Answers Solutions
Chapter 1
Let’s Warm–up
1. The place value of 8 in 8,60,765 is 8,00,000.
2. 4,36,536 can be written in words as: four lakh thirty-six thousand five hundred thirty-six
3. The place value of the digit 4 in 4,15,124 and 4,67,890 is the same.
4. 8,76,504 has 6 in the thousands place.
Do It Yourself 1A
1. a. 7409230: Place value: 9000 Face value: 9
b. 8656023: Place value: 50,000 Face value: 5
c. 93260075: Place value: 9,00,00,000 Face value: 9
d. 29543002: Place value: 2,00,00,000 Face value: 2
e. 61752812: Place value: 6,00,00,000 Face value: 6
f. 10081824: Place value: 800 Face value: 8
g. 43889385: Place value: 30,00,000 Face value: 3
h. 57131060: Place value: 1,00,000 Face value: 1
2. a. Indian number system: 2,16,43,332
Number name: Two crore sixteen lakh forty-three thousand three hundred thirty-two International number system: 21,643,332
Number name: Twenty-one million six hundred forty-three thousand three hundred thirty-two
b. Indian number system: 12,00,621
Number name: Twelve lakh six hundred twenty-one International number system: 1,200,621
Number name: One million two hundred thousand six hundred twenty-one
c. Indian number system: 4,62,07,219
Number name: Four crore sixty-two lakh seven thousand two hundred nineteen
International number system: 46,207,219
Number name: Forty-six million two hundred seven thousand two hundred nineteen
d. Indian number system: 9,59,10,158
Number name: Nine crore fifty-nine lakh ten thousand one hundred fifty-eight
International number system: 95,910,158
Number name: Ninety-five million nine hundred ten thousand one hundred fifty-eight
3. a. 4,41,90,887
Number name: Four crore forty-one lakh ninety thousand eight hundred eighty-seven
Expanded form: 4,00,00,000 + 40,00,000 + 1,00,000 + 90,000 + 800 + 80 + 7
b. 1,90,81,702
Number name: One crore ninety lakh eighty-one thousand seven hundred two
Expanded form: 1,00,00,000 + 90,00,000 + 80,000 + 1000 + 700 + 2
c. 81,085,432
Number name: Eighty-one million eighty-five thousand four hundred thirty-two
Expanded form: 80,000,000 + 1,000,000 + 80,000 + 5000 + 400 + 30 + 2
d. 19,854,004
Number name: Nineteen million eight hundred fifty-four thousand four
Expanded form: 10,000,000 + 9,000,000 + 800,000 + 50,000 + 4000 + 4
4. a. Sixty lakh eight thousand ninety-eight: 60,08,098
b. Twenty million five hundred sixty-nine: 20,000,569
c. Four million ninety thousand: 4,090,000
d. Eight crore one thousand two: 8,00,01,002
5. a. 10 million = 1 crore
b. 1 million = 10 lakh
c. 1 crore= 10,000 thousands
d. There are 7 zeros in 20 million
6. Area covered by the Amazon rainforest = 2722000 square miles
International number system = 2,722,000; Indian number system = 27,22,000
7. a. We need to find the greatest 7-digit number that has the smallest odd digit at its hundreds, ten thousands and lakhs place.
Greatest 7-digit number: 91,19,199
b. We need to find the smallest 8-digit number that has the digit 7 at all its odd positions, starting from the ones place. Smallest 8-digit number: 170,70,707
8. Population of India at the time of its independence = 353 million 353 million as a number can be written as 353,000,000
Challenge
1. The number of people who visited the Kumbh Mela in 1980 = 20,356,817
The number of people who visited the Kumbh Mela in 1989 = 29,304,871
To find the year when less than 25 crore= 250,000,000 people visit the Kumbh Mela we will compare the number of visitors in 1980 and 1989 with 250,000,000
20,356,817 has 8 digits and 250,000,000 has 9 digits, 20,356,817 < 250,000,000
29,304,871 has 8 digits and 250,000,000 has 9 digits, 29,304,871 < 250,000,000
Both numbers are less than 250,000,000
Hence, option c: Both years
Do It Yourself 1B
1. To compare the two numbers, we need to start from the leftmost digit and compare the digits at each place value.
76,24,578
87,90,213
In this case, the leftmost digit is 8 in the second number and 7 in the first number. Since 7 is less than 8, the number 76,24,578 is smaller than 87,90,213.
2. a. 35,72,123 < 35,78,123
b. 63,45,789 = 63,45,789
c. 2,86,73,451 > 57,81,290
d. 6,24,58,110 < 6,24,59,211
e. 82,60,154 < 89,12,620
f. 84,63,758 < 7,65,38,453
3. a. 99,00,000 10,00,000
b. 2,89,52,468 3,00,52,468
c. 9,00,000 1,00,00,000
d. 2,99,52,468 2,90,52,468
4. a. Ascending order: 93,12,820 < 1,00,36,782 < 5,00,00,367 < 8,87,21,460
Descending order: 8,87,21,460 > 5,00,00,367 > 1,00,36,782 > 93,12,820
b. Ascending order: 36,81,910 < 92,56,890 < 6,92,10,350 < 8,26,00,031
Descending order: > 8,26,00,031 > 6,92,10,350 > 92,56,890 > 36,81,910
c. Ascending order: 5,00,21,138 < 6,04,50,821 < 6,50,24,567 < 9,45,21,823
Descending order: 9,45,21,823 > 6,50,24,567 > 6,04,50,821 > 5,00,21,138
5. a. Greatest 7-digit number: 98,54,310
Smallest 7-digit number: 10,34,589
b. Greatest 7-digit number: 87,65,321
Smallest 7-digit number: 12,35,678
c. Greatest 7-digit number: 65,43,210
Smallest 7-digit number: 10,23,456
6. a. Greatest 8-digit number: 8,87,64,210
Smallest 8-digit number: 1,00,24,678
b. Greatest 8-digit number: 9,98,76,431
Smallest 8-digit number: 1,13,46,789
c. Greatest 8-digit number: 9,97,54,320
Smallest 8-digit number: 2,00,34,579
7. 5,48,79,802:
Greatest 8-digit number: 9,88,75,420
Smallest 8-digit number: 2,04,57,889
8. a. By using two different digits
Greatest 8-digit number: 9,99,99,998
Smallest 7-digit number: 10,00,000
b. By using four different digits
Greatest 8- digit number: 9,99,99,876
Smallest 7-digit number: 10,00,023
c. By using five different digits
Greatest 8-digit number: 9,99,98,765
Smallest 7-digit number: 10,00,234
9. Descending order: Russia-17,098,242 > China-9,706,961 > Australia-7,692,024 > India-3,287,590
10. Answer may vary. Sample answer: The government of a country has allocated its national budget for the upcoming fiscal year. The budget for the education sector was ₹45,678,912 and for healthcare was ₹45,345,678. Which sector had a greater budget?
Challenge
1. Given digits—5,0,1,3,7,9,6,2 and no digit was repeated.
Greatest 8-digit number: 9,76,53,210
Smallest 8-digit number: 1,02,35,679
Greatest 7-digit number: 97,65,321
Smallest 7-digit number: 10,23,567
Descending order: 9,76,53,210 > 1,02,35,679 > 97,65,321 > 10,23,567
2. By using digit 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9 only once, the possible numbers which are closest to 40,00,00 is 40,12,356 and 39,87,654.
So, 40,12,356 – 40,00,00 = 12,356 and 40,00,00 – 39,87,654 = 12,346. Hence 39,87,654 is closest to 40,00,000.
Do It Yourself 1C
1. a. To round off 85,48,749 to the nearest tens, look at the ones digit.
Here, 9 > 5, so, 85,48,749 is rounded to 85,48,750.
b. To round off 89,05,462 to the nearest tens, look at the ones digit.
Here, 2 < 5, so, 89,05,462 is rounded to 89,05,460.
c. To round off 6,07,85,888 to the nearest tens, look at the ones digit.
Here, 8 > 5, so, 6,07,85,888 is rounded off to 6,07,85,890.
d. To rounded off to 1,56,48,950 to the nearest tens, look at the ones digit.
Here, 0 < 5, so, 1,56,48,950 is rounded to 1,56,48,950.
2. a. To round off to the nearest hundreds, look at the tens digit.
Here, 8 > 5, so, 1,25,89,183 rounded off to 1,25,89,200.
b. To round off to the nearest hundreds, look at the tens digit.
Here 6 > 5 so, 87,52,368 rounded off to 87,52,400.
c. To round off to the nearest hundreds, look at the tens digit.
Here 9 > 5 so, 68,67,790 rounded off to 68,67,800.
d. To round off to the nearest hundreds, look at the tens digit.
Here 1 < 5 so, 77,59,910 rounded off to 77,59,900.
3. a. To round off to the nearest thousands, look at the hundreds digit.
Here, 1 < 5, so, 8,97,00,110 is rounded off to 8,97,00,000.
b. To round off to the nearest thousands, look at the hundreds digit.
Here, 0 < 5, so, 53,12,069 is rounded of to 53,12,000.
c. To round off to the nearest thousands, look at the hundreds digit.
Here, 7 > 5, so, 8,21,58,701 is rounded off to 8,21,59,000.
d. To round off to the nearest thousands, look at the hundreds digit.
Here, 9 > 5, so, 5,89,89,929 is rounded off to 5,89,90,000.
4. Distance between the Earth and the moon = 238,855 miles.
To round off 238,855 miles to the nearest thousands, look at the hundreds digit.
Here, 8 > 5, so, 238,855 miles rounded off to 239,000 miles.
5. Money spent by the municipal corporation on the project = ₹65,94,830
To round off ₹65,94,830 to the nearest thousands, look at the hundreds digit.
Here, 8 > 5, so, ₹65,94,830 is rounding off to ₹65,95,000.
6. a. Greatest 7-digit number 99,63,210
Rounding off 96,63,210 to the nearest thousand gives, 99,63,000.
b. Greatest 7-digit number 96,32,100 Rounding off 99,63,210 to the nearest thousand gives 99,32,000.
Challenge
1. Smallest possible number—3,23,45,500 Biggest possible number—3,23,46,499
Chapter Checkup
1. a. Indian number system: 35,07,681—Thirty-five lakh seven thousand six hundred eighty-one; 30,00,000 + 5,00,000 + 7000 + 600 + 80 + 1
International number system: 3,507,681—Three million five hundred seven thousand six hundred eighty-one; 3,000,000 + 500,000 + 7000 + 600 + 80 + 1
b. Indian number system: 4,20,87,550—Four crore twenty lakh eighty-seven thousand nine hundred fifty; 4,00,00,000 + 20,00,000 + 80,000 + 7000 + 500 + 50
International number system: 42,087,550—Forty-two million eighty-seven thousand nine hundred fifty; 40,000,000 + 2,000,000 + 80,000 + 7000 + 500 + 50
c. Indian number system: 6,35,65,842—Six crore thirtyfive lakh sixty-five thousand eight hundred forty-two; 6,00,00,000 + 30,00,000 + 5,00,000 + 60,000 + 5000 + 800 + 40 + 2
International number system: 63,565,842—Sixty-three million five hundred sixty-five thousand eight hundred forty-two; 60,000,000 + 3,000,000 + 500,000 + 60,000 + 5000 + 800 + 40 + 2
d. Indian number system: 5,15,00,084—Nine crore fifteen lakh eighty-four; 5,00,00,000 + 10,00,000 + 5,00,000 + 80 + 4
International number system: 51,500,084—Ninety one million five hundred thousand eighty-four; 50,000,000 + 1,000,000 + 500,000 + 80 + 4
2. a. Sixty million seven hundred fifteen thousand two hundred thirty-nine Indian number system: 60,715,239
International number system: 6,07,15,239
b. Eight crore nine lakh fifty thousand two Indian number system: 8,09,50,002
International number system: 80,950,002
c. One million one hundred thousand thirty-nine Indian number system: 11,00,039
International number system: 1,100,039
3. a. Rounding off to the nearest tens: 6,45,87,120
Rounding off to the nearest hundreds: 6,45, 87,100
Rounding off to the nearest thousands: 6,45,87,000
b. Rounding off to the nearest tens: 89,09,010
Rounding off to the nearest hundreds: 89,09,000
Rounding off to the nearest thousands: 89,09,000
4. a. The digit in the crores place in 6,56,52,567 and 6,48,90,650 are the same, so, check the digit at the ten-lakh place. So, 5 > 4
6,56,52,567 > 6,48,90,650
b. The digit in the ten lakhs and the lakhs place in 90,00,518 and 90,76,757 are the same, so, check the digit at the ten thousand place. So, 0 < 7 90,00,518 < 90,76,757
c. All the digits are same. So, 34,57,879 = 34,57,879
d. 7-digit numbers are smaller than 8-digit numbers. So, 13,05,885 < 6,74,38,989
5. a. 7-digit numbers are smaller than 8-digit numbers. Check the digit at the ten lakhs place in the 7-digit numbers.
2 < 9
So, 23,56,475 < 90,87,687
Check the digit at the crores place in the 8-digit numbers.
8 < 9
So, 8,91,63,896 < 9,08,04,365
Thus, 23,56,475 < 90,87,687 < 8,91,63,896 < 9,08,04,365
b. Check the digits at the crores place.
3 < 4 < 6
The digit in the ten lakhs and the lakhs place in 6,76,12,895 and 6,76,87,980 are the same, so, check the digit at the ten thousand place.
1 < 8
So, 6,76,12,895 < 6,76,87,980
Thus, 3,24,35,678 < 4,35,46,576 < 6,76,12,895 < 6,76,87,980
6. a. Check the digits at the crores place 5 < 4 < 2
8-digit numbers are smaller than 7-digit numbers
Thus, 5,36,45,787 > 4,56,45,768 > 2,40,85,167 > 43,56,787
b. Check the digits at the crores place 9 > 4
8-digit numbers are smaller than 7-digit numbers
The digit in the ten lakhs and the lakhs place in 80,88,428 and 80,68,964 are the same, so, check the digit at the ten thousand places. 8 > 6
So, 80,88,428 > 80,68,964
Thus, 9,09,87,897 > 4,90,76,837 > 80,88,428 > 80,68,964
7. List of numbers that can be rounded off to the nearest tens as 16,48,240 are:
16,48,235; 16,48,236; 16,48,237; 16,48,238; 16,48,239; 16,48,240; 16,48,241; 16,48,242; 16,48,243; 16,48,244
8. Number of COVID-19 vaccines supplied by India to UK under the Vaccine Maitri initiative = 3,151,324
Expanded form of 31,51,324 in the Indian number system: 30,00,000 + 1,00,000 + 50,000 + 1,000 + 300 + 20 + 4
Expanded form of 3,151,324 in international number system: 3,000,000 + 100,000 + 50,000 + 1,000 + 300 + 20 + 4
9. 8-digit number which has only fives in ones period, only sevens in the thousands period, only nines in the lakhs period and only ones in the crores period is 19977555
a. Indian number system—1,99,77,555
One crore ninety-nine lakh seventy-seven thousand five hundred fifty-five International number system—19,977,555
Nineteen million nine hundred seventy-seven thousand five hundred fifty-five
b. Rounding off to the nearest tens: 1,99,77,560
Rounding off to the nearest hundreds: 1,99,77,600
Rounding off to the nearest thousands: 1,99,78,000
Challenge
1. a. The digit in the hundreds and ones place is 6: 6 6
b. The digit in the lakhs place is 4 less than the digit in the ones place: 2, , 6 6
c. The digit in the ten lakhs and ten thousands place is the smallest odd number: 12, 1 , 6 6
d. The face value of the digit in the thousands place is 5: 12, 15, 6 6
e. The digit in the tens place is the biggest 1-digit number: 12,15,696 Hence, the secret code is 12,15,696
2. The greatest 8-digit odd number by using only 5 digits not more than twice can be 99887765.
Case Study
1. Let us arrange the population of the different countries in ascending order to find which country has the least population.
Ascending order: Poland 41,026,067 < Italy 58,870,762 < France 64,756,584 < UK 67,736,802 < Germany 83,294,633 So, Poland has the least population. Hence, option c) Poland.
2. Let us arrange the population of the different countries in descending order to find which country has the greatest population.
Descending order: 83,294,633 > 67,736,802 > 64,756,584 > 58,870,762 > 41,026,067 So, Germany has the greatest population. Hence, option d) Germany.
3. The country that has approximately double the population than that of Poland = 41,026,067. Here, the country Germany population = 83,294,633 Thus, Germany
4. Ascending order: Poland 41,026,067 < Italy 58,870,762 < France 64,756,584 < UK 67,736,802 < Germany 83,294,633
5. Greatest number by rearranging Germany population is—986,43,332
Greatest number by rearranging France population—87,665,544
Greatest number by rearranging United Kingdom population—87,766,320
Greatest number by rearranging Poland population—76,642,100
Greatest number by rearranging Poland population—88,776,520
Therefore, Germany will have the greatest population.
Chapter 2
Let’s Warm-up
1. 180 ÷ 2
1. a. When the number is subtracted from itself, the difference is zero, hence, the statement is true
b. When 0 is subtracted from a number, the difference is not zero, hence, the statement is false
c. When the order of the addends is changed, the sum remains the same, hence, the statement is true.
d. The order of numbers used in subtraction cannot be changed, hence, the statement is false
2. a. TTh Th H T O 1
b. L TTh Th H T O
1 2 1 2 1
3 4 4 5 6 7
7 8 4 5 6 + 3 9 8 9 4
4 6 2 9 1 7
c. L TTh Th H T O
1 2 2 2 2
5 8 9 5 6 9
1 2 4 8 8 7 + 5 6 7 5 8
7 7 1 2 1 4
d. L TTh Th H T O
2 2 2 2 2
3 8 6 5 6 5
2 3 4 5 6 7 + 5 6 4 6 8 4 6 5 6 8 7 2 4 1 6 8
5. a. L TTh Th H T O 15 17 6 5 7 7 8 7 6 8 7 5 7 8 9 8 1 8 9 8
b. L TTh Th H T O 9 8 7 6 0 9 5 6 0 0 0 9 3 1 6 0 9
c. L TTh Th H T O 8 17
5 6 8 9 7 8
3 2 1 0 9 8
2 4 7 8 8 0
d. L TTh Th H T O 8 10
7 9 9 0 9 8
2 6 7 5 4 8
5 3 1 5 5 0
6. The greater number would be the sum of 505090 and 398460. L TTh Th H T O 1 1 1
5 0 5 0 9 0 + 3 9 8 4 6 0
9 0 3 5 5 0
Hence, the greater number will be 9,03,550.
7. Number of blazers manufactured in the year 2020 = 59,899
Number of blazers manufactured in the year 2021 = 78,906
Number of blazers manufactured in the year 2022 = 1,34,145
Total number of blazers manufactured in three years = 1,34,145 + 78,906 + 59,899
L TTh Th H T O 1 2 1 1 2 1 3 4 1 4 5 7 8 9 0 6 + 5 9 8 9 9
2 7 2 9 5 0
Hence, 2,72,950 blazers were manufactured in three years.
8. Jupiter’s diameter = 142,984 kilometres
Saturn’s diameter = 120,536 kilometres
Difference in diameter = 142,984 120,536 = 22,448 kilometres
L TTh Th H T O
9. Amount collected by NGO in the first year = ₹2,89,230
Amount collected by NGO in another year = ₹3,97,500
Total amount collected = ₹2,89,230 + ₹3,97,500 = ₹6,86,730
Amount spent by NGO = ₹3,05,700
Amount left with NGO = ₹6,86,730 ₹3,05,700
NGO is left with ₹3,81,030.
L TTh Th H T O
Challenge
1. As the numbers are giving a 6-digit number, the minimum sum will be the smallest 6-digit number = 1,00,000
Given that one of the numbers is 52,135.
The least value of the second number will be:
1,00,000 52,135 = 47,865
As the second number is also a 5-digit number, the maximum value of the number will be the greatest 5-digit number = 99,999
Hence, the range of the second number = 47,865 to 99,999
Do It Yourself 2B
1. a. The divisor and remainder in a sum can never be the same, hence, the statement is false
b. The result of multiplication is called the product; hence, the statement is false.
c. When a number is divided by another number, the result is called the quotient, hence, the statement is false
d. Anything multiplied by zero is zero, hence, the statement is true
2. a. 56,567 × 10 = 5,65,670; 56,567 × 100 = 56,56,700; 56,567 × 1000 = 5,65,67,000
b. 47,852 × 10 = 4,78,520; 47,852 × 100 = 47,85,200; 47,852 × 1000 = 4,78,52,000
c. 82,587 × 10 = 8,25,870; 82,587 × 100 = 82,58,700; 82,587 × 1000 = 8,25,87,000
d. 1,98,454 × 10 = 19,84,540; 1,98,454 × 100 = 1,98,45,400; 1,98,454 × 1000 = 19,84,54,000
3. a. 25,000 ÷ 10 = 2500; 25,000 ÷ 100 = 250; 25,000 ÷ 1000 = 25
b. 3,54,000÷ 10 = 35,400; 3,54,000 ÷ 100 = 3540; 3,54,000 ÷ 1000 = 354
c. 8,95,000 ÷ 10 = 89,500; 8,95,000 ÷ 100 = 8950; 8,95,000 ÷ 1000 = 895
d. 9,87,000 ÷ 10 = 98,700; 9,87,000 ÷ 100 = 9870; 9,87,000 ÷ 1000 = 987
4.
TTh
L TTh Th H T O
8 4 6 × 5 6 7 8
2 7 6 8 5 4 9 2 2 0
7 2 8 6 2 8 8
L TTh Th H T O
7 8 4 × 7 8 9 0
0 0 0 0
1 0 5 6 0 5 4 2 7 2 0 0 + 4 7 4 8 8 0 0 0 5 3 5 2 5 7 6 0
5 4 3 6 2 8 4 1 7 0 3 1 4 2 0 2 8 3 6
6. Number of days in a leap year = 366
Number of hours in one day = 24 hours
Number of hours in a leap year = 366 × 24 hours = 8784 hours
7. Largest 3-digit number = 999
Smallest 2-digit number = 10
Product of largest 3-digit number and smallest 2-digit number = 999 × 10 = 9990
8. Largest 5-digit number = 99,999
Smallest 3-digit number = 100
Largest 5-digit number divided by smallest 3-digit number = 99,999 ÷ 100
Quotient = 999 and Remainder = 99
9. Per month earning of Mrs Gupta = ₹78,562
Time for which she earned = 3 year = 3 × 12 months = 36 months
Total amount earned by Mrs Gupta in three years = ₹78,562 × 36
TTh Th H T O
Hence, Mrs Gupta earned ₹28,28,232 in three years.
10. Number of words in the book = 24,645
Number of words on each page = 155
Number of pages in the book = 24,645 ÷ 155 = 159
Thus, there are 159 pages in the book.
11. Profit of the owner of the shop = ₹98,000
Money kept for himself = ₹30,000
Money left for stationary kits = ₹98,000 ₹30,000 = ₹68,000
Number of children = 100
Cost of each stationary kit = ₹68,000 ÷ 100 = ₹680
Challenge
1. Number of chairs in each row = 240
Number of rows = 380
Total number of chairs for these rows = 240 × 380 = 91,200
+ 0 0 0 0
+ 1 9 2 0
+ 7 2 0
= 9 1 2 0 0
Number of additional rows = 150
Number of chairs in each additional row = 320
Total number of chairs for additional rows = 320 × 150 = 48,000
Total number of chairs required = 91,200 + 48,000 = 1,39,200
L TTh Th H T O 3 2 0 × 1 5 0
Do It Yourself 2C
1. a. The order of DMAS is ÷, ×, +, Hence, the correct option is (ii).
b. 100 × 10 100 + 2000 ÷ 100 = 1000 100 + 20 = 1020 100 = 920
Hence, the correct option is (ii).
c. 100 ÷ 10 + 10 × 10 = 10 + 100 = 110
Hence, the correct option is (ii).
d. 63 ÷ 9 + 12 × 4 5 = 7 + 48 5 = 55 5 = 50
Hence, the correct option is (ii).
2. a. In DMAS, we first perform division/multiplication and then addition/subtraction, hence, the statement is false
b. In DMAS, the last step is subtraction, hence, the statement is true
c. 5 × 4 + 12 ÷ 3 = 24
⇒ 20 + 4 = 24
Hence, the statement is true.
d. 36 ÷ 6 3 × 2 = 2
⇒ 6 6 = 0 ≠ 2
Hence, the statement is false
3. a. 82 × 3 + 20
= 246 + 20 = 266
b. 28 ÷ 7 + 8 × 5
= 4 + 40 = 44
c. 55 ÷ 11 + 7
= 5 + 7 = 12
d. 20 + 50 ÷ 2 5
= 20 + 25 5
= 45 5 = 40
e. 16 + 8 ÷ 2 1 × 5
= 16 + 4 5
= 20 5 = 15
f. 25 4 × 12 ÷ 4 + 3
= 25 4 × 3 + 3 = 25 12 + 3
= 28 12 = 16
4. a. 120 12 + 36 ÷ 3 × 5
= 120 12 + 12 × 5
= 120 12 + 60
= 180 12 = 168
b. 279 + 321 ÷ 3 57 × 2
= 279 + 107 114
= 386 114 = 272
c. 676 + 835 × 45 ÷ 15 10
= 676 + 835 × 3 10
= 676 + 2505 10 = 3181 10 = 3171
5. Money saved by Alex = ₹120
Cost of a toy = ₹28
Cost of a book = ₹28 ÷ 2
Money left with Alex = ₹120 28 28 ÷ 2
= ₹120 28 14 = ₹92 14 = ₹78
6. Number of stickers with Anish = 50
Number of stickers given to each friend = 3
Number of friends = 4
More stickers purchased = 10
Total number of stickers = 50 3 × 4 + 10
= 50 12 + 10 = 60 12 = 48 stickers
7. Number of pencils with Sahil = 15
Number of Sahil’s friends = 3
Number of pencils given to each friend by Sahil = 15 ÷ 3 = 5
Number of pencils already with each friend = 2
Total number of pencils with each friend = 2 + 5 = 7
8. Total number of students in the school = 350
Number of students absent on Monday = 25
Total number of students present on Monday = 350 25 = 325
Money brought by each student = ₹230
Total money collected = 325 × ₹230 = ₹74,750
Challenge
1. Difference of 81 and 3 = 81 3 = 78
Now, product = 81 × 3 = 243 and quotient = 81 ÷ 3 = 27
Sum of the product and quotient = 243 + 27 = 270
So, 78 + 270 = 348
Hence, the resultant number is 348.
1. a.
