Aukcja 17 | Auction 17 | 27.10.2018 | Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk

ISSN 2082-2340

Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk AUKCJA 17

27 października 2018, Warszawa 27 October 2018, Warsaw

Pamięci mojej ukochanej Babci, Lidii Smogorzewskiej, zmarłej w tym roku 7 września w Warszawie. Była osobą o łagodnym sercu, człowiekiem wielkiej prawości i dobroci. Potrafiła słuchać ludzi, u każdego widziała tylko najlepsze cechy. Była z nami od samego początku, na każdej aukcji, na każdym ważniejszym wydarzeniu specjalnie dla nas. Mogłem zawsze liczyć na jej radę i wsparcie, była po prostu prawdziwą babcią. Pozostanie zawsze w moim sercu i pamięci. Michał Niemczyk

od 1989 roku

Aukcja 17

Sobota, 27.10.2018

Miejsce aukcji

Hotel WESTIN al. Jana Pawła II 21, 00-854 Warszawa, Polska

Składanie ofert aukcyjnych

Oferty aukcyjne prosimy składać do 26 października na adres email aukcja@niemczyk.pl lub listownie na adres firmy.

Preaukcja

(składanie limitów aukcyjnych)

Oferty można składać jeszcze przed rozpoczęciem aukcji oraz w czasie aukcji. W czasie licytacji na żywo pozycja będzie automatycznie licytowana w Twoim imieniu do wysokości złożonej oferty. Lista przedmiotów oraz składanie ofert na: www.aukcjamonet.pl

Licytacja na żywo - osobista

Osobiście na sali w Hotelu Westin, w Warszawie

Licytacja na żywo przez internet

Podczas Aukcji będzie możliwość licytacji na żywo - przez internet. Zapraszamy do zapoznania się ze stroną e-licytacji: www.aukcjamonet.pl

Licytacja telefoniczna

W czasie aukcji prosimy o korzystanie z następujących numerów telefonów do licytacji „na żywo” lub pomocy w czasie aukcji: tel. kom. 1: (+48) 696 893 715 tel. kom. 2: (+48) 698 905 125 tel. kom. 3: (+48) 696 893 540 tel. kom. 4: (+48) 668 271 324 tel. kom. 5: (+48) 698 139 603

Oglądanie przedmiotów aukcyjnych Sklep internetowy

www.aukcjamonet.pl

Rozpoczęcie aukcji o godz. 9.00 Pozycje: 1 – 900

Przedmioty można obejrzeć w siedzibie Firmy (po wcześniejszym ustaleniu terminu). Poza działalnością aukcyjną prowadzimy sklep internetowy, w którym mogą Państwo kupić monety z całego świata, banknoty, odznaczenia i medale. Posiadamy również w ofercie złoto lokacyjne i monety inwestycyjne złote, srebrne i platynowe. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony: www.niemczyk.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

od 1989 roku

Auction 17

Saturday 27 October 2018

Location

WESTIN hotel al. Jana Pawła II 21, 00-854 Warsaw, Poland

Bids submission

Auction bids should be submitted by 26th of October at the following e-mail address: aukcja@niemczyk.pl or by regular mail.

Pre-auction

Visit www.aukcjamonet.pl to view the catalog and place your bids online (before the auction).

(limits submission)

Starting time: 9:00 a.m. LOT No. 1 - 900

Bidding in person

Hotel Westin, Warsaw, in auction room, during the auction.

Live bidding

In case of using live e-bidding during the auction, please register at our website: www.aukcjamonet.pl

Phone bidding

Please use the following phone numbers during the auction for live bidding: mobile phone 1: (+48) 696 893 715 mobile phone 2: (+48) 698 905 125 mobile phone 3: (+48) 696 893 540 mobile phone 4: (+48) 668 271 324 mobile phone 5: (+48) 698 139 603

Lot viewing

Auction lots may be viewed by appointment at our Company.

On-line shop

As well as auctions, we run an online shop where you can buy coins from all over the world, banknotes, decorations and medals. We offer investment bars and coins in gold, silver and platinum. Visit us at www.niemczyk.pl

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Dane do wpłaty / Bank details: Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk ul. Żelazna 67/22, 00-871 Warszawa

Bank Pekao S.A. IBAN

NUMER KONTA / ACCOUNT NO

Waluta/ Currency

SWIFT

PL PL PL

43 1240 6292 1111 0010 6046 2122 68 1240 6292 1787 0010 6046 2210 85 1240 6292 1978 0010 6046 2151

PLN USD EUR

PKOPPLPW PKOPPLPW PKOPPLPW

• Płatność PayPal + 5% (tytułem opłaty transakcyjnej serwisu PayPal) Tabela stanów zachowania: / Erhaltungsgrade: / Grading Terms: / Шкала:

Polska / Poland

Niemcy / Germany

USA

Rosja / Russia

St. Lustrzany (L) 1

Polierte Platte (PP) Stempelglanz (Stgl)

полированная

2 3 4 5

Vorzüglich (Vzgl) Sehr Schön (SS) Schön (S) Sehr Gut

Proof (PF) Mint State/Uncirculated (MS/Unc) Extremely Fine (XF) Very Fine (VF) Fine (F) Very Good (VG)

превосходная отличная очень хорошая хорошая удовлетворительная

Opis przedmiotów: Jacek Michalski, Michał Niemczyk Skład katalogu i zdjęcia: Inesa Florczak, Anna Gałązka, Konrad Gruszka, Maja Kamieńska, Aleksandra Kocot, Maciej Kozłowski, Magdalena Niemczyk, Bartłomiej Wnęk Współpraca: Jacek Budyn, Wojciech Demowski, Dariusz Ejzenhart, Remigiusz Foriasz, Eugenijus Ivanauskas, Marek Kaleniecki, Lech Kokociński, Marek Melcer, Witold Nakielski, Janusz Parchimowicz, Borys Paszkiewicz, Dariusz Pączkowski, Jacek Sarosiek, Igor Shatalin, Wojciech Wiącek

Wszelkie prawa zastrzeżone www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

od 1989 roku

Licytacja na żywo – gdziekolwiek jesteś! Weź udział w naszej aukcji ze swojego domu lub biura – na żywo przez Internet. Potrzebujesz jedynie komputera, telefonu lub tabletu z dostępem do Internetu i wcześniejszej rejestracji na naszej stronie: www.aukcjamonet.pl. • Licytuj na żywo, tak jak byś był na aukcji osobiście. • Obserwuj na żywo, śledź licytację pozycja po pozycji.

Zalety licytacji na żywo: • Możesz się zalogować i licytować w dowolnym momencie aukcji. • Na bieżąco jesteś informowany o przebiciach i cenie końcowej. • Na żywo obserwujesz przebieg licytacji w PLN i innych walutach jednocześnie. • W każdej chwili możesz sprawdzić listę pozycji, które wylicytowałeś. • Możesz złożyć limity wcześniej, przed aukcją (limity są ukryte i tylko Ty znasz swój limit). • Wykorzystaj wszystkie zalety licytacji na żywo, tak jak byś przebywał osobiście na sali aukcyjnej ̶ sam decydujesz o swoich zakupach.

www.aukcjamonet.pl

Dołącz do nas w licytacji na żywo:

• Wejdź na naszą stronę www.aukcjamonet.pl i licytuj na żywo • Rejestracja. Zarejestruj się on-line i sam ustal swój login, hasło i kwotę wydatków • W dniu aukcji dołącz do licytacji na żywo i licytuj jakbyś był osobiscie na aukcji w sali. • Licytuj wcześniej przez stronę www.sixbid.com oraz www.numisbids.com

Potrzebujesz pomocy, masz pytania odnośnie licytacji − skontaktuj się z nami, odpowiemy na wszystkie pytania.

od 1989 roku

Live Bidding - wherever you are! Participate comfortably in our auction from your home or your office − live on the Internet. You will see the current lots and you can bid in real time. It is fast, easy and comfortable. You just need a computer, an internet connection and to register on-line on our website: www.aukcjamonet.pl. • Bid live, just as if you were in the auction room personally. • See live, follow the increments lot by lot.

Your advantages of live bidding: • You can log on and bid at any time. • You are always informed about increments and final prices. • You see the current increment in PLN and other currencies. • You can check of your winning bids at any time. • You can place your bids at any time before the auction. • Take advantage of all benefits of live bidding as if you were personally in the auction room − you can decide about your purchases.

www.aukcjamonet.pl

Join us and bid live:

• Visit our website at www.aukcjamonet.pl and bid live • Register on-line and choose your username and password. • On the auction day join the auction and participate live! • You may place your bids through www.sixbid.com or www.numisbids.com

If you have any questions, feel free to contact us, we will help you with everything.

od 1989 roku

Jacek Michalski

Michał Niemczyk

Numizmatyk, rzeczoznawca

Właściciel Firmy Numizmatyk

Magdalena Niemczyk Copywriter niemczyk@niemczyk.pl

Anna Gałązka

tel./fax: +48 22 620 45 74

Grafik a.galazka@niemczyk.pl tel./fax: +48 698 905 125

Aleksandra Kocot

Menedżer ds. obsługi klienta a.kocot@niemczyk.pl

Maja Kamieńska

tel./fax: +48 696 893 540

Obsługa klienta zagranicznego m.kamienska@niemczyk.pl tel./fax: +48 696 893 715

Inesa Florczak

Obsługa aukcji stacjonarnych i.goc@niemczyk.pl

Maciej Kozłowski

Fotograf m.kozlowski@niemczyk.pl tel./fax: +48 698 139 603

tel./fax: +48 668 271 324

Konrad Gruszka

Numizmatyk k.gruszka@niemczyk.pl tel./fax: +48 22 620 45 74

Bartłomiej Wnęk

Obsługa klienta niemczyk@niemczyk.pl tel./fax: +48 22 620 45 74

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Sprzedaż komisowa monet, medali i odznaczeń Alternatywą dla sprzedaży za gotówkę jest sprzedaż komisowa dająca gwarancję osiągnięcia najwyższej ceny. Jest to oszczędność Państwa czasu. Renoma firmy i przejrzystość transakcji sprawiają, iż ceny uzyskiwane przez naszą firmę są wyższe niż u innych.

"Sprzedając na aukcji wiesz, że uzyskujesz aktualną cenę rynkową, zaś kupując na aukcji - wiesz, że kupujesz za aktualną wartość rynkową." Paweł Niemczyk

Dlaczego warto sprzedawać za naszym pośrednictwem? • Bezpłatna wycena szacunkowa w oparciu o aktualne ceny rynkowe • Pomoc i fachowe doradztwo – wspólnie wybierzemy najlepszy termin i formę sprzedaży Państwa kolekcji • Profesjonalna obsługa aukcji – opisy i fotografie przygotowane przez specjalistów • Ponad 15 000 zadowolonych Klientów i 1 000 stałych Komitentów • Zdecydowanie wyższe rezultaty i bardziej korzystne warunki • Doświadczenie – jesteśmy na Allegro od 10 lat, w tym czasie przeprowadziliśmy ponad 100 000 udanych transakcji • Brak ukrytych i dodatkowych opłat – pokrywamy wszystkie podatki i opłaty związane ze sprzedażą.

Najdroższy sprzedany polski dukat w historii numizmatyki

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Consignment sale your coins, medals and decorations An alternative to selling for cash is consignment sale. It guarantees achieving the highest prices. It saves time. The reputation of our Company and the transparency of transactions make the prices we obtain much higher than others. You entrust your items to our Company – and we take care of the rest.

The most expensive Polish ducat sold in the history of numismatics

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

GRADING Autoryzowany Dealer NGC i PCGS

Jakość, ochrona i prestiż Pośredniczymy w gradingu przedmiotów kolekcjonerskich: monet, medali i banknotów. Dopełniamy wszystkich formalności oraz zapewniamy bezpieczeństwo transakcji.

Certyfikowanie monet stało się w ostatnich latach powszechne i cenione oraz całkowicie zmieniło obrót wartościami numizmatycznymi. Grading umożliwia bezpieczny, nie obarczony ryzykiem, zakup numizmatów osobom z nawet niewielkim doświadczeniem numizmatycznym, dodatkowo pomaga klientom w podjęciu szybkiej decyzji o zakupie bez ryzyka. Często okazuje się, że nawet pospolita moneta staje się rarytasem po uzyskaniu bardzo wysokiej noty gradingowej. Im doskonalszy stan, tym wyższa jest jej wartość. W znacznym stopniu poszerza się w ten sposób grono ludzi, którzy zaczynają swoją przygodę z monetami, będąc spokojni o swoje unikalne przedmioty.

grading@niemczyk.pl | tel. +48 22 620 45 74 | www.niemczyk.pl

Złotaalternatywa Zachęcamy do inwestowania w złoto lokacyjne w sprawdzonej firmie ● Fachowa i rzetelna wycena ● Profesjonalne doradztwo ● Aktualne ceny rynkowe ● Bogata oferta monet i sztabek ● Bezpieczeństwo i poufność transakcji

www.niemczyk.pl niemczyk@niemczyk.pl / tel. +48 22 620 45 74

Nasza oferta W naszym sklepie oferujemy monety kolekcjonerskie z całego świata, złote i srebrne (także inwestycyjne), sztabki − dostępne od ręki, medale, odznaki, odznaczenia, militaria i literaturę fachową. Kupując u nas mają Państwo gwarancję oryginalności wszystkich sprzedawanych walorów, rzetelnego opisu przedmiotów i ich stanu zachowania. Oferta ponad 2000 produktów jest wciąż aktualizowana i poszerzana.

www.niemczyk.pl In our Company we offer coins from all over the world, gold and silver (also investment), gold bars − available from stock, medals, badges, decorations, military objects and professional literature. Buying from us you have the guarantee of originality of all sold items, reliable descriptions of the objects and their gradings. Our offer of more than 2000 products is constantly updated and expanded.

Oferujemy Doświadczenie zdobyliśmy podczas ponad 25-letniej działalności na rynku kolekcjonerskim. Renoma jaką uzyskała Firma została doceniona przez IAPN (najstarsze i najbardziej prestiżowe stowarzyszenie numizmatyków na świecie) − jesteśmy pierwszą i jedyną polską firmą przyjętą do tego stowarzyszenia. • Przyjmujemy przedmioty do sprzedaży komisowej lub kupujemy je za gotówkę • Bezpłatnie wyceniamy pojedyncze przedmioty jak i całe kolekcje • Pomagamy w poszerzaniu kolekcji i doradzaniu w jej przebudowie • Oferujemy rzetelną pomoc i miłą obsługę • Gwarantujemy profesjonalne doradztwo, elastyczność i dyskrecję przy każdej transakcji The experience gained during more than 25 years in the collector market. The reputation our Company acquired has been recognized by IAPN (the oldest and most prestigious association of numismatists in the world) - we are the first and only Polish company accepted to this association.

• We accept items for commission sale or buy for cash • We evaluate items and entire collections for free • We assist in expanding the collection and advising in its rebuilding • We offer reliable assistance and friendly service • We guarantee professional advice, flexibility and discretion for every transaction

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Antyk, Grecja 1.

Attica - Ateny. AR – tetradrachma 454-404 pne NGC VF

Aw.: Głowa Ateny w hełmie w prawo Rw.: W kwadracie incusum sowa stojąca w prawo, po lewej listki oliwne, po prawo ΑΘΕ śr. 23 mm; w. 16,87 g Ag Bardzo ładnie wybity egzemplarz. Połysk, patyna. Rzadka moneta w takim stanie zachowania. CENA: 1 600 zł

Macedonia. Aleksander Wielki 336-323 pne AR – tetradrachma, Babylon

Aw.: Głowa Aleksandra nakryta lwią skórą w prawo. Rw.: Zeus na tronie w lewo, ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ śr. 26 mm; w. 17,15 g Ag Ładnie zachowany egzemplarz, patyna.

stan 3+ CENA: 500 zł

Calabria. Tarent AR – Didrachma (Nomos) 332-302 pne

Aw.: Jeździec z włócznią. Rw.: Taras na delfinie.

śr. 21 mm; w. 7,46 g Ag Kolorowa patyna, połysk. Rzadsza moneta w takim stanie zachowania.

stan 3+ CENA: 700 zł

4. Lucania. Velia AR – didrachma (stater) 300-280 pne NGC VF

Aw.: Głowa Ateny w prawo. Rw.: Lew w prawo, pentagram.

śr. 20 mm; w. 7,55 g Ag Ładnie zachowany egzemplarz, patyna. Rzadka moneta. 14

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

CENA: 1 200 zł /

aukcja@niemczyk.pl

Antyk, Grecja 5.

Baktria. Euthydemos I (230-200) pne AR - tetradrachma

Aw.: Głowa króla w prawo. Rw.: Herkules w lewo trzymający maczugę, ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΕΥΘΥΔΗΜΟΥ śr. 29 mm; w. 12,40 g Ag

stan 3+

Egzemplarz z ładnie zachowanymi detalami, patyna. Sear 7516

CENA: 700 zł

Aleksandria. Ptolemeusz II 285-246 pne AR – tetradrachma NGC AU

Aw.: Głowa władcy w prawo Rw.: Orzeł w lewo, napis wokół

śr. 26 mm; w. 14,11 g Ag

Bardzo ładny egzemplarz z wyraźnymi detalami i połyskiem menniczym. Piękna patyna na całej powierzchni monety. Bardzo rzadka w takim stanie zachowania. CENA: 1 000 zł

Salamis (Cypr). Ptolemeusz VI Philometor 180-145 pne AR - tetradrachma NGC VF

Egipt

śr. 26 mm; w. 14,07 g Ag Czytelny egzemplarz, przyzwoicie zachowane detale, patyna. www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

CENA: 500 zł /

aukcja@niemczyk.pl

Antyk, Rzym

Rzym

Domitian 69-81. Aureus 76 r.

Aw.: Głowa cesarza w prawo. W otoku: CAESAR AVG F DOMITIANVS Rw.: Róg obfitości COS IIII śr. 19 mm; w. 6,54 g Au Domitian jako cezar. Bardzo rzadka moneta. RIC 237; Cohen 46

stan 3+ CENA: 6 000 zł

Antoninus Pius 138-161 r. Aureus 140/141

Aw.: Głowa cesarza w wieńcu laurowym w prawo. W otoku: ANTONINVS AVG PIVS TRP COS III Rw.: Siedzący na platformie cesarz w towarzystwie Liberalitas obdarowuje obywatela w rzymskiej todze. śr. 18 mm; w. 6,26 g Au

stan 3+

Ładny, czytelny egzemplarz. Połysk menniczy. Bardzo rzadka moneta. RIC 75a; Cohen 484

CENA: 10 000 zł

Constantius II (337-361). Solidus NGC Ch VF

Aw.: Głowa cesarza w prawo. Rw.: Victoria w lewo i napis: CONSTANT IVS CAESAR

śr. 19 mm; Au Moneta w amerykańskim gradingu NGC. Bardzo ładnie wybity i czytelny egzemplarz. Ładnie zachowane detale, delikatny połysk. RIC 196

CENA: 1 500 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Antyk, Rzym

11.

Arkadiusz (383-408). Solidus, Konstantynopol NGC AU

Rzym

Aw.: Popiersie cesarza na wprost i napis: D N ARCADIVS P F AVG Rw.: Concordia na tronie na wprost z głową z prawo trzymająca berło i Victorię na globie i napis: CONCORDIA AVGG Θ, w poniżej CONOB śr. 20 mm; w. 4,38 g Au Moneta w gradingu NGC z wysokimi ocenami. Bardzo ładny egzemplarz, wspaniale wybity. Rzadki w takim stanie zachowania. RIC 7; Depeyrot 55/1

12.

CENA: 1 800 zł

Honoriusz (393-423). Solidus, Mediolan NGC ChVF

Aw.: Popiersie cesarza w prawo, D N HONORIVS P F AVG Rw.: Cesarz ze sztandarem i Wiktorią na globie zwrócony w prawo, po bokachlitery M -D, wokół napis: VICTORIA AVGGG, poniżej COMOB śr. 21 mm; w. 4,40 gAu Rzadki typ monety. Moneta w gradingu NGC z wysoką oceną za wybicie. Bardzo dobrze zachowany egzemplarz. Delikatna patyna, bardzo dobrze zachowane detale. RIC 1206; Depeyrot 16/2

CENA: 2 500 zł

Honoriusz (393-423) AV – solidus

13.

Aw.: DN HONORIVS PF AVG Rw.: CONCORDIA AVG

śr. 20 mm; w. 4,15 g Au

stan 4

Moneta z załatanym otworem. Czytelny egzemplarz. www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

CENA: 900 zł /

aukcja@niemczyk.pl

Antyk, Rzym

14. Teodozjusz II (408-450). Solidus, Konstantynopol NGC Ch XF

Aw.: Popiersie cesarza z włócznią i tarczą i napis: D N THEODOSIVS P F AVG Rw.: Constantynopolis siedząca na tronie w lewo, trzymająca glob z krzyżem i berło i napis: IMP XXXXII COS XVII P P, poniżej CONOB śr. 21 mm; w. 4,46 g Au Pięknie zachowany egzemplarz. Dobrze zachowane detale, połysk. RIC 301; Depeyrot 84/1

CENA: 1 800 zł

Antyk, Bizancjum 15.

Fokas (602-610). Solidus, Konstantynopol

Aw.: Popiersie na wprost, DN FOCAS PERP AVC Rw.: Anioł z pastorałem i jabłkiem królewskim i napis VICTORIA AVGЧ, poniżej CONOB śr. 21 mm; w. 4,45 g Au stan 2 Bardzo ładny egzemplarz z zachowanym połyskiem menniczym. Sear 620

16.

CENA: 1 200 zł

Aw.: Popiersie na wprost, DN FOCAS PERP AVC Rw.: Anioł z pastorałem i jabłkiem królewskim i napis VICTORIA AVGY, poniżej CONOB śr. 21 mm; w. 4,45 g Au stan 2 Pięknie wybity i zachowany egzemplarz. Sear 620

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Antyk, Bizancjum

17.

Heraclius (610-641). Solidus, Konstantynopol

Aw.: Popiersia cesarzy na wprost i napis: HERACLIVS ET HERA CONST P P AVG Rw.: Krzyż podwyższony i napis: VICTORIA AVGЧ, poniżej CONOB śr. 21 mm; w. 4,49 g Au stan 1Wyśmienity egzemplarz. Intensywny połysk menniczy, doskonale zachowane detale. Sear 738

18.

CENA: 1 400 zł

Heraclius i Heraclius Constantinus (610-641). Solidus, Konstantynopol

Aw.: Popiersia cesarzy na wprost i napis Rw.: Krzyż podwyższony i napis

śr. 20 mm; w. 4,45 g Au

stan 2+

Bardzo ładny egzemplarz z zachowanym połyskiem menniczym i wyraźnymi detalami. Sear 753

19.

CENA: 1 100 zł

Aw.: Popiersia cesarzy na wprost i napis: HERACLIVS ET HERA CONST P P AVG Rw.: Krzyż podwyższony i napis: VICTORIA AVGE, poniżej CONOB śr. 20,5 mm; w. 4,45 g Au stan 2/2+ Wyśmienity egzemplarz. Intensywny połysk menniczy, doskonale zachowane detale. Sear 738

CENA: 1 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Antyk, Bizancjum

20. Heraclius, Heraclius Constantinus i Heraclonas (638-641).

Solidus, Konstantynopol

Aw.: Trzy postacie na wprost. Rw.: Krzyż podwyższony i napis: VICTORIA AVGY, poniżej CONOB śr. 20 mm; w. 4,46 g Au

stan 2+

Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Sear 759

CENA: 1 100 zł

21. Heraclius, Heraclius Constantinus i Heraclonas (638-641).

Solidus, Konstantynopol

Aw.: Trzy postacie na wprost. Rw.: Krzyż podwyższony i napis: VICTORIA AVGY, poniżej CONOB śr. 20 mm; w. 4,50 g Au

stan 1-/2+

CENA: 1 200 zł

22. Heraclius, Heraclius Constantinus i Heraclonas (638-641).

Solidus, Konstantynopol NGC Ch AU

Aw.: Trzy postacie na wprost. Rw.: Krzyż podwyższony i napis: VICTORIA AVGЧ B, poniżej CONOB śr. 20 mm; w. 4,48 g Au Egzemplarz uzyskał maksymalną notę. Moneta z intensywnym połyskiem menniczym i doskonale zachowanymi detalami. Sear 759

CENA: 1 800 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Antyk, Bizancjum

Michał II, Dukas (1071-1078). AV- histamenon nomisma Konstantynopol

23.

Aw.: Chrystus w nimbusie. Rw.: Cesarz na wprost.

śr. 29 mm; w. 4,36 g Au

stan 3

Ładny, czytelny egzemplarz. Patyna. Sear 1869

CENA: 1 000 zł

Jan II Komnen (1118-1143). Hyperpyron nomisma, Konstantynopol

24.

Aw.: Chrystus na tronie Rw.: Cesarz i Matka Boska

śr. 30 mm; w. 4,36 g Au

stan 3

Ładny egzemplarz, połysk, patyna. Sear 1938 www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 200 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Średniowiecze, Bolesław Chrobry 25.

992-1025

Denar "DVX INCLITVS", ex. Karolkiewicz collection Rzadkość R6

Aw.: Głowa monarchy w prawo BOLIZLAVS DVX Rw.: Krzyż z czterema kulkami między ramionami INCLITVS śr. 18 mm; w. 1,47 g Ag

stan 1-

ascynująca moneta pierwszego króla Polski – Bolesława Chrobrego. Ważne świadectwo początków państwa polskiego. Denary Bolesława Chrobrego niezwykle rzadko występują w skarbach średniowiecznych. Obieg monetarny na terenach dzisiejszej Polski zdominowany był przez emisje denarów krajów sąsiednich – Czech i państw niemieckich. Po przez emisje denarów z tytulaturą książęcą lub królewską, Bolesław Chrobry chciał zaznaczyć swą niezależność od cesarza Niemiec, podkreślić prestiż i pełnię władzy. Rzadkość występowania, niewielka ilość odmian stempli świadczą o głównie prestiżowym charakterze tych emisji. Największy autorytet mennictwa tego okresu prof. S. Suchodolski tytuł ,, DVX INCLITVS’’ tłumaczy ,, książę znakomity (przesławny). Jest bardzo prawdopodobne, że tytuł ten został mu nadany w czasie realizowania przez cesarza niemieckiego Ottona III koncepcji odbudowy imperium rzymskiego, który widział w Bolesławie Chrobrym ,,brata i przyjaciela cesarstwa‘’. Moneta pochodzi z legendarnej aukcji H. Karolkiewicza (poz. 2014) grudzień 2000 r.

Wyraźny, urzekający portret króla Bolesława. Najrzadszy i najlepiej zachowany denar Chrobrego na rynku. Ogromna rzadkość. Numizmatu tego nie posiadał żaden wielki kolekcjoner: Chełmiński, Chomiński, Frankiewicz, Kubicki, Czapski. Notowany tylko w zbiorze hr. Potockiego. Dziś możemy podziwiać egzemplarze jedynie w muzealnych gablotach.

Kopicki 20 (R6); CNG 19

www.aukcjamonet.pl

CENA: 80 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Średniowiecze. Bolesław ll Śmiały

1058-1080

Denar książęcy, Kraków

26.

Aw.: Głowa w lewo, BOLEZLAVS Rw.: Książę na koniu

śr. 13 mm; w. 0,56 g Ag

stan 2-

Bardzo ładnie wybity i zachowany egzemplarz, patyna. Rzadki. Kopicki 25 (R3)

CENA: 800 zł

Średniowiecze. Bolesław lll Krzywousty

1107-1138

Denar

27.

Aw.: Rycerz przebijający włócznią smoka. Rw.: Krzyż, w polach duże i małe kulki.

śr. 13 mm; w. 0,33 g Ag

stan 2-

Ładnie wybity egzemplarz, połysk, delikatna patyna. Kopicki 44 (R2) www.aukcjamonet.pl

CENA: 600 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Średniowiecze, Bolesław lll Krzywousty 28.

1102-1138

Brakteat protekcyjny jednopostaciowy, ok. 1136, Kraków, Święty Wojciech, TYP C OGROMNA RZADKOŚĆ, JEDYNY NA RYNKU

Aw.: Święty Wojciech z pastorałem i ewangeliarzem na wprost. Legenda otokowa z imieniem św. Wojciecha. śr. 27 mm; w. 0,64 g Ag

stan 2-

rakteat, typ III wzoru rzymskiego (jednopostaciowy), bity w 1127 roku, mennica Kraków (Gniezno?) stempel C, masa 0,64 g, śr. 25-27 mm, srebro wysokiej próby. W otoku napis: + S C A [S D] E L B E R I A . S E P S [et MA] (wszystkie litery odwrócone) = Sanctus Adalbertus episcopus et martyr = św. Adalbert-Wojciech biskup i męczennik. Postać św. Wojciecha na wprost w długiej szacie, w paliuszu, bez nakrycia głowy i nimbu, w prawej ręce skośnie przed sobą trzyma pastorał krzywaśnią na zewnątrz, w lewej, opierając o pierś trzyma Ewangelię. Dołem spod szaty wystają rozstawione skośnie buciki stwarzając wrażenie, że święty stoi na łuku (nieboskłonu). Rok 1127, to rok bardzo ważny w dziejach Kościoła polskiego, a kult św. Wojciecha zyskał nowy blask. Zapiski rocznikarskie zgodnie notują pod rokiem 1127 invencio capitis s. Adalberti, cudowne odnalezienie głowy św. Wojciecha podczas przebudowy Jego grobowca (III konfesji bazyliki romańskiej Władysława Hermana). Odbyte uroczystości miały na celu godne uczczenie podniesienia szczątków świętego męczennika, patrona Kościoła Polskiego, dynastii piastowskiej i całego państwa. Odnalezienie relikwii odbiło się szerokim echem w chrześcijańskim świecie. Gdyby Czesi byli świadomi, że w zrabowanym w 1038 r. przez nich sarkofagu ciało jest kompletne, podnieśliby larum i protest na całą Europę, a tego nie zrobili. Dopiero w 1143 r. ogłosili „cudowne” odnalezienie głowy świętego w Pradze, a to oznacza, że wcześniej jej tam nie było. Nic dziwnego, że odnalezienie relikwii, tak ważne wydarzenie, zostało uwiecznione specjalną emisją monet. Wyeksponowanie na brakteacie patrona metropolii gnieźnieńskiej po uroczystościach podwyższenia relikwii św. Wojciecha w 1127 r., zbiegło się ze staraniami Bolesława o poddanie nowo eregowanych diecezji pomorskich Gnieznu (kujawskiej i lubuskiej oraz planowanej wolińskiej).

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Średniowiecze, Bolesław lll Krzywousty

1102-1138

Inspiracją dla osoby projektującej stempel brakteata typu III oraz rewers dwustronnej pieczęci pieszej Krzywoustego, stosowanej w tym czasie przez jego kancelarię (odciski na ołowianych bullach III-V) była prawdopodobnie płaskorzeźba z XI w., znajdująca się na antycznej studzience w bazylice św. Bartłomieja na Wyspie Tybrowej w Rzymie. Pierwotnie było to sanktuarium św. Wojciecha, jedna z kilku fundacji cesarza Ottona III ku czci tego męczennika, w której złożył uzyskaną od Chrobrego relikwię. Dlatego proponuję jednopostaciowy brakteat nazywać „wzorem rzymskim”. Wyobrażenie, od pierwszego opisu i interpretacji odkrywcy monety Zygmunta Wdowiszewskiego w 1959 roku wywołało ożywioną dyskusję dotyczącą datowania, odczytu i powodu wybicia. Jeszcze w tym samym roku Ryszard Kiersnowski wysunął hipotezę, że wybita moneta była obronną reakcją Kościoła polskiego na postanowienia papieskie o poddaniu metropolii gnieźnieńskiej Magdeburgowi (bullą z 1133 r., przynajmniej na pergaminie). Dokładnie po roku, abp magdeburski Norbert, późniejszy święty zmarł, nie zrealizowawszy swych groźnych dla Polski zamierzeń. W żadnym wypadku emisje monetarne, eksponujące św. Wojciecha, nie mogły powstrzymać ekspansywnych działań cesarza i kościoła niemieckiego. Natomiast jasne przesłanie do społeczeństwa polskiego zawarte na brakteatach, propagujące i wzmacniające kult Świętego Męczennika było ważnym elementem informacji i przekazu chrześcijańskich idei. Jedynym argumentem Kiersnowskiego stricte numizmatycznym, przemawiającym za późniejszym datowaniem tych brakteatów było mniemanie, iż wyprzedzałyby pierwsze takie monety niemieckie, co według niego nie było możliwe. Argument ten świadczy jedynie o tkwiącym w społeczeństwie polskim stereotypie o wyższości kultury i techniki niemieckiej i polskiej niemożności. Oferowana moneta jest trzynastym znanym egzemplarzem , jednak stempel C, którym została wybita znany jest tylko z egzemplarza w zbiorze Czapskich Muzeum Narodowego w Krakowie. Ogromnej rzadkości moneta. Jedyna okazja do nabycia tej nienotowanej odmiany. Opis sporządzony we współpracy z największym znawcą tematu brakteatów protekcyjnych W. Nakielskim.

Kopicki 46 (R7) (podobny) CENA: 50 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

1102-1138

Brakteat protekcyjny PCGS MS62 (MAX) Rzadkość R4

29.

Aw.: Książę w prawo, na ugiętych kolanach, wyciąga dłonie do św. Wojciecha, który stoi w lewo unosząc prawą dłoń nad głową księcia, a w lewej zaś dzierży pastorał. W otoku: + VEVBESLV (zdeformowane wsteczne Adalbertus i proste Boleslaus) śr. 28 mm; Ag

rakteat, niegdyś nazywany pokutniczym i błędnie wiązany z pokutą za zbrodnię krzywoprzysięstwa, powstał — jak wykazał Ryszard Kiersnowski — dużo później. Stanowi propagandową odpowiedź dworu polskiego na zmuszenie Bolesława Krzywoustego do hołdu przed cesarzem Lotarem III w Merseburgu w 1135 r. Moneta pokazuje obrazem i napisem, że w istocie zwierzchnikiem i opiekunem księcia Polski jest nie cesarz, lecz św. Wojciech patron królestwa, którego relikwie, zrabowane przed wiekiem przez Czechów, cudownie znaleziono w Gnieźnie w 1127 roku. Moneta znana z wielu odmian (najistotniejsze to krzyż kropkowy, pojawiający się nad głową księcia i frontalne przedstawienie twarzy świętego), była wybijana przez kilka lat według silnie obniżanego standardu.

Wyśmienicie zachowany egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Dużej rzadkości moneta, dodatkowo ogradowana przez amerykańską firmę certyfikującą PCGS MS62 (MAX). Kopicki 47 (R4)

CENA: 3 000 zł

Średniowiecze. Władysław ll Wygnaniec

1138-1146

Denar

30.

Aw.: Książę na tronie z mieczem i napis. Rw.: Rycerz walczący z lwem.

śr. 14 mm; w. 0,56 g Ag

stan 3+

Ładnie zachowane detale, delikatny połysk menniczy, patyna. Minimalnie niedobity egzemplarz. Kopicki 49 (R2)

www.aukcjamonet.pl

CENA: 350 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

1138-1146

Denar

31.

Aw.: Książę z mieczem. Rw.: Popiersie biskupa na wprost z pastorałem i biblią. śr. 13 mm; w. 0,42 g Ag

stan 1-/2+

Piękny egzemplarz. Bardzo dobrze zachowane najdrobniejsze detale, połysk, patyna. Rzadka moneta w takim stanie zachowania. Kopicki 51 (R1)

CENA: 600 zł

Denar

32.

Aw.: Książę z mieczem, z jego lewej strony krzyżyk. Rw.: Popiersie biskupa na wprost z pastorałem i biblią. śr. 12 mm; w. 0,43 g Ag

stan 3+

Ładne egzemplarz z dobrze zachowanymi detalami i wiekową patyną. Kopicki 51( R1)

CENA: 400 zł

Denar

33.

Aw.: Rycerz z mieczem nad jeńcem. Rw.: Orzeł chwytający zająca.

śr. 14 mm; w. 0,51 g Ag

stan 3+

Ładnie zachowany egzemplarz. Patyna, delikatny połysk menniczy, ładnie zachowane detale. Rzadsza moneta w tym stanie zachowania. Kopicki 53 (R2) www.aukcjamonet.pl

CENA: 500 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Średniowiecze, Bolesław lV Kędzierzawy

1146-1173

Denar (1146-1157)

34.

Aw.: Książę z mieczem na kolanach siedzący na tronie na wprost, wstecznie BOLEZLAV Rw.: Głowa w prostokątnej ramce, S ADALBERTVS śr. 17 mm; w. 0,51 g Ag stan 3+ Bardzo ładny, świeży egzemplarz. Zachowany połysk menniczy, wiekowa patyna. Kopicki 54 (R3); Gumowski H. 88 str. 51

CENA: 500 zł

Denar (1146-1157)

Aw.: Książę z mieczem na kolanach siedzący na tronie na wprost, wstecznie BOLEZLAV Rw.: Głowa w prostokątnej ramce, S ADALBERTVS śr. 17 mm; w. 0,51 g Ag stan 1Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Rzadki w takim stanie zachowania. Kopicki 54 (R3); Gumowski H. 88 str. 51

CENA: 600 zł

Denar (1146-1157)

36.

Aw.: Książę z mieczem na kolanach siedzący na tronie na wprost, wstecznie BOLEZLAV Rw.: Głowa w prostokątnej ramce, S ADALBERTVS śr. 16 mm; w. 0,49 g Ag stan 1-/2+ Wspaniale zachowany egzemplarz, połysk menniczym, delikatnie niedobity. Rzadszy w takim stanie zachowania. Kopicki 54 (R3); Gumowski H. 88 str. 51

37.

CENA: 550 zł

Denar (1146-1157) PCGS MS62 (2 MAX)

Aw.: Książę z mieczem na kolanach siedzący na tronie na wprost, wstecznie BOLEZLAV Rw.: Głowa w prostokątnej ramce, S ADALBERTVS śr. 17 mm; Ag Bardzo wysoka nota gradingu – druga najwyższa w PCGS. Tylko jeden egzemplarz został oceniony wyżej. Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy, wspaniale zachowane detale Kopicki 55 (R2); Gumowski H. 88 Str. 51; Such. XIX/1

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 800 zł /

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

1146-1173

Denar (1146-1157)

38.

Aw.: Rycerz z tarczą i proporcem. Rw.: Dwaj książęta siedzący za stołem.

śr. 16 mm; w. 0,53 g Ag stan 1 Wyśmienity egzemplarz. Bardzo wyraźne detale, intensywny połysk menniczy. Rzadka moneta w takim stanie zachowania. CENA: 700 zł

Kopicki 56a (R1); Gum.H. 93

Denar (1157-1166) PCGS MS63 (MAX)

39.

Aw.: Popiersie księcia na wprost trzymającego miecz, po bokach litery S-S, BOLEZLAS. Rw.: Trzej książęta za stołem na wprost. śr. 16 mm; Ag Najwyższa nota gradingowa na świecie. Wspaniale zachowany egzemplarz ze pięknym połyskiem menniczym i bardzo dobrze zachowanymi detalami. Rzadki w takim stanie zachowania. Kopicki 57 (R4)

CENA: 900 zł

Denar (1146-1157) PCGS MS62 (MAX)

40.

śr. 15 mm; Ag

Aw.: Rycerz z tarczą i proporcem, po jego bokach kulki Rw.: Dwaj książęta siedzący za stołem.

Najwyższa nota gradingowa na świecie. Wspaniale zachowany egzemplarz, intensywny połysk menniczy, delikatna patyna. Rzadki w takim stanie zachowania. Kopicki 56 (R1); Gumowski H. 93

CENA: 900 zł

Denar (1157-1166)

41.

Aw.: Popiersie księcia na wprost trzymającego miecz, po bokach litery S-S, BOLEZLAS. Rw.: Trzej książęta za stołem na wprost. śr. 16 mm; w. 0,35 g Ag stan 2 Bardzo ładny, świeży egzemplarz. Zachowany połysk menniczy, delikatne niedobicie. Kopicki 57 (R4) www.aukcjamonet.pl

CENA: 450 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

1146-1173

Denar (1157-1166) PCGS MS62 (MAX)

42.

Aw.: Książę z mieczem na ramieniu na wprost, berło w formie lilii. Rw.: Napis w trzech wierszach BOL / SVA / EZ

śr. 16 mm; Ag Najwyższa nota gradingowa na świecie. Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Rzadki w takim stanie zachowania. Kopicki 58 (R5)

CENA: 800 zł

Denar (1157-1166)

43.

Aw.: Książę z mieczem na ramieniu na wprost, berło w formie lilii. Rw.: Napis w trzech wierszach BOL / SVA / EZ śr. 17 mm; w. 0,42 g Ag Pięknie zachowany i wybity egzemplarz. Niemalże mennicza moneta. Kopicki 58 (R5)

stan 1CENA: 500 zł

Denar (1146-1166)

44.

Aw.: Książę z mieczem na kolanach siedzący na tronie na wprost, wstecznie BOLEZLAV Rw.: Głowa w prostokątnej ramce, S ADALBERIVS śr. 17 mm; 0,40 g Ag stan 1Pięknie wybity i zachowany egzemplarz. Drobna wada mennicza nad głową księcia, ale moneta z pięknym połyskiem menniczym. Kopicki 54 (R3); Gumowski H. 88, Str. 51

CENA: 600 zł

Średniowiecze, Leszek Biały 1202-1227 lub jego następcy Brakteat 1194-1227

45.

Aw.: Książę siedzący na tronie trzymający proporzec. śr. 19 mm; w. 0,14 g Ag

stan 2

Bardzo ładny, czytelny egzemplarz. Patyna, dobrze zachowane detale. Kopicki 292 (R4), Gumowski H. 257

www.aukcjamonet.pl

/

CENA: 3 000 zł www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Średniowiecze, Mieszko lll Stary

1173-1202

Brakteat

46.

Aw.: Jeździec na koniu w prawo śr. 18 mm; w. 0,16 g Ag Bardzo rzadki typ monety, szczególnie w tak dobrym stanie zachowania. Zachowany połysk menniczy, wyraźne detale. Kopicki 69 (R4); Gumowski H. 103

stan 2

CENA: 1 200 zł

Średniowiecze, Odon

1177-1194

Brakteat, Poznań?

47.

Aw.: Rycerz z mieczem i tarczą stojący na wprost. śr. 16 mm; w. 0,14 g Ag Wspaniale zachowany egzemplarz. Połysk, delikatna patyna.

stan 1-

Kopicki 266

CENA: 800 zł

Średniowiecze, Władysław Laskonogi

1202-1229

Denar, Gniezno

48.

Aw.: Klęczący książę z mieczem. W otoku: VOLDISVA Rw.: Słabo widoczna głowa św. Wojciecha. W otoku ADABL… śr. 15 mm; w. 0,18 g Ag Minimalnie niedobity egzemplarz, przez co nieco nieczytelny, ale bardzo rzadki. Patyna. Kopicki 144 (R3)

stan 3+ CENA: 1 500 zł

Denar

49.

Aw.: Klęczący książę z mieczem. W otoku: VOLDISVA Rw.: Głowa św. Wojciecha, Z DALBVSTI śr. 15 mm; w. 0,28 g Ag stan 1-/2+ Bardzo ładny i czytelny egzemplarz. Zachowany połysk menniczy, patyna. Moneta rzadko pojawiająca się na rynku numizmatycznym. Kopicki 144 (R3) www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 500 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

1202-1229

Denar

50.

śr. 15 mm; w. 0,33 g Ag

Aw.: Książę z mieczem i gałązką na tronie na wprost Rw.: Postać z uniesionymi rękoma

stan 2-

Bardzo ładny i czytelny egzemplarz. Ładnie zachowane detale, połysk, delikatna patyna. Rzadka moneta, szczególnie w takim stanie zachowania. Kopicki 142

CENA: 600 zł

Średniowiecze, Bolesław V Wstydliwy

1243-1279

Denar ok. 1254 r., Kraków

51.

Aw.: Popiersie św. Stanisława pomiędzy dwoma, strzegącymi orłami. Rw.: Św. Wacław (?) na tronie unoszący dwie gałązki palmowe. śr. 15 mm; w. 0,24 g Ag

stan 3+

enar ten został opisany w pracach prof. Borysa Paszkiewicza „św. Stanisław na denarze krakowskim”. Bardzo intrygująca jest geneza umieszczenia postaci św. Stanisława, z powstającym z grobu Piotrowinem. Książę Bolesław był właścicielem krakowskich żup solnych, których eksploatacja na dużą skalę stała się podstawowym źródłem dochodów skarbu królewskiego. Główną arterią jej transportu była rzeka Wisła i szlaki komunikacyjne z nią skojarzone. Dla ich kontroli została utworzona komora celna w Piotrawinie, gdzie istniał dogodny bród przez Wisłę. Książę Bolesław zapewne wielokrotnie gościł w Piotrawinie pokonując drogę do Krakowa wzdłuż Wisły. Świadczą o tym zachowane dokumenty z XIII w. Piotrawin był wtedy znanym ośrodkiem pielgrzymkowym, związanym z rozwijającym się w XIII w. kultem św. Stanisława. Św. Stanisław miał nabyć wieś Piotrawin od jej właściciela rycerza Piotra Strzemieńczyka w roku 1079. Spadkobiercy Piotra zakwestionowali legalność transakcji nabycia tych dóbr. Nieprzychylny biskupowi król Bolesław Śmiały (Szczodry) popierał spadkobierców w ich roszczeniach. Aby udowodnić legalność zakupu, św. Stanisław udał się do Piotrawina i wskrzesił spoczywającego od dwu lat w grobie Piotra, by ten potwierdził racje biskupa. Echa tego wydarzenia spowodowały coraz to liczniejsze pielgrzymki na miejsce cudu i powstanie miejsca kultu biskupa Stanisława, po jego męczeńskiej śmierci zadanej rękami króla Bolesława Śmiałego. Przeżycia i wrażenia z pobytu w tym miejscu króla Władysława Wstydliwego (1243-1279) przyczyniły się do decyzji królewskiej, by historię tę uwiecznić na wieki na swej monecie bitej w Krakowie ok. 1254 r. Na jej awersie widzimy św. Stanisława ze swoimi atrybutami, czyli dwoma orłami strzegącymi ciała zabitego biskupa, a pod łukiem symbolizującym powierzchnię ziemi, wstającego z grobu Piotrowina. Jest to bez wątpienia jedna z najciekawszych monet polskiego wczesnego średniowiecza.

Moneta ładnie wybita z piękną wiekową patyna, i bardzo dobrze zachowanymi detalami. Rzadkość na ryku numizmatycznym. Kopicki 157

www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 200 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

1243-1279

Denar ok. 1254 r., Kraków

52.

Aw.: Popiersie św. Stanisława pomiędzy dwoma, strzegącymi orłami. Rw.: Św. Wacław (?) na tronie wznosi dwa liście palmowe. śr. 17 mm; w. 0,27 g Ag

stan 2+

Bardzo ładnie wybity i zachowany egzemplarz, patyna. Niezmiernie rzadka moneta. BRP Św. Stanisław 6-7; Kopicki 157

CENA: 1 400 zł

Średniowiecze, Kazimierz Wielki

1333-1370

53. Grosz szeroki bez daty, Kraków ex. Karolkiewicz Collection

Rzadkość

Aw.: Korona otwarta o trzech dużych fleuronach liliowatych i dwóch małych, w formie krzyżyków. W otoku wewnętrznym +KAZIMIRVS PRIMVS, w zewnętrznym +DEI GRACIA REX POLONIE Rw.: Orzeł w koronie, z rozetkami na końcach skrzydeł. W otoku: GROSSI CRACOVIENSES śr. 28 mm; w. 3,15 g Ag stan 2-

odstawową monetą pierwszej połowy XIV wieku, obiegającą na ziemiach polskich, były bite w olbrzymich ilościach i chętnie przyjmowane w Polsce grosze praskie królów czeskich. Król Kazimierz Wielki widział potrzebę emisji „grubszej” srebrnej monety i przejęcia kontroli nad obiegiem pieniądza w królestwie. Emisja groszy krakowskich, na wzór groszy praskich, miała na celu zmniejszenie dominacji pieniądza obcego i przejęcie całkowitej kontroli nad finansami państwa. Grosze krakowskie niezbyt długo kursowały w obiegu. Ich wyjątkowa jakość i wysoka zawartość srebra powodowała wzmożony wywóz z kraju. Król postanowił temu zaradzić i wywołał grosze z obiegu. Wybijał z nich niepełnowartościowe kwartniki. W ten sposób prawdopodobnie znakomita większość groszy krakowskich kilka lat po wybiciu trafiła do tygla. Możliwe jednak, że grosz krakowski zdążył zainspirować wielkiego mistrza krzyżackiego, Winrycha von Kniprode, do wprowadzenia w Prusach dużych monet, które później otrzymały nazwę półskojców. Ryszard Kiersnowski w 1973 roku doliczył się 37 istniejących groszy, z czego tylko 11 w zbiorach prywatnych. Od tamtej pory na rynku pojawiły się nowe egzemplarze, ale z pewnością nie było ich zbyt wiele. Grosz krakowski jest wciąż jedną z najrzadszych i najbardziej pożądanych monet polskich. Głównym atutem oferowanego przez nas egzemplarza jest jego niezwykła proweniencja – Kolekcja Henryka Karolkiewicza. Legendarny zbiór sprzedany został w grudniu 2000 roku na aukcji w Nowym Jorku. Kopicki 344 (R5); R. Kiersnowski, Grosze Kazimierza Wielkiego, WN 1973. www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

CENA: 35 000 zł /

aukcja@niemczyk.pl

Polska/Węgry. Władysław Warneńczyk

1440-1444

54. Goldgulden (floren) bez daty (1441), Hermanstadt (Sibiu)

Aw.: Czteropolowa tarcza herbowa polsko-węgierska. W otoku: WLADISLAVS D G R VNGARIE Rw.: Św. Ładysław na wprost. W otoku: S LADISL - AVS REX śr. 22 mm; w. 3,60 g Au

stan 2

Mennica Sybin (Nagyszeben - Hermanstadt). Bardzo ładny egzemplarz z zachowanym połyskiem menniczym i ładną prezencją detali. Rzadki typ monety. Lengyel 22/7a; Huszar 597; Pohl F1-1

CENA: 5 000 zł

Średniowiecze. Kazimierz Wielki

1333-1370

Kwartnik ruski (R5)

55.

Aw.: Ukoronowana litera K w rozecie, wokoło REGIS POLONIE K Rw.: Lew kroczący w lewo, wokoło MONETA DOI RVCSIE K śr. 20 mm; w. 1,32 g Ag stan 3Niedobity egzemplarz, ale dobrze zachowany monogram awersu i lew na rewersie. Bardzo rzadka średniowieczna moneta. Kopicki 3047 (R5); Gumowski H. 367; Gumowski P. 481

CENA: 500 zł

Średniowiecze, Władysław Opolczyk

56.

1371-1379

Kwartnik ruski (R6)

Aw.: Litera "W" w rozecie, wokół niej kulki, MONETA RVSSIE Rw.: Lew kroczący w lewo, WLADISLAVS DVX śr. 18 mm; w. 1,13 g Ag Przyzwoicie zachowane detale, patyna. Rzadszy typ monety. Kopicki 3053 (R6); Gum.H. 402, Gum.P. 496

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

stan 3 CENA: 400 zł

/

tel. +48 698 668 905 271 125 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Średniowiecze. Śląsk. Henryk l, lub Henryk ll Pobożny 57.

1201-1238

Brakteat

Aw.: Głowa na wprost, w otoku imitacja napisów śr. 18 mm; w. 0,17 g Ag Czytelny egzemplarz, patyna. Rzadka moneta. Fbg. 69

stan 3 CENA: 400 zł

Średniowiecze. Śląsk. Bolesław Wysoki

1163-1201

Brakteat, Wrocław

58.

Aw.: Promienisty łuk tęczy. śr. 16 mm; w. 0,13 g Ag Moneta niezmiernie rzadko pojawiająca się na aukcjach. Połysk, patyna.

stan 2

Fbg. 70; Gum. 185

CENA: 700 zł

Średniowiecze, Śląsk. Henryk ll Pobożny

1238-1241

Denar

59.

Aw.: Król na tronie w prawo z jabłkiem królewskim. Rw.: Postać pomiędzy blankami zamku.

śr. 15 mm; w. 0,28 g Ag stan 3 Dobrze zachowane detale, delikatny połysk menniczy, patyna. Bardzo rzadka moneta sporadycznie pojawiająca się na rynku kolekcjonerskim. Kopicki 232

CENA: 600 zł

Śląsk, Księstwo Głogowskie. Henryk ll

60.

1247-1309

Kwartnik - Rzadkość R8

śr. 20 mm; w. 1,33 g Ag

Aw.: Ptak kroczący w lewo pomiędzy gałązkami Rw.: Głowa barana

stan 3-

Ekstremalnie rzadka moneta. Kopicki daje rzadkość R8 (2 znane egzemplarze) c.a. Moneta przypisywana mennicy Wińsko (Winzig). CENA: 1 000 zł Kopicki 5747 (R8) c.a. ; Friedensburg 228 www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Śląsk, Księstwo Głogowskie. Henryk lll lub jego synowie

1274-1309

Kwartnik - Kolano, Guhrau (Góra) Rzadkość R7

61.

Aw.: Zbrojone Kolano Rw.: Koło szprychowe

śr. 20,3 mm; w. 1,74 g Ag

stan 3

Henryk III (1274-1309), lub jego synowie. Dużej rzadkości moneta sporadycznie pojawiająca się na aukcjach. Czytelny egzemplarz, patyna. Charakterystyczne kolano na awersie. Kopicki 5727 (R7); Friedensburg 226

CENA: 1 000 zł

Średniowiecze, Abbasydzi, Al-Muqtadir

1440-1444

AV-dinar 318 AH (930 AD)

62.

śr. 24 mm; w. 7,75 g Au

stan 3

Pęknięty krążek, ale z ładnie zachowanymi detalami i delikatnym połyskiem menniczym. CENA: 900 zł

Czechy, Jan l Luksemburski 63.

1310-1346

Zestaw groszy praskich - 10 sztuk

śr. 28 mm; w. łączna 34 g Ag

Aw.: Korona, napis otokowy Rw.: Lew czeski, napis otokowy

stan 3/3+

Egzemplarze z delikatnym połyskiem menniczym. Zestaw zawiera łącznie 10 sztuk. CENA: 400 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Polska/Węgry. Władysław Jagiellończyk 64.

Goldgulden (floren), Kremnica NGC MS64

śr. 21 mm; w. 3,55 g Au

1490-1516

Aw.: Madonna. W otoku: WLADISLAI– D G R VNGARIE Rw.: Postać świętego Ladysława. W otoku: S LADISL A -VS REX

Wyśmienicie zachowany egzemplarz. Intensywny połysk menniczy, bardzo wyraźne nawet najmniejsze detale monety. Egzemplarz do najlepszych zbiorów. Friedberg 33; Huszar 747; Lengyel 66/1a

CENA: 5 000 zł

Węgry/Polska, Ludwik l 65.

1342-1382

Goldgulden (floren) bez daty (1342-1382)

Aw.: Lilia florencka, tytulatura króla Węgier – Ludwika I. Rw.: Stojący święty Jan śr. 21 mm; w. 3,51 g Au

stan 3+

Ludwik Węgierski był królem Polski w latach 1370-1382. Friedberg 3; Huszar 512; Lengyel 3 www.aukcjamonet.pl

/

CENA: 2 500 zł www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Zakon Krzyżacki

Konrad von Jungingen. Szeląg, Malbork (1393-1407)

66.

Rzadkość

Aw.: Tarcza wielkiego mistrza i napis w otoku: MAGST CORADVS TRECI Rw.: Tarcza zakonna i napis w otoku: MONETA DNORVM PRVSI śr. 20 mm; w. 1,63 g Ag

stan 2

Bardzo rzadki typ monety ze znakiem mincerskim mennicy malborskiej nad tarczą, na rewersie. Ładny, w pełni czytelny egzemplarz, połysk. Neumann 7b

CENA: 2 000 zł

Ulrich von Jungingen. Szeląg (1407-1410)

67.

Aw.: Tarcza wielkiego mistrza i napis w otoku: MAGST VLRICVS PRIMV Rw.: Tarcza zakonna i napis w otoku: MONETA DNORVM PRVC śr. 20,5 mm; w. 1,68 g Ag

stan 2

Bardzo ładny, czytelny egzemplarz. Zachowany połysk menniczy. Neumann 8

CENA: 1 000 zł

68.

Aw.: Tarcza wielkiego mistrza i napis w otoku: MAGST VLRICVS PRIMS Rw.: Tarcza zakonna i napis w otoku: MONETA DNORVM PRVCI śr. 21,2 mm; w. 1,58 g Ag

stan 1-

Wspaniale zachowany egzemplarz. Bardzo rzadki w takim stanie. Neumann 8

www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 500 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt l Stary

Krรณl Polski 1506-1548

lot 70

lot 73

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt l Stary

Król Polski 1506-1548

śr. 31 mm; w. 6,96 g Au

stan 3/3-

69.

Dwudukat koronny 1533, fałszerstwo Igla, ex. Mańkowski collection

ałszerstwo dwudukata koronnego z 1533 roku z mennicy krakowskiej. Bardzo rzadkie nawet jako kopia nienotowanej w handlu monety. Bity bardzo dobrze wykonanymi stemplami, stylistycznie niewiele odbiegający od oryginalnych emisji koronnych. Wiadomo, że inicjatorem wyprodukowania tej i kilku podobnych fałszerstw był adwokat z Mińska, niejaki Hausman. Wykonanie zlecił on znajomemu grawerowi i złotnikowi Fajnowi. Dukaty dostarczono Samuelowi Iglowi antykwariuszowi ze Lwowa, który to zajął się ich rozprowadzeniem. Było to bardzo dobrane trio w którym największego rozgłosu nabrało imię Igla, mimo iż ten z wykonaniem owych monet nie miał nic wspólnego, a zajmował się jedynie ich sprzedażą. Złoto Jagiellonów 14a; Mańkowski 10a (posiadał w zbiorze)

CENA: 5 000 zł

Szóstak 1535, Gdańsk

70.

Aw.: Głowa króla w prawo, w koronie i zbroi. Po bokach D - VI W otoku: SIGISMVN P REX POLO DO TOCI PRVSI Rw.: W otoku: GROSS AR SEXDVP CIVI DANCZK 1535 śr. 29 mm; w. 5,25 g Ag

stan 3+

ajrzadszy typ szóstaków gdańskich Zygmunta Starego z literą D i rzymską cyfrą VI na awersie. Występuje w dwu odmianach napisowych z PRVSI i PRVS (egzemplarz drugiej odmiany jest m.in. w zbiorze Czapskich). Szóstaki tego typu były wybijane wyjątkowo niestarannie. Szóstak z 1535 r. z literą „D” przy popiersiu był w zbiorze Rudolpha licytowanym w 1914 r., drugi egzemplarz zdobił zbiór w Malborku. Współcześnie, egzemplarz tej odmiany posiada Muzeum Narodowe w Warszawie. Szóstak tego typu tylko dwa razy był na aukcji. Jest to trzeci oferowany egzemplarz na rynku numizmatycznym, w znacznie lepszym stanie zachowania.

Patyna.

Kopicki 7337 (R5); CNG 75; Rudolph 392; Bahrfeldt (Malbork) 8034; Tyszkiewicz 80 mk

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

CENA: 30 000 zł aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt l Stary 71.

Król Polski 1506-1548

Grosz 1506, Głogów ex. Karolkiewicz Collection

Aw.: Orzeł i napis wokoło SIGISMVNDVS DVX GLOGOVIE Rw.: Pogoń, poniżej data i napis wokoło KA3IMIRI R POLONIE NATVS śr. 25 mm; w. 2,03 g Ag

stan 2-

MŁadnie wybity, w pełni czytelny egzemplarz, delikatny połysk menniczy, patyna. Znakomita oneta bita za czasów królewicza Zygmunta - księcia głogowskiego.

prominencja. Moneta ze zbioru Karolkiewicza. Kopicki 5768 (R1); H-Czapski 218 (R1)

72.

CENA: 700 zł

Grosz 1536, Wilno ex. Karolkiewicz Collection Rzadkość

Aw.: Orzeł i napis wokoło SIGISMVN D REX PO M D LITV Rw.: Pogoń, poniżej data i napis wokoło MONETA MAGNI DVCCATVS LIT śr. 26 mm; w. 2,52 g Ag stan 2+/1-

BŁadny egzemplarz, zachowany połysk menniczy, patyna. Znakomita proweniencja. Moneta ze ardzo rzadka odmiana z końcówkami napisów LITV/LIT i kolumnami w obwódkach.

zbioru Karolkiewicza.

CENA: 2 000 zł

Ivanauskas 2S95-24 (RRR); Kopicki 3190 (R3) www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt l Stary

Król Polski 1506-1548

73.

Dukat 1547, Gdańsk Rzadkość R7

Aw.: Popiersie króla w prawo w koronie i czepcu. Zbroja folgowa dekorowana plecionką i nitami. Gwiazda rozpoczyna legendę otokową: SIGIS I REX POLO DO PRVSS 1647 Rw.: Herb Gdańska podtrzymywany przez dwa lwy. Sześciopłatkowa rozeta rozpoczyna legendę otokowa: MONE NO AVR CIVI GEDANENS śr. 22 mm; w. 3,48 g Au

stan 2-

ukat z datą 1547 wybijano za pomocą sześciu par stempli. Są to odmiany z napisem: PRVS / GEDANEN; PRVS/ GEDANENS; PRVSS/ GEDANEN; PRVSS / GEDANENS; PRVSS / GEDANENSI; PRVSSI/ GEDANENS. Ten typ dukata został opisany dopiero w 1852 roku, przez F. A. Vossberga w wydaniu książkowym z 1843 roku. Wszystkie złote, monety tego władcy należą do numizmatów bardzo rzadkich i poszukiwanych, na tyle rzadkich, że większość dobrych kolekcji polskiego złota ich nie posiada a kolekcjonerzy nie mieli okazji ich nabycia. Pojawienie się w publicznej ofercie nielicznie zachowanych egzemplarzy stanowi nie lada gratkę dla miłośników wyjątkowych rarytasów. Oferowany egzemplarz to bardzo rzadka odmiana. Typ z napisem GEDANENS po raz pierwszy pojawił się w czasie licytacji zbioru Izabeli Starzyńskiej (1873). Notowały go też katalogi: Z. Chełmińskiego, A. Potockiego, oraz zaginiony zbiór malborski. Tylko dwa razy wystąpił na powojennych aukcjach. Obecnie znajduje się w zbiorach: MNW i Ossolineum we Wrocławiu. Egzemplarz ten był w wielkiej anonimowej kolekcji dukatów polskich, sprzedawanej w maju 1567 roku w Londynie.

Gumowski (Mennica Gdańska) 730; Kopicki 7343 (R7); Kupiewski nie znał tej odmiany; Złoto Jagiellonów 32 (R7); Kaleniecki s. 19 CENA: 150 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt l Stary

74.

Trojak (3 grosze) 1536, Gdańsk

Król Polski 1506-1548

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS I REX POLO DO TO PRVS Rw.: Napis w czterech wierszach: GROS AR / TRIP CIVI / DANNC3K / przedzielona data po bokach herbu Gdańska, u góry nominał III śr. 20,6 mm; w. 2,49 g Ag stan 2Nienotowane w katalogu Igera zestawienie awersu i rewersu. Bardzo ładny, świeży egzemplarz. Zachowany połysk menniczy. Moneta bardzo rzadka i poszukiwana przez kolekcjonerów. Iger G.36.2.b/e (R1)

CENA: 1 500 zł

Trojak (3 grosze) 1539, Gdańsk

75.

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS I REX POLO DO TO PRVS Rw.: Napis w czterech wierszach: GROSS AR / TRIP CIVI / GEDANEN / przedzielona data po bokach herbu Gdańska, u góry nominał III śr. 21 mm; w. 2,64 g Ag stan 1-

dmiana trojaka z końcówką PRVS na awersie i rozetkami po bokach nominału i daty na rewersie.

Wyśmienicie zachowany egzemplarz z kolorową patyną i połyskiem menniczym na całej powierzchni monety. Rzadka moneta w takim stanie zachowania. Iger G.39.1.k (R1), ale kropka po CIVI www.aukcjamonet.pl

/

CENA: 700 zł www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt ll August

Król Polski 1548-1572, Wielki Książę Litewski 1544-1572

lot 76

lot 81

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt ll August

76. PÓŁKOPEK, złoty polski (30 groszy) 1564, Wilno/Tykocin

Rzadkość

Aw.: Pod koroną królewską monogram SA, data 1.5.-64. i nominał XXX (groszy) Rw.: W wieńcu, sześciopolowa tarcza herbowa pod mitrą wielkoksiążęcą. Herby – Orzeł polski, Pogoń litewska, św. Michał Ruś Kijowska, niedźwiedź. Żmudź, krzyż prosty – Wołyń. W centrum herb Sforzów matki królewskiej - Bony śr. 42,0 mm; w. 27,0 g Ag stan 2-

est to pierwsza wybita w Polsce moneta talarowa przeznaczona do obiegu. Płatności realizowane były wówczas talarami państw ościennych, głównie niemieckimi, austriackimi i niderlandzkimi. Nadano jej urzędowy kurs 30 groszy (XXX na awersie). Zawierała ona znacznie mniej srebra niż składające się na jej wartość grosze, półgrosze i trojaki jagiellońskie. Emisja podwartościowych talarów miała na celu podreperowanie finansów państwa w czasie kosztownej wojny o Inflanty z wojskami Moskwy i Szwecji. Miała też wydźwięk propagandowy. Obecność na awersie herbów Kijowa i Wołynia pod mitrą Księcia Litwy była manifestacją, jako że do tych ziem zgłaszała też pretensje Korona. Spór znalazł rozwiązanie w 1569 roku podczas Unii Lubelskiej. Egzemplarz najwyższej rzadkości, bardzo wysoko ceniony i poszukiwany przez kolekcjonerów. Rarytas i obiekt pożądania wszystkich znawców monet Polski Królewskiej. Ivanauskas 13SA1-1 –RRRR-, H-Czapski 528 (R5), Kopicki 3319 (R7), Kurpiewski 890 (R7), Tyszkiewicz 200 mk CENA: 170 000 zł

77.

Trojak (3 grosze) 1564, Wilno NGC MS63 (MAX)

Aw.: Monogram Augusta II, po jego bokach przedzielona data 15-64 W otoku: SIGIS AVG D G REX POLO M D L Rw.: Korona nad Pogonią, poniżej nominał. W otoku: GROSS AR TRIP MAG DVCA L śr. 21 mm; Ag Piękna moneta ze wspaniałym blaskiem menniczym. Świeży egzemplarz ze znakomitymi detalami, rzadki w takim stanie zachowania. Iger V.64.1.a (R1) www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 200 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt ll August

Trojak (3 grosze) SZYDERCZY 1565, Tykocin NGC AU58 (MAX) (R5)

78.

Aw.: Pogoń litewska w lewo. Pod koniem nominał III. W otoku: SIGISM AVG REX POL MAG DVX LITV Rw.: U dołu pod koroną monogram królewski SA. Napis w czterech wierszach: QVI / HABITAT IN / COELIS IRRI / DEBIT EOS śr. 21 mm; Ag

ajwyższa nota gradingowa na świecie. Trojak z cytatem z Księgi Psalmów 2:4: Który mieszka w niebiesiech, będzie z nich szydził. Trojak tego typu w literaturze jest nazywany "szyderczym".

Wspaniale wybity egzemplarz bardzo poszukiwanej monety. Intensywny połysk, doskonałe detale oraz delikatna patyna. Monetę można polecić do najlepszych zbiorów. Bardzo rzadka. Kopicki 3308; Iger V.65.1.d (R5); Ivanauskas 9SA6-15 (RR); Parchimowicz 2924

CENA: 5 000 zł

79. Grosz 1567 na stopę polską, Tykocin PCGS MS62 (MAX)

Aw.: Popiersie króla w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS – AVG REX – SIGIS, pod popiersiem w odcięciu napis w dwu wierszach: POLO MAG / DVX LI Rw.: Pogoń litewska, u dołu pod mitrą wielkoksiążęcą monogram SA i herb rodowy Jagiellonów, Kolumny. Data 15-67 pod koniem. W otoku: MONETA MAGNI DVCA LI śr. 22 mm; Ag

OPięknie wybity, wspaniały połysk menniczy egzemplarz. Bardzo rzadka moneta w takim stanie dmiana z końcówką awersu i rewersu LI. Najwyższa nota gradingowa na świecie.

zachowania.

Kopicki 3286 (R); Ivanauskas 5SA25-9 (R)

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 1 800 zł /

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt ll August

Półgrosz 1554,Wilno NGC MS62 (2 MAX)

80.

śr. 18 mm; Ag

Aw.: Pogoń w lewo. W otoku: SIGIS AVG REX PO MAG DVX LI Rw.: Orzeł Polski. W otoku: MONETA MAGNI DVCAT LITVA

ardzo rzadki i poszukiwany rocznik. Odmiana z końcówkami LI/LITVA. Tylko jeden egzemplarz oceniony wyżej przez firmę gradingową. Doskonale zachowane najdrobniejsze detale monety, intensywny

połysk menniczy. Bardzo rzadki w takim stanie zachowania. Ivanauskas 4SA51-16 (RR), Kopicki 3246 (R5)

CENA: 1 400 zł

Dukat 1550, Gdańsk Rzadkość R7

81.

Aw.: Głowa króla w prawo w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS AVG REX POLONI MD LIT 155o Rw.: Herb Gdańska podtrzymywany przez dwa lwy. Znak menniczy listek (nieznanego rytownika mennicy w Gdańsku) rozpoczyna legendę otoku: MONE NO AVR CIVI GEDANEN śr. 22 mm; w. 3,50 g Au stan 1-

ukat z datą 1550 został wybity przy użyciu największej liczby stempli (łącznie wykorzystano dziewięć par stempli). Różnią się one m.in. zapisem nazwy miasta: GEDANEN, GEDANENS, GEDANENSI, oraz interpunkcją. Ten dukat charakteryzuje się użyciem małego kółeczka zamiast cyfry O w dacie(155o), oraz dodatkowymi kropkami po dacie i przed znakiem menniczym listek. Wszystkie złote, monety tego władcy należą do numizmatów bardzo rzadkich i poszukiwanych, na tyle rzadkich, że większość dobrych kolekcji polskiego złota ich nie posiada a kolekcjonerzy nie mieli okazji ich nabycia. Pojawienie się w publicznej ofercie nielicznie zachowanych egzemplarzy stanowi nie lada gratkę dla miłośników wyjątkowych rarytasów. Oferowany dukat w tej odmianie jest bardzo rzadki, występuje w dwu zbiorach publicznych: Muzeum Narodowego w Warszawie oraz w Ermitażu. Był także w przedwojennym zbiorze Z. Chełmińskiego oraz zaginionej kolekcji malborskiej. Tylko raz notowany na aukcji. Znane są cztery egzemplarze, ale tylko ten jest dostępny na rynku numizmatycznym. Kopicki 7373 (R7) (typ); CNG 95II; Złoto Jagiellonów 75 (R7); Parchimowicz 2960 (typ); Kaleniecki nie notuje tego typu. CENA: 100 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt ll August

82.

Trojak (3 grosze) 1557, Gdańsk Rzadkość R3

Aw.: Głowa króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS AVG REX PO D PRVS Rw.: U dołu tarcza z herbem miasta po bokach data 15-57 Napis w czterech wierszach: III / GROSS AR / TRIP CIVI / GEDANEN śr. 21 mm; w. 2,57 g Ag stan 2+ Bardzo ładnie zachowany jak na ten typ monety. Bardzo rzadki trojak (R3), sporadycznie notowany na aukcjach. Iger G.57. 2a (R3); Kopicki 7368 (R3)

CENA: 1 000 zł

83. Inflanty, pół marki 1573, Dahlholm NGC AU50 (2 MAX)

ex. Karolkiewicz collection

Aw.: Dwie tarcze z Orłem i Pogonią, u góry nominał HALF MARCK, u dołu data 1573 W otoku: MONE NOVA ARGENTEA Rw.: Gryf inflancki z mieczem w lewo. W otoku: DVCATVS LIVONIAE śr. 29 mm; Ag

ruga najwyższa nota gradignowa na świecie. Za panowania Zygmunta II Augusta toczyła się wojna ze Szwedami o Inflanty. Na potrzeby zapłacenia żołdu stacjonującym w Inflantach wojskom polskim i zaciężnym, król Zygmunt August powołał mennicę na zamku Dahlholm niedaleko Rygi. Zarządcą jej był Jan Chodkiewicz, starosta żmudzki ojciec Jana K. Chodkiewicza legendarnego dowódcy i hetmana litewskiego, zwycięzcy z czasów Zygmunta III Wazy. Emisja monet to głównie szelągi i niezmiernie dzisiaj rzadkie półmarkówki i marki inflanckie. Wraz ze śmiercią Zygmunta Augusta w roku 1573 mennica została zamknięta. Działalność jej trwała niewiele ponad rok, a monety tam wybite są ekstremalnie rzadkie i poszukiwane. Moneta z doskonałą proweniencją ze zbioru H. Karolkiewicza lot 2140.

Ekstremalnie rzadka. Piękny egzemplarz. Kopicki 3113; Haliak 979a; H-Czapski 582

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 30 000 zł /

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Henryk Walezy 84.

1573–1574

Ecu d'or 1578 G, Poitiers NGC AU

śr. 26 mm; Au

Aw.: Pod koroną tarcza herbowa Francji – trzy lilie. W otoku od dołu: HENRICVS III D G FR ET POL REX Rw.: Krzyż kwiatowy, w otoku od dołu: CHRISTVS REGNAT – VI ET IM 1578

enryk Walezy umieszczał na swych francuskich monetach tytulaturę króla Polski. Za swojego panowania nie wybił żadnych monet w mennicach polskich. Odmiana z obwódkami i tytulaturą REX na awersie. Kopicki nie notuje takiej odmiany z 1578 roku, podobny egzemplarz do Kopicki 10477 (R4).

Ładny, bardzo czytelny egzemplarz. Dużo połysku. Drobne ryski w tle. Rzadki w takim stanie zachowania.

Kopicki nie notuje; Friedberg 386 CENA: 7 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Stefan Batory 85.

Król Polski 1576-1586

Trojak (3 grosze) 1584, Olkusz NGC AU58 (MAX) Rzadkość R7

Aw.: Głowa króla w prawo w koronie, nad nią lewek. W otoku STEPHA D G REX - PO M D L Rw.: Orzeł i Pogoń przedzielone herbem Batorych, nad nimi nominał III. Poniżej napis w trzech wierszach: GROS ARG/TRIP REG/POLONIAE, na dole data i litery I-D przedzielone herbem Przegonia. śr. 20 mm; Ag

ajwyższa nota gradingowa na świecie. Ekstremalnie rzadki typ trojak olkuskiego z bardzo charakterystycznym lewkiem rozpoczynającym napis otokowy awersu. Na rewersie specyficzna interpunkcja wyróżniająca odmianę. Iger w swoim katalogu daje tej monecie rzadkość R7, co w przypadku trojaków Batorego sprawia, że moneta jest praktycznie nieosiągalna. Niepowtarzalna okazja do uzupełnienia kolekcji o wyjątkowy numizmat. Iger O.84.4.d (R7)

CENA: 7 000 zł

Grosz 1580, Olkusz Rzadkość R7

86.

śr. 23 mm; w. 1,30 g Ag

Aw.: Duża głowa króla w prawo. W otoku: STEPANVS D G REX POLO Rw.: Orzeł z herbem Batorych na piersi. W otoku: GROSSVS NO REG POLO 1580

stan 2-

gromnej rzadkości grosz wybity w mennicy olkuskiej. Moneta niespotykana na rynku kolekcjonerskim, szczególnie ta odmiana. Egzemplarz z pięknie zachowanymi detalami i dużym połyskiem menniczym. Ta sama moneta zilustrowana w książce Parchimowicza „Monety Stefana Batorego”. H-Czapski 648 (R7); Tyszkiewicz 50; Parchimowicz Batory 34.a

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

CENA: 3 000 zł /

aukcja@niemczyk.pl

Stefan Batory

Król Polski 1576-1586

Grosz 1581, Olkusz RZADKOŚĆ - NIENOTOWANY Rzadkość R7 - R8

87.

śr. 22 mm; w. 1,54 g Ag

Aw.: Duża głowa króla w prawo. W otoku: STEPHAS D G REX POLO Rw.: Orzeł z herbem Batorych na piersi. W otoku: GROSSVS NO REX POLO 1581

stan 2+

oneta praktycznie niespotykana w sprzedaży. Nowa, nienotowana odmiana ze STEPHAS na awersie i REX na rewersie. Wielka ciekawostka na rynku kolekcjonerskim.

Egzemplarz z pięknym połyskiem menniczym i bardzo dobrze zachowanymi detalami. Moneta do najlepszych zbiorów kolekcjonerskich. Typowe dla tej monety defekty obrzeża. H.Czapski 7201 (R7); Kopicki jak 499 (R7); Tyszkiewicz 75 mk; Kurpiewski 81 (R8); Parchimowicz (Batory) 34.b3/b2- hybryda.

CENA: 4 000 zł

Grosz 1580 z rybą, Olkusz Rzadkość R7

88.

Aw.: Popiersie króla - duże w zbroi, napis w otoku przedzielony "sznurkową " obwódką, interpunkcja w postaci małych rozetek. W otoku: STEPHANVS D G REX POLONIÆ Rw.: Tarcze herbowe z Orłem i Pogonią zwieńczone koroną, która przedziela legendę u góry, pod tarczami herb Glaubicz. Napis oddziela "sznurkowa" obwódka. W otoku: GROS NO REG POL 1580 śr. 22 mm; w. 1,85 g Ag stan 2+

rosze koronne S. Batorego to niezmiernie rzadkie numizmaty i nawet zamożnym kolekcjonerom może nie starczyć życia i środków na pozyskanie ich do kolekcji w znaczącej liczbie. Powyższy egzemplarz ze względu na herb Glaubicz stanowi wielką gratkę dla potencjalnych nabywców. Bardzo charakterystyczna odmiana z interpunkcją w postaci rozetek na awersie. Oferowany przez nas okaz jest najprawdopodobniej najpiękniejszym egzemplarzem jaki trafił na rynek kolekcjonerski.

Bardzo dobrze zachowane detale, połysk menniczy, ładna, delikatna patyna. Moneta do najlepszych kolekcji - ekstremalnie rzadka w takim stanie zachowania. H-Czapski 647 (R5); Kurpiewski 75 (R6); Kopicki 493 (R7); Parchimowicz (Batory) 27.a2 www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

CENA: 7 000 zł aukcja@niemczyk.pl

Stefan Batory

Król Polski 1576-1586

Trojak (3 grosze) 1583, Wilno NGC MS64 (MAX)

89.

Aw.: Głowa króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: STEP D G REX PO M D L Rw.: Orzeł i Pogoń, pomiędzy nimi mała tarcza z herbem Batorych nad nią nominał III U dołu mała tarcza z herbem, po bokach tarczy data 15-83. Napis w trzech wierszach: GROS ARG / TRIP MD / LIT śr. 20 mm; Ag

ajwyższa nota gradingowa na świecie. Odmiana trojaka wileńskiego, gdzie na awersie pod głową króla znajduje się herb Leliwa.

Pięknie wybita i zachowana moneta. Wspaniały połysk menniczy, doskonałe detale. Bardzo rzadka w takim stanie zachowania. Iger V.83.1.a (R)

90.

CENA: 1 000 zł

Trojak (3 grosze) 1586, Ryga NGC MS63 (MAX) bez krzyża w herbie Rygi

Aw.: Głowa króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: STEP D G REX P D L Rw.: Nominał III między liliami, poniżej mały herb Rygi bez krzyża i data 15-86 Napis w czterech wierszach: GR – OS / ARG TRIP / CIVI RI / GE śr. 20 mm; Ag

dmiana trojaka ryskiego z małą głową króla na awersie, na rewersie przy III lilijki i bez krzyża w herbie Rygi. Kopicki w swoim katalogu (PTN – ZG Warszawa 1995) pod pozycją 8098 opisuje trojak ryski z 1586 roku bez cyfry III na rewersie i ocenia stopień rzadkości na R8, o wariancie przedstawionym powyżej nie ma żadnych informacji. Tej odmiany trojaka nie było w kolekcjach E. Hutten-Czapskiego, M. Frankiewicza, O. von Kubickiego, W. Chomińskiego, T. Igera.

Wyśmienicie zachowany połysk menniczy i detale. Bardzo rzadka, szczególnie w takim stanie zachowania. Kopicki nie notuje; Iger nie notuje; Parchimowicz 2768

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 1 000 zł /

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Stefan Batory

Król Polski 1576-1586

Dukat 1578, Gdańsk ex. Orłowski Collection

91.

