Impressions - The Hoot - Nov 4

Page 1

10 iMPRESSIONS

The Brandeis Hoot

Editor’s Desk

The premium cost of eating on campus

By Alex Schneider Editor

The numbers speak for themselves: The costs of basic food items in the Usdan convenience store are nothing short of outrageous. Simply by