L TTh Th H T O
1 1 1 1
5 6 7 8 9
+ 2 3 4 5 6
8 0 2 4 5
b. L TTh Th H T O
1 1 1 1
9 8 7 6 5 4
+ 4 5 7 7 4
1 0 3 3 4 2 8
c. L TTh Th H T O
1 1 1 1 1
6 7 3 7 7 8
+ 5 6 7 4 3 3
1 2 4 1 2 1 1
d. L TTh Th H T O
1 1 1 1 1
2 5 3 6 2 1 + 1 2 3 6 5 3 6 5 8 6
3 0 2 5 7 2
2. a. L TTh Th H T O
5 4 6 7 6 3 4 5 7 5 2 0 1 0 1
b. L TTh Th H T O 15 11
7 5 14 7 1 16
8 6 4 8 2 6
9 6 5 3 7
7 6 8 2 8 9
c. L TTh Th H T O 5 13
8 6 8 6 3 6
6 5 3 6 5
8 0 3 2 7 1
d. L TTh Th H T O 4 14
9 5 4 8 6 3
8 4 5 6 2 2 1 0 9 2 4 1
3. a. 896 × 10 = 8960; 896 × 100 = 89,600; 896 × 1000 = 8,96,000
b. 4546 × 10 = 45,460; 4546 × 100 = 4,54,600; 4546 × 1000 = 45,46,000
c. 6457 × 10 = 64,570; 6457 × 100 = 6,45,700; 6457 × 1000 = 64,57,000
d. 9876 × 10 = 98,760; 9876 × 100 = 9,87,600; 9876 × 1000 = 98,76,000
4. a. 2100 ÷ 10 = 210
2100 ÷ 100 = 21
2100 ÷ 1000 = 2 with remainder 100
b. 4086 ÷ 10 = 408 with remainder 6
4086 ÷ 100 = 40 with remainder 86
4086 ÷ 1000 = 4 with remainder 86
c. 51,200 ÷ 10 = 5120
51,200 ÷ 100 = 512
51,200 ÷ 1000 = 51 with remainder 200
d. 74,562 ÷ 10 = 7456 with remainder 2
74,562 ÷ 100 = 745 with remainder 62
74,562 ÷ 1000 = 74 with remainder 562
5. a.
6. a.
2 3 7
231 5 4 7 6 7 4 6 2 8 5 6 6 9 3 1 6 3 7 1 6 1 7 2 0
b. 1 8 0
314 5 6 7 8 5
3 1 4 2 5 3 8 2 5 1 2 2 6 5
c. 1 1 5
768 8 8 7 5 7 7 6 8 1 1 9 5 7 6 8 4 2 7 7 3 8 4 0 4 3 7
d. 1 0 1 982 9 9 8 6 6 9 8 2 1 6 6 6 9 8 2 6 8 4
7. a. 18 ÷ 2 × 3
= 9 × 3 = 27
b. 12 × 6 2 + 18 ÷ 3
= 12 × 6 2 + 6 = 72 2 + 6 = 78 2 = 76
c. 34 + 2 × 5 9 ÷ 9
= 34 + 2 × 5 1
= 34 + 10 1 = 44 1 = 43
d. 63 4 + 8 ÷ 2 × 30
= 63 4 + 4 × 30
= 63 4 + 120 = 183 4 = 179
8. 4 5
As the quotient is 45; the other number will also be 45.
9. Largest 6-digit number = 9,99,999
Smallest 6-digit number = 1,00,000
Difference = 9,99,999 − 1,00,000 = 8,99,999
10. Number of men = 3,81,53,154
Number of women = 3,15,31,873
Number of children = 6,81,231
Total number of people:
11. Total distance to be covered by Isha = 7500 km
Distance covered by Isha each day = 150 km
Number of days required to cover the distance = 7500 ÷ 150 km = 50 days
12. Number of sections in the garden = 60
Number of sections replanted = 30
Number of sections with flowers = 60 30 = 30
Number of flowers in each section = 1280
Total number of flowers in the garden = 1280 × 30 = 38,400
13. Capacity of the auditorium = 64,070
Number of people seated in one row = 430
Number of rows in the auditorium = 64070 ÷ 430 = 149
14. Number of marbles with Maya = 80
Number of friends = 6
Marbles given to each friend = 5
Number of more marbles bought = 15
Total marbles with Maya = 80 6 × 5 + 15 = 80 30 + 15 = 95 30 = 65
15. Annual income of Neha = ₹98,780
Amount spent by Neha each year = ₹50,000
Annual savings of Neha = ₹ 98,780 ₹50,000 = ₹48,780
Money saved by Neha in ten years = ₹48,780 × 10 = ₹4,87,800
16. Sum of 5,00,000 and 3,00,000 = 5,00,000 + 3,00,000 = 8,00,000
Difference of 5,00,000 and 3,00,000 = 5,00,000 3,00,000 = 2,00,000
The required number to be subtracted from the sum of 5,00,000 and 3,00,000 = 8,00,000 2,00,000 = 6,00,000
17. Number of mangoes = 5565
Number of oranges = 2 × 5565 = 11,130
Number of oranges in each of the five boxes = 11130 ÷ 5 = 2226
18. Amount in Shreya’s account = ₹45,000
Amount in her account after receiving salary = ₹45,000 × 3 = ₹1,35,000
Amount spent on rent and grocery = ₹14,500
Money left in Shreya’s account = ₹135,000 ₹14,500 = ₹1,20,500
19. Answers may vary. Sample answer:
A company manufactures 1,86,320 pencils and 98,346 erasers. The company packs 2 pencils and 1 eraser in a packet. How many pencils and erasers will be left unpacked?
Challenge
1. Population of Hassan = 1,88,000
Population of Mysore = 12,61,000
According to Statement 1, Belgaum’s population = 1,88,000 + 5,95,000 = 7,83,000
So, Statement 1 is true.
According to Statement 2:
Population of Hassan + Population of Belgaum = 1,88,000 + 7,83,000 = 9,71,000
Population of Mysore = 12,61,000
Since, 9,71,000 is less than 12,61,000, Statement 2 is also true.
Therefore, both Statement 1 and Statement 2 are true.
2. Combined balance in Account A and B = ₹8,75,632
Balance in Account A = ₹3,56,289
So, balance in Account B = ₹8,75,632 ₹3,56,289 = ₹5,19,343
Thus, with Statement 1 alone, we can find the balance in Account B.
Statement 2 doesn’t give us specific amounts. So, Statement 2 alone is not enough to find the balance in Account B. Option a: Statement 1 alone is sufficient to answer is the correct option.
Case Study
1. 5,04,975 + 7,05,136 = 12,10,111 kg
The total weight of the rice produced by Karnataka and Bihar is 12,10,111 kg.
2. a. Tamil Nadu produces 3,26,151 kg more rice than Madhya Pradesh. Hence, the statement is false b. Karnataka produces 3,15,990 kg less rice than Tamil Nadu. Hence, the statement is true.
3. Weight of the rice to be delivered = 78,432 kg
Number of bags = 456
Weight of rice in each bag = 78,432 kg ÷ 456 = 172 kg
4. Total weight of the rice mixed = 24,430 + 20,510 = 44,940 kg
Number of bags = 214
Weight of the rice in each container = 44,940 ÷ 214 = 210 kg
Chapter 3
Let’s Warm-up
1 12 1, 5, 11
2. 27 1, 3, 5
3. 30 1, 23
4 46 1, 2, 4
5. 55 1, 3, 9
Do It Yourself 3A
1. a. 1 × 14 = 14
2 × 7 = 14
Factors of 14 are 1, 2, 7 and 14.
b. 1 × 34 = 34
2 × 17 = 34
Factors of 34 are 1, 2, 17 and 34.
c. 1 × 37 = 37
Factors of 37 are 1 and 37.
d. 1 × 48 = 48
2 × 24 = 48
3 × 16 = 48
4 × 12 = 48
6 × 8 = 48
Factors of 48 are 1, 2, 3, 4, 6, 8, 12, 16, 24 and 48.
e. 1 × 55 = 55
5 × 11 = 55
Factors of 55 are 1, 5, 11 and 55.
2. a. 15 ÷ 1 = 15, Remainder = 0
15 ÷ 3 = 5, Remainder = 0
15 ÷ 5 = 3, Remainder = 0
Factors of 15 are 1, 3, 5 and 15.
b. 41 ÷ 1 = 41, Remainder = 0
Factors of 41 are 1 and 41.
c. 63 ÷ 1 = 63, Remainder = 0
63 ÷ 3 = 21, Remainder = 0
63 ÷ 7 = 9, Remainder = 0
Factors of 63 are 1, 3, 7, 9, 21 and 63.
d. 72 ÷ 1 = 72, Remainder = 0
72 ÷ 2 = 36, Remainder = 0
72 ÷ 3 = 24, Remainder = 0
72 ÷ 4 = 18, Remainder = 0
72 ÷ 6 = 12, Remainder = 0
72 ÷ 8 = 9, Remainder = 0
Factors of 72 are 1, 2, 3, 4, 6, 8, 9, 12, 18, 24, 36 and 72.
e. 81 ÷ 1 = 81, Remainder = 0
81 ÷ 3 = 27, Remainder = 0
81 ÷ 9 = 9, Remainder = 0
Factors of 81 are 1, 3, 9, 27 and 81.
3. a. Factors of 11 are 1 and 11.
Hence, 11 is a prime number.
b. Factors of 27 are 1, 3, 9 and 27. Hence, 27 is a composite number.
c. Factors of 29 are 1 and 29.
Hence, 29 is a prime number.
d. Factors of 55 are 1, 5, 11 and 55.
Hence, 55 is a composite number.
e. Factors of 56 are 1, 2, 4, 7, 8, 14, 28 and 56.
Hence, 56 is a composite number.
f. Factors of 72 are 1, 2, 3, 4, 6, 8, 9, 12, 18, 24, 36 and 72.
Hence, 72 is a composite number.
g. Factors of 73 are 1 and 73. Hence, 73 is a prime number.
h. Factors of 81 are 1, 3, 9, 27 and 81. Hence, 81 is a composite number.
i. Factors of 83 are 1 and 83. Hence, 83 is a prime number.
j. Factors of 94 are 1, 2, 47 and 94. Hence, 94 is a composite number.
4. 11, 13, 17 and 19 are the prime numbers between 10 and 20. So, there are 4 prime numbers between 10 and 20.
5. Time period in which Mycobacterium tuberculosis divides = 17 minutes
Factors of 17 are 1 and 17. Hence there are two factors of 17.
6. 1 × 169 = 169, 13 × 13 = 169 Factors of 169 are 1, 13 and 169. Hence to put the same number of chairs in rows as the total number of rows, 13 chairs will be there in each row.
7. Answer may vary. Sample answer: Alika has a ribbon of length 27m. In how many ways she can cut the ribbon equally?
Challenge
1. True.
If 10 is a factor of a number then 2 also its factor as 2 is a factor of 10.
For example, 10 is a factor of 20 and 2 is also the factor of 20.
Do It Yourself 3B
1. Numbers divisible by 2 have 0, 2, 4, 6 or 8 as its last digit. Hence, 24, 38 and 160 will be divisible by 2.
a. 11 b. 24 c. 38 d. 49 e. 160
2. Numbers divisible by 10 will be divisible by 5. Also, numbers divisible by 10 will have 0 as their last digit. Hence, 190 and 300 will be divisible by both 5 and 10.
a. 51 b. 75 c. 37 d. 190 e. 300
3. If the sum of the digits in a number is divisible by 3, then we know that the number is divisible by 3.
a. 72: 7 + 2 = 9 (divisible by 3)
b. 63: 6 + 3 = 9 (divisible by 3)
c. 92: 9 + 2 = 11 (not divisible by 3)
d. 60: 6 + 0 = 6 (divisible by 3)
e. 130: 1 + 3 + 0 = 4 (not divisible by 3) Hence, 72, 63 and 60 are divisible by 3.
a. 72 b. 63 c. 92 d. 60 e. 130
4. If the sum is divisible by 9, we know that the number itself is divisible by 9.
a. 36: 3 + 6 = 9 (divisible by 9)
b. 45: 4 + 5 = 9 (divisible by 9)
c. 56: 5 + 6 = 11 (not divisible by 9)
d. 118: 1 + 1 + 8 = 10 (not divisible by 9)
e. 919: 9 + 1 + 9 = 19 (not divisible by 9)
Hence, 36 and 45 are divisible by 9.
a. 36 b. 45 c. 56 d. 118 e. 919
5. The number should be divisible by 5: 660, 530, 130, 370
The number has 0 as the last digit: 660, 530, 130, 370
On adding the digits of the number, the sum is divisible by 3
660: 6 + 6 + 0 = 12 (divisible by 3)
530: 5 + 3 + 0 = 8 (not divisible by 3)
130: 1 + 3 + 0 = 4 (not divisible by 3)
370: 3 + 7 + 0 = 10 (not divisible by 3)
Hence, the correct code to open the lock is 660.
6. For distributing 40 pencils, 20 erasers, 55 candies and 20 notebooks equally among the 10 kids, the numbers should be divisible by 10. The numbers which have 0 at the ones place will be divisible by 10.
40 ends with zero, 20 ends with zero. So, 40 and 20 are divisible by 10.
So, pencils, erasers and notebooks can be divided equally among the students.
Challenge
1. To put 324 blueberries and 135 chocolates in 9 cups without any left over, the numbers should be divisible by 9.
324: 3 + 2 + 4 = 9 (divisible by 9)
135: 1 + 3 + 5 = 9 (divisible by 9)
Hence, 324 blueberries and 135 chocolates can be put in 9 cups without any left over.
Do It Yourself 3C
1. Prime factorisation of 80 = 2 × 2 × 2 × 2 × 5
Hence, option b is correct.
2. 2 × 2 × 3 × 3 × 5 × 7 = 1260
Hence, option c is correct.
5. The prime factors of 365 by the division method will be 1, 5, 73, 365.
Do It Yourself 3D
1. a. Factors of 13 are 1 and 13.
Factors of 36 are 1, 2, 3, 4, 6, 9, 12, 18 and 36.
Common factor is 1.
b. Factors of 21 are 1, 3, 7 and 21.
Factors of 16 are 1, 2, 4, 8 and 16.
Common factor is 1.
c. Factors of 28 are 1, 2, 4, 7, 14 and 28.
Factors of 35 are 1, 5, 7 and 35.
Common factors are 1 and 7.
d. Factors of 24 are 1, 2, 3, 4, 6, 8, 12 and 24.
Factors of 27 are 1, 3, 9 and 27.
Common factors = 1 and 3
e. Factors of 30 are 1, 2, 3, 5, 6, 10, 15 and 30.
Factors of 45 are 1, 3, 5, 9, 15 and 45.
Common factors are 1, 3, 5 and 15.
f. Factors of 30 are 1, 2, 3, 5, 6, 10, 15 and 30.
Factors of 54 are 1, 2, 3, 6, 9, 18, 27 and 54.
Common factors are 1, 2, 3 and 6.
g. Factors of 42 are 1, 2, 3, 6, 7, 14, 21 and 42.
Factors of 22 are 1, 2, 11 and 22.
Common factors are 1 and 2.
h. Factors of 50 are 1, 2, 5, 10, 25 and 50.
Factors of 45 are 1, 3, 5, 9, 15 and 45.
Common factors are 1 and 5.
2. a. Factors of 16 are 1, 2, 4, 8 and 16.
Factors of 24 are 1, 2, 3, 4, 6, 8, 12 and 24.
Common factors = 1, 2, 4, 8
Highest common factor is 8.
b. Factors of 15 are 1, 3, 5 and 15.
Factors of 90 are 1, 2, 3, 5, 6, 9, 10, 15, 18, 30, 45 and 90.
Common factors = 1, 3, 5, 15
Highest common factor is 15.
c. Factors of 25 are 1, 5 and 25.
Factors of 45 are 1, 3, 5, 9, 15 and 45.
Common factors = 1, 5
Highest common factor is 5.
d. Factors of 27 are 1, 3, 9 and 27.
Factors of 47 are 1 and 47.
Common factors = 1
Highest common factor is 1.
e. Factors of 27 are 1, 3, 9 and 27.
Factors of 81 are 1, 3, 9, 27 and 81.
Common factors = 1, 3, 9, 27
Highest common factor is 27.
f. Factors of 28 are 1, 2, 4, 7, 14 and 28.
Factors of 42 are 1, 2, 3, 6, 7, 14, 21 and 42.
Common factors = 1, 2, 7, 14
Challenge
1. Number of flowers with Samantha = 132 132 = 2 × 2 × 3 × 11
Number of vases used by Samantha = Largest prime factor of 132 = 11
Highest common factor is 14.
g. Factors of 40 are 1, 2, 4, 5, 8, 10, 20 and 40.
Factors of 50 are 1, 2, 5, 10, 25 and 50.
Common factors = 1, 2, 5, 10
Highest common factor is 10.
h. Factors of 33 are 1, 3, 11 and 33.
Factors of 55 are 1, 5, 11 and 55.
Common factors = 1, 11
Highest common factor is 11. 3. a. 12
of 12 and 15 = 3
of 26 and 65 = 13
of 24, 40, 56 = 2 × 2 × 2 = 8
5. Length of box = 75 cm
Breadth of box = 85 cm
Height of box = 95 cm
Length of the longest tape that can measure the three dimensions of the box are = HCF of 75 cm, 85
and
Hence, the length of the longest tape that can measure the three dimensions of the box is 5 cm.
6. Number of days rice takes to mature = 120
Number of days wheat takes to mature = 150
Number of days will it take for the required cycle to repeat = LCM of 120 days and 150 days
Hence, the number of days it will take for the required cycle to repeat is 600 days.
Challenge
1. Capacity of three drums = 36 litres, 45 litres and 72 litres
Capacity of the largest container to measure the contents = HCF of 36 litres, 45 litres and 72 litres
Hence, the capacity of largest container to measure the contents = 9 litres
Chapter Checkup
1. a. Composite number: Factors of 49 are 1, 7 and 49
b. Prime number: Factors of 61 are 1 and 61
c. Prime number: Factors of 73 are 1 and 73
d. Composite number: Factors of 99 are 1, 3, 9, 11, 33 and 99
2. a. 1 × 16 = 16
2 × 8 = 16
4 × 4 = 16
The factors of 16 are 1, 2, 4, 8 and 16.
b. 1 × 20 = 20
2 × 10 = 20
4 × 5 = 20
The factors of 20 are 1, 2, 4, 5, 10 and 20.
c. 1 × 24 = 24
2 × 12 = 24
3 × 8 = 24
4 × 6 = 24
The factors of 24 are 1, 2, 3, 4, 6, 8, 12 and 24.
d. 1 × 42 = 42
2 × 21 = 42
3 × 14 = 42
6 × 7 = 42
The factors of 42 are 1, 2, 3, 6, 7, 14, 21 and 42.
3. a. 28 ÷ 1 = 28 Remainder = 0
28 ÷ 2 = 14 Remainder = 0
28 ÷ 4 = 7 Remainder = 0
The factors of 28 are 1, 2, 4, 7, 14 and 28.
4.
Divisible by 2 (last digit is 0, 2, 4, 6, 8)
Divisible by 3 (sum of digits is divisible by 3)
b. 36 ÷ 1 = 36 Remainder = 0
36 ÷ 2 = 18 Remainder = 0
36 ÷ 3 = 12 Remainder = 0
36 ÷ 4 = 9 Remainder = 0
36 ÷ 6 = 6 Remainder = 0
Factors of 36 are 1, 2, 3, 4, 6, 9, 12, 18, 36.
c. 56 ÷ 1 = 56 Remainder = 0
56 ÷ 2 = 28 Remainder = 0
56 ÷ 4 = 14 Remainder = 0
56 ÷ 7 = 8 Remainder = 0
The factors of 56 are 1, 2, 4, 7, 8, 14, 28 and 56.
d. 80 ÷ 1 = 80 Remainder = 0
80 ÷ 2 = 40 Remainder = 0
80 ÷ 4 = 20 Remainder = 0
80 ÷ 5 = 16 Remainder = 0
80 ÷ 8 = 10 Remainder = 0
The factors of 80 are 1, 2, 4, 5, 8, 10, 16, 20, 40 and 80.
Divisible by 5 (last digit is 0 or 5)
Divisible by 9 (sum of digits is divisible by 9)
Divisible by 10 (last digit is 10)
7. a. Factors of 25: 1, 5, 25
Factors of 45: 1, 3, 5, 9, 15, 45 Common factors: 1, 5
b. Factors of 75: 1, 3, 5, 15, 25, 75
Factors of 125: 1, 5, 25, 125 Common factors: 1, 5, 25
c. Factors of 33: 1, 3, 11, 33
Factors of 55: 1, 5, 11, 55
Common factors: 1, 11
d. Factors of 120: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 12, 15, 20, 24, 30, 40, 60, 120
Factors of 156: 1, 2, 3, 4, 6, 12, 13, 26, 39, 52, 78, 156
Common factors: 1, 2, 3, 4, 6, 12
8. a. Factors of 16: 1, 2, 4, 8, 16
Factors of 60: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 10, 12, 15, 20, 30, 60
Common factors: 1, 2, 4 HCF = 4
b. Factors of 25: 1, 5, 25 Factors of 65: 1, 5, 13, 65
Common factors: 1, 5 HCF = 5
c. Factors of 48: 1, 2, 3, 4, 6, 8, 12, 16, 24, 48
Factors of 120: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 12, 15, 20, 24, 30, 40, 60, 120
Common factors: 1, 2, 3, 4, 6, 8, 12, 24 HCF = 24
d. Factors of 150: 1, 2, 3, 5, 6, 10, 15, 25, 30, 50, 75, 150
Factors of 225: 1, 3, 5, 9, 15, 25, 45, 75, 225
Common factors: 1, 3, 5, 15, 25, 75 HCF = 75
9. a. 34 = 2 × 17 b. 34 = 2 × 17
38 = 2 × 19 51 = 3 × 17
HCF = 2 HCF = 17
c. 60 = 2 × 2 × 3 × 5 d. 105 = 3 × 5 × 7
225 = 3 × 3 × 5 × 5 180 = 2 × 2 × 3 × 3 × 5 HCF = 3 × 5 = 15 HCF = 3 × 5 = 15
10. a.
HCF (36, 63) = 9
b. 1 1 9 1 8 7 1 1 1 9 6 8 1 1 9 1 6 8 5 1 6 8 1 5 1 17 5 1 3 5 1 0
HCF (119, 187) = 17
c. 4 5 8 9 1 4 5 4 4 4 5 1 4 4 1 4 4 4 4 4 4 0
HCF (45, 89) = 1
d. 1 3 6 1 7 0 1 1 3
Remainder
Remainder
HCF (136, 170) = 34
11. Answers may vary. Sample answer: For a number to have 2 as a factor it must have 0, 2, 4, 6 or 8 as its last digit. Hence, a three-digit number which has 2 as a common factor with 420 is 120.
12. Capacity of tanks = 250 litres and 425 litres
Maximum capacity of the bucket that can measure the water in tanks = HCF of 250 litres and 425 litres
2 5 0 4 2 5 1 2 5 0 1 7 5 2 5 0 1
Remainder
Hence, the maximum capacity of the bucket that can measure the water in tanks is 25 litres.
13. Number of white balloons = 24
Number of orange balloons = 16
Greatest number of balloons in each arrangement = HCF of 24 and 16
6 0 Remainder
Hence, the greatest number of balloons in each arrangement is 8.
14. Dimension of the game board = 66 inches × 24 inches
Largest size of square tile to fit the board = HCF of 66 inches and 24 inches = 6 inches
Area of the game board = 66 × 24 = 1584 square inches
HCF of 66 and 24 = 6
So, length of side of each square tile = 6 inches
Area of one square tile = 6 × 6 = 36 square inches
Number of tiles = Area of the game board
Area of one tile
=1584 ÷ 36 = 44
Hence the number of tiles he needs is 44.
15. Number of cupcakes = 240
Number of sandwiches = 160
Maximum number of uniform packets that can be made = HCF of 240 and 160 = 80
Number of cupcakes in each packet = 240 ÷ 80 = 3
Number of sandwiches in each packet = 160 ÷ 80 = 2
1 6 0 2 4 0 1
1 6 0
80 1 6 0 2 1 6 0 0
Remainder
Therefore, the maximum number of packets she can make is 80; the contents of each will be 3 cupcakes and 2 sandwiches.
16. Number of oatmeal cookies = 30
Number of chocolate chip cookies = 48
Number of plastic containers needed = HCF of 30 and 48
3 0 4 8 1
0
8 3 0 1
Remainder
Hence, the number of plastic containers needed = 6
Challenge
1. The greatest number that divides 178 and 128, leaving a remainder of 8 is the HCF of 178 – 8 =170 and 128 – 8 = 120
120 = 2 × 2 × 2 × 3 × 5
170 = 2 × 5 × 17
Common factors: 2, 5
HCF: 10
Thus, the greatest number that divides 178 and 128, leaving a remainder of 8 is 10.
2. Half a century = 100 ÷ 2 = 50
Number which is 2 more than half a century = 50 + 2 = 52
Number which is 16 more than a century = 100 + 16 = 116
Number that divides 52 and 116, leaving a remainder of 0 is the HCF of 52 and 116
52 = 2 × 2 × 13
116 = 2 × 2 × 29
HCF: 2 × 2 = 4
Twice the HCF: 4 × 2 = 8
Required number = 8
Case Study
1. The number of strings is an odd prime number.
Factors of 8 are 1, 2, 4 and 8. So, 8 is not a prime number. Factors of 9 are 1, 2, 3 and 9. So, 9 is not a prime number.
Factors of 7 are 1 and 7. So, 7 is a prime number.
Factors of 3 are 1 and 3. So, 3 is a prime number.
The total number of pearls is 72. The number of pearls per string must be an integer, so we check which of the prime numbers (7 or 3) can divide 72 evenly.
Factors of 72 are 1, 2, 3, 4, 6, 8, 9, 12, 18, 24, 36 and 72
So, the number of strings = 3
Hence, option d is correct.
2. The maximum number of stones he can use in each, such that the number of rubies and emeralds are equal in the bangles is HCF of 18 and 24.
18 = 2 × 3 × 3
24 = 2 × 2 × 2 × 3
Common factors: 2, 3
HCF: 2 × 3 = 6
Hence, option b is correct.
3. Number of pairs of earrings a girl orders = 32
Factor tree for 32:
4. Number of jades used to make necklace = 24
Number of emeralds used to make necklace = 36
The greatest number of necklaces that the jeweler can make is HCF of 24 and 36 = 12 necklaces
24 = 2 × 2 × 2 × 3
36 = 2 × 2 × 3 × 3
Common factors: 2, 2, 3
HCF: 2 × 2 × 3 = 12
Chapter 4
Let’s Warm–up
1. Multiplication table of 8 60, 96, 108
2. Multiplication table of 9 40, 70, 80
3. Multiplication table of 10 24, 48, 64
4. Multiplication table of 12 36, 54, 63
Do It Yourself 4A
1. a. 8 × 1 = 8 8 × 2 = 16 8 × 3 = 24 8 × 4 = 32 8 × 5 = 40
b. 11 × 1 = 11 11 × 2 = 22 11 × 3 = 33
11 × 4 = 44 11 × 5 = 55
c. 21 × 1 = 21 21 × 2 = 42 21 × 3 = 63
21 × 4 = 84 21 × 5 = 105
d. 25 × 1 = 25 25 × 2 = 50 25 × 3 = 75
25 × 4 = 100 25 × 5 = 125
e. 50 × 1 = 50 50 × 2 = 100 50 × 3 = 150
50 × 4 = 200 50 × 5 = 250
2. On dividing 7209 by 9, we get no remainder. So, 7209 is a multiple of 9.
3. The year in which the last Purna Kumbh Mela was organised = 2013
The Purna Kumbh Mela is organised every 12 years. So, 12 × 1 = 12
12 × 24 = 24
12 × 3 = 36
Therefore, the next three Purna Kumbh Melas will be organised in 2013 + 12 = 2025, 2013 + 24 = 2037, 2013 + 36 = 2049
4. Answers may vary. Sample answer: Let us take 10 as an example.
The first ten multiples of 10 are 10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90 and 100.
