ISSN 2082-2340
Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk
AUKCJA 7
23 maja 2015 Warszawa
od 1989 roku
Aukcja 7
Sobota, 23.05.2015 Rozpoczęcie aukcji o godz. 9.00 Pozycje: 1 – 403
Miejsce aukcji
Hotel WESTIN al. Jana Pawła II 21 00-854 Warszawa, Polska
Składanie ofert aukcyjnych
Oferty aukcyjne prosimy składać do 21 maja na adres email aukcja@niemczyk.pl lub faksem: (+48) 22 620 97 61
Preaukcja
Lista wszystkich przedmiotów aukcyjnych znajduje się na naszej stronie internetowej, gdzie można wcześniej złożyć swoje oferty (przed rozpoczęciem aukcji): www.aukcjamonet.pl
Licytacja na żywo
Podczas Aukcji będzie możliwość licytacji na żywo. Zapraszamy do zapoznania się ze stroną e-licytacji: www.aukcjamonet.pl
Licytacja telefoniczna
W czasie aukcji prosimy o korzystanie z następujących numerów do licytacji „na żywo”: tel.: 1: (+48) 22 450 86 24 tel.: 2: (+48) 22 450 80 37 tel.: 3: (+48) 22 450 80 38 tel.: 4: (+48) 22 450 80 39 tel. kom.: (+48) 660 74 51 80
Oglądanie przedmiotów aukcyjnych
• Przedmioty będzie można obejrzeć w siedzibie Firmy (po wcześniejszym ustaleniu terminu) • W dniu aukcji 23 maja w hotelu Westin
Sklep internetowy
Poza działalnością aukcyjną prowadzimy sklep internetowy, w którym mogą Państwo kupić monety z całego świata, banknoty, odznaczenia i medale. Posiadamy również w ofercie złoto lokacyjne i monety inwestycyjne złote, srebrne i platynowe. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony: www.niemczyk.pl
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
od 1989 roku
Auction 7
Saturday 23.05.2015 Starting time: 9:00 a.m. LOT No. 1-403
Location
WESTIN hotel al. Jana Pawła II 21 00-854 Warsaw, Poland
Bids submission
Auction bids should be submitted by 21st of May at the following e-mail address: aukcja@niemczyk.pl or by fax: +48 22 620 97 61
Pre-auction
Visit www.aukcjamonet.pl to view the catalog and place bids online (before the auction).
Live bidding
During the Auction there will be the possibility to use live e-bidding, please register at our website: www.aukcjamonet.pl
Phone bidding
Please use the following numbers during the auction for live telephone bidding: phone: 1: (+48) 22 450 86 24 phone: 2: (+48) 22 450 80 37 phone: 3: (+48) 22 450 80 38 phone: 4: (+48) 22 450 80 39 mobile phone: (+48) 660 74 51 80
Lot viewing
• Auction lots may be viewed by appointment at our Company • On 23rd of May during the auction at the Westin Hotel
On-line shop
As well as auctions, we run an online shop where you can buy coins from all over the world, banknotes, decorations and medals. We offer investment bars and coins in gold, silver and platinum. Visit us at www.niemczyk.pl
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Dane do wpłaty / Bank details:
Tabela stanów zachowania: / Erhaltungsgrade: / Grading Terms: / Шкала:
Polska / Poland
Niemcy / Germany
USA
Rosja / Russia
St. Lustrzany (L) 1
Polierte Platte (PP) Stempelglanz (Stgl)
полированная
2 3 4 5
Vorzüglich (Vzgl) Sehr Schön (SS) Schön (S) Sehr Gut
Proof (PF) Mint State/Uncirculated (Unc) Extremely Fine (XF) Very Fine (VF) Fine (F) Very Good (VG)
превосходная отличная очень хорошая хорошая удовлетворительная
Opis przedmiotów: Jacek Michalski, Michał Niemczyk, Remigiusz Foriasz, Lech Kokociński Skład katalogu i zdjęcia: Aleksandra Kocot, Anna Gałązka, Maciej Kozłowski, Maja Kamieńska Współpraca: Jacek Budyn, Jarosław Dutkowski, Jan Dostych, Wojciech Wiącek, Wojciech Demowski, Dariusz Pączkowski, Inesa Goc, Agata Kaczyńska, Magdalena Niemczyk
Wszelkie prawa zastrzeżone
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
od 1989 roku
Licytacja na żywo – gdziekolwiek jesteś! Weź udział w aukcji AN Niemczyk ze swojego domu lub biura – na żywo przez Internet. Potrzebujesz jedynie komputera, telefonu lub tabletu z dostępem do Internetu i wcześniejszej rejestracji. • Licytuj na żywo, tak jak byś był na aukcji osobiście. • Słuchaj na żywo, głos prowadzącego licytację jest słyszany w czasie rzeczywistym. • Obserwuj na żywo, śledź licytację pozycja po pozycji. Zalety licytacji na żywo: • Możesz się zalogować i licytować w dowolnym momencie aukcji. • Na bieżąco jesteś informowany o przebiciach i cenie końcowej. • Na żywo obserwujesz przebieg licytacji w PLN i innych walutach jednocześnie. • W każdej chwili możesz sprawdzić listę pozycji, które wylicytowałeś. • Możesz poinformować prowadzącego licytację o numerze, który chcesz licytować. • Wykorzystaj wszystkie zalety licytacji na żywo, tak jakbyś przebywał osobiście na sali aukcyjnej ̶ sam decydujesz o swoich zakupach.
www.aukcjamonet.pl
Dołącz do nas w licytacji na żywo: • Wejdź na naszą stronę www.aukcjamonet.pl i licytuj na żywo • Licytuj wcześniej przez stronę www.sixbid.com oraz www.numisbids.com • Rejestracja. Zarejestruj się on-line i sam ustal swój login i hasło. • Symulator. Przeprowadź symulację przed aukcją i przekonaj się o łatwości w niej uczestniczenia. • W dniu aukcji dołącz do licytacji na żywo. • Potrzebujesz pomocy, masz pytania odnośnie licytacji ̶ skontaktuj się z nami odpowiemy na wszystkie pytania.
od 1989 roku
Live Bidding - wherever you are! Participate comfortably in the AN Niemczyk auction from your home or your office - live on the Internet. You will hear the auctioneer, you will see the current lots and you can bid in real time. It is fast, easy and comfortable. You just need a computer, an internet connection and to register on-line in advance. • Bid live, just as if you were in the auction room personally. • Listen live, the auctioneer’s voice is broadcast in real-time. • See live, follow the increments lot by lot. Your advantages of live bidding: • You can log on and bid at any time. • You are always informed about increments and final prices. • You see the current increment in PLN and other currencies. • You can check of your winning bids at any time. • You can inform the auctioneer of the lots you want bid on. • Take advantage of all benefits of live bidding as if you were personally in the auction room - you can decide about your purchases.
www.aukcjamonet.pl
Join us and bid live: • Visit our website at www.aukcjamonet.pl • You may place your bids through www.sixbid.com or www.numisbids.com • Register on-line and choose your username and password. • Simulator: Try the simulator and get familiar with the easy handling of bidding on-line. • On the auction day join the auction and participate live! • If you have any questions, feel free to contact us, we will help you with everything.
Złotaalternatywa Zachęcamy do inwestowania w złoto lokacyjne w sprawdzonej firmie. ● Fachowa i rzetelna wycena ● Profesjonalne doradztwo ● Aktualne ceny rynkowe ● Bogata oferta monet i sztabek ● Bezpieczeństwo i poufność transakcji
www.niemczyk.pl niemczyk@niemczyk.pl / Tel. +48 22 620 97 61
od 1989 roku
Jacek Michalski
Michał Niemczyk
Rzeczoznawca Stowarzyszenia Numizmatyków Profesjonalnych
Właściciel Firmy
Remigiusz Foriasz
Dział numizmatyczny Grading monet niemczyk@niemczyk.pl tel./fax: +48.22.620 97 61
Anna Gałązka
Aleksandra Kocot
Dział Sprzedaży Internetowej a.galazka@niemczyk.pl tel./fax: +48.22.620 97 61
Menedżer ds. obsługi klienta a.kocot@niemczyk.pl tel./fax: +48.22.620 97 61
Maja Kamieńska
Magdalena Niemczyk
Obsługa klienta zagranicznego m.kamienska@niemczyk.pl tel./fax: +48.22.620 97 61
Copywriter niemczyk@niemczyk.pl tel./fax: +48.22.620 97 61
Agata Kaczyńska
Anna Kopówka
Dział Logistyki wysylka@niemczyk.pl tel./fax: +48.22.620 97 61
Dział Logistyki a.kopowka@niemczyk.pl tel./fax: +48.22.620 97 61
Inesa Goc
Maciej Kozłowski
Dział Księgowości Obsługa aukcji stacjonarnych i.goc@niemczyk.pl tel./fax: +48.22.620 97 61
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
Fotografia i Grafika m.kozlowski@niemczyk.pl tel./fax: +48.22.620 97 61
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Sprzedaż komisowa monet, medali i odznaczeń Alternatywą dla sprzedaży za gotówkę, jest sprzedaż komisowa, dająca gwarancję osiągnięcia najwyższej ceny. Jest to oszczędność Państwa czasu. Renoma firmy i przejrzystość transakcji sprawiają, iż ceny uzyskiwane przez naszą firmę są wyższe niż u innych.
”Sprzedając na aukcji wiesz, że uzyskujesz aktualną cenę rynkową, zaś kupując na aukcji - wiesz, że kupujesz za aktualną wartość rynkową.„ Paweł Niemczyk
Dlaczego warto sprzedawać za naszym pośrednictwem? • Bezpłatna wycena szacunkowa w oparciu o aktualne ceny rynkowe • Pomoc i fachowe doradztwo – wspólnie wybierzemy najlepszy termin i formę sprzedaży Państwa kolekcji • Profesjonalna obsługa aukcji – opisy i fotografie przygotowane przez specjalistów • Ponad 15 000 zadowolonych Klientów i 1 000 stałych Komitentów • Zdecydowanie wyższe rezultaty i bardziej korzystne warunki • Doświadczenie – jesteśmy na Allegro od 10 lat, w tym czasie przeprowadziliśmy ponad 100 000 udanych transakcji • Brak ukrytych i dodatkowych opłat – pokrywamy wszystkie podatki i opłaty związane ze sprzedażą
Najdroższy, w historii numizmatyki, sprzedany polski dukat.
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Consignment Sale your coins, medals and decorations An alternative to selling for cash is consignment sale. It guarantees achieving the highest prices. It saves time. The reputation of our Company and the transparency of transactions make the prices we obtain much higher than others. You entrust your items to our Company – and we take care of the rest.
The most expensive Polish ducat sold in the history of numismatics.
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Michał Niemczyk
A N T Y K WA R I AT N U M I Z M AT YCZ N Y
Jakość, ochrona i prestiż Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk jest Autoryzowanym Dealerem NGC
Zapewniamy kompleksowe usługi w zakresie pośrednictwa w gradingu monet. • Legalny wywóz i przywóz monet • Obsługa celna i podatkowa • Bezpieczeństwo transakcji
www.niemczyk.pl
niemczyk@niemczyk.pl / tel. +48 22 620 97 61
&
Antyk
Grecja
Macedonia, Filip II 359-336 p.n.e., stater
Aw.: Głowa Apolla w wieńcu laurowym. Rw.: Biga w prawo, znak menniczy – amfora (Kantharos). śr. 17-17-5 mm; w. 8,60 g Au
stan 2 CENA: 5 000 zł
Macedonia, Filip III 323-317, stater Babilon
śr. 18,0 mm; w. 8,56 g Au
Aw.: Głowa Ateny w hełmie korynckim. Rw.: Nike stojąca w lewo z wieńcem w ręku.
stan 1-
Wyśmienity stan zachowania.
CENA: 5 000 zł
Aleksander Wielki 336-323, stater (pośmiertny)
Aw.: Głowa Ateny w hełmie korynckim. Rw.: Nike stojąca w lewo z wieńcem w ręku. śr. 17-18 mm; w. 8,57 g Au
stan 1-
Piękny egzemplarz. Bardzo dobre detale. CENA: 5 000 zł www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Antyk
Grecja
4. Macedonia, Aleksander III Wielki 336-323, stater (pośmiertny)
Aw.: Głowa Ateny w hełmie korynckim. Rw.: Nike stojąca w lewo.
śr. 16,0 mm; Au
W
czesna, pośmiertna emisja. Mennica Memphis w Egipcie.
Bardzo ładny egzemplarz.
CENA: 5 000 zł
Tracja, Lysimach 323-281, stater
Aw.: Głowa Aleksandra Wielkiego w prawo. Rw.: Atena siedząca w lewo trzymająca na ręku Nike. śr. 17-17,5 mm; w. 8,59 g Au
CENA: 5 000 zł
stan 1-
Aw.: Głowa Aleksandra Wielkiego w prawo. Rw.: Atena siedząca w lewo trzymająca na ręku Nike. śr. 17-17-5 mm; w. 8,49 g Au
stan 1
zadszy wariant.
CENA: 5 000 zł www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Antyk 7.
Grecja
Macedonia, Aleksander III Wielki 336-323, tetradrachma
Aw.: Głowa Heraklesa w prawo. Rw.: Zeus siedzący z orłem w ręku. śr. 25,0 mm; w. 17,25 g Ag
stan 2
ennica Amphipolis.
CENA: 1 000 zł
8. Macedonia, Aleksander III Wielki 336-323, tetradrachma, NGC
Aw.: Głowa Heraklesa. Rw.: Zeus siedzący z orłem w ręku. śr. 24-25,0 mm; Ag
oneta w amerykańskim gradingu NGC. CENA: 1 000 zł www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Antyk
Rzym
Tyberiusz 14-37, aureus, Lugdunum (Lyon)
śr. 17-17,5 mm; w. 7,50 g Au
Aw.: Głowa cesarza. Rw.: Siedząca postać kobieca.
stan 3
RIC 27; C 305
CENA: 5 000 zł
Neron 54-68, aureus, Rzym
Aw.: Głowa cesarza Nerona w prawo. Rw.: Jupiter z błyskawicą i berłem.
śr. 18,0 mm; w. 7,26 g Au
stan 3
RIC 52, C 412 CENA: 5 000 zł
Hadrian 117-138, aureus ok. 125-128, Rzym
11.
Aw.: Głowa cesarza Hadriana w prawo. Rw.: Wilczyca karmiąca Romulusa i Remusa. śr. 18-20 mm; w. 7,03 g Au
stan 2
RIC 193; C 1233 CENA: 8 000 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Antyk 12.
Rzym
Heraclius 610 - 641, solidus, Konstantynopol
Aw.: Heraclius z synami. Rw.: Krzyż podwyższony na trzech stopniach. śr. 19-20 mm; w. 4,41 g Au
stan 2-
Sear 761 CENA: 2 000 zł
13.
Constans II 641-668, solidus, Konstantynopol
Aw.: Constans II + Constatninus IV Rw.: Heraclius i Tiberius. śr. 20,0 mm; w. 4,47 g Au
stan 2
Sear 964 CENA: 2 000 zł www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Bizancjum 14.
Jan II 1118-1143, AV - Hyperpyron NGC
Aw.: Chrystus na tronie. Rw.: Matka Boska koronująca cesarza. śr. 28-29 mm; w. 4,63 g Au
oneta w amerykańskim gradingu NGC.
Sear 1947 CENA: 3 000 zł
Antyk 15.
Bosfor Rheskuporis III 211-226, stater elektron
Aw.: Głowa króla. Rw.: Cesarz Caracalla, pod portretem rok 514 (217 AD). śr. 20,0 mm; w. 7,64 g Au
stan 2 CENA: 1 500 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Średniowiecze, Bolesław l Chrobry 16.
992-1025
Denar PRINCES POLONIE pierwotny, niezbarbaryzowany
Aw.: Ptak ukoronowany, zwrócony w prawo z rozpostartym ogonem. W otoku częściowo czytelny napis (+PRIN)CES POLONIE Rw.: Krzyż prosty, dwunitkowy typu anglosaksońskiego; między ramionami w polach cztery pierścienie z kulkam. W otoku częściowo czytelny napis +PR (INCES POLONIE) śr. 18-18,7 mm; w. 1,337 g Ag
stan 3
edna z legendarnych polskich monet. Datowany na 1000-1003 denar z obustronnym napisem PRINCES POLONIE w swojej rzadkiej, pierwotnej wersji. Jest najstarszym, zachowanym w oryginale zapisem z nazwą Polski i książęcym tytułem jej wladcy – bez wątpienia Bolesława Chrobrego. Nieomal wszystkie elementy kompozycji tego denara były przedmiotem długotrwałej dyskusji historyków i numizmatyków. Rzekomy orzeł na awersie – okazał się po badaniach S. Suchodolskiego pawiem – symbolem o charakterze sakralnym odwołującym się do Chrystusa lub męczeństwa św. Wojciecha, być może wzorowanym na denarach libickich S. Sławnikowica. Stąd też upatrywanie autorstwa kompozycji w bracie św. Wojciecha, biskupie gnieżnieńskim R. Gaudentym z rodu Sławnikowiców po jego powrocie z Italii. Niecodzienna na owe czasy tytulatura PRINCES zamiast łacińskiego, tradycyjnego DUX mogła pochodzić z wyróżnienia Bolesława przez Ottona III tym szczególnym tytułem nie korowanego jeszcze, ale pierwszego po cesarzu władcy. Należy wspomnieć, że denary te (a szacuje się ich łączną ilość na ok. 80 egz.) występują w wersji, jak uważano, podstawowej i znacznie liczniejszej zbarbaryzowanej, często również jednostronnej. Badania M. Boguckiego (2009) wykazały, że zdeformowana imitacja napisu i rysunku pochodzi z tej samej pary stempli, nieudolnie poprawianej w procesie produkcji. Paw dostał trzecia nogę, krzyż pogrubiono, a napisy ulegly nieczytelnym znieksztalceniom. Ten egzemplarz jest w oryginalnej wersji pierwotnej i, pomimo niedobicia i lekkiego gięcia, zawsze będzie pierwszym PRINCES POLONIE.
Rzadki, poprawny, niezbarbaryzowany egzemplarz. Moneta gięta. Patyna. Strączyński 7; Suchodolski WN XI z.40-41 (1967) typ IX.15; Gumowski H.3,P.2; Kopicki 13 www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
CENA: 25 000 zł
aukcja@niemczyk.pl
Średniowiecze
17.
Bolesław II Krzywousty (1102-1138)
Denar książę i św. Wojciech, Kraków PCGS MS62
Aw.: Stojący książę w kolczudze, dzierżący włócznię i tarczę, przy nim po prawej siedzący św. Wojciech z ręką w geście błogosławieństwa lub przestrogi. Rw.: Krzyż równoramienny z podwójnymi zakończeniami, w polach ozdobniki kulkowe. W otoku: ADALBIBVS (Adalbertus) śr. 15,0 mm; Ag
rzeci według S. Suchodolskiego typ denara Bolesława Krzywoustego, jak się sądzi związany z chrystianizacją Pomorza po 1124 roku, odnalezieniem relikwi świętego podczas przebudowy katedry gnieźnieńskiej w 1127 roku lub pokutną wizytą u grobu męczennika w 1113 roku.
Kopicki 42 R2; Strączyński tab.38, odm.g CENA: 1 000 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Średniowiecze
18.
Brakteat I połowa XIII w. Małopolska?
Aw.: Popiersie w prawo z wyciągniętą zgiętą lewa reką z rozłożonymi palcami,nad nimi kulka. Wokół podwójny wał otokowy śr. 16-17 mm; w. 0,16 g Ag
stan 2+
ieznany wcześniej w literaturze numizmatycznej brakteat wystąpił po raz pierwszy i jedyny na aukcji WCN 24/2001 i znalazł się w kolekcji Czapskich MN w Krakowie. Skatalogowany w opracowaniu B. Haczewskiej i B. Paszkiewicza (Notae 2004 tab.II poz. 27) wśród nieznanych brakteatów polskich z Krakowa. Moneta o niecodziennym wyobrażeniu – mężczyzny w nakryciu glowy lub kobiety z chustą (przepaską), być może opadającą z tyłu na szyję (przeorysza, wladczyni?). Ale szczególne zainteresowanie budzi gest wyciągniętej przed twarz ręki z rozłożonymi palcami. Gest przemowy? błogoslawieństwa i miłosierdzia? jaką rolę odgrywa magiczna kulka? Dyskusję na ten temat podejmuje W. Garbaczewski w „Ikonografii monet piastowskich". Ale pozostawia bez ostatecznej odpowiedzi i identyfikacji. Unikalny, niecodzienny brakteat w doskonałym stanie.
Połysk menniczy.
B.H-B.P 2004-27,MNK VII-P-33.200, Garbaczewski 80 (wszędzie ten sam egzemplarz) CENA: 8 000 zł www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Średniowiecze
19.
Aw.: Baranek Boży w lewo z odwróconą głową bez nimbu, podtrzymujacy krzyż kulkowy na długim drzewcu; wokół w polach znaki pseudolegendy o różnych kształtach. Wokół wał otokowy z obustronnymi promieniami śr. 15-16 mm; w. 0,12 g Ag
stan 2
U
nikalny brakteat nie występujący w literaturze numizmatycznej. Moneta o podobnym, choć niewyraźnym wyobrażeniu kompozycyjnym znajduje się w zbiorze MN w Krakowie (VII-P-23.153) i została opublikowana przez W. Garbaczewskiego w „Ikonografii monet piastowskich”(poz. 550). Figura Baranka Bozego w symbolice średniowiecznej odnosi się do św. Jana Chrzciciela i traktować ją należy jako ogólnochrzescijańskie wyznanie wiary. Proweniencji tej monety można próbować upatrywać w diecezji wrocławskiej,której patron cieszył się w ikonografii sredniowiecznej dużą popularnością, być może jako emisji kościelnej. Wyjatkowo interesujace jest samo wyobrażenie „baranka", który musiał przy dużych chęciach sprawić mincerzowi wyjatkowa trudność. Wyjatkowo dobrze zachowany, o czytelnym rysunku i głębokim biciu unikalny brakteat, pozwalajacy rozwinąć dyskusje o roli zawartej na nim symboliki i być może hebrajskim pochodzeniu znaków pseudolegendy.
Brak w literaturze, podobny MNK CENA: 6 000 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Średniowiecze
Dolny Śląsk, Henryk II lub Bolesław I Łysy(1237-1241-1278)
20.
Brakteat poł. XIII w.
Aw.: Głowa na wprost, nad nią krzyż, po prawej wieża, po lewej proporzec; wokół otok perełkowy akcentowany ćwiartkami śr. 16-17 mm; w. 0,16 g Ag
stan 2
rakteat, którego atrybucja sprawia wiele kłopotu badaczom historii mennictwa śląskiego, o czytelnej kompozycji: chrześcijański książę – rycerz (hełm i krzyż) z atrybutami władzy terytorialnej – wieża (miasto lub zamek) i proporca o być może pontyfikalnym charakterze. Nie występował w żadnym z dużych skarbów tzw brakteatów ratajskich – Friedensburg nie znał go jeszcze w 1887, w opracowaniu 1931 (poz. 518) lokuje go w księstwie raciborsko-karniowskim jako brakteat Mieszka I Plątonogiego (1163-1201). Kopicki umieścił go, wraz z częścią brakteatów daszowsko-kluczborskich pod panowaniem Henryka I Brodatego (1201-1238) (poz . 6554R6), zaś w opracowaniu 2004 B. Haczewska, B. Paszkiewicz nieznanych brakteatów z Krakowa (tab.II poz.38) został uznany za „jeden z najrzadszych i zapewnie najpóżniejszych brakteatów ratajskich” z datowaniem aż do Bolesława I Łysego (1241-1278). Zapewnie, jak większość brakteatów ślaskich z tego okresu, będzie przedmiotem dalszych dociekań. Piękny, głęboko wybity, znany tylko w kilku egzemplarzach.
Kopicki 6554 R6 (o innej atrybucji); Friedensburg 518/-; Garbaczewski 203 CENA: 2 500 zł www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Średniowiecze
21.
Dolny Śląsk, Henryk I lub II (1201-1241)
Brakteat I poł. XIII w., mennica Wrocław?
Aw.: Popiersie (biskupa?) z atrybutami – po prawej pastorał, po lewej gałązka palmowa? śr. 16-17 mm; w. 0,12 g Ag
stan 2
rakteat zaliczany ze względu na występowanie, styl i technikę do grupy brakteatów ratajskich wybijanych na terenie Dolnego Śląska zapewnie w II ćwierćwieczu XIII w. Wyraźnie zredukowane wyobrażenie przy zachowaniu czytelnych atrybutów postaci. Niektórzy badacze (W. Garbaczewski) dopatrują się przedstawienia św. Wojciecha (pastorał i liść palmowy jako symbol męczeństwa). Uproszczona atrybucja tej monety to panowanie na Śląsku Henryka I Brodatego lub jego syna Henryka II Pobożnego (1201-1241), a nawet uwzględniając uproszczenie działalności menniczej, być może nawet „po poganach”(najeździe mongolskim w 1241 r.). Znana tylko ze skarbu w Ratajach 1850 (ryc. 6 ) i Jarosławiu 1908 (ryc. 14).
Połysk menniczy.
Kopicki 6567-6568 R4-R5; Friedensburg 533/71 CENA: 2 000 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Średniowiecze
22.
Księstwo Wrocławskie?
Kwartnik XIII/XIV w., mennica Wrocław?
Aw.: Korona, wokół w otoku perełkowym trójlistne ozdobniki. Rw.: Orzeł w lewo bez korony w tarczy, wokół w otoku perełkowym trójlistne ozdobniki. śr. 18-19 mm; w. 1,30 g Ag
stan 3-
eden z rzadszych typów kwartników śląskich, który ze względu na brak napisów otokowych mogących określić emitenta zaliczany był wcześniej przez F. Friedensburga (I/II 1931 – nr 439/1106) do monet nieokreślonych. Nowa atrybucja kwartników śląskich (opracowania R. Kiersnowskiego, B. Paszkiewicza) próbuje wskazać książąt wrocławskich Bolesława III (1296-1352) lub Henryka VI Dobrego (1311-1335). W źródłach znanych zaledwie 5-6 egzemplarzy. Ten typ monety tylko raz znalazł się na powojennej aukcji (WCN 54).
Kopicki 6598 R7; Friedensburg 439/1106 CENA: 2 000 zł www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Średniowiecze
23.
Pomorze Zachodnie – Bogusław I (1156-1180 z Kazimierzem I, 1180-1187)
Denar ok. 1170-1187, mennica Szczecin
Aw.: Krzyż równoramienny z szeryfami, otoczony ozdobną obwódką w kształcie czteroliścia, wokół w otoku gotycki napis + BV ( CE ) CELLVFF Rw.: Budowla wsparta na łuku z kropkami w formie wieży nakrytej kopulastym dachem i dwóch niższych skrzydeł; w otoku częściowo czytelny gotycki napis CE ?(...)SEST śr. 16,0 mm; w. 0,58 g Ag
stan 2
edna z najwcześniejszych monet zachodnio-pomorskich bitych przez książąt pomorskich Bogusława I i Kazimierza I panujących wspólnie po śmierci Racibora od 1156, a następnie samodzielnie Bogusława w latach 1180-1187. Pierwszą systematykę tej charakterystycznej grupy denarów opracował H.Dannenberg (1864,1893), a następnie rozwinął R. Kiersnowski i ostatnio B. Paszkiewicz. Moneta zaliczana do typu V (Dann.VII) przynosi w otoku awersu imię księcia, rewersu zaś nazwę miejscowości emisji monety (w odmianach CETIITIINSEST= Szczecin). Bahrfeldt i Dannenberg datują ten typ na lata 1183-1187. Końcówka imienia księcia (..LVF) jak również wyraz EST na końcu rewersu świadczą o brandenburskim pochodzeniu organizatorów produkcji menniczej. Rzadka i poszukiwana moneta, zwłaszcza w takim stanie zachowania (znanych ok 20 egz.).
Kopicki 4110 R6; H.Dann.7 CENA: 3 000 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Średniowiecze
Pomorze Zach.-Księstwo Sławieńskie, Bogusław III (1190-1223)
24.
Denar, mennica Sławno
Aw.: Popiersie mężczyzny z brodą i wąsami en face, z rękami w geście oranta, wokół w otoku gotycki napis + BOGEC(...) Rw.: Budowla 3-wieżowa wsparta na łuku. Centralnie dominująca wieża z blankami, dwie niższe ostro zwieńczone po bokach, w łuku kolejna mniejsza. W otoku częściowo czytelny gotycki napis S(ELAFI.K)ASTERVO śr. 16,0 mm; w. 0,92 g Ag
stan 3
olejna, jedna z najwcześniejszych monet zachodnio-pomorskich bitych przez książąt pomorskich. H.Dannenberg (1864, 1893) i Bahrfeldt objaśnili SELAFI KASTRVM jako nazwę miejscowości Sławno. Tym samym imię Bogusława w zgermanizowanej formie może oznaczać księcia sławieńsko-słupskiego, syna lub wnuka Racibora I, Bogusława III Raciborzyca. Moneta zaliczana do typu XIV wg R. Kiersnowskiego (Dann. XIX-XX) i skłania do datowania na lata 1185-1190 lub nieco później. Dla tego księstwa, ledwie zauważanego w przekazach pisanych z końca XII wieku taka rzadka moneta stanowi źródło dużej wagi. Znanych tylko kilka egzemplarzy.
Kopicki 4344 R7; H. Dann. 19-20 CENA: 3 000 zł www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Średniowiecze
Władysław Warneńczyk 1440-1444
25.
Floren bez daty, Nagybanya 1443
Aw.: Czteropolowa, polsko-węgierska tarcza herbowa. W otoku: WLADISLAVS D G R VNGARIE Rw.: Św. Ładysław na wprost. W otoku: S LADISL - AVS REX śr. 22,0 mm; w. 3,49 g Au
stan 2/2-
W
ładysław Warneńczyk król Polski (1434-1444) w latach 1440-1444 był jednocześnie królem Węgier. W mennicach Nagybanya i Hermannstadt (Sybin) wybijał złote floreny z tytulaturą króla węgierskiego i heraldyką węgiersko-polską (Orzeł i Pogoń). Floreny Władysława Warneńczyka, wyłączywszy sporny dukat Łokietka, traktuje się jako pierwsze monety związane z Polską wybite w złocie.
Pęknięty krążek na godzinie 6.
Lengyel 22/8; Huszar 597; Pohl F1-5 CENA: 6 000 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Zygmunt l Stary
Król Polski 1506-1548
26.
Trojak (3 grosze) 1535, Toruń
Aw.: Głowa króla w prawo, w czepcu i w zbroi. W otoku: SIGIS I REX POLO DO TOCI PRVSSIE Rw.: Napis w sześciu wierszach: III / GROSSVS / ARGENTE / TRIPLEX / PRVSSIE / 1535
śr. 23,0 mm; w. 2,57 g Ag
stan 3+/2-
zadki trojak z mennicy toruńskiej.
Kolorowa patyna.
Iger T.35.1.b R4 CENA: 3 000 zł www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Zygmunt ll August
Król Polski 1548-1572, Wielki Książę Litewski 1544-1572
lot 27
www.aukcjamonet.pl
Zygmunt ll August 27.
Dukat 1560, Wilno
ex. Karolkiewicz collection
Aw.: Głowa króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS AVG REX POLO M D LIT Rw.: W obwódce sznurowej, pod mitrą wielkoksiążęcą sześciopolowa tarcza herbowa. W otoku: MONE AVRE MAG DVCA LIT śr. 23,0 mm; w. 3,51 g Au
stan 3+
Z
ygmunt August został Wielkim Księciem Litewskim już w 1522 roku, samodzielnie na Litwie rządził od 1544 roku, a po śmierci ojca w 1548 roku został królem Polski. Przebywał głównie w Wilnie i niezwłocznie po objęciu tronu zamknął mennicę koronną w Krakowie. Monety wybijane były jedynie w Wilnie i mennicach miejskich. W roku 1560 w mennicy wileńskiej po 11 letniej przerwie wznowiono bicie monety złotej. Po ilości zachowanych egzemplarzy można wnioskować, że emisje miały charakter czysto propagandowy, lub były przeznaczone dla doraźnych potrzeb króla rezydującego na Litwie. O ekskluzywnym charakterze tej emisji może świadczyć fakt braku odmian stempla. W ubiegłym wieku dukat tego rocznika pojawił się zaledwie kilkukrotnie w sprzedaży. Na początku XX wieku, Kazimierz Sobański mógł poszczycić się posiadaniem go w swoim zbiorze. Egzemplarz z tej kolekcji trafił do zbioru Muzeum Narodowego w Warszawie. W latach 90’ dwa inne, różne egzemplarze pojawiły się na aukcjach Lanz i SBV. Wszystkie złote, litewskie monety tego władcy należą do numizmatów bardzo rzadkich i poszukiwanych, na tyle rzadkich, że większość dobrych kolekcji polskiego złota ich nie posiada a kolekcjonerzy nie mieli okazji ich nabycia. Pojawienie się w publicznej ofercie nielicznie zachowanych egzemplarzy stanowi nie lada gratkę dla miłośników wyjątkowych rarytasów. Prezentowany egzemplarz pochodzi z legendarnego zbioru Henryka Karolkiewicza sprzedawanego w 2000 roku w USA.
Moneta gięta, resztki połysku menniczego. Kaleniecki s. 42; H-Cz. nie notuje; Kopicki 3325 R8; Kurpiewski 899 R8 CENA: 100 000 zł
aukcja@numizmatyka.waw.pl
Zygmunt ll August 28.
Czworak (4 grosze) 1568, Wilno
Aw.: Głowa króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS AVG DG REX PO MAG DUX LI Rw.: Tarcza herbowa. W otoku: MONETA MAGNI DVCAT LITV 1568 śr. 24,0 mm; w. 4,19 g Ag
stan 3
Piękna, kolorowa patyna. Ivanauskas 10SA31-3
CENA: 900 zł
Trojak (3 grosze) 1546, Wilno
29.
Aw.: Głowa króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS AVG REX POLO M D LI Rw.: U dołu Pogoń po bokach data 15-46 Napis w czterech wierszach: III / GROSS AR / TRIPL MAG / DVCA LITV śr. 21,0 mm; w. 2,48 g Ag
stan 3/3-
ardzo rzadki rocznik trojaka. Podobny trojak był w zbiorze T. Igera. W napisach otokowych jako przerywniki miniaturowe kółka. E. Ivanauskas, nie znał tej odmiany, natomiast opisał podobny egzemplarz, gdzie na awersie jako przerywniki występują trójlistki zamiast kółek. Iger V.46.1a R6; Ivanauskas nie notuje, Parchimowicz 2920; Tyszkiewicz 35
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
CENA: 6 000 zł /
aukcja@niemczyk.pl
Zygmunt ll August
Grosz 1555, Wilno
30.
na stopę litewską
Aw.: Głowa króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS AVG REX POL MAG DVX LIT Rw.: W polu Pogoń, pod nią data 1555, u dołu herb Kolumny Giedymina. W otoku: MONETA MAGNI – DVCAT9 LITVA śr. 24,5 mm; w. 2,46 g Ag
stan 2/2+
Pięknie zachowana moneta. Kopicki 3294; Ivanauskas 6SA22-7 (podobny); Parchimowicz 2915; Tyszkiewicz 12
31.
CENA: 1 000 zł
Trojak (3 grosze) szyderczy 1565, Tykocin
Aw.: Pogoń litewska w lewo. Pod koniem nominał III W otoku: SIGISM AVG REX POL MAG DVX LI Rw.: U dołu pod koroną monogram królewski SA (Sigismundus Augustus). Po bokach data 15-65 Napis w czterech wierszach: QVI / HABITAT IN / COELIS IRRI / DEBITEOS śr. 21,0 mm; w. 2,73 g Ag
stan 3-
rojak z cytatem z Księgi Psalmów 2:4: "Ten który mieszka w niebiosach, wyśmiewa ich". Trojak ten w literaturze jest nazywany szyderczym.
Powierzchowna korozja. Kopicki 3308; Iger V.65.1.c R5; Ivanauskas 9SA59-9; Tyszkiewicz 15 www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
CENA: 2 500 zł /
aukcja@niemczyk.pl
Stefan Batory
Krรณl Polski 1576-1586
lot 32
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Stefan Batory 32.
Król Polski 1576-1586
Medal za zdobycie Połocka wagi 7 dukatów, UNIKAT ex. Zaleski collection
śr. 38,0 mm; w. 23,86 g Au
stan 3
W
dobie renesansu niemalże wszystkie królewskie bądź magnackie medale były odlewane, odlew był cyzelowany a następnie uszlachetniany. Dopiero około 1580 roku, wraz z modernizacją mennicy w Olkuszu, pojawiły się techniczne możliwości bicia grubszej monety, półtalarów, talarów jak i medali. Jednym z pierwszych przykładów użycia nowych urządzeń menniczych w medalierstwie, jest medal Stefana Batorego, upamiętniający odzyskanie przez Rzeczpospolitą Inflant i Połocka. Niewątpliwie jego autorem, był etatowy rytownik mennicy, wykonujący stemple talarów. Jego rękę zdradza użycie charakterystycznych rozetekprzerywników oraz forma liternictwa w napisie otokowym. Na awersie król przedstawiony jest w ferezji, na głowie ma węgierską czapę z czaplim piórem. W kompozycji rewersu widać wpływy renesansu, jego zainteresowanie człowiekiem i kulturą antyku. Rysunek nawiązuje do rewersu monet rzymskich bitych za cesarza Wespazjana upamiętniających zdławienie pierwszego powstania w Judei. Jest wiele wariantów monet z napisem IVDEA CAPTA, jednakże cechą charakterystyczna większości z nich jest centralnie umieszczona palma dookoła której dzieją się różne sceny. Podobnie jest w omawianym przypadku. Palma rozdziela scenę na dwie połowy. Z lewej strony, nieopodal zrzuconych na stertę trofeów wojennych, siedzi w charakterystycznej czapie, brodaty Moskal – car. W pozie Chrystusa Frasobliwego oddaje się kontemplacji. Z prawej strony widać dwie postacie. Stojąca ze związanymi rękoma postać kobieca, jeniec, to pobita Moskwa – państwo. Dziecię rwące włosy z głowy to Rosjanie. Pomimo, że oblegany Połock poddał się 29 sierpnia 1579 roku, powstanie medalu należy przesunąć na początek 1582 roku, kiedy to 15 stycznia 1582 podpisano kończący wojnę polsko-rosyjską rozejm w Jamie Zapolskim. Na mocy traktatu pokojowego Rzeczpospolita odzyskała Inflanty, Wieliż oraz Połock. Z zapisów kronikarskich wynika, że medal był rozdawany dnia 12.06.1583 roku w trakcie uroczystości weselnych po zaślubinach kanclerza Jana Zamojskiego z bratanicą królewską Gryzeldą Batorówną. Jednakże wydaje się, że ze względu na wyjątkowe wydarzenie historyczne które upamiętniał oraz przesłanie propagandowe, jego pierwotna emisja nastąpiła co najmniej rok wcześniej a kanclerz był jedynie ponownie zamawiającym jego wybicie. Medal wybity został w złocie i srebrze. Jak większość dobrych polskich numizmatów i ta pozycja ma doskonałą proweniencje. Pochodzi ze znamienitego zbioru Mariana Frankiewicza z Poznania, sprzedawanego na aukcji Domu Aukcyjnego Felixa Schlessingera w Berlinie w 1930 roku. Numizmat został określony jako niezwykle rzadki a z niebagatelną wyceną szacunkową w kwocie 1500 RM należał do najdroższych pozycji w tym zbiorze. Ponownie, po 53 latach, został wystawiony do sprzedaży na aukcji amerykańskiej firmy Stack's. Pierwszy raz w handlu od ponad 30 lat. Niezwykle rzadki medal do dziś w oryginalnej kopertce aukcyjnej z 1893 roku. Najwyższej klasy numizmat, prawdopodobnie unikat.
Uszkodzenie mechaniczne powierzchni.
CENA: 200 000 zł www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Stefan Batory 33.
Szóstak (6 groszy) 1585, Wilno
Król Polski 1576-1586
Aw.: Popiersie w koronie i zbroi, wokoło wewnętrzna obwódka sznurowa, pod popiersiem herb Lis w tarczy (Lew Sapieha, kanclerz wielki litewski) rozdziela napis. W otoku: STEP D G REX – PO M D LIT Rw.: Pod koroną dwie tarcze z Orłem i Pogonią, niżej tarcza z herbem Batorych i data 8-5, między tarczami listek – znak mennicy w Wilnie. Nominał VI pod koroną. W otoku: GROS ARGEN SEX M D LIT śr. 26-27,0 mm; w. 4,81 g Ag
stan 3/3+
zadszy typ z napisem “LIT” na rewersie i małym listkiem z podwójnym ogonkiem między tarczami herbowymi. Odmiany szóstaków różnią się układem kamieni na kabłąkach korony na rewersie.
Kopicki 3383; Ivanauskas 5SB9-6; Parchimowicz 2653; Tyszkiewicz 35
CENA: 5 000 zł
Trojak (3 grosze) 1580, Olkusz
34.
Aw.: Duża głowa króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: STEPHA D G REX POL Rw.: Napis w pięciu wierszach: III / GROS ARG / TRIP REG / POLONIÆ / 15 80 (data rozdzielona herbem Batorych). śr. 22,0 mm; w. 2,42 g Ag
stan 3+
zadki trojak z mennicy w Olkuszu, Iger przypisuje mu rzadkość R4.
Iger O.80.1.b R4; Tyszkiewicz 15; Parchimowicz 42.b1
www.aukcjamonet.pl
CENA: 2 500 zł
Stefan Batory
Król Polski 1576-1586
Aw.: Mała głowa króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: STEPHA D G REX POLON Rw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone nominałem III. Napis w czterech wierszach. GROS ARG / TRIP REG / POLONIÆ 15 I R 80 (data rozdzielona inicjałami Jakuba Rokossowskiego). śr. 21,0 mm; w. 2,42 g Ag
stan 3+
ardzo rzadka odmiana trojaka z mennicy Olkusz – kropka przed datą i brak kropki po dacie. Trojaki z małą głową króla są bardzo rzadkie i poszukiwane przez kolekcjonerów.
Ślady lakieru na monecie. Iger O.80.10.b R6 (wariant); Tyszkiewicz 75; Parchimowicz 53.a
CENA: 10 000 zł
Trojak (3 grosze) 1580, Wilno
36.
Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STEP D G REX POL M D LI Rw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone nominałem III. Napis w czterech wierszach. GROS ARG / TRIP MD / LIT VA / 15 80 (data rozdzielona herbem Batorych). śr. 21,0 mm; w. 2,35 g Ag
stan 3
zadki trojak litewski. Odmiana z końcówką legendy LI na awersie, głowa króla rozdziela napis otokowy.
Iger V.80.2a R4; Tyszkiewicz 25; Ivanauskas 4SB7-4; Parchimowicz 142 a 1 www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
CENA: 3 000 zł /
aukcja@niemczyk.pl
Stefan Batory 37.
Król Polski 1576-1586
Trojak (3 grosze) 1584, Ryga
Aw.: Głowa króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: STEP D G REX PO DL Rw.: Napis w sześciu wierszach: III / 15-84 / GR-OS / ARG TRIP / CIVI RI/ GE śr. 19,5-20,0 mm; w. 2,19 g Ag
stan 3
ardzo ciekawy typ trojaka – następuje przełom w treści legendy na rewersie – do tej pory było GEN, teraz jest GE. Jedyny wyjątek to trojak z 1585 roku z końcówką EN (Iger R.85.1c). Przedstawiony tu typ trojaka powstał przypadkowo – przy produkcji stempla, pękła punca z literką N, aby zachować równowagę rysunku nabito rozetkę – stąd powstał „kwiatek” – rozetka z łodygą. Późniejsze trojaki mają już zwykłe rozetki i te głównie pojawiają się w handlu – te występują też w katalogach. W katalogu J. Parchimowicza jest zdjęcie takiego trojaka, pochodzącego z prywatnej kolekcji (PDA 2 / 210) i jest błędnie wyceniony jak najpospolitszy trojak. Wariantu tego nie ma w głównych katalogach monet miasta Rygi. Iger R.84,1b (podobny); E.Kruggel&Gerbaszewski 9 (podobny - rozetka bez ogonka)
CENA: 1 500 zł
Trojak (3 grosze) 1585, Ryga
38.
Aw.: Głowa króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: STEP D G REX P D L Rw.: Napis w sześciu wierszach: *III* / 15 – 85 / GR – OS / ARG TRIP / CIVI RIG / EN śr. 20,0 mm; w. 2,13 g Ag
stan 3
edyny wariant trojaka ryskiego po roku 1584 z końcówką legendy na rewersie EN. Wariant poszukiwany przez kolekcjonerów. Moneta była w legendarnym zbiorze Tadeusza Igera.
Iger R.85.1 c R ; E.Kruggel&Gerbaszewski 80; Parchimowicz 212
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
CENA: 800 zł /
aukcja@niemczyk.pl
Stefan Batory
Król Polski 1576-1586
Dukat 1583, Gdańsk
39.
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: STEPHANVS D G REX POL D PRVS Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. Skrócona data w otoku. Pomiędzy rozetami w kształcie krzyży znak menniczy pierścień Kacpra Goebla, dzierżawcy mennicy w Gdańsku. W otoku: MONE NO AVR CIVI GEDANENSIS 83 śr. 21,0 mm; w. 3,26 g Au stan 3+/2Bardzo ładnie zachowany egzemplarz. Połysk menniczy. Moneta gięta. Kopicki 7444 R4; Friedberg 3; Kaleniecki str. 58; H-Cz. poz. 710 R2; Kurpiewski 393 R3; Parchimowicz (Batory) 177a
CENA: 10 000 zł
Dukat 1584, Gdańsk
40.
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i w zbroi. W otoku: STEPHANVS D G REX POL D PRVS Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. Między dwoma ozdobnymi krzyżami pierścień. W otoku: MONE NO AVR CIVI GEDANENSIS 84 śr. 21,5 mm; w. 3,42 g Au stan 3+
Z
nane są dwie odmiany dukata z datą 1584: w zbroi folgowej lub husarskiej zdobionej głową lwa. Rzadki dukat, odmiana popiersia króla w zbroi folgowej.
Ładny egzemplarz, delikatne uszkodzenia powierzchni. Kopicki 7446; Friedberg 3; CNG 136 V; H-Cz. 9456; Kaleniecki s. 62; Parchimowicz 2729 g; Tyszkiewicz 35 www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
CENA: 17 000 zł aukcja@niemczyk.pl
Stefan Batory
Król Polski 1576-1586
Dukat 1586, Gdańsk
41.
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i w zbroi zdobionej głową lwa. W otoku: STEPHANVS D G REX POL D PRVS Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. Między dwoma ozdobnymi krzyżami znak menniczy pierścień. W otoku: MONE NO AVR CIVI GEDANENSIS 86 śr. 21,0 mm; w. 3,24 g Au
stan 3
Kopicki 7452; Friedberg 3; Dutkowski (Złoto Jagiellonów) 133; Kaleniecki s. 64-67; Parchimowicz 2730c; Tyszkiewicz 25
CENA: 6 000 zł
Dukat 1586, Gdańsk
42.
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i w zbroi zdobionej głową lwa. W otoku: STEPHANVS D G REX POL D PRVS Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. Między dwoma ozdobnymi krzyżami znak menniczy pierścień. W otoku: MONE NO AVR CIVI GEDANENSIS 86 śr. 22,0 mm; w. 3,40 g Au
stan 3-/4+
Mocno zniszczony krążek dukata gdańskiego. Kopicki 7452; Friedberg 3; Dutkowski (Złoto Jagiellonów) 133; Kaleniecki s. 64-67; Parchimowicz 2730c; Tyszkiewicz 25
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
CENA: 4 000 zł /
aukcja@niemczyk.pl
Stefan Batory / Siedmiogród, Transylwania 43.
Książę siedmiogrodu 1571-1575
Kontrsygnatura oblężnicza Gdańsk 1577 na siedmiogrodzkim dukacie Stefana Batorego
Aw.: Postać króla z insygniami władzy, nabita punca miasta Gdańsk. W otoku: MON TKAN SAIL S B D S Rw.: Matka Boska z dzieciątkiem na ręku. W otoku: PATRONA VNGARIE śr. 21,0 mm; w. 3,05 g Au
stan 2-
ontrsygnatura na dukacie 1573, mennica Hermannstadt. Miasto Gdańsk nie uznało zwierzchnictwa wybranego w 1576 roku drogą elekcji Stefana Batorego na króla Polski. Skutkiem tej decyzji była natychmiastowa reakcja króla i oblężenie miasta w 1577 roku. Miasto zostało szybko poskromione i zaprowadzona władza królewska. Podczas oblężenia mennica gdańska biła dukaty, talary i grosze noszące datę 1577 i postać Chrystusa, obrońcy Gdańska. Nie wystarczało to na pokrycie potrzeb zbuntowanego miasta dlatego też niezależnie kontrasygnowano nieznaną ilość obcych dukatów pozyskanych z kasy miejskiej i zasobów mieszkańców.
Ubytek wagi skutkiem obcięcia obrzeża.
Friedberg 278 CENA: 5 000 zł www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Stefan Batory 44.
Król Polski 1576-1586
Talar 1585, Nagybanya
Aw.: Półpostać w koronie i w zbroi z berłem opartym o ramię. W otoku: STEPHAN D G REX POLON MAG DVX L Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa polsko-litewska, z małą tarczą z herbem Batorych w środku. Data 15-85 po bokach, poniżej inicjały mennicy N-B W otoku: RVS PRVS MAS SAM LIVO PRIN TRAN śr. 41,0 mm; w. 29,17 g Ag
stan 1-
dmiana talara z mennicy Nagybanya wybita odmiennym stemplem. Odmiany stempla poznajemy po miejscu legendy otokowej na której wskazuje rękojeść miecza. Talary Batorego zawierały nieco więcej srebra niż egzemplarze będące wówczas w obiegu w Europie, dlatego były masowo wyławiane z obiegu i przetapiane. Stąd ich duża rzadkość na dzisiejszym rynku numizmatycznym.
Rzadka moneta w takim stanie zachowania, dobre detale, ciemna patyna.
Kopicki 10504; Davenport 8457; H-Cz. 731; Frankiewicz 152; Tyszkiewicz 70; Parchimowicz 128 a (podobny) CENA: 35 000 zł
www.aukcjamonet.pl
Zygmunt lll Waza 45.
Trojak (3 grosze) 1593, Olkusz
Król Polski 1587-1632
Aw.: Głowa króla w prawo, w koronie. W otoku: SIG III D G REX – (znak menniczy dzbanuszek) – PO M D LI Rw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone ukoronowaną tarczą z herbem Snopek – Wazów. U góry nominał III. Cyfry 93 rozdzielone tarczą z herbem Topór (Kacper Rytkier) oraz znakiem mennicy olkuskiej – jabłkiem królewskim. W napisie tarcza z herbem Lewart (Jan Firlej podskarbi wielki koronny). Napis w trzech wierszach: GROS – ARG / TRIP – REG / POLONIE śr. 21,5 mm; w. 2,28 g Ag stan 3
egendę rewersu kończy herb Topór i jabłko królewskie. CENA: 2 500 zł
Kopicki 962; Iger O.93.10a R5; Reyman 785; H-Cz. 5026
Trojak 1595 (3 grosze), Olkusz, PCGS MS63
46.
Aw.: Głowa króla w prawo, w koronie. W otoku: SIG III D G R – POLONI M D L Rw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone ukoronowaną tarczą z herbem Snopek – Wazów. U góry nominał III. Cyfry 95 po prawej stronie tarczy herbowej. Napis w trzech wierszach: GROS ARG / TRR POLO / NI 95 śr. 19,0 mm; Ag
ruga najwyższa nota gradingowa.
Pięknie zachowana moneta. Kolorowa patyna. Egzemplarz niedobity. Iger O.95.1b R1 www.aukcjamonet.pl
CENA: 1 000 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Zygmunt lll Waza 47.
Trojak (3 grosze) 1596, Poznań
Król Polski 1587-1632
Aw.: Głowa króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGI 3 D G REX PO M DL 96 Rw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone ukoronowaną tarczą z herbem Snopek – Wazów. Napis w czterech wierszach: GROS ARG / TRIP REG / POLONIA / IF HR (HR - Herman Rüdiger, zarządca mennicy poznańskiej) / 96 U dołu herby Lewart oraz róża w tarczy. śr. 20,0 mm; w. 2,23 g Ag stan 3-/3
krócona data 96 na awersie i rewersie. Bardzo rzadki trojak.
Lekko niedobity. Iger P.96.6.a R5
48.
CENA: 1 200 zł
Trojak (3 grosze) 1601 P, Poznań, NGC XF45, UNIKAT
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIG III D – G REX PO M D L Rw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone ukoronowaną tarczą z herbem Snopek – Wazów. U góry nominał III. U dołu w tarczy herb Lewart, po bokach data 16-01. Przy Pogoni litera P (Poznań). Napis w dwóch wierszach: GROS ARG / TRIP R PO śr. 21,0 mm; Ag
o raz pierwszy w handlu, nieznana, nienotowana odmiana trojaka 1601 z literą P (Poznań) przy Pogoni. Iger pokazuje trojaka z literą P ale przy Orle! W swoim katalogu przyznał mu rzadkość R7. Literę P przy orle spotkać można na monetach poznańskich z 1600 i 1601 roku ale jednak zawsze przy Orle, nigdy przy Pogoni. Moneta z gwarancję oryginalności, potwierdzoną dodatkowo certyfikatem NGC XF45. Jedyny egzemplarz tej unikatowej odmiany, który przeszedł grading. Egzemplarz godny najlepszych kolekcji trojaków Zygmunta III Wazy. Iger nie notuje
www.aukcjamonet.pl
CENA: 9 000 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Zygmunt lll Waza 49.
Król Polski 1587-1632
Trojak (3 grosze) 1601 P, Poznań
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie, zbroi i w krezie, w wewnętrznej obwódce. W otoku: SIG III D – G REX PO M D L Rw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone ukoronowaną tarczą z herbem Snopek – Wazów. U góry nominał III. U dołu w tarczy herb Lewart, po bokach data 16-01. Przy orle litera P (Poznań). Napis w dwóch wierszach: GROS ARG / TRIP R PO śr. 21,0 mm; w. 1,97 g Ag
stan 2
a awersie litera P obok orła. Popiersie króla w wewnętrznej obwódce. Ekstremalnie rzadki trojak z mennicy poznańskiej.
Wyśmienity stan zachowania, kolorowa patyna.
Iger P.01.3a R7 CENA: 7 000 zł www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Zygmunt lll Waza
Trojak (3 grosze) bez daty, Poznań
50.
Król Polski 1587-1632
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIG III DG REX PO M D L I Rw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone ukoronowaną tarczą z herbem Snopek – Wazów. U góry nominał III. Napis w trzech wierszach: GROS ARG / TRIP REG / POLONIÆ / IF HR / 96 U dołu herby Lewart oraz róża w tarczy. śr. 20-21,0 mm; w. 2,36 g Ag
stan 3/3+
Napis otokowy na awersie z końcówką LI. CENA: 1 000 zł
Iger P.bd.3.b R5
51.
Szóstak (6 groszy) 1601, Malbork
Aw.: Mała głowa króla w prawo, w koronie i zbroi. U dołu w napisie herb Lewart. W otoku: SIGISMVN III D G − REX POL M D L Rw.: Pod koroną litera M (Malbork) oraz dwie tarcze herbowe, u dołu data 1600 rozdzielona tarczą z herbową Snopek – Wazów. W otoku: GROS ARGEN SEX REG POLONI śr. 28,0 mm; w. 4,40 g Ag
stan 2-
Rzadki trojak z mennicy Malbork z literką M na rewersie. Bardzo ładnie zachowany egzemplarz. Kurpiewski 1444 R6; Tyszkiewicz 8; H-Cz. 1167 R4
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
CENA: 3 000 zł /
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Zygmunt lll Waza
Król Polski 1587-1632
Talar 1627, Bydgoszcz
52.
Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: SIGIS III D G REX POLO M D LIT RVSS PRVS MA Rw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa. Po bokach data 16-27 W otoku: SAM LIV NEC NO SVE – GOT VAD Q HRI REX śr. 42,0 mm; w. 28,62 g Ag
stan 3+/2-
dmiana talara bez inicjałów mincerskich I-I (Jakub Jakobson).
Kopicki 1365; Davenport 4315; Dostych 27.1.03 R4
CENA: 4 000 zł
Talar 1628, Bydgoszcz
53.
Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. U dołu mała tarcza z herbem Półkozic. W otoku: SIGIS III D G REX POL M – D LIT RVS PRVS MAS Rw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa. Po bokach inicjały I-I (Jakub Jakobson), poniżej data 16-28 W otoku: SAM LIV NEC NO SV – GOT VAD Q HRI REX śr. 42,0 mm; w. 28,76 g Ag
stan 3-
zadsza odmiana napisowa SV na rewersie oraz POL na awersie. Herb Półkozic na awersie.
Kopicki 1374; Davenport 4316; Tyszkiewicz 6; Dostych 28.3.13 R4 www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
CENA: 4 000 zł /
aukcja@niemczyk.pl
Zygmunt lll Waza
Król Polski 1587-1632
Talar 1628, Bydgoszcz
54.
Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. U dołu mała tarcza z herbem Półkozic. W otoku: SIGIS III D G REX POLO – MD LIT RVS PRVS MAS Rw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa. Po bokach inicjały I-I, poniżej data 16-28 W otoku: SAM LIV NEC NO SVE – GOT VAD Q HRI REX śr. 42,0 mm; w. 28,89 g Ag
stan 3+/2-
zadsza odmiana z herbem Półkozic w tarczy na awersie (Hermolausa Ligęzy podskarbiego wielkiego koronnego) po POLO.
Kopicki (2007) 1023; Davenport 4316; Dostych 28.3.24A R6
55.
CENA: 4 000 zł
Talar 1628, Bydgoszcz
Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: SIGIS III D G REX POL M – D LIT RVS PRVS MAS Rw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa, po bokach inicjały I-I i data 16-28 W otoku: SAM LIV NEC NO SVE – GOT VAD Q HRI REX śr. 42,0 mm; w. 27,67 g Ag
stan 3+
Kopicki (2007) 1023; Davenport 4316; Dostych 28.3.22 R4
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
CENA: 4 000 zł tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Zygmunt lll Waza
Krรณl Polski 1587-1632
lot 56
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Zygmunt lll Waza
Król Polski 1587-1632
56.
Talar 1629, Bydgoszcz
Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: SIGIS III D G REX POLO – M D LIT RVS PRVS M Rw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa, po bokach inicjały I-I i data 16-29 W otoku: SAM LIV NEC NO SVE – GOT VAD Q HRI REX śr. 41,0 mm; w. 28,14 g Ag
stan 3-
alar z 1629 roku z ozdobnym krzyżykiem w napisie pod popiersiem króla, należy do bardzo rzadkich odmian, tych stosunkowo pospolitych monet. O skali niech świadczy fakt, że już Czapski wariantowi z napisem SVE (istnieją dwie odmiany rewersu SV i SVE) dał stopień rzadkości R6 (H-Cz. 7543). Druga odmiana ma napis SV i R5 (H-Cz. 9658). Na aukcji zaś w 1904 roku, kiedy to sprzedawany był zbiór Chełmińskiego, a świat nie był pogrążony w kryzysie, taki talar uzyskał cenę 91 marek w złocie (numer 299 w katalogu), kiedy średnie wartości zwykłych talarów, oscylowały w granicach zaledwie 7 marek. Dodatkowo umieszczony był na zdjęciu, co również wyróżniało go, jako monetę bardzo rzadką. W Polsce ta odmiana, na przestrzeni 25 lat rynku aukcyjnego wystąpiła tylko dwa razy, a to jeden z tych egzemplarzy. Rzadki i poszukiwany talar.
H-Cz. 7543 R6; Davenport 4315; Dostych 29.2.02 R6 CENA: 20 000 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Zygmunt lll Waza
Krรณl Polski 1587-1632
lot 58
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Zygmunt lll Waza
Król Polski 1587-1632
Talar 1629, Bydgoszcz
57.
Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: SIGIS III D G REX POL M D LIT RVS PRVS MAS Rw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa, po bokach inicjały I-I i data 16-29 W otoku: SAM LIV NEC NO SVE – GOT VAD Q HRI REX śr. 41,0 mm; w. 27,89 g Ag stan 3-
dmiana z herbem półkozic na rewersie. CENA: 4 000 zł
Davenport 4316; Tyszkiewicz 6; Dostych 29.3.08 R6
Talar 1629, Bydgoszcz
58.
błąd w imieniu króla
Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: SISGIS III D G REX POL M – D LIT RVS PRVS MAS Rw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa, po bokach inicjały I-I i data 16-29 W otoku: SAM LIV NEC NO SVE – GOT VAD Q HRI REX śr. 41-42,0 mm; w. 28,75 g Ag stan 3-
alar z błędem w imieniu króla. Bardzo ciekawa i rzadka odmiana, gdzie popełniono błąd nie w legendzie i tytułach, co się zdarzało dosyć często, ale w samym imieniu króla. Zamiast SIGIS, mincerz wyrył SISGIS. Takie zdarzenie na tak grubej monecie miało miejsce tylko jeden raz, na tym właśnie talarze.
Moneta godna uwagi z ładną stara patyną. Kopicki 1378; Davenport 4316; Dostych 29.10.08 R7; Tyszkiewicz 6
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
CENA: 20 000 zł /
aukcja@niemczyk.pl
Zygmunt lll Waza
Król Polski 1587-1632
Talar 1630, Bydgoszcz
59.
Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. U dołu w napisie mała tarcza z herbem Półkozic. W otoku: SIGIS III D G REX POL M D – LIT RVS PRV MASO:x Rw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa. Po bokach inicjały I-I, poniżej data 16-30 W otoku: SAM LIV NEC NO SVE – GOT VAD Q HR REX śr. 44,0 mm; w. 28,00 g Ag stan 2
W
ariant z szerokim popiersiem króla.
Pięknie zachowany egzemplarz, z naturalnym połyskiem menniczym. CENA: 8 000 zł
Kopicki 1383; Davenport 4315; Dostych 30.2.24 R6
Talar 1630, Bydgoszcz
60.
Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. U dołu w napisie herb Półkozic w tarczy. W otoku: SIGIS III D G REX POL M – D LIT RVS PRVS MASO Rw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa. Po bokach inicjały I-I, poniżej data 16-30 W otoku: SAM LIV NEG NO SVE – GOT VAD Q HR REX śr. 42-43,0 mm; w. 27,94 g Ag stan 3+
dmiana talara z herbem Półkozic w tarczy na awersie i końcówką legendy awersu MASO: Po zakończeniu napisów otokowych : (dwukropek). Egzemplarz z wąskim popiersiem króla.
Kopicki(2007) 1035 (podobny); Davenport 4315; Dostych 30.4.03 R6 www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
CENA: 4 000 zł /
aukcja@niemczyk.pl
Zygmunt lll Waza
Krรณl Polski 1587-1632
lot 61
lot 62
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Zygmunt lll Waza 61.
Król Polski 1587-1632
Ort (18 groszy) 1620 I.I – V.E, Bydgoszcz
Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: SIGI III D G REX POL M D LIT RVS PRVS MAS Rw.: Pod koroną pięciopolowa tarcza herbowa, w środku mała tarcza z herbem Snopek – Wazów. Po bokach inicjały II-VE, poniżej data 16-20 Legendę u dołu rozdziela tarcza z herbem Sas podskarbiego koronnego Daniłłowicza. W otoku: SAM LIV NEC SE - GOT VAN Q HRI R śr. 30,0 mm; w. 7,25 g Ag
stan 2-
ierwszy ort koronny, znany w dwóch odmianach portretowych. Mennica w Bydgoszczy w 1620 roku przystąpiła do wybijania ortów koronnych. Na rewersie sygnatura zarządcy mennicy Jakuba Jacobsona van Emden. Zmiana ordynacji wagi i stopy w ortach spowodowała przerwanie ich bicia już w tym samym roku. Wybijanie ortów według nowej stopy menniczej rozpoczęto rok później, przerabiając daty na stemplu. Większość ortów została przetopiona z uwagi na zawyżoną próbę srebra. Tyszkiewicz w swoim podręczniku wycenia ten egzemplarz na 80 marek w złocie, opatrując go dodatkowo znakiem zapytania, co oznacza, że monety takiej w handlu nie spotkał. Była w zbiorze Beyera i Radziwiłłów. Moneta ogromnej rzadkości.
Ładny egzemplarz. Poprawnie wybity. Bardzo dużo połysku menniczego. Kopicki 1270R6; Beyer (1880) 343; Gumowski(1914) 1268; Kurpiewski 1475R6; Pączkowski (Orty Zygmunta III, PN4/31/200, s.5, p.3); Tyszkiewicz 80?; Kostrybski R6; Generał Jocher posiadał z grubą datą 1621, ale bez liter I.I - V.E CENA: 15 000 zł www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Zygmunt lll Waza 62.
Król Polski 1587-1632
Szóstak (6 groszy) 1595, Wschowa
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS 3 D G REX POLO M D LIT Rw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone ukoronowaną tarczą z herbem Snopek – Wazów. Po bokach korony nominał VI. U dołu w tarczy herb Lewart. Po bokach inicjały IF (podskarbiego koronnego Jana Firleja ) i znaki mincerskie, data 15 - 95 Napis w trzech wierszach: GROS ARGE / SEX D REGIS / POLONIÆ śr. 26,0 mm; w. 4,35 g Ag
stan 3
ennica Wschowa została uruchomiona w 1588 roku jako filia mennicy poznańskiej, dzierżawionej przez T. Buscha. Dopiero po śmierci dzierżawcy w 1592 roku, aż do 1601 roku stała się pełnoprawną mennicą koronną wybijającą drobną monetę srebrną. Szóstak był najwyższym nominałem, który wyszedł spod stempli tej mennicy za panowania Zygmunta III Wazy. Dzisiaj to ekstremalnie rzadka i poszukiwana moneta, którą Tyszkiewicz w swoim podręczniku wycenia na 80 marek w złocie. Moneta poszukiwana przez kolekcjonerów szóstaków i monet Zygmunta III Wazy.
Kopicki (nowy) 885 R7; H-Cz. 5035 R5; Tyszkiewicz 80 CENA: 15 000 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Zygmunt lll Waza 63.
Trojak (3 grosze) 1595, Lublin
Król Polski 1587-1632
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIG 3 D G REX POL M D LIT Rw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone ukoronowaną tarczą z herbem Snopek – Wazów. U góry nominał III. U dołu w tarczy herb Lewart między inicjałami I-F oraz data 95 Napis w dwóch wierszach: GROS ARG / TRIP REG / POLONIÆ śr. 21,0 mm; w. 2,51 g Ag stan 3
a rewersie skrócona data 95 po lewej stronie herbu Lewart.
Bardzo rzadki, poprawnie wybity i czytelny egzemplarz. Iger L.95.5a R5
CENA: 2 000 zł
Trojak (3 grosze) 1597, Lublin
64.
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIG 3 D G REX PO M D L Rw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone ukoronowaną tarczą z herbem Snopek – Wazów. U góry nominał III. U dołu w tarczy herb Lewart między inicjałami I-F Napis w trzech wierszach: GROS ARG / TRIP REG 7 / POLONI 9 śr. 20,0 mm; w. 2,40 g Ag stan 2-/2+
a rewersie III pod herbem Wazów i skrócona, błędna data 7/9 w końcówkach drugiego i trzeciego wiersza legendy. Bardzo rzadki numizmat. Iger przypisuje rzadkość R7.
Iger L.97.9a R7 www.aukcjamonet.pl
CENA: 8 000 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Zygmunt lll Waza 65.
Król Polski 1587-1632
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIG 3 D G – REX PO M D LI Rw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone ukoronowaną tarczą z herbem Snopek – Wazów. U góry nominał III. U dołu w tarczy herb Lewart między inicjałami I-F Napis w trzech wierszach: GROS ARG / TR R POLO / NI śr. 20,0 mm; w. 2,45 g Ag
stan 3
a rewersie skrócona data 9-7 po bokach orła. Rzadki typ napisów otokowych.
Iger L.97.15.b R4
CENA: 1 200 zł
66.
bez interpunkcji
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIG 3 D G – REX M D LI Rw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone ukoronowaną tarczą z herbem Snopek – Wazów. U góry nominał III. U dołu w tarczy herb Lewart między inicjałami I-F Napis w trzech wierszach: GROS ARG / TR R PO 97 / IE śr. 21,0 mm; w. 2,35 g Ag
stan 2
a rewersie końcówka daty 97 kończy drugi wiersz legendy. Brak znaków interpunkcyjnych. Podobne trojaki Iger klasyfikuje L.97.24 R4, takiej odmiany nie zna.
Iger nie notuje
www.aukcjamonet.pl
CENA: 2 000 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Zygmunt lll Waza 67.
Król Polski 1587-1632
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIG 3 D G REX PO M D L Rw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone ukoronowaną tarczą z herbem Snopek – Wazów. U góry nominał III. U dołu w tarczy herb Lewart między inicjałami I-F Napis w trzech wierszach: GROS ARG / TRIP REG / POLONI / 7 – 9 śr. 20,0 mm; w. 2,40 g Ag
stan 3-
ardzo rzadki trojak z przestawionymi cyframi w dacie − zamiast 97 jest 79. CENA: 1 200 zł
Iger L.97.7a R6
Trojak (3 grosze) 1601, Lublin
68.
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIG III D G – REX P M D L Rw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone ukoronowaną tarczą z herbem Snopek – Wazów. U góry nominał III. U dołu w tarczy herb Lewart między inicjałami I-F Napis w trzech wierszach: GROS ARG / III RE POL / 16 I – F 01 śr. 20,0 mm; w. 2,01 g Ag
stan 3-
ata I6 I - F OI rzadsza, z herbem Lewart. Iger przypisuje rzadkość R6. CENA: 2 000 zł
Iger L.01.4a R6 www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Zygmunt lll Waza
Krรณl Polski 1587-1632
lot 69
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Zygmunt lll Waza
Król Polski 1587-1632
69.
Dukat 1609, Kraków
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem związanym węzłem na ramieniu. W otoku napis od lewej: SIGIS III DG – REX POL ET SVE Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza polsko-szwedzka z małą tarczą z herbem Snopek – Wazów w środku. Całość opasana łańcuchem Orderu Złotego Runa. Data 16-09 u dołu po obu stronach Runa. W otoku: MONETA NOVA 16 – 09 AVREA REG POL śr. 22,3 mm; w. 3,47 g Au
stan 1-
W
1609 roku wznowiono w Królestwie Polskim wybijanie dukatów, najprawdopodobniej w mennicy w Krakowie. Dukaty te nie mają znaków menniczych ani podskarbiowskich. Wybijano je do 1613 roku. Rocznik 1609 występuje w dwóch odmianach stempla, z datą nad koroną lub pod tarczą herbową. Marian Gumowski w 1914 roku opisywaną odmianę z datą u dołu, spotkał w kolekcji Czapskich. Ta odmiana była tylko w zbiorze M. Frankiewicza skąd trafiła do kolekcji hrabiego Aleksandra Orłowskiego. Jest to pierwsza moneta, której tarczę herbową opasano łańcuchem Orderu Złotego Runa, który Zygmunt III Waza otrzymał od cesarza Rudolfa w 1600 roku. Początkowo łańcuch otaczał tarczę, potem zdobił także królewski portret. Order Złotego Runa po 1609 roku stał się nieodłącznym atrybutem władzy królewskiej ukazywanym na wszystkich monetach Wazów. Rocznik 1609 został w podręczniku J. Tyszkiewicza wyceniony na 500 marek w złocie i dodatkowo oznaczony znakiem zapytania, co było wskazówką dla ówczesnych kolekcjonerów, że monety z taką datą w handlu nie spotkał. Moneta ogromnej rzadkości. Drugi egzemplarz dostępny na rynku numizmatycznym.
Wyśmienicie zachowany egzemplarz.
Kopicki 1405 R8; Friedberg 82; Gumowski (1914) 1329; Frankiewicz 193; Orłowski 571; H-Cz. 7438; Tyszkiewicz 500?; Beyer 367 www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
CENA: 250 000 zł aukcja@niemczyk.pl
Zygmunt lll Waza
Krรณl Polski 1587-1632
lot 70
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Zygmunt lll Waza 70.
Król Polski 1587-1632
Portugał, 10 dukatów 1622, Wilno
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIG III DG REX PO – MAD LITVA Rw.: Czteropolowa tarcza, z herbami Polski, Litwy, Szwecji i Gotlandii z małą centralną tarczą z herbem Snopek Wazów. Całość opasana łańcuchem Orderu Złotego Runa. Data 16 -22. W otoku: RVS PRVS SAM MASO LIVo ONEC NON SVE GOT V HÆ RE/X śr. 40,0 mm; w. 34,58 g Au
stan 2-/3+
iezwykle rzadka datowana 1622 r. majestatyczna, wielodukatowa moneta litewska. Jest to, ostatni portugał wybity za panowania Zygmunta III Wazy w mennicy w Wilnie. Stemple do niego przygotował znakomity wileński artysta medalier Hanusz Trylner, który przejął artystyczny nadzór nad mennicą po śmierci Hanusza Sztypla. Mennica w Wilnie była, jak na owe czasy doskonale wyposażona, stanowiła dużą konkurencję dla największej mennicy koronnej w Bydgoszczy. Bito tu liczne rodzaje monet srebrnych i złotych, z najbardziej okazałymi złotymi portugałami włącznie. W 1623 roku mennica została przejęta przez Jakuba Jacobsona, generalnego dzierżawę mennic koronnych, który w krótkim czasie doprowadził do jej zamknięcia. Portugał charakteryzuje się wysokim artystycznym kunsztem wykonania. Artysta ukazał króla Zygmunta w jego majestacie. Król w koronie, ubrany w bogato dekorowaną zbroję, szarfę dowódcy zawiązaną ozdobnym węzłem na ramieniu, z Orderem Złotego Runa na piersi. Na rewersie polsko-litewsko-szwedzka tarcza i tytulatura w legendzie otokowej daje obraz potęgi władcy panującego szczęśliwie nad tak wielkim terytorium. Portugał ten to jedna z najbardziej atrakcyjnych monet polskich, nie ustępuje pod względem artystycznym pracom Samuela Ammona, autora bitych w mennicy bydgoskiej portugałów i największej w historii numizmatyki polskiej monety – studukatówki. W 1914 roku Gumowski znał tylko jeden taki portugał. Był on w zbiorze Czapskich. Do zbiorów zamku królewskiego na Wawelu portugał tego stempla został zakupiony za pośrednictwem Desy krakowskiej w połowie lat 60-tych XX wieku. Na aukcjach w USA i Londynie ujawniły się dwa kolejne egzemplarze. Jeden, z puncą Potockich, znalazł się w legendarnym zbiorze Karolkiewicza sprzedanym w 2000 roku.
Delikatne graffiti na awersie. Numizmat najwyższej klasy. Obiekt godny muzeum.
Kaleniecki 129; Kopicki 3576 R8; Kurpiewski 2197 R8; Sajauskas, Kubrys 2177; Ivanauskas 9SV11-10 CENA: 350 000 zł www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Zygmunt lll Waza 71.
Król Polski 1587-1632
Trojak (3 grosze) 1596, Wilno
Aw.: Głowa króla w prawo, w koronie. W otoku: SIG III D G – REX PO M D L Rw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone ukoronowaną tarczą z herbem Snopek – Wazów. Pod tarczą nominał III, po bokach data 15-96. Napis w dwóch wierszach: GROS ARG / TRIP M D L Poniżej herb Demetriusza Chaleckiego – podskarbiego wielkiego litewskiego. śr. 21,0 mm; w. 2,36 g Ag stan 3+
eden z najrzadszych trojaków z 1596 roku. Po bokach herbu Chalecki wygięte liście. Iger przypisuje rzadkość R6.
Kopicki 2530; Iger V96.3.a R6; Ivanauskas: 5SV47-24; Tyszkiewicz 18
CENA: 3 000 zł
Trojak (3 grosze) 1598, Wilno
72.
Łabędź
Aw.: Głowa króla w prawo, w koronie. W otoku: SIG III D G – REX PO M D L Rw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone ukoronowaną tarczą z herbem Snopek – Wazów. U góry nominał III, data 15-98 rozdzielona znakiem menniczym Łabędź i znakiem mincerskim Głowa wołu. Napis w dwóch wierszach: GROS ARG / TRIP M D L śr. 21,0 mm; w. 2,35 g Ag stan 3/3-
ardzo rzadka odmiana trojaka z łabędziem po prawej stronie oraz z kropką po MDL.
Iger V.98.4 R5
www.aukcjamonet.pl
CENA: 3 500 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Zygmunt lll Waza 73.
Król Polski 1587-1632
Trojak (3 grosze) 1599, Wilno Łabędź
Aw.: Głowa króla w prawo, w koronie. W otoku: SIG III D G – REX PO M D L Rw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone ukoronowaną tarczą z herbem Snopek – Wazów. U góry nominał III. Data 15-99 rozdzielona znakiem menniczym Łabędź i znakiem mincerskim topór. Napis w dwóch wierszach: GROS ARG / TRIP M D L śr. 21,0 mm; w. 2,27 g Ag stan 3+
ardzo rzadki trojak mennicy wileńskiej. Data 1599 rozdzielona znakami menniczymi łabędziem i toporem. CENA: 2 500 zł
Kopicki nie notuje; Ivanauskas 5SV66-40; Iger V.99.1.b R4
74.
Trojak (3 grosze) 1601, Wilno Łabędź
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIG III D G − PO M D L I Rw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone ukoronowaną tarczą z herbem Snopek – Wazów. U góry nominał III, data 16-01 rozdzielona znakiem menniczym Łabędź. U dołu rzymska cyfra V Napis w dwóch wierszach: GRO ARG / TRI M D L śr. 21,0 mm; w. 2,16 g Ag stan 3+
ardzo rzadki typ trojaka wileńskiego z Łabędziem na rewersie i rzymską cyfrą V.
Iger V.01.2e R3 www.aukcjamonet.pl
CENA: 1 000 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Zygmunt lll Waza 75.
Król Polski 1587-1632
Trojak (3 grosze) 1608, Wilno
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIG III D G REX PO M D L Rw.: Orzeł i Pogoń rozdzielone ukoronowaną tarczą z herbem Snopek – Wazów. U góry nominał III. U góry nominał III, data 16-08 rozdzielona herbem Bogoria (Hieronima Wołłowicza - podskarbiego wielkiego litewskiego). Napis w dwóch wierszach: GROS ARG / TRIP M D L śr. 20,0 mm; w. 2,26 g Ag stan 3-
statni rocznik trojaka z mennicy wileńskiej Zygmunta III Wazy. Bardzo rzadko spotykana odmiana trojaka wileńskiego z ozdobnikami na rewersie w postaci krzyżyków znajdujących się po bokach nominału jak i daty. Moneta niespotykana na rynku numizmatycznym.
Ślady korozji. Kopicki 3554 R6 (podobny); Iger nie notuje; Ivanauskas 5SV123-61 R3
CENA: 4 000 zł
Szeląg 1617 (1-Z), Wilno
76.
Aw.: Pod koroną inicjał S. W środku mała tarcza z herbem Snopek – Wazów. W otoku: SIG III D G REX PO M D L Rw.: Pod koroną dwie tarcze herbowe. Poniżej herb Bogoria. W otoku: SOLIDVS śr. 18,0 mm; w. 0,99 g Ag
stan 2-
ardzo rzadka moneta z błędną datą na awersie 1-Z.
Kopicki (nowy) 1147 R8
www.aukcjamonet.pl
CENA: 1 000 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Zygmunt lll Waza
Krรณl Polski 1587-1632
lot 77
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Zygmunt lll Waza 77.
Król Polski 1587-1632
Donatywa wagi 10 dukatów 1614, Gdańsk
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi, z Orderem Złotego Runa w płaszczu spiętym agrafą, w którą wpisano datę 1613 W otoku: SIGISMVNDVS III D G REX POLON ET SVEC MAG DVX LIT RVS PRVSSIÆ Rw.: Ozdobny herb Gdańska podtrzymywany przez dwa lwy. Pod tarczą data 16 – 14, nad tarczą wśród ornamentów inicjały S-A (Samuel Ammon, medalier) oraz F-B (nieznany rytownik lub medalier). W otoku: EX AVRO SOLIDO REGIA CIVITAS GEDANENSIS F F śr. 46,0 mm; w. 34,81 g Au
stan 2
W
yjątkowej klasy donatywa Zygmunta III Wazy, potwierdzająca kunszt warsztatu medalierskiego Samuela Ammona z Gdańska – autora i wykonawcy stempli. Donatywy (os łac. donatio - darowizna, dar) od XVI wieku bite były głównie przez mennice miejskie (Gdańsk, Elbląg, Toruń, Ryga). Były to najczęściej okazałe medale złote i srebrne o wielokrotności dukatów, co sprawiało że miały one wartość monety obiegowej. Były to prezenty i wyraz hołdu dla odwiedzających miasto wysokich dostojników królewskich lub samego monarchy. Na donatywach spotykamy charakterystyczną sentencję łacińską EX AURO SOLIDO CIVITAS... w tłum. ...z czystego złota miasto (nazwa miasta) kazało wybić. 10-dukatówki to jedne z największych donatyw, zazwyczaj miały wagę 1,5-5 dukatów.
Jeden z najładniejszych dostępnych egzemplarzy na rynku. H-Cz. 1308 R2; Kaleniecki str. 211 CENA: 150 000 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Zygmunt lll Waza
Król Polski 1587-1632
Dukat 1595, Gdańsk
78.