Aw.: Popiersie króla w koronie w prawo. W zbroi folgowej dekorowanej plecionką. Jako znaki interpunkcyjne małe rozetki. W otoku: STEPHAN DG REX POL D PRV Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. Rozetka rozpoczyna legendę otokową: MONE NO AVR CIVI GEDANENSIS78 śr. 21,5 mm; w. 3,44 g Au

stan 3/3-

W

1578 roku czynne były w Gdańsku dwie mennice złote, pierwsza prowadzona przez Gracjana Gonzallo, zatrudnionego w Gdańsku do bicia złotych monet w czasie oblężenia Gdańska w 1577 roku. Drugą uruchomił Jan Goebel, po uzyskaniu przywileju na bicie monet od Stefana Batorego. W imieniu króla, nadzorował on przebijanie złotych monet z postacią Chrystusa na dukaty z portretem króla. Gracjan Gonzallo nie umieszczał żadnych znaków menniczych na wybijanych przez siebie dukatach, natomiast Jan Goebel sygnował swoje wyroby znakiem pierścienia. Przejął on w połowie 1578 roku, do spółki z bratem Kacprem Goeblem mennicę miejską w Gdańsku. Bardzo rzadka odmiana, po raz pierwszy opisana została w 1906 roku, przy okazji publikacji skarbu z Zalewa w Danziger Numizmatiker nr 7/1906 s.1. Ten egzemplarz trafił potem do kolekcji w Malborku. Tym samym stemplem wybite były egzemplarze w XIX-wiecznej kolekcji Prochorowa w Moskwie, oraz zbiorów A. Potockiego i K. Sobańskiego (obecnie w Muzeum Narodowym w Warszawie). Obecnie na rynku numizmatycznym znane są dwa egzemplarze; opisywany, który pochodzi z aukcji firmy Glending z maja 1967 roku, oraz drugi ilustrowany w „Złocie czasów dynastii Jagiellonów” z prywatnej kolekcji w Poznaniu. Kaleniecki przytacza trzy notowania aukcyjne, z uwagi na bardzo słabą jakość fotografii w katalogach i błędne odwołanie do Czapskiego, monetę tę nieprawidłowo łączono z typem dukatów z pierścieniem Goebla. Na wszystkich przytoczonych aukcjach licytowano, jak się wydaje ten sam egzemplarz. Pochodził on z kolekcji hrabiego A. Orłowskiego, którą licytowano w 1949 roku u H. Gruntala, a potem w 1956 roku u Schulmana w Amsterdanie, a następnie w firmie Glending w Londynie.

Delikatnie gięty, resztki połysku menniczego. Bardzo rzadki egzemplarz, do najlepszych kolekcji.

Gumowski (Mennica Gdańska) 989a; CNG 134; Kopicki 7439 (R8); Friedberg 3; Złoto Jagiellonów 116R7; Bahrfeldt 8158; Kaleniecki s. 51 (ale nieprawidłowe, odwołanie do katalogów, zbioru Czapskich oraz E. Kopickiego opisujących egzemplarze z pierścieniem Jana Goebla). CENA: 30 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Stefan Batory

Król Polski 1576-1586

Dukat 1579, Gdańsk

92.

Aw.: W podwójnej obwódce ukoronowane popiersie w zbroi płytowej. W otoku: STEPHAN D G REX POL D PRVS Rw.: Tarcza herbowa Gdańska ozdobiona wielolistną gałązką podtrzymywana przez dwa lwy, data skrócona w napisie. Pomiędzy rozetami w kształcie krzyża znak menniczy pierścień Kacpra Goebla, dzierżawcy mennicy w Gdańsku. W otoku: MONE NO AVR CIVI GEDANENSIS 79 śr. 22 mm; w. 3,47 g Au stan 1-

rugi co do rzadkości rocznik dukatów gdańskich Stefana Batorego. Znany był w zbiorach Z. Chełmińskiego i M. Frankiewicza, a po wojnie w kolekcji A. Styki. Bardzo rzadka moneta, numizmaty w takich stanach zachowania z okresu panowania Stefana Batorego to rarytasy.

Kopicki 7440; Friedberg 3; CNG 135a; Złoto Jagiellonów 121; Kaleniecki s. 53; Tyszkiewicz 150; H-Czapski 5700 (R5); Parchimowicz (Batory) 176.bv

CENA: 35 000 zł

Dukat 1583, Gdańsk

93.

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: STEPHANVS D G REX POL D PRVS Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę z herbem miasta. Skrócona data w otoku. Między dwoma ozdobnymi krzyżami znak menniczy pierścień. W otoku: MONE NO AVR CIVI GEDANENSIS 83 śr. 22 mm; w. 3,51 g Au

stan 1-

ardzo ciekawy typ dukata gdańskiego, charakteryzujący się heraldycznym błędem, gdzie głowy lwów skierowane są ku sobie i żadna nie spogląda na patrzącego. Odmiana z otokiem wewnętrznym z korali i perełek. Odmienna gałązka nad herbem Gdańska. Egzemplarz sporadycznie pojawiający się w handlu.

Dobrze zachowane detale, delikatny połysk menniczy, patyna.

Kopicki 7444 (R4); Friedberg 3; Kaleniecki str. 58; H-Czapski 710 (R2); Kurpiewski 393 R3; CNG 136 IV; Parchimowicz (Batory) 176f

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

CENA: 20 000 zł aukcja@niemczyk.pl

Stefan Batory

Król Polski 1576-1586

Dukat 1584, Gdańsk

94.

Aw.: Popiersie króla w zbroi w podwójnej obwódce. W otoku: STEPHANVS D G REX POL D PRVS Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. Między dwoma ozdobnymi krzyżami pierścień – znak menniczy Kacpra Göbla. W otoku: MONE NO AVR CIVI GEDANENSIS 84 śr. 22 mm; w. 3,50 g Au stan 3

dmiana dukata z wewnętrzną obwódką sznurowaną, zewnętrzna złożoną z korali i naramiennikiem zbroi w kształcie maski lwa na awersie. Na rewersie gałązka nad herbem Gdańska. Odmiana ta w naszej ofercie pojawia się po raz pierwszy.

Delikatnie niedobity, resztki połysku menniczego, patyna.

Kopicki 7446; CNG 136 V; H-Czapski 9456; Kaleniecki s. 62; Parchimowicz 2729 g; Tyszkiewicz 35; Parchimowicz (Batory) 178.a1

CENA: 8 000 zł

Dukat 1586, Gdańsk odmiana koralowo-sznurowa

95.

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi zdobionej głową lwa. W otoku: STEPHANVS D G REX POL D PRVS Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę z herbem miasta. Między dwoma ozdobnymi krzyżami znak menniczy pierścień. W otoku: MONE NO AVR CIVI GEDANENSIS 86 śr. 21,5 mm; w. 3,51 g Au

stan 2-

OŁadny egzemplarz, dobrze zachowane detale, resztki połysku menniczego, patyna. dmiana z wewnętrzną obwódką koralowo-sznurową.

Kopicki 7452 (R3); Kurpiewski 397 (R); Friedberg 3; Złoto Jagiellonów 133; Kaleniecki s. 64-67; Parchimowicz (Batory) 178 c1; Tyszkiewicz 25; H-Czapski 770 (R1) www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

CENA: 7 000 zł

aukcja@niemczyk.pl

Stefan Batory

96.

Talar oblężniczy 1577, Gdańsk

Król Polski 1576-1586

Aw.: Półpostać Chrystusa w promienistej aureoli. Po obu stronach postaci obwódka dekorowana krzyżykami. Za postacią dziewięć krzyżyków, przed − siedem. W dłoni jabłko królewskie z dużym krzyżem. W otoku: DEFENDE NOS CHRISTE SALVATOR Rw.: Dwa lwy podtrzymują ozdobny kartusz z herbem miasta. Nad tarczą data 1577. W otoku: MONETA NOVA CIVITATIS GEDANENSIS śr. 41 mm; w. 26,63 g Ag

stan 2

ednym z powodów powstania tych talarów był sprzeciw Gdańska wobec wyboru Stefana Batorego na króla Polski. Opór podsycany przez obce stronnictwa był tak duży, że wywołał interwencję zbrojną i spacyfikowanie miasta. W Gdańsku monety miały być wymienione i zniszczone. W Europie uznano je za fałszerstwa i umieszczono na indeksie. Monety jednak istnieją i cieszą się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów, dokumentując ciekawy epizod w dziejach Polski i numizmatyki. Aby uniknąć przedstawienia króla, na awersach monet umieszczono postać Chrystusa i opatrzono napisem: DEFENDE NOS CHRISTE SALVATOR (ochroń nas Chryste Zbawicielu). Miało to przypominać o wyższości Chrystusa nad władzą królewską i zjednać przychylność mieszkańców. Talary były bite za pomocą prasy walcowej wynalezionej przez kierownika mennicy w Gdańsku Kacpra Goebla. Poszczególne odmiany różnią się między sobą, ilością i rozmieszczeniem krzyżyków zdobiących obwódkę wokół Chrystusa. Ten egzemplarz po lewej stronie ma dziewięć kwiatków a po prawej siedem. Prawe ramię krzyża bliżej dolnego kwiatka. Bardzo rzadki talar - według katalogu Parchimowicza notowany ostatnio na aukcji Karolkiewicza w 2000 roku.

Kopicki 7397; Davenport 8453; CNG 108.a; Tyszkiewicz 30; Parchimowicz 2708a3 CENA: 24 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Stefan Batory

Król Polski 1576-1586

Grosz oblężniczy 1577 Gdańsk NGC AU58

97.

Aw.: Postać Chrystusa. W otoku: DEFENDE NOS CHRISTE Rw.: Herb Gdańska, po bokach data 15-77. W otoku: GROSSVS CIVI GEDANENSIS śr. 23 mm; Ag

dmiana, w której gwiazdki znajdują się na początku i końcu napisu otokowego na awersie i głowa Chrystusa przerywa wewnętrzną obwódkę. Bardzo rzadki w takim stanie zachowania.

Bardzo ładny, świeży egzemplarz. Zachowany połysk menniczy, wspaniała prezencja. CNG 104e; Kopicki 7388 (R3); Tyszkiewicz 2.50 mk

CENA: 1 500 zł

Grosz 1579, Gdańsk

98.

Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STEPHAN D G REX POL D P Rw.: Herb Gdańska pod koroną w zdobionej konsoli, po bokach skrócona data 79. W otoku: GROSSVS CIVI GEDANENSIS śr. 23,4 mm; w. 1,67 g Ag Pięknie zachowany egzemplarz z wiekową patyną. Moneta ze starego zbioru. Kopicki 7433 (R2); Parchimowicz (Batory) 171

99.

stan 1

CENA: 700 zł

Talar 1585 Nagybanya oprawiony w srebro

śr. 124 mm; w. 102,1 g Ag .800

stan 3

ryginalny siedmiogrodzki talar Stefana Batorego z mennicy Nagybanya z datą 1585 umocowany w ozdobnym talerzyku pruskim JH WERNER / BERLIN. Wygrawerowana inskrypcja: 1890 26. August 1920. Przedmiot wyjątkowo interesujący. Po raz pierwszy w ofercie. Kopicki 10504; Davenport 8457 www.aukcjamonet.pl

CENA: 19 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza

Król Polski 1587-1632

100. Trojak koronny 1588, duża głowa, Olkusz - Rzadkość R3

NGC MS62 (MAX)

Aw.: Duża głowa króla w prawo, w koronie i krezie. W otoku: SIG III D G – REX POL M D L Rw.: Orzeł i Pogoń, między nimi mała tarcza z herbem Snop – Wazów, nad nią nominał III U dołu herb Przegonia w małej tarczy rozdziela datę 15-88. Nad nią inicjał I-D (Jan Dulski, podskarbi wielki koronny). Napis w trzech wierszach: GROS ARG / TRIP REG / POLONIÆ śr. 21 mm; Ag

ajwyższa nota gradingowa na świecie. Ogromna rzadkość. Odmiana z dużą głową króla i inicjałami ID nad tarczą.

Wspaniale zachowany egzemplarz jak na ten typ monety, połysk menniczy. Rzadki, szczególnie tak pięknie zachowany. Moneta ze starej kolekcji. Kopicki 911; Iger O.88.6.b (R3)

CENA: 3 000 zł

Trojak (3 grosze) 1596K, Olkusz BŁĄD anomalny

101.

Aw.: Duża głowa króla w prawo, w koronie i krezie. W otoku: SIG III D G – R POLON MDL Rw.: Orzeł i Pogoń, między nimi mała tarcza z herbem Snop – Wazów, nad nią nominał III U dołu herb Przegonia w małej tarczy. Po bokach inicjały I-E Napis w trzech wierszach: GROS ARG / TRR POLO / NI - 16 K śr. 20 mm; w. 2,11 g Ag stan 1-

ieznany w literaturze trojak z prawidłowym awersem Zygmunta III Wazy i olkuskim rewersem z dziwną datą 96 K. Litera K wskazywałaby na Kraków. Mennica w Krakowie w 1596 roku jeszcze nie pracowała. Dodatkowo pomylone inicjały Jana Firleja – podskarbiego koronnego I-E. Moneta wybita prawidłowo, prawdopodobnie w jednej z mennic koronnych.

Pięknie zachowana moneta, połysk menniczy. Duża rzadkość i ciekawostka. Iger nie notuje

www.aukcjamonet.pl

CENA: 3 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza

Krรณl Polski 1587-1632

lot 103

lot 110

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza

Król Polski 1587-1632

Grosz 1598, Poznań Rzadkość R6

102.

Aw.: Popiersie króla w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS M III DG REX P M DL Rw.: Pod koroną Orzeł i Pogoń, między nimi mała tarcza z herbem Snop – Wazów. W otoku: GROSSVS REG POLONI 98 śr. 21 mm; w. 1,31 g Ag stan 3+

ardzo rzadki grosz mennicy poznańskiej. Wariant bez herbu Lewart. Wyceniony w podręczniku J. Tyszkiewicza na 45 marek w złocie, dodatkowo już Czapski określił jej rzadkość jako R4 (dziś niektórych monet określonych przez H-Czapskiego jako R3-R4 nie mieliśmy szansy zobaczyć na rynku).

Niedobita , lecz w pełni czytelna, delikatna patyna - poszukiwana moneta. Kopicki 762 b (R6); Tyszkiewicz 45; H-Czapski 1100 (R4)

CENA: 4 000 zł

Dukat 1595, Malbork NIENOTOWANY

103.

Aw.: Popiersie króla w koronie w prawo. W legendzie otokowej herb Lewart w tarczy, Jana Firleja podskarbiego wielkiego koronnego. W otoku: SIGISMVN III DG - REX PO M D L Rw.: Pod koroną ozdobny kartusz, z czteropolową tarczą herbową z małą tarczą z herbem Snop Wazów w środku. Po bokach korony inicjały mennicze trójkąt (Gracjan Gonzallo, pierścień - Kacper Goebel. W otoku: MONE NO AVR REGNI POLO 95 śr. 21,5 mm; w. 3,50 g Au stan 2-

W

1589 roku Kacper Goebel wraz z Gracjanem Gonzallo złożyli propozycję ponownego uruchomienie mennicy w Malborku na ręce podskarbiego wielkiego koronnego Jana Firleja, który w 1590 roku udzielił im koncesji na ponowne otwarcie mennicy w Malborku. Koncesja obejmowała bicie monety koronnej, a nie pruskiej, złotej i srebrnej. Mennica w Malborku czynna była do 1601 roku. W końcu XVI wieku była główną mennica koronną, bijąca monetę srebrną i złotą. Rocznik 1595 wybijano za pomocą trzech par stempli. Nazwa Polski zapisana jest skrótem POLO i POLON. Opisywany przez nasz dukat charakteryzuje się błędem a tytulaturze awersu. W słowie REGNI postawiono niepotrzebnie kropkę po literze R. Moneta nigdy wcześniej nie notowana na aukcjach, pierwszy raz w handlu.

Bardzo ładny egzemplarz. Połysk menniczy i delikatna patyna.

Kopicki 1401R7; Friedberg 82; Kurpiewski 1697 (R7); Złoto Wazów t. I - 09 (R6) - podobny; H-Czapski 5033 (R5); Kaleniecki s.76

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

CENA: 85 000 zł

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza

Król Polski 1587-1632

104. Szóstak (6 groszy) 1596, Malbork PCGS MS63 (MAX)

Aw.: Głowa króla w prawo, w koronie i zbroi. U dołu w napisie herb Lewart (Jan Firlej, podskarbi wielki koronny). W otoku: SIGISMVN III D G − REX PO M D L Rw.: Pod koroną nominał VI oraz dwie tarcze herbowe, u dołu tarcza z herbem Snop Wazów. Po bokach znaki mennicze pierścień i trójkąt (Kacper Goebel, Gracjan Gonzalo). W otoku: GROS ARGEN SEX REG POLONI 96 śr. 28 mm; Ag

OPiękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Rzadki w takim dmiana z małą głową króla. Najwyższa nota gradingowa na świecie.

stanie zachowania. Kopicki 1240 (R1)

CENA: 700 zł

105. Szóstak (6 groszy) 1596, Malbork PCGS MS62 (2 MAX)

śr. 28 mm; Ag

ORzadka moneta w takim stanie zachowania. Piękny, menniczy egzemplarz. dmiana z małą głową króla. Druga najwyższa nota gradingowa na świecie.

Kopicki 1240 (R1)

106.

CENA: 600 zł

Trojak (3 grosze) 1593, Malbork NGC MS65 (MAX)

Aw.: Głowa króla w prawo, w koronie, w zbroi i w krezie. W otoku: SIG III D G – REX PO M D L Rw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone ukoronowaną tarczą z herbem Snopek – Wazów. Nad tarczą nominał III. Poniżej skrócona data 93, po bokach daty znaki mennicze pierścień i trójkąt (Kacper Goebel, Gracjan Gonzalo). Napis w dwu wierszach: GROS ARG / TRIP M D L Trójkąt i pierścień po bokach skróconej daty, broda króla oddalona od kryzy. śr. 20 mm; Ag

NWspaniały egzemplarz z piękną kolorową patyną. Rzadka moneta w takim stanie zachowania. ajwyższa not gradingowa na świecie.

Iger M.93.1.b

www.aukcjamonet.pl

CENA: 800 zł

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza

Król Polski 1587-1632

Trojak (3 grosze) 1593, Malbork PCGS MS63

107.

Aw.: Głowa króla w prawo, w koronie, w zbroi i w krezie. W otoku: SIG III D G – REX PO M D L Rw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone ukoronowaną tarczą z herbem Snopek – Wazów. Nad tarczą nominał III. Poniżej skrócona data 93, po bokach daty znaki mennicze pierścień i trójkąt (Kacper Goebel, Gracjan Gonzalo). Napis w dwu wierszach: GROS ARG / TRIP M D L Trójkąt i pierścień po bokach skróconej daty, broda króla oddalona od kryzy. śr. 20 mm; Ag Piękny, menniczy egzemplarz. Połysk na całej powierzchni monety. Iger M.93.1.b

CENA: 600 zł

Trojak (3 grosze) 1593, Malbork PCGS MS62

108.

śr. 20 mm; Ag Wyśmienity stan zachowania. Połysk menniczy i idealnie zachowane detale. Iger M.93.1.a

CENA: 500 zł

Talar 1627, Bydgoszcz Rzadkość R4

109.

Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: SIGIS III D G REX POLO M D LIT RVSS PRVS MA Rw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa. Po bokach data 16-27. W otoku: SAM LIV NEC NO SVE GOT VAD Q HRI REX śr. 42 mm; w. 28,4 g Ag stan 2-/3+

dmiana talara bez inicjałów mincerskich I-I (Jakub Jakobson) i napisem POLO na awersie. Rzadki talar koronny z mennicy bydgoskiej. Moneta ze starej kolekcji, sporadycznie występujący w handlu rocznik.

Dużo połysku, ładnie zachowany egzemplarz, szczególnie postać króla. Kopicki 1365; Davenport 4315; Dostych 27.1.03 (R4)

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 7 000 zł /

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza

Król Polski 1587-1632

Talar 1628, Bydgoszcz Rzadkość R4

110.

Aw.: Popiersie w prawo, bez herbu Półkozic, miecz przy koronie. W otoku: SIGIS III D G REX POLO MD LIT RVS PRVS MAS. Rw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa. Po bokach inicjały I-I, poniżej data 16-28 W otoku: SAM LIV NEC NO SVE – GOT VAD Q HRI REX śr. 40 mm; w. 28,88 g Ag stan 1-

rzyż kończy legendę awersu, przerywniki w postaci krzyżyków. Na rewersie herb Półkozic prawie cały w tarczy herbowej.

Wyśmienity egzemplarz z połyskiem menniczym na całej powierzani, głęboko uderzony, z wysoką jakością detali. Moneta z piękną kolorową patyną. Egzemplarz ze starej kolekcji. Davenport 4316; Tyszkiewicz 6 mk; Dostych 28.10.01 (R4)

CENA: 9 000 zł

111.

Aw.: Popiersie w prawo, poniżej herb Półkozic (podskarbiego Hermolausa Ligęzy) W otoku: SIGIS III D G REX POL M-D LIT RVS PRVS MAS Rw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa. Po bokach inicjały I-I, poniżej data 16-28 W otoku: SAM LIV NEC NO SVE – GOT VAD Q HRI REX śr. 41 mm; w. 28.34 g Ag stan 2+ Bardzo rzadko spotykany typ talara notowany do tej pory tylko raz na aukcjach. Ponadprzeciętny stan zachowania. Zachowany połysk menniczy, patyna, bardzo wyraźne detale. Davenport 4315; Tyszkiewicz 6 mk; Dostych 28.3.22 (R4) www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 9 000 zł /

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza

Talar 1629, Bydgoszcz PCGS XF40 Rzadkość R5

112.

Król Polski 1587-1632

Aw.: Popiersie w prawo, z herbem Półkozic W otoku: SIG III D G REX POL M-D LIT RVS PRVS MAS Rw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa. Po bokach inicjały I-I, poniżej data 16-29 W otoku: SAM LIV NEC NO SVE – GOT VAD Q HRI REX śr. 42 mm; Ag

OŁadnie zachowany egzemplarz z wiekową patyną.

dmiana z dużym krzyżem kończącym legendą awersu i rewersu.

Davenport 4316; Tyszkiewicz 6 mk; Dostych 29.4.11 (R5)

CENA: 5 000 zł

Talar 1629, Bydgoszcz Rzadkość R6

113.

Aw.: Półpostać króla w prawo w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: SIGIS III D G REX POLO M D LIT RVSS PRVS MA Rw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa, po bokach inicjały I-I i data 16-29 W otoku: SAM LIV NEC NO SV – GOT VAD Q HRI REX śr. 41 mm; w. 28.61 g Ag stan 3/3+

alar z bardzo charakterystycznym popiersiem władcy. W katalogu Dostycha przedstawiony jest tylko jeden egzemplarz z tą odmianą napisową awersu i rewersu. Moneta typologicznie obowiązkowa w każdej dobrej kolekcji talarów Zygmunta III Wazy.

Dobrze zachowany egzemplarz. Ładna patyna na całej powierzchni monety. Dostych 29.7.01 (R6)

www.aukcjamonet.pl

CENA: 4 500 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza

Król Polski 1587-1632

Talar 1630, Bydgoszcz Rzadkość R7

114.

Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. U dołu w napisie mała tarcza z herbem Półkozic. W otoku: SIGIS III D G REX POL M&D LIT RVS PRVS MAS Rw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa. Po bokach inicjały I-I, poniżej data 16-30 W otoku: SAM LIV NEG NO SVE GOT VAD Q HR REX śr. 43 mm; w. 28,22 g Ag stan 3-

WEgzemplarz z dość dobrze zachowanymi detalami, delikatnym połyskiem menniczym i wiekową ąskie popiersie bez kokardy. Odmiana z rozetkami na początku i końcu napisu otokowego na awersie.

patyna. Bardzo rzadki typ talara.

CENA: 5 000 zł

Dostych 30.4.14 (R7)

Talar 1630, Bydgoszcz NIENOTOWANY

115.

Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. U dołu w napisie herb Półkozic w tarczy. W otoku: SIGIS III D G REX POL M – D LIT RVS PRVS MASO Rw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa. Po bokach inicjały I-I, poniżej data 16-30 W otoku: SAM LIV NEG NO SVE – GOT VAD Q HR REX śr. 43 mm; w. 28,51 g Ag stan 2-

alar z wąskim popiersiem króla i mieczem, który nie dotyka obwódki awersu. Nienotowana odmiana interpunkcyjna. Legendę awersu rozpoczyna mała rozetka, kończy dwukropek. Legendę rewersu rozpoczynają dwie kropki z rozetką, a kończą dwie rozetki.

Bardzo ładny egzemplarz z wiekową patyna i delikatnym połyskiem menniczym. Rzadki rocznik.

Davenport 4315; Dostych nie notuje tej odmiany. www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 4 500 zł /

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza

Król Polski 1587-1632

Talar 1630, Bydgoszcz Rzadkość R5

116.

Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. U dołu w napisie mała tarcza z herbem Półkozic. W otoku: SIGIS III D G REX POL M & D LIT RVS PRVS MASO Rw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa. Po bokach inicjały I-I, poniżej data 16-30 W otoku: SAM LIV NEG NO SV GOT VAD QHB REX śr. 43 mm; w. 28,91 g Ag stan 3/3+ Delikatny połysk menniczy w tle, drobne defekty pola. Rzadszy typ monety. Dostych 30.3.02 (R5)

CENA: 4 000 zł

Talar 1631, Bydgoszcz Rzadkość R6

117.

Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. U dołu w napisie mała tarcza z herbem Półkozic. W otoku: SIGIS III D G REX POL M & D LIT RVS PRVS MAS Rw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa. Po bokach inicjały I-I, poniżej data 16-31 W otoku: SAM LIV NEC NO SVE GT VAD Q HR REX śr. 44 mm; w. 28,27 g Ag stan 2+/1-

BPrawdopodobnie jeden z najpiękniejszych, dostępnych na rynku egzemplarzy. Piękna, złocista ardzo charakterystyczna odmiana z mieczem przecinającym kryzę i błędem GT zamiast GOT.

patyna, połysk. Moneta do najlepszych zbiorów kolekcjonerskich. Dostych 31.1.04 (R6)

www.aukcjamonet.pl

CENA: 8 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza

Król Polski 1587-1632

118.

Talar 1631, Bydgoszcz Rzadkość R7

Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. U dołu w napisie mała tarcza z herbem Półkozic. W otoku: SIGIS III D G REX POL M&D LIT RVS PRVS MAS Rw.: Głowa Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa. Po bokach inicjały I-I, poniżej data 16-31 W otoku: SAM LIV NE NO SVE GOT VAD Q HR REX śr. 43 mm; w. 28,27 g Ag

stan 3+

ardzo rzadka odmiana z kropką na początku i krzyżykiem na końcu napisu otokowego awersu.

Moneta z ładnie zachowanymi detalami i wiekową patyną. Bardzo rzadki rocznik i odmiana.

Kopicki 1037; Davenport 4316; Dostych 31.2.01 (R7) CENA: 5 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza

Król Polski 1587-1632

119.

Ort (18 groszy) 1620 I.I – V.E, Bydgoszcz NGC XF 45 (MAX) Rzadkość R6

Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: SIGI III D G REX POL M D LIT RVS PRVS MAS Rw.: Pod koroną pięciopolowa tarcza herbowa, w środku mała tarcza z herbem Snopek – Wazów. Po bokach inicjały II-VE, poniżej data 16-20 Legendę u dołu rozdziela tarcza z herbem Sas podskarbiego koronnego Daniłłowicza. W otoku: SAM LIV NEC SE - GOT VAN Q HRI R śr. 30 mm; Ag

ierwszy ort koronny, znany w czterech odmianach portretowych. Najłatwiej odmiany można rozróżnić po rysunku szarfy króla z mennicy w Bydgoszczy. Na rewersie sygnatura zarządcy mennicy Jakuba Jacobsona van Emden. Zmiana ordynacji wagi i stopy w ortach spowodowała przerwanie ich bicia już w tym samym roku. Wybijanie ortów według nowej stopy menniczej rozpoczęto rok później, przerabiając daty na stemplu. Większość ortów została przetopiona z uwagi na zawyżoną próbę srebra. Tyszkiewicz w swoim podręczniku wycenia ten egzemplarz na 80 marek w złocie, opatrując go dodatkowo znakiem zapytania, co oznacza, że monety takiej w handlu nie spotkał. Była w zbiorze Beyera i Radziwiłłów.

Moneta ogromnej rzadkości. Jedyny egzemplarz jaki został ogradowany przez firmę NGC. Ładnie wybity egzemplarz z delikatnym połyskiem menniczym i patyną.

Kopicki 1270 (R6); Beyer (1880) 343; Gumowski (1914) 1268; Kurpiewski 1475R6; Tyszkiewicz 80?; Kostrybski (R6); Shatalin/Grendel BD20-2 (R5) CENA: 12 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza

120.

Król Polski 1587-1632

Ort (18 groszy) Bydgoszcz 1621 - BEZ ozdobników Rzadkość R7

Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: SIGIS III D G REX POL M D LIT RVS PRV MAS Rw.: Pod koroną pięciopolowa tarcza herbowa, w środku mała tarcza z herbem Snopek – Wazów. Po bokach data 16-21 Legendę u dołu rozdziela tarcza z herbem Sas podskarbiego koronnego Daniłłowicza. W otoku: SAM LIV NEC SE - GOT VAN Q HRI R śr. 30 mm; w. 6,82 g Ag stan 2-

zadki ort bydgoski z wizerunkiem Zygmunta III Wazy wybity w pierwszej ćwierci 1621 roku. Król przedstawiony jest w płytowej zbroi z folgowym naramiennikiem, z atrybutami władzy królewskiej, koronią, jabłkiem i z mieczem. Na piersi order Złotego Runa. Na rewersie widnieje czteropolowa tarcza herbowa z umieszczonymi w polach Orłem w koronie i Pogonią, herbami Polski i Litwy. Centralne miejsce zajmuje mała tarcza herbowa z herbem rodowym Wazów - Snopkiem. Nad tarczą widnieje korona rangowa z siatkowym czepcem i klejnotami przytwierdzonymi do zewnętrznych kabłąków. Pod tarczą widniej herb Sas w ozdobnej tarczy, znak podskarbiego koronnego Mikołaja Daniłowicza, sprawującego nadzór nad działalnością mennic koronnych. Data emisji orta umieszczona jest po bokach dużej tarczy herbowej. Ort zaliczany jest do rzadkiej emisji z dwóch powodów: brak labrów przy tarczy herbowej na rewersie, co wskazuje na wczesny okres bicia monety, a także tytulatura umieszczona w otoku na awersie i rewersie: SIGIS III D G REX POL M D LIT RVS PRV MAS / SAM LIV NEC SE - GOT VAN Q HRI R. Użycie skrótów LIT oraz MAS na awersie i NEC SE wskazuje na przejściowy okres, w kształtowaniu formy orta.

Ort niezwykle rzadko pojawiający się na aukcjach. Wyjątkowy stan zachowania, świeża rysa na rewersie, moneta w pięknej kolorowej wiekowej patynie. Do najlepszych kolekcji.

Shatalin/Grendel BD21-60 (R7) CENA: 6 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza

Szóstak (6 groszy) 1601, Bydgoszcz NIENOTOWANY

121.

Król Polski 1587-1632

Aw.: Popiersie w koronie i zbroi. U dołu monogram menniczy EK (Ernest Knorr) rozdzielony hakiem. W otoku: SIG III D G R–EX POL M D L Rw.: Orzeł i Pogoń, między nimi mała tarcza z herbem Snop Wazów, u góry nominał VI między gwiazdami Dawida, u dołu w tarczy herb Lewart (Jan Firlej podskarbi wielki koronny), po bokach data 16-03. Napis w trzech wierszach: GROS ARGEN / SEX D REGNI / POLONI śr. 25 mm; w. 4,56 g Ag stan 3+

zóstaki koronne z 1601 roku to najrzadsze i najbardziej poszukiwane szóstaki Zygmunta III Wazy. Szóstaki bydgoskie z 1601 roku z tym popiersiem występują w kilku drobnych odmianach. Różnią się odmiennym usytuowaniem punktów nad literami i obecnością rozet lub ich brakiem przy Pogoni i Orle. Uchwała z dnia 13 marca 1601 roku nakazywała zamknięcie wszystkich mennic koronnych za wyjątkiem jednej centralnej. Szóstaki z 1601 roku mogły zostać wybite nielegalnie. Dzierżawcą mennicy we Wschowie w latach 1601-1603 był Walenty Jahns, który w 1603 roku ścigany był za bicie monet koronnych bez zezwolenia. W zbiorze Frankiewicza były dwie odmiany. Frankiewicz wzorem dawnych autorów przypisywał je mennicy we Wschowie, natomiast współcześni numizmatycy ich wybijanie wiążą z mennicą w Bydgoszczy. Egzemplarz niedobity, niefortunnie nieczytelna ostatnia cyfra daty. NIENOTOWANA odmiana z bardzo charakterystycznymi gwiazdami Dawida jako przerywnikami na rewersie, dodatkowo podniesiona broda króla na awersie. Te elementy występują również na monetach z datą 1603 roku (Kopicki nowy poz. 896). Ostatni oferowany egzemplarz różnił się popiersiem oraz znakami interpunkcyjnymi.

Niedobity egzemplarz z bardzo dużym połyskiem menniczy. Rzadkość w każdym stanie zachowania. Do najlepszych kolekcji - po raz pierwszy w ofercie aukcyjnej. H-CzAPSKI 1165var; Kopicki (nowy) 895 (R8) Wschowa; Tyszkiewicz 75

CENA: 8 000 zł

Trojak (3 grosze) 1598, Poznań Nienotowany

122.

Aw.: Głowa króla w prawo, w koronie, w zbroi i w krezie. W otoku: SIG III D G REX POMDLI Rw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone tarczą z herbem Snop Wazów. Nad tarczą nominał III. U dołu herb Lewart i po bokach inicjały I-F oraz róża w tarczy. Poniżej skrócona data 98. Napis w trzech wierszach: GROS ARG / TRI R PO śr. 20 mm; w. 2,10 g Ag stan 3+

ienotowana wcześniej w katalogu Igera odmiana trojaka z herbem Lewart umieszczonym między inicjałami Jana Firleja oraz znakiem Róży umieszczonym w tej samej linii miedzy inicjałami Hermana Rudigera. Nietypowo rozmieszczona skrócona data poniżej. Popiersie króla przypominające trojaka bydgoskiego z tego samego roku odmiany B.98.1. Duża rzadkość i ciekawostka na rynku kolekcjonerskim.

Bardzo ładny, świeży egzemplarz. Zachowany połysk menniczy, wspaniała prezencja. Iger nie notuje.

www.aukcjamonet.pl

CENA: 400 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza 123.

Szóstak (6 groszy) 1595, Lublin Rzadkość R5

Król Polski 1587-1632

Aw.: Popiersie w koronie i w zbroi z szeroką krezą. W otoku: SIGI 3 D G REX POL M D LIT Rw.: Pod koroną dwie tarcze z Orłem i Pogonią, między nimi mała ukoronowana tarcza z herbem Sas Wazów. Nad tarczką nominał VI, po bokach korony skrócona data 9-5. U dołu inicjały I-F rozdzielone tarczą z herbem Lewart, Jana Firleja podskarbiego wielkiego koronnego, obok Lew z hakiem obrócony w lewo, mak menniczy Ernesta Knora kierownika mennicy w Lublinie. W otoku: GROS ARG SEX REG POLONIÆ śr. 26 mm; w. 4,90 g Ag stan 2-

zóstaki lubelskie były wybijane w latach 1595 i 1596. Stemple do nich były wykonane bardzo niestarannie. Dzisiaj są to rzadkie i bardzo poszukiwane numizmaty. Znamy dwa typy szóstaka 1595 z dwiema tarczami (R4) i z wielowierszowym napisem (R7). Powyższy egzemplarz jest najrzadszą odmianą stosunkowo pospolitego typu z dwiema tarczami i napisem w otoku. W tej odmianie inicjały I.F. znajdują się pomiędzy tarczą a znakiem menniczym. Nie była ona dotąd notowana na aukcjach, nie było jej również w zbiorach Kubickiego, Frankiewicza czy Chomińskiego. Wydaje się, ze jest znacznie rzadsza niż to wynika z katalogów, Czapski nadał jej rzadkość R5, a to znaczy, że uważał tę monetę za bardzo trudną do pozyskania.

Bardzo ładnie zachowany i wybity egzemplarz. Ponadprzeciętny stan zachowania. Moneta ogromnej rzadkości. Kurpiewski 1423 (R6); H-Czapski 9516 (R5); Kopicki 1236 (R6); Tyszkiewicz 40 mk

CENA: 7 000 zł

Szóstak (6 groszy) 1596, Lublin Rzadkość R5

124.

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGI 3 D G REX POLO M D LIT Rw.: Pod koroną trzy tarcze herbowe. U dołu mała tarcza z herbem Lewart między inicjałami I-F (Jan Firlej, podskarbi koronny), obok znak menniczy Lew z hakiem (Daniel Koste). Nominał i data 9-VI-6 pod koroną. W otoku: GROS ARG SEX REG POLONIÆ śr. 27 mm; w. 4,48 g Ag stan 3+

W

czasie bardzo krótkiej działalności mennicy lubelskiej w latach 1595-1601 wybijano oprócz trojaków dziś bardzo rzadkie szóstaki i grosze. Tylko niewielka ilość szóstaków koronnych z mennicy lubelskiej dotrwała do obecnych czasów. Bardzo rzadka moneta. Końcówka blachy. Tyszkiewicz wycenił ją na 50 marek w złocie! CENA: 7 500 zł Kopicki l 24 1 (R5); Kurpiewski 1424 (R5); Tyszkiewicz 50 mk www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza 125.

Trojak (3 grosze) 1596, Lublin NIENOTOWANY

Król Polski 1587-1632

Aw.: Głowa króla w prawo, w koronie. W otoku: SIG 3 D G REX POL M D L Rw.: Nominał III pomiędzy Orłem i Pogonią, poniżej trzywierszowy napis: GROS ARG / TRIP REG / POLONI. Skrócona data 96 rozdzielona lwem przebitym hakiem w prawo (znak Daniela Koste, mistrza mennicy lubelskiej). śr. 20 mm; w. 2,24 g Ag stan 3-

oneta po raz pierwszy dostępna na rynku numizmatycznym. Nienotowane w katalogu Igera i Kopickiego. Jedyny znany egzemplarz. Nienotowana odmiana trojaka z 1596 roku z mennicy w Lublinie. Typ trojaka bez herbów podskarbiego, należy do trojaków nazwanych przez St. hr. Walewskiego, trojakami anomalnymi. Tak określano trojaki z pominiętymi herbami podskarbiowskimi, lub nieprawidłowo umieszczanym i oznaczeniem mennic. Wybijanie takich monet było następstwem różnych manipulacji menniczych, kiedy to przedsiębiorcy menniczy bijąc monety, często o zaniżonej próbie, osiągali dodatkowy zysk. Wystawiony trojak charakteryzuje się brakiem herbu podskarbiego wielkiego koronnego. W miejscu dla niego przeznaczonym, pojawił się tylko znak „lew z hakiem”, należący do Daniela Koste, mincerza lubelskiego w latach 1596-1597. Istniał ordynacyjny obowiązek umieszczania herbu podskarbiego na wszystkich wybijanych monetach koronnych. Jego brak spowodował zapewne konieczność wycofania stempla. Stąd wyjątkowa rzadkość tej monety. Ten typ trojaka nie był dotąd notowany w żadnej z wielkich kolekcji, jak też nie posiadał go T. Iger. Kopicki nie notuje; Iger nie notuje

CENA: 2 000 zł

126. Szóstak (6 groszy)1626, Kraków – Podwójna Data 1626

Rzadkość R8

Aw.: Mała głowa króla w prawo, w koronie i zbroi. U dołu w napisie herb Półkozic. W otoku: SIGIS III D G – REX POL 1626 Rw.: Pod koroną nominał VI oraz dwie tarcze herbowe, u dołu tarcza z herbem Snop – Wazów. W otoku: GROS ARGE SEX REG POL 1626 śr. 25 mm; w. 3,35 g Ag stan 2-

WPiękna moneta jak na ten typ, w pełni czytelna, duży połysk menniczy i delikatna patyna. yjątkowo rzadki szóstak krakowski z pełną datą po obu stronach monety.

Kopicki bardzo wysoko określa tę monetę na R8, monety spotykana bardzo rzadko w handlu. Do najlepszych kolekcji. Kopicki (nowy) 928 (R8); Tyszkiewicz 10

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 4 000 zł /

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza

Król Polski 1587-1632

Trojak (3 grosze) 1621, Kraków NGC MS65 (MAX)

127.

Aw.: Głowa króla w prawo, w koronie, zbroi i w krezie. W otoku: SIG III D – G REX PO M D L Rw.: Orzeł i Pogoń między nimi mała ukoronowana tarcza z herbem Snop – Wazów i data, poniżej napis w trzech wierszach: GROS ARGE / TRIP REGN / POLONI śr. 21 mm; Ag Ekstremalnie wysoka nota gradingowa – najwyższa na świecie. Idealnie zachowany egzemplarz z pięknym blaskiem menniczym i doskonałymi detalami. Bardzo rzadki szczególnie tak doskonale zachowany. Iger K.21.1.a

CENA: 500 zł

Trojak (3 grosze) 1601, Wilno Rzadkość R5

128.

Aw.: Głowa króla w prawo, w koronie, zbroi i w krezie. W otoku: SIG III D – G R PO M D L Rw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone ukoronowaną tarczą z herbem Snopek – Wazów. Nad tarczą nominał III. Data 16-01 rozdzielona znakiem menniczym Łabędź i literą V. Napis w dwu wierszach: GRO ARG / TRI M D L śr. 19 mm; w. 2,31 g Ag stan 2 Ładnie wybity i zachowany egzemplarz jak na ten typ monety. Wielobarwna patyna, zachowany połysk menniczy. Niezmiernie rzadka i poszukiwana moneta. Iger V.01.2.d (R5)

CENA: 1 800 zł

Trojak (3 grosze) 1602, Wilno Rzadkość R5

129.

Aw.: Głowa króla w prawo, w koronie, zbroi i w krezie. W otoku: SIG III D – G R P M D L Rw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone ukoronowaną tarczą z herbem Snopek – Wazów. Nad tarczą nominał III. Data 16-02 rozdzielona znakiem menniczym Łabędź i literą V. Napis w dwu wierszach: GRO ARG / TRI M D L śr. 20 mm; w. 1,96 g Ag stan 3+

ardzo rzadki typ trojaka z charakterystycznym Łabędziem - znakiem menniczym Andrzeja Zawiszy podskarbiego wielkiego litewskiego. Odmiana z litera P po przed literami M D L.

W pełni czytelny egzemplarz. Delikatny połysk menniczy, patyna. Iger V.02.1.a (R5) www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 200 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza

Trojak (3 grosze) 1589, Ryga NGC MS62

130.

Król Polski 1587-1632

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS 3 D G REX PO M D L Rw.: Herb miasta Rygi, nad nim nominał III. Po bokach herbu data 16-19. Napis w czterech wierszach: GR – OS / ARG TRIP / CIVI RI / GE i znak mincerza mennicy ryskiej. śr. 20 mm; Ag

ardzo rzadki typ trojaka z dwoma znakami mincerskimi po bokach liter GE na rewersie. Ten typ trojaka występuje u nas w sprzedaży po raz drugi.

Wyśmienity stan zachowania. Intensywny połysk menniczy na całej powierzchni. Iger R.89.2.a (R3)

131.

CENA: 700 zł

Grosz 1616, Ryga NGC MS64 (2 MAX) Rzadkość R5

Aw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa z małą tarczą z herbem Wazów – Snopek w środku. W otoku: SIG III D G REX POL M L Rw.: Jabłko królewskie z cyframi Z4 w środku. U dołu mały herb Rygi – skrzyżowane klucze. Data 1-6 przy krzyżu. W otoku: GROS AR GE - N CIVI RIG śr. 19 mm; Ag Odmiana z końcówką legendy z błędem po stronie awersu ML. Kopicki (nowy) 1401 (R5); Górecki R.16.1.a; Hajlak 1046 (3R); Tyszkiewicz 12 mk

CENA: 2 000 zł

Grosz 1616, Ryga NGC MS62 Rzadkość R5

132.

Aw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa z małą tarczą z herbem Wazów – Snopek w środku. W otoku: SIGIS III D G REX PO MDL Rw.: Jabłko królewskie z cyframi Z4 w środku. U dołu mały herb Rygi – skrzyżowane klucze. Data 1-6 przy krzyżu. W otoku: GROS AR GE - N CIVI RIG śr. 19 mm; Ag Odmiana z końcówką legendy na awersie MDL. Bardzo ładny egzemplarz z zachowanym połyskiem menniczym i ładną prezencją detali. Bardzo rzadka moneta szczególnie w tak pięknym stanie zachowania. Kopicki (nowy) 1401 (R5); Górecki R.16.1.a; Hajlak 1046 (3R); Tyszkiewicz 12 mk

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

CENA: 1 000 zł

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza

Półtorak 1620, Ryga NGC MS62 (MAX) Rzadkość R5

133.

Król Polski 1587-1632

Aw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa z małą tarczą z herbem Wazów – Snopek w środku. W otoku: SIG III D G - REX PMD Rw.: Jabłko królewskie z cyframi Z4 w środku. U dołu mały herb Rygi – skrzyżowane klucze. Data Z-0 przy krzyżu. W otoku: MONE NOVA - CIVI RIGE śr. 19 mm; Ag

ajwyższa nota gradingowa na świecie dla tej odmiany. Bardzo rzadka odmiana z herbem Klucze i Liszka von Meppena po stronie rewersu, legenda rewersu nie zaczyna się rozetą, tylko trójlistkiem.

Menniczy egzemplarz. Kopicki 1404 (R5)

CENA: 2 000 zł

Półtorak 1620, Ryga NGC MS62 Rzadkość R3

134.

Aw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa z małą tarczą z herbem Wazów – Snopek w środku. W otoku: SIG III D G - REX PMDL Rw.: Jabłko królewskie z cyframi Z4 w środku. U dołu mały herb Rygi – skrzyżowane klucze. Data Z-0 przy krzyżu. W otoku: MONE NOVA - CIVI RIGE śr. 19 mm; Ag

HWyjątkowo pięknie zachowany i wybity egzemplarz.

erb Klucze Rygi po stronie rewersu, w legendzie rewersu „NOVA”

Kopicki 1403 (R3)

135.

Półtorak 1620, Ryga NGC MS65 (MAX) Rzadkość R3

CENA: 700 zł

Aw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa z małą tarczą z herbem Wazów – Snopek w środku. W otoku: SIG III D G - REX PMDL Rw.: Jabłko królewskie z cyframi Z4 w środku. U dołu mały herb Rygi – skrzyżowane klucze. Data Z-0 przy krzyżu. W otoku: MONE NOV - CIVI RIGE śr. 19 mm; Ag ajwyższa nota gradingowa na świecie dla tej odmiany. Herb Klucze Rygi po stronie rewersu, w legendzie rewersu „NOV” zamiast „NOVA”. Menniczy egzemplarz.

Kopicki 1403 (R3) www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza

Król Polski 1587-1632

Półtorak 1620, Ryga NGC MS64 (MAX)

136.

Aw.: Pod koroną tarcza herbowa. Rw.: Jabłko królewskie. Przy krzyżu data Z-0

śr. 19 mm; Ag

erb Liszka von Meppena po stronie rewersu, w legendzie rewersu „NOV” zamiast „NOVA”. Najwyższa nota gradingowa na świecie dla tej odmiany. Rzadka moneta w tak pięknym stanie zachowania

Menniczy egzemplarz. Kopicki 1405 (R2)

CENA: 900 zł

Szeląg 1622, Ryga NGC MS62 (MAX) Rzadkość R6

137.

Aw.: Pod koroną inicjał S. W środku mała tarcza z herbem Snopek – Wazów. Rw.: Herb Rygi śr. 16 mm; Ag

edyna i najwyższa nota gradingowa na świecie Data zapisana w postaci „Z-Z” na awersie. Bardzo rzadka moneta bita podczas okupacji szwedzkiej, nienotowana do tej pory na rynku aukcyjnym.

Nierówno wycięty krążek, ale z pięknym połyskiem menniczym. Rzadkość. Kopicki 1400 (R6)

www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 700 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza

Król Polski 1587-1632

138.

Dukat 1589, Gdańsk

Aw.: W podwójnej obwódce sznurowej popiersie w koronie i zbroi w rurkowanej krezie. Korona przerywa napis u góry. Zbroja okryta płaszczem zawiązanym węzłem na ramieniu. W otoku: SIGISMVND III D G REX POL D PRVS Rw.: Dwa lwy podtrzymują powyginany kartusz z herbem miasta. Nad tarczą pomiędzy głowami lwów monogram PK (Philipp Klüver). Przed napisem znak menniczy ręka śr. 21,8 mm; w. 3,39 g Au

stan 2-

Z

ygmunt III Waza wstąpił na tron w 1587 roku, jednak z mennicy w Gdańsku wychodziły w roku 1587 jeszcze dukaty z popiersiem Stefana Batorego. Wizerunek Zygmunta III, Gdańsk pojawia się na dukatach gdańskich dopiero w 1588 roku. Oferowany egzemplarz to jeden z najrzadszych wczesnych roczników dukatów gdańskich, spotykany tylko w najlepszych zbiorach. Istnieją cztery odmiany tego dukata z młodym wizerunkiem króla. Drobne odmiany stempla z tą datą różnią się inaczej rozłożonymi literami i odległością ręki zbrojnej. Kaleniecki odróżnia odmian dlatego podaje tak wiele notowań tej monety. Opisywany egzemplarz wyróżnia się napisem MONE oraz ręką mieczem oddalaną od skróconej daty 89. Dukat ten notowany był w legendarnym skarbie z Koszyc. Obecnie w dwóch zbiorach publicznych Muzeum Narodowe w Warszawie oraz w Ermitaż. O rzadkości świadczy również fakt iż nie posiadał tej odmiany H-Czapski.

Ze względu na nietypowy, młodzieńczy wizerunek władcy, dukaty te są poszukiwane na rynku. Zdjęcie monety w książce Złoto Wazów. Bardzo ładny egzemplarz.

Kopicki 1401 (R7); Friedberg 82; Kurpiewski 1697 (R7); Złoto Wazów t. I - 09 (R6) - podobny; H-Czapski 5033 (R5); Kaleniecki s.76 CENA: 30 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza

Krรณl Polski 1587-1632

lot 140

lot 145

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza

Król Polski 1587-1632

Dukat 1594, Gdańsk Rzadkość R6

139.

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie, zbroi i w krezie. W otoku: SIGIS III D – G REX POL D PRV Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. Nad tarczą monogram PK (Philipp Klüwer), przed napisem znak menniczy ręka zbrojna. W otoku: MONE NO AVR CIVI GEDANENSIS 94 śr. 22 mm; w. 3,47 g Au stan 1-

ardzo rzadki dukat Gdański z końcówką PRV na awersie. Tej odmiany brakuje w większości kolekcji dukatów polski królewskiej. Kaleniecki podaje tylko dwa notowania dla tej monety. Znane są tylko egzemplarz w Muzeum Narodowym w Warszawie, kolekcji Czapskiego i Ermitażu, na rynku numizmatycznym są znane tylko dwa egzemplarze (włącznie z oferowanym).

Bardzo ładny egzemplarz. Minimalna wada blachy. Wspaniały połysk menniczy.

Kurpiewski 2276 (R6); Kopicki 7516 (R4); H-Czapski 929 (R3); Kaleniecki 149; Złoto Wazów 26 (R6)

140.

CENA: 25 000 zł

Dukat 1595, Gdańsk NGC MS64 (MAX) Rzadkość R6

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie, zbroi i w krezie. W otoku: SIGISMVND III – D G REX POL D PRVS Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. Nad tarczą monogram PK (Philipp Klüwer), przed napisem znak menniczy ręka zbrojna. W otoku: MONE NO AVR CIVI GEDANENSIS 95 śr. 22 mm; w. 3,47 g Au stan 1

ajwyższa nota gradingowa na świecie. Bardzo rzadka odmiana dukata gdańskiego z 1595 roku z pełnym imieniem króla oraz napisem PRVS w legendzie awersu. Numizmat sporadycznie pojawiający się na rynku numizmatycznym, na rewersie po CIVI: O rzadkości tej monety świadczy fakt, iż nie posiadał go H. Czapski. Obecnie notowany tylko w jednym zbiorze prywatnym. Rzadkość R6.

Piękny, menniczy egzemplarz. Wspaniały połysk menniczy i zachowane detale. Kopicki 7517 (R4); Friedberg 10; CNG 176; H-Czapski (-); Kaleniecki s. 152; Tyszkiewicz 20; Złoto Wazów 29 (R6) www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

CENA: 30 000 zł

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza

Król Polski 1587-1632

Dukat 1610, Gdańsk Rzadkość R7-R8

141.

Aw.: Popiersie króla w prawo, szerokiej krezie, koronie i zbroi ozdobionej na ramieniu głową lwa. W otoku: SIGIS 3 D G – REX POL ET SV D P Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę z herbem miasta. Legendę rozpoczyna znak mennicy – łapa niedźwiedzia. W otoku: MONE NO AVR CIVI GEDANENSIS 16I0 śr. 22 mm; w. 3,47 g Au stan 2+

W

yjątkowo rzadka odmiana dukata gdańskiego z 1610 roku, charakteryzująca się liściastą gałązką, bez kwiatków i trójlistków oraz napisem stosowanym we wcześniejszych odmianach [MONE(TA) NO(VA) AVR(EA)…]. Na awersie duży odstęp pomiędzy DG REX oraz dwie kropki. Tej odmiany nie widuje się w żadnym zbiorze prywatnym. Ekstremalnie rzadki numizmat notowany tylko w zbiorze Czapskich (9586). W "Złocie Wazów" rzadkość określona na R7-R8.

Delikatnie gięty, resztki połysku.

Kopicki 7525 (R3); Friedberg 10; CNG nie notuje; Złoto Wazów t.I 90 (R7-R8)

CENA: 20 000 zł

Dukat 1612, Gdańsk Rzadkość R6

142.

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie, zbroi i w krezie. W otoku: SIGIS 3 D G REX POL M D L R PR Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. Nad tarczą łodyga z pojedynczym kwiatkiem i dwoma listkami po bokach. W otoku: MONE AVREA CIVI GEDANENSIS 1612 śr. 22 mm; w. 3,47 g Au

stan 3+

kstremalnie rzadki dukat gdański z kropkami przed i po MONE. Nad tarczą gałązka z tylko jednym kwiatkiem. W złocie Wazów rzadkość określana na R6. Moneta notowana raz na aukcji dziś dostępna tylko w Ermitażu. Brak notowań w zbiorach prywatnych. Czapski jej nie posiadał. Kopicki 7527 (R3); Friedberg 10; CNG 183 III b; Kaleniecki nie notuje; Złoto Wazów 110 (R6)

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

CENA: 7 000 zł

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza

Król Polski 1587-1632

Dukat 1612, Gdańsk Rzadkość R5

143.

Aw.: Popiersie w prawo, w koronie, zbroi i w krezie. W otoku: SIGIS 3 D G REX POL M D L R PR Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. Nad tarczą gałązka z trzema trójlistnymi kwiatami (krzyżykami). W otoku: MONE AVREA CIVI GEDANENSIS 1612 śr. 23,6 mm; w. 3,44 g Au

stan 2-

dmiana z końcówką PR na awersie, kropką na łapa niedźwiedzia oraz gałązką zakończona trzema kwiatami na rewersie.

Zachowane resztki połysku menniczego, wytarte najwyższe elementy. Dobra prezencja. Kopicki 7527 (R3); Friedberg. 10; CNG 183IIIb; Złoto Wazów t.I 111 (R5)

CENA: 17 000 zł

Dukat 1614, Gdańsk Rzadkość R5

144.

Aw.: Popiersie w koronie i zbroi okrytej płaszczem związanym węzłem na ramieniu. W otoku: SIGIS 3 D G REX POL M D L R P Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską ozdobioną liściastymi gałązkami skierowanymi ku górze. W środku na łodydze trzy trójlistne kwiaty (krzyżyki). Nad znakiem menniczym łapa niedźwiedzia kropka. W otoku: MONE AVREA CIVI GEDANENSIS 16I4 śr. 24 mm; w. 3,42 g Au stan 3+ Rzadszy rocznik, sporadycznie notowany na rynku. Delikatnie gięty, ciemna patyna. H-Czapski 1326 (R); Kaleniecki 183; Złoto Dynastii Wazów 116 (R5) www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

CENA: 10 000 zł /

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza 145.

Król Polski 1587-1632

Dukat 1619, Gdańsk Najrzadszy dukat gdański - R7

Aw.: Popiersie w prawo, w koronie, zbroi i w krezie. W otoku: SIGIS III D G REX POL M D L R PR Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. Nad tarczą gałązka. W otoku: S B MONE AVREA CIVI GEDANENSIS 1619 śr. 23 mm; w. 3,45 g Au

W

stan 1

XVII w. Gdańsk urósł do rangi największego ośrodka handlu wśród miast Hansy. Przez jego port Rzeczypospolita eksportowała swoje produkty rolne jak i importowała potrzebne, a nieprodukowane na miejscu towary. Rozliczne kontakty handlowe gdańskich kupców powodowały, że miasto włączone było w światowy system handlu. Wszelkie napięcia międzynarodowe, zachwiania cen, zmiany trendów, nie były już kwestią lokalną, stawały się odczuwalne nawet u odległych kontrahentów. Odkrycia geograficzne w nowym świecie przyczyniły się do zmian na scenie europejskiej. Przez cały XVI w. Hiszpanie zwiększali wydobycie metali szlachetnych w koloniach. Corocznie flota galeonów przywoziła z Nowej Ziemi ogromne ilości srebra i złota, które to na początku XVII w doprowadziły do zachwiania równowagi cen metali. Srebro znacznie potaniało w stosunku do wartości złota. A fakt, że na początku XVII w. zatonęło kilka okrętów przewożących właśnie złotą cześć transportu doprowadziło do pogłębienia się chaosu. Mimo spokoju i dobrej koniunktury na płody rolne w Europie, mennictwo gdańskie zaczyna odczuwać zadyszkę. W roku 1599 następuje gwałtowne zaniechanie emisji dukatów. Srebro na giełdzie w Antwerpii tanieje do tego stopnia, że Holendrzy zaczynają ograniczać emisje złota na rzecz bardziej opłacalnych talarów nowego wzoru, tzw Rijksdalederów. Przez cały okres 1606-1624 następuje dominacja w tego typu monety, powodując, że gdańszczanie zaprzestają na szereg lat emisji własnej monety złotej. Dopiero w 1609 rajcy miejscy decydują o ponownym uruchomieniu mennicy. Oprócz monety handlowej, senat pozwala na emisję na potrzeby rynku lokalnego, dotychczas nieznanego w RP nominału, tzw. ortów. Zapewne nagłe zapotrzebowanie na lekką a cenną monetę ( działalność Ordy Tatarskiej na Podolu) przyczyniło się do ponownej, choć krótkotrwałej, emisji złota. Lata 1610-1612 to jeden z najpłodniejszych okresów bicia czerwonych złotych. Dukaty z tych lat to podstawowe numizmaty każdej kolekcji. W roku 1613 mennica znowu wstrzymuje produkcję. Prawdopodobnie tegoż roku w mieście pojawia się geniusz medalierstwa europejskiego, Samuel Ammon, co skutkuje w 1614 roku wybiciem całej serii okazałych donatyw oraz rzadkich dukatów, stanowiących nie lada gratkę dla kolekcjonerów. Następuje chwilowe zamieszanie i ponowna pięcioletnia przerwa w menniczym wykorzystywaniu złota. Nie ma ono podstaw ekonomicznych. Jak widać, to co zachodzi w Europie Zachodniej ma wpływ na wschód Europy. To specyficzny układ naczyń połączonych, pewnych globalnych powiązań i zależności, które powodują, że Europę trzeba traktować jako całość.

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza

Król Polski 1587-1632

W 1618 roku na centralno-europejskiej scenie politycznej dochodzi do prawdziwego armagedonu. Czesi nie godząc się na habsburską dominacje w regionie, poprzez akt defenestracji doprowadzają do wybuchu wojny trzydziestoletniej, wojny która doprowadziła do zachwiania europejskiej równowagi. Zapewne zmiana układu sił w regionie zmusiła w 1619 roku do ponownego uruchomienia programu emisji dukatów trwającego z małymi przerwami do końca panowania dynastii Wazów. Stemple do wybicia monety przygotował wspomniany wcześniej Samuel Ammon, autor i wykonawca stempli do najbardziej spektakularnej monety RP, słynnej 100 dukatówki. Dukat gdański ze wstępnej emisji roku 1619 to niezwykle rzadki numizmat. Przez ostatnich 80 lat pojawił się tylko raz, na aukcji zbioru numizmatycznego znanego polskiego malarza, Adama Styki. Przy okazji analizy tego wyjątkowo ciekawego numizmatu widać jak bardzo wiedza książkowa odbiega od praktyki. Kamiński – Kurpiewski ocenia jego rzadkość na R5!!!, Kopicki daje całe R6, ale najbliższy prawdzie jest Dutkowski doceniając jego rzadkość na R7. W końcu XIX w. Tyszkiewicz wycenił go na 80 złotych Reichsmarek. Traktując go z niemiecka jak nieco ciekawszy rocznik, zniwelował jego faktyczną rzadkość. Jedyny dostępny egzemplarz na rynku dodatkowo w tak wspaniały stanie zachowania. Niepowtarzalny, zachwycający numizmat do najlepszych kolekcji. 1618 roku na centralno-europejskiej scenie politycznej dochodzi do prawdziwego armagedonu. Czesi nie godząc się na habsburską dominacje w regionie, poprzez akt defenestracji doprowadzają do wybuchu wojny trzydziestoletniej, wojny która doprowadziła do zachwiania europejskiej równowagi. Zapewne zmiana układu sił w regionie zmusiła w 1619 roku do ponownego uruchomienia programu emisji dukatów trwającego z małymi przerwami do końca panowania dynastii Wazów. Stemple do wybicia monety przygotował wspomniany wcześniej Samuel Ammon, autor i wykonawca stempli do najbardziej spektakularnej monety RP, słynnej 100 dukatówki. Dukat gdański ze wstępnej emisji roku 1619 to niezwykle rzadki numizmat. Przez ostatnich 80 lat pojawił się tylko raz, na aukcji zbioru numizmatycznego znanego polskiego malarza, Adama Styki. Przy okazji analizy tego wyjątkowo ciekawego numizmatu widać jak bardzo wiedza książkowa odbiega od praktyki. Kamiński – Kurpiewski ocenia jego rzadkość na R5!!!, Kopicki daje całe R6, ale najbliższy prawdzie jest Dutkowski doceniając jego rzadkość na R7. W końcu XIX w. Tyszkiewicz wycenił go na 80 złotych Reichsmarek. Traktując go z niemiecka jak nieco ciekawszy rocznik, zniwelował jego faktyczną rzadkość. Jedyny dostępny egzemplarz na rynku dodatkowo w tak wspaniały stanie zachowania. Niepowtarzalny, zachwycający numizmat do najlepszych kolekcji.

W

Kopicki 7530 (R6); Tyszkiewicz 80 mk; Złoto Wazów t.I 120 (R7) CENA: 80 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza

Król Polski 1587-1632

146.

Dukat 1623, Gdańsk

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS III D G REX POL M D L R PR Rw.: Dwa lwy podtrzymują stojącą na konsoli tarczę miejską. U góry pięciolistna gałązka z oliwkami, u dołu inicjały S-B (Stanisław Berman, dzierżawca mennicy gdańskiej). Przed napisem krzyżyk. W otoku: MONE AVREA CIVI GEDANENSIS 1623 śr. 23 mm; w. 3,49 g Au

stan 1-

ardzo rzadka odmiana dukata gdańskiego. Znane są trzy odmiany stempla rewersu dukata z datą 1623. Z inicjałami DG / SB i dwie z inicjałami SB, te dwie ostatnie różnią się rysunkiem i szczegółami tarczy herbowej. Typ z literami SB ma także trzy odmiany różniące się dekoracjami ozdobnej konsoli (listkami pomiędzy inicjałami SB). Oferowany dukat charakteryzuje się wydłużonym kwiatonem podwieszonym pod konsolą, ozdobionym na końcu liściem. Ten typ był w historycznych kolekcjach Zygmunta Chełmińskiego i Mariana Frankiewicza, jest też w zbiorach Emeryka Hutten-Czapskiego w Krakowie, Ossolineum we Wrocławiu, Nowym Yorku i w Ermitażu. Kaleniecki nie rozróżnia typów dukata 1623.

Wyśmienicie zachowany egzemplarz. Ta sama moneta przedstawiona w książce J. Dutkowskiego „Złoto Czasów Dynastii Wazów” Tom II.

Kopicki 7534; Friedberg 10; CNG 187 III; Kaleniecki s. 190; Tyszkiewicz 40 mk; H- Czapski 1477; Złoto Wazów t I 60 (R5) CENA: 20 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza 147.

Król Polski 1587-1632

Ort (18 groszy) 1611, Gdańsk Rzadkość R3

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie, w zbroi i w krezie. W otoku: SIGIS 3 D G REX POL M D L R PR Rw.: Tarcza z herbem miasta podtrzymywana przez dwa lwy. Przed legendą znak Daniela Clüvera łapa niedźwiedzia. W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS 1611 śr. 29 mm; w. 6,68 g Ag stan 1Bardzo rzadki rocznik. Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Bardzo rzadki w takim stanie zachowania. Korona króla pozbawiona krzyża. Odmiana z chwostkami położonymi po jednej stronie ogona każdego lwa. Kropka za łapą niedźwiedzia, będącą znakiem Daniela Clüvera, mincmistrza mennicy gdańskiej. Shatalin/Grendel G11-5 (R3)

148.

CENA: 2 500 zł

Ort (18 groszy) 1612, Gdańsk NGC MS62 (2MAX)

śr. 29 mm; Ag

Aw.: W otoku: SIGIS 3 D G REX POL M D L R PR Rw.: W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS 1612

Druga najwyższa nota gradingowa na świecie. Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Bardzo rzadki w takim stanie zachowania. Korona króla pozbawiona globu z krzyżem. Owal w lilii heraldycznej przesunięty do góry. Fleurony z cienkimi trójlistkami. Odmiana z chwostkami położonymi po jednej stronie ogona każdego lwa. Kropka nad łapą niedźwiedzia. Cyfry 1 i 2 w dacie mniejsze od pozostałych. CNG 155 II a (podobny); Shatalin/Grendel G12-10 (R2)

CENA: 3 000 zł

Ort (18 groszy) 1612, Gdańsk

149.

śr. 28,8 mm; w. 6,48 g Ag

stan 2 Odmiana orta z kropką za łapą niedźwiedzia. Bardzo ładnie zachowany egzemplarz z wiekową patyna. Rzadki rocznik sporadycznie pojawiający się w handlu szczególnie w takim stanie zachowania. Shatalin/Grendel GD12-09 (R2) www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 300 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza

150.

Król Polski 1587-1632

Ort (18 groszy) 1613, Gdańsk NGC MS62 (MAX)

śr. 29 mm; Ag

Aw.: W otoku: SIGIS 3 D G REX POL M D L R PR Rw.: W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS 1613

Odmiana z kropką między D G na awersie i kropką za łapą niedźwiedzia na rewersie. Najwyższa gradingowa nota na świecie. Moneta z piękną, delikatną patyną i doskonale zachowanymi detalami. Niezmiernie

trudny do zdobycia rocznik, szczególnie w tak pięknym stanie zachowania. Shatalin/Grendel GD13-13 (R2)

151.

CENA: 2 000 zł

Ort (18 groszy) 1614, Gdańsk NGC MS64 (2 MAX)

śr. 29 mm; Ag

Aw.: W otoku: SIGIS 3 D G REX POL M D L R PR Rw.: W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS 1614

Odmiana z kropką za łapą niedźwiedzia. Druga najwyższa nota gradingowa na świecie. Rzadki i poszukiwany rocznik.

Ekstremalnie rzadka moneta w takim stanie zachowania. Intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Moneta do najlepszych zbiorów kolekcjonerskich. Shatalin/Grendel GD 14-6 (R2)

CENA: 3 000 zł

Ort (18 groszy) 1615, Gdańsk

152.

Aw.: W otoku: SIGIS III D G REX POL M D L R PRVS Rw.: W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS 1615 śr. 30,0 mm; w. 6,34 g Ag

stan 1

Odmiana ze starym typem popiersia króla. Ort z kropką za łapą niedźwiedzia.

Piękny egzemplarz z wiekowa patyną. Rzadki w takim stanie zachowania. CNG 156b (podobny); Shatalin/Grendel G15-11 (R2)

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 2 500 zł /

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza 153.

Król Polski 1587-1632

Ort (18 groszy) 1616, Gdańsk NGC MS64 (2 MAX)

Aw.: Książę Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS III D G REX POL M D L R PRVS Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. Legendę rozpoczyna znak menniczy - Łapa niedźwiedzia. W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS 1616 śr. 29 mm; Ag Odmiana z małym kołnierzem. Druga najwyższa gradingowa nota na świecie. Idealnie zachowana moneta ze wspaniałym połyskiem menniczym. Perfekcyjnie zachowane detale, wiekowa patyna. Rzadszy rocznik. CENA: 3 000 zł

Shatalin/Grendel GD16b-5 (R)

Ort (18 groszy) 1617, Gdańsk NGC MS62

154.

Aw.: W otoku: SIGIS III D G REX POL M D L R PRVS Rw.: W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS 1617

śr. 29 mm; Ag Wyśmienitym egzemplarz. Wyrażane nawet najdrobniejsze detale portretu króla i lwów w herbie Gdańska. Moneta do najlepszych zbiorów kolekcjonerskich w takim stanie zachowania. Shatalin/Grendel G17-3 (R)

CENA: 1 500 zł

Ort (18 groszy) 1617, Gdańsk NGC MS61

155.

śr. 29 mm; Ag

Pięknie zachowany egzemplarz z ładna, delikatną patyną i bardzo dobrze zachowanymi detalami. Rzadka moneta w takim stanie zachowania. Nieco rzadszy rocznik. Shatalin/Grendel G17-3 (R) www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza 156.

Król Polski 1587-1632

Ort (18 groszy) 1618, Gdańsk, NGC MS65 (MAX) Jedyny w MS65

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS III D G REX POL M D L R PRVS Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. Legendę rozpoczyna wielki krzyżyk. W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS 1618 śr. 29 mm; Ag Ekstremalnie wysoka, najwyższa nota gradingowa. Wyśmienicie zachowany egzemplarz z pięknym połyskiem menniczym. Monetę śmiało można polecić do najlepszych zbiorów kolekcjonerskich. Shatalin/Grendel G18c-11 (R)

CENA: 4 000 zł

Ort (18 groszy) 1618, Gdańsk, NGC MS63+

157.

śr. 29 mm; Ag

Aw.: W otoku: SIGIS III D G REX POL M D L R PRVS Rw.: W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS 1618

Bardzo wysoka nota gradingu. Moneta z pięknym blaskiem menniczym i doskonale zachowanymi detalami. Rzadkość w tak wyśmienitym stanie zachowania. Shatalin/Grendel G18a-5 (R)

158.

CENA: 2 000 zł

Ort (18 groszy) 1621, Gdańsk, NGC MS62

Aw.: W otoku: SIGIS III D G REX POL M D L R PRVS Rw.: W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS 1621

śr. 29 mm; Ag Bardzo wysoka nota gradingu. Rzadki rocznik orta gdańskiego. Moneta z pięknym połyskiem menniczym, bardzo dobrze zachowanymi detalami i delikatną patyna. Rzadka w takim stanie zachowania.

Shatalin/Grendel GD21-4 (R1)

www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 200 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza 159.

Król Polski 1587-1632

Ort (18 groszy) 1623, Gdańsk Rzadkość R7

Aw.: Popiersie w koronie i zbroi z wyłożonym krótkim koronkowym kołnierzem, na piersi Order Złotego Runa. W otoku: SIGIS III D G REX POL M D L R PRV Rw.: Dwa lwy podtrzymują owalną tarczę miejską. Nad tarczą data 1623 W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS śr. 29 mm; w. 6,28 g Ag stan 3/3+

B z

ardzo rzadki ort. Zygmunta III Wazy wybity w Gdańsku w 1623 roku, na którym po raz pierwszy zaprezentowano nowy wizerunek króla. Zygmunt III Waza przedstawiony jest w prawym profilu, w zamkniętej koronie czepcem. Na piersi monarchy wyeksponowany jest order Złotego Runa z szerokim łańcuchem. Udrapowane fałdy płaszcza spina brosza umieszczona na naramienniku. Na rewersie data emisji umieszczona jest wzorem wcześniejszych emisji z lat 1609-1621 na otoku, w który wzorem awersu wpisana jest sentencja wskazująca, że moneta pochodzi z mennicy miejskiej w Gdańsku. Centralne miejsce zajmuje herb miasta Gdańska, z umieszczonymi poniżej literkami SB - inicjałami Stenzela Bermana, mincmistrza mennicy gdańskiej. Moneta zaliczana jest do dużych rzadkości, ponieważ wybita została w okresie przejściowym, kiedy jeszcze awers monety nie został oznaczony cyframi 1- 6, oznaczającymi nową wartość orta. Bardzo szybko dokonano koniecznych zmian, wprowadzając wspomniane cyfry nowej wartości orta umieszczone po bokach portretu królewskiego oraz przesuwając datę emisji w pole wewnętrzne rewersu. W ten sposób, zapobieżono licznym nieporozumieniom, wynikającym z podobieństwa orta z datą 1623 i tych wybitych wcześniej, różniących się inną zawartością srebra. Wpływało to na wartość rozliczeniową monety w transakcjach handlowych. Zakończenie tytulatury na awersie skrótem PRV, występuje dość sporadycznie na ortach gdańskich.

Ładny, w pełni czytelny egzemplarz. Patyna. Shatalin/Grendel GD23b-1 (R7)

160.

CENA: 6 000 zł

Ort (18 groszy) 1624, Gdańsk NGC (2 MAX)

śr. 29 mm; Ag

Aw.: W otoku: SIGIS III D G REX POL M D L R PR Rw.: W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS

ODruga najwyższa nota gradingowa na świecie. Wyśmienicie zachowany egzemplarz. Wspaniały dmiana orta gdańskiego z przebitą datą na rewersie i końcówką napisu PR na awersie.

połysk menniczy, doskonale zachowane detale. Rzadka moneta w tak pięknym stanie zachowania. Shatalin/Grendel GD24a-16 www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza 161.

Król Polski 1587-1632

Ort (18 groszy) 1626, Gdańsk NGC MS64 (MAX)

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie, w zbroi i w krezie. W otoku: SIGIS III D G REX POL M D L R PR Rw.: Tarcza z herbem miasta podtrzymywana przez dwa lwy. Nad tarczą skrócona data 26 W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS śr. 29 mm; Ag

dmiana orta gdańskiego z 1626 roku gdzie PR na awersie kończy napis. Najwyższa nota gradingowa na świecie.

Wyśmienicie zachowany egzemplarz z intensywnym połyskiem menniczym i ładną prezencją. Delikatna patyna podkreśla detale monety. Moneta do najlepszych kolekcji. Shatalin/Grendel GD26a-9

CENA: 2 000 zł

Talar 1629, Toruń (BRANDTALAR) Rzadkość

162.

Aw.: Tarcza herbowa trzymana przez anioła wychylającego się z obłoków, siedmiowierszowy napis: THORVNIA / HOSTILITER OPPVGNATA / ET DEI O AVXILIO / FORTR A CIVI B DEFENSA / XVI FEBR / ANNO / M D C XXIX / Rw.: Panorama miasta, spowita płomieniami i kłębami dymu, widziana z lewego brzegu. Z lewej Zamek Dybowski, z prawej Kępa Bazarowa połączona z miastem mostem. Na rzece dwanaście barek i łodzi. W murach miejskich baszty i bramy z Barbakanem Starotoruńskim. Nad miastem słońce z hebrajskim napisem Jahwe. W otoku: FIDES ET CONSTANTIA PER IGNEM PROBATA śr. 46 mm; w. 28,66 g Ag stan 3+

zadszy wariant talarów bitych z okazji wyparcia wojsk Gustawa II Adolfa spod oblężonego miasta Torunia w 1629 roku.

Delikatny połysk menniczy, piękna, wiekowa patyna. Bardzo efektowna moneta. Kopicki 8242; Davenport 4369; CNCT 1328 (R4); H-Czapski 1594

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

CENA: 25 000 zł /

aukcja@niemczyk.pl

Zygmunt lll Waza

Król Polski 1587-1632

Talar 1594, Sztokholm SIGISMVNDVS

163.

Aw.: Półpostać króla w prawo w koronie, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. W otoku: SIGISMVDVS DEI GRATIA SVECORVM Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza szwedzko-polsko-litewska, z małą tarczą z herbem Snopek – Wazów w środku. Po bokach data 9-4. W otoku: GOTORVM WANDALORVM Q & POLONIAE REX śr. 44 mm; w. 28,83 g Ag stan 2-/ 3+

o śmierci swojego ojca Jana, w 1593 roku Zygmunt, król Polski, objął dziedziczny tron Szwecji. Jego panowanie zostało przerwane buntem jego kuzyna Karola sudermańskiego, który obawiał się działań przywracających religię katolicką w protestanckiej Szwecji. Zygmunt III został zdetronizowany przez Szwedów w 1597 roku. Po obaleniu króla, wszystkie zapasy monet wybijanych z tytułami i portretem Zygmunta III zostały przetopione. Talary szwedzkie Zygmunt III Waza wybijał w mennicy w Sztokholmie, w latach 1594-1597(1598).Wszystkie roczniki są dzisiaj bardzo rzadkie.

Ładny egzemplarz, delikatny połysk menniczy, wyraźne detale, piękna, kolorowa patyna. Kopicki 10536 (R6); H-Czapski 4525

CENA: 50 000 zł

Talar 1594, Sztokholm - Rzadkość błąd SIGIMVNDVS

164.

Aw.: Półpostać króla w prawo w koronie, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. W otoku: SIGIMVNDVS DEI GRATIA SVECORVM Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza szwedzko-polsko-litewska, z małą tarczą z herbem Snopek – Wazów w środku. Po bokach data 9-4. W otoku: GOTORVM WANDALORVM Q & POLONIAE REX śr. 43 mm; w. 28,72 g Ag stan 3/3+

olejny rzadki w talar z mennicy sztokholmskiej. Różni się od wcześniejszego egzemplarza błędem w tytulaturze awersu. Zamiast SIGISMVNDVS zostało użyte imię SIGIMVNDVS.

Egzemplarz z delikatnym połyskiem menniczym i złocistą patyna. Bardzo rzadka moneta w każdym stanie zachowania. Kopicki 10536 (R6); H-Czapski 4525 www.aukcjamonet.pl

/

CENA: 50 000 zł www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Bezkrólewie 165.

Talar bezkrólewie 1632, Toruń - RZADKOŚĆ ex. Karolkiewicz Collection

Aw.: Insygnia koronacyjne i napis powyżej DEVS PROVIDEBIT Rw.: Anioł trzymający tarczę miejską, po bokach litery I-I W otoku MONETA NOVA ARGENT CIVIT THORVNENIS.

śr. 43 mm; w. 28,53 g Ag

stan 1-/2+

ardzo rzadka moneta bita po śmierci Zygmunta III Wazy, przez okres zaledwie kilku miesięcy do wyboru następnego władcy elekcyjnego – Władysława IV Wazy. Talary bezkrólewia sporadycznie pojawiają się na rynku, są monetami lubianymi i cenionymi przez kolekcjonerów. Talar wybity w mennicy toruńskiej należy do największych rzadkości na rynku i jest marzeniem każdego kolekcjonera. Monety brakuje w większości zbiorów talarów polskich. Doskonała proweniencja z aukcji H. Karolkiewicza z 2000 roku.

Egzemplarz z bardzo wyraźnymi detalami, zwłaszcza herbu Torunia, piękną, delikatną patyną i połyskiem menniczym. Moneta do najlepszych kolekcji.

Kurpiewski 3 (R5); Davenport 4373; Tyszkiewicz 60 mk CENA: 65 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Władysław lV Waza

Król Polski 1632-1648

lot 166

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Władysław lV Waza

Król Polski 1632-1648

166.

