Page 1

SPORT

; SERVUS_CLUJ ; marți, 6 decembrie 2011 ; Anul 2, Numărul 330 ;

15

Şi a venit Moş Rusescu! O ţară întreagă a stat cu ochii aseară pe derby-ul Ligii 1, poate mai mult ca oricând. Şi nu este mai puţin adevărat că majoritatea şefilor din fotbalul românesc le-au ţinut pumnii steliştilor, dintr-un motiv simplu: o remiză sau un eventual succes al roş-albaştrilor ar fi avut darul să reducă ecartul dintre Dinamo şi urmăritoarele sale. Evident, preşedintele lui CFR Cluj, Iuliu Mureşan, a fost, probabil, cel mai înfocat suporter de ocazie al Stelei, mai ales că o victorie a trupei din Ghencea ar fi micşorat diferenţa de puncte dintre Dinamo şi echipa sa de la 4 puncte la unul singur. Egalitate la pauză

Aflată la 11 puncte de liderul Dinamo şi aproape ieşită din lupta pentru titlu, Steaua avea o singură variantă înaintea partidei cu marea sa rivală: victoria. Şi pentru a surprinde, antrenorul Ilie Stan a trimis un prim unsprezece din care au lipsit fraţii Costea, dar cu Stefan Nikolic şi cu Raul Rusescu în apărare. De cealaltă parte, omologul său dinamovist Liviu Ciobotariu a trimis în teren o echipă echilibrată, din care nu au lipsit cei doi atacanţi care fac legea în Liga 1, Marius Niculae şi Ionel Dănciulescu. Iar primul dintre ei a şi ratat prima situaţie de gol, în minutul 8, ratând de puţin ţinta după o centrare la care fundaşii Stelei sau “bâlbâit”. Defensiva oaspeţilor s-a mai clătinat o dată, 12 minute mai târziu, de această dată cu urmări. Bulgarul Iliev a făcut un henţ stupid, iar arbitrul Balaj a arătat, absolut firesc, punctul cu var. Marius Niculae a marcat cu şansă din penalty, după ce mingea respinsă de Tătăruşanu în transversală a ricoşat, din portarul Stelei, în poartă. Dar gazelor nu le-a fost dat să

Steaua a învins aseară pe Dinamo cu 3-1, rezultat care avantajează pe CFR Cluj. Echipa din Gruia s-a apropiat la numai un punct de echipa din Şoseaua Ştefan cel Mare

câştigat cu Dinamo, iar dacă vom câştiga cu CFR va fi din ce în ce mai bine. Nu ştiu ce şanse mai avem, procentual, la titlu, dar ne vom bate atâta timp cât mai există şanse” Raul Rusescu

Antrenorul gazdelor, Liviu Ciobotariu, dar şi omologul său de la Steaua, Ilie Stan, au trăit pentru prima dată din postura de antrenori emoţiile unui derby între Dinamo şi Steaua. Cel mai emoţionat s-a dovedit a fi antrenorul “câinilor”, care nu a avut nervi să privească execuţia loviturii de la 11 metri prin care Niculae a deschis scorul.

Surpriza lui Torje Fostul idol al tribunei dinamoviste, Gabi Torje, a ţinut să fie alături de foştii săi coechipieri. Fotbalistul lui Udinese a profitat de o zi liberă s-a aflat în tribune la derby. În tribune şi nu numai, pentru că micuţul internaţional a făcut un tur de onoare al stadionului, scandând împreună cu suporterii dinamovişti împotriva Stelei. se bucure prea mult de acest gol. Două minute mai târziu, la o fază care nu anunţa absolut nimic, Raul Rusescu a trimis plasat de la peste 30 de metri, restabilind egalitatea cu largul concurs al goalkeeperului dinamovist. Steaua putea face 2-1, cu cinci minute înainte de pauză, când muntenegreanul Stefan Nikolic a scăpat spre poarta lui Bălgrădean, dar acesta a avut o intervenţie salutară. La Steaua care a răsărit

După reluare, ambele echipe au încercat, pe rând, să dea lovitura şi să obţină toate cele trei puncte.