Since all these numbers end with a zero in the ones place, all multiples of 10 are even.
5. Both species of cicadas emerged in 2021. The first species of cicadas emerges from the ground every 13 years.
The second species of cicadas emerges every 17 years. To find when will both species will emerge together over the next century, we need to find the LCM of 13 and 17. 13 13 1 17 17 1
LCM of 13 and 17 = 221
So, the next time both species will emerge together in = 2021 + 221 = 2242
Since the next century after 2021 is from 2100 to 2199, it is clear that the two species will not emerge together over the next century.
Challenge
1. Yes, A can also be a multiple of B. For example, if B = 8, the factors are 1, 2, 4, 8
If A = 1, 2 or 4, it cannot be B’s multiple, but if A = 8, it becomes a multiple of B which is also 8.
Do It Yourself 4B
1. Multiples of
Multiples of
Multiples of 50
… So, the common multiples of 25, 75 and 50 is 150. Thus, option d is correct.
2. a. Multiples
Common multiples of 12 and 15 = 60, 120, ... 60 is the lowest among all the common multiples, so it is the LCM of 12 and 15. So, the LCM of 12 and 15 = 60
Common multiples of 9 and 63 = 63, 126, ... 63 is the lowest among all the common multiples, so it is the LCM of 9 and 63.
LCM of 9 and 63 = 63
c. Multiples of 9 5 10 15 20
Common multiples of 5 and 55 = 55, 110, ... 55 is the lowest among all the common multiples, so it is the LCM of 5 and 55.
LCM of 5 and 55 = 55
d. Multiples of 8 8 16
Multiples of 10 10 20
Common multiples of 8 and 10 = 40, 80, ... 40 is the lowest among all the common multiples, so it is the LCM of 8 and 10.
So, the LCM of 8 and 10 = 40
e.
Common multiples of 6, 12 and 18 = 36, 72, ... 36 is the lowest among all the common multiples, so it is the LCM of 6, 12 and 18.
LCM of 6, 12 and 18 = 36
f. Multiples of 6 6 12 18 24
Multiples of 10 10 20
Multiples of 15 15 30
Common multiples of 6, 10, 15 = 30, 60, ... 30 is the lowest among all the common multiples, so it is the LCM of 6, 10 and 15.
LCM of 6, 10 and 15 = 30 g.
Multiples of 12 12 24 36 48 60 72 84
of 15 15 30
Multiples of 20 20 40 60
Common multiples of 6, 10, 15 = 60, 12, ... 60 is the lowest among all the common multiples, so it is the LCM of 12, 15 and 20.
LCM of 12, 15 and 20 = 60 h.
Multiples of 15 15 30 45 60 75 90 105 120 135 150
Multiples of 25 25 50 75 100 125 150 175 200 225 250 … Multiples of 30 30 60 90 120 150 180 210 240 270 300
Common multiples of 15, 25, 30 = 150, ... 150 is the lowest among all the common multiples, so it is the LCM of 15, 25 and 30.
LCM of 15, 25 and 30 = 150
3. Let us find the LCM of 4 and 15:
So, the LCM of 4 and 15 = 60
a. Let us find the LCM of 4 and 20:
So, the
of 4 and 20 = 20
b. Let us find the
Multiples of 25 25
of 6 and 25:
So, the LCM of 6 and 25 = 150
c. Let us find the LCM of 5 and 12:
So, the LCM of 5 and 12 = 60
d. Let us find the LCM of 8 and 30:
Multiples of 30 30 60 90
So, the LCM of 8 and 30 = 120
So, the LCM of 5 and 12 is the same as the LCM of 4 and 15 which is 60.
Thus, option c is correct.
4. The U.S. presidential elections are held every 4 years. The Senate elections are held every 6 years. To find at what year both elections held together, we need to find the LCM of 4 and 6.
of
Multiples of 6 6 12 18 24 30 36 42 48 54 60 …
Common multiples of 4 and 6 = 12, 24, 36, ... 12 is the lowest among all the common multiples, so it is the LCM of 4 and 6.
Lowest Common Multiple or LCM of 4 and 6 = 12 Hence, the year in which both elections held together = 2024 + 12 = 2036
5. First machine requires maintenance every 12 days. Second machine requires maintenance every 18 days. To find after how many days both machines need maintenance on the same day again, we need to find LCM of 12 and 18.
Multiples of 12 12 24 36 48 60 72 84 96
Multiples of 18 18 36 54 72 90 108 126 144
Common multiples of 12 and 18 = 36, 72, ...
36 is the lowest among all the common multiples, so it is the LCM of 12 and 18.
Lowest Common Multiple or LCM of 12 and 18 = 12 Hence, after 36 days both machines need maintenance on the same day again.
6. The first bell rings after 30 minutes in primary school. The first bell rings after 40 minutes in secondary school. To find at what time both bells ring together, we need to find LCM of 30 and 40.
So, the common multiples of 30 and 40 = 120, 240, ... Thus, after 120 minutes, both school’s bells ring together. Thus, the both bell will ring together again at 8:30 a.m. + 120 minutes = 8:30 a.m. + 60 minutes + 60 minutes = 8:30
7. Answers may vary. Sample answer:
A shopkeeper sells candles in packet of 12 and candle stands in packets of 8. what is the least number of candles and candle stands Rita should buy so that there will be one candle for each candle stand?
Challenge
1. The third multiple of 24 = 72
The third multiple of required number is half the third multiple of 24
Therefore, third multiple of required number = 72 ÷ 2 = 36 36 is a third multiple of number 12 Thus, required number = 12
b. 2 44
2 22 11 11 1 2 88 2 44 2 22 11 11 1
44 = 2 × 2 × 11
88 = 2 × 2 × 2 × 11
2 48
2 24
c. 2 12 2 6 3 3 1
2 12
2 6 3 3 1
48 = 2 × 2 × 2 × 2 × 3
12 = 2 × 2 × 3
d. 5 115 23 23 1
5 25 5 5 1
25 = 5 × 5
115 = 5 × 23
2. a. LCM of 8 and 10 = 2 × 2 × 2 × 5 = 40
b. LCM of 8 and 16 = 2 × 2 × 2 × 2 = 16
c. LCM of 16 and 10 = 2 × 2 × 2 × 2 × 5 = 80
d. LCM of 25 and 10 = 5 × 5 × 2 = 50
3. a. LCM of 16 and 24
2 16 2 24
2 8 2 12
2 4 2 6
2 2 3 3 1 1
16 = 2 × 2 × 2 × 2
24 = 2 × 2 × 2 × 3
Now, we will take 4 times two and 1 time three. So, the LCM of 16 and 24 = 2 × 2 × 2 × 2 × 3 = 48
b. LCM of 25 and 35
5 25 5 35
5 5 7 7 1 1
25 = 5 × 5
35 = 5 × 7
Now, we will take 2 times five and 1 time seven.
So, the LCM of 25 and 35 = 5 × 5 × 7 = 175
c. LCM of 36 and 45
2 36 3 45
2 18 3 15
3 9 5 5
3 3 1 1
36 = 2 × 2 × 3 × 3
45 = 3 × 3 × 5
Now, we will take 2 times two, 2 times three and 1 time five.
So, the LCM of 36 and 45 = 2 × 2 × 3 × 3 × 5 = 180
d. LCM of 63 and 105 3 63 3 105 3 21 5 35
7 7 7 7 1 1
63 = 3 × 3 × 7
105 = 3 × 5 × 7
Now, we take 2 times three, 1 time five and 1 time seven.
So, the LCM of 63 and 105 = 3 × 3 × 5 × 7 = 315
e. LCM of 18, 40 and 45
2 18 2 40 3 45
3 9 2 20 3 15
3 3 2 10 5 5 1 5 5 1 1
18 = 2 × 3 × 3
40 = 2 × 2 × 2 × 5
45 = 3 × 3 × 5
Now, we take 3 times two, 2 times three and 1 time five.
So, LCM of 18, 40 and 45 = 2 × 2 × 2 × 3 × 3 × 5 = 360
f. LCM of 72, 96 and 108 2 72 2 96 2 108 2 36 2 48 2 54 2 18 2 24 3 27 3 9 2 12 3 9 3 3 2 6 3 3 1 3 3 1 1
72 = 2 × 2 × 2 × 3 × 3
96 = 2 × 2 × 2 × 2 × 2 × 3
108 = 2 × 2 × 3 × 3 × 3
Now, we take 5 times two and 3 time three.
So, the LCM of 72, 96 and 108 = 2 × 2 × 2 × 2 × 2 × 3 × 3 × 3 = 864
g. 48, 56 and 70 2 48 2 56 2 70 2 24 2 28 5 35 2 12 2 14 7 7 2 6 7 7 1 3 3 1 1
48 = 2 × 2 × 2 × 2 × 3
56 = 2 × 2 × 2 × 7
70 = 2 × 5 × 7
Now, we take 4 times two and 1 time three, five, seven each.
So, LCM of 48, 56 and 70 = 2 × 2 × 2 × 2 × 3 × 5 × 7 = 1680
30, 60 and 90
30 = 2 × 3 × 5
60 = 2 × 2 × 3 × 5
90 = 2 × 3 × 3 × 5
Now, we take 2 times two, 2 times three and 1 time five. So, LCM of 30, 60 and 90 = 2 × 2 × 3 × 3 × 5 = 180
4. To find the LCM of 12, 24 and 56, we will take 2 three times, 3 one time and 7 one time.
LCM of 12, 24 and 56 = 2 × 2 × 2 × 3 × 7 = 168 Thus, Rohan is not right.
5. T20 cricket world cup is held every 2 years. FIFA world cup is held every 4 years. Both the world cups were last held together in 2022. To find how many times will both world cups be held together till 2040 after 2022, we need to find LCM of 2 and 4.
2 = 2 × 1
4 = 2 × 2
LCM of 2 and 4 = 4
So, the next world cups be held together till 2040 after 2022 in 2022 + 4 = 2026, 2026 + 4 = 2030, 2030 + 4 = 2034 and 2034 + 4 = 2038
So, 4 times will both world cups be held together till 2040 after 2022.
6. Answers may vary. Sample answer: Find the least length of a rope which can be cut into whole number of pieces of length 45 cm and 75 cm.
Challenge
1. Present age = Multiple of 7 7 14 21 28 35 42 49
Next year age = Present age + 1 = Multiple of 8
Also, the present age is greater than 20 but less than 80. So, from above table, I am 63 years old.
Do It Yourself 4D
1. a. 21 and 24
3 21 24
7 7 8
2 1 8 2 1 4
2 1 2 1 1
So, the LCM of 21 and 24 = 3 × 7 × 2 × 2 × 2 = 168
b. 25 and 30 2 25 30 3 25 15 5 25 5 5 5 1 1 1
So,
c. 32 and 48
of
and
So, the LCM of 32 and 48 = 2 × 2 × 2 × 2 × 2 × 3 = 96
d. 60 and 75 2 60 75 2 30 75 3 15 75 5 5 25 5 1 5 1 1
So, the LCM of 60 and 75 = 2 × 2 × 3 × 5 × 5 = 300
28, 42, 56
So, the LCM of 28, 42 and 56 = 2 × 2 × 2 × 3 × 7 = 168
f. 75, 100, 150 2 75 100 150 2 75 50 75 3 75 25 75 5 25 25 25 5 5 5 5 1 1 1
So, the LCM of 75, 100 and 150 = 2 × 2 × 3 × 5 × 5 = 300
g. 21, 63, 105 3 21 63 105 3 7 21 35 5 7 7 35 7 7 7 7 1 1 1
So, the LCM of 21, 63 and 105 = 3 × 3 × 5 × 7 = 315
h. 90, 135, 180
2 90 135 180
2 45 135 90
3 45 135 45
3 15 45 15
3 5 15 5
5 5 5 5 1 1 1
So, the LCM of 90, 135 and 190 = 2 × 2 × 3 × 3 × 3 × 5 = 540
2. Rohit’s method—
2 42 56
2 21 28
7 3 4
To find the LCM of 42 and 56, follow the method given below,
2 42 56
2 21 28
2 21 14
3 21 7
7 7 7 1 1
LCM of 42 and 56 = 2 × 2 × 2 × 3 × 7 = 168 Rohit’s conclusion is incorrect because he didn’t consider the highest power of 2 in the prime factorisation when calculating the LCM. Thus, Rohit is not correct and LCM of 42 and 56 is 168.
3. a. LCM of 42 and 30 b. LCM of 63, 105
2 42 70
3 21 35
5 7 35 7 7 7 1 1 3 63 105 3 21 35 5 7 5 7 7 1 1 1
LCM of 42 and 30 LCM of 63 and 105
= 2 × 3 × 5 × 7 = 210 = 3 × 3 × 5 × 7 = 315
c. LCM of 30 and 45 d. LCM of 9 and 15
2 30 45
3 15 45
3 5 15
5 5 5 1 1 3 9 15 3 3 5 5 1 5 1 1
LCM of 30 and 45 LCM of 9 and 15
= 2 × 3 × 3 × 5 = 90 = 3 × 3 × 5 = 45
e. LCM of 12 and 48
2 12 48
2 6 24
2 3 12
2 3 6
3 3 3 1 1
LCM of 12 and 48 = 2 × 2 × 2 × 2 × 3 = 48
LCM of 63, 105
LCM of 30, 45
LCM of 9, 15
LCM of 12, 48
LCM of 42, 70 90 45 48 210 315
4. Jupiter takes around 12 years to revolve around the Sun. Saturn takes around 30 years to revolve around the Sun. Jupiter, Saturn and the Sun are in a straight line at the beginning of their revolution cycle.
To find after how many years will they be in their original positions again, we need to find the LCM of 12 and 30.
2 12 30
2 6 15
3 3 15
5 1 5 1 1
So, after 60 years they will be in their original positions again.
Challenge
1. Assertion (A): Anna takes 8 minutes to complete one round, and Sylvia takes 12 minutes. If both start cycling at the same time and move in the same direction, they will meet at the starting point after 24 minutes.
Reason (R): The least common multiple (LCM) of 8 and 12 is 24. Anna takes 8 minutes to complete one round. Sylvia takes 12 minutes to complete one round.
Both Anna and Sylvia start cycling at the same time and move in the same direction.
To find after how minutes they will meet at the starting point, we need to find the LCM of 8 and 12 = 24
2 8 12 2 4 6 2 2 3 3
Therefore, after 24 minutes they will meet at the starting point.
The assertion is true and the reason explains why it is true. Thus, option (a) is correct.
Do It Yourself 4E
1. Narendra marks first date as August 7. The classes are scheduled once in every 7 days. So, the dates are, 7 × 1 = 7
7 × 2 = 14
7 × 3 = 21
7 × 4 = 28
Therefore, the dates he will mark for the classes in the month of August are 7, 14, 21 and 28.
2. To find the greatest number of groups Mrs Mehra can make, we need to find the highest common factor (HCF) of 12 and 18.
Factor of 12 1 2 3 4 6
Factor of 18 1 2 3 6 9
The HCF of 12 and 18 is 6.
This means that the greatest number of groups Mrs Mehra can make is 6.
This is because each group must have the same number of boys and girls, and 6 is the largest number that divides both 12 and 18 evenly.
3. The maximum capacity of a container that can measure the milk of either container an exact number of times is the highest common factor (HCF) of 75 and 45.
To find the HCF of 75 and 45,
Factor of 75 1 3 5 15 25 75
Factor of 45 1 3 5 9 15 45
So, the highest common factor of 75 and 45 = 15
Therefore, the maximum capacity of a container that can measure the milk of either container an exact number of times is 15 litres.
4. The first device beeps at every 60 sec and the second device beeps at every 62 sec.
To find out at what time they beep together, we need to find out the LCM of 60 and 62.
2 60 62
2 30 31
3 15 31
5 5 31 31 1 31 1 1
LCM = 2 × 2 × 3 × 5 × 31 = 1860 1 minute = 60 seconds
1 second = 1 60 minutes
1860 seconds = 1860 60 = 31 minutes
So, after 31 minutes both devices will beep together. And the time will be 10:00 a.m. + 31 minutes = 10:31 a.m.
5. Number of soccer balls = 72
Number of basketballs = 96
To find the largest possible equal groups, such that each group has the same number of soccer balls and basketballs, we need to find the HCF of 72 and 96.
Factors of 72 are 1, 2, 3, 4, 6, 8, 9, 12, 18, 24, 36 and 72.
Factors of 96 are 1, 2, 3, 4, 6, 8, 12, 16, 24, 32, 48 and 96
Common factors = 1, 2, 3, 4, 6, 8, 12 and 24
HCF of 72 and 96 is 24.
Therefore, 24 is the largest possible equal groups, such that each group has the same number of soccer balls and basketballs.
6. We need to find the least possible number of students in the class.
Now, the number of students will be greater than 6, 8, 12 and 16
So, we need to find the LCM in this case.
LCM = 2 × 2 × 2 × 2 × 3 = 48
Therefore, the least possible number of students in the class = 48 students
7. Sunflowers bloom every 10 weeks. Roses bloom every 5 weeks. Tulips bloom every 3 weeks.
To find after how many weeks they will all bloom together again, we need to find the LCM of 10, 5 and 3.
LCM of 2, 3 and 5 = 2 × 3 × 5 = 30
So, after 30 weeks they will all bloom together again.
8. To find the total number of stacks, we need to find the least common multiple (LCM) of 336, 240 and 96.
The LCM of 336, 240 and 96 = 2 × 2 × 2 × 2 × 2 × 3 × 5 × 7 = 3360
This means that we can stack the books in 3360 stacks, such that each stack contains the same number of books of each subject, and the height of each stack is the same. Therefore, the total number of stacks is 3360.
9. Answers may vary. Sample answer: Three pieces of ribbons 42 cm, 49 cm and 63 cm long, need to be divided into the same length. What is the greatest possible length of each ribbon?
Challenge
1. Free beverage is received after every 5th visit. Free appetizer is received after every 10th visit.
Multiples of 5 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50
Multiples of 10 10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
a. For both a free beverage and a free appetizer to occur on the same visit, that visit must be a multiple of both 5 and 10.
So, LCM of 5 and 10 = 2 x 5 = 10
2 5 10
5 5 5 1 1
Therefore, you will receive both a free beverage and a free appetizer on every 10th visit.
The multiples of 10 are 10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90 and 100.
There are 10 multiples of 10 between 1 and 100. Thus, I will receive both a free beverage and a free appetiser on 10 visits.
b. To find the first visit where you can get both free items, we need to find the LCM of 5 and 10. So, the LCM of 5 and 10 = 2 × 5 = 10
2 5 10
5 5 5 1 1
So, on the 10th visit I will get both free items.
Chapter Checkup
1. Multiples of 9 are coloured in the number chart: 1
2. 105, 847 and 77 can be divided by 7, while 103 cannot be divided by 7. Thus, option a is correct.
3. The 9th multiple of a. 7 × 9 = 63 b. 9 × 9 = 81
c. 11 × 9 = 99 d. 13 × 9 = 117
4. 90 and 180 are common multiples of 30 and 45. Thus, option b is correct.
5. a. 2 × 3 × 3 2 × 5 × 7 2 × 3 × 3 × 5 × 7 = 630
b. 2 × 3 × 5 3 × 3 × 5 2 × 3 × 3 × 5 = 90
c. 2 × 3 × 3 × 7 2 × 3 × 11 2 × 3 × 3 × 7 × 11 = 1386
d. 3 × 3 × 5 × 7 2 × 3 × 5 × 11 2 × 3 × 3 × 5 × 7 × 11 = 6930
e. 2 × 3 × 3 × 5 2 × 2 × 3 × 5 2 × 2 × 3 × 3 × 5 = 180
6. a. 18, 27 2 18 3 27 3 9 3 9 3 3 3 3 1 1
Prime factor of 18 = 2 × 3 × 3
Prime factors of 27 = 3 × 3 × 3
LCM of 15 and 12 = 2 × 3 × 3 × 3 = 54
b. 35, 14
5 35 2 14
7 7 7 7 1 1
Prime factor of 35 = 5 × 7
Prime factors of 14 = 2 × 7
LCM of 15 and 12 = 2 × 5 × 7 = 70
c. 5, 9, 15
5 5 3 9 3 15 1 3 3 5 5 1 1
Prime factor of 5 = 5
Prime factors of 9 = 3 × 3
Prime factors of 15 = 3 × 5
LCM of 5, 9 and 15 = 3 × 3 × 5 = 45
d. 25, 40, 60
5 25 2 40 2 60
5 5 2 20 2 30 1 2 10 3 15 5 5 5 5 1 1
Prime factor of 25 = 5 × 5
Prime factors of 40 = 2 × 2 × 2 × 5
Prime factors of 60 = 2 × 2 × 3 × 5
LCM of 25, 40 and 60 = 2 × 2 × 2 × 5 × 5 × 3 = 600
7. 2 9 12 15 2 9 6 15 3 9 3 15 3 3 1 5 5 1 1 5 1 1 1
LCM of 9, 12 and 15 = 2 × 2 × 3 × 3 × 5 = 180
180 is the smallest number that is divisible by 9, 12 and 15 which also the LCM of these numbers.
Thus, option d is correct.
8. a. LCM of 12, 20 and 32
2 12 20 32
2 6 10 16
2 3 5 8
2 3 5 4
2 3 5 2
3 3 5 1
5 1 5 1 1 1 1
LCM of 12, 20 and 32 = 2 × 2 × 2 × 2 × 2 × 3 × 5 = 480
b. LCM of 93, 62 and 120
2 93 62 120
2 93 31 60
2 93 31 30
3 93 31 15
5 31 31 5
31 31 31 1 1 1 1
So, LCM of 93, 62 and 120 = 2 × 2 × 2 × 3 × 5 × 31 = 3720
c. LCM of 15, 36 and 40
2 15 36 40
2 15 18 20
2 15 9 10
3 15 9 5
3 5 3 5
5 5 1 5
1 1 1
LCM of 15, 36 and 40 = 2 × 2 × 2 × 3 × 3 × 5 = 360
d. LCM of 45, 18 and 63
2 45 18 63
3 45 9 63
3 15 3 21
5 5 1 7
7 1 1 7 1 1 1
LCM of 45, 18 and 63 = 2 × 3 × 3 × 5 × 7 = 630
9. To find the smallest possible number of questions that could have been given for holiday homework will be the least common multiple of 3 and 13.
LCM of 3 and 13 = 3 × 13 = 39
Therefore, the smallest possible number of questions that could have been given for holiday homework is 39.
10. Three bells ring at intervals of 20 minutes, 30 minutes and 45 minutes respectively.
To find the time after which all three bells ring together, we need to find the LCM of 20, 30 and 45
20 = 2 × 2 × 5
30 = 2 × 3 × 5
45 = 3 × 3 × 5
So, LCM of 20, 30 and 45 = 2 × 2 × 3 × 3 × 5 = 180
The least common multiple (LCM) of 20, 30 and 45 is 180. So, the bells will ring together after 180 minutes, which is equal to 3 hours.
Therefore, the three bells will ring together after 3 hours.
11. El Niño occurs every 3 years.
La Niña occurs every 7 years.
To find the year in which both phenomena occur together again starting from 2020, we need to the find the LCM of 3 and 7.
3 3 7 7 1 7 1 1
So, LCM of 3 and 7 = 3 × 7 = 21
Therefore, the year in which both phenomena occur together again starting from 2020 is 2020 + 21 = 2041
Challenge
1. A multiple of a number is a number that is divisible by that number. Therefore, a multiple of 75 is a number that can be divided by 75 without leaving a remainder.
75 ÷ 15 = 5
75 ÷ 25 = 3
75 ÷ 12 = Not possible 15 and 25 are both multiples of 75, because they can be divided evenly by 75. However, 12 is not a multiple of 75, because it cannot be divided evenly by 75. Therefore, 12 is the the wrong answer. Thus, Ajay gives the wrong answer.
Thus, option (c) is correct.
2. Assertion (A): The LCM of 3 and 9 is 9.
3 3 9 3 1 3 1 1
LCM of 3 and 9 = 3 × 3 = 9
Reason (R): The LCM of any two numbers is always greater than their HCF.
Multiples are always greater than or equal to a number and factors are always less than or equal to a number.
So, we can say that the LCM of any two numbers is always greater than their HCF.
Hence, assertion and reason both are true, but the reason does not explain the assertion correctly.
Thus, the correct option is (b).
Case Study
1. a. Riya’s bus arrives every 15 minutes. Samir’s bus arrives every 20 minutes.
To find at what time the buses arrive at the same time, we need to find the LCM of 15, 20.
2 20 15 2 10 15
3 5 15 5 5 5 1 1
LCM of 20 and 15 = 2 × 2 × 3 × 5 = 60
So, the buses arrive at the same time after every 60 minutes.
Thus, the correct option is (b).
2. To find at what time Riya and Samir take the next bus, so as to reach school at the same time, we need to find the LCM of 15 and 20.
2 20 15
2 10 15
3 5 15 5 5 5 1 1
LCM of 20 and 15 = 2 × 2 × 3 × 5 = 60
Riya and Samir take the next bus so as to reach school at the same time is 8:00 a.m. + 60 minutes = 9:00 a.m.
3. Number of trees Riya planted is a multiple of 2. Number of trees Samir planted is a multiple of 5. The lowest multiple of trees planted that is common to both is the LCM of 2 and 5 = 2 × 5 = 10
2 2 5
5 1 5 1 1
Thus, Riya and Ravi planted at least 10 trees.
4. Riya’s bus arrives every 10 minutes. Samir’s bus arrives every 15 minutes. To find at what time the buses arrive at the same time when both the buses arrived together was at 3:30 p.m., we need to find the LCM of 10, 15 = 30
2 10 15
3 5 15
5 1 5 1 1
The time the buses arrive at the same time when both buses arrived together was at 3:30 p.m. is 3:30 p.m. + 30 minutes = 4:00 p.m.
5. Answers may vary.
Chapter 5
Let’s Warm-up
1. 1 3 a half
2. 1 2 two-fourths
3. 1 4 one-fourth
4. 1 8 one-third
5.
