Building Science & Services e-Portfolio

Page 1

BACHELOR OF ARTS (HONS) INTERIOR ARCHITECTURE

BLD62304 BUILDING SCIENCE AND SERVICES

SEMESTER AUGUST 2020

ASSIGNMENT 01 : LIGTHING AND VAC DESIGN FOR COMFORT

NAME: SALSABILA DAFIKA PUTRI ID: 0339740 DUE DATE: 11th NOVEMBER 2020


CONTENT 1.0 INTRODUCTION 1.1 PROJECT INTRODUCTION 1.2 SITE INTRODUCTION 2.0 ROOM LAYOUT 2.1 PROS 2.2 CONS 2.3 PROPOSAL 3.0 HVAC CALCULATION 4.0 LIGHTING COMPARISON 5.0 LIGHT FIXTURE 6.0 PLAN 6.1 OLD PLAN 6.2 NEW PLAN 7.0 BILL OF QUANTITIES 8.0 REFERENCES


1.0 INTRODUCTION 1.1 PROJECT INTRODUCTION

Choosing a room as a site and mapping out and record down all main electrical fixtures namely, lighting and ventilation. Also, to draw out the electrical wiring to the switches. Observing what are the discomfort/problems with the existing lighting and ventilation and re-design the room within the scope of lighting and VAC equipment. Your justifications for change may be for enhanced comfort, eco-friendliness or aesthetics.

1.2 SITE INTRODUCTION The house itself is a two-floor terraced house with 3+1 bedrooms and 2+1 bathrooms, a living room, and family room. Using master bedroom as the site for the project, it is located on the second floor of the house in Jakarta, Indonesia.


2.0 ROOM LAYOUT

-

LED Bulb 13W Philips Essential E27 covered in dome light mounted AC Split Daikin 2 PK R32 STV50BXV

2.1 PROS -

The use of dome light mounted ease the brightness a bit The Air Condition is stable and cold for the size of the room

2.2 CONS -

The light above the bed is still too bright and too direct The dome light mounted looks cheap and unattractive

2.3 PROPOSAL -

Making concealed LED on top of the bed area to soften the lighting and use warm light rather than cool light or daylight with its own switch to control when to turn it on and off. Adding and replace the other dome light with downlight LED with smaller watt.


3.0 HVAC CALCULATION By steps 1. Room BTU = Area x 337 = 28.26 x 337 = 9523.62 BTU 2. Window facing south = Area x 870 = 0.96 x 870 = 835.2 BTU 3. BTU of users = 2 x 500 = 1000 BTU

4. Bulbs = 3 x 13 x 4.25 = 165.75 BTU 5. AC = 1063 x 3.5 = 3720.5 BTU TV = 50 x 3.5 = 175 BTU Phone Charger = 5 x 2 x 3.5 = 35 BTU Total = 3930.5 BTU

6. Total heat load = 9523.62 + 835.2 + 1000 + 165.75 + 3930.5 = 15455.07 BTU Amount of cooling required = 15455.07 x 2 = 30910.14 BTU 7. HVAC tonnage = Heating = 15455.07 : 12000 = 1.2879 BTU Cooling = 30490.14 : 12000 = 2.5758 BTU


4.0 LIGHTING COMPARISON OPTIONS 1.

2. 3.

COST/ FIXTURES 16,71 RM

COST/ NO INSTALLATION X 3

POWER 13W

ENERGY COST (HR) 0.091

23,31 RM

X

3

7W

0.035

124,33 RM

X

2

18W

0.108

LIFE SPAN 4.38 YR

TOTAL COST 50,13 RM 93,24 RM

2.28 YR

248,66 RM

REF 1. LED Bulb 13W Philips Essential E27 2. Lamp Ceiling Downlight LED Meson Philips 7W 59202 3. LED TAPE/STRIP - PHILIPS 31059 WARM WHITE 3000K 5M

