scenariusz warsztatów
#wzornik 4: Gra brył w świetle Scenariusz warsztatów dla uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej (dzieci w wieku 6–7 lat). Konspekt może być dowolnie modyfikowany na potrzeby programu nauczania. Scenariusz stanowi propozycję zajęć uzupełniających, przygotowanych w oparciu o materiały z cyklu zajęć edukacyjnych dla dzieci WZORNIK. To seria warsztatów dla dzieci prowadzonych z udziałem zaproszonych artystów, projektantów, architektów i aktywistów miejskich realizowana w 2015 roku przez Mały Klub Bunkra Sztuki w ramach projektu Posz(t)ukiwanie. Edukacja kulturalna w Bunkrze, finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
1
cele 1. Zapoznanie dzieci z definicją architektury modernistycznej jako gry brył w świetle. 2. Przedstawienie roli światła w kształtowaniu architektury jako formy przestrzennej oraz formy rzeźbiarskiej. 3. Uwrażliwienie na wartości estetyczne architektury modernistycznej oraz jakości, jakie wprowadza do krajobrazu miejskiego.
Metody pracy Opowiadanie połączone z pokazem ilustracji, zajęcia praktyczne.
Formy pracy Indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne 1. Książki o architekturze modernistycznej: Le Corbusier, W stronę architektury, Warszawa 2012. P. Gössel, G. Leuthäuser, Architektura XX wieku, Warszawa 2006. 2. Reprodukcje wybranych przykładów architektury, w której światło pełni podstawową rolę kompozycyjną.
Materiały 1. laptop i rzutnik 2. materiały plastyczne (białe pudełka bez dna, nożyczki, taśma dwustronna, latarki, białe kartony, kolorowe bibuły prasowane, kleje).
2
Przebieg lekcji 1. Rozmowa z uczniami „Nastroje budynków”. Nauczyciel przedstawia przegląd zdjęć współczesnej architektury, w której światło pełni bardzo ważną rolę kompozycyjną, zarówno formy zewnętrznej budynku, jak i jego wnętrza. Polecany wybór budynków: – Cartier Foundation, Paryż, – Academy of Art & Architecture, Maastricht, – O-14, Dubai, – Louvre, Abu Dhabi, Notre Dame du Haut, – Notre Dame du Haut, Ronchamp, – Chichu Art Museum, Naoshima. W trakcie prezentacji zdjęć nauczyciel zwraca uwagę uczniów na fakt, w jaki sposób światło buduje nastrój i klimat budynków. Posługuje się przy tym określeniami, takimi jak: radość, smutek, nostalgia, strach, niepokój, tajemniczość itp. Zwraca przy tym uwagę na fakt, że nastrój budynku dostosowywany jest każdorazowo do funkcji budynku (szpital, dom mieszkalny, szkoła, więzienie). 2. Ćwiczenie „Mieszkanie dla każdego”. Nauczyciel przedstawia uczniom krótkie opisy miejsc, które są mieszkaniem określonych zwierzątek. Po wysłuchaniu każdego z opisów dzieci mają za zadanie powiedzieć, kto mieszka w danym miejscu oraz dlaczego jest to dla niego odpowiednie miejsce zamieszkania. Miejsca zamieszkania zwierząt nawiązują do przestrzeni o różnorodnych funkcjach, tj. więzienie, basen, piwnica, szkoła. Miejsce 1. Więzienie – Papuga Miejsce, w którym mieszkam jest małe i ciasne. Ledwo wystarcza mi miejsca, by swobodnie pomachać skrzydłami na rozruszanie. Mogę jednak z łatwością obserwować, co dzieje się wokół, ale też inni mogą mnie oglądać do woli. Lubię to, że przez cały dzień jest tutaj jasno. Nie ma ścian i szyb, więc promienie słoneczne z łatwością tu dosięgają. Często tworzą kratkowany wzór na podłodze, który przesuwa się wraz z upływem dnia. Przypomina mi on jednak o tym, że nie mogę zobaczyć innego świata niż ten, w którym jestem. Jednak to, co mnie pociesza każdego dnia, to promienie zachodzącego słońca na moich kolorowych piórkach. Miejsce 2. Basen – Złota rybka Miejsce, w którym mieszkam jest przestronne i błękitne. Wędruję po nim całymi dniami i do tej pory nie wiem dokładnie, jak duże jest tak naprawdę. Orientację utrudnia też to, że wszędzie rozchodzi się delikatne, rozproszone światło. Przy suficie załamuje się i faluje. Głębinową poświatę czasem różnicują bąbelki powietrza i większe ode mnie stworzenia, które pływają obok. Muszę jednak 3