Do It Yourself 5A
1. a. As the denominators of 4 7 and 1 4 are different, they are unlike fractions.
b. As the denominators of 5 8 and 4 8 are the same, they are like fractions.
c. As the denominators of 1 4 and 1 5 are different, they are unlike fractions.
d. As the denominators of 3 7 and 5 7 are the same, they are like fractions.
e. As the denominators of 6 18 and 7 18 are the same, they are like fractions.
2. Proper fractions have denominator greater than numerator, hence, 41212 ,, 51529 are proper fractions. Improper fractions have numerator equal to or greater than the denominator, hence, 658179 ,,, 25113 are improper fractions.
Mixed numbers are fractions which are a combination of a whole number and a proper fraction, hence, 157 4 , 5 , 6 789 are mixed fractions.
5. Total number of rice packets = 87
Number of families = 5
Number of rice packets each family get = 87 5 17 5 87 5 37 35 2
So, 87 5 = 17 2 5
Thus, each family get 17 2 5 rice packets.
6. Mixed Number 2 3 6 Improper Fraction 15 6
Challenge
1. 7 2
6 = 7 × 6 + 2 6 = 44 6 = 22 3 Prime denominator Improper fraction
Thus, the fraction that Sanchita is talking about is 22 3
Do It Yourself 5B
1. Answers may vary. Sample answers:
a. 6263 12 18 and 72147321 ×× = = ××
b. 6263 12 18 and 1523015345 ×× = = ××
c. 112 113 22 33 and 1723417351 ×× = = ××
d. 122 123 24 36 and 2024020360 ×× = = ××
2. Answers may vary. Sample answers:
a. 122 124 63 and 202102045 ÷÷ = = ÷÷
b. 142 147 72 and 562285678 ÷÷ = = ÷÷
c. 302 303 15 10 and 4222142314 ÷÷ = = ÷÷
d. 322 324 16 8 and 4822448412 ÷÷ = = ÷÷
3. a. HCF of 24 and 60 is 12. 2412 2 60125 ÷ = ÷
b. HCF of 27 and 63 is 9. 279 3 6397 ÷ = ÷
c. HCF of 24 and 72 is 24. 2424 1 72243 ÷ = ÷
d. HCF of 44 and 55 is 11. 4411 4 55115 ÷ = ÷
4. a. 228214 and 4221025 ÷÷ = = ÷÷
As, 14 , 25 ≠ the fractions 2 4 and 8 10 are not equivalent.
b. 62 33 and 51025 ÷ = ÷
As, 33 , 55 = the fractions 3 5 and 6 10 are equivalent.
c. 147221122 and 21733333 ÷÷ = = ÷÷
As 22 , 33 = the fractions 14 21 and 22 33 are equivalent.
d. 55252511 and 105250252 ÷÷ == ÷÷
As, 11 , 22 = the fractions 5 10 and 25 50 are equivalent.
5. a. 5 × 7 = 35; hence, 4 × 7 = 28 428 535 =
b. 3 × 7 = 21; hence, 8 × 7 = 56 321 856 =
c. 36 ÷ 6 = 6; hence, 12 ÷ 6 = 2 212 636 =
d. 1 × 14 = 14; hence, 5 × 14 = 70 141 705 =
6. Fraction of the Earth’s surface that is covered with water = 2 3
212
312 × × = 24 36
So, 2 3 is equivalent to 24 36
So, option d is correct.
7. Answer may vary. Sample answer: = =
Challenge
1. Green—16, Pink— 3 18 or 1 6 , Blue—1 4 or 3 12,
6, Yellow—1 4 or 3 12 ; Green, pink and purple are equivalent. Yellow and blue are equivalent.
Do It Yourself 5C
1. a. As the fractions 14 23 and 17 23 are like fractions and 3 thus, 1417,<1417 23 2 <
b. 3 4 and 7 9 can be converted into like fractions as: 39742728 ; 49369436 ×× == ××
Since, 27 < 28, 2728 3636 < Thus, 37 49 <
c. 4 5 and 6 9 can be converted to like fractions as: 49653630 ; 59459545 ×× = = ××
Since, 36 > 30 3630 , 4545 > Thus, 46 59 >
d. 1 6 and 4 20 can be converted into like fractions as: 110431012 ; 6106020360 ×× = = ××
Since, 10 < 12, 1012 6060 < Thus, 14 620 <
2. a. 432512210 ; 531533515 ×× === ××
Since 12 > 10, 1210 1515 > or 42 53 > Hence, the given statement is correct.
b. 665511 ; 12621052 ÷÷ == ÷÷
Since, 11 22 = Hence, the given statement is correct.
c. 717158119120 ; 817136178136 ×× = = ××
Since, 119120 136136 < Hence, the given statement is correct.
d. 14111212 154 144 ; 12111321112132 ×× = = ××
Since, 154144 132132 >
Hence, the given statement is correct.
3. a. LCM of 4, 6 and 7 is 84. 221114312 ;; 421614712 ××× = = = ××× 42 1436 84 8484
So, 143642 848484 << Thus, 132 674 <<
b. LCM of 2, 3, 5 and 6 is 30. 2101655115 ;;; 3105665215 ×××× === = ×××× 2062515 30303030
So, 6152025 30303030 <<<
Thus, 1125 5236 <<<
c. LCM of 4, 7, 12 and 13 is 1092. 3845156591 252 780 455 ; ; ; 138410927156109212911092 1273791 273 637 ; 4273109212911092 ××× = = = ××× ×× = = ××
So, 252273455637780 10921092109210921092 <<<<
Thus, 31575 13412127 <<<<
d. LCM of 8, 12 and 15 is 120. 71588415 ;;; 815158815 510 1210 ××× = = = ××× × = × 105 64 60 120120120 50 120
So, 506064105 120120120120 <<<
Thus, 5487 128158 <<<
4. a. LCM of 4, 5, 6 and 8 is 120. 315130 ;; 815430 324120 ; 524620 ×× = = ×× ×× = = ×× 45 30 120120 72 20 120120
So, 72453020 120120120120 >>>
Thus, 3311 5846 >>>
b. LCM of 2, 3, 8 and 9 is 72. 3988 ;; 8998 124136 ; 324236 ×× == ×× ×× = = ×× 2764 7272 2436 7272
So, 64362724 72727272 >>>
Thus, 8131 9283 >>>
c. LCM of 6, 9, 11 and 14 is 1386. 1126 199 ; ; 111261499 11541231 ; 91546231
×× = = ×× ×× = = ×× 126 99 1386 1386 154 231 1386 1386
So, 23115412699 1386138613861386 >>> Thus, 1111 691114 >>>
d. LCM of 3, 5, 6, 11 and 15 is 330. 466322430 ;;; 56615221130 2110155 ; 3110655 ××× = = = ××× ×× = = ×× 264 66 120 330 330 330 220 55 330330
So, 2642201206655 330330330330330 >>>> Thus, 42431 5311156 >>>>
5. Answer may vary. Sample answer:
6. Hours Shashank studied for = 6 13
Hours Reshma studied for = 11 23
LCM of 13 and 23 is 299.
6 × 23 13 × 23 = 138 299; 11 × 13 23 × 13 = 143 299
Since, 138 299 < 143 299
i.e. 6 13 < 11 23
Thus, Reshma studied for a longer duration.
7. Answer may vary. Sample answer: Shalini studied for 14 9 hours, Priya studied for 8 3 hours. Who studied for more hours?
Challenge
1. Statement I: Rakesh and Prerna took the same amount of time.
Statement II: The time taken by Roshan is less than that of Prerna but more than that of Swati.
Statement III: Swati took the most amount of time.
Statement IV: The time taken by Roshan is less than that of Swati but more than that of Rakesh or Preeti.
Rakeshʼs time = 4 6 = 2 3 hour
Roshanʼs time = 7 8 hour
Swatiʼs time = 1 hour
Prernaʼs time = 2 3 hour
into like fractions:
Time taken by Rakesh and Prerna = 16 24
Arranging the time taken in ascending order, 16 24 = 16 24 < 21 24 < 24 24
Thus, Rakesh < Prerna < Roshan < Swati. Hence, Statement II is false.
Chapter Checkup
3. Answers may vary. Sample answers:
a. 222324 ;; 626364 ××× === ××× 468 121824
b. 121314234 ;; 929394 ××× === ×××182736
c. 525354 ; ; 828384 ××× === ××× 101520 162432
d. 112113114 ;; 142143144 ××× = = = ××× 223344 284256
4. Answers may vary. Sample answers:
a. 162164168 ;; 242244248 ÷÷÷ = == ÷÷÷ 842 1263
b. 242243246 ;; 422423426 ÷÷÷ = = = ÷÷÷ 12 8 4 21147
c. 7537557515 ;; 1953195519515 ÷÷÷ = = = ÷÷÷ 25 15 5 65 39 13
d. 108210831086 ;; 132213231326 ÷÷÷ = = = ÷÷÷ 54 36 18 66 44 22
5. a. HCF of 42 and 56 is 14. 4214 3 56144 ÷ = ÷
b. HCF of 66 and 84 is 6. 666 11 84614 ÷ = ÷
c. HCF of 75 and 125 is 25. 7525 3 125255 ÷ = ÷
d. HCF of 72 and 136 is 8. 728 9 136817 ÷ = ÷
6. a. 221 15 2 222 ×+ ==
LCM of 2 and 5 is 10. 5251428 and 210510 = =
Since, 2528 < Then, 2528 1010 < Thus, 114 2 25 <
b. 654 4 34 6 555 ×+ ==
LCM of 5 and 4 is 20. 3413634170 and 520420 = =
Since, 136170 <
Then, 136170 2020 < Thus, 434 6 54 <
c. 243 8 33 ÷ = ÷ Thus, 24 8 3 =
d. 193 119 57 6 33339 × === ×
Thus, 157 6 39 =
7. a. LCM of 2, 5, 6 and 12 is 60. 55130 ;; 125230 412110 ; 512610 ×× = = ×× ×× = = ×× 2530 6060 4810 6060
Since, 10253048 <<< 10253048 60606060 ⇒<<< 1514 61225 ⇒<<<
b. LCM of 2, 5, 8 is 40. 1838 ;; 5858 35120 ; 85220 ×× == ×× ×× = = ×× 824 4040 1520 4040
Since, 8152024 <<< 8152024 40404040 ⇒<<< 1313 5825 ⇒<<<
c. LCM of 2, 3, 5 and 7 is 210. 1105270 ;; 2105370 630242 ; 730542 ×× = = ×× ×× = = ×× 105140 210210 180 84 210210
Since, 84105140180 <<< 84105140180 210210210210 ⇒<<< 2126 5237 ⇒<<<
d. LCM of 2, 5, 7 and 12 is 420 11351210 ;; 12352240 384460 ; 584760 ×× = = ×× ×× = = ×× 385 210 420 420 252 240 420 420
Since, 210240252385 <<< 210240252385 420420420420 ⇒<<< 14311 27512 ⇒<<<
8. Fraction of books Alex took = 1 4
Fraction of books Bailey took = 3 8
Fraction of books Casey took = 3 12
LCM of 4, 8 and 12 is 24. 163332 ;; 4683122 133 4128 ××× == = ×××
∴=< 696 242424
Thus, Alex and Casey took the least fraction of books and Bailey took the greatest fraction.
9. Fraction of population of Asia = 3 5
Fraction of population of Australia = 1 80
Fraction of population of Europe = 7 80
Fraction of population of Africa = 7 40
Fraction of population of South America = 1 20
Fraction of population of North America = 3 40
LCM of 5, 80, 40 and 20 = 80
316
516 × × = 48 80 ; 11 801 × × = 1 80 ;
71
801 × × = 7 80 ; 72 402 × × = 14 80 ;
14
204 × × = 4 80 ; 32 402 × × = 6 80
Since, 1 < 4 < 6 < 7 < 14 < 48 146714
8080808080 <<<< < 48 80
⇒ 113
802040 << < 77 8040 < < 3 5
Australia < South America < North America < Europe < Africa < Asia
Challenge
1. LCM of 2, 8, 4 and 6 = 24
112
212 × × = 12 24 ; 33 83 × × = 9 24 ;
56 46 × × = 30 24 ; 54 64 × × = 20 24
Since 9 < 12 < 20 < 30
912
2424 < < 20 24 < 30 24
3155
8264 <<<
So, 3 8 is on extreme left.
2. Assertion (A): 1 2 > 1 3 > 1 4
Reason (A): In unit fractions, the denominators are compared. The smaller the denominator, the smaller the fractions. Since the numerator never changes with a unit fraction, we have to look at the denominator to compare two fractions. The smaller the bigger the denominator, the smaller the fraction.
So, 1 2 > 1 3 > 1 4
Thus, the assertion is true, but the reason is false. Hence, the correct option is (c).
Case Study
1. HCF of 3 and 6 = 3
33
63 ÷ ÷ = 1 2
So, the fraction of the paper bin = 3 6 is equivalent to 1 2 Thus, the correct option is (b).
2. LCM of 6, 4 and 5 = 60
310 6 10 × × = 30 60 ; 31545 41560 × = × ; 412 512 × × = 48 60
So, 30 < 45 < 48
3045
6060 < < 48 60
3 6 < 3 4 < 4 5
Paper Bin < Plastic Bin < Glass Bin
Hence, option (a) is correct.
3. The fraction of the glass bin = 4 5
42 52 × × = 8 10
The fraction of the glass bin is equivalent to 8 10
4. Plastic bin = 3 4
Since Improper fractions have a numerator equal to or greater than the denominator, the fraction of the plastic bin is not an improper fraction because 3 < 4.
5. Answers may vary.
Chapter 6
Let’s Warm-up
1. 2 halves 1 2 together make a whole.
2. A quarter 1 4 divides a whole into four equal parts.
3. 1 3 + 1 3 + 1 3 = 1
4 Adding 1 7 seven times gives one whole.
5. 1 6 shows 1 part out of six equal parts from a whole.
Do It Yourself 6A
1. a. Among the given fractions 134 1 444 +==
So, 1 4 , 2 4 , 3 4 , 5 4
b. Among the given fractions 12112 1 24222 +=+== So, 1 8 , 5 8 , 1 2 , 2 4
c. Among the given fractions 312347 1 721777 +=+== .
So, 3 7 , 8 21 , 12 21 , 4 14
d. Among the given fractions 215235 1 525555 +=+==
So, 2 5 , 15 10 , 15 25 , 12 35
2. a. 5 9 4 10 54 109910 4540 90 8517 9018 ×+× += × + = == 5 9 4 10 54 109910 4540 90 8517 9018 ×+× += × + = == b. 4341 51555 5 1 5 +=+ == 4341 51555 5 1 5 +=+
32322121 9393 13 2 5 933 23 5 99 23 5 9 5555 99 +=+++
32322121 9393 13 2 5 933 23 5 99 23 5 9 5555 99 +=+++
32322121 9393 13 2 5 933 23 5 99 23 5 9 5555 99
32322121 9393 13 2 5 933 23 5 99 23 5 9 5555 99
e. 15 151111 7714714 611 714 6 2 11 7214 1211 1414 23 14 141 9 14 9 9 1 1 1414 + ++=+
15 151111 7714714 611 714 6 2 11 7214 1211 1414 23 14 141 9 14 9 9 1 1 1414 +
××
= ×+ = =+= 21 544 4 214421 21 45204 5 5 420 10517621 202020 10517621 20 302 20 151 10 1510 1 10 11 1515 1010 ++ 202020
++
21 544 4 214421 21 45204 5 5 420 10517621 202020 10517621 20 302 20 151 10 1510 1 10 11 1515 1010 ××
g. 5 1 3 + 17 13 18 = 5 + 17 + 1 3 + 13 18 = 22 + 1 × 6 3 × 6 + 13 18 = 22 + 6 18 + 13 18 = 22 + 19 18 = 22 + 18 × 1 + 1 18 = 22 + 1 + 1 18 = 23 + 1 18 = 23 1 18
h. 121 121 345345 3918 3918 1622 1 12 369218 641 12 181818 12121111 1818 ++=+++++ ×× =+++ ×× =+++ =+= 121 121 345345 3918 3918 1622 1 12 369218 641 12 181818 12121111 1818 ++=+++++ ×× =+++ ×× =+++ =+=
3. a. 64642 5555 −==
b. 65146561412 126126 390168 72 222 72 111 36 37 12 12311 3 1212 ×−× −= × = = = = ×+ = = 65146561412 126126 390168 72 222 72 111 36 37 12 12311 3 1212 ×−× −= × = = = = ×+ = = c. 148 1411 11 3243824 11211 2424 11211 24 101 24 2445 5 4 2424 × −=− ×
= = ×+ = = 148 1411 11 3243824 11211 2424 11211 24 101 24 2445 5 4 2424 × −=− × =− = = ×+ = = d. 77 313 73 137137 4939 91 10 91 ×−× −= × = = 77 313 73 137137 4939 91 10 91 ×−× −= × = = e. 451487 5417 4848 2139 48 212 39 428 4239 3 88 ×+×+ −=− =− × =− × == 451487 5417 4848 2139 48 212 39 428 4239 3 88 ×+×+ −=− =− ×
×
f. 296321 2261 9393 247 93 73 24 933 2421 99 2421 9 31 93 ×+×+ −=− =− × =− × =− = == 296321 2261 9393 247 93 73 24 933 2421 99 2421 9 31 93 ×+×+ −=− =− × =− × =− = == g. 21 1715 714 177214151 7 14 121211 714 1212 211 7214 242211 1414 242211 14 313 2 1414 ×+×+ =
6. Weight of mangoes in a basket initially = 1 2 5 kg
Rajiv puts 2 2 kg 5 more mangoes.
Therefore, the total weight of the mangoes in the basket = 122222 kg12 5555 +=+++ 122222 kg12 5555 +=+++
7. Composition of nitrogen in the atmosphere = 39 50
Composition of oxygen in the atmosphere = 21 100
Total composition of nitrogen and oxygen = 39217821 50100100100 +=+ = 39217821 50100100100 +=+ = 99 100
Composition of other gases = 991 1 100100 −=
8. Total weight of wheat sent to help the flood victims = 1 50 2 kg
Weight of wheat that got spoilt = 3 10 4 kg
Amount of wheat that reached the victims
= 50113 0 24 kg = 10143 24 kg
= 1012 43 224 × × kg
= 20243
44 kg
= 159 4 kg 39 43 3 39 44 ×+ = = kg
Hence, 3 39 4 kg wheat is left in the drum.
9. Answer may vary. Sample answer:
Neeta filled 2 3 4 litres of petrol in her car. After a day, she again filled 1 1 4 litres of petrol. Next day, she went to visit her grandparents and used 3 3 4 of the petrol. How much petrol is left in her car?
Challenge
1. Statement 1: The total weight of apples and pears is 3 1 2 kg.
Statement 2: The weight of litchis bought is 2 1 3 kg.
Checking Statement 1:
Weight of apples = 1 1 2 kg
Weight of pears = 1 2 4 kg
Total weight of apple and pears = 121139 2424 +=+ 121139 2424 +=+ 6915 44
Hence, Statement 1 is false.
Checking Statement 2:
Weight of litchis bought = Total weight of fruits bought − Weight of apples, pears, and oranges bought 3112 7121 4243 31155 443
(as the total weight of apple and pear is 15 4 kg)
Hence, Statement 2 is true. Thus, option b is correct.
Do It Yourself 6B
1. a. Reciprocal of 2 3 = 3 2 b. Reciprocal of 5 9 = 9 5 c. Reciprocal of 5 4 = 4 5 d. Reciprocal of
5. a. 3 2 4
1 1 2 hours is 3 4 of 2 hours b. 1 week = 7 days 2 72 7 ×= 2 days is 2 7 of 1 week.
6. Total weight of the cake = 2 kg
Fraction of cake eaten by Sushen = 3 4
Weight of cake eaten by Sushen = 3 2 4 × kg =
Hence, Sushen ate 3 2 kg cake.
7. Total amount of rice with Ravi = 21 kg
Rice in each packet = 3 4 kg
Total no. of packets packed by Ravi = 3 21 4 ÷
Hence, Ravi packed 28 packets of rice.
8. Total amount of fuel in the tank = 50 L
Fraction of fuel used in the journey = 3 5
Amount of fuel used in the journey = 3 50 5 × L
= 3 510 5 ×× L = 30 L
Fuel left in the tank = 50 L – 30 L = 20 L
Hence, amount of fuel left in the tank is 20 L.
9. Capacity of container = 57 4 L
Capacity of each bottle = 3 4 L
Number of bottles than can be filled from the container = 19 3 573574 4 19 444343 × ÷=×=×=
Hence, 19 bottles can be filled from the container.
10. Answer may vary. Sample answer:
Roy run 4 5 of a km each day for 6 days. How many kms did he run in all?
Challenge
1. Capacity of the tank = 40 litres
Fraction of water in the tank = 4 5
Volume of water in the tank = 4 5 of 40 = 4 4032 5 ×= litres
Given that a quarter of the volume has been used for cooking, which is
= 1 4 of 32 = 1 328 4 ×= litres
Volume of water left in the tank = 32 − 8 = 24 litres
As Nisha requires 28 litres of water but the tank has 24 litres of water remaining, the water is not enough for washing all the utensils.
Chapter Checkup
1. a. Multiplicative inverse of 4 5 = 5 4
b. Multiplicative inverse of 18 17 = 17 18
c. Multiplicative inverse of 78 14 = 14 78
d. Multiplicative inverse of 1 5 = 5
2. a. The reciprocal of every fraction is a proper fraction. False
b. 0 ÷ any fraction = 0. True
c. The reciprocal of 0 is 0. False
d. The multiplicative inverse of any fraction is always greater than 1. False
52 517 17 9189218 1017 1818 39 27 1829 31 1 22
b. × +=+ × =+= 62 621 21 173417234 122133 343434 × +=+ × =+= 62 621 21 173417234 122133 343434
1141 36323
f. 4375 1717 17471735 17 17 7556131 171717 12 7 17 + ×+×+ = + =+= = g. 2524 36 32265 4 834 3636 82 34 326 252 163450 66632 251 8 33
2424 21 2412 e. 231287 3217 2822 723 28 74 23 248 28235 888
494231 4241 9393 407 93 73 40 933 4021 99 191 2 99
494231 4241 9393 407 93 73 40 933 4021 99 191 2 99
h. 21 11 32 312211 32 53 32 5233 32 109 1 66 ×+×+ = =− ×−× = × ==
5. a. 55 6 3 2 933 101 3 33 ×=×× × ==
b. ×=×× =×= 14 14 15 53 55 31442
c. ×=× ×× =×= 2323 983324 111 3412
d. ×=× × =×= 3434 516544 313 5420
6 a. 5525 52 251 12 22 ÷=× == b. 12134 2 43 4 4316 3 ÷=× =××= c 11111 ÷3= × 553 11 = 15
d. 551 ÷18= × 9918 5 = 162
7. a. 4×8+ 12×8 + 1 11 8–2=–4848 3317 =–48 33×2 17 =–4×28 6617 =–88 491 = =6 88
2×4+13×4+1 11 2+4= + 4343 913 =+ 43 9×3+13×4 = 3×4 ==6797 1212
Since the whole number parts are equal, we will compare the proper fraction part of our fraction 7×8 1712 1256 ,= ,=,. 8128×1212×89696
Clearly, 56 96 > 12 96 ⇒ 7 12 > 1 8 ⇒ 7 6 12 > 1 6 8
Thus, the sum of 21 4 and 41 3 difference of 21 8 and 81 4 b. 4 54 5 ×=
1×4+12×5+4 14 1+2= + 4545 514 =+ 45
5×5+14×4 = 4×5 25+56 = 20 ==4811 2020
Clearly, 4 is smaller than 4 1 20 .
Thus, the product of 5 and 4 5 is smaller than the sum of 1 1 4 and 4 2 5 .
c. 2 3 5 ×− 4 1642 5555 ×=−=
8. Fraction for children = 29 100
Fraction for adults = 13 20
Fraction for elderly people = 3 50
People who are not children = Adults + Elderly people
Fraction for people who are not children = 13365671 2050100100100 +=+=
9. Distance travelled by man on bicycle = 1 4 7 km
Distance travelled by man on foot = 3 2 4 km
Distance travelled by man on car = 1 10 2 km
Total distance covered by man = 4210131 742 ++ km = 4714232101 742 ×+×+×+ ++ km
= 291121
742 ++ km
= 212 2911 7422 × ++ × km
= 291142 744 ++ km
= 2953 74 + km
294537 74 ×+× = × km = 487 28 km = 11 17 28 km
Hence, the distance covered by man is 11 17 28 km.
10. Total length constructed in phase 1 = 65 km
Total length constructed in phase 2 = 125 km
Total length constructed in phase 3 = 167 km
The length constructed in phase 4 is 1 1 2 times the length constructed in phase 1.
So, the length of phase 4 = 1 165 2 × 31 6597 22 =×= km
11. Number of cars in the parking lot = 66
Fraction of parking lot occupied = 3 4
Now, by multiplying by 22 in the numerator and denominator, we get 322 3 66 442288 × == ×
Since 66 cars are in the parking lot already, it means a total of 88 cars can be parked.
12. Total number of cans = 14
Total capacity of 14 cans = 1 144 2 litre
Capacity of each can = 1 144 2 ÷ 14 litre = 14421 1 214 ×+ × litre = 2891 214 × litre = 289 28 litre = 9 10 28 litre
Hence, capacity of each can is 9 10 28 litre.
13. Total length of cloth purchased by Radhika = 20 m
Cloth used for curtains = 2 11 5 m
Cloth used for bed sheet = 5 3 6 m
Length of cloth used = 11325 56 + m = 5112365 56 ×+×+ + m
= 5723 56 + m = 576 235 457 5630 ×+× = × m
Length of cloth left = 457 20 m 30
= 20×30–457 14323 = m=4m 303030
Hence, the amount of cloth left is 23 4 30 m.
14. Answers may vary. Sample answer:
A glass of water holds cups of water. How many 1 4 cups will it take to fill the glass?
Challenge
1. Quantity of grate cheese required = 5 6 cup
Quantity we get on grating 6 cheese cubes = 531 ×= 652 cup
Remaining quantity needed = 5153 626 21 cup 63 −= ==
6 cheese cubes fill 1 2 cup.
12 cheese cubes will fill 1 cup.
And 12 4 3 = cheese cubes will fill 1 3 cup.
2. Assertion (A): Shefali has 2000 marbles, out of which 1 4 are red and the rest are green. 2 5 of the red marbles are defective.
The total number of non-defective red marbles is 300.
Reason (R): To add two unlike fractions, first the denominator is made the same by finding the equivalent fractions and then the numerators are added.
Total number of marbles = 2000
Fraction of red marbles = 1 4
Number of red marbles = 1 2000500 4 ×=
Number of defective red marble
= 22 of 500=×500=200 55
Number of non-defective red marble = 500 – 200 = 300 marbles
So, the assertion is true.
The reason explains that to add two unlike fractions, you first make the denominators the same by finding equivalent fractions and then add the numerators. This is a correct and standard procedure for adding fractions with different denominators.