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem związanym węzłem na ramieniu, w szerokiej krezie. W otoku: SIGISMVND III – D G REX POL D PRVs Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. Nad tarczą pomiędzy głowami lwów monogram P-K. Legendę rozpoczyna ręka zbrojna z mieczem. W otoku: MONE NO AVR CIVI GEDANENSIS 95 śr. 23,0 mm; w. 3,49 g Au stan 1-
dmiana dukata gdańskiego z 1595 roku z pełnym imieniem króla. Numizmat rzadko pojawiający się na polskim rynku numizmatycznym.
Wspaniałe detale monety. Kopicki 7517; Friedberg 10; CNG 176; H-Cz. 964; Kaleniecki s. 152; Tyszkiewicz 20
CENA: 10 000 zł
Dukat 1610, Gdańsk
79.
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem związanym węzłem na ramieniu, w szerokiej krezie. W otoku: SIGIS 3 D G REX POL M D L R P Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. Legendę rozpoczyna znak menniczy łapa niedźwiedzia. W otoku: MONE NO AVR CIVI GEDANEN 16IO śr. 23,0 mm; w. 3,40 g Au stan 3+
zadka odmiana dukata gdańskiego z napisem GEDANEN i małymi cyframi w dacie. Awers nowego typu (z roku 1610) połączono z rewersem używanym do bicia monet z lat wcześniejszych.
Moneta gięta. Kopicki 7525; Friedberg 10; Kaleniecki s. 174; CNG 183 I; H-Cz. 5774 R www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
CENA: 13 000 zł /
aukcja@niemczyk.pl
Zygmunt lll Waza
Krรณl Polski 1587-1632
lot 80
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Zygmunt lll Waza
Król Polski 1587-1632
80.
Dukat 1628, Gdańsk
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS III D G REX POL M D L R PR Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską, nad tarczą gałązka z pojedynczym trójpłatkowym kwiatem. W otoku: MONE AVREA CIVI GEDANENSIS 1628 śr. 23,0 mm; w. 3,43 g Au
stan 2
ukat gdański z niezwykle rzadko spotykaną datą 1628. Józef Tyszkiewicz w swoim podręczniku numizmatycznym wycenia go na 75 marek w złocie, podczas gdy kilka lat młodsze 1630, 31, 32 dukaty mają cenę 16 marek. Marek Kaleniecki notuje tylko dwie transakcje, być może nawet dotyczące tej samej monety, które miały miejsce na początku lat 60-tych na aukcjach amerykańskich. Prezentowana moneta po pół wieku nieobecności na rynku numizmatycznym pojawia się ponownie na naszej aukcji. Bardzo rzadki egzemplarz.
Kolorowa patyna.
Kopicki 7539 R7; Kaleniecki 192; H-Cz. 1589; Tyszkiewicz 75 CENA: 35 000 zł www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Zygmunt lll Waza
Król Polski 1587-1632
Dukat 1629, Gdańsk
81.
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS III D G REX POL M D L R PR Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską, nad tarczą gałązka z pojedynczym trójpłatkowym kwiatem. W otoku: MONE AVREA CIVI GEDANENSIS 1629 śr. 23,0 mm; w. 3,46 g Au
stan 2/2+
W
yróżniamy cztery odmiany dukatów gdańskich z datą 1629. Prezentowany typ rzadko pojawia się na rynku numizmatycznym, charakteryzuje się on odmiennym ozdobnikiem przed napisem. Wariant ten tylko trzy razy pojawiał się na aukcjach.
Kopicki 7540; CNG 190.IIIa; Kaleniecki s.193 (podobny)
CENA: 20 000 zł
Dukat 1630, Gdańsk
82.
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS III DG REX POL M D L R PR Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską, nad tarczą gałązka z pojedynczym trójpłatkowym kwiatem. U dołu inicjały S-B (Samuel Berman). W otoku: MON AVREA CIVI GEDANENSIS 1630 śr. 23,0 mm; w. 3,47 g Au
stan 2
dmiana dukata gdańskiego z 1630 roku gdzie legendę otokową rozpoczyna znak + i napis MON. Brak punktów rozdzielających datę, ostatnia cyfra daty to 0 a nie litera O, kwiatek pod tarczą herbową.
Kopicki 7541; Friedberg 10; CNG 190.IVb; Kaleniecki 195; Tyszkiewicz 16
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
CENA: 10 000 zł /
aukcja@niemczyk.pl
Zygmunt lll Waza
Król Polski 1587-1632
83.
Dukat 1631, Gdańsk
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS III DG REX POL M D L R PR Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. Po bokach konsoli ozdobne krzyżyki, u dołu inicjały S-B. Legendę rozpoczyna krzyżyk. W otoku: MON AVREA CIVI GEDANENSIS 16 31 śr. 23,0 mm; w. 3,50 g Au
stan 3+
zadsza odmiana dukata z małymi krzyżykami w dekoracji konsoli tarczy zamiast rozetek oraz interpunkcją napisu otokowego rewersu. Rzadki numizmat, sporadycznie pojawiający się w sprzedaży.
Kopicki 7542; CNG 191.I; Friedberg 10; H-Cz. 9664; Kaleniecki s. 198; Tyszkiewicz 16 CENA: 15 000 zł www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Zygmunt lll Waza 84.
Ort (18 groszy) 1609, Gdańsk
Król Polski 1587-1632
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS 3 D G REX POL M D L R PR Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. Legendę rozpoczyna znak menniczy - Łapa niedźwiedzia. W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS 1609 śr. 28,0 mm; w. 6,44 g Ag
stan 3
ierwszy rocznik emisji orta gdańskiego. Kropka za łapą niedźwiedzia. Bardzo rzadka moneta.
Kopicki 7482; CNG 153 I; Shatalin G09-6 R4; Tyszkiewicz 4
CENA: 3 000 zł
Ort (18 groszy) 1611, Gdańsk
85.
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS 3 D G REX POL M D L R PR Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. Legendę rozpoczyna znak menniczy - Łapa niedźwiedzia. W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS 1611 śr. 29,0 mm; w. 6,68 g Ag
stan 2/2+
ardzo rzadki rocznik. Odmiana orta z kropką po łapie niedźwiedzia.
Bardzo ładny egzemplarz, posiadający lekkie przytarcia najwyższych szczegółów. Rzadki w tym stanie zachowania. Kopicki 7484; Shatalin G11-7 R3
www.aukcjamonet.pl
CENA: 4 000 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Zygmunt lll Waza 86.
Król Polski 1587-1632
Ort (18 groszy) 1612, Gdańsk
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS 3 D G REX POL M D L R PR Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. Legendę rozpoczyna znak menniczy – Łapa niedźwiedzia. W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS 1612 śr. 29,0 mm; w. 6,85 g Ag
stan 2-
dmiana orta z kropką nad łapą niedźwiedzia.
Shatalin G12-1 R2
CENA: 1 500 zł
87.
Ort (18 groszy) 1613, Gdańsk
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS 3 D G REX POL M D L R PR Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. Legendę rozpoczyna znak menniczy – Łapa niedźwiedzia. W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS 1613 śr. 28,0 mm; w. 6,65 g Ag
stan 2
Kopicki 846 R2; Shatalin G13-3 R2 www.aukcjamonet.pl
/
CENA: 2 000 zł www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Zygmunt lll Waza 88.
Król Polski 1587-1632
Ort (18 groszy) 1614, Gdańsk
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS 3 D G REX POL M D L R PR Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. Legendę rozpoczyna znak menniczy – Łapa niedźwiedzia. W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS 1614 śr. 29,5 mm; w. 6,78 g Ag
stan 1-
dmiana orta z kropką za łapą niedźwiedzia.
Bardzo ładna moneta z dużą ilością naturalnego połysku menniczego. Shatalin G14-9 R3; CNG 155.IV.a
CENA: 3 000 zł
Ort (18 groszy) 1614, Gdańsk
89.
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS 3 D G REX POL M D L R PR Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. Legendę rozpoczyna znak menniczy – Łapa niedźwiedzia. W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS 1614 śr. 30,0 mm; w. 6,47 g Ag
stan 3/3-
Shatalin G14-9 R3; CNG 155.IVa
www.aukcjamonet.pl
CENA: 800 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Zygmunt lll Waza
90.
Król Polski 1587-1632
Ort (18 groszy) 1615, Gdańsk
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS 3 D G REX POL M D L R PR Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. Legendę rozpoczyna znak menniczy – Łapa niedźwiedzia. W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS 1615 śr. 29,5 mm; w. 7,20 g Ag
stan 2-
ropka nad łapą niedźwiedzia i inne zakończenie lwich ogonów.
Ładnie zachowany połysk menniczy. CENA: 1 000 zł
Shatalin G15-1 R1
Ort (18 groszy) 1615, Gdańsk
91.
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS 3 D G REX POL M D L R PR Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. Legendę rozpoczyna znak menniczy – Łapa niedźwiedzia. W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS 1615 śr. 29,0 mm; w. 6,01 g Ag Shatalin G15-10 R3 www.aukcjamonet.pl
stan 3 CENA: 1 000 zł
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Zygmunt lll Waza
Król Polski 1587-1632
Ort (18 groszy) 1615, Gdańsk, NGC MS62
92.
śr. 29,0 mm; Ag
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS III D G REX POL M D L R PRVS Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. Legendę rozpoczyna znak menniczy – Łapa niedźwiedzia. W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS 1615
Pięknie zachowana moneta z wyraźnymi detalami i starą kolorową patyną. Shatalin G15-13 R
CENA: 2 000 zł
Ort (18 groszy) 1616, Gdańsk, NGC AU58
93.
śr. 29,0 mm; Ag
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS III D G REX POL M D L R PRVS Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. Legendę rozpoczyna znak menniczy – Łapa niedźwiedzia. W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS 1616
zadszy rocznik orta gdańskiego. Odmiana z dużym kołnierzem.
Stara, szarozłota patyna z przebijającym połyskiem menniczym. Bardzo ładny egzemplarz Shatalin G16-2 R
www.aukcjamonet.pl
CENA: 1 000 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Zygmunt lll Waza
Król Polski 1587-1632
Ort (18 groszy) 1616, Gdańsk, NGC MS62
94.
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS III D G REX POL M D L R PRVS Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. Legendę rozpoczyna znak menniczy – Łapa niedźwiedzia. W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS 1616 śr. 29,0 mm; Ag
dmiana z małym kołnierzem.
Idealnie zachowana moneta, ze wspaniałym połyskiem menniczym. Perfekcyjnie zachowane detale. Rzadki rocznik, szczególnie w tym stanie zachowania. Shatalin G16-8 R
CENA: 2 000 zł
Ort (18 groszy) 1617, Gdańsk, NGC MS62
95.
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS III D G REX POL M D L R PRVS Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. Legendę rozpoczyna znak menniczy – Łapa niedźwiedzia. W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS 1617 śr. 29,0 mm; Ag Moneta z dużym blaskiem menniczym i ładnymi detalami. Shatalin G17-3 R www.aukcjamonet.pl
CENA: 2 000 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Zygmunt lll Waza
Król Polski 1587-1632
Ort (18 groszy) 1618, Gdańsk, NGC AU58
96.
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS III D G REX POL M D L R PRVS Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. Legendę rozpoczyna znak menniczy – Łapa niedźwiedzia. W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS 1618 śr. 29,0 mm; Ag
dmiana gdzie dwukropek z rozetą krzyżową kończy napis otokowy na awersie.
Kopicki 7494; CNG 160; Shatalin G18-3 R
CENA: 1 000 zł
Ort (18 groszy) 1623, Gdańsk
97.
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS III D G REX POL M D L R PR Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. Nad tarczą skrócona data 23. W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS 1623 śr. 29,0 mm; w. 6,98 g Ag stan 3-
zadszy wariant orta gdańskiego z podwójną datą na rewersie. Widoczne charakterystyczne pęknięcie stempla na awersie.
Kopicki 7504 (podobny); CNG 166a; Shatalin G23-3 R2
98.
CENA: 500 zł
Ort (18 groszy) 1623, Gdańsk NGC MS61
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS III D G REX POL M D L R PR Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. Nad tarczą skrócona data 23. W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS śr. 29,0 mm; Ag
zadka moneta w takim stanie zachowania. Późniejsze daty ortów gdańskich bite były bardzo niestarannie. Nasz egzemplarz jest w doskonałej kondycji.
Piękne detale i bardzo intensywny połysk menniczy. Kopicki 7504; Shatalin G23-6
www.aukcjamonet.pl
CENA: 1 000 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Władysław lV Waza 99.
Król Polski 1632-1648
Talar 1633, Bydgoszcz
Aw.: Półpostać króla w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. W otoku: VLADIS IIII D G REX POL M D LIT RVS PRVS MA Rw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa, opasana łańcuchem z Orderem Złotego Runa. Po bokach tarczy inicjały I-I, poniżej data 16-33 W otoku: SAM LIV NE NO SVE GOT VAND Q HR REX śr. 43-43,5 mm; w. 28,56 g Ag
stan 3
ardzo rzadko występująca na rynku odmiana talara bydgoskiego. Charakteryzuje się kropkami na końcu legendy awersu oraz tylko jedną kropką na początku legendy rewersu.
Davenport 4326; Parchimowicz 1828; Dostych 33.1.06A R6
CENA: 5 000 zł
Talar 1634, Bydgoszcz
100.
Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. U dołu w napisie herb Sas. W otoku: VLADIS IIII DG REX POL – M D LIT RVS PRVS MA Rw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa. Po bokach tarczy inicjały I-I, poniżej data 16-34 W otoku: SAM LIV NE NO SVE – GOT VAND Q H R REX śr. 44,0 mm; w. 28,35 g Ag
stan 3/3+
Bardzo ładna patyna. Kopicki 1489; Davenport 4326; Parchimowicz 1828; Dostych 34.1.01 R4 www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
CENA: 5 000 zł /
aukcja@niemczyk.pl
Władysław lV Waza 101.
Król Polski 1632-1648
Talar 1638, Bydgoszcz
Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. U dołu w napisie herb Sas w tarczy. W otoku: VLADIS IIII DG REX POL – M D LIT RVS PRVS MAS Rw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa. Po bokach tarczy inicjały I-I. U góry po bokach korony data 16-38 W otoku: SAM LIV NEC NO SVE – GOT VAND O H REX śr. 45,0 mm; w. 27,53 g Ag
stan 3-
eden z najrzadszych roczników talarów koronnych. Nietypowe, jak na ikonografię talarów bydgoskich, umieszczenie daty. W podręczniku Józefa Tyszkiewicza egzemplarz wyceniony na 100 marek w złocie. Rzadka moneta, poszukiwana przez kolekcjonerów talarów.
Kopicki 1495; Davenport 4326; H-Cz. 1790; Dostych 38.1.01 R5; Parchimowicz 1829; Kostrybski R6; Tyszkiewicz 100 CENA: 10 000 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Władysław lV Waza
Król Polski 1632-1648
lot 102
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Władysław lV Waza 102.
Król Polski 1632-1648
Talar 1645, Kraków
Aw.: Półpostać króla na wprost, w koronie i zbroi, z wyłożonym koronkowym kołnierzem, mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: VLA IIII D G REX POLO M D LIT RVS PR MA Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa, z małą tarczką z herbem Snopek – Wazów. Po bokach tarczy, opasanej Orderem Złotego Runa, inicjały C-DC (Claudius de Canotti, dzierżawca mennicy w Krakowie), poniżej data 16-45, u dołu w łańcuchu litery B-L (nieznany z nazwiska medalier). W otoku: SAM LIV NEC NO SV GOT VAN Q HÆ REX śr. 43,0 mm; w. 28,14 g Ag
stan 3
użej rzadkości talar koronny wybity w mennicy krakowskiej, występujący jedynie w najlepszych polskich zbiorach. Talar bardzo rzadko pojawiający się na rynku numizmatycznym, godny najznamienitszych kolekcji.
Ciemna patyna. Wszystkie znane egzemplarze są niestarannie wybite.
Kopicki 1520; Davenport 4331; H-Cz. 1855; Chełmiński 629; Kubicki 1143; Dostych 45.2.01 R7; Karolkiewicz 2272; Tyszkiewicz 70 CENA: 45 000 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Władysław lV Waza
Król Polski 1632-1648
lot 103
lot 104
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Władysław lV Waza 103.
Król Polski 1632-1648
Donatywa wagi 3 dukatów 1634 SB, Gdańsk, UNIKAT ex. Potoccy collection
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i w zbroi z wyłożonym kołnierzem ozdobionym dużymi koronkami. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: VLADIS IIII DG REX POLONIÆ M D LIT RVS PRVS Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. U góry data 16-34, pod łapami lwów inicjały S-B (Stanisław Berman). W otoku: EX AVRO SOLIDO CIVITAS GEDANENSIS F F (z czystego złota miasto Gdańsk wybić kazało) śr. 37,5 mm; w. 10,46 g Au
stan 1
onatywa z początkowego okresu panowania Władysława IV, nawiązująca swoim późnorenesansowym stylem do mennictwa miejskiego z czasów panowania Zygmunta III Wazy. Stemple tworzone były przez wybitnych artystów klasy Samuela Ammona, Sebastiana Dadlera czy Jana Hoehna. Donatywy tego typu są bardzo rzadkie. Mimo, że odbitki wagi 2 i 1 ½ dukatowe są notowane w najlepszych zbiorach: Radziwiłła, Czapskiego czy w Ermitażu to wariant wagi 3 dukatów wystąpił tylko w zbiorze Potockiego z którego to, opisywana donatywa pochodzi. Wydaje się, że krążek wagi 3 dukatów, był optymalny dla tych stempli. Duża ilość materiału sprawiła, że relief jest wyjątkowo ostry i plastyczny. Opisywany egzemplarz o wadze 3 dukatów, jest UNIKATEM. Pochodzi ze zbioru Andrzeja Potockiego. M. Gumowski, w pracy „Medale Władysława IV” opisał tą donatywę, ale potwierdził istnienie jedynie półtora- i dwu dukatów. Wśród zbiorów zawierających tę donatywę, wymienia wprawdzie kolekcję Potockich, ale błędnie przypisuje jej dwudukata. W karcie inwentarzowej donatywa jest jednak opisana jako trzydukat, podana jest też jej waga (10,48 g). Wyjątkowej klasy i urody unikalny numizmat, sygnowany osobistą puncą Potockiego z herbem Pilawa.
Bartynotyp z karty inwentarzowej zbioru A. Potockiego
Gumowski (Medale Władysława IV) nie notuje; Kamiński, Kurpiewski nie notuje; CNG nie notuje; Kaleniecki nie notuje; Kopicki nie ujmuje w swoim katalogu donatyw; Kamiński 240; H-Cz. 1749 CENA: 140 000 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Władysław lV Waza 104.
Król Polski 1632-1648
Dukat 1646, Gdańsk
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi, z wyłożonym koronkowym kołnierzem. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: VLAD IIII D G R POL & SVEC M D L R P Rw.: Dwa lwy podtrzymują owalną tarczę miejską. Pod łapami lwów inicjały G-R (Gerhard Rogge, dzierżawca mennicy w Gdańsku). Nad tarczą poziomo położone liście palmowe z trójlistną gałązką wchodzącą w napis. W otoku: MON AUREA CIVITATIS GEDANEN 1646 śr. 25,0 mm; w. 3,47 g Au stan 1-/2+
o raz pierwszy na aukcji w Polsce. Bardzo rzadki dukat. Odmiana z ozdobnym kwiatkiem pod tarczą i napisem AUREA na rewersie.
Przepięknie zachowana moneta. Kopicki 7595; Friedberg 15; Kaleniecki s. 273; H-Cz. 1872 R1; Parchimowicz 1854 h (podobny)
CENA: 10 000 zł
Talar 1640, Gdańsk
105.
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi, z koronkowym kołnierzem. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: VLAD IIII G REX POL ET SVE M D LIT RVS PR Rw.: Dwa lwy podtrzymują owalną tarczę miejską, między łapami lwów inicjały G-R. Data 1640 u dołu w kartuszu. Nad tarczą wieniec laurowy, wewnątrz liście palmowe oraz siedmiolistna gałązka. W otoku: MONETA ARGENTEA CIVITATIS GEDANENSIS śr. 45,0 mm; w. 27,40 g Ag stan 3-/3 Kopicki 7567; Davenport 4356; CNG 222 IIa; Tyszkiewicz 10 www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
CENA: 5 000 zł tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Władysław lV Waza 106.
Król Polski 1632-1648
Medal ślubny, autor Sebastian Dadler (1635 rok), Gdańsk
Aw.: Para młodych w odświętnych strojach otoczona symbolami miłości. Rw.: Wokół nakrytego stołu sześcioosobowa rodzina w modlitwie przed posiłkiem. śr. 60,0 mm; w. 60,07 g Ag
stan 1/1-
ebastian Dadler (1586-1657), pochodzący z Alzacji artysta i mistrz złotniczy, osiadł w Gdańsku w 1634 roku. Tutaj przez kilkanaście lat był twórcą niezrównanych dzieł sztuki medalierskiej w stylu rozwiniętego baroku. Oprócz majestatycznych medali królewskich, sławiących wydarzenia historyczne i gloryfikujące sławę oręża polskiego czasów Władysława IV, Dadler był twórcą wielu bardzo pożądanych i cenionych przez zamożnych mieszczan Gdańska medali ślubnych, chrzcielnych i religijnych.
Wyśmienity stan zachowania.
Więcek 95 CENA: 4 000 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Władysław lV Waza 107.
Król Polski 1632-1648
Medal zaślubinowy 1646, Gdańsk
Aw.: Para królewska siedząca na krzesłach, w tle wspaniałe łoże królewskie z baldachimem zdobionym orłami herbowymi. Napis łaciński w tłumaczeniu: Zatrzymaj się Bellono, Juno pokój nakazuje. Sprawię, że doznasz w miłości słodkiego odpoczynku. Rw.: Herb gdański i łacińskie sentencje w tłumaczeniu: O losach decydują niebiosa, śluby są rzeczą ludzi. O Boże wspieraj poślubionych i sprzyjaj ich związkowi. Pomyślności dla małżonków, pokoju dla Królestwa i Gdańska 10 marca 1646 r. śr. 57,0 mm; w. 44,52 g Ag
stan 2-/2
edal wybity z okazji wizyty pary królewskiej w Gdańsku. Władysława IV i jego świeżo poślubionej drugiej żony Marii Ludwiki Mantuańskiej, siostrzenicy cesarza Austrii. Maria Ludwika po rychłej śmierci Władysława IV, została żoną kolejnego króla Polski – Jana Kazimierza, już w 1649 roku. Liczne zapiski z epoki sugerują, że Maria Ludwika cieszyła się odwzajemnionym, żywym zainteresowaniem Jana Kazimierza, jeszcze za życia jego brata Władysława.
Raczyński 125; H-Cz. 1859 R4 CENA: 3 000 zł www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Władysław lV Waza 108.
Król Polski 1632-1648
Dukat 1635, Toruń
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: VLAD IIII D G REX POL ET SVE M D L RP Rw.: Anioł podtrzymuje owalny kartusz z herbem miasta, po bokach tarczy duże inicjały I-I (Jakub Jakobson) W otoku: MONETA AVR CIVIT THORVNENSIS 1635 śr. 23,0 mm; w. 3,40 g Au
stan 2-
W
roku 1635 mennica w Toruniu musiała przygotować się do przebicia znacznej ilości złota na dukaty. Praktyką menniczą było wykonanie do każdego stempla awersu co najmniej dwóch lub trzech stempli rewersu, które jako bardziej narażone na zniszczenie szybciej się zużywały. To też miało miejsce w Toruniu, gdzie w 1635 roku trzy typy awersu z legendą zakończoną skrótami RPM, LRP, LR połączone zostały z co najmniej dwoma rewersami każdy. Nasz dukat z legendą zakończoną literami LRP (Lithuanie, Russie, Prussie) ma na rewersie pięć kropek nad głową anioła.
Friedberg 58; Kopicki 8294; CNCT 1425; Kaleniecki s. 235; H-Cz. 1762 R4; Tyszkiewicz 40 CENA: 20 000 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Władysław lV Waza
Król Polski 1632-1648
lot 109
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Władysław lV Waza 109.
Król Polski 1632-1648
Dukat 1637, Toruń, PCGS MS62 najwyższa nota gradingowa na świecie
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: VLAD IIII D G REX POL ET SVE M D L RP Rw.: Anioł podtrzymuje owalny kartusz z herbem miasta, po bokach tarczy duże inicjały I-I W otoku: MONETA AVR CIVIT THORVNENSIS 1637 śr. 22,0 mm; Au
Z
nane są trzy typy dukatów z 1637 roku: z popiersiem w rycerskiej zbroi, w kirysie husarskim zdobionym na ramieniu głową lwa oraz z miniaturową literką P i dużymi cyframi 37 w dacie. Nasza odmiana, w kirysie husarskim, występuje rzadziej na rynku numizmatycznym. Najwyższa nota gradingowa PCGS i NGC na świecie. Jedyny egzemplarz, który otrzymał notę MS.
Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy, wspaniale zachowane detale.
Kopicki 8296; CNCT 1431; Kaleniecki nie notuje, inne odmiany s. 236; Parchimowicz 1887 e; Tyszkiewicz 40 CENA: 35 000 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Władysław lV Waza 110.
Król Polski 1632-1648
Talar 1638, Toruń
Aw.: Półpostać króla w zbroi z krótkim mieczem na ramieniu i jabłkiem królewskim w dłoni. W otoku: VLADIS IIII D G REX POL ET SVEC M D L RVS PRVS Rw.: Anioł podtrzymuje owalny kartusz z herbem miasta. Po bokach data 16-38, poniżej inicjały I-I. W otoku: MONETA NOVA ARGENT CIVIT THORVNENSIS śr. 45,0 mm; w. 28,90 g Ag stan 2/2+
dmiana talara toruńskiego z dużymi cyframi i małymi literami I-I.
Przepięknie zachowany połysk menniczy i detale monety. CENA: 10 000 zł
Kopicki 8278b; Davenport 4374; CNCT 1512; Parchimowicz 1883 f
Talar 1639, Toruń
111.
Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem na ramieniu i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: VLADIS IIII D G REX POL ET SVEC M D L RVS PRVS (jako przerywniki miniaturowe krzyżyki) Rw.: Anioł podtrzymuje owalny kartusz z herbem miasta. Po bokach data 16-39, poniżej inicjały I-I. Przed napisem mała rozetka. W otoku: MONETA NOVA ARGENTEA CIVITA THORVNENSIS śr. 45,0 mm; w. 28,61 g Ag
stan 3
zadszy rocznik talara toruńskiego. Odmiana z rozetką rozpoczynającą legendę otokową rewersu. CENA: 10 000 zł
Kopicki 8280; Davenport 4375; CNCT 1526 R4; H-Cz. 1808; Parchimowicz 1884 www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Jan ll Kazimierz 112.
Król Polski 1648-1668
Dwudukat 1652 A-T, Poznań
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem spiętym broszą na ramieniu. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: IOAN CASIM D G REX POL & SVEC M D L R P Rw.: Pod koroną owalna dziewięciopolowa tarcza herbowa polsko-szwedzka. Po obu stronach tarczy inicjały mennicze A-T (Andrzej Tymf, dzierżawca mennic w Poznaniu i Bydgoszczy). U dołu w tarczy herb Wieniawa (Bogusława Leszczyńskiego podskarbiego wielkiego koronnego). W otoku: MONET AVREA R – EGN POLON 1652 śr. 29,0 mm; w. 6,92 g Au
stan 3-
ennica w Poznaniu rozpoczęła wybijanie dwudukatówek w 1652 roku. Ten rocznik występuje w większych kolekcjach, lecz stosunkowo rzadko pojawia się na aukcjach. Obecnie na rynku aukcyjnym znajdują się zaledwie trzy lub cztery egzemplarze. Za panowania Jana Kazimierza dwudukaty należały do najczęściej wybijanych nominałów w złocie. Ich emisją zajmowały się mennice koronne we Wschowie, Poznaniu, Bydgoszczy i Krakowie, sprawia to, że na rynku numizmatycznym i aukcyjnym ten nominał jest dominujący. Przy bliższej analizie typów i odmian okazuje się, że niektóre z nich to monety bardzo rzadkie. Dwudukatówki z datą 1652 nie ma w zbiorach gabinetu numizmatycznego w Poznaniu.
Kopicki 1888 R5; Kaleniecki s. 330; Kurpiewski 645 R5; Bandtkie 379 CENA: 50 000 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Jan ll Kazimierz 113.
Ort (18 groszy) 1651, Bydgoszcz
Król Polski 1648-1668
Aw.: Popiersie króla w prawo, w wieńcu laurowym i zbroi. W otoku: IOAN CAS D G P – OL & SVE REX Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa z małą tarczą z herbem Snopek – Wazów w środku. U dołu herb Wieniawa. Po bokach nominał 1-8, poniżej inicjały C-G (Krzysztof Guttman). W otoku: CIVITAT BIDG – OSTIENS 1651 śr. 28,5 mm; w. 5,34 g Ag stan 3+
ardzo rzadko spotykana odmiana orta bydgoskiego z napisem OL&SVE:
Kopicki 117.III.2a RR; Gumowski 1728; Tyszkiewicz 7
CENA: 3 000 zł
114.
Aw.: Popiersie króla w prawo, w wieńcu laurowym i zbroi. W otoku: IOAN CAS D G P – OL & SVEC REX Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa z małą tarczą z herbem Snopek – Wazów w środku. U dołu herb Wieniawa. Po bokach nominał 1-8, poniżej inicjały C-G W otoku: CIVITAT BIDG – OSTIENS 1651 śr. 28,0 mm; w. 5,87 g Ag stan 3+/2-
dmiana orta bydgoskiego z napisem OL&SVEC
Kurpiewski 315 R4; Gumowski 1727; Tyszkiewicz 7 www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
CENA: 1 500 zł /
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Jan ll Kazimierz
Krรณl Polski 1648-1668
lot 115
lot 117
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Jan ll Kazimierz
Król Polski 1648-1668
115.
Dwudukat 1652, Wschowa
Aw.: Popiersie króla w prawo w wieńcu laurowym i zbroi. W otoku: IOAN CASIMI – DG REX & S Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa z małą tarczą z herbem Snopek – Wazów w środku. U dołu herb Wieniawa. W otoku: MONET AVREA – MW – REGNI PO 1652 śr. 28,0 mm; w. 6,89 g Au
stan 2+/1-
ennica we Wschowie została założona przez Andrzeja Tymfa, dzierżawcę mennic koronnych sprowadzonego do Polski przez Jana Kazimierza. W obliczu zbliżającego się konfliktu z Chmielnickim, kłopotami ze szwedzkim sąsiadem, król potrzebował znacznej ilości monety dla opłacenia wojsk. Mennica we Wschowie, oddalona od terenów ewentualnych konfliktów, była bardzo dobrą lokalizacją. Przez pierwsze dwa lata działalności w mennicy oprócz monety drobnej, powstają też grube monety talarowe i złote dukaty. Wyróżniają się spośród innych monet Jana Kazimierza nietypowym portretem królewskim − bez korony lecz w wieńcu laurowym.
Pomimo zgięcia bardzo rzadka moneta, w pięknym stanie zachowania. Intensywny połysk menniczy.
Kopicki 1889 R6; Friedberg 89; Kaleniecki nie notuje; H-Cz. nie notuje; Parchimowicz 1722; Tyszkiewicz 100 CENA: 60 000 zł www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Jan ll Kazimierz 116.
Król Polski 1648-1668
Szóstak (6 groszy) 1650, Wschowa
Aw.: Głowa króla w wieńcu laurowym. Pod popiersiem inicjały T L B (Tytus Liwiusz Boratini). W otoku: DG REX PE T S – IO CASIMIR Rw.: Orzeł z tarczą z herbem Snopek – Wazów na piersiach. W otoku: MONE ARGE – REG PO 1650 śr. 21,0 mm; w. 1,91 g Ag
stan 2-/2
ardzo rzadki typ szóstaka.
H-Cz. 9755 R2; Kurpiewski 119 R3; Gumowski 1680; Tyszkiewicz 10 CENA: 2 500 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Jan ll Kazimierz 117.
Król Polski 1648-1668
Dwudukat 1661 T.L.B., Kraków
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: IOAN CASIMIR DG – POL ET SVE REX Rw.: Pod koroną prosta tarcza herbowa z małą tarczą z herbem Snopek– Wazów w środku. Całość opasana łańcuchem Orderu Złotego Runa. U dołu inicjały mennicze TLB (Tytus Liwiusz Boratini). W otoku: MONET AVREA – TLB - REG POLO 1661 śr. 27,0 mm; w. 6,80 g Au
stan 2/2-
ennica w Krakowie zatrudniała bardzo wysokiej klasy rytowników stempli. Wybijane tam monety charakteryzują się dużą precyzją kompozycji królewskiego wizerunku i doskonałym opracowaniem strony heraldycznej. Dukaty i dwudukaty krakowskie są bardzo dokładnie bite i mają głęboki relief. Należą do najładniejszych złotych monet okresu panowania Jana Kazimierza. Dwudukat z 1661 roku notowany jest przede wszystkim w zbiorach publicznych. Na rynku numizmatycznym jest trudno dostępny i rzadko pojawia się na aukcjach.
Kopicki 1914; Friedberg 89; H-Cz. 2180; Styka 367; Kaleniecki s. 351; Tyszkiewicz 100 CENA: 50 000 zł www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Jan ll Kazimierz
Król Polski 1648-1668
118.
Półdukat 1665, Wilno
Aw.: Popiersie króla w prawo w wieńcu laurowym, pod szyją monogram TLB (Tytus Liwiusz Boratyni). W otoku: IOA CAS - T L B – REX PO S Rw.: Pod mitrą wielkoksiążęcą Pogoń w lewo. Pod koniem monogram HKPL (Hieronim Kryszpin Kirszenstein, podskarbi wielki litewski 1662-1676). W otoku: MON AVR MAG DVC LIT 1665 śr. 16,0 mm; w. 1,68 g Au
stan 2/2+
ż do późnych lat panowania Jana Kazimierza, tradycja mennictwa polskiego nie przewidywała frakcji, czyli monet mniejszych od dukata. Czasy niepokojów politycznych i rozchwiania gospodarki Rzeczpospolitej sprzyjały eksperymentom monetarnym w wykonaniu (TLB) Tytusa Boratiniego, dzierżawcy mennic królewskich, który bijąc monetę o niskiej wartości kruszcu, czerpał z tego procederu olbrzymie zyski, stając się głównym współodpowiedzialnym za kryzys monetarny w Polsce. Beyer (117) miał ją tylko w srebrze, tak jak Mathy w XIX wieku. Posiadał ją też Vossberg (935) i hrabia Starzyński (2067).
Bardzo ładnie zachowany egzemplarz, z dobrze widocznym lustrem menniczym.
Kopicki 3629; Friedberg 10; Kaleniecki s. 366; Kurpiewski 820; H-Cz. 2284 R2; Tyszkiewicz 25 CENA: 10 000 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Jan ll Kazimierz
119.
Król Polski 1648-1668
Ort (18 groszy) 1656, Lwów
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. Na piersi Order Złotego Runa. Po bokach nominał 1-8. U dołu w owalu Lew − znak mennicy lwowskiej. W otoku: IO CASIM D G REX − POL M D L RVS PRVS Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa z małym herbem Snopek – Wazów w środku. Po bokach tarczy data 16-56 W otoku: NEC NON SVHC GOTH VANDL Q HR REX śr. 28,0 mm; w. 6,05 g Ag stan 3/3+ Bardzo ładnie zachowany egzemplarz z seledynową patyną. Charakterystyczne dla monet lwowskich niestaranne bicie. Kopicki 1745 R3; Kurpiewski 387 R3; Tyszkiewicz 4
120.
CENA: 2 000 zł
Ort (18 groszy) 1664, Wilno
Aw.: Głowa króla w prawo w wieńcu laurowym. U dołu litery TLB W otoku: IOAN CASIM D G – REX POLO & S Rw.: Pod Pogoń litewska w lewo. W otoku: MONET ARGEN MA – (GNI) DVC LIT 1664 śr. 28,0 mm; w. 4,61 g Ag
stan 3
dmiana orta z obwódkami. Portret władcy przerywa obwódkę u góry i na dole.
Rzadki ort w takim stanie zachowania. Charakterystyczne niestaranne bicie. Kopicki 3621 R1; Ivanauskas 8JK10-2 RR www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
CENA: 2 000 zł /
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Jan ll Kazimierz 121.
Król Polski 1648-1668
Trojak (3 grosze) 1665, Wilno
Aw.: Głowa króla w prawo w wieńcu laurowym. U dołu litery TLB W otoku: IOA CASI D G – REX POLO & S Rw.: Pogoń, po prawej stronie nominał III poniżej data 1665 rozdzielona literami HKPL w ligaturze (Hieronim Kirszenstein - podskarbi litewski). Napis w trzech wierszach: GROS ARGE / TRIP MAG / DVC LIT śr. 20,0 mm; w. 1,41 g Ag
stan 3-
zadka odmiana trojaka. W napisie otokowym awersu: POLO.
Kopicki 3619 R3; Iger V.665.1 C R3; Ivanauskas 6JK7-4 RR; Tyszkiewicz 6 CENA: 1 000 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Jan ll Kazimierz
Krรณl Polski 1648-1668
lot 122
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Jan ll Kazimierz
122.
Król Polski 1648-1668
Donatywa wagi 5 dukatów 1656, Gdańsk
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: IOAN CASIM DG REX POL & SUEC MDL RUS PRUS Rw.: Panorama miasta w promieniach słońca. Dwa lwy podtrzymują małą owalną tarczę miejską. Po bokach data 16-56, poniżej inicjały G-R (Gerhard Rogge). W otoku: 5 EX AURO SOLIDO CIVITAS GEDANENSIS FIERI FECIT (pięć dukatów) z czystego złota miasto Gdańsk wybić kazało) śr. 42,0 mm; w. 16,16 g Au
stan 3-
onatywy pełniły rolę nagrodową, mając jednocześnie wysoką wartość nabywczą wyrażoną w dukatach. Gdańsk, często za ich pośrednictwem realizował zobowiązania miasta wobec króla. Wielki przywilej nadany miastu przez króla Kazimierza Jagiellończyka wymagał od Gdańska przekazywania 2000 dukatów rocznie do prywatnej szkatuły króla. To zobowiązanie rada miasta realizowała aż do 1795 roku. Przekazanie tej kwoty w formie donatyw stanowiło nie tylko spłatę zobowiązania miasta. Król otrzymywał piękne, o dużej wartości medale, którymi mógł nagradzać zasłużonych dworzan. Stąd bardzo często spotykamy na donatywach ślady opraw czy zawieszek. Miasto za panowania Jana Kazimierza emitowało przede wszystkim donatywy trzydukatowe. Tylko w niektórych latach wybijano te o wyższych nominałach 4, 5 i więcej dukatów. Tylko raz w 1656 roku wybito donatywy z zaznaczonym nominałem 5 dukatów. Donatywa wagi 5 dukatów jest wyjątkowo rzadka. Spotyka się ją tylko w największych zbiorach publicznych. Zaledwie trzy razy wystąpiła na aukcjach. Na rynku numizmatycznym dostępne są zaledwie trzy egzemplarze. Pomimo manipulacji w tle bardzo rzadka moneta.
Ślad po zawieszce.
Friedberg 28; Kopicki nie notuje; CNG 349; H-Cz. 2067; Kaleniecki s. 429 CENA: 50 000 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Jan ll Kazimierz
Krรณl Polski 1648-1668
lot 123
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Jan ll Kazimierz 123.
Król Polski 1648-1668
Dukat 1649, Gdańsk, NGC MS62 druga najwyższa nota na świecie
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: IOAN CAS D G R POL & SUEC MDL R P Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. Nad tarczą mały wieniec z rozet położony na dwu liściach palmowych z gałązką winnego grona w środku. Między łapami lwów inicjały G-R W otoku: MON AUREA CIVITATIS GEDANEN 1649 śr. 25,0 mm; Au
ocznik 1649 charakteryzuje się największą liczbą typów i odmian pośród dukatów Jana Kazimierza. Moneta rzadka w tak pięknym stanie zachowania. Druga najwyższa nota gradingowa przyznana przez firmę NGC.
Piękny, menniczy egzemplarz. Wspaniałe detale, intensywny połysk.
Kopicki 7649; Friedberg 24; CNG 340 I; H-Cz. 1910; Kaleniecki s. 370; Parchimowicz 1759 a; Tyszkiewicz 14 CENA: 20 000 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Jan ll Kazimierz
Król Polski 1648-1668
124.
Dukat 1653, Gdańsk
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: IOA CAS D G R POL & SUE M D L R P Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. W otoku: MON AUREA CIVITAT GEDANENS 1653 śr. 25,0 mm; w. 3,40 g Au
stan 3-
wersy i rewersy stempli z roku 1651 wykorzystano do bicia dukatów w latach 1652 i 1653 roku. W stemplu przeprawiono datę z 1 na 3. Do bicia dukatów w 1653 użyto stempla awersu z 1651 roku ze skróconym imieniem króla: IOA, zamiast IOAN. Z końcem 1651 roku ograniczono w Gdańsku ilość wybijanych dukatów. W 1652 i 1653 roku produkcja dukatów była sporadyczna i nie było powodu zamawiana nowych stempli. Przy biciu dukatów, sięgano zatem po co lepiej zachowane stare stemple, poprawiając tylko datę. Rocznik rzadki i jak na dukaty gdańskie, rzadko pojawiający się na rynku numizmatycznym.