Medal zaślubinowy Władysława IV Wazy z Ludwiką Gonzagą wagi 16 dukatów, 1646 sygnowany SD - Sebastian Dadler, złoto

Aw.: Popiersie króla na wprost w peruce z wąsami i bródką na modłę hiszpańską w zbroi zdobionej motywami splecionych militariów i bogato nabijanymi rozetami i nitami. Płaszcz upięty na ramionach z wyłożonym dużym ozdobionym po brzegach koronkami kołnierzem koszuli. Na piersi Order Złotego Runa. Inicjały SD w dolnej części kirysu. W otoku: VLADISLAUS IV D G REX POL ET SUEC M D LIT RUS PR Rw.: Półpostać królowej z długimi włosami opadającymi na ramiona z małą pieciopałkową koroną i w naszyjniku z pereł. W sukni, której dekolt wykończony zębatym szlakiem koronki i ujęty haftowanym szalem spiętym na ramieniu. Na ramionach zawieszony wysadzany kamieniami łańcuch ze zwisającą perłą w kształcie gruszy. Po bokach inicjały S-D. W otoku: LVDOVICA MARIA GONZ D G REG POL ET SVE M D L RVS PRVS MONT NATA śr. 50 mm; w. 55,31 Au 986

stan 1

edal wybity w Gdańsku z okazji ślubu królewskiego w 1646 roku. Król polski Władysław IV poślubił Marię Ludwikę Mantuańską, siostrzenicę cesarza Austrii. Była to druga żona Władysława IV. Wybitny polski medalier Sebastian Dadler zastosował tu ujęcie popiersia pomiędzy en face, nawiązując raczej do współczesnych portretów graficznych niż do tradycji monetarnej, co podniosło ekspresję przedstawienia pary królewskiej. Gładkie tło podkreśla plastykę postaci, twarze pary królewskiej są precyzyjne i wiernie oddane. Maria Ludwika po rychłej śmierci Władysława IV, została żoną kolejnego króla Polski – Jana Kazimierza, już w 1649 roku. Liczne zapiski z epoki sugerują, że Maria Ludwika cieszyła się odwzajemnionym, żywym zainteresowaniem Jana Kazimierza, jeszcze za życia jego brata Władysława.

Ekstremalnie rzadki złoty medal wybity w XVII wieku. Do dziś znane są nie więcej niż cztery sztuki, z czego trzy znajdują się w zbiorach publicznych. Wyłącznie ten egzemplarz jest dostępny na rynku. Stan zachowania idealny, gabinetowy. Lustro mennicze i detale doskonałe. Numizmat najwyższej klasy do najlepszych kolekcji.

Raczyński 121; Bantke 129; Gumowski 86; Więcek 119; Stahr (1990) 57; Stahr (2008) 51; 100 Rarytasów (2012) 46; Złoto Wazów 168 (R8) CENA: 250 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Władysław lV Waza 167.

Król Polski 1632-1648

Medal zaślubinowy Władysława IV Wazy z Ludwiką Gonzagą, sygnowany SD - Sebastian Dadler, srebro

Aw.: Popiersie Władysława IV. W otoku: VLADISLAUS IV D G REX POL ET SUEC M D LIT RUS PR Rw.: Rw.: Popiersie Ludwiki Marii Gonzagi. W otoku: LVDOVICA MARIA CONZ D G REG POL ET SVE M D L RVS PRVS NATA PRON MANTMONT FER NIV śr. 49,0 mm; w. 76,47 g Ag stan 2+

ardzo rzadki medal pamiątkowy autorstwa Sebastiana Dadlera będący prezentem Rady Miejskiej Gdańska z okazji powtórnego małżeństwa króla Władysława IV ze swą drugą żoną Ludwiką Marią Mantuańską z rodu Gonzagów, który to ślub odbył się w 1646 roku. Inicjały SD na zbroi króla i po bokach popiersia królowej. Wzór tego medalu został wykorzystany następnie przez znakomitego medaliera J. Höhna w zamówieniu przez miasto medalu zaślubinowego dla Jana Kazimierza, który poślubił w 1649 roku Ludwikę Marię, wdowę po swoim bracie Władysławie.

Kolorowa wiekowa patyna. Raczyński 121; H-Czapski 1880

168.

CENA: 8 000 zł

Dukat koronacyjny 1633, Bydgoszcz Rzadkość R7

Aw.: Regalia nad prostokątnym kartuszem, w jego środku napis w pięciu wierszach: VLADISLAVS IV CORONATVS IN REGEM POL ET M D L ANNO 1633 DIE 6 FEB Rw.: Król trzymający gałązkę oliwną, stojący przy obelisku, nad jego głową w promieniach słońca IHS i napis: HONOR VIR TV - TIS PRAEMIVM śr. 22 mm; w. 3,38 g Au stan 2+/1-

użej rzadkości i wielkiej urody dukat koronacyjny Władysława IV Wazy sporadycznie pojawiający się na rynku kolekcjonerskim. Po raz pierwszy od 20 lat w Polsce na aukcji. Bardzo ładnie zachowany egzemplarz. Połysk menniczy, delikatna patyna, bardzo dobrze zachowane detale. Moneta po raz pierwszy w ofercie od kilku lat. Ten sam egzemplarz zilustrowany w książce J. Dutkowskiego „Złoto Czasów Dynastii Wazów” tom I. H-Czapski 1740 (R2); Friedberg 83b; Chełmiński 562; Złoto Wazów t I 126 (R7) www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

CENA: 30 000 zł /

aukcja@niemczyk.pl

Władysław lV Waza 169.

Król Polski 1632-1648

Talar 1636, Bydgoszcz

Aw.: Półpostać króla w koronie i zbroi. W otoku: VLADIS IIII D G REX PO - M D LIT RVS PRVS MA Rw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa, data 16-36 i iniciały I-I. W otoku: SAM LIV NE NO SVE GOT VAND Q HR REX śr. 44 mm; w. 28,73 g Ag

stan 2-

dmiana talara tytulaturą awersu zakończoną MA. Dostych nie notuje odmiany z końcówką MA w zestawieniu z: kropką rozpoczynającą i kończącą tytulaturę awersu oraz brakiem kropki na początku i dwukropkiem poziomym na końcu rewersu.

Pięknie zachowany egzemplarz z zachowanym połyskiem menniczym i wiekową patyna. Niezmiernie rzadka moneta w takim stanie zachowania. Dostych (R6-R7), ale nie notuje tego typu interpunkcji.

CENA: 6 000 zł

Talar 1635 / 1636, Elbląg

170.

Aw.: Popiersie króla z gołą głową na wprost, w zbroi ozdobionej koronkowym kołnierzem. W otoku: VLADIS L IV DG REX P M D L RUS PR MA SA LI N N SUEC GO VA H REX Rw.: W wieńcu laurowym owalna tarcza miejska, po bokach tarczy inicjały I-I, nad tarczą data 1635, a u dołu pod tarczą małymi cyframi data 3-6 W otoku inskrypcja: ELBINGA INTER ARMA SERVATA śr. 47 mm; w. 28,40 g Ag stan 2-

en rzadki talar notowany był wyłącznie w znaczących zbiorach monet polskich, m.in.: H. Steckiego, K. Sobańskiego, A. Preisa, Potockich, Z. Chełmińskiego, L. Frankiewicza, O. von Kubickiego i W. Chomińskiego. Odmiana z dwiema jagódkami w wieńcu przy dacie. Talar sporadycznie notowany na aukcjach i bardzo poszukiwany przez kolekcjonerów.

Bardzo ładny egzemplarz z piękną wielobarwną patyną podkreślającą detale. H-Czapski 1767 (R4); Kopcki7103 (R5); Pfau 420, CNCE 240; Tyszkiewicz 75 mk

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

CENA: 30 000 zł /

aukcja@niemczyk.pl

Władysław lV Waza

171.

Król Polski 1632-1648

Dukat 1639, Gdańsk

Aw.: Popiersie króla w koronie w prawo. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: VLAD IIII D G REX POL M D L RVS PR Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską stojącą na kartuszu. U dołu inicjały I-I. Legendę otokową rozpoczyna rozeta: MON AUREA CIVITATIS GEDANEN 1639 śr. 24 mm; w. 3,49 g Au

stan 1-

W

dukatach z datą 1639 roku wyróżniamy kilka odmian stempla, głównie z inicjałami menniczymi GR. Nasza moneta to rzadki wariant, wczesny typ popiersia króla oraz inicjały mennicze I-I. Odmiany tego dukata różnią się kształtem konsoli oraz różnie ułożonymi liśćmi palmy i gałązką nad tarczą. Ten wariant występują niezwykle rzadko na rynku.

Moneta ze starego zbioru. Wspaniale zachowany połysk menniczy, delikatne niedobicie prawego lwa, mimo to ładna prezencja. Bardzo rzadkie w takim stanie zachowania.

Kopicki 7584 R4; Kaleniecki 262; Friedberg 15; H-Czapski 1802 (R2); Złoto Wazów 203 (R5); Tyszkiewicz 20 CENA: 20 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Władysław lV Waza

Król Polski 1632-1648

lot 172

lot 177

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Władysław lV Waza 172.

Król Polski 1632-1648

Dukat 1638, Toruń

Aw.: Popiersie króla w koronie i zbroi. Na piersi łańcuch Orderu Złotego Runa. W otoku: VLAD IIII D G REX POL ET SVE M D L R M PM Rw.: Anioł podtrzymuje owalny kartusz z herbem miasta. Po bokach inicjały I-I W otoku: MONETA AVR CIVIT THORVNENSIS 1638 śr. 23 mm; w. 3,46 g Au

stan 1

zadka odmiana dukata toruńskiego z tytulaturą króla szwedzkiego SVE … R.P.M. Dukaty toruńskie Władysława IV Wazy pojawiają się na rynku aukcyjnym systematycznie, głównie ze względu na dość dużą ilość wybitej monety oraz okres panowania króla. Jednak znalezienie dziś idealnego egzemplarza jest prawie niemożliwe. Monety toruńskie słyną z niestarannego wybicia, podwójnych uderzeń oraz źle przygotowanej blachy. Oferowany egzemplarz został wybity centrycznie, pełne lustro mennicze na awersie i rewersie, idealnie zachowany portret króla oraz postać anioła. Moneta w takim stanie zachowania to rarytas najwyższej klasy. Notowany tylko w dwóch zbiorach prywatnych. Zdecydowanie najpiękniejszy znany egzemplarz na rynku.

Menniczy, idealny egzemplarz. Wspaniale zachowane detale. Perfekcyjnie zachowane lustro. Kopicki 8297 (R4); Friedberg 58; CNCT 1435; H-Czapski 1795; Tyszkiewicz 40; Złoto Wazów t.I 40 (R5)

CENA: 25 000 zł

Dukat 1648, Toruń Rzadkość R6

173.

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: VLAD IIII D G REX POL SUEC M D L R P Rw.:Postać anioła podtrzymuje owalny kartusz herbowy. Po bokach data 16-48, poniżej inicjały G-R W otoku: MONETA AVREA CIVITATIS THORVNENSIS śr. 24 mm; w. 3,48 g Au stan 1-

REgzemplarz z pięknym połyskiem menniczym i doskonale zachowanymi detalami. Rzadki

zadki typ dukata sporadycznie pojawiający się na rynku kolekcjonerskim - odmiana z AVREA CIVITIATIS.

i poszukiwany numizmat do najlepszych kolekcji.

Kaleniecki s 250, Friedberg 58, Tyszkiewicz 25 mk; Złoto Wazów t I 60 (R5-R6) www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

CENA: 20 000 zł /

aukcja@niemczyk.pl

Władysław lV Waza 174.

Król Polski 1632-1648

Talar 1633, Toruń

Aw.: Półpostać króla w zbroi z mieczem na ramieniu i jabłkiem królewskim w dłoni. W otoku: VLADIS IIII D G REX POL ET SVE M D LIT RVS PRV Rw.: Postać anioła podtrzymuje owalny kartusz herbowy. Po bokach data 16-33, poniżej inicjały I-I W otoku: MONETA NOVA ARGENT CIVIT THORVNENSIS śr. 44 mm; w. 28,11 g Ag stan 3+ Zachowane resztki połysku menniczego, równomierna patyna. Rzadszy rocznik. Kopicki 8272 (R3); Davenport 4374; CNCT 1462; Tyszkiewicz 10 mk

175.

CENA: 5 000 zł

Talar 1640, Toruń NGC MS62 (MAX) Wyśmienity, jedyny MS

Aw.: Półpostać króla w prawo, w zbroi z koronkowym kołnierzem. Ramię przewiązane szarfą dowódcy z ozdobną kokardą w dłoniach miecz oparty o ramię i jabłko królewskie. W otoku: VLADIS IIII D G REX POL ET SVEC M D LIT RVS PRVS Rw.: Anioł podtrzymuje owalny kartusz herbowy. Po bokach data 16-40, u dołu inicjały M-S (Melchior Schirmer). W otoku: MONETA NOVA ARGENTEA CIVITATIS THORVNENSIS śr. 44 mm; Ag

ajwyższa nota gradingowa na świecie i jedyny talar toruński w takim stanie zachowania. Rzadki talar toruński. Talar z datą 1640 i herbem Torunia po raz pierwszy opisany został w 1752 roku, w katalogu kolekcji Biblioteki w Lipsku. Talary tego wzoru wybijano pod zarządem M. Schirmera, charakteryzują się wydłużonym popiersiem króla.

Wyśmienicie zachowany egzemplarz z intensywnym połyskiem menniczym i ładną delikatną patyną. Moneta do najlepszych zbiorów. Niespotykany stan zachowania. Kopicki 8283; Davenport 4374; CNCT 1528 (R4); Parchimowicz 1885 b; Tyszkiewicz 10 mk

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

CENA: 28 000 zł aukcja@niemczyk.pl

Jan ll Kazimierz

Krรณl Polski 1648-1668

lot 177

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Jan ll Kazimierz

Król Polski 1648-1668

176. Szóstak (6 groszy) 1662 AT, Kraków NGC MS62 (MAX)

Aw.: Popiersie króla w prawo. W otoku: IO CASIM DG REX POL & SVE M D L Rw.: Orze ł i Pogoń pod koroną, pomiędzy tarczami mała tarcza z herbem Snopek - Wazów. W otoku: GROS ARG SE - X REG PO 1662 śr. 25 mm; Ag

ONajwyższa nota gradingowa na świecie. Bardzo ładnie wybity i zachowany egzemplarz.

dmiana szóstaka z herbem Ślepowron na rewersie i brakiem obwódek po obu stronach monety.

Wyraźnie zarysowane detale monety, patyna. Rzadka moneta

Kopicki 1660

177.

CENA: 600 zł

Talar 1651, Elbląg ex. Irving Goodman & FRANKIEWICZ NGC MS62, Rzadkość R6

Aw.: Popiersie króla w koronie i zbroi zdobionej na ramieniu maszkaronem z głową lwa. Na piersi łańcuch Orderu Złotego Runa. W otoku: IOAN CASIM DG REX POL & SVEC MDL RVS PRV Rw.: Postać anioła podtrzymuje tarczę z herbem Elbląga, po bokach drobne inicjały mennicze W-VE (Wilhelm van Eck) W otoku: MONETA ARGENTEA CIVITATIS ELBINGENSIS 1651 śr. 43 mm; w. 28,71 g Ag stan 1-

ajwyższa nota gradingowa na świecie. Moneta poszukiwana przez kolekcjonerów dla znakomitej roboty medalierskiej. Nienotowana od kilku lat na aukcjach. Tyszkiewicz wycenia tego talara na 80 marek w złocie. Moneta z kolekcji Irvinga Goodmana.

Egzemplarz w przepięknej wiekowej patynie z zachowanym połyskiem menniczym. Znakomicie zachowane najdrobniejsze detale portretu króla i co rzadkie, anioła trzymającego herb Elbląga. Moneta do najlepszych zbiorów.

Kopicki 7133 (R6); Davenport 4364; CNCE 308 (R5); Talary Jana Kazimierza E.02 (R5); H-Czapski 2205; CENA: 90 000 zł Tyszkiewicz 80; Parchimowicz 1786

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Jan ll Kazimierz 178.

Król Polski 1648-1668

Ort 1662, Elbląg – RZADKOŚĆ

Aw.: Popiersie króla w koronie i zbroi. W otoku: IOH CAS D G REX POL & SUE M D L R P Rw.: Anioł podtrzymuje tarczę miejską. Po bokach nominał 1-8, u dołu inicjały N-H (Mikołaj Hennig). W otoku: MON ARGENT CIVITAT ELBINGENSIS śr. 29 mm; w. 6,39 g Ag stan 2-

kstremalnie rzadki ort z mennicy elbląskiej. Notowany zaledwie kilka razy na aukcjach. Egzemplarz w stanie 1 na Aukcji 3 Pawła Niemczyka osiągnął cenę 35 650 złotych. Moneta do najlepszych kolekcji.

Kolorowa patyna, resztki połysku.

CENA: 6 000 zł

Kopicki 7128 (R3); CNCE 292 (R3); H-Czapski 2233; Tyszkiewicz 8 mk

179. Ort 1657, okupacja szwedzka, Elbląg NGC MS62 (MAX)

Aw.: Popiersie i tytulatura króla Szwecji Karola Gustawa. Rw.: Herb miasta Elbląg i data 1657.

śr. 32 mm; Ag

NWspaniały połysk menniczy, doskonale zachowane detale. Ekstremalnie rzadka moneta w takim

ajwyższa i jedyna nota gradingowa na świecie. Wyjątkowo pięknie wybity egzemplarz jak na ten typ monety.

stanie zachowania, do najlepszych kolekcji. Kopicki 96; CNCE 750; Pfau 470; Ahlström 56a

180.

CENA: 5 000 zł

Szóstak (6 groszy) 1658, Elbląg NGC MS62 (2MAX)

śr. 25 mm; Ag

Aw.: Popiersie Karola Gustawa w prawo i napis otokowy Rw.: Tarcza herbowa Elbląga, powyżej nominał VI i napis otokowy.

ajwyższa nota na świecie zarówno w NGC jak i PCGS. Monety wybijane w mennicy elbląskiej należą do wyjątkowo rzadkich numizmatów.

Prezentowany egzemplarz zdecydowanie wyróżnia się ze względu na swój stan zachowania. Bardzo rzadka w tak wyśmienitym stanie zachowania. Na tle niedbale wybijanych przez Szwedów monet elbląskich, moneta wyróżnia się pięknym lustrem menniczym i niespotykaną jakością detali Ahlström 60; Bahr. 9484 www.aukcjamonet.pl

CENA: 2 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Jan ll Kazimierz 181.

Król Polski 1648-1668

Donatywa wagi 3 dukatów bez daty, Gdańsk

Aw.: Popiersie króla w prawo w wieńcu laurowym i zbroi okrytej płaszczem rzymskim. Na piersi Order Złotego Runa. Pod popiersiem monogram JH. W otoku: IOAN CASIMIR9 D G POL&SUEC REX Rw.: Panorama Gdańska pod tarczą słoneczną z imieniem Jahwe. Dwa lwy podtrzymują małą tarczę z herbem miasta. W otoku: REGIA CIVITAS GEDANENS FIERI FEC śr. 35 mm; w. 9,84 g Au stan 3-

oneta należy do grupy donatyw wybijanych w mennicy gdańskiej około 1666 roku, pod zarządem Daniela Lesse. Tym stemplem wybijano głównie donatywy o wadze trzech dukatów, znane są też odbicia 4 i 5 dukatowe. Autorem stempli był medalier Jan Höhn młodszy, który po zmarłym w 1663 roku ojcu, zajmował się sporządzeniem stempli do monet w mennicy gdańskiej. Jan Kazimierz występuje tutaj w tradycyjnej zbroi okrytej płaszczem rzymskim i w modnym wtedy pośród patrycjatu gdańskiego koronkowym żabocie. Był to element stroju charakterystyczny dla pastorów gdańskich, niespotykany w stroju dworskim. Jan Höhn młodszy był wyznania luterańskiego. Nie można wykluczyć, że w ten sposób chciał wzmocnić powagę królewskiego wizerunku. Król jawi się tutaj i jako wódz, o czym świadczy rzymski płaszcz i laurowy wieniec, ale też jako duchowy przewodnik

Manipulacje w tle. Moneta ze starej powojennej kolekcji.

Kopicki nie notuje; Friedberg 30; CNG 337; H-Czapski 2341; Kaleniecki str. 421; Złoto czasów dynastii Wazów t.II G427 (R6) CENA: 17 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Jan ll Kazimierz

Krรณl Polski 1648-1668

lot 182

lot 187

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Jan ll Kazimierz 182.

Król Polski 1648-1668

Dukat 1649, Gdańsk NGC MS65 (MAX)

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: IOAN CAS D G R POL & SUEC M D L R P Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę z herbem miasta. Nad tarczą mały wieniec z rozet położony na dwu liściach palmowych z gałązką winnego grona w środku. Między łapami lwów inicjały G-R W otoku: MON AUREA CIVITATIS GEDANEN 1649 śr. 25 mm; w. 3,50 g Au

ajwyższa nota gradingowa na świecie. Rocznik 1649 charakteryzuje się największą liczbą typów i odmian pośród dukatów Jana Kazimierza. Rzadki wariant dukata z odmiennym ułożeniem liści palmowych i gałązką winnego grona w środku. Ogromnej rzadkości typ dukata. Na naszych aukcjach notowany po raz drugi. Wcześniejszy egzemplarz sprzedany został w 2016 roku za niespełna 60 tys. zł. Moneta oferowana niczym nie ustępuje wcześniej przez nas sprzedanej pozycji.

Egzemplarz z pięknym blaskiem menniczym i doskonale zachowanymi detalami. Typowe dla tego typu monety lekkie niedobicie prawego lwa podtrzymującego tarczę. Moneta do najlepszych zbiorów.

Kopicki 7649 (R4); Friedberg 24; CNG 340 I; H-Czapski 1910; Kaleniecki s. 370 (wszystkie odmiany razem); Parchimowicz 1759 a; Złoto czasów dynastii Wazów t.II G318 (R7) CENA: 30 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Jan ll Kazimierz

Król Polski 1648-1668

Dukat 1651, Gdańsk

183.

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: IOA CAS D G R POL & SUE M D L R P Rw.: Dwa lwy podtrzymują owalną tarczę z herbem miasta. W wieńcu gałązka winnego grona z liściem rozdzielającym napis. Pod łapami inicjały G-R W otoku: MON AUREA CIVITAT GEDANENS 1657 śr. 24,3 mm; w. 3,48 g Au stan 2-

dmiana dukata gdańskiego z końcówką L R P na awersie i pełną nazwą Gdańska - GEDANENS oraz ostrą tarczą Gdańska.

Rzadszy rocznik, sporadycznie notowany na aukcjach.

Kopicki 7652; Friedberg 24; CNG nie notuje; H-Czapski 1991; Kaleniecki s. 375; Tyszkiewicz 14; Dutkowski „Złoto Wazów” T II G342 (R5)

CENA: 10 000 zł

Dukat 1653/1, Gdańsk

184.

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: IOA CAS D G R POL SUE M D L R P Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. W otoku: MON AUREA CIVITAT GEDANENS 1653 śr. 29,5 mm; w. 3,37 g Au stan 3

wersy i rewersy stempli z roku 1651 wykorzystano do bicia dukatów w latach 1652 i 1653 roku. W stemplu przeprawiono datę z 1 na 3. Do bicia dukatów w 1653 użyto stempla awersu z 1651 roku ze skróconym imieniem króla: IOA, zamiast IOAN. Z końcem 1651 roku ograniczono w Gdańsku ilość wybijanych dukatów. W 1652 i 1653 roku produkcja dukatów była niewielka i nie było powodu zamawiana nowych stempli. Przy biciu dukatów, sięgano zatem po co lepiej zachowane stare stemple, poprawiając tylko datę. Rocznik rzadki i jak na dukaty gdańskie, rzadko pojawiający się na rynku numizmatycznym. Gumowski 1811; CNG 309; Tyszkiewicz 25; H-Czapski 2041 (R3); Kaleniecki s. 380 www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

CENA: 8 000 zł /

aukcja@niemczyk.pl

Jan ll Kazimierz

Król Polski 1648-1668

Dukat 1656, Gdańsk

185.

Aw.: Popiersie w koronie i w zbroi. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: IOAN CAS D G REX POL & SUEC M DL R Rw.: Dwa lwy podtrzymują stojącą na ozdobnej konsoli owalną tarczę z herbem miasta. W wieńcu gałązka winnego grona z liściem rozdzielającym napis. U dołu inicjały G-R W otoku: MON AUREA CIVITAT GEDANENS 1656 śr. 22 mm; w. 3,46 g Au stan 2-/3+

zadki rocznik, sporadycznie notowany na aukcjach. Odmiana napisu otokowego z M.DL.R. na awersie.

Bardzo ładny egzemplarz, delikatne ślady zgięcia. Kolorowa patyna na rewersie. Kopicki 7657; CNG 311 I; H-Czapski 2089; Kaleniecki s. 382; Złoto Wazów t.II G339 (R4)

CENA: 15 000 zł

Dukat 1657, Gdańsk

186.

Aw.: Popiersie króla w koronie i zbroi okrytej płaszczem, z Orderem Złotego Runa. W otoku: IOAN CAS D G REX POL & SUEC M D L R Rw.: OStojąca na konsoli owalna tarcza miejska podtrzymywana przez dwa lwy. W otoku: MON AUREA CIVITAT GEDANEN 1657 śr. 24 mm; w. 3,42 g Au stan 2-

dmiana ze wcześniejszym popiersiem króla. Na awersie końcówką M D L R i napis GEDANEN na rewersie. Rzadki dukat, sporadycznie notowany na aukcjach.

Bardzo ładny, świeży egzemplarz. Zachowany połysk menniczy, wspaniała prezencja.

Kopicki 7658; Friedberg 24; Kaleniecki s. 388; H-Czapski 2103; Tyszkiewicz 14; Złoto Wazów t. II G342 (R5) CENA: 10 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Jan ll Kazimierz

Król Polski 1648-1668

Talar 1650, Gdańsk Rzadkość R4-R5

187.

Aw.: Popiersie króla w koronie i w pancerzu, z wyłożonym wysokim kołnierzem ozdobionym koronkami, Order Złotego Runa. W otoku: IOAN CAS D G REX POL & SUE M D L R PR Rw.: Dwa lwy z pojedynczymi ogonami podtrzymują tarczę miejską, data 1650 w owalnym kartuszu, po bokach inicjały G-R. Nad tarczą wieniec z trójlistną gałązką. W otoku: MON ARGENTEA CIVITATIS GEDANENS śr. 44 mm; w. 28,81 g Ag stan 1-

zadsza odmiana talara z końcówką PR i rozetą na końcu napisu otokowego na awersie oraz z napisem GEDANENS i dwukropkiem kończącym napis otokowy rewersu. W książce J. Dutkowskiego- talary Jana Kazimierza notowania wyłącznie ze zbiorów publicznych.

Pięknie zachowany egzemplarz, szczególnie popiersie króla. Wspaniały połysk menniczy. Delikatna wada blachy na awersie. Moneta do najlepszych kolekcji. Kopicki 7643 (R3); Davenport 4360; CNG 300II; Talary Jana Kazimierza G60 (R4-R5); Tyszkiewicz 7

CENA: 6 000 zł

188.

Aw.: Popiersie króla w koronie i w pancerzu, z wyłożonym wysokim kołnierzem ozdobionym koronkami, na piersi Order Złotego Runa. W otoku: IOAN CAS D G REX POL & SUE M D L R PR Rw.: Dwa lwy z pojedynczymi ogonami podtrzymują tarczę miejską, data 1650 w owalnym kartuszu, po bokach inicjały G-R. Nad tarczą wieniec z trójlistną gałązką. W otoku: MON ARGENTEA CIVITATIS GEDANENS śr. 45 mm; w. 28,14 g Au stan 3+ zadszy typ talara odmiana z GEDANENS. Bardzo ładnie zachowana moneta z piękną, wiekową patyna i dobrze zachowanymi detalami.

H-Czapski 1962; Davenport 4360; Talary Jana Kazimierza G60 (R4-R5); Tyszkiewicz 7 www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

CENA: 5 500 zł /

aukcja@niemczyk.pl

Jan ll Kazimierz

Król Polski 1648-1668

Talar 1649, Gdańsk Rzadkość R6-R7

189.

Aw.: Popiersie króla w koronie i w pancerzu, z wyłożonym wysokim kołnierzem ozdobionym koronkami, na piersi Order Złotego Runa. W otoku: IOAN CASIM D G REX POL ET SUEC M D L RUS PR Rw.: Dwa lwy z pojedynczymi ogonami podtrzymują tarczę miejską, data 1650 w owalnym kartuszu, po bokach inicjały G-R. Nad tarczą wieniec z trójlistną gałązką. W otoku: MON ARGENTEA CIVITATIS GEDANENSIS śr. 45 mm; w. 28,25 g Ag stan 3

oneta nie notowana w prywatnych kolekcjach. Podobny egzemplarz znany jedynie ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Nasz talar różni się rodzajem interpunkcji w postaci rombów.

Zachowane resztki połysku menniczego. W pełni czytelny egzemplarz, patyna. Kopicki 7641; Davenport 4358; Talary Jana Kazimierza G16 (R6-R7?)

190.

CENA: 4 000 zł

Ort (18 groszy) 1656, Gdańsk NGC AU58 (MAX) Rzadkość R2

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: IOH CAS D G REX POL & SUEC M D L R P Rw.: Podtrzymywana przez dwa lwy tarcza miejska wsparta na konsoli, w której umieszczono rok 1656. Nad tarczą wieniec z liśćmi palmy i gałązką winnego grona, poniżej nominał 18. W otoku: MON ARGENT CIVITAT GEDANENSIS śr. 31 mm; Ag

ONajwyższa nota gradingowa. Wspaniale zachowany egzemplarz jak na ten typ monety, połysk dmiana z dużym popiersiem króla.

menniczy. Rzadki, szczególnie tak dobrze zachowany. CNG 284.a, Kop. 7621 (R2)

www.aukcjamonet.pl

CENA: 800 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Jan ll Kazimierz 191.

Król Polski 1648-1668

Ort (18 groszy) 1658 DL, Gdańsk PCGS AU58 (MAX)

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: IOAN CAS D G REX POL ET SUEC M D L RP Rw.: Stojąca na konsoli owalna tarcz a miejska pod trzymywana przez dwa lwy. Między łapami lwów inicjały D-L (Daniel Lesse). W otoku: MON ARGENT CIVITAT GEDANENS śr. 30 mm; Ag

NTypowe dla tych monet niedobicie. Egzemplarz z ładną, delikatną patyną na całej powierzchni i ajwyższa nota gradingowa na świecie.

połyskiem menniczym.

CENA: 1 000 zł

Kopicki 7624 (R1)

Ort (18 groszy) 1662, Gdańsk PCGS MS62 (MAX)

192.

Aw.: Popiersie króla w koronie i w zbroi okrytej płaszczem. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: IOH CAS D G REX POL & SUEC M D L R PR Rw.: Dwa lwy podtrzymują owalną tarczę z herbem miasta. Nad tarczą nominał 1-8. Pod łapami lwów inicjały D-L (Daniel Lesse). W otoku: MON ARGENT CIVITAT GEDANENSIS śr. 29,7 mm; Ag

ajwyższa nota gradingowa. Bardzo rzadka odmiana bez herbu Lewart przy dacie. Piękny menniczy egzemplarz z połyskiem, miejscami niedobity, co jest całkowicie naturalne w przypadku monet Jana Kazimierza, kiedy to nie przykładano zbyt wielkiej uwagi do jakości wybijanych monet.

Kopicki 7628 www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 500 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Jan ll Kazimierz 193.

Król Polski 1648-1668

Ort (18 groszy) 1664, Gdańsk

Aw.: Popiersie króla w koronie i w zbroi okrytej płaszczem. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: IOH CAS D G REX POL & SUEC M D L R PR Rw.: Dwa lwy podtrzymują owalną tarczę z herbem miasta. Nad tarczą nominał 1-8. Pod łapami lwów inicjały D-L (Daniel Lesse). W otoku: MON ARGENT CIVITAT GEDANENSIS śr. 31 mm; w. 6,86 g Ag stan 2-

ardzo rzadki rocznik orta gdańskiego. Notowany zaledwie kilka razy na aukcjach. Moneta do najlepszych kolekcji.

Ciemna patyna. Ładny egzemplarz. Poszukiwana i ceniona moneta.

CENA: 3 500 zł

Kopicki 7632 (R2)

Dwudukat 1664, Toruń Rzadkość R5

194.

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i w zbroi okrytej płaszczem. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: IOAN CAS D G R POL & SVE M D L R P Rw.: Anioł podtrzymuje owalną tarczę z herbem miasta. Po bokach data 16-64, poniżej inicjały HD-L (Hans Dawid Lauer, dzierżawca mennicy w Toruniu) W otoku: MONETA NOVA AVREA CI THORVNEN śr. 30 mm; w. 6,70 g Au stan 2-

zadki dwudukat toruński, sporadycznie pojawiający się w handlu, szczególnie w takim dobrym stanie zachowania. Niestety za panowania J. Kazimierza nie przywiązywano dużej wagi co do jakości bicia monety.

Bardzo ładny egzemplarz, połysk menniczy.

Kopicki 8362; Friedberg 59; CNCT 1573; H-Czapski 2270; Kaleniecki s. 446;Parchimowicz 1800 d; Tyszkiewicz 60; Złoto Wazów t.II T80 (R5)

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

CENA: 25 000 zł

aukcja@niemczyk.pl

Jan ll Kazimierz

Krรณl Polski 1648-1668

lot 195

lot 199

Karol X Gustaw

1622-1660

lot 201

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Jan ll Kazimierz 195.

Król Polski 1648-1668

Dwudukat 1667, Toruń NGC MS66 (MAX)

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i w zbroi okrytej płaszczem. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: IOAN CAS DG REX POL & SUE M D L R P Rw.: Anioł podtrzymuje owalną tarczę z herbem miasta. Po bokach data 16-67, poniżej inicjały mincerskie HD-L (Hans Dawid Lauer, dzierżawca mennicy w Toruniu, HD w ligaturze) W otoku: MONETA AVREA CIVIT THORUNENSIS śr. 30 mm; Au

W

1650 roku wzorem krajów habsburskich i Śląska, Rada Miasta Torunia postanowiła oprócz dukatów wybijać także dwudukaty. Toruń leżał na granicy Prus Królewskich i ziem koronnych. Stanowił naturalny port przeładowujący towary napływające Wisłą z Gdańska. Na potrzeby handlu z Gdańskiem w Toruniu wybijano dukaty, natomiast na zakup towarów, głównie płodów rolnych eksportowanych potem przez porty pruskie, potrzebne były miastu dwudukaty. Dwudukaty wybijano w mennicy w Toruniu w 1660, 1662-1665 oraz w latach 1667-1668. W praktyce dwudukaty nie tyle wybijano ile tłoczono, używając specjalnej w tym celu skonstruowanej prasy walcowej. Odmiennie niż w Gdańsku lub mennicach koronnych, wzorów monet nie ryto na walcu, ale walce wyposażono w specjalne otwory, w które wkładano stemple. Pozwalało to pracownikom mennicy, za pomocą jednego urządzenia wybijać (wytłaczać) różne nominały, zarówno złote jak srebrne. W zależności od potrzeb w otwory walca wstawiano stemple ortów, dukatów lub dwudukatów. Ta technika pozwalała też bardzo długo wykorzystywać jedną parę stempli. Stemple nie były bowiem narażone na uderzenia o różnej sile, lecz poddawane były równomiernemu naciskowi. Dwudukat toruński z 1667 roku był notowany głównie w historycznych zbiorach Radziwiłła, Chełmińskiego, Philippa, Frankiewicza i Potockich. Współcześnie jest w kolekcjach muzealnych Emeryka Hutten-Czapskiego, Ermitażu, Drezna, Nowego Jorku, Frankfurtu, Paryża i Wiednia. Większość znanych dukatów znajduje się w muzeach. Na rynku numizmatycznym dostępnych jest nie więcej niż pięć do sześciu sztuk.

Ekstremalnie wysoka nota gradingowa MS66 – najwyższa na świecie. Wyśmienicie zachowany egzemplarz z piękny blaskiem menniczym i idealnie zachowanymi detalami. Moneta zilustrowana w książce „Złoto czasów dynastii Wazów” tom II. Z pewnością moneta ta stanie się ozdobą najlepszej kolekcji.

Kopicki 8364 (R6); CNCT 1575 (R6); Friedberg 59; Kaleniecki s. 448; Złoto czasów dynastii Wazów t.II T82 (R6) CENA: 100 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Jan ll Kazimierz 196.

Dukat 1655, Toruń NGC MS61 (MAX) Rzadkość R5

Król Polski 1648-1668

Aw.: Popiersie króla w koronie i zbroi okrytej płaszczem. Na piersi łańcuch Orderu Złotego Runa. W otoku: IOAN CAS D G R POL ET SVEC M D L R PR Rw.: Stojąca postać anioła podtrzymuje owalną tarczę z herbem miasta. Po bokach data 16-55, poniżej inicjały mincerskie HI-L (Hans Johan Lauer) W otoku: MONETA AVREA CIVIT THORVNENSIS śr. 23 mm; Au

BWspaniale zachowany egzemplarz. Monety Toruńskie charakteryzują się niedbałym biciem. ardzo rzadki dukat toruński.

Dukat musi być jednym z pierwszych wybitych, ponieważ typowa dla tego rocznika wada stempla jest w początkowej fazie (świeży stempel).

Kopicki 8351; Friedberg 60; CNCT 1586; Kaleniecki s. 439; Tyszkiewicz 35; Parchimowicz 1799f; Złoto Wazów t.II T70 (R5)

CENA: 25 000 zł

Dukat 1661, Toruń Rzadkość R6

197.

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i w zbroi okrytej płaszczem. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: IOAN CAS D G R POL ET SVE M D L R P Rw.: Anioł podtrzymuje owalną tarczę z herbem miasta. Po bokach data 16-61, poniżej inicjały mincerskie HD-L (Hans Dawid Lauer, dzierżawca mennicy w Toruniu) W otoku: MONETA AVREA CIVIT THORVNENSIS śr. 24,5 mm; w. 3,4 g Au stan 3-

kstremalnie rzadki dukat toruński, notowany tylko w zbiorach muzealnych i na przedwojennych aukcjach (tylko dwa razy po wojnie - na naszej Aukcji 3 i 12). Zarówno Kaleniecki jak i Dutkowski nie przytaczają żadnego powojennego notowania dla tej monety. Rzadkość R6. Znanych jest nie więcej niż 5 egzemplarzy.

Niestarannie wybity, defekt krążka, typowe dla tej monety. Połysk menniczy.

Kopicki 8355; Friedberg 60; CNCT 1590; H-Czapski 5225; Chełmiński 909; Frankiewicz 710; Tyszkiewicz 35; CENA: 13 000 zł Złoto Wazów (TII) T74 (R6); Parchimowicz 1799 www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Jan ll Kazimierz 198.

Król Polski 1648-1668

Ort (18 groszy) 1654, Toruń Rzadkość R2

Aw.: Popiersie króla w koronie i w zbroi okrytej płaszczem. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: IOAN CASIM D G REX POL ET SVEC M D L R PRVS Rw.: Anioł podtrzymuje tarczę miejską, po bokach data 16-54, poniżej inicjały mennicze HI-L W otoku: MONETA NOVA ARGENT (18) CIVIT THORVNENSIS śr. 30 mm; w. 5,75 g Ag stan 2-

WEgzemplarz z bardzo ładnie zachowanymi detalami. Drobne uderzania na awersie, patyna. szystkie orty z mennicy toruńskiej to monety rzadkie i poszukiwane.

Rzadki.

Kopicki 8317 (R2)

CENA: 1 000 zł

Dwugrosz 1651, Toruń

199.

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: IOH CAS D G R P H S M D L R P Rw.: Anioł trzymający owalną, ozdobną tarczę z herbem Torunia. Po bokach tarczy rozdzielone litery HD-L W otoku: II GROS CIV THORV DVPL 1651 śr. 20 mm; w. 1,13 g Ag

stan 1

OEkstremalnie rzadka i poszukiwana moneta szczególnie w tak pięknym stanie zachowania. dmiana bez obwódek.

Moneta do najlepszych kolekcji ze względu na unikaty stan zachowania. Połysk menniczy, czytelny egzemplarz. Cudna moneta.

CNCT 1716 (R5); H-Czapski 2002; Tyszkiewicz 10 mk

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 2 000 zł /

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Jan ll Kazimierz 200.

Król Polski 1648-1668

Ort (18 groszy) 1656, Lwów PCGS AU58 (MAX)

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. Na piersi Order Złotego Runa. Po bokach nominał 1-8. U dołu w owalu Lew − znak mennicy we Lwowie. W otoku: IO CASIM D G REX − POL M D L RVS PRV Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa z małym herbem Wazów – Snopek w środku. Po bokach tarczy data 16-56. W otoku: NEC NON SVHC GOT VANDL Q HR REX śr. 29 mm; Ag

rt z mennicy lwowskiej z wariantem popiersia króla w zbroi karacenowej i błędem w tytulaturze króla na rewersie. Zamiast litery E jest H w słowie SVHC.

Najwyższa nota gradingowa na świecie (PCGS AU55). Bardzo rzadka moneta w tak dobrym stanie zachowania. Wspaniale zachowany egzemplarz jak na ten typ monety. Kolorowa, wiekowa patyna. Wspaniale zachowane detale. Połysk menniczy. Kopicki 1745 (R3); Parchimowicz 1653 a; Kurpiewski 387 (R3); Tyszkiewicz 4

CENA: 4 000 zł

Karol X Gustaw 201.

1622-1660

Talar 1658 Elbląg - okupacja szwedzka, UNIKAT? Rzadkość R7

Aw.: Ukoronowane popiersie Gustawa Adolfa, tytulatura króla Szwecji Rw.: Herb Elbląga podtrzymywany przez anioła, inicjały NH śr. 42,5 mm; w. 28,12 g Ag

stan 3+

iedy po oblężeniu Elbląga w 1656 roku wojska szwedzkie zajęły miasto i ustanowiły własną administrację, uruchomiono także mennicę miejską. Na stanowisku mincerza pozostał dotychczasowy zarządca Mikołaj Hennig. Stąd inicjały NH. W 1658 roku wybito niewielką ilość talarów i klip 2-talarowych. Miały charakter prestiżowy, służyły głównie jako medale nagrodowe, stąd ślady zawieszek i otworów w klipach. Szwedzi opuścili Elbląg w 1660. Dzisiaj talary elbląskie Gustawa Adolfa są ekstremalnie rzadkie. Nie mają żadnych notowań aukcyjnych, nie było ich także w obrocie poza aukcyjnym. Po raz pierwszy w handlu. Moneta do najlepszych kolekcji. Jedyna i niepowtarzalna okazja do nabycia tak atrakcyjnego przedmiotu.

Ślad po zawieszce.

Davenport 4569; CNCE 768 (R7) www.aukcjamonet.pl

CENA: 80 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Michał Korybut Wiśniowiecki 202.

Król Polski 1669-1673

Dwudukat koronacyjny 1669 NGC MS62 (MAX) Rzadkość R6

Aw.: Glob z napisem POLONIA pływający na muszli po wzburzonym morzu. Na kuli orzeł siedzący pod regaliami. Wokół napis: MICHAEL DG REX POL ELECT9 VARSAV 19 IUNII CORONAT9 CRACOV 29 SEPT Ao 1669 / DEXTERA DOMINI FECIT VIRTUTEM (Michał z Bożej Łaski król Polski, obrany w Warszawie 19 czerwca, koronowany w Krakowie 29 września / Prawica Pańska uczyniła mocnym) Rw.: Twierdza o czterech bastionach na wysokiej skale z herbem Wiśniowieckich na zboczu. Nad nią skrzydlata postać z tablicą LEX. W otoku: SALUS POPULI SUPREMA LEX ESTO (dobro narodu najważniejszym prawem) śr. 28 mm; w. 6,96 g Au

ajwyższa możliwa nota gradingowa. Medale koronacyjne bite były dla uświetnienia i upamiętnienia uroczystości koronacji królewskiej. Złote trafiały do gości oficjalnych i rozdawane były wśród popleczników króla, srebrne rozrzucano wśród zgromadzonych na uroczystości tłumów. Wszystkie znane egzemplarze bite w złocie są niezwykle rzadkie. Medale o wadze dwu dukatów były notowane tylko w największych kolekcjach.

Wyśmienicie zachowany, efektowny egzemplarz bardzo efektownej. Niepowtarzalna okazja do uzupełnienia kolekcji o numizmat z najwyższej półki. Zdecydowanie moneta do najlepszych kolekcji.

H-Czapski 2371 (R6)! CENA: 25 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Michał Korybut Wiśniowiecki 203.

Król Polski 1669-1673

Dukat 1670, Gdańsk

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi opasanej szarfą dowódcy. W otoku: MICHAEL D G REX POL M D L RUS PRUS Rw.: Tarcza miejska podtrzymywana przez dwa lwy, nad tarczą wieniec, liście palmowe i gałązka. Przy łapach inicjały D-L (Daniel Lesse). U dołu mała tarcza z lwem. W otoku: MON AUREA CIVITAT GEDANENS 1670 śr. 25 mm; w. 3,51 g Au

stan 3+

ardzo poszukiwany dukat gdański. Rzadki rocznik monet Michała Korybuta. Dukaty wybijano za jego krótkiego panowania w latach 1670, 1672 i 1673. Ostatnie cyfry daty przebite z roku 1669. Stemple do bicia dukatów były przygotowane w 1669 roku, jednakże polska numizmatyka nie zna monet tego typu z wyżej wymienioną datą. Wszystkie dukaty z 1670 roku mają ślady przebicia daty na stemplu. W XVII w. rytownicy gdańscy wspięli się na wyżyny umiejętności w dziedzinie technik medalierskich, używanych narzędzi, precyzji przedstawiania popiersi królewskich, detali herbów, czcionek i ozdobników, a co również istotne − polerowania i przygotowania stempla do użycia. Oferowany egzemplarz jest tylko tego potwierdzeniem. Sporadycznie notowany na aukcjach rzadki dukat króla M. Korybuta Wiśniowieckiego.

Ładny egzemplarz. Drobne poprawy gięcia. Resztki połysku menniczego. Bardzo rzadki i poszukiwany numizmat.

Kopicki 7679; Friedberg 32; CNG 364; Parchimowicz 1575; Tyszkiewicz 45 CENA: 20 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Michał Korybut Wiśniowiecki 204.

Król Polski 1669-1673

Medal zaślubinowy wagi 8 dukatów 1670, Jan Höhn

Aw.: Popiersie króla w prawo, w wieńcu i rzymskim płaszczu. W otoku: MICHAEL D G REX POL M D LIT RUS PRUS MAS Rw.: Popiersie królowej w lewo, w sukni z wysoko upiętymi włosami ozdobionymi perłami z lokami opadającymi na dekolt. W otoku: ELEONORA MARIA D G REGINA POL śr. 39 mm; w. 27,72 g Au stan 1-

edal ślubny wybity w złocie, z okazji zawarcia przez króla związku małżeńskiego z Eleonorą Marią, córką cesarza Ferdynanda III. Ślub odbył się 27 lutego 1670 r. w klasztorze na Jasnej Górze w Częstochowie. Uroczystości zaślubinowe miały dość skromną oprawę. Eleonora Maria – 17-letnia siostra panującego na dworze wiedeńskim Leopolda I, była kobietą piękną, wykształconą i inteligentną. Jako królowa szybko zjednała sobie powszechne uznanie i sympatię. Szlachta ceniła ją za niemieszanie się do polityki i liczne zalety. Małżeństwo z Habsburżanką było nobilitacją dla Michała Korybuta, który nie był specjalnie ceniony przez mu współczesnych. Z rozlicznych, mniej lub bardziej sprawdzonych anegdot krążących za jego życia, najbardziej łagodne była stwierdzenie, że chociaż znał osiem języków, to w żadnym z nich nie miał nic ciekawego do powiedzenia… Ślub ten, zaaranżowany ze względów politycznych, był dość skromny w porównaniu do uroczystych ożenków królewskich w ówczesnej Europie. Jako pamiątki po nim pozostały medale zaślubinowe zamówione u dwóch znakomitych medalierów XVII wieku: Jana Höhna Młodszego z Gdańska i Jana Buchheima z Wrocławia. Medale były wybijane przede wszystkim w złocie o wadze 4 dukatów. Maria Stahr (autorka katalogu medali polskich) autorstwo tych medali przypisuje Janowi Höhnowi. W Krakowie w Muzeum Czapskich jest jedna sztuka o wadze 10 dukatów, oferowany medal waży 8 dukatów. Bardzo rzadki medal, egzemplarze o wyższej wadze należą do największych rzadkości.

Wspaniale zachowany egzemplarz, połysk i delikatna czerwonawa patyna. Medal zamknięty w oryginalnej zgrzewce z aukcji Stacks z 1983 roku. Raczyński 170

CENA: 70 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Jan lll Sobieski

Krรณl Polski 1674-1696

lot 205

lot 211

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Jan lll Sobieski 205.

Król Polski 1674-1696

Medal zwycięstwo Sobieskiego pod Wiedniem 1683 r, Jan Höhn młodszy

Aw.: Popiersie króla w zbroi antycznej. W otoku: IOAN III DG REX POLONIARUM, u dołu sygn. H Rw.: Dwa orły: polski i austriacki łamią w szponach półksiężyc, u dołu widok Wiednia, napis u góry NEC LUNA DUABUS, u dołu w kartuszu VIENNA LIBERATA A MDCLXXXIII śr. 57 mm; w. 87,20 g Ag stan 1-

edal autorstwa Jana Höhna, wybity z okazji zwycięstwa Jana III Sobieskiego w bitwie pod Wiedniem 12 września 1683 roku. W XVII wieku rytownicy gdańscy wspięli się na wyżyny umiejętności w dziedzinie technik medalierskich, używanych narzędzi, precyzji przedstawiania popiersi królewskich, detali herbów miast, czcionek i ozdobników, a co również istotne − polerowania i przygotowania stempla do użycia. Oferowany egzemplarz jest tylko tego potwierdzeniem.

Wspaniale zachowany egzemplarz z połyskiem menniczym i ładna, delikatną patyną. Doskonale widoczne nawet najdrobniejsze detale panoramy miasta. Bardzo efektowny medal.

CENA: 18 000 zł

H-Czapski 2462 (R2); Raczyński 224

206.

Ort (18 groszy) 1677, Bydgoszcz ex. Mękicki collection

Aw.: Popiersie króla w prawo, w wieńcu laurowym i rzymskiej zbroi. W otoku: IOAN III D G REX POL M D L R P Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa z herbem Janina – Sobieskich w środku. Po bokach nominał I-8 i inicjały S-B. U dołu w napisie herb Jelita w tarczy. Nominał VI pod koroną. W otoku: MON NOVA ARG – REG POLON 1677 śr. 28,5 mm; w. 5,76 g Ag stan 3+

WDelikatny połysk menniczy, patyna.

spaniała proweniencja. Moneta z legendarnej kolekcji R. Mękickiego. Numer inwentarzowy na awersie.

Kopicki 1980 (R2)

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 500 zł /

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Jan lll Sobieski 207.

Król Polski 1674-1696

Szóstak (6 groszy) 1680, Bydgoszcz z błędem: IV zamiast VI

Aw.: Popiersie króla w prawo, w wieńcu laurowym i rzymskim płaszczu. Pod popiersiem T L B W otoku: IOAN III D G REX POL M D L R P Rw.: Pod koroną dwie tarcze herbowe. Pod nimi tarcza, poniżej data i herb Leliwa. Nominał IV (błędny) pod koroną. W otoku: GROS ARG SEX – REG POLONIÆ śr. 25 mm; w. 2,77 g Ag stan 2+

SŁadnie zachowany i wybity egzemplarz jak na ten typ monety. Ciekawostka numizmatyczna. zóstak z błędnym nominałem zamiast VI jest IV. Kopicki w swoim katalogu nie notuje tej odmiany.

Rzadka moneta.

CENA: 700 zł

208. Trojak (3 grosze) 1685, Kraków ex. Mękicki collection

Rzadkość R3

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. Pod popiersiem B W otoku: IOAN III D G REX POL M D L R P Rw.: Pomiędzy trzema tarczami herbowymi litera C. Poniżej data 16-85. U dołu w napisie herb Jelita w tarczy. Nominał III pod koroną. W otoku: GROS ARG REX – REG POLONIÆ śr. 20,7 mm; w. 1,70 g Ag stan 3+/2-

oneta z legendarnej kolekcji Rudolfa Mękickiego. Odmiana z literą B na wysokości liter E-X w słowie REX. Wyróżniający się egzemplarz pośród niedbale bitych trojaków krakowskich Sobieskiego.

Moneta wspaniale z delikatnym połyskiem menniczym i patyną. Iger K.85.1.b (R3 www.aukcjamonet.pl

CENA: 2 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Jan lll Sobieski

Król Polski 1674-1696

Dukat 1676, Gdańsk Rzadkość R6

209.

Aw.: Popiersie króla w prawo, w wieńcu laurowym i rzymskim płaszczu. W otoku: IOANNES III D G REX POL M D L R PR Rw.: Dwa lwy podtrzymują stojącą na konsoli owalną tarczę miejską, nad tarczą wieniec z gałązkami. Po bokach inicjały D-L W otoku: MON AUREA CIVITAT GEDANENIS 1676 śr. 22 mm; w. 3,49 g Au

stan 1-

ierwszy rocznik dukatów gdańskich Jana III. Bardzo rzadko spotykany na aukcjach. Jedyny gdański dukat z pełnym imieniem króla i nazwą miasta. Odmienny wieniec z gałązkami nad tarczą miejską. Numizmat z bogatą interpunkcją w porównaniu do dukata oferowanego na naszej Aukcji 3 lot 122.

Wyśmienicie zachowana moneta z pięknym połyskiem menniczym i doskonale zachowanymi detalami. Egzemplarz w takim stanie zachowania do najlepszych kolekcji.

Kopicki 7689 (R6); Friedberg 36; CNG 372; H-Czapski 9986 (R5); Kaleniecki str. 470; Tyszkiewicz 40; Parchimowicz 1528a CENA: 45 000 zł

Dukat 1682/77, Gdańsk Rzadkość

210.

Aw.: Popiersie króla w prawo, w wieńcu laurowym i rzymskim płaszczu. W otoku: IOAN III D G REX POL M D L R P Rw.: Dwa lwy podtrzymują stojącą na konsoli owalną tarczę miejską, nad tarczą wieniec z gałązką. Po bokach inicjały D-L. W otoku: MON AUREA CIVITAT GEDANENS 1682 śr. 23, mm; w. 3,50 g Au

W

stan 1-

spaniała proweniencja, moneta z legendarnej kolekcji R. Mękickiego. Dukat gdański w którym data została przebita na stemplu z 1677 roku.

Moneta w niespotykanym stanie zachowania. Delikatna, kolorowa patyna. Idealnie zachowane detale. Bardzo rzadki w takim stanie zachowania. Kopicki 7691 (R4); H-Czapski 2461 (R3); Kaleniecki s 473; Tyszkiewicz 20

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

CENA: 35 000 zł /

aukcja@niemczyk.pl

Jan lll Sobieski 211.

Król Polski 1674-1696

Dukat 1688, Gdańsk NGC MS63 (MAX)

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi z zawieszonym na piersi Orderem św. Stanisława. W otoku: IOAN III DG REX POL M D L R P R Rw.: Dwa lwy podtrzymują stojącą na konsoli owalną tarczę miejską, nad tarczą wieniec z gałązkami oliwnymi. W otoku: MON AUREA CIVITAT GEDAN 1688 śr. 24 mm; w. 3,48 g Au

NWyjątkowej urody moneta ze starego zbioru. Pięknie zachowane najdrobniejsze detale popiersia ajwyższa nota gradingowa na świecie. Bardzo rzadka odmiana z GEDAN na rewersie.

króla i lwów trzymających tarczę Gdańska. Moneta do najlepszych zbiorów.

H-Czapski 2503 (R2); Friedberg 36; Tyszkiewicz 18 mk; Kaleniecki str. 477-478; Kopicki 7693 (R3)

CENA: 20 000 zł

Talar 1685, Gdańsk

212.

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie, zbroi i płaszczu rzymskim związanym na ramieniu. W otoku: IOAN III DG REX POLON M D L RUS PRUS MAS Rw.:Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską, nad nią wieniec laurowy z gałązkami palmowymi i oliwnymi. Po bokach tarczy inicjały D-L, poniżej data 1685, oraz znak menniczy. W otoku: MONETA ARGENTEA CIVITATIS GEDANENSIS śr. 43 mm; w. 28,79 g Ag stan 2-

ardzo rzadki, wybity w niewielkiej ilości, talar gdański. Majestatyczne popiersie króla, niedawnego zwycięzcy spod Wiednia w pięknie dekorowanej zbroi i koroną królewską na głowie. Jest to ostatni talar, który opuścił mennicę miejską w Gdańsku. W późniejszym okresie Gdańsk już nie emitował monet na tak szerokich krążkach.

Bardzo ładny, poprawnie wybity egzemplarz. Zachowany połysk menniczy, ładna kolorowa patyna podkreślająca detale monety. Poszukiwana i ceniona przez kolekcjonerów moneta. Kopicki 7688 (R6); H-Czapski 2498 (R3); Davenport 4361; CNG 371; Parchimowicz 1527; Tyszkiewicz 40

CENA: 30 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

August ll Mocny 213.

Król Polski 1697-1706 i 1709-1733

Dwudukat koronacyjny 1697, Drezno NGC AU

Aw.: Pod koroną insygnia koronacyjne berło i miecz oplecione wstęgą. Nad koroną dewiza: REGET ET – DEFENDET (Z woli Boga (król) i obrońca). W polu sześciowierszowy napis: DG / AUGUSTUS II / CORON IN REG / POLON & MDL / D 15 SEPT/ Ao 1697 Rw.: Król August II na koniu, w stroju i hełmie rzymskim śr. 23 mm; Au

wudukat należy do serii monet wybitych w Dreźnie z okazji koronacji elektora saskiego Fryderyka Augusta na króla Polski. 27 lipca 1697 August zaprzysiągł pacta conventa, a 15 września został koronowany na króla Polski przez biskupa kujawskiego Stanisława Dąmbskiego w katedrze wawelskiej. Stemple do dwudukata wykonał zapewne Martin H. Omeis, na jednej z serii wybitych wtedy dukatów widnieje jego sygnatura. Seria dukatów i dwudukatów została wybita w mennicy w Dreźnie, zgodnie z tradycją złote egzemplarze rozdawano uczestnikom koronacji w katedrze na Wawelu, część rozrzucano pośród widzów zgromadzonych w trakcie przejścia nowego króla z komnat zamkowych do katedry. Dwudukaty koronacyjne traktowane są często przez numizmatyków jako medale i umieszczane są pośród monet sasko-polskich. Powinno się traktować jako monety polskie, wybite zostały zgodnie z polską ordynacją, trzymają się obowiązującej w Polsce stopy dukata węgierskiego. Zapisano na nich imię króla Augusta II, obowiązujące w Koronie Polskiej, a nie Fryderyk August, jak pisano w Saksonii.

Moneta wyjęta z oprawy? Ładnie zachowany egzemplarz, połysk menniczy, bardzo dobrze zachowane detale, delikatna patyna. Kahnt 243; Friedberg 2826; Merseburger 1398; Kopicki nie uwzględnia, Kaleniecki nie notuje

CENA: 5 000 zł

Dukat koronacyjny 1697, Drezno

214.

Aw.: U góry korona królewska, po bokach D G, poniżej związane dwie gałązki palmowe, napis w pięciu wierszach: F AE S / EL IN REG / POLONIARUM / D 17/27 IUN / Ao1697 Rw.: Król na koniu w stroju polskim z buławą hetmańską, u dołu O (Omeis). śr. 19 mm; w. 03,46 g Au stan 1

ryderyk I August, zwany Mocnym, elektor Saksonii, został wybrany królem Polskim na sejmie elekcyjnym i koronowany na króla Polski 15 września 1697 roku. Z tej okazji wyemitowano specjalne dukaty i dwudukaty, które zostały rozdane uczestnikom koronacji. Jako król Polski używał on tylko imienia August II. Kopicki nie uwzględnia ich w katalogu, traktując je jako medale, a nie monety. Dukaty zostały wybite zgodnie z obowiązującą ordynacją. Oprócz okolicznościowego charakteru miały prawo oficjalnego obiegu jako monety. Traktowane są jako okolicznościowe dukaty koronne, wybite w mennicy w Dreźnie.

Piękny, świeży egzemplarz. Zachowany połysk menniczy, wspaniała prezencja. Raczyński 267; Friedberg 2827; Merseburger 1389; Kahnt 241

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

CENA: 6 000 zł tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

August ll Mocny 215.

Dukat wikariacki 1711, Lipsk?

Aw.: Król na koniu i napis wokoło: FRID AVGVST Rw.: Regalia królewskie i elektorskie, poniżej data 1711 śr. 22 mm; w. 3,45 g Au

stan 1-

dmiana dukata wikariackiego z dużymi cyframi daty 1711 i bogatszą interpunkcją. Ciekawszy, rzadko pojawiający się w handlu numizmat.

Połysk menniczy, delikatna patyna. CENA: 20 000 zł

Kahnt 293; Friedberg 2823

Dukat wikariacki 1711, Drezno

216.

Aw.: Insygnia królewskie i elektorskie z lewej oraz wikariackie z prawej, napis w sześciu wierszach: FRID AUG / REX ELECTOR / & / VICARIUS / POST MORT IOSE / IMPERAT / MDCCXI / oraz hak – znak mennicy w Dreźnie. Rw.: August II na koniu, u dołu owalna tarcza polsko-saska śr. 21,5 mm; w. 3,44 g Au stan 2+

ukat wybity z okazji wyboru Augusta II, elektora Saksonii, na Wikariusza Cesarstwa Rzymskiego.

Bardzo ładny, świeży egzemplarz. Zachowany połysk menniczy, delikatna patyna. Kopicki 11112; Friedberg 2822; Kahnt 28 www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 5 500 zł /

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

August ll Mocny 217.

2/3 talara (Coselgulden) 1707, Drezno

Aw.: Popiersie króla w prawo, w wieńcu laurowym. W otoku: D G FRID AUGUST REX POLONIARUM Rw.: Ukoronowane tarcze herbowe Polski i Litwy oraz Saksonii. W otoku: DUX SAX I C M A & W S I ARCH & EL 1707 śr. 35 mm; w. 13,58 g Ag

stan 2-

IDrobna wada blachy, piękny połysk menniczy i wiekowa patyna. -L H pod tarczą herbową.

CENA: 1 300 zł

Kahnt 123; Davenport 821; Kopicki 10925 (R4)

Talar 1711 - Wikariat NGC AU58

218.

Aw.: Insygnia królewskie: z lewej elektorskie z prawej wikariackie. U góry: FRID AUG / REX ELECTOR W wieńcu napis: ET / VICARIUS / POST MORT / IOSEPHI / IMPERAT, po bokach data MDC – CXI, poniżej inicjały I L H − oraz hak, znak menniczy mennicy w Dreźnie. Rw.: August II, jako elektor Saski i Wikariusz Cesarstwa Rzymskiego na koniu, u dołu owalna tarcza polsko-saska śr. 46 mm; Ag

alar wybity z okazji wyboru elektora Saksonii na Wikariusza Cesarstwa Rzymskiego. Godność wikariusza przysługiwała Augustowi II Mocnemu w 1711 roku i następnie w latach 1740-1741 Augustowi III, kiedy to jako elektorzy sascy, po śmierci cesarzy Rzeszy, zastępowali ich na tronie świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, Józefa I Habsburga i Karola VI Habsburga.

Tylko 6 egzemplarzy zostało wyżej ocenionych przez firmę gradingową. Bardzo dobrze zachowane detale, piękna, wiekowa patyna na całej powierzchni monety. Rzadkość. Kopicki 11110; Davenport 2654; Kahnt 274

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 3 000 zł /

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

August ll Mocny

Półtalar 1711, Wikariat

219.

Aw.: Insygnia królewskie: z lewej elektorskie, z prawej wikariackie. U góry: FRID AUG / REX ELECTOR. U dołu napis w czterech wierszach: VICARIUS / POST MORT IOSEPHI / IMPERAT / MDCCXI poniżej I L H i znak menniczy hak. Rw.: August II, jako elektor Saski i Wikariusz Cesarstwa Rzymskiego na koniu, u dołu owalna tarcza polsko-saska. śr. 35 mm; w. 14,50 g Ag stan 2Bardzo ładny, świeży egzemplarz. Zachowany połysk menniczy, wiekowa patyna. Moneta ze starego zbioru. Oryginalna karteczka inwentarzowa. CENA: 1 200 zł

Kopicki 11107; Kahnt 284

220.

Szóstak (6 groszy) 1706 LP - Ludu płacz, Moskwa NGC AU58 (MAX)

Aw.: Popiersie króla w prawo. W otoku: AUGUST II D G REX POL M D LIT & ELC SAX Rw.: Pod koroną liczba VI i trzy tarcze z herbami polskim, litwskim i saskimi. U dołu herb Waga i literki L-P (herb i inicjały Ludwika Pocieja podskarbiego litewskiego). W otoku: GROS ARG SEX R PO – L & MA DU LI 1706 śr. 26 mm; Ag

ardzo rzadka moneta, Szóstaki z LP - "ludu płacz" , wciąż budzą zainteresowanie kolekcjonerów z Polski, Litwy, Rosji i Niemiec. Na rynku przeważnie występują w stanach 3/3+. August II zlecił bicie tej monety w Moskwie u swojego protektora cara Piotra I. Monetę wybito w Moskwie (wcześniej specjaliści błędnie przypisywali mennicy w Grodnie). Na rewersie herb Waga - Ludwika Pocieja, jego inicjały (L-P), które szyderczo tłumaczono ludu płacz, z powodu szybkiego wycofania monety i strat poniesionych przez zwolenników Augusta II.

Najwyższa nota gradingowa na świecie. Żaden szóstak z 1706 LP nie otrzymał noty MS, najwyższa do dziś to AU58 (nasz egzemplarz). Oferowany egzemplarz w takim stanie zachowania niespotykany na rynku, połysk menniczy, wspaniale zachowane detale, centrycznie wybity. Duża gratka dla kolekcjonerów! Kahnt: 333; Ivanauskas: 2A3-2 (RR); Kopicki: 3635 (R2) www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 7 000 zł /

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

August lll Sas 221.

Król Polski 1733-1763

Medal koronacyjny wagi 25 dukatów 1734, Drezno

Aw.: Popiersie króla w prawo w peruce i w zbroi. Pod popiersiem nazwisko medaliera H. P. Groskurt. W otoku: DG AVGVSTVS REX POL M D LITH D SAX EL Rw.: Scena koronacji. August klęczy przyjmując koronę polską z rąk biskupa Jana Aleksandra Lipskiego, w otoczeniu panów polskich. W odcięciu: ELECT V OCT MDCCXXIII/ CORONATVS XVII JAN /MDCCXXXIV. W otoku: CONCORDIBVS LIBERAE GENTIS SVGRAGIIS (zgodnymi wolnego ludu głosami wybrany i koronowany). śr. 55 mm; w. 86,5 g Au

stan 2+

W

1733 roku 13 tysięcy szlachty polskiej poparło wybór na króla Polski Stanisława Leszczyńskiego, wspieranego przez swojego zięcia Ludwika XIV króla Francji. W odpowiedzi na to stronnicy Augusta Wettina, wpierani przez wojska rosyjskie dowodzone przez rosyjskiego generała Piotra Lacy, wymusiły wybór Augusta III, syna Augusta II na króla Polski. 17 stycznia 1734 roku w katedrze na Wawelu został on koronowany przez biskupa krakowskiego. Z tej okazji zamówiono złote i srebrne medale, przedstawiające koronację. Król pokazany został w otoczeniu licznego orszaku panów polskich, co miało uwiarygodnić wybór króla. Wojna ze Stanisławem Leszczyńskim trwała do lipca 1734 r., kiedy to siły francuskie zostały rozbite pod Gdańskiem, a Leszczyński powrócił do Francji. Dopiero 21 listopada odbył się uroczysty wjazd Augusta III Sasa do Warszawy. Medale w złocie wybito w niewielkim nakładzie, otrzymali go wspierający wybór Sasa władcy Rosji Austrii, a także najważniejsi stronnicy. Według Jana Albertrandiego, złoty medal koronacyjny Augusta III z 1734 roku, miał w swojej kolekcji król Polski Stanisław August Poniatowski. Medal ten tylko raz pojawił się w 1967 roku na aukcji we Frankfurcie. Egzemplarz z aukcji Glendining, 27.11.1968 lot. 115

Ekstremalnie rzadki, duży złoty medal. Niewielkie uszkodzenia w tle, ale wspaniała prezencja.

Raczyński 370; Stahr (2007). 203; H-Czapski 2751 (Ag) CENA: 100 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

August lll Sas 222.

Medal koronacyjny 1734, srebro

Król Polski 1733-1763

Aw.: Popiersie króla w prawo w peruce i w zbroi. Pod popiersiem nazwisko medaliera H. P. Groskurt. W otoku: DG AVGVSTVS REX POL M D LITH D SAX EL Rw.: Scena koronacji. W odcięciu: ELECT V OCT MDCCXXIII/ CORONATVS XVII JAN / MDCCXXXIV. W otoku: CONCORDIBVS LIBERAE GENTIS SVGRAGIIS (zgodnymi wolnego ludu głosami wybrany i koronowany). śr. 55 mm; w. 58,37 g Ag stan 1-

edale XVIII-wieczne w tak pięknych stanach zachowania zachowały się zaledwie w kilku egzemplarzach. Medal autorstwa H.P. Groskurt'a – bardzo rzadki.

Piękne lustro, doskonale zachowane detale, delikatna kolorowa patyna.

CENA: 7 000 zł

H-Czapski 2751 (R2); Raczyński 370

223.

Dukat wikariacki 1742

Aw.: Postać króla na koniu w zbroi z narzuconą peleryną i z rapierem w prawej dłoni. W otoku: G FRID AUG REX POL.DUX SAX ARCHIM/& ELECTOR Rw.: Tron wikariusza cesarstwa rzymskiego. W otoku: IN PROVINCIIS IUR SAXON PROVISOR ET VICARIUS 1742 (w prowincjach prawa saskiego tymczasowy rządca cesarstwa i wikariusz) śr. 22 mm; w. 3,51 g Au stan 1-

DWyśmienicie zachowana moneta niespotykana na rynku kolekcjonerskim w takim stanie ukat wybity z okazji uzyskania tytułu Wikariusza Cesarstwa Rzymskiego w 1742 roku.

zachowania. Moneta ze starej przedwojennej kolekcji.

Friedberg 2865; Kurpiewski 1528 (R3); Kopicki11541 (R3); Merserburger 1700; Chełmiński 1240; H-Czapski 4687v CENA: 6 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

August lll Sas

Król Polski 1733-1763

Dukat 1762, Drezno

224.

Aw.: Popiersie w peruce i płaszczu spiętym broszą na ramieniu. W otoku: D G FRID AUGUST REX POL DUX SAX I C M A & W Rw.: Pod koroną podwójna tarcza Polsko – Saska. W otoku: SAC ROM IMP ARCHIM ET ELECT 1762 śr. 22 mm; w. 3,47 g Au

stan 2-

o zajęciu Saksonii przez wojska pruskie, dla potrzeb wojennych wybijano monety stemplami znajdującymi się mennicy w Dreźnie. Rzeczywista rzadkość dziś tego rocznika to skala pomiędzy R5-R6. Z racji herbów Polski i Saksonii należą do grupy monet sasko-polskich

Bardzo rzadki dukat z mennicy w Dreźnie. Delikatnie gięty, patyna.

CENA: 10 000 zł

Kopicki 11519 (R2); Friedberg 2847; Kahnt 513.

225.

5 talarów w złocie (August d'or) efraimek 1755, Lipsk

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem W otoku: D G AVGVSTVS III REX POLONIARUM Rw.: Pod koroną tarcza polsko-saska otoczona gałązkami palmowymi. Pod tarczą nominał 5 TH, u po bokach inicjały E-C W otoku: SAC ROM IMP ARCHIM ET ELECT 1755 śr. 25 mm; w. 6,70 g Au

stan 1-

o zajęciu mennic saskich przez Fryderyka Wielkiego, króla Prus, wybijano ze wstecznymi datami 1755, 1756 monety pięciotalarowe. Są to niepełnowartościowe emisje z czasów wojny siedmioletniej. Bito je dla zaspokojenia wydatków wojennych i dezorganizacji gospodarki sąsiadującej z Saksonią Rzeczypospolitej. Od wcześniejszych monet polsko-saskich, różnią się bardziej czerwoną barwą metalu, grubością krążka i niestarannością wykonania.

Wspaniale zachowany egzemplarz, wyraźne detale, połysk, delikatne pęknięcie krążka. Kopicki 2151; Friedberg 2859; Kahnt 670; Kaleniecki s. 502; Parchimowicz 1326 b

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

CENA: 4 000 zł /

aukcja@niemczyk.pl

August lll Sas

Król Polski 1733-1763

Talar 1740, Wikariat

226.

Aw.: Popiersie króla w zbroi. W otoku: D G FRID AUG REX POL DUX SAX ARCHIMARESCHALL ET ELECTOR Rw.: Dwugłowy orzeł cesarski, na piersi orła tarcza z herbami Polski, Litwy i Saksonii. Pod nią Order Orła Białego. W otoku: IN PROVIN CIIS IVR SAXON PROVISOR ET VICARIVS 1740 śr. 46 mm; w. 28,5 g Ag stan 2+

OWspaniały, świeży egzemplarz. Zachowany połysk menniczy, kolorowa patyna. Rzadka moneta dmiana ze znakiem menniczym na rewersie (hak nad rozetką).

w takim stanie zachowania.

Kopicki 11534 podobny; Davenport 2668; Khant 632; Schnee 1031

CENA: 5 000 zł

227. Fryderyk Chrystian. Talar sasko-polski 1763 FWoF, Lipsk

Aw.: Popiersie księcia Chrystiana w zbroi pod ramieniem inicjał medaliera S. W otoku: D G FRID CHRIST PR R POL &L DUX SAX Rw.: Pod koroną królewską tarcza Saska z czteropolową tarczą polsko-litewską, w środku mała tarcza z herbem Sasów, pod tarczą inicjały mennicze FWoF i nominał: X EINE FEINE MARCK. W otoku: IUL CL MONT A & W S R I ARCHIM &ELECTOR 1763 śr. 42 mm; w. 27,98 g Ag stan 2+

ryderyk Chrystian był synem Augusta III Sasa i spadkobiercą tytułów królewskich. Ubiegał się o tron Polski, ale zmarł z końcem 1763 roku jako królewicz polski i książę Saksonii. Jego talary są stosunkowo dostępne, często pojawiają się na aukcjach. Talary te występują w trzech odmianach z literami IDC, FWoF oraz EDC. Wszystkie są podobnej rzadkości.

Wyśmienicie zachowany rewers monety. Awers z pojedynczymi ryskami. Egzemplarz ze złocistą patyną. Davenport 2677; H-Czapski 4741; Merseburger 1892 www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 900 zł /

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

August lll Sas

Król Polski 1733-1763

Półtalar 1754, Lipsk Rzadkość

228.

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: D G AVGVSTVS III REX POLONIARUM Rw.: Pod koroną w wieńcu z gałązek palmowym czteropolowa tarcza herbowa, w środku mała tarcza saska. U dołu inicjały E D C W otoku: SAC ROM IMP ARCHIM ET ELECT 1754 śr. 35 mm; w. 14,52 g Ag stan 2-/3+

ardzo rzadki półtalar Augusta III Sasa. Monety półtalarowe występują na rynku aukcyjnym o wiele rzadziej niż talary. Poszukiwana moneta. Tylko kilka razy notowana na aukcjach w Polsce.

Resztki połysku, patyna.

Kopicki 2129; Kahnt 679; Parchimowicz 1318

229.

CENA: 12 000 zł

30 groszy (złotówka) 1762, Gdańsk NGC MS63+ (MAX)

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem. W otoku: D G AVG III REX POL M D L R P D S ET EL Rw.: Dwa lwy podtrzymujące tarczę Gdańska, powyżej nominał z wieńcem. Pod tarczą rozdzielony napis REOE i data. W otoku: 30 GR REOE 1762 MON ARGENT CIVIT GEDANENS śr. 32,9 mm; Ag

ajwyższa nota gradingowa na świecie z dodatkowym plusem. Idealnie wybite i zachowane detale, co w przypadku tego typu monet należy do rzadkości.

Wspaniały egzemplarz z intensywnym połyskiem menniczym. Do najlepszych kolekcji.

CENA: 2 500 zł

Kahnt 719a; CNG 424; Kopicki 7777; Kamiński 988

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

August lll Sas

Król Polski 1733-1763

Ort (18 groszy) 1754, Lipsk NGC MS63+

230.

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem. W otoku: D G AVGVSTVS III REX POLONIARUM Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza z małą tarczą z herbem Saksonii w środku, opasana liśćmi palmy. Pod tarczą nominał 18, u dołu inicjały E–C W otoku: SAC ROM IMP ARCHIM ET ELECT 1754. śr. 28 mm; Ag

PBardzo wysoka nota gradingu – MS 63+. Egzemplarz z pięknym połyskiem menniczym opiersie z szeroką koroną króla i broszą złożoną z trzech pereł.

i wyraźnymi detalami. Rzadka moneta w takim stanie zachowania.

Kahnt 687d; Merseburger 1781; Gumowski 2158

CENA: 700 zł

Ort (18 groszy) 1755, Lipsk NGC MS64

231.

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem. W otoku: D G AVGVSTVS III REX POLONIARUM Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza z małą tarczą z herbem Saksonii w środku, opasana liśćmi palmy. Pod tarczą nominał 18, u dołu inicjały E–C W otoku: SAC ROM IMP ARCHIM ET ELECT 1755 śr. 28 mm; Ag

BWszystkie detale znakomicie zachowane, intensywny połysk menniczy. Rzadka moneta w tak ardzo wysoka nota gradingu. Egzemplarz z bardzo dużym popiersiem.

pięknym stanie zachowania.

CENA: 800 zł

Kahnt 688d www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

August lll Sas 232.

Król Polski 1733-1763

Ort (18 groszy) 1755, Lipsk NGC MS62

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem. W otoku: D G AVGVSTVS III REX POLONIARUM Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza z małą tarczą z herbem Saksonii w środku, opasana liśćmi palmy. Pod tarczą nominał 18, u dołu inicjały E–C W otoku: SAC ROM IMP ARCHIM ET ELECT 1755 śr. 28 mm; Ag Bardzo ładnie wybity egzemplarz. Połysk menniczy na całej powierzchni monety, doskonale zachowane wszystkie detale monety - również włosów króla. Rzadka moneta w takim stanie zachowania. Khant 688d; Merseburger 1782; Gumowski 2161

233.

CENA: 600 zł

Ort (18 groszy) 1755, Lipsk NGC MS61

dmiana z nieco inaczej ułożonymi włosami króla i broszą z trzema perłami.

Khant 688d; Merseburger 1782; Gumowski 2161

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 500 zł /

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

August lll Sas 234.

Król Polski 1733-1763

śr. 28 mm; Ag

uże popiersie króla w szerokiej koronie i broszą spinającą płaszcz bez pereł.

Kahnt 688d

CENA: 500 zł

235.

śr. 28 mm; Ag

WPiękny, menniczy egzemplarz. Surowa nota gradingu.

ielkie popiersie króla z ozdobną broszą spinającą płaszcz złożoną z ośmiu pereł.

Kahnt 688d

236.

CENA: 500 zł

Ort (18 groszy) 1756, Lipsk NGC MS62

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem. W otoku: D G AVGVSTVS III REX POLONIARUM Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza z małą tarczą z herbem Saksonii w środku, opasana gałązkami palmy. Pod tarczą nominał 18, u dołu inicjały E–C W otoku: SAC ROM IMP ARCHIM ET ELECT 1756 śr. 28 mm; Ag

RMinimalnie niedobity egzemplarz, ale z pięknym blaskiem menniczym. zadszy wariant popiersia.

Kopicki 2115; Kahnt 689b www.aukcjamonet.pl

CENA: 600 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

August lll Sas 237.

Ort (18 groszy) 1756, Lipsk NGC MS61

Król Polski 1733-1763

śr. 28 mm; Ag

OZnakomicie wybity i zachowany egzemplarz z połyskiem na całej powierzchni monety. Rzadziej dmiana z małym, szerokim popiersiem króla.

spotykana odmiana na rynku kolekcjonerskim.

Kahnt 689b

CENA: 500 zł

238.

śr. 28 mm; Ag

OBardzo ładnie wybity egzemplarz. Wyraźne wszystkie detale i połysk menniczy. Nieco rzadszy zdobna brosza spinająca płaszcz króla złożona z ośmiu pereł.

rocznik.

Kopicki 2115; Kahnt 689c

CENA: 500 zł

Szóstak (6 groszy) 1761, KLIPA, Gdańsk Rzadkość

239.

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem spiętym broszą na ramieniu. W otoku: D G AVGVST III R POL M D L R P D S & EL Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. Nad tarczą wieniec z liści palmowych i laurowych. Pod nimi nominał VI. U dołu inicjały mennicze R-E-OE poniżej data 1761 W otoku: MON ARGENT CIVIT GEDAN wym. 23x23 mm; w. 3,08 g Ag stan 3+

BPatyna.

ardzo rzadka klipa szóstaka gdańskiego. Do najlepszych kolekcji.

Kopicki 7752; Kahnt 731; CNG 413Ib; Parchimowicz 1334 h

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

CENA: 9 000 zł tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

August lll Sas 240.