LIGHT FIXTURE OLD APPLIANCE KW NO LED BULB 0.013 3 TOTAL DAILY USAGE = 0.273 MONTHYLY

= 8.19

TOTAL BILL

= kWhr x 0,4 RM

UNITS HR

TIME(HR) 7

KWHR/APP 0.091

KWHR/ALL 0.273

= RM 3.276

NEW APPLIANCE

KW

NO

UNITS

TIME(HR)

KWHR/APP

KWHR/ALL

DOWNLIGHT

0.007

4

HR

5

0.035

0.14

STRIP LIGHT

0.018

2

HR

6

0.108

0.216

TOTAL DAILY USAGE = 0.356 MONTHYLY

= 10.68

TOTAL BILL

= kWhr x 0,4 RM = RM 4.272


5.0 TOTAL ENERGY USED CALCULATIONS OLD APPLIANCE LED BULB Panasonic TH32D302G LED TV 32 Inch

KW 0.013 0.05

NO 3 1

UNITS HR HR

TIME(HR) 7 3

KWHR/APP 0.091 0.15

KWHR/ALL 0.273 0.15

Phone Charger AC Split Daikin 2 PK R32 STV50BXV

0.005 1.063

2 1

HR HR

4 8

0.02 8.504

0.04 8.504

TOTAL DAILY USAGE = 8.967 MONTHYLY

= 269.01

TOTAL BILL

= kWhr x 0,4 RM = RM 107.604

NEW APPLIANCE

KW

NO

UNITS

TIME(HR)

KWHR/APP

KWHR/ALL

DOWNLIGHT

0.007

4

HR

5

0.035

0.14

STRIP LIGHT

0.018

2

HR

6

0.108

0.216

Panasonic TH32D302G LED TV 32 Inch Phone Charger

0.05

1

HR

3

0.15

0.15

0.005

2

HR

4

0.02

0.04

AC Split Daikin 2 PK R32 STV50BXV

1.063

1

HR

8

8.504

8.504

TOTAL DAILY USAGE = 9.05 MONTHYLY

= 271.5

TOTAL BILL

= kWhr x 0,4 RM = RM 108.6


6.0 PLAN 6.1 OLD PLAN

The dome light mounted (daylight) in the room. With LED Bulb inside.

Clearer picture of the light dome.


6.2 NEW PLAN

N

Using warm light for the LED Strip drop ceiling.

The example of the down light in daylight.



COLOURED PERSPECTIVE OF NEW LIGHTING


7.0 BILL OF QUANTITIES LIGHTNING NO

DESCRIPTION

UNIT

QUANTITY

RATE (RM)

1

Lamp Ceiling Downlight LED Meson Philips 7W 59202 LED TAPE/STRIP - PHILIPS 31059 WARM WHITE 3000K 5M

NOS

4

23,31 RM

TOTAL (RM) 93,24 RM

NOS

2

124,33 RM

248,66 RM

NO

DESCRIPTION

UNIT

QUANTITY

RATE (RM)

TOTAL (RM)

1

AC Split Daikin 2 PK R32 STV50BXV

NOS

1

1642 RM

1642 RM

2

VAC

NO 1. 2.

DESCRIPTION Total for lighting Total for VAC GRAND TOTAL

SUB-TOTAL (RM) 314,9 RM 1642 RM 1983,9 RM


8.0 REFERENCES https://www.lazada.co.id/products/lampu-led-bulb-13w-philips-essential-led-13-watt-e27-putihcool-daylight-i1125032947-s1772116538.html https://shopee.co.id/Lampu-Ceiling-Downlight-LED-Meson-Philips-7W-59202---Putihi.72825548.1443295489?gclid=CjwKCAiAkan9BRAqEiwAP9X6UUxFbYU0W_q59orRJnUPQI51N2_iRj_ hS38gmGxYgDi_kIluOWGjnRoCixYQAvD_BwE https://shopee.co.id/LED-TAPE-STRIP-PHILIPS-31059-WARM-WHITE-3000K-5M-DRIVER-INCLUDEDi.97141952.5642598453 https://www.tokopedia.com/rekomendasi/341957496?ref=googleshopping&c=6503138289&m=133 442999&p=341957496&gclid=CjwKCAiAkan9BRAqEiwAP9X6US1jLespAA_94vQQyaeqcdjLGbWNBATWi2T7KQIL3F4an0ldOOJsBoCqBIQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds https://www.selka.id/panasonic-th-32d302g-led-tv-32-inch-hitam-2678.html


