2 minute read

1.6. Język angielski

1.6. Język angielski

Autor scenariusza:

Advertisement

Katarzyna Sobańska

Adaptacja scenariusza do kształcenia zdalnego:

Barbara Muszyńska

Temat: Rodzinne kraje naszych kolegów

Klasa: każda

Czas trwania zajęć: 2 godziny zegarowe

Cele ucznia:

− wie, że ludzie posługują się różnymi językami, − zna symbole Wielkiej Brytanii oraz innych krajów, − jest otwarty na inne kultury i narodowości.

Metody i techniki:

Prezentacje, zabawy dziecięce z różnych krajów, podejście multisensoryczne – smakowanie i nazywanie potraw z różnych krajów.

Formy pracy:

Praca zespołowa, praca w grupach.

Środki dydaktyczne:

Opracowane przez rodziców 5–6-minutowe prezentacje o krajach ich pochodzenia przygotowane według wcześniej stworzonego szablonu, materiały do zabaw (jeśli to konieczne), przygotowane przez rodziców potrawy z ich rodzinnych krajów (rodzice pokazują albo zdjęcia potraw, dzieląc swój ekran komputera, albo przygotowane potrawy).

Opis przebiegu zajęć: Czynności organizacyjne:

Przywitanie dzieci i rodziców.

Faza wstępna:

Nauczyciel wita gości i informuje wszystkich o celu spotkania – przybliżenie kultur i języków, które funkcjonują w klasie i w domach uczniów tej właśnie grupy.

Faza poznawania krajów poprzez prezentacje:

Nauczyciel sam rozpoczyna krótką prezentację w Power Poincie – maksymalnie pięciominutową – na temat Wielkiej Brytanii. W tym celu dzieli swój ekran komputera. Prezentacja zawiera takie elementy jak prośba o: wskazanie na mapie, gdzie znajduje się kraj, stolica, waluta,

postacie związane z krajem (np. królowa Elżbieta II), ciekawostki związane z tym państwem oraz wskazanie tradycyjnych zabaw dziecięcych.

Koniec prezentacji zawiera pytania do widzów typu: prawda/fałsz, spójrz i nazwij, spójrz lub wybierz. Pytania do prezentacji można przygotować w formie interaktywnej albo w aplikacjach: Kahoot lub Mentimeter.

Po chwili, w taki sam lub podobny sposób, wiedzę o swoim kraju przekazuje rodzic ucznia. Ważne jest, aby mógł mu asystować syn lub córka. Oprócz punktów wymienionych powyżej będą oni poproszeni o wypowiedzenie kilku wyrazów lub zdań w ich rodzimych językach. Ze względów organizacyjnych i możliwości psychofizycznych uczniów istotne jest, aby lista prelegentów nie była większa niż trzy osoby.

Faza poznawania krajów przez gry i zabawy dziecięce:

W kolejnym etapie, drogą losowania ustala się, z których krajów zostaną przedstawione zabawy dziecięce jako pierwsze. Jeśli nauczyciel oraz przedstawiciele danych krajów przygotowali do wyboru dwie zabawy, to następuje wspólne głosowanie, która z gier ma zostać przedstawiona. Alternatywnie można pokazać krótkie filmy z zabawami z różnych krajów.

Faza poznawania krajów przez zmysł smaku:

Po przedstawieniu gier i zabaw charakterystycznych dla danego kraju, nauczyciel zaprasza do zapoznania się z nowym elementem kultury – tradycyjnymi potrawami. W sytuacji kształcenia stacjonarnego, w tym momencie, w odpowiednim miejscu w sali znajdowałyby się dania do spróbowania. Przy nich umieszczone byłyby karteczki w języku polskim i angielskim z nazwą potrawy, krajem, z którego pochodzi oraz składnikami dania. W kształceniu zdalnym można poprosić prelegentów o przekazanie krótkiej informacji na temat przygotowanych dań lub potraw na zdjęciach, które mogą pokazać na swoim podzielonym ekranie.

Faza podsumowań:

Nauczyciel prosi najpierw uczniów o powiedzenie, co zapamiętali ze spotkania – jakie nowe słówka oraz co im się najbardziej podobało. Podobne pytanie kieruje do rodziców.

Na zakończenie nauczyciel dziękuje wszystkim za przybycie oraz ogromne zaangażowanie.

This article is from: