді, має котика, не викидає фантики від цукерок, веде здоровий спосіб життя, любить природу…)». Чи були серед вас ті, хто зовсім не рухався? Ви всі добрі, гарні діти. 4. Робота з підручником (с.34-35). - Зараз ми ознайомимося з розповіддю Домовичка, прочитавши «ланцюжком» текст «Сміття – хвороба планети» (Читання тексту «ланцюжком») 5. Словникова робота - Діти , чи є у тексті незрозумілі вам слова? (За допомогою слайдів вчитель пояснює значення слів) Сміттєзвалище – це місце, куди звозять сміття з різних куточків міста. (Слайди 2-5) Макулатура – це паперово-картонні вироби, що відслужили свій термін. (Слайди 6-8) Вторинна пластмаса – це пластмаса, яку отримують внаслідок переплавлення старих пластмасових виробів. (Слайди 9-11) 6. Інформативні повідомлення. Очевидно, що підвищення якості життя пропорційно збільшенню кількості відходів, що продукує людство. Статистика каже, що звичайна сім’я викидає щоденно в середньому
5 кг сміття. Звичайне сміття оточує нас скрізь: воно під ногами, в лісі, в кущах, в річках, морях, під вікнами багатоповерхівок. В смітті граються наші діти. Воно стало атрибутом нашого життя. Екологи називають проблему засміченості екологічною катастрофою. Скоро сміття поглине нас, нашу цивілізацію. 7. Мозковий штурм. «Що таке сміття? Чим воно загрожує здоров’ю людей» Сміття: Загрози Поліетилен, пластмаса, скло, будівельні відходи, залишки їжі, метали, деревина, дрібне побутове сміття, папір, непотрібні речі. Сморід – хвороби дихальних шляхів, астма, алергія, отруєння, хвороби печінки. Виділення хімічних речовин – отруєння, хвороби печінки, нирок, очей, рак. Забруднення водойм – неможна купатися, отруєння, хвороби шкіри, мор риби, лептоспіроз. Типовий склад міських відходів: -
папір – 14%
-
мілке сміття – 17,9%
-
гума, шкіра, деревина – 8,1%
-
харчові відходи – 7,5%
-
метали – 8,7%
-
скло – 8,21%
-
інше – 1,6%
Висновок. Сміття, його величезна кількість навколо призводить не лише до засміченості, а й до хвороб людини. 8. Інтерактивна вправа «Крок назустріч» - Зараз ми об’єднаємось у пари і пограємо у гру «Сонечко і Хмаринка». (Вчитель швидко проходить по колу і називає, хто Сонечко, а хто Хмаринка). - Для цього поверніться один до одного обличчям. Уявіть, що ви – Сонечко і Хмаринка. Хмаринка затискає кулачок, а Сонечко говорить їй добрі, ніжні слова, щоб кулачок розтиснувся.
- А тепер поміняйтесь ролями. - Чи є такі, в кого кулачок не розтиснувся? ( якщо такі діти є, то висловити сподівання, що у них настрій покращиться…) - Діти , як ви думаєте, для чого ми провели таку вправу? 9. Робота в парах -У нас утворились гарні пари, щоб дружно попрацювати. Знайдіть у тексті слова про необхідність зменшення відходів. (Діти зачитують слова ) - Які відходи є лідерами серед сміття? - Обговоріть в парах, чи справді сміття – це хвороба планети? Наведіть приклади з власного життя. (За бажанням діти висловлюють свої думки) 10. Аудит. - Давайте знову об’єднаємось у коло і проведемо аудит. - Візьміть простий олівець і табличку, яку склали Тарасик і Галинка . За допомогою цієї таблички ви зрозумієте, що вам вже відомо про засмічення і проблему сміття. Позначте у табличці твердження, з якими ви погоджуєтесь. - Хто хоче зачитати ці твердження? - Кожен свій аудит покладе у портфоліо. - Що ви можете зробити, щоб зменшити кількість сміття? (Думки дітей) - Перша дія, над якою ми почнемо працювати – це сортування сміття. Як ви думаєте, для чого це робити? (Думки дітей) - Із сміття можна зробити корисні речі. Але зробити щось із сміття можна лише тоді, коли воно посортоване, тобто розділене. Тоді це буде не сміття, а сировина для чогось нового. Людство вже працює над цією проблемою. І у містах з’являються спеціальні баки для різного виду сміття. Вони мають різні кольори. Погляньте на екран, які саме сміттєві баки з’являються на вулицях міст. (Слайд 12) 11.Робота в групах. Практична робота з сортування сміття. - Діти, на звороті ваших таблиць аудиту зображено листочок певного кольору. Об’єднайтеся в групи за кольорами листочків. Підійдіть до столів так, щоб колір