So, the reason is correct. Hence, option b is correct.
Case Study
1. Total time spent = Time spent on Monday + Time spent on Thursday =2+1=+31113 4242 11+6 171 ===4hours 444
Hence, option c is the correct answer.
2. Time spent in the gardening and farming class on Wednesday = 1 2 4
Time spent in the class on Sunday = 1 1 2 hours
Difference in time spent =2–111 42 93 =–42 9–63 ==hours 44
Hence, option b is the correct answer.
3. Time spent by Sonia in animal care and welfare classes = 2 2 5 hours
Time spent by Misha in animal care and welfare classes = 45 minutes less than Sonia.
45 minutes = 3 4 hours
So, time spent by Misha =2–23 54 123 =–54 48–15 = 20 3313 ==1hours 2020
Hence, Misha spent 13 1 20 hours in the Animal care and Welfare classes.
4. Answers may vary.
Chapter 7
Letʹs Warm-up
1. ++= 1113 10101010
2. Each equal part in a hundred grid is equal to 1 100 or hundredths.
3. When a whole is divided into 10 equal parts then each part is equal to 1 10 or tenths.
4. ++++= 11111 1 55555 = 1
5. The fraction for 3 out of 10 = 3 10
Do It Yourself 7A
1. a. 45.5 = forty-five point five or forty-five and five tenths
b. 12.3 = twelve point three or twelve and three tenths
c. 42.14 = forty-two point one four or forty-two and fourteen hundredths
d. 178.64 = one hundred seventy-eight point six four or one hundred seventy-eight and sixty-four hundredths
e. 457.18 = four hundred fifty-seven point one eight or four hundred fifty-seven and eighteen hundredths
f. 25.127 = twenty-five point one two seven or twenty-five and one hundred twenty-seven thousandths
g. 174.201 = one hundred seventy-four point two zero one or one hundred seventy-four and two hundred one thousandths
h. 765.004 = seven hundred sixty-five point zero four or seven hundred sixty-five and four thousandths
2. a. 413.2 b. 72.33 c. 361.04 d. 52.402
3. a.
One point six or one and six tenths b.
One point seven two or one and seventy-two hundredths
4. a. 45.1 = 40 + 5
e. 976.07 = 900 + 70 + 6 + 7 100 or 900 +
f. 15.062
+ 0.001
d. 400 + 80 + 9 + 9 10 + 8 100 + 2 1000 = 400 + 80 + 9 + 0.9 + 0.08 + 0.002 = 489.982
6. a. 9 10 = 0.9 = 90%
b. 8 25 = 8 × 4 25 × 4 = 32 100 = 0.32 = 32%
c. 17 50 = 17 × 2 50 × 2 = 34 100 = 0.34 = 34%
7. a. 1.3 = 13 10 ⇒ 130%
b. 12.54 = 1254 ÷ 2 100 ÷ 2 = 627 50 ⇒ 1254%
c. 32.120 = 32120 1000 = 32120 ÷ 40 1000 ÷ 40 = 803 25 ⇒ 3212%
d. 2.302 = 2302 1000 = 2302 ÷ 2 1000 ÷ 2 = 1151 50 ⇒ 230.2%
8. Answers may vary. Sample answers:
a. 187.2 = 187.20 = 187.200
b. 87.02 = 87.020 = 87.0200
c. 963.14 = 963.140 = 963.1400 d. 189.221 = 189.2210 = 189.22100
9. Fractions Decimals Percentages a. 2 + 1 10 = 20 + 1 10 = 21 10
+
10. a.
b. 1 and15.2 5 12 12 0.2 55210 × === × 0.2 < 15.2 1 5 < 152
c. 1 and 0.125 8 == 1125 0.125 81000
1 8 < 0.125
d. 7 0.375 and 8 == 7875 0.875 81000 < 0.3750.875
0.375 < 7 8
11. Distance covered by Shivraj Dhananjay Thorat = 455.89 km 455.89 = 400 + 50 + 5 + 8 10 + 9 100 =
12. Work completed by the contractor in 7 days = 5 8 of the total work 5 8 = 5 × 125 8 × 125 = 625 1000 = 0.625
13. Number of tigers in India = 3600
Total number of tigers in the world = 6000
Percentage of the world’s tiger population in India = 3600 6000 × 100 = 60%
Challenge
1. Answers may vary. Sample answers:
We have to find two numbers between 0.9975 and 0.9998. We can only use the digits 9, 0, 8, 9, 7.
We need to create numbers that start with 0.99.
So, the two numbers can be: 0.9978 and 0.9997.
Do It Yourself 7B
1. Like decimals have same number of digits after the decimal.
a. 1.2, 5.4, 8.9, 6.54, 1.3
Not like decimals.
b. 2.23, 4.26, 4.89, 4.2, 6.584
Not like decimals.
c. 7.89, 7.2, 64.594, 45.2, 56.5 Not like decimals.
d. 81.564, 78.512, 453.125, 486.154, 86.15
Not like decimals.
2. a. 4.2 and 6.25 b. 17.23 and 691.56
c. 11.3 and 17.8 d. 5.157 and 64.581
3. a. 1.45 and 1.6 1.6 = 1.60 b. 81.566 and 12.2 12.2 = 12.200
c. 17.98 and 14.221 17.98 = 17.980 d. 11.001 and 11 11 = 11.000
4. a. 13.15, 1.2 → 1.2 = 1.20 b. 3.48, 1.2 → 1.2 = 1.20
c. 4.8, 1.526 → 4.8 = 4.800 d. 1.4, 47.584 → 1.4 = 1.400
5. a. 12 20 , 1 5 12 × 5
20 × 5 = 60 100 = 0.6 1 × 2 5 × 2 = 2 10 = 0.2
b. 145 , 4010
1425 350 0.35
40251000 × == ×
== 5 0.50.50 10
c. 53 , 84
b. 12.2 rounds up to 13 when rounded to the nearest whole number. False
5125 5 625 0.625
881251000 × === ×
4425100 × ==== × d. 45 , 520
325 3 75 0.750.750
c. 99.9 rounds up to 100 when rounded to the nearest whole number. True
3. a. 4.2 or 4.15
→ 4.2 = 4.20
Since, 2 > 1
Thus, 4.2 > 4.15
b. 15.64 or 15.67
55210 × ==== × 55 25 0.25
42 48 0.80.80
205100 × == ×
6. Japanese Yen = ₹0.54 = ₹0.540 Canadian Dollar = ₹60.9 = ₹60.900 US Dollar = ₹83.394 0.540, 60.900 and 83.394 are like decimals.
7. Answers may vary. Sample answer: Mahika bought 1.5 L of milk and 3.245 L of curd. Convert both the decimals into like decimals.
Challenge
1. 1 2 = 1 × 5 2 × 5 = 5 10 = 0.5
8 25 = 8 × 4
25 × 4 = 32 100 = 0.32
7 8 = 7 × 125
8 × 125 = 875 1000 = 0.875
29 40 = 29 × 25
40 × 25 = 725 1000 = 0.725
Let us convert them to like decimals,
0.5 = 0.500; 0.32 = 0.320; 0.875 = 0.875; 0.725 = 0.725
Arranging in descending order.
0.875 > 0.725 > 0.500 > 0.320
Thus, 7 8 > 29 40 > 1 2 > 8 25 So, statement 1 and statement 3 are correct. Thus, option (c) is correct.
Do It Yourself 7C 1. a.
2. a. If the digit in the tenths place is 5, then the number rounds up to the nearest whole number. True
Since, 64 < 67
Thus, 15.64 < 15.67
c. 87.654 or 87.65
→ 87.65 = 87.650
Since, 654 > 650
Thus, 87.654 > 87.65
d. 294.98 or 294.864
→ 294.98 = 294.980
Since, 980 > 864
Then, 294.98 > 294.864
4. a. 2.6 lie between 2 and 3.
The digit at tenths place = 6
So, 2.6 rounds up to 3.
b. 7.9 lie between 7 and 8.
The digit at the tenths place = 9 So, 7.9 rounds up to 8.
c. 48.2 lie between 48 and 49.
The digit at the tenths place = 2
So, 48.2 rounds down to 48.
d. 15.1 lie between 15 and 16.
The digit at the tenths place = 1
So, 15.1 rounds down to 15.
5. a. 14.14, 14.1, 14.01, 14.101 14.14 = 14.140, 14.1 = 14.100, 14.01 = 14.010, 14.101
Since, 010 < 100 < 101 < 140
Then, 14.01 < 14.1 < 14.101 < 14.14
b. 84.56, 84.5, 84.6, 84.55, 84.65 84.56; 84.5 = 84.50; 84.6 = 84.60; 84.55; 84.65
Since, 50 < 55 < 56 < 60 < 65
Then, 84.5 < 84.55 < 84.56 < 84.6 < 84.65
c. 184.2, 184.23, 184.1, 184.112
184.2 = 184.200; 184.23 = 184.230; 184.1 = 184.100; 184.112
Since, 100 < 112 < 200 < 230
Then, 184.1 < 184.112 < 184.2 < 184.23
d. 64.23, 54, 64.32, 64.22, 64.33
Since, 22 < 23 < 32 < 33
Then, 54 < 64.22 < 64.23 < 64.32 < 64.33
6. a. 45.2 lie between 45 and 46.
The digit at the tenths place = 2
So, 45.2 rounds down to 45.
45.6 lie between 45 and 46.
The digit at the tenths place = 6
So, 45.6 rounds up to 46.
45 < 46
b. 14.1 lie between 14 and 15.
The digit at the tenths place = 1
So, 14.1 rounds down to 14. 14.2 lie between 14 and 15.
The digit at the tenths place = 2
So, 14.2 rounds down to 14. 14 = 14
c. 87.6 lie between 87 and 88.
The digit at the tenths place = 6
So, 87.6 rounds up to 88.
88.2 lie between 88 and 89.
The digit at the tenths place = 2
So, 88.2 rounds down to 88. 88 = 88
d. 17.3 lie between 17 and 18.
The digit at the tenths place = 3
So, 17.3 rounds down to 17. 17.6 lie between 17 and 18.
The digit at the tenths place = 6
So, 17.6 rounds up to 18. 17 < 18
7. 205.8
The digit at the tenths place = 8 So, 205.8 rounds up to 206.
8. Let the three athletes be: Athlete 1, Athlete 2 and Athlete 3
The race was finished in:
Athlete 1 = 24.54 minutes
Athlete 2 = 24.68 minutes
Athlete 3 = 24.36 minutes
Since, 68 > 54 > 36
Then, 24.68 > 24.54 > 24.36
24.54, 24.68, 24.36
Since, 36 < 54 < 68
Then, 24.36 < 24.54 < 24.68
9. Let us convert the decimals into like decimals.
10.4 = 10.4000
11.23 = 11.2300
6.8548 = 6.8548
19.99 = 19.9900
3.5003 = 3.5003
Arrange in ascending order.
3.5003 < 6.8548 < 10.4000 < 11.2300 < 19.9900
Thus, the states in ascending order according to their population are Telangana, Rajasthan, Bihar, Maharashtra, Uttar Pradesh.
Challenge
1. Statement: a is greater than 14.5. If a is greater than 14.5, it could be any value above 14.5. For example, a could be 14.6, 14.9, 15.0, 15.3 or even 100. For numbers between 14.5 and 15.4, the rounded value to the nearest whole number is 15. For example:
– a could be 14.6, 14.9 or 15.3, which would round to 15.
– If a is 15.5 or higher, it would round to a number greater than 15.
Since the statement does not specify the range of a beyond saying it is greater than 14.5, the value of a could also be much larger (e.g., 100), and this would not round to 15. Therefore, the statement alone cannot answer the given question.
Chapter Checkup
1.2 = 1 + 0.2 = 1 + 2 10
b.
1.48 = 1 + 0.4 + 0.08 = 1 + 4 10 + 8 100
2. a. 15.2 = fifteen and two-tenths or fifteen point two
b. 71.65 = seventy-one and sixty-five tenths or seventy-one point six five
c. 814.36 = eight hundred fourteen and thirty-six hundredths or eight hundred fourteen point three six
d. 176.801 = one hundred seventy-six and eight hundred one thousandths or one hundred seventy-six point eight zero one
3.
4. a. 11.1
5.
b. % 42 8 0.8 52 = 10 80 × == ×
c. % 125 60 0.6 20510 = 0 60 × == ×
d. % 3625 900 0.9 402510 = 00 90 × == ×
6. a. 12.6 1262 126 63 101025 ÷ === ÷ = 1260%
b. 52.2 5222 522 261 101025 ÷ === ÷ = 5220%
c. 20.8 2082 208 104 101025 ÷ === ÷ = 2080%
d. 25.315 253155 25315 5063 100010005200 ÷ == = ÷ = 2531.5%
7. a. 12.3 and 12.4
Since, 3 < 4 Then, 12.3 < 12.4
b. 14.5 and 14.55 → 14.5 = 14.50
Since, 50 < 55 Then, 14.5 < 14.55
c. 222.22 and 222.02
Since, 22 > 0.2 Then, 222.22 > 222.02
d. 3.003 and 3.033
Since, 3 < 33 Then, 3.003 < 3.033
8. a. 1.3 lie between 1 and 2.
The digit at the tenths place = 3
So, 1.3 rounds down to 1.
b. 99.6 lie between 99 and 100.
The digit at the tenths place = 6
So, 99.6 rounds up to 100.
c. 100.2 lie between 100 and 101.
The digit at the tenths place = 2
So, 100.2 rounds down to 100.
d. 999.9 lie between 999 and 1000.
The digit at the tenths place = 9
So, 999.9 rounds up to 1000.
9. a. 1.3, 1.31, 1.2, 1.33
→ 1.3 = 1.30; 1.31; 1.2 = 1.20; 1.33
Since, 33 > 31 > 30 > 20
Then, 1.33 > 1.31 > 1.3 > 1.2
b. 19.4, 19.44, 19.54, 19.501
→ 19.4 = 19.400; 19.44 = 19.440, 19.54 = 19.540, 19.501
Since, 540 > 501 > 440 > 400
Then, 19.54 > 19.501 > 19.44 > 19.4
c. 555.5, 555.55, 555.05, 555.555
→ 555.5 = 555.500; 555.55 = 555.550; 555.05
= 555.050; 555.555
Since, 555 > 550 > 500 > 050
Then, 555.555 > 555.55 > 555.5 > 555.05
d. 748.01, 748.101, 748.11, 748.1
→ 748.01 = 748.010; 748.101; 748.11 = 748.110; 748.1 = 748.100
Since, 110 > 101 > 100 > 010
Then, 748.11 > 748.101 > 748.1 > 748.01
10. Answers may vary. Sample answer: 3.2 3.7
11. Raj = 14.3 minutes = 14.30
Rekha = 15.2 minutes = 15.20
Utkarsh = 13.92 minutes = 13.92
Ali = 13.99 minutes = 13.99
Since, 15 > 14 > 13
For 13.92 and 13.99
92 < 99
So, 13.99 > 13.92
Then, 15.20 > 14.30 > 13.99 > 13.92
So, Utkarsh takes the least time to finish the race; thus, he is the winner.
12. Amount spent by:
Mr Jadeja = $12.99
Sarah = $13.01
Alice = $12.9 = 12.90
Jacob = $13.1 = 13.10
Since, 112 < 13
90 < 99 and 0.1 < 10
Then, 12.9 < 12.99 < 13.01 < 13.1
Challenge
1. The numbers are 0.9, 0.91, 0.93, 0.97, 1, 1.05
0.97 is not a part of the pattern.
The pattern should be 0.9, 0.91, 0.93, 0.96, 1, 1.05.
Thus, 0.97 does not follow the pattern.
2. Assertion (A): The decimal number 0.78 is less than the decimal number 0.7801.
This statement is true. When comparing 0.78 and 0.7801, we align the decimals and compare digit by digit from left to right. Since 0.7801 has additional digits beyond 0.78, and those digits make it larger, 0.78 is indeed less than 0.7801.
Reason (R): When comparing two decimal numbers, the number with more digits to the right of the decimal point is always larger.
This statement is false. The number of digits to the right of the decimal point does not determine the size of the number. What matters is the value of the digits in corresponding places. For example, 0.8 is greater than 0.78, even though it has fewer digits to the right of the decimal point.
Conclusion:
• Assertion (A) is true.
• Reason (R) is false. Therefore, the correct option is (C).
Case Study
1. The shortest height among the given heights is 420.5 metres. So, the shortest skyscraper is Jin Mao Tower. Hence, the correct option is (C).
2. The tallest height among the given heights is 678.9 metres. So, the tallest skyscraper is Merdeka 118. Hence, the correct option is (D).
3. The ascending order of the heights is:
420.5 < 475.6 < 527.7 < 599.1 < 632.0 < 678.9
So, the ascending order of the skyscrapers based on the heights is Jin Mao Tower, Wuhan Greenland Centre, CITIC Tower, Lotte World Tower, Shanghai Tower and Merdeka 118.
4. Heights of the towers when rounded to the nearest whole number.
Merdeka 118 = 679 metres
CITIC Tower = 528 metres
Jin Mao Tower = 421 metres
Lotte World Tower = 599 metres
Wuhan Greenland Centre = 476 metres
Shanghai Tower = 632 metres
5. The expanded form of the heights of the towers will be:
Merdeka 118, 678.9 = 600 + 70 + 8 + 9 10
CITIC Tower, 527.7 = 500 + 20 + 7 + 7 10
Jin Mao Tower, 420.5 = 400 + 20 + 5 10
Lotte World Tower, 599.1 = 500 + 90 + 9 + 1 10
Wuhan Greenland Centre, 475.6 = 400 + 70 + 5 + 6 10
Shanghai Tower, 632.0 = 600 + 30 + 2
Chapter 8
Letʼs Warm-up
1. 1.14 < 1.41
Do It Yourself 8A
5. a. 45.2 + 32.9 = 78.1 < 79.1
b. 62.1 + 81.009 = 143.109 > 143.009
c. 47.8 – 36.6 = 11.2
d. 125.6 – 84.934 = 40.666 > 35.666
6. Milk yielded by Gir cow = 13.4 litres
Milk yielded by Sahiwal cow = 8.55 litres
Extra milk yielded by Gir cow than Sahiwal cow = 13.4 – 8.55
Thus, Gir cow yields 4.85 litres of more milk than Sahiwal cow.
7. Raman’s height = 1.65 m
Difference between Raman’s height and his brother’s height = 0.18 m
The brother’s height = 1.65 − 0.18 = 1.47 O . t h 1 . 6 5 0 . 1 8 1 4 7
8. Weight of frog = 3.3 kg
Weight of tadpole = 0.005 kg
Total weight of frog and tadpole = 3.3 kg + 0.005 kg = 3.305 kg
Thus, the total weight of frog and tadpole is 3.305 kg.
3 . 3 0 0
+ 0 . 0 0 5
3 3 0 5
9. The distance covered by Rashi = 1.548 km
The distance covered by Prerna = 2.328 km
The distance covered by Navya = 1.986 km
The total distance covered by them = 1.548 + 2.328 + 1.986 = 5.862 km
O t h th
2 1 1
1 . 5 4 8
2 3 2 8
+ 1 9 8 6
5 8 6 2
10. a. The total weight of Rakesh and Ismail (in kg) = 34.53 + 36.35 = 70.88 kg
T O . t h
1
3 4 5 3
+ 3 6 . 3 5
7 0 8 8
b. The total weight of John and Shahid (in kg) = 43.5 + 40.235 = 83.735 kg
T O . t h th
4 3 . 5 0 0
+ 4 0 . 2 3 5
8 3 . 7 3 5
11. The distance between points A and B (in km) = 1.2
The distance between point B and C (in km) = 2.35
The distance between points A and C (in km) = 1.2 + 2.35 = 3.55
The total distance between points A and D (in km) = 7
The distance between points C and D (in km) = 7 − 3.55 = 3.45
O t h
7 0 0
3 5 5
3 . 4 5
Thus, the distance between C and D is 3.45 km.
12. The total money Rashmi has = ₹5555.5
The amount spent on the saree = ₹555.5
The amount spent on an umbrella = ₹55.5
The amount given to the auto driver = ₹5.5
The total amount spent = ₹555.5 + ₹55.5 + ₹5.5 = ₹616.5
The total amount left with her = ₹5555.5 − ₹616.5 = ₹4939
Th H T O . t
5 5 5 5 . 5
6 1 6 5
4 9 3 9 0
Challenge
1. The sum of the numbers = 10
The first number is greater than 4.
The second number is greater than 5.
It is given that both the numbers have only tenths place.
Let the first number = 4.1, then the second number = 5.9; 4.1 + 5.9 = 10
First number = 4.2, second number = 5.8; 4.2 + 5.8 = 10
Similarly, first number can be 4.3, 4.4, 4.5, 4.6, 4.7, 4.8 or 4.9, and the corresponding second number will be 5.7, 5.6, 5.5, 5.4, 5.3, 5.2 or 5.1
When the first number = 5.0, the second number = 5.0. In this case, the second number is not greater than 5.
Thus, the total number of combination that Rahul can find is 9.
Do It Yourself 8B
1. a. b.
0.2 × 4 = 0.8 0.4 × 5 = 2.0
2. a. 45.6 × 10 = 456
b. 15.478 × 100 = 1547.8
c. 63.157 × 1000 = 63,157
d. 4 × 2.5 = 10 2 5 × 4 1 0 0
e. 12 × 14.945 = 179.34 1 4 9 4 5 × 1 2 2 9 8 9 0 + 1 4 9 4 5 0 1 7 9 3 4 0
f. 12.3 × 35.69 = 438.987 3 5 6 9 × 1 2 3 1 0 7 0 7 7 1 3 8 0 + 3 5 6 9 0 0 4 3 8 9 8 7
3. a. 5.15 × 10 = 51.5 < 515
b. 83.482 × 1000 = 83482
c. 6 × 1.658 = 9.948 < 10.948
d. 715.15 × 8 = 5721.2 > 5720.12
e. 2.13 × 31.4 = 66.882 > 6.5882
f. 1.5 × 634.71 = 952.065 > 94.2065
4. a. 12.15 × 10 = 121.5
b. 15.26 × 1000 = 15260
c. 61.235 × 10 = 612.35
d. 14.1 × 1000 = 14100
e. 6 × 1.645 = 9.87
f. 1.1 × 47.503 = 52.2533
5. 1 Euro = ₹89.19
1000 Euros = ₹89.19 × 1000 = ₹89,190 8 9 1 9 × 1 0 0 0
8 9 1 9 0
6. Number thought by Matthew = 4.6 Six times 4.6 = 6 × 4.6 = 27.6 4 6 × 6
2 7 6
7. The total number of workers in the factory = 24
The amount of money given to each of 11 workers = ₹252.54
The total amount of money given to 11 workers = 252.54 × 11 = ₹2777.94
2 5 2 5 4 × 1 1
2 7 7 7 9 4
The amount of money given to each of 13 workers = ₹364.52
The total amount of money given to 13 workers = 364.52 × 13 = ₹4738.76
3 6 4 5 2 × 1 3
4 7 3 8 7 6
The total amount of money given to the workers = ₹2777.94 + ₹4738.76 = ₹7516.7
8. The salary of Suresh’s father = 800 Dirham
The salary of Saurav’s father = 2200 Sri Lankan rupees.
Since, 1 Dirham = ₹22.51 and 1 LKR = 0.25
Therefore, the salary earned by Suresh’s father (in ₹)
= 800 × ₹22.51 = 18,008.00
2 2 5 1
× 8 0 0
1 8 0 0 8
The salary earned by Saurav’s father (in ₹) = 2200 × ₹0.25 = 550
2 2 0 0 × 2 5
5 5 0 0 0
₹18008 − ₹550 = ₹17,458
Thus, Suresh’s father gets ₹17,458 more than Saurav’s father.
9. Total number of dustbins ordered = 96
Cost of each dustbin = ₹123.65
Total cost of 96 dustbins = ₹123.65 × 96
Multiply 12365 and 96 12365 × 96 = 1187040
So, 123.65 × 96 = 11870.4
Thus, the total cost of dustbins is ₹11,870.4.
10. 1 Pound = ₹104.06
2 Pounds = 2 × ₹104.06 = ₹208.12
1 Rand = ₹4.43
5 Rands = 5 × ₹4.43 = ₹22.15
1 US dollar = ₹82.67
6 US dollars = 6 × ₹82.67 = ₹496.02
1 Euro = ₹89.19
5 Euro = 5 × ₹89.19 = ₹445.95
1 Yuan = ₹11.51
15 Yuan = 15 × ₹11.51 = ₹172.65
The total money that Anjali has (in Indian Rupees) = ₹208.12 + ₹22.15 + ₹496.02 + ₹445.95 + ₹172.65
= ₹1344.89
Challenge
1. Given that the number thought by both Rashmi and Sneha is between 1 and 5, and the number thought by Sneha is a whole number, so the numbers can be 2, 3 and 4.
The quotient of the division of the numbers is 1.25
Also, the number thought by Sneha has 2 decimal places. The possible numbers can be found by multiplying the whole number and the quotient.
1.25 × 2 = 2.5 (the number has only one decimal place, so it cannot be the number)
1.25 × 3 = 3.75 (the number has two decimal places, so it cannot be the number)
1.25 × 4 = 5 (the number has no decimal place and also equal to 5, so it cannot be the number)
Hence, the only possible numbers that Rashmi and Sneha has thought of are 3 and 3.75.
Do
It
Yourself
8C
a. 0.8 ÷ 4 = 0.2
1.6 ÷ 8 = 0.2
2. a. 15.6 ÷ 10 = 1.56
b. 51.23 ÷ 100 = 0.5123
c. 1.2 ÷ 100 = 0.012
d. 32.561 ÷ 1000 = 0.032561
e. 23.1 ÷ 1000 = 0.0231
f. 2 ÷ 10 = 0.2
4. a. 13.25 ÷ 5 = 2.65
b. 33.04 ÷ 4 = 8.26 > 8.24
c. 202.08 ÷ 8 = 25.26 < 25.28
d. 150.1 ÷ 5 = 30.02
e. 378.18 ÷ 9 = 41.52 < 42.04
f. 378.18 ÷ 9 = 42.02 < 42.04
5. Hariʹs trip expenses = ₹1,04,200 1 pound = ₹104.2
So, ₹1 = 1 104.2 pound = 10 1042 pound
₹1,04,200 = 1,04,200 × 10 1042 pounds = 1000 pounds
So, Hari should take 1000 pounds with him to England.
6. The weight of one carton = 37.8 kg ÷ 9 cartons 4 . 2 9 3 7 . 8 3 6
The weight of one carton = 4.2 kg Therefore, the weight of one carton is 4.2 kg.
7. The cost of a litre of oil = $37.92 ÷ 6 litres
6 . 3 2
6 3 7 . 9 2 3 6 1 0 1 9 1 8 1 2 1 2 0 0
The cost of a litre of oil = $6.32
Therefore, the cost of a litre of oil is $6.32. Yes, Sakshi should buy the bottles.