Król Polski 1733-1763

Szóstak (6 groszy) 1761, Gdańsk NGC MS63 (2MAX)

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem spiętym broszą na ramieniu. W otoku: D G AVGVST III R POL M D L R P D S & EL Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. Nad tarczą wieniec z liści palmowych i laurowych. Pod nimi nominał VI. U dołu inicjały mennicze R-E-OE poniżej data 1761 W otoku: MON ARGENT CIVIT GEDAN śr. 24,5 mm; Ag

DIdealny egzemplarz, ostry relief z lustrem na awersie i rewersie. Bardzo duża rzadkość w takim ruga najwyższa nota gradingowa na świecie (NGC MS63).

stanie zachowania. Moneta sporadycznie pojawiająca się na aukcjach.

CENA: 1 500 zł

Kahnt 706; Kopicki 7751 (R2)

241.

Szóstak (6 groszy) 1763, Gdańsk NGC MS62

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem spiętym broszą na ramieniu. W otoku: D G AVGVST III R POL M D L R P D S & EL Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. Nad tarczą wieniec z liści palmowych i laurowych. Pod nimi nominał VI. U dołu inicjały mennicze R-E-OE poniżej data 1763 W otoku: MON ARGENT CIVIT GEDAN śr. 22 mm; Ag Ładnie wybity i zachowany egzemplarz. Zachowany połysk menniczy, patyna. Tylko dwa egzemplarze ocenione wyżej przez firmę gradingową. Rzadka i poszukiwana moneta. Olding 732; Kopicki 7757 (R4) www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Stanisล aw August Poniatowski

Krรณl Polski 1764-1795

lot 242

lot 244

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Stanisław August Poniatowski 242.

Król Polski 1764-1795

Medal nagrodowy wagi 10 dukatów 1770, PRO FIDE GREGE ET LEGE

Aw.: Głowa króla w prawo. Pod szyją monogram IPH. W otoku: STANISLAUS AUGUSTUS DG REX POLONIAE M D LITUA Rw.: Pod królewską koroną okrągła tarcza herbowa Rzeczpospolitej z małą tarczą z herbem Ciołek Poniatowskich. Wokół tarczy zawieszone na wstędze insygnium Orderu Orła Białego. U góry dewiza orderowa: PRO FIDE GREGE ET LEGE (za wiarę, lud i prawo). śr. 40 mm; w. 35,85 g Au stan 1-

edal o charakterze nagrodowym, został wybity po 1770 roku. Jego powstanie związane było ze zmianami w statucie oraz wyglądzie Orderu Orła Białego, dokonanymi przez króla Stanisława Augusta w 1770 roku. Medal w zamyśle miał uzupełniać inne medale nagrodowe. Mogły otrzymać go osoby, zasłużone dla króla i Rzeczypospolitej, ale tylko te, które nie posiadały innych orderów czy medali, takich jak MERENTIBUS lub DILIGENTIAE. Nakłady tego medalu były niewielkie. Zapewne wybijano je w pojedynczych egzemplarzach, w różnych latach każdorazowo o różnej wadze, od około 9 do 12 dukatów. Zaniechano ich emisji po 1780 roku. Następnie awers posłużył do wybijania kolejnej wersji medalu MERENTIBUS. Medale bite biły w złocie i srebrze, a także w brązie. Medale złote są ekstremalnie rzadkie Posiadał je w swoim zbiorze Franciszek Potocki, oraz Zygmunt Chełmiński. Złoty egzemplarz znajduje się w Krakowie w kolekcji Emeryka Hutten Czapskiego. Ten typ był tylko raz notowany na aukcji. Notowany tylko w zbiorach: Fr. Potockiego; Chełmińskiego 1382 (38,0); H-Czapskiego 3399 (33,22) Egzemplarz z aukcji Hess, 25.09.1958 lot. 153

Ekstremalnie rzadki, duży złoty medal. Niewielkie rysy w tle, przetarte najwyższe elementy reliefu.

Raczyński 505; Więcek 24 CENA: 100 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Stanisław August Poniatowski 243.

Król Polski 1764-1795

1 1/2 dukata 1794 (stanislaus d'or), Warszawa NGC MS61 - Rzadkość

Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUG D G REX POL M D L Rw.: Pod koroną w wieńcu laurowym dwie tarcze herbowe, u dołu herb Ciołek Poniatowskich. W splocie wieńca nominał 1 1/2. W otoku: AUREUS – 1794 – POLONIÆ śr. 21,5 mm; Au

rzydukaty i półtoradukaty wybito w 1794 roku. Należą do najbardziej okazałych polskich monet złotych XVIII wieku. Wybijano je ze złota o nieco niższej niż dukatowa próbie, ale o większej wadze. Emisja miała służyć finansowaniu dozbrojenia armii polskiej. Dziś należą do monet bardzo rzadkich.

Wyjątkowej urody 1 1/2 dukata. Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Bardzo rzadki w takim stanie zachowania.

Kopicki 2540 (R3); Friedberg 99; Plage 458; H-Czapski 3365 (R2); Kaleniecki s. 559; Parchimowicz (SAP) 44; Berezowski 90; Tyszkiewicz 20 mk CENA: 30 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Stanisław August Poniatowski

Król Polski 1764-1795

Dukat 1773, Warszawa

244.

Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUG D G REX POL M D L Rw.: W wieńcu z motywami roślinnymi prostokąt z sześciowierszowym napisem, u dołu inicjały A. – P. (Antonii Partenstein), w prostokącie: MONETA /AUREA/POLON. / AD LEG./IMPER./ 1773 śr. 21 mm; w. 3,46 g Au

stan 1

Niespotykany stan zachowania. Wyśmienicie zachowany egzemplarz. Doskonale zachowane nawet najdrobniejsze detale głowy króla. Prawdopodobnie najpiękniejszy dostępny na rynku egzemplarz. Moneta do najlepszych kolekcji. Egzemplarz ze starego zbioru (oryginalna karteczka inwentarzowa). Kopicki 2511; Friedberg 102; H-Czapski 3157; Plage 431; Kaleniecki s. 533; Parchimowicz (SAP) 40.b

CENA:12 000 zł

Dukat 1787, Warszawa NGC VF

245.

Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUG D G REX POL M D L Rw.: W wieńcu pięciowierszowy napis: AUREUS / NUMMUS / POLONIÆ / ANNO / 1787 U dołu inicjały E-B śr. 21 mm; Au Egzemplarz lekko gięty, resztki połysku menniczego. Rzadszy rocznik. Kopicki 2527; Friedberg 104; Plage 447; Kaleniecki s. 546; H-Czapski 3290; Berezowski 50; Parchimowicz (SAP) 43.b www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

CENA: 4 000 zł /

aukcja@niemczyk.pl

Stanisław August Poniatowski

Król Polski 1764-1795

Dukat 1789 EB, Warszawa

246.

Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUG D G REX POL M D L Rw.: W wieńcu pięciowierszowy napis: AUREUS / NUMMUS / POLONIÆ / ANNO / 1789. U dołu inicjały E-B śr. 22 mm; w. 3,49 g Au stan 1Wyśmienicie zachowany egzemplarz z połyskiem menniczym na całej powierzchni. Dużej rzadkości moneta w takim stanie zachowania. Kopicki 2529 (R3); H-Czapski 3311 (R1); Kopicki 2229; Plage 449; Parchimowicz (SAP) 43.d

CENA: 10 000 zł

Dukat 1791 EB, Warszawa

247.

Aw.: OGłowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUG D G REX POL M D L Rw.: W wieńcu pięciowierszowy napis: AUREUS / NUMMUS / POLONIÆ / ANNO / 1791 U dołu inicjały E-B śr. 21 mm; w. 3,47 g Au stan 2-

a dukatach 1791 roku rozróżniamy dwie odmiany przedstawienia królewskiej głowy. Na jednej król ma włosy spięte długą wstążką opadającą na szyję, na drugiej włosy upięte są wysoko i związane kokardą. J. Parchimowicz wyróżnia dwie odmiany z różną długością listka w wieńcu przy literze E. Odmiana z krótkim listkiem.

Moneta rzadka, ładnie zachowany egzemplarz, delikatna czerwona patyna.

Kopicki 2532; Friedberg 104; Plage 451; H-Cz. 3329; Kaleniecki s. 551; Berezowski 50; Tyszkiewicz 15; CENA: 8 000 zł Parchimowicz (SAP) 41

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Stanisล aw August Poniatowski

Krรณl Polski 1764-1795

lot 248

lot 252

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Stanisław August Poniatowski

Król Polski 1764-1795

Talar 1766 FS, Warszawa

248.

Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUGUSTUS D G REX POL M D LITHU Rw.: Pod koroną owalna czteropolowa tarcza herbowa z herbem Ciołek – Poniatowskich w środku. Całość w wieńcu z liści palmowych i dębowych ze wstęgą z napisem: PRO FIDE LEGE ET GREGE i z zawieszonym Orderem Orła Białego. Po bokach inicjały E-B W otoku: X EX MARCA PURA − COLONIEN 1766 śr. 43 mm; w. 27,90 g Ag stan 1/1-

dmiana z kropkami po literach F - S, brakiem kropki po COLONIEN i kropką po dacie. Końcówki liści palmy skierowane centralnie w litery X w X – EX na rewersie.

Wspaniale zachowany egzemplarz. Piękna złocista patyna, bardzo dobrze zachowane detale, połysk. Bardzo rzadka moneta w takim stanie zachowania. Plage nie wyróżnia tej odmiany, Kopicki nie wyróżnia tej odmiany, Parchimowicz (SAP) 32.a6

CENA: 9 000 zł

Talar 1766 FS, Warszawa

249.

Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUGUSTUS D G REX POL M D LITHU Rw.: Pod koroną owalna czteropolowa tarcza herbowa z herbem Ciołek – Poniatowskich w środku. Całość w wieńcu z liści palmowych i dębowych ze wstęgą z napisem: PRO FIDE LEGE ET GREGE i z zawieszonym Orderem Orła Białego. Po bokach inicjały E-B W otoku: X EX MARCA PURA − COLONIEN 1766 śr. 44,3 mm; w. 27,92 g Ag stan 2

OWyśmienicie zachowany egzemplarz do najlepszych zbiorów kolekcjonerskich. Piękna kolorowa dmiana bez kropek po literach F - S, brakiem kropki po COLONIEN i brakiem kropki po dacie.

patyna, połysk. Bardzo rzadka moneta w takim stanie zachowania.

Plage nie wyróżnia tej odmiany, Kopicki nie wyróżnia tej odmiany, Parchimowicz (SAP) 32.a13

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

CENA: 3 500 zł

aukcja@niemczyk.pl

Stanisław August Poniatowski

Król Polski 1764-1795

Talar 1766 FS, Warszawa

250.

Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUGUSTUS D G REX POL M D LITHU Rw.: Pod koroną owalna czteropolowa tarcza herbowa z herbem Ciołek – Poniatowskich w środku. Całość w wieńcu z liści palmowych i dębowych ze wstęgą z napisem: PRO FIDE LEGE ET GREGE i z zawieszonym Orderem Orła Białego. Po bokach inicjały E-B W otoku: X EX MARCA PURA − COLONIEN 1766 śr. 42,3 mm; w. 27,97 g Ag stan 2-

dmiana bez kropek po inicjałach FS, kropką po COLONIEN i brakiem kropki po dacie, grupa rewersu 4.

Ładny egzemplarz z zachowanym połyskiem menniczym. Bardzo dobrej jakości detale, delikatna patyna. Plage 380, Kopicki nie wyróżnia tej odmiany, Parchimowicz (SAP) 32.a9

CENA: 3 000 zł

Talar 1766 FS, Warszawa

251.

Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUGUSTUS D G REX POL M D LITHU Rw.: Pod koroną owalna czteropolowa tarcza herbowa z herbem Ciołek – Poniatowskich w środku. Całość w wieńcu z liści palmowych i dębowych ze wstęgą z napisem: PRO FIDE LEGE ET GREGE i z zawieszonym Orderem Orła Białego. Po bokach inicjały E-B W otoku: X EX MARCA PURA − COLONIEN 1766 śr. 43 mm; w. 27,87 g Ag stan 3+

dmiana bez kropek po inicjałach F-S, kropką po COLONIEN i brakiem kropki po dacie.

Wytarte wyłącznie najwyższe elementy monety, zachowany połysk menniczy, piękna patyna. Plage 380, Kopicki nie wyróżnia tej odmiany, Parchimowicz (SAP) 32.a10 www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

CENA: 2 000 zł /

aukcja@niemczyk.pl

Stanisław August Poniatowski 252.

Król Polski 1764-1795

Talar 1784 EB, Warszawa NGC MS64 (MAX)

Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUGUSTUS D G REX POLON M D LITUAN Rw.: Pod koroną owalna czteropolowa tarcza herbowa z herbem Ciołek – Poniatowskich w środku. Całość w wieńcu z liści palmowych i dębowych ze wstęgą z napisem: PRO FIDE LEGE ET GREGE i z zawieszonym Orderem Orła Białego. Po bokach inicjały E-B W otoku: X EX MARCA PURA − COLONIEN 1784 śr. 40 mm; Ag

NWyśmienity egzemplarz z intensywnym połyskiem menniczy i idealnie zachowanymi detalami. ajwyższa nota gradingowa na świecie. Następny w kolejności egzemplarz oceniony na ocenę AU58.

Najpiękniejszy egzemplarz na rynku. Z całą pewnością numizmat do najlepszych zbiorów. Kopicki 2479 (R2); Davenport 1620; Plage 405; H-Czapski 3266; Berezowski 34b

253.

CENA: 40 000 zł

Dwuzłotówka (8 groszy) 1794 MV, Warszawa PCGS MS63 (MAX) odmiana 42 1/4 na rewersie

Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUG D G REX POL M D L Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa z herbem Ciołek – Poniatowskich w środku. U dołu 8 – GR i inicjały M-V. Całość w wieńcu z liści palmowych z zawieszonym Orderem Orła Białego. W otoku: 42 1/4 EX MARCA – PURA COLON 1794 śr. 29 mm; Ag

ajwyższa nota gradingowa na świecie w PCGS. Rzadka odmiana z napisem 42 1/4 na rewersie, emitowana pod koniec roku 1794 według nowej stopy menniczej. Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy,

delikatny justunek, wspaniale zachowane detale. Bardzo rzadka moneta w takim stanie zachowania. Plage 348; Parchimowicz (SAP) 27.h2; Kopicki 2425

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 2 500 zł /

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Stanisław August Poniatowski

Król Polski 1764-1795

254.

Dwuzłotówka (8 groszy) 1794 MV, Warszawa NGC MS62 odmiana 41 3/4

Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUG D G REX POL M D L Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa z herbem Ciołek – Poniatowskich w środku. U dołu 8 – GR i inicjały M-V. Całość w wieńcu z liści palmowych z zawieszonym Orderem Orła Białego. W otoku: 41 3/4 EX MARCA – PURA COLON 1794 śr. 29 mm; Ag

ardzo rzadka odmiana z napisem 41 3/4 w stopie menniczej (wybita według starej stopy menniczej, którą zmieniono pod koniec 1794 roku).

Wysoka nota gradingowa. Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Bardzo rzadki w takim stanie zachowania.

CENA: 2 000 zł

Plage 347; Parchimowicz (SAP) 27.h; Kopicki 2424

255.

Dwuzłotówka (8 groszy) 1794 MV, Warszawa

Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUG D G REX POL M D L Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa z herbem Ciołek – Poniatowskich w środku. U dołu 8 – GR i inicjały M-V. Całość w wieńcu z liści palmowych z zawieszonym Orderem Orła Białego. W otoku: 42 1/4 EX MARCA – PURA COLON 1794 śr. 29 mm; w. 8,85 g Ag stan 1-

REgzemplarz z intensywnym połyskiem menniczym, delikatnym justunkiem i doskonale

zadka odmiana z napisem 42 1/4 na rewersie, emitowana pod koniec roku 1794 według nowej stopy menniczej.

zachowanymi detalami. Rzadka moneta w takim stanie zachowania. Plage 348; Parchimowicz (SAP) 27.h2; Kopicki 2425 www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 1 500 zł /

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Stanisław August Poniatowski 256.

Król Polski 1764-1795

Złotówka PRÓBNA 1771, Warszawa NGC MS63 (2MAX)

śr. 21 mm; Ag

Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUG D G REX POL M D L Rw.: Tygiel mennicy. W półotoku: PROBATUS MELIOR, niżej w odcięciu data 1771

kstremalnie rzadka XVIII-wieczna próbna złotówka. Moneta sporadycznie pojawiająca się na aukcjach. Druga najwyższa nota gradingowa na świecie (NGC MS63).

Menniczy egzemplarz. Idealnie zachowane detale. Stara kolorowa patyna.

Kopicki 2358 (R4) ; Plage 471; H-Czapski 3131; Więcek 115; Parchimowicz 1265.a; Parchimowicz (Poniatowski) 60

257.

CENA: 7 500 zł

Złotówka (4 grosze) 1766, Warszawa

Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUG D G REX POL M D L Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa z herbem Ciołek - Poniatowskich w środku. U dołu nominał 4 – GR, poniżej inicjały FS. W otoku: LXXX EX MARCA - 4 GR - PURA COL 1766 śr. 27 mm; w. 4,79 g Ag stan 1Piękny egzemplarz, połysk menniczy. Ładna delikatna patyna. Rzadki w takim stanie zachowania. Plage 272; Parchimowicz (SAP) 19.a6

www.aukcjamonet.pl

/

CENA: 700 zł www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Stanisław August Poniatowski 258.

Złotówka (4 grosze) 1767 FS, Warszawa NGC MS64 (2 MAX)

Król Polski 1764-1795

Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUG D G REX POL M D L Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa z herbem Ciołek – Poniatowskich w środku. U dołu nominał 4 – GR, po bokach inicjały FS W otoku: LXXX EX MARCA – 4 GR – PURA COL 1767 śr. 25 mm; Ag

DWyśmienicie zachowane nawet najdrobniejsze detale monety. Bez wytarć włosów króla – ruga najwyższa nota gradingowa na świecie. Tylko jeden egzemplarz oceniony wyżej.

elementu, który najwcześniej ulegającemu zużyciu. Unikatowa gabinetowa sztuka z delikatną patyną i połyskiem. Moneta do najlepszych zbiorów. Berezowski 203; Plage 276; Kopicki 2353 (podobny); Parchimowicz SAP 19.b

CENA: 2 000 zł

259.

Złotówka (4 grosze) 1794 MV, Warszawa PCGS MS63 (MAX)

Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUG D G REX POL M D L Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa z herbem Ciołek – Poniatowskich w środku. U dołu nominał 4 – GR, po bokach inicjały MV. W otoku: 83 1/2 EX MARCA – 4 GR – PURA COLON 1794 śr. 27 mm; Ag Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Bardzo rzadki w takim stanie zachowania. Kopicki 2383; Plage 302; Parchimowicz (SAP) 22.h www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 2 000 zł

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Stanisław August Poniatowski

Król Polski 1764-1795

10 groszy miedziane 1793 MW PCGS MS62

260.

Aw.: Pod koroną w okrągłej, trójpolowej tarczy, herby Rzeczypospolitej i herb Ciołek - Poniatowskich. Rw.: 10 GR MIEDZ / 250 1/2 / Z GRZ KOL / 1793 / MW śr. 22 mm; Ag

ruga najwyższa nota gradingowa na świecie a PCGS. Tylko jeden egzemplarz został oceniony wyżej.

Bardzo rzadka moneta w takim stanie zachowania. Plage 239; Parchimowicz (SAP) 18.g; Kopicki 2295

CENA: 1 000 zł

6 groszy 1794, Warszawa

261.

śr. 20 mm; Ag

Aw.: Pod koroną owalna trzypolowa tarcza herbowa. W otoku: STANISLAUS AUGUSTUS Rw.: Nominał i data.

stan 1

I

lustracja monety użyta w książce R. Janke.

Absolutnie menniczy egzemplarz. Połysk. Bardzo rzadki w takim stanie zachowania. Parchimowicz (SAP) 17a6; Plage 207

www.aukcjamonet.pl

/

CENA: 1 000 zł www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Stanisław August Poniatowski

Król Polski 1764-1795

2 grosze (półzłotek) 1766 FS, Warszawa NGC MS61

262.

Aw.: Pięciopolowa tarcza herbowa pod koroną z herbem Ciołek w centralnej części. W otoku: STANISLAUS AUG D G REX POL MDL Rw.: 2 GR/ CLX EX/MARCA/ PURA/COL/1766/F.S śr. 23 mm; Ag Wyśmienity egzemplarz, intensywny połysk menniczy. Pięknie zachowane detale. Delikatna patyna. Rzadszy w takim stanie zachowania. Plage 244

CENA: 1 000 zł

263.

2 grosze (półzłotek) 1767 FS, Warszawa NGC MS63 (MAX)

Aw.: Pięciopolowa tarcza herbowa pod koroną z herbem Ciołek w centralnej części. W otoku: STANISLAUS AUG D G REX POL MDL Rw.: 2 GR/ CLX EX/MARCA/ PURA/COL/1767/F.S śr. 23 mm; Ag

NWyśmienicie zachowany egzemplarz. Intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane ajwyższa nota gradingowa na świecie.

detale. Rzadki w takim stanie zachowania. Plage 245; Parchimowicz (SAP) 16.b

CENA: 2 000 zł

264. Trojak (3 grosze) 1766, Kraków NGC MS62 BN (2 MAX)

Aw.: Popiersie króla, w zbroi w prawo. W otoku: STANISLAUS AUG D G REX POL M D L Rw.: Pod koroną owalna czteropolowa tarcza herbowa, poniżej mała litera g. Całość okolona wieńcem z liści. W otoku: GROSSVS POLON TRIPLEX 1766 śr. 25,9 mm; Miedź

DMoneta poszukiwana i bardzo ceniona przez kolekcjonerów ze względu na postać króla w ruga najwyższa nota gradingowa na świecie

zbroi. Zdecydowanie ponadprzeciętny stan zachowania. Egzemplarz w pięknej brązowej patynie z zachowanym połyskiem menniczym i znakomitą jakością detali. Iger K.66.1.a (R1) www.aukcjamonet.pl

CENA: 3 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Stanisล aw August Poniatowski

Krรณl Polski 1764-1795

lot 266

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Stanisław August Poniatowski 265.

Trojak (3 grosze) 1774 AP, Warszawa

Król Polski 1764-1795

Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLUS AUG D G REX POL M D L Rw.: Pod koroną owalna czteropolowa tarcza herbowa, poniżej inicjały AP. Całość okolona wieńcem z liści. W otoku: GROSSUS POLON TRIPLEX 1774 śr. 27 mm; w. 11,20 g Cu

stan 3-

oneta z błędem w imieniu królewskim STANISLUS zamiast STANISLAUS. Wyjątkowa rzadki egzemplarz. Nieliczne sztuki dostały się do obiegu, niewiele z nich zachowało się do dnia dzisiejszego. Parchimowicz w swoim katalogu SAP nie ma fotografii. Odmiana zaopatrzona jest w notę autora: „Moneta ze zbiorów Czapskich, zaginęła przed II Wojną Światową. W katalogu Czapskiego jest tylko opis bez rysunku. CENA: 500 zł

Iger WA.74.1.b (R4); Parchimowicz 8c2 (c.a)

266.

PRÓBA Dwugrosz (półzłotek) 1771 Salamandra MIEDŹ UNIKAT NGC MS63 BN (MAX)

Aw.: Monogram pod koroną, z "drukowanych" liter Rw.: Salamandra w płomieniach, w otoku NON TIMET, poniżej rok: 1771 śr. 18 mm; Miedź

oneta unikalna, odbitka w miedzi próbnego dwugrosza w odmianie z „drukowanym” monogramem króla oraz pierwszym rysunkiem salamandry, dotychczas niezilustrowana w żadnej literaturze fachowej, nieodnotowana na żadnej aukcji w Polsce i w żadnym publicznym zbiorze. Dodatkowo moneta została wspomniania przez fachowców tylko raz jednak opatrzona znakiem zapytania "?", używany przy monetach niewystępujących na rynku, ale znanych ze słyszenia. Jedynie Kopicki ujął ją w katalogu powołując się na notatki Bisiera pozycja 2328 (R8). Prawdopodobnie XIX-wieczne odbicie oryginalnymi stemplami (jednak do dziś nie ma fotografii oryginalnej monety więc trudno udowodnić istnienie wcześniejszych egzemplarzy), ekstremalnie rzadka w takim stanie zachowania próbna dwugroszówka Stanisława Augusta Poniatowskiego z Mennicy Warszawskiej.

Piękna mennicza moneta. Dużo lustra, wspaniałe detale, naturalny kolor, idealny egzemplarz w amerykańskim gradingu NGC z najwyższą notą MS63 BN – jedyny jaki przeszedł grading i otrzymał tak wysoki MS. Numizmat do najlepszych kolekcji. Kopicki 2328 (R8) ; Parchimowicz 1257.b ; Berezowski nie notuje; Parchimowicz (SAP) 54.a2 ale bez ilustracji i z dopiskiem "Monety ani jej fotografii nie udało się odnaleźć"

CENA: 16 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Stanisław August Poniatowski 267.

Król Polski 1764-1795

Trojak 1766, Gdańsk - odbitka w złocie Rzadkość R7

Aw.: Monogram SAR. Po bokach data 17-66 Rw.: Dwa lwy podtrzymują kartusz z herbem miasta. Poniżej inicjały F.L. S (Fryderyk Ludwik Stuber). W otoku napis: GROSSVS TRIPLEX GEDANENSIS śr. 19 mm; w. 3,44 g Au stan 1-

ennica Gdańska pracowała tylko do 1766 roku. Potem z uwagi na reformy monetarne przeprowadzane przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, jej działanie zostało zawieszone. Wstrzymanie emisji spowodowane było działalnością fałszerską Prus, które zalewały tereny polskie podwartościową monetę. Bicie monet zgodnie z polską ordynacją, spowodowałoby jej natychmiastowy odpływ za granicę. Stąd rada miasta wstrzymała w 1766 roku wybijanie monet. Mennica w Gdańsku biła monetę w latach 1764-1766. Do końca panowania Stanisława Augusta miasto utrzymało jednak personel mennicy i zatrudniało wardajna. Znane odbicia w złocie szelągów i trojaków noszą datę 1766, jednak nie wiadomo czy odbijano je w 1766 roku, czy też w latach późniejszych. Wybijanie monet dla kolekcjonerów było popularne w Gdańsku za opanowania Augusta III i jak widać czyniono to także za panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Ogromnej rzadkości moneta, notowana zaledwie dwa razy na aukcjach razem z naszym egzemplarzem. Jedyny znany egzemplarz znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Wspaniale zachowana, połysk i delikatna patyna. Egzemplarz do najlepszych zbiorów kolekcjonerskich.

Kopicki 7871 (R5); Kamiński/Kurpiewski 463 (R4); Friedberg nie notuje; H-Czapski 7870 (R4); Kaleniecki s. 564; Iger G.66.1c (R7) CENA: 30 000 zł

Żeton koronacyjny 1764

268.

Aw.: Korona królewska i napis HANC IVSSIT FORTVNA MERERI Rw.: Napis STANISLAVS AVGVSTVS D G REX POLONIAE M D L ELECTVS VNANIMI GENTIS VOTO VII SEPTEMB CORONATVS XXV NOVEMB ANNO MDCCLXIV VARSAVIA, śr. 30 mm; w. 5.39 g Ag stan 2 Bardzo ładny egzemplarz z zachowanym połyskiem menniczym. Rzadki w takim stanie zachowania. H-Czapski 3030; Raczyński 488

www.aukcjamonet.pl

CENA: 500 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Medale 269.

Zygmunt III Waza medal 1 1/2 talara 1620, Gdańsk

Aw.: Popiersie króla z gołą głową, w zbroi dekorowanej motywami roślinnymi. Płaszcz spięty broszą na ramieniu, na piersi Order Złotego Runa. U dołu na zbroi data 1617 i inicjały medaliera S.A. (Samuel Ammon). Pod ramieniem drobne litery DC (Daniel Cluver), nad ramieniem rok 1617 i litery AVHh (Herman Han). W otoku od lewej napis: SIGISMVNDVS III D G POLONIÆ ET SVECIÆ REX D PRVSSIÆ Rw.: Panorama miasta i jego fortyfikacji widziana od południowego zachodu. Na pierwszym planie tereny podmiejskie przecięte kanałem Raduni. Z prawej nad linią morza, oraz na wysepce wiślanej data 1620. U dołu rok 1619. Napis: CIVITAS GEDANENSIS F F (miasto Gdańsk wybić nakazało). śr. 52,4 mm; w. 38,92 g Ag stan 2-

onatywa została zaprojektowana i odlana w złocie i srebrze przez znakomitego gdańskiego Medaliera Samuela Ammona. Projekty do tej donatywy wykonał malarz gdański Herman Han.

Wspaniale zachowane detale. Wiekowa kolorowa patyna. Połysk menniczy. Uderzenie na obrzeżu. Raczyński 83; Stahr (1990) s. 80; CNG 209.b

270.

CENA: 10 000 zł

Władysław IV Waza ślub z Cecylią Renatą 1637, Gdańsk Sebastian Dadler

Aw.: Para królewska ślubująca nad stołem w otoczeniu chórów anielskich Rw.: Serca gorejące z herbami Polski i Austrii połączone koroną królewską w towarzystwie alegorycznych postaci Marsa i Ateny. śr. 68 mm; w. 63,98 g Ag stan 2Niewielkie uszkodzenia obrzeża. Więcek 102; Raczyński 115; H-Czapski 1778 (R3) www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 8 000 zł

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Medale 271.

Jan II Kazimierz. Medal na Pokój w Oliwie 1660, Gdańsk Jan Höhn

Aw.: Klasztor Oliwski na tle rozległej panoramy, powyżej dwa anioły w obłokach trzymają cztery połączone serca, gołąbek z gałązką oliwną. W otoku: PACIS OLIVENSIS ANNO MD CLX III MAII AD GEDANUM IN PRUSSIA CONCLUSÆ MONUMENTUM Rw.: Pod drzewem oliwnym klęcząca postać, w tle widok Gdańska jego okolic oraz morza i statków. W otoku: PECTORA QUO REGUM COEUNT QUO VULNERA SECLI EN FELIX OLEUM PACIS OLIVA DEDIT śr. 75 mm; w. 113,17 g Ag

stan 1-

ięć lat trwała wyniszczająca wojna szwedzko-polska rozpoczęta desantem szwedzkim w Gdańsku. Wojska Karola Gustawa rozlały się po całej Polsce i idąc w górę Wisły plądrowały i paliły wszystko co wpadło w ręce. Jan Kazimierz zaczął tracić władzę w Polsce. Śmierć króla szwedzkiego 20 lutego 1660 roku i niesprzyjające Szwedom sojusze nawiązujące się w Europie przyśpieszyły negocjacje pokojowe między Janem Kazimierzem a następcą króla szwedzkiego małoletnim Karolem XI. Pokój zawarto 3 maja 1660 roku w oliwskim klasztorze. Wojna zwana dziś szwedzkim potopem to początek upadku Rzeczpospolitej, koniec statusu Polski jako mocarstwa w Europie. Rzadki medal autorstwa jednego z najlepszych medalierów – Jana Höhna. Duży, efektowny i rzadki srebrny medal. Sporadycznie pojawiający się w handlu.

Stara patyna. Wspaniały egzemplarz.

H-Czapski 2149 (R3); Raczyński 147 CENA: 18 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Medale 272.

Ludwika Karolina Radziwiłłówna, medal wagi 10 dukatów 1675

Aw.: Popiersie Ludwiki Karoliny. W otoku: LUDOVICA CAROLINA RADZIVILIA D G BIRS DUB SLUC & KOP: DUX, (Ludwika Karolina Radziwiłłówna z Bożej łaski księżna na Birżach, Dubinkach, Słucku i Kopylu. U dołu: ÆT 8 AN 1675 D 27 FEB (W ósmym roku wieku swego 1675 dnia 27 Lutego). Rw.: Alegoryczna scena opuszczonego w gnieździe ptaka, w tle panorama zamku Radziwiłłów w Birżach. W odcięciu napis: PATER ME9 ET MATER MEA DERELIQVER ME DOM A ASSUMPSIT ME. PS XXVII V X (Ojciec mój i matka moja opuścili mię; ale Pan przyjął mię). Psalm 27.10. śr. 43 mm; w. 34,5 g Au stan 2-

udwika Karolina, zgodnie z zapisem testamentowym ojca Bogusława Radziwiłła, była po jego śmierci jedyną spadkobierczynią dóbr w Wielkim Księstwie Litewskim i w Koronie, w których skład wchodziło ponad tysiąc wsi oraz kilka miast. Na wyraźne życzenie ojca była wychowywana w wyznaniu kalwińskim. W wieku kilku lat straciła oboje rodziców i została oddana na wychowanie Radziwiłłów z linii na Nieświeżu i Ołyce. Gdy ukończyła 8 lat, zgodnie z wolą zmarłego ojca została wysłana na dwór elektora brandenburskiego Fryderyka Wilhelma Hohenzollerna. Medal wybito najpewniej dla uczczenia jej przybycia na dwór królewiecki. Został on zamówiony u gdańskiego medaliera Jana Höhna młodszego, pełniącego w tym czasie funkcję nadwornego medaliera elektora pruskiego. Medal ten wybito w złocie i srebrze. Złote egzemplarze otrzymali w darze, m.in. jej prawni opiekunowie z rodu Radziwiłłów. Srebrnymi obdarowano gości przybyłych na jej powitanie na dworze pruskim, który odtąd stał się jej domem. 7 stycznia 1681 roku poślubiła Ludwika Leopolda Hohenzollerna, syna elektora brandenburskiego Fryderyka Wilhelma Hohenzollerna. Po jego śmierci została zaręczona z królewiczem Jakubem Ludwikiem Sobieskim. Sprawa ślubu księżny rozpatrywana była podczas obrad sejmowych. Jednak 10 sierpnia 1687 roku, księżna potajemnie poślubiła księcia Karola III Wittelsbacha elektora Pfalz –Neumburg. Ślub wywołał skandal, a sprawa była rozpatrywana na posiedzeniach polskiego sejmu. Obradowano nad odebraniem jej praw do spadku po Bogusławie. Ostatecznie księżna zamieszkała w dobrach męża, a całość dóbr litewskich przeszła pod administrację Radziwiłłów z Nieświeża. Medal w złocie był w kolekcji berlińskiej Jerzego Radziwiłła. Kolejny w XIX wieku trafił do Emeryka Hutten Czapskiego. Trzeci złoty egzemplarz znajduje się w zbiorach Ermitażu. Czwarty był przed wojną dwukrotnie wystawiony na aukcji O. Helbinga w 1907 i 1911 roku. Egzemplarz z aukcji Chrities, 23.071965 lot. 95 (kupiony za 140 Funtów)

Ekstremalnie rzadki, duży złoty medal. Pierwszy raz w handlu od ponad 50 lat. Niewielkie uszkodzenia w tle, ale wyśmienita prezencja. Lustro mennicze na cały powierzchni, przepięknie zachowany relief. Bentkowski 273; Raczyński 247; Ruzas (Medaliai Radvilu) 31; Stahr (2008) 376; H-Czapski 6117

CENA: 80 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Medale 273.

Bogusław Radziwiłł medal na pamiątkę ślubu, 1665, srebro - Rzadkość R4

Aw.: Popiersie Bogusława Radziwiłła na wprost, w peruce i zbroi. W otoku napis. Rw.: Popiersie Anny Marii i napis. W otoku napis. śr. 48 mm; w. 75,14 g Ag stan 2+/1-

edal wybity prawdopodobnie dla uczczenia ślubu Bogusława Radziwiłła z kuzynką swoją Anną, córką Janusza Radziwiłła Wojewody Wileńskiego, swego brata stryjecznego. Bogusław Radziwiłł – czarny charakter uwieczniony przez Henryka Sienkiewicza w XIX-wiecznej powieści Potop – był jednym z najbogatszych i najbardziej wpływowych magnatów, przedstawicieli rodu Radziwiłłów. Owocem tego małżeństwa była córka Ludwika Karolina Radziwiłówna. Czapski określił rzadkość tego medalu na R4.

Piękny efektowny medal z wysokim reliefem. Wiekowa patyna. Bardzo rzadki. H-Czapski 4008; Raczyñski 180

274.

CENA: 4 000 zł

Jan III Sobieski. Medal zwycięstwo Sobieskiego pod Wiedniem 1683 r, Jan Höhn młodszy

Aw.: Popiersie króla w zbroi antycznej. W otoku: IOAN III DG REX POLONIARUM, u dołu sygn. H Rw.: Dwa orły: polski i austriacki łamią w szponach półksiężyc, u dołu widok Wiednia, napis u góry NEC LUNA DUABUS, u dołu w kartuszu VIENNA LIBERATA A MDCLXXXIII śr. 57,3 mm; w. 70,65 g Ag stan 2-

edal autorstwa Jana Höhna jun., wybity z okazji zwycięstwa Jana III Sobieskiego w bitwie pod Wiedniem 12 września 1683 roku. W XVII wieka rytownicy gdańscy wspięli się na wyżyny umiejętności w dziedzinie technik medalierskich, używanych narzędzi, precyzji przedstawiania popiersi królewskich, detali herbów miast, czcionek i ozdobników, a co również istotne − polerowania i przygotowania stempla do użycia. Oferowany egzemplarz jest tylko tego potwierdzeniem. Bardzo ładnie zachowany medal z lustrem menniczym.

Dodatkowo podkreślająca wszystkie szczegóły kolorowa patyna. H-Czapski 2462 (R2); Raczyński 224

www.aukcjamonet.pl

/

CENA: 12 000 zł www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Medale 275.

Jan III Sobieski. Medal z 1883 r. Kraków, 200-lecie zwycięstwa pod Wiedniem

Aw.: Popiersie króla w zbroi karacenowej i płaszczu w prawo, napis w otoku i pod popiersiem Rw.: Tarcza herbowa pod koroną, niżej herb Krakowa i napis w otoku śr. 38 mm; w. 17,43 g Ag stan 1

GWspaniale zachowany egzemplarz. Idealnie zachowane detale. Rzadki srebrny medal w

alicja, medal z 1883 roku autorstwa Wacława Głowackiego wybity z okazji 200. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej.

gabinetowym stanie zachowania.

CENA: 1 500 zł

H-Czapski 9992

276.

Medal Klementyna Sobieska, srebro

Aw.: Popiersie króla w prawo, w zbroi. W otoku: IACOBVS III D G - M B F ET H REXR Rw.: Popiersie księżnej w sukni w lewo. Pod ramieniem OTTO / HAMERANI W otoku: CLEMENTINA MAGNAE BRITANNIAE ET C REG śr. 50 mm; w. 60,77 g Ag stan 3+

aria Klementyna Sobieska była wnuczką Jana III Sobieskiego i jedną z najbogatszych dziedziczek w Europie. Została zaręczona z Jakubem, synem obalonego króla Anglii Jakuba II Stuarta. Zaręczynom był przeciwny ówczesny król Anglii Jerzy I, który obawiał się o swoją sukcesję w przypadku narodzin męskiego potomka z tego związku. Za namową króla Anglii, cesarz austriacki Karol VI Habsburg aresztował Marię Klementynę, podczas jej podróży do Italii. Internowana na zamku w Innsbrucku, przekupiwszy strażników, uciekła do Bolonii. Ślub odbył się w roku 1719. Młodzi zamieszkali w Rzymie. Małżeństwo okazało się niezbyt szczęśliwe. Klementyna, popadłszy w depresję, opuściła męża i dzieci i zamknęła się w klasztorze. Tam, oddając się modlitwie i ascezie, zagłodziła się na śmierć. Została pochowana w podziemiach Bazyliki św. Piotra w Rzymie.

Ładny egzemplarz, drobne ryski w tle, patyna. H-Czapski 7778; Bentkowski 428 www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 200 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Medale 277.

Władysław IV Waza. Medal 1642 rozejm w Sztumskiej Wsi w 1635, Sebastian Dadler i Jan Höhn, srebro

Aw.: Personifikacje – Wiara z tarczą słoneczną i Pobożność z gałązką oliwną podają sobie dłonie na tle panoramy Gdańska, u góry napis hebrajski w promienistej aureoli. Rw.: Sprawiedliwość i Pokój –z atrybutami swej władzy w dłoniach, niżej tabliczka Mojżesza PROXIO DEO W otoku: PAX CUM IUSTITIA FORA TEMPLA ET RURA CORONAT śr. 58 mm; w. 51,82 g Ag

stan 2

est to medal na pamiątkę zawarcia w 1635 r. rozejmu pomiędzy Polską i Szwecją w Sztumskiej Wsi. Jest on wspólnym dziełem (ok. 1642 r.) Sebastiana Dadlera i Jana Höhna. W dotychczasowej literaturze (także Raczyński) uchodził on za pamiątkę Pokoju Westfalskiego 1648 r., a nawet Pokoju w Oliwie 1660. Sprawę tę wyjaśnił ostatecznie Gumowski.

Wspaniale zachowany egzemplarz, duży i efektowny medal. Piękna wielobarwna patyna, połysk.

Gumowski 55; H-Czapski 2151; Raczyński 148; Więcek 94 CENA: 2 500 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Medale 278.

Jan II Kazimierz. Medal 1659, Gdańsk wybity na odzyskanie twierdzy Haupt srebro

Aw.: Forteca pomiędzy dwoma odnogami Wisły – widok z lotu ptaka. Rw.: Napis w siedemnastu wierszach, poniżej herb Gdańska. śr. 72 mm; w. 79,89 g Ag

stan 3+

edal wybity z okazji odbicia z rąk Szwedów twierdzy Haupt (Głowa) przez wojska Jana Kazimierza w grudniu 1659 roku. Ciekawe topograficzne ujęcie fortecy z lotu ptaka pomiędzy dwoma odnogami Wisły. Jan Höhn junior tę oryginalną pracę wykonał jako młody adept sztuki w pracowni swego ojca, mając 18 lat. Okazały, ładnie zachowany medal, potwierdzający wspaniały kunszt XVIII-wiecznego medaliera. Rzadki medal gdański, sporadycznie notowany na aukcjach.

Dobrze zachowane detale, patyna. Kilkupunktowa wada na awersie i rewersie ale dobra prezencja przedmiotu.

Raczyński 143; H-Czapski 2132 (R3); Więcek 122 CENA: 10 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Medale 279.

Księstwo Warszawskie, medal 1807 Pokój w Tylży Rzadkość R4

Aw.: Popiersie księcia w prawo. W otoku: FRID AUGUST III DG REX SAX DUX VARSOV Rw.: Postać kobiety przy ołtarzu. W otoku: PAX ADES ET TOTO MITIS IN ORBE MANE (cytat z Owidiusza) śr. 47 mm; w. 39,2 g Ag

stan 2-

edal sygnowany Krüger (senior), wybity w 1807 roku z okazji zawarcia pokoju w Tylży i utworzenia Księstwa Warszawskiego. Pokój w Tylży został zawarty w lipcu 1807 roku pomiędzy Napoleonem, a Rosją i Prusami. Na jego mocy Rosja uznała utworzenie Księstwa Warszawskiego i Wolnego Miasta Gdańska, a także przystąpiła do blokady kontynentalnej Wielkiej Brytanii. Jako ciekawostka: jednym z ustaleń było wprowadzenie ruchu prawostronnego na terenie ziem stron zawierających układ. CENA: 5 000 zł

H-Czapski 7917 (R4)

280.

August II Mocny medal 1699 (dynastyczny), SREBRO Rzadkość

Aw.: Popiersie króla w koronie i zbroi i napis, pod popiersiem monogram M. O (Omeis) Rw.: Popiersie Witterkinda w koronie w prawo, napis na rancie. śr. 49 mm; w. 43,52 g Ag stan 2+

edal autorstwa M. H. Omeis dla króla Polski i Saksonii Augusta Mocnego. Dynastia Wettinów wywodzi się od Widukinda wodza sasów, którym przywodził w walkach przeciwko Karolowi Wielkiemu w połowie VIII wieku. Napis wypukły na obrzeżu REGES CREANTUR REGIBUS Rzadki medal, pierwszy raz na aukcji w Polsce od ponad 25 lat.

Połysk, wiekowa patyna.

H-Czapski 2613 (R2); Mers. 1424

www.aukcjamonet.pl

CENA: 3 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Medale 281.

August III Sas. Medal wagi 50 dukatów na ślub Marii Anny UNIKAT

Aw.: Popiersie elektora w zbroi z gwiazdą i Orderem Złotego Runa na piersi. DG. MAXIMILIANUS IOSEPHUS ELECTOR BAVARIAE. Pod popiersiem nazwisko medaliera SCHEGA. Rw.: Popiersie kobiece w sukni w lewo. W otoku: D.G. MARIA ANNA ELECTR.BAV.NATA REG.PR.POL.ET SAX (Maria Anna, elektorowa Bawarii, urodzona księżniczka polska) śr. 61,6 mm; w. 173,79 g Au

stan 1-/2+

nna Maria (1728-1797), córka Augusta III została żoną (1747 r.) elektora bawarskiego Maximiliana III Józefa. Z tej okazji wybito medale w brązie, srebrze i złocie. Jest to największy medal z tej serii, tylko ten jedyny egzemplarz notowany na rynku o niespotykanej wadze 173,79 g czyli 50 dukatów. Raczyński wyróżnia siedem różnych medali związanych ze ślubem w Dreźnie. Jest to wczesny (1747 r.) medal z młodzieńczymi wizerunkami młodej pary o niespotykanej wadze 50 dukatów. Medal ten zaliczany do medali sasko-polskich z uwagi na tytulaturę księżniczki polskiej, córki Augusta III Sasa (jej królewskie pochodzenie zostało wyraźnie podkreślone) i miejsce zaślubin - Drezno. Jedyny znany egzemplarz, po raz pierwszy na aukcji w Polsce. Niepowtarzalna okazja do uzupełnienia kolekcji o prawdziwy UNIKAT znany tylko w jednym egzemplarzu.

Wspaniale zachowany, połysk menniczy na całej powierzchni. Muzealny egzemplarz.

Grotemeyer 22; Witt. 2236 (w srebrz); H-Czapski 3008 var (w brązie); Raczyński 394 CENA: 280 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Medale 282.

August III Sas. Medal nagrodowy Orła Białego 1758 wagi 25 dukatów, Drezno, UNIKAT

Aw.: Popiersie króla w prawo w zbroi. Pod popiersiem nazwisko medaliera Wermuth. W otoku: AUGUSTUS DG - REX POLONIARUM Rw.: Stół z przewieszonym Orderem Orła Białego. W odcięciu data MDCCLVIII/ 3 AUG. W otoku: DE REGE ET REPUBLICA BENE MERENTIBUS (królowi i Rzeczypospolitej dobrze zasłużony) śr. 52,5 mm; w. 83,34 g Au

stan 2

rder Orła Białego został ustanowiony przez Augusta II Mocnego w 1705 na zamku w Tykocinie. Święto orderowe przypadało zawsze 3 sierpnia, dzień urodzin króla. Pierwsze odbyło się w 1715 roku. Za Augusta III odbyły się one w 1738 r., a potem regularnie każdego roku w latach 1740-1763. Uroczystościom towarzyszyły zawody strzeleckie, medale bite w srebrze były jedną z nagród w tych turniejach. Podczas tej uroczystości król nadawał Ordery Orła Białego, najbardziej zasłużonym poddanym oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych. W 1748 roku Order Orła Białego, a także zapewne złoty medal otrzymali: Antoni Dembowski, Stefan Garczyński, Zygmunt Kretkowski, Ignacy Sapieha ora Jerzy Felicjan Sapieha oraz Rosjanin Cyryl Razunowski. Medale w złocie należą do ekstremalnie rzadkich, dochowały się w pojedynczych egzemplarzach, do tej pory odnotowano złote medale z lat 1738, 1754, 1759 r. Egzemplarz kupiony od D. Crowther, 04.05.1967 (kupiony za 183,12 funtów)

Ekstremalnie rzadki, efektowny złoty medal. Numizmat najwyższej klasy. Niewielkie uszkodzenia w tle, ale ładna prezencja.

Raczyński 403(1750); Bentkowski 579(1761); Stahr (2007) 2034; H.Czapski 7844(1754) CENA: 100 0000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Medale

lot 283

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Medale 283.

August III Sas. Duży medal Wikariacki 1741 rok (H. F. Wermuth), srebro

Aw.: Król na koniu w prawo i napis wokoło D G FRID AVG REX POL DVX SAX ARCHIMARESCHALL ET ELECTOR Rw.: Barokowy stół z otwartą księgą, powyżej wystająca z obłoków ręka z mieczem i napis PRO LEGE DEFENSIONE, poniżej w odcinku data MDCCXLI śr. 64 mm; w. 117,96 g Ag

stan 1

kstremalnie rzadki medal wikariacki z 1741 roku autorstwa H. F. Wermutha, tylko raz notowany na aukcjach w Polsce w o wiele gorszym stanie zachowania.

Absolutnie menniczy egzemplarz z idealnie zachowanymi nawet najdrobniejszymi detalami, lustro mennicze. Medal do najlepszych kolekcji – rarytas dla każdego kolekcjonera ze względu na stan zachowania i rzadkość. Jeden z najładniejszych medali polskich jaki mieliśmy przyjemność opisywać polecamy.

H-Czapski 4680 (tylko w brązie) CENA: 27 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Medale

284. August III Sas. Medal nagrodowy Orła Białego 1743, Lipsk

Christian Zygmunt Wermuth

Aw.: Popiersie króla w zbroi i płaszczu. Pod ramieniem WERMUTH. W otoku: AUGUSTUS III D G – REX POLONIARUM Rw.: Stół z rozłożonym łańcuchem z zawieszoną gwiazdą Orderu Orła Białego. U dołu data: MDCCXXXXIII / 3 AUG W otoku: DE REGE ET REPUBLICA BENE MERENTIBUS (dla dobrze zasłużonych). śr. 52,5 mm; w. 58,11 g Ag stan 2+

edal nagrodowy, wręczany przez Augusta III za zasługi dla Rzeczpospolitej. Znanych jest kilka emisji, między innymi z datami 1738, 1740, 1744, 1761 i 1762. Medal był wręczany zawsze 3 sierpnia, podczas imienin królewskich, połączonych z obchodami Święta Orderu Orła Białego. Typ medalu niezwykle rzadko pojawiający się na aukcjach. Medalier Christian Zygmunt Wermuth. Ciekawa wąskie popiersie króla.

Bardzo ładnie zachowany egzemplarz z delikatną patyną. Rzadki, efektowny medal. Raczyński 403 (z datą 1750); H-Czapski 8897; Engelhard 1554; Bentkowski 579 (ale rok 1761)

285.

CENA: 6 000 zł

Medal nagrodowy Orła Białego 1761, Lipsk

Aw.: Popiersie króla w prawo w zbroi okrytej płaszczem. W otoku: AUGUSTUS III D G REX POLONIARUM Rw.: Stół z rozłożonym łańcuchem z zawieszonym klejnotem Orderu Orła Białego, u dołu data MDCCLXII / 3. AUG. W otoku: DEREGE ET REPUBLICA BENE MERENTIBUS (Królowi i Rzeczpospolitej dobrze zasłużony) śr. 53 mm; w. 70,01 g Ag stan 2 Ładny egzemplarz. Delikatna patyna, wspaniale zachowane detale. Raczyński 403 (z datą 1750); H-Czapski 5999; Engelhard 1554; Mikocki 2255; Bentkowski 579 www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

CENA: 3 200 zł

aukcja@niemczyk.pl

Medale 286.

August III Sas. Medal na pamiątkę Sejmu Pacyfikacyjnego 1736

Aw.: Popiersie króla w zbroi i płaszczu w prawo, wokoło AUGUSTUS III D G REX POLONIARUM Rw.: Geniusz Pokoju trzymający róg obfitości, zapala długą pochodnią stos panoplii, u góry REGNUM PACATUM (Królestwo uspokojone), w odcinku MDCCXXXVI i sygnatura W. śr. 52 mm; w. 56,63 g Ag stan 2-

edal wybity na pamiątkę pierwszego i jedynego niezerwanego Sejmu zwołanego w 1735 roku po bratobójczej wojnie wywołanej podwójną elekcją St. Leszczyńskiego i Augusta III na króla Polski.

H-Czapski 2753 (R3); Raczyński 376

CENA: 12 000 zł

287.

Medal 1733 Hołd przysięgi nowo obranemu królowi i elektorowi Augustowi III, Haesling

Aw.: Popiersie króla w prawo. Pod popiersiem: HAESLING F. W otoku: D G FRIDERICVS AVGVSTVS PR R P L ELECT SAX MARCH LVS Rw.: Klęcząca postać przed królem na tronie. W otoku napis: SACRAMENTVM OPTIMO PRINCIPI DICTVM, w odcinku: AB ORDINN LVS SVP / BVD MDCCXXXIII / XX MAI śr. 34 mm; w. 14,58 g Ag stan 1-

zadki i ciekawy tematycznie XVIII-wieczny srebrny medal. Egzemplarz pochodzi ze starej kolekcji medali Polski królewskiej. Rzadki w takim stanie zachowania.

Wspaniale zachowany egzemplarz. Wiekowa, kolorowa patyna. Raczyński nie notuje; H-Czapski 59823

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 1 300 zł /

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Medale 288.

August III Sas. Medal zaślubinowy Marii Józefy córki Augusta III z Ludwikiem delfinem Francji, Wermuth

Aw.: Popiersia małżonków zwrócone ku sobie i napis w otoku Rw.: Napis poziomy LVDOVICI DELPHINI. śr. 43,5 mm; w. 28,76 g Ag

stan 1-

edal zaślubinowy Marii Józefy córki Augusta III z Ludwikiem delfinem Francji - medal autorstwa Ch. Wermutha 1747 roku

Bardzo ładnie zachowany egzemplarz.

H-Czapski 2777; Raczyński 399; Merseb. 1832

CENA: 800 zł

289. August III Sas, Medal 1747, Drezno, Ślub Marii Amelii

Aw.: Dwa popiersia: króla i księżnej zwrócone ku sobie. W odcięciu podpis medaliera: I.L. OEXLEIN. F. W otoku: MAX IOS V B D EL – MAR AN PR R POL & EL S Rw.: Dwie złączone dłonie tworzą owal opleciony łańcuchem orderu z zawieszoną gwiazdą. Wewnątrz napis w czterech wierszach: AVSPICA/TISSIMO/CONNVBIO/IVNCTI (Podwójny węzeł małżeński ledwie się zrywa / najszczęśliwszym węzłem małżeńskim połączeni). W otoku: VIX COPVLA DVPLEX RVMPITVR. U dołu data: D XIII IVN – MDCCXLVII śr. 41 mm; w. 21,9 g Ag stan 1-

ardzo rzadki medal wybity przez Jana Leonarda Oexleina w Norymberdze, z okazji ślubu pary książęcej. Znany w zbiorach polskich jedynie z kolekcji Czapskich. O jego rzadkości świadczy, że Raczyński publikował jedynie rysunek. Pośród wielkich kolekcji związanych z Saksonią był tylko w zbiorach O. Merserburgera i M. Engelhardta.

Patyna. Bardzo ładnie zachowany medal.

Raczyński 395; H-Czapski 2776; Merserburger 1843; Engelhardt 1521 www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

CENA: 1 300 zł /

aukcja@niemczyk.pl

Medale 290.

Medal Towarzystwo Muzyczne we Lwowie (XIX w.), Lwów

Aw.: KONSERWATORIUM GALICYJSKIEGO TOWARZYSTWA MUZYCZNEGO WE LWOWIE Rw.: W UZNANIU TALENTU I PILNOŚCI śr. 55,7 mm; w. 74,76 g Ag stan 2/2+

edal autorstwa wiedeńskiego medaliera A-Scharffa (1845-1903) nadwornego grawera Franciszka Józefa. Wyjątkowo rzadki przedmiot w bardzo ładnym stanie zachowania nadawany jako nagroda główna za konkursy muzyczne (złotych medali nie było). Hauser 4198

CENA: 1 200 zł

Medal Powstanie Styczniowe 1863, srebro

291.

Aw.: Trójpolowa tarcza herbowa i napis wokół "RÓWNOŚĆ WOLNOŚĆ NIEPODLEGŁOŚĆ" Rw.: Stojące dwie postacie: chłop i szlachcic, napis wokoło śr. 30 mm; w. 11,30 g Ag stan L

edal z sygnaturą CH WIENER. Wyśmienicie zachowany medal wybity w srebrze stemplem lustrzanym na upamiętnienie Powstania Styczniowego.

Wspaniale zachowany, połysk i idealne detale. Bardzo rzadki.

CENA: 1 200 zł

H-Czapski 5376

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Medale

292. Medal Powstanie Styczniowe 1863 uwłaszczenie, srebro

Aw.: Dziewięciowierszowy napis. W otoku: ZE SREBER POLSKICH ZŁOŻONYCH NA SPRAWĘ NARODOWĄ Rw.: Ukoronowana tarcza herbowa. W otoku: WOLNOŚĆ RÓWNOŚĆ NIEPODLEGŁOŚĆ śr. 33,5 mm; w. 16,71 g Ag stan 1

MZnakomity egzemplarz, połysk menniczy. Bardzo rzadki medal w takim stanie zachowania. edal wybity na pamiątkę uwłaszczenia chłopów przez Rząd Narodowy Polski w 1863 roku.

H-Czapski 8033 (R3)

293.

CENA: 1 200 zł

Stanisław August Poniatowski. Medal 1771, na ocalenie Stanisława Augusta Poniatowskiego

Aw.: Dwie, półnagie furie porywają króla na przedpolu miasta. Król ubrany w strój antyczny w wieńcu laurowym. Ręka wyłaniającą się z obłoków ratuje króla. U dołu podpis medaliera: I.L. ŒXLEIN W odcięciu: HORA X NOCT D III NOV / MDCCLXXI W otoku: NOLITE TANGERE CHRISTOS MEOS Rw.: Na tle zamku królewskiego w Warszawie król w stroju antycznym. Towarzyszy mu opatrzność z berłem. Przy królu dwie personifikacje kobiece, symbolizujące Polskę i Litwę. W odcięciu: FIDA POLONIA / GAVDET W otoku: OCVLI DOMINI SVPER IVSTOS śr. 43 mm; w. 21,87 g Ag stan 1/1-

edalier Johan Leonard Oexlein, Norymberga. Medal wybity na pamiątkę ocalenia króla z rąk konfederatów barskich w 1771 roku.

Wyśmienicie zachowany medal. Piękna, złocista patyna, idealnie zachowane nawet najdrobniejsze detale, połysk. Rzadkość na rynku kolekcjonerskim w takim stanie zachowania. Raczyński 520; H-Czapski 3124; Stahr (2007) 245 www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 3 000 zł /

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Medale 294.

Stanisław August Poniatowski. Medal Sobieski 1789, Sejm czteroletni, brąz

Aw.: Pomnik króla Jana III w Łazienkach (Sobieski na koniu tratujący Turka), po bokach tarcze z inskrypcjami w łacinie i po polski łukiem PRISCA VIRTUTE FELIX, w odcinku CONCORD COMIT CONVOC MDCCLXXXVIII Rw.: Alegoria Rzeczypospolitej PROPRIO MARTE TUTA (bezpieczna własnym orężem). śr. 51 mm; w. 70,6 brąz stan 1-

edal autorstwa Loos'a, wybity z okazji powiększenia armii przez sejm w 1789 roku do walki z wojskami Katarzyny II. Król pruski Fryderyk Wilhelm II złożył obietnicę udostępnienia swojego wojska królowi Poniatowskiemu w celu obrony przed Rosją. Pięknie zachowany medal, naturalna brązowa patyna,

pojedyncze ryski w tle, połysk. W zestawie z medalem pudełko. Raczyński 537; H-Czapski 3309

295.

CENA: 1 000 zł

Medal 1644 Gdańsk, Rokowania pokojowe, Sebastian Dadler

Aw.: Postacie alegoryczne Wojny i Pokoju w zwarciu. Sygnatura SD i data 1644. W otoku: AMBIGUO PAX ET BELLUM LUCTAMINE CERTANT PAX EUROPA VOVET, LÆTA TROPHÆA FERATI Rw.: Na tle panoramy miasta Münster alegoria Pokoju, data 1644. W otoku: LÆTA TORPHÆA TULIT VICTO PAX OPTIMA BELLO NUNC TEMIS IN TERRAM ET COPIA PULSA REDIT śr. 61 mm; w. 66,18 g Ag stan 2-

edal upamiętniający rozpoczęcie rokowań pokojowych w 1644 r. podczas wojny trzydziestoletniej. Sygnowany przez wybitnego gdańskiego medaliera – SD (Sebastian Dadler). Sporadycznie pojawia się na aukcjach.

Ładny egzemplarz, stara kolorowa patyna.

Gumowski 55 (z tej samej pary stempli); H-Czapski 2151; Raczyński 148; Więcek 94

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

CENA: 3 500 zł /

aukcja@niemczyk.pl

Medale 296.

Medal 300-lecie przyłączenia Prus Królewskich do Polski 1754

Aw.: Orły trzymające krzyż w szponach, w tle widok Gdańska, nad miastem napis VICINA LIBERA CONCORS W otoku: CRVX EQVITVM EX CRVCIAT PRVSSOS Rw.: Poziomy napis w 10 wierszach, poniżej data 1754 i herb Gdańska W otoku: PRVSSIACO LECHICI śr. 80 mm; w. 189,98 g Ag

stan 2-

edal wybity w 1754 r z okazji 300-lecia przyłączenia Prus Królewskich do Polski w 1754 roku.

Bardzo dobrze zachowane detale, drobne ryski w tle, wiekowa kolorowa patyna. Duży, efektowny medal. Rzadko występujący w handlu.

H-Czapski 2853 (R1); Raczyński 411 CENA: 9 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Medale 297.

Władysław IV Waza. Medal zaślubinowy, Jan Höhn, Gdańsk, srebro

Aw.: Para młodych w odświętnych strojach otoczona symbolami miłości. Rw.: Wokół nakrytego stołu pięcioosobowa rodzina w modlitwie przed posiłkiem. śr. 54,7 mm; w. 71,71 g Ag

stan 2

edal odlewany w epoce. Na początku XVII stulecia przyjął się w Gdańsku zwyczaj wręczenia przez radę miejską królowi polskiemu, jako najwyższemu zwierzchnikowi i władcy miasta, upominków w postaci medali z okazji zaślubin, urodzin syna, odwiedzin miasta czy odniesionych wojennych zwycięstw. Najczęściej były to okazałe sztuki złota, często o dość dużej wartości liczonej w dukatach. Zwyczaj stosowania medali jako upominków szybko rozpowszechnił się wśród miejscowego mieszczaństwa i szlachty. Były to również krążki bite w srebrze, często także w bardziej pospolitych metalach, wykonywane przez medalierów i artystów o wyrobionej renomie. Dla mniej zamożnych, mających jednakże wyższe aspiracje, liczne warsztaty złotnicze odlewały kopie dość drogich i nie dla wszystkich dostępnych medali, stąd właśnie mamy liczne dzisiaj odlewane repliki pochodzące z epoki mistrzów gdańskich Höhna i Dadlera. Medal odlewany w epoce. Höhn i Dadler to najznakomitsi medalierzy gdańscy XVII wieku. Często wykonywali wspólnie prace medalierskie, dzieląc się sławą i sukcesami.

Egzemplarz z piękną wiekową patyną, wyraźnymi detalami i połyskiem.

298.

CENA: 2 800 zł

Medal zaślubinowy b.d. (XVII w.) Niemcy, Hamburg medalier J. Reteke

Aw.: Młoda para w hiszpańskich strojach ślubująca miłość Rw.: Symbole miłości śr. 52 mm; w. 50,63 g Ag

IWiekowa, kolorowa patyna. Efektowny medal.

stan 1-

nicjały medaliera JR.

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 2 500 zł /

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Medale

299. Niemcy, Brandenburgia – Prusy, medal 1691 SREBRO

śr. 50,7 mm; w. 72,37 g Ag

stan 2-/3+

edal 1691 Sophie Charlotte – żona elektora brandenburskiego Fryderyka III, późniejszego króla Prus (1701) Fryderyka I Hohenzollerna. Medalier A. Karsteen – MON DEVOIR FAIT MON PLAISIR (mój obowiązek jest moją przyjemnością).

Wiekowa, kolorowa patyna. Duży, ładny medal.

300.

CENA: 1 000 zł

Niemcy, III Rzesza. Medal Hitler 1933, Monachium

Aw.: Popiersie Hitlera w lewo. W otoku maksyma: Nasza jest przyszłość. Rw.: Orzeł pruski z swastyką na piersi. śr. 23 mm; w. 5,89 g Au

stan 1

W

ybity w 1933 roku na część nowego przywódcy i zmian które nadejdą. Napis na obrzeżu: BAYER. HAUPTMÜNZAMT 900. Oscar Gloeckler. Monachium. Duża ciekawostka na rynku, po raz pierwszy w ofercie aukcyjnej w Polsce. Ekstremalnie rzadki medal wybity w złocie, notowany zaledwie kilka razy na aukcjach zagranicą. Colbert/Hyder 30 www.aukcjamonet.pl

CENA: 3 200 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Powiązane z Polską

lot 301

lot 303

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Powiązane z Polską

301. Prusy Książęce. Jerzy Wilhelm. Dukat 1638, Królewiec

Rzadkość R8

Aw.: Popiersie w koronie elektorskiej w płaszczu z wyłożonym prostokątnym haftowanym kołnierzem obszytym po brzegach koronkami. W otoku: GEORG WILH D G MAR BRA S R I ARCHIC E EL Rw.: Pod koroną pięciopolowa tarcza herbowa, po bokach data 16-38. Inicjały D-K u dołu tarczy. Na piersi orła pruskiego monogram VG (Wilhelm Georg). W otoku: MONE NOVA AVREA DVCIS PRVSSIAE śr. 23,6 mm; w. 3,43 g Au stan 1

oneta historycznie związana z Polską - Prusy Książęce, Jerzy Wilhelm dukat 1638, Królewiec Ekstremalnie rzadki dukat, odmiana w zbroi z wyłożonym prostokątnym haftowanym kołnierzem i kropką nad tarczą. Dodatkowo odmiana z inicjałami D-K u dołu tarczy oraz końcówką awersu ARCHIC E EL. Notowana tylko w zbiorze w Berlinie. Obecnie rzadkość R8. Warto zwrócić uwagę na matowy awers, a dokładnie na twarz Jerzego Wilhelma, jego zarost zachował się idealnie, nie został wytarty przez obieg. Świeży lustrzany rewers prezentuje się wspaniale, gdyby były znane XVII-wieczne lustrzane dukaty, to oferowany egzemplarz zasługiwał by na notę z dopiskiem CAMEO.

Piękny egzemplarz, widoczne nawet najdrobniejsze detale i dodatkowo dla podkręcenia całej monety IDEALNY połysk menniczy. Moneta wygląda tak jakby ją ktoś wybił chwilę temu. Moneta do najlepszych kolekcji. Kopicki 305 (R6); Złoto Czasów Dynastii Wazów t.II P.64 (R8)

CENA: 25 000 zł

Prusy Książęce. Jerzy Wilhelm. Ort (18 groszy) 1624, Królewiec

302.

Aw.: Półpostać władcy w bogato zdobionym płaszczu W otoku: GEORG WILHELM V G M Z BRAN Rw.: Pięciopolowa tarcza herbowa pod koroną, po bokach skrócona data 2-4 W otoku: D H R R ERT CV CHVRE I P Z G C B H śr. 30 mm; w. 6,83 g Ag Wyśmienicie zachowany egzemplarz. Naturalne wygięcie krążka. Shatalin/Grendel GW24-1 www.aukcjamonet.pl

stan 1CENA: 400 zł

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Powiązane z Polską 303.

Śląsk. Księstwo Legnicko-Brzesko-Wołowskie. Jan Chrystian i Jerzy Rudolf. Talar odbitka w złocie wagi 5 dukatów 1610, Złoty Stok Rzadkość R8

Aw.: Dwaj książęta zwróceni ku sobie w zbrojach dekorowanych motywem wici roślinnej. Między popiersiami rękojeść rapiera. Napis otokowy rozpoczyna jabłko cesarskie. W otoku: D G IOHAN CHRIST ET GEORG RVD FRA Rw.: Czteropolowa tarcza herbowa udekorowana labrami. W otoku: DVC SIL LIG – ET BREG 610 śr. 40,8 mm; w. 17,37 g Au stan 1-

dmiana bez ornamentu pod półpostaciami książąt i tarczą zakończoną w szpic. Ekstremalnie rzadka moneta nigdy nienotowana w żadnych zbiorach.

Egzemplarz w wyśmienitym stanie zachowania. Doskonale zachowane nawet najdrobniejsze detale reliefu, piękny połysk menniczy, delikatna patyna. Zdecydowanie polecamy! CENA: 70 000 zł

Kopicki nie notuje; Złoto Wazów L.106 (R8)

304. Śląsk. Księstwo Legnicko-Brzeskie. Dukat 1609, Złoty Stok

Aw.: Dwa popiersia. W otoku: MO AVR IOAN CHR ET GEOR RVD FR Rw.: Tarcza herbowa. W otoku: DVCSL LIG - ET BRE 609 śr. 22,5 mm; w. 3,48 g Au

stan 1

sięstwo Legnicko-Brzeskie, Jan Chrystian i Jerzy Rudolf. Bardzo rzadki dukat śląski. Fotografia dokładnie tej monety użyta w książce Złoto Wazów (TIII). Notowana tylko w jednym zbiorze. Tylko ten egzemplarz wystąpił na aukcjach

Idealnie zachowany egzemplarz. Połysk menniczy. Niespotykana moneta w takim stanie zachowania. Ogromna rzadkość! F.u.S 1433; Friedberg 3145; Złoto Wazów (TIII) L.38 (R8)

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 20 000 zł /

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Powiązane z Polską

Śląsk. Księstwo Legnicko-Brzesko-Wołowskie, Jerzy, Ludwik i Chrystian 1639-1663. Dwudukat 1658, Brzeg

305.

Aw.: Trzy półpostacie książąt z gołymi głowami na wprost, w zbrojach przepasanych szarfą dowódcy. W odcięciu u dołu duży dekoracyjny ornament z wiciokrzewu. W otoku: D G GEORGIUS LUDOVICUS & CHRISTIANUS FRATRES Rw.: Pod potrójnym klejnotem z labrami czteropolowa tarcza książąt legnicko-brzeskich. Szachownica na przemian z orłem śląskim. Przed napisem znak menniczy: serce przebite dwoma hakami i dwoma sztyletami (Chrystian Pfahler). W otoku: DUCES SILESIÆ LIGN – BREG & WOLAVIENS 1658 śr. 30 mm; w. 6,76 g Au stan 3

W

yjątkowo rzadko spotykany nominał w mennictwie książąt legnickich. Podobny dwudukat był w zaginionej kolekcji wrocławskiej. Moneta sporadycznie notowana na aukcjach. Do jego wybicia użyto stempli ćwierćtalara.

Manipulacje w tle. Bardzo rzadki dukat.

CENA: 7 000 zł

Kopicki 5327; Friedberg 3199; FuS. 1724

306.

Śląsk. Księstwo Nyskie Biskupów Wrocławskich, Karol Ferdynand Waza. 3 dukaty 1632, Nysa Rzadkość R6

Aw.: Popiersie BISKUPA w prawo. W otoku: CAR FERDYNAND DG PR POL ET SWEC Rw.: Dwie czteropolowe tarcze herbowe pod mitrą i pastorałem. W otoku: EPISCOPVS WRATISLAVIENSIS śr. 30 mm; w. 10,46 g Au

W

stan 1-

yjątkowej rzadkości śląska moneta wielodukatowa. Pamiątkowa moneta Karola Ferdynanda, syna polskiego króla Zygmunta III Wazy, od 1625 roku biskupa wrocławskiego.

Wyśmienicie zachowany egzemplarz.

Friedberg 509; F.u.s. 2651 (R6); Złoto Wazów t.III – N.71 (R6) www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

CENA: 25 000 zł /

aukcja@niemczyk.pl

Powiązane z Polską

Śląsk. Wrocław. Półtalar 1796, Nysa Rzadkość

307.

Aw.: Popiersie w prawo. W otoku: IOSEPH D G PRIN AB HOHENLOHE WALD BART Rw.: Tarcza herbowa. W otoku: EPISCOP WRATISL PRINC NISS ET DUX GROTTKOW 1796 śr. 34,5 mm; w. 14,07 g Ag stan 1Bardzo rzadkie z pięknym połyskiem menniczym i zachowanymi detalami. Delikatna kolorowa patyna. Zaledwie kilka razy notowany na akacjach, oferowany egzemplarz najładniejszy jaki pojawił się dotychczas w handlu. CENA: 3 500 zł

FuS 2788

Śląsk. Klipa 3 krajcary, Wrocław UNIKAT?

308.

śr. 23x23 mm; w. 5,17 g Ag

stan 3-

Z

a tym, iż jest to lenna mennica we Wrocławiu, jednoznacznie przemawia legenda na awersie: + FERDI. II.DG.R.I.S.A.G.H.BOH.REX.DVX.S (Ferdynand II z łaski Bożej cesarz Rzymian, zawsze wspaniały, król Niemiec, Węgier, Czech, książę Śląska), popiersie cesarskie typowe dla stempli wykonywanych przez rytownika wrocławskiego Hansa Reigera dla monet 3-krajcarowych z roku 1625, vide katalog Ejzenhart-Miller np. ilustracja poz. 635, typowe dla w/w monet z tego rocznika umieszczenie nominału na rewersie, pod orłem cesarskim, także brak oznaczeń menniczych na rewersie to również typowa cecha odmian bitych we Wrocławiu w roku 1625 vide np. Ejzenhart-Miller poz. 642-644. Z kolei, za tym, iż była to próba wykonanego stempla, nie przeznaczona do obiegu, przemawiają jednoznacznie poniższe argumenty: lata 1624 i 1625, to w wielu mennicach cesarskich okres eksperymentowania ze stosowanym na monecie, zwłaszcza 3-krajcarowej, rodzajem wizerunku Ferdynanda II, czego przykładem mogą być m.in. monety zilustrowane pod poz. 628 i 634 Ejzenhart-Miller, wybicie monety w formie klipy, której wykonanie jest mniej pracochłonne niż wykonanie krążka, a także pozwala lepiej zaprezentować wykonany stempel, powszechnie stosowany w tym okresie zwyczaj bicia prób w formie klipy, nietypowa dla tego nominału waga, ponieważ wybity egzemplarz nie był przeznaczony do obiegu, pomimo słabego stanu zachowania, wyraźnie widoczne braki cech monety używanej w obiegu, tj. brak wytarć i nadal widoczny na awersie i na rewersie połysk menniczy, oferowana klipa, nie była dotychczas znana w literaturze (katalogi Friednsburga, Herinka oraz Ejzenharta-Millera) oraz nie występowała też na aukcjach. Opis przygotowany we współpracy z wybitnym znawcą tematu Dariuszem Ejzenhartem.

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

CENA: 3 000 zł

aukcja@niemczyk.pl

Powiązane z Polską

lot 310

lot 321

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Powiązane z Polską

309. Śląsk. Księstwo Nyskie. Karol Austriacki (1608-1624).

24 krajcary 1622, Nysa Rzadkość

Aw.: Popiersie księcia w prawo. W otoku: CAROL D G ARC (Z4) DVX AVSTR AD Rw.: Tarcza herbowa. W otoku: M G EN PRVS M ORD TEV EP BR E W śr. 30 mm; w. 5,98 g Ag stan 2-

siążę Karol Austriacki (Habsburg) był w latach 1608-1624 biskupem wrocławskim, co wiązało się z objęciem władzy nad księstwem nyskim, posiadającym prawo bicia własnej monety. Karol był jednocześnie wielkim mistrzem zakonu krzyżackiego, stąd też krzyż wielkiego mistrza i tytulatura administratora zakonu krzyżackiego na rewersie monety.

Bardzo ładny, świeży egzemplarz. Zachowany połysk menniczy, wspaniała prezencja. Bardzo rzadka moneta, notowana zaledwie kilka razy na aukcjach.

CENA: 800 zł

F.u.S. 2632

310.

Śląsk. Księstwo Karniowskie-Brandenburg-Franken. Półtalar 1557, Karinów RZADKOŚĆ!

Aw.: Półpostać księcia w zbroi z mieczem. W polu data 1557. W otoku: MO NO ARG GEOR F MAR BR Z SI DVC Rw.: Pięć tarcz ułożonych w krzyż. W otoku: SI DEVS PRONOBI QVIS CONTRA NO śr. 34 mm; w. 13,95 g Ag

stan 3+

ylko ten egzemplarz notowany na rynku. Pierwszy rocznik bicia tego typu monety. Jerzy Fryderyk, margrabia brandenburski, władał Brandenburgią oraz Księstwem Karniowskim na Śląsku. Na swoich monetach umieszczał tytuł księcia Śląska. Ekstremalnie rzadka moneta. Kopicki 5831; Schulten 240

www.aukcjamonet.pl

CENA: 18 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Powiązane z Polską

311. Śląsk. Księstwo Raciborskie. Adam Wacław (1594-1617).

3 krajcary 1609, Cieszyn

śr. 21 mm; w. 1,78 g Ag Ładnie zachowany egzemplarz. Połysk, dobrze zachowane detale, patyna. Rzadka moneta.

stan 2 CENA: 300 zł

F.u.S. 3012; E-M 296 (R1

312. Śląsk. Księstwo Oleśnickie. Sylwiusz Fryderyk (1664-1697).

3 krajcary 1675, Oleśnica NGC MS65 (MAX)

śr. 23 mm; Ag

NIdealnie zachowany egzemplarz. Moneta z intensywnym połyskiem menniczym i idealnie ajwyższa nota gradingowa na świecie.

zachowanymi detalami. Bardzo rzadka w takim stanie. F.u.S. 2303; Kopicki 6209

CENA: 1 000 zł

313. Śląsk. Księstwo Oleśnickie. Krystian Ulryk I (1664-1704).

Krajcar 1683, Oleśnica NGC MS63 (MAX)

śr. 17 mm; Ag

ajwyższa nota gradingowa na świecie dla tej odmiany. W legendzie awersu „ISOB” zamiast „TSOB”. Rzadki typ monety. Wyśmienity, idealny egzemplarz.

F.u.S. 2381 (numer katalogowy dla zwykłej odmiany)

CENA: 950 zł

314. Śląsk, Księstwo Oleśnickie. Krystian Ulryk I (1664-1704).

Krajcar 1683, Oleśnica NGC MS63

śr. 16 mm

OWyśmienicie zachowany egzemplarz. Połysk i idealne detale. Wysoka nota gradingowa. dmiana z legendą awersu „TSOB”

F.u.S. 2381

www.aukcjamonet.pl

CENA: 550 zł

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Powiązane z Polską

315. Śląsk. Księstwo Oleśnickie. Krystian Ulryk I (1664-1704).

Krajcar 1683, Oleśnica NGC MS66 (MAX)

śr. 17 mm; Ag

OIdealnie zachowana moneta z pięknym blaskiem menniczym. Bardzo rzadka w takim stanie dmiana z legendą awersu „TSOB” Wyjątkowo wysoka nota gradingowa - MS 66.

zachowania.

CENA: 400 zł

F.u.S. 2381

Śląsk. Księstwo Oleśnickie. Krajcar 1684 NGC MS65 (MAX)

316.

śr. 16 mm; Ag

NWyśmienity stan zachowania. Połysk menniczy, wysoka jakość detali.

ajwyższa nota gradingowa na świecie i jedyna w MS65. W legendzie rewersu DIH, rzadka moneta.

F.u.S. 2387

CENA: 600 zł

317. Śląsk. Księstwo Oleśnickie. Krystian Ulryk I (1664-1704).

1/2 krajcara 1680, Oleśnica NGC MS64 (MAX)

śr. 15 mm; Ag

NMoneta jednostronna. Idealnie zachowany egzemplarz. Piękny blask menniczy. Rzadka moneta ajwyższa nota gradingowa na świecie.

w tym stanie zachowania.

CENA: 1 000 zł

Schr. 1498; Olding 304b

318. Śląsk. Księstwo Oleśnickie. Krystian Ulryk I (1664-1704).

Greszel NGC MS63 (MAX)

śr. 15 mm; Ag

NIdealnie zachowana moneta. Wspaniały blask menniczy.

ajwyższa nota gradingowa na świecie. Odmiana z literami L-L pod Orłem.

F.u.S. 2408

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

CENA: 400 zł /

aukcja@niemczyk.pl

Powiązane z Polską

319. Śląsk. Księstwo Ziębicko-Oleśnickie. Karol II (1548-1617).

3 krajcary 1612, Oleśnica NGC MS62

śr. 20 mm; Ag Wyśmienity, menniczy egzemplarz, delikatna patyna i podkreślający detale połysk. Rzadsza moneta w takim stanie zachowania. CENA: 400 zł

F.u.S. 2173

Dukat 1780, Mitawa, Kurlandia Rzadkość R3

320.

Aw.: Głowa Piotra Birona. W otoku: D G PETRUS IN LIV CURL ET SEMG DUX Rw.: Tarcze herbowe. W otoku: MON AUREA DUC CURL AD LEGEM IMP 1780 śr. 21 mm; w. 3,46 g Au

stan 2-

edyny rocznik dukata z Piotrem Bironem. Sporadycznie pojawiający się w handlu.