BACHELOR OF ARTS (HONS) INTERIOR ARCHITECTURE

BLD62304 BUILDING SCIENCE AND SERVICES

SEMESTER AUGUST 2020

ASSIGNMENT 02 : INDOOR COMFORT DESIGN AND ‘INVENTION’

NAME: SALSABILA DAFIKA PUTRI ID: 0339740 DUE DATE: 30TH SEPTEMBER 2020


CONTENT 1.0 INTRODUCTION 1.1 PROJECT INTRODUCTION 1.2 SITE INTRODUCTION 2.0 RECORDING & MEASUREMENT (2A) 2.1 CALCULATION 2.2 RESULT 3.0 DESIGN PROPOSAL (2B) 3.1 DESIGN IDEAS 3.2 PROCESS OF MAKING PRODUCT 4.0 COST CALCULATION 5.0 CONCLUSION 6.0 REFERENCES


1.0 INTRODUCTION 1.1 PROJECT INTRODUCTION

2A - Recording and measurement of 4 facings of external walls of chosen building In this project we were acquired to record and measure 4 facings of external wall of our current home as our site. Identifying the facings (N, E, S, W) of the 4 external walls of the room including its materials and measure the dimensions. Using 3 different times of the day which are 7 a.m., 12 p.m., and 5 p.m. Then calculate the heat transfer based on relevant examples given. After that, we were told to conclude and briefly reflect the identified the wall panel that us most critical/highest heat gain/most utilised space.

2B - Passive/Green Insulation Product Development After identifying the critical wall, we must come up with an original idea design solution to reduce heat transfer. The product has no constraints in terms of material usage, size, and it can be a permanent fixture or mobile as long as the usage is justified. The product can also have enhanced features such as noise control or/and light control.

1.2 SITE INTRODUCTION The house itself is a two-floor terraced house with 3+1 bedrooms and 2+1 bathrooms, a living room, and family room. Using my room as the site for the project, it is located on the ground floor of the house in Jakarta, Indonesia.


2.0 RECORDING & MEASUREMENT (2A) 2.1 CALCULATION

W1

W2

W3

W4

Materials with R-values -

Concrete Masonry Unit (all 4 walls) 8” = 1.11 Wood solid door 1 ½” = 1.55 Single pane glazing ¼” = 0.91


➢ W1 3000MM

Temperature at 5 PM - Outside = 25oC = 77 F - Inside = 21oC = 69.8 F T = 77 – 69.8 = 7.2 F

= 9.84 ft

2700MM = 8.85 ft Thickness = 8”

A = 9.84 X 8.85 = 87.084 ft2

Q = ( A X T ) R = 87.084 X 7.2 1.11 = 564.87 BTU/hr TOTAL HEAT TRANSFER WALL 1

R = 1.1

Q = 423.65 + 706.09 + 564.87 •

Temperature at 7 AM - Outside = 24oC = 75.2 F - Inside = 21oC = 69.8 F T = 75.2 – 69.8 = 5.4 F

Q = ( A X T ) R = 87.084 X 5.4 1.11 = 423.65 BTU/hr

Temperature at 12 PM - Outside = 26oC = 78.8 F - Inside = 21oC = 69.8 F T = 78.8 – 69.8 =9F

Q = ( A X T ) R = 87.084 X 9 1.11 = 706.09 BTU/hr

= 1694.61 BTU/hr


➢ W2 3000MM

Temperature at 12 PM - Outside = 25oC = 77 F - Inside = 21oC = 69.8 F T = 77 – 69.8 = 7.2 F

= 9.84 ft

3900MM = 12.7 ft Thickness = 8”

Q = ( A X T ) R = 105.53 X 7.2 + 20.32 X 7.2 1.11 1.55 = 778.91 BTU/hr

2100MM = 6.89 ft

900MM = 2.95 ft Thickness = 1 ¼”