8. Answers may vary. Sample answer:
A community centre received a donation of 47.5 litres of hand sanitizer to be distributed equally among 5 local schools. How much hand sanitizer will each school receive to ensure an equal distribution?
Challenge
1. 1 pound = ₹104.06
1000 pounds = 1000 × ₹104.06 = ₹104,060
We know that,
1 Euro = ₹89.19
₹104,060 = 104060 ÷ 89.19 = 1166.72 euros
Thus, Mr Agarwal will get 1166.72 euros in exchange of 1000 pounds.
Chapter Checkup 1. a. 0.23 + 0.47 = 0.7
18.963 + 14.517 = 33.48
T O . t h th 1 8 . 9 6 3
e. 534.115 − 15.36 = 518.755
4. a. The decimal point has been shifted one place to the right, hence, we have to multiply the given number by 10.
45.12 × 10 = 451.2
b. The decimal point has been shifted three places to the right, hence, we have to multiply the given number by 1000.
184.351 × 1000 = 184351
c. The decimal point has been shifted two places to the right, hence, we have to multiply the given number by 100.
2.517 × 100 = 251.7
d. The decimal point has been shifted one place to the right, hence, we have to multiply the given number by 10.
2.002 × 10 = 20.02
e. The decimal point has been shifted three places to the right, hence, we have to multiply the given number by 1000.
81.36 × 1000 = 81360
f. The decimal point has been shifted three places to the right, hence, we have to multiply the given number by 1000.
1.001 × 1000 = 1001
5. a. 47.01 ÷ 10 = 4.701 b. 531.14 ÷ 100 = 5.3114
c. 8143.12 ÷ 1000 = 8.14312 d. 1.21 ÷ 1000 = 0.00121
e. 14.2 ÷ 1000 = 0.0142 f. 123.321 ÷ 100 = 1.23321
6. a. 12 × 1.54 =
8. a. 12.145 + 18.415 + 2.51 = 33.07 T O . t h th 1 2 . 1 4 5 0 2 . 5 1
+
−
c. 15.47 + 81.415 − 41.555 = 55.33 H T O t h th 8 1 4 1 5
31.23 + 17.28 − 11.111 =
e. 15.145 + 81.1 − 45.64 = 50.605 H T O . t h th 8 1 . 1 0 0 1 5 1 4
f. 71.64 + 16.87 − 63.998 = 24.512
9. a. 1.51 + 23.72
b. 27.63 − 2.78
c. 4 × 6.17
d. 3.26 × 7.02
10.
11. a. 1 Won = ₹0.062 6000 Won = ₹0.062 × 6000 = ₹372 b. 1 Euro = ₹89.19 150 Euro = ₹89.19 × €150 = ₹13,378.5 c. 1 Rand = ₹4.43
12. Change = ₹50 − ₹45.8 = ₹4.2 H T O . t h th 15 9 9 10
5
Therefore, Jason will get back ₹4.2 in change from the shopkeeper.
13. Total cost = $47.85 + $21.36 + $22.01
Total cost = $91.22
Money required = $91.22 − $90
Money required = $1.22
Therefore, Raj requires an additional $1.22 to buy all the items.
14. For every $20, George’s friend gives $1 tax.
So, the total money that George’s friend can get for exchanging into Indian currency = $168 × $20 $20 +$1 = $168 × $20 $21 = $160
Then we multiply the amount of remaining currency by the exchange rate to find the amount of Indian currency Georgeʹs friend has.
Indian currency = $160 × ₹89.12
Indian currency = ₹14,259.2
Therefore, Georgeʹs friend has ₹14,259.2 in Indian currency.
15. Petrol consumed in one hour = 6.5 L
Petrol consumed in 4 hours = 6.5 L × 4 = 26 L
Total petrol consumption = 130 26 L
Number of days = 5 5
2
0
Therefore, the car runs for a total of 5 days.
16. Answers may vary. Sample answer: John’s car consumes 0.08 gallons of fuel per mile. If he drives 45.7 miles, how many gallons of fuel does he use?
Challenge
1. Harry’s weight = 51.25 kg × 0.56 = 28.7 kg
5 1 2 5 × 5 6
3 0 7 5 0
+ 2 5 6 2 5 0
2 8 7 0 0 0
John’s weight = 28.7 kg × 0.89 = 25.543 kg
2 8 7 × 8 9
2 5 8 3
+ 2 2 9 6 0
2 5 5 4 3
Therefore, John’s weight is 25.543 kg.
2. When multiplying two decimal numbers, the product is not always less than both of the original numbers. If we multiply 1.2 by 0.5, the product is 0.6, which is smaller than 1.2, but bigger than 0.5.
Multiplying any two numbers between 0 and 1 results in a number that is smaller than each of the original numbers. For example, 0.5 × 0.4 = 0.2, which is smaller than both 0.5 and 0.4.
Hence, option (d). A is false, but R is true.
Case Study
1. Rainfall in Mumbai = 2286.3 mm
Rainfall in Delhi = 714.5 mm
Rainfall in Bangalore = 970.6 mm
Total rainfall in Mumbai, Delhi and Bangalore = 2286.3 + 714.5 + 970.6
= 3971.4 mm
So, the correct option is d.
2. Rainfall in Chennai = 1391.2 mm
Rainfall in Kolkata = 1647.8 mm
Difference between the rainfall in Chennai and Kolkata = 1647.8 – 1391.2
= 256.6 mm
So, the correct option is a.
3. Rainfall in Pune = 722.3 mm
Rainfall in Pune next year = Double the rainfall in 2023
= 2 × 722.3 mm
= 1444.6 mm
4. Combined rainfall of Delhi, Bangalore and Chennai = 714.5 + 970.6 + 1391.2
= 3076.3 mm
Rainfall in Mumbai = 2286.3 mm
Difference between the rainfall in Mumbai with the total rainfall of Delhi, Bangalore and Chennai combined = 3076.3 – 2286.3
= 790 mm
5. Adding 100 mm to each city’s rainfall.
City Mumbai Delhi Bangalore Chennai Kolkata Pune
TotalRainfall Hint:Average= Totalnumberofcities
Total rainfall in all the cities = 2386.3 + 714.5 + 970.6 + 1391.2 + 1647.8 + 722.3 = 7832.7 mm
Total number of cities = 6
Average rainfall = 7832.7 6 = 1305.45 mm
6. Answers may vary.
Chapter 9 Let’s Warm-up
Intersecting lines
Parallel lines
Ray
2. a. A line segment AB can be denoted as .AB False
b. A ray CD can be denoted as .CD False
c. A line PQ can be denoted as PQ
True
d. Two parallel lines are denoted by the symbol ll. True
Line segment – The bridge shown above has 2 endpoints and is a straight line. A bridge Sides of a railway track
Parallel lines – The sides of the railway track do not meet at any point.
Tip of a nail Sunlight
Point – The tip of a nail is equivalent to a point. Ray – The sunlight provides us light in the form of rays.
4. a. M b. M N
c. P Q
d. S T e. U X O V W
5. a. Points: A, B, C, D, E, F Line: ,, ACCBAB
b. Answers may vary. Sample answer: Line segment: FD
c. 1 ray; BE
6. The pair of swords intersect at a point and hence, they show the pair of intersecting lines.
Challenge
1. True, a line segment has two endpoints, and only one line segment can be drawn from the endpoints. P Q
2. a. Intersecting lines
Rani
Rishi
b. Parallel lines
Rani
Rishi
Do It Yourself 9B
1. Answers may vary. Sample answer:
3. ∠1 and ∠3 have angles greater than 90⁰. ∠1 and ∠3 are obtuse angles.
4.
2. a. ∠PQR, ∠RQP or ∠Q
b. ∠LMN, ∠NML or ∠M
c. ∠XYZ, ∠ZYX or ∠Y
Acute angle Obtuse angle
Straight angle Obtuse angle
5. The time at which Rishi’s school starts = 7:30 a.m. The time at which Rishi’s school gets over = 1:30 p.m.
Acute angle Obtuse angle
The angle formed at the time when Rishi’s school starts—7:30 a.m., is an acute angle. The angle formed at the time when Rishi’s school ends—1:30 a.m., is an obtuse angle.
6. The water molecule formed by the snowflake is in the shape of a regular hexagon. The angles formed in the regular hexagon are acute angles and obtuse angles.
Challenge
1. a. When sticks OC, OD, OF, OG and OA are removed, the angle formed is greater than 90°. So, the angle formed is an obtuse angle.
b. The angle formed by sticks OB and OG is equal to 180°. So, the angle formed is a straight angle.
c. The angles formed by OG and OE are ∠GOF, ∠FOE and ∠GOE. All three angles are acute angles.
Do It Yourself 9C
1. a. Acute angle b. Obtuse angle
c. Right angle d. Acute angle
2. a. ∠MNO = 74° b. ∠XYZ = 115°
c. ∠KLM = 152° d. ∠PQR = 120°
3. a. ∠AOF = 53° b. ∠AOE = 90° c. ∠DOA = 123°
d. ∠COB = 32° e. ∠DOB = 57° f. ∠FOB = 127°
Challenge
1. The angle formed by the striker when it hits the coin through the centre forms a straight line. The measure of the straight angle is 180°.
Twice the angles of triangle = 2 × 3 = 6
So, the shape with 6 sides and 6 angles is a hexagon.
6. Drawings may vary.
Do It Yourself 9D
1. a. A quadrilateral or a parallelogram
b. A nonagon
c. A hexagon
d. A decagon
2. a.
3. a. A quadrilateral has 4 sides. True
b. An octagon has eight angles. True
c. A pentagon has five sides. True
d. A rhombus has four sides. False
4. The shape with 8 sides and 8 angles is an octagon.
5. Twice the sides of triangle = 2 × 3 = 6
P R
The sides of the triangle are PQ, PR and RQ.
Challenge
1. There are 6 quadrilaterals and 24 triangles in the given image.
Number of Quadrilaterals
Chapter Checkup
Number of Triangles
1. a. Since the diagram has arrows on both ends, it represents a line.
b. Since the diagram has an arrow on one end, it represents a ray.
c. Since the diagram has no arrows, it represents a line segment.
d. Since the diagram has no arrows, it represents a line segment.
2. a. AC is a line segment. True
b. PQ and RS are sets of parallel lines. False
c. CS is a line. False
3.
An acute angle
A right angle
A straight angle An obtuse angle
4. a. ∠AOC = acute angle
b. ∠AOD = right
c. ∠AOF = straight
d. ∠BOF = obtuse
e. ∠BOC = acute
5. a.
11. The zebra crossings are a type of parallel lines.
12. The shape has 6 sides. So, the matrix is in the shape of a hexagon.
13. Answer may vary. Sample answer:
Challenge
1. Statement I: If two lines are perpendicular, then they intersect at a right angle. This is true. So, statement I is correct. Statement II: Perpendicular lines are lines that intersect at a 90° angle, forming four right angles at their intersection point. This is also true. So, statement II is also true. Thus, both the statements are true. Hence, option (a) is correct.
2.
Case Study
1. Option c
There are 4 triangles in the figure.
2. Option b
When 2 right triangles and parallelogram are joined a rectangle is formed.
3. Option c
A circle can never be formed using tangram as it is made of straight lines and circle needs curves.
4. Answer may vary. Sample answer:
8. a. Quadrilateral; 4 sides, 4 angles
b. Heptagon; 7 sides, 7 angles
c. Quadrilateral; 4 sides, 4 angles
d. Octagon; 8 sides, 8 angles
9. a.
Warm-up
Do It Yourself 10A
a. It is a pattern. b. It is a pattern. c. It is not a pattern.
It is not a pattern.
The pattern is rotating 45° clockwise. b. The pattern is rotating 90° clockwise.
c. The given pattern is not following any rule as the first and second figure have the left upper one-fourth portion shaded as yellow, but the rest colours differ in the two figures.
5. It is given that the pattern made by Rakesh is rotating in half turns. The given pattern satisfies this condition. Hence, it is the pattern made by Rakesh.
6. Answers may vary. Sample answers:
The pattern is rotating 180° anti-clockwise or the pattern is rotating 180° clockwise.
Challenge
1. The given shape follows a 90°, 180°, 90°, 180° clockwise rotation. Hence, the next term would be—
Do It Yourself 10B
1. Option b is not a tiling pattern because there are gaps and overlaps.
3. a. The given pattern is increasing by one at each step, hence, the next in the pattern would be:
b. The given pattern is increasing by one at each step, hence, the next in the pattern would be:
c. The given pattern is increasing by two units at each step, hence, the next in the pattern would be:
d. The given pattern is decreasing by three at each step, hence, the next in the pattern would be:
4. The given tile does not belong to the tiling pattern because in the given tiling pattern all the stars are of red, yellow and green colour. Thus, option b is correct.
Figures may vary. Sample figure:
5. Option b, because it shows the same tiling pattern as bought by Ankit.
Flowers in fourth week =
Flowers in fifth week =
Challenge
1. The number of sides in the outer shape is increasing by 1 and that of the inner shape is decreasing by 1. Hence, the next unit would be—
Do It Yourself 10C
1. a. 15, 19, 23, 27, 31, 35
+ 4 + 4 + 4 + 4 + 4
Adding 4 to each term.
b. 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18
+ 2 + 2 + 2 + 2 + 2 + 2
Adding 2 to each term.
c. 1, 4, 9, 16, 25, 36, 49 12 22 32 42 52 62 72
The pattern has squares of natural numbers. 12, 22, 32, 42, 52, 62, 72
2. a. H U E H U
5 3 4 5 3
b. I O Q C B
8 9 0 1 2
c. C E H B U
1 4 5 2 3
3. Flowers in first week =
Flowers in second week =
Flowers in third week =
4. Orders in January = 12
Orders in February = 24
Orders in March = 36
Do
Challenge
5. Answer may vary. Sample answer: 6 1 5 4 2 3 12
Therefore, orders in July = 12 × 7 = 84
Therefore, there were 5 red and 5 yellow flowers after 5 weeks.
The number pattern is: 12, 24, 36, … = 12 × 1, 12 × 2, 12 × 3, …
1. The inner value is 2 added to the sum of product of the column numbers.
(6 × 4) + (2 × 2) + 2 = 30
(3 × 2) + (4 × 3) + 2 = 20
(3 × 2) + (1 × 6) + 2 = 14
So, answer is 14.
It
Yourself 10D
1. a. The lines of symmetry for the figure can be given as:
Hence, the shape has 2 lines of symmetry.
b. The lines of symmetry for the figure cannot be given.
Hence, the given figure does not have any line of symmetry. It is asymmetrical.
c. The lines of symmetry for the figure can be given as:
Hence, the shape has 1 horizontal line of symmetry.
d. The lines of symmetry for the figure can be given as:
Hence, the shape has many lines of symmetry
d No line of symmetry.
Asymmetrical
4. a. When two halves look identical, they are called asymmetrical. False
b. The letters F, G, J and L have two lines of symmetry. False
c. The number 8 has 2 lines of symmetry. True
d. The number 3 has a horizontal line of symmetry. True
5. a. b.
7. Answer may vary. Sample answer: Here is the reflection of a comb and a coffee mug.
Challenge
1. If the 2 flats are identical, then they are the mirror image of each other. Chapter Checkup
L is equal to 2
E is equal to 1 M is equal to 4
O is equal to 16 N is equal to 8
4. According to the given code language:
So, the code for the word LEMON is 2 1 4 16 8.
5. a. It is a reducing pattern with one line decreasing each time. The next two figures can be given as:
b. It is a rotating pattern rotating 90° anti-clockwise. The next two figures can be given as:
c. It is an increasing pattern with a box increasing each time. The next two figures can be given as:
7. 331, 316, 301, 286, 271, , , − 15 − 15 − 15 − 15 − 15 − 15 − 15
So, the next three terms are:
271 − 15 = 256
256 − 15 = 241
241 − 15 = 226
8. a. First term = 1
Second term = 1 + 2 = 3
Third term = 3 + 6 = 9
Fourth term = 9 + 18 = 27
Fifth term = 27 + 54 = 81
Pattern: 1, 3, 9, 27, 81
b. First term = 15
Second term = 15 + 3 = 18
Third term = 18 + 5 = 23
Fourth term = 23 + 3 = 26
Fifth term = 26 + 5 = 31
Pattern: 15, 18, 23, 26, 31
9. a. The given number pattern is increasing by 2, 3, 4, 5, … each time. Hence, the missing numbers will be:
51 + 6 = 57; 57 + 7 = 64; 64 + 8 = 72; 72 + 9 = 81; 81 + 10 = 91
The pattern will be: 37, 39, 42, 46, 51, 57, 64, 72, 81, 91
b. The given number pattern is decreasing by 1, 2, 3, 4, … each time. Hence, the missing numbers will be:
80 − 5 = 75; 75 − 6 = 69; 69 − 7 = 62; 62 − 8 = 54; 54 − 9 = 45
The pattern will be: 90, 89, 87, 84, 80, 75, 69, 62, 54, 45
No, when you cut this house vertically in half, the both halves would not look the same.
11. Patterns in cells: 2, 4, 8, 16, 32, 64, … a. b.
12. The cells start with 2.
The next cells in the pattern are 4, 8, 16, 32, 64.
Every time, the previous number is multiplied by 2 to get the next number.
The next three numbers in the sequence will be:
64 × 2 = 128
128 × 2 = 256
256 × 2 = 512
Thus, the next three numbers in the pattern are 128, 256, 512.
Rule: Multiplication by 2.
13. Pocket money saved: 20, 40, 80, 160, ...
January = ₹20
February = ₹40 = ₹20 × 2
March = ₹80 = ₹40 × 2
April = ₹160 = ₹80 × 2
The pocket money saved in each month is double of the previous month. Therefore, the pocket money saved in:
May = ₹160 × 2 = ₹320
June = ₹320 × 2 = ₹640
July = ₹640 × 2 = ₹1280
August = ₹1280 × 2 = ₹2560
Therefore, Mihir saved ₹2560 in August.
14. Steps taken on the first day = 100
Steps taken on the second day = 120 = 100 + 20
Steps taken on the third day = 150 = 120 + 30
Steps taken on the fourth day = 190 = 150 + 40
Steps taken on the fifth day = 240 = 190 + 50
Steps taken on the sixth day = 300 + 240 = 60
So, Emily will take 300 steps on the sixth day.
Challenge
1. Observing the pattern—
The
2. 20 25 32 41 52 65
+5 +7 +9 +11 +13
So, Tara will take 65 steps on the sixth day. Hence, the assertion is correct.
From the given steps, the pattern of increase is not a constant 5 steps each day. The increase is changing by 2 steps more each day. Hence, the reason is false. Thus, option c is correct.
A is true, but R is false.
Case Study
1. b. Rectangle
2. False—The minarets have reflectional symmetry vertically.
3. reflectional symmetry.
4. No
5. Answers may vary. Sample answer: Dispose of trash in designated bins, and avoid bringing items that can cause litter.
Chapter 11
Let's Warm-up
1. A laptop is a small object. So, cm will be used to measure it.
2. A table is a long object. So, m will be used to measure it.
3. A coffee cup is a light object. So, g will be used to measure it.
4. A chair is a heavy object. So, kg will be used to measure it.
5. The height of a plant is small. So, cm will be used to measure it.
Do It Yourself 11A
1. Answers may vary Sample answers:
a. Pencil 15 cm 13 cm 15 13 = 2 cm
b. Eraser 3
c. Sharpener
d. Book
2. a. 5.5 cm b. 2.7 cm c. 9 cm d. 4.5 cm
3. a. 10 mm = 1 cm; 1 mm = 1 10 cm
45 mm = 1 × 10 45 = 45 =4.5 10 cm
b. 1000 mm = 1 m; 1 mm = 1 1000 m
547 mm = 1 ×547 1000 547 ==0.547 1000 m
c. 1000 m = 1 km; 1 m = 1 1000 km
1056 m = 1 ×1056 1000 1056 ==1.056 1000 km
d. 10 dm = 1 m; 1 dm = 1 10 m
6892 dm = 1 × 10 6892
= 6892 =689.2 10 m
e. 1 hm = 100 m 2.034 hm = 2.034 × 100 = 203.4 m
f. 10 hm = 1 km; 1 hm = 1 10 km
7.698 hm = 1 × 10 7.698 = 7.698 =0.7698 10 km
4. a 45 m 10 cm = 45 m + 10 100 m = 45 m + 0.1 m = 45.1 m
b. 16 m 80 mm = 16 × 1000 mm + 80 mm = 16000 mm + 80 mm = 16080 mm
c. 280.5 m = 280 m 5 dm
5. The length of the pencil = 13 cm 3 cm = 10 cm
1,00,000 cm = 1 km; 1 cm = 1 100000 km
10 cm = 10 100000 km = 0.0001 km
6. The cloth required for 1 skirt = 3 m 586 cm = 3 m + 500 cm + 86 cm = 3 m + 5 m + 86 cm = 8 m + 86 cm = 8.86 m
The cloth required for making 6 skirts = 6 ⨯ 8.86 m = 53.16 m = 53 m 16 cm
7. The distance travelled on the bicycle = 2 km 578 m = 2000 m + 578 m = 2578 m
The distance travelled on the bus = 21 km 870 m = 21,000 m + 870 m = 21870 m
The distance travelled on foot = 1 km 346 m = 1000 m + 346 m = 1346 m
The total distance travelled = 2578 m + 21870 m + 1346 m = 25794 m = 25000 + 794 m = 25 km 794 m
8. The length of the door = 2 m 1 dm = 2 ⨯ 10 dm + 1 dm = 20 + 1 = 21 dm
The length of the wall = 3 m 2 dm = 3 ⨯ 10 dm + 2 dm = 30 + 2 = 32 dm
The total length = 21 dm + 32 dm = 53 dm
9. Answer may vary. Sample answer:
The length of pipe A is 67 m 25 cm and the length of pipe B is 87 m 30 cm. How much more is the length of pipe B than length of pipe A?
Challenge
1. Number of days in a week = 7
Cardboard sheet chewed in 1 day = 2 cm
Cardboard sheet chewed in 7 days = 7 × 2 cm = 14 cm
So, 7 cm of the cardboard sheet was eaten in 1 week.
1. a.
g
kg
2. a. 1000 g = 1 kg; 1g = 1 1000 kg
79 g = 1 × 1000 79 = 79 1000 = 0.079 kg
b. 1 g = 1000 mg
975 g = 975 ⨯ 1000 = 9,75,000 mg
c. 1 kg = 1000 g
4677 kg = 4677 ⨯ 1000 = 46,77,000 g
d. 10 dg = 1 g; 1 1 dg= 10 g
1655 dg = 1 × 10 1655
1655 = 10 = 165.5 g
e. 100 cg = 1 g; 1 cg = 1 100 g
6876 cg = 1 × 100 6876
6876 = 100 = 68.76 g
f. 1 g = 1000 mg; 1 dag = 10,000 mg
390 g 45 dag = 390 ⨯ 1000 + 45 × 10,000 = 3,90,000 + 4,50,000 = 8,40,000 mg
3. a. The bigger unit: 6 kg + 10 1000 kg = 6 kg + 0.01 kg = 6.01 kg; The smaller unit: 6 × 1000 g + 10 g = 6000 g + 10 g = 6010 g
b. The bigger unit: 16 g + 80 1000 g = 16 g + 0.08 g = 16.08 g;
The smaller unit: 16 × 1000 mg + 80 mg = 16,000 mg + 80 mg = 16,080 mg
c. 547 kg 6 g
The bigger unit: 547 kg + 6 1000 g = 547 kg + 0.006 = 547.006 kg; The smaller unit: 547.006 × 1000 = 5,47,006 mg
d. 3 g 8 cg
The bigger unit: 3 g + 8 100 g = 3 g + 0.08 g = 3.08 g;
The smaller unit: 3 × 100 cg + 8 cg = 300 cg + 8 cg = 308 cg
e. 87 kg 6 dag
The bigger unit: 87 kg + 6 100 kg = 87 kg + 0.06 kg = 87.06 kg;
The smaller unit: 87 × 100 dag + 6 dag = 8700 dag + 6 dag = 8706 dag
f. 12 hg 42 g
The bigger unit: 12 hg + 42 100 hg = 12 hg + 0.42 hg = 12.42 hg;
The smaller unit: 12 × 100 g + 42 g = 1200 g + 42 g = 1242 g
4. The weight of a four-month-old kitten = 1688 g = 1688 ÷ 1000 kg = 1.688 kg
5. The weight of an egg = 40 g
The number of eggs in 1 kg = 1000 g 1000 = 40 = 25 eggs
6. The weight of 8 cartons = 32 kg 448 g = 32,448 g
The weight of 1 carton = 32448 8 = 4056 g = 4 kg 56 g
7. Weight of apples = 2 kg 450 g
Weight of guavas = 1 kg 547 g
Weight of pears = 2 kg 136 g
Total weight of the fruits = 2 kg 450 g + 1 kg 547 g + 2 kg 136 g = 5 kg 1133 g = 5 kg + 1000 g + 133 g = 6 kg 133 g
8. The weight of two chairs = 16 kg 400 g
The weight of one chair = 10 kg 300 g
The weight of the other chair = 16 kg 400 g 10 kg 300 g
= (16 10 kg) + (400 300 g) = 6 kg 100 g
9. The weight of one conical flask = 260 g
The weight of 4 conical flasks = 4 × 260 g = 1040 g
The weight of one beaker = 150 g
The weight of 3 beakers = 3 × 150 g = 450 g
a. The total weight carried = 1040 g + 450 = 1490 g = 1 kg 490 g
b. The weight of the remaining conical flasks = 3 × 260 g = 780 g
The weight of the remaining beakers = 2 × 150 g = 300 g
The total weight = 780 g + 300 g = 1080 g = 1 kg 80 g
10. The amount of baking soda in one kg cake = 3 dg
The amount of baking soda in 17 one kg cakes = 17 × 3 dg = 51 dg = 0.0051 kg
11. Answers may vary. Sample answer:
The weight of a watermelon is 11 kg and the weight of a jackfruit is 5500 g. What is the weight of both the fruits together?
Challenge
1. 1 quintal = 1,00,000 g = 1,00,000 1000 = 100 kg
1 tonne = 1000 kg = 10 × 100 kg = 10 × 1 quintal = 10 quintals
So, 1000 kg is 10 quintals.