Ładny, delikatnie gięty. Patyna. Kopicki 4105; Friedberg 4; H-Czapski 3409 (R3); Gerbaszewski 7.2.1.1 www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

CENA: 10 000 zł /

aukcja@niemczyk.pl

Powiązane z Polską

321. Kurlandia. Jakub Kettler (1642-1681). Talar 1644, Mitawa

Rzadkość R6

Aw.: Popiersie księcia w prawo, w zbroi z wyłożonym koronkowym kołnierzem. W otoku: IACOBI D G DUCIS CURLANDIÆ ET SEMGALLIÆ Rw.: Dwie tarcze z Orłem i Pogonią. śr. 27 mm; w. 28,81 g Ag stan 2+

ardzo rzadki typ talara, z nietypowymi herbami Polski i Litwy w kartuszu. Ostatni notowany egzemplarz na naszej Aukcji 1 -Niemczyk został sprzedany za 81 000 zł. Jedyna okazja do nabycia tej monety do kolekcji. Rzadkość!

Bardzo ładny egzemplarz, dobrze zachowane detale, piękna, wiekowa patyna. Kopicki 4057 (R6)

322.

CENA: 30 000 zł

Kurlandia. Fryderyk Kettler (1587-1642) i Piotr Biron (1769-1780). Talar 1780, Mitawa

Aw.: Głowa księcia w prawo W otoku: D G PETRUS IN LIVCURL ET SEMGAL DUX Rw.: Dwie tarcze herbowe pod koroną W otoku: MON NOVA ARG DUC CURL AD NORMAM TAL ALB 1780 śr. 42 mm; w. 28,25 g Ag

stan 1-

Wyśmienity egzemplarz, przepiękna kolorowa patyna podkreślająca detale. Delikatna wada blachy na awersie. Bardzo rzadka moneta w tym stanie zachowania. Davenport 1624

www.aukcjamonet.pl

CENA: 5 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Powiązane z Polską 323.

Lenne Księstwo Kurlandii. F. K. Kettler. Ort (18 groszy) 1694, Mitawa, Rzadkość R7

śr. 28,8 mm; w. 5,99 g Ag

stan 3+

ryderyk Kazimierz Kettler (1682-1698) - lennik Polski. Ekstremalnie rzadki ort kurlandzki, w handlu występuję sporadycznie. Rzadkość określona na R7.

Patyna, czytelny egzemplarz.

CENA: 2 200 zł

Kurpiewski 4075 (R7)

324.

Lenne Księstwo Kurlandii. F. K. Kettler. Ort (18 groszy) 1694, Mitawa, Rzadkość R6

śr. 28,8 mm; w. 5,24 g Ag

stan 3/3+

ryderyk Kazimierz Kettler (1682-1698) - lennik Polski. Odmiana z krótką datą w otoku. Dużej rzadkości moneta sporadycznie pojawiająca się w handlu.

Patyna, delikatny połysk. Bardzo ładny egzemplarz jak na ten typ monety. Kurpiewski 4074 (R6)

CENA: 2 200 zł

325. Lenne Księstwo Kurlandii. Karol Krystian Saski (1759-1762).

Szóstak (6 groszy) 1762, Mitawa

śr. 23 mm; w. 2,85 g Ag stan 1Pięknie zachowany egzemplarz. Wspaniały połysk menniczy, delikatna patyna. Bardzo rzadka i poszukiwana moneta szczególnie w tak pięknym stanie zachowania. Naumann 321; Gerbaszewski www.aukcjamonet.pl

CENA: 2 500 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Powiązane z Polską

Kurlandia. Wilhelm Ketller (1587-1616). Szeląg 1605, Mitawa NGC MS62 (MAX) Rzadkość R3

326.

Aw.: Ukoronowany monogram królewski ze snopem Wazów. W otoku: SIGIS III D G REX POL & L Rw.: Lew skierowany w lewo, nad nom data 16-05 przedzielona strzałką. W otoku: SOLIDVS DVCVM CVRL & L śr. 19 mm; Ag

NNiezmiernie rzadka moneta w tak wyśmienitym stanie zachowania. Polecamy.

ajwyższa nota gradingowa na świecie. Bardzo rzadki rocznik monety o niskim nominale.

Kurpiewski 2552 (R3); Kruggel 2.5.1.4.

CENA: 700 zł

327. Inflanty. Eryk XIV (1561-1568), Ferding 1562 (1/4 marki), Reval

śr. 24 mm; w. 2,75 g Ag stan 1 Wyśmienicie zachowany egzemplarz. Bardzo rzadka moneta sporadycznie pojawiająca się w handlu, szczególnie w takim stanie zachowania. CENA: 800 zł

Neumann 5; Ahlström 7-12

Monety Sasko-Polskie. Ksawery (1763-1768). Talar 1767 EDC, Drezno

328.

Aw.: Popiersie władcy i napis w otoku: XAVERIVS D G REG PR POL LITH DVX SAX Rw.: Tarcza herbowa pod koroną i napis w otoku: ELECTORATVS SAXONIAE ADMINISTRATOR 1717/ MARCK F - X EINE śr. 42,6 mm; w. 27,95 g Ag stan 1Piękny egzemplarz z wyraźnymi detalami i połyskiem menniczym. Rzadka moneta w takim stanie zachowania. Davenport 2678

www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 400 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Księstwo Warszawskie

lot 330

lot 331

lot 333

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Księstwo Warszawskie

Talar 1812 IB, Warszawa

329.

Aw.: Głowa księcia Fryderyka Augusta z przewiązanymi wstążką włosami. W otoku: FRID AVG REX SAX DVX VARSOV Rw.: Ukoronowana dwupolowa tarcza z orłem polskim i herbem Saksonii, opasana gałązkami palmy, przy koronie data 18-12 U dołu inicjały I. - B. i nominał TALAR. śr. 38 mm; w. 23,02 g Ag stan 2-/3+ Delikatna równomierna patyna. CENA: 1 400 zł

Davenport 247; Kopicki 3701; Plage 115; H-Czapski 3470

330.

Dwuzłotówka (1/3 talara) (2 złote) 1810 IS, Warszawa NGC MS63 (2MAX)

Aw.: Głowa księcia Fryderyka Augusta w prawo z przewiązanymi wstążką włosami. W otoku: FRID AVG REX SAX DVX VARSOV Rw.: Ukoronowana dwupolowa tarcza z orłem polskim i herbem Saksonii, opasana gałązkami palmy, przy koronie data 18-10, u dołu inicjały I-S, poniżej nominał: 1/3 TALARA śr. 38 mm; Ag

ajwyższa nota gardingowana świecie w NGC MS64 i jedyny egzemplarz jaki przeszedł grading w NGC. Bardzo rzadka moneta w takim stanie zachowania. Egzemplarz godny nawet najbardziej wyszukanych kolekcji.

Piękny, menniczy, idealny egzemplarz.

Plage 108; Gumowski 2470; Kopicki 3695; Merseburger 2123

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

/

aukcja@niemczyk.pl

Księstwo Warszawskie 331.

Dwuzłotówka (1/3 talara) 1811 IS, Warszawa PCGS MS63 (MAX)

Aw.: Głowa księcia w prawo. W otoku: FRID AVG REX SAX DVX VARSOV Rw.: Ukoronowana dwupolowa tarcza z orłem polskim i herbem Saksonii, opasana gałązkami palmy, przy koronie data 18-11, u dołu inicjały I-B, poniżej nominał: 1/3 TALARA śr. 29 mm; Ag ajwyższa nota w PCGS. Moneta pochodząca ze starej kolekcji przedwojennej. Gabinetowy egzemplarz, wspaniała jakość detali i imponujący połysk menniczy. Bardzo rzadkie w tym stanie zachowania.

Kopicki 3696 (R); Plage 109

332.

CENA: 6 000 zł

1/3 talara (2 złote) 1812 IB, Warszawa

Aw.: Głowa księcia Fryderyka Augusta w prawo z przewiązanymi wstążką włosami. W otoku: FRID AVG REX SAX DVX VARSOV Rw.: Ukoronowana dwupolowa tarcza z orłem polskim i herbem Saksonii, opasana gałązkami palmy, przy koronie data 18-12, u dołu inicjały I-B, poniżej nominał: 1/3 TALARA śr. 29 mm; w. 8,68 g Ag stan 1Wspaniały egzemplarz z zachowanym połyskiem menniczym i delikatną patyną. Rzadkie w takim stanie zachowania. Kopicki 3697; Plage 111; Berezowski 501

333.

Dwuzłotówka (1/3 talara) 1813 IB, Warszawa NGC MS61 (2 MAX)

CENA: 800 zł

Aw.: Głowa księcia w prawo. W otoku: FRID AVG REX SAX DVX VARSOV Rw.: Ukoronowana dwupolowa tarcza z orłem polskim i herbem Saksonii, opasana gałązkami palmy. Przy koronie data 18-13, u dołu inicjały I-B, poniżej nominał: 1/3 TALARA śr. 29 mm; Ag

ruga najwyższa nota gradingowa na świecie. Najtrudniejszy rocznik do zdobycia w pięknym stanie zachowania. Piękny menniczy egzemplarz z blaskiem menniczym, delikatna patyna. Moneta od

ponad 20 lat nienotowana na rynku kolekcjonerskim w takim stanie zachowania. Plage 112; Kopicki 3698 (R); Parchimowicz 1007d www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

CENA: 3 000 zł

aukcja@niemczyk.pl

Księstwo Warszawskie 334.

10 groszy 1813 IB, Warszawa, ex. Karolkiewicz Collection NGC MS64 (MAX)

Aw.: Ukoronowana dwupolowa tarcza z Orłem Polskim i herbem Saksonii, opasana gałązkami palmowymi. Rw.: Nominał poniżej data i inicjały I.B. (Jakub Benik). śr. 22 mm; Ag

ajwyższa nota gradingowa na świecie. Wyjątkowej urody moneta. Zdecydowanie ponadprzeciętny stan zachowania. Moneta z legendarnej kolekcji Karolkiewicza.

Plage 103; Kopicki 3690

335.

CENA: 1 200 zł

5 groszy 1811 IB, Warszawa, ex. Karolkiewicz Collection NGC MS64 (2 MAX)

Aw.: Ukoronowana dwupolowa tarcza z Orłem Polskim i herbem Saksonii, opasana gałązkami palmowymi. Rw.: Nominał poniżej data i inicjały I.B. (Jakub Benik). śr. 20 mm; Ag

MWyśmienicie zachowany egzemplarz z intensywnym połyskiem menniczym i delikatną oneta z legendarnej kolekcji Karolkiewicza. Druga najwyższa nota gradingowa na świecie.

patyną. Bardzo dobrze zachowane przebicie z wcześniejszej monety (1/24 talara). Drobna moneta do najlepszych zbiorów kolekcjonerskich. Rzadkość!

Kopicki 3682; Plage 96

336.

CENA: 1 000 zł

Trojak (3 grosze) 1812 IB, Warszawa

śr. 26 mm; w. 8,6 g Miedź

stan 1-/2+

ardzo ładny egzemplarz jak na trojaka Księstwa Warszawskiego. Rzadka i poszukiwana moneta w takim stanie zachowania. Iger KW.12.1a; Plage 87 CENA: 500 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Zamość 337.

2 złote 1813, Oblężenie, napis w czterech wierszach

Aw.: W polu napis w trzech wierszach: MONETA / W / OBLEZENIU / ZAMOSCIA Rw.: Wieniec z gałązek laurowych w środku nominał 2 / ZLOTE / 1813 W otoku: BOZE DOPOMOZ WIERNYM OYCZYZNIE śr. 29 mm; w. 7,85 g Ag

stan 3

ajrzadszy typ dwuzłotówki (napis w czterech wierszach) z czasów oblężenia twierdzy Zamość, praktycznie niespotykany w zbiorach i na aukcjach. Dwuzłotówki wybijano ze sreber kościelnych na polecenie generała Maurycego Hauke dowódcy garnizonu polskiego w Zamościu. W obiegu były jeden dzień, miasto poddało się armii carskiej następnego dnia po ich wprowadzeniu do obiegu. Berezowski wyceniał zwykłe dwuzłotówki od 5 do 7,5 złotych, podczas gdy ten typ – na 50 złotych. Moneta z Aukcji 4 - Pawła Niemczyka lot 341. Rzadkość, dotychczas jedyny znany egzemplarz na polskim rynku.

Patyna.

Kopicki 8449; H-Czapski 3488; Berezowski 50; Parchimowicz 1014 CENA: 10 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Królestwo Polskie

Medal na otwarcie Pierwszego Sejmu 1818 r.

338.

Aw.: Popiersie Aleksandra I w prawo unoszone na skrzydłach orła. W otoku: ALEKSANDER I CES S W ROS KRÓL POL Rw.: Otwarta księga prawa na tle berło i miecz. Całość otoczona wieńcem dębowym. W otoku: PIERWSZY SEYM D.27 MARCA 1818 śr. 10 mm; w. 0,74 g Au stan 3

ecyzją kongresu wiedeńskiego, dzielącego Europę po klęsce Napoleona z części terytorium Rzeczpospolitej zajętej przez wojska rosyjskie, utworzono Królestwo Kongresowe połączone unią z Imperium Rosyjskim. Decyzja ta została ogłoszona podczas pierwszego posiedzenia sejmu w dniu 27 marca 1818 r. Medal bardzo rzadki, wybity na pierwsze posiedzenie sejmu. CENA: 3 000 zł

H-Czapski 3520

339.

Aleksander l. 50 złotych 1818 IB, Warszawa

Aw.: Głowa cara w prawo. W otoku: ALEXANDER I CESARZ SA W ROS KRÓL POLSKI Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. Na piersi, na tle gronostajowego płaszcza, tarcza z Orłem Polskim, u dołu inicjały I-B, poniżej data. W otoku od lewej: 26 Z GRZ CZ KOL *18-18* 50 ZŁOT POLSK śr. 22,5 mm; w. 9,77 g Au stan 3+ Ładny egzemplarz, delikatna patyna, wytarte najwyższe elementy monety. Kopicki 2736; Friedberg 105; Plage 2; Bitkin 805 (R); Berezowski 80; Parchimowicz 1050 b

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

CENA: 8 000 zł aukcja@niemczyk.pl

Królestwo Polskie

340.

Aw.: Głowa cara w prawo. W otoku: ALEXANDER I CESARZ SA W ROS KRÓL POLSKI Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. Na piersi, na tle gronostajowego płaszcza, tarcza z Orłem Polskim, u dołu inicjały I-B, poniżej data. W otoku od lewej: 26 Z GRZ CZ KOL *18-18* 50 ZŁOT POLSK śr. 24 mm; w. 9,46 g Au stan 2Ładny egzemplarz. Resztki połysku. CENA: 7 500 zł

Kopicki 2736; Friedberg 105; Plage 2; Bitkin 805 (R); Berezowski 80; Parchimowicz 1050 b

Aleksander l. 25 złotych 1817 IB, Warszawa

341.

Aw.: Głowa cara w prawo. W otoku: ALEXANDER I CESARZ SA W ROS KRÓL POLSKI Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. Na piersi, na tle gronostajowego płaszcza, tarcza z Orłem Polskim, u dołu inicjały I-B, poniżej data. W otoku: 52 Z GRZ CZ KOL *18-17* 25 ZŁOT POLSKI śr. 29 mm; w. 4,88 g Au stan 3+ Resztki połysku. Kopicki 2723; Friedberg 106; Plage 11; Bitkin 812 (R); Berezowski 40; Parchimowicz 1047 a www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

CENA: 4 000 zł aukcja@niemczyk.pl

Królestwo Polskie 342.

Aleksander l. 25 złotych 1818, Warszawa

Aw.: Głowa cara w prawo. W otoku: ALEXANDER I CESARZ SA W ROS KRÓL POLSKI Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. Na piersi, na tle gronostajowego płaszcza, tarcza z orłem polskim, u dołu inicjały I-B, poniżej data. W otoku: 52 Z GRZ CZ KOL 18-18 25 ZŁOT POLSK śr. 19 mm; w. 4,88 g Au stan 3+ Dobrze zachowane detale, delikatny połysk menniczy, patyna Kopicki 2724; Friedberg 106; Plage 12; Bitkin 813 (R); Berezowski 40; Parchimowicz 1047b

343.

CENA: 5 000 zł

Aleksander l. 10 złotych 1822, Warszawa NGC MS61 (2 MAX)

Aw.: Głowa cara w prawo. W otoku: ALEXANDER I CESARZ SA W ROS KRÓL POLSKI Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. Na piersi, na tle gronostajowego płaszcza, tarcza z orłem polskim. Po bokach korony data 18-22, u dołu inicjały I-B W otoku: 10 ZŁOTYCH POLSKICH – Z SREBRA KRAIOWEGO śr. 39 mm; w. 31 g Ag ruga najwyższa nota gradingowa na świecie Bardzo ładnie zachowany egzemplarz. Piękna wiekowa kolorowa patyna. Bardzo rzadka moneta w takim stanie zachowania.

Kopicki 2717; Davenport 248; Plage 25 (R); Bitkin 821 R; Berezowski 30; Parchimowicz 1041 c

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

CENA: 14 000 zł

aukcja@niemczyk.pl

Królestwo Polskie 344.

Aleksander l. 10 złotych 1823 IB, Warszawa Rzadkość

Aw.: Głowa cara w prawo. W otoku: ALEXANDER I CESARZ SA W ROS KRÓL POLSKI Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. Na piersi, na tle gronostajowego płaszcza, tarcza z orłem polskim. Po bokach korony data 1823, u dołu inicjały I-B W otoku: 10 ZŁOTYCH POLSKICH - Z SREBRA KRAIOWEGO śr. 39,2 mm; w. 30,90 g Ag stan 2

BNa awersie monety delikatnie przetarte najwyższe elementy monety. Na rewersie przepiękny ardzo rzadka i poszukiwana moneta.

połysk i kolorowa patyna. Egzemplarz z piękną patyną ze starego zbioru, ładnie zachowane detale, połysk.

Kopicki 2718; Davenport 248; Plage 26; Bitkin 822 (R); Berezowski 25; Parchimowicz 1041d

345.

CENA: 10 000 zł

Aleksander l. 5 złotych 1816, Warszawa

Aw.: Głowa cara w prawo. W otoku: ALEXANDER I CESARZ SA W ROS KRÓL POLSKI Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. Na piersi orła, na tle gronostajowego płaszcza, tarcza z orłem polskim. Po bokach korony data 18-16, u dołu inicjały I-B W otoku: 5 ZŁOTYCH − POLSKICH 17 211 / 625 Z GRZ CZ KOL śr. 32,5 mm; w. 15,49 g Ag stan 1-

PWspaniały egzemplarz. Piękna, wiekowa patyna i połysk. Doskonale zachowane detale monety. ierwszy rocznik bicia.

Warto zwrócić uwagę na najszybciej wycierający się element monety – bokobrody cara. W tym przypadku bardzo pięknie zachowany element reliefu.

Kopicki 2704; Plage 32; Bitkin 825; Parchimowicz 1038a www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 2 000 zł /

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Królestwo Polskie

Aleksander l. 5 złotych 1817 IB, Warszawa

346.

Aw.: Głowa cara w prawo. W otoku: ALEXANDER I CESARZ SA W ROS KRÓL POLSKI Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. Na piersi, na tle gronostajowego płaszcza, tarcza z orłem polskim. Po bokach korony data 18-17. U dołu I-B W otoku: 5 ZŁOTYCH POLSKICH 17 211/625 Z GRZ CZ KOL śr. 32 mm; w. 15,48 g Ag stan 1-/2+

OBardzo ładny, świeży egzemplarz, zachowany połysk menniczy, piękna kolorowa wiekowa dmiana z małą głową cara i dużą koroną na awersie.

patyna. Rzadsza moneta w takim stanie zachowania. Rewers po prostu idealny, na awersie wyłącznie wytarte najwyższe elementy. CENA: 1 500 zł

Kopicki 2705; Plage 33; Bitkin 826; Petrov 1.5 rub.

347.

Aw.: Głowa cara w prawo. W otoku: ALEXANDER I CESARZ SA W ROS KRÓL POLSKI Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. Na piersi, na tle gronostajowego płaszcza, tarcza z orłem polskim. Po bokach korony data 18-17. U dołu I-B W otoku: 5 ZŁOTYCH POLSKICH 17 211/625 Z GRZ CZ KOL śr. 32 mm; w. 15,49 g Ag stan 1-

OWyśmienicie zachowany egzemplarz, intensywny połysk menniczy, delikatna patyna. dmiana z dużą głową cara i mała koroną orła.

CENA: 1 500 zł

Plage 35; Bitkin 828

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Krรณlestwo Polskie

lot 349

lot 350

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Królestwo Polskie

Aleksander I. 1 złoty 1822 IB, Warszawa

348.

Aw.: Głowa cara w prawo. W otoku: ALEXANDER I CESARZ SA W ROS KRÓL POLSKI Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod cesarską koroną. Na piersi, na tle gronostajowego płaszcza tarcza z orłem polskim. Po bokach korony data 18-22, u dołu inicjały I-B W otoku: 1 ZLOTY POLSKI 86 86/125 Z GRZ CZ KOL śr. 21,6 mm; w. 4,51 g Ag stan 3+/2-

BŁadna kolorowa patyna, wyraźne detale, delikatny połysk menniczy. Rzadka moneta nawet w

ardzo rzadki rocznik o nakładzie 93 025, gdzie inne daty wybijano w nakładach czterokrotnie większych.

tym stanie zachowania.

Bitkin 844; Plage 7

349.

CENA: 700 zł

Mikołaj I. 25 złotych 1832, Warszawa NGC AU58 Rzadkość - tylko 152 egz.

Aw.: W wieńcu dębowym nominał 25 / ZŁO POL / 1832. W splocie K-G (Karol Gronau) W otoku: MIKOŁAY I CES WSZ ROSSYI KRÓL POLSKI PANUIACY Rw.: Głowa cara w prawo. W otoku: ALEXANDER I CES ROS WSKRZESICIEL KRÓL POLS 1815 śr. 18,5 mm; Au

gromnej rzadkości moneta, wybita w nakładzie 152 egzemplarzy. Tylko trzy monety zostały wyżej ocenione przez firmę gradingową. Jeden z najtrudniej dostępnych roczników. Monety brakuje w większości kolekcji monet XIX w.

Justunek na obrzeżu. Patyna.

Kopicki 2733; Friedberg 110; Plag. 21; Bitkin 981 (R2); Berezowski 125; Parchimowicz 1049c; Petrov 25 rub

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

CENA: 70 000 zł

aukcja@niemczyk.pl

Królestwo Polskie 350.

Mikołaj I. 25 złotych 1833, Warszawa NGC UNC Rzadkość - tylko 424 egz.

Aw.: W wieńcu dębowym nominał 25 / ZŁO POL / 1833. W splocie inicjały KG (Karol Gronau). W otoku: MIKOŁAY I CES WSZ ROSSYI KRÓL POLSKI PANUJĄCY Rw.: Głowa cara w prawo. W otoku: ALEXANDER I CES ROS WSKRZESICIEL KRÓL POLS 1815 śr. 18 mm; Au

statni rocznik złotej dwudziestopięciozłotówki. Jedna z najrzadszych monet XIX w, wybita w nakładzie zaledwie 424 egzemplarzy.

Idealnie zachowany egzemplarz, połysk, wyraźne detale, wyłącznie rysa na awersie.

CENA: 85 000 zł

Kopicki 2734; Friedberg 110; Plage 22; Bitkin 982; Berezowski 62,5; Parchimowicz 1049 d

351.

Mikołaj l. 5 złotych 1829 FH, Warszawa

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. Na piersi, na tle gronostajowego płaszcza, tarcza z orłem polskim. Po bokach korony data 1829, u dołu inicjały F-H. 5 ZŁOTYCH POLSKICH W otoku: MIKOŁAY I CES WSZ ROSSYI KROL POLSKI PANUIĄCY Rw.: Głowa cara w prawo. W otoku: ALEXANDER I CES ROS WSKRZESICIEL KRÓL POLS 1815 śr. 31,3 mm; w. 15,50 g Ag stan 1Wspaniały egzemplarz ze starej kolekcji z piękną, kolorową patyną. Rzadko spotykana moneta w handlu w tak dobrym stanie zachowania. Plage 37; Bitkin 985; Kopicki 2707; H-Czapski 3634; Petrov 1.5 rub www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

CENA: 1 000 zł /

aukcja@niemczyk.pl

Królestwo Polskie 352.

Mikołaj l. 5 złotych 1830 KG, Warszawa

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. Na piersi, na tle gronostajowego płaszcza, tarcza z orłem polskim. Po bokach korony data 1830, u dołu inicjały K-G. 5 ZŁOTYCH POLSKICH W otoku: MIKOŁAY I CES WSZ ROSSYI KROL POLSKI PANUIĄCY Rw.: Głowa cara w prawo. W otoku: ALEXANDER I CES ROS WSKRZESICIEL KRÓL POLS 1815 śr. 30,5 mm; w. 15,59 g Ag stan 1Bardzo ładny egzemplarz z zachowanym połyskiem menniczym i ładną prezencją detali. Piękna wiekowa patyna. Rzadsza moneta w takim stanie zachowania. H-Czapski 3640; Plage 39; Bitkin 987; Kopicki 2709

353.

CENA: 1 000 zł

Mikołaj l. 5 złotych 1832 KG, Warszawa

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. Na piersi, na tle gronostajowego płaszcza, tarcza z orłem polskim. Po bokach korony data 1832, u dołu inicjały K-G. 5 ZŁOTYCH POLSKICH W otoku: MIKOŁAY I CES WSZ ROSSYI KROL POLSKI PANUIĄCY Rw.: Głowa cara w prawo. W otoku: ALEXANDER I CES ROS WSKRZESICIEL KRÓL POLS 1815 śr. 31,4 mm; w. 15,41 g Ag stan 3+ Ładny egzemplarz, wytarte wyłącznie najwyższe elementy monety, wiekowa patyna. Bitkin 989; Plage 41; Petrov 1.75 rub.

www.aukcjamonet.pl

/

CENA: 700 zł www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Królestwo Polskie

Mikołaj I. 1 złoty 1830 FH, Warszawa

354.

Aw.: W wieńcu dębowym nominał 1 / ZŁO POL / 1830. W splocie inicjały FH W otoku: MIKOŁAY I CES WSZ ROSSYI KRÓL POLSKI PANUJĄCY Rw.: Głowa cara w prawo. W otoku: ALEXANDER I CES ROS WSKRZESICIEL KRÓL POLS 1815 śr. 22,2 mm; w. 4,57 g Ag

stan 2+

Wyjątkowo ładnie zachowane detale, nawet bokobrody cara. Zachowany połysk menniczy, delikatna patyna. CENA: 800 zł

Bitkin 999; Plage 73

355.

Mikołaj I. 1 złoty 1833 KG, Warszawa Rzadkość

Aw.: W wieńcu dębowym nominał 1 / ZŁO POL / 1833. W splocie inicjały KG W otoku: MIKOŁAY I CES WSZ ROSSYI KRÓL POLSKI PANUJĄCY Rw.: Głowa cara w prawo. W otoku: ALEXANDER I CES ROS WSKRZESICIEL KRÓL POLS 1815 śr. 22 mm; w. 4,07 g Ag

stan 3

kstremalnie rzadki rocznik. Moneta, która pojawiła się na rynku kolekcjonerskim w takim stanie zachowania po raz drugi na przestrzeni ostatnich 25 lat. Poszukiwana w każdym stanie zachowania. Do najlepszych kolekcji.

Ładnie zachowane detale, piękna, wiekowa patyna. Bitkin 1004 (R); Kopicki 2686 (R3); Plage 78 (R1) www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 2 000 zł /

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Powstanie Listopadowe

Dukat 1831, odmiana bez kropki NAJRZADSZY

356.

Aw.: Stojący rycerz z mieczem i pękiem strzał. W tle data 1831, w otoku napis, pochodnia i orzeł polski Rw.: W kwadracie z ornamentami napis w czterech wierszach. śr. 21 mm; w. 3,44 g Au

stan 2-

Z

decydowanie najrzadsza moneta Powstania Listopadowego. Odmiana bez kropki przy pochodni (moneta wyjęta z pudełka pamiątki Powstania Listopadowego). Moneta tylko kilkakrotnie występowała w handlu.

Drobne defekty blachy na awersie. Połysk. Monety brakuje w większości kolekcji dukatów i XIX wieku - rzadkość do najlepszych kolekcji.

CENA: 6 000 zł

Kopicki 2750; Plage 270; Parchimowicz 1059 b; H-Czapski 3659 (R); Berezowski 37,5

357.

Dukat 1831, odmiana z kropką przed pochodnią

Aw.: Stojący rycerz z mieczem i pękiem strzał. W tle data 1831, w otoku napis, pochodnia i orzeł polski. Rw.: W kwadracie z ornamentami napis w czterech wierszach. śr. 21 mm; w. 3,46 g Au

stan 2+

OŁadny egzemplarz. Delikatna patyna. Resztki połysku menniczego. dmiana z kropką przed pochodnią.

Kopicki 2750; Plage 270; Parchimowicz 1059a; Berezowski 37,5; H-Czapski 3659 (R)

358.

CENA: 4 000 zł

śr. 21,5 mm; w. 3,50 g Au

stan 2+

OEgzemplarz z połyskiem menniczym, dobrze zachowanymi detalami, lecz z graffiti na awersie. dmiana z kropką przed pochodnią.

Kopicki 2750; Plage 269; Parchimowicz 1059a; Berezowski 37,5; H-Czapski 3659 (R)

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

CENA: 4 000 zł /

aukcja@niemczyk.pl

Powstanie Listopadowe

359.

5 złotych 1831 KG PCGS MS63 (2 MAX)

Aw.: Pod koroną dwupolowa tarcza z Orłem i Pogonią. U góry napis: KROLESTWO POLSKIE Rw.: W wieńcu: 5 / ZŁOT / POL, w splocie inicjały K G (Karol Gronau). W otoku: 17 211/625 Z GRZYW CZYST KOL ROKU 1831 śr. 31 mm; Ag

DWyśmienicie zachowany egzemplarz z piękna, wiekową patyną. Doskonałe detale reliefu, połysk ruga najwyższa nota gradingowa na świcie.

Moneta do najlepszych zbiorów.

Plage 272; Bitkin 2 (R); Berezowski 528; Kopicki 2749 (R2)

CENA: 3 500 zł

5 złotych 1831, Warszawa

360.

Aw.: Pod koroną dwupolowa tarcza z Orłem i Pogonią. U góry napis: KROLESTWO POLSKIE Rw.: W wieńcu: 5 / ZŁOT / POL, w splocie inicjały K G (Karol Gronau). W otoku: 17 211/625 Z GRZYW CZYST KOL ROKU 1831 śr. 31,2 mm; w. 15,44 g Ag stan 2+ Bardzo ładny, świeży egzemplarz. Zachowany połysk menniczy, kolorowa patyna. CENA: 1 200 zł

Kopicki 2749; Parchimowicz 1058; Plage 272; Bitkin 2 (R)

361.

5 złotych 1831, Warszawa NGC AU55

Aw.: Pod koroną dwupolowa tarcza z Orłem i Pogonią. U góry napis: KROLESTWO POLSKIE Rw.: W wieńcu: 5 / ZŁOT / POL, w splocie inicjały K G (Karol Gronau). W otoku: 17 211/625 Z GRZYW CZYST KOL ROKU 1831 śr. 31 mm; Ag Zachowany połysk menniczy, delikatny justunek, minimalnie przetarty brzuch orła, patyna. Bardzo ładny egzemplarz, rzadszy w takim stanie zachowana. Kopicki 2749; Parchimowicz 1058; Plage 272; Bitkin 2 (R) www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 1 000 zł /

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Powstanie Listopadowe

2 złote 1831, Warszawa NGC MS63

362.

Aw.: Pod koroną dwupolowa tarcza z Orłem i Pogonią. U góry napis: KROLESTWO POLSKIE Rw.: W wieńcu: 2 / ZŁOTE / POL, w splocie inicjały K G W otoku: 43 43/125 Z GRZYW CZYST KOL ROKU 1831 śr. 25 mm; Ag dmiana z pochwą. Wyśmienicie zachowana moneta z doskonale zachowanymi detalami i intensywnym połyskiem menniczy. Rzadkość w takim stanie zachowanie.

CENA: 2 000 zł

Plage 273; Bitkin 4; Parchimowicz 1057a

2 złote 1831, Warszawa NGC AU55

363.

Aw.: Pod koroną dwupolowa tarcza z Orłem i Pogonią. U góry napis: KROLESTWO POLSKIE Rw.: W wieńcu: 2 / ZŁOTE / POL, w splocie inicjały K G (Karol Gronau) W otoku: 43 43/125 Z GRZYW CZYST KOL ROKU 1831 śr. 25 mm; Ag

Oi delikatną patyną.Bardzo ładny egzemplarz z dobrze zachowanymi detalami, połyskiem menniczym dmiana z pochwą.

CENA: 900 zł

2 złote 1831, Warszawa

364.

Aw.: Pod koroną dwupolowa tarcza z Orłem i Pogonią. U góry napis: KROLESTWO POLSKIE Rw.: W wieńcu: 2 / ZŁOTE / POL, w splocie inicjały K G W otoku: 43 43/125 Z GRZYW CZYST KOL ROKU 1831 śr. 25 mm; w. 8,97 g Ag stan 2+/1dmiana z pochwą. Bardzo ładny, świeży egzemplarz. Zachowany połysk menniczy.

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 900 zł /

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Powstanie Listopadowe

2 złote 1831, Warszawa

365.

Aw.: Pod koroną dwupolowa tarcza z Orłem i Pogonią. U góry napis: KROLESTWO POLSKIE Rw.: W wieńcu: 2 / ZŁOTE / POL, w splocie inicjały K G W otoku: 43 43/125 Z GRZYW CZYST KOL ROKU 1831 śr. 25 mm; w. 9,13 g Ag stan 2 dmiana z pochwą. Ładny egzemplarz, kolorowa patyna.

Plage 273; Bitkin 4; Parchimowicz 1057 a

CENA: 600 zł

10 groszy 1831, Warszawa NGC MS64, łapy orła zgięte

366.

śr. 19 mm; Ag

Aw.: Pod koroną dwupolowa tarcza z Orłem i Pogonią. U góry napis: KRÓLESTWO POLSKIE Po bokach data 18-31 Rw.: W wieńcu: 10 / GROSZY / POLS. W splocie inicjały K G

rzecia najwyższa nota dla tej odmiany. ODMIANA Z ŁAPAMI ORŁA ZGIĘTYMI. Okazja do uzupełnienia kolekcji o tak piękny egzemplarz.

Wspaniale zachowany centrycznie wybity egzemplarz bez justunku, z połyskiem menniczym i imponującą jakością detali. Bardzo rzadkie w tym stanie zachowania.

CENA: 2 000 zł

Plage 278; Bitkin 6 (R)

367.

3 grosze 1831 PCGS MS65 RB (MAX) Rzadkość

Aw.: Pod koroną dwupolowa tarcza z Orłem i Pogonią, pod tarczą inicjały K-G (Karol Gronau). U góry napis: KRÓLESTWO POLSKIE Rw.: W wieńcu: 3 / GROSZE / POLS. / 1831 śr. 25 mm; Miedź

ajwyższa nota gradingowa na świecie. Tylko jedna moneta została oceniona wyżej w kolorze RB. Odmiana z łapami prostymi.

Duża ilość zachowanej naturalnej czerwieni miedzi, piękny połysk menniczy. Bardzo rzadkie w takim stanie zachowania i w tym kolorze. Kopicki 2745; Plage 282; Parchimowicz 1055; Bitkin PV8; Ilyin 5 Rbl www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

CENA: 5 000 zł /

aukcja@niemczyk.pl

Powstanie Listopadowe 368.

1831, Pudełko Pamiątka na monety i banknot w zestawie banknot 1 zł + moneta 10 groszy 1831

śr. 73 x 113 mm wysokość 18 mm

udełko pamiątka na komplet monet z okresu Powstania Listopadowego, wykonane po upadku powstania, przeznaczony na monety i banknot. Dobrze zachowane. Dodatkowo w komplecie (jedyna ocalała z zestawu) moneta 10 groszy 1831 w stanie 2-/3+, w pięknej kolorowej patynie ciekawa i banknot w stanie 3. Rzadki i bardzo ciekawy zestaw.

CENA: 3 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Wolne Miasto Kraków

1 złoty 1835, Kraków NGC MS63

369.

śr. 20 mm; Ag

Aw.: Herb Krakowa u góry napis: WOLNE MIASTO KRAKOW Rw.: W wieńcu: 1 / ZŁOTY / 1835

BWspaniale zachowany egzemplarz, intensywny połysk menniczy. Piękna kolorowa patyna. Rzadki ardzo wysoka nota gradingowa. Tylko trzy egzemplarze ocenione wyżej przez firmę gradingową.

w takim stanie zachowania.

CENA: 1 300 zł

Bitkin 1; Kopicki 7859 (R2); Plage 294

10 groszy 1835, Kraków NGC MS64 (2 MAX)

370.

śr. 19 mm; Ag

Aw.: Herb Krakowa u góry napis: WOLNE MIASTO KRAKOW Rw.: W wieńcu: 10 / GROSZY / 1835

ruga najwyższa nota gradingowa na świecie, tylko dwa egzemplarze ocenione wyżej.

Idealnie zachowana moneta. Delikatna patyna. Bitkin 2; Plage 295; Kopicki 7858 (R1)

CENA: 1 000 zł

5 groszy 1835, Kraków NGC MS62

371.

śr. 17 mm; Ag

Piękny menniczy egzemplarz. Zachowany połysk menniczy na całej powierzani monety, delikatna patyna. Bitkin 3; Kopicki 7857 (R1), Plage 296 www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 1 000 zł /

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Polska XlX w. / Rosja 372.

Mikołaj I. 3 ruble = 20 złotych 1834 ПД, Petersburg

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną z małą tarczą z orłem polskim na skrzydle. U dołu inicjały П-Д (Paweł Daniłow). Rw.: Napisy, nominał i data 1834 śr. 19 mm; w. 3,93 g Au stan 2Połysk, bardzo debrze zachowane detale, drobne ryski. Rzadka moneta. Kopicki 9461; Friedberg 111; Bitkin 1075(R); Parchimowicz 1046 b; Berezowski 35; Plage 29

373.

CENA: 3 500 zł

Mikołaj I. 3 ruble = 20 złotych 1835 ПД, Petersburg

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną z małą tarczą z orłem polskim na skrzydle. U dołu inicjały П-Д (Paweł Daniłow). Rw.: Napisy, nominał i data 1835 śr. 19 mm; w. 3,90 g Au stan 2Połysk, ładny egzemplarz. Rzadka moneta. Kopicki 9463; Friedberg 111; Plage 301; Bitkin 1076; Parchimowicz 1046 d

374.

CENA: 3 000 zł

Mikołaj I. 3 ruble = 20 złotych 1837 ПД, Petersburg

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną z małą tarczą z orłem polskim na skrzydle. U dołu inicjały П-Д (Paweł Daniłow). Rw.: Napisy, nominał i data 1837 śr. 19 mm; w. 3,91 g Au stan 2-/3+ Połysk, ładny egzemplarz. Rzadka moneta. Kopicki 9467; Friedberg 111; Plage 305; Bitkin 1078; Parchimowicz 1046.h; Berezowski 30

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

CENA: 3 500 zł aukcja@niemczyk.pl

Polska XlX w. / Rosja

Mikołaj I. 1 1/2 Rubla = 10 złotych 1833 НГ, Petersburg PCGS AU 55

375.

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną z małą tarczą z orłem polskim na skrzydle. U dołu litery Н-Г (Nikolai Grachev). Rw.: W wieńcu z liści laurowych i dębowych napis: 1 1/2 RUBLA. 10 ZŁOT. 1833 śr. 38 mm; Ag Ładny egzemplarz, kolorowa patyna, resztki połysku. Kopicki 9440; Davenport 284; Bitkin 1084; Berezowski 10; Parchimowicz 1043 a

CENA: 800 zł

Mikołaj I. 1 1/2 Rubla = 10 złotych 1834 НГ, Petersburg NGC AU58 (2 MAX)

376.

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną z małą tarczą z orłem polskim na skrzydle. U dołu litery Н-Г (Nikolai Grachev). Rw.: W wieńcu z liści laurowych i dębowych napis: 1 1/2 RUBLA. 10 ZŁOT. 1834 śr. 40 mm; Ag

zadki rocznik. Nakład zaledwie 64 035 sztuk. Druga najwyższa nota gradingowa na świeci.

Egzemplarz z bardzo dobrze zachowanymi detalami i kolorową patyną Kopicki 9441; Davenport 284; Bitkin 1085 (R); Berezowski 15; Parchimowicz 1043 b; Plage 316 www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

CENA: 1 800 zł

aukcja@niemczyk.pl

Polska XlX w. / Rosja 377.

1 1/2 Rubla = 10 złotych 1833/4 НГ, Petersburg Przebita data

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną z małą tarczą z orłem polskim na skrzydle. U dołu litery Н-Г (Nikolai Grachev). Rw.: W wieńcu z liści laurowych i dębowych napis: 1 1/2 RUBLA. 10 ZŁOT. 1833/4 śr. 40 mm; w. 30,44 g Ag stan 2

ardzo ciekawe, nienotowane w literaturze przebicie ostatniej cyfry daty. Egzemplarz z delikatnym połyskiem menniczym i piękną, kolorową patyna. Rzadki typ monety z mennicy Petersburskiej – nakład zaledwie 64 035 sztuk. Kopicki 9441; Davenport 284; Berezowski 15; Plage 322; Bitkin 1086 (R); Petrov 2.5 rub.

378.

CENA: 1 200 zł

1 1/2 Rubla = 10 złotych 1835 MW, Warszawa

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną z małą tarczą z orłem polskim na skrzydle. U dołu litery M-W. Rw.: W wieńcu z liści laurowych i dębowych nominał oraz data 1835 śr. 40 mm; w. 30,02 g Ag stan 3+

ardzo rzadki rocznik. Nakład zaledwie 3081 sztuk.

Ryski w tle, zachowany delikatny połysk menniczy. Kopicki 944; Plage 320; Bitkin 1131 (R); Petrov 2.5 rubla; Berezowski 15; Parchimowicz 1043

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

CENA: 900 zł

aukcja@niemczyk.pl

Polska XlX w. / Rosja 379.

1 1/2 Rubla = 10 złotych 1836 MW, Warszawa

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną z małą tarczą z orłem polskim na skrzydle. U dołu litery M-W Rw.: W wieńcu z liści laurowych i dębowych nominał i data 1836 śr. 40 mm; w. 31,13 g Ag stan 2Bardzo ładny egzemplarz, dobrze zachowane detale, wiekowa patyna. Kopicki 9448; Plage 326; Bitkin 1132; Petrov 2 Rbl; Parchimowicz 1043 f; Berezowski 945

380.

CENA: 1 000 zł

1 1/2 Rubla = 10 złotych 1836 НГ, Petersburg

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną z małą tarczą z orłem polskim na skrzydle. U dołu litery Н-Г Rw.: W wieńcu z liści laurowych i dębowych napis: 1 1/2 RUBLA. 10 ZŁOT. 1836. śr. 40,01 mm; w. 31,61 g Ag stan 2+ Piękny egzemplarz. Połysk menniczy, dobrze zachowane detale, piękna patyna. Kopicki 9449; Plage 328; Bitkin 1089; Parchimowicz 1043 e www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

CENA: 1 000 zł tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Polska XlX w. / Rosja

381. Mikołaj I. 1 1/2 rubla = 10 złotych 1837 MW, Warszawa

NGC MS62 (MAX)

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną z małą tarczą z orłem polskim na skrzydle. U dołu litery M-W Rw.: W wieńcu z liści laurowych i dębowych nominał i data 1837 śr. 40,3 mm; w. 31,29 g Ag stan 1Wyśmienicie zachowany egzemplarz, intensywny połysk menniczy. Piękna, delikatna patyna. Bardzo rzadki w takim stanie zachowania Bitkin 1133; Plage 333

CENA: 2 000 zł

30 kopiejek = 2 złote 1838 MW, Warszawa

382.

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod cesarską koroną, z berłem i jabłkiem królewskim w szponach, po bokach u dołu litery M-W Rw.: Nominał i data 1838 śr. 26 mm; w. 6,21 g Ag stan 1Wyśmienity egzemplarz w pięknej kolorowej patynie z zachowanym połyskiem. Rzadkie w takim stanie zachowania. CENA: 1 000 zł

Bitkin 1157

383.

30 kopiejek = 2 złote 1839 MW, Warszawa

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod cesarską koroną, z berłem i jabłkiem królewskim w szponach, po bokach u dołu litery M-W Rw.: Nominał i data 1839 śr. 26 mm; w. 6,16 g Ag stan 1/1dmiana z wystającym piórem Orła. Wyśmienity zachowany, menniczy egzemplarz. Intensywny połysk menniczy, doskonale zachowane detale, delikatna patyna. Moneta do najlepszych zbiorów kolekcjonerskich w takim stanie zachowania.

Bitkin 1159, Plage 378.b

www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 500 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Polska XlX w. / Rosja 384.

Mikołaj I. 30 kopiejek = 2 złote 1840 MW, Warszawa NGC MS63

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod cesarską koroną, z berłem jabłkiem królewskim w szponach, po bokach u dołu litery M-W Rw.: Nominał i data 1840 śr. 26 mm; Ag

W

ysoka nota gradingowa – trzecia najwyższa. Tylko 2 egzemplarze zostały wyżej ocenione przez firmę gradingową.

Wyśmienicie zachowany egzemplarz, wiekowa patyna. Bardzo rzadkie w takim stanie zachowania.

CENA: 1 500 zł

Kopicki 9421; Plage 379; Bitkin 1160; Parchimowicz 1073 g

15 kopiejek = 1 złoty 1839 MW, Warszawa, NGC MS64 (2 MAX)

385.

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną z małą tarczą z orłem polskim na skrzydle. W środku duża tarcza ze św. Jerzym. Św. Jerzy bez płaszcza. U dołu litery M-W Rw.: Napisy, nominał i data 1839 śr. 19 mm; Ag

DPiękny egzemplarz z intensywnym połyskiem menniczym i wspaniale zachowanymi detalami. ruga najwyższa nota. Tylko jedna moneta została oceniona wyżej w NGC.

Bardzo rzadki numizmat w takim stanie zachowania. Kopicki 9409; Plage 412; Bitkin 1172; Parchimowicz 1031 n

CENA: 3 000 zł

386. Mikołaj I. 25 kopiejek = 50 groszy 1847 MW, Warszawa

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną z małą tarczą z orłem polskim na skrzydle. W środku duża tarcza ze św. Jerzym. U dołu litery M-W Rw.: W wieńcu z liści laurowych i dębowych nominał i data 1847 śr. 24,5 mm; w. 5,17 g Ag stan 2 Bardzo ładny, świeży egzemplarz. Zachowany połysk menniczy, piękna kolorowa patyna. Bitkin 1253; Plage 386 www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Polska XlX w. / Rosja

Aleksander I. 5 groszy 1825 IB, Warszawa NGC MS 63 (MAX)

387.

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną z małą tarczą z orłem polskim w środku. Po bokach korony data 1825. U dołu litery I-B Rw.: W wieńcu z liści laurowych i dębowych nominał. śr. 17 mm; Ag

ajwyższa nota gradingowa na świecie. Drobne, srebrne monety z okresu Królestwa Kongresowego należą do rzadkości w pięknych stanach z uwagi na niską próbę srebra.

Wyjątkowy stan zachowania, moneta do najlepszych kolekcji. Plage 121; Bitkin 863

CENA: 1 000 zł

388. Mikołaj I. Grosz 1828 FH, Warszawa NGC MS63 BN (MAX)

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną z małą tarczą z orłem polskim w środku. U dołu litery F-H Rw.: Nominał i data 1828 śr. 19 mm; Ag

ajwyższa nota gradingowa na świecie. Oferowany przez nas egzemplarz w tak wyśmienitym stanie zachowania pojawia się sporadycznie na rynku kolekcjonerskim. Bardzo rzadka pozycja drobnej XIX-wiecznej monety miedzianej.

Bardzo wyraźne detale, połysk menniczy i piękna niebiesko-brązowa patyna powodują iż moneta prezentuje się nadzwyczajnie.

CENA: 2 500 zł

Plage 220, Bitkin 1055

389.

Mikołaj I. 1 grosz 1837 MW, Warszawa NGC MS 65 RB (MAX)

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. Na piersi, na tle gronostajowego płaszcza tarcza z orłem polskim. U dołu M-W Rw.: W wieńcu laurowo-dębowym nominał i data 1837 śr. 19 mm; Miedź

ajwyższa nota gradingowa na świecie. Wyśmienicie zachowany egzemplarz z naturalnym odcieniem brązu. Moneta niezmiernie rzadko spotykana na rynku kolekcjonerskim w takim stanie zachowana. Do najlepszych kolekcji. CENA: 4 000 zł Plage 246; Bitkin 1217

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Polska XlX w. / Rosja 390.

Mikołaj I. Rubel 1844 MW, Warszawa NGC MS62

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną z małą tarczą z orłem polskim na skrzydle. W środku duża tarcza ze św. Jerzym. Św. Jerzy bez płaszcza. U dołu litery M-W Rw.: W wieńcu z liści laurowych i dębowych nominał i data 1844 śr. 38,8 mm; Ag

WDoskonale zachowane detale, piękna kolorowa patyna, połysk. ysoka nota gradingowa. Moneta ze starej kolekcji.

CENA: 1 500 zł

Kopicki 9578; Plage 433; Bitkin 423; Parchimowicz 1116 c; Berezowski 1043

391.

Mikołaj I. 1/2 kopiejki 1848 MW, Warszawa Bitkin R2

Aw.: Pod koroną monogram Rw.: Nominał i data 1850, u dołu litery BM śr. 21 mm; w. 5,08 g Cu

stan 2-

iezmiernie rzadka moneta z okresu zaboru rosyjskiego. Duża rzadkość na rynku numizmatycznym.

Ładnie zachowane detale, delikatne defekty pola. Rzadkość Bitkin 849 (R2); Petrov 20 Rbl; Ilyin 20 Rbl www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 2 000 zł /

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Polska XlX w. / Rosja

lot 392

lot 393

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Polska XlX w. / Rosja 392.

10 kopiejek 1855, Warszawa NGC MS64 (MAX) Rzadkość

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną z małą tarczą z orłem polskim na skrzydle. U dołu litery M-W Rw.: W wieńcu z liści laurowych i dębowych nominał i data 1855 śr. 17,8 mm; Ag

ajwyższa nota gradingowa na świecie. Tylko raz wystąpiła w handlu na Aukcji 16 – Niemczyk w NGC MS62 sprzedana za 9500 złotych. Nigdy wcześniej moneta nie pojawiła się w tak doskonałym stanie zachowania, Moneta ze starej kolekcji, o czym świadczy unikalna tęczowa patyna. Niskonakładowe, rzadkie 10 kopiejek z Mennicy Warszawskiej. Moneta do najlepszych kolekcji monet XIX wieku.

Moneta z pięknym lustrem i kolorową wiekowa patyna. Ekstremalnie rzadka w takim stanie zachowania. Bitkin 287 (R1); Plage 458; Kopicki 9565 (R5); Petrov - нет rub.; Conros #161/71

393.

CENA: 9 000 zł

Mikołaj I. 3 kopiejki 1854 BM, Warszawa NGC MS64 RB (MAX) Lustrzanka - Rzadkość

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną z mała tarczą z orłem polskim na skrzydle. W środku duża tarcza ze św. Jerzym. U dołu litery B-M Rw.: W wieńcu z liści laurowych i dębowych napis nominał i data 1854 śr. 32 mm; Miedź Najwyższa nota gradingowa na świecie - ekstremalnie rzadka! Miedziane monety z okresu zaboru rosyjskiego należą do niezmiernie rzadkich numizmatów szczególnie w pięknym stanie zachowania. Moneta wybita w nakładzie zaledwie 160.987 sztuk. Rocznik, który na przełomie kilkunastu lat tylko raz pojawiła się na rynku w takim stanie zachowania. Moneta błędnie sklasyfikowana przez NGC jako NOVODEL i określona jako MS64 RB. W katalogu H751 nie ma, Bitkin kończy na H750.Według Bitkina i obecnych notowań NOVODEL nie istnieje, według nas moneta z bardzo świeżego stempla, powinna otrzymać notę PROOF LIKE

Unikalna moneta pod względem stanu zachowania. Wyśmienicie zachowana moneta z piękna barwą czerwieni i brązu.

Bitkin 859; Berezowski 1010; Plage 469; Parchimowicz 1109e www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

CENA: 15 000 zł

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Polska XlX w. / Rosja 394.

2 kopiejki 1862 BM, Warszawa NGC MS62 BN (MAX)

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną z mała tarczą z orłem polskim na skrzydle. W środku duża tarcza ze św. Jerzym. U dołu litery B-M Rw.: W wieńcu z liści laurowych i dębowych napis nominał i data 1862 śr. 28 mm; Miedź

XPiękna brązowa patyna, wyraźne nawet najdrobniejsze detale oraz połysk menniczy sprawiają, IX wieczna moneta z mennicy warszawskiej niezmiernie rzadka w tak pięknym stanie zachowania.

że monet tę można polecić do najlepszych zbiorów. Bitkin 471; Parchimowicz 1108c (R); Plage 493

CENA: 4 000 zł

395. 1 kopiejka 1855 BM, Warszawa NGC MS64 BN (2 MAX)

Rzadkość

Aw.: Ukoronowany monogram Aleksandra II Rw.: Pod koroną nominał, data i litery BM (mennicza warszawska) śr. 23 mm; Miedź

DIdealnie zachowany egzemplarz z naturalną barwą brązu. Niezmiernie rzadka moneta w takim ruga najwyższa nota gradingowa na świecie. Po raz pierwszy w handlu w Polsce w nocie MS.

stanie zachowania. Do najlepszej kolekcji. Bitkin 473; Petrov 3 Rbl

www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 200 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Polska XlX w. / Rosja

Mikołaj I. Dienieżka 1852, BM, Warszawa

396.

Aw.: Pod koroną monogram NI Rw.: Pod koroną nominał i data 1852, u dołu litery BM śr. 18 mm; w. 2,47 g Cu

stan 1-/2+

zadka, drobna miedziana moneta XIX wieczna.

Ładna, naturalna barwa brązu. Bardzo dobrze zachowane detale monety, połysk. Bitkin 874; Brekke 62; Plage 514

397.

CENA: 300 zł

Połuszka 1850, Warszawa PCGS MS63RB (2MAX)

Aw.: Pod koroną monogram NI Rw.: Pod koroną nominał i data 1850, u dołu litery BM śr. 14 mm; Miedź

ruga najwyższa nota gradingowa na świecie.

Egzemplarz z przewagą czerwonego koloru. Wygląda niczym wyciągnięty niegdyś z obiegu i odłożony wprost do kolekcji. Wspaniały blask menniczy. Moneta bardzo rzadka w tak znakomitym stanie zachowania. Kopicki 9492; Bitkin 878 (R) www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 200 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Aleksiej Michajłowicz Romanow 398.

1629-1676

Jefimok 1655 na talarze koronnym Zygmunta III Wazy 1631 Ex. Sotheby's

śr. 44 mm; w. 28,02 g Ag

stan 2

leksiej Michajłowicz Romanow (1629-1676), syn Michała Romanowa, od 1645 r. car rosyjski. W 1654 r. połączył Ukrainę z Rosją, co doprowadziło do wybuchu wojny polsko-rosyjskiej (1654-1667). Walcząc na Ukrainie i na Litwie z Polską, car nakazał stemplować wszystkie talary będące w obiegu specjalnymi stemplami, były to punce ze św. Jerzym, oraz z datą 1655. W literaturze noszą nazwę Jefimok (jefimka). Talary kontrasygnowane służyły do opłacania wojsk najemnych pozostających w służbie carskiej. Moneta z doskonałą proweniencją. Ex. Willy Fuchs Collection Sale Part III, Sothebys, London, April 24-25, 1997, lot 194. Na monecie nabite kontrmarki ze św. Jerzym i z datą 1655. Kontrmarkowano głównie talary niemieckie i niderlandzkie. Jefimki na talarach polskich należą do monet bardzo rzadkich. Notowane są tylko w najlepszych polskich i rosyjskich kolekcjach. Moneta ogromnej rzadkości

Bardzo ładny egzemplarz, wiekowa patyna.

Spaski 10; H-Czapski 1645 CENA: 30 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Piotr l

Car Rosji 1689-1721; Cesarz Rosji 1721-1725

Rubel 1704, Moskwa NGC VF35

399.

Aw.: Popiersie młodego cara w prawo w zdobionym płaszczu i napis w otoku. Rw.: Dwugłowy orzeł carski pod koroną i napis w otoku śr. 43 mm; Ag

dmiana z zamkniętą koroną, szerokim ogonem orła. Bardzo rzadki typ monety sporadycznie pojawiający się na rynku kolekcjonerskim.

Ładnie zachowane detale monety, wiekowa patyna.

CENA: 12 000 zł

Bitkin 796 (R); Petrov 7 Rub.

400.

Tynf (tymf) 1708 IL-L NGC AU58+ Rzadkość

Aw.: Popiersie cara Piotra I w prawo, w paradnej zbroi z narzuconym na ramiona płaszczem, spiętym ozdobną broszą, legenda otokowa. Rw.: Ukoronowany dwugłowy orzeł cesarski. Po bokach orła sygnatura IL-L (mincmistrza mennicy Kadaszewskiej). Legenda otokowa i data 1708 śr. 27 mm; Ag

iotr I w okresie wojny północnej ze Szwecją (1700-1721), na potrzeby rozliczeń z wojskami sojuszniczymi Danii, Norwegii, Saksonii i Prus, wprowadził nowy rodzaj monety zwanej tynfem. Tynf wybijany był w latach 1707-1709 w mennicy kadaszewskiej w trzech wersjach: z literami IL-L, z literami IL oraz bez liter będących sygnaturą mincmistrza mennicy kadaszewskiej, I. Langa. Moneta zalicza się do ogromnych rzadkości pomimo dość znacznej emisji. W latach późniejszych monety wycofano z obiegu i prawie wszystkie przetopiono. Oryginalne bicie i novodely występują głównie w kolekcjach państwowych w Rosji i Instytutu Smithsonian'a w USA oraz nielicznych prywatnych kolekcjach. Ekstremalnie rzadko spotykany NOVODEL na aukcjach, rzadkość R2. Bitkin 3822 (R1-R2); Petrov 15-25 rub. www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 15 000 zł /

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Piotr l

Rubel 1719, Kadaszewski Dwor (Moskwa)

401.

Aw.: Popiersie cara w prawo z narzuconym na zbroję płaszczem i napis w otoku Rw.: Dwugłowy orzeł carski pod koroną i napis w otoku śr. 39 mm; w. 27,30 g Ag

RŁadny egzemplarz, patyna.

zadka odmiana z opadającymi piórami w ogonie orła.

Bitkin 281

stan 3

CENA: 1 800 zł

402. Połtina (1/2 rubla) 1720, Kadaszewski Dwor (Moskwa)

Aw.: Popiersie cara w lewo z narzuconym na zbroję płaszczem i napis w otoku Rw.: Dwugłowy orzeł carski pod koroną i napis w otoku śr. 33 mm; w. 12,77 g Ag

stan 2

zadka połtina Piotra I. Ciekawa odmiana portretowa i rewersu. Bardzo rzadko notowany w handlu. Połtiny Piotra I w lepszych stanach pojawiają się bardzo rzadko, przeważnie egzemplarze występują w stanach 3.

Nasza moneta w pięknej kolorowej patynie, stara przedwojenna kolekcja. Bardzo rzadka. Bitkin 632 (R1-R2)

CENA: 1 200 zł

403. Połtina (1/2 rubla) 1724, Kadaszewski Dwor (Moskwa)

Rzadkość R2

Aw.: Popiersie cara w lewo z narzuconym na zbroję płaszczem i napis w otoku Rw.: Dwugłowy orzeł carski pod koroną i napis w otoku śr. 34 mm; w. 12,40 g Ag

stan 3

dmiana z portretem cara w zbroi i przerwą w napisie otokowym awersu. Gruby ogon orła. Bardzo rzadki typ monety sporadycznie pojawiający się na rynku.

Wytarte najwyższe elementy monety, patyna. Wyjątkowa rzadkość. Bitkin 1068 (R2)

www.aukcjamonet.pl

CENA: 3 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Katarzyna l

Caryca Rosji 1725-1727

Rubel 1725, Petersburg

404.

Aw.: Popiersie Carycy w lewo, napis wokół Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski, napis wokół

śr. 43 mm; w. 26,80 g Ag Egzemplarz zmęczony obiegiem, patyna. Rzadki.

stan 4+ CENA: 500 zł

Bitkin 129 (R1)

Rosja, Piotr ll

405.

Cesarz Rosji 1727-1730

Rubel 1728 Kadaszewski Dwor (Moskwa) PCGS XF Details

Aw.: Popiersie cara w prawo, legenda otokowa. Rw.: Cztery ukoronowane monogramy П II (Piotr II) ułożone w krzyż, nominał i data 1728 śr. 40 mm; Ag Patyna, defekt krążka. Bitkin 61

Rosja, Elżbieta 406.

CENA: 1 200 zł

Caryca Rosji 1741-1761

Rubel 1745 СПБ, Petersburg

Aw.: Popiersie carycy w prawo, w małej koronie, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną, nominał i data 1745 śr. 42 mm; w. 25,40 g Ag Bardzo ładny egzemplarz. Rysa na awersie. Połysk, patyna. Bitkin 259; Petrov 2,5 rub.

www.aukcjamonet.pl

stan 2-/3+ CENA: 1 200 zł

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Elżbieta 407.

Półpołtinnik 1756 ММД-МБ, Moskwa

Caryca Rosji 1741-1761

Aw.: Popiersie carycy w prawo, w małej koronie i napisy. Rw.: Pod carską koroną dwugłowy orzeł rosyjski, nominał i data 1756 śr. 26 mm; w. 6,16 g Ag

stan 2-/3+

Bardzo ładny egzemplarz z zachowanym połyskiem menniczym. Rzadki w takim stanie zachowania. CENA: 400 zł

Bitkin 176; Petrov 0.75 rub.

408.

Griwiennik (10 kopiejek) 1748, Moskwa NGC AU58

Aw.: Popiersie carycy w prawo, w małej koronie i napisy. Rw.: Pod koroną nominał i data 1748

śr. 20 mm; Ag

Drobna, rzadka moneta z wyraźnymi detalami i zachowanym połyskiem menniczym. Wysoka nota gradingowa. Rzadsza moneta. Bitkin 208

409.

CENA: 300 zł

Moneta dla Prus. 1/3 talara 1761, Królewiec

Aw.: Popiersie carycy w prawo, w małej koronie i napisy. Rw.: Pod orłem w koronie, nominał i data 1761 śr. 28 mm; w. 7,32 g Ag

MBardzo ładny egzemplarz, zachowany połysk menniczy, delikatna patyna. Ładnie wybity

stan 2-

oneta dla terenów pruskich okupowanych przez wojska rosyjskie.

egzemplarz. Rzadki.

Bitkin 806; Diakov 702 (R1); Olding 451

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 2 000 zł /

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Piotr lll

Car Rosji 1761-1762

Połtina (1/2 rubla) 1762 СПБ-НК, Petersburg

410.

Aw.: Popiersie cara w lewo, legenda otokowa Rw.: Dwugłowy orzeł pod carską koroną, nominał i data 1762 śr. 32 mm; w. 12,15 g Ag Dobrze zachowane detale, drobne ryski, patyna. Rzadka i poszukiwana moneta.

stan 3+ CENA: 1 000 zł

Bitkin 13 (R)

Rosja, Katarzyna ll

Rubel 1766 СПБ-ЯI, Petersburg

411.

Caryca Rosji 1762-1796

Aw.: Popiersie carycy w prawo, w małej koronie i napisy. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną, nominał i data 1766 śr. 38 mm; w. 23,45 g Ag stan 2+ Zdecydowanie ponadprzeciętny stan zachowania. Moneta z pięknym połyskiem menniczym. Delikatnie przetarte jedynie najwyższe elementy monety. Polecamy. Bitkin 198; Petrov 2.5 rub.

412.

5 kopiejek 1780 КМ, Syberia PCGS AU58 (MAX) Rzadkość

CENA: 1 200 zł

Aw.: Ukoronowany monogram i data 1780 Rw.: Ukoronowana tarcza z datą w środku trzymana przez dwa sobole śr. 37 mm; Miedź

ajwyższa nota gradingowa na świecie. Monety bite dla Syberii należą do niezmiernie rzadkich i poszukiwanych numizmatów, szczególnie w pięknym stanie zachowania. Ostatni rocznik bicia syberyjskich pięciokopiejkówek.

Wspaniale zachowany egzemplarz. Bitkin 1086 (R); Petrov 5 rub. www.aukcjamonet.pl

CENA: 5 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Katarzyna ll 413.

Caryca Rosji 1762-1796

5 kopiejek 1788 EM PCGS AU58 (MAX) Rzadkość

Aw.: Ukoronowany monogram i data 1794 Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski

śr. 44 mm; Miedź

ajwyższa nota gradingowa na świecie. Bardzo rzadki typ monety z orłem z lat 1780-1787 i dużą koroną nad monogramem carskim. Nowy monogram.

Piękny egzemplarz z bardzo dobrze zachowanymi detalami i brązową patyną. Ekstremalnie rzadka moneta. CENA: 4 000 zł

Bitkin 640 (R1); Ilyin 5 rub.

414.

1/2 kopiejki (denga) 1780 KM, Syberia NGC MS62 RB (2 MAX) Rzadkość - Bitkin R2

Aw.: Ukoronowany monogram i data 1780 Rw.: Ukoronowana tarcza z datą w środku trzymana przez dwa sobole śr. 21 mm; Miedź

ruga najwyższa nota gradingowa na świecie. Monety bite dla Syberii należą do niezmiernie rzadkich i poszukiwanych numizmatów szczególnie w pięknym stanie zachowania.

Menniczy egzemplarz z ładną brązową patyną. Ekstremalnie rzadka moneta w takim stanie zachowania. Bitkin 1197 (R2)

www.aukcjamonet.pl

CENA: 4 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Paweł l 415.

Rubel 1798 СМ МБ, Petersburg

Cesarz Rosji 1796-1801

Aw.: Cztery ukoronowane monogramy П I (Paweł I) ułożone w krzyż, nominał i data 1798 Rw.: Napis czterowierszowy w kwadratowej ramce. śr. 39 mm; w. 20,37 g Ag stan 2Ładnie zachowane detale, delikatny połysk menniczy, patyna. Drobne uszkodzenie rantu. Rzadka moneta. Bitkin 32; Petrov 2.25 rub.

416.

CENA: 1 400 zł

5 kopiejek 1793 EM (1797) „Pawłowskij pereczekan” PCGS XF 45 (MAX)

śr. 52 mm; Miedź

Aw.: Ukoronowany monogram i data 1793. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski.

aweł I przebijał 10 kopiejkówki miedziane z 1796 roku Katarzyny II na monety o nominale 5 kopiejek. Wsteczne daty na przebitkach to 1791, 1793, 1794, na awersie doskonale zachowana oryginalna data 1796 (!). W początkowej fazie do bicia używano krążków silnie rozgrzewanych stąd monety z tej fazy operacji mają bardzo duża średnicę. Później, kiedy poprzebijano monety bez podgrzewania średnica wróciła do starego rozmiaru.

Ekstremalnie rzadka moneta, duża i efektowna. Bitkin 101 www.aukcjamonet.pl

CENA: 6 500 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Paweł l

Cesarz Rosji 1796-1801

417. 5 kopiejek 1794 AM, (1797) „Pawłowskij pereczekan”

PCGS MS62 BN (MAX) Rzadkość R3

śr. 44 mm; Miedź

Aw.: Ukoronowany monogram i data 1794 Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski.

ajwyższa nota gradingowa na świecie. Ekstremalnie rzadka moneta bita w późniejszym okresie za panowania cara Pawła. Po raz pierwszy na aukcji w Polsce.

Pięknie zachowane wszystkie detale monety. Naturalna, brązowa patyna. Bitkin 175 (R3); Ilyin 20 rub.

418.

CENA: 9 500 zł

2 kopiejki 1797 AM, Annińsk PCGS AU53 (MAX) Rzadkość R2

Aw.: Ukoronowany carski monogram Rw.: Nominał, data, poniżej litery A.M

śr. 35 mm; Miedź

ENajwyższa nota gradingowa na świecie. Moneta z naturalną, brązową patyną.

kstremalnie rzadka odmiana z wąskim monogramem carskim. Po raz pierwszy w handlu w Polsce.

Bitkin 181 (R2); Brekke 66

www.aukcjamonet.pl

CENA: 8 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Aleksander l

Car Rosji 1801-1825

Rubel 1804 ФГ, Petersburg

419.

Aw.: Dwugłowy orzeł carski, nominał i data 1804 Rw.: W wieńcu z liści laurowych i dębowych napis w czterech wierszach. śr. 37 mm; w. 20,47 g Ag stan 3+/2Bardzo ładny egzemplarz. Dobrze zachowane detale, delikatna patyna, połysk. Rzadki rocznik. Bitkin 38; Petrov 2,5 rub.

420.

CENA: 1 500 zł

Półpołtinnik 1809 Petersburg

Aw.: Dwugłowy orzeł carski, nominał i data 1809 Rw.: W wieńcu z liści laurowych i dębowych napis w czterech wierszach. śr. 24 mm; w. 5,02 g Ag

W

stan 3+

naszej ofercie moneta przedstawiona po raz pierwszy. Z całą pewnością egzemplarz godny uwagi i polecany do najlepszych zbiorów.

Zachowany połysk menniczy w tle, ładnie zachowane detale, patyna. Dużej rzadkości moneta sporadycznie pojawiająca się w handlu.

CENA: 2 000 zł

Bitkin 86 (R); Petrov 2.5 rubla.

20 kopiejek 1822 ПД, Petersburg PCGS MS63 (MAX)

421.

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. W środku duża tarcza ze św. Jerzym. U dołu litery Rw.: W wieńcu z liści laurowych i dębowych nominał i data 1822 ПД śr. 22 mm; Ag

ajwyższa nota gradingowa na świecie. Moneta z dwukrotnie przebitą ostatnią cyfrą daty. Duża ciekawostka rzadko spotykana na rynku.

Wyśmienity egzemplarz z delikatną patyna. Bitkin 203 www.aukcjamonet.pl

CENA: 3 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Aleksander l

2 kopiejki 1807 KM Nowodieł (novodel)

422.

Car Rosji 1801-1825

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski Rw.: Nominał i data 1807

śr. 33 mm; w. 23,00 g Cu

stan 1-

Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Bardzo rzadki w takim stanie zachowania i poszukiwany. Bitkin H437 (R2)

423.

CENA: 1 500 zł

Medal na 100-lecie panowania nad Rygą C. Leberecht

Aw.: Zwrócone ku sobie profile Piotra I i Aleksandra I Rw.: Panorama miasta Ryga z dwugłowym orłem carskim. śr. 56 mm; w. 61,58 g Ag

stan 2-

Efektowny, duży srebrny medal. Ciekawy i poszukiwany. H-Czapski 8424, Diakov 336.1

www.aukcjamonet.pl

CENA: 2 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Mikołaj l 424.

Car Rosji 1825-1855

5 Rubli 1832 ПД, Petersburg

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. U dołu inicjały ПД Rw.: Nominał, data i napis w otoku. śr. 22,6 mm; w. 6,47 g Au

stan 1-

poradycznie notowany, pierwszy rocznik 5 rublówek nowego typu. Rzadki w tak dobrym stanie zachowania.

Idealnie zachowane detale, połysk. Drobne ryski w tle.

Bitkin 7

CENA: 4 000 zł

5 Rubli 1834 ПД, Petersburg

425.

śr. 23 mm; w. 6,55 g Au

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. U dołu inicjały Rw.: Nominał, data i napis w otoku.

stan 1-

Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Rzadki w takim stanie zachowania. Bitkin 9

CENA: 2 300 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Mikołaj l

5 Rubli 1835 ПД , Petersburg

426.

śr. 23 mm; w. 6,48 g Au

Car Rosji 1825-1855

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. U dołu inicjały П-Д Rw.: Nominał, napisy i data 1835

stan 2-/3+

Delikatna patyna. CENA: 2 000 zł

Bitkin 10

5 Rubli 1841 АЧ, Petersburg

427.

śr. 23 mm; w. 6,48 Au

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. U dołu inicjały А-Ч Rw.: Nominał, napisy i data 1841

stan 1-

Wspaniale zachowany egzemplarz, połysk i znakomicie widoczny św. Jerzy. Drobne ryski w tle. Rzadszy, poszukiwany rocznik. Bitkin 18

CENA: 2 500 zł

5 Rubli 1843 АЧ, Petersburg

428.

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. U dołu inicjały А-Ч Rw.: Nominał, napisy i data 1843 śr. 23,0 mm; w. 6,52 g Au

stan 1-

Piękny egzemplarz, połysk menniczy. Bitkin 21

CENA: 2 200 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Mikołaj l

5 rubli 1848 АГ, Petersburg PCGS MS62

429.

śr. 23 mm; Au

Car Rosji 1825-1855

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. U dołu inicjały АГ Rw.: Napisy, nominał i data.

RWyśmienicie zachowany egzemplarz. Moneta w takim stanie polecana do najlepszych zbiorów. zadkie, wysoki MS.

CENA: 2 800 zł

Bitkin 30

5 Rubli 1851 АЧ, Petersburg

430.

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. U dołu inicjały А-Ч Rw.: Nominał, napisy i data 1851 śr. 23,0 mm; w. 6,52 g Au

stan 2-

Połysk, ładny egzemplarz. Bitkin 34

CENA: 2 200 zł

5 rubli 1854 АГ, Petersburg

431.

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. U dołu inicjały А-Г Rw.: Nominał, napisy i data 1854 śr. 23,0 mm; w. 6,55 g Au Wspaniale zachowany egzemplarz ze starą, czerwoną patyną i dużą ilością połysku. Bitkin 37 www.aukcjamonet.pl

stan 1CENA: 2 500 zł

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Mikołaj l 432.

Car Rosji 1825-1855

6 rubli 1830, Petersburg – Platyna NGC XF40

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. Rw.: Nominał, napisy i data 1835

śr. 28,5 mm; Platyna

oradcy finansowi cara Mikołaja I, wobec ograniczonych zapasów złota i niedostatku tego kruszcu w skarbem, namówili cara na eksperymentalną emisję monet z platyny (Pt .950), którą wydobywano w kopalniach na Uralu i dla której brakowało w tamtych czasach innego sensownego zastosowania. Emisja trwała w okresie 18281845 r. i została zaniechana z powodu niechęci społeczeństwa do tego typu monet kruszcowych. 3-rublówki pełniły rolę monet obiegowych, 6- i 12-rublówki miały status monet kolekcjonerskich i były bite w nakładach kilku, kilkunastu egzemplarzy. Dzisiaj wszystkie platynowe monety Mikołaja I są atrakcjami numizmatycznymi. Nakład zaledwie 8610 sztuk. Moneta w amerykańskim gradingu NGC XF40.

Resztki połysku. Rzadkość. Bitkin 56 (R2)

433.

CENA: 28 000 zł

3 ruble 1834, Petersburg – Platyna NGC AU50

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. Rw.: Opis Nominał, napisy i data 1834

śr. 23,3 mm; Platyna

W

szystkie platynowe monety Mikołaja I należą do najrzadszych i najbardziej poszukiwanych monet rosyjskich. Moneta w amerykańskim gradingu NGC AU50.

Ładnie zachowany egzemplarz, resztki połysku. Rzadkość. Bitkin 80 (R); Ilyin 10 rub.

CENA: 8 000 zł

3 ruble 1835, Petersburg - Platyna

434.

śr. 23,5 mm; w. 10,33 g Pt Wyśmienicie zachowany egzemplarz. Bardzo rzadki w takim stanie zachowania. Bitkin 81 (R); Ilyin 10 rub.

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

stan 1CENA: 6 000 zł

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Mikołaj l 435.

Car Rosji 1825-1855

3 ruble 1842, Petersburg – Platyna NGC VF35

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. Rw.: Nominał, napisy i data 1842

śr. 23,3 mm; Platyna

W

szystkie platynowe monety Mikołaja I należą do najrzadszych i najbardziej poszukiwanych monet rosyjskich. Moneta w amerykańskim gradingu NGC VF35.

Delikatna patyna. Rzadkość.

CENA: 000 zł

Bitkin 88 (R); Ilyin 10 rub.

436.

3 ruble 1843, Petersburg – Platyna NGC VF35

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. Rw.: Nominał, napisy i data 1843

śr. 23,3 mm; Platyna

W

Delikatna patyna. Rzadkość. Bitkin 89 (R); Ilyin 10 rub.

437.

3 ruble 1844, Petersburg – Platyna NGC XF40

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. Rw.: Nominał, napisy i data 1844

śr. 23,3 mm; Platyna

W

CENA: 3 500 zł

szystkie platynowe monety Mikołaja I należą do najrzadszych i najbardziej poszukiwanych monet rosyjskich. Moneta w amerykańskim gradingu NGC XF40.

Delikatna patyna. Rzadkość.

Bitkin 90 (R); Ilyin 10 rub.

www.aukcjamonet.pl

CENA: 3 500 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Mikołaj l

Mikołaj I. Rubel 1831 НГ, Petersburg

438.

Car Rosji 1825-1855

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski, nominał i data. Rw.: W wieńcu z liści laurowych i dębowych napis w czterech wierszach. śr. 35,7 mm; w. 20,46 Ag

OWyśmienity egzemplarz z zachowanymi połyskiem. Rzadszy rocznik.

stan 1-

dmiana z zamkniętą cyfrą 2 na rewersie.

CENA: 1 000 zł

Bitkin 110

439.

Rubel pomnikowy 1834 Rzadkość

śr. 35,8 mm; w. 20,65 g Ag

Aw.: Głowa cara w prawo. Rw.: Pomnik cara Aleksandra I na kolumnie.

stan 1-

RPiękny egzemplarz, połysk menniczy, ładna kolorowa patyna. Bardzo rzadki i poszukiwany typ ubel pamiątkowy wybity przez Mikołaja I z okazji odsłonięcia pomnika swojego ojca, Aleksandra I.

monety szczególnie takim stanie zachowania. Bitkin 894 (R)

440.

Rubel 1836 НГ, Petersburg NGC MS62

śr. 35,5 mm; Ag

CENA: 6 500 zł

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. Rw.: Nominał, napisy i data 1836

OPiękny egzemplarz. Zachowany połysk menniczy na całej powierzchni monety, bardzo wyraźne dmiana z wieńcem złożonym z 7 pęków liści laurowych.

detale. Rzadka moneta w takim stanie zac Bitkin 166; Petrov 1.5 rub.

www.aukcjamonet.pl

CENA: 2 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Mikołaj l

Car Rosji 1825-1855

lot 442

lot 447

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Mikołaj l

Car Rosji 1825-1855

441. 1 1/2 Rubla (pomnikowy) 1839 - odsłonięcie pomnika

bitwy pod Borodino

Aw.: Głowa cara w prawo i tytulatura Aleksandra I. Rw.: Pomnik – kaplica na polu bitwy pod Borodino śr. 40 mm; w. 31,20 g Ag

stan 1-

ółtora rubla wybite z okazji odsłonięcia pomnika bitwy pod Borodino 1812. Odmiana z krótszymi promieniami nad głową cara. Wyśmienicie zachowana moneta z połyskiem menniczym na całej powierzchni

i kolorową patyna. Ekstremalnie rzadka w takim stanie zachowania.

CENA: 35 000 zł

Bitkin 893 (R1); Ilyin 8 rub.

442.

Rubel pomnikowy 1839 - odsłonięcie pomnika bitwy pod Borodino NGC MS63 (2 MAX)

śr. 35,5 mm; Ag

Aw.: Głowa cara w prawo i tytulatura Aleksandra I. Rw.: Pomnik – kaplica na polu bitwy pod Borodino

ruga najwyższa nota gradingowa na świecie. Jedyny egzemplarz, który otrzyma tak wysoką notę zarówno w NGC jak i w PCGS. Rubel wybity z okazji odsłonięcia pomnika bitwy pod Borodino 1812.

Wyśmienicie zachowana moneta. Piękna kolorowa patyna, zachowany połysk na całej powierzchni monety. Bitkin 895 (R)

443.

Rubel pomnikowy 1839 - odsłonięcie pomnika bitwy pod Borodino

CENA: 14 000 zł

Aw.: Głowa cara w prawo i tytulatura Aleksandra I. Rw.: Pomnik – kaplica na polu bitwy pod Borodino śr. 35,8 mm; w. 20,65 g Ag

stan 1-

RWyśmienicie zachowany egzemplarz, intensywny połysk menniczy. Piękna, kolorowa patyna. ubel wybity z okazji odsłonięcia pomnika bitwy pod Borodino 1812.

Bardzo rzadki w takim stanie zachowania. Monetę śmiało można polecić do najlepszych zbiorów. Bitkin 895 (R)

www.aukcjamonet.pl

CENA: 6 500 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Mikołaj l

Rubel 1841 СПБ НГ, Petersburg

444.