Gumowski 1811; CNG 309; Tyszkiewicz 25 CENA: 8 000 zł www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Jan ll Kazimierz
Król Polski 1648-1668
Dukat 1658, Gdańsk
125.
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: IOH CAS D G R POL & SUEC M D L R P Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. Pod łapami lwów inicjały D-L (Daniel Lesse). W otoku: MON AUREA CIVITAT GEDANENS 1658 śr. 25,0 mm; w. 3,45 g Au
stan 2/2+
Bardzo ładny egzemplarz, delikatnie gięty. Dobre detale. Kopicki 7659; Friedberg 24; Kaleniecki s. 389; CNG 313II; H-Cz. 2129; Parchimowicz 1759.i; Tyszkiewicz 14
CENA: 5 000 zł
Dukat 1660, Gdańsk
126.
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: IOH CAS D G R POL & SUEC M D L R P Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. W wieńcu gałązka winnego grona z liściem rozdzielającym napis. Pod łapami lwów inicjały D-L W otoku: MON AUREA CIVITAT GEDANENS 1660 śr. 25,0 mm; w. 3,19 g Au
stan 2/2-
Moneta lekko gięta, pięknie zachowany egzemplarz. Blask menniczy. Kopicki 7662; Friedberg 24; CNG 314 I; Kaleniecki s. 393; Parchimowicz 1759.l
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
CENA: 10 000 zł /
aukcja@niemczyk.pl
Jan ll Kazimierz
Król Polski 1648-1668
Talar 1649, Gdańsk
127.
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: IOAN CASIM D G REX POL ET SUEC M D L RUS PR Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. Między łapami lwów inicjały G-R W otoku: MONETA ARGENTEA CIVITATIS GEDANENSIS śr. 43,0 mm; w. 28,10 g Ag
stan 3-
Ślady manipulacji przy rancie monety. Ciemna patyna. CENA: 3 500 zł
Kopicki 7641; Davenport 4358; CNG 300 I a; Parchimowicz 1757 a
Talar 1649 G-R, Gdańsk
128.
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: IOAN CASIM D G REX POL ET SUEC M D L RUS PR Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską.Między łapami lwów inicjały G-R W otoku: MONETA ARGENTEA CIVITATIS GEDANENSIS śr. 44-45 mm; w. 28,49 g Ag
stan 2-
Poprawnie wybity i bardzo ładnie zachowany. Uszkodzenia przy obrzeżu. CENA: 5 000 zł
Kopicki 7641; Davenport 4358; CNG 300 I a; Parchimowicz 1757 a www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Jan ll Kazimierz
Król Polski 1648-1668
129.
Talar 1649, Gdańsk
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: IOAN CASIM D G REX POL ET SUEC M D L RUS PR Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. Ogony lwów pojedyncze, inicjały G-R między łapami lwów. Data 1649 w podłużnym kartuszu W otoku: MONETA ARGENTEA CIVITATIS GEDANENSIS śr. 44,0 mm; w. 28,70 g Ag
stan 3
Davenport 4358; Tyszkiewicz 7 CENA: 4 500 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Jan ll Kazimierz
Krรณl Polski 1648-1668
lot 130
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Jan ll Kazimierz 130.
Król Polski 1648-1668
Donatywa wagi 3,5 dukata 1655, Toruń
Aw.: Półpostać króla w prawo. W otoku: IOAN CAS DG REX POL ET SVE MDL RP Rw.: Panorama miasta z charakterystycznymi budynkami i wieżami widziana przez Wisłę, z widocznym mostem pruskim prowadzącym na Wyspę Bazarową. Na łące, przy zamku dybowskim data rozdzielona inicjałami 16HL55 (Hans Lippe). W otoku: EX AVRO SOLIDO CIVIT THORVNENS FIERI F ( z czystego złota miasto Toruń wybić kazało) śr. 36-38 mm; w. 11,97 g Au
stan 3
ada miasta Torunia, wybijała donatywy wyjątkowo rzadko. Raz za panowania Władysława IV i trzykrotnie za panowania jego następcy Jana Kazimierza. Wybijano je w 1649 roku z okazji potwierdzenia przywilejów nadanych miastu przez Jana Kazimierza, oraz w 1655 i 1659 roku. Donatywy wybijane były najczęściej o wadze 3, 4, 5 i 6 dukatów. Wyjątkowo rzadko zdarzała się sytuacja, że odbijano je na krążkach o mniejszej wadze, tak że ich waga nie była wielokrotnością dukata. Wiele wskazuje na to, że donatywy o wadze 3,5 dukata, tak gdańskie jak i toruńskie, powstały przy okazji próbnych odbić stempla, stąd też liczne niedobicia widoczne na monecie. Sprawdzano siłę nacisku prasy balansowej, a co za tym idzie dopasowywano grubość krążka do średnicy stempla. Znane są dwa egzemplarze o wadze 3,5 dukata z datą 1655, jeden przechowywany jest w kolekcji Narodowego Banku Polskiego, drugi to obecnie sprzedawany egzemplarz. Bardzo rzadka donatywa z piękną panoramą Torunia.
Kopicki nie uwzględnia; Friedberg nie notuje; CNCT 1555 R8; Kaleniecki nie notuje CENA: 50 000 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Jan ll Kazimierz
Król Polski 1648-1668
Talar 1649, Toruń
131.
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: IOAN CASIM D G REX POL ET SUEC M D L RUS PRUS Rw.: Anioł trzymający owalną, ozdobną tarczę z herbem Torunia. Po bokach tarczy rozdzielona data 16-49. Legendę rozpoczyna gwiazdka, poniżej HD (w ligaturze)-L (Hans Dawid Lauer, dzierżawca mennicy w Toruniu). W otoku: MONETA NOVA ARGENTEA CIVITATIS THORUNENSIS śr. 42-45 mm; w. 27,93 g Ag stan 2-/3+
ardzo rzadka odmiana talara toruńskiego z literami HDL – zarządcy mennicy Hansa Dawida Lauera. Początkowo, po objęciu władzy menniczej w Toruniu, wybijał on talary bez swoich inicjałów, a tylko z gwiazdą nad głowa anioła. Po pewnym czasie, kiedy sprowadził maszynę walcową, zaczął sie już podpisywać literami HDL. Przypuszczalnie było to w końcu roku 1649. Niewiele srebra zostało przebite na talary, o czym świadczy ich rzadkość na rynku numizmatycznym. Ciekawostką jest to, że wszystkie roczniki talarów z tymi właśnie literkami HDL, pochodzą z jednej pary stempli, a tylko końcówka daty jest stale przerabiana. Dobrze zachowane stemple pozwalały na wybijanie nimi monet w kolejnych latach. Oferowana moneta, to dopiero drugi egzemplarz jaki pojawia na stacjonarnej aukcji w Polsce na przestrzeni ostatnich 25 lat. Poprzedni egzemplarz sprzedany na naszej aukcji nr 1 w 2010 roku. Mieli go: Hrabia Starzyński, Vossberg, Zelt, Beyer, który to sprzedał go za 35 rubli srebrnych (R5). H-Cz. 5863
CENA: 15 000 zł
Talar 1659, Toruń
132.
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: IOAN CASIM D G REX POL ET SUEC M D L RUS PRUS Rw.: Anioł trzymający owalną, ozdobną tarczę z herbem Torunia. Po bokach tarczy rozdzielona data 16-59. Legendę rozpoczyna gwiazdka, poniżej HD (w ligaturze)-L W otoku: MONETA NOVA ARGENTEA CIVITATIS THORUNENSIS śr. 43,5-45 mm; w. 28,49 g Ag stan 3+
zadka odmiana talara toruńskiego z przerabianą w dacie cyfrą 0 na cyfrę 9.
H-Cz. 2147 R1; Davenport 4377; Tyszkiewicz 15 www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
CENA: 10 000 zł /
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Jan ll Kazimierz
Król Polski 1648-1668
133.
Klipa 1651, Elbląg, UNIKAT
Aw.: Popiersie króla w koronie i zbroi z Orderem Złotego Runa. W otoku: IOAN CASIM D G REX POL & SVEC M D L RVS PRV Rw.: Anioł nad ozdobnym kartuszem z owalną tarczą miejską. Po bokach inicjały WVE (Wilhelm van Eck, dzierżawca mennicy). W otoku: MONETA ARGENTEA CIVITATIS ELBINGENSIS 1651 wym. 42 x 42 mm; w. 47,50 g Ag
stan 3-
a awersie wygrawerowana data i nazwisko DOMINIC – KINAST – 1669 , na uchu inicjały G.H. Egzemplarz z dolutowanym uchem. Klipa bita stemplem dwutalara z nazwiskiem Dominic Kinast pojawiła się na aukcji Mathy’ego w 1858 roku. Zakupił go zbieracz o nazwisku A. Makowski za ówczesnych 50 talarów (na tej samej aukcji za talara elbląskiego w pięknym stanie zapłacono 29 talarów). Ten sam kolekcjoner zapłacił też 50 talarów za klipę półtalara elbląskiego z 1651. Po raz kolejny moneta ta pojawia się w 1894 roku na licytacji zbioru XIX-wiecznego kolekcjonera gdańskiego Adolfa Meyera(poz. 8060). W 2001 roku a następnie w 2010 roku egzemplarz z tym nazwiskiem został wystawiony na aukcji firmy Heindrun Höhn. Z analizy zbiorów wynika, że istnieją dwa egzemplarze klipy z nazwiskiem DOMINIC KINAST i datą 1669. Drugi egzemplarz znajdował się w zagrabionym w 1945 roku zbiorze malborskim, opisanym przez Bahrfeldta i obecne składowanym w Muzeum Puszkina w Moskwie. Większość monet elbląskich została podarowana gabinetowi w Malborku przez berlińskiego kolekcjonera Dr Maxa Jagueta, około 1892 roku. W XVIII wieku bardzo często na podobnych monetach, także wybijanych w Elblągu klipach, pojawiają się grawerowane inicjały lub nazwiska. Tradycją ówczesną w środowiskach kupieckich było obdarowywanie się pamiątkowymi monetami lub medalami z okazji zawarcia jakiegoś znaczącego kontraktu, czy powołania spółki handlowej. Umieszczenie nazwiska i monogramu na klipie elbląskiej jest zapewne świadectwem takiej sytuacji. Na zawieszce naszego egzemplarza umieszczony jest monogram GH. Moneta z zagrabionego zbioru malborskiego miała wygrawerowane imię lub nazwisko: FLORIAN i rok 1839. W zbiorze Czapskich w Krakowie (2004) znajduje się kolejna klipa elbląska, także z wyrytą datą 1669, ale z wygrawerowanymi inicjałami A-G. (Ten egzemplarz trafił do Czapskiego w 1850 roku, jako zakup z aukcji zbioru Mikockiego, dawny zbiór Bochenka w Krakowie por. B Koehne: zeit.f.M.S.W - t IV 1844 s. 97-98). Nie można wykluczyć, że wszystkie trzy egzemplarze mają ze sobą związek i są świadectwem porozumienia kupieckiego zawartego w 1669 roku, którego głównym promotorem był Dominic Kinast oraz nierozpoznane osoby o inicjałach GH i AG.
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Jan ll Kazimierz
Król Polski 1648-1668
Podobne grawerunki znane są już z początków XVII wieku. Na licytacji XIX wiecznego zbioru Minus-Preisa wystawiono gdańską donatywę srebrną z 1617-1621 roku. Na tym egzemplarzu wyryto dedykację: SEIND BRIDER WORDEN Christoff Hecker und Hans Gerisch Anno 1617, czyli pamiątka braterstwa i przyjaźni dwu kupców gdańskich Heckera i Gerischa zawartej w 1617 roku. To wskazuje na kulturową mieszczańską tradycję, kontynuowaną, jak się wydaje przez cały XVII wiek. Biografie wymienianych kolekcjonerów, posiadaczy klipy z nazwiskiem Dominic Kinast. Antoni Franciszek Mathy (1789-1858), konsul honorowy Belgii w Gdańsku, kupiec. Zgromadził znaczną kolekcję monet polskich i Prus Królewskich. Zbiór ten został wystawiony na aukcji w Gdańsku w 1858 roku, liczył ponad 2500 monet i medali, ze znaczną liczbą unikatów i rzadkości. Aleksander Makowski był krakowskim kupcem i kolekcjonerem, urodzonym w 1804 roku. Żył jeszcze około 1884 roku. Przez wiele lat jako kupiec zajmował się handlem zbożem, był także autorem książki o obrocie zbożem, zbierał monety i medale polskie oraz gdańskie. Adolf Meyer, (Meyer – Gedanensis - Adolf (1826-1885), był kupcem zamieszkałym w Gdańsku oraz w Berlinie i poważnym kolekcjonerem monet i medali gdańskich. Zgromadził 11421 numizmatów, oraz 747 książek numizmatycznych. Doczekał się też okolicznościowego medalu wydanego w Gdańsku w 1879 roku (Dutkowski, Suchanek, Corpus Nummorum Gedanensis poz. 661). Jego zbiór był sprzedawany w 1894 roku. Dr Max Jaguet , lekarz mieszkający w Berlin-Lichtenrfelde posiadacz wielkiego zbioru monet lennych Prus oraz Prus Królewskich. W latach 1892-1912 sukcesywnie przekazywał swój zbiór nowopowstałemu Gabinetowi Numizmatycznemu w odbudowywanym zamku w Malborku. Trafiły tutaj także monety elbląskie i toruńskie z jego zbioru. Bahrfeldt nie podaje źródła pochodzenia klipy talara elbląskiego, co wskazuje na jej pochodzenie właśnie z tej kolekcji. Zbiór malborski był tworzony od 1892 roku na bazie kolekcji M. Jagueta, rozbudowywany przez zakupy na aukcjach zbiorów Heydena, Pniowera, Chełmińskiego, Philippa i Kubickiego. W 2011 i 2012 roku, dwukrotnie na aukcjach w firmie Felzmann (aukcje 132 i 133) pojawiał się ten sam odlew klipy elbląskiej z 1651 roku. Został nieudolnie odlany w oparciu o komputerowy skan z fotografii oryginalnego egzemplarza. Moneta ta charakteryzuje się bardzo płytkim rysunkiem oraz słabo widocznymi grawerunkami. Odlew ma mocno zaniżoną wagę (37,67 g). Można przypuszczać, że moneta została wykonana także z gorszego srebra. Klipa półtoratalarowa jest monetą oryginalną o historycznej proweniencji. Została wybita oryginalnym stemplem przeznaczonym do wybijania klip i dwutalarów. Stempel ten posiadał duże inicjały mennicze, w odróżnieniu od stempla którym wybijano talary, tam inicjały W-VE, były znacznie mniejsze. Trzy litery w napisie wyraźne, głębokie i nierozmyte- typowe cechy monety bitej. Bardzo rzadki numizmat z doskonałą, starą proweniencją.
Stan klipy słaby, wytarte tło i zatarte fragmenty rysunku zachowują wyraźnie ślady bicia stemplem. Grawerowane elementy wykonane prawidłowo za pomocą punc literowych.
F.A. Vossberg (Münzgeschichte der Stadt Elbing). 164; E. Kopicki (Ilustrowany skorowidz…). 7135; J. Dutkowski, A. Suchanek. Corpus Nummorum Civitatis Elbingensis. 313. I (ten sam egzemplarz na zdjęciu); J. Dutkowski, Talary Jana Kazimierza E.05.I (na ilustracji ten sam egzemplarz). Dawne aukcje: Mathy(1858). 1811, A. Meyer(1894). 8060, Bahrfeldt(1916). 9461 Powojenne aukcje: Höhn. 26(2001),305; Höhn. 67(2010).962; CENA: 45 000 zł www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Jan ll Kazimierz
Król Polski 1648-1668
134.
Medal 1659, Gdańsk
Aw.: Forteca pomiędzy dwoma odnogami Wisły - widok z lotu ptaka. Rw.: Napis w siedemnastu wierszach, poniżej herb Gdańska. śr. 72,5 mm; w. 79,38 g Ag
stan 2/2-
edal wybity z okazji odbicia z rąk Szwedów twierdzy Haupt (Głowa) przez wojska Jana Kazimierza w grudniu 1659 roku. Ciekawe topograficzne ujęcie fortecy z lotu ptaka pomiędzy dwoma odnogami Wisły. Jan Hoehn junior tę oryginalną pracę wykonał jako młody adept sztuki w pracowni swego ojca, mając 18 lat. Okazały, ładnie zachowany medal, potwierdzający wspaniały kunszt XVIII-wiecznego medaliera.
Raczyński 143; H-Cz. 2132 R3; Więcek 122 CENA: 15 000 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Michał Korybut Wiśniowiecki 135.
Król Polski 1669-1673
Medal koronacyjny wagi 3 dukatów (1669)
Aw.: Popiersie króla w prawo w wieńcu laurowym i zbroi. W otoku: MICHAEL D G REX POL M D L R PR &c Rw.: Pływający na muszli glob z siedzącym orłem pod regaliami. W otoku: DEXTERA DOMINI FECIT VIRTUTEM śr. 36,0 mm; w. 9,90 g Au
stan 3-
ardzo rzadki, bity w złocie medal koronacyjny Michała Korybuta z 1669 roku. W Polsce po raz pierwszy oferowany w sprzedaży aukcyjnej. Podobny, ale z dziurą pokazany w publikacji „Czar srebra, magia złota” str. 172 Nr. III 2.29.
Manipulacje w tle. Raczyński 1845; Reichel 1667; H-Cz. 2386; Frankiewicz 734
CENA: 18 000 zł
3 dukaty bez daty, Gdańsk
136.
Aw.: Popiersie króla w prawo w wieńcu laurowym i zbroi. W otoku: MICHAEL D G REX POL M D L R PRUS Rw.: Panorama Gdańska W otoku: REGIA CIVITAS GEDANENS FIERI FEC śr. 34,0 mm; w. 9,35 g Au
stan 3-
zadka trzydukatówka gdańska.
Ślad po zawieszce, manipulacje w tle. Kaleniecki 461; H-Cz. 7716 R7; Kurpiewski 1143 R8; Parchimowicz 1578 www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
CENA: 20 000 zł /
aukcja@niemczyk.pl
Michał Korybut Wiśniowiecki
Król Polski 1669-1673
Dwudukat bez daty, Toruń
137.
Aw.: Popiersie króla w prawo, w wieńcu laurowym i zbroi okrytej płaszczem. W otoku: MICHAEL DG REX POLO MD L RVS PR Rw.: Widok miasta Torunia, u dołu herb miasta po jego bokach inicjały HD-L W otoku: EX AVRO SOLIDO CIVIT THORVNENSIS FIERIFEC śr. 30-31 mm; w. 6,50 g Au
stan 3-
edyna moneta Michała Korybuta, wagi powyżej jednego dukata, dostępna dla kolekcjonerów.
Moneta naprawiana.
Friedberg 66; CNCT 1736; H-Cz. 2397; Kaleniecki s. 463; Parchimowicz D.69
Jan lll Sobieski
138.
CENA: 25 000 zł
Król Polski 1674-1696
Klementyna Sobieska medal 1719
Aw.: Popiersie księżniczki w lewo. Wokół tytulatura Klementyny jako królowej angielskiej i francuskiej. Rw.: Rydwan pędzący na tle zabudowań Rzymu. śr. 48,0 mm; w. 49,13 g Ag
stan 2+
edal autorstwa Otto Hameraniego z 1719 roku, dla upamiętnienia udanej ucieczki Klementyny, wnuczki Jana III Sobieskiego, żony pretendenta do tronu angielskiego Jakuba Stuarta z Innsbrucka. Była tam zaaresztowana wraz z dworem z rozkazu cesarza austriackiego, który chciał przeszkodzić jej ślubowi z Jakubem Stuartem. Jej sensacyjna ucieczka do Rzymu odbiła się szerokim echem w ówczesnym świecie.
Piękna, kolorowa patyna, drobne uszkodzenia tła. H-Cz. 5960
www.aukcjamonet.pl
CENA: 2 000 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
August ll Mocny 139.
Dukat 1702, Lipsk
Król Polski 1697-1706 i 1709-1733
Aw.: Król na koniu w hełmie zdobionym kitą oraz w rycerskiej zbroi z buławą hetmańską. U dołu inicjały E.P.H (Ernest Piotr Hecht, zarządca mennicy w Lipsku) i znak menniczy Szczupak. W otoku: D G FRID AUG REX POL DUX SAX I C M A &W Rw.: Pod koroną wielopolowa tarcza herbowa Polsko-Saska na tle chorągwi bojowych i militariów. W otoku: SAC ROM IMP ARCHIM ET ELECT 1702 śr. 23,0 mm; w. 3,48 g Au stan 1-
kolicznościowa emisja wybita dla przypomnienia historycznych i militarnych przewag Augusta II.
Moneta w perfekcyjnym wręcz stanie zachowania, z dobrze widocznymi nawet najdrobniejszymi detalami. Przepiękna głębia lustra menniczego. Rzadki egzemplarz w takim stanie zachowania. Schan 25; Friedberg 2806; Kurpiewskl 549 (R3); Kopicki 1035 R3
140.
CENA: 20 000 zł
Dukat 1728, Lipsk, NGC AU55
Aw.: Popiersie króla w zbroi okrytej płaszczem. W otoku: D G FRID AUG REX POL DUX SAX I C M A & W Rw.: Pod koroną owalna tarcza polsko-saska opasana dwoma gałązkami palmowymi. Pod tarczą inicjały I G S i znak menniczy hak (Jan Jerzy Schomburg). W otoku: SAC ROM IMP ARCHIM ET ELECT 1728 śr. 20,0 mm; Au
ardzo rzadki rocznik dukata obiegowego z mennicy w Dreźnie. August II Mocny król Polski i elektor saski był zapalonym kolekcjonerem, także numizmatów. W każdym roku jego panowania wybijano różne monety, z których większość miała bardzo niskie nakłady. Emitowano je, nie dla potrzeb rynku pieniężnego, ale dla zachowania prestiżu, a także dla wzbogacenia królewskiego zbioru. Rocznik 1728 jest notowany tylko w zbiorze E. Hutten-Czapskiego, nie było go w większości historycznych kolekcji polskich i saskich, takich jak: zbiory Chełmińskiego i Frankiewicza, Kubickiego, Merseburgera czy Dassdorfa. Za wyjątkiem niektórych typów dukatów, głównie o charakterze okolicznościowym, pozostałe typy i roczniki wybijano w niewielkich nakładach, co sprawia, że są dzisiaj wyjątkowo rzadkimi numizmatami.
Ładnie zachowany egzemplarz. Końcówka blachy. Kopicki 11058; Friedberg 2781; Kahnt 72; H-Cz. 10902 www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
CENA: 10 000 zł /
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
August ll Mocny
141.
Srebrna odbitka czterodukatówki 1711, Wikariat
Aw.: Dwie tarcze herbowe, nad nimi AUG II D G REX POl ET EL SAX / VICARIUS / MP po bokach data 17-11 Rw.: Postać Augusta II Mocnego w stroju wikariusza cesarstwa na koniu. śr. 33,0 mm; w. 10,81 g Ag stan 2-/2
ardzo rzadko pojawiająca się medalowa odbitka czterodukatowa Augusta II Mocnego, przedstawiająca króla siedzącego na koniu w stroju wikariusza Cesarstwa.
Stara, kolorowa patyna z połyskiem menniczym. CENA: 2 500 zł
Khant 291; Münzkabinett Dresden BGB.3952, Merserburger 1498
Talar 1711, Wikariat
142.
Aw.: Insygnia królewskie: z lewej elektorskie z prawej wikariackie. U góry: FRID AUG / REX ELECTOR W wieńcu napis: ET / VICARIUS / POST MORT / IOSEPHI / IMPERAT, po bokach data MDC – CXI, poniżej inicjały I L H − oraz hak, znak menniczy mennicy w Dreźnie. Rw.: August II, jako elektor Saski i Wikariusz Cesarstwa Rzymskiego na koniu, u dołu owalna tarcza polsko-saska. śr. 45,0 mm; w. 28,96 g Ag stan 3-
alar wybity z okazji wyboru elektora Saksonii na Wikariusza Cesarstwa Rzymskiego. Godność wikariusza przysługiwała Augustowi II Mocnemu w 1711 roku i następnie w latach 1740-1741 Augustowi III, kiedy to jako elektorzy sascy, po śmierci cesarzy Rzeszy – Józefa I Habsburga i Karola VI Habsburga, zastępowali ich na tronie świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Kopicki 11110; Davenport 2654; Khant 274
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
CENA: 2 000 zł /
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
August ll Mocny
143.
Talar koronny 1702, Lipsk
Aw.: Na środku krzyż Orderu Dannebroga, wokoło cztery ukoronowane inicjały królewskie A II W otoku: AUGUSTUS II D G REX POL M D LIT D SAX I C M A & W Rw.: Pod koroną ozdobny kartusz, w nim czteropolowy herb polsko-litewski. Na jego środku mała tarcza z herbami Wettinów i Saksonii pod mitrą elektorską. W otoku: SAC ROM IMP ARCHIM ET ELECT 1702 śr. 42 mm; w. 27,49 g Ag
stan 3+/3
rabia Beichling był odpowiedzialny za wybijanie talarów przeznaczonych do obiegu w Rzeczpospolitej. Wkomponował między monogramy krzyż Orderu Dannebroga, nadanego mu przez Fryderyka IV, króla Danii. August II, potraktował to jako próbę naruszenia swoich prerogatyw. Bicie talarów przerwano, Beichling został pozbawiony stanowiska. Dzisiaj talary z 1702 roku są poszukiwane i cenione na rynku.
Kopicki 2018; Davenport 1613; Chełmiński 1131; H-Cz. 2622; Frankiewicz 789; Karolkiewicz 2380; Parchimowicz 1408; Tyszkiewicz 8 CENA: 8 000 zł www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
August ll Mocny
144.
Talar strzelecki 1705, klipa, Drezno
wym. 40 x 40 mm; w. 25,631 g Ag
stan 2-/2
ardzo rzadki rocznik klipy talara strzeleckiego. Moneta poszukiwana przez kolekcjonerów.
Schnee 993; Davenport 2648
CENA: 4 500 zł
Półtalar 1705 ILH, Drezno
145.
Aw.: Popiersie króla w prawo w wieńcu laurowym. W otoku: DUX SAX ICMA & VV - D G FRID AUG REX POL Rw.: Pod dużą koroną owalna tarcza polsko-saska. U dołu inicjały IL - H W otoku: SAC ROMANI IMP ARCHIM ARS & EIE CT śr. 37,0 mm; w. 14,19 g Ag
stan 3-/3
Z
nane są odbitki czterodukatówek z tego stempla. Rzadkie.
Khant 132; Kopicki 3619 R; Kurpiewski 790 R2; Tyszkiewicz 6
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
/
aukcja@niemczyk.pl
August lll Sas
Król Polski 1733-1763
Żeton koronacyjny wagi 2 dukatów 1734, złoto
146.
Aw.: Napis w siedmiu wierszach Rw.: W polu królewska korona, nad nią dewiza: MERVIT ET TVEBITVR śr. 26,0 mm; w. 6,91 g Au
stan 2
zadka moneta wybita z okazji koronacji Augusta III Sasa na króla Polski w 1734 roku na Wawelu.
Piękny egzemplarz, połysk menniczy. CENA: 10 000 zł
Khant 621
Dukat 1750, Drezno
147.
Aw.: Popiersie króla w prawo, w zbroi okrytej płaszczem. W otoku: D G FRID AUGUST REX POL DUX SAX I C M A & W Rw.: Pod koroną owalna tarcza polsko-saska. Pod tarczą inicjały F W O F i znak menniczy – hak. W otoku: SAC ROM IMP ARCHIM ET ELECT 1750 śr. 22,0 mm; w. 3,48 g Au
stan 2+/1-
Pięknie zachowana moneta z bardzo głębokim lustrem menniczym – prezencja lustrzanki. Kopicki 11506; Friedberg 2845; Khant 508 www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
CENA: 10 000 zł /
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
August lll Sas
Król Polski 1733-1763
Dukat 1754, Lipsk
148.
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem. W otoku: D G AVGVSTVS III REX POLONIARUM Rw.: Pod koroną owalna tarcza polsko-saska otoczona gałązkami palmowymi, poniżej inicjały E-C W otoku: SAC ROM IMP ARCHIM ET ELECT 1754 śr. 22,0 mm; w. 3,47 g Au stan 2/2+ Bardzo ładnie zachowana moneta z pięknymi detalami. Lekko gięty egzemplarz. Khant 663 wariant c; H-Cz. 2859 R1
CENA: 10 000 zł
5 talarów 1756, Lipsk
149.
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi okrytej płaszczem. W otoku: D G AVGVSTVS III REX POLONIARUM Rw.: Pod koroną owalna tarcza polsko-saska otoczona gałązkami palmowymi. Pod tarczą nominał 5 TH, po bokach inicjały E-C W otoku: SAC ROM IMP ARCHIM ET ELECT 1756 śr. 23,0 mm; w. 6,64 g Au stan 2/2+
Z
a panowania Augusta III Sasa (1734-1763) mennice koronne na terenach Rzeczypospolitej nie działały. Król bez zgody sejmu i senatu rozpoczął bicie monet koronnych w mennicach saskich. Początkowo były to monety miedziane, a po roku 1752 także złote i srebrne. Oryginalne bicie pięciotalarówki w złocie.
Znakomite lustro mennicze. Rzadka moneta w takim stanie zachowania. Khant 670; Parchimowicz 1326 c; H-Cz. 5993 R2
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
CENA: 15 000 zł /
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
August lll Sas 150.
Król Polski 1733-1763
Talar 1754, Lipsk, PCGS XF45
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: DG AVGVSTVS III REX POLONIARUM Rw.: Pod koroną w wieńcu z gałązek palmowych owalna tarcza polsko-saska. U dołu inicjały E D C (Ernest Dietrich Croll, zarządca mennicy w Lipsku) W otoku: SAC ROM IMP ARCHIM ET ELECT 1754 śr. 41,0 mm; Ag Davenport 1617; Schnee 1037 awers typ D, rewers typ 5; Khant 675
CENA: 4 000 zł
Talar 1754, Lipsk
151.
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: D G AVGVSTVS III REX POLONIARUM Rw.: Pod koroną w wieńcu z gałązek palmowych owalna tarcza polsko-saska. U dołu inicjały E D C W otoku: SAC ROM IMP ARCHIM ET ELECT 1754 śr. 43,0 mm; w. 29,04 g Ag
stan 3+
alar z literą "L" pod popiersiem króla.
Przetarta w tle. Davenport 1617; Schnee 1037 popiersie typ C, tarcza herbowa typ 1 www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
CENA: 3 500 zł /
aukcja@niemczyk.pl
August lll Sas
Król Polski 1733-1763
Talar 1755, Lipsk
152.
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: D G AVGVSTVS III REX POLONIARUM Rw.: Pod koroną w wieńcu z gałązek palmowych owalna tarcza polsko-saska.. U dołu inicjały E D C W otoku: SAC ROM IMP ARCHIM ET ELECT 1755 śr. 42,0 mm; w. 28,76 g Ag
stan 2-
zadsza odmiana talara ze smukłym popiersiem króla w bogato zdobionej zbroi.
Bardzo ładny stan zachowania. CENA: 5 000 zł
Khant 676 wariant e; Schnee 1037 e/3
153.
Talar 1756, Lipsk, PCGS AU DETAILS
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: DG AVGVSTVS III REX POLONIARUM Rw.: Pod koroną w wieńcu z gałązek palmowych owalna tarcza polsko-saska. U dołu inicjały E D C W otoku: SAC ROM IMP ARCHIM ET ELECT 1756 śr. 41,0 mm; Ag
zadki wariant z nieczęsto pojawiającym się portretem Augusta III. Bardzo wysoka nota AU DETAILS. CENA: 4 000 zł
Schnee 1037; Davenport 1617
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
August lll Sas
Król Polski 1733-1763
Talar 1741, Wikariat, Drezno
154.
Aw.: August III w stroju elektorskim na koniu z mieczem w prawej ręce. W otoku: DG FRID AUG REX POL DUX SAX ARCHIMARESCHALL & ELECT Rw.: Tron elektora Rzeszy, na nim płaszcz, korona, jabłko panowania i berło. W otoku: IN PROVINCIIS IUR SAXON PROVISOR ET VICARIUS 1741 śr. 42,0 mm; w. 26,03 g Ag
stan 2
Schnee 1011; Davenport 2655
CENA: 4 500 zł
Ort (18 groszy) 1755 EC, Lipsk
155.
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: DG AVGVSTVS III REX POLONIARUM Rw.: Pod koroną w wieńcu z gałązek palmowych czteropolowa tarcza herbowa, z herbem Sas w środku. U dołu inicjały E C W otoku: SAC ROM IMP ARCHIM ET ELECT 1755 śr. 28,0 mm; w. 5,80 g Ag
stan 1-
Menniczy stan zachowania z pięknym połyskiem. CENA: 1 000 zł
Kopicki 2113 www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
August lll Sas
Król Polski 1733-1763
Medal 1747, srebro
156.
Aw.: Popiersie nowożeńców. W otoku: FRIDERCI CHRISTIANI REG POL EL SAX PRINC & ANTONIÆ BAVARÆ CONNUB Rw.: Popiersie króla w prawo. W otoku: AUGUSTUS III D G REX POL D SAX S R I ARCHIM & EL śr. 43,0 mm; w. 32,37 g Ag stan 2-
edal z okazji ślubu księcia Fryderyka, syna Augusta III z Marią Antoniną Bawarską.
Medal w doskonałym stanie zachowania.
Merseburger 1884; H-Cz. 2771 R2
CENA: 3 000 zł
Medal nagrodowy 1762, Lipsk
157.
Aw.: Popiersie króla w prawo w zbroi okrytej płaszczem. W otoku: AUGUSTUS III D G REX POLONIARUM Rw.: Stół z rozłożonym łańcuchem z zawieszonym klejnotem Orderu Orła Białego, u dołu data MDCCLXII / 3. AUG W otoku: DEREGE ET REPUBLICA BENE MERENTIBUS („Królowi i Rzeczpospolitej dobrze zasłużony”) śr. 53,0 mm; w. 69,835 g Ag stan 3-
edal nagrodowy, wręczany przez Augusta II za zasługi dla Rzeczpospolitej. Znanych jest kilka emisji, między innymi z datami 1738, 1740, 1744, 1761 i 1762. Medal był wręczany zawsze 3 sierpnia, podczas imienin królewskich, połączonych z obchodami Święta Orderu Orła Białego. Typ medalu niezwykle rzadko pojawiający się na aukcjach. Medalier Christian Zygmunt Wermuth.
Skaleczenia w tle. Raczyński 403 (z datą 1750); H-Cz. 5999; Engelhard 1554; Mikocki 2255; Bentkowski 579 (ale rok 1761) CENA: 3 500 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
August lll Sas
158.
Król Polski 1733-1763
Medal 1760, 100 lat pokoju w Oliwie
Aw.: Widok miasta Gdańska z fortyfikacjami, w oddali statki na morzu. W otoku: PACEM QUAM POST CENTUM ANNOS COLIMUS CELEBBATE NEPOTES Rw.: Gałązka laurowa i palmowa oraz widok klasztoru w Oliwie. Napis w dziewięciu wierszach: AVGUSTO TERTIO / REGE POL / PATRE PATRIÆ / SALVIO / PACIS OLIVENSIS SÆCVLVM ALTERVM / INTER SVPPLICATIONES ET VOTA / III MAII MDCCLX / INGREDITVR / GEDANVM Pod widokiem klasztoru napis: OLIVA PACIFERA / III MAII MDCLX śr. 81,3 mm; w. 190,72 g Ag
stan 2+
edal autorstwa Luttmera oraz Dubuta wybity z okazji stulecia Pokoju Oliwskiego zawartego w roku 1660 między Polską a Szwecją. Pięknie przedstawiona panorama Gdańska, u dołu herb miasta podtrzymywany przez lwy. Rzadki, okazały medal w takim stanie zachowania.
Piękna, stara, ciemna patyna z połyskiem menniczym. Delikatne uderzenie na obrzeżu, mimo tego wyśmienity egzemplarz. H-Cz. 2935 R1; Raczyński 413; Vossberg 1159; Dutkowski 605 www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
CENA: 15 000 zł /
aukcja@niemczyk.pl
Stanisław August Poniatowski
Król Polski 1764-1795
Dukat 1779, Warszawa
159.
Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUG D G REX POL M D L Rw.: W otoczonym ornamentami kwadracie sześciowierszowy napis: MONETA / AUREA / POLON / AD LEG / IMPER / 1779 U dołu inicjały E-B (Efraim Brenn, administrator mennicy warszawskiej). śr. 21,0 mm; w. 3,43 g Au
stan 3-
Kopicki 2518; Friedberg 102; Plage 438; Kaleniecki s. 538; H-Cz. 3219 R3; Parchimowicz 1240 i
CENA: 5 000 zł
Dukat 1785 EB, Warszawa
160.
Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUG D G REX POL M D L Rw.: Otoczony ornamentem pięciowierszowy napis: AUREUS / NUMMUS / POLONIÆ / ANNO / 1785 U dołu inicjały E-B śr. 21,0 mm; w. 3,44 g Au
stan 2-/2
a monecie ciekawa punca poprzedniego właściciela "R". Rzadki rocznik dukata.
Kopicki 2525; Friedberg 104; Plage 445; Kaleniecki s. 544; Parchimowicz 1242 c
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
CENA: 10 000 zł /
aukcja@niemczyk.pl
Stanisław August Poniatowski
Król Polski 1764-1795
Dukat 1786, Warszawa
161.
Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUG D G REX POL M D L Rw.: Otoczony ornamentem pięciowierszowy napis: AUREUS / NUMMUS / POLONIÆ / ANNO / 1786. U dołu inicjały E-B śr. 21,0 mm; w. 3,47 g Au
stan 3+
zadki dukat warszawski sporadycznie pojawiający się w handlu.
Kopicki 2526 R3; Kaleniecki 545; H-Cz. 3280; Friedberg 104
CENA: 12 000 zł
Dukat 1787, Warszawa
162.
Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUG D G REX POL M D L Rw.: Otoczony ornamentem pięciowierszowy napis: AUREUS / NUMMUS / POLONIÆ / ANNO / 1787. U dołu inicjały E-B śr. 21,0 mm; w. 3,46 g Au
stan 3
Bardzo ładnie zachowany egzemplarz. Kopicki 2527; Friedberg 104; Plage 447; Kaleniecki s. 546; H-Cz. 3290; Berezowski 50
163.
CENA: 6 000 zł
Dukat 1792, Warszawa
Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUG D G REX POL M D L Rw.: Otoczony ornamentem pięciowierszowy napis: AUREUS / NUMMUS / POLONIÆ / ANNO / 1792. U dołu inicjały E-B śr. 21,0 mm; w. 3,47 g Au Kopicki 2534; Friedberg 104; Kaleniecki s. 553; Plage 453; H-Cz. 3341; Friedberg 15 www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
stan 2-
CENA: 10 000 zł /
aukcja@niemczyk.pl
Stanisław August Poniatowski
164.
Król Polski 1764-1795
Talar medalowy 1767
Aw.: Pod mitrą książęcą monogram CP opleciony gałązkami laurowymi i palmowymi. Rw.: Napis w ośmiu wierszach: NIECH XIĄZE / KAZIMIERZ / W SZCZĘSCIU LAT DŁUGICH / BIEG LICZY / TAK MU GENERAŁ / IEGO IORDAN / Z SERCA ZYCZY / D 4 MART 1767 śr. 47,0 mm; w. 29,22 g Ag
stan 1/1-
alar autorstwa znanego medaliera J. F. Holzhauessera, ofiarowany przez gen. Jordana bratu króla - księciu Kazimierzowi Poniatowskiemu w dniu jego imienin. Rzadki egzemplarz w takim stanie zachowania.
Piękny egzemplarz. Stara, kolorowa patyna.
CENA: 17 000 zł
H-Cz. 3978 R3; Raczyński 551
165.
Talar 1775 EB, Warszawa
Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUGUSTUS D G REX POL M D LITU Rw.: Pod koroną owalna czteropolowa tarcza herbowa z herbem Ciołek – Poniatowskich w środku. Całość w wieńcu z liści palmowych i dębowych ze wstęgą z napisem: PRO FIDE LEGE ET GREGE i z zawieszonym Orderem Orła Białego. Po bokach inicjały F-S W otoku: X EX MARCA PURA − COLONIEN 1775 śr. 40,0 mm; w. 27,84 g Ag stan 3+ Kopicki 2470; Davenport 1619; Plage 392; H-Cz. 3178; Berezowski 15; Parchimowicz 1229 i
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
CENA: 3 500 zł
aukcja@niemczyk.pl
Stanisław August Poniatowski
Król Polski 1764-1795
Talar 1784 EB, Warszawa
166.
Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUGUSTUS D G REX POLON M D LITUAN Rw.: Pod koroną owalna czteropolowa tarcza herbowa z herbem Ciołek – Poniatowskich w środku. Całość w wieńcu z liści palmowych i dębowych ze wstęgą z napisem: PRO FIDE LEGE ET GREGE i z zawieszonym Orderem Orła Białego. Po bokach inicjały E-B W otoku: X EX MARCA PURA − COLONIEN 1784 śr. 40,0 mm; w. 27,96 g Ag stan 3+/2Kopicki 2479; Davenport 1620; Plage 405; H-Cz. 3266; Parchimowicz 1230 b; Berezowski 15
167.
CENA: 4 000 zł
Talar 1788 EB, Warszawa
Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUGUSTUS D G REX POLON M D LITUAN Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa z herbem Ciołek – Poniatowskich w środku. Całość w wieńcu z liści palmowych i dębowych z zawieszonym Orderem Orła Białego. Po bokach inicjały E-B W otoku: 10 7/16 EX MARCA PURA − COLONIENS 1788 śr. 41,0 mm; w. 27,31 g Ag stan 2-/2 Stara, zielonkawa patyna. Kopicki 2481; Davenport 1621; Plage 407; Parchimowicz 1231 a; Berezowski 20; Tyszkiewicz 4 www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
CENA: 3 000 zł
aukcja@niemczyk.pl
Stanisław August Poniatowski 168.
Król Polski 1764-1795
Talar 1793 Targowica, Warszawa
Aw.: W wieńcu dębowym napis w dziewięciu wierszach: CIVIBUS / QUORUM PIETAS / CONIURATIONE DIE III / MAI MDCCXCI OBRUTAM / ET DELETAM LIBERTA / TE POLONA TUERI / CONABATUR RESPU / BLICA RESUR / GENS W otoku: GRATITUDO CONCIVIBUS EXEMPLUM POSTERITATI Rw.: Napis w sześciu wierszach: DECRETO / REIPUBLICÆ NEXU / CONFEDERATIONIS IUNCTÆ / DIE V. XBRIS MDCCXCII / STANISLAO AUGUSTO / REGNANTE W otoku: 10 7/16 EX MARCA PURA COLONIENSI 1793 Na obrzeżu napis: FIDEI REIPUBLICAE PIGNUS śr. 42,0 mm; w. 27,56 g Ag
stan 2+/1-
o ogłoszeniu Konstytucji 3 Maja, pod naciskiem Rosji, zawiązała się Konfederacja Targowicka, która stawiała sobie za cel obalenie skutków przyjęcia ustawy zasadniczej. W celach propagandowych postanowiono wyemitować w 1793 roku talary bez portretu królewskiego, jednak do faktycznej emisji wówczas nie doszło. Monety zostały wybite później, oryginalnymi stemplami, jako pamiątka historyczna.
Kopicki 2484; Davenport 1622; Plage 410; H-Cz. 3353; Parchimowicz 1232; Berezowski 30 CENA: 8 000 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Stanisław August Poniatowski 169.
Król Polski 1764-1795
Talar 1794, Warszawa, NGC MS62
Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUGUSTUS D G REX POLON M D LIT Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa z herbem Ciołek – Poniatowskich w środku. Całość w wieńcu z liści palmowych i dębowych ze wstęgą z Orderem Orła Białego. W otoku: 14 1/12 EX MARCA PUR – 6 – ZŁ – COLONIENS 1794 śr. 38,0 mm; Ag
ięknie zachowana moneta z idealnymi detalami i połyskiem menniczym. Talary, które przeszły grading występują bardzo rzadko, a te które dostają notę MS są praktycznie niespotykane na rynku numizmatycznym. Rzadka moneta w tak pięknym stanie zachowania.
Kopicki 2487; Davenport 1623; Plage 373; Parchimowicz 1233a; Berezowski 7,5 CENA: 10 000 zł www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Stanisław August Poniatowski 170.
Król Polski 1764-1795
Grosz srebrny 1772 AP, Warszawa, PCGS AU58
Aw.: W kwadracie pod dużą koroną monogram SAR (Stanisław August Rex). Rw.: W kwadracie napis: 320 /EX / MARCA/ PURA COL / 1772, nad tarczą nominał: 1GR, po bokach R POL – M D L, u dołu inicjały AP śr. 21,0 mm; Ag
rebrne grosze i dwugrosze pojawiły się w odrodzonym systemie monetarnym Królestwa Polskiego w 1766 roku. Wybijano je do 1782 roku próby 5,5 łuta. Nominały te potrzebne były do łatwiejszego przeliczania dawnej monety saskiej na nową polską. Jeden grosz srebrny odpowiadał wartości 7,5 wybijanych równocześnie groszy miedzianych. Rzadszy rocznik drobnej monety groszowej. Najwyższa nota gradingowa na świecie. Kopicki 2302; Plage 221; H-Cz. 3092; Parchimowicz 1213 c; Tyszkiewicz 12
171.
CENA: 1 500 zł
Złotówka próbna 1771, Warszawa
Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUG D G REX POL M D L Rw.: Tygiel mennicy. W półotoku: PROBATUS MELIOR, niżej w odcięciu data 1771 śr. 21,0 mm; w. 2,47 g Ag
stan 2
Bardzo ładnie zachowany egzemplarz, delikatne przetarcie w tle. Kopicki 2358; Plage 471; H-Cz. 3131; Więcek 115
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
CENA: 3 000 zł /
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Stanisล aw August Poniatowski
Krรณl Polski 1764-1795
lot 172
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Stanisław August Poniatowski
Król Polski 1764-1795
172.
Trojak (3 grosze) 1755, Gdańsk, PIEDFORT, NGC MS63, UNIKAT
Aw.: Ukoronowany monogram A3R, po bokach data 1755 Rw.: Herb Gdańska podtrzymywany przez lwy, pod herbem liczba III. W otoku: GROSSUS TRIPLEX GEDANENSIS śr. 21,0 mm; Ag
iedfort wybity w czystym srebrze na nieco szerszym krążku. W czasach Augusta III mennica w Gdańsku wybiła stemplami do monet obiegowych odbitki trojaków w złocie, w czystym srebrze oraz klipy dla ówczesnych kolekcjonerów. W 1760 roku August III zakazał wybijania w mennicach monet innych niż obiegowe. Przeciętna waga trojaków w czystym srebrze oscylowała pomiędzy 1,99 a 2,40 grama, zaś średnica od 21 do 22,5 mm, podczas gdy obiegowy trojak ważył około 1,65-1,75 i miał średnicę 19,8-20,5 mm. O ile trojaki wybite w czystym srebrze są obecne w większych zbiorach publicznych, a także notowane na aukcjach, to piedforty są ekstremalnie rzadkie. W literaturze opisano jedynie dwa egzemplarze piedfortów. Jeden wg Khant’a, (o większej średnicy), znajduje się w zbiorach w Dreźnie. Drugi (o średnicy i wadze oferowanego przez nas egzemplarza) był sprzedany na licytacji zbioru Rudolpha w 1914 roku. Biorąc pod uwagę wagę opisaną w katalogu, jest wielce prawdopodobne, że oferowany egzemplarz pochodzi właśnie z tej aukcji. Moneta do najelpszych kolekcji monet gdańskich.
Menniczy stan zachowania. Jedyny egzemplarz piedforta jaki otrzymał notę MS.
Kopicki 7730; CNG 405; Parchimowicz 1331 a; Rudolph 999 („waga 4,25 g”) CENA: 30 000 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Stanisław August Poniatowski
Król Polski 1764-1795
173.
2 grosze próbne 1771, Warszawa, NGC MS62, PIEDFORT
Aw.: Monogram SAR Rw.: Salamandra, w odcięciu data 1771 i dewiza: NON TIMET śr. 18,0 mm; Ag
wugroszówka należąca do serii monet próbnych wybijanych w mennicy w Warszawie w 1771 roku. Rzadka odmiana z monogramem złożonym z liter drukowanych.
Kopicki 2327; Plage 469; Berezowski 15; Parchimowicz 1257 a
174.
CENA: 10 000 zł
Medal 1791, Konstytucja 3 Maja, srebro
Aw.: Popiersie króla w prawo, z orderem na ramieniu. W otoku: STANISLAUS AUGUST D G REX POLON M D L PATRIAE PARENS Rw.: Przy globie w herbie Rzeczypospolitej stojący geniusz z czapką wolności, po lewej rózgi liktorskie i topory. W otoku: TERRORE LIBERA śr. 44,0 mm; w. 24,13 g Ag
stan 3+
edal autorstwa Holtzheya - uchwalenie Konstytucji 3 Maja.
Lekko wypolerowane tło. H-Cz. 3326 R2; Raczyński 541 www.aukcjamonet.pl
CENA: 4 000 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Stanisław August Poniatowski
175.
Król Polski 1764-1795
Medal 1790, Stanisław Małachowski, srebro
Aw.: Popiersie marszałka w lewo. W otoku: STANISL MALACHOWSKI REFFEREND REG MARESCHAL COMIT ET CONFOEDER POLON Rw.: Trzynasto wierszowy napis w formie dedykacji. śr. 44,0 mm; w. 39,37 g Ag
stan 2/2-
tanisław Małachowski - marszałek sejmu czteroletniego, medal autorstwa J. F. Holzhaussera, 1790 rok. Na awersie punca kolekcjonera z inicjałami CD.
Delikatne uszkodzenie obrzeża, połysk menniczy. H-Cz. 3947 R2; Więcek 797
176.
CENA: 2 000 zł
Medal Chrystian Pfleiderer 1782, brąz
Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUGUSTUS D G REX POLONIÆ M D LITUA Rw.: Trzynasto wierszowy napis w formie dedykacji. śr. 40,0 mm; w. 27,60 g brąz
stan 1-
edal sygnowany IPH (Jan Filip Holzhaeusser) wybity w 1782 roku na zlecenie króla Stanisława Augusta za zasługi Chrisiana Pfleiderera - dyrektora szkoły rycerskiej w Warszawie.
Bardzo rzadki medal, szczególnie w takim stanie zachowania. Raczyński 576; H-Cz. 3974
www.aukcjamonet.pl
CENA: 2 500 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Stanisław August Poniatowski 177.
Król Polski 1764-1795
Medal Karol Wyrwicz 1772, srebro
Aw.: Popiersie K. Wyrwicza w prawo. W otoku: CAROL WYRWICZ RECTOR COL NOB WARS SOC IES Rw.: Siedmiowierszowy napis w ozdobnej obwódce. śr. 44,0 mm; w. 36,61 g Ag
stan 2
edal autorstwa Jana Filipa Holzhaussera, wybity dla upamiętnienia zasług rektora kolegium jezuickiego Karola Wyrwicza.
Stara, kolorowa patyna. Raczyński 560; H-Cz. 4061 R2; Więcek 32
178.
CENA: 2 000 zł
Medal nagrodowy 1770, PRO FIDE GREGE ET LEGE, brąz
Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUGUSTUS D G REX POLONIÆ M D LITUA Rw.: Tarcza herbowa Rzeczypospolitej z zawieszonym Orderem Orła Białego, po bokach gałązki i napis u góry: PRO FIDE GREGE ET LEGE śr. 40,0 mm; w. 24,46 g brąz
stan 1-
edal autorstwa Jana Filipa Holzhaussera wybity w 1770 z okazji zmian w statucie Orderu Orła Białego.
Raczyński 505; H-Cz. 3400; Więcek 24 www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
CENA: 2 500 zł /
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Stanisław August Poniatowski 179.
Król Polski 1764-1795
Medal MERENTIBUS 1766, Warszawa, brąz
Aw.: Głowa króla w prawo, w upiętych włosach. Na szyi litery I.P.H. W otoku: STANISLAUS AUGUSTUS D G REX POLONIÆ M D LITUA Rw.: Splecione gałązki lauru i dębu, nad nimi dewiza MERENTIBUS śr. 40,0 mm; w. 23,40 g brąz
stan 2
edal sygnowany IPH wybity na zlecenie króla S. A. Poniatowskiego nadawany od 1766 roku ludziom nauki, wynalazcom i zasłużonym w innych dziedzinach nauki. Medale bite w brązie pojawiają się znacznie rzadziej niż te bite w srebrze. Raczyński 497; H-Cz. 3381-3
180.
CENA: 2 000 zł
Medal koronacyjny 1764, Londyn, brąz
Aw.: Głowa króla w prawo. Na szyi nazwisko medaliera T. PINGO F W otoku: STANISLAVS AVGVSTVS D G REX POLONIAE M D LITH Rw.: Duża królewska korona na tle promieni, w odcięciu: EL VN VOCE VII SEPT / CORON XXV NOV / MDCCLXIV W otoku: HANC IVSSIT FORTVNA MERERI śr. 33,0 mm; w. 14,91 g brąz
stan 1-
Piękny egzemplarz. Kolorowa patyna. Rzadki medal w takim stanie zachowania. Raczyński 488; H-Cz. 3027
www.aukcjamonet.pl
CENA: 1 000 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Powiązane z Polską 181.
Śląsk, Jerzy III Brzeski, Ludwik IV Legnicki, Krystian Wołowsko-Oławski
Dwa dukaty 1653, Brzeg
Aw.: Trzy półpostacie książąt z gołymi głowami na wprost, w zbrojach. W otoku: D G GEORGIUS LUDOVICUS & CHRISTIANUS FRATRES Rw.: Pod potrójnym klejnotem z labrami, czteropolowa tarcza książąt legnicko-brzeskich. Szachownica na przemian z orłem śląskim. Przed napisem znak menniczy: serce przebite dwoma hakami i dwoma sztyletami (Chrystian Pfahler). W otoku: DUCES SILESIÆ LIGNIC – ENSES ET BREGENSES 1653 śr. 30,0 mm; w. 6,60 g Au
stan 3-
Uszkodzenie krążka.
CENA: 8 000 zł
Friedberg 3199; FuS. 1775
182.
Dukat 1659, Brzeg
Aw.: Trzy półpostacie książąt z gołymi głowami na wprost, w zbrojach. W otoku: D G GEORGIUS LUDOVIC & CHRISTIA FRAT Rw.: Pod potrójnym klejnotem z labrami, czteropolowa tarcza książąt legnicko-brzeskich. Szachownica na przemian z orłem śląskim. Przed napisem znak menniczy: serce przebite dwoma hakami i dwoma sztyletami (Chrystian Pfahler). W otoku: DUCES SILESIÆ LIGN – BREG WOLAV 1659 śr. 22,0 mm; w. 3,29 g Au
stan 3
Friedberg 3200; FuS. 1776 www.aukcjamonet.pl
CENA: 7 000 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Powiązane z Polską 183.
Dukat 1661, Brzeg
Aw.: Trzy półpostacie książąt z gołymi głowami na wprost, w zbrojach. W otoku: D G GEORGIUS LUDOVICUS & CHRISTIAN FRAT Rw.: Pod potrójnym klejnotem z labrami, czteropolowa tarcza książąt legnicko-brzeskich. Szachownica na przemian z orłem śląskim. Przed napisem znak menniczy: serce przebite dwoma hakami i dwoma sztyletami (Chrystian Pfahler). W otoku: SUFFICI TMIHIGRA - TIATUA DOMINE 1661 śr. 23,0 mm; w. 3,43 g Au
stan 3+
zadki dukat śląski.
Friedberg 3200; FuS. 1787 CENA: 8 000 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Powiązane z Polską 184.
Talar 1658, Brzeg
Aw.: Trzej książęta z gołymi głowami, w zbrojach przepasanych szarfą dowódcy. W otoku: D G GEORGIVS LVDOVICVS ET CHRISTIANVS FRAT Rw.: Pod potrójnym klejnotem z labrami, czteropolowa tarcza książąt legnicko-brzeskich. Szachownica naprzemiennie z orłem dolnośląskim. Znak menniczy: serce przebite dwoma hakami i dwoma sztyletami. W otoku: DUCES SILESIÆ LIGNIC BRE – GENS ET WOLAVIENSES 1658 śr. 44,5 mm; w. 28,50 g Ag stan 3+/2-
zadki śląski talar.
Davenport 7731 A; FuS. 1769
CENA: 7 000 zł
185.
1/4 Talara 1653, Brzeg
Aw.: Trzej książęta z gołymi głowami, w zbrojach przepasanych szarfą dowódcy. W otoku: D G GEORGIUS LUDOVICUS & CHRISTIANUS FRATRES Rw.: Pod potrójnym klejnotem z labrami, czteropolowa tarcza książąt legnicko-brzeskich. Szachownica naprzemiennie z orłem dolnośląskim. Znak menniczy: serce przebite dwoma hakami i dwoma sztyletami. W otoku: DVCES SILESIÆ LIGNIC – ENSES ET BREGENSES 1653 śr. 32,0 mm; w. 7,11 g Ag stan 3+ FuS. 1726 www.aukcjamonet.pl
CENA: 4 000 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Powiązane z Polską 186.
Stany Śląskie
Jednostronna klipa trzytalarowa 1621, Oława
Aw.: Orzeł śląski, data 16 - Z1. Na dole litery H-R W otoku: MONETA ARGENTEA SILESIÆ III TALERO Rw.: wymiary 26-27,0 mm; w. 12,21 g Ag
stan 3+/2
Kopicki 7018; FuS. 83 klipa jednostronna
187.
CENA: 3 000 zł
Śląsk, Wrocław, Karol VI 1711-1740
Talar medalowy bez daty, nagroda szkolna
Aw.: Popiersie Karola VI w prawo. W otoku: CAROLUS VI D G R I S A GER HISP HUN BO REX A A D SIL Rw.: Tarcza herbowa. W otoku: PRÆMIUM DILIGENTIÆ PRO GYMNASIIS S P Q WRATISLAVIEN śr. 44,0 mm; w. 24,68 g Ag
stan 2/2+
Bardzo ładny egzemplarz. Davenport 2929; FuS. 3525
www.aukcjamonet.pl
CENA: 2 000 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Powiązane z Polską 188.
Prusy Książęce, Jerzy Wilhelm 1619-1940
Talar 1636, Królewiec
Aw.: Półpostać elektora w prawo w zbroi, z berłem na ramieniu. Obok hełm z otwartą przyłbicą. W otoku: GEORG WILH D G MARCHI BRAN SAC ROM IMP ARCHIC E EL D PRVS (JerzyWilhelm margrabia brandenburski, Świętego Cesarstwa Rzymskiego arcyksiążę i elektor, książę Prus). Rw.: Pod mitrą elektorską dziewięciopolowa tarcza herbowa. W pierwszym polu Orzeł Prus Królewskich z monogramem podległości lennej VG. Data 16-36 nad koroną. Po bokach tarczy D-K (Dawid Koch). Na końcu napisu znak menniczy serce z krzyżem (Ernst Pfahler). W otoku: MONETA NOVA ARGENTEA DVCIS PRVSIÆ śr. 43,5-44,0 mm; w. 28,31 g Ag stan 2+
alary lenne Prus Książęcych wybijane były według stopy monet koronnych. Miały pełne prawo obiegu w Rzeczypospolitej. Orzeł Prus Książęcych miał nosić monogram V lub VG symbolizujący lenną podległość królom polskim (Vladislaus / Georgius). Wybijano je w dwóch typach, z napisem po łacinie oraz dewizą (zawołaniem herbowym) zapisanym po niemiecku. Na talarach wybijanych w języku niemieckim starano się pomijać hołdowniczy monogram królewski Władysława IV. Kopicki 3949; Davenport 6151; Henckel 3290; Bahrfeldt (Malbork) 1523
Talar 1633, Szczecin
189.
CENA: 5 000 zł
Pomorze, Bogusław XIV 1625-1637
Aw.: Popiersie księcia w prawo z odkrytą głową, w zbroi. Nad głową króla data 1633 W otoku: BOGISLAVS XIV D G DVX S P C ET V P R Rw.: Nakryta hełmem z klejnotem i labrami dziesięciopolowa tarcza herbowa podtrzymywana przez dwóch „dzikich ludzi” z maczugami. W otoku: EP – CAM CO GVTZK TER LEOB ET BV DOM śr. 42,5 mm; w. 28,77 g Ag stan 3+ Stara niebieskawa patyna. Ładnie zachowany egzemplarz, lekko niedobity. Davenport 7282; Hildisch 302 www.aukcjamonet.pl
CENA: 5 000 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Powiązane z Polską 190.
Ryga-miasto (okupacja szwedzka) Karol XI 1660-1697
Talar 1660, Ryga
Aw.: Popiersie króla z gołą głową w zbroi okrytej płaszczem spiętym broszą na ramieniu. W otoku: CAROLUS D G SVECO GOTHO VANDALO REX Rw.: Duży herb Rygi – brama miejska, data 16-60 W otoku: CIVITATIS SVÆ RIGENSIS FIDEM CORONAVIT śr. 45-46,0 mm; w. 28,20 g Ag
stan 2
ardzo rzadki, jedyny talar ryski Karola XI.
Davenport 4596; Ahlström 92a; Neuman 53
CENA: 20 000 zł
Kurlandia, Ernest Jan Biron 1763-1769
191.
Medal 1764, wizyta carycy Katarzyny II w Mitawie
Aw.: Palma z herbem Bironów na tle panoramy miasta. Rw.: Napis hołdowniczy w ośmiu wierszach. śr. 26,0 mm; w. 4,81 g Ag
stan 1-
U
pamiętnienie wizyty carycy Katarzyny II w Mitawie (Kurlandia) w 1764 roku. Panujący w Mitawie Ernest Jan, a potem jego syn Piotr Biron cieszył się protekcją carycy, która przywróciła na tron kurlandzki po długiej banicji dynastię Bironów. H-Cz. 8615 R
www.aukcjamonet.pl
CENA: 1 500 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Księstwo Warszawskie 192.
Fryderyk August
Dukat 1812, Warszawa, PCGS MS62
Aw.: Głowa księcia w prawo. W otoku: FRID AVG REX SAX DVX VARSOV Rw.: Ukoronowana dwupolowa tarcza z orłem polskim i herbem Saksonii, opasana gałązkami palmy. Przy koronie data 18-12. U dołu inicjały I-B (Jakub Benik, mincerz warszawski). W otoku: AUREUS NUMMUS DUCAT VARSOV śr. 21,0 mm; Au
W
1809 roku w Księstwie Warszawskiego, po burzliwych początkach nadszedł okres porządkowania spraw gospodarczych i polityki monetarnej. Już rok później w 1810 roku przystępuje do pracy mennica warszawska, która zaczyna bić monety miedziane, srebrne i złote. Monety złote wybijane były na stopę dukatów holenderskich, co umożliwiało płatności międzynarodowe a jednocześnie nawiązywało do tradycji Rzeczpospolitej i "czerwonych złotych" - dukatów królewskich. Dukat był najwyższym nominałem obowiązującym w Księstwie Warszawskim. Dukaty księstwa w pięknych stanach zachowania są bardzo rzadkie. Przez krótki okres istnienia Księstwa wyemitowano jedynie monety z datami 1812 i 1813.
Piękna mennicza moneta, z bardzo dobrze zachowanym lustrem menniczym. Najwyższa nota gradingowa dla dukata Księstwa Warszawskiego.
Kopicki 3703; Plage 117; Parchimowicz 1009 a CENA: 10 000 zł www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Księstwo Warszawskie
Fryderyk August
1/3 talara 1812 IB (dwa złote), Warszawa
193.
Aw.: Głowa księcia w prawo. W otoku: FRID AVG REX SAX DVX VARSOV Rw.: Ukoronowana dwupolowa tarcza z orłem polskim i herbem Saksonii, opasana gałązkami palmy. Przy koronie data 18-12, u dołu inicjały I-B (Jakub Benik, mincerz warszawski), poniżej nominał: 1/3 TALARA śr. 29,0 mm; w. 8,65 g Ag
stan 2+/1-
Piękna, seledynowa patyna. CENA: 1 500 zł
Kopicki 3697; Plage 11; Parchimowicz 1007c
Medal 1807, Pokój w Tylży, srebro
194.
Aw.: Popiersie księcia w prawo. W otoku: FRID AUGUST III DG REX SAX DUX VARSOV Rw.: Postać kobiety przy ołtarzu. W otoku: PAX ADES ET TOTO MITIS IN ORBE MANE (cytat z Owidiusza) śr. 47,0 mm; w. 39,07 g Ag
stan 2+
edal sygnowany Krüger (senior), wybity w 1807 roku z okazji zawarcia pokoju w Tylży i utworzenia Księstwa Warszawskiego. Pokój w Tylży został zawarty w lipcu 1807 roku pomiędzy Napoleonem, a Rosją i Prusami. Na jego mocy Rosja uznała utworzenie Księstwa Warszawskiego i Wolnego Miasta Gdańska, a także przystąpiła do blokady kontynentalnej Wielkiej Brytanii. Jako ciekawostka: jednym z ustaleń było wprowadzenie ruchu prawostronnego na terenie ziem stron zawierających układ. H-Cz. 7917 R4
www.aukcjamonet.pl
CENA: 8 000 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Zamość
2 złote 1813, Zamość
195.
Aw.: W polu napis w trzech wierszach, pod napisem granat z zapalonym lontem: MONETA / W OBLEZENIU / ZAMOSCIA Rw.: Wieniec z gałązek laurowych w środku 2 / ZLOTE / 1813 W otoku: BOZE DOPOMOZ WIERNYM OYCZYZNIE śr. 28,2 mm; w. 7,85 g Ag
stan 2-/2
a rewersie napis otokowy wybity drobną czcionką. Dwuzłotówki wybijano ze sreber kościelnych, zajętych na polecenie dowódcy obrony Zamościa generała Maurycego Hauke. W obiegu były praktycznie przez jeden dzień, bowiem zaraz po ich wybiciu twierdza została poddana armii rosyjskiej. Do bicia miedzianych szóstaków wykorzystano sześciokrajcarówki austriackie. Po zeszlifowaniu reliefów awersu i rewersu, na tak przygotowanych krążkach, odciśnięto stemple. Stąd charakterystyczny wieniec na rancie, ślady pilników i resztki poprzedniego rysunku. CENA: 4 000 zł
Kopicki 8450; Plage 125; Parchimowicz 1013
2 złote 1813, Zamość
196.
Aw.: W polu napis w trzech wierszach, pod napisem granat z zapalonym lontem: MONETA / W OBLEZENIU / ZAMOSCIA Rw.: Wieniec z gałązek laurowych w środku 2 / ZLOTE / 1813 W otoku: BOZE DOPOMOZ WIERNYM OYCZYZNIE śr. 27,0 mm; w. 7,77 g Ag
stan 3
a rewersie napis otokowy wybity dużą czcionką.
Kopicki 8450; Plage 125; Parchimowicz 1013 www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
CENA: 2 500 zł /
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Zamość 197.
6 groszy 1813, Zamość
Aw.: W polu napis w czterech wierszach: PIENIĄDZ / W OBLEZENIU / ZAMOSCIA / 1813 Rw.: Nominał 6 /GROSZY, poniżej dwie gałązki, wokoło: BOŻE DOPOMÓŻ WIERNYM OYCZYZNIE śr. 33,0 mm; w. 12,23 g Cu
stan 2/2+
harakterystyczny dla tego typu monety wieniec na rancie. Ślady pilników i resztki poprzedniego reliefu.
Bardzo rzadka moneta z pięknie zachowanym lustrem menniczym, co dodatkowo podnosi jej atrakcyjność.
Kopicki 8448; Plage 121; H-Cz. 3490; Karolkiewicz 2547; Berezowski 15; Parchimowicz 1010 CENA: 6 000 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Krรณlestwo Polskie, Mikoล aj l
Krรณl Polski 1825-1831; Car Rosji 1825-1855
lot 198
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Królestwo Polskie, Mikołaj l
Król Polski 1825-1831; Car Rosji 1825-1855
198.
Medal, Samuel Linde na Jubileusz 50-lecia, 1842, złoto, UNIKAT
Aw.: Głowa S. Linde w lewo. W otoku: SAMUEL THEOPHILUS DE LINDE - NATUS THORUNI A:1771 Rw.: Dwunastowierszowy napis. śr. 50,5 mm; w. 90,35 g Au
stan 1/1-
amuel Bogumił LINDE (1771 Toruń - 1847 Warszawa). Medal według projektu Józefa Majnerta, wybity w 1842 roku na zlecenie władz Królestwa Polskiego, dla S. Lindego z okazji 50-lecia jubileuszu pracy przy tworzeniu biblioteki. Linde był doktorem filozofii, leksykografem, językoznawcą, bibliografem i pedagogiem. Współpracował z J. M. Ossolińskim, był dyrektorem Liceum Warszawskiego i profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. Był autorem pierwszego Słownika Języka Polskiego. W latach 1807-1815 opracował i wydał Słownik Języka Polskiego w sześciu tomach. Wyjątkowej klasy i urody unikalny medal.
Eustachy hr Tyszkiewicz: Sammlung v. Medaillen... Ryga 1871, th. XXIX, No 95; H-Cz. 3937 (Ag); Umiński 961 CENA: 60 000 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Królestwo Polskie, Aleksander l
Król Polski 1815-1825; Car Rosji 1801-1825
50 złotych 1817, Warszawa
199.
Aw.: Głowa w prawo. W otoku: ALEXANDER I CESARZ SA W ROS KRÓL POLSKI Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. Na piersi, na tle gronostajowego płaszcza, tarcza z orłem polskim, u dołu inicjały I-B, poniżej data. W otoku: 26 Z GRZ CZ KOL *18-17* 50 ZŁOT POLSK śr. 23,0 mm; w. 9,81 g Au
stan 3+/2-
Kopicki 2735 R2; Friedberg 105; Bitkin 804 R1; Berezowski 637; Parchimowicz 1050 a
CENA: 10 000 zł
50 złotych 1818, Warszawa
200.
Aw.: Głowa w prawo. W otoku: ALEXANDER I CESARZ SA W ROS KRÓL POLSKI Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. Na piersi, na tle gronostajowego płaszcza, tarcza z orłem polskim, u dołu inicjały I-B, poniżej data. W otoku: 26 Z GRZ CZ KOL *18-18* 50 ZŁOT POLSK śr. 23,0 mm; w. 9,77 g Au
stan 3+/3
Kopicki 2736 R2; Friedberg 105; Plage 2; Bitkin 805 R; Berezowski 638; Parchimowicz 1050 b www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
CENA: 8 000 zł
aukcja@niemczyk.pl
50 złotych 1819, Warszawa
201.
Aw.: Głowa w prawo. W otoku: ALEXANDER I CESARZ SA W ROS KRÓL POLSKI Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. Na piersi, na tle gronostajowego płaszcza, tarcza z orłem polskim, u dołu inicjały I-B, poniżej data. W otoku: 26 Z GRZ CZ KOL *18-19* 50 ZŁOT POLSK śr. 23,0 mm; w. 9,78 g Au
stan 3+/2-
ierwszy rocznik obiegowej pięćdziesięciozłotówki z małą głową cara i wyższym obrzeżem.
Wspaniale zachowane lustro mennicze. Kopicki 2738; Friedberg 105; Plage 4; Bitkin 806; Berezowski 80; Parchimowicz 1051 a
CENA: 15 000 zł
25 złotych 1817, Warszawa
202.
Aw.: Głowa w prawo. W otoku: ALEXANDER I CESARZ SA W ROS KRÓL POLSKI Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. Na piersi, na tle gronostajowego płaszcza, tarcza z orłem polskim, u dołu inicjały I-B, poniżej data. W otoku: 52 Z GRZ CZ KOL *18-17* 25 ZŁOT POLSKI śr. 19.0 mm; w. 4,89 g Au
stan 3+
Kopicki 2723 R2; Friedberg 106; Bitkin 812 R; Berezowski 629
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
/
aukcja@niemczyk.pl
Królestwo Polskie, Mikołaj l 203.
1 złoty 1832, Warszawa
Aw.: W wieńcu dębowym nominał 1 / ZŁO POL / 1832. W splocie inicjały KG W otoku: MIKOŁAY I CES WSZ ROSSYI KRÓL POLSKI PANUIĄCY Rw.: Mała głowa cara w prawo. W otoku: ALEXANDER I CES ROS WSKRZESICIEL KRÓL POLS 1815 śr. 22,0 mm; w. 4,54 g Ag
stan 2
dmiana z małą głową cara.
Ładny egzemplarz.
Kopicki 2685; Bitkin 1003; Plage 77; Parchimowicz 1030 f CENA: 1 000 zł www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Królestwo Polskie, Aleksander l 204.
3 grosze 1820 IB, Warszawa, PCGS MS63 BN
Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. Na piersi, na tle gronostajowego płaszcza, tarcza z orłem polskim, u dołu inicjały I-B Rw.: Napis w czterech wierszach: 3/ GROSZE / POLSKIE / 1820 śr. 24,0 mm; Cu
ennicza moneta z pięknym blaskiem i ciemną czekoladową patyną. Bardzo rzadki numizmat zachowany w doskonałym stanie. Jedyny egzemplarz na świecie, który otrzymał notę MS. CENA: 5 000 zł
Iger KK.20.1a R2; Bitkin 875 R; Plage 158 R
205.
Grosz 1822 IB, Warszawa
Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. Na piersi, na tle gronostajowego płaszcza, tarcza z orłem polskim, u dołu inicjały I-B Rw.: Nominał 1 GROSZ POLSKI 1824. W otoku: Z MIEDZI KRAIOWEY śr. 19,0 mm; 2,69 g Cu
stan 1-
zadka drobna moneta.
Moneta z pięknymi detalami i (przebijającymi spod brązowej patyny) resztkami naturalnej czerwieni.
Kopicki 2559; Plage 210; Bitkin 895; Parchimowicz 1017 a
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
CENA: 1 500 zł /
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Królestwo Polskie, Mikołaj l
206.
Rubel familijny - 10 złotych 1836, Petersburg, NGC VF DETAILS
Aw.: Głowa cara w prawo. W otoku dwujęzyczny nominał i data 1836. Rw.: Głowa carycy otoczona przez siedem główek dzieci pary carskiej. śr. 37,0 mm; Ag
udwik I Bawarski, legendarny mecenas i znawca sztuki, budowniczy pierwszej na terenie Niemiec linii kolejowej, opiekun artystów, pozostawił też trwały ślad w numizmatyce europejskiej. Jako jeden z pierwszych władców, kazał upamiętniać na okolicznościowych monetach najważniejsze wydarzenia ze swego niezbyt długiego (1825-1848) panowania, uwieczniając na nich postaci historyczne, posągi, budowle znanych artystów. Jednym z takich numizmatów był wybity w 1828 roku talar polecający opiece niebios jego dość liczną, królewską rodzinę. Moneta ta twórczo zainspirowała bawiącego u wód w Baden-Baden jednego z rosyjskich książąt krwi. Po powrocie do Petersburga podzielił się swym pomysłem z zarządzającym wpływami z górnictwa (mającym jednocześnie pod swoją kuratelą mennice rosyjskie) ministrem skarbu hrabią Kankrinem. Obydwóm bardzo spodobał się pomysł uczczenia przypadających 21 lutego 1835 roku urodzin cara Mikołaja I wybiciem okolicznościowej, stosownej do majestatu cesarskiego, monety. Jako, że należało działać w pośpiechu i w absolutnej tajemnicy, natychmiast uruchomiono odpowiednie procedury i wydano odpowiednie polecenia. Do wybicia monet wytypowano najszersze, jakie stosowano wówczas krążki mennicze; do rosyjsko-polskich monet 1½ rubla (10-złotowych). Zatrudniono też zdolnego medaliera Pawła Utkina. Akcja się powiodła i w dniu swych urodzin Mikołaj I otrzymał w prezencie partię 36 sztuk monet z wizerunkami cesarskich majestatów otoczonych portretami nieletnich wielkich książąt i księżniczek. Zaskoczenie było pełne, ale spotkało się z mieszanymi reakcjami obdarowanych. Cesarzowa była bardzo niezadowolona, na monecie wyglądała starzej niż własna matka, dzieci też nie były za bardzo do siebie podobne. To wszystko przez pośpiech. Natychmiast wyszły odpowiednie dyrektywy i na kolejne urodziny w 1836 roku car Mikołaj wraz z familią otrzymał partię stu poprawionych monet. Tym razem wszyscy byli bardzo zadowoleni i najjaśniejszy Pan rozpływał się w pochwałach. Delikatnie tylko napomniał swych ministrów, że przekroczyli swoje kompetencje, i złamali prawo, jako, że wyłącznie do cara należy prawo bicia monety. Rozdana w formie cesarskich prezentów moneta, natychmiast stała się poszukiwanym i pożądanym obiektem ówczesnych kolekcjonerów i takim pozostała do dnia dzisiejszego. Przypadek ten zadecydował, że w efekcie tej arystokratycznej awantury, która miała miejsce w petersburskiej mennicy, numizmatyka polska wzbogaciła się o ciekawe obiekty kolekcjonerskie (10-złotówka zwana rublem familijnym). Na wiosnę 2012 roku, niemiecki dom aukcyjny Kuenker zorganizował w Berlinie ekskluzywną aukcję, wyłącznie dla 5 wariantów tej monety (Bitkin 885-890), gdzie najrzadszy egzemplarz uzyskał cenę 650 tys. euro. Rzadka moneta, jej autentyczność została potwierdzona przez firmę NGC.
Plage 330 R1; Bitkin 888 R2; Kopicki 9446 R7 www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
CENA: 30 000 zł /
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Powstanie Listopadowe 207.
Dukat 1831, kropka po pochodni, NGC MS61
Aw.: Stojący rycerz z mieczem i pękiem strzał. W tle data 1831, w otoku napis, pochodnia i orzeł polski. Po pochodni kropka. Rw.: W kwadracie z ornamentami napis w czterech wierszach. śr. 21,0 mm; Au Moneta z pięknym lustrem menniczym Kopicki 2750 R1; Plage 271; Parchimowicz 1059; Berezowski 531
208.
CENA: 5 000 zł
Dukat 1831, kropka przed pochodnią, PCGS MS62
Aw.: Stojący rycerz z mieczem i pękiem strzał. W tle data 1831, w otoku napis, pochodnia i orzeł polski. Przed pochodnią kropka. Rw.: W kwadracie z ornamentami napis w czterech wierszach. śr. 21,0 mm; Au Zachowane bardzo ładne lustro mennicze. Kopicki 2750 R1; Plage 269; Parchimowicz 1059 a; Berezowski 531
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
CENA: 5 000 zł /
aukcja@niemczyk.pl
Powstanie Listopadowe
Dukat 1831, kropka po pochodni
209.
Aw.: Stojący rycerz z mieczem i pękiem strzał. W tle data 1831, w otoku napis, pochodnia i orzeł polski. Po pochodni kropka. Rw.: W kwadracie z ornamentami napis w czterech wierszach. śr. 21,0 mm; w. 3,49 g Au
stan 2+
Delikatne ryski w tle. Kopicki 2750 R1; Plage 271; Parchimowicz 1059; Berezowski 531
210.
CENA: 4 000 zł
Dukat 1831, kropka przed pochodnią
Aw.: Stojący rycerz z mieczem i pękiem strzał. W tle data 1831, w otoku napis, pochodnia i orzeł polski. Przed pochodnią kropka. Rw.: W kwadracie z ornamentami napis w czterech wierszach. śr. 21,0 mm; w. 3,48 g Au
stan 2+
Delikatne mikroryski w tle. Kopicki 2750 R1; Plage 269; Parchimowicz 1059 a; Berezowski 531 www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
CENA: 4 000 zł /
aukcja@niemczyk.pl
Powstanie Listopadowe
5 złotych 1831, Warszawa, NGC MS64
211.
Aw.: Pod koroną dwupolowa tarcza z Orłem i Pogonią. U góry napis: KROLESTWO POLSKIE Rw.: W wieńcu: 5 / ZŁOT / POL, w splocie inicjały K G W otoku: 17 211/625 Z GRZYW CZYST KOL ROKU 1831 śr. 30,0 mm; Ag Mennicza moneta ze starą, gabinetową patyną. Druga najwyższa nota na świecie. Kopicki 2749 R2; Plage 272; Bitkin 2 R; Parchimowicz 1058
CENA: 4 000 zł
5 złotych 1831, Warszawa
212.
Aw.: Pod koroną dwupolowa tarcza z Orłem i Pogonią. U góry napis: KROLESTWO POLSKIE Rw.: W wieńcu: 5 / ZŁOT / POL, w splocie inicjały K G W otoku: 17 211/625 Z GRZYW CZYST KOL ROKU 1831 śr. 31,0 mm; w. 15,54 g Ag
stan 2+
Moneta w pięknej, starej patynie. Kopicki 2749 R2; Plage 272; Bitkin 2 R; Parchimowicz 1058
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
CENA: 1 500 zł tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Powstanie Listopadowe 213.
2 złote 1831, Warszawa
Aw.: Pod koroną dwupolowa tarcza z Orłem i Pogonią. U góry napis: KROLESTWO POLSKIE Rw.: W wieńcu: 2 / ZŁOTE / POL, w splocie inicjały K G W otoku: 43 43/125 Z GRZYW CZYST KOL ROKU 1831 śr. 26,0 mm; w. 8,98 g Ag
stan 2
Plage 273; Bitkin 4; Parchimowicz 1057 a
CENA: 1 000 zł
2 złote 1831, Warszawa
214.
Aw.: Pod koroną dwupolowa tarcza z Orłem i Pogonią. U góry napis: KROLESTWO POLSKIE Rw.: W wieńcu: 2 / ZŁOTE / POL, w splocie inicjały K G W otoku: 43 43/125 Z GRZYW CZYST KOL ROKU 1831 śr. 26,0 mm; w. 9,10 g Ag
stan 2/2-
Moneta polakierowana. Plage 273; Bitkin 4; Parchimowicz 1057 a www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
CENA: 1 000 zł /
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Powstanie Listopadowe
lot 215
lot 216
lot 218
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Powstanie Listopadowe
2 złote 1831, Warszawa, NGC MS64
215.
Aw.: Pod koroną dwupolowa tarcza z Orłem i Pogonią. U góry napis: KROLESTWO POLSKIE Rw.: W wieńcu: 2 / ZŁOTE / POL, w splocie inicjały K G W otoku: 43 43/125 Z GRZYW CZYST KOL ROKU 1831 śr. 25,0 mm; Ag Menniczy egzemplarz. Plage 273; Bitkin 4; Parchimowicz 1057 a
216.
CENA: 3 000 zł
10 groszy 1831, Warszawa, NGC MS65, łapy orła zgięte
Aw.: Pod koroną dwupolowa tarcza z Orłem i Pogonią. U góry napis: KRÓLESTWO POLSKIE Po bokach data 18-31 Rw.: W wieńcu: 10 / GROSZY / POLS W splocie inicjały K G śr. 19,0 mm; Ag Mennicza moneta z pięknym połyskiem. Druga najwyższa nota gradingowa na świecie. Kopicki 2746; Plage 279; Bitkin 7; Parchimowicz 1056 www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
CENA: 3 000 zł /
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Powstanie Listopadowe
3 grosze 1831, Warszawa
217.
Aw.: Pod koroną dwupolowa tarcza z Orłem i Pogonią, pod tarczą inicjały K-G U góry napis: KRÓLESTWO POLSKIE Rw.: W wieńcu: 3 / GROSZE / POLS. / 1831 śr. 26,0 mm; w. 9,08 g Cu
stan 2/2+
Resztki połysku w tle. Kopicki 2745 R; Plage 282 R; Bitkin 8; Parchimowicz 1055
218.
CENA: 1 000 zł
3 grosze 1831, Warszawa, NGC MS63 BN
Aw.: Pod koroną dwupolowa tarcza z Orłem i Pogonią, pod tarczą inicjały K-G U góry napis: KRÓLESTWO POLSKIE Rw.: W wieńcu: 3 / GROSZE / POLS. / 1831 śr. 25,0 mm; Cu
Kopicki 2745 R; Plage 282 R; Bitkin 8; Parchimowicz 1055
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
CENA: 2 000 zł /
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Polska XlX w.
lot 219
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Polska XlX w. 219.
Medal Nagrodowy dla Henryka Rodakowskiego 1852 r., Paryż UNIKAT
Aw.: Personifikacja sztuki z gałęzią wawrzynu oraz paletą malarską z pędzlami. Po bokach aniołki na postumentach trzymające wstęgi z nazwiskami najsławniejszych malarzy. Rw.: Francuska dedykacja dla Henryka Rodakowskiego, nagroda za osiągnięcia w malarstwie salon sztuki 1852 Paryż. śr. 68,0 mm; grubość 8 mm; w. 418,94 g Au
stan 1-/2+
odakowski Henryk Hipolit (1823 Lwów - 1894 Kraków) malarz, pochowany na cm. Rakowickim w Krakowie. Studiował prawo w Wiedniu w latach 1841- 1845, malując już wtedy swe pierwsze portrety. W latach 184345 równocześnie podejmuje naukę malarstwa w wiedeńskiej pracowni Józefa Danhausera, a następnie Franza Eybla i Friedricka Amerlinga. W 1845 r .przebywa i maluje we Lwowie, a od 1846 r. w Paryżu, gdzie jest uczniem Leona Cognieta. Lata 1850-51 znów spędza we Lwowie, by w 1852 r. powrócić do Paryża. Zadebiutował tutaj w "Salonie 1852" olejnym portretem generała Henryka Dembińskiego, znajdującym się obecnie w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz ten nagrodzony został wielkim złotym medalem, wagi prawie pół kilograma, który to unikalny medal, przechowywany przez lata w rodzinie, jest przedmiotem naszej aukcji. W 1853 roku Cyprian Kamil Norwid napisał wiersz "Na portret generała Dembińskiego". Portret generała, który można podziwiać w MNK w Krakowie, cechuje sugestywność wyrazu, reprezentując typ portretu historycznego nawiązującego do barokowych wizerunków wodzów, ze sceną bitwy w tle. Gdy w listopadzie 1893 r. Rodakowski zamieszkał z rodziną w Krakowie, przypomniano zasługi artysty i nagrodę paryską wręczono mu w grudniu 1852 roku, na uroczystej akademii. Wtedy też medal ten wystawiono na widok publiczny. UNIKAT autorstwa francuskiego artysty Vauthier-Galle, jednego z najwybitniejszych medalierów XIX wieku we Francji. Na obrzeżu francuska cecha złota, niewielkie uszkodzenia obrzeża. Dziennik Literacki 1852, nr 58; Słownik Artystów Polskich ,t.IX; s.7-25. wyd. Instytut Sztuki Polskiej PAN.Warszawa 2013. CENA: 70 000 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Polska XlX w.
220. 1 1/2 rubla = 10 złotych 1833 N-G, Petersburg, PCGS AU50
Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną z małą tarczą z orłem polskim na skrzydle. U dołu inicjały N-G (Nikolai Grachev). Rw.: W wieńcu z liści laurowych i dębowych napis: 1½ RUBLA 10 ZŁOT 1833 śr. 38,0 mm; Ag Kolorowa patyna, ładnie zachowany detal. CENA: 1 500 zł
Bitkin 1083; Plage 313
221. 1 rubel = 10 złotych 1835 MW, Warszawa, NGC AU58
Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną z mała tarczą z orłem polskim na skrzydle. U dołu inicjały M-W Rw.: W wieńcu z liści laurowych i dębowych napis: 1½ RUBLA 10 ZŁOT 1835 śr. 38,0 mm; Ag
zadka moneta wybita w nakładzie 3081 sztuk. Wysoka nota gradingowa.
Bardzo ładny egzemplarz. Bitkin 1131 R; Kopicki 9443 R4 www.aukcjamonet.pl
CENA: 4 000 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Polska XlX w.
222. 3/4 Rubla = 5 złotych 1839 MW, Warszawa, NGC MS62 najwyższa nota na świecie
Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną z mała tarczą z orłem polskim na skrzydle. U dołu inicjały M-W Rw.: W wieńcu z liści laurowych i dębowych napis: 3/4 RUBLA 5 ZŁOT 1839 śr. 32,0 mm; Ag Bardzo ładny egzemplarz. Najwyższa nota gradingowa na świecie. Bitkin 1145; Plage 363
CENA: 3 000 zł
223. 3/4 rubla = 5 złotych 1840 MW, Warszawa, NGC MS63 najwyższa nota na świecie
Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną z mała tarczą z orłem polskim na skrzydle. U dołu inicjały M-W Rw.: W wieńcu z liści laurowych i dębowych napis: 3/4 RUBLA 5 ZŁOT 1840 śr. 32,0 mm; Ag
oneta pochodzi ze znakomitej kolekcji E. P. Newmana. Najwyższa znana nota gradingowa na świecie dla tego rocznika.
Bardzo ładny egzemplarz. Piękne detale i delikatna patyna. Birkin 1146; Plage 365
www.aukcjamonet.pl
CENA: 3 000 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Polska XlX w. 224.
30 kopiejek = 2 złote 1838 MW, Warszawa, NGC MS63
Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną z małą tarczą z orłem polskim na skrzydle. W środku duża tarcza ze św. Jerzym. U dołu litery M-W Rw.: Napisy, nominał i data 1838 śr. 25,0 mm; Ag
Bardzo ładny egzemplarz z piękną, starą patyną. CENA: 2 000 zł
Bitkin 1156; Plage 377
225. 30 kopiejek = 2 złote 1839 MW, Warszawa, PCGS MS64 najwyższa nota na świecie
Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną z małą tarczą z orłem polskim na skrzydle. W środku duża tarcza ze św. Jerzym. U dołu litery M-W Rw.: Napisy, nominał i data 1839 śr. 26,0 mm; Ag
ardzo rzadki XIX wieczny numizmat w tym stanie zachowania. Najwyższa nota gradingowa na świecie.
Menniczy egzemplarz z doskonałymi detalami i wspaniałym połyskiem menniczym. CENA: 4 000 zł
Bitkin 1159; Plage 378 www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Polska XlX w. 226.
15 kopiejek = 1 złoty 1837 MW, Warszawa, NGC MS63 najwyższa nota na świecie
Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną z małą tarczą z orłem polskim na skrzydle. W środku duża tarcza ze św. Jerzym. Św. Jerzy bez płaszcza. U dołu litery M-W Rw.: Napisy, nominał i data 1837 śr. 19,0 mm; Ag Bardzo ładny egzemplarz pochodzący z kolekcji FALZ-FEIN'A. Moneta z zachowanym połyskiem menniczym. Najwyższa nota gradingowa na świecie. CENA: 2 000 zł
Bitkin 1170; Plage 408
227.
15 kopiejek = 1 złoty 1839 MW, Warszawa, PCGS MS65 najwyższa nota na świecie
Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną z małą tarczą z orłem polskim na skrzydle. W środku duża tarcza ze św. Jerzym. Św. Jerzy bez płaszcza. U dołu litery M-W Rw.: Napisy, nominał i data 1839 śr. 19,0 mm; Ag
ajwyższa nota gradingowa na świecie dla tego rocznika.
Wspaniały egzemplarz w doskonałym stanie zachowania. Imponująca jakość detali. Kopicki 9409; Plage 412; Bitkin 1172; Parchimowicz 1031 n
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
/
aukcja@niemczyk.pl
Polska XlX w. 228.
10 groszy 1838, NGC MS63 najwyższa nota na świecie
Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną z małą tarczą z orłem polskim na skrzydle. W środku duża tarcza ze św. Jerzym. Św. Jerzy bez płaszcza. U dołu litery M-W Rw.: W wieńcu z liści laurowych i dębowych nominał i data 1838 śr. 19,0 mm; Ag
zadka, drobna moneta. Najwyższa nota gradingowa na świecie.
Bardzo ładny egzemplarz, z zachowanym połyskiem menniczym. Bitkin 1180; Plage 102
229.
CENA: 1 500 zł
3 grosze 1840 MW, Warszawa, NGC MS63 BN
Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną z małą tarczą z orłem polskim na skrzydle. W środku duża tarcza ze św. Jerzym. Św. Jerzy bez płaszcza. U dołu litery M-W Rw.: W wieńcu z liści laurowych i dębowych nominał i data 1840 śr. 14,0 mm; Cu
X
IX-wieczne miedziaki w ładnych stanach zachowania zdarzają się bardzo rzadko.
Egzemplarz w menniczym stanie zachowania, co zostało potwierdzone notą przyznaną przez firmę NGC – MS63. Bitkin 1206; Plage 191 www.aukcjamonet.pl
CENA: 2 500 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Polska XlX w. 230.
Grosz 1839 MW, Warszawa, PCGS MS64 BN
Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną z małą tarczą z orłem polskim na skrzydle. W środku duża tarcza ze św. Jerzym. Św. Jerzy bez płaszcza. U dołu litery M-W Rw.: W wieńcu z liści laurowych i dębowych nominał i data 1839 śr. 18,0 mm; Cu
robne XIX-wieczne monety w menniczym stanie zachowania występują niezwykle rzadko. Moneta potwierdzona certyfikatem PCGS MS64 BN - jest to druga najwyższa nota.
Pięknie zachowany egzemplarz w czekoladowej patynie. Plage 255; Bitkin 1225
231.
CENA: 1 500 zł
Grosz 1839 MW, Warszawa, PCGS MS63 BN
Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną z małą tarczą z orłem polskim na skrzydle. W środku duża tarcza ze św. Jerzym. Św. Jerzy bez płaszcza. U dołu litery M-W Rw.: W wieńcu z liści laurowych i dębowych nominał i data 1839 śr. 19,0 mm; Cu
zadka moneta.
Bardzo ładny egzemplarz z dobrymi detalami i połyskiem menniczym. Plage 255; Bitkin 1225
www.aukcjamonet.pl
CENA: 1 500 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Polska XlX w.
Grosz 1840 MW, Warszawa, NGC MS65 BN
232.
Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną z małą tarczą z orłem polskim na skrzydle. W środku duża tarcza ze św. Jerzym. Św. Jerzy bez płaszcza. U dołu litery M-W Rw.: W wieńcu z liści laurowych i dębowych nominał i data 1840 śr. 18,0 mm; Cu
ajwyższa nota gradingowa na świecie.
Menniczy egzemplarz z piękną, czekoladową patyną, spod której przebija czerwień mennicza. Wspaniały egzemplarz z doskonałymi detalami. Plage 258; Bitkin 1227
CENA: 2 500 zł
Rubel 1844 MW, Warszawa
233.
Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną z małą tarczą z orłem polskim na skrzydle. W środku duża tarcza ze św. Jerzym. Św. Jerzy bez płaszcza. U dołu litery M-W Rw.: W wieńcu z liści laurowych i dębowych nominał i data 1844 śr. 36,0 mm; w. 20,48 g Ag
stan 2/2+
Bardzo ładny egzemplarz. Połysk, patyna, doskonałe detale. Kopicki 9578; Plage 433; Bitkin 423; Parchimowicz 1116 c; Berezowski 1043 www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
CENA: 1 200 zł /
aukcja@niemczyk.pl
Polska XlX w.
2 kopiejki 1860, Warszawa
234.
Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną z mała tarczą z orłem polskim na skrzydle. W środku duża tarcza ze św. Jerzym. Rw.: Nominał, napisy i data 1860, u dołu litery BM śr. 28,0 mm; w. 10,09 g Cu
stan 1-
ardzo rzadki numizmat w takim stanie zachowania.
Pięknie zachowana moneta z doskonałymi detalami i piękną czerwienią menniczą widoczną wokoło wypukłych elementów. Bitkin 469; Plage 491
CENA: 3 000 zł
Kopiejka 1852, Warszawa
235.
Aw.: Pod koroną monogram Н І (cara Mikołaja I). Rw.: Pod koroną nominał i data 1852, u dołu litery BM śr. 23,0 mm; w. 4,74 g Cu
stan 2
Bardzo ładny egzemplarz, delikatne ślady czyszczenia. Bitkin 868 R; Plage 497
www.aukcjamonet.pl
CENA: 500 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Polska XlX w.
Kopiejka 1853, Warszawa
236.
Aw.: Pod koroną monogram Н І Rw.: Pod koroną nominał i data 1853, u dołu litery BM śr. 23,0 mm; Cu
iękna, błękitna patyna i połysk menniczy sprawiają, że taki egzemplarz przeznaczony jest tylko do najlepszych zbiorów. Najwyższa nota na świecie dla tego rocznika. Idealna i bardzo rzadka moneta.
Menniczy egzemplarz z naturalnym czerwonym kolorem. Kopicki 9516; Plage 496; Bitkin 867; Parchimowicz 1105 b
CENA: 3 000 zł
Kopiejka 1861, Warszawa
237.
Aw.: Pod koroną monogram A II (cara Aleksandra II). Rw.: Pod koroną nominał i data 1861, u dołu litery BM śr. 23,5 mm; w. 4,93 g Cu
stan 1-
Mennicza moneta. Idealny stan zachowania, dużo naturalnej czerwieni. Kopicki 9527; Plage 506; Bitkin 481; Parchimowicz 1106 g www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
CENA: 2 000 zł /
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Polska XlX w. 238.
Dienieżka 1852, Warszawa
Aw.: Pod koroną monogram Н І Rw.: Pod koroną nominał i data 1852, u dołu litery BM śr. 18,0 mm; w. 2,48 g Cu
stan 2+
Duża ilość naturalnej czerwieni przebijająca spod niebieskiej patyny. Menniczy egzemplarz rzadkiej monety. Plage 528; Bitkin 493
CENA: 1 000 zł
239.
Dienieżka 1854, Warszawa
Aw.: Pod koroną monogram Н І Rw.: Pod koroną nominał i data 1854, u dołu litery BM śr. 18,0 mm; w. 2,44 g Cu
stan 1-
Idealny egzemplarz, z dużą ilością naturalnej czerwieni menniczej. Plage 517; Bitkin 876
www.aukcjamonet.pl
CENA: 2 000 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Polska XlX w. 240.
Dienieżka 1855, Warszawa, NGC MS64 RB
Aw.: Pod koroną monogram A II Rw.: Pod koroną nominał i data 1855, u dołu litery BM śr. 18,0 mm; Cu Piękna moneta z dużą ilością naturalnej czerwieni. Mennicza sztuka. Najwyższa nota na świecie dla tego rocznika. Plage 518; Bitkin 877 R
CENA: 3 000 zł
241.
Dienieżka 1858, Warszawa
Aw.: Pod koroną monogram A II Rw.: Pod koroną nominał i data 1858, u dołu litery BM śr. 18,0 mm; w. 2,49 g Cu
stan 2+
Bardzo ładny egzemplarz z dobrymi detalami. Bitkin 484; Plage 519 www.aukcjamonet.pl
CENA: 1 000 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Polska XlX w. 242.
Dienieżka 1861, Warszawa, NGC MS64 BN
Aw.: Pod koroną monogram A II Rw.: Pod koroną nominał i data 1861, u dołu litery BM śr. 18,0 mm; Cu
Piękny egzemplarz w czekoladowej patynie z doskonałymi detalami. Najwyższa nota na świecie dla tego rocznika. Menniczy egzemplarz rzadkiej, miedzianej XIX wiecznej monety. Plage 527; Bitkin 492
CENA: 2 000 zł
243.
Połuszka 1852, Warszawa
Aw.: Pod koroną monogram Н І Rw.: Pod koroną nominał i data 1852, u dołu litery BM śr. 14,0 mm; w. 1,36 g Cu
stan 2/2+
Bitkin 880; Plage 532
www.aukcjamonet.pl
CENA: 800 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Polska XlX w. 244.
Połuszka 1852, Warszawa, NGC MS64 RB
Aw.: Pod koroną monogram Н І Rw.: Pod koroną nominał i data 1852, u dołu litery BM śr. 14,0 mm; Cu
ardzo rzadkie.
Piękna, idealna, mennicza sztuka z dużą ilością naturalnej czerwieni. Jedyny egzemplarz tej monety w gradingu. Bitkin 880; Plage 532
245.
CENA: 3 000 zł
Połuszka 1861, Warszawa, NGC MS63 BN
Aw.: Pod koroną monogram A II Rw.: Pod koroną nominał i data 1861, u dołu litery BM śr. 14,0 mm; Cu Mennicza moneta w czekoladowej patynie. Doskonały stan zachowania rzadkiej XIX wiecznej monety. Plage 537; Bitkin 497 R www.aukcjamonet.pl
CENA: 2 000 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Polska XlX w. 246.
Medal Hutten-Czapski 1896, brąz
śr. 73,0 mm; w. 113,83 g brąz
stan 1-
rabia Emeryk Hutten-Czapski – wielki brązowy medal autorstwa K. Bartoszewicza. Wykonany w warsztacie Gerlach i Meisner w Warszawie dla uczczenia 25 lat pracy twórczej autora katalogu monet (4 tomy na rewersie). Bardzo rzadki medal poświęcony wybitnemu numizmatykowi E. Hutten-Czapskiemu. Na rynku dostępne są wyłącznie egzemplarze w srebrze i brązie. Złoty medal znajduje się w Muzeum Czapskich w Krakowie. Medal poszukiwany zarówno przez kolekcjonerów sztuki medalierskiej jak i numizmatyków ze względu na osobę E. H.-Czapskiego.
Bardzo ładny egzemplarz, patyna, drobne przetarcie na awersie. H-Cz. 10459
CENA: 4 000 zł
Powstanie Styczniowe Medal 1899, srebro
247.
śr. 33,0 mm; w. 15,4 g Ag
stan 1-
iesygnowany medal wybity z okazji I Słowiańskiej Wystawy Kart Ilustrowanych w Krakowie w 1899 roku. Rzadka pozycja.
CENA: 1 500 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Rosja, Paweł l
Car Rosji 1796-1801
248.
Medal nagrodowy z monogramem Pawła I, 1798 r., srebro
Aw.: Portret cara Piotra I z tytulaturą cesarską w otoku. Rw.: Pod koroną monogram Pawła I. śr. 51,0 mm; w. 46,27 g Ag
stan 3+
W
yjątkowy, ekstremalnie rzadki medal nagrodowy, wprowadzony 12 III 1798 r. dla wyróżniania książąt, chanów, przywódców grup narodowościowych, a także kupców za wyjątkowe zasługi dla Rosji. Diakov w swoim katalogu pisze, że liczba nagrodzonych tym medalem (złotym i srebrnym) nie przekroczyła 50 osób. O jego rzadkości świadczy fakt, że w katalogu Diakov (poz. 259.1) nie ma fotografii medalu, jedynie jego rysunek. Nasz medal różni się dodatkowo od zamieszczonego w katalogu podpisem grawera C. Leberecht. W katalogu pod popiersiem występuje skrót C.L.F. (C. Leberecht Fecit), na naszym jest pełny, rozwinięty podpis artysty. Diakov nie znał takiego wariantu, podobny egzemplarz ocenia na rzadkość R5.
Diakov nie notuje, podobny R5 CENA: 5 000 zł www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Rosja 249.
Jefimok, kontrsygnatura na talarze niemieckim 1651 r.
śr. 45,0 mm; w. 28,81 g Ag
stan 3+
leksiej Michajłowicz Romanow (1629-1676), syn Michała Romanowa, od 1645 r. car rosyjski. W 1654 r. połączył Ukrainę z Rosją, co doprowadziło do wybuchu wojny polsko-rosyjskiej (1654-1667). Walcząc na Ukrainie i na Litwie z Polską, car nakazał znakować wszystkie talary będące w obiegu specjalnymi stemplami. Były to punce ze św. Jerzym oraz z datą 1655. W literaturze noszą nazwę Jefimok (jefimka). Talary kontrasygnowane służyły do opłacania wojsk najemnych pozostających w służbie carskiej. Kontrmarkowano głównie talary niemieckie i niderlandzkie. Jefimki na talarach polskich należą do monet bardzo rzadkich. Na monecie nabite kontrmarki ze św. Jerzym i z datą 1655. Kontrsygnowany na talarze Brauschweig-Lüneburg-Zelle 1651, mennica Clausthal.
Spasskij 291; Davenport 6521 CENA: 4 000 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Rosja, Piotr l
Car Rosji 1689-1721; Cesarz Rosji 1721-1725
Rubel 1719, Petersburg
250.
Aw.: Popiersie cara w prawo, w zbroi i legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną, nominał i data 1719 (cyrylicą). śr. 41,0 mm; w. 28,19 g Ag Davenport 1653; Kadaszewskiej Monetnyj Dwor Bitkin s. 30-36
stan 2-
CENA: 4 000 zł
Rosja, Piotr ll
Cesarz Rosji 1727-1730
Rubel 1728, Petersburg
251.
Aw.: Popiersie cara w prawo, w zbroi i legenda otokowa. Rw.: W polu cztery ukoronowane monogramy P II (Piotr II), nominał i data 1728 śr. 41,0 mm; w. 28,34 g Ag stan 2/2+ Bitkin 63; Davenport 1668; Diakov 30
CENA: 2 500 zł
Rubel 1729, Moskwa
252.
Aw.: Popiersie cesarza w prawo, w zbroi i legenda otokowa. Rw.: W polu cztery ukoronowane monogramy P II (Piotr II), nominał i data 1729 śr. 40,0 mm; w. 26,86 g Ag Diakov 27; Davenport 1669 www.aukcjamonet.pl
stan 2
CENA: 4 000 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Rosja, Anna 253.
Caryca Rosji 1730-1740
Rubel 1731, Petersburg
Aw.: Popiersie carycy w prawo, w małej koronie, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną, nominał i data 1731 śr. 40-41,0 mm; w. 25,38 g Ag Davenport 1670; Bitkin 39
CENA: 1 500 zł
Rubel 1732, Petersburg
254.
Aw.: Popiersie carycy w prawo, w małej koronie, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną, nominał i data 1732 śr. 41,0 mm; w. 26,71 g Ag Davenport 1670; Bitkin 50
stan 2/2+ CENA: 2 000 zł
Rubel 1732, Petersburg
255.
Aw.: Popiersie carycy w prawo, w małej koronie, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną, nominał i data 1732 śr. 41,0 mm; w. 25,77 g Ag Davenport 1670; Bitkin 60
stan 2+
www.aukcjamonet.pl
stan 2-/2 CENA: 1 500 zł
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Rosja, Anna
Caryca Rosji 1730-1740
Rubel 1732, Petersburg
256.
Aw.: Popiersie carycy w prawo, w małej koronie, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną, nominał i data 1732 śr. 41,0 mm; w. 25,77 g Ag
stan 2-/2 CENA: 1 000 zł
Bitkin 50; Diakov 9
Rubel 1733, Petersburg
257.
Aw.: Popiersie carycy w prawo, w małej koronie, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną, nominał i data 1733 śr. 41,0 mm; w. 25,76 g Ag Davenport 1671; Bitkin 64
stan 2+ CENA: 2 000 zł
Rubel 1733, Petersburg
258.
Aw.: Popiersie carycy w prawo, w małej koronie, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną, nominał i data 1733 śr. 42,0 mm; w. 26,08 g Ag Bitkin 26 www.aukcjamonet.pl
stan 2CENA: 1 000 zł
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Rosja, Anna
Caryca Rosji 1730-1740
Rubel 1733, Petersburg
259.
Aw.: Popiersie carycy w prawo, w małej koronie, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną, nominał i data 1733 śr. 41,0 mm; w. 26,10 g Ag
stan 2 CENA: 1 500 zł
Bitkin 65; Diakov 1671
Rubel 1734, Moskwa, NGC MS61
260.
śr. 40,0 mm; Ag
Aw.: Popiersie carycy w prawo, w małej koronie, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną, nominał i data 1734
Davenport 1673; Bitkin 115 R
CENA: 4 500 zł
261.
Rubel 1734, Petersburg
Aw.: Popiersie carycy w prawo, w małej koronie, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną, nominał i data 1734 śr. 40,5 mm; w. 26,11 g Ag
CENA: 2 000 zł
Davenport 1673; Bitkin 115 R
www.aukcjamonet.pl
stan 1-
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Rosja, Anna
Caryca Rosji 1730-1740
Rubel 1734, Petersburg
262.
Aw.: Popiersie carycy w prawo, w małej koronie, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną, nominał i data 1734 śr. 41,0 mm; w. 25,22 g Ag Davenport 1673; Bitkin 115 R
stan 2CENA: 1 500 zł
Rubel 1734, Petersburg
263.
Aw.: Popiersie carycy w prawo, w małej koronie, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną, nominał i data 1734 śr. 40,0 mm; w. 26,24 g Ag
stan 2-/2 CENA: 1 000 zł
Bitkin 100; Diakov 29
Rubel 1736, Petersburg
264.
Aw.: Popiersie carycy w prawo, w małej koronie, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną, nominał i data 1736 śr. 41,0 mm; w. 25,67 g Ag Bitkin 128 www.aukcjamonet.pl
stan 2+/1CENA: 2 500 zł
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Rosja, Anna
Caryca Rosji 1730-1740
Rubel 1736, Petersburg
265.
Aw.: Popiersie carycy w prawo, w małej koronie, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną, nominał i data 1736 śr. 41,0 mm; w. 25,96 g Ag Bitkin 135
stan 2 CENA: 1 500 zł
Rubel 1737, Petersburg
266.
Aw.: Popiersie carycy w prawo, w małej koronie, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną, nominał i data 1737 śr. 41,0 mm; w. 26,24 g Ag Davenport 1673; Bitkin 135
267.
stan 3+/2CENA: 1 000 zł
Rubel 1737, Petersburg, NGC MS62
śr. 40,0 mm; Ag
Aw.: Popiersie carycy w prawo, w małej koronie, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną, nominał i data 1737
Najwyższa nota gradingowa na świecie. Davenport 1673; Bitkin 135
www.aukcjamonet.pl
CENA: 4 500 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Rosja, Anna
Caryca Rosji 1730-1740
Rubel 1737, Petersburg
268.
Aw.: Popiersie carycy w prawo, w małej koronie, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną, nominał i data 1737 śr. 40,0 mm; w. 25,94 g Ag
stan 2/2+ CENA: 1 500 zł
Davenport 167; Bitkin 135
Rubel 1738, Petersburg, NGC MS61
269.
śr. 40, mm; Ag
Aw.: Popiersie carycy w prawo, w małej koronie, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną, nominał i data 1738
Druga najwyższa nota gradingowa na świecie. Davenport 1674; Bitkin 202
CENA: 4 500 zł
270.
Rubel 1738, Petersburg
Aw.: Popiersie carycy w prawo, w małej koronie, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną, nominał i data 1738 śr. 41,0 mm; w. 25,56 g Ag Bitkin 214 R www.aukcjamonet.pl
stan 2/2+ CENA: 1 500 zł
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Rosja, Anna 271
Caryca Rosji 1730-1740
Rubel 1738, Petersburg, NGC MS62
Aw.: Popiersie carycy w prawo, w małej koronie, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną, nominał i data 1738 śr. 40,0 mm; Ag Druga najwyższa nota gradingowa na świecie. CENA: 4 500 zł
Davenport 1674; Bitkin 201
272.
Aw.: Popiersie carycy w prawo, w małej koronie, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną, nominał i data 1738 śr. 40,0 mm; Ag Druga najwyższa nota gradingowa na świecie. Davenport 1675; Bitkin 234
www.aukcjamonet.pl
CENA: 5 500 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Rosja, Anna 273.
Caryca Rosji 1730-1740
Czarka srebrna XVIII wiek, St. Petersburg
śr. 28,0 - 50,0 mm; w. 31,40 g Ag; wysokość 32,0 mm
zarka srebrna z wyzłoconą ogniowo powierzchnią wewnętrzną. W denku wlutowany żeton pośmiertny carycy Anny (Bitkin, I tom, str. 527) z 1740 roku. Przy krawędzi naczynka imiennik wytwórcy PS - Peter Schwindt - złotnik działający w Petersburgu w latach 1740-1756.
CENA: 1 000 zł www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Rosja, Elżbieta 274.
Caryca Rosji 1741-1761
Dwa ruble 1756, Moskwa, NGC AU55
Aw.: Popiersie carycy w prawo, w małej koronie i legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną, nominał i data 1756 śr. 19,0 mm; Au Ładny egzemplarz, patyna. Friedberg 115; Bitkin 53
CENA: 4 000 zł
275.
Rubel 1748, Petersburg
Aw.: Popiersie carycy w prawo, w małej koronie i legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną, nominał i data 1748 śr. 42,0 mm; w. 25,24 g Ag
stan 2-
Bitkin 263
www.aukcjamonet.pl
CENA: 2 000 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Rosja, Elżbieta
Caryca Rosji 1741-1761
Rubel 1754, Petersburg
276.
Aw.: Popiersie carycy w prawo, w małej koronie i legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną, nominał i data 1754 śr. 40,0 mm; w. 25,53 g Ag
stan 2 CENA: 3 000 zł
Bitkin 274
Rubel 1755, Petersburg
277.
Aw.: Popiersie carycy w prawo, w małej koronie i legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną, nominał i data 1755 śr. 39,0 mm; w. 26,12 g Ag Bitkin 276
stan 2 CENA: 2 500 zł
Rosja, Aleksander l
Car Rosji 1801-1825
Rubel 1817, Petersburg
278.
Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną, nominał i data 1817 Rw.: W wieńcu z liści laurowych i dębowych napis w czterech wierszach. śr. 36,0 mm; w. 20,76 g Ag Bitkin 116 www.aukcjamonet.pl
stan 2 CENA: 1 000 zł
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Rosja, Aleksander ll 279.
Car Rosji 1855-1881
5 rubli 1856 А-Г, Petersburg, NGC MS63
Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. U dołu inicjały А-Г Rw.: Nominał, napisy i data 1856 śr. 22,0 mm; Au Friedberg 163; Bitkin 2; Schl. 113
280.
CENA: 8 000 zł
3 ruble 1874 Н-І, Petersburg
Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. U dołu inicjały Н-І Rw.: Nominał, napisy i data 1874 śr. 20,0 mm; w. 3,87 g Au
stan 2
Friedberg 164; Bitkin 36 R
www.aukcjamonet.pl
CENA: 7 000 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Rosja, Aleksander ll 281.
Car Rosji 1855-1881
Rubel pomnikowy 1859, Petersburg
Aw.: Głowa cara Mikołaja I w lewo, napisy. Rw.: Pomnik koronny data 1859
śr. 35,5 mm; w. 20,54 g Ag
stan 3
Bitkin 567
282.
CENA: 3 000 zł
5 kopiejek 1879, Petersburg, PCGS MS66 RB
Aw.: Dwugłowy orzeł carski, nominał. Rw.: Nominał i data 1879 śr. 31,0 mm; Cu Wyśmienity stan zachowania. Najwyższa nota gradingowa na świecie. Bitkin 507 www.aukcjamonet.pl
CENA: 1 500 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Rosja, Aleksander lll 283.
Car Rosji 1881-1894
10 rubli 1894, Petersburg
Aw.: Głowa cara w prawo, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. Nominał i data 1894 śr. 24,5 mm; w. 12,87 g Au
stan 2
zadka rosyjska moneta.
Ładnie zachowany egzemplarz.
Friedberg 167; Bitkin 23 CENA: 12 000 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Rosja, Aleksander lll 284.
Car Rosji 1881-1894
5 rubli 1889, Petersburg, PCGS MS63
Aw.: Głowa cara w prawo, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. Nominał i data 1889 śr. 21,0 mm; Au
Friedberg 168; Bitkin 33
285.
CENA: 3 000 zł
25 kopiejek 1891, NGC MS62
Aw.: Głowa cara w prawo, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. Nominał i data 1891 śr. 22,6 mm; Ag
Bitkin 94 R; Uzdenikov 2042 www.aukcjamonet.pl
CENA: 3 000 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Rosja
lot 286
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Rosja 286.
Medal na śmierć Aleksandra III, 1894, złoto
Aw.: Popiersie cara w prawo, w mundurze głównodowodzącego armii, otoczony alegorycznym wyobrażeniem węża zjadającego własny ogon. Rw.: Alegoria Rosji opłakującą władcę i sentencja w alfabecie starocerkiewnym. śr. 81,0 mm; w. 397,23 g Au
stan 1/1-
ajestatyczny medal wybity w złocie dla uczczenia cara Aleksandra III, zmarłego nagle 20 października (2 listopada) 1894 r. Car w mundurze głównodowodzącego armią otoczony alegorycznym wyobrażeniem węża zjadającego swój ogon. Jest to symboliczna metafora nieskończoności, obiegu czasu, odradzania się i śmierci. Na rewersie alegoria Rosji opłakująca władcę i sentencja w alfabecie starocerkiewnym. Ten piękny medal po raz pierwszy w historii jest wystawiony na aukcji numizmatycznej. Ogromnej rzadkości medal w okołomenniczym stanie zachowania.
Drobne skazy w tle. Lustro mennicze na całej powierzchni.
Diakov 1093.1 CENA: 200 000 zł www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Rosja, Mikołaj ll
Car Rosji 1894-1917
287.
10 Rubli 1910, Petersburg
Aw.: Głowa cara w lewo, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. Nominał i data 1910 śr. 22,5 mm; w. 8,61 g Au
stan 2/2+
zadki rocznik monety dziesięcio rublowej. CENA: 5 000 zł
Friedberg 179; Bitkin 15
5 rubli 1909 ЭБ, NGC MS63
288.
Aw.: Głowa cara w lewo, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. Nominał i data 1909 śr. 18,5 mm; Au
iękny egzemplarz. Bardzo wysoka nota gradingowa (NGC MS63).
Friedberg 180; Bitkin 34 R
www.aukcjamonet.pl
CENA: 3 000 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Rosja, Mikołaj ll 289.
Car Rosji 1894-1917
5 rubli 1910 ЭБ, Petersburg, NGC MS63
Aw.: Głowa cara w lewo, legenda otokowa. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. Nominał i data 1910 śr. 17,0 mm; Au
zadki rocznik monety 5-cio rublowej w wyśmienitym stanie zachowania. Wysoka nota gradingowa (NGC MS63)
Friedberg 180; Bitkin 36 R
290.
CENA: 4 500 zł
Rubel 1913, Petersburg, NGC MS63
Aw.: Portret Romanowów. Rw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną, nominał i daty. śr. 32,0 mm; Ag
iękny egzemplarz. Wysoka nota gradingowa (NGC MS63).
Bitkin 336 www.aukcjamonet.pl
CENA: 1 500 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Rosja, Mikołaj ll
Medal nagrodowy szkolny 1909, złoto
291.
Car Rosji 1894-1917
Aw.: Popiersie cara Piotra I w lewo. Rw.: Panorama St. Petersburga na tle wschodzącego słońca. śr. 32,0 mm; w. 25,96 g Au
stan 2-/2
imnazjalny medal nagrodowy, poświęcony 200-leciu zwycięstwa pod Połtawą w 1709 roku. CENA: 20 000 zł
Diakov 1468.2 R3
292.
śr. 21,0 mm; w. 11,07 g brąz grubo platerowany złotem
W
ZSRR
Medal nagrodowy Akademii Wojskowej ZSRR 1955
stan 1
ojskowa Akademia Lotnicza w Monino pod Moskwą. Podobny: Markov NY SALE XXIV 7.01.2010. CENA: 1 500 zł
10 rubli, Czerwoniec 1980, stempel lustrzany
293.
śr. 22,0 mm; w. 8,65g Au
stan L
zerwoniec (odp. 10 rubli cara Mikołaja II) wybijany przez władze ZSRR w 1923, a potem w latach 70-tych i 80-tych XX w. Bardzo rzadki wariant wybity stemplem lustrzanym.
Friedberg 181a
www.aukcjamonet.pl
CENA: 3 000 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Świat / Szwajcaria
Kanton Solothurn
2 Dublony 1797
294.
Aw.: Ukoronowany herb Kantonu. Rw.: Św. Ursus w zbroi z mieczem i chorągwią. śr. 29,0 mm; w. 15,21 g Au
stan 1/1-
Moneta o prezencji lustrzanki. Doskonałe detale i piękne lustro mennicze. CENA: 9 000 zł
Friedberg 390
Świat / Niemcy 295.
Regensburg
Talar 1787 (biskupi), Ratyzbona, PCGS MS61
Aw.: Otoczony herbami biskupów i kardynałów elektorów siedzący w łodzi św. Piotr. Rw.: Napis w siedmiu wierszach i data 1787 śr. 39,0 mm; Ag
oneta Sede Vacante biskupstwa w Ratyzbonie. CENA: 3 000 zł
Davenport 2606
296.
PRÓBA, 4 fenigi 1814
Niemcy/Braunschweig-Wolfenbüttel
śr. 33,0 mm; w. 9,10 g Cu
stan 3
iezwykle rzadka, niemiecka próbna moneta z okresu wojen napoleońskich, nigdy nie wprowadzona do obiegu. Nienotowana na aukcjach światowych w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Krause, Brunswick-Wolfenbuttel Pn 45 CENA: 1 500 zł www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Świat / Niemcy
Braunschweig-Lüneburg
297.
20 marek 1875 A
śr. 23,0 mm; w. 7,93 g Au
stan 3+/2-
ardzo rzadka moneta 20 marek z roku 1875.
Friedberg 3775; Weege 199; Jaeger 203
298.
CENA: 4 000 zł
Meclkenburg-Schwerin
10 marek 1890 A
śr. 19,5 mm; w. 3,98 g Au
stan 3
zadka moneta 10 marek z księstwa Mechlenburg-Schwerin.
Friedberg 3803; Weege 229; Jaeger 232
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
CENA: 4 000 zł /
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Świat / Węgry 299.
Zygmunt 1387-1437
Goldgulden (floren) bez daty, Kremnica
Aw.: Czteropolowa tarcza herbowa. W otoku: SIGISMVNDI D G R VNGARIE Rw.: Św. Ładysław na wprost. Po bokach litery: K-S W otoku: S LADISL – AVS REX śr. 21,0 mm; w. 3,37 g Au
stan 2-/2 CENA: 2 000 zł
Lengyel 18/21; Huszar 573; Pohl D2-34
300. Goldgulden (floren) bez daty, Sybiu (Sibin), 1430-1432
śr. 21,5 mm; w. 3,53 g Au
Aw.: Czteropolowa tarcza herbowa. W otoku: SIGISMVNDI D G R VNGARIE Rw.: Św. Ładysław na wprost. W otoku: S LADISL – AVS REX
stan 2 CENA: 2 000 zł
Lengyel 18/42; Huszar 573; Pohl D2-22
301. Goldgulden (floren) bez daty, Nagybanya, 1402-1404
śr. 21,0 mm; w. 3,58 g Au
stan 2
Lengyel 18/26; Huszar 573; Pohl D2-47 www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
CENA: 2 000 zł /
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Świat / Węgry 302.