Ultima şansă Campionii de la „U” Mobitelco cred în continuare în calificarea în optimile FIBA Eurochallenge, deşi au bifat doar o singură victorie în grupa E. „Nu ne-am pierdut speranţa. Vom lupta până la capăt”, au transmis clujenii A sosit momentul adevărului pentru „U” Mobitelco. Campioana României îşi joacă astăzi ultima şansă de a accede în optimile FIBA EuroChallenge. Deşi vor da piept cu un adversar redutabil, „studenţii” sunt puşi pe fapte mari. Elevii lui Marcel Ţenter promit revanşa în faţa belgienilor de la Antwerp Giants, care în meciul tur s-au impus la o diferenţă clară, de 24 de puncte, scor 87-63. „Suntem pregătiţi pentru meciul de mâine (astăzi, n.red). Venim după o victorie

„ Important e că am

Ciobotariu şi Stan, la prima confruntare ca antrenori

importantă în campionat contra Mediaşului şi avem un moral foarte bun. Suntem motivaţi şi sperăm să facem o figură frumoasă în ultimele două partide din grupă. Deşi avem doar o singură victorie, credem încă în calificare, dar nu depinde doar de jocul nostru, ci şi de celelalte rezultate din grupă. Antwerp este cea mai puternică echipă din grupă, au dovedit-o în meciurile de până acum, pe noi ne-au învins la o diferenţă mare, şi va fi un meci foarte greu”, a decla-

Mai întâi, Nikolic l-a remarcat din nou pe Bălgrădean, pentru ca la cealaltă poartă să se solicite o nouă lovitură de la 11 metri, după ce Liviu Ganea a căzut în careu. Golul a căzut în poarta gazdelor în minutul 61, după ce omniprezentul Rusescu a reluat în plasă o centrare venită de pe partea stângă. Dinamo a acuzat şocul, iar prima sa ocazie a venit abia după aproape un sfert de oră, când Cătălin Munteanu l-a remarcat pe Tătăruşanu. La cealaltă poartă, Bălgrădean a fost salvat de bară la şutul lui Tănase, la fel cum aveau şi stelişti să fie ocrotiţi de trans-

8

Codaşi în grupa E (Franţa) şi BC Enisey (Rusia)

8

Partida „U” Mobitelco – Antwerp Giants va avea loc astăzi, de la ora 19.00, la Sala Sporturilor „Horia Demian” şi va fi transmisă în direct la sport.ro

rat pentru Servus_Cluj Mihai Silvăşan. Căpitanul campioanei a dezvăluit şi atuul echipei sale în duelul de astăzi cu belgienii: „Ne dorim revanşa. Faptul că jucăm acasă cu mulţi suporteri în spate va fi un avantaj pentru noi şi sper să profităm la maximum”. Chetreanu, out!

„U” Mobitelco a suferit o pierdere grea înainte de jocul direct din această seară. Paul Chetreanu nu s-a refăcut după o accidentare

versală la şutul lui Niculae, cu trei minute înainte de final. Până la urmă, Steaua avea să se impună, dar nu cu 2-1, ci cu 3-1, după ce Mihai Costea a pătruns pe dreapta şi a marcat decisiv, în minutele de prelungire. Victoria Stelei avantajează indirect şi pe CFR Cluj, care rămâne la un singur punct de liderul Dinamo, în timp ce trupa din Bulevardul Ghencea a urcat până pe locul patru. Etapa viitoare, Steaua şi CFR se vor întâlni întrun meci extrem de important pentru soarta titlului. # Ştefan Lică

mai veche şi va rata meciul cu Antwerp. „Din câte am înţeles, Paul nu va juca sigur. Încă este accidentat. Cu siguranţă ne va lipsi, dar vom încerca să-i dedicăm o eventuală victorie”, a precizat Silvăşan. Bilete între 10 şi 20 de lei

Elevii lui Marcel Ţenter mizează şi pe aportul fanilor în lupta

Dinamo - Steaua 1 - 3 Dinamo: Bălgrădean – Luchin (min. 79 - Ţucudean), Moţi, Grigore, Diabate – Rus, Kone, Munteanu, Alexe (min. 45 – Ganea) - Dănciulescu, Niculae. Antrenor: Liviu Ciobotariu. Steaua: Tătătuşanu – Emeghera, Iliev, Geraldo, Latovlevici – Prepeliţă (min. 68 – M. Costea), Bourceanu, Brandan, Tănase – Rusescu, Nikolic (min. 89 – F. Costea). Antrenor: Ilie Stan Cartonaşe galbene: Iliev (min. 18), Brandan (31) Arbitru: Cristian Balaj. Asistenţi: Aurel Oniţă şi Eduard Dumitrescu.

cu Antwerp Giants. Conducerea clujenilor este convinsă că Sala Sporturilor „Horia Demian” va fi arhiplină, la fel cum s-a întâmplat şi la meciurile precedente din cupele europene şi campionat. Cel mai scump bilet costă 20 de lei (în sectoarele de jos), iar cel mai ieftin este 10 lei (în sectoarele de sus). # Hafia Veciunca

Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.