листочків на столі та на табличці співпадав. (Вчитель висипає з кошика купу сміття на кожний стіл) - Перед кожною групою купа сміття. Його треба посортувати і вкинути в один із баків, які стоять біля дошки: «Пластик»- синій бак, «Папір»- білий бак, «Скло»- зелений бак, «Метал»- рожевий бак. Для цього : - спочатку все розгляньте, - подумайте, на які частини це сміття можна розділити, - розділіть сміття. (Якщо група виконала завдання, подає сигнал і вчитель перевіряє. Після цього учні викидають сміття у певний бак) - Чи є сміття, яке не потрапило ні в один із баків? (Кожна група крім названих відходів ще мала органічні рештки та батарейки) - Що потрібно зробити з цим сміттям? - А тепер розкажіть що ви відібрали у бак синього кольору і чому? - Що відібрали у бак зеленого кольору? - Що у білий бак? - І нарешті, що у рожевий бак? - В нашій школі теж є окремі баки для макулатури, пластику. А ще у школі працює пункт збору використаних батарейок, які будуть відправлені до міста Львів на спеціальний переробний завод . -А тепер порадьтеся у своїх групах, які відходи, з тих, що ви посортували, можуть використовуватись повторно і як саме? 12. Руханка «Погода» Вправа «Погода в Африці». Стати в коло, повернутися направо і йти, повторюючи рухи за тренером: «У Африці гріє сонечко ( гладити по плечах того, хто йде попереду), дме легкий вітерець (провести пальцями по спині). Та ось хмарки закрили сонце, почав накрапати дощик (стукати пальцями), здійнявся вітер (терти спину), почалася злива (енергійно стукати пальцями по спині), град (кулаками). Але що це? Буря вщухає (усе в зворотному
порядку). Злива переходить у дрібний дощик, буря перетворюється на дрібненький вітерець. У Африці знову сонечко». Можна продовжити гру, розвернувши учасників на 180° і запропонувати тим, хто стояв позаду: «А в Україні холодно. Коли виходиш на вулицю, мороз хапає за щоки (щипати за щоки), за вуха (масажувати вуха), пробирається під куртку (щипати спину), мерзнуть ноги (тупотіти ногами). Та коли заходиш у дім, стає тепліше, пощипують вуха, щоки (терти вуха, щоки). Поступово зігріваєшся, розслаблюєшся (гладити по плечах, спині)». Коли було приємніше? Коли світило сонце чи йшов дощ? Вправа з пазлами. Об`єднаємось в групи ,склавши пазли-картинки. Сіли за столи.. Всі ті заходи, щодо зменшення кількості сміття,допомагають боротись з проблемою сміття, а значить і з проблемою збереження власного здоров`я. Прошу вас у групах створити агітаційні плакати «Чиста планета - здорова людина» ІІІ. Підсумкова частина. 1.Домашнє завдання. - Вдома поділіться отриманою інформацією з батьками і з їх допомогою проведіть аудит : « Чи багато сміття викидає ваша родина за тиждень?» Для цього скористайтесь спеціальними табличками. (Вручаються таблички за зразком підручника ) 2.Інтерактивна вправа «Рефлексія». - На завершення нашої зустрічі скажіть, чи справдились ваші очікування? Якщо справдились, то ми навколо планети Земля утворимо коло з наших долоньок, які разом зможуть зробити нашу Землю щасливою і допоможуть повернути їй посмішку. - Закінчіть речення: «Мої очікування справдились, бо я …» (Кожен висловлює свою думку, а вчитель прикріплює на плакаті навколо зображення Землі одну за одною паперові долоньки) - І справді, якщо ми всі разом об’єднаємось і будемо дбати про чистоту планети, то замість смітників у нас будуть цвісти чудові сади і клумби. (Слайд 13)
- Які «відкриття» ви зробили для себе сьогодні? - Які думки у вас були на початку нашої зустрічі? - Що вам хочеться зробити вже негайно? - Я щиро дякую вам за співпрацю і сподіваюсь, що ви зробите все можливе, аби наша планета була щасливою і завжди посміхалася. (Слайд 14)