A1 = 9.84 X 12.79 A2 = 6.89 X 2.95 = 125.85 ft2 = 20.32 ft2 A Total of wall = A1 – A2 = 125.85 – 20.32 = 105.53 ft2 R1 = 1.1

R2 = 1.25 X 2.17 1.75 = 1.55

Temperature at 5 PM - Outside = 24oC = 75.2 F - Inside = 21oC = 69.8 F T = 75.2 – 69.8 = 5.4 F

Q = ( A X T ) R = 105.53 X 5.4 + 20.32 X 5.4 1.11 1.55 = 584.18 BTU/hr

TOTAL HEAT TRANSFER WALL 2 Q = 389.45+ 778.91 + 584.18 = 1752.54 BTU/hr

Temperature at 7 AM - Outside = 23oC = 73.4 F - Inside = 21oC = 69.8 F T = 73.4 – 69.8 = 3.6 F Q = ( A X T ) R = 105.53 X 3.6 + 20.32 X 3.6 1.11 1.55 = 389.45 BTU/hr


➢ W3

Temperature at 12 PM - Outside = 32oC = 89.6 F - Inside = 21oC = 69.8 F T = 89.6 – 69.8 = 19.8 F

3000MM = 9.84 ft

3300MM = 10.83 ft Thickness = 8”

Q = ( A X T ) R = 91.55 X 19.8 + 15.02 X 19.8 1.11 0.91 = 1959.86 BTU/hr

2000MM = 6.56 ft

700MM = 2.29 ft Thickness = ¼”

Temperature at 5 PM - Outside = 28oC = 82.4 F - Inside = 21oC = 69.8 F T = 82.4 – 69.8 = 12.6 F

A1 = 9.84 X 10.83 A2 = 6.56 X 2.95 = 106.57 ft2 = 15.02 ft2 A Total of wall = A1 – A2 = 106.57 – 15.02 = 91.55 ft2

Q = ( A X T ) R = 91.55 X 12.6 + 15.02 X 12.6 1.11 0.91 = 1247.19 BTU/hr

R1 = 1.1

TOTAL HEAT TRANSFER WALL 3

R2 = 0.91

Q = 890.85 + 1959.86 Temperature at 7 AM - Outside = 26oC = 78.8 F - Inside = 21oC = 69.8 F T = 78.8 – 69.8 =9F

Q = ( A X T ) R = 91.55 X 9 + 15.02 X 9 1.11 0.91 = 890.85 BTU/hr

= 4097.9 BTU/hr


➢ W4 3000MM

Temperature at 5 PM - Outside = 25oC = 77 F - Inside = 21oC = 69.8 F T = 77 – 69.8 = 7.2 F

= 9.84 ft

3300MM = 10.83 ft Thickness = 8”

Q = ( A X T ) R = 106.57 X 7.2 1.11 = 691.26 BTU/hr

A = 9.84 X 10.83 = 106.57 ft2 TOTAL HEAT TRANSFER WALL 4 R = 1.1

Q = 518.45 + 864.08 + 691.26 = 2073.79 BTU/hr

Temperature at 7 AM - Outside = 24oC = 75.2 F - Inside = 21oC = 69.8 F T = 75.2 – 69.8 = 5.4 F

Q = ( A X T ) R = 106.57 X 5.4 1.11 = 518.45 BTU/hr

Temperature at 12 PM - Outside = 26oC = 78.8 F - Inside = 21oC = 69.8 F T = 78.8 – 69.8 =9F

Q = ( A X T ) R = 106.57 X 9 1.11 = 864.08 BTU/hr


2.2 RESULT Total heat transfer Wall 1 = 1694.61 BTU/hr Wall 2 = 1752.54 BTU/hr Wall 3 = 4097.9 BTU/hr

>

with the most heat transfer

Wall 4 = 2073.79 BTU/hr

In results, Wall 3 has the hottest wall since it has an opening, because single panel glass window has lower R-values compared to the CMU. Even though wall 2 also has an opening, the area of the wall is much bigger compared to wall 3.