Car Rosji 1825-1855

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. U dołu inicjały Н-Г Rw.: W wieńcu laurowo-dębowym nominał i data 1841 śr. 35,7 mm; w. 21,32 g Ag stan 1-/2+ Bardzo ładny, świeży egzemplarz. Zachowany połysk menniczy, piękna, wiekowa patyna. CENA: 500 zł

Bitkin 192

Rubel 1843 СПБ АЧ, Petersburg

445.

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. U dołu inicjały А-Ч Rw.: W wieńcu laurowo-dębowym nominał i data 1843 śr. 36 mm; w. 20,88 g Ag

stan 1-

OPiękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Rzadki w takim dmiana orła z roku 1841, na rewersie wieniec złożony z 8 kępek liści.

stanie zachowania.

Bitkin 202; Petrov 1,5 rub.

CENA: 1 000 zł

1 Rubel 1844 СПБ КБ, Petersburg

446.

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. U dołu inicjały К-Б Rw.: W wieńcu laurowo-dębowym nominał i data 1844 śr. 35,60 mm; w. 20,57 g Ag stan 2+ Przepiękna, kolorowa patyna, dobrze zachowane detale, połysk menniczy. Rzadsza w takim stanie zachowania. Bitkin 205 www.aukcjamonet.pl

CENA: 800 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Mikołaj l 447.

Car Rosji 1825-1855

Rubel 1848 HI, Petersburg NGC PF60 PROOF LIKE

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. U dołu inicjały Н-І Rw.: W wieńcu laurowo-dębowym nominał i data 1848 śr. 35,5 mm; Ag

ardzo rzadka moneta. Idealnie zachowana moneta o prezencji lustrzanki stąd nota PROOF LIKE. Trzecia najwyższa nota gradingowa. Rzadsza w takim stanie zachowania. CENA: 2 500 zł

Bitkin 210; Petrov 1,5 rub.

448.

Rubel 1848 HI, Petersburg

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. U dołu inicjały Н-І Rw.: W wieńcu laurowo-dębowym nominał i data 1848 śr. 35,5 mm; w. 20,7 g Ag stan 1/1Zachowany połysk menniczy, kolorowa patyna, doskonale widoczne najdrobniejsze detale monety. Bitkin 210; Petrov 1,5 rub.

CENA: 700 zł

Rubel 1853, Petersburg, NGC AU58

449.

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. U dołu inicjały Н-І Rw.: W wieńcu laurowo-dębowym nominał i data 1853 śr. 35,5 mm; Ag Bardzo ładny egzemplarz z zachowanym połyskiem menniczym i ładną prezencją detali. Rzadszy w takim stanie zachowania. Bitkin 231

www.aukcjamonet.pl

CENA: 900 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Mikołaj l

Rubel 1854 НІ, Petersburg NGC MS62

450.

Car Rosji 1825-1855

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. U dołu inicjały Н-І Rw.: W wieńcu laurowo-dębowym nominał i data 1854 śr. 35,5 mm; Ag

OMenniczy egzemplarz w slabie NGC z wysoką notą MS 62. Rzadki w takim stanie zachowania. dmiana z siedmioma pękami liści w wieńcu.

CENA: 1 500 zł

Bitkin 234; Petrov 1,5 rub.

Rubel 1854 НІ, Petersburg

451.

Aw.: Rubel 1854 НІ, Petersburg Rw.: W wieńcu laurowo-dębowym nominał i data 1854 śr. 35,5 mm; w. 20,62 g Ag

stan 1/1-

OWyśmienity stan zachowania. Intensywny połysk, doskonale zachowane detale, drobne ryski dmiana z siedmioma kępkami liści w wieńcu.

w tle.

Bitkin 234; Petrov 1,5 rub.

CENA: 1 200 zł

5 kopiejek 1826 НГ, Petersburg

452.

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. U dołu inicjały Н-Г i data. Rw.: W wieńcu laurowo-dębowym nominał śr. 15 mm; w. 1,06 g Ag stan 1 Wyśmienicie zachowany egzemplarz. Przepiękna wiekowa patyna, połysk. Rzadka moneta w tak pięknym stanie zachowania. CENA: 300 zł

Bitkin 149 www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Aleksander l

Car Rosji 1801-1825

lot 455

Rosja, Aleksander ll

Car Rosji 1855-1881

lot 467

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Mikołaj l

Car Rosji 1825-1855

5 kopiejek 1847 ПА, Petersburg

453.

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. U dołu inicjały П-А Rw.: W wieńcu laurowo-dębowym nominał i data śr. 15,1 mm; w. 0,99 g Ag

stan 1

Wyśmienity, menniczy egzemplarz. Piękna kolorowa patyna, połysk. CENA: 400 zł

Bitkin 402

5 kopiejek 1854 Н-I, Petersburg

454.

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. U dołu inicjały Н-I Rw.: W wieńcu laurowo-dębowym nominał i data śr. 15,1 mm; w. 1,05 g Ag

stan 1

RPiękna kolorowa patyna, wspaniały połysk menniczy. Rzadka w takim stanie zachowania. zadszy rocznik, nakład 500 003 sztuk.

Bitkin 413

CENA: 200 zł

Rosja, Aleksander ll 455.

Car Rosji 1855-1881

5 rubli 1863, Petersburg NGC MS65

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. U dołu inicjały М-И Rw.: Nominał, napisy i data 1863

śr. 22,6 mm; Au Bardzo wysoka nota gradingu i rzadkość monety sprawiają, że monetę można śmiało polecić do najlepszych zbiorów. Menniczy egzemplarz. CENA: 7 000 zł

Bitkin 9 www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Aleksander ll 456.

Car Rosji 1855-1881

5 Rubli 1874 Н-I, Petersburg

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. U dołu inicjały Н-I Rw.: Nominał i data 1874 śr. 22,6 mm; w. 6,52 g Ag

stan 1/1-

Piękny egzemplarz, połysk menniczy. Ładna delikatna patyna. Rzadki w takim stanie zachowania. CENA: 3 000 zł

Bitkin 22

457.

Medal Polska/Rosja. Aleksander II. Na pamiątkę uwłaszczenia NGC MS62 (MAX)

Aw.: Popiersie Aleksandra II w lewo i napis wokoło. Medal sygnowany na awersie H KOЗЙH P, na rewersie Соч. Пименовъ, P. Чукмасовъ. Rw.: Grupa modląca się za pomyślność cara. śr. 36,6 mm; w. 21,00 g Ag stan 1-

NWspaniale zachowany egzemplarz, doskonale widoczne nawet najdrobniejsze detale, połysk. ajwyższy możliwy grading.

Rzadki w takim stanie zachowania. H-Czapski 6757; Diakow 724.1

Rubel 1877 НФ, Petersburg NGC MS61

458.

śr. 35,5 mm; Ag

CENA: 300 zł

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. U dołu inicjały Н-Ф Rw.: W wieńcu laurowo-dębowym nominał i data 1877

Pięknie zachowany egzemplarz z wiekową patyną. Typ monety rzadko pojawiający się w gradingu. Tylko 4 egzemplarze ocenione wyżej. Bitkin 91; Petrov 1.5 rub.

www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Aleksander ll 459.

Połtina (1/2 rubla) 1870 HI, Petersburg

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. U dołu inicjały H-I Rw.: W wieńcu laurowo-dębowym nominał i data 1870 śr. 28,5 mm; w. 10,4 g Ag

Car Rosji 1855-1881

stan 1-/2+

BPiękny menniczy egzemplarz, intensywny połysk, ładna, złocista patyna. ardzo rzadki rocznik sporadycznie pojawiający się w handlu.

CENA: 7 000 zł

Bitkin 111 (R); Petrov 3 rub.

25 kopiejek 1857 ФБ, Petersburg

460.

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. U dołu inicjały Ф-Б Rw.: W wieńcu laurowo-dębowym nominał i data 1857 śr. 24 mm; w. 5,14 g Ag

stan 1/1-

Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Rzadki w takim stanie zachowania. Bitkin 55

CENA: 350 zł

25 kopiejek 1858 ФБ, Petersburg PCGS MS65 (2 MAX)

461.

śr. 24 mm; Ag

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. U dołu inicjały Ф-Б Rw.: W wieńcu laurowo-dębowym nominał i data 1858

DIntensywny połysk menniczy. Piękna, delikatna patyna. ruga najwyższa nota gradingowa na świecie.

Bitkin 56 www.aukcjamonet.pl

CENA: 800 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Aleksander ll 462.

Car Rosji 1855-1881

25 kopiejek 1874 HI, Petersburg Rzadkość

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. U dołu inicjały H-I Rw.: W wieńcu laurowo-dębowym nominał i data 1874 śr. 24 mm; w. 5,17 g Ag

stan 1

Intensywny połysk menniczy, delikatna patyna. Rzadki rocznik sporadycznie występujący w handlu. CENA: 2 500 zł

Bitkin 150 (R); Petrov 1.75 rub.

463.

25 kopiejek 1877 HФ, Petersburg

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. U dołu inicjały HФ Rw.: W wieńcu laurowo-dębowym nominał i data 1877 śr. 24 mm; w. 5,19 g Ag

stan 1-

Niemalże menniczy egzemplarz. Rzadki w takim stanie zachowania. Bitkin 155

CENA: 350 zł

25 kopiejek 1880 HФ, Petersburg

464.

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. U dołu inicjały HФ Rw.: W wieńcu laurowo-dębowym nominał i data 1880 śr. 24 mm; w. 5,25 g Ag

stan 1

Wyśmienity, menniczy egzemplarz. Ładna, złocista patyna, połysk. Rzadki i poszukiwany rocznik. Bitkin 158 (R)

www.aukcjamonet.pl

CENA: 500 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Aleksander ll

Car Rosji 1855-1881

5 kopiejek 1867 Н-I, Petersburg

465.

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. U dołu inicjały Н-I Rw.: W wieńcu laurowo-dębowym nominał i data śr. 15,1 mm; w. 0,89 g Ag Piękny, menniczy egzemplarz. Rzadszy w takim stanie zachowania.

stan 1 CENA: 300 zł

Bitkin 268

5 kopiejek 1868 Н-I, Petersburg

466.

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. U dołu inicjały Н-I Rw.: W wieńcu laurowo-dębowym nominał i data śr. 15,1 mm; w. 1,05 g Ag Rzadszy rocznik, nakład 240 003 sztuk. Piękna kolorowa patyna, połysk menniczy. Bitkin 269

stan 1 CENA: 300 zł

Medal Wystawa Koni 1891 r, brąz Ogromna Rzadkość

467.

śr. 59,5 mm; w. 98,81 g Brąz

stan 1

edal nagrodowy za osiągnięcia w hodowli koni, przygotowany na Wszechrosyjską Wystawę Koni w r. 1891. Na rewersie wieniec laurowy i miejsce na wygrawerowanie nazwiska nagrodzonego.

Idealny stan zachowania, patyna, połysk menniczy. Ogromna rzadkość na rynku. Diakov 1056.1 www.aukcjamonet.pl

CENA: 4 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Aleksander lll

10 rubli 1886 АГ, Petersburg NGC AU

468.

śr. 24,6 mm; Au

Car Rosji 1881-1894

Aw.: Głowa cara w prawo i napisy. Rw.: Pod koroną dwugłowy orzeł carski, u dołu nominał i data 1886

Bardzo rzadka moneta. Pierwszy rocznik wybicia monety 10 rubli z głową cara. CENA: 20 000 zł

Friedberg 167; Bitkin 15 (R)

10 rubli 1894 АГ , Petersburg

469.

Aw.: Głowa cara w prawo, legenda otokowa. Rw.: Pod koroną dwugłowy orzeł rosyjski, u dołu nominał i data 1894 śr. 24,6 mm; w. 12,9 g Au

stan 3+

Egzemplarz z resztkami połysku menniczego, ale z dobrze zachowanymi detalami. Rzadka i poszukiwana moneta w każdym stanie zachowania. Friedberg 167; Bitkin 23

CENA: 7 000 zł

5 rubli 1886 AГ, Petersburg

470.

Aw.: Głowa cara w prawo, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. Nominał i data 1886 śr. 21,4 mm; w. 6,45 g Au

stan 1-

Wspaniale zachowany egzemplarz rzadkiej 5-rublówki. Niewielka mennicza wada rantu na godzinie jedenastej. Bitkin 24

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Aleksander lll

Car Rosji 1881-1894

3 ruble 1885 АГ, Petersburg NGC MS63 (2 MAX)

471.

śr. 19,7 mm; Au

Aw.: Pod koroną dwugłowy orzeł carski, u dołu inicjały А-Г Rw.: Nominał, napisy i data 1885

ruga najwyższa nota gradingowa na świecie. Tylko 3 egzemplarze zostały ocenione lepiej. Ekstremalnie rzadka i poszukiwana moneta wybita w nakładzie zaledwie 29 011 sztuk.

Wyjątkowy stan zachowania.

CENA: 20 000 zł

Bitkin 14 (R)

472.

Rubel 1883 koronacja, Petersburg PCGS AU58

Aw.: Głowa cara w prawo. Data 1883, legenda otokowa. Rw.: W wieńcu z liści laurowych i dębowych insygnia koronacyjne, nominał. śr. 35,5 mm; Ag Bardzo ładny egzemplarz, połysk menniczy. Rzadki w takim stanie zachowania. Bitkin 217

CENA: 900 zł

Rubel 1892, Petersburg NGC MS62

473.

śr. 33,6 mm; Ag

Aw.: Głowa cara w prawo, legenda otokowa Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. U dołu nominał i data 1892

OPiękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. dmiana z mniejszą głową i brodą bliżej napisu otokowego. Wysoka nota gradingu.

Bitkin 76 www.aukcjamonet.pl

CENA: 5 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Mikołaj ll

Car Rosji 1894-1917

474. Medal Za gorliwość (за усердiе), odmiana duża, ZŁOTO

Aw.: Głowa cara w lewo, napisy. Rw.: W wieńcu napis: ZA GORLIWOŚĆ

śr. 51 mm; w. 74,72 g Au

stan 2+

ardzo rzadki, majestatyczny medal. Wczesny egzemplarz nadaniowy wykonany ze złota próby 990. Odmiana duża (waga 74,71 g). Bardzo rzadko występuje na aukcjach. Rzadki w takim stanie zachowania. CENA: 15 000 zł

Diakov 1138.1 (R2)

Medal Za gorliwość (за усердiе) (1894) SREBRO z oryginalną wstążką

475.

Aw.: Portret cara Mikołaja II w lewo Rw.: W wieńcu napis: ZA GORLIWOŚĆ

śr. 51 mm; w. 60,0 g Ag

stan 1

Oryginalne wczesne, z początków panowania, odznaczenie na zachowanej w wyśmienitym stanie wstędze orderowej. Stan zachowania doskonały. Bardzo rzadki przedmiot. Diakov 1138.1

www.aukcjamonet.pl

CENA: 2 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Mikołaj ll 476.

Car Rosji 1894-1917

15 rubli 1897 СПБ АГ, Petersburg NGC MS62

śr. 24,6 mm; Au

Aw.: Głowa cara w lewo, legenda otokowa. Cztery ostatnie litery legendy otokowej poza krawędzią szyi. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. U dołu nominał i data 1897

Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Bardzo rzadki w takim stanie zachowania. Szerokie obrzeże. Bitkin 2

CENA: 2 700 zł

477. 15 rubli 1897 СПБ АГ, Petersburg, typ II, NGC AU58

śr. 24,6 mm; Au

Wspaniale zachowany egzemplarz, intensywny połysk menniczy. Piękna patyna. Bardzo rzadki w takim stanie zachowania. Wąskie obrzeże. Moneta w slabie NGC. Bitkin 2

CENA: 2 400 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Mikołaj ll

10 Rubli 1910 ЭБ, Petersburg NGC AU55

478.

śr. 24,6 mm; Au

Car Rosji 1894-1917

Aw.: Głowa cara w lewo, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. U dołu nominał i data 1910

zadki i poszukiwany rocznik.

Dużo połysku menniczego. Ładny egzemplarz. Bitkin 15 (R)

CENA: 6 000 zł

10 Rubli 1911 ЭБ, Petersburg PCGS MS63

479.

śr. 24,6 mm; Au

Aw.: Głowa cara w lewo, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. U dołu nominał i data 1911

Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy. Rzadki w takim stanie zachowania. Bitkin 16

CENA: 1 700 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Mikołaj ll

5 rubli 1897 АГ, Petersburg NGC MS62

480.

Car Rosji 1894-1917

Aw.: Głowa cara w lewo, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. U dołu nominał i data 1897

śr. 18,5 mm; Au

BIdealnie zachowany egzemplarz z pięknym połyskiem menniczym. Wspaniale zachowane detale. ardzo wysoki MS.

CENA: 800 zł

Bitkin: 20

5 rubli 1898 АГ, Petersburg NGC MS64

481.

Aw.: Głowa cara w lewo, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. U dołu nominał i data 1898

śr. 18,5 mm; Au

Piękny egzemplarz, połysk menniczy. Ładna delikatna patyna. Rzadszy w takim stanie zachowania Bitkin 20

CENA: 900 zł

5 rubli 1898 АГ, Petersburg NGC MS63

482.

śr. 18,5 mm; Au

Rzadsza w takim stanie zachowania.

Bitkin: 20 www.aukcjamonet.pl

CENA: 850 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Mikołaj ll

5 Rubli 1900 ФЗ, Petersburg NGC MS64

483.

śr. 18,5 mm; Au

Car Rosji 1894-1917

Aw.: Głowa cara w lewo, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. U dołu nominał i data 1900

WPiękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Bardzo rzadki ysoka nota gradingowa.

w takim stanie zachowania.

CENA: 900 zł

Bitkin 26

5 rubli 1901 ФЗ, Petersburg NGC MS66 (2 MAX)

484.

śr. 18,5 mm; Au

Aw.: Głowa cara w lewo, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. U dołu nominał i data 1901

DIdealnie zachowany egzemplarz z połyskiem menniczym na całej powierzchni. ruga najwyższa nota gradingowa na świecie.

Bitkin 27

CENA: 1 000 zł

5 rubli 1901 ФЗ, Petersburg NGC MS63

485.

śr. 18,5 mm; Au

Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniałe detale. Bardzo rzadki w takim stanie zachowania. Bitkin 27

CENA: 850 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Mikołaj ll

Car Rosji 1894-1917

5 rubli 1902 АР, Petersburg NGC MS67 (2 MAX)

486.

śr. 18,5 mm; Au

Aw.: Głowa cara w lewo, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. U dołu nominał i data 1902

DIdealnie zachowana moneta.

CENA: 1 000 zł

Bitkin 29

5 rubli 1902 АР, Petersburg NGC MS65

487.

śr. 18,5 mm; Au

Wyśmienity, menniczy egzemplarz. Bitkin 29

CENA: 950 zł

5 rubli 1903 АР, Petersburg NGC MS66 (2 MAX)

488.

śr. 18,5 mm; Au

Aw.: Głowa cara w lewo, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. U dołu nominał i data 1903

DPiękny menniczy egzemplarz.

Bitkin 30 www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Mikołaj ll

5 rubli 1903 АР, Petersburg NGC MS63

489.

śr. 18,5 mm; Au

Car Rosji 1894-1917

Menniczy egzemplarz w amerykańskim gradingu. Połysk. CENA: 900 zł

Bitkin 30

5 Rubli 1904 АР, Petersburg NGC MS67 (MAX)

490.

śr. 18,5 mm; Au

Aw.: Głowa cara w lewo, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. U dołu nominał i data 1904

NEkstremalnie wysoki MS. Bardzo rzadka moneta w tak znakomitym stanie zachowania. ajwyższa nota gradingowa na świecie.

Bitkin 31

CENA: 1 200 zł

5 rubli 1904 АР, Petersburg NGC MS66

491.

śr. 18,5 mm; Au

WIntensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. ysoka nota gradingowa.

Bitkin 31

CENA: 950 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Mikołaj ll

Car Rosji 1894-1917

5 Rubli 1910 ЭБ, Petersburg NGC MS66 (2 MAX) Rzadkość

492.

śr. 18,5 mm; Au

ruga najwyższa nota gradingowa na świecie. Tylko dwa egzemplarze zostały ocenione wyżej przez firmę NGC.

Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Ekstremalnie rzadka moneta w takim stanie zachowania.

CENA: 6 000 zł

Bitkin 36 (R)

493.

Rubel koronacyjny 1896, Petersburg Rzadkość

Aw.: Głowa cara w lewo, legenda otokowa. Rw.: W wieńcu z liści laurowych i dębowych insygnia koronacyjne oraz nominał. śr. 33,6 mm; w. 20 g Ag

stan 1

Wyśmienity stan zachowania monety. Piękna, kolorowa patyna, doskonałe detale, połysk. Bardzo rzadka moneta w takim stanie zachowania. Bitkin 322; Petrov 1.75 rub.

CENA: 1 500 zł

Rubel 1896 AГ, Petersburg

494.

Aw.: Głowa cara w lewo, legenda otokowa Rw.: Dwugłowy orzeł carski, poniżej nominał i data.

śr. 33,6 mm; w. 20 g Ag stan 1Piękny egzemplarz, połysk menniczy. Ładna delikatna patyna. Rzadki w takim stanie zachowania. Bitkin 39 www.aukcjamonet.pl

CENA: 500 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Mikołaj ll 495.

śr. 33,6 mm; Ag

Rubel 1897 (Bruxelles) NGC MS61

Car Rosji 1894-1917

Bardzo ładny, świeży egzemplarz. Zachowany połysk menniczy, delikatna patyna. CENA: 1 000 zł

Bitkin 203

Rubel 1898 АГ, Petersburg NGC MS62

496.

Aw.: Głowa cara w lewo, legenda otokowa Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. U dołu nominał i data 1898 śr. 33,6 mm; w. Ag .900

MRzadsza w takim stanie zachowania i z tak wysoką notą MS. Piękny, menniczy egzemplarz, oneta w amerykańskim gradingu NGC.

wiekowa, kolorowa patyna. Bitkin 43

CENA: 3 000 zł

Rubel 1911 ЭБ, Petersburg

497.

Aw.: Głowa cara w lewo, legenda otokowa Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. U dołu nominał i data 1911 śr. 33,6 mm; w. 19,97 g Ag

RKolorowa wiekowa patyna. Bardzo ładny egzemplarz.

stan 2/2+

zadki rocznik rubla Mikołaja II.

Bitkin 65 (R)

www.aukcjamonet.pl

CENA: 700 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Mikołaj ll

Car Rosji 1894-1917

Rubel 1912 ЭБ, Petersburg

498.

Aw.: Głowa cara w lewo, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. U dołu nominał i data 1912 śr. 33,6 mm; w. 19,96 g Ag

stan 2-/3+

Ładnie zachowany egzemplarz, połysk, delikatna patyna. CENA: 300 zł

Bitkin 66

Rubel 1912 ЭБ, Petersburg

499.

Aw.: Głowa cara w lewo, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. U dołu nominał i data 1912 śr. 33,6 mm; w. 20,05 g Ag

stan 1/1-

Menniczy egzemplarz z kolorową patyną. Rzadkość w takim stanie zachowania. Bitkin 66

500.

CENA: 1 000 zł

Rubel 1912, stulecie bitwy pod Borodino

Aw.: Pod koroną dwugłowy orzeł carski i nominał. Rw.: Okolicznościowy napis i data 1912. śr. 33,6 mm; w. 19,96 g Ag

stan 1/1-

Wyśmienicie zachowana moneta. Intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Ładna, delikatna patyna. Moneta ceniona i poszukiwana przez kolekcjonerów. Bitkin 334; Davenport 296; Parchimowicz 53 www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 4 000 zł /

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Mikołaj ll

Car Rosji 1894-1917

501. Rubel 1913, Petersburg - 300-lecie Dynastii Romanowów

NGC MS63

Aw.: Głowy carów na wprost. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. Nominał i data 1613-1913

śr. 33,6 mm; Ag Znakomicie zachowany egzemplarz. Ładna delikatna patyna podkreślająca detale monety, intensywny połysk menniczy. CENA: 800 zł

Bitkin 336

Rubel 1914 ВС, Petersburg PCGS MS64+ (MAX) Rzadkość

502.

śr. 33,65 mm; Ag

Aw.: Głowa cara w lewo, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. U dołu nominał i data 1914

ajwyższa nota gradingowa na świecie z plusem.

Gabinetowy egzemplarz. Rzadki, bardzo poszukiwany rocznik. Moneta do najlepszych zbiorów. Bitkin 69 (R)

www.aukcjamonet.pl

CENA: 5 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Mikołaj ll 503.

Car Rosji 1894-1917

Rubel pamiątkowy 1914 BC, Petersburg, Gangut NGC MS62 Rzadkość

śr. 33,6 mm; Ag

W

ybity z okazji 200-lecie bitwy morskiej pod Gangutem. Wyśmienicie zachowana i niezwykle rzadka moneta. Wyemitowana w nakładzie 30000 sztuk niemalże w całości została przetopiona, na rynku pozostało około 150 sztuk. Bardzo wysoka nota gradingowa.

Pięknie zachowana moneta z intensywnym połyskiem menniczym i patyną na całej powierzchni monety.

Bitkin 337 (R2); Kazakov 472 CENA: 48 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja, Mikołaj ll 504.

Car Rosji 1894-1917

Rubel 1915 СПБ ВС, Petersburg Rzadkość

Aw.: Głowa cara w lewo, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. U dołu nominał i data 1915 śr. 33,6 mm; w. 20 g Ag

stan 2+

BŁadny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i zachowane detale. Kolorowa patyna. Drobne ardzo rzadki rubel.

ryski w tle.

CENA: 2 000 zł

Bitkin 70 (R)

505.

25 kopiejek 1895, Petersburg

Aw.: Głowa cara w lewo, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski. U dołu nominał i data 1915 śr. 23 mm; w. 4,99 g Ag

RBardzo ładny egzemplarz, połysk menniczy, delikatna patyna.

stan 2+

zadszy rocznik. Pierwsza 25-kopiejkówka Mikołaja II.

Bitkin 95

506.

CENA: 400 zł

1/4 kopiejki 1894, Birmingham NGC AU55 BN Rzadkość BITKIN R2

śr. 13,2 mm; Miedź

kstremalnie rzadka moneta, pierwszy rocznik 1/4 kopiejki wybity w zaledwie 2000 sztukowym nakładzie. Katalog Bitkin określa rzadkość tej monety R2. Dotychczas moneta notowana zaledwie kilkanaście razy na aukcjach, w Polsce po raz pierwszy w handlu w tak dobrym stanie zachowania.

Bardzo ładnie zachowany egzemplarz, delikatna czekoladowa patyna i połysk. Do najlepszych kolekcji. Bitkin 256 (R2); Petrov 3 rub; Ilyin 4 rub; Conros #231/50

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

CENA: 4 000 zł tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Rosja sowiecka 507.

ZSRR. 20 kopiejek 1924 NGC PF65 (MAX) LUSTRZANKA - Rzadkość

śr. 22 mm; Ag

NWyśmienicie zachowany egzemplarz wybity stemplem lustrzanym. ajwyższa nota gradingowa na świecie.

CENA: 2 800 zł

KM-Y88

508.

ZSRR. 3 kopiejki 1924 NGC PF63 RB (MAX) LUSTRZANKA

śr. 32 mm; Miedź

NWyśmienicie zachowany egzemplarz. Piękna brązowa patyna ajwyższa nota gradingowa na świecie.

CENA: 2 000 zł

10 rubli, Czerwoniec 1976 NGC MS 66

509.

śr. 23 mm; Au

zerwoniec (odp. 10 rubli cara Mikołaja II) wybijany przez władze ZSRR w 1923, a potem w latach 70-tych i 80-tych XX w.

Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy. www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

CENA: 1 300 zł tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Świat . Albania

100 Franków (franga) 1927 RZADKIE NGC MS62+

510.

śr. 34,5 mm

RPiękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Bardzo rzadki zadsza odmiana z dwiema gwiazdkami. Wysoka ocena gradingowa.

w takim stanie zachowania.

CENA:7 000 zł

Friedberg 1

20 Franków (franga) 1927 NGC MS62

511.

śr. 20 mm; Au Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Bardzo rzadki w takim stanie zachowania. Friedberg 2

CENA: 2 000 zł

20 Franków (franga)1927 V

512.

śr. 21 mm; w. 6,44 g Au Rzadka moneta. Piękny, menniczy egzemplarz.

stan 1

Friedberg 6

CENA: 1 600 zł

Świat.. Austria

Dukat 1647, Wiedeń

513.

śr. 23 mm; w. 3,54 g Au

stan 1-

FWspaniały stan zachowania. Dużo połysku menniczego. Bardzo rzadka moneta w takim stanie erdynand III (1637-1657), mennica Wiedeń.

zachowania. Friedberg 235 ; Herinek 200 268

www.aukcjamonet.pl

CENA: 3 500 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Świat

514.

100 Koron 1908 (Jubileusz 60 lat panowania)

śr. 37 mm; w. 33,84 g Au

stan 2+

RŁadny egzemplarz. Bardzo ładnie zachowane detale, dużo połysku menniczego, drobne ryski w tle. zadka i poszukiwana złota moneta, wybita z okazji Jubileuszu 60 lat panowania Franciszka Józefa.

CENA: 10 000 zł

Friedberg 429

Dwutalar bez daty, Hall NGC MS63 Rzadkość

515.

śr. 47 mm; Ag

Aw.: Popiersie w prawo z lwem na rękawie władcy i napis wokół. Rw.: Dwugłowy orzeł w koronie i napis wokół.

eopold I (1657-1705). Bardzo wysoka nota gradingu. Tylko 6 egzemplarzy zostało wyżej ocenionych przez firmę NGC. Moneta z pięknym blaskiem menniczym i doskonale zachowanymi detalami. Bardzo efektowny egzemplarz. Bardzo rzadki w takim stanie zachowania. Davenport 3247; Herinek 569

516.

Dwutalar 1678, Graz NGC AU55

śr. 56 mm

CENA: 6 000 zł

Aw.: Popiersie w prawo i napis wokół. Rw.: Dwugłowy orzeł w koronie i napis wokół.

eopold I (1657-1705) . Rzadki i poszukiwany typ monety. Jedynie dwie monety zostały ogradowane przez firmę NCC. Rzadka w takim stanie zachowania.

Moneta z pięknie zachowanymi detalami, delikatnym połyskiem menniczym i wiekową patyną. Davenport A3232; Herinek 566 www.aukcjamonet.pl

CENA: 3 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Åšwiat

lot 519

lot 520

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Świat . Austria

517. Talar 1705, Biskupstwo Ołomuniec NGC MS63 (2 MAX)

ex. Millennia Collection

śr. 48 mm; Ag

Aw.: Popiersie księcia Rw.: Pod mitrą książęcą herb na tle gwiazdy orderowej.

egzemplarz z pięknym kolorowym patyną, numizmat ze Bstarej kolekcji. Bardzo rzadkiWspaniały i efektowny talar. ardzo wysoka nota gradingu.

Davenport 1209; KM-375

CENA: 2 000 zł

518.

2 Talary 1866 A, Wiedeń

Aw.: Franciszek Józef I, młodzieńczy portret. Rw.: Pod Orzeł cesarski, data i nominał.

śr. 41,3 mm; w. 37,04 g Ag Wyśmienity egzemplarz, połysk, wiekowa patyna

stan 1-

Davenport 34; Herinek 417

CENA: 2 000 zł

519.

Franciszek Józef Maximilian. Talar 1794 Lobkowitz-Sternstein PCGS AU50 (MAX) tylko 300 egzemplarzy

śr. 40 mm; Ag

Aw.: Popiersie władcy w prawo, legenda otokowa Rw.: Dwie tarcze herbowe pod koroną, legenda otokowa

BŁadnie zachowane detale, delikatny połysk menniczy, patyna.

ardzo rzadki talar o nakładzie zaledwie 300 sztuk. Najwyższa nota gradingowa na świecie.

Krause 3; Davenport 1190

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

CENA: 5 000 zł /

aukcja@niemczyk.pl

Świat . Austria/Czechy/Bohemia

Mathias II. Dukat 1611, Praga NGC MS63 (MAX) Rzadkość

520.

Aw.: Król stojący w zbroi, data 16-11. W otoku: MATTHIAS II D G - HVN ET BO REX Rw.: Król w zbroi z tarczą i sztandarem. W otoku: S WENCESLAVS - PAT BOHEM śr. 21 mm; Au

athias II. (1611-1619). Najwyższa nota gradingowa na świecie. Ekstremalnie rzadka i poszukiwana moneta. Po raz pierwszy w ofercie w menniczym stanie zachowania z notą MS63. Dotychczas wystąpiła na aukcjach zaledwie dwa razy w gorszych stanach zachowania. Bardzo ładny egzemplarz, połysk menniczy. Friedberg 19; KM 106 (Czechy)

CENA: 25 000 zł

Świat. Chiny/Chińska Republika Ludowa

25 yuanów 1999 DUŻA DATA, Panda NGC MS69 (2 MAX) Rzadkość

521.

śr. 22 mm; Au

ruga najwyższa nota gradingowa na świecie. Tylko jeden egzemplarz został oceniony wyżej. Bardzo rzadka moneta sporadycznie pojawiająca się na rynku kolekcjonerskim. Idealny stan zachowania.

Moneta o wadze 1/4 oz. Rzadka odmiana z duża datą. Krause 1219

CENA: 3 000 zł

Świat. Kongo

522. 50 franków 1965 stempel lustrzany PCGS PR67 (MAX)

Rzadkość

śr. 27 mm; Au

ajwyższa nota gradingowa na świecie. Jedyny egzemplarz, który otrzymał tak wysoką notę od firmy PCGS. Moneta wybita stemplem lustrzanym w bardzo niskim nakładzie 3000 egzemplarzy. Około 70% nakładu zostało przetopione. Numizmat wybity na 5 rocznicę niepodległości. Bardzo rzadka moneta.

Piękny menniczy egzemplarz. Friedberg 2

www.aukcjamonet.pl

CENA: 2 500 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Świat . Czechosłowacja

2 dukaty 1932 św. Wacław NGC MS64 (2 MAX)

523.

śr. 25 mm

DPiękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Bardzo rzadki ruga najwyższa nota gradingowa na świecie.

w takim stanie zachowania. Friedberg 1

CENA: 3 500 zł

1 dukat 1927 św. Wacław NGC MS66 (MAX) Rzadkość

524.

śr. 20 mm; Au

JPiękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Bardzo rzadki edyna i najwyższa nota gradingowa na świecie.

w takim stanie zachowania. Friedberg 2

CENA: 2 500 zł

1 dukat 1931 św. Wacław

525.

śr. 20 mm; w. 3,43 g Au

stan 1

Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Bardzo rzadki w takim stanie zachowania. CENA: 1 100 zł

Friedberg 2

1 dukat 1932 św. Wacław

526.

śr. 20 mm; w. 3,48 g Au

stan 1

Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Bardzo rzadki w takim stanie zachowania. Friedberg 2 www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 700 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Świat . Wielka Brytania 527.

5 funtów 1887, Victoria, Londyn

śr. 36 mm; w. 39,89 g Au

VPiękny egzemplarz, wspaniale zachowane detale. Dużo połysku menniczego.

stan 1-/2+

ictoria 1837-1901.

Friedberg 390

528.

CENA: 6 000 zł

5 funtów 1893, Victoria, Londyn

śr. 36,1 mm; w. 39,91 g Au

stan 1-

WWspaniale zachowany egzemplarz, połysk.

ysoki nominał rzadziej pojawiający się na rynku kolekcjonerskim.

Friedberg 394

CENA: 6 000 zł

2 funty (suwereny) 1887, Victoria

529.

śr. 29 mm; w. 16 g Au

stan 1-

ictoria 1837-1901

Friedberg 391

CENA: 3 000 zł

Victoria 2 suwereny 1893

530.

śr. 28,5 mm; w. 15,97 g Au

stan 1-

ictoria 1837-1901. Piękny egzemplarz, wspaniale zachowane detale. Dużo połysku menniczego.

Friedberg 395

www.aukcjamonet.pl

CENA: 3 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Świat . Francja 531.

Podwójny Louis d’or 1755, Pau

Aw.: Popiersie króla w lewo. W otoku: LUD XV D G FR – ET NA REX Rw.: Dwie tarcze herbowe Francji i Nawarry pod koroną i data 1755 śr. 29,8 mm; w. 16,27 g Au

stan 2-

Ładny egzemplarz, resztki połysku menniczego. CENA: 2 500 zł

Duplessy 1642; Friedberg 463, Gadoury 346

Louis d'or 1787 A, Paryż

532.

śr. 28,3 mm; w. 7,67 g Au

stan 1-

FWyśmienicie zachowany egzemplarz. Doskonale zachowane detale, połysk na całej powierzchni rancja. Ludwik XVI (1774-1793).

monety.

Duplessy 1707; Gadoury 361

CENA: 2 000 zł

Świat . Niemcy, Westfalia 533.

20 franków 1809, Hieronymus Napoleon

śr. 21,2 mm; w. 6,43 g Au

stan 2

ieronymus Napoleon (1807-1813) brat cesarza Francji Napoleona I, władca królestwa Westfalii, które przestało istnieć wraz z upadkiem Napoleona.

Zachowany połysk menniczy, drobne ryski. Friedberg 3517; ASK 28 www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 300 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Świat . Niemcy/Nowa Gwinea

10 fenigów 1894 A Berlin PCGS AU58

534.

śr. 30 mm

REgzemplarz z ładną, brązową patyna i bardzo dobrze zachowanymi detalami. Rzadka ajski ptak, mennica Berlin.

i poszukiwana moneta. Jaeger 703

CENA: 800 zł

1 Fenig 1894 A NGC MS63 BN

535.

śr. 15 mm

MPięknie zachowany egzemplarz z naturalną, brązową patyną.

oneta sporadycznie pojawiająca się w handlu. Wysoka nota gradingowa.

Jaeger 701

CENA: 500 zł

Świat . Niemcy

Dukat trzech braci 1627, Brandenburg-Ansbach

536.

śr. 23 mm; w. 3,44 g Au

stan 3

FLekko gięty egzemplarz. Drobne defekty tła.

riedrich II, Albrecht i Christian 1625-1635. Dukat trzech braci. Rzadki rocznik.

Friedberg 328

www.aukcjamonet.pl

CENA: 2 500 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Świat . Niemcy 537.

Śląsk, Ort 1754 B, Wrocław PCGS MS64 (MAX)

Aw.: Popiersie władcy w prawo i napis w otoku: FRIDERICUS BORUSSORUM ET Rw.: Orzeł z monogramem na piersi, poniżej nominał i litera B – Wrocław. W otoku: MONETA AR CENTEA 1754 śr. 27 mm; Ag

ryderyk II (1740-1786). Najwyższa nota gradingowa na świecie. Idealnie wybity i zachowany egzemplarz. Rzadka moneta w takim stanie zachowania.

Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Olding 293a; Schr. 1459; F.u.S. 1026

CENA: 1 200 zł

538. Śląsk, 3 krajcary 1755 B , Wrocław NGC MS62 (MAX)

Aw.: Popiersie władcy w prawo i napis w otoku: FRIDERIC BORUSS REX Rw.: Dwupolowa tarcza herbowa pod koroną, poniżej nominał i litera B – Wrocław. W otoku: MONETA GENTEA 1755 śr. 19 mm; Ag

ryderyk II (1740-1786). Najwyższa nota gradingowa na świecie.

Wspaniale zachowany, menniczy egzemplarz. Rzadki w takim stanie zachowania. Schr. 1498; Olding 304b www.aukcjamonet.pl

CENA: 500 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Świat . Niemcy 539.

Augsburg. Talar 1626

Aw.: Panorama miasta nad nią herb Augsburga W otoku: AVGVSTA VIN DELICORVM, w ramce MDCXXVI Rw.: Orzeł cesarski pod koroną W otoku: IMP CÆS FERD II P F GER HVN BOH REX śr. 44,5 mm; w. 28,61 g Ag stan 2

TBardzo ładnie zachowana moneta z wyraźnymi detalami i połyskiem menniczym. Piękna, alar z tytulaturą Ferdynanda II.

kolorowa patyna.

CENA: 800 zł

Davenport 5024

540.

Hamburg 5 Marek 1877 J PCGS AU58

śr. 16 mm; Au

JPonadprzeciętny stan zachowania.

edyna złota 5-Markówka Wolnego Miasta Hamburg.

Friedberg 3782; Weege 202

CENA: 1 000 zł

Weimar. 5 marek 1927 Bremerhaven A

541.

śr. 36 mm; w. 25 g Ag

stan 1

1Wyśmienicie zachowany egzemplarz, patyna. 00-lecie portu w Bremerhaven.

Weege 28

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 800 zł /

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Świat . Hiszpania 542.

Sewilla. 2 excelentes bez daty, Sevilla

śr. 27 mm; w. 6,95 g Au

stan 3

erdynand i Izabela (1474-1516).

Friedberg 129; Cayon 2928

CENA: 1 000 zł

Barcelona. 20 Pesetas 1812 Rzadkość

543.

śr. 22,2 mm; w. 6,69 g Au

stan 2

RŁadnie zachowane detale, połysk, delikatna patyna. zadka i poszukiwana moneta okresu napoleońskiego.

Friedberg 23; Krause 76

CENA: 2 500 zł

20 Pesetas 1887 – PG V, PCGS MS66 (2 MAX) Nowe bicie (1962 r.)

544.

śr. 21 mm; Au

lfons XIII (1886 – 1931). Druga najwyższa nota gradingowa na świecie. Tylko jeden egzemplarz został oceniony wyżej przez firmę PCGS. Bardzo rzadka moneta w takim stanie zachowania

Friedberg 345 R

Świat. Włochy 545.

CENA: 800 zł

Sycylia, Palermo. 1 Oncia 1736 Carlo di Borbone NGC AU58

śr. 22 mm; Au

CPiękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Rzadszy w takim arlo di Borbone (1734-1759).

stanie zachowania. Dość rygorystyczna nota. KM154; Friedberg 885 www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 500 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Świat . Włochy 546.

40 lirów 1813 M, Mediolan

śr. 31,4 mm; w. 12,88 g Au

stan 2

NŁadny egzemplarz z delikatnym połyskiem menniczym i dobrze zachowanymi detalami. Drobne apoleon I (1805-1814). Odmiana z grotami przy drzewcach.

ryski w tle. Friedberg 5

CENA: 1 700 zł

547.

20 lirów 1813, Neapol Rzadkość

śr. 21,2 mm; w. 6,34 g Au

stan 1-

JPiękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Bardzo rzadki w oachim Murat, król Neapolu (1808-1815).

takim stanie zachowania

Friedberg 860; Pagani 56

CENA: 2 500 zł

20 lirów 1815, Mediolan Rzadkość

548.

śr. 21,4 mm; w. 6,41 g Au

stan 2

MBardzo ładny egzemplarz z zachowanym połyskiem menniczym. Drobne ryski w tle. aria Luigia (1814-1847).

Friedberg 394

CENA: 1 800 zł

Sardynia 100 Lirów 1836, Genua

549.

śr. 34 mm; w. 32,26 g Au

stan 2+

W

łochy. Karol Albert (1831-1849). Moneta rzadziej występująca na rynku w tym stanie zachowania, nakład tylko 703 egzemplarze! Friedberg 1139; Schl. 197; Krause 117.1 CENA: 4 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Świat . Turcja 550.

250 Kurush 1923(28) AH = 1904 AD

śr. 27,3 mm; w. 17,72 g Au 917

stan 1-

APiękny egzemplarz, połysk menniczy. Ładna delikatna patyna. Rzadki w takim stanie bdul Hamid II (1876-1909).

zachowania.

CENA: 2 300 zł

500 Kurush 1327(6) AM = 1915 AD

551.

śr. 35 mm; w. 35,92 g Au

stan 1

MPiękny, menniczy egzemplarz.

ahmed V (1909-1918). Rzadsza moneta. CENA: 4 500 zł

Świat. Szwajcaria 2 duplones 1793, Berno (Bern)

552.

śr. 30 mm; w. 15,15 g Au

stan 2

Bardzo ładny egzemplarz, połysk. Friedberg 181 www.aukcjamonet.pl

CENA: 3 200 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Świat . Szwajcaria 553.

Duplone 1794, Berno (Bern)

śr. 24 mm; w. 7,55 g Au

stan 2-

Ładnie zachowany egzemplarz, połysk. CENA: 2 200 zł

D.T. 501b. HMZ 2-213e. Friedberg 182

Duplone 1795, Bazylea (Basel)

554.

śr. 24 mm; w. 7,55 g Au

stan 2-

Ładnie zachowany egzemplarz, połysk. CENA: 2 800 zł

D.T. 736a; HMZ 2-92a.; Friedberg 71

Duplone 1797, Berno (Bern)

555.

śr. 24 mm; w. 7,59 g Au

stan 2

Ładnie zachowany egzemplarz, połysk. D. T. 505; HMZ 2-213; Friedberg 187

www.aukcjamonet.pl

/

CENA: 4 500 zł www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Świat . Szwajcaria

10 franków Strzelecy 1934 B - Fribourg, PCGS MS67 (MAX) – RZADKOŚĆ!

556.

śr. 30 mm; Au

ajwyższa nota gradingowa na świecie. Jedyny egzemplarz, który otrzymał tak wysoką notę od firmy PCGS. Nakład zaledwie 2000 egzemplarzy. Moneta bez najmniejszych defektów. Bardzo rzadka moneta. Wyjątkowo atrakcyjny pod każdym względem egzemplarz.

CENA: 10 000 zł

Świat. Watykan Scudo d'oro 1738 Anno VIII Rom, Klemens XII

557.

śr. 18 mm; w. 2,77 g Au

stan 2-

KŁadny egzemplarz, resztki połysku.

lemens XII (1730-1740). Rzadka i poszukiwana moneta, sporadycznie notowana na aukcjach. CENA: 2 600 zł

Friedberg 220; Muntoni 9

Świat. Węgry

Maksymilian II. Dukat 1568 KB, Kremnica

558.

Aw.: Postać cesarza, litery K-B Rw.: Madonna z dzieciątkiem i napis wokół.

śr. 23 mm; w. 3,43 g Au Ładnie zachowany i wybity egzemplarz. Połysk

stan 2

Friedberg 57 www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Świat . Węgry

Rudolf II. Dukat 1581 KB, Kremnica

559.

śr. 22,5 mm; w. 3,51 g Au

stan 1-

RPiękny egzemplarz, wspaniale zachowane detale. Dużo połysku menniczego. udolf II 1576-1608.

CENA: 1 800 zł

Friedberg 63; Koszyce 301; Huszar 1002

Karol VI. Dukat 1735 KB, Kremnica

560.

śr. 22 mm; w. 3,45 g Au

stan 3+

arol VI (1741-1740).

Friedberg 171; Herinek 162

561.

CENA: 1 400 zł

Maria Teresa dukat 1741 KB, Kremnica

śr. 22,5 mm; w. 3,44 g Au

stan 3+

Ładnie egzemplarz w pięknej czerwonawej patynie, lekko gięty. Dużo połysku. Husz. 1651 ; Friedberg 180

www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 700 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Świat . Węgry

Maria Teresa. Dukat 1756 KB, Kremnica

562.

Aw.: Maria Teresa w stroju koronacyjnym litery K-B Rw.: Madonna z dzieciątkiem i napis wokół śr. 21,8 mm; w. 3,36 g Au

stan 3

Ślad po zawieszce, resztki połysku menniczego. CENA: 700 zł

Huszar 1652; Friedberg 180

Maria Teresa dukat 1763 KB, Kremnica

563. 72

śr. 22,6 mm; w. 3,48 g Au

stan 2+

Resztki połysku, przetarty. Friedberg 180

CENA: 1 000 zł

Dukat 1848 KB, Kremnica

564.

śr. 21 mm; w. 3,47 g Au

stan 1-

owstańczy dukat z legendą w języku węgierskim z czasów walk o niepodległość kraju. Wiosna Ludów (1848-1849), mennica Kremnica.

Bardzo ładny egzemplarz, dobrze zachowane detale. Friedberg 222; Herinek 76; Huszar 2091 www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 1 200 zł /

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Świat . Węgry

565. Leopold I. Talar 1693 KB, Kremnica NGC MS64 (MAX)

Rzadkość

śr. 58 mm; Ag

LWyśmienicie zachowany egzemplarz, intensywny połysk menniczy, delikatna patyna. Rzadka moneta eopold I (1658-1705). Najwyższa nota gradingową na świecie.

w takim stanie zachowania.

CENA: 1 800 zł

Davenport 3264; Herinek 737

Świat . USA 566.

20 dolarów 1876 CC, Carson City Rzadkie

śr. 34 mm; w. 33,22 g Au

stan 3

onety wybite w mennicy Carson City są znacznie rzadsze od monet wybitych w pozostałych mennicach amerykańskich.

Ładnie zachowane detale, drobne ryski na awersie i rewersie monety, resztki połysku menniczego. Friedberg 176

567.

20 dolarów 1924 Filadelfia PCGS MS64

CENA: 6 500 zł

śr. 34 mm; Au Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Rzadki w takim stanie zachowania. Friedberg 185

www.aukcjamonet.pl

CENA: 4 800 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Świat . USA 568.

20 dolarów 1925 Filadelfia PCGS MS64

śr. 34 mm; Au Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Rzadki w takim stanie zachowania. CENA: 4 800 zł

Friedberg 185

20 dolarów 1926 S - San Francisco Rzadkość

569.

śr. 34 mm; Au

stan 2

BBardzo ładny egzemplarz, szczególnie rewers z orłem, dużo połysku, delikatna patyna. Awers

ardzo rzadka data 1926. Poszukiwana i ceniona moneta. W katalogu Red Book wyceniona na 3500-5000 $.

delikatnie przetarty. Moneta w polskim gradingu MS65

Red Book 281; Friedberg: 186

CENA: 9 000 zł

10 dolarów 1844 O, Liberty Head, Nowy Orlean NGC AU53

570.

śr. 27 mm; Au

zadszy rocznik w amerykańskim gradingu NGC.

Bardzo ładnie zachowane detale. Drobne ryski w tle, patyna. Friedberg 156 www.aukcjamonet.pl

CENA: 2 200 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Niemieckie WÅ‚adze Okupacyjne

lot 571

lot 575

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Niemieckie Władze Okupacyjne

2 kopiejki 1916 J, Hamburg NGC PF63 (MAX) LUSTRZANKA RZADKOŚĆ

571.

śr. 24 mm; żelazo

kstremalnie rzadka moneta wojskowa wybita stemplem lustrzanym nie notowana dotychczas w takim stanie zachowania. Jedyna szansa na uzupełnienie kolekcji o taki numizmat.

Najwyższa nota gradingowa na świecie. Idealnie zachowany egzemplarz, delikatna patyna. Jaeger 602

CENA: 9 000 zł

Królestwo Polskie 20 fenigów 1917 F, stempel lustrzany (R7) NGC PF64 CAMEO (MAX)

572.

śr. 23 mm; żelazo Bardzo rzadka moneta wybita stemplem lustrzanym. Wspaniale zachowane detale i bardzo ładne, głębokie lustro mennicze. Monety z niemieckich władz okupacyjnych wybitych stemplem lustrzanym występują niezwykle rzadko. Menniczy egzemplarz. Chałupski 1.4.1.PR1 (R7); Jaeger 607; Parchimowicz 7a

CENA: 3 500 zł

20 fenigów 1918 F, stempel lustrzany NGC PF63 CAMEO (2 MAX)

573.

śr. 23 mm; żelazo

olejny egzemplarz, tym razem z 1918 roku 20-feningówki wybitej stemplem lustrzanym. Niezmiernie rzadka pozycja na rynku kolekcjonerskim. Głębokie lustro. Do najlepszych kolekcji.

Idealnie zachowany egzemplarz. Wspaniały blask menniczy. Jaeger 607; Parchimowicz 7.b www.aukcjamonet.pl

CENA: 2 600 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Królestwo Polskie

574.

1916-1918

10 fenigów CZYSTY KRĄŻEK NGC MINT ERROR DESTRUKT - RZADKOŚĆ

śr. 21 mm, żelazo

W

yższy nominał od drugiej monety oferowanej na tej aukcji (kolejne loty). Duża ciekawostka na rynku kolekcjonerskim. Czysty krążek do wybicia monety 10-cio fenigowej. Bardzo rzadki destrukt.

literatura (-)

CENA: 1 000 zł

575. 5 fenigów 1917 podwójny rewers PCGS SP62 (MAX),

UNIKAT? RZADKOŚĆ R*

śr. 18 mm, żelazo

róba technologiczna dla rewersu - UNIKAT, prawdopodobnie jedyny wybity egzemplarz. Ekstremalnie rzadka moneta. Kopicki jako jedyny wspomina taką monetę i określa jako R*. Moneta pierwszy raz w handlu. Jedyna okazja do nabycia monety dziś unikalnej do kolekcji.

Menniczy egzemplarz. Kopicki 9305 (R*)

576.

CENA: 45 000 zł

5 fenigów CZYSTY KRĄŻEK NGC MINT ERROR, DESTRUKT - RZADKOŚĆ

śr. 18 mm, żelazo

zysty krążek do bicia monet o nominale 5 fenigów. Krążki tego typu nie otrzymują not numerycznych. Duża ciekawostka i rzadkość na rynku kolekcjonerskim. Moneta oferowana po raz pierwszy w naszej ofercie.

literatura (-)

CENA: 1 000 zł

ll RP 577.

20 złotych 1925 Chrobry NGC MS63

1918-1939

śr. 21 mm; Au Wspaniale zachowany egzemplarz, intensywny połysk menniczy, delikatna patyna. Moneta rzadsza w takim stanie zachowania. Fischer OB 025; Parchimowicz 126

CENA: 2 000 zł

578.

CENA: 2 000 zł

579. 10 złotych 1925 Bolesław Chrobry NGC MS67 (MAX)

śr. 19 mm; Au

zachowany menniczy egzemplarz z pięknym Npołyskiem i doskonałymi detalami. Moneta Idealnie złotowa z okresu II RP w tak ekstremalnie wysokiej ajwyższa nota, dodatkowo w starym gradingu.

nocie należy do szczególnie rzadko występujących na rynku numizmatycznym. Bardzo rzadka w tak znakomitym stanie. Fischer OB 024; Parchimowicz 125

CENA: 3 000 zł

580. 10 złotych 1925 Bolesław Chrobry NGC MS66 (2 MAX)

śr. 19 mm; Au egzemplarz, intensywny połysk menniczy Di wspaniale zachowane detale. Bardzo rzadki Piękny w takim stanie zachowania. ruga najwyższa nota gradingowa na świecie.

Fischer OB 024 ; Parchimowicz 125 www.aukcjamonet.pl

/

CENA: 1 800 zł www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

ll RP 581.

10 złotych 1925 Bolesław Chrobry NGC MS63

1918-1939

śr. 19 mm; Au Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Rzadki w takim stanie zachowania. Fischer OB 024 ; Parchimowicz 125

CENA: 1 000 zł

582. 10 + 20 złotych 1925 Chrobry (parka) zestaw 2 sztuk

śr. 19+21 mm; w. 3,22+6,48 g złoto Au .900

stan 1-

Wyśmienicie zachowane egzemplarze. Fischer OB 024 + 025; Parchimowicz 125 + 126

CENA: 2 900 zł

583. 10 + 20 złotych 1925 Chrobry (parka) zestaw 2 sztuk

stan 1

Piękne egzemplarze z intensywnym połyskiem menniczym i wspaniale zachowanymi detalami. Rzadkie w takim stanie zachowania. Parchimowicz 126 (20 złotych); Parchimowicz 125 (10 złotych)

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

CENA: 2 900 zł tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

ll RP

1918-1939

lot 585

lot 592

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

ll RP 584.

10 złotych 1933 głowa kobiety NGC MS64 (MAX)

1918-1939

śr. 34 mm; Ag zachowany egzemplarz z delikatną patyną rantu. NGabinetowa sztuka. Rzadka moneta wIdealnie takim stanie zachowania. ajwyższa nota gradingowa na świecie.

Fischer OB 019; Parchimowicz 120c

CENA: 1 000 zł

10 złotych 1933 Sobieski NGC MS65* (MAX)

585.

śr. 34 mm; Ag egzemplarz w amerykańskim gradingu. Dodatkowo Nwyróżniony gwiazdką za wyjątkowejWyśmienity urody egzemplarz znacznie wyróżniający się na tle innych ajwyższa nota gradingowa na świecie.

monet. Ogromna rzadkość. Najładniejszy jaki dotychczas widzieliśmy. Fischer OB 020; Parchimowicz 121

CENA: 7 000 zł

10 złotych 1933 Sobieski PCGS MS63

586.

śr. 34 mm; Ag Wyśmienity stan zachowania. Moneta połyskiem i ładną, delikatną Bpatyną podkreślającą detale. Rzadka w takim stanie zachowania. ardzo wysoka nota gradingowa.

Fischer OB 020; Parchimowicz 121

www.aukcjamonet.pl

/

CENA: 1 500 zł www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

ll RP 587.

10 złotych 1933 Traugutt NGC MS63

1918-1939

śr. 34 mm; Ag Wysoka nota gradingowa. Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Rzadki w takim stanie zachowania. Fischer OB 021; Parchimowicz 122

588.

CENA: 1 500 zł

10 złotych 1934 Piłsudski NGC MS61

śr. 34 mm; Ag Rzadka moneta obiegowa w doskonałym stanie zachowania. Menniczy egzemplarz, połysk na całej powierzchni, delikatna patyna na rewersie. Fischer OB 023; Parchimowicz 123

CENA: 1 000 zł

589. 10 złotych 1934 Piłsudski Strzelecki NGC MS63 (2 MAX)

śr. 34 mm; Ag

ardzo rzadka moneta obiegowa w doskonałym stanie zachowania. Druga najwyższa nota gradingowa na świecie.

Menniczy egzemplarz, połysk na całej powierzchni. Wspaniałe detale. Parchimowicz 123 www.aukcjamonet.pl

CENA: 3 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

ll RP 590.

1918-1939

10 złotych 1934 Piłsudski Strzelecki NGC MS62

śr. 34 mm; Ag Moneta z przepiękną, wiekową patyną na całej powierzchni. Wyraźne wszystkie detale reliefu, połysk. Rzadka w takim stanie zachowania. Fischer OB 022; Parchimowicz 123

591.

CENA: 1 800 zł

10 złotych 1939 Piłsudski PCGS MS64+ (2MAX)

śr. 34 mm; Ag

NPiękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale.

ajwyższa nota gradingowa na świecie (PCGS MS64). Bardzo rzadki w takim stanie zachowania.

Parchimowicz 124f

592.

CENA: 500 zł

5 złotych 1928 Nike ze znakiem NGC MS65+ (MAX) RZADKI

śr. 33 mm; Ag Idealnie zachowany Negzemplarz. Intensywny połysk menniczy, delikatna patyna. Moneta zdecydowanie do najlepszych ajwyższa nota gradingowa na świecie z plusem za wyjątkowo piękny egzemplarz.

zbiorów w takim stanie zachowania. Najładniejszy egzemplarz jaki dotychczas widzieliśmy. Fischer OB 013; Parchimowicz 114a

www.aukcjamonet.pl

/

CENA: 10 000 zł www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

ll RP 593.

1918-1939

5 złotych 1928 Nike ze znakiem mennicy NGC MS62

śr. 33 mm; Ag Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Bardzo rzadka moneta w takim stanie zachowania. Fischer OB 013; Parchimowicz 114a

CENA: 3 000 zł

594. 5 złotych 1928 Nike ze znakiem mennicy NGC MS61

śr. 33 mm; Ag Delikatna patyna, doskonale zachowane detale, połysk. Moneta trudna do zdobycia w tak pięknym stanie zachowania. Fischer OB 013; Parchimowicz 114a

CENA: 2 000 zł

5 złotych 1930 Sztandar PCGS MS65 (2 MAX)

595.

śr. 33 mm; Ag

DWyselekcjonowany egzemplarz z piękna patyną ze starego zbioru. Rzadka moneta w takim stanie ruga najwyższa nota gradingowa na świecie.

zachowania.

Fischer OB 014; Parchimowicz 115a www.aukcjamonet.pl

/

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

ll RP

1918-1939

596.

5 złotych 1930 Sztandar NGC MS63

śr. 33 mm; Ag Wyśmienity egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Bardzo rzadki w takim stanie zachowania. Moneta w starym, surowym gradingu. CENA: 1 500 zł

Fischer OB 014; Parchimowicz 115a

5 złotych 1931 Nike NGC MS63 (2 MAX)

597.

śr. 33 mm; Ag

ruga najwyższa nota gradingowa na świecie. Bardzo rzadki i poszukiwany rocznik. Moneta trudna do zdobycia w tak niespotykanym stanie zachowania.

Piękna wiekowa patyna, idealnie zachowane detale, połysk. Parchimowicz P114d; Fischer OB 013

CENA: 7 500 zł

5 złotych 1931 Nike

598.

śr. 33 mm; w. 18 g Ag

stan 1-

Ładny egzemplarz, delikatna patyna, wytarte najwyższe elementy monety. Bardzo rzadki rocznik. Parchimowicz P114d; Fischer OB 013

www.aukcjamonet.pl

/

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

ll RP 599.

1918-1939

5 złotych 1932 Nike PCGS AU Najrzadsza moneta obiegowa II RP

śr. 33 mm; Ag

ajrzadsza, obiegowa moneta II RP (R6). Najtrudniejsza do pozyskania moneta międzywojenna. W 1932 roku inflacja była tak duża, że wartość srebra zawartego w tej monecie przewyższyła jej wartość nominalną, wobec czego większość nakładu wycofano i przetopiono, dlatego dziś bardzo rzadko spotykana na rynku numizmatycznym moneta - okazja, aby uzupełnić kolekcję o najrzadszą monetę II RP. W katalogach polskich wyceniana na 20000 zł w stanie 3, w stanie 2 już 35000 zł, w stanie 1 cena amatorska! W 2015 roku taka moneta w stanie 1 osiągnęła cenę 75.900 złotych (Aukcja Niemczyk nr 6 - lot 305). Moneta ma wszystkie cechy charakterystyczne oryginalnej 5-złotówki z 1932 roku.

Moneta z bardzo dobrze zachowanymi detalami, ładną, kolorową patyną i delikatnym połyskiem menniczym. Duża rzadkość na ryku kolekcjonerskim, przedmiot pożądania wszystkich kolekcjonerów monet z okresu międzywojnia. Parchimowicz 114 e; Fischer OB 013 (jedyna obiegowa moneta II RP, która w 1 stanie ma cenę amatorską); Chałupski 2.22.5.a (R6)

CENA: 20 000 zł

5 złotych 1932 głowa kobiety, ze znakiem mennicy – Najrzadsze!

600.

śr. 28 mm; w. 11,0 g Ag

Stan 1-

JPiękny egzemplarz, połysk menniczy i bardzo dobrze zachowane detale. Kolorowa patyna. Wyłącznie edna z najrzadszych monet II RP. Odmiana ze znakiem menniczy przy szponach orła.

wytarcie na głowie kobiety. Bardzo rzadkie w takim stanie zachowania.

Chałupski 2.24.2a (R2) www.aukcjamonet.pl

CENA: 2 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

ll RP 601.

5 złotych 1935 Piłsudski PCGS MS63

1918-1939

śr. 28 mm; Ag Wysoka nota gradingu. Menniczy egzemplarz rzadkiego, wczesnego rocznika. Intensywny połysk menniczy z subtelną patyną. Rzadkie w tak ładnym stanie zachowanie. Fischer OB 017; Parchimowicz 118b

CENA: 500 zł

5 złotych 1936 Piłsudski NGC MS65 (MAX) RZADKOŚĆ

602.

śr. 28 mm; Ag

ajwyższa nota gradingowa na świecie MS65, zaledwie kilka egzemplarzy otrzymało tak wysoką notę.

Piękny egzemplarz, idealnie zachowany połysk menniczy, moneta ewidentnie kiedyś wyjęta z rulonu bankowego i odłożona, nie posiada żadnych wad. Ekstremalnie rzadki w takim stanie zachowania. CENA: 2 200 zł

Fischer: OB 017

5 złotych 1938 Piłsudski NGC MS63

603.

śr. 28 mm; Ag Wysoka nota gradingowa. Menniczy egzemplarz z wiekową patyną i wspaniale zachowanymi detalami. Rzadszy rocznik w tak pięknym stanie zachowania. Parchimowicz 118d; Fischer OB 017

www.aukcjamonet.pl

/

CENA: 500 zł www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

ll RP 604.

5 złotych 1938 Piłsudski NGC MS62

1918-1939

śr. 28 mm; Ag Piękny egzemplarz, połysk menniczy. Ładna delikatna patyna. Rzadszy w takim stanie zachowania. Fischer OB 017; Parchimowicz 118d

CENA: 400 zł

2 złote 1933 głowa kobiety NGC MS66 (MAX) RZADKOŚĆ

605.

śr. 22 mm; Ag

EIdealnie zachowana moneta. Jedyna okazja do nabycia tak pięknego i rzadkiego numizmatu. kstremalnie wysoka nota gradingowa - MS 66, najwyższa na świecie.

Fischer OB 010; Parchimowicz 110b

CENA: 3 000 zł

2 złote 1934 Piłsudski NGC MS64

606.

śr. 22 mm; Wysoka nota gradingowa. Wspaniale zachowany egzemplarz, intensywny połysk menniczy. Rzadki w takim stanie zachowania. Fischer OB 011; Parchimowicz 111a www.aukcjamonet.pl

/

CENA: 1 200 zł www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

ll RP 607.

1918-1939

2 złote 1936 Piłsudski NGC MS61

śr. 22 mm; Ag

Z

nikomy nakład monety (zaledwie 75000 egzemplarzy) w połączeniu z zawirowaniami okresu wojennego powoduje, że numizmat w tym stanie zachowania występuje niezwykle rzadko. Jedna z najrzadszych obiegowych monet okresu II RP. Niesamowity połysk menniczy i wspaniale zachowane wszystkie detale.

Bardzo rzadka moneta w menniczym stanie zachowania i w tak wysokiej nocie MS 61. Fischer OB 011; Parchimowicz 111b

CENA: 4 500 zł

2 złote 1936 Piłsudski

608.

śr. 22 mm; w. 4,50 g Ag

stan 1

Wyśmienity, menniczy egzemplarz, delikatna patyna. Jedna z najrzadszych monet obiegowych z okresu II RP. Fischer OB 011; Parchimowicz 111 b

CENA: 3 000 zł

2 złote 1936 Piłsudski

609.

śr. 22 mm; w. 4,34 g Ag

stan 1

Z

nikomy nakład monety (zaledwie 75000 egzemplarzy) w połączeniu z zawirowaniami okresu wojennego powoduje, że numizmat w tym stanie zachowania występuje niezwykle rzadko.

Piękny, menniczy egzemplarz. Delikatna patyna. Jedna z najrzadszych monet obiegowych z okresu II RP. Fischer OB 011; Parchimowicz 111 b

www.aukcjamonet.pl

/

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

ll RP

1918-1939

2 złote 1936 Piłsudski

610.

śr. 22 mm; w. 4,43 g Ag

stan 2

ZBardzo ładny, świeży egzemplarz. Zachowany połysk menniczy, wspaniała prezencja.

nikomy nakład monety (zaledwie 75000 egzemplarzy). Jedna z najrzadszych monet obiegowych z okresu II RP. CENA: 1 500 zł

Fischer OB 011; Parchimowicz 111 b

2 złote 1924 literka H, Birmingham

611.

śr. 27 mm; w. 9,04 g Ag

stan 2

NWspaniale zachowany egzemplarz, intensywny połysk menniczy. Piękna patyna. Bardzo rzadka ajrzadsza obiegowa dwuzłotówka z okresu II RP.

moneta w takim stanie zachowania. Fischer OB 009; Parchimowicz 109b

612.

CENA: 3 500 zł

2 złote 1924 Filadelfia ODWROTKA NGC MS62

śr. 27 mm; Ag Wspaniale zachowany egzemplarz, intensywny połysk menniczy, delikatna patyna. Rzadki w takim stanie zachowania. Parchimowicz 109c; Fischer OB 009 www.aukcjamonet.pl

/

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

ll RP 613.

2 złote 1924 Paryż NGC MS65 (MAX) RZADKOŚĆ

1918-1939

śr. 27 mm; Ag zachowana moneta z intensywnym połyskiem Nmenniczym i piękną, kolorową patyną. Idealnie Moneta do najlepszych zbiorów ajwyższa nota gradingowa na świecie.

Fischer OB 009; Parchimowicz 109a

CENA: 2 000 zł

2 złote 1924, Paryż NGC MS61

614.

śr. 27 mm; Ag Moneta z piękną, wiekową patyną i zachowanym połyskiem menniczym. Rzadsza w takim stanie zachowania. Parchimowicz 109a; Fischer OB 009

CENA: 1 500 zł

2 złote 1925, Londyn NGC MS61

615.

śr. 27 mm; Ag

OWspaniale zachowany egzemplarz, połysk, delikatna patyna. Rzadsza moneta w takim stanie dmiana z kropka po dacie.

zachowania.

Fischer OB 009; Parchimowicz 109d

www.aukcjamonet.pl

/

CENA: 400 zł www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

ll RP 616.

1 złoty 1925. Kropka po dacie NGC MS66 (MAX) RZADKOŚĆ

1918-1939

śr. 23 mm Ekstremalnie wysoka nota gradingowa MS 66 – najwyższa na świecie. Gabinetowy stan zachowania. Moneta z kolorową patyna przy rancie i pięknym połyskiem menniczym. Niezmiernie rzadka w takim stanie zachowania. Fischer OB 009; Parchimowicz 109d

CENA: 5 000 zł

1 złoty 1929 NGC MS64

617.

śr. 25 mm; nikiel Wysoka nota gradingowa. Bardzo rzadka moneta w tak znakomitym stanie zachowania. Druga najwyższa nota grdingowa na świecie. Wyśmienicie zachowana moneta z pięknym blaskiem menniczym i idealnie zachowanymi detalami Parchimowicz 108

CENA: 3 000 zł

1 złoty 1929 PCGS MS62

618.

śr. 25 mm; nikiel Wysoka nota gradingowa. Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Rzadka w takim stanie zachowania. Parchimowicz 108 www.aukcjamonet.pl

CENA: 2 200 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

ll RP Generalna Gubernia

1918-1939

619. 50 groszy 1938 NIENIKLOWANE PCGS MS64 (2 MAX)

śr. 23 mm;

ruga najwyższa nota gradingowa na świecie. Rzadkość . Tylko 2 monety otrzymały o oczko wyższą notę. Bardzo rzadka w menniczych stanach, odmiana nieniklowana.

Idealnie zachowany egzemplarz, połysk menniczy, wspaniałe, nietknięte obiegiem detale. Egzemplarz do najlepszych kolekcji monet II RP. Fischer GG 005; Parchimowicz 12b

CENA: 3 000 zł

50 groszy 1923 NGC MS63

620.

śr. 23 mm; Ag Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Rzadsza moneta w takim stanie zachowania. Fischer OB006

CENA: 300 zł

621. 2 grosze (1925-1939) czysty krążek NGC MINT ERROR

DESTRUKT

śr. 17.6 mm; Rzadki, czysty krążek bez nabitego awersu i rewersu. Duża ciekawostka na rynku kolekcjonerskim. Monety tego typu uważane są jako destrukt i nie otrzymują noty numerycznej. Parchimowicz nie notuje

www.aukcjamonet.pl

CENA: 500 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

ll RP 622.

1918-1939

1 grosz 1937 NGC MS67 RD (MAX)

śr. 15 mm;

ajwyższa nota gradingowa na świecie. Egzemplarz prosto z rulonu bankowego z idealnie zachowanym czerwonym kolorem brązu i połyskiem menniczym. Najwyższa nota jakiejkolwiek monety obiegowej z okresu II RP.

Bardzo rzadki w tak doskonałym stanie zachowania. Parchimowicz 101l

623.

CENA: 700 zł

1 grosz 1932 NGC MS67 RD (MAX)

śr. 15 mm; Najwyższa nota gradingowa na świecie. Egzemplarz prosto z rulonu bankowego z idealnie zachowanym czerwonym kolorem brązu i połyskiem menniczym. Najwyższa nota jakiejkolwiek monety obiegowej z okresu II RP. Bardzo rzadka w tak doskonałym stanie zachowania.

Fischer OB 001; Parchimowicz 101l

www.aukcjamonet.pl

/

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

ll RP monety prรณbne

1918-1939

lot 624

lot 626

lot 627 308

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

ll RP monety próbne

1918-1939

PRÓBA złoto 100 złotych 1925, Kopernik Drugi znany egzemplarz

624.

śr. 20.53 mm; w. 6,65 g Au

stan 1

ajrzadsza próba międzywojenna na rynku. Stanisław Szukalski, urodzony i związany z Polską artysta, rzeźbiarz i medalier tworzący w USA, wziął w 1925 r. udział w konkursie na złotą monetę o nominale 100 złotych. Praca Szukalskiego wywołała sensację i poruszenie w jury konkursu. Odbiegała swoją odważną interpretacją postaci Kopernika, a zwłaszcza rysunku orła od panujących ówcześnie kanonów sztuki medalierskiej. Ostatecznie wizja Szulaskiego nie zyskała uznania, a jego projekty zachowały się w postaci monet próbnych o średnicy 35,0 i 20,5 mm wybitych w różnych metalach. Dzisiaj monety te są obiektem pożądania kolekcjonerów, a zwłaszcza egzemplarze złote. Pierwszy z nich sfotografowany w katalogu Parchimowicza (P 168c) znajduje się w kolekcji prywatnej, drugi sprzedany był w 1954 roku na aukcji Sotheby's, Londyn (kolekcja Faruka). Bardzo skromny opis, brak wagi i słabiutka fotografia nie pozwala zlokalizować tej monety. Prawdopodobnie monet złotych (próba .900) wybito 3 sztuki. Oferowana przez nas to prawdopodobnie trzecia znana, jedyna dostępna na rynku złota próba monety II RP. Jedyna szansa do nabycia tak rzadkiej monety. RARYTAS do najlepszych kolekcji. Parchimowicz P168c

625.

CENA: 90 000 zł

PRÓBA srebro 100 złotych 1925, Kopernik duży

śr. 35 mm; w. 24,63 g Ag

stan 1

edna z najbardziej okazałych i efektownych prób II RP. Moneta wybita w srebrze w Mennicy Warszawskiej w bardzo niskim nakładzie 100 sztuk. Na awersie, po prawej stronie łapy orła, wypukły napis PRÓBA. Na rewersie podpis projektanta monety: S. Szukalski. Na obrzeżu napis: SALUS REIPUBLICAE SUPREMA LEX. Tzw. duży Kopernik, ze względu na swoją rzadkość występowania jest monetą niezwykle cenioną przez kolekcjonerów. Moneta robiąca ogromne wrażenie przy oględzinach na żywo. Rzadkość do najlepszych kolekcji. Parchimowicz P167a www.aukcjamonet.pl

CENA: 20 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

ll RP monety próbne

1918-1939

626.

PRÓBA bez napisu, srebro 100 złotych 1925 NGC MS64 (MAX) Kopernik mały

śr. 20,6 mm; w. 4,20 g Ag

stan 1

BNajwyższa nota gradingowa na świecie. Idealnie zachowany egzemplarz, intensywny połysk ardzo rzadka moneta wybita w niskim nakładzie 50 sztuk. Odmiana bez napisu PRÓBA.

menniczy, doskonałe detale.

CENA: 13 000 zł

Parchimowicz P168a

PRÓBA brąz 100 złotych 1925, Kopernik NGC MS 64 RB (MAX)

627.

śr. 20,53 mm; w. 3,52 g brąz

ajwyższa nota gradingowa na świecie. Bardzo rzadka moneta wybita w brązie w Mennicy Warszawskiej. Bardzo niski nakład - zaledwie 100 egzemplarz. Moneta bez wybitego napisu PRÓBA. Z lewej strony orła na awersie widoczny znak menniczy. Parchimowicz P168b

628.

CENA: 12 000 zł

PRÓBA brąz 50 marek 1923, kobieta z kłosami PCGS SP62 BN (2 MAX)

śr. 20 mm; brąz

oneta wybita w brązie w nakładzie 120 egzemplarzy. Druga najwyższa nota gradingowa na świecie (PCGS SP62 BN). Na monecie nie występuje wyraźnie oznaczona nazwa waluty − jak to ma miejsce w przypadku innych monet tego okresu. Jednak brak nazwy jest tylko pozorny, ukryty jest on pod postacią pierwszych liter symboli na awersie: młot i koło (MK). Bardzo rzadki typ monety, sporadycznie pojawiający się w ofercie aukcyjnej.

Ładny egzemplarz z czekoladową patyną. Parchimowicz P 117 a

www.aukcjamonet.pl

CENA: 11 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

ll RP monety próbne

1918-1939

PRÓBA miedź 50 złotych 1924 klęczący rycerz, PCGS SP63 BN (MAX)

629.

śr. 28 mm; miedź

ajwyższa nota gradingowa na świecie. Próba wybita w nakładzie tylko 105 sztuk. Moneta ze znakomitym połyskiem menniczym oraz pięknie zachowanymi wszelkimi detalami. Bardzo rzadka moneta w tym stanie zachowania. CENA: 9 000 zł

Parchimowicz P165a

630.

PRÓBA brąz 10 złotych 1925, PCGS SP64 RB (MAX)

śr. 20,5 mm; brąz

zadka moneta wybita w nakładzie zaledwie 100 egzemplarzy. Druga najwyższa nota gradingowa na świecie i najwyższa jeśli chodzi o grading w PCGS.

Piękna czerwona patyna. Moneta ekstremalnie rzadka w takim stanie zachowania.

CENA: 11 000 zł

Parchimowicz P150a

PRÓBA srebro 10 złotych 1934, Piłsudski, orzeł strzelecki, stempel lustrzany NGC PF63

631.

śr. 34 mm; Ag

oneta wybita stemplem lustrzanym w nakładzie 100 sztuk, z napisem PRÓBA, w 20 rocznicę wymarszu Pierwszej Kadrowej Kampanii Legionów.

Tylko trzy egzemplarzy zostały wyżej ocenione przez firmę gradingową. Wyśmienicie zachowany egzemplarz. Wspaniały połysk menniczy, złocista patyna. Bardzo rzadka i trudna do zdobycia moneta. Parchimowicz P 158c www.aukcjamonet.pl

CENA: 15 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

ll RP monety próbne

PRÓBA brąz 5 złotych 1933 głowa kobiety PCGS SP63 BN (2 MAX)

632.

1918-1939

śr. 28 mm; brąz

ruga najwyższa nota gradingowa na świecie. Na rewersie wypukły napis PRÓBA. Rzadka moneta wybita specjalnie przygotowanym stemplem w nakładzie zaledwie 100 sztuk.

Wyśmienicie zachowany menniczy egzemplarz. Połysk, piękna, równomierna patyna na całej powierzchni monety. Parchimowicz 145 c

633.

CENA: 12 000 zł

PRÓBA złoto Matka Boska 2 złote 1928, złoto

śr. 27 mm; w. 17,50 g Au

stan 1

kstremalnie rzadki numizmat, szczególnie w tak pięknym stanie zachowania i znakomitej proweniencji. Egzemplarz pochodzi z tej samej kolekcji co złota próba kopernika. Nakład nieznany. Emisja prywatna wybita na zlecenie znanego kolekcjonera i numizmatyka - Walerego Cyryla Amrogowicza. Moneta wybita stemplem polerowanym.

Wyśmienity stan zachowania. Moneta do najlepszej kolekcji. Fischer P 048; Kałkowski 394 a, b; Parchimowicz P194

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 20 000 zł /

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

ll RP monety prรณbne

1918-1939

lot 635

lot 636

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

ll RP monety próbne

1918-1939

PRÓBA srebro 2 złote 1928, Matka Boska, stempel lustrzany PCGS SP62 (MAX) ex. Głuchowski RZADKOŚĆ

634.

Aw.: Orzeł Polski z napisem: RZECZPOSPOLITA POLSKA ∙2 ZŁOTE∙ Rw.: Na wprost Matka Boska Częstochowska, u dołu data 1928. W otoku: KROLOWA∙KORONY∙POLSKIEJ śr. 27 mm; Ag

ajwyższa nota gradingowa. Bardzo rzadka moneta. Moneta wymyślona i wybita przez sopockiego kolekcjonera i numizmatyka Walerego Amrogowicza. Na własny koszt zamówił wykonanie stempli i wybicie dwu nominałów – dwa i pięć złotych, u wybitnego niemieckiego medaliera Karla Goetza. Przedsięwzięcie to było utrzymywane w głębokiej tajemnicy, aż do lat powojennych, kiedy pojawiły się pierwsze wzmianki. W masie licytacyjnej zbiorów po byłym królu Egiptu Faruku, znalazły się takie dwie monety, lecz wybite w złocie. Moneta wybita stemplem polerowanym. Oryginalna przedwojenna emisja. Egzemplarz z kolekcji Włodzimierza Głuchowskiego.

