SCENARIUSZ WARSZTATÓW
GRAFIKA W PROCESIE Warsztaty dla każdego zainteresowanego warsztatem graficzno-malarskoeksperymentalnym (min. uczniowie szkół podstawowych (od 6 roku życia), liceum, studenci, oraz osoby dorosłe i starsze). Warsztaty zainspirowane są wystawą Naczynia połączone [http://bunkier.art.pl/?wystawy=naczyniapolaczone], która prezentowana była w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie.
1
CELE 1. Zapoznanie się uczestników z techniką barwienia papieru zwaną „marmurkowaniem”. 2. Zapoznanie się z technikami grafiki warsztatowej (monotypia oraz druk wypukły). 3. Przedstawienie zjawiska przemijania, procesu w sztuce a także jego indywidualna analiza i interpretacja. 4. Zapoznanie z możliwościami plastycznymi jakie posiadają materiały pochodzenia naturalnego.
METODY PRACY Rozmowa połączona z działaniami praktycznymi (twórczymi).
FORMY PRACY Grupowa, indywidualna.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE 1. Płaskie kuwety plastikowe 2. Mleko 3. Tusze artystyczne 4. Papier graficzny (Fabriano, Canson) 5. Materiały naturalne (płatki kwiatów, bawełniane sznurki, piasek, gałązki, liście itp.) 6. Wałki malarskie 7. Farba do linorytu (czerwona, czarna) 8. Tektury 2
9. Patyczki, wykałaczki 10. Klej wikol
PRZEBIEG LEKCJI 1. Krótkie oprowadzenie po wystawie „Naczynia połaczone” [http://bunkier.art.pl/?wystawy=naczynia-polaczone] – Rozmowa z uczestnikami na temat wystawy, nawiązując do procesu przemijania, oraz kontekst wystawy. Skupienie się na trzech projektach wchodzących w skład wystawy: Anya Gallacio Preserve „Beauty”, Agata Ingarden Heat Pipes oraz instalacji Jacka Tylickiego odnoszącej się do projektu Natural Art (Sztuki Naturalnej, w której natura odgrywa ważną rolę w procesie powstawania prac, będąc niejednokrotnie ich głównych i jedynym twórcą). W wyżej wymienionych pracach dostrzec można ich procesualność, ponieważ cały czas są w trwaniu, żyjąc, pulsując, zmieniając się, stanowiąc ciągłą opowieść. Nie mają typowego dla „dzieł” charakteru „zatrzymania”, „pauzy”, tutaj jest cały czas włączony przycisk „play”, „akcja-narracja”. Wspomniane prace można potraktować jako przynależne do nurtu sztuki efemerycznej, czyli wielopostaciowej tendencji w sztuce współczesnej zakładającej nietrwałość i krótki czas trwania zdarzenia, dzieła. Do tego nurtu należą: land-art (sztuka ziemi), akcje sztuki o charakterze społecznym czy politycznym (na przykład J. Beuys), działania artystyczne o charakterze akcji, na przykład sztuka poczty, body-art (sztuka ciała), mitologie indywidualne (działania odnoszące się do samego twórcy, który jak na przykład Ch. Boltański utożsamia się z obiektem sztuki traktując siebie jak znak powszechności, podobny do wszystkich ludzi). 2. Ćwiczenie – Każdy z uczestników dostaje arkusz papieru graficznego (format A3). – Do płaskich kuwet (każdy uczestnik ma swoją) nalane zostanie mleko. Następnie, według preferencji uczestników, zostaje dolany tusz. Im więcej się go doda, tym kolor będzie intensywniejszy. Można dowolnie mieszać kolory. Następnie za pomocą patyczka „rysuje się” po tafli mleka z tuszem, tak aby powstał efekt „marmurku”. – Kiedy uzyskamy odpowiednie kształty, kolory kładziemy na tafli „kolorowej mikstury” arkusz papieru graficznego i czekamy ok. 30 sekund. Dodatkowo do „kolorowego mleka” możemy dodać przygotowane materiały naturalne (ważne aby były lekkie i utrzymywały się na tafli, a nie opadały na dno). 3
– Po wyjęciu papieru z „kolorowego mleka” kładziemy papier na przygotowanej tekturze. Czekamy aby papier podsechł. – Następnie za pomocą wałka nanosimy farbę na przygotowane, wybrane przez uczestników materiały naturalne mogą to być: kora, gałązki sznurki, wszystko co nawiązuje do wystawy „Naczynia połączone”, oraz takie które mają ciekawy kształt, fakturę itp). Materiały z naniesioną farbą traktujemy na arkuszu jak „stemple”, odbijając ich kształt pod naciskiem dłoni. – Dodatkowo materiały naturalne będzie można przyklejać (liście, płatki kwiatów itp.). – Powstałe grafiki zostawiamy do wysuszenia. 3. Podsumowanie Powstałe grafiki każdy z uczestników będzie mógł zabrać ze sobą. Dzięki użytym materiałom pochodzenia organicznego, praca będzie cały czas w procesie. Jej ciągła zmienność oraz ulotność poszczególnych momentów jej wizualnego trwania, nawiązywać będzie do zjawiska przemijania. Przemijania, ale nie destrukcji, unicestwienia. Będzie to ciągłość kolejnych odsłon, obliczy malarskiej grafiki. Nieustająca narracja, opowiadanie o eterycznym charakterze chwili twórczej, oraz o tym jak nieprzewidywalna potrafi być sztuka.
4
BĄDŹ KREATYWNY – KORZYSTAJ Z PORTALU SZTUKA24H!
Autor scenariusza: Monika Orzeł
BY
SA
Materiał jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska CC-BY-SA. Treść licencji jest dostępna na stronie: creativecommons.org/licenses/by-sa/ 3.0/pl/legalcode
Kuratorka projektu i redaktorka portalu sztuka24h.edu.pl: Karolina Vyšata, vysata@bunkier.art.pl Współtwórczyni i pomysłodawczyni portalu sztuka24h.edu.pl: Anna Bargiel Korekta: Anna Żołnik Projekt graficzny portalu sztuka24h.edu.pl: Agata Biskup Skład tekstu: Agnieszka Janik
Organizator
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Projekt zrealizowany w ramach Akademia Orange
Partner
Patron