3.0 DESIGN PROPOSAL (2B) 3.1 DESIGN IDEA In order to reduce the heat in the room, the idea is to make reflective panels that can also act as a soundproof too. By doing my research, aluminium foil can be used and act as a reflective material. Hence aluminium foil is going to be the main material to reduce the heat inside the room for the product. They are cheap and easy to find.

WOOD FRAME

ALUMINIUM FOIL TOWELS

Many of the materials I am using were found around the house. Hence this project is eco-friendly by reusing the materials around and very minim budget.


The reason why I am using the materials : Aluminium is a material that has the ability to reflect 95% of the infrared rays which strike it. Not to mention that aluminium foil has a low mass to air ratio, which very little conduction can take place where only 5% of the rays are absorbed.

Towel is used in this product to act as soundproof because this product able to block or stop/reduce sound transmission. Using old towels to soundproof a door or window would not only help block noise from getting inside and outside the room, but it would also help absorb noise inside the room. Soundproofing using towels can undoubtedly be done, but it will not work as good as spending a bit of money to buy some actual soundproofing products. If you are on a tight budget or you want this as a temporary fix, then this might just be the solution.

Materials : -

Wood frame 300MM x 400MM X 120MM (I am using an old canvas and use the framework) Aluminium foil UHU glue Scissors Sewing kit (thread and needle) Yarn (you can use any type of rope that is available) Thrifted/old unused towel(s)


3.2 PROCESS OF MAKING PRODUCT 1. Iron the towel to get out any unwanted creases

By doing so, it limits the creases so that the cover will be smoother and neater.

2. Mark the towel so that it fits the inner part of the framework

Marking it correctly so that we can cut them to size which is 220MM X 320MM.

3. Making 5 layers

After marking them in the correct size, it then can be cut evenly. We need 5 layers of towel so that it can fill the framework perfectly. It is also the good number of layers for the towel to make it soundproof.

4. Sewing it together


To make sure the towels stay together, I sew it together using white coloured thread and needle. First, all around the outside, and then making some loops so that they do not sag later.

5. Measure the left-over towel for the cover part all around the wood frame

With final measurement of 400MM X 500MM, it is including the measurement to cover the whole back part and the wood that can be seen at the front.

6. Putting it together

Here, I use the UHU glue since it is a quite strong glue that can be used on both cloth and wood materials. Gluing it on every side and make sure everything is covered.


7. Cutting the exces

At this step, I cut all the excess so that it can be neater later on when we stick the aluminium foil at the back part.

8. Glue the 5 layers of towel to the middle

I am using the UHU glue again to stick the 5 Layers of towel to the inner part of the framework and gluing it to the inside part of the cover too.

9. Covering the front part with aluminium foil

I cover part that is not covered by the towel perfectly using the aluminium foil. The aluminium foil is the material that I am using to reflect the heat. Hence the heat in the room can be reduce.


10. Tie yarn on left and right side of the panel

Using yarn or other rope that can be found around to support the panels so that it can be hung up.

11. Final Product

This final product now can be hung near the window. The size itself can be customized according to your need.

12. Adding decorations

Decorations can be added just by clipping it to the yarn that is used to hang it up. Adding more yarn means there are more space for the decorations to be.


4.0 COST CALCULATION Most of the materials were available as it was not used anymore. Like the towel and the frame of the canvas. Thus only a few materials that I needed to buy before making this product.

ITEM

QUANTITY

COST IDR

COST RM

Aluminium foil

1

Rp. 19,500.00

RM 5.45

Yarn

1

Rp. 9,000.00

RM 2.52

Total cost =

RM 7.97

The receipt of the Yarn.

The receipt of the aluminium foil was not there as it was mixed with other groceries. That is the known amount of the aluminium foil.