Wyśmienity stan zachowania, połysk. Bardzo rzadka moneta. Fischer P 048 a; Kałkowski 394 a, b

CENA: 9 000 zł

635. PRÓBA miedź 5 złotych NIKE 1928 ze znakiem mennicy

UNIKAT

śr. 33 mm; w: 16 g Cu

stan 1-

kstremalnie rzadka moneta wybita stemplem płytkim w miedzi w mennicy warszawskiej. Na awersie widoczny znak menniczy w tym samym miejscu, co na monecie obiegowej. Oferowany przez nasz jest jedynym znanym egzemplarzem na całym rynku kolekcjonerskim. Ta sama moneta została zilustrowana w książce J. Parchimowicza „Monety Rzeczypospolitej Polskiej”. Jedyna i niepowtarzalna okazja o uzupełnienie kolekcji o numizmat z najwyższej półki.

Moneta z piękną brązową patyną, bardzo dobrze zachowanymi detalami i zachowanym połyskiem menniczym. UNIKAT Parchimowicz P142n

www.aukcjamonet.pl

CENA: 50 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

ll RP monety próbne

636.

1918-1939

PRÓBA, srebro 5 złotych 1930 Nike, Wizyta ministra Jackowskiego w Brukseli UNIKAT

śr. 33 mm; w. 18,49 g Ag

stan 1-

gromnej rzadkości próbna moneta wybita w srebrze w nieznanym nakładzie z okazji wizyty ministra Tadeusza Jackowskiego w mennicy. Ten sam egzemplarz zilustrowany w katalogu J. Parchimowicza „Monety Rzeczypospolitej Polskiej”

Egzemplarz z piękną wiekową patyną, bardzo dobrze zachowanymi detalami i delikatnym połyskiem menniczym. UNIKAT Parchimowicz P143b

CENA: 50 000 zł

PRÓBA nikiel 1 złoty 1928 ze znakiem mennicy PCGS SP62 (2 MAX)

637.

śr. 30 mm; Ni

oneta wybita w niklu, w bardzo niskim nakładzie. Janusz Parchimowicz w swojej książce wskazuje, że zostało wybite zaledwie 30 egzemplarzy. Na rewersie widoczny znak menniczy po słowie ZŁOTY.

Druga najwyższa nota gradingowa na świecie. Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Bardzo rzadka moneta, dodatkowo w pięknym stanie zachowania. Parchimowicz P125a www.aukcjamonet.pl

CENA: 7 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

ll RP monety próbne

1918-1939

śr. 30 mm; w. 7,00 g Ni

stan 1/1-

PRÓBA nikiel 1 złoty 1928 ze znakiem mennicy

638.

użej rzadkości międzywojenna moneta próbna projektu J. Aumillera wybita w niklu. Nakład zaledwie 35 sztuk. Na rewersie widoczny znak menniczy po słowie ZŁOTY

Wyśmienicie zachowany egzemplarz. Intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Parchimowicz P126a

639.

CENA: 5 000 zł

PRÓBA miedź 1 złoty 1928 PCGS SP62 BN (2 MAX) RZADKOŚĆ

śr. 25 mm; Cu

ruga najwyższa nota gradingowa na świecie. Ekstremalnie rzadka moneta próbna wybita w nakładzie zaledwie 5 sztuk.

Piękny egzemplarz, z delikatnym połyskiem menniczym i wspaniale zachowanymi detalami. Naturalny kolor na całej powierzchni monety. Jedyna możliwość uzupełnienia kolekcji o brakujący numizmat. Parchimowicz P127c

CENA: 18 000 zł

PRÓBA nikiel 1 złoty 1929 PCGS SP63 (2 MAX)

640.

śr. 25 mm; Ni

ruga najwyższa nota gradingowa na świecie. Moneta wybita w niklu, w niskim nakładzie 115 egzemplarzy. Na rewersie, pod cyfrą 1 wypukły napis PRÓBA.

Piękny egzemplarz, połysk menniczy i wspaniale zachowane detale, wiekowa patyna. Bardzo rzadka moneta. Parchimowicz P128d

www.aukcjamonet.pl

CENA: 8 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

ll RP monety próbne

1918-1939

PRÓBA 50 groszy 1923 stempel lustrzany NGC PF68 CAMEO (MAX), nakład 10 egzemplarzy!

641.

śr. 23 mm

DJedyna i najwyższa nota gradingowa na świecie. Idealnie zachowany egzemplarz. Pozycja do użej rzadkości moneta próbna wybita stemplem lustrzanym w nakładzie zaledwie 10 sztuk!

najlepszych kolekcji II RP. Parchimowicz P118d

642.

CENA: 7 500 zł

PRÓBA mosiądz 5 groszy 1923 12.IV. SW 24 PCGS SP63 (2 MAX)

śr. 20 mm; mosiądz

zadka próbna moneta wybita w mosiądzu dla upamiętnienia wizyty w mennicy prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Nakład: 500 sztuk.

Druga najwyższa nota gradingowa na świecie w PCGS. Tylko jeden egzemplarz został oceniony wyżej. Wyśmienicie zachowany, menniczy egzemplarz. Połysk, brązowa patyna. Parchimowicz P107a www.aukcjamonet.pl

CENA: 6 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

ll RP monety próbne 643.

1918-1939

PRÓBA cynk 5 groszy 1939 UNIKAT?

śr. 15 mm; w. 1,47 g Zn

stan 2+/1-

oneta nieznana i nienotowana w najnowszym katalogu Janusza Parchimowicza. Numizmat niezwykle rzadki - jest to pierwsze notowanie w historii Polskiej numizmatyki, poprzedni, podobny egzemplarz pochodził ze sławnej kolekcji monet próbnych W. Głuchowskiego jednak był on w znacznie słabszym stanie zachowania oraz nie był wybity na wklęsłym krążku. Egzemplarz w pięknym stanie, doskonały detal, wspaniała jednolita powierzchnia - bez charakterystycznych wżerów które zazwyczaj znajdują się na monetach cynkowych. Najwyższej klasy rzadkości próba technologiczna. Niepowtarzalna okazja do uzupełnienia kolekcji. Prawdziwy Unikat - znany tylko ten egzemplarz. Kopicki (-)

CENA: 20 000 zł

II RP. PRÓBA cynk 5 groszy 1939 UNIKAT?

644.

śr. 15 mm; w. 1,47 g Zn

stan 2+

oneta nie znana i nie notowana w literaturze. Kopicki notuje podobny lecz z napisem PRÓBA u góry lewej strony na awersie. Wklęsły napis PRÓBA na awersie z prawej strony pod napisem GROSZY. Moneta nienotowana w katalogu Parchimowicza, wybita na cynkowym krążku z otworem w środku. Rant Ząbkowany. Bardzo rzadka pozycja. Po raz pierwszy w ofercie aukcyjnej. Pozycja unikalna. Jedyna możliwość uzupełnienia kolekcji o tak rzadki numizmat. Kopicki (-)

www.aukcjamonet.pl

CENA: 20 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

ll RP monety próbne

PRÓBA brąz 2 grosze 1923 bez napisu PCGS SP63 BN (2 MAX)

645.

1918-1939

śr. 15 mm; brąz Dużej rzadkości moneta wybita specjalnie przygotowanym stemplem w nakładzie zaledwie 125 sztuk. Druga najwyższa nota gradingowa na świecie. Piękna brązowa patyna, połysk menniczy. Parchimowicz P103a

CENA: 4 000 zł

PRÓBA bez napisu 1 grosz 1923 PCGS SP65 RB (2 MAX)

646.

śr. 15 mm; brąz

iezmiernie rzadka moneta próbna wybita w brązie, bez napisu PRÓBA, wybita stemplem lustrzanym. Autor książki J. Parchimowicz stwierdza, że nie jest znany nakład tej monety.

Druga najwyższa nota gradingowa na świecie. Wyśmienicie zachowany egzemplarz z piękną, naturalną barwą brązu. Do najlepszych kolekcji. Parchimowicz P101k www.aukcjamonet.pl

CENA: 10 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

ll RP monety próbne

1918-1939

PRÓBA srebro 1 grosz 1927 bez napisu NGC AU58 (2 MAX)

647.

śr. 14,7 mm; Ag

gromnej rzadkości moneta próbna wybita w Mennicy Warszawskiej, w srebrze. Niewielki nakład - zaledwie 100 egzemplarzy. Druga najwyższa nota gradingowa na świecie.

Ładna zachowany egzemplarz z połyskiem menniczym, delikatną patyną i doskonałymi detalami. Moneta do najlepszych kolekcji. CENA: 5 000 zł

Parchimowicz P101e

648.

PRÓBA brąz 1 grosz jednostronna odbitka rewersu NGC MS61

śr. 15 mm; brąz

zadka próbna, jednostronna odbitka rewersu wybita w mennicy KINGS NORTON. Nie jest znany nakład w jakim została wybita ta moneta. Poszukiwana moneta.

Parchimowicz P101 J

www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 500 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Wolne Miasto Gdańsk / Danzig

lot 649

lot 650

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Wolne Miasto Gdańsk / Danzig

Wolne Miasto Gdańsk. PRÓBA 1/5 Guldena 1809 M NGC MS64 (MAX) ex. Brand & Karolkiewicz collection - UNIKAT

649.

śr. 23 mm

a podstawie zapisów Traktatu Tylżyckiego, z Gdańska oraz okolicznych ziem należących do Prus i zajętych dzięki zwycięstwom Napoleona w 1807 roku, utworzone zostało Wolne Miasto Gdańsk. Było ono w wysokim stopniu uzależnione od Francji i stanowiło praktycznie bazę wojsk napoleońskich. W związku z dotkliwym brakiem drobnej monety, miasto uruchomiło w 1808 roku nieczynną od 1793 roku miejską mennicę. Wolne Miasto Gdańsk emitowało w niej własny pieniądz obiegowy wg. stopy polskiej: szelągi i grosze oraz próbne szóstaki; będące piątą częścią guldena gdańskiego, Próbne szóstaki wybito jako okazy do deputacji menniczej, jednak rada nie zaakceptowała tych monet najprawdopodobniej ze względu na odmienne położenie korony w herbie. Gulden gdański liczył 30 groszy czyli 90 szelągów i stanowił odpowiednik złotego polskiego. Kierownikiem mennicy został Jan Ludwik Meyer, którego pierwsza litera nazwiska "M" została umieszczona na monetach. Po upadku Napoleona Gdańsk stracił status wolnego miasta, a mennicę zamknięto w 1813 roku, a samo miasto na podstawie decyzji Kongresu Wiedeńskiego ponownie weszło w skład Prus. W ostatnich dniach działania mennicy (1813) stemple groszy i szelągów zostały użyte do wybicia pamiątkowych monet w czystym srebrze. Emisje Wolnego Miasta Gdańska były ostatnim przejawem jego autonomicznych uprawnień menniczych.

Genialny egzemplarz, z nieprawdopodobną proweniencją. Moneta pochodzi z dwóch legendarnych kolekcji: Brandt'a oraz Karolkiewicza. Numizmat z nieskazitelnie zachowanymi detalami, wspaniałym lustrem menniczym - jak przy lustrzankach. Egzemplarz doceniony bardzo wysoką notą NGC - MS 64. Jedyny znany egzemplarz, po raz pierwszy na aukcji w Polsce. Niepowtarzalna okazja do uzupełnienia kolekcji o prawdziwy UNIKAT brakujący w każdej kolekcji, znany tylko w jednym egzemplarzu. Kopicki 7818 (R8)

650.

CENA: 80 000 zł

25 guldenów 1923 NGC MS65 RZADKOŚĆ (2 MAX)

śr. 22 mm; Au

ruga najwyższa nota. Moneta 25 guldenów 1923 w tak wysokiej nocie MS 65 jest to już najwyższej klasy rzadkość numizmatyczna. Większość katalogów błędnie podaje iż monety wybite stemplem lustrzanym są rzadsze niżeli monety bite stemplami zwykłymi - jest dokładnie odwrotnie, znacznie rzadsze są monety wybite stemplem zwykłym. Egzemplarz ze znakomitym połyskiem menniczym, wspaniałymi detalami i tłem bez charakterystycznych drobnych uderzeń.

Bardzo rzadki numizmat w tak znakomitym stanie zachowania. Moneta będzie stanowić ozdobę każdej, nawet najbardziej wymagającej kolekcji monet gdański. Fischer WMG 021; Parchimowicz 70a

www.aukcjamonet.pl

/

CENA: 25 000 zł www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Wolne Miasto Gdańsk / Danzig

25 guldenów 1930 NGC MS65

651.

śr. 22 mm; Au Egzemplarz rzadkiej złotej międzywojennej monety wybitej w nakładzie 4000 egzemplarzy. Wysoka nota gradingu. Wyśmienity stan zachowania. Fischer WMG 021; Parchimowicz

CENA: 8 000 zł

5 Guldenów 1923 Kościół NGC PF63 CAMEO LUSTRZANE, RZADKOŚĆ

652.

śr. 35 mm; Ag Ogromnej rzadkości i wyjątkowej urody moneta gdańska, wybita stemplem lustrzanym sporadycznie pojawiająca się w handlu. Moneta o znakomitej prezencji z ładną, delikatną patyną i intensywnym połyskiem menniczym doceniona bardzo wysoką notą w NGC - PF 63. Fischer WMG 015; Parchimowicz 65c

CENA: 5 500 zł

5 Guldenów 1923 Kościół NGC MS62

653.

śr. 35 mm; Ag Menniczy egzemplarz z wysoką notą gradingu. Doskonale zachowane wszystkie detale monety, połysk. Fischer WMG 015; Parchimowicz 65a www.aukcjamonet.pl

/

CENA: 1 700 zł www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Wolne Miasto Gdańsk / Danzig

5 Guldenów 1923 Kościół

654.

śr. 25 mm; w. 25,02 g Ag

stan 2+

Bardzo ładny egzemplarz, połysk, wiekowa patyna. Rzadsza moneta. Parchimowicz 65c; Fischer WMG015

CENA: 800 zł

5 Guldenów 1927 Kościół NGC MS61

655.

śr. 35 mm; Ag Bardzo rzadki rocznik sporadycznie pojawiający się w handlu, szczególnie w tak pięknym stanie zachowania. Moneta zdecydowanie godna uwagi. Fischer WMG 015; Parchimowicz 65b

CENA: 4 000 zł

5 Guldenów 1932 Kościół

656.

śr. 30 mm; w. 14,83 g Ag

stan 1-/2+

Rzadki i poszukiwany rocznik szczególnie w tak pięknym stanie zachowania. Kolorowa patyna na całej powierzchni monety. Wyjątkowej urody egzemplarz. Parchimowicz 66; Fischer WMG 016

www.aukcjamonet.pl

/

CENA: 2 000 zł www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Wolne Miasto Gdańsk / Danzig

5 guldenów 1932 Krantor / Żuraw PCGS XF

657.

śr. 30 mm; Ag Najrzadsza moneta 5-guldenowa z Wolnego Miasta Gdańska. Poszukiwana przez kolekcjonerów na całym świecie.

Patyna

Parchimowicz 66; Fischer WMG 016

CENA: 3 600 zł

5 Guldenów 1935 Koga, Nikiel

658.

śr. 29 mm; w. 11,06 g Ag

stan 2-

Bardzo ładny egzemplarz z zachowanym połyskiem menniczym i ładną prezencją detali. Rzadszy w takim stanie zachowania. CENA: 1 000 zł

Fischer WMG 017; Parchimowicz 68

659. 2 Guldeny 1932 Koga NGC MS64 (2 MAX) jak LUSTRZANKA

śr. 26 mm; Ag Druga najwyższa nota gradingowa na świecie. Wyśmienicie zachowany egzemplarz rzadkiej 2-guldenówki.

Wspaniały blask menniczy, idealnie zachowane detale. Moneta do najlepszych zbiorów kolekcjonerskich w takim stanie zachowania. Moneta wygląda jak lustrzanka. CENA: 4 000 zł

Fischer WMG 014; Parchimowicz 64

660.

1 Gulden 1923 stempel LUSTRZANY NGC PF64

śr. 23,5 mm; Ag Moneta wybita stemplem lustrzanym. Wysoka nota gradingu. Pięknie detale i wspaniałe blask menniczy i kolorowa patyna. Numizmat rzadko pojawiający się w handlu. Fischer WMG 011; Parchimowicz 61c www.aukcjamonet.pl

/

CENA: 2 200 zł www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Wolne Miasto Gdańsk / Danzig 661.

1/2 Guldena 1923 stempel LUSTRZANY PCGS PR66 (2 MAX) RZADKOŚĆ

śr. 19,5 mm; Ag Ekstremalnie wysoka nota gradingowa – Druga najwyższa na świecie. Idealnie zachowana moneta wybita stemplem lustrzanym. Wspaniały blask menniczy na całej powierzchni monety. Ogromna rzadkość. CENA: 2 500 zł

Fisher 009; Parchimowicz 59.c

662.

1/2 guldena 1927 NGC PF66 CAMEO (MAX) stempel lustrzany ex. Karolkiewicz Collection

śr. 19,5 mm; Ag rzadka moneta bita stemplem lustrzanym, ze znakomitą Nproweniencją. Numizmat pochodziBardzo z legendarnej już kolekcji H. Karolkiewicza, sprzedanej ajwyższa nota gradingowa na świecie.

w 2000 roku. Egzemplarz najwyższej klasy. UNIKALNA moneta pod względem urody. Parchimowicz 59 d, Karolkiewicz lot 2874

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 15 000 zł /

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Wolne Miasto Gdańsk / Danzig

1/2 Guldena 1927 NGC MS64

663.

śr. 19,5 mm; Ag Bardzo wysoka nota gradingowa.

Menniczy egzemplarz najrzadszego rocznika monety pół guldenowej z WMG. Wspaniale zachowany, intensywny połysk menniczy. Bardzo rzadki w takim stanie zachowania. Fischer WMG 009; Parchimowicz 59b

CENA: 1 200 zł

10 fenigów 1920 DUŻA CYFRA NGC MS61

664.

śr. 21,5 mm; Zn Bardzo rzadka odmiana z dużymi cyframi nominału. Piękny egzemplarz bez jakichkolwiek śladów korozji. Doskonale zachowane wszystkie detale. Parchimowicz 52

665.

CENA: 3 000 zł

10 fenigów 1920 cynk, małe cyfry NGC MS64 (MAX)

śr. 21,5 mm; Zn

ajwyższa nota gradingowa na świecie. Monety 10 fenigowe wybite w cynku w menniczym stanie występują niezwykle rzadko i są wyjątkowo cenione przez kolekcjonerów WMG. Odmiana z małymi cyframi daty i 55 perełkami.

Idealnie zachowana moneta. Parchimowicz 51 www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Wolne Miasto Gdańsk / Danzig 666.

10 fenigów 1920 małe cyfry/hybryda PCGS MS62

śr. 21,5 mm; Zn

BWspaniale zachowany egzemplarz. Monety bite w cynku pozbawione korozji, które przeszły grading ardzo rzadka moneta w menniczym stanie zachowania. Hybryda. Bogatsze ozdobniki.

należą do wyjątkowo rzadkich numizmatów.

F.u.S. 1950; Fischer WMG 001

667.

CENA: 700 zł

5 fenigów 1923, stempel lustrzany, miedzionikiel, NGC PF65 (2 MAX)

śr. 17,0 mm; CuNi ekstremalnie rzadka w takim stanie zachowania. DMonety WMG bite stemplami lustrzanymiMoneta − szczególnie te drobne nominały należą do jednych z ruga najwyższa nota gradingowa na świecie.

rzadziej występujących. Do najlepszych kolekcji. Rarytas dla kolekcjonerów monet gdańskich. Parchimowicz: poz. 55

CENA: 2 000 zł

2 fenigi 1923, stempel lustrzany, PCGS PR65 BN (MAX) RZADKOŚĆ

668.

śr. 20,0 mm; brąz edyny egzemplarz, który został tak wysoko oceniony przez Nfirmę PCGS. Ekstremalnie rzadki egzemplarz wybity stemplem lustrzanym w kolorystyce BN. ajwyższa nota gradingowa na świecie. J

Monety WMG bite stemplami lustrzanymi − szczególnie te drobne nominały należą do jednych z rzadziej występujących. Ekstremalnie rzadka moneta. Parchimowicz 54d

www.aukcjamonet.pl

CENA: 3 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Getto Łódź

20 marek 1943, aluminium PCGS MS62 (2 MAX)

669.

śr. 33,5 mm

egzemplarz został oceniony o pkt. wyżej. DMonety Getta Łódź bardzo rzadko pojawiająTylkosię jeden w gradingu szczególnie w tak pięknym stania ruga najwyższa nota gradingowa na świecie.

zachowania. Najwyższy i najrzadszy nominał monety getta łódzkiego. Moneta wybita w bardzo niskim nakładzie. Oryginalność potwierdzona przez najlepszego specjalistę tematu, Jacka Sarosieka - autora książek o monetach i banknotach Getta. Ekstremalnie rzadka w takim stanie zachowania. Parchimowicz 16; Sarosiek S.4a

CENA: 6 000 zł

10 Marek 1943 aluminium PCGS MS62

670.

śr. 29 mm; aluminium Menniczy egzemplarz z dużą ilością połysku i wspaniale zachowanymi detalami. Bardzo rzadki numizmat w tak znakomitym stanie zachowania. Sarosiek S.3b, odmiana 3/2

CENA: 600 zł

10 fenigów 1942 magnez PCGS XF

671.

śr. 19 mm; magnez Bardzo rzadka moneta. 10 fenigówki 1942 z Getta Łódzkiego zaliczają się do niezwykle rzadkich monet. Nowy projekt monety 10 fenigów, zaakceptowany przez władze getta. Moneta weszła do obiegu w dniu 8 grudnia 1942 roku. Delikatna ciemna patyna, w pełni czytelny egzemplarz. Bardzo rzadka moneta w każdym stanie zachowania. Parchimowicz 13; Jaeger L1; Sarosiek S1b www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 1 500 zł /

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

PRL monety złote

1949-1989

lot 672

lot 673

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

PRL monety złote 672.

PRÓBA 2.000 złotych 1987 Jan Paweł II NGC PF68 ULTRA CAMEO (MAX) - nakład 9 sztuk

1949-1989

śr. 22 mm; Au

ajwyższa nota gradingowa na świecie. Ekstremalnie rzadka moneta próbna wybita stemplem lustrzanym w nakładzie zaledwie 9 sztuk!

Menniczy egzemplarz ze wspaniałym, głębokim lustrem i matowymi wypukłymi elementami co zostało docenione bardzo najwyższą notą w NGC PF68 ULTRA CAMEO. Jedyny i znany egzemplarz dostępny na rynku. RARYTAS. CENA: 20 000 zł

Parchimowicz P510b; Fischer P352

673.

PRÓBA złoto 500 złotych 1976 Kazimierz Pułaski NGC PF69 ULTRA CAMEO (MAX) RZADKOŚĆ

śr. 32 mm; Au

N Menniczy egzemplarz ze wspaniałym, głębokim lustrem i matowymi wypukłymi elementami ajwyższa nota gradingowa na świecie. Jedna z niewielu możliwych do zdobycia złotych prób PRL-u.

co zostało docenione bardzo wysoką notą w NGC PF69 ULTRA CAMEO Niski nakład – tylko 314 egzemplarzy. Ekstremalnie rzadka. Parchimowicz P456a; Fischer P 296

674.

CENA: 9 000 zł

PRÓBA złoto 500 złotych 1976 Tadeusz Kościuszko NGC PF68 ULTRA CAMEO (2 MAX)RZADKOŚĆ

śr. 32 mm; Au

NMenniczy egzemplarz ze wspaniałym, głębokim lustrem i matowymi wypukłymi elementami

iezmiernie rzadka złota moneta próbna. Niski nakład – tylko 314 egzemplarzy. Bardzo rzadka w gradingu.

co zostało docenione bardzo wysoką notą w NGC PF68 ULTRA CAMEO (2 MAX) Fischer P 294; Parchimowicz P454a www.aukcjamonet.pl

/

CENA: 8 000 zł www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

PRL monety złote 675.

10.000 złotych 1988 Jan Paweł II X lat Pontyfikatu NGC PF 67 ULTRA CAMEO stempel lustrzany

1949-1989

śr. 32 mm; Au Wspaniale zachowany egzemplarz z piękną głębią lustra menniczego i matowymi wypukłymi elementami. Rzadka moneta w tak znakomitym stanie zachowania. Fischer KZ 014

CENA: 6 000 zł

10.000 złotych 1989 Jan Paweł II „Na kratce” stempel lustrzany NGC PF67 ULTRA CAMEO

676.

śr. 32 mm; Au

WIdealnie zachowana moneta wybita stemplem lustrzanym z intensywnym połyskiem menniczym. ysoka nota gradingowa.

Fischer KZ019; Parchimowicz 369b

CENA: 6 000 zł

500 złotych 1976 Kazimierz Pułaski NGC PF69 ULTRA CAMEO (MAX)

677.

śr. 32 mm; Au

NPiękny menniczy egzemplarz ze wspaniałym, głębokim lustrem i matowymi wypukłymi ajwyższa nota gradingowa na świecie.

elementami co zostało docenione bardzo wysoką notą w NGC PF69 ULTRA CAMEO. Parchimowicz 321

www.aukcjamonet.pl

CENA: 4 800 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

PRL 678.

PRÓBA srebro 2000 złotych 1977 Chopin NGC PF68 ULTRA CAMEO (MAX) - RZADKOŚĆ

1949-1989

śr. 21 mm; Ag Ogromna rzadkość - moneta niespotykana na rynku numizmatycznym wybita nieznanym nakładzie w srebrze. Menniczy egzemplarz ze wspaniałym, głębokim lustrem i matowymi wypukłymi elementami co zostało docenione bardzo najwyższą notą w NGC PF68 ULTRA CAMEO. Jedyna taka moneta na rynku. Fischer P340; Parchimowicz P499e

CENA: 8 000 zł

679. PRÓBA aluminium 2000 złotych 1979 Mikołaj Kopernik -

znane tylko 2 sztuki

śr. 21 mm; w. 1.50 g Al

stan L

kstremalnie rzadka moneta próbna wybita w aluminium. Na rewersie z prawej strony popiersia wypukły napis PRÓBA. Moneta o nieznanym nakładzie. Dotychczasowo jedyny egzemplarz, który wystąpił na aukcji ponad 8 lat temu. Drugi znany egzemplarz.

Wyśmienicie zachowany egzemplarz. Parchimowicz P500.e

CENA: 4 000 zł

200 złotych 1975 Faszyzm stempel lustrzany PF67 ULTRA CAMEO (2 MAX)

680.

śr. 31 mm; Ag

edna z najrzadszych monet kolekcjonerskich PRL (szacowana ilość 2500 egzemplarzy) bita na polerowanym krążku, stempel po pierwszych uderzeniach.

Tylko jeden egzemplarz został oceniony wyżej przez firmę gradingową. Menniczy egzemplarz. Fischer OB 104, (stempel zwykły) www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

PRL

1949-1989

lot 683

lot 685

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

PRL

1949-1989

681. 200 złotych 1976 Igrzyska XXI Olimpiady stempel lustrzany

NGC PF67 ULTRA CAMEO (2 MAX)

śr. 31 mm; Ag

DBardzo wysoka nota gradingowa. Tylko jeden egzemplarz został oceniony wyżej przez firmę ruga co do rzadkości moneta kolekcjonerska bita na polerowanym krążku, pierwsze uderzenia stempla.

gradingową. Idealnie zachowana moneta.

CENA: 1 500 zł

Fischer OB 105, (ale stempel zwykły)

682.

200 złotych 1986 Jan Paweł II stempel lustrzany NGC PF66 - RZADKOŚĆ

śr. 40 mm; Ag Bardzo wysoka nota gradingowa. Piękny, menniczy egzemplarz. Nakład tylko 75 egzemplarzy. Ekstremalnie rzadka moneta wybita stemplem lustrzanym, dodatkowo dopisek ULTRA CAMEO oznaczający wyjątkowo głębokie lustro mennicze. Parchimowicz 316f; Fischer K 039

CENA: 2 600 zł

683. PRÓBA miedzionikiel 20 złotych 1974 Marceli Nowotko

NGC MS65 (MAX) - Jedyna - RZADKOŚĆ

śr. 28,8 mm; miedzionkiel

W

ypukły napis PRÓBA na rewersie. Wcześniej określana jako nieznany nakład, ostatnie katalogi określają wybitych tylko 20 sztuk. Najwyższa nota gradingowa na świecie. Dotychczas dwie sztuki notowane razem z naszą. Rarytas.

Bardzo rzadka numizmat, szczególnie w takim stanie zachowania. Doskonała okazja do uzupełnienia kolekcji monet próbnych.

Parchimowicz P 301.b

www.aukcjamonet.pl

CENA: 3 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

PRL 684.

PRÓBA miedzionikiel 10 złotych 1964 Kazimierz Wielki bez napisu PRÓBA

1949-1989

śr. 31 mm; w: 12,89 g CuNi

stan 1

Menniczy egzemplarz z piękną, delikatną patyną. Odmiana bez napisu próba. Rzadkie w tak wyśmienitym stanie zachowania. Parchimowicz P241b

CENA: 700 zł

685. PRÓBA miedzionikiel 10 złotych 1973 „Mały” Kopernik

NGC MS62 (MAX) - Jedyny na rynku

śr. 25 mm; miedzionkiel

NEkstremalnie rzadka moneta próbna, wybita w miedzioniklu w nakładzie zaledwie 24 sztuk. Na ajwyższa nota gradingowa na świecie (NGC MS62). Po raz pierwszy na aukcji w Polsce.

rewersie wypukły napis PRÓBA. Niespotykany rarytas dla kolekcjonerów monet próbnych PRL. Parchimowicz P283.b

CENA: 5 000 zł

PRÓBA aluminium 10 złotych 1982 Bolesław Prus NGC MS62 (MAX)

686.

śr. 25 mm; aluminium

ajwyższa nota gradingowa na świecie. Bardzo rzadki przypadek monety obiegowej wybitej w nieznanym nakładzie w aluminium. Duża ciekawostka na rynku numizmatycznym. Poszukiwana, bardzo sporadycznie notowana na aukcjach, wyceniana na cenę amatorską. Parchimowicz P286d (c.a.)

www.aukcjamonet.pl

CENA: 4 500 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

PRL

687. 5 złotych 1960 Rybak aluminium - zdwojenie stempla

1949-1989

NGC MS64 (MAX)

śr. 27 mm; aluminium

ienotowana i niekatalogowana odmiana ze zdwojeniem stempla rewersu (doubled die reverse). Duża ciekawostka, rzadko spotykana na monetach aluminiowych.

Idealnie zachowany egzemplarz. Fischer OB 045

CENA: 500 zł

688.

PRÓBA Miedzionikiel 1 złoty 1975 bez napisu PRÓBA RZADKOŚĆ

śr. 25 mm; w. 7,63 g CuNi

stan 1

ienotowana odbitka w miedzioniklu. Moneta po raz pierwszy dostępna w sprzedaży. Duża rzadkość i ciekawostka na rynku kolekcjonerskim.

Wyśmienicie zachowany egzemplarz, połysk, delikatna patyna. Fischer (-); Parchimowicz (-) www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 200 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

PRL 689.

1949-1989

1 złoty 1982 aluminium zdwojenie stempla NGC MS64 (2 MAX)

śr. 25 mm; aluminium

BNienotowana i niekatalogowana odmiana ze zdwojeniem stempla awersu w odmianie.

ardzo wysoka nota gradingowa. Tylko jeden egzemplarz został oceniony wyżej – dwie znane.

Fischer OB 038

690.

CENA: 500 zł

PRÓBA miedzionikiel 1 złoty 1984 baz napisu jedyny egzemplarz NGC MS64 (MAX)

śr. 25 mm; miedzionkiel

ajwyższa nota gradingowa na świecie. Niezmierzenie rzadka moneta próbna wybita w miedzioniklu bez napisu PRÓBA. Moneta nienotowana w katalogach wybita w nieznanym nakładzie. W katalogu przedstawione są egzemplarze wybite w miedzioniklu z roku 1987 z wariantem bez napisu PRÓBA. Oferowany przez nasz egzemplarz jest jedynym znanym na rynku.

Idealnie zachowany egzemplarz. Parchimowicz 221.h- podobna

691.

CENA: 2 200 zł

10 groszy 1973 aluminium bez znaku mennicy RZADKOŚĆ R8 PCGS MS64

śr. 17,6 mm; aluminium

oneta BEZ ZNAKU MENNICY. Firma PCGS nie uwzględniła tego w opisie monety. Najrzadsza moneta groszowa PRL. Ogromnej rzadkości moneta wybita w nieznanym nakładzie bez znaku mennicy pod łapą orła. Duża rzadkość na rynku numizmatycznym. Wyśmienity stan zachowania. Jedyna moneta wśród obiegówek PRL z c.a (cena amatorska). Fischer OB 031; Parchimowicz 206l; Chałupski 3.9.4.a (R8)

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 5 000 zł /

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

lll RP monety złote kolekcjonerskie

po 1989 roku

692. PRÓBA złoto 200.000 złotych 1991 Jan Paweł II Ołtarz

NGC PF70 ULTRA CAMEO (MAX)

śr. 32 mm; Au

NPiękny menniczy egzemplarz ze wspaniałym, głębokim lustrem i matowymi wypukłymi elementami ajwyższa nota gradingowa na świecie.

co zostało docenione bardzo wysoką notą w NGC PF69 ULTRA CAMEO. Największa moneta wchodząca w skład próbnego setu Jan Paweł II Ołtarz wybitego w złocie. Nakład 400 egzemplarzy. Fischer P410; Parchimowicz P.640

CENA: 10 000 zł

693. PRÓBA złoto 100.000 złotych 1991 Jan Paweł II Ołtarz

NGC PF70 ULTRA CAMEO (MAX)

śr. 27 mm; Au

ajwyższa możliwa nota gradingowa na świecie. Kolejna moneta PRÓBNA z setu papieskiego, tym razem o nominale 100.000 złotych. Nakład 400 sztuk, stempel lustrzany. Ogromna rzadkość.

Idealnie zachowany egzemplarz z najwyższą, możliwą do uzyskania nota NGC PF70 ULTRA CAMEO. Fischer P392; Parchimowicz P623

CENA: 8 500 zł

694. PRÓBA złoto 50.000 złotych 1991 Jan Paweł II Ołtarz

NGC PF70 ULTRA CAMEO (MAX)

śr. 22 mm; Au

NPiękny menniczy egzemplarz ze wspaniałym, głębokim lustrem i matowymi wypukłymi ajwyższa możliwa nota gradingowa na świecie. Ogromna rzadkość.

elementami co zostało docenione najwyższą wysoką notą w NGC PF70 ULTRA CAMEO. Fischer P387; Parchimowicz P619a www.aukcjamonet.pl

/

CENA: 7 000 zł www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

200.000 złotych 1990 Solidarność 32 mm NGC PF69 ULTRA CAMEO

695.

po 1989 roku

śr. 32 mm; Au

uża złota moneta kolekcjonerska w menniczym stanie zachowania. Największa z setu Solidarność. Nakład: 1 001 szt. Piękny menniczy egzemplarz ze wspaniałym, głębokim lustrem i matowymi wypukłymi

elementami co zostało docenione dopiskiem ULTRA CAMEO. Fischer KZ031; Parchimowicz 617

CENA: 7 000 zł

200.000 złotych 1990 Solidarność 32 mm PCGS PR68 DCAM (2 MAX)

696.

śr. 32 mm; Au Piękny menniczy egzemplarz ze wspaniałym, głębokim lustrem i matowymi Nwypukłymi elementami co zostało docenione drugą najwyższą nota gradingową na świecie akład: 1 001 szt.

z dopiskiem DEPP CAMEO. Fischer KZ 033; Parchimowicz 631

697.

CENA: 6 500 zł

200.000 złotych 1990 Solidarność 39 mm Oryginalna zgrzewka

śr. 39 mm; w. 31,1 g Au 999

stan L

Rzadka moneta, sporadycznie pojawiająca się w handlu. Egzemplarz zamknięty w oryginalnej, nienaruszonej zgrzewce bankowej. Idealny stan zachowania. Niski nakład 2000 egzemplarzy. Fischer KZ 034; Friedberg 155; Parchimowicz 632

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 4 700 zł /

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

100.000 złotych 1990 Solidarność PCGS PR69 DCAM (MAX)

698.

po 1989 roku

śr. 27 mm; Au

ajwyższa nota gradingowa na świecie. Bardzo rzadka moneta z setu Solidarność. Nakład tylko 1001 sztuk. Sporadycznie pojawia się w handlu.

Idealnie zachowany egzemplarz. Fischer KZ032; Parchimowicz 621

CENA: 5 000 zł

50.000 złotych 1990 Solidarność PCGS PR68 DCAM (MAX)

699.

śr. 22 mm; Au Bardzo rzadka moneta z setu Solidarność. Najwyższa nota gradingowa na świecie. Idealnie zachowany egzemplarz. Fischer KZ 031; Parchimowicz 617

CENA: 5 000 zł

20.000 złotych 1990 Solidarność PCGS PR69 DCAM (MAX)

700.

śr. 18 mm; Au

NIdealnie zachowany egzemplarz.

ajwyższa nota gradingowa na świecie. Bardzo rzadka moneta z setu Solidarności. Nakład - tylko 1004 sztuki.

Fisher KZ030; Parchimowicz 607 www.aukcjamonet.pl

CENA: 3 500 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

po 1989 roku

500 złotych 2000 Orzeł 1 Uncja Złota Bielik NAJRZADSZY

701.

śr. 32 mm ; w. 31.1 g Au 999

ajrzadsza moneta z serii Bielików. Moneta w oryginalnym opakowaniu NBP z certyfikatem. Bardzo niski nakład 500 sztuk.

Fischer KZ 047

702.

CENA: 5 500 zł

1000 złotych 2011 Jan Paweł II Beatyfikacja3 uncje złota

śr. 50 mm; w. 93,3 g Au .999 (3 uncje złota)

stan L

DMenniczy egzemplarz w oryginalnym pudełku z certyfikatem. uża złota moneta z Janem Pawłem II. Nakład zaledwie 500 sztuk.

Fischer KZ (1000) 001

CENA: 26 000 zł

703. 500 złotych 2012 Euro Piłka Nożna 2012 - 2 uncje złota

śr. 40 mm; w. 62,2 g Au.999 ( 2 uncje złota )

stan L

Menniczy egzemplarz. Stempel lustrzany. Nakład 1000 sztuk. Moneta w eleganckim, drewnianym pudełku z certyfikatem Mennicy Polskiej S.A. Fischer KZ (500) 001

www.aukcjamonet.pl

CENA: 11 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

lll RP monety złote kolekcjonerskie 704.

po 1989 roku

200 złotych 1995 Konkurs Chopinowski - F. Chopin PCGS PR69 DCAM

śr. 27 mm ; Au Najrzadziej występująca moneta 200-złotowa wybita w bardzo niskim nakładzie - zaledwie 500 sztuk! Najwyższa nota grdingowa na świecie w PCGS. Piękny menniczy egzemplarz ze wspaniałym, głębokim lustrem i matowymi wypukłymi elementami co zostało docenione najwyższą notą gradingową na świecie Parchimowicz 730

CENA: 16 000 zł

200 złotych 1996 Henryk Sienkiewicz NGC PF70 ULTRA CAMEO (MAX)

705.

śr. 27 mm ; Au

JIdealnie zachowana moneta. Intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. edna z najrzadszych 200-złotówek III RP. Najwyższa nota gradingowa na świecie.

Fischer KZ (200) 002; Parchimowicz 745

706.

CENA: 4 000 zł

200 złotych 1996 Henryk Sienkiewicz

śr. 27 mm; w: 15,5 g Au 900

stan L

Jedna z najrzadszych 200-złotówk III RP. Piękny menniczy egzemplarz ze wspaniałym, głębokim lustrem i matowymi wypukłymi elementami. Fischer KZ (200) 002; Friedberg 164, Parchimowicz 745 www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 3 500 zł /

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

po 1989 roku

200 złotych 1997 Tysiąclecie miasta Gdańska PCGS PR70 CAM (MAX)

707.

śr. 27,0 mm; Au jeden egzemplarz został tak wysoko oceniony przez NFirmę PCGS, która dodatkowo dała Tylko dopisek CAM - oznaczający głębokie lustro. Ekstremalnie ajwyższa nota gradingowa na świecie.

rzadkie w tak znakomitym stanie zachowania. Parchimowicz 746; Friedberg 165

CENA: 2 800 zł

200 złotych 1996 Tysiąclecie Miasta Gdańska NGC PF70 ULTRA CAMEO (MAX)

708.

śr. 27 mm; Au

elementami co zostało docenione bardzo najwyższą notą w NGC PF70 ULTRA CAMEO. Fischer KZ(200) 021; Parchimowicz 746

709.

CENA: 2 800 zł

200 złotych 1997 Tysiąclecie śmierci - Św. Wojciech NGC PF70 ULTRA CAMEO (MAX)

śr. 27 mm; Au Piękny menniczy egzemplarz ze wspaniałym, głębokim lustrem i matowymi wypukłymi elementami co zostało docenione najwyższą notą w NGC PF70 ULTRA CAMEO. Fischer KZ (200) KZ 004

www.aukcjamonet.pl

CENA: 2 700 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

lll RP monety złote kolekcjonerskie 710.

po 1989 roku

200 złotych 1997 Tysiąclecie śmierci - Św. Wojciech NGC PF69 ULTRA CAMEO (2 MAX)

śr. 27 mm; Au Wspaniały, menniczy egzemplarz. Bardzo wysoka nota gradingu - druga najwyższa. Fischer KZ (200) KZ 004

CENA: 2 500 zł

200 złotych 1998 Adam Mickiewicz NGC PF70 ULTRA CAMEO (MAX)

711.

śr. 27 mm; Au Piękny menniczy egzemplarz ze wspaniałym, głębokim lustrem i matowymi wypukłymi elementami co zostało docenione najwyższą notą w NGC - PF70 ULTRA CAMEO. Fischer KZ (200) KZ 004; Parchimowicz 779

712.

CENA: 2 500 zł

200 złotych 1998 Jan Paweł II - XX lat Pontyfikatu NGC PF69 ULTRA CAMEO (2 MAX)

śr. 27 mm; Au Idealnie zachowana moneta w gradingu z bardzo wysoką notą PF 69 ULTRA CAMEO - druga najwyższą. Intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Fisher KZ (200) 005; Parchimowicz 778 www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 2 300 zł /

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

lll RP monety złote kolekcjonerskie 713.

po 1989 roku

200 złotych 1999 Fryderyk Chopin - 150. Rocznica Śmierci NGC PF70 ULTRA CAMEO (MAX)

śr. 27 mm ; Au Piękny menniczy egzemplarz ze wspaniałym, głębokim lustrem i matowymi wypukłymi elementami co zostało docenione najwyższą notą w NGC PF70 ULTRA CAMEO. Fischer KZ (200) 005; Parchimowicz 803

CENA: 2 400 zł

200 złotych 2000, 1000 lat Zjazdu w Gnieźnie NGC PF70 ULTRA CAMEO (MAX)

714.

śr. 27 mm; Au Rzadka 200-złotowa moneta. Wyśmienicie zachowany egzemplarz z pięknym połyskiem menniczym i idealnie zachowanymi detalami co zostało doceniane najwyższą notą na świecie NGC ULTRA CAMEO PF 70. Fischer KZ (200) KZ 083; Parchimowicz 827

CENA: 3 500 zł

200 złotych 2000 - 1000 lat Wrocławia NGC PF70 ULTRA CAMEO (MAX)

715.

śr. 27 mm; Au Piękny menniczy egzemplarz ze wspaniałym, głębokim lustrem i matowymi wypukłymi elementami co zostało docenione najwyższą możliwą notą w NGC PF 70 ULTRA CAMEO. Fischer KZ(200) 011; Parchimowicz 828

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 2 500 zł /

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

200 złotych 2000 Solidarność NGC PF69 ULTRA CAMEO (2 MAX)

716.

po 1989 roku

śr. 32 mm; Au Piękny menniczy egzemplarz ze wspaniałym, głębokim lustrem i matowymi wypukłymi elementami co zostało docenione drugą najwyższą notą w NGC PF69 ULTRA CAMEO. Fischer KZ (200); Parchimowicz 829

CENA: 4 000 zł

100 złotych 1997 Stefan Batory NGC PF70 ULTRA CAMEO (MAX)

717.

śr. 21 mm; Au Menniczy egzemplarz ze wspaniałym, głębokim lustrem i matowymi wypukłymi elementami co zostało docenione najwyższą notą w NGC PF70 ULTRA CAMEO. Fischer KZ(100) 001; Parchimowicz 758

CENA: 1 500 zł

100 złotych 1998 Zygmunt III Waza NGC PF70 ULTRA CAMEO (MAX)

718.

śr. 21 mm; Au

ajwyższa nota gradingowa na świecie. Idealnie zachowana moneta z pięknym blaskiem menniczym.

Fischer KZ (100) 002; Parchimowicz 777 www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 1 300 zł /

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

po 1989 roku

100 złotych 1999 Zygmunt II August NGC PF70 ULTRA CAMEO (MAX)

719.

śr. 21 mm; Au Piękny menniczy egzemplarz ze wspaniałym, głębokim lustrem i matowymi wypukłymi elementami co zostało docenione najwyższą notą w NGC PF70 i dopiskiem ULTRA CAMEO. Fischer KZ (100) 003; Parchimowicz 799

100 złotych 1999 Władysław IV Waza NGC PF70 ULTRA CAMEO (MAX)

720.

CENA: 1 500 zł

śr. 21 mm; Au Idealnie zachowana moneta w gradingu z najwyższą możliwą do uzyskania notą NGC PF70. Intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Fischer KZ (100) 005; Parchimowicz 801ł

100 złotych 1999 Jan Paweł II Papież Pielgrzym NGC PF70 ULTRA CAMEO (MAX)

721.

CENA: 1 300 zł

śr. 21 mm; Au Piękny menniczy egzemplarz ze wspaniałym, głębokim lustrem i matowymi wypukłymi elementami co zostało docenione najwyższą możliwą notą w NGC PF70 ULTRA CAMEO. Fischer KZ (100) 004; Parchimowicz 800

722.

CENA: 1 400 zł

100 złotych 2000 1000-lecie Zjazdu w Gnieźnie NGC PF70 ULTRA CAMEO (MAX)

śr. 21 mm; Au Menniczy egzemplarz ze wspaniałym, głębokim lustrem i matowymi wypukłymi elementami co zostało docenione najwyższą notą w NGC PF70 ULTRA CAMEO. Fischer KZ (100) 006; Parchimowicz 823

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 1 500 zł /

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

lll RP 723.

po 1989 roku

200.000 złotych 1990 F. Chopin - Duży Tryptyk

śr. 65 mm; w. 155,5 g Ag 999

Stan L

oneta o wadze ponad 155 gramów i średnicy 65 mm. W tym stanie rzadki numizmat. Moneta z tzw. Dużego Tryptyku składającego się z trzech srebrnych monet o wadze 5 uncji srebra każda. W zestawie oryginalne pudełko.

Wspaniały, menniczy egzemplarz. Parchimowicz 638

CENA: 2 500 zł

200.000 złotych 1990 J. Piłsudski - Duży Tryptyk

724.

śr. 65 mm; w. 155,5 g Ag 999

stan L

oneta o wadze ponad 155 gramów i średnicy 65 mm. Moneta z tzw. Dużego Tryptyku składającego się z trzech srebrnych monet o wadze 5 uncji srebra każda. Piękny, menniczy egzemplarz.

Fischer K 084; Parchimowicz 637

Woreczek menniczy - zestaw 2 złote 1995 Pałac Królewski

725.

CENA: 2 500 zł

śr. 27,0 mm Duża rzadkość na rynku. Nieotwierany worek menniczy 50 sztuk. Pierwszy rok bicia. Fischer OB (2) 005 www.aukcjamonet.pl

CENA: 2 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

lll RP 726.

Woreczek menniczy - zestaw 2 złote 1995 Atlanta zapaśnicy

po 1989 roku

Rzadka pozycja, która może być traktowana jako lit inwestycyjny. Nieotwierany worek menniczy 50 sztuk. Pierwszy rok bicia. Fischer OB (2) 007

CENA: 1 900 zł

Woreczek menniczy - zestaw 2 złote 1995 100 lat Igrzysk Olimpijskich

727.

Rzadka pozycja, która może być traktowana jako lit inwestycyjny. Nieotwierany worek menniczy 50 sztuk. Pierwszy rok bicia. Fischer OB (2) 006

CENA: 1 900 zł

III RP. Komplet 2 złote GN 1995-2003 w tym Zygmunt II August

728.

w: 8,15 g GN / szt. Komplet pięknych, menniczych egzemplarzy wraz z najrzadszymi pierwszymi rocznikami w eleganckim wydaniu. Najrzadsze, wczesne egzemplarze w zestawie! Fischer OB (2) 002 - OB (2) 064

www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 100 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 668 271 324

/

aukcja@niemczyk.pl

Banknoty 729.

Insurekcja Kościuszkowska 100 złotych 1794 seria C Rzadkość R5

stan 4

100 złotych 8.06.1794, seria C, numeracja 10699, widoczny znak wodny - napisy firmowe. Podpisy J. Gaczkowski, A. Michałowski, J. Klek. Banknot złamany i naderwany w połowie, bez ubytków. Wklejka na stronie odwrotnej z numerem inwentarzowym. Rzadki w każdym stanie zachowania. Lucow 35 (R5), Miłczak A5

730.

CENA: 1 000 zł

Insurekcja Kościuszkowska 50 złotych 1794 seria C PMG 64 EPQ ( MAX ) Rzadkość

ajwyższa nota gradingowa na świecie. 50 złotych 8.06.1794, seria C, numeracja 33349, ze znakiem wodnym. Banknot w gradingu PMG z notą 64 oraz dopiskiem: wyjątkowa jakość papieru – EPQ (Exceptional Paper Quality).

Menniczy egzemplarz. Idealnie zachowany. Ekstremalnie rzadki w takim stanie zachowania. CENA: 4 000 zł

Lucow 31 (R3); Miłczak A4 www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Banknoty 731.

Insurekcja Kościuszkowska 50 złotych 1794 seria C PMG AU55

RPięknie zachowany egzemplarz.

zadki banknot. Bardzo wyraźna pieczęć. Seria C, numeracja 31319. Banknot w amerykańskim gradingu. CENA: 1 500 zł

Lucow 31 (R3); Miłczak A4

732.

Insurekcja Kościuszkowska 50 złotych 1794 seria D

stan 3+ 50 złotych 8.06.1794, seria D, numeracja 33246, ze znakiem wodnym. Podpisy J. Klek i J. Gaczkowski.

Z prawej strony na dole mały ubytek, poza tym bardzo ładny egzemplarz. Lucow 32h (R3); Miłczak A4

www.aukcjamonet.pl

CENA: 500 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Banknoty 733.

Insurekcja Kościuszkowska

Insurekcja Kościuszkowska 25 złotych 1794 seria D PMG AU58

25 złotych polskich 8.06.1794, seria D, numeracja 31470. Podpisy P. Grozmani i M. Zakrzewski.

Wyśmienity egzemplarz. Rzadki w takim stanie zachowania. CENA: 1 200 zł

Lucow 27 (R1); Miłczak A3

734.

Insurekcja Kościuszkowska 25 złotych 1794 seria D

stan 3+ 25 złotych polskich 8.06.1794, seria D, numeracja 30826. Podpisy P. Grozmani i M. Zakrzewski.

Delikatne zagniecenia. Ładnie zachowany egzemplarz. CENA: 1 000 zł

Lucow 27 (R2); Miłczak A3 www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Banknoty 735.

Insurekcja Kościuszkowska 25 złotych 1794 seria A PMG AU53

25 złotych polskich 8.06.1794, seria A, numeracja 31372

Wspaniały egzemplarz. Rzadki w takim stanie zachowania. Lucow 24 (R2); Miłczak A3

CENA: 1 000 zł

736. Insurekcja Kościuszkowska 25 złotych seria C PMG AU53

25 złotych polskich 8.06.1794, seria C, numeracja 29245

Wspaniały egzemplarz. Rzadki w takim stanie zachowania. CENA: 1 300 zł

Lucow 26 (R2); Miłczak A3

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Banknoty 737.

Insurekcja Kościuszkowska

Insurekcja Kościuszkowska 25 złotych 1794 seria C

stan 3+/225 złotych polskich 8.06.1794, seria C, numeracja 27209, bez znaku wodnego. Podpisy P. Grozmani i M. Zakrzewski.

Bardzo ładny stan zachowania. Delikatne przybrudzenia, brak ubytków. Rzadka seria. Lucow 26 (R1); Miłczak A3

738.

CENA: 1 000 zł

Insurekcja Kościuszkowska 10 złotych 1794 seria B PMG EPQ 64 (MAX) Rzadkość

ajwyższa nota gradingowa na świecie. 10 złotych polskich 8.06.1794, seria B, numeracja 34616 Banknot w gradingu PMG z notą 64 oraz dopiskiem: wyjątkowa jakość papieru – EPQ (Exceptional Paper Quality). 10 złotych polskich 8.06.1794, seria B, numeracja 34616.

Bardzo rzadki w takim stanie zachowania. Brak złamań, zagięć. Idealny, menniczy egzemplarz. Po raz pierwszy w handlu w tak doskonałej kondycji. Lucow 25 (R1), Miłczak A3 www.aukcjamonet.pl

CENA: 2 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Banknoty 739.

Insurekcja Kościuszkowska

Insurekcja Kościuszkowska 10 złotych 1794 seria D

stan 2-

10 złotych polskich 8.06.1794, seria D, numeracja 27436, bez znaku wodnego, podpisy M. Pągowski i T. Staniszewski.

Delikatne ugięcia, zaokrąglone rogi. Bardzo dobra prezencja. Rzadki w takim stanie zachowania. Lucow 21d (R2); Miłczak A2

CENA: 1 000 zł

740. Insurekcja Kościuszkowska 5 złotych 1794 seria N. B. 1

stan 3+

5 złotych polskich 8.06.1794, seria N.D.1, numeracja 12932, ze znakiem wodnym. Podpisy J. Fechner i A. Reykowski.

Złamany w poziomie, drobne ugięcia i naderwania. Ładny, czysty papier. CENA: 400 zł

Lucow 3a (R3); Miłczak A1a

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Banknoty

Insurekcja Kościuszkowska

741. Insurekcja Kościuszkowska 5 złotych 1794 seria N. D. 2.

z błędem Narodawey – NAJRZADSZY (R7)

stan 3+

Z

decydowanie jeden z najrzadszych banknotów Insurekcji - 5 złotych 8.06.1794, seria N.D.2, z błędem w słowie Narodawey. Ogromna rzadkość, tylko raz notowany na aukcji. W kolekcji Lucowa znajdował się taki banknot jednak w o wiele gorszym stanie zachowania (określony na rzadkość R7).

Bardzo ładny czysty papier, brak naddarć, wspaniale widoczna pieczęć. Bardzo dobra prezencja, wyłącznie złamania. CENA: 5 000 zł

Lucow 14 (R7); Miłczak A1e

742. Insurekcja Kościuszkowska 4 złote 1794 zestaw 3 sztuk

stan 3+

Insurekcja Kościuszkowska 4 złote 1794 zestaw 3 sztuk, rózne serie. Lucow 43; Miłczak A11a www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

CENA: 400 zł /

aukcja@niemczyk.pl

Banknoty

743. Księstwo Warszawskie 2 Talary 1810 seria B - Sobolewski

Rzadkość

stan 2

ardzo rzadki banknot Księstwa Warszawskiego. Podpis komisarza Walentego Sobolewskiego i Mariana Pirowicza, seria B, numeracja 56345. Stempel komisji likwidacyjnej na stronie odwrotnej. Rzadkość.

Z lewej strony trzy małe dziurki prawdopodobnie po szpilkach, poza tymi dziurami banknot w stanie idealnym CENA: 3 500 zł

Lucow 67 (R3); Miłczak A13b

744. Księstwo Warszawskie 1 Talar 1810 seria A - Jarczewski

Rzadkość

stan 4

odpis komisarza Józefa Jaraczewskiego, i Mariana Pirowicza, seria A, numeracja 89846. Stempel komisji likwidacyjnej na stronie odwrotnej.

Wiotki papier, złamania, brak ubytków. Przyzwoita prezencja. Miłczak A12b; Lucow 52 (R2)

www.aukcjamonet.pl

CENA: 900 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Banknoty

lot 745

lot 747

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Banknoty 745.

Powstanie Listopadowe. 1 złoty 1831 Głuszyński PMG AU53 Rzadkość

odpis Głuszyński, litera A, numeracja 716713. Rzadka i poszukiwana pozycja. Jest to pierwszy polski banknot drukowany techniką litograficzną i z sygnaturą projektanta. Arkusze z papierni Jeziorna koło Warszawy.

Gruby, zielony papier. Brak złamań i zagnieceń rogów. Bardzo ładny egzemplarz, gdyby nie ślady podklejki na odwrocie to stan byłby idealny.

Lucow 133 (R4); Miłczak A22

746.

CENA: 3 000 zł

Powstanie Listopadowe. Asygnata skarbowa na 500 złotych 1831 seria C - Rzadkość

stan 2

eria C, numeracja 3783. Podpisy dyrektorów banku: Aleksander Owocki, Hilary Ostrowski, Leon Dembowski. Strona odwrotna niezapisana.

Egzemplarz złamany w pionie, ładnie wycięty. Bardzo rzadka pozycja w takim stanie zachowania. Niewiele notowań na rynku.

Lucow 197a (R4); Moczydłowski PL4

CENA: 1 500 zł

747. Polska/Zabór Rosyjski. 1 Rubel srebrem 1851 seria 81

Tymowski/Wentzl PMG15 - Rzadkość (R6)

anknot z zaboru rosyjskiego 1831-1864. Ogromnej rzadkości banknot w każdym stanie zachowania. Seria 81, numeracja 5013278. Sporadycznie widziany na aukcjach. Miłczak A34c; Lucow 157 (R6)

www.aukcjamonet.pl

CENA: 4 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Banknoty 748.

100 marek polskich 1916 seria A - GENERAŁ Rzadkość R4

stan 1-

Sztywny papier, wyłącznie złamany jeden prawy dolny róg. Piękny egzemplarz. Duża rzadkość w tym stanie zachowania. CENA: 700 zł

Lucow 302 (R4); Miłczak 15

5 marek polskich 1919 seria IQ

749.

stan 1/1-

SWyśmienicie zachowany banknot, sztywny papier, wyłącznie zaokrąglone rogi. Sporadycznie eria IQ, numeracja 602452.

pojawiający się w sprzedaży w takim stanie zachowania.

CENA: 300 zł

Lucow 330 (R2); Miłczak 20c

750.

WZÓR 5000 złotych 1919 Kościuszko seria A Rzadkość (R5)

stan 1-

5000 złotych z 28.02.1919, czerwony. Seria A, numeracja 268421, czerwony, ukośny obustronny nadruk WZÓR, na marginesie pionowo BEZ WARTOŚCI.

Przytępione rogi, sztywny papier. Bardzo dobra prezencja. Bardzo rzadki. Lucow 600 (R5); Miłczak 56Wb www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 800 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Banknoty

lot 752

lot 753

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Banknoty 751.

1000 złotych 1919 Kościuszko seria A Rzadkość R5

stan 1-/2+

1000 złotych z 28.02.1919, seria A, numeracja 5678479 - siedmiocyfrowa. Bardzo rzadki banknot baz nadruku WZÓR. Piękny egzemplarz, sztywny papier, zaokrąglone rogi. Niezmiernie rzadki i poszukiwany banknot.

Pięknie zachowany egzemplarz. Sztywny papier bez zabrudzeń i załamań. Zaokrąglone rogi, brak złamania lecz ślad ugięcia w pionie. Lucow 599 (R5): Miłczak 55a

752.

CENA: 2 000 zł

20 złotych 1919 Kościuszko seria A.15 Rzadkość R7

stan 2-

anknoty z okresu II Rzeczpospolita Polska po reformie Grabskiego. 20 złotych z 28.02.1919 roku. Jeden z najrzadszych banknotów II RP. Zdecydowanie ponadprzeciętny i godny najlepszych zbiorów rzadkich banknotów.

Czysty papier, złamanie w pionie i zagięcia, bardzo dobra prezencja.

CENA: 8 000 zł

Lucow 579 (R7): Miłczak 51b

753. 2 złote 1919 Kościuszko seria S.53.B - kolor Niebieski

Rzadkość R4

stan 1-/2+

ardzo rzadki i poszukiwany banknot. Bez znaku wodnego, seria typu drugiego S.53.B numeracja 056011. Lucow nie notuje tej serii, podobną określa na rzadkość R4. Odmiana koloru Niebieski.

Brak złamań i zagięcie, wyłącznie zaokrąglone rogi oraz przetarcie papieru z lewej strony ale prezencja bardzo dobra. Lucow 567 (R4); Miłczak 48b www.aukcjamonet.pl

CENA: 2 500 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Banknoty 754.

2 złote 1919 Kościuszko seria S. 7. B RZADKI Kolor zielony, Rzadkość R5

stan 1-/2+

SDelikatne zagniecenie na górnym marginesie, sztywny papier.

eria typu pierwszego, numeracja 059221. Niezmiernie rzadki i poszukiwany banknot w takim stanie zachowania. CENA: 2 500 zł

Lucow 566 (R5); Miłczak 48a

1 złoty 1919 Kościuszko seria S. 94 D Rzadkość R3

755.

stan 1/1-

SPięknie zachowany egzemplarz. Minimalnie zaokrąglone rogi. Rzadki banknot w takim stanie eria typu drugiego, numeracja 081, 401.

zachowania.

Lucow 563 (R3); Miłczak 47b

CENA: 400 zł

1 złoty 1919 Kościuszko seria s.32 D Rzadkość R3

756.

stan 1/1-

SPięknie zachowany egzemplarz. Minimalnie zaokrąglone rogi. Rzadki banknot w takim stanie eria typu drugiego, numeracja 034,817.

zachowania.

Lucow 563 (R3); Miłczak 47b

www.aukcjamonet.pl

CENA: 400 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Banknoty 757.

Wolne Miasto Gdańsk 1000 marek 1923

stan 1

BWyśmienicie zachowany egzemplarz, sztywny papier. Rzadki w tym stanie zachowania. anknot bez oznaczeń serii, numeracja 038597.

Miłczak G8

CENA: 500 zł

758. Wolne Miasto Gdańsk 1.000.000 (milion) marek 1923

stan 3+/2-

BZłamany w pionie, ugięty lewy dolny róg, ale ładna prezencja. Rzadszy w takim stanie anknot bez oznaczeń serii, numeracja pięciocyfrowa – 22604, z gwiazdą obróconą o 90 stopni.

zachowania.

CENA: 200 zł

Miłczak’12 G11b; Jabł. 3733

Wolne Miasto Gdańsk 10.000.000 (10 milionów)marek 1923

759.

stan 2-

BBanknot złamany w pionie, sztywny papier. Rzadki i poszukiwany w każdym stanie zachowania. rak oznaczeń serii, 31.08.1923, numeracja 587596, znak wodny (krople).

Miłczak G13a; Jabł. 3736 www.aukcjamonet.pl

CENA: 350 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Banknoty 760.

Wolne Miasto Gdańsk. 500 marek 1922

stan 1-

BZłamane dwa rogi, sztywny papier. Rzadszy w tym stanie zachowania. anknot bez oznaczeń serii, 31.10.1922, numeracja 051215.

CENA: 700 zł

Miłczak G2; Jabłoński 3726; Podczaski WD-101.A.2; Ros. 793

Wolne Miasto Gdańsk. 100 guldenów 1931 seria DA RZADKOŚĆ

761.

stan 3+

SDwa złamania w pionie, lekkie zagniecenia, ale sztywny papier. Bardzo rzadki i poszukiwany eria DA, 1.08.1931, seria D/A, numeracja 288,895.

banknot.

Miłczak G50b, Jabł. 3791, Ros. 841

762.

CENA: 1 000 zł

Wolne Miasto Gdańsk. 100 guldenów 1931 seria DA WYŚMIENITY

stan 1/1-

eria DA, 1.08.1931, seria D/A, numeracja 303,538. Ekstremalnie rzadka pozycja banknotu o wysokim nominale. Piękny stan zachowania.

Sztywny papier, brak złamań. Banknot do najlepszych. Miłczak G50b, Jabł. 3791, Ros. 841

www.aukcjamonet.pl

/

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Banknoty 763.

Wolne Miasto Gdańsk. 50 guldenów 1937 seria H

stan 2/2+

SSztywny papier bez zagnieceń, niewielkie przybrudzenia. Zdecydowanie ponadprzeciętny stan eria H, 5.02.1937, numeracja 138300.

zachowania. Rzadki.

CENA: 800 zł

Miłczak G52, Jabł. 3793, Ros. 843

764.

Wolne Miasto Gdańsk. 50 guldenów 1937seria H Rzadkosć

stan 3-

SBanknot złamany w poziomo i w pionie. Rzadszy w każdym stanie zachowania. eria H, 5.02.1937, numeracja 095,088.

765.

CENA: 300 zł

Wolne Miasto Gdańsk 10 guldenów 1923 Rzadkość

stan 3-

anknot Wolnego miasta Gdańska bez oznaczeń serii, 31.10.1923 numeracja 103830. Niezmiernie rzadki banknot sporadycznie pojawiający się na rynku kolekcjonerskim.

Perforacja, złamanie w pionie, liczne zagniecenia, ale dobra prezencja. Miłczak G29; Ros. 820 www.aukcjamonet.pl

CENA: 2 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Banknoty 766.

Bilet Skarbowy. 5000 marek polskich 1921 seria II Rzadkość

stan 1-

SDelikatne przybrudzenie przy prawym górnym rogu, minimalnie zagięte rogi. Niespotykany na eria II, 1.04.1921, numeracja 070002.

rynku stan zachowania. Bardzo dobra prezencja. Moczydłowski B3

767.

CENA: 1 000 zł

WZÓR 10.000.000 marek polskich 1923 seria A Rzadkość R6

stan 1-/2+

zadki wzór 10.000.000 marek polskich 20.11.1923, seria A 0012345, A 789000. Obustronny ukośny czerwony nadruk „WZÓR” i „Bez wartości”

Banknot po dwukrotnej perforacji, zaokrąglone rogi, sztywny papier. Bardzo rzadki. Lucow 457a (R6); Miłczak’12 39Wb

768.

CENA: 500 zł

10.000.000 marek polskich 1923 seria BI Rzadkość R5

stan 2

DDelikatne ugięcie po skosie w lewym rogu i w połowie, ale banknot o dobrej prezencji. Sztywny

użej rzadkości banknot sporadycznie pojawiający się na rynku, zwłaszcza w tak dobrym stanie zachowania.

papier.

Lucow 459 (R5); Miłczak 39b

www.aukcjamonet.pl

CENA: 800 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Banknoty

5.000.000 marek polskich 1923 Rzadkość R5

769.

stan 1/1-

Wyśmienicie zachowany egzemplarz, sztywny papier. Rzadki w takim stanie zachowania, minimalne zaokrąglone rogi. CENA: 1 200 zł

Miłczak 38; Lucow 456 (R5)

770.

5.000.000 marek polskich 1923 seria B Rzadkość R5

stan 1

Wyśmienicie zachowany egzemplarz. Duża rzadkość w tak pięknym stanie zachowania. CENA: 1 200 zł

Miłczak 38; Lucow 456 (R5)

771.

WZÓR 1.000.000 marek polskich 1922 seria A Rzadkość R5

stan 3+

1.000.000 marek polskich 30.08.1923, seria A, numeracja 0012345 / 6789000, obustronny ukośny czerwony nadruk „WZÓR” i poziomo „Bez wartości”. Rzadki i poszukiwany banknot niezmiernie rzadko pojawiający się na rynku kolekcjonerskim.

Banknot dwukrotnie perforowany, dziurki z lewej strony marginesu, ugięty po skosie, sztywny papier. Lucow 450 (R5); Miłczak 37Wc www.aukcjamonet.pl

CENA: 500 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Banknoty

500.000 marek polskich seria W Rzadkość R4

772.

stan 1/1-

Piękny egzemplarz, sztywny papier. Rzadki w takim stanie zachowania. CENA: 500 zł

Lucow 439 (R4); Miłczak 36h

773.

500.000 marek polskich 1923 seria B Rzadkość R4

stan 1

Wyśmienicie zachowany egzemplarz. Rzadszy w takim stanie zachowania. Lucow 439 (R4); Miłczak 36h

CENA: 700 zł

50 złotych 1925 seria W Rzadkość R3

774.

stan 3

Banknot złamany trzykrotnie w pionie, ale o ładnej prezencji. Rzadki. CENA: 350 zł

Lucow 623 (R3); Miłczak 62a

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Banknoty

5 złotych 1930 seria A

775.

stan 2

oszukiwana pierwsza seria A. Rzadki banknot.

Złamanie w pionie CENA: 300 zł

Lucow 658 (R1); Miłczak 71a

776.

WZÓR 20 złotych 1931 seria AT PMG EPQ 66 (MAX) Rzadkość

20 złotych 20.06.1931, seria AT 1234567, czerwony ukośny nadruk na stronie głównej „WZÓR”, na odwrotnej „BEZ WARTOŚCI”. Do najlepszych kolekcji. Ogromna rzadkość w takim stanie zachowania.

Banknot idealnie zachowany, sztywny papier. Lucow 663 (R4); Miłczak 72Wa

777.

CENA: 700 zł

WZÓR 100 złotych 1932 seria AH Rzadkość R4

stan 3+

100 złotych 2.06.1932, Seria AH, numeracja 0979354, po obu stronach ukośny czerwony nadruk „WZÓR” i pionowo „BEZ WARTOŚCI”.

Banknot zgięty w pionie i poziomo. Rzadki i poszukiwany wzór. CENA: 400 zł

Lucow 668 (R4); Miłczak 73Wa www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Banknoty 778.

2 złote 1936 bez oznaczeń serii i numeracji

stan 1-

BBardzo ładny egzemplarz, minimalnie zagniecenie na prawym górnym rogu. anknot bez oznaczeń serii i numeracji oraz bez poddruku.

CENA: 100 zł

Lucow nie notuje; Miłczak 75b

779.

50 złotych 1939 seria H PMG EPQ 66 (MAX) Rzadkość R6

ajwyższa nota gradingowa na świecie. Banknot w gradingu PMG z notą 66 oraz dopiskiem: wyjątkowa jakość papieru – EPQ (Exceptional Paper Quality). Bank Polski na emigracji.

Idealnie zachowany i bardzo rzadki, brak złamań i zgięć, super prezencja, dla najbardziej wymagających, przepiękny sztywny papier. CENA: 5 000 zł

Lucow 1064 (R6); Miłczak 88

780.

W

20 złotych 1939 seria C PMG EPQ 64 Rzadkość R6

ysoka nota gradingowa. Banknot w gradingu PMG z notą 64 oraz dopiskiem: wyjątkowa jakość papieru – EPQ (Exceptional Paper Quality).

Idealnie zachowany i bardzo rzadki, brak złamań i zgięć, super prezencja, dla najbardziej wymagających, przepiękny sztywny papier. Lucow 1058 (R6); Miłczak 87

www.aukcjamonet.pl

CENA: 3 500 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Banknoty

781.

Getto Łódź 50 Marek 1940 PMG 58 EPQ Rzadkość R6

anknoty Getta przechodzące grading należą do rzadkich. Druk w kolorze niebieskim, bez oznaczeń serii, ze znakiem wodnym. Numeracja sześciocyfrowa, numerator typu pierwszego. Najwyższy nominał banknotów Getta. Banknot z wysoką notą gradingu. Duża rzadkość w takim stanie zachowania. Lucow 868 (R6); Miłczak L7b; Campbell 4207; Sarosiek GŁ7a

782.

CENA: 2 500 zł

Getto Łódź 50 marek 1940 (PERFORACJA) Ostatnia emisja, Rzadkość R6

stan 3-

50 marek 1940. Numerator typu II, papier ze znakiem wodnym, perforacja o średnicy 4mm. Banknot pochodzi prawdopodobnie z ostatniej emisji. Wskazuje na to bardzo wysoki, jak na ten nominał, numer seryjny. Banknoty z drugim typem numeratora są bardzo rzadkie, w każdym stanie zachowania.

Banknot złamany kilkukrotnie pionowo i raz poziomo. Niezmiernie rzadki i poszukiwany w każdym stanie zachowania. Lucow 868 R6); Sarosiek GŁ 7b; Miłczak L7a www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 1 500 zł /

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Banknoty

Getto Łódź 20 marek 1940 Wyśmienity - Rzadkość R6

783.

stan 1/1-

ardzo rzadki banknot szczególnie w takim stanie zachowania. Przepięknie zachowany egzemplarz, sztywny papier, zaokrąglone rogi. Numeracja sześciocyfrowa, numerator typu pierwszego.

Lucow 865 (R6), Miłczak L6b, Campbell 4206b1, Sarosiek GŁ6d

CENA: 800 zł

784. Getto Łódź 20 marek 1940 - podwójnie podkreślone "No"

Rzadkość

stan 1/1-

20 marek 1940. Numerator typu III (podwójnie podkreślone „No”, jak w numeratorze typu II, ale inny krój czcionki), papier bez znaku wodnego.

Wyśmienity egzemplarz, sztywny papier, wyłącznie prawy, dolny róg zaokrąglony. Ekstremalnie rzadki banknot. Lucow nie notuje; Sarosiek GŁ6

CENA: 900 zł

Getto Łódź 10 marek 1940 Rzadkość

785.

stan 1

DWyśmienicie zachowany egzemplarz, sztywny papier brak złamań i zagięć. Bardzo rzadkie w ruk w kolorze zielonym. Numerator typu I, późna emisja, papier bez znaku wodnego.

takim stanie zachowania. Miłczak L5c; Sarosiek GŁ5a

www.aukcjamonet.pl

CENA: 700 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Banknoty 786.

Getto Łódź. Banknot 5 marek 1940 DESTRUKT MENNICZY - Rzadkość

stan 1

umerator typu I, pierwsza emisja, papier kartonowy, perforacja o średnicy 6 mm, destrukt menniczy. Według dokumentacji drukarni, banknoty oznaczone numerami od 120 000 do 142 000 nie zostały dopuszczone do obiegu. Zostały skasowane ze względu na błędy, powstałe podczas druku (plamy z farby, przesunięcie koloru czarnego na rewersie). Cała partia banknotów została unieważniona i ponownie wydrukowana. Bardzo rzadkie.

Wspaniale zachowany brak zagięć i złamań, sztywny papier.

CENA: 1 200 zł

Lucow 859 (R3); Miłczak L4a ; Sarosiek GŁ4a.

787.

Getto Łódź. Banknot 5 marek 1940

stan 1

óźniejsza emisja, bez oznaczenia serii, bez znaku wodnego, numeracja 6-cio cyfrowa, numerator typu pierwszego.

Piękny i rzadki egzemplarz w takim stanie zachowania, minimalnie zaokrąglony róg, brak zagięć i złamań

CENA: 600 zł

Lucow 859 (R3); Miłczak L4a; Sarosiek GŁ4a.

Getto Łódź 2 marki 1940 Ogromna rzadkość

788.

stan 1/1-

umerator typu I, pierwsza emisja z 1940 roku, stosunkowo niski numer seryjny 009582, przy całości nakładu banknotów dwumarkowych przekraczającej 246 000 sztuk. Na niskie nominały był w getcie ogromny popyt. Miało to związek z problemem przy otrzymywaniu reszty w przypadku płatności większymi nominałami. Banknot do najlepszych kolekcji, nienotowany dotychczas w takim stanie zachowania w naszej ofercie.

Wyjątkowo rzadko zdarza się okazja nabycia banknotu o niskim nominale z pierwszej emisji, w menniczym stanie zachowania, wyłącznie jeden róg zagięty. Sarosiek GŁ3s; Lucow 857 (R5); Miłczak L3a www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 1 500 zł /

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Banknoty 789.

Getto Łódź 10 fenigów 15.05.1944

stan 2+

ostabteilung des aeltesten der Juden in Litzmannstadt-Getto Drukowane na odwrotach kart pocztowych. Brak poddruku, seria A, brak numeracji, emisja z 1944 roku.

Banknot ugięty w połowie, sztywny papier. Duża rzadkość na rynku. Sarosiek GŁ10b

790.

CENA: 800 zł

Generalne Gubernatorstwo Winterhilfswerk. Pomoc Zimowa 10 złotych 1943/44 RZADKIE

stan 2+/1-

on o wartości 10 złotych wydawany w okresie zimy 1943/44 dla zamieszkującej Generalne Gubernatorstwo ludności niemieckiej, Volksdeutschom i wskazanym przez Gauleitera niektórym Polakom. Była to forma doraźnej pomocy finansowej podczas trudnej zimy. Bonów nie wolno było realizować w sklepach żydowskich. Zastrzeżenie to jest dość dwuznaczne i prowokacyjne, jako że na przełomie 1943/44 ze znanych wszystkim powodów takich sklepów już nie było na całym terytorium GG.Bon ostemplowany pieczątką B. Ostaszewski/ Radom. Rzadka i poszukiwana pozycja.

Pięknie zachowany egzemplarz. Lekko zaokrąglone rogi, drobne zagniecenie na prawym marginesie.

CENA: 800 zł

Lucow: 891 (R5)

791.

WZÓR 500 złotych 1944 seria Ax ”OBOWIĄZKOWE” Rzadkość

stan 1-

500 złotych 1944, w klauzuli „OBOWIĄZKOWE”, seria Ax, numeracja 638134, po obu stronach ukośny czerwony nadruk “WZÓR”

Wyłącznie złamany prawy, róg. Piękny egzemplarz, rzadki w takim stanie zachowania.

CENA: 800 zł

Lucow 1140 (R5); Miłczak 119Wb

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Banknoty 792.

WZÓR 500 złotych 1944 seria BH „OBOWIĄZKOWE” Rzadkość R5

stan 1

500 złotych 1944, w klauzuli „OBOWIĄZKOWE”, seria BH, numeracja 780170, po obu stronach ukośny czerwony nadruk “WZÓR”

Wyśmienicie zachowany egzemplarz. Rzadki i poszukiwany banknot.

CENA: 800 zł

Lucow 1142 (R5); Miłczak 119Wa

793.

500 złotych 1944 seria AM „OBOWIĄZKOWYM”

stan 2

RSztywny papier. Złamanie w pionie. zadka i poszukiwana pozycja.

CENA: 200 zł

Lucow 1102 (R6); Miłczak 112a

794.

10 złotych 1944 seria Dd „OBOWIĄZKOWE”

stan 1-/2+

BSztywny papier, minimalne zagniecenia. Wspaniała prezencja. ardzo rzadki banknot. Oryginalna emisja.

CENA: 500 zł

Lucow 1115 a(R3), ale reprint! Miłczak 115b www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Banknoty 795.

WZÓR/BEZ WARTOŚCI 1000 złotych 1945 seria Dh Rzadkość R6

stan 2+/1-

eria Dh, numeracja 1234567, ukośny nadruk WZÓR, na marginesie pionowo BEZ WARTOŚCI. Bardzo rzadka pozycja, która pojawiła się zaledwie kilkukrotnie na aukcjach w ciągu kilkunastu minionych lat.

Minimalne naddarcie na górnym marginesie, ugięty prawy dolny róg, sztywny papier. Miłczak 120b; Lucow 1149 (R6)

CENA: 1 000 zł

1000 złotych 1945 seria A Rzadkość R6

796.

stan 3+/2-

BUgięty prawy górny róg, banknot złamany w pół, ale sztywny papier. ardzo rzadki i poszukiwany banknot w każdym stanie zachowania.

Lucow 1151 (R6); Miłczak 120a

CENA: 500 zł

1000 złotych 1946 seria A Rzadkość R5

797.

stan 1

BSztywny papier. Brak złamań i zagięć.

ardzo rzadki i poszukiwany banknot. Wyśmienity stan zachowania.

Miłczak 122g; Lucow 1171g (R5)

www.aukcjamonet.pl

CENA: 600 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Banknoty

1000 złotych 1946 seria AA Rzadkość R5

798.

stan 1/1-

RSztywny papier, minimalne zagięty róg.

zadka i poszukiwana seria. Wyśmienity egzemplarz. CENA: 700 zł

Lucow 1171f (R5); Miłczak 122h

799.

500 złotych 1946 seria I Rzadkość R4

stan 1

Idealnie zachowany banknot. Bardzo rzadki w tak pięknym stanie zachowania. CENA: 500 zł

Lucow 1159 (R4); Miłczak 121a

800.

stan 1-

Złamany prawy górny róg, piękny egzemplarz. Wspaniała prezencja. Lucow 1159 (R4), Miłczak 121a www.aukcjamonet.pl

CENA: 400 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Banknoty

100 złotych 1946 seria R Rzadkość R5

801.

stan 1-

Sztywny papier bez zagnieceń, minimalne przybrudzenie dolnego, prawego rogu. Rzadki i poszukiwany banknot. Lucow 1204a (R5); Miłczak 129b

CENA: 440 zł

802.

50 złotych 1946 seria M

stan 1

Wyśmienicie zachowany egzemplarz. Rzadszy w takim stanie zachowania. CENA: 300 zł

Lucow 1197a (R3); Miłczak 128b

50 złotych 1946 seria Ł

803.

stan 1

Idealnie zachowany egzemplarz. Sztywny papier, ostre rogi. Lucow 1197a (R3); Miłczak 128b

www.aukcjamonet.pl

CENA: 300 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Banknoty 804.