nieskromnie przyznać, że wśród nich wszystkich moje złote łuski prezentują się najlepiej. Miejsce 3. Piwnica – Pająk Miejsce, w którym mieszkam jest bardzo przyjemne: ciemne, ciche i rzadko ktokolwiek mi przeszkadza. Zazwyczaj przebywam w narożnikach, gdzie jest najciemniej i gdzie z łatwością mogę upleść swoje posłanie. Na śniadanie, obiad i kolację wybieram się jednak bliżej światła. Wysoko, tuż przy suficie, jest podłużne, prostokątne okno, które oświetla delikatnie wnętrze. Światło nie jest zbyt intensywne, wpada nieśmiało tylko z tego okna. To przy nim najłatwiej znaleźć mi pożywienie, które przez przypadek wpadnie przez uchylone okienko. 3. Zadanie praktyczne „Gra brył w świetle”. Uczniowie mają za zadanie stworzyć budynek, w którym ich ulubiony bajkowy przyjaciel czułby się naprawdę dobrze. Każde dziecko otrzymuje do dyspozycji białe pudełko oraz nożyczki. Za pomocą nacięć, wycięć i zagięć może stworzyć wymarzony dom dla swojego przyjaciela. W dalszym etapie bryła może zostać ozdobiona dodatkowymi elementami wyciętymi z papieru i kolorowej bibuły. Po ukończeniu nadawania kształtów budynkom następuje prezentacja prac. W tym celu potrzebne są latarki oraz przestrzeń, którą można dobrze zaciemnić. Każde dziecko może w tym miejscu zaprezentować swoją pracę, przedstawiając innym swojego ulubionego bajkowego przyjaciela oraz przestrzeń, którą dla niego zbudowało. Jest to też moment na swobodną zabawę światłem: podświetlając w różnorodny sposób swoje budynki, dzieci mają możliwość empirycznego poznania, czym jest modelowanie światłem oraz w jaki sposób można budować nastrój budynku. 4. Zadanie zbiorowe „Kompozycje miejskie”. Na zakończenie uczniowie tworzą za pomocą wykreowanych przez siebie budynków zwartą kompozycję urbanistyczną. Na przygotowanym wcześniej wielkoformatowym arkuszu papieru z rozrysowanymi drogami i działkami pod zabudowę uczniowie ustawiają swoje budynki, odpowiednio je podświetlając. Dzieci mogą dowolnie modyfikować układ budynków i sposób oświetlenia do momentu, aż uznają, że znaleźli dla swoich brył odpowiednie miejsce. Nauczyciel zwraca przy tym uwagę uczniów na fakt, że tak jak forma budynku, tak samo ważne jest otoczenie, w którym występuje budynek. Ono także buduje jego klimat i nastrój.
4
BĄDŹ KREATYWNY – KORZYSTAJ Z PORTALU SZTUKA24H!
Opracowanie: Gizela Mickiewicz i Paulina Hyła
BY
SA
Materiał jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska CC-BY-SA. Treść licencji jest dostępna na stronie: creativecommons.org/licenses/by-sa/ 3.0/pl/legalcode
Kuratorka projektu i redaktorka portalu sztuka24h.edu.pl: Karolina Vyšata, vysata@bunkier.art.pl Współtwórczyni i pomysłodawczyni portalu sztuka24h.edu.pl: Anna Bargiel Korekta: Anna Żołnik Projekt graficzny portalu sztuka24h.edu.pl: Agata Biskup Skład tekstu: Agnieszka Janik
Organizator
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Projekt zrealizowany w ramach Akademia Orange
Partner
Patron