Prices given by 12 people RM 11

RM10

RM15

RM 7

RM10

RM18

RM 10

RM16

Average price = RM144 : 12 = RM12

RM 12

RM12

Design value = Given average cost – materials cost =

RM 10

RM13

RM12 – RM7.97 = RM4.03


5.0 CONCLUSION By doing this project I learn that the wall is crucial in insulating the heat, from the temperature outside and inside of the building. This way I can find the most problematic wall which insulate the least heat. Despite many ways someone can reduce the heat, making the reflective panel that can be used as a soundproof and decoration is the way that I decided to try and while I did the research, I learnt a lot of things. Like the materials, and how does each material work in absorbing or reflecting the heat to reduce the heat inside the room. At first, it was hard to do the calculations as I had to redo it many times due to my wrong understanding in some parts, but in the end I managed to try my best in doing the calculations. After doing that work, I understand more why the result is like that. In the end, this project is a great experience of learning. I had the opportunity to make my own prototype to reduce the heat and adding the soundproof in my room.

6.0 REFERENCES

https://www.norbord.com/na/wp-content/uploads/2017/05/The-Physics-of-Foil.pdf https://www.weather-atlas.com/en/indonesia/jakarta-climate https://wavesoundproofing.co.uk/soundproofing-with-towels-4-ways-to-block-noise/ https://www.acousticalsurfaces.com/blog/soundproofing/soundproofing-vs-soundabsorbing


BACHELOR OF ARTS (HONS) INTERIOR ARCHITECTURE

BLD62304 BUILDING SCIENCE AND SERVICES

SEMESTER AUGUST 2020

FINAL PROJECT : BUILDING SERVICE DESIGN IN KITCHEN

NAME: SALSABILA DAFIKA PUTRI ID: 0339740 DUE DATE: 3RD DECEMBER 2020


CONTENT 1.0 KITCHEN SITE 1.1 OLD LAYOUT PLAN 1.2 OLD RCP PLAN 1.3 KITCHEN USAGE HABITS 1.4 DESIGNER CONCLUSION 2.0 REDESIGNING KITCHEN PLAN 2.1 NEW LAYOUT PLAN 2.2 NEW RCP PLAN 2.3 CHANGES 2.4 ELEVATION 2.5 VAC SECTION 2.6 ELECTRICAL AND PLUMBING SECTION 2.7 DISTRIBUTION LINES 2.8 SPECIFICATION & JUSTIFICATION 3.0 CONCLUSION 4.0 REFERENCES


1.0 KITCHEN SITE 1.1 OLD LAYOUT PLAN

1.2 OLD RCP PLAN



1.3 KITCHEN USAGE HABITS 1. 2. 3. 4. 5. 6.

Cooking meals everyday Cooking rice everyday Water dispenser for daily drinking Storage for tableware and silverware Oven for baking occasionally Sink is used frequently for washing hands and washing dishes

1.4 DESIGNER CONCLUSION 1. 2. 3. 4.

With additional loose shelve, the walk path become too small. Appliances are individual resulting a messy kitchen. Old kitchen set with materials that make the top cabinet becomes easily smelly. With only one lamp within each both cooking area and dining area, the lighting is a bit dark. 5. The dining area is often hot caused by the oven appliance nearby.


2.0 REDESIGNING KITCHEN PLAN 2.1 NEW LAYOUT PLAN

2.2 NEW RCP PLAN


2.3 CHANGES 1. Removing the additional loose shelve, to make bigger walkway space. 2. Remodelling the old kitchen set into a new one to make it neater and with better quality material. 3. Adding one more lamp within the cooking area and 3 more in the dining area. 4. Adding fan to gives a better airflow. 5. Moving one of the outlets to the side of the kitchen set wall. 6. Changing the regular oven and microwave into a wall mounted one.

