"Projektowanie tkanin" scenariusz warsztatów

Page 1

SCENARIUSZ WARSZTATÓW

PROJEKTOWANIE TKANIN Scenariusz warsztatów dla uczniów / uczennic szkół podstawowych oparty na pracach Ines Doujak prezentowanych na wystawy „Bezpańskie głosy” [http:// bunkier.art.pl/?wystawy=ines-doujak-%E2%80%9Ebezpanskie-glosy] w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki.

1


CELE 1. Zapoznanie uczniów z technika szablonu. 2. Zapoznanie uczniów z historią ubioru oraz tkanin. 3. Przedstawienie znaczenia stroju oraz tego, co może on wyrażać. 4. Zainteresowanie uczniów historią ubioru, symboliką stroju oraz projektowaniem graficznym. 5. Pobudzenie wyobraźni i kreatywności.

METODY PRACY Rozmowa dydaktyczna, działanie praktyczne

FORMY PRACY Indywidualna, grupowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Reprodukcje prac ilustrujących wybrane zagadnienia (wybór dowolny)

PRZEBIEG LEKCJI Część teoretyczna 1. Prezentacja krótkiej historii mody oraz tkanin w oparciu o wybrane ilustracje. 2. Rozmowa z uczniami 3. Pytania dotyczące tego co nosimy i dlaczego, czy strój wyraża naszą osobowość. (Czy to jak się ubieramy wpływa na to jak odbierają nas inni? Czy patrząc na to jak ktoś jest ubrany możemy coś powiedzieć o jego cechach charakteru? Może jednak jest zupełnie odwrotnie. Czy strój może nas zwodzić? Być jedynie przebraniem?) 2


4. Stój jako element przynależności do grupy. Prezentujemy na przykładach zdjęć grup etnicznych, plemion, zespołów sportowych itp. Strój jest punktem wyjścia do rozmów na temat tożsamości grupy. Dana wspólnota wyróżnia się nie tylko podobnym ubiorem ale również zachowaniem, obrzędami, wspólnymi zainteresowaniami itp. Strój jest tu elementem widocznym „na pierwszy rzut oka”, który pozwala rozpoznać grupę. 5. Wspólnie zastanawiamy się czy ubiór, moda to też sztuka. Jeśli tak to dlaczego? I czy w takim razie moda, która jest sztuką może być użytkowa (do chodzenia na co dzień) Pytamy uczniów czy znają jakieś przykłady. 6. Prezentacja wzorów tkanin oraz wykonanych z nich ubrań i przedmiotów. 7. Uczniowie szukają analogii pomiędzy tym co przedstawia wzór na tkaninie a wykonanym z niej przedmiotem lub strojem. 8. Na podstawie reprodukcji prac Ines Doujak omawiamy jak zaprojektowany wzór wpływa na finalny efekt ubioru. Czy to ma jakieś znaczenie? Prezentujemy serie prac pt. „Transport”. Na jej podstawie badamy wyżej wymienione zależności. Okazuje się, że wzór nie jest przypadkowy. Wzór tkaniny przedstawiający ludzi dźwigających pakunki w labiryncie posłużył artystce do wykonania ubrania służących do transportu. Ines uszyła plecaki, torby, kamizelki z kieszeniami itp. Część praktyczna 1. Uczniowie otrzymują arkusze papieru i na podstawie prezentowanych wcześniej reprodukcji projektują wzór, który będzie przeniesiony na tkaninę. Uczniowie mogą zainspirować się funkcją materiałowej torby, na której będą wykonywać wzór. Powinni zastanowić się do czego może im się przydać, co będą w niej nosić czy książki, zakupy a może posłuży im to za worek na buty. Określenie funkcji torby może pobudzić ich do stworzenia wzoru, który by to zdradzał, określał. 2. Uczniowie otrzymują arkusz folii, na którym odrysowują zaprojektowany wcześniej wzór. Następnie wycinają go nożyczkami czy nożykami do papieru. Należy pamiętać by wzór był w miarę możliwości duży i schematyczny co ułatwi samo wycinanie i kolejne elementy pracy. 3. Uczniowie otrzymują torby. Wycięty szablon układają na torbie. Używając farb i szablonów przenoszą wzór na tkaninę. Mogą stworzyć dowolne kompozycje, odbić wzór kilkakrotnie. Kompozycja wzoru, jej częstotliwość, dynamika albo jej brak mogą dodatkowo wydobyć cechy, które uczniowie chcieli pokazać w samym projekcie wzoru.

3


PODSUMOWANIE Uczniowie układają swoje prace obok siebie. Nauczyciel prosi każdą osobę, aby opowiedziała o swoim projekcie. Uczestnicy dyskutują na temat prac wskazując podobieństwa i różnice oraz zastanawiają się czy dany projekt odzwierciedla charakter osoby. Czy jesteśmy w stanie pokazać emocje za pomocą formy i koloru.

4


BĄDŹ KREATYWNY – KORZYSTAJ Z PORTALU SZTUKA24H!

Autor scenariusza: Karolina Pisarek, Emilia Kina

BY

SA

Materiał jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska CC-BY-SA. Treść licencji jest dostępna na stronie: creativecommons.org/licenses/by-sa/ 3.0/pl/legalcode

Kuratorka projektu i redaktorka portalu sztuka24h.edu.pl: Karolina Vyšata, vysata@bunkier.art.pl Współtwórczyni i pomysłodawczyni portalu sztuka24h.edu.pl: Anna Bargiel Korekta: Anna Żołnik Projekt graficzny portalu sztuka24h.edu.pl: Agata Biskup Skład tekstu: Agnieszka Janik

Organizator

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Projekt zrealizowany w ramach Akademia Orange

Partner

Patron


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.