Chapter Checkup
1. a. m; kg b. cm; g c. m; kg
2. a. 12.5 cm b. 17.9 cm c. 22.2 cm
3. James’ cotton candy = 11.2 cm + 3 cm = 14.2 cm long
4. The length of the red straw = 12.5 cm
The length of the blue straw = 8 cm
The difference between their lengths = 12.5 8 = 4.5 cm
5. a. 1000 m = 1 km; 1 m = 1 1000 km
8 m = 1 × 1000 8 = 8 1000 = 0.008 km
b. 100 m = 1 hm; 1 m = 1 100 hm
4 hm 35 m = 4 + 35 × 1 100 = 4.35 hm
c. 1 m = 1000 mm
1232 m = 1232 × 1000 = 12,32,000 mm
d. 10 m = 1 dam; 1 m = 1 10 dam
897 m = 897 × 1 10 = 89.7 dam
6. a. 1 kg = 1000 g
5 kg = 5 × 1000 = 5000 g
b. 100 cg = 1 g; 1 cg = 1 100 g
4 g 64 cg = 4 + 64 × 1 100 = 4.64 g
c. 1 g = 1000 mg
5487 g = 5487 × 1000 = 54,87,000 mg
d. 100 dag = 1 kg; 1 dag = 1 100 kg
43 kg 7 dag = 43 + 7 × 1 100 = 43.07 kg
7. The weight of a young joey = 0.38 kg = 0.38 × 1000 g = 380 g
8. The weight of a candle = 125 g = 125 × 1000 mg = 1,25,000 mg
9. The weight that the lift is allowed to carry = 260 kg
The total weight of all the people = 85 kg + 70 kg + 58 kg + 80 kg = 293 kg No, they cannot use the lift together.
10. Answers may vary. Sample answer:
a. One 4 cm and one 8 cm
b. One 4 cm and two 8 cm
c. Three 8 cm
11. The length of each stamp = 3 cm
a. The total length of the stamps = 12 × 3 cm = 36 cm
b. No, because the total length of 12 stamps is greater than the length of the stamp album.
12. To bake one cake, the following items are required:
200 g of flour, 3 eggs, 75 g of butter, 100 g of sugar, some milk So, to bake 100 cakes the following quantities of ingredients will be needed:
The weight of the flour = 200 g × 100 = 20,000 g
= 20000 1000 kg = 20 kg
The weight of the butter = 75 g × 100 = 7500 g
= 7500 1000 kg = 7.5 kg
The weight of the sugar = 100 g × 100 = 10,000 g
= 10000 1000 kg = 10 kg
13. Answer may vary. Sample answer:
Ana buys 23.5 kg of rice and 18.25 kg of flour. How much rice and flour did she buy in all?
Challenge
1. The smallest 2-digit number = 10
The smallest 3-digit number = 100
The grandmother’s weight = (100 28) + 10 = 82 kg
So, Meenakshi’s weight = 82 =41 2 kg = 41,000 g
2. Statement 1: The father’s weight is three times the difference of Nita’s weight and Riya’s weight.
The information is alone not sufficient as it doesn’t have any data.
Statement 2: Nita’s weight = 36 kg
Riya’s weight = 1 3 × 36 kg = 12 kg
The statement alone is not sufficient as it doesn’t talk about father’s weight.
Combining the data of statements 1 and 2, we get
Difference in Nita’s weight and Riya’s weight
= 36 kg 12 kg = 24 kg
Father’s weight = 24 kg × 3 = 72 kg
So, father’s weight is 72 kg.
So, both the statements together are sufficient to find the weight of Riyaʼs father.
Hence, option c is correct.
Case Study
1. a. cm b. mm
2. Weight of the male leopard = 72 kg = 72,000 g
Weight of the striped hyena = 55,000 g
Difference in weight = 72,000 55,000 = 17,000 g
Hence, option d is correct.
3. Length of enclosure 1 = 8,894 m
Length of enclosure 2 = 8,894 m × 2 = 17,788 m
Total length = 8,894 m + 17,788 m = 26,682 m
Length of the play area = 26,682 20,000 = 6,682 m
4. Weight of 1 tiger = 72 kg
Weight of 1 lion = 176 kg
The van can shift 4 tigers, or 1 tiger and 1 lion in a trip.
5. Answers may vary.
Chapter 12
Let’s Warm-up
1. Perimeter = 10 cm
Area = 6 sq. cm
2. Perimeter = 12 cm
Area = 6 sq. cm
3. Perimeter = 12 cm
Area = 5 sq. cm
4. Perimeter = 14 cm
Area = 6 sq. cm
Do It Yourself 12A
1. a. Perimeter = 4 × 20 cm = 80 cm
b. Perimeter = 2 × 100 + 2 × 50 = 200 + 100 = 300 cm
c. Perimeter = 2 × 20 + 2 × 10 = 40 + 20 = 60 cm
d. Perimeter = 2 × 30 + 2 × 20 = 60 + 40 = 100 cm
2. Perimeter = 4s
a. s = 32 m
Perimeter = 4 × 32 = 128 m
b. s = 53 cm
Perimeter = 4 × 53 = 212 cm
c. s = 27 m
Perimeter = 4 × 27 = 108 m
d. s = 78 cm
Perimeter = 4 × 78 = 312 cm
3. Perimeter = 2l + 2b
a. Perimeter = 2 × 12 + 2 × 15 = 24 + 30 = 54 cm
b. Perimeter = 2 × 55 + 2 × 85 = 110 + 170 = 280 m
c. Perimeter = 2 × 18 + 2 × 20 = 36 + 40 = 76 m
d. Perimeter = 2 × (l + b) = 2 × (25 + 15) = 80 cm
4. a. Perimeter = 112 mm = 2 × 32 mm + 2 × b
112 = 64 + 2b
112 − 64 = 2b
48 2 b = b = 24 mm
Therefore, breadth = 24 mm
b. Perimeter = 148 mm = 4 × s = 148
4 s = s
s = 37 mm
Therefore, each side of the square = 37 mm
5. The length of each side of square-shaped garden = 45 m
The perimeter of the garden = 4 × 45 m = 180 m
He would require 180 m of wire to fence the entire garden.
6. Length of the table mat = 50 cm
Breadth of the table mat = 20 cm
Perimeter of the table mat = 2 × (l + b) = 2 × (50 + 20) = 2 × 70 cm = 140 cm
Cost of putting 1 cm lace = ₹10
Cost of putting 140 cm lace = 140 × ₹10 = ₹1400
7. Length = 60 m
Breadth = 30 m
Area = l × b = 60 × 30 = 1800 sq. m
So, the area covered by the mosque is 1800 sq. m.
8. The length of the square formed = 10 cm
The perimeter of the square = 4 × 10 cm = 40 cm
The perimeter of the square = The perimeter of the rectangle
Length = 12 cm, Perimeter = 40 cm
Breadth = ?
Perimeter = 2l + 2b
40 = 2 × 12 + 2 × b
40 = 24 + 2b
40 – 24 = 2b
16 = 2b
b = 8 cm
Thus, the breadth of the rectangle will be 8 cm.
9. Answers may vary. Sample answer:
Challenge
1. Length = 3 × Breadth ⇒ l = 3b
Perimeter = 32 m
So, 32 = 2 × (l + b)
32 = 2 × (3b + b)
32 = 2 × (4b)
32 2 = 4b
16 = 4b
b = 16 4
b = 4 m
⇒
⇒ l = 3b = 3 × 4 = 12 m
Thus, the length of the rectangle is 12 m and the breadth is 4 m.
Do It Yourself 12B
1. a. sq. cm
b. sq. cm
c. sq. m
d. sq. m
e. sq. km
f. sq. m
g. sq. cm
h. sq. m
2. Area of rectangle = Length × Breadth
a. Area = 15 cm × 22 cm = 330 sq. cm
b. Area = 58 m × 70 m = 4060 sq. m
3. Area of square = Side × Side
a. Area = 56 m × 56 m = 3136 sq. m
b. Area = 67 cm × 67 cm = 4489 sq. cm
4. The measurement of the room = 12 m × 12 m The carpet required to cover the floor = The area of Advita’s Room = 12 m × 12 m = 144 sq. m
5. a. 1 2
Area of triangle 1 = Half the area of rectangle 1 = 25 2 sq. units
Area of triangle 2 = Half the area of rectangle 2 = 10 2 sq. units
Area of whole triangle 25 2 + 10 2 = 35 2 = 17.5 sq. units.
b. 1
6.
Area of triangle 1 = Half the area of rectangle 1 = 12 2 sq. units = 6 sq. units
Area of rectangle A = 6 cm × 8 cm = 48 sq. cm
Area of rectangle B = 8 cm × 3 cm = 24 sq. cm
Area of rectangle C = 12 cm × 2 cm = 24 sq. cm
Area of the whole shape = 48 sq. cm + 24 sq. cm + 24 sq. cm = 96 sq. cm
Area of rectangle A = 3 cm × 3 cm = 9 sq. cm
Area of rectangle B = 8 cm × 3 cm = 24 sq. cm
Area of the whole shape = 9 sq. cm + 24 sq. cm = 33 sq. cm
7. Answers may vary. Sample answers:
a. Perimeter = 36 cm
Area = 80 sq. cm
b. Area = 24 sq. cm
Perimeter = 22 cm
8. Answers may vary.
9. Length of the rectangle = 8 m
Breadth of the rectangle = 1 4 × length = 1 4 × 8 = 2 m
Area of the rectangle = 8 m × 2 m = 16 sq. m
Side of the square = 2 × breadth of the rectangle = 2 × 2 m = 4 m
Area of the square = 4 m × 4 m = 16 sq. m
So, both the square and rectangle have equal areas.
Challenge
1. Perimeter of each square = 36 cm
Side of each square = 36 4 = 9 cm
Breadth of the rectangle = Side of the square = 9 cm
Length of the rectangle = 2 × Side of the square = 2 × 9 cm = 18 cm
Perimeter of the rectangle = 2 × 18 cm + 2 × 9 cm = 36 cm + 18 cm = 54 cm
Chapter Checkup
1. Perimeter = 2l + 2b; Area = l × b
a. l = 14 cm, b = 18 cm
Perimeter = 2 × 14 + 2 × 18 = 28 + 36 = 64 cm
Area = 14 × 18 = 252 sq. m
b. l = 27 m, b = 21 m
Perimeter = 2 × 27 + 2 × 21 = 54 + 42 = 96 m
Area = 27 × 21 = 567 sq.m
c. l = 49 m, b = 33 m
Perimeter = 2 × 49 + 2 × 33 = 98 + 66 = 164 m
Area = 49 × 33 = 1617 sq. m
2. Perimeter = 4 × Side; Area = Side × Side
a. s = 80 cm
Perimeter = 4 × 80 = 320 cm
Area = 80 × 80 = 6400 sq. cm
b. s = 32 m
Perimeter = 4 × 32 = 128 m
Area = 32 × 32 = 1024 sq. m
c. s = 45 m
Perimeter = 4 × 45 = 180 m
Area = 45 × 45 = 2025 sq. m
3. a. Breadth = 24 cm; Area = 960 sq. cm
Length = Area Breadth = 960 40 cm 24 =
Perimeter = 2 × 40 + 2 × 24 = 80 + 48 = 128 cm
b. Perimeter = 420 m
Side = 420 105 4 == 105 m
Area = 105 m × 105 m = 11,025 sq. m
c. Length = 34 m; Perimeter = 124 m
2 × Breadth = 124 − 2 × 34 = 124 − 68 = 56
Breadth = 56 28 2 = = 28 m
Area = 34 × 28 = 952 sq. m
4. Area of triangle = Area of rectangle 2
Area of rectangle 1 = 2 sq. units
Area of triangle 1 = 2 2 sq. units = 1 sq. units
Area of rectangle 2 = 6 sq. units
Area of triangle 2 = 6 2 sq. units = 3 sq. units
Area of whole triangle = 1 sq. units + 3 sq. units = 4 sq. units
b.
Area of rectangle = 24 sq. units
Area of triangle = 24 12 sq. units 2 =
Area of rectangle 1 = 15 sq. units
Area of triangle 1 = 15 sq. units 2
Area of rectangle 2 = 5 sq. units
Area of triangle 2 = 5 sq. units 2
Area of the whole triangle = 15520 10 sq. units 222 +==
Area of rectangle 1 = 12 × 3 sq. cm = 36 sq. cm
Area of rectangle 2 = 3 × 1 sq. cm = 3 sq. cm
Area of the whole figure = 36 + 3 sq. cm = 39 sq. cm
Area of rectangle 1
= 8 × 6 sq. cm
= 48 sq. cm
Area of rectangle 2
= 5 × 4 sq. cm
= 20 sq. cm
Area of rectangle 3
= 5 × 2 sq. cm
= 10 sq. cm
Area of the whole figure
= 48 + 20 + 10 sq. cm
= 78 sq. cm c.
Area of rectangle 1 = 6 × 5 = 30 sq. cm
Area of rectangle 2 = 7 × 4 = 28 sq. cm
Area of the whole figure = 30 + 28 = 58 sq. cm
6. Area of the figure = 80 sq. cm
Area of one square 80 5 = sq. cm = 16 sq. cm
So, side = 4 cm
Perimeter of the figure
= 12 × 4 cm = 48 cm
So, option c is the correct option.
7. Length of each side = 300 feet
Area = 300 × 300 feet = 90,000 sq. feet
So, the area of the platform is about 90,000 sq. feet.
8. The side of one square wooden panel = 25 cm
The area of one square wooden panel = 25 × 25 = 625 sq. cm
The total area of 8 such panels = 8 × 625 sq. cm = 5000 sq. cm
9. The area of the floor = 12 m × 15 m = 180 sq. m
The area of the carpet = 13 m × 13 m = 169 sq. m
The area of the floor that is not carpeted = 180 − 169 = 11 sq. m
10. Rectangle:
length = 4 straws; breadth = 2 straws
Perimeter = 2 × (l + b) = 2 × (4 + 2) = 12 straws
Area of the rectangle = 4 × 2 = 8
Square:
Perimeter = 12 straws
Side = 12 4 = 3 straws
Area of the square = 3 × 3 = 9
So, both the shapes have the same perimeter but the square has more area than the rectangle.
Challenge
1. Perimeter of a rectangle = 2 × length + 2 × breadth = 22 cm
Perimeter of the shape formed:
= (2 × length + 2 × breadth) × 3 – (2 × length + 2 × breadth)
= (22) × 3 – (22) = 66 – 22 = 44 cm length length breadth breadth
2. New length = 2 × Length New Width = 2 × Width
∴New Area = New Length × New Width = (2 × Length) × (2 × Width) = 4 × (Length × Width) = 4 × Area
No, the statement is not true.
Case Study
1. Area of 1 classroom = 8 m × 7 m = 56 sq. m
Area of 4 classrooms = 4 × 56 sq. m = 224 sq. m
2. Area of staff room = 14 m × 7.2 m = 100.8 sq. m
Area of art room = 12 m × 7.6 m = 91.2 sq. m
So, the staff room has more area.
3. Length of the side of the school = 7 m + 7 m + 10 m + 7 m + 7 m = 38 m
Area of the school = 38 m × 38 m = 1444 sq. m
So, option b is correct.
4. Area of the school = 1444 sq. m
Area of the ground = 18 m × 18 m = 324 sq. m
Remaining area = 1444 − 324 = 1120 sq. m
5. Answers may vary.
Chapter 13
Let’s Warm-up
1. Between a jug and a glass, a jug has more capacity.
2. If 8 glasses of juice fill a jug, then 8 glasses is the capacity of the jug.
3. Four tin cans of paint fill a bucket of paint. If the capacity of 1 tin can is 2 L, then 8 L is the capacity of the bucket.
4. Half of a container fills the bucket completely. The capacity of the container is 2 full buckets.
Do It Yourself 13A
1. A teaspoon
2. a. 1000 mL = 1 L
1 mL = 1 1000 = L
658 mL = 1 1000 = × 658 L = 0.658 L
b. 1 L = 1000 mL
8437 L = 8437 × 1000 mL = 84,37,000 mL
c. 10 dL = 1 L
1 dL = 1 10 LL
2567 dL = 1 2567 257.6 10 LL×= × 2567 L = 257.6 L
d. 100 cL = 1 L
1 cL = 1 100 L
5054 cL = 5054 × 1 100 L = 50.54 L
e. 10 L = 1 daL
1 L = 1 10 LdaL
821 L = 821 × 1 10 daLdaL = 82.1 daL
f. 136 L 80 dL = 144 L
1 L = 1000 mL
144 L = 144 × 1000 = 1,44,000 mL
3. Complete the given table.
S. No. Full form In bigger units In smaller units
a. 8 L 60 mL 8.060 L 8060 mL
b. 32 L 89 cL 32.89 L 3289 cL
c. 4012 L 3 dL 4012.3 L 40,123 dL
d. 90 kL 6 daL 90.06 L 9006 daL
4. Capacity of the bucket that Aman had = 20 L
Capacity of the bucket in mL = 20 × 1000 = 20,000 mL
So, the capacity of the bucket is 20,000 mL.
5. No, C has enough space to pour more liquid, so it has more capacity than the other two pots. Now converting mL to dL
1 mL = 1 100 dL
1050 × 1 100 dL = 10.50 dL
6. Answer may vary. Sample answer: Radhika’s home had water tank with a capacity of 500 L. What is the capacity of the tank in mL?
Challenge
1. Yes.
As there are 3 bowls of 600 mL and 8 bowls of 200 mL each.
3 × 600 mL = 1800 mL
8 × 200 mL = 1600 mL
1800 mL + 1600 mL = 3400 mL
So, in total we can easily fill up to 3400 mL capacity.
Do It Yourself 13B
1. a.
From one face we can count there are 4 cubes.
So, layer 1 has 8-unit cubes.
Number of layers = 2
So, the total number of unit cubes = 2 × 8 = 16
Volume of the given solid = 16 cu. units
b.
c.
This is a two layers solid. In the 1st layer, we can see 2-unit cubes on the right and left side.
And, 2-unit cubes are placed in middle. There are also two cubes in the 2nd layer.
So, the total number of unit cubes = 8
So, the volume of given solid = 8 cu. units
The number of cubes in the 1st layer = 4 × 5 = 20 cubes
So, the number cubes in four layers = 20 × 4 = 80 cubes
So, the volume of given solid = 80 cu. units
d.
There are two layers with 4 × 3 cubes = 24 cubes
The bottom two layers are with 6 cubes in each.
So total cubes = 12 cubes
So, the volume of given solid = 36 cu. units
2. To find the number of cartons, we need to find the volume of the almirah.
So, the volume of the almirah = Volume = Length × Width × Height
Volume = 3 × 2 × 1 = 6 cu. m
3. Length = 10 cm, width = 15 cm and height = 6 cm
Volume of the container = l × w × h = 10 × 15 × 6 = 900
So, the volume of the container = 900 cu. cm
4. Length = 30 cm, width = 22 cm and height = 10 cm
Volume of the fish tank = l × w × h = 30 × 22 × 10 = 6600
So, the volume of the fish tank = 6600 cu. cm
5. a. Volume of milk = 20 mL
Increased volume = 20 mL + 10 mL = 30 mL
Volume of each biscuit = 30 mL – 20 mL = 10 mL
b. Volume of 1 biscuit = 10 mL
Volume of 3 biscuits = 3 × 10 mL = 30 mL
6. To find whose lunch box is bigger in size, we must compare the volumes of the two lunch boxes.
Rinku’s lunch box volume:
Volume = Length × Width × Height
Volume = 16 cm × 8 cm × 3 cm = 384 cu. cm
Rita’s lunch box volume:
Volume = Length × Width × Height
Volume = 10 cm × 7 cm × 3 cm = 210 cu. cm
Comparing the two volumes, 384 cu. cm > 210 cu. cm
Thus, Rinku’s lunch box is bigger in size than Rita’s lunch box.
7. Amount of sugar water prepared by Rekha = 16 L
Amount of sugar water prepared by Rekha in mL = 16 L × 1000 = 16,000 mL
Capacity of each beaker = 2000 mL
Number of beakers needed = Total volume of the sugar water Capacity of each beaker = 16000 2000 = 8
Hence, 8 beakers are needed to pour the sugar water equally.
8. The jug initially contained 1.5 litres of juice = 1500 mL (1 L = 1000 mL).
Total juice poured into the glasses = 350 mL + 890 mL = 1240 mL
Juice left in the jug = Initial amount − Total amount poured Juice left in the jug = 1500 mL − 1240 mL = 260 mL
So, there is 260 mL of juice left in the jug.
Challenge
1. Height of the blocks = 6
Volume of the building = volume of block 1 + volume of block 2
Volume of block 1 = 4 × 5 × 6 = 120 cu. units
Volume of block 2 = 2 × 2 × 6 = 24 cu. units
Total volume of the building = 120 cu. units + 24 cu. units = 144 cu. units
Chapter Checkup
1. a. Glue in a small bottle
2 L 50 L 2000
b. Paint in a bucket
c. Ketchup in a packet
d. Shampoo in a bottle
e. Water in a pool
2. The initial level of water = 500 mL
The final level of water = 800 mL
Number of match boxes = 6
Volume of 6 match box = 800 mL – 500 mL = 300 mL
Volume of 1 match box = 300 mL ÷ 6 = 50 mL
3.
Length of solid = 4 unit
Breadth of solid = 4 unit
Height of solid = 4 unit b.
Length of solid = 8 unit
Breadth of solid = 2 unit
Height of solid = 3 unit
e. 10 L = 1 daL
1 L = 1 daL 10
243 L = 1 10 × 243 daL = 24.3 daL
f. 907 L 56 dL = 912.6 L
1 L = 1000 mL
912.6 L = 912.6 × 1000 = 9,12,600 mL
7. a. On counting, there are 12-unit cubes in the given solid, hence, the volume of the solid is 12 cu. units.
b. On counting, there are 44-unit cubes in the given solid, hence, the volume of the solid is 44 cu. units.
c. On counting, there are 15-unit cubes in the given solid, hence, the volume of the solid is 15 cu. units.
d. On counting, there are 22-unit cubes in the given solid, hence, the volume of the solid is 22 cu. units.
8. The pack originally contains 1 litre of juice = 1000 mL
Juice left in the pack = Total amount − Amount drunk by Juhi Juice left in the pack = 1000 mL − 235 mL = 765 mL
So, 765 mL of juice is left in the packet.
9. Capacity of the first flask = 850 mL
Capacity of the second flask = 1 L 250 mL = 1000 mL + 250 mL = 1250 mL
Total water the flasks can hold together = Capacity of the first flask + Capacity of the second flask = 850 mL + 1250 mL = 2100 mL
1000 mL = 1 L; 1 mL = 1 1000 L
2100 mL = 1 2100 1000 ×= × 2100 = 2.1 L or 2 L 100 mL
So, the two flasks can hold a total of 2 L 100 mL of water.
10. a. Number of cubes across length = 7, number of cubes across width = 4, number of cubes across height = 4
Volume = l × w × h = 7 × 4 × 4 = 112 cu. units
So, the volume of the container = 112 cu. units
b. Number of cubes across length = 7, number of cubes across width = 3, number of cubes across height = 3
Volume = l × w × h = 7 × 3 × 3 = 63 cu. units
So, the volume of the container = 63 cu. units
c. Number of cubes across length = 4, number of cubes across width = 3, number of cubes across height = 3
Volume = l × w × h = 4 × 3 × 3 = 36 cu. units
So, the volume of the container = 36 cu. units
11. Length = 50 cm, width = 30 cm and height = 25 cm
Volume of carton = l × w × h = 50 × 30 × 25 = 1500 × 25 = 37,500 cu. cm
12. Capacity of Seema’s bucket = 6.5 L
Tank capacity = Seema’s bucket capacity × 4
Tank capacity = 6.5 L × 4
Tank capacity = 26 L
So, the water tank can hold 26 L of water.
13. Capacity of bottle = 5 cups of water
Capacity of bowl = 5 cups of water
Capacity of jug = 5 bottles of water = 5 × 5 cups of water = 25 cups of water
Capacity of pail = 3 jugs + 7 bowls of water
= 3 × 25 cups + 7 × 5 cups = 75 cups + 35 cups = 110 cups
Capacity of a cup = 90 mL
So the capacity of pail = 110 × 90 mL = 9900 mL
1000 mL = 1 L; 1 mL = 1 1000 L
9900 mL = 1 9900
1000 ×= × 9900 = 9.9 L or 9 L 900 mL
So, the capacity of the pail is 9 L 900 mL.
Challenge
1. Length of the cube = 6 units
Width of the cube = 5 units
Height of the cube = 4 units
Volume of the block = l × b × h = 6 × 5 × 4 = 120 units
To maximise the hollow space, we need to leave a layer of cubes on each side.
l = 6 – 2 = 4 units
b = 5 – 2 = 3 units
h = 4 – 2 = 2 units
Inner volume = 4 × 3 × 2 = 24 units
Outer volume = total volume – inner volume
= 120 units – 24 units = 96 units
Since, each block Jassi uses is made up of 8 small cubes:
Number of blocks = 96 8 = 12
So, Jassi requires 12 blocks to create hollow blocks.
2. The volume of a cube will not always be greater than the volume of a cuboid. It will depend on the dimensions.
The reason given is the formula used to find the volume of a cube and a cuboid.
So, the assertion is not true, and only the reason is true.
Thus, option d is correct.
Case Study
1. a. false
The buttermilk packet comes is 100 mL.
b. true
The milk packets usually come in 500 mL or 1 L.
2. Volume of the flavoured milk = 0.45 L
Volume of the flavoured milk = 0.45 × 1000 = 450 mL
So, the volume of the flavoured milk is 450 mL.
3. Volume of milk required to make 15,000 kg of paneer = 45,000 L
Volume of milk required to make 30,000 kg of paneer
= 45,000 × 30,000 15,000 = 90,000 litres
4. Dimension of the cheese pack = 7 cm × 3 cm × 4 cm
Dimension of 10 cheese packs = (7 cm × 3 cm × 4 cm) × 10 = 7 cm × 3 cm × 40 cm
The box should have a minimum height of 40 cm to pack 10 boxes.
5. Answers may vary.
Let’s Warm-up
1. cube 2. cylindrical 3. cuboid 4. sphere
Do It Yourself 14A
1. a. b.
2. a. Cone: Vertices = 1, Edges = 1, Faces = 2
b. Sphere: Vertices = 0, Edges = 0, Faces = 1
c. Square prism: Vertices = 8, Edges = 12, Faces = 6
d. Cylinder: Vertices = 2, Edges = 0, Faces = 3
3. The Skylon Tower is cylindrical in shape.
4. a. A cube and a cuboid have 8 vertices, 6 flat faces and 12 edges.
b. A sphere has only one curved face.
c. A cylinder has 2 edges but 0 vertex.
d. A cone has one curved face and a vertex.
5. Four cubes, when placed one on top of the other form a cuboid. A cuboid has 6 flat faces, 8 vertices and 12 edges.
6.
7. Rohan’s tent is a prism, and Simi’s tent is a pyramid.
Similarity: They both have 5 faces.
Difference: Rohan’s tent has a triangular faces, and Simi’s tent has a rectangular faces.
Challenge
1. A prism has two identical surfaces, both of which are polygonal with straight sides. A cylinder also has two identical parallel surfaces like a prism, but since they are curved and not polygonal, it is not considered a prism.
Do It Yourself 14B
1. a. The given net is of a square pyramid.
b. The given net is of a cylinder.
c. The given net is of a cone.
d. The given net is of a hexagonal pyramid.