2.4 ELEVATION


2.5 VAC

2.6 ELECTRICAL & PLUMBING


2.7 DISTRIBUTION LINES


2.8 SPECIFICATION & JUSTIFICATION ELECTRONIC APPLIANCES 1. Oven (BUILT IN-OVEN MODENA PROFILO BO 2633) Voltage : 220 - 240 V / 50 HZ Power : 1200W Capacity : 56 L Occasionally, oven is used for baking pastry and meals. Choosing this built in oven so that it can be neater compared to the regular oven. 2. Microwave (MODENA PALEZZO MV3133 MICROWAVE COMBI) Voltage : 230 V Power : 1450W Capacity : 31 L The use of microwave is frequently used to heat up dinner meals. 3. Fridge (SAMSUNG RS58K6407S8 SIDE BY SIDE WITH TWIN COOLING PLUS) Voltage : 220 V / 50 HZ Power : 165W Capacity : 620 L Two doors fridge makes more space and in additional, the water dispenser is included in this fridge to reduce space use. 4. Rice Cooker (SHARP KS-T18TL) Voltage : 220 V Power : 390W Capacity : 1.8 L Selected rice cooker used on daily basis.

QUANTITATIVE APPLIANCE KW OVEN 1.2 MICROWAVE 1.45 FRIDGE 0.165 RICE COOKER 0.39 TOTAL DAILY USAGE = 4.354

NO 1 1 1 1

MONTHYLY

= 130.62

TOTAL BILL

= kWhr x 0,4 RM = RM 52.248

TIME(HR) 0.17 0.05 24 0.3

KWHR/APP 0.204 0.073 3.96 0.117

KWHR/ALL 0.204 0.073 3.96 0.117


LIGHTING & VAC APPLIANCES 1. Philips Downlight Theta FBS113 Power : 12W 2. Panasonic F-EY1511-W Ceiling Fan Power : 33W

QUANTITATIVE APPLIANCE KW NO LAMP 0.012 6 FAN 0.033 1 TOTAL DAILY USAGE = 0.669 MONTHYLY

= 20.07

TOTAL BILL

= kWhr x 0,4 RM

TIME(HR) 7 5

KWHR/APP 0.084 0.165

KWHR/ALL 0.504 0.165

= RM 8.028

PLUMBING & OTHERS 1. Teka 10310001 BEX 43 Undermount Stainless Steel Kitchen Sink (P x L x T): 433 x 379 x 220 mm 2. Rinnai Stove RI-522 C (P x L x T): 33W 700 x 378 x 149 mm This type is easy to find in Indonesia.

FIRE SAFETY New Kitchen Countertop made with heat resistant material using Granite as it is one of the most heat tolerance. Granite is heat tolerance because its natural formation depends on extraordinary high temperature and great pressure. The stove remains placed next to the window to let the heat out and better airflow so that the kitchen is less greasy smell.


3.0 CONCLUSION While a kitchen is one of the main areas in the house, it is important to make sure the site have a good building service system. With a better workflow, air way, and the electrical path to make sure it is safer. The quality of the lighting is also compulsory as making the place dark will interrupt the workflow quality. Thus, making the area better will make less problems and additional unnecessary repairing in the future.

4.0 REFERENCES https://www.modena.co.id/detail-1-7-621.phpE https://www.modena.co.id/detail-1-126-1264.php https://www.samsung.com/id/refrigerators/side-by-side/575l-elegant-inox-rs58k6407s8se/?&cid=ID_Paid_Search_GS_HAMULTI_AO_ao-refri-dsa_TXT_Features-NONE20191014_Multiple&gclid=CjwKCAiA8Jf-BRBEiwAWDtEGvDLl3No6naFuPtiq6p78YKJNi8O42Engd9N5BPV8tcSlct_UUUsPRoCAUQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds https://id.sharp/products/small-home-appliances/ks-t18tl https://www.monotaro.id/corp_id/p102126141.html https://www.blibli.com/p/panasonic-f-ey1511-w-ceiling-fan/is--VIH-60028-0015900001?gclid=CjwKCAiA8Jf-BRBEiwAWDtEGsPlpNNbzASjtPu5Wlhgoj1Gil7AGoSTTjka477J4UnU3WAmLCl5QBoC1OoQAvD_BwE&gcls rc=aw.ds https://www.tokopedia.com/nashop999/sink-teka-bex-43-undermont-original-teka https://www.hunker.com/13411972/what-counter-tops-can-withstand-heat


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.