Zygmunt 1387-1437
Goldgulden (floren) bez daty, Koszyce
śr. 21,0 mm; w. 3,49 g Au
stan 2 CENA: 2 000 zł
Lengyel 18/46 A; Huszar 573; Pohl D2-14
303.
Goldgulden (floren) bez daty, Kremnica (1423)
śr. 20,0 mm; w. 3,56 g Au
stan 2+/1CENA: 2 000 zł
Lengyel 18/16 A; Huszar 573; Pohl D2-4
304.
Goldgulden (floren) bez daty, Nagybanya
śr. 21,0 mm; w. 3,54 g Au
stan 2+
Lengyel 18/39 A; Huszar 573; Pohl D2-20
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
CENA: 2 000 zł /
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Świat / Węgry 305.
Zygmunt 1387-1437
Aw.: Czteropolowa tarcza herbowa. W otoku: SIGISMVNDI D G R VNGARIE Rw.: Św. Ładysław na wprost. Po bokach litery: K-f W otoku: S LADISL - AVS REX śr. 21,0 mm; w. 3,54 g Au
stan 2 CENA: 2 000 zł
Lengyel 18/20; Huszar 573; Pohl D2-32
306.
Goldgulden (floren) bez daty, Kremnica 1438
Albert 1437-1439
Aw.: Czteropolowa tarcza herbowa. W otoku: ALBERTUS D G R UNGARIE Rw.: Św. Ładysław na wprost. Po bokach litery: K-R W otoku: S LADISL - AVS REX śr. 21,0 mm; w. 3,54 g Au
stan 2 CENA: 5 000 zł
Lengyel 20/2; Huszar 588; Pohl E1-4
307.
Ladislaus V 1453-1457
Goldgulden (floren) bez daty, Kremnica 1455
Aw.: Czteropolowa tarcza herbowa. W otoku: LADISLAVS D G R VNGARIE Rw.: Św. Ładysław na wprost. Po bokach litery: K-R W otoku: S LADISL - AVS REX śr. 21,0 mm; w. 3,53 g Au Lengyel 29/6; Huszar 636; Pohl H2-4 www.aukcjamonet.pl
/
stan 2/2CENA: 2 000 zł
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Świat / Węgry 308.
Ladislaus V 1453-1457
Aw.: Czteropolowa tarcza herbowa. W otoku: LADISLAVS D G R VNGARIE Rw.: Św. Ładysław na wprost. Po bokach litery: K-R W otoku: S LADISL – AVS REX śr. 20,0 mm; w. 3,55 g Au
stan 2 CENA: 2 000 zł
Lengyel 29/6; Huszar 636; Pohl H2-4
309.
Aw.: Czteropolowa tarcza herbowa. W otoku: LADISLAVS D G R VNGARIE Rw.: Św. Ładysław na wprost. Po bokach litery: K-R W otoku: S LADISL – AVS REX śr. 21,5 mm; w. 3,53 g Au
stan 2+/1CENA: 2 000 zł
Friedberg 16; Huszar 636; Pohl H2-1; Lengyel 29/7
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Świat / Węgry
Maximilian II 1564-1576
310.
Dukat 1575 HS, Koszyce
Aw.: W otoku: MAX II DG EL RO I S AV GE HV BR Rw.: Św. Ładysław na wprost. Po bokach litery H-S.W otoku: S LADISLAVS REX 1575 śr. 21,0 mm; w. 3,43 g Au
stan 2-
Z
a panowania na tronie węgierskim Maksymilina II, cesarza austriackiego, dwie mennice biły złote dukaty dla terenów Węgier: Mennica Kremnica z iniciałami K-B, Mennica Koszyce (Kassa, Kaschan) z iniciałami H-S. Na awersie dukatów węgierskich tradycyjnie, już od końca XV wieku, znajduje się wizerunek siedzącej Matki Boskej z Dzieciątkiem, na rewersie stojący św. Ładysław w zbroi. Mennica w Koszycach była niewielkim, lokalnym przedsięwzięciem o niewielkich możliwościach produkcyjnych. Dukaty z mennicy w Koszycach są wyjątkowo rzadkie, na rynku występują głównie monety mennicy kremnickiej. Dukat z mennicy koszyckiej to wyjątkowo atrakcyjna moneta. Friedberg 58; Huszar 974; Budaj (Koszyce -)
CENA: 8 000 zł
Świat , Węgry, Siedmiogród / Transylwania 311.
Isabella i Johann II 1540-1559
Dukat 1556 NP, Nagybanya
Aw.: Tarcza herbowa Rw.: Św. Ładysław na wprost. Po bokach iteryN-P śr. 21-21,5 mm; w. 3,52 g Au
stan 3+/2-
zadki dukat z mennicy Nagybanya.
Friedberg 261; Huszar 5 www.aukcjamonet.pl
CENA: 8 000 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Próbne monety międzywojenne Ze zbioru wybitnego łódzkiego numizmatyka, farmaceuty Włodzimierza Głuchowskiego 1904-1977 Wszystkie monety były przechowywane w papierowych kopertkach, z własnoręcznym opisem.
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Włodzimierz Głuchowski Ps. "Tomaszewski" podporucznik rezerwy - mgr farmacji, numizmatyk. Urodzony 7 lipca 1904 roku w Łodzi. Ojciec Bronisław, matka Jadwiga z Zembrzuskich.
o ukończeniu szkoły średniej „Tomaszewskiego” w Łodzi odbywa studia na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie, zdobywając dyplom magistra farmacji. Następnie kończy Szkołę Podchorążych Sanitarnych w stopniu podporucznika, po której pracuje jako kierownik rodzinnej apteki w Łodzi. Latem 1939 zostaje powołany do wojska, odbywa kampanię wrześniową w służbie sanitarnej, kończąc ją w szpitalu wojskowym w Przemyślu. Udaje mu się uniknąć niewoli i powraca do Łodzi, gdzie pracuje w rodzinnej aptece. Po włączeniu Łodzi do Rzeszy i przejęciu apteki przez Niemców w 1940 r. zmuszony jest do wyjazdu do Warszawy, gdzie podejmuje pracę w aptece swej siostry Wandy przy ul. Kruczej 28. Podczas Powstania Warszawskiego walczy w zgrupowaniu „Żywiciel” (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - sanitariat - Punkt Opatrunkowy nr 104, ul. Czarnieckiego 49, przekształcony w szpital na Forcie Sokolnickiego. Jego pseudonim powstańczy to: "Tomaszewski". Po kapitulacji oddziałów żoliborskich został ewakuowany do Pruszkowa, skąd udało mu się uciec do Częstochowy. Odznaczony Krzyżem Armii Krajowej (Nr 3722). Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim: siostra Wanda Głuchowska "Krysta" z kompanii "Dysk", siostrzeniec Krzysztof "Juraś" - żołnierz plutonu 1112 dywizjonu "Jeleń” 7. p.uł. Lubelskich AK, kuzyn Stanisław Głuchowski "Stefan" - kwatermistrzostwo I Obwodu, kuzyn rtm. Lech Głuchowski "Jeżycki" - dowódca dywizjonu "Jeleń” i 7. Pułku Ułanów Lubelskich AK. Po wyzwoleniu w 1945 r. wraca z Częstochowy do Łodzi, gdzie ponownie prowadzi aptekę do chwili jej upaństwowienia. Następnie, aż do emerytury, pracuje jako inspektor farmaceutyczny. Do końca swojego życia rozwija i pielęgnuje zbiór monet zapoczątkowany przez swego ojca Bronisława Głuchowskiego. Ojciec Włodzimierza, Bronisław Paweł Głuchowski urodził się 10 grudnia 1862 r. Z wykształcenia i zawodu był farmaceutą. Pasją jego życia była numizmatyka. Zbierał monety starej Polski oraz medale. W roku 1918 został wiceprezesem Muzeum Łodzi i kustoszem Działu Archeologicznego, był również założycielem Łódzkiego Koła Numizmatyków. Od lat 20-tych XX wieku kupował w Mennicy Państwowej monety próbne. Ostatnią nabył w roku 1932. Bronisław Głuchowski zmarł 12 września 1934 r. Włodzimierz Głuchowski kontynuował misję kolekcjonerską, powiększając zbiór, który odziedziczył po ojcu. Uzupełniał monety próbne RP, które kupował bezpośrednio w Mennicy Państwowej. Pan Włodzimierz był też najwybitniejszym specjalistą pieniądza Getta Łódzkiego. Zbiory, zwłaszcza monet i banknotów łódzkiego getta, były jednymi z najbogatszych na świecie. Od roku 1967 był członkiem Polskiego Towarzystwa Archeologicznego i Numizmatycznego. Przekazał liczne zbiory do muzeów, archiwów i bibliotek, m.in. dla Muzeum Farmacji w Krakowie, Muzeum Historycznego w Warszawie, Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, Zamku Królewskiego w Warszawie, Muzeum Archeologicznego w Łodzi, Muzeum Historii Ruchu Rewolucyjnego w Łodzi, Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu, Skarbca Klasztoru na Jasnej Górze w Częstochowie. Skarbiec na Wawelu otrzymał liczne złote monety, w tym: półtora- i trzy dukaty z wizerunkiem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Biblioteka Jagiellońska – kubek srebrny dekorowany monetami z okresu Powstania Listopadowego, Muzeum Narodowe w Warszawie – unikalny i bezcenny zbiór monet, banknotów i bonów z getta łódzkiego. Godnie reprezentował zawód farmaceuty i tradycję rodzinną. Był, podobnie jak jego ojciec, społecznikiem i patriotą, oraz koleżeńskim i etycznym numizmatykiem. Numizmatycy łódzcy nie zapomną wybitnego człowieka. Po jego śmierci w 1977 roku część zbiorów odziedziczyli bliscy.
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
ll RP 312.
1918-1939
1 grosz 1925, PRÓBA, brąz PCGS SP63 RB
śr. 15,0 mm; brąz
stan
zadka moneta wybita z okazji poświęcenia mennicy w nakładzie 1000 sztuk. Na rewersie, pod napisem GROSZ, wypukła data 21/V.
Najwyższa nota gradingowa na świecie.
Parchimowicz P 102 CENA: 3 000 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
ll RP
1918-1939
lot 313
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
ll RP 313.
1918-1939
Zestaw: 10 groszy 1923, jednostronne odbitki awersu i rewersu z szerokim rantem, srebro z kolekcji Włodzimierza Głuchowskiego
śr. 23,0 mm; w. 6,07 g Ag
stan 3+
ierwszy raz w handlu komplet ekstremalnie rzadkich prób technologicznych znanych tylko z Muzeum Narodowego w Warszawie. Numizmaty pochodzą ze znakomitej kolekcji Włodzimierza Głuchowskiego.
Parchimowicz 110 d, 110 e
CENA: 5 000 zł
50 groszy 1938 PRÓBA, aluminium
314.
z kolekcji Włodzimierza Głuchowskiego
śr. 23,0 mm; w. 1,71 g aluminium
stan 1-
akład zaledwie 10 sztuk. Na awersie wypukły napis PRÓBA. Moneta ogromnej rzadkości. Moneta pochodzą ze znakomitej kolekcji Włodzimierza Głuchowskiego.
Idealny stan zachowania z doskonałą prezencją. Parchimowicz P 121 c
www.aukcjamonet.pl
CENA: 5 000 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
ll RP 315.
1918-1939
1 złoty 1924, ESSAI, srebro
śr. 23,0 mm; w. 5,02 g Ag
W
stan 2+
spaniała moneta o znikomym nakładzie (zaledwie 15 sztuk). Bardzo rzadka pozycja numizmatyczna. Na rewersie napis ESSAI. PRÓBA.
Egzemplarz polakierowany. Parchimowicz 124 a
CENA: 10 000 zł
1 złoty 1928, bez napisu PRÓBA, nikiel
316.
śr. 25,0 mm; w. 7,02 g Ni
stan 1
oneta o znikomym nakładzie, w idealnym stanie zachowania. bardzo rzadka pozycja numizmatyczna.
CENA: 5 000 zł
Parchimowicz P 125 a www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
ll RP 317.
1918-1939
śr. 25,0 mm; w. 6,93 g Ni
stan 1-
zadka moneta w menniczym stanie zachowania. Nakład: 35 sztuk.
Parchimowicz P 126 a
318.
CENA: 5 000 zł
1 złoty 1928 PRÓBA, nikiel, bez znaku mennicy z kolekcji Włodzimierza Głuchowskiego
śr. 25,0 mm; w. 7,01 g Ni
stan 1-
zadka próba międzywojenna wybita w niklu. Nakład 110 sztuk. Na rewersie wypukły napis PRÓBA.
Bardzo ładny stan zachowania. Parchimowicz P 126 d
www.aukcjamonet.pl
CENA: 5 000 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
ll RP
1918-1939
1 złoty 1928, PRÓBA, brąz
319.
śr. 25,0 mm; w. 7,04 g brąz
stan 2+
oneta wybita w nakładzie zaledwie 105 sztuk. Rzadki egzemplarz.
Bardzo ładne detale, moneta polakierowana. Parchimowicz P 127 b
CENA: 7 000 zł
1 złoty 1928, PRÓBA, brąz
320.
śr. 25,0 mm; w. 7,03 g brąz
stan 2+
oneta wybita w nakładzie 125 sztuk.
Doskonale zachowane szczegóły, moneta polakierowana. Parchimowicz P 125 d www.aukcjamonet.pl
CENA: 7 000 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
ll RP 321.
1918-1939
1 złoty 1929, aluminium
śr. 25,0 mm; w. 2,29 g aluminium
stan 1-
oneta wybita standardowym stemplem, najprawdopodobniej z inicjatywy kustosza zbioru Mennicy, Sebastiana Jarosza w 1953 roku. Według notatek Włodzimierza Głuchowskiego wybito wówczas około 10 sztuk tych monet. Bardzo rzadki egzemplarz, po raz pierwszy w sprzedaży. CENA: 7 000 zł
Parchimowicz 129 b
322.
1 złoty 1929, PRÓBA, nikiel
śr. 25,0 mm; w. 6,98 g Ni
stan 1-
oneta wybita w niskim nakładzie 115 sztuk.
Pięknie zachowany egzemplarz z doskonałymi detalami. Parchimowicz 128 d
www.aukcjamonet.pl
CENA: 5 000 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
ll RP 323.
1918-1939
1 złoty 1932, głowa kobiety, PRÓBA, srebro z kolekcji Włodzimierza Głuchowskiego
śr. 20,0 mm; w. 3,40 g Ag
stan 1-
oneta wybita w nakładzie 120 sztuk. Na rewersie wypukły napis PRÓBA.
Moneta polakierowana, doskonale widoczne najdrobniejsze szczegóły. CENA: 8 000 zł
Parchimowicz P 131 a
324.
2 złote 1924, bez napisu PRÓBA, srebro, Filadelfia
śr. 27,0 mm; w. 9,96 g Ag
stan 2
ardzo rzadka moneta wybita stemplem odwróconym z wklęsłym napisem 25 (oznaczenie numeryczne bicia monety) z lewej strony daty, napis U.S.M. z prawej strony daty. Numizmat o nieznanym nakładzie.
Parchimowicz P 133 i www.aukcjamonet.pl
CENA: 7 000 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
ll RP 325.
2 złote 1927, wklęsły napis PRÓBA, miedź
1918-1939
śr. 28,0 mm; w. 9,86 g miedź
stan 2+
kstremalnie rzadko pojawiący się numizmat w handlu, nakład nieznany. Moneta z wklęsłym napisem PRÓBA.
Moneta polakierowana.
Parchimowicz 136 g
CENA: 7 000 zł
2 złote 1927, głowa kobiety, PRÓBA, srebro
326.
śr. 27,0 mm; w. 10,21 g Ag
stan 2+
oneta wybita w nakładzie 100 egzemplarzy, wypukły napis PRÓBA.
Piękny ezgemplarz z delikatnymi mikroryskami. Moneta polakierowana. Parchimowicz P 136 d
327.
CENA: 8 000 zł
2 złote 1936, Piłsudski, NGC MS63
śr. 20,0 mm; Ag
Z
nikomy nakład monety (zaledwie 75000 egzemplarzy) w połączeniu z zawirowaniami okresu wojennego powoduje, że numizmat w tym stanie zachowania występuje niezwykle rzadko. Mennicza moneta z naturalną patyną. Jedna z najrzadszych monet obiegowych z okresu II RP. Druga najwyższa nota gradingowa amerykańskiej firmy NGC (MS 63). Parchimowicz 111 b
www.aukcjamonet.pl
CENA: 2 000 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
ll RP
1918-1939
lot 328
lot 329
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
ll RP 328.
2 złote 1936, żaglowiec, PRÓBA, srebro
1918-1939
śr. 22,0 mm; w. 4,38 g Ag
stan 2+
dmiana z wąskim i wysokim napisem PRÓBA. Ekstremalnie rzadka moneta wybita w nieznanym nakładzie.
Bardzo ładny egzemplarz, moneta polakierowana. Parchimowicz 138 f
CENA: 8 000 zł
329.
śr. 22,0 mm; w. 4,42 g Ag
stan 2+
zadszy typ monety z szerokim napisem PRÓBA. Moneta wybita w 15. rocznicę budowy Portu w Gdyni. Niski nakład tylko 100 sztuk.
Moneta polakierowana. Parchimowicz P 138 a
www.aukcjamonet.pl
CENA: 6 000 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
ll RP
1918-1939
lot 331
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
ll RP
1918-1939
330.
5 złotych 1925, Konstytucja 100 perełek, srebro, stempel głęboki z kolekcji Włodzimierza Głuchowskiego
śr. 37,0 mm; w. 24,85 g Ag
stan 2
edna z najbardziej efektownych okolicznościowych monet II RP. Bardzo rzadka odmiana bez napisów na rancie i ze znacznie większym znakiem mennicy. Moneta wybita stemplem głębokim.
Parchimowicz 139 d
CENA: 15 000 zł
331.
5 złotych 1925, Konstytucja 100 perełek, srebro, NGC MS62 najwyższa nota gradingowa na świecie
śr. 35,0 mm; w. 25,03 g Ag
onstytucja to obiekt pożądania większości kolekcjonerów monet II RP. Oferujemy najrzadszy wariant monety srebrnej. Na awersie monogramy prezydenta Stanisława Wojciechowskiego (SW – pod skrzydłem orła, z lewej strony) i ministra skarbu Władysława Grabskiego (WG – pod skrzydłami orła, z prawej strony), oraz data 3/V na lewo od roku. Moneta wybita z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Najwyższa nota gradingowa na świecie. Ekstremalnie rzadka moneta w takim stanie zachowania. Parchimowicz 140 a
www.aukcjamonet.pl
CENA: 40 000 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
ll RP
1918-1939
lot 332
lot 333
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
ll RP 332.
1918-1939
5 złotych 1930, Sztandar, stempel płytki, NGC MS 64
śr. 31,0 mm; Ag
ruga najwyższa nota gradingowa (NGC MS64).
Wspaniały połysk menniczy, idealny stan zachowania.
Parchimowicz 115 a
CENA: 3 000 zł
333. 5 złotych 1930, Sztandar, stempel głęboki, NGC MS63
śr. 32,0 mm; Ag
oneta bita stemplem głębokim. Jedna z najrzadszych monet II RP. Bardzo rzadko spotykana w takim stanie zachowania.
Egzemplarz w menniczym stanie zachowania, z naturalną, seledynową patyną. Parchimowicz 115 b
CENA: 8 000 zł
5 złotych 1931 Nike, srebro
334.
śr. 33,0 mm; w. 18,01 g Ag
stan 2
zadki rok bicia monety.
Parchimowicz 114 d
www.aukcjamonet.pl
CENA: 2 000 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
ll RP 335.
5 złotych 1933, głowa kobiety, PRÓBA srebro
1918-1939
śr. 28,0 mm; w. 11,05 g Ag
stan 1-/2+
a rewersie wypukły napis PRÓBA. Rzadka moneta. Niski nakład tylko 100 sztuk.
Piękny stan zachowania, lekkie przetarcie na czepcu, moneta polakierowana. CENA: 8 000 zł
Parchimowicz P 145 b
336.
5 złotych 1933, głowa kobiety, PRÓBA, brąz z kolekcji Włodzimierza Głuchowskiego
śr. 28,0 mm; w. 10,07 g brąz
stan 2+
a rewersie wypukły napis PRÓBA. Moneta wybita w nakładzie zaledwie 100 sztuk.
Delikatne mikroryski w tle, moneta polakierowana. Parchimowicz 145 c www.aukcjamonet.pl
CENA: 7 000 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
ll RP
1918-1939
lot 337
lot 338
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
ll RP
1918-1939
337.
5 złotych 1934, Piłsudski, orzeł strzelecki, bez napisu PRÓBA, srebro, stempel lustrzany z kolekcji Włodzimierza Głuchowskiego
śr. 28,0 mm; w. 11,03 g Ag
stan L-
oneta wybita stemplem lustrzanym w nieznanym nakładzie, bez napisu PRÓBA. Egzemplarz z kolekcji Włodzimierza Głuchowskiego.
Delikatne mikroryski w tle, moneta polakierowana. Parchimowicz P 146 b
338.
CENA: 8 000 zł
5 złotych 1934, Piłsudski, orzeł strzelecki, PRÓBA, brąz z kolekcji Włodzimierza Głuchowskiego
śr. 28,0 mm; w. 9,64 g brąz
stan 2+
oneta wybita w nakładzie 100 egzemplarzy. W brązie bardzo rzadko spotykana.
Wspaniale zachowany egzemplarz. Moneta polakierowana. CENA: 8 000 zł
Parchimowicz P 146 c www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
ll RP 339.
1918-1939
5 złotych 1936, żaglowiec, PRÓBA, srebro z kolekcji Włodzimierza Głuchowskiego
śr. 28,0 mm; w. 10,97 g Ag
stan 2
akład nieznany. Odmiana z wąskim napisem PRÓBA.
Moneta polakierowana. Parchimowicz P 148 c
340.
CENA: 5 000 zł
śr. 28,0 mm; w. 11,11 g Ag
stan 2
akład nieznany. Odmiana z szerokim napisem PRÓBA.
Moneta polakierowana. Parchimowicz P 148 a
www.aukcjamonet.pl
CENA: 5 000 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
ll RP
1918-1939
341.
10 złotych 1925, Bolesław Chrobry, PRÓBA, brąz PCGS SP64RB
śr. 21,0 mm; brąz
oneta wybita w nakładzie 154 sztuk w 900. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego. Druga najwyższa nota gradingowa PCGS. Jeden z najładniejszych egzemplarzy, które do tej pory pojawiły się na rynku numizmatycznym. CENA: 5 000 zł
Parchimowicz P 151 a
342.
10 złotych 1925, PRÓBA, brąz
śr. 20,5 mm; w. 3,51 g brąz
stan 1/1-
zadka moneta wybita w nakładzie 100 sztuk.
Doskonały stan zachowania, moneta z pięknym, naturalnym, czerwonym kolorem. Idealne detale. Parchimowicz P 150 a www.aukcjamonet.pl
CENA: 8 000 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
ll RP 343.
1918-1939
10 złotych 1932, głowa kobiety, PRÓBA, srebro
śr. 34,0 mm; w. 22,10 g Ag
stan 2-
zadka moneta wybita w nakładzie 100 szt. Na rewersie wypukły napis PRÓBA.
Moneta delikatnie przeczyszczona, w lekkiej patynie. Parchimowicz P 152 a
344.
CENA: 3 000 zł
10 złotych 1933, klipa, PRÓBA
wym. 35 x 35 mm; w. 29,41 g Ag
stan 2-
ardzo rzadka próba międzywojenna wybita w 250 rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej. Na rewersie wypukły napis PRÓBA. Nakład tylko 100 sztuk.
Ślady czyszczenia na monecie. Parchimowicz P 154 a
www.aukcjamonet.pl
CENA: 6 000 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
ll RP 345.
1918-1939
10 złotych 1933, Jan III Sobieski, PRÓBA, srebro z kolekcji Włodzimierza Głuchowskiego
śr. 28,0 mm; w. 21,89 g Ag
stan 3+
Moneta przetarta w tle, polakierowana. Parchimowicz P 153 a
346.
CENA: 5 000 zł
10 złotych 1933, głowa kobiety, PRÓBA, brąz z kolekcji Włodzimierza Głuchowskiego
śr. 34,0 mm; w. 19,89 g brąz
stan 2+
a rewersie wypukły napis PRÓBA. Rzadka próbna moneta wybita w nakładzie zaledwie 100 sztuk.
Moneta o ładnej prezencji, polakierowana. CENA: 7 000 zł
Parchimowicz P 152 d www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
ll RP
1918-1939
347.
10 złotych 1934 Piłsudski, orzeł strzelecki, klipa, PRÓBA, srebro z kolekcji Włodzimierza Głuchowskiego
śr. 47 x 47 mm; w. 38,18 g Ag
stan L-
oneta wybita w 20. rocznicę wymarszu Pierwszej Kadrowej Kompanii Legionów. Nakład: 300 sztuk. Jedna z najładniejszych monet okresu międzywojnia.
Delikatne mikroryski w tle, moneta polakierowana. Piękny egzemplarz z doskonałymi detalami. CENA: 10 000 zł
Parchimowicz P 159
348.
10 złotych 1934 Piłsudski, orzeł strzelecki, PRÓBA, srebro z kolekcji Włodzimierza Głuchowskiego
śr. 34,0 mm; w. 21,56 g Ag
stan 2-/3
akład 100 sztuk.
Moneta czyszczona. Parchimowicz P 158 a
www.aukcjamonet.pl
CENA: 4 000 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
ll RP 349.
1918-1939
10 złotych 1934, Piłsudski, orzeł strzelecki, PRÓBA, brąz z kolekcji Włodzimierza Głuchowskiego
śr. 34,0 mm; w. 19,58 g brąz
stan 2+
oneta wybita w nakładzie 100 egzemplarzy, rzadko spotykana w tak pięknym stanie zachowania.
Moneta polakierowana. Parchimowicz P 158 b
350.
CENA: 10 000 zł
20 złotych 1924, Monogramy, brąz z kolekcji Włodzimierza Głuchowskiego
śr. 21,0 mm; w. 6,29 g brąz
stan 2+
zadka moneta wybita w nakładzie 120 sztuk.
Wspaniale zachowany egzemplarz. Charakterystyczne pęknięcie stempla widoczne na monecie. Parchimowicz P 162 b www.aukcjamonet.pl
CENA: 7 000 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
ll RP 351.
1918-1939
10 złotych 1925, Bolesław Chrobry, PRÓBA, miedź z kolekcji Włodzimierza Głuchowskiego
śr. 21,0 mm; w. 3,23 g miedź
stan 2+
oneta wybita w nieznanym nakładzie w 900. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego. Bardzo rzadki egzemplarz z naturalnym kolorem miedzi.
Moneta polakierowana. Parchimowicz P 163 e
352.
CENA: 5 000 zł
20 złotych 1925, głowa kobiety, PRÓBA, miedź z kolekcji Włodzimierza Głuchowskiego
śr. 21,0 mm; w. 4,59 g miedź
stan 2+
oneta ogromnej rzadkości wybita w nakładzie 10 sztuk. Piękny, naturalny kolor.
Moneta z doskonałymi detalami, polakierowana. Parchimowicz P 164 b
www.aukcjamonet.pl
CENA: 10 000 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
ll RP 353.
1918-1939
50 złotych 1924, klęczący rycerz, PRÓBA, brąz z kolekcji Włodzimierza Głuchowskiego
śr. 28,0 mm; w. 10,13 g brąz
stan 2+
ardzo rzadka moneta wybita w nieznanym nakładzie.
Egzemplarz polakierowany. CENA: 6 000 zł
Parchimowicz 165 f
354.
100 marek 1922, Piłsudski, PRÓBA, miedź z kolekcji Włodzimierza Głuchowskiego
śr. 26,0 mm; w. 9,14 g miedź
stan 2+
oneta wybita w nakładzie 60 sztuk. Piękny, naturalny kolor miedzi.
Egzemplarz z doskonale zachowanymi detalami. CENA: 6 000 zł
Parchimowicz P 166 a
100 marek 1922, PRÓBA, brąz
355.
śr. 26,0 mm; w. 8,45 g brąz
stan 2
Bardzo ładny egzemplarz, lekkie mikroryski w tle. Parchimowicz P 166 b www.aukcjamonet.pl
CENA: 5 000 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Wolne Miasto Gdańsk / Danzig 356.
Zestaw: 10 fenigów 1920 mała cyfra i 10 fenigów 1920 duża cyfra z kolekcji Włodzimierza Głuchowskiego
1: śr. 22,0 mm; w. 1,96 g 2: śr. 22,0 mm; w. 2,10 g
stan 2
onety godne polecenia, z doskonałą proweniencją.
Monety bez większych uszkodzeń i bez śladów korozji, z dobrymi detalami co rzadko się zdarza w przypadku monet cynkowych.
Parchimowicz 51, 52 CENA: 1 500 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Wolne Miasto Gdańsk / Danzig
lot 357
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Wolne Miasto Gdańsk / Danzig 357.
1/2 guldena 1927, stempel lustrzany, srebro, NGC PF 66 CAMEO najwyższa nota gradingowa na świecie z kolekcji Henryka Karolkiewicza
śr. 19,5 mm; w. 2,5 g Ag
ardzo rzadka moneta bita stemplem lustrzanym, ze znakomitą proweniencją. Numizmat pochodzi z legendranej już kolekcji H. Karolkiewicza, sprzedanej w 2000 roku. Najwyższa nota gradingowa na świecie. Egzemplarz najwyższej klasy. CENA: 10 000 zł
Parchimowicz 59 d, Karolkieiwcz lot 2874
358.
1 gulden 1923, stempel lustrzany, srebro, NFC PF65
śr. 23,5 mm; w. 5,0 g Ag
onety Wolnego Miasta Gdańska bite stemplem lustrzanym w tak doskonałym stanie zachowania występują niezwykle rzadko. Druga najwyższa nota gradingowa na świecie.
Moneta w pięknej patynie. Parchimowicz 61 a
www.aukcjamonet.pl
CENA: 3 000 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Wolne Miasto Gdańsk / Danzig 359.
10 guldenów 1935, nikiel, NGC MS63
śr. 34,0 mm; w. 17,03 g nikiel
Moneta w menniczym stanie zachowania, z pięknym połyskiem i nienagannymi detalami.
Parchimowicz 69 CENA: 10 000 zł www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Wolne Miasto Gdańsk / Danzig
lot 360
lot 361
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Wolne Miasto Gdańsk / Danzig 360.
25 guldenów 1923, stempel zwykły
śr. 22,0 mm; w. 7,97 g Au
stan 2
ardzo rzadka moneta międzywojenna wybita w nakładzie 1000 sztuk. Wbrew krążącej opinii wśród kolekcjonerów monety 25 guldenów 1923 wybite stemplem zwykłym występują na rynku kolekcjonerskim znacznie rzadziej niżeli monety bite stemplem lustrzanym. Sprzedawany egzemplarz bity stemplem zwykłym nosi lekkie ślady przetarcia tła. Poszukiwana przez kolekcjonerów monet gdańskich. Parchimowicz 70
361.
CENA: 16 000 zł
25 guldenów 1930, NGC MS65
śr. 21,0 mm; Au
gzemplarz w starym gradingu. Mennicza moneta o pięknej prezencji.
Parchimowicz 71 www.aukcjamonet.pl
CENA: 7 000 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Getto Łódź
362.
10 fenigów 1942, PRÓBA, cynk, PCGS XF45
śr. 19,1 mm; w. 0,76 g cynk
ardzo rzadka moneta, w bardzo ładnym stanie zachowania jak na monetę cynkową. Oryginalność potwierdzona przez amerykańską firmę gradingową PCGS.
Parchimowicz P 166 b
www.aukcjamonet.pl
CENA: 1 500 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Polska po 1945 r. 363.
Jan Paweł II Papież 2 000 złotych 1982, stempel zwykły, Au
śr. 23,0 mm; w. 6,8 g Au .900
stan 1
Bardzo rzadka moneta wybita stemplem zwykłym. Menniczy egzemplarz. Oryginalna zgrzewka bankowa. Nakład 500 sztuk.
Parchimowicz 351; Friedberg 129 CENA: 3 000 zł www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Polska po 1945 r.
364. Jan Paweł II Papież zestaw 1982 Au + Ag, stempel lustrzany
stan L W skład zestawu wchodzi pięć monet, trzy monety złote znajdują się w oryginalnych zgrzewkach bankowych: 10 000 zł 1982 Jan Paweł II, w. 34,5 g Au .900, nakład: 700 szt. 2 000 zł 1982 Jan Paweł II, w. 6,8 g Au .900, nakład: 1 250 szt. 1 000 zł 1982 Jan Paweł II, w. 3,4 g Au .900, nakład: 1 700 szt. 200 zł 1982 Jan Paweł II, w. 28,3 g Ag .750, nakład: 3 650 szt. 100 zł 1982 Jan Paweł II, w. 14,15 g Ag .750, nakład: 3 750 szt. Mennicze egzemplarze w eleganckim pudełku NBP. Brak certyfikatu. Parchimowicz 294, 316, 338, 351, 363; Friedberg 128, 129, 130
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
CENA: 15 000 zł /
aukcja@niemczyk.pl
Polska po 1945 r. 365.
Jan Paweł II Papież zestaw 1982 Au stempel zwykły RZADKI
stan 1/1-
Bardzo rzadki zestaw trzech monet z Janem Pawłem II, wybitych stemplem zwykłym. W skład zestawu wchodzą: 1 000 zł 1982 Jan Paweł II, waga 3,4 g Au .900, nakład 900 szt. 2 000 zł 1982 Jan Paweł II, waga 6,8 g Au .900, nakład 500 szt. 10 000 zł 1982 Jan Paweł II, waga 34,5 g Au .900, nakład 10 000 szt.
Parchimowicz 338 b, 351 b, 363 b CENA: 15 000 zł www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Polska po 1945 r. 366.
100 złotych 1985, Jan Paweł II, Ag, stempel lustrzany
śr. 30,0 mm; w. 14,15 g Ag .750
stan L/L-
Bardzo rzadka moneta wybita stemplem lustrzanym. Według katalogu Fischer wybito jedynie pięć sztuk. Delikatna punktowa patyna, kilka pojedynczych mikrorysek. Fischer K027; Parchimowicz 294 d
367.
CENA: 3 000 zł
200 złotych 1985, Jan Paweł II, Ag, stempel lustrzany
śr. 40,0 mm; w. 28,3 g Ag .750
stan L/L-
Bardzo rzadka moneta wybita stemplem lustrzanym. Według katalogu Fischer wybito jedynie pięć sztuk. Delikatna punktowa patyna, kilka pojedynczych mikrorysek. Fischer K039; Parchimowicz 316 d
www.aukcjamonet.pl
/
CENA: 5 000 zł www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Polska po 1945 r.
lot 368
lot 369
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Polska po 1945 r. 368.
Jan Paweł II Papież zestaw 1985 Au stempel lustrzany, RZADKI
stan L Bardzo rzadki zestaw trzech monet z Janem Pawłem II, wybitych stemplem lustrzanym. Monety w menniczym stanie zachowania, delikatny nalot. W skład zestawu wchodzą 3 monety: 1 000 zł 1985 Jan Paweł II, waga 3,4 g Au .900, nakład 2 szt. 2 000 zł 1985 Jan Paweł II, waga 6,8 g Au .900, nakład 2 szt. 10 000 zł 1985 Jan Paweł II, waga 34,5 g Au .900, nakład 1 szt.
Parchimowicz 338 d, 351 d, 363 d CENA: 80 000 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Polska po 1945 r. 369.
Jan Paweł II Papież 10 000 zł 1986, PRÓBA, Au, stempel zwykły
śr. 40,0 mm; w. 34,5 g Au
stan 1
kstremalnie rzadka próbna złota moneta z Janem Pawłem II wybita stemplem zwykłym. Katalogi podają nakład 6 egzemplarzy. Pierwszy raz w ofercie handlowej. Niespotykany kolor złota (barwa wchodzi w róż/czerwień).
Delikatny nalot.
Fischer P363 CENA: 25 000 zł www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Polska po 1945 r. 370.
Jan Paweł II Papież, zestaw 1987, Au
stan L-
Pierwszy złoty set z Papieżem wybity przez Mennicę Warszawską. Jest to najrzadszy do zdobycia przez kolekcjonerów komplet monet papieskich. Sporadycznie pojawiający się w handlu. Monety posiadają delikatny nalot oraz kilka pojedynczych mikrorysek. W skład zestawu wchodzą cztery monety: 10 000 zł 1987 Jan Paweł II, w. 31,1 g Au .999 5 000 zł 1987 Jan Paweł II, w. 15,5 g Au .999 (moneta przeczyszczona) 2 000 zł 1987 Jan Paweł II, w. 7,7 g Au .999 (moneta przeczyszczona) 1 000 zł 1987 Jan Paweł II, w. 3,1 g Au .999 (moneta przeczyszczona) Zestaw w eleganckim pudełku z certyfikatem NBP. Nakład: 201 szt.
Parchimowicz 339, 352, 355, 365; Friedberg 132, 133, 134, 135 CENA: 45 000 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Polska po 1945 r.
lot 372
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Polska po 1945 r. 371.
Jan Paweł II Papież 200 000 złotych 1987 – 12 uncji Au
śr. 70,0; w. 373,2 g Au .999
stan L/L-
ajwiększa powojenna polska moneta złota, wybita z okazji pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Zamówienie firmy amerykańskiej dla mennicy państwowej w Warszawie opiewało na 101 sztuk, jeden egzemplarz otrzymał Jan Paweł II. Po przekazaniu monet do Polski część egzemplarzy sprzedano, a resztę monet przetopiono. Liczba egzemplarzy na rynku nie jest znana.
Egzemplarz w menniczym stanie zachowania. Moneta w pudełku z certyfikatem.
Parchimowicz 373; Friedberg 131 CENA: 80 000 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Polska po 1945 r.
372.
Jan Paweł II Papież 200 000 złotych 1987, PRÓBA – 12 uncji Au
śr. 70,0; w. 373,2 g Au .999
stan L
Menniczy egzemplarz. Delikatny nalot nad głową Papieża. Kilka smug. Na rewersie wypukły napis „PRÓBA”. Moneta wybita w nakładzie pięciu egzemplarzy. Bardzo rzadka. Nakład: 5 szt.
Parchimowicz 535; Friedberg 131 (ale bez napisu „PRÓBA”) CENA: 120 000 zł www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Polska po 1945 r. 373.
Jan Paweł II Papież zestaw 1988, Au, X lat Pontyfikatu
stan LW skład zestawu wchodzą cztery monety: 10 000 zł 1988 Jan Paweł II, w. 31,1 g Au .999 5 000 zł 1988 Jan Paweł II, w. 15,5 g Au .999 2 000 zł 1988 Jan Paweł II, w. 7,7 g Au .999, nalot 1 000 zł 1988 Jan Paweł II, w. 3,1 g Au .999, mikroryski Zestaw w eleganckim pudełku z certyfikatem NBP. Nakład: 1 000 szt.
Parchimowicz 340, 353, 356, 366 a; Friedberg 137, 138, 139, 140 CENA: 15 000 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Polska po 1945 r. 374.
Jan Paweł II Papież zestaw 1989, Au
stan L-
W skład zestawu wchodzą cztery monety: 10 000 zł 1989 Jan Paweł II, waga 31,1 g Au .999 5 000 zł 1989 Jan Paweł II, waga 15,5 g Au .999 2 000 zł 1989 Jan Paweł II, waga 7,7 g Au .999 1 000 zł 1989 Jan Paweł II, waga 3,1 g Au .999 Zestaw w eleganckim pudełku z certyfikatem NBP. Nakład: 1 000 szt. Rzadki złoty set papieski. Skompletowany zestaw stanowi rzadkość. Znaczna część nakładu przetopiona.
Parchimowicz 341, 354, 357, 369; Friedberg 142, 143, 144, 145 CENA: 15 000 zł www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Polska po 1945 r. 375.
Solidarność Set 1990 + 200 000 zł 1990 Solidarność 39 mm, Au
stan L
Zestaw pięciu złotych monet wybitych z okazji 10-lecia Solidarności. Monety w menniczym stanie zachowania, delikatny nalot. Bardzo rzadki zestaw. Oryginalne kapsle z pianką ochronną. Moneta 200 000 zł Solidarność 39 mm w oryginalnej, nienaruszonej zgrzewce bankowej. W skład zestawu wchodzi 5 monet o nominałach: 20 000 zł 1990 Solidarność, waga 3,1 Au. 999, nakład 1004 szt. 50 000 zł 1990 Solidarność, waga 7,7 Au. 999, nakład 1001 szt. 100 000 zł 1990 Solidarność, waga 15,g Au. 999, nakład 1001 szt. 200 000 zł 1990 Solidarność, waga 31,1 g. Au. 999, nakład 1001 szt. 200 000 zł 1990 Solidarność 39 mm, waga 31,1 g Au .999, nakład 2 000 szt.