SPECIMEN/WZÓR 20 złotych 1946 seria A PMG 64 Rzadkość R6

W

zór banknotu 20 złotych 15.05.1946, seria A, numeracja 1234567. Bardzo wysoka nota gradingowa. Czerwony nadruk, dwukrotnie przekreślone „SPECIMEN” na stronie głównej i odwrotnej.

Lucow 1188 (R6); Miłczak 127Wa

805.

CENA: 1 000 zł

20 złotych 1946 seria G

stan 1

DWspaniale zachowany egzemplarz. Sztywny papier. ruk w kolorze zielono-różowym.

CENA: 400 zł

Lucow 1193a (R3); Miłczak 127c

806.

20 złotych 1946 seria A PMG 58 EPQ

zadki. Banknot w gradingu PMG z bardzo wysoką notą 58 oraz dopiskiem: wyjątkowa jakość papieru – EPQ (Exceptional Paper Quality).

Wspaniale zachowany egzemplarz. Sztywny papier.

CENA: 500 zł

Lucow 1193 (R3), Miłczak 127a www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Banknoty

1000 złotych 1947 seria Ł Rzadkość R4

807.

stan 1

Wyśmienity egzemplarz. Rzadki szczególnie w tak pięknym stanie zachowania. CENA: 400 zł

Lucow 1235 (R4); Miłczak 133a

808.

1000 złotych 1947 seria A Rzadkość R4

stan 2+

Sztywny papier, złamanie w pionie, zaokrąglone rogi. Piękny egzemplarz. Bardzo dobra prezencja. CENA: 350 zł

Lucow 1235 (R4); Miłczak 133a

1000 złotych 1947 seria F Rzadkość R4

809.

stan 1

Wspaniale zachowany egzemplarz. Rzadki, szczególnie w takim stanie zachowania. Lucow 1235a (R4); Miłczak 133b

www.aukcjamonet.pl

CENA: 400 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Banknoty

1000 złotych 1947 seria E Rzadkość R4

810.

stan 1

Piękny egzemplarz. Sztywny papier bez zagnieceń. Rzadki. Miłczak 133a; Lucow 1235 (R4)

CENA: 400 zł

811.

500 złotych 1947 seria P4 Rzadkość R5

stan 1

Wyśmienicie zachowany egzemplarz. Rzadki i poszukiwany banknot, szczególnie w taki znakomitym stanie zachowania. CENA: 1 000 zł

Lucow 1230b (R5); Miłczak 132d

100 złotych 1947 seria D Rzadkość R4

812.

stan 1

RWyśmienity stan zachowania, sztywny papier, wspaniała prezencja. zadki banknot z 15.07.1947. seria D.

Lucow 1222 (R4); Miłczak 131a www.aukcjamonet.pl

CENA: 400 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Banknoty

20 złotych 1947 seria A Rzadkość R3

813.

stan 1

RPiękny egzemplarz, sztywny papier, wspaniała prezencja. zadka, pojedyncza seria A.

CENA: 400 zł

Lucow 1210 (R3); Miłczak 130

814.

500 złotych 1948 seria AI Rzadki

stan 1

RPiękny egzemplarz. Delikatne przybrudzenie na górnym marginesie. Sztywny papier, wspaniała zadki w takim stanie zachowania.

prezencja.

CENA: 400 zł

Lucow 1308 (R2); Miłczak 140b

500 złotych 1948 seria CB

815.

stan 1

RIdealnie zachowany banknot, rzadki w takim stanie zachowania. Brak złamań i zgięć, sztywny zadki.

papier.

Lucow 1309a (R); Miłczak 140d

www.aukcjamonet.pl

CENA: 300 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Banknoty

50 złotych 1948 seria W Ogromna rzadkość

816.

stan 1/1-

kstremalnie rzadko pojawiający się na rynku w takim stanie zachowania z poszukiwana serią W numeracja 252039.

Pięknie zachowany egzemplarz, zgięty lewy dolny róg.

CENA: 900 zł

Lucow 1282 (R4), Miłczak 138a, ale nie notuje tej serii

817.

20 złotych 1948 seria B Rzadkość R5

stan 1/1-

Pięknie zachowany egzemplarz, minimalne przybrudzenia. Wspaniała prezencja. Bardzo rzadki szczególnie w tak pięknym stanie zachowania. CENA: 900 zł

Lucow 1267 (R5); Miłczak 137a

10 złotych 1948 seria C

818.

stan 1

Wyśmienicie zachowany egzemplarz. Sztywny papier, ostre rogi. Rzadki w takim stanie zachowania. Lucow 1253 (R2); Miłczak 136a www.aukcjamonet.pl

CENA: 300 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Banknoty 819.

5 złotych 1948 seria A PMG 65 EPQ

anknot w gradingu PMG z bardzo wysoką notą 65 oraz dopiskiem: wyjątkowa jakość papieru – EPQ (Exceptional Paper Quality). Piękny

Egzemplarz bardzo rzadki w takim stanie zachowania, sztywny papier, idealnie zachowany, brak złamań i zgięć. Dla najbardziej wymagających. Idealna prezencja. Miłczak 135a; Lucow 1246 (R3)

CENA: 500 zł

WZÓR / SPECIMEN 1000 złotych 1965 Kopernik seria A 0000000 – Rzadkość

820.

stan 1

RPiękny menniczy egzemplarz, sztywny papier, brak przybrudzeń. Banknot w idealnym stanie zadki WZÓR banknotu z 1965 roku z Kopernikiem. Numeracja 0000000 , seria A

zachowania.

CENA: 460 zł

Miłczak 141a

821.

PIERWSZA PRÓBA 2000 złotych 1977 seria A, PODDRUK JASKRAW PMG 67 EPQ (MAX) Rzadkość

kstremalnie rzadka pierwsza PRÓBA banknotu 2000 złotych 1.05.1977, seria numeracja zerowa. Pomarańczowy nadruk na stronie głównej PIERWSZA PRÓBA. PODDRUK W KOLORZE JASKRAWYM. Bardzo rzadki.

Idealnie zachowany banknot z wysoką notą w gradingu notą 67 i dopiskiem EPQ - wyjątkowa jakość papieru. Pick 147sp; Miłczak nie notuje

www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Banknoty

lot 823

lot 827

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Banknoty 822.

PIERWSZA PRÓBA 2000 złotych 1977 seria A PMG 58 EPQ (MAX) Rzadkość

kstremalnie rzadka pierwsza PRÓBA banknotu 2000 złotych 1.05.1977, seria numeracja zerowa. Pomarańczowy nadruk na stronie głównej PIERWSZA PRÓBA. Niezmiernie rzadka pozycja po raz pierwszy w sprzedaży.

Bardzo ładny egzemplarz w gradingu z wysoką notą 58 i dopiskiem EPQ - wyjątkowa jakość papieru. Pick 147sp; Miłczak nie notuje

823.

CENA: 1 000 zł

PRÓBA DRUKU MASZYNOWA 1000 złotych 1975 seria A PMG 66 EPQ (MAX) Rzadkość

kstremalnie rzadka próba druku banknotu 1000 złotych 2.07.1975, seria numeracja 0000000. Czerwony nadruk na stronie głównej PRÓBA DRUKU MASZYNOWA. Banknot do tej pory nienotowany w sprzedaży. Bardzo rzadki.

Idealnie zachowany egzemplarz w gradingu PMG z wysoką notą 66 i dopiskiem EPQ.

CENA: 1 000 zł

Pick 146sp; Miłczak nie notuje

824.

PRÓBA DRUKU MASZYNOWA 500 złotych 1974 seria A PMG 66 EPQ (MAX) Rzadkość

kstremalnie rzadka próba druku maszynowego banknotu 500 złotych 16.12.1974, seria numeracja 0000000. Nadruk na stronie głównej PRÓBA DRUKU MASZYNOWA. Banknot notowany raz w sprzedaży, ale jako pierwsza próba druku maszynowa. Niezmiernie rzadka pozycja.

Idealnie zachowany egzemplarz w gradingu PMG z wysoką notą 66 i dopiskiem EPQ. Pick 145sp; Miłczak nie notuje

www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Banknoty 825.

PIERWSZA PRÓBA 200 złotych 1976 seria A PMG 67 EPQ (MAX) Rzadkość

ierwsza próba banknotu 200 złotych 25.05.1976, seria A, numeracja 0000000. Nadruk na stronie głównej PIERWSZA PRÓBA. Dużej rzadkości banknot nienotowany do tej pory w sprzedaży.

Wyśmienicie zachowany banknot w gradingu z bardzo wysoką notą PMG 67 z dopiskiem EPQ. Pick 144sp, Miłczak nie notuje

CENA: 1 000 zł

826. PRÓBA DRUKU MASZYNOWA 200 złotych 1976 seria A

PMG 67 EPQ (MAX) Rzadkość

róba druku maszynowego banknotu 200 złotych 25.05.1976, seria A, numeracja 0000000. Nadruk na stronie głównej PRÓBA DRUKU MASZYNOWA. Dużej rzadkości banknot nienotowany do tej pory w sprzedaży.

Wyśmienicie zachowany banknot w gradingu z bardzo wysoką notą PMG 67 z dopiskiem EPQ.

CENA: 1 000 zł

Pick 144sp, Miłczak nie notuje

827.

PRÓBA DRUKU MASZYNOWA 100 złotych seria A PMG 58 EPQ (MAX) Rzadkość

róba druku maszynowego banknotu 15.01.1975, seria A, numeracja 0000000. Nadruk na stronie głównej PRÓBA DRUKU MASZYNOWA. Dużej rzadkości banknot. Dotychczas raz notowany w sprzedaży, ale jako pierwsza próba druku maszynowa.

Bardzo wysoka nota gradingu 58 z dopiskiem EPQ – wyjątkowa jakość papieru. Piękny egzemplarz. Pick 143sp; Miłczak 143a, ale PIERWSZA PRÓBA DRUKU MASZYNOWA www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

CENA: 1 000 zł /

aukcja@niemczyk.pl

Banknoty

828. PRÓBA DRUKU MASZYNOWA 50 złotych 1975 seria A

PMG 66 EPQ (MAX) Rzadkość

róba druku maszynowego banknotu 50 złotych 19.05.1975, seria A, numeracja 0000000. Nadruk na stronie głównej PRÓBA DRUKU MASZYNOWA. Niezmiernie rzadka pozycja. Banknoty nienotowany w katalogu Miłczaka. Banknot w gradingu PMG z notą oraz dopiskiem: wyjątkowa jakość papieru – EPQ (Exceptional Paper Quality).

Wyśmienity stan zachowania. Pick 142sp; Miłczak nie notuje

CENA: 1 000 zł

829.

WZÓR/SPECIMEN Zestaw: 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500 złotych 1990 seria A

stan 1

eria A, czerwony nadruk WZÓR / SPECIMEN, numeracja zerowa, dodatkowa numeracja wzoru 0588. Wyśmienicie zachowane egzemplarze. CENA: 600 zł

Lucow 1645-1661, Miłczak 179Wa-187Wa

830. Getto Teresin. Zestaw 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 koron 1943

W

stan 1

zestawie łącznie 7 sztuk. Idealnie zachowane banknoty. Ciekawy, poszukiwany i kompletny zestaw.

Campbell 4111-4117

www.aukcjamonet.pl

CENA: 400 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Banknoty

831. Obozy jeńców wojennych. Bony na 1, 2, 5 marek i 10, 50

fenigów, Murnau zestaw 5 sztuk

stan 2+/1-

BSztywny papier, minimalnie zaokrąglone rogi.

ardzo rzadko pojawiające się na rynku kolekcjonerskim pieniądze z obozów jeńców wojennych - Murnau.

Lucow 939 (R1); 941 (R3); 943 (R4); 945 (R4); 947 (R5)

832.

CENA: 600 zł

Francuska Afryka Zachodnia. 50 franków 1924 Grand-Bassam seria Y.60-735 PMG 30 Rzadkość

ardzo rzadki banknot Afryki Zachodniej. 50 franków. Grand-Bassam z 12 czerwca 1924 roku, seria Y.60-735.

Niebiesko-żółty. Głowa słonia i palmy z lewej i prawej strony, statek w tle. Legenda po arabsku i geometryczne wzory z tyłu. Wspaniała prezencja, sztywny papier, czysty, ślady po fachowej konserwacji. CENA: 700 zł

P-9Db. No. F.62 542. www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Ordery, odznaki, odznaczenia 833.

Polska

Polska. Powstanie Listopadowe (1831) Order Virtuti Militari IV kl. krzyż złoty, WARSZAWA - RZADKOŚĆ

owstanie Listopadowe, wykonany w zakładzie Pawła Siennickiego w Warszawie złoty krzyż Orderu Virtuti Militari IV klasy. Ramiona i puszka orderowa wykonane ze złotej blachy, puste wewnątrz. Stan zachowania bardzo dobry. Odpryski emalii w wieńcach na puszce centralnej i Pogoni. Brak uszkodzeń i wstążki. Bardzo rzadki w takim stanie zachowania.

Wymiary: 40x38 mm; w. 10,66 g Au

CENA: 15 000 zł

Polska II RP. Medal 3-go Maja, SREBRO

834.

Z

achowane w idealnym stanie - z oryginalną, przedwojenną wstążką - odznaczenie państwowe. Wykonawca Mennica Państwowa. Na rewersie numer 1384. Niezwykle rzadki przedmiot z uwagi na wyjątkowo dobrze zachowaną wstążkę. CENA: 1 000 zł

śr. 30 mm

835.

Polska II RP. Krzyż Niepodległości z mieczami.

dznaczenie to nadawane było osobom, które walczyły z bronią w ręku o niepodległość Polski także przed I Wojną Światową. W grupie udekorowanych było także 334 weteranów Powstania Styczniowego. Oryginalny egzemplarz nadaniowy. Wykonawca W. Gontarczyk, stan bardzo dobry. Tombak złocony, emalia.

Wymiary: 60x41 mm 392

www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 500 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Ordery, odznaki, odznaczenia

Polska

Polska II RP srebrny Krzyż Zasługi

836.

Cecha probiercza „2” na rewersie i prywatne numerowanie 96. Odwrócona sygnatura S.O Stanisław Owczarski.

Wymiary: 40x44 mm; Srebro

837.

CENA: 500 zł

Polska II RP. Odznaka pamiątkowa 60 Pułku Piechoty Wielkopolskiej SREBRO wersja oficerska - RZADKOŚĆ

Jednostka stacjonowała w Ostrowie Wielkopolskim. Przedmiot zachowany w idealnym stanie. Odznaka 3-częściowa. Srebro, złocenia, emalia. Mocowanie – słupek z nakrętką A. Nagalski Warszawa. Na rewersie imiennik wytwórcy AN i międzywojenne cechy srebra „3” Ag .800 oraz numer nadania = 6. Niespotykany, idealny stan zachowania, duża atrakcja i rzadkość..

Wymiary: 40x33 mm

CENA: 4 000 zł

Wesołowski 304

838.

Polska II RP 49 Huculski Pułk Strzelców odznaka oficerska Gontarczyk

o wojny pułk stacjonował w Kołomyi. Żołnierze do munduru nosili kapelusze huculskie. Srebro - nr. 38 na rewersie. Oryginalna nakrętka wytwórcy - Gontarczyk, Warszawa.

Wymiary: 40x40 mm; Srebro CENA: 1 500 zł

Wesołowski 304 www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Ordery, odznaki, odznaczenia

Polska

839. Polska II RP. 5 Batalion Sanitarny – Kraków odznaka oficerska

tan zachowania idealny. Oryginalna nakrętka. Wszystkie emalie w idealnym stanie zachowania. Bardzo rzadkie odznaczenie w tym stanie zachowania.

Wymiary: 43x43 mm

840.

CENA: 2 000 zł

Polska II RP. 34 Pułk Piechoty – Biała Podlaska odznaka oficerska

W

czesna wersja bez Krzyża VM, niewielkie ubytki emalii. Oryginalna nakrętka J. Michrowski – Warszawa, gwint wypracowany. Poszukiwana odznaka.

Wymiary: 40x40 mm

CENA: 700 zł

841. Polska II RP. Front Litewsko-Białoruski odznaka oficerska

rzyczęściowa odznaka z blachy tłoczona, napis SREBRO na górnym ramieniu krzyża, nakrętka mosiężna. Bardzo rzadka i poszukiwana odznaka.

Wymiary: 40x40 mm 394

www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 500 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Ordery, odznaki, odznaczenia 842.

Polska

Polska II RP. 1 Batalion Sanitarny – Warszawa RZADKOŚĆ

tan zachowania bardzo dobry. Oryginalna nakrętka Gontarczyk Warszawa, Nr 65 na rewersie. 1 Batalion Sanitarny uformowany został w 1922 roku w garnizonie w Warszawie. Bardzo rzadka odznaka.

Wymiary: 36x36 mm

CENA: 1 500 zł

843. Polska II RP. Odznaka Centrum Wyszkolenia Saperów,

kurs fortyfikacji

U

koronowany orzeł z dwoma toporkami na tle emaliowanego zarysu fortyfikacji w wieńcu laurowo-dębowym. Odznaka dwuczęściowa. Nakrętka W. Gontarczyk, Warszawa. Tombak srebrzony i złocony.

Wymiary: 40,5 x 51,5 mm Wesołowski 581 - (podobna, tylko rysunek)

844.

CENA: 2 200 zł

Polska. Odznaka Drużyn Bartoszowych 1912 r. RZADKOŚĆ

dznaka w formie guza. Orzeł polski, aplikacja na amarantowym płótnie, okucie w formie wieńca. Sygnatura wytwórcy (BWS w liściu koniczyny). Wyjątkowo rzadki egzemplarz. Biały metal.

Średnica: 33 mm Stela 1.11 www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Ordery, odznaki, odznaczenia

Polska

Polska. Znaczek kwestarski PCK Warszawa

845.

rebrne syrenka – aplikacja na czerwono-białej tarczy z emblematem czerwonego krzyża. Biała i czerwona emalia w idealnym stanie zachowania. Mocowanie na agrafce. Rzadki.

Średnica: 27 mm

846.

CENA: 200 zł

Polska. Towarzystwo Cyklistów w Warszawie odznaka – srebro, emalie

U

rokliwa, emaliowana odznaka z przełomu XIX i XX w., mocowanie na słupku, brak nakrętki, wszystkie emalie w dobrym stanie. Bardzo rzadkie. Pięknie zachowany egzemplarz.

Średnica: 40 mm

847.

CENA: 1 000 zł

Polska. Bractwo Kurkowe Kraków 1934 r. SREBRO

dznaka strzelecka, srebro złocone, emalie.Krakowska cecha srebra „2”, imiennik wytwórcy SN. Stan zachowania bardzo dobry. Oryginalna wstążka, dedykacja na rewersie.

Wymiary: 54 x 40 mm 396

www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Ordery, odznaki, odznaczenia

Polska

Polska II RP Bractwo Kurkowe, Kraków

848.

rebrny kur na emaliowanej tarczy otoczonej emblematami strzeleckimi, zwieńczonej herbem Krakowa. Pozłocona podkładka. Słabo zachowana wstążeczka. Rzadki, pięknie zachowany.

Średnica: 47 mm

849.

CENA: 1 000 zł

Polska PRL. Krzyż Orderu Grunwaldu I klasy RZADKOŚĆ

rzyż Orderu Grunwaldu I klasy wykonany w złocie w fabryce Krasnokamsk pod koniec 1943 r. Seria ta liczyła jedynie 28 egzemplarzy i posłużyła do dekoracji najwyższych oficerów Wojska Polskiego i innych armii koalicji antyhitlerowskiej.Stan zachowania przedmiotu: idealny

Wymiary: 60x55 mm; waga: 54,02 g Au

850.

CENA: 20 000 zł

Polska PRL.Dokument nadania dla Marszałka Polski Mariana Spychalskiego 1964 r.

okument nadania sznura wzorowego strzelca dla marszałka Polski Mariana Spychalskiego od Wojsk Powietrzno-Desantowych 1964 roku. CENA: 500 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Ordery, odznaki, odznaczenia 851.

Polska III RP. Krzyż Komandorski z gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta (1918) 2 klasa

Polska

ryginalne pudełko, nadanie podpisane przez prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego (2002 r.). Stan idealny.

Wymiary: Krzyż Grunwaldu: 60x60 mm; Gwiazda: średnica 67 mm

CENA: 1 200 zł

Rosja

852.

Rosja. Order Św. Stanisława III klasa, ZŁOTO Idealnie zachowany

Zachowany w idealnym stanie, brak śladów noszenia, emalie nienaruszone, bez wstążki. Cechy probiercze złota „56” (14 ct) na uchu z przełomu XIX i XX wieku. Inicjały wytwórcy AK na dolnym ramieniu krzyża i znak dostawcy dworu carskiego na górnym. Ogromna rzadkość w tak doskonałym stanie zachowania

Wymiary: 42 x 40 mm; w. 10,44 g Au 398

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 2 000 zł /

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Ordery, odznaki, odznaczenia 853.

Rosja

Rosja. Krzyż Virtuti Militari 1831 za stłumienie Powstania Listopadowego

Znak Honorowy Polskiego Orderu Wojennego Virtuti Militari V klasy za stłumineie Powstania Listopadowego 1831. Srebro, oryginalna wstążka. Bardzo rzadki krzyż z Powstania Listopadowego. Po raz pierwszy w ofercie z oryginalną wstążką z epoki - RARYTAS.

Wymiary: 29x29 mm Diakov 499. 1

854.

CENA: 3 000 zł

Rosja. Krzyż Orderu św. Jerzego 3 stopień, srebro RZADKI

umeracja 60906. Brak wstążki. Bardzo dobry stan zachowania, patyna. Rzadki krzyż.

Wymiary 34x41 mm; w. 10,47 g Ag

CENA: 500 zł

Diakov 1132 (R1)

855.

Rosja. Krzyż Orderu św. Jerzego 4 stopień, srebro RZADKI

umeracja 267426. Brak wstążki. Bardzo dobry stan zachowania, patyna. Rzadki krzyż.

Wymiary: 34x41 mm; w. 10,36 g Ag

CENA: 500 zł

Diakov 1132.4 (R1)

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Ordery, odznaki, odznaczenia 856.

Rosja

Rosja. Odznaka pamiątkowa Lejb-Gwardyjskiego Wołyńskiego Pułku 1906r. srebro RZADKOŚĆ

ułk wchodził w skład 23 Korpusu Armii Imperium Rosyjskiego stacjonującego w Warszawie. Była to elitarna formacja wojskowa pełniąca funkcje reprezentacyjne. Odznaka wykonana na bazie krzyża polskiego orderu Virtuti Militari, który po stłumieniu Powstania Listopadowego Rosjanie Włączyli w szereg odznaczeń Imperium. Pomiędzy ramionami krzyża inicjały carów Aleksandra I, Mikołaja I, Aleksandra II i Aleksandra III pod carskimi koronami. W centrum ukoronowany monogram cara Mikołaja II umocowany za pomocą 3 wąsów na centralnej tarczy krzyża z Orłem Polskim.Wymiary 36 x 36 mm, zielona emalia. Rosyjskie cechy srebra „84” z początku XX wieku i inicjały wytwórcy, brak nakrętki. Ogromnej rzadkości odznaka, po raz pierwszy w naszej ofercie.

Wymiary 36x36 mm

857.

CENA: 10 000 zł

Biżuteria. Duży Krzyż, granaty SREBRO. Patriotyczny

Wymiary: 11x8 cm

ranaty osadowe w srebrze. Wszystkie kamienie w dobrym wstanie. Próba srebra Ag. 925 na szkielecie krzyża. Ciekawy przedmiot, wykonany na zamówienie polskiego weterana wojennego.

Wymiary: 110x80 mm; w.80.6 g

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

CENA: 700 zł /

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Przedmioty historyczne

858. Polska. Pokal (Puchar) Powstanie Styczniowe – pamiątka

SREBRO 1864 - RZADKOŚĆ

uchar w stylu myśliwskim ocechowany niemieckimi próbami srebra .835 (na obrzeżu naczynia, pomiędzy rogami jelenia na podstawie). Wysokiej klasy wykonanie, artystycznie wycyzelowany przedmiot. 73 nazwiska Powstańców wykaligrafowane na ściankach pucharu. Adresatem pamiątki jest Stanisław hrabia Czarnecki, dziedzic Pakosławia, ziemianin wielkopolski (1830-1905). Oskarżony o zdradę stanu spędził półtora roku w berlińskim więzieniu za udział w Powstaniu. Kilka tygodni po wybuchu Powstania Styczniowego w 1863 roku zaborcy: Prusy, Austria i Rosja, która była najbardziej zainteresowana w szybkim stłumieniu powstania, nawiązały wzajemnie sojusze. Aleksander II, car Rosji, wymógł na Bismarcku szybki proces polityczny wytoczony Polakom, obywatelom Prus wspierającym Powstanie. W 1864 roku oskarżonych zostało 149 Polaków, zapadło 11 wyroków śmierci (zaocznie). Tylko część oskarżonych stawiło się na proces.Ten kuriozalny proces trwał bardzo długo, kosztował skarb Prus ponad 300 000 talarów Zapadły wyroki, których nie dało się wyegzekwować. Wyprodukowano tony dokumentów, zatrudniono setki tłumaczy. Efekt był mizerny, a proces stał się przedmiotem niewybrednych dowcipów. Oskarżonymi w większości byli przedstawiciele polskich arystokratycznych familii, sędziami byli zaprzyjaźnieni prawnicy. Oskarżonych przetrzymywano w policyjnym więzieniu przy Hausvogtei w Berlinie. Osadzeni zafundowali po procesie pamiątkowy srebrny puchar hrabiemu Czarneckiemu, jednemu z głównych oskarżonych. Wśród 73 podpisów współwięźniów znajdują się nazwiska m. in.: Czartoryski, Radziwiłł, Łubieński, Kętrzyński.

Średnica 9,5 cm; Wysokość 24,0 cm; Waga 591,6 g Ag .835 www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

CENA: 13 000 zł /

aukcja@niemczyk.pl

Przedmioty historyczne

Zegarek męski IWC Schaffhausen złoto Dla Marszałka Polski Mariana Spychalskiego

859.

zwajcarskie cechy probiercze złota 18 ct. i warsztatowe IWC. Złota bransoleta ocechowana podstawową cechą probierczą złota „2” Warszawa (Au .750) i dodatkową cechą złota. Na odwrocie koperty dedykacja grawerowana: Tow. Marianowi Spychalskiemu w 55-lecie urodzin. Biuro Polityczne Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii (BC.KC.PZPR) Warszawa 6.XII.1961 r. Waga zegarka wraz z bransoletą 74,95, mechanizm sprawny, stan bardzo dobry.

Waga zegarka wraz z bransoletą 74,95

860.

CENA: 6 500 zł

PRL Kordzik Wojsk Powierztno Desantowych 1956 Dla Marszałka Polski Mariana Spychalskiego

ordzik Wojsk Powietrzno-Desantowych wraz z pochwą (1956).Dedykacja dla marszałka Polski Mariana Spychalskiego. Stan idealny

Długość: 288 mm

www.aukcjamonet.pl

CENA: 1 000 zł /

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Przedmioty historyczne

861.

II RP laska tamburmajora Komp. Honorowej WP Armia Warszawa 1939 r.

rmia Warszawa to związek operacyjny Wojska Polskiego w czasie kampanii wrześniowej 1939 r. Tamburmajor to dyrygent orkiestry wojskowej, idący na jej czele. Batutą do dyrygowania orkiestry marszowej jest laska tamburmajora. Drewniana laska z głowią i okuciem wykonanymi ze srebrzonego mosiądzu. Na kołnierzu głowicy grawerowany orzeł WP i dedykacja w czterech wierszach. ARMIA / WARSZAWA / KOMPANIA HONOROWA / WOJSKA POLSKIEGO Zachował się oryginalny oplot trzonu laski ze złoconego sznura metalowego.

Wysokość głowicy 300 mm;Średnica głowicy 105 mm; Okucie dolne 200 mm; Długość całości 150 cm

CENA: 2 000 zł

862. Popiersie Tadeusz Kościuszko z orderem Virtuti Militari.

Henryk Stattler 1859 rok - RZADKOŚĆ

igurka wykonana z brązu przez doskonałego artystę Henryka Stattlera w 1859 r. Dobry stan zachowania, pięknie zachowana patyna, brąz odlewany i cyzelowany. Wysokość 21 cm, szer. 11 cm, głęb. 7,3 cm, Polska 1859r. Henryk Antoni Stattler (1834-1877): Rzeźbiarz urodzony w Krakowie w 1834 r. syn znanego malarza Wojciecha Stattlera. Swoje doświadczenie zdobywał w pracowni Ojca, następnie w Krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, Paryżu, Berlinie, Warszawie. Większość jego prac znajduję się w Muzeach Narodowych i prywatnych kolekcjach w całej Europie. Jest autorem takich prac jak popiersie gen. Józefa Chłopickiego (Muzeum Narodowe w Warszawie), podobizna Andrzeja Zamoyskiego (Muzeum Narodowe w Krakowie), a także wielu innych znajdujących się w muzeach lub przestrzeni publicznej (Łazienki Królewskie, Klasztor Jasnogórski). Jego twórczość artystyczną doceniła również rodzina Potockich, która zamówiła u artysty posąg Ecce Homo. W 1853 roku wykonał w marmurze płaskorzeźbę Madonna z Dzieciątkiem, dar dla papieża Piusa IX, nagrodzoną złotym medalem. Twórczość Henryka Stattlera to głównie dzieła portretowe znanych postaci. Wyjątkowa rzadkość na rynku antykwarycznym sprawia, że przedmiotowe popiersie jest prawdziwą gratką dla kolekcjonerów. Prace Stattlera bardzo rzadko pojawiają się w ofertach Europejskich Domów Aukcyjnych. CENA: 7 000 zł

Henryk Antoni Stattler (1834-1877): www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Przedmioty historyczne

863. Rosja, Karol Fabergé, lustro kryształowe w srebrnej ramie

ustro z fazą w srebrnej, złoconej, klasycystycznej ramie. Na krawędzi umieszczone w dwóch miejscach rosyjskie (po 1908 r.) cechy srebra „84” i znak warsztatu Karola Fabergé, złotnika w St. Petersburgu, dostawcy dworu carskiego. Cechy probiercze potwierdzone francuską puncą srebra (Minerwa). Może to wskazywać na miejsce sprzedaży przedmiotu – salon firmy Fabergé w Paryżu. Załączony certyfikat oryginalności wydany przez specjalistę Domu Aukcyjnego Desa – Unicum w Warszawie.

Wymiary zewnętrzne: 27,2 x 21,0 x 2,0 cm; Waga brutto: 1306 g

CENA: 12 000 zł

864. Oryginalny Medal Olimpijski IX Olimpiada Amsterdam

ORYGINAŁ 1928 – BRĄZ Rzadkość

a letnich igrzyskach olimpijskich w Amsterdamie, po raz pierwszy mogły konkurować kobiety w dyscyplinach indywidualnych i zespołowych. Polka, Halina Konopacka zdobyła złoty medal – rzut dyskiem. Polska uzyskała jeszcze srebro w drużynie jeździeckiej mężczyzn oraz trzy razy drużynowe trzecie miejsce w dyscyplinach męskich. Oferowany medal brązowy został zdobyty przez Polaka, prawdopodobnie w dyscyplinie szabli drużynowej.

Średnica 55 mm; w. 76,13 g Brąz CENA: 2 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Literatura 865.

E. Q. Visconti Planches de l’Iconographie Grecque, Paris 1811 (58x42 cm)

Okazała pozycja bibliofilska (58 x 42 mm). Doskonały stan zachowania. 57 plansz z miedziorytami greckich artefaktów. Kilkanaście plansz z rycinami monet greckich. Bogata introligatorska oprawa. Rarytas do biblioteki numizmatycznej. CENA: 2 000 zł

Wymiary: 58x42 cm

866.

Grand Duc Georges Michailovitch (Wielki Książę Georgij Michajłowicz) Monnaies de l’Empire de Russie 1725-1894, Paris 1916 – III Tomy oryginał Rzadkość

atalog największej kolekcji monet rosyjskich zebranych przez Wielkiego Księcia Jerzego Romanowa (1863-1919) wnuka cara Mikołaja I. Był założycielem działu numizmatycznego Muzeum Rosyjskiego, członkiem Akademii Nauk, autorem katalogu monet Rosji. Rozstrzelany przez bolszewików w styczniu 1919 r. W 1916 roku w Paryżu opublikowano francuskie wydanie katalogu Jerzego Michajłowicza, wydawanego w St. Petersburgu w latach 1888-1914. Warunki I Wojny Światowej spowodowały, że do dnia dzisiejszego zachowały się nieliczne egzemplarze tej publikacji. Nieznane są egzemplarze w oprawie. Jedyny znany egzemplarz na polskim rynku. Ekskluzywne oryginalne wydanie z XIX wieku wraz z notatkami (jedyne które pojawiło się na rynku światowym) zostało sprzedane za 85.000 USD czyli ponad 310.000 złotych na Aukcji w 2014 roku. Katalog składa się z trzech tomów oprawnych w skórę, luksusowo wydanych ze złoceniami, rycinami i dziesiątkami tablic z naturalnej wielkości wizerunkami monet. Wszystkie monety opisane w tekście wraz z dokumentacją historyczną, stopniami rzadkości. Spis treści na początku tomu I. Tom. I: Monety Aleksandra II 1855-1881; Mikołaj I 1826-1855 Tom. II: Aleksander I 1801-1825; Paweł I 1796-1801; Katarzyna II 1762-1796; Elżbieta 1741-1762 Tom. III: Piotr III 1762; Anna 1730-1740; Iwan 1740-1741; Katarzyna II 1725-1727; Piotr II 1727-1729; Aleksander III 1881-1894; monety bite dla Prus; monety bite dla Grecji; monety bite dla Polski; monety bite dla Finlandii Niespotykana i unikatowa pozycja w bibliotece numizmatyka. Wyjątkowo rzadka pozycja, po raz pierwszy w handlu. Stan idealny. CENA: 50 000 zł

Wymiary: 39x32 mm www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Literatura

867.

Kolekcja księcia Jerzego Michajłowicza wyd. 1973

olekcja księcia Jerzego Michajłowicza 1725-1894 - wyd. 1973 roku USA. Jedna z największych kolekcji monet rosyjskich w twardej oprawie. Wydany w USA. Ilość stron: 657 Język: francuski. CENA: 400 zł

868. Banknoty polskie - Kolekcja Lucow, Tom I (1794-1866)

- Jerzy Koziczyński

nóstwo ilustracji, określeń rzadkości banknotów. Pierwsza część największej kolekcji banknotów polskich. Obowiązkowa pozycja dla kolekcjonerów banknotów. Stan niemal idealny. Rzadka i poszukiwana lektura. Warszawa 2000, 282 strony format A4, oprawa twarda. CENA: 1 100 zł

869. Banknoty polskie - Kolekcja Lucow, Tom II (1794-1866)

- Jerzy Koziczyński

K Warszawa 2002, 320 stron Format A4, oprawa twarda.

olejna część bardzo profesjonalnie przygotowanej literatury. Tom II zawiera banknoty i dokumenty z lat 1916 – 1923. Jak we wcześniejszym tomie, również i w tym przedstawione są bogate ilustracje. Bardzo dobry stan zachowania.

CENA: 1 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Literatura

870. Banknoty polskie - Kolekcja Lucow Tom III (1919-1939)

- Jerzy Koziczyński

W

publikacji prezentowane są banknoty obiegowe i ich wzory, próby kolorystyczne, emisje niewprowadzone do obiegu, a także banknoty niezwykle rzadkie. Najrzadszy tom największej kolekcji banknotów polskich, liczącej około 2.000 różnych typów banknotów z wieloma egzemplarzami w każdym typie różniącymi się seriami. Najpełniejsza kolekcja z tysiącami ilustracji, bardzo bogaty rys historyczny pieniądza polskiego i powstawania banknotów. Obowiązkowa pozycja dla kolekcjonerów banknotów. Stan niemal idealny. Warszawa 2005, 264 strony format A4, oprawa twarda. CENA: 1 400 zł

871.

Katalog aukcyjny Albert Riechmann „Sammlung D. Siedler-Danzig”, Halle (Salle), 6.12.1911 r

tron 23, 3 tablice, 279 pozycji. Zbiór monet I medali miasta Gdańska, Elbląga I Torunia od XV do XVIII wieku. Dołączona lista wynikowa. Stan bardzo dobry. Oprawa współczesna. Katalog bardzo rzadki. Notowania: CNCE 2003 str. 280, M. Gumowski poz. 443. CENA: 900 zł

872.

Katalog aukcyjny Sotheby&o., „The Palace Collections of Egypt” - Kolekcja Faruka

atalog aukcyjny Sotheby&o., „The Palace Collections of Egypt”, Londyn 1954 r. Stron 306, pozycji 2798, tablic 72 (710 zdjęć monet). Katalog jednej z największych aukcji numizmatycznych zbioru 8500 najcenniejszych monet i medali króla Egiptu Faruka, zawierający m. in. monety polskie wraz z najdroższą polską monetą 100 dukatów Zygmunta III Wazy z 1621 roku, a także jedną z najdroższych monet amerykańskich – 20 dolarów z 1933 roku. Dołączona lista wynikowa. Stan idealny. Ważna i cenna pozycja w numizmatyce. Notowania: E.E. Clain-Stefanelli, poz,. 8013. CENA: 1 700 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Literatura

873. Julius u. Albert Erbstein „Erörterungen auf dem Gebiete

der Sächsischen Münz- und Medaillen-Geschichte bei Verzeichnung der Hofrath Engelhardt’schen Sammlung, veröffentlich von Julius und Albert Erbstein”, Dresden 1888 r.

Julius u. Albert Erbstein „Erörterungen auf dem Gebiete der Sächsischen Münz- und Medaillen-Geschichte bei Verzeichnung der Hofrath Engelhardt’schen Sammlung, veröffentlich von Julius und Albert Erbstein”, Dresden 1888. Pięcioczęściowy katalog w jednym woluminie zbioru monet i medali saksońskich H. Engelhardt’a, z uwzględnieniem mennictwa polskich królów Augusta II i Augusta III. Cz. 1 z 1888 r. – 84 str.; cz. 2 z 1890 r. – 108 str.; cz. 3 z 1896 r. – 50 str.; cz. 4 z 1903 r. – 46 str.; cz. 5 z 1909 r. – 77 str.; łącznie 1934 pozycje, 16 tablic. Wyjątkowo rzadki, w bardzo dobrym stanie zachowania katalog, na który powołują się wszystkie domy aukcyjne na świecie. Stara oprawa. Notowania: E.E. Clain-Stefanelli poz. 9541. CENA: 1 700 zł

874. Katalog aukcyjny Adolph Hess „Versteigerungs-Katalog

einer Sammlung von Baltischen Münzen” 1920 r.

Katalog aukcyjny Adolph Hess „Versteigerungs-Katalog einer Sammlung von Baltischen Münzen”, Frankfurt am Main, 1920. Stron 44, 4 tablice, 1218 pozycji. Zawiera zbiór monet z prowincji bałtyckich, w tym szelągi, grosze, trojaki, dukaty bitych za panowania Stefana Batorego i Zygmunta III w mennicy ryskiej. Na uwagę zasługuje pięciodukatówka ryska z 1654 roku oraz słynna marka Jana Chodkiewicza z 1573 roku. Na tablicach poza tym umieszczone są m. in. trojaki kurlandzkie z okresu od 1589 do 1606 roku; jest to doskonałe źródło wiedzy dla każdego numizmatyka. Katalog bardzo rzadki. Stan bardzo dobry. Oprawa współczesna z umieszczonymi z przodu i z tyłu oryginalnymi broszurowanymi okładkami. Pierwszy raz wystawiony do sprzedaży w Polsce. CENA: 1 200 zł

875.

Katalog aukcyjny Otto Helbing „Sammlung Alfred der Strother Baden-Baden” 1921 r.

Katalog aukcyjny Otto Helbing „Sammlung Alfred der Strother Baden-Baden” z 14 lutego 1921 r. Stron 140, 32 tablice. Zawiera 1954 pozycje, w tym około 600 monet polskich; niektóre bardzo rzadkie znalazły się później w zbiorze Frankiewicza i Chomińskiego. Stan bardzo dobry. Oprawa współczesna z zachowanymi oryginalnymi broszurowymi okładkami w środku. Katalog trudno dostępny. Bardzo ważna pozycja dla numizmatyków. Notowania: CNCE 2003 str. 281. CENA: 800 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Literatura

876. David Samuel Madai „Vollständiges Thaler-Cabinet…”

Sześciotomowy komplet w czterech tomach

avid Samuel Madai „Vollständiges Thaler-Cabinet…”. Sześcioczęściowy komplet wydany w czterech tomach. Cz. I z 1765 r. (768 str.), cz. II z 1766 r. (904 str.), cz. III z 1767 r. (621 str.), cz. IV z 1768 r. (100 str.), cz. V z 1769 r. (187 str.), cz. VI z 1774 r. (440 str.). Katalog 7233 monet (z 18 rycinami), począwszy od XV wieku; zawiera m. in. informacje o monetach polskich (gdańskich, elbląskich, toruńskich, pomorskich, śląskich, inflanckich i kurlandzkich). Skarbnica wiedzy dla numizmatyków – na te katalogi powoływały się wszystkie przedwojenne domy aukcyjne. Wydanie kompletne, w skórze ze złotymi literami na grzbietach. Notowania: E. E. Clain-Stefanelli poz. 9093; Lipsius poz. 240; M. Gumowski poz. 3190; K. W. Stężyński-Bandtkie poz., 39; A. Ryszard BNP str. 51; I. Zagórski str. X; CNCE str. 278; CNCT str. 335. CENA: 2 100 zł

877.

Katalog aukcyjny Felix Schlessinger „Sammlung aus Norddeutschem Besitz”, 1929 r.

atalog aukcyjny Felix Schlessinger „Sammlung aus Norddeutschem Besitz”, Berlin 11. November 1929. Stron 58, pozycji 1451, tablic 18. Zawiera m. in. zbiór ponad 200 monet polskich. Jego ozdobą jest pierwszy talar polski (półkopek) z 1564 roku i próbny talar Stanisława Augusta (według stempla Morikofera). Stan dobry, w załączeniu lista szacunkowa. Notowania: CNCE-2003 str. 282. CENA: 700 zł

878. Katalog aukcyjny Sally Rosenberg „Universalsammlung

vorwiegend Talr der 16-19. Jahrhunderts und Goldmünzen”, 1928 r.

atalog aukcyjny Sally Rosenberg „Universalsammlung vorwiegend Talr der 16-19. Jahrhunderts und Goldmünzen”, Frankfurt am Main 1928. Stron 176, pozycji 3180, tablic 19. Zbiór talarów od XVI do XIX wieku, w tym polskich od Zygmunta Starego do XIX wieku, Gdańska, Elbląga, Rygi, Torunia. W katalogu widnieje na tablicy XIV półtalar z oblężenia Gdańska z 1577 roku – moneta praktycznie nie umieszczana na tablicach w katalogach przedwojennych. Stan bardzo dobry. Oprawa współczesna z zachowaną oryginalną broszurową okładką na awersie. Dołączona lista szacunkowa. CENA: 700 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Literatura

879. Katalog aukcyjny XXXVI „Reichmann Sammlung Gustav

Strieboll Schlesische Münzen id Medaillen”, 1926 r.

atalog aukcyjny XXXVI „Reichmann Sammlung Gustav Strieboll Schlesische Münzen id Medaillen”, Halle 15.06.1926 r. Stron 138, pozycji 2467, 42 tablice. Jeden z najważniejszych katalogów na monety I medale śląskie, bardzo poszukiwany. Dodatkowo dołączona lista wynikowa. Bardzo dobry stan zachowania z oryginalnymi, broszurowymi okładkami. Notowania: M. Gumowski poz. 452. CENA: 1 000 zł

880. Katalog aukcyjny „Polnischen Münzen und Medaillen

der MATHY’schen Sammlung”, 1858 r.

atalog aukcyjny „Polnischen Münzen und Medaillen der MATHY’schen Sammlung”, Danzig 2. August 1858. Stron 164, pozycji 2754, 1 rycina. Zawiera legendarny zbiór monet I medali polskich od roku 1333 do 1807. Bardzo rzadki. Stan bardzo dobry, zachowana oryginalna broszurowa okładka. Notowania: CNCE-2003 str. 278, E. Kopicki str. 642, M. Gumowski poz. 404. CENA: 1 000 zł

881. Katalog aukcyjny Adolph Hess „Sammlung Vogel”, 1927 r.

atalog aukcyjny Adolph Hess „Sammlung Vogel”, Frankfurt am Main 1927. Stron 136, pozycji 2800, 32 tablice. Zbiór monet I medali austriacko-węgierskich, rosyjskich, polskich, krajów bałtyckich I niemieckich. Monet polskich jest tutaj ponad 200 z okresu od XII do XIX wieku. Bardzo rzadki. Egzemplarz w jednym woluminie z katalogiem aukcji Adolpha Hess’a z 26.06.1928 r. Stan bardzo dobry. Notowania: CNCE-2003 str. 281. CENA: 2 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Literatura

882.

Katalog aukcyjny Adolph Hess „Sammlung des Herrn Apotheker Karl Rudolph”, 1914 r.

atalog aukcyjny Adolph Hess „Sammlung des Herrn Apotheker Karl Rudolph”, Frankfurt 1914. Stron 127, poz. 3565, 4 tablice. Aukcja monet K. Rudolpha – aptekarza z Królewca. Zbiór Rudolpha to jeden z największych zbiorów monet Gdańska, Torunia, Elbląga i Królewca, jaki kiedykolwiek istniał. Egzemplarz w bardzo dobrym stanie, trudno dostępny. Oryginalna broszurowa okładka. Notowany w „Bibliografii Numizmatyki Polskiej” M. Gumowskiego poz. 436 oraz CNCE2003 str. 280. CENA: 1 000 zł

883.

Katalog aukcyjny Adolph Hess „Doubletten des Kaiserlichen Münzcabinets der Ermitage in St. Petersburg Münzen and Medaillen”, 1911 r.

atalog aukcyjny Adolph Hess „Doubletten des Kaiserlichen Münzcabinets der Ermitage in St. Petersburg Münzen and Medaillen”, Frankfurt am Main 1911. Stron 144, pozycji 2835, 14 tablic. Zbiór monet i medali pochodzących z Muzeum Ermitaż w Petersburgu, w tym ponad 500 monet polskich z okresu od XII do XIX wieku. Wyjątkowo rzadki. Dołączona lista wynikowa. Stan dobry. Oryginalna broszurowa okładka. Notowania: E. E. Clain-Stefanelli poz. 11041, M. Gumowski poz. 236. CENA: 2 000 zł

Katalog aukcyjny Adolph Hess „Adolph Meyer-Gedanensis Münzen und Medaillen Sammlung” część I, 1894 r.

884.

atalog aukcyjny Adolph Hess „Adolph Meyer-Gedanensis Münzen und Medaillen Sammlung” część I, Frankfurt am Main, November 1894. Stron 250, pozycji 5631, 7 tablic. Zbiór monet I medali, w tym około 250 rosyjskich od XV I XIX wieku, a także około 100 polskich od czasów Zygmunta Starego do XIX wieku oraz monety Śląska I Królewca. Stan dobry. Oprawa współczesna. Dołączona lista wynikowa. CENA: 700 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Literatura

Katalog aukcyjny Adolph Hess „ Adolph Meyer-Gedanensis Münzen und Medaillen Sammlung” 1895

885.

dolph Meyer-Gedanensis Münzen und Medaillen Sammlung” część druga, Frankfurt am Main, Mai 1895. Katalog ma 340 stron, 5790 pozycji I 7 tablic. Druga część zbioru monet I medali Adolpha Meyera zawierająca m.in. monety polskie, rosyjskie, gdańskie, toruńskie, elbląskie – w tym bardzo rzadka klipa półtalarowa Jana Kazimierza z 1651 roku. CENA: 700 zł Stan katalogu dobry/bardzo dobry. Oprawa współczesna. Dołączona lista wynikowa.

886. Katalog aukcyjny Otto Helbing „Griechische Münzen,

Römische Münzen, Münzen u. Medaillen vieler Zeiten und Länder…Branderburg-Preussen, Schlesien, Russiche Gold u. Platina Münzen, Schwalbach u. Reichs- Münzen”,München 20, Martz 1928.

atalog liczy 178 stron, 2457 pozycji, 58 tablic + 1 kolorowa. Zawiera m.in. zbiór monet I medali polskich od czasów Zygmunta Starego do XIX w. oraz rosyjskich od XVOO do XX wieku, w tym duża ilość monet śląskich. Dobry stan zachowania, oprawa współczesna z zachowaną oryginalną okładką broszurową. Dołączona lista szacunkowa. Bardzo rzadki katalog. CENA: 800 zł

887.

Katalog aukcyjny Otto Helbing „Münzen und Medaillen”, München 1898 – Rzadkość!

atalog aukcyjny Otto Helbing „Münzen und Medaillen”, München 1898 – Rzadkość! Katalog liczy 132 stron I 3252 pozycji. Aukcja monet I medali, w tym 10 dukatów Zygmunta III Wazy bez daty z menniczy Krakowskiej. Stan dobry. Oprawa współczesna z zachowaną oryginalną broszurową okładką. Dołączona ręcznie pisana lista wynikowa. Pierwszy raz w Polsce. CENA: 700 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Literatura

Katalog aukcyjny Joseph Hamburger „Münzen und Medaillen – Sammlung des herrn Dr. Antoine-Feill” cz.I 1907 rok

888.

zęść I. Katalog liczy 22 strony, 375 pozycji I 4 tablice. Zbiór monet i medali, w którym znajduje się m.in. unikatowy denar w złocie Stefana Batorego z 1579 roku. Bardzo rzadki katalog. Stan bardzo dobry. Dołączona lista wynikowa. Gumowski poz. 380 CENA: 900 zł

Katalog aukcyjny Joseph Hamburger „Münzen und Medaillen – Sammlung des herrn Dr. Antoine-Feill” cz.II 1908 rok

889.

zęść II. Katalog ma 224 stron, 4556 pozycji I 16 tablic. Zbiór monet i medali, bardzo rzadki katalog. Stan bardzo dobry. Dołączona lista wynikowa. CENA: 700 zł

Katalog aukcyjny Joseph Hamburger „Max Ritter von Wilmersdörffer’ sehe Münzen und Medaillen– Sammlung” 1907 rok – Pierwsza część

890.

atalog z 1907 roku , liczy 76 stron, 1708 pozycji. Zbiór monet i medali Rosji, Polski i krajów bałtyckich – Litwy, Rygi, Kurlandii, Szwecji, Danii i Norwegii. Zawiera ponad 400 monet rosyjskich od X do XIX wieku, ponad 700 monet polskich od XV do XIX wieku. Stan bardzo dobry. Dołączona lista wynikowa, bardzo poszukiwany katalog, pierwszy raz na aukcji w Polsce. E.E. Clain-Stefanelli poz. 9178; Grierson 305, Gumowski poz.466 CENA: 1 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Literatura 891.

Katalog aukcyjny Joseph Hamburger „Max Ritter von Wilmersdörffer’ sehe Münzen und Medaillen– Sammlung” 1907 rok. - Druga część

atalog z 1907 roku, liczy 180 stron, 4176 pozycji i 12 tablic. Zbiór monet i medali Branderburgii, Prus, Śląska, Pomorza, Saksonii i innych prowincji niemieckich oraz Niderlandów i Belgii. Jest ok. 700 monet Śląskich i pomorskich. Stan dobry. Dołączona lista wynikowa. Bardzo rzadki, pierwszy raz w Polsce. . E.E. Clain-Stefanelli poz. 9178; Grierson 305, Gumowski poz.466 CENA: 900 zł

892.

Katalog aukcyjny Egger „Collection Karl Latour v. Thurmburg” część I 1898 rok

atalog liczy 96 stron, 3500 pozycji I 2 tablice. Zbiór monet z kolekcji Karla Latour’a część pierwsza, a w tym ponad dwustu monet polskich od XI do XIX wieku oraz monet rosyjskich od XVII do XIX wieku. Bardzo rzadki katalog. Dobry stan zachowani, oryginalna broszurowa okładka. Dołączona wydrukowana lista wynikowa. Po raz pierwszy w Polsce. CENA: 900 zł

893. Katalog aukcyjny Brüder Egger „Collection Karl Latour v.

Thurmburg” częsc II 1899 rok.

atalog liczy 106 stron, 3514 pozycji oraz 2 tablice. Zbiór monet z kolekcji Karla Latour’a część druga. Bardzo rzadki, Stan bardzo dobry, zachowana oryginalna broszurowa okładka. CENA: 700 zł Pierwszy raz wystawiany na aukcji w Polsce.

Katalog aukcyjny Brüder Egger „ Katalog der Sammlung Polnischer Münzen und Medaillen des Hochwürdigsten Herrn Bischofs Johann Stupnicki” 1896 rok

894.

atalog liczy 49 stron, 1472 pozycji i 2 ryciny. Aukcja zbioru monet i medali polskich z kolekcji biskupa Jana Stupnickiego z Przemyśla, obejmującego okres od średniowiecza do XIX wieku. Egzemplarze ze wstępem w języku niemieckim oraz polskim, dołączona lista wynikowa. Dobry stan zachowania, oryginalna broszurowa okładka. Wyjątkowo rzadka i poszukiwana pozycja z literaturze numizmatycznej. Notowania: Gumowski poz.453 ; CNCE str. 380 ; E.E. Clain-Stefanelli poz. 9178 11046 ; Kopicki str. 644 CENA: 1 000 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Literatura

895.

Katalog aukcyjny H.Bukowski „ FÖRTECKNING öfver Framlidne Konorschefen J.F.H OLDENBURGS Svenska Mynthkabnett”, Stockholm 1898-1899.

om obejmujący aukcję zbioru monet J.F.H Oldenburga, składa się z trzech katalogów aukcyjnych: 1 z 26-27 stycznia 1898 (stron 21, pozycji 1113) ; 2 z 3-4 maja 1898 (stron 57, pozycji 3388); 3 z 25 stycznia 1899 (stron 17, pozycji 1501) oraz literatury. W katalogu pierwszy są m.in. rzadki monety Króla Zygmunta III Wazy, w katalogu drugim znajdują się bardzo ciekawe monety Rygi, Revala, Elbląga, Szczecina, Pomorza np. dukaty elbląskie czy pięciodukatówka ryska. Katalog w stanie dobrym, oprawa współczesna. Cenną informacją są ceny dopisane ręcznie. Katalog bardzo rzadko w sprzedaży, pierwszy raz w Polsce. Notowania CNCE (2003) str. 276 ; E.E. Clain-Stefanelli poz. 11653 CENA: 1 000 zł

896.

Katalog aukcyjny H.Bukowski „ FÖRTECKNING öfver EN SAMLING MYNT ur KONGL. MYNTKABINETTETS DUPLETTFÖRRAD” ”, Stockholm 1893

atalog liczy 63 strony, 1799 pozycji. Zbiór monet od czasów Gustafa II Adolfa do Karola XV. Wśród nich liczne monety Pomorza, Elbląga, w tym dwutalarówka z 1628 roku i 10 dukatów z 1658 roku, rzadki talary i donatywy, ryska pięciodukatówka z 1645 roku. Monety Revala i Szczecina. Katalog w stanie bardzo dobrym, oprawa współczesna z zachowaną oryginalną okładką broszurową na awersie. Zaletą katalog jest fakt iż przy każdej pozycji ceny są dopisane ręcznie. Katalog bardzo rzadki i poszukiwany, praktycznie nie do zdobycia na rynku. Pierwszy raz w Polsce. Notowania CNCE (2003) str.276 CENA: 1 000 zł

897.

Karol Plage „Monety bite w między za panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego” Warszawa 1897 – wydanie oryginalne.

odstawowa literatura fachowa dla każdego kolekcjonera, do dziś ważna i aktualne pozycja w literaturze fachowej. Bardzo rzadki oryginał. Notowania Gumowski poz.2600 CENA: 1 000 zł www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

Literatura

898.

Katalog Otto Merserbuger „Münzen und Medaillen von Sachsen” Leipzig 1894.

atalog liczy 198 stron, 4689 pozycji I 2 tablice. Oryginalny katalog ofertowy sporządzony przez firmę Muenzenhandlung Zschiesche & Koeder, obejmujący jeden z największych zbiorów Saksonii – ceny podane w ówczesnych marakch niemieckich. Pozycje od 1355 do 1912 to monety i medale królów Polski- Augusta II Mocnego i Augusta III Sasa. Na ten katalog powołują się do dziś wszystkie domy aukcyjne. Egzemplarz bardzo rzadki , stan bardzo dobry. Notowania CNCE (2003) str.278 ; E.E. Clain-Stefanelli poz. 9565 CENA: 800 zł

899.

Katalog „Observations sur le type du moyen-age DE LA MONNAISE DES PAYS-BAS Par Joachim Lelewel” Bruxelles 1835 – tylko 100 egzemplarzy!

atalog liczy 72 strony, 3 tablice (2 składane). Katalog wydane w zaledwie 100 egzemplarzach. Zawiera zbiór monet średniowiecznych Europy. Bardzo rzadki. Stan bardzo dobry. Po raz pierwszy w ofercie w Polsce. CENA: 1 200 zł

900.

Marian Gumowski Medale Władysława IV Wazy” – wydanie jubileuszowe.

W

ydany w pięćdziesięciolecie Towarzystwa, Wiadomości Numizmatyczno-Archeologiczne. Kraków 1983/39, stron 369 , pozycji 114 , tablic 17. Zbiór medali, donatyw i talarów medalowych wraz z rycinami. Każda pozycja opatrzona notką dotyczącą notowań przedwojennych domów aukcyjnych lub zbiorów. Stan bardzo dobry. Notowania „Bibliografia Numizmatyki Polskiej” Gumowski poz.64 CENA: 500 zł

www.aukcjamonet.pl

/

www.niemczyk.pl

/

tel. +48 698 905 125

/

aukcja@niemczyk.pl

SPIS TREŚCI INFORMACJE........................................................................................................................................................................3 Antyk (loty 1-24)...................................................................................................................................................................14 Średniowiecze(loty 25-65).................................................................................................................................................22 Zakon Krzyżacki (loty 66-68)............................................................................................................................................38 Zygmunt I Stary (loty 69-75)..............................................................................................................................................39 Zygmunt II August (loty 76-83).........................................................................................................................................44 Henryk Walezy (lot 84).......................................................................................................................................................49 Stefan Batory (loty 85-99)...................................................................................................................................................50 Zygmunt III Waza (loty 100-162)......................................................................................................................................58 Zygmunt III Waza - Sztokholm (loty 163-164)....................................................................................................................91 Bezkrólewie (lot 165)..........................................................................................................................................................92 Władysław IV Waza (loty 166-175)....................................................................................................................................93 Jan II Kazimierz (loty 176-201)..........................................................................................................................................101 Michał Korybut Wiśniowiecki (lot y 202-204)..............................................................................................................118 Jan III Sobieski (loty 205-212).........................................................................................................................................121 August II Mocny (loty 213-220).......................................................................................................................................126 August III Sas (loty 221-241)............................................................................................................................................130 Stanisław August Poniatowski (loty 242-268).................................................................................................................140 Medale (loty 269-300).......................................................................................................................................................157 Powiązane z Polską (loty 301-328).....................................................................................................................................178 Księstwo Warszawskie (loty 329-336)..............................................................................................................................191 Zamość (lot 337)..................................................................................................................................................................195 Królestwo Polskie (loty 338-355)......................................................................................................................................196 Powstanie Listopadowe (loty 356-368)............................................................................................................................206 Wolne Miasto Kraków (loty 369-371)..............................................................................................................................211 Polska XIX w. (loty 372-397).............................................................................................................................................212 Rosja (loty 398-509)............................................................................................................................................................224 Monety Świata (loty 510-570)..........................................................................................................................................268 Niemieckie Władze Okupacyjne (lot 571)....................................................................................................................288 Królestwo Polskie 1917-1918 (loty 572-576)..................................................................................................................289 II RP (loty 577-623).............................................................................................................................................................291 II RP - Monety Próbne (loty 624-648).............................................................................................................................308 Wolne Miasto Gdańsk (loty 649-668)................................................................................................................................321 Getto Łódź (loty 669-671)................................................................................................................................................329 Monety złote PRL (lot 672-677).......................................................................................................................................331 Monety PRL (lot 678-691).................................................................................................................................................333 Monety złote kolekcjonerskie po 1990 roku (lot 692-722)........................................................................................339 Monety kolekcjonerskie po 1990 roku (lot 723-728).....................................................................................................349 Banknoty (loty 729-832)....................................................................................................................................................351 Ordery, odznaki, odznaczenia (loty 833-857).............................................................................................................392 Przedmioty historyczne (loty 858-864)........................................................................................................................401 Literatura (loty 865-900)....................................................................................................................................................405 OGŁOSZENIE I WARUNKI AUKCJI..............................................................................................................................418

OGŁOSZENIE I WARUNKI AUKCJI

13. Klienci biorący udział w licytacji mogą obejrzeć przedmioty przed rozpoczęciem aukcji, dlatego będą traktowani tak jakby widzieli i studiowali

1. Organizatorem aukcji jest Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk

stan przedmiotów. Wszelkie zastrzeżenia dotyczące cech fizycznych

z siedzibą w Warszawie, ul. Żelazna 67 pawilon 22, 00-871 Warszawa, NIP

licytowanych przedmiotów, ich wartości lub stanu przyjmowane będą

113-271-52-51 REGON 147319064

przez Organizatora w formie pisemnej przed rozpoczęciem aukcji. Z chwilą

2. Organizator występuje jako właściciel przedmiotów wystawianych na aukcji

rozpoczęcia aukcji jakiekolwiek zastrzeżenia nie będą uwzględniane.

lub jako pośrednik przy zawarciu umowy sprzedaży pomiędzy właścicielem

14. Udział w aukcji można brać również składając pisemną ofertę drogą faksu,

tych przedmiotów (Sprzedającym) a licytującym (Kupującym), co nie wyklucza

w formie elektronicznej przez e–mail jak również „na żywo przez Internet”

sytuacji, że Organizator będzie Sprzedającym.

po dokonaniu rejestracji na stronie internetowej www.aukcjamonet.pl.

3. Aukcja odbywa się w internecie za pośrednictwem strony licytacji www.

Oferta udziału w aukcji powinna zawierać wszystkie dane identyfikacyjne

aukcjamonet.pl

Licytującego oraz numery i nazwy przedmiotów, które mają być licytowane

4. Warunkiem uczestnictwa w aukcji jest wcześniejsza rejestracja, jednoznaczna

wraz z limitami cenowymi, za które Licytujący wyraża chęć zakupu tych

z zaakceptowaniem warunków niniejszej aukcji. Akceptując warunki aukcji

przedmiotów. Przesłanie oferty jest równoznaczne ze złożeniem oferty na

Kupujący wyraża zgodę na gromadzenie i przetwarzanie swych danych

zakup.

osobowych w celach związanych z przygotowaniem, przebiegiem aukcji oraz jej obsługą poza aukcyjną, na zasadach określonych w aktualnie obowiązujących przepisach, regulujących ochronę danych osobowych. 5. Klientowi, zwanemu dalej Licytującym, przyznawany jest kredyt wydatków, czyli maksymalna kwota, jaką klient jest skłonny wydać podczas całej aukcji. Oferty po przekroczeniu limitu nie będą akceptowane. 6. Udział w aukcji może wziąć osoba fizyczna, osoba prawna albo jednostka organizacyjna nie będąca osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną, zwane dalej Licytującym. 7. Klienci biorący udział w aukcji stacjonarnej zgadzają się na przedstawienie Organizatorowi dokumentu tożsamości w postaci dowodu osobistego lub dokumentu paszportowego. Okazanie dokumentu tożsamości będzie warunkiem wzięcia udziału w licytacji. 8. Klienci nie znani wcześniej firmie, składający pisemną ofertę lub chcący licytować na żywo (on-line), zobowiązani są do wpłaty na firmowe konto bankowe wadium w wysokości 20% ceny startowej. Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk może odstąpić od żądania wpłacenia wadium jeżeli klient jest znany. 9. Przedmioty aukcyjne są własnością Organizatora albo osób trzecich. W przypadku, gdy licytowane przedmioty nie są własnością Organizatora aukcja przeprowadzana jest na zlecenie i na rachunek właścicieli licytowanych przedmiotów. 10. Klienci biorący udział w aukcji mogą działać w imieniu własnym lub

15. Informacje o najwyższych notach gradingowych są sporządzane do trzech miesięcy przed aukcją. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za pojawienie się nowych przedmiotów z wyższymi notami. 16. Klient ma prawo do odstąpienia od zakupu wyłącznie w przypadku znaczącej niezgodności wylicytowanego przedmiotu z opisem zamieszczonym w katalogu na www.aukcjamonet.pl 17. Do wylicytowanej ceny Organizator dolicza Kupującemu opłatę aukcyjną w wysokości 15% wylicytowanej ceny. Opłata zawiera podatek VAT. 18. Kupujący zobowiązany jest do zapłaty Organizatorowi ceny za wylicytowane przedmioty powiększonej o opłatę aukcyjną (łącznie dalej zwanymi: Wynagrodzenie) oraz opłacenia wszelkich kosztów związanych z wysyłką wylicytowanych przedmiotów i kosztów płatności (prowizje bankowe oraz systemów płatności internetowych). Kupujący dokonuje wyboru przewoźnika na własną odpowiedzialność. 19. Organizator aukcji ma prawo do podwyższenia lub obniżenia ceny startowej przedmiotu przed zakończeniem aukcji. 20. Licytowane przedmioty mogą posiadać cenę minimalną. Jest to najniższa kwota, za którą może być sprzedany przedmiot. Jej wysokość jest ustalana przez Sprzedającego i stanowi informację poufną. Przedmioty, których licytacja zakończyła się poniżej ceny minimalnej nie zostają sprzedane. Organizator aukcji bezpośrednio po zamknięciu licytacji informuje, czy cena minimalna została osiągnięta, czy też sprzedaż zależy od akceptacji uzyskanej ceny przez

przez pełnomocników. Licytujący, którzy działają w imieniu osób trzecich

Sprzedającego. Sprzedający może zaakceptować uzyskaną cenę w terminie

lub instytucji mogą wziąć udział w aukcji pod warunkiem przedłożenia

7 dni od zakończenia licytacji. W przypadku braku akceptacji nie dochodzi

stosownych pełnomocnictw i upoważnień.

do umowy sprzedaży przedmiotu.

11. Ceny przedmiotów aukcyjnych opisane w katalogu, są cenami startowymi.

21. Organizator aukcji przeprowadza licytację według następujących stopni

Każdy przedmiot aukcyjny jest dokładnie opisany w katalogu dostępnym na

przebicia:

www.aukcjamonet.pl. Katalog nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego. 12. Przedmioty aukcyjne, których autentyczność jest gwarantowana przez Organizatora wydawane są nabywcy wraz z Gwarancją Autentyczności wystawianą przez Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk. Gwarancja Autentyczności przeznaczona jest do obrotu tylko łącznie z przedmiotem. Dokument jest nieważny w przypadku, gdy nie występuje wraz z opisanym w nim przedmiotem. Zabrania się sporządzania, powielania za pomocą jakichkolwiek urządzeń technicznych oraz wprowadzania do obrotu Gwarancji Autentyczności.

Cena od

Cena do

Przebicie o

200 zł 500 zł

200 zł 500 zł 1000 zł

10 zł 20 zł 50 zł

1000 zł 2000 zł 5000 zł 10000 zł 50000 zł 100000 zł

2000 zł 5000 zł 10000 zł 50000 zł 100000 zł -

100 zł 200 zł 500 zł 1000 zł 2000 zł 10000 zł

22. Zakończenie licytacji następuje po trzykrotnym wywołaniu ceny i jej

30. Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany oraz odwołania niniejszego

przybiciu. Licytator ma prawo ponownie wywołać cenę w przypadku

ogłoszenia i warunków aukcji do dnia aukcji.

zaistnienia jakichkolwiek wątpliwości osób biorących udział w licytacji

31. Niniejszy dokument stanowi utwór w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego

dotyczących wysokości ceny.

1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych ( Dz. U. z 2006 r. Nr 90

23. Uczestnik aukcji, który wylicytował przedmioty umieszczone w katalogu

poz. 631). Zabrania się kopiowania, powielania oraz rozpowszechniania

jest zobowiązany do uiszczenia Wynagrodzenia w walucie Złotych Polskich w terminie 7 dni od dnia licytacji. Należność powinna zostać uiszczona w formie gotówkowej lub na wskazany poniżej numer konta Organizatora. W przypadku braku uiszczenia zapłaty za wylicytowane przedmioty Organizator ma prawo odstąpić w imieniu Sprzedającego od zawartej umowy sprzedaży lub naliczać odsetki za każdy dzień zwłoki. 24. Istnieje możliwość odroczenia terminu zapłaty należności za wylicytowane przedmioty na mocy umowy pomiędzy Organizatorem, a Licytującym, w

jego treści na użytek komercyjny. KLAUZULA INFORMACYJNA (RODO/GDPR) Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego

której termin ten zostanie wyraźnie określony.

przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO)

25. Przedmioty wylicytowane na aukcji zostaną wydane Licytującemu po

informujemy, iż:

dokonaniu całkowitej zapłaty Wynagrodzenia.

26. W przypadku gdy licytowane przedmioty są własnością osób trzecich

które zarejestrowały konto w serwisie Aukcjamonet.pl na potrzeby licytacji

Organizator nie odpowiada za wady fizyczne i prawne tych przedmiotów.

organizowanej za pośrednictwem serwisu Aukcjamonet.pl jest Antykwariat

Wszelkie roszczenia z tytułu wad prawnych i fizycznych wylicytowanych

Numizmatyczny Michał Niemczyk, ul. Żelazna 67 pawilon 22, 00-871

przedmiotów kierowane są do Sprzedającego.

Warszawa, NIP 113-271-52-51,

27. Niniejsze ogłoszenie i warunki aukcji podlegają prawu polskiemu

i zostały sporządzone w języku polskim i angielskim. W przypadku

do kontaktu z inspektorem ochrony danych służy następujący adres poczty

zaistnienia jakichkolwiek rozbieżności w treści warunków sporządzonych w poszczególnych wersjach językowych moc wiążącą ma wersja polska. 28. Wszelkie należności i opłaty należy wpłacać na konto firmy: Numer konta PLN: 87 1240 6292 1111 0010 6046 2106 Numer konta EURO: PL85 1240 6292 1978 0010 6046 2151 Numer konta USD: PL68 1240 6292 1787 0010 6046 2210 SWIFT: PKOPPLPW 29. Zgodnie z przepisami:

Administratorem danych osobowych Użytkowników, tj. osób,

Antykwariat Numizmatyczny - Michał Niemczyk informuje, iż

elektronicznej: niemczyk@niemczyk.pl 3.

Dane osobowe Użytkownika przetwarzane są w następujących

celach: •

założenia i prowadzenia konta Użytkownika w serwisie Aukcjamonet.

pl, świadczenia usług drogą elektroniczną zgodnie z regulaminem Aukcjamonet.pl oraz związanych z organizacją, przeprowadzeniem aukcji oraz obsługą po aukcyjną aukcji organizowanej w serwisie Aukcjamonet.

– art. 51 ust. 1 pkt 13 ustawy z dnia 23 lipca 2003r o ochronie zabytków i

pl, jak również w celu komunikacji związanej z funkcjonowaniem serwisu

opiece nad zabytkami (tekst jednolity: Dz.U. z 2017r. poz. 2187) kolekcje

serwisie Aukcjamonet.pl.Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne

o znaczeniu numizmatycznym, których wartość jest wyższa niż 16 000 zł

do założenia konta i udziału w aukcji

mogą być wywiezione za granicę na stałe po uzyskaniu jednorazowego

pozwolenia wydanego przez ministra właściwego do spraw kultury i

ochrony dziedzictwa narodowego,

prawa i dochodzenia roszczeń i rozstrzygania sporów, które mogą powstać

– art. 20 ustawy z dnia 21 listopada 1996r. o muzeach (tekst jednolity:

w związku ze złożonym zamówieniem,

Dz.U. z 2018r. poz. 720) – muzea rejestrowane mają prawo pierwokupu

zabytków bezpośrednio na aukcji za kwotę wylicytowaną powiększoną o

Antykwariat Numizmatyczny - Michał Niemczyk wynikających z przepisów

opłatę aukcyjną, – ustawy z dnia 16 listopada 2000r. o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł oraz o przeciwdziałaniu finansowaniu terroryzmu (tekst jednolity: Dz.U. z 2017 roku, poz. 1049) – Organizator jest zobowiązany do zbierania danych osobowych nabywców dokonujących transakcji w kwocie powyżej 15 tysięcy euro.

prowadzenia badań analitycznych i statystycznych, bezpieczeństwa, ochrony przed oszustwami i zapobiegania naruszeniom

zapewnienia rozliczalności wykonywania obowiązków przez

prawa, •

stosowania marketingu bezpośredniego, w tym dobierania ich pod

kątem Pani/Pana potrzeb, czyli profilowanie, • • •

rozpatrywania reklamacji, badania poziomu satysfakcji Użytkowników ze świadczonych usług, kontaktu z Użytkownikiem serwisu,

-ustawa z dnia 29.08.1997 o Ochronie Danych Osobowych, (Dz. Ustaw nr 133 poz. 883, z art. 23 i następnych ww. ustawy) oraz zgodnie z Rozporządzeniem

podstawą prawną przetwarzania przez Antykwariat Numizmatyczny -

Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Michał Niemczyk danych osobowych Użytkownika w celach wskazanym

w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych

w pkt 3 jest:

osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia

dyrektywy 95/46/WE (RODO).

jest Użytkownik,

wykonanie umowy (zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. b RODO), której stroną

prawnie usprawiedliwiony interes administratora (zgodnie z art. 6. ust.

W przypadku wyrażenia przez Użytkownika dodatkowej, wyraźnej,

1 lit. f RODO) - w celu dochodzenia i obrony w razie zaistnienia wzajemnych

zgody, Antykwariat Numizmatyczny - Michał Niemczyk będzie mógł

roszczeń, w tym w przypadku odstąpienia przez Użytkownika od umowy,

przetwarzać dane osobowe Użytkownika przy pomocy profilowania (tj.

zapobiegania oszustwom, marketingu bezpośredniego, rozpatrzenia

zautomatyzowanego podejmowania decyzji dokonywanego na podstawie

reklamacji, badania poziomu satysfakcji Użytkowników ze świadczonych

danych osobowych przetwarzanych w związku z realizacją zamówienia).

usług,

Po wyrażeniu zgody, o której mowa w zdaniu poprzednim, Antykwariat

zgoda na przetwarzanie danych osobowych (zgodnie z art. 6 ust. 1

Numizmatyczny - Michał Niemczyk ustalał będzie osobiste preferencje i

lit. a RODO) – w sytuacjach gdy Użytkownik wyrazi dodatkowe zgody (a

zachowania zakupowe Użytkownika na podstawie jego danych osobowych i

więc odpowiednio wyrażenia: zgody na profilowanie tj. zautomatyzowane

historii zakupowej, a także dotychczasowego korzystania z serwisu niemczyk.

podejmowanie decyzji dokonywane na podstawie danych osobowych, zgody

pl/sklep. Profilowanie wykorzystywane będzie na potrzeby przygotowania

na przekazywanie informacji handlowych drogą elektroniczną, zgody na

oraz zaprezentowania Użytkownikowi indywidualnej oferty marketingowej,

wykorzystywanie telefonicznych urządzeń końcowych i automatycznych

dopasowanej do jego cech konsumenckich. Oznacza to, że Użytkownik

systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego),

który wyrazi zgodę, o której mowa w niniejszym ustępie będzie podlegał

dane osobowe Użytkownika są ujawniane przez Antykwariat Numizmatyczny

profilowaniu i może otrzymywać od Antykwariat Numizmatyczny - Michał

- Michał Niemczyk:

Niemczyk oferty handlowe sporządzone przy uwzględnieniu np. jego

miejsca zamieszkania, wieku, płci, dotychczasowej historii zakupowej.

podmiotom świadczącym usługi pocztowe lub kurierskie, przy pomocy

których realizowana jest dostawa zakupionych monet lub korespondencji,

W przypadku wyrażenia przez Użytkownika dodatkowej zgody na

odpowiednim organom władzy publicznej i wymiaru sprawiedliwości

przekazywanie informacji handlowych drogą elektroniczną, Antykwariat

działającym na podstawie i w granicach przepisów prawa bądź osobom

Numizmatyczny - Michał Niemczyk może przekazywać Uczestnikowi

trzecim, jeżeli obowiązek udostępnienia danych na ich żądanie wynika z

informacje handlowe w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o

przepisów prawa;

świadczeniu usług drogą elektroniczną (tekst jedn. Dz. U. z 2017 r., poz. 1219),

Antykwariat Numizmatyczny - Michał Niemczyk nie przetwarza

z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, w szczególności

szczególnych kategorii danych osobowych ani danych osobowych

poprzez przesyłanie informacji handlowych na podany przez Użytkownika

dotyczących wyroków skazujących oraz naruszeń prawa lub powiązanych

adres email. Ponadto, w przypadku wyrażenia przez Użytkowania

środków bezpieczeństwa,

dodatkowej dobrowolnej zgody wyrażanej zgodnie z art. 172 ustawy z

Antykwariat Numizmatyczny - Michał Niemczyk nie przekazuje danych

dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (tekst jedn. Dz. U. z 2017 r.,

osobowych Użytkowników do państw spoza Unii Europejskiej oraz do

poz. 1907 ze zm.), Antykwariat Numizmatyczny - Michał Niemczyk będzie

organizacji międzynarodowych Europejskiego Obszaru Gospodarczego,

mógł korzystać z telefonicznych urządzeń końcowych i automatycznych

Dane osobowe Użytkownika przetwarzane są przez okres obowiązywania

systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego na podany

umowy pomiędzy Uczestnikiem a Antykwariat Numizmatyczny - Michał

przez Użytkownika numer telefonu.

Niemczyk w zakresie realizacji zamówienia oraz na czas uczestnictwa

Użytkownikowi, który wyraził zgodę lub zgody, o których mowa powyżej

w aukcji. Dodatkowo na wypadek wystąpienia roszczeń związanych z

(a więc odpowiednio: zgody na profilowanie tj. zautomatyzowane

realizacją zamówienia oraz z udziałem Użytkownika w aukcji Antykwariat

podejmowanie decyzji dokonywane na podstawie danych osobowych,

Numizmatyczny - Michał Niemczyk będzie przetwarzała dane Użytkownika

zgody na przekazywanie informacji handlowych drogą elektroniczną, zgody

przez okres 10 lat od dnia zakończenia aukcji

na wykorzystywanie telefonicznych urządzeń końcowych i automatycznych

Użytkownikowi przysługuje prawo do żądania od Antykwariat

systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego), przysługuje

Numizmatyczny - Michał Niemczyk udzielenia dostępu do wszystkich

prawo do cofnięcia wyrażonej wcześniej zgody lub zgód na przetwarzanie

danych osobowych dotyczących Użytkownika, ich sprostowania np. w

danych w dowolnym momencie. Cofnięcie zgody nie wpływa na zgodność

sytuacji gdy są nieprawidłowe lub niekompletne, a także do żądania ich

przetwarzania danych Użytkownika którego dokonano na podstawie zgody

usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, jak również prawo do wniesienia

udzielonej przed jej cofnięciem.

sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do przeniesienia

Nowa Polityka Prywatności wchodzi w życie z dniem 17 maja 2018. W

danych do innego administratora

związku z potrzebami, jakie mogę wyniknąć z rozwoju oferowanych przez

Użytkownikowi przysługuje prawo do wniesienia skargi do organu

nas usług albo zmian regulacyjnych, uprawnieni jesteśmy do zmiany Polityki

nadzorczego.

Prywatności. Nowa wersja Polityki Prywatności publikowana będzie na

Podanie danych osobowych przez Użytkownika jest niezbędne do

naszej stronie internetowej. Dodatkowo poinformujemy Ciebie o wszelkich

zarejestrowania konta, złożenia zamówienia, zawarcia umowy na

zmianach, które mogą mieć wpływ na korzystanie z naszych usług.

uczestnictwo w Aukcji i realizacji tych umów przez Antykwariat Numizmatyczny - Michał Niemczyk

Ochrona Twoich danych jest dla nas nadrzędnym priorytetem. Pragniemy

Niepodanie danych osobowych przez Użytkownika uniemożliwia złożenie

zapewnić, że traktujemy Twoje dane z należytą starannością i uwzględnieniem

zamówienia za pośrednictwem serwisu zlokalizowanego pod adresem

przepisów dotyczących ochrony danych osobowych.

aukcjamonet.pl. W pozostałym zakresie wyrażenie zgód jest dobrowolne.

Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk ul. Żelazna 67 paw. 22, 00-871 Warszawa tel. +48 22 620 45 74 www.aukcjamonet.pl / www.niemczyk.pl