scenariusz warsztatów
Upowszechnianie upowszechniania Scenariusz warsztatów dla kuratorek wystawy Z mojego okna widać wszystkie kopce, odpowiedzialnych za część ekspozycji poświęconej upowszechnianiu sztuki i edukacji. Konspekt może być dowolnie modyfikowany przez odbiorców wystawy na potrzeby jednej lub kilku wizyt w Galerii podczas jej trwania (5.03−8.05.2016). Scenariusz stanowi subiektywny zapis procesu powstawania kolażu audiowizualnego poświęconego metodom, narzędziom, planom i projektom związanym z upowszechnianiem sztuki w Biurze Wystaw Artystycznych w Krakowie w latach 1950−1990.
1
cele 1. Zapoznanie odbiorców wystawy z podstawowymi zagadnieniami formalnymi, narzędziami oraz technikami upowszechniania sztuki w BWA. 2. Przedstawienie różnych metod pracy w latach 1950−1990. Zwrócenie szczególnej uwagi na działania o charakterze edukacyjnym, przy jednoczesnym wskazaniu ich zmienności w zależności od nazewnictwa wykorzystywanego w ich obrębie (działalność oświatowo-propagandowa, propagandowo-oświatowa i edukacyjna). 3. Wskazanie na brak możliwości stworzenia obiektywnej historii upowszechniania sztuki. Zaburzenie liniowego przekazu wiedzy i stworzenie kolażu, który stanowi przeciwieństwo tradycyjnie rozumianego diagramu. 4. Zainspirowanie odbiorców do samodzielnej analizy zebranych materiałów. Wskazanie procesu, doświadczenia oraz odejście od tradycyjnych metod / narzędzi uczenia (się) czy przekazywania / nabywania wiedzy.
Metody pracy Rozmowa dydaktyczna, dyskusja, praca badawcza, działanie praktyczne.
Formy pracy Zbiorowa, grupowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne Archiwum Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki oraz Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki (plany programowe, sprawozdania z działalności o charakterze edukacyjnym, wycinki prasowe, dokumentacja fotograficzna; prace z kolekcji Bunkra Sztuki.
Materiały papier (dwie ryzy A4 i A3), kolorowe ksero, nożyczki, taśma papierowa (3 rolki), kolorowe flamastry, gwoździe, włóczka (12 kolorów). 2
Przebieg warsztatów 1. Rozmowa, dyskusja Co to jest upowszechnianie sztuki? Jakie miejsce w upowszechnianiu sztuki zajmuje edukacja? Czym była i czym aktualnie jest edukacja? W jakie narzędzia i rodzaje działań edukacyjnych wierzymy? Efektywność czy efektowność? Jak zaburzyć liniową konstrukcję przekazu wiedzy, nakierowując tym samym uwagę na proces, spotkanie i doświadczenie? 2. Ćwiczenie indywidualne Praca badawcza – analiza materiałów archiwalnych. Wyselekcjonowanie dokumentów, wycinków i fotografii związanych z upowszechnianiem. Wywiady z byłymi pracownikami instytucji. Pierwsza próba systematyzacji materiałów – wprowadzenie podziałów chronologicznych. 3. Praca w grupach Grupa 1. Stworzenie listy słów istotnych w kontekście upowszechniania sztuki, które powtarzają się w materiałach archiwalnych. Nagranie kolażu audio, będącego impresją na temat języka edukacji, a także zaburzeniem logicznego ciągu narracji historycznej, koniecznego w procesie czystego przekazu wiedzy (mistrz – uczeń). Grupa 2. Grupowa próba analizy materiałów archiwalnych. Określenie głównych tematów/działów, takich jak instytucja / struktura działu, pracownicy, działalność terenowa, Koło Miłośników Sztuki, Turniej Wiedzy o Sztuce, oprowadzania, projekcje filmowe, spotkania autorskie, dyskusja/sympozja, koncerty/wernisaże, odbiorcy, Stefan Papp (akcja „Uwaga! Dzieci patrzą”). Rezygnacja z podziałów chronologicznych. 4. Dyskusja Skoncentrowanie uwagi na formule diagramu jako narzędziu liniowej narracji historycznej. Próba przeformułowania pojęcia, wyselekcjonowanie warstw, w których możliwe jest zaburzenie transmisji danych. Wskazanie na proces oraz wielowarstwowość przekazu. 5. Praca zbiorowa Proces realizacji diagramu/kolażu w przestrzeni ekspozycji. Work in progress. Stworzenie dwuwarstwowego kolażu „edukacyjnego”. Zatarcie możliwości stworzenia uniwersalnej wersji historii. Diagram jako objaw/wyraz zagubienia w procesie przekazywania/nabywania wiedzy. 6. Podsumowanie Warsztaty z Januszem Byszewskim, 7 maja 2016, godz. 14−18. Wstęp wolny.
3
BĄDŹ KREATYWNY – KORZYSTAJ Z PORTALU SZTUKA24H!
Autorka koncepcji kolażu i scenariusza warsztatów: Karolina Vyšata Współtwórczyni projektu: Anna Bargiel Konsultacje merytoryczne i aranżacyjne: Agata Biskup, Przemysła Czepurko, Michał Borecki Współpraca: Radosław Pindor, Małgorzata Lewińska
BY
SA
Materiał jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska CC-BY-SA. Treść licencji jest dostępna na stronie: creativecommons.org/licenses/by-sa/ 3.0/pl/legalcode
Kuratorka projektu i redaktorka portalu sztuka24h.edu.pl: Karolina Vyšata, vysata@bunkier.art.pl Współtwórczyni i pomysłodawczyni portalu sztuka24h.edu.pl: Anna Bargiel Korekta: Anna Żołnik Projekt graficzny portalu sztuka24h.edu.pl: Agata Biskup Skład tekstu: Agnieszka Janik
Organizator
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Partner
Projekt zrealizowany w ramach Akademia Orange
Patron