Fischer KZ 030, KZ 031, KZ 032, KZ 033, KZ 034 CENA: 25 000 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Polska po 1945 r. 376.
500 000 złotych 1990 Marszałek Piłsudski, Au
śr. 39,0 mm; w. 62,2 g Au .999
stan L/L-
Bardzo rzadka złota dwuuncjowa moneta wchodząca w skład tzw. Małego tryptyku. Tryptyk wykonany za granicą, w celu upamiętnienia trzech wielkich Polaków. Nakład tylko 16 sztuk. Kilka pojedynczych mikrorysek, ślady linii papilarnych.
Parchimowicz 673; Friedberg 150
www.aukcjamonet.pl
CENA: 15 000 zł /
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Polska po 1945 r. 377.
Tryptyk komplet 500 000 złotych 1990, Au Kościuszko, Chopin, Piłsudski
stan L
Bardzo rzadki zestaw dwuuncjowych monet, wykonany za granicą,w celu upamiętnienia trzech wielkich Polaków. Komplet monet w wyśmienitym stanie zachowania, delikatny nalot, po raz pierwszy w sprzedaży jako komplet. Nakład tylko 16 sztuk. W skład Tryptyku wchodzą trzy złote monety: 500 000 zł 1990 Tadeusz Kościuszko, waga: 62,2 g Au .999, nakład 16 szt. 500 000 zł 1990 Fryderyk Chopin, waga: 62,2 g Au .999, nakład 16 szt. 500 000 zł 1990 Marszałek Piłsudski, waga: 62,2 g Au .999, nakład 16 szt.
Parchimowicz 671, 672, 673; Friedberg 147, 153, 150 CENA: 90 000 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Polska po 1945 r. 378.
Jan Paweł II Papież PRÓBA zestaw 1991, Ołtarz, Au
stan L Set papieski z 1991 roku. W skład zestawu wchodzą cztery monety: 200 000 zł 1991 Jan Paweł II, w. 31,1 g Au .999 100 000 zł 1991 Jan Paweł II, w. 15,5 g Au .999 50 000 zł 1991 Jan Paweł II, w. 7,7 g Au .999 20 000 zł 1991 Jan Paweł II, w. 3,1 g Au .999 Mennicze egzemplarze. Nakład: 400 szt.
Parchimowicz P 609, P 619, P 623, P 640 CENA: 20 000 zł www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Ordery, odznaki, odznaczenia
Polska
379. Odznaka pilota
skala 1,5:1
skala 1,5:1
dznaka pilota. Mosiądz srebrzony. Wymiary 63 x 38 mm. Mocowanie w postaci gwintowanego słupka. Oryginalna sygnowana nakrętka. Po stronie rewersu nabita sygnatura wykonawcy („J. Knedler”) oraz wygrawerowane numery. W komplecie powojenna miniatura odznaki pilota.
wymiary: 63 x 33 mm
Stan zachowania przedmiotu: bardzo dobry
wymiary miniaturki: 24,8 x 14 mm
Stan zachowania przedmiotu: bardzo dobry CENA: 1 800 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Ordery, odznaki, odznaczenia
Polska
380. 2 Pułk Artylerii Polowej
skala 2:1
dznaka 2 Pułku Artylerii Polowej stacjonującego w Kielcach. Wersja zatwierdzona Dziennikiem Rozkazów MSWojsk. nr 16, poz. 158 z 18 maja 1929 roku. Srebro, emalia. Mocowanie w postaci gwintowanego słupka. Oryginalna nakrętka sygnowana - S. Lipczyński Warszawa.
wymiary: 43 x 35 mm
Stan zachowania przedmiotu: zbliżony do idealnego CENA: 4 500 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Ordery, odznaki, odznaczenia
Polska
381. 2 Pułk Artylerii Polowej
skala 2:1
dznaka 2 Pułku Artylerii Polowej stacjonującego w Kielcach. Wersja zatwierdzona Dziennikiem Rozkazów MSWojsk. nr 14, poz. 165 z 26 października 1937 roku. Srebro, emalia. Mocowanie w postaci gwintowanego słupka. Oryginalna nakrętka sygnowana S.Lipczyński – Warszawa.
wymiary: 43 x 35 mm
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Ordery, odznaki, odznaczenia
Polska
382. 11 Karpacki Pułk Artylerii Polowej
dznaka 11 Karpackiego Pułku Artylerii Polowej stacjonowanego w Stanisławowie, zatwierdzona Dziennikiem Rozkazów MSWojsk. Nr 35, poz. 406 z 29 października 1930 roku. Srebro, emalia. Mocowanie w postaci gwintowanego słupka. Orzeł w centralnej części nakładany. Po stronie rewersu nabita cecha Warszawskiego Urzędu Probierczego, imiennik wykonawcy („J.M.”) oraz numer („141”). Oryginalna nakrętka sygnowana – J. Michrowski Warszawa. Powierzchniowe odpryski emalii.
wymiary: 50,3 x 50,2 mm
Stan zachowania przedmiotu: dobry/bardzo dobry CENA: 5 000 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Ordery, odznaki, odznaczenia
Polska
383. Szkoła Saperów
skala 2:1
zkoła Saperów. Srebro, emalia. Mocowanie w postaci gwintowanego słupka. Oryginalna nakrętka sygnowana - W. Gontarczyk Warszawa. W dolnej części rewersu odznaki grawerowany numer („13”). Niewielki pojedynczy odprysk pomarańczowej emalii.
wymiary: 47 x 37,7 mm
Stan zachowania przedmiotu: bardzo dobry CENA: 4 000 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Ordery, odznaki, odznaczenia 384. Papierośnica z wytłoczonym Krzyżem Obrony Lwowa
skala 1:1,5
rebrna papierośnica dedykowana Wilhelmowi Starckowi na pamiątkę X-lecia obrony Lwowa. Po wewnętrznej stronie nabite cechy srebra oraz imieninki wykonawcy („JG”). Na wieczku wytłoczony Krzyż Obrony Lwowa oraz nalutowane rosyjskie inskrypcje wykonane w złocie.
wymiary: 103 x 73 mm
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Ordery, odznaki, odznaczenia
Polska
385. Papierośnica – 8 Pułk Legionów
skala 1:1,5
apierośnica z wytłoczoną na wieczku odznaką 8 Pułku Piechoty Legionów. W prawym dolnym rogu stylizowany monogram wykonany w złocie. Wewnątrz papierośnicy dedykacja: „ Na pamiątkę wspólnych kolei życia, jakimi los połączył wszystkich żołnierzy 8 P.P. leg. …” oraz cecha srebra Warszawskiego Urzędu Probierczego.
wymiary: 112 x 82 mm
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Ordery, odznaki, odznaczenia
Polska
386. Żeton pamiątkowy Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej
skala 2,5:1
Ż
eton pamiątkowy Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Po stronie awersu motto „JEDNOŚCIĄ SILNI”, zaś na rewersie inskrypcja „D.Ż.W.W.” oraz data „15 VII 1905”. Srebro, emalia, złocenia.
wymiary: 39,5 x 21,4 mm
Stan zachowania przedmiotu: bardzo dobry/zbliżony do idelanego CENA: 2 000 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Ordery, odznaki, odznaczenia
Polska
387. Odznaczenie Towarzystwa Strzeleckiego w Krakowie
dznaczenie Towarzystwa Strzeleckiego w Krakowie. Złoto. Waga wraz z łańcuszkiem przywieszki 37,64 g. Przerobione zawieszenie w formie dewizki. Załączone Świadectwo Badania z Urzędu Probierczego.
wymiary: 73,5 x 44,8 mm
Stan zachowania przedmiotu: dobry/bardzo dobry CENA: 4 500 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Ordery, odznaki, odznaczenia
Rosja
388. Gwiazda Orderu św. Aleksandra Newskiego
wiazda Orderu św. Aleksandra Newskiego wyszywana srebrnym bajorkiem. W centralnej części gwiazdy umieszczony stylizowany monogram, zaś wokół niego dewiza Orderu oraz zwieńczenie w postaci liści laurowych. Po stronie rewersu widoczny papierowy podkład.
Średnica: 85 mm
Stan zachowania przedmiotu: bardzo dobry/zbliżony do idealnego CENA: 10 000 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Ordery, odznaki, odznaczenia
Rosja
389. Order św. Anny IV klasy
skala 2.5:1
akładka zbliżona wyglądem do Orderu św. Anny IV klasy. Tombak złocony, emalia. Pod oznaką Orderu umieszczona na wstędze inskrypcja w języku rosyjskim „ZA MĘSTWO”. Mocowanie w postaci dwóch przylutowanych po stronie rewersu drutów.
wymiary: 31 x 27 mm
Stan zachowania przedmiotu: zbliżony do idealnego CENA: 2 000 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Ordery, odznaki, odznaczenia
Rosja
390. Znak Honorowego Orderu Wojennego 4 stopnia
skala 2:1
Z
nak Honorowego Orderu Wojennego 4 stopnia. Srebro. Po stronie rewersu nabity numer („No 68162”). Na awersie św. Jerzy.
wymiary: 41 x 34,2 mm
Stan zachowania przedmiotu: zbliżony do idealnego
Literatura: Peters 189/g; Peters N II 12.g.; Diakov 1132,8 R1; Bitkin 1099.5 R2 CENA: 1 400 zł www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Rosja
391. Medal 1 stopnia „ZA ODWAGĘ” i Medal 4 stopnia „ZA ODWAGĘ”
skala 2:1
M M
edal I stopnia ZA ODWAGĘ. Złoto. Po stronie rewersu nabity numer („No 963”). Ogromna rzadkość na rynku numizmatycznym, szczególnie w tym stanie zachowania. edal 4 stopnia „ZA ODWAGĘ”. Srebro. Średnica 28 mm. Waga 16,06 g. Po stronie rewersu nabity numer („No 77658”).
Średnica: 28,0 mm; waga: 24,18 g Au
Średnica: 28,0 mm; waga: 16,06 g Ag
Literatura: Peters 182/v; Peters N II 5.v.; Diakov 1133.7 R5; Bitkin 1105 R2; Literatura: Peters 182/z; Smirnov 1041/b
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
CENA: 5 000 zł /
aukcja@niemczyk.pl
Literatura
392.
Kajetan Jabłoński: Sammlung polnischer und Polen angehender Munzen, Medaillen etc.
est to katalog zbioru polskich monet, autografów i przedmiotów zabytkowych znanego lwowskiego numizmatyka,kolekcjonera, księgarza i wydawcy – Kajetana Jabłońskiego /1815- 1896/. Wybitny kronikarz Lwowa- Franciszek Jaworski- w książce „Autor, drukarz i nakładca” – Lwów 1928, napisał o nim: „(...) Kajetan Jabłoński był sam amatorem numizmatykiem i skrzętnym zbieraczem, zwłaszcza autografów i dokumentów, a dla ułatwienia sobie studiów, wyuczył się już w dość późnym wieku języka łacińskiego. Z jego polecenia ulicznicy lwowscy szukali „starych monet” na Wysokim Zamku, w błotniskach Pełtwi i rzeczywiście znajdowali dużo nieznanych nawet monet ruskich z czasów Kazimierza Wielkiego, Ludwika Węgierskiego i Władysława Jagiełły, które częściowo zdobią dziś zbiory biblioteki Ossolińskich i inne, częściowo zaś pomieszczone w bardzo obfitym i dokładnym, jak na owe czasy katalogu antykwarskim, rozeszły się przeważnie za granicą. Jabłoński miał bardzo czuły i wydelikacony zmysł zbieracza, zwłaszcza pamiątkowych drobiazgów z metalu. Sam bił własnym nakładem medalik religijny na pamiątkę setnej rocznicy koronacji Matki Boskiej u Dominikanów, w katalogu zaś jego obok monet i medali, były wojskowe krzyże „virtuti militari”, spinki z orłem polskim i armaturą, guziki do kamizelek z popiersiami Kościuszki, Poniatowskiego itd; guziki do spodni z firmą krawców: G.Baczyński we Lwowie; Jan Kubicki O.L.; Kulczycki we Lwowie; I. Wieczyński Lwów, guziki mundurowe polskie itp. ”Jest to dzisiaj bardzo rzadki antykwaryczny katalog polskich zabytków pochodzących z kresów wschodnich, zbiór kompletowany przez lata/ ok.1100 sztuk monet i medali/. Pierwotnym właścicielem tego egzemplarza katalogu był Tymoteusz Lipiński /1797-1856/, /pieczątka własnościowa/, historyk, archeolog, numizmatyk i kolekcjoner medali, członek pierwszych beyerowskich kół numizmatycznych w Warszawie w I poł XIX w., przyjaciel K.Beyera. Katalog też był w posiadaniu Tadeusza Kałkowskiego /1899-1979/ jednego z największych krakowskich numizmatyków i kolekcjonerów /ekslibris własnościowy/. Gumowski: Bibliografia numizmatyki polskiej, poz. 388. Lemberg-Lwów, 1847 język niemiecki str. 56, oprawa z epoki.
wymiary: 19,0 cm x 12,5 cm CENA: 1 000 zł www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Literatura 393.
Monety bite w miedzi za panowania Stanisława Augusta Karol Plage, wydanie oryginalne, 1897
ryginalne wydanie z 1897 roku, warszawa.18 tablic, 32 strony. Notowany przez Gumowskiego Nr 2600.
wymiary: 23,8 x 19,0 cm CENA: 700 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Literatura 394.
Karol PlageMonety bite dla Królestwa Polskiego od 1814 do 1864 r. oraz bite dla Krakowa w 1835 r.
U
waga: po str. 7 wprawiony katalog antykwariatu Witolda Bolcewicza z cenami monet opisanymi w tym tomie Plagego. Jest to nr 8 kolejnego katalogu Bolcewicza! /por.poz.480 Bibliografii. Gumowskiego-b. rzadki/. Autor- Karol Henryk Plage /1857-1927/, kolekcjoner i wybitny numizmatyk warszawski, pierwszy kustosz (w latach 1925-26) muzeum Mennicy Państwowej. Autor pięciu doskonałych katalogów monet XVIII-XIX wieku, cenionych do dzisiaj przez numizmatyków. Niniejszy katalog dotyczy monet bitych dla Królestwa Polskiego w latach 1814-1864 oraz dla Wolnego Miasta Krakowa w 1835 roku. Wydawnictwo poprzedza wstęp historyczny. Katalog szczegółowo opisuje wymienione w nim monety i ich odmiany. Wszystkie monety zilustrowane są na 38 tablicach. Znajdujemy tutaj opis produkcji menniczej. Katalog napisano w języku francuskim, albowiem dedykowany został Wielkiemu Księciu Jerzemu Michajłowiczowi. Katalog ten jest bardzo rzadki. Katalog ma ciekawą proweniencję: był własnością Antoniego Domaradzkiego /1896-1978/, wybitnego numizmatyka działającego w Wilnie i Gdańsku /wpis własnościowy/; Władysława Terleckiego /1904-1967/ znakomitego numizmatyka, dyr. Mennicy, prezesa numizmatyków warszawskich /ekslibris/; oraz Lecha Kokocińskiego prezesa PTN /ekslibris/. W tekście i na tablicach zaznaczenia i uwagi ołówkiem ręką Władysława Terleckiego. Doskonały stan zachowania. M.Gumowski: Bibliografia numizmatyki polskiej, poz.2699. Wyd. Kraków 1902, drukarnia UJ, s. 8, k.[2], 9-49, tabl. 38, opr. współczesna, płsk., jęz. franc.
wymiary: 30,5 cm x 23,5 cm CENA: 1 800 zł www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Literatura 395.
Katalog F. Fridensburg und H. Seger „Schlesiens Münzen und Medaillen edr neueren Zeit, Wrocław 1901, wydanie oryginalne
atalog zawiera 50 tablic, 104 strony. Notowany przez E.E. Clain-Stefanelli Nr 9585 oraz Gumowskiego – Nr 2874.
Oprawa oryginalna, z epoki.
wymiary: 36,5 cm x 28,3 cm CENA: 900 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Literatura 396.
Katalog aukcyjny Otto Helbing nr 31, Monachium 1909
atalog z aukcji, która odbyła się 29 listopada 1909 roku w Monachium. Sammlung Polnischer Münzen und Medaillen; Danzig und Thorn, stron 205, poz. 3993, 16 tablic, 33 monety z Wrocławia, 310 z Gdańska, 36 z Elbląga, 23 z Pomorza, 3 z Rygi, 147 ze Śląska, 101 z Torunia, 640 z Polski – razem 1293 polskich monet. W załączeniu dodatkowo lista wynikowa. Notowany przez E.E. Clain-Stefanelli Nr 11044, Gumowski Nr 516.
wymiary: 26,6 x 17,6 cm CENA: 900 zł www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Literatura 397.
Katalog aukcyjny Riechmann nr 3 Halle z 6.12.1911 r. Sammlung Siedler
anzig-Elbing-Thorn. Dodatkowo dołączona lista wynikowa. Notowany przez Gumowskiego Nr. 443.
Oprawa współczesna.
wymiary: 27,0 x 20,9 cm CENA: 1 000 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Literatura 398.
Katalog aukcyjny Riechmann nr 36 Halle z 15.06.1926 r. Sammlung Strieboll, Schlesische Munzen und Medaillen; stron 138, poz. 2467, 42 tablice.
eden z najważniejszych katalogów na monety śląskie. Dodatkowo dołączona lista wynikowa. Notowany przez Gumowskiego nr 452. Monety i medale śląskie. Nigdy nie sprzedawany na aukcjach w Polsce. Bardzo dobry stan zachowania. Unikalny.
Stron: 138; poz. 2467, 42 tablice.
wymiary: 26,8 x 20,2 cm CENA: 700 zł www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Literatura 399.
Mennica Wileńska w XVI i XVII wieku Marian Gumowski 1921
W
arszawa, 1921 rok. 200 stron, 18 tablic. Notowana przez E.E. Clain-Stefanelli Nr 10985.
wymiary: 22,7 x 18,4 cm CENA: 800 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Literatura 400.
Katalog aukcyjny Glendining nr. 4, 1967
atalog z aukcji Glendining & Co z aukcji nr 4 z 3-4 maja 1967 roku. Dotyczy aukcji 134 monet złotych od Zygmunta Starego do Królestwa Kongresowego, 721 pozycji, 21 tablic.
wymiary: 25,2 x 18,5 cm CENA: 700 zł www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Literatura 401.
Austria- Statut Orderu Cesarza Franciszka Józefa
tatuty Orderu Cesarza Franciszka Fózefa /Statuten fur den Kaiserlich Oesterreichischen Franz Joseph Orden /Wien/ Wiedeń ok.1908 r./
Album zawiera kompletne statuty, z trzema uzupełnieniami, Austriackiego Orderu Cesarskiego Franciszka Józefa, ustanowionego przez młodego cesarza Franciszka Józefa I w roku 1849, w pierwszą rocznicę objęcia przez niego tronu cesarstwa. Wydrukowany w języku niemieckim, zawiera 4 tablice z kolorowymi chromolitografiami przedstawiającymi cztery klasy orderowe: Krzyż Wielki; Komturia z Gwiazdą lub bez niej; Oficerski i Rycerski. Ten demokratyczny order mogli otrzymać wszyscy obywatele za ogólne zasługi dla państwa, niezależnie od pozycji społecznej, pochodzenia czy religii. Otrzymało go wielu Polaków w Galicji, pozostających w państwowej służbie. Stan bardzo dobry, wielkość 40 na 28 cm; s. 14 i 4 tablice; oprawa ciemnozielona płócienna z tłoczonymi złotymi napisami na okładce. Ekslibris znanego krakowskiego kolekcjonera Józefa Jastrzębskiego, z którego kolekcji pochodzi.
wymiary: 35,0 cm x 27,0 cm 284
www.aukcjamonet.pl
/
CENA: 1 200 zł www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Literatura
402.
Austria - Statut Orderu Żelaznej Korony
tatuty austriackiego Orderu Żelaznej Korony./Statuten fur den Oesterreichisch-Kaiserlichen Orden der Eisernen Krone. Statuti per L’Ordine Imperiale Austriaco delle Corona di Ferro/. Wien /Wiedeń/ 1884, bw.
Album zawierający kompletne statuty, z czterema uzupełnieniami, Orderu Żelaznej Korony odnowionego przez cesarza Franciszka I, w 1816 roku, po przyłączeniu do Cesarstwa Austriackiego ziem lombardzko-weneckich po kongresie wiedeńskim. Pierwotnie order ten został ustanowiony przez Napoleona I ,jako króla Włoch. Stąd statuty i ich uzupełnienia wydrukowane zostały w języku niemieckim i włoskim. Oprócz tekstów album zawiera 7 tablic litograficznych z wizerunkami orderu /godła, łańcucha, gwiazdy, wstęgi i baretek/, oraz przedstawienia ubioru orderowego trzech jego klas i insygnia orderowe: łańcuchy i miecz. Order ten, w trzech jego klasach, otrzymywali często Polacy w Galicji, należący do wyższej szlachty lub arystokracji, gdyż był to order wysokiej rangi. Oprawa zielona, płócienna z dekoracjami i złoconym napisem tytułu. Stron 16, (28) oraz 7 tablic. Stan bardzo dobry.
wymiary: 40,8 cm x 28,5 cm CENA: 1 200 zł www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
Literatura 403.
Austria - Statut Orderu Leopolda.
tatuty austriackiego cesarskiego Orderu Leopolda, ustanowionego w 1808 roku przez cesarza Franciszka I – syna Leopolda, dla uczczenia pamięci ojca. Wien /Wiedeń/ 1901.
Album zawiera kompletne statuty, z sześcioma uzupełnieniami, Austriackiego Cesarskiego Orderu Leopolda. Uzupełnienia te dotyczą kolejnych rozszerzeń o dalsze klasy orderowe. Wydrukowany w języku niemieckim, zawiera dziewięć tablic w litografii i heliograwiurze, przedstawiających stroje kawalerów orderowych, oraz wszystkie klasy tego orderu. W założeniach swych order ten początkowo miał tylko trzy klasy: Wielki Krzyż; Komandoria oraz Mały Krzyż. Następni cesarze ustanawiali dalsze demokratyczne jego klasy, opisywane w „dodatkach” i zilustrowane na tablicach. Stan bardzo dobry, stron 20(6), oprawa płócienna w kolorze czerwonym ze złoconymi brzegami kart i napisami na okładce. Wyklejki z jedwabnej mory. Ekslibris znanego krakowskiego kolekcjonera Józefa Jastrzębskiego /1907-1989/, który na tylnej wyklejce zamieścił notatkę prewencyjną tego albumu. Właścicielem albumu był jeden z najwybitniejszych dowódców marynarki austro-węgierskiej – krakowianin admirał Juliusz Ripper /1847-1914/, kawaler tego orderu.
wymiary: 45,5 x 32,5 cm CENA: 2 000 zł
www.aukcjamonet.pl
/
www.niemczyk.pl
/
tel. +48 668 271 324
/
aukcja@niemczyk.pl
SPIS TREŚCI INFORMACJE........................................................................................................................................................................1 Antyk (loty 1-15)...................................................................................................................................................................11 Średniowiecze (loty 16-25)................................................................................................................................................17 Zygmunt I Stary (lot 26).....................................................................................................................................................27 Zygmunt II August (loty 27-31).........................................................................................................................................28 Stefan Batory (loty 32-44)...................................................................................................................................................32 Zygmunt III Waza (loty 45-98)..........................................................................................................................................41 Władysław IV Waza (loty 99-111)......................................................................................................................................79 Jan II Kazimierz (loty 112-134)...........................................................................................................................................92 Michał Korybut Wiśniowiecki (loty 135-137).................................................................................................................115 Jan III Sobieski (lot 138)..................................................................................................................................................116 August II Mocny (loty 139-145)......................................................................................................................................117 August III Sas (loty 146-158)...........................................................................................................................................121 Stanisław August Poniatowski (loty 159-180)..............................................................................................................128 Powiązane z Polską (loty 181-191)..................................................................................................................................141 Księstwo Warszawskie (loty 192-194)............................................................................................................................147 Zamość (loty 195-197)........................................................................................................................................................149 Królestwo Polskie (loty 198-206).....................................................................................................................................151 Powstanie Listopadowe (loty 207-218)...........................................................................................................................158 Polska XIX w. (loty 219-246)............................................................................................................................................165 Powstanie Styczniowe (lot 247).......................................................................................................................................180 Rosja (loty 248-293)...........................................................................................................................................................181 Świat (loty 294-311)...........................................................................................................................................................203 II RP (loty 312-355)............................................................................................................................................................210 Wolne Miasto Gdańsk (loty 356-361).............................................................................................................................238 Getto Łódź (lot 362)...........................................................................................................................................................244 Polska po 1945 (loty 363-378)...........................................................................................................................................245 Ordery, odznaki, odznaczenia (loty 379-391)..................................................................................................................262 Literatura (loty 392-403)...................................................................................................................................................275 SPIS TREŚCI.......................................................................................................................................................................287 OGŁOSZENIE I WARUNKI AUKCJI.............................................................................................................................288
OGŁOSZENIE I WARUNKI AUKCJI
15. Monety, banknoty, odznaczenia, plakiety, medale, literatura oraz dokumenty
1. Organizatorem aukcji jest Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk
wojskowe, których autentyczność jest gwarantowana przez Organizatora
z siedzibą w Warszawie, ul. Żelazna 67 pawilon 22, 00-871 Warszawa, NIP
wydawane są nabywcy wraz z Potwierdzeniem Autentyczności wystawianym
113-271-52-51 REGON 147319064 2. Organizator występuje jako właściciel przedmiotów wystawianych na aukcji lub jako pośrednik przy zawarciu umowy sprzedaży pomiędzy właścicielem tych przedmiotów (Sprzedającym) a licytującym (Kupującym), co nie wyklucza sytuacji, że Organizator będzie Sprzedającym.
przez Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk. Potwierdzenie Autentyczności stanowi dowód zakupu przedmiotu w nim opisanego. Dokument ten przeznaczony jest do obrotu tylko łącznie z przedmiotem. Dokument jest nieważny w przypadku, gdy nie występuje wraz z opisanym w nim przedmiotem. Zabrania się sporządzania, powielania za pomocą jakichkolwiek urządzeń technicznych oraz wprowadzania do obrotu Potwierdzenia
3. Sprzedający zawiera z Organizatorem umowę pośrednictwa, która jest
Autentyczności.
odrębna od postanowień niniejszego ogłoszenia i warunków aukcji.
16. Cena monet, banknotów, odznaczeń, plakiet, medali, literatury oraz
4. Aukcja odbędzie się w dniu 23.05.2015 r. w Warszawie przy ul. Jana Pawła
dokumentów wojskowych opisanych w katalogu, będących przedmiotem
II 21, 00-132 Warszawa (Hotel Westin).
aukcji jest ceną szacunkową. Oszacowanie wartości przedmiotów dokonywane
5. Przedmiotem aukcji są monety, banknoty, odznaczenia, plakiety, medale,
jest w oparciu o wcześniejsze notowania aukcyjne oraz wiedzę Organizatora.
literatura oraz dokumenty wojskowe opisane w katalogu dostępnym na
17. Osoby biorące udział w licytacji mogą obejrzeć przedmioty przed
www.aukcjamonet.pl, w którym znajdują się następujące informacje: dokładny opis, waga, wymiary oraz cena wywoławcza. Katalog nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego. 6. Warunkiem uczestnictwa w aukcji jest zaakceptowanie warunków niniejszej aukcji. 7. Udział w aukcji może wziąć osoba fizyczna, osoba prawna albo jednostka
rozpoczęciem aukcji. Wszelkie zastrzeżenia dotyczące cech fizycznych licytowanych przedmiotów, ich wartości lub stanu przyjmowane będą przez Organizatora w formie pisemnej przed rozpoczęciem aukcji. Z chwilą rozpoczęcia aukcji jakiekolwiek zastrzeżenia nie będą uwzględniane. 18. Udział w aukcji można brać również składając pisemną ofertę drogą faksu, w formie elektronicznej przez e–mail jak również „na żywo przez Internet” za pośrednictwem platformy internetowej po dokonaniu rejestracji na stronie
organizacyjna nie będąca osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność
internetowej o adresie http://www.aukcjamonet.pl. Oferta udziału w aukcji
prawną, zwane dalej Licytującym.
powinna zawierać wszystkie dane identyfikacyjne Licytującego. Wraz z ofertą
8. Osoby biorące udział w aukcji zgadzają się na przedstawienie Organizatorowi
Licytujący przesyła do Organizatora kopię dowodu tożsamości w formie
dokumentu tożsamości w postaci dowodu osobistego lub dokumentu
elektronicznej przez e-mail lub drogą faksu. W ofercie należy również wskazać
paszportowego. Okazanie dokumentu tożsamości będzie warunkiem wzięcia
numery i nazwy przedmiotów, które mają być licytowane, oraz limit ceny, za
udziału w licytacji. Z okazanych dokumentów tożsamości Organizator dokona kserokopii, które zostaną zniszczone niezwłocznie po zakończeniu czynności związanych z aukcją, na co biorący w niej udział wyrażają zgodę. 9. Licytujący przystępując do aukcji zobowiązani są do wykupienia numeru licytacyjnego. Numer licytacyjny stanowi wadium. Organizator zastrzega prawo do odstąpienia od żądania wpłacenia wadium.
którą Licytujący wyraża chęć nabycia tych przedmiotów. Warunkiem złożenia oferty w formie elektronicznej przez e-mail lub drogą faksu jest wpłacenie wadium w formie gotówkowej lub przelewem bankowym na wskazany poniżej numer konta Organizatora, oraz przesłanie potwierdzenia wpłaty wraz ze złożoną ofertą. Wskazane dokumenty należy przesyłać na adres e–mail Organizatora: aukcja@niemczyk.pl lub drogą faksu nr: + 48 22 620 97 61. 19. Licytacja przedmiotów rozpoczyna się od ceny wywoławczej określonej
10. Monety, banknoty, odznaczenia, plakiety, medale, literatura oraz dokumenty
w katalogu.
wojskowe będące przedmiotem aukcji są własnością Organizatora albo osób
20. Do wylicytowanej ceny Organizator dolicza Kupującemu opłatę
trzecich.
organizacyjną w wysokości 15% wylicytowanej ceny, a w przypadku licytacji
11. W przypadku, gdy licytowane przedmioty nie są własnością Organizatora
„na żywo przez Internet” opłata organizacyjna wynosi 17 %. Opłata zawiera
aukcja przeprowadzana jest na zlecenie i na rachunek właścicieli licytowanych
podatek VAT.
przedmiotów. 12. Osoby biorące udział w aukcji mogą działać w imieniu własnym lub przez pełnomocników. 13. Licytujący, którzy działają w imieniu osób trzecich lub instytucji mogą wziąć udział w aukcji pod warunkiem przedłożenia stosownych pełnomocnictw i upoważnień. 14. Organizator gwarantuje autentyczność przedmiotów znajdujących się
21. Kupujący zobowiązany jest do zapłaty Organizatorowi ceny za wylicytowane przedmioty powiększonej o opłatę organizacyjną (dalej: Wynagrodzenie). 22. Organizator potrąca należną mu opłatę organizacyjną bezpośrednio z kwot przekazanych Organizatorowi zgodnie z punktem 26 niniejszego ogłoszenia i warunków aukcji. 23. Obowiązek uiszczenia opłaty organizacyjnej stanowi odrębny przedmiot rozliczenia pomiędzy Kupującym a Organizatorem.
w katalogu, chyba że w opisie danego przedmiotu znajduje się wyraźne
24. Organizator aukcji ma prawo do podwyższenia lub obniżenia ceny
zastrzeżenie, iż gwarancja taka nie została udzielona.
wywoławczej przed zakończeniem aukcji.
25. Organizator aukcji przeprowadza licytację według następujących stopni
ANNOUNCEMENT AND TERMS OF AUCTION
przebicia:
1. The auction is organised by Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk with its registered office in Warsaw, 67, Żelazna Street, Hall 22, 00-871 Warsaw, tax ID 113-271-52-51, company ID 147319064. 2. The Organiser acts as the owner of items listed for auction or as an intermediary for the sale agreement between the owner of the items (the Seller) and the
26. Uczestnik aukcji, który wylicytował przedmioty umieszczone w katalogu jest zobowiązany do uiszczenia Wynagrodzenia w walucie Złoty Polski w terminie 7
bidders (the Buyer), which does not exclude the possibility that the Organiser can act as the Seller.
dni od dnia licytacji. Należność powinna zostać uiszczona w formie gotówkowej
3. The Seller concludes an agency contract with the Organiser of the agency,
lub na wskazany poniżej numer konta Organizatora. W przypadku braku
which is separate from the provisions of this announcement and terms of auction.
uiszczenia zapłaty za wylicytowane przedmioty Organizator ma prawo odstąpić
4. The auction will be held on 23.05.2015 in Warsaw at Jana Pawła II street 21,
w imieniu Sprzedającego od zawartej umowy sprzedaży.
00-854 Warsaw (The Westin Hotel).
27. Przedmioty wylicytowane na aukcji zostaną wydane Licytującemu po dokonaniu zapłaty Wynagrodzenia. 28. Istnieje możliwość odroczenia terminu zapłaty należności za wylicytowane przedmioty na mocy umowy pomiędzy Organizatorem, a Licytującym, w której termin ten zostanie wyraźnie określony. 29. Zakończenie licytacji następuje po trzykrotnym wywołaniu ceny i jej przybiciu. Licytator ma prawo ponownie wywołać cenę w przypadku zaistnienia jakichkolwiek wątpliwości osób biorących udział w licytacji dotyczących
5. The items listed for the auction are coins, banknotes, decorations, plaquettes, medals, literature and military documents described in the catalogue available on www.aukcjamonet.pl ,which contains the following information: a detailed description, weight, size and starting price. The catalogue does not constitute an offer within the meaning of the Civil Code. 6. The condition for participating in the auction is acceptance of the terms of this auction.
wysokości ceny.
7. The persons that can participate in the auction are the following: a natural
30. W przypadku gdy licytowane przedmioty są własnością osób trzecich
person, a legal person or an organisational unit without legal personality, which
Organizator nie odpowiada za wady fizyczne i prawne tych przedmiotów.
the law recognises as having legal capacity, hereinafter referred to as a Bidder.
Wszelkie roszczenia z tytułu wad prawnych i fizycznych wylicytowanych
8. All and any persons taking part in the auction agree to submit to the
przedmiotów kierowane są do Sprzedającego.
Organiser an identity document in the form of an identity card or passport.
31. Niniejsze ogłoszenie i warunki aukcji podlegają prawu polskiemu i zostały
The presentation of an identity document shall be provided in order to
sporządzone w języku polskim i angielskim. W przypadku zaistnienia jakichkolwiek rozbieżności w treści warunków sporządzonych w poszczególnych wersjach językowych moc wiążącą ma wersja polska. 32. Wszelkie należności i opłaty należy wpłacać na konto firmy:
participate in the auction. All and any persons taking part in the auction agree that the Organiser shall make a photocopy of the presented identity documents, which will be destroyed immediately after the completion of activities related to the auction. 9. When joining the auction, Bidders are required to purchase a bid number. The bid number is a deposit. The Organiser reserves the right to withdraw the request of paying a deposit.
33. Jednocześnie przypominamy, iż zgodnie z art. 51 ust. 1 pkt 13 ustawy z
10. The coins, banknotes, decorations, plaquettes, medals, literature and
dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami ( Dz. U. z
military documents that are the subject of the auction are the property of the
2003 r. Nr 162, poz. 1568 ) kolekcje o znaczeniu numizmatycznym, których
Organiser or any third party.
wartość jest wyższa niż 16 000 zł mogą być wywiezione za granicę na stałe po
11. If the auctioned items are the property of the Organiser, the auction shall be
uzyskaniu jednorazowego zezwolenia wydanego przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. 34. Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany oraz odwołania niniejszego ogłoszenia i warunków aukcji do dnia aukcji. 35. Niniejszy dokument stanowi utwór w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych ( Dz. U. z 2006 r. Nr 90 poz. 631 ). Zabrania się kopiowania, powielania oraz rozpowszechniania jego treści na użytek komercyjny.
carried out on behalf and for the account of the owners of the auctioned items. 12. All and any persons taking part in the auction can act on their own behalf or by proxies. 13. Bidders who act on behalf of a third party or an institution can take part in the auction, under the condition of submitting relevant credentials and authorisations. 14. The Organiser guarantees the authenticity of the items described in the catalogue, unless it is expressly stated in the description of the item that this guarantee is not given.
15. The coins, banknotes, decorations, plaquettes, medals, literature and military documents, the authenticity of which is guaranteed by the Organiser shall be issued to the Buyer, together with a Confirmation of Authenticity issued by Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk. The Confirmation of Authenticity is a proof of purchase of the item described therein. This document is intended to be marketed only together with the item. The document is invalid if it is not accompanied by the item described therein. It is forbidden
26. A Bidder who bids for items described in the catalogue is required to pay
to draw up, reproduce by the means of any technical devices and market a
the Remuneration in Polish Zloty within 7 days from the day of the auction.
Confirmation of Authenticity.
The amount due shall be paid in cash or to the Organiser’s account number
16. The price of coins, banknotes, decorations, plaquettes, medals, literature
indicated below. Should the Bidder fail to pay for the auctioned items, the
and military documents described in the catalogue, being an item in the
Organiser shall have the right, on behalf of the Seller, to withdraw from the
auction is a price estimate. Estimation of the value of the items is made based
concluded sale agreement.
on the records of previous auction prices and the knowledge of the Organiser.
27. The items bid at the auction shall be issued to the Bidder after the latter
17. Persons taking part in the auction may view the items before the auction.
pays the Remuneration.
Any claim concerning the physical characteristics of the auctioned items, their
28. It is possible to postpone the term of payment for auctioned items under a
value or condition shall be accepted by the Organiser in writing prior to the
contract between the Organiser and the Bidder, in which the term of payment
auction. From the moment of starting the auction, no claims shall be considered.
is expressly defined.
18. It is possible to participate in the auction also by submitting a written offer by
29. The bidding ends when the Auctioneer quotes the price three times and
fax, in electronic form by e-mail as well as „live over the Internet” via our website
hits the hammer. The auctioneer has the right to requote the price in case of
after registering at the address www.aukcjamonet.pl. An offer to participate in
any doubts related to the price amount declared by persons participating in
the auction should include all the identity data of the Bidder. Along with the
the auction.
offer, the Bidder shall send to the Organiser a copy of his/her identity card in
30. If the auctioned items are owned by third parties, the Organiser shall not be
electronic form by e-mail or by fax. The offer should also indicate the names
liable for physical and legal defects of these items. All warranty claims concerning
and numbers of the items to be auctioned, and the limit on the price at which
legal and physical defects of the auctioned items shall be addressed to the Seller.
the Bidder is willing to purchase these items. A condition for submitting an
31. This annoucement and terms of auction shall be governed by Polish law
bid in an electronic form by e-mail or by fax is payment of a deposit in cash
and have been drawn up in Polish and English. In case of any discrepancy in
or by bank transfer to the Organiser’s account number indicated below, and
the content of the different language versions, the Polish version shall prevail.
sending the confirmation of payment along with the submitted bid. These
32. All and any fees and charges shall be paid to the Company’s bank account:
documents shall be sent to the Organiser’s e-mail: aukcja@niemczyk.pl or by fax number: + 48 22 620 97 61. 19. The auction of the items shall begin at the starting price specified in the catalogue. 20. To the final sale price bid by the Buyer, the Organiser shall add an organisational fee of 15% of the hammer price and, in the case of the auction „live on the Internet”, an organisational fee of 17%. The fee includes VAT.
33. Also, please remember that, in accordance with art. 51 paragraph 1 section
21. The Buyer shall be required to pay to the Organiser the price for auctioned
13 of the Act of 23 July 2003 on the Protection and Conservation of Monuments
items plus the organisational fee (hereinafter: the Remuneration).
(Journal of Laws of 2003 No. 162, item 1568) numismatic collections the value
22. The Organiser shall withhold its due organisational fee directly from the
of which exceeds 16,000 PLN may be exported abroad on a permanent basis
amounts paid in accordance with section 26 of this annoucement and terms
only after obtaining a one-off permit issued by the minister responsible for
of auction. 23. The obligation of paying an organisational fee shall constitute
culture and national heritage.
a separate item of settlement between the Buyer and the Organiser.
34. The Organiser reserves the right to change or cancel this announcement
24. The Organiser has the right to increase or decrease the starting price before
and terms of auction until the day of the auction.
the end of the auction. ts:
35. This document is a work within the meaning of the Act of 4 February 1994
25. The Organiser shall carry out the bidding according to the following bid
on Copyright and Related Rights (Journal of Laws of 2006 No. 90, item. 631). It
increments:
is forbidden to copy, reproduce and distribute its content for commercial use.