2. The given net is of a triangular prism. The given image represents a triangular prism.
4. When the net made by Rishi is folded, the faces overlap each other.
But when the net made by Megha is folded, the triangles do not overlap, so Megha made the net correctly.
5. 6.
Rectangular Prism Rectangular Pyramid
Challenge
1. When R is on the top, P will be at the bottom.
Do It Yourself 14C
1.
Option a is correct.
Side view:
Top view:
4. Mehar used 15 building blocks to make the shape. Front view: Side view: Top view:
Challenge
1. If the front view shows 4 dots, then the back view would show 3 dots.
If the left side view shows 5 dots, then the right-side view would show 2 dots.
Do It Yourself 14D
1. a. The hospital is to the south of the airport.
b. The hotel is to the east of the bank.
c. The airport is to the west of the school.
2. 1 cm = 25 km
5 cm = 5 × 25 km = 125 km
3. Given that the scale is 1 cm = 12 km
Distance between the college and the complex on the map = 2 cm
Actual distance = 2 × 12 km = 24 km
4. Length of the cupboard = 1 square = 2 m;
Width of the cupboard = 4 squares = 4 × 2 m = 8 m
Length of the table = 2 squares = 2 × 2 m = 4 m;
Width of the table = 3 squares = 3 × 2 m = 6 m
Length of the desks = 3 squares = 3 × 2 m = 6 m;
Width of the desks = 1 square = 2 m
5. Given that 1 cm = 2.5 km 5 cm = 5 × 2.5 km = 12.5 km
6. Myanmar, Sri Lanka and Pakistan
Challenge
1. Distance between his house and the school on the map = 2 cm
Distance between the school and the stadium on the map = 2 cm
Distance between his house and the stadium on the map = 2 cm + 2 cm = 4 cm
Scale: 1 cm = 3 km
The actual distance from his house to the stadium = 4 × 3 km = 12 km
Do It Yourself 14E
The front of the house has only one window.
4. If we enter from the back door, we will be in the kitchen.
5. We cannot show the windows on the backside, as well as either the left or right side, in the deep drawing.
6. Answers may vary. Sample answer:
3. Front view:
1. As the house has 4 windows on each lateral side, Rakesh won’t be able to show four backside windows and four windows on either the left or right side. Hence, he won’t be able to show 8 windows in the deep drawing.
8. Answers may vary. Sample answers:
2. A globe is sphere in shape. It has one curved face and no edges or vertices.
3. a. A pattern that can be cut and folded to make a model of a 3-D shape is called a net.
b. A special way of drawing a house that is deep to show its length, width and height is called a deep drawing.
c. The 2-D representation of the map of a house is called the floor plan.
4. a. Cylinder Faces = 3 Edges = 2 Vertices = 0
b. Cube Faces = 6 Edges = 12 Vertices = 8
c. Cone Faces = 2 Edges = 1 Vertices = 1
Top View Front View Side View
3
9. There are 4 doors in the given floor plan.
10. Closet 1 = 4 squares
Bathroom = 12 squares
Since, 3 × 4 = 12
So, the bathroom is 3 times bigger than closet 1. 11. Answer may vary. Sample answer:
12. 1 cm = 3 km
Distance from Ben’s house to May’s house = 3 cm = 3 × 3 km = 9 km
Distance from May’s house to Jule’s house = 4 cm = 3 × 4 km = 12 km
Total distance covered by Ben = 9 + 12 km = 21
Challenge
1. The minimum number of flat faces a solid can have is 4. The solid is called a tetrahedron.
3. Person 1: Top view
Person 2: Side view
Person 3: Front view
4. Answers may vary. Sample answer: Person 1 should stay away from the edge and hold onto something sturdy.
Chapter 15
Let’s Warm-up
Do It Yourself 15A
1. 1 hour = 60 minutes
a. 3 hours = 3 × 60 = 180 minutes
b. 4 hours = 4 × 60 = 240 minutes
c. 2 hours 20 minutes = 2 × 60 + 20
= 120 + 20 = 140 minutes
d. 3 hours 10 minutes = 3 × 60 + 10 = 180 + 10 = 190 minutes
e. 3 hours 50 minutes = 3 × 60 + 50 = 180 + 50 = 230 minutes
f. 4 hours 30 minutes = 4× 60 + 30 = 240 + 30 = 270 minutes
2. 1 minute = 60 seconds
a. 5 minutes = 5 × 60 = 300 seconds
b. 8 minutes = 8 × 60 = 480 seconds
c. 9 minutes 10 seconds = 9 × 60 + 10 = 540 + 10 = 550 seconds
d. 10 minutes 20 seconds = 10 × 60 + 20 = 600 + 20 = 620 seconds
e. 12 minutes 40 seconds = 12 × 60 + 40 = 720 + 40 = 760 seconds
f. 15 minutes 50 seconds = 15 × 60 + 50 = 900 + 50 = 950 seconds
3. a. 240 seconds 5 minutes 50 seconds
b. 480 seconds 8 minutes 40 seconds
c. 350 seconds 4 minutes
d. 440 seconds 9 minutes 10 seconds
e. 520 seconds 7 minutes 20 seconds
f. 550 seconds 8 minutes
4. Time taken by train to reach London = 8 hours 30 minutes = 8 × 60 minutes + 30 minutes = 480 minutes + 30 minutes = 510 minutes
Therefore, the journey is 510 minutes long.
5. Time Maya takes to read the book in the morning = 50 minutes
Time Maya takes to read the book in the afternoon = 45 minutes
Total time taken by Maya to read the book = 50 minutes + 45 minutes = 95 minutes = 1 hour 35 minutes
6. Answers may vary. Sample answer: A day has 24 hours. How many seconds does a day has?
Challenge
1. 55 minutes in the morning + 50 minutes in the evening = 105 minutes
Since her teacher asked her to practice for 1 hour and 50 minutes
1 hour and 50 minutes = 60 minutes + 50 minutes = 110 minutes
Since 105 minutes < 110 minutes, Sarah didn’t practice for the duration asked by the teacher. Hence, statement 1 is false. Difference between duration = 110 minutes – 105 minutes = 5 minutes
Therefore, she should practice for an extra 5 minutes to meet her teacherʼs requirement. Hence, statement 2 is true.
1. Taking a shower
2. Putting on a jacket
3. Going for a trip
Swimming lesson
Rainy season
1. Time shown on clock A = 1:00
Time shown on clock B = 2:00
Duration between the times shown on the two clocks:
2 hours – 1 hour = 1 hour
Thus, the duration between the time shown on the two clocks is 1 hour.
2. a. 4 hours 30 min
+ 6 hours 20 min
10 hours 50 min
b. 7 hours 5 min = 6 hours + 1 hour + 5 min
= 6 hours + 60 min + 5 min = 6 hours 65 min
6 hours 65 min
– 5 hours 30 min
1 hour 35 min
c. 3 weeks 10 days
+ 6 weeks 5 days
9 weeks 15 days
= 9 weeks + 14 days + 1 day
= 9 weeks + 2 weeks + 1 day
= 11 weeks 1 day
d. 2 years 6 months + 1 year 5 months
3 years 11 months
e. 7 weeks 20 days
– 2 weeks 5 days
5 weeks 15 days
= 5 weeks + 14 days + 1 day
= 5 weeks + 2 weeks + 1 day
= 7 weeks 1 day
f. 3 years 1 month = (2 years + 1 year) + 1 month =
2 years + 12 months + 1 month = 2 years 13 months
2 years 13 months – 7 months
2 years 6 months
3. Time: 2:40 p.m. = 2 hours 40 minutes
Time after 35 minutes = 2 hours 40 minutes + 35 minutes
2 hours 75 minutes
= 2 hours + 60 minutes + 15 minutes
= 2 hours + 1 hour + 15 minutes
= 3 hours 15 minutes
So, the time will be 3:15 p.m.
4. Meeting starts at = 9:30 a.m. = 9 hours 30 minutes
Meeting ends at = 12:45 p.m. = 12 hours 45 minutes
Meeting lasted for = 12 hours 45 minutes – 9 hours 30 minutes 3 hours 15 minutes
Therefore, the meeting lasted for 3 hours 15 minutes.
6. Summer vacation = 1 month 25 days
Winter vacation = 20 days
Total duration 1 month 25 days + 20 days 1 month 45 days
= 1 month + 30 days + 15 days
= 1 month + 1 month + 15 days
= 2 months 15 days
So, the school was closed for 2 months 15 days.
5.
25 October 2020 25 October 2021 25 January 2021 25 January 2022 15 February 2022
1 year 3 months 1 year 21 days
So, the museum was open for 2 years 3 months and 21 days.
10 June 2019 10 June 2023 10 November 2023 5 December 2023
7. 4 years 5 months 25 days
It took 4 years 5 months 25 days for Sam to become an advanced violinist.
8. Departure time from New Delhi = 6:00 a.m.
Arrival time at Katra = 2:00 p.m.
Total time taken for the journey = 8 hours
We know that, 1 hour = 60 minutes
8 hours = 480 minutes
Total stoppage time = 2 minutes + 2 minutes + 2 minutes = 6 minutes
Total run time of the train = 480 minutes – 6 minutes = 474 minutes
9. Answers may vary. Sample answer: Yohaan cycles from 6:45 p.m. to 8:25 p.m. For how long does he cycles?
Challenge
1. Meera needs to leave her house at least 5 minutes before the bus arrives.
Time taken to walk to the bus stop = 10 minutes
So, she needs to start walking to the bus stop 10 minutes before she needs to leave the house.
Adding the time to walk to the bus stop (10 minutes) and the time she needs to leave before the bus arrives (5 minutes), we get a total of 15 minutes.
Also, time taken to get ready = 15 minutes
Total time required = 15 + 15 = 30 minutes
So, Meera needs to wake up at least 30 minutes before 8:10 a.m. to ensure she catches the bus on time.
8:10 a.m. – 30 minutes = 7:40 a.m.
Therefore, Meera should wake up at 7:40 a.m. to ensure she catches the bus on time.
Do It Yourself 15C
1. a. The temperature of a hot cup of coffee is around 85°C. Thus, option (ii) is correct.
b. The possible temperature of a snowman is 0°C. Thus, option (i) is correct.
2. a. 26°C b. 35°C c. 42°C d. 12°C
3. a 35°C to °F 9 ° 5 C
+ 32 = °F
+ 32 = 95°F
b. 80°F to °C
5 °F32°C 9 5 8035 9 26.6°C
c. 45°C to °F 9 ° 5 C
+ 32 = °F
4532 5
113°C °F
d. 149°F to °C 5 °F32 9 = °C
5 14932 9 = 65°C
4. a. As the temperature of Srinagar is the lowest, it is the coolest place.
b. As the temperature of Chennai is the highest, it is the hottest place.
c. Difference between the temperature of Delhi and Shimla = 41.2°C − 11.5°C = 29.7°C
d. Degree the temperature needs to rise to reach 25°C in Bangalore = 25°C – 21.2°C = 3.8°C
5. Highest temperature = 51°C
Lowest temperature = –60°C
Difference between the highest and the lowest temperature = 51 – (–60) = 111°C
Let us convert °C into °F.
111°C = 9 11132 5
= 231.8°F
Challenge
1. It is given that °C = °F
Let °C = °F = x 9 °F°C32° 5
32 5 x x = –40°
Thus, the correct option is (d).
Chapter Checkup
1. a. 2 hours = (2 × 60 minutes) = 120 minutes = (120 × 60 seconds) = 7200 seconds
b. 1 hour 30 minutes = (1 × 60 minutes) + 30 minutes = 90 minutes = (90 × 60 seconds) = 5400 seconds
c. 2 hours 20 minutes
= (2 × 60 minutes) + 20 minutes = 140 minutes = (140 × 60 seconds) = 8400 seconds
d. 6 minutes 40 seconds
= (6 × 60 seconds) + 40 seconds
= 360 seconds + 40 seconds
= 400 seconds
2. a. 30°C to °F 9 ° 5 C
+ 32 = °F
+ 32 = 86°F
b. 175°F to °C
5 17532 9 = 79.44°C
3. Time taken to reach the destination = 6 hours 30 minutes
= 6 × 60 minutes + 30 minutes
= 360 minutes + 30 minutes
= 390 minutes
Thus, the flight takes 390 minutes to reach its destination.
4. Time for which Shreya sleeps = 6 hours 15 minutes
= 6 × 60 minutes + 15 minutes = 360 minutes + 15 minutes
= 375 minutes
Shreya sleeps for 375 minutes.
5. Match started at: 3:45 p.m. = 3 hours 45 minutes
Duration of match = 1 hour 15 minutes
Match ended at =
3 hours 45 minutes
+ 1 hour 15 minutes
4 hours 60 minutes
= 4 hours + 1 hour
= 5 hours = 5 p.m.
Thus, the match ended at 5 p.m.
6. Age at which Prashant went to school = 5 years 4 months
Prashant’s present age = 12 years 3 months
Total duration = 12 years 3 months – 5 years 4 months
= 11 years + 12 months + 3 months – 5 years 4 months
= 11 years 15 months – 5 years 4 months
11 years 15 months
– 5 years 4 months
6 years 11 months
Hence, Prashant has been at school for 6 years 11 months.
7. Sanya started drawing the picture at = 1:32 p.m. = 1 hour 32 minutes
Sanya completed the picture at = 5:15 p.m. = 5 hours
15 minutes = 4 hours 60 minutes + 15 minutes = 4 hours
75 minutes
Time duration = 4 hours 75 minutes
– 1 hour 32 minutes
3 hours 43 minutes
Hence, Sanya took 3 hours 43 minutes to draw the picture.
8. Starting date = 6 July
Number of days in July = 31
Number of days from 6 July to 31 July = 25 days
Duration = 40 days
Days left after the month of July = 40 – 25 = 15 days
So, the finishing date is 15 August.
9. 12 hours = 720 minutes
Total minutes = 720 minutes
Dividing 720 by 75, Quotient = 9
Remainder = 45
So, Kunal takes the medicine 9 times in 12 hours.
10. Train arrived Jaipur at = 10:45 a.m. = 10 hours 45 minutes
Train was late by = 1 hour 15 minutes.
The scheduled time of arrival of the train at Jaipur, 10 hours 45 minutes
– 1 hour 15 minutes
9 hours 30 minutes
Hence, the train was scheduled to arrive at Jaipur at 9:30 a.m.
11. Temperature = 32°C
Temperature decreased every minute = 2°C
Temperature reaches 16°C: 32°C – 2°C – 2°C – 2°C – 2°C – 2°C – 2°C – 2°C – 2°C
Time taken to reach 16°C = 8 minutes
Challenge
1. Holidays start on = Saturday, 25 June
Number of days in June = 30
Number of days from 25 June to 30 June = 5 days
Number of leaves = 15
Days left after the month of June = 15 days – 5 days = 10 days
So, the holidays end on Sunday, 10 July. Hence, the assertion is true.
July has 31 days; hence, the reason is also true, but it doesn’t explain assertion.
Thus, option b is correct as both the Assertion and the Reason are true, but the Reason is not the correct explanation of Assertion.
2. Time of departure from New Delhi = 6:00 a.m.
Time taken by the flight to reach London = 9 hours
35 minutes
Time at which the flight reaches London according to Indian Standard Time = 6:00 a.m. + 9 hours 35 minutes = 3:35 p.m.
Time by which London is behind Indian standard time = 5 hours 30 minutes
Time at which the flight reaches London according to London time = 3:35 p.m. – 5 hours 30 minutes = 10:05 a.m.
Thus, the flight reaches to London at 10:05 a.m.
Case Study
1. In 1990, the average daily temperature was 20°C.
a. 20°C
2. Average daily temperature in 1990 = 20°C
Average daily temperature in 2020 = 24°C
Temperature increase = 24°C – 20°C = 4°C
b. 4°C
3. The average daily temperature in 2020 was 24°C.
4. Temperature in 1990 = 20°C
Temperature in 2020 (1990 + 30) = 24°C
Temperature increase = 24°C – 20°C = 4°C
Temperature in 2050 if the same trend follows ⇒ 2050
= 2020 + 30
⇒ 24°C + 4°C = 28°C
5. The average daily temperature in the coastal town has increased over the past 30 years. So, the statement is false
6. Answers my vary. Sample answer:
Understanding temperature changes helps us know how to protect the Earth.
Chapter 16
Let’s Warm-up
1. ₹3.70 = 3.70 × 100 = 370 p
2. 412 p = ₹ 412 100 = ₹4.12
3. ₹6.10 = 6.10 × 100 = 610 p
4. 305 p = ₹ 305 100 = ₹3.05
Do It Yourself 16A
1. a. Cost of 1 candy = ₹5
Cost of 7 candies = ₹5 × 7 = ₹35
If the cost of one candy is ₹5, then the cost of 7 candies will be ₹35
b. Pocket money received for 4 weeks = ₹240
Pocket money received for 1 week = ₹240 ÷ 4 = ₹60
If Lisa received ₹240 as pocket money for 4 weeks, the amount of money she received every week was ₹60
c. Money saved in 3 months = ₹600
Money saved in 1 month = ₹600 ÷ 3 = ₹200
Riya saved ₹600 in 3 months. She saved ₹200 every month.
2. Cost of 1 dozen candles = ₹15
Cost of 1 candle = ₹15 12
Cost of 20 candles = ₹ 15 12 × 20 = ₹25
3. Cost of 35 envelopes = ₹630
Cost of 1 envelope = ₹ 630 35 = ₹18
Cost of 57 envelopes = ₹18 ⨯ 57 = ₹1026
4. Cost of 3 4 m of cloth = ₹54
Cost of 1 m of cloth = ₹54 4 3 × = ₹ 216 3 = ₹72
Cost of 1 2 m of cloth = ₹ 1216216 236 ×= ⨯ ₹72 = ₹36
5. Price of 10 grams of gold = ₹88.62
Price of 1 gram of gold = ₹88.62 10 = ₹8.862
Price of 100 grams of gold = 100 ⨯ ₹88.62 = ₹886.2
So, the price of 100 grams of gold in 1947 was ₹886.20.
6. 1 month = 4 weeks
So, 2 months = 2 × 4 weeks = 8 weeks
Number of sessions in 1 week = 3 sessions
Number of sessions in 8 weeks = 8 × 3 = 24 sessions
Cost of each session = ₹550
Cost of 24 sessions = 24 × ₹550 = ₹13,200
So, Dinesh spent ₹13,200 on physiotherapy in 2 months.
Challenge
1. The cost for 2 pencils (since the 3rd is free) is 2 × ₹2 = ₹4
Each set of 3 pencils costs ₹4.
No. of sets we can buy = ₹50 ₹4 = 12.5
12 complete sets and ₹2 remaining.
Hence, 12 sets = 12 × 3 = 36 pencils
And 1 pencil for ₹2. Thus, a total of 37 pencils can be bought for ₹50.
Do It Yourself 16B
1.
a. The amount of money that a seller spends to pay for an item is called the cost price
b. When the cost price is higher than the selling price, then there is a loss
c. When the selling price is greater than the cost price, then the seller is said to have gained a profit.
d. A flower vase is sold at ₹725 for a profit of ₹225. Its CP is ₹500
2. Profit = ₹30
SP = ₹540
CP = SP – P = ₹540 – ₹30 = ₹510
Since ₹540 > ₹510, your cost price was less than the selling price.
3. a. CP = ₹525, SP = ₹575
Profit = SP – CP = ₹575 – ₹525 = ₹50
b. CP = ₹200, SP = ₹155
Loss = CP – SP = ₹200 – ₹155 = ₹45
c. Loss = ₹550, SP = ₹7850
CP = SP + Loss = ₹7850 + ₹550 = ₹8400
d. CP = ₹1200, Profit = ₹85
SP = CP + Profit = ₹1200 + ₹85 = ₹1285
4. CP = ₹1100
a. SP = ₹1100
Since CP = SP, there is no profit or loss. Hence profit/loss = ₹0
b. Profit = ₹240
SP = CP + Profit = ₹1100 + ₹240 = ₹1340
c. SP = ₹940
Loss = CP – SP = ₹1100 – ₹940 = ₹160
5. The price of a barrel of oil in July 1990 = ₹262.50
The price of a barrel of oil in October 1990 = ₹612.50
The increase in price = ₹612.50 – ₹262.50 = ₹350
So, the person earned a profit of ₹350 per barrel by buying in July and selling in October.
6. Answers may vary. Sample answer:
The cost price of a toy is ₹1600. What will be the selling price if it is sold at a loss of ₹400?
Challenge
1. CP of 3 kg of oranges = ₹510
CP of 1 kg of oranges = ₹510 ÷ 3 = ₹170
CP of 4 kg of apples = ₹456
SP of 1 kg of oranges = ₹32
SP of 3 kg of oranges = ₹32 × 3 = ₹96
Total CP of oranges and apples = ₹510 + ₹456 = ₹966
Total SP of oranges and apples = Total CP of oranges and apples
SP of apples if there is no profit or loss = Total CP – SP of oranges = ₹966 – ₹96 = ₹870
SP of 4 kg of apples = ₹870
SP of 1 kg of apples = ₹870 ÷ 4 = ₹217.5
Thus, the shopkeeper should sell apples at ₹217.5 per kg so that he is able to recover his loss and break even.
Do It Yourself 16C
1. SP of the TV = ₹30,000
Profit = ₹1563
Profit = SP – CP ⇒ CP = SP – Profit
CP = ₹30000 – ₹1563 = ₹28,437
2. CP of 20 pencil boxes = ₹480
CP of 1 pencil box = ₹480 ÷ 20 = ₹24
SP of 1 pencil box = ₹50
Since, SP > CP
So, it is a profit.
Profit = ₹50 − ₹24 = ₹26
3. CP of 15 kg spices = ₹3000
CP of 1 kg of spices = ₹3000 ÷ 15 = ₹200
SP of 1 kg of spices = ₹ 250
Since, SP > CP
So, it is a profit.
Profit = ₹250 − ₹200 = ₹50
4. Total CP of the old smartphone = ₹5620 + ₹530 = ₹6150
SP of the smartphone = ₹6150
Since, CP = SP
So, neither profit and nor loss.
5. CP of the bicycle = ₹7830 + ₹270 = ₹8100
SP of the bicycle = ₹8000
Since, CP > SP
So, there is loss.
Loss = CP – SP = ₹8100 – ₹8000 = ₹100
7. Loan amount = ₹40,000
Monthly payment = ₹3500
Duration of pay back = 1 year (12 months)
Total amount = monthly payment × number of months = ₹3500 × 12 = ₹42,000
Therefore, Rina paid back a total of ₹42,000 to the bank.
Interest amount = Total amount paid – Loan amount
= ₹42,000 – ₹40,000 = ₹2000
6. Bill Date: 05/02/2023
1. Loan amount = 2000 SGD
Monthly payment = ₹5000
Exchange rate: 1 SGD = ₹62.5
Loan amount in ₹ = 2000 × ₹62.5 = ₹1,25,000
Number of months = 125000 5000 = 25
Therefore, Tanya will pay off the loan in 25 months.
Chapter Checkup
1. a. Selling price is the amount of money a seller pays to buy an item for his store. False
b. When CP < SP, the seller makes a profit. True
c. Since, CP < SP. It is a profit. True
d. Cost of 5 pencils = ₹30
Cost of 1 pencil = ₹30 ÷ 5 = ₹6
If the cost of 5 pencils is ₹30, then the cost of one pencil will be ₹8. False
2. a. CP = ₹167 and SP = ₹185
Since, SP > CP, it is a profit.
So, Profit = SP – CP = ₹185 – ₹167 = ₹18
b. CP = ₹36 and SP = ₹29
Since, CP > SP, it is a loss.
So, Loss = CP – SP = ₹36 – ₹29 = ₹7
c. CP = ₹147 and SP = ₹125
Since, CP > SP, it is a loss.
So, Loss = CP – SP = ₹147 – ₹125 = ₹22
3. SP of 1 bulb = ₹15
SP of 20 bulbs = ₹15 × 20 = ₹300
Profit = ₹5
CP of 20 bulbs = SP – Profit = ₹300 – ₹5 = ₹295
CP of 1 bulb = ₹295 ÷ 20 = ₹14.75
Hence, the cost price of each bulb was ₹14.75.
4. CP = ₹780 + ₹675 = ₹1455
SP = ₹1450
CP > SP, so it is a loss.
Loss = ₹1455 − ₹1450 = ₹5
5. Total CP = (₹200 × 30) + (₹100 × 20) = ₹8000
Total number of shirts = 30 + 20 = 50
Total SP = ₹300 × 50 = ₹15,000
SP > CP, so it is a profit.
Profit = ₹15000 − ₹8000 = ₹7000
6. 4 Pencils for ₹24
1 pencil = ₹24 ÷ 4 = ₹6
10 Pencils for ₹50
1 pencil = ₹50 ÷ 10 = ₹5
So, 10 pencils for ₹50 is a better buy.
7. 36 chairs at ₹550 each
1 chair = ₹550
22 chairs at ₹14300
1 chair = ₹14300 ÷ 22 = ₹650
So, 22 chairs at ₹14300 will cost more.
8. CP of 7 phones = ₹2100 × 7 = ₹14,700
Profit = ₹700
Total SP = ₹14,700 + ₹700 = ₹15,400
SP of one phone = ₹15400 ÷ 7 = 2200
9.
10. Sum borrowed = ₹5000
Number of months = 10
Amount to be paid each month = ₹5000 10 = ₹500
11. Answers may vary. Sample answer:
A school owner takes a ₹30,000 loan from the bank to repair his school. He pays back the loan in 20 months. He paid an interest of ₹2000. How much does he pay each month if the payments are equal?
Challenge
1. Statement 1: Each worker gets paid ₹500 every day.
Statement 2: In 1 day each worker will get 1 3 of the total amount.
Number of workers = 3
Total amount of money got by 3 workers = ₹9000
Amount of money received by each worker = ₹9000 ÷ 3 = ₹3000
Number of days each worker works = 6
Money received by each worker each day = ₹3000 ÷ 6 = ₹500
So, statement 1 is true.
In 1 day, each worker gets ₹500 which is equal to 1 18 of the total amount. Thus, statement 2 is not correct.
2. Let the salary be ₹x.
Rent = ₹1 5 × x
Remaining salary after rent =
Food = ₹1
Remaining salary after food = ₹4
Clothes and transport = ₹ 1 3 × ₹3
Remaining salary after clothes and transport = ₹3 5 × x − ₹1 5 × x = ₹2 5 × x = ₹5000
x = ₹5000 × 5 2 = ₹12,500
Case Study
1. Number of stamps Shreya earned in first year = 2
Number of stamps Shreya earned in second year = 2 × 2 = 4 stamps.
Thus, Shreya collected 4 stamps in her second year.
2. Value of 1 stamp = ₹500
Value of 6 stamps = 6 × ₹500 = ₹3000 (option c)
3. Cost of 1 stamp = ₹450
Loss of ₹25 on each stamp = ₹450 � ₹25 = ₹425 (option d)
4. Answer may vary. Sample answer: It is important to work hard and try to improve because it helps us achieve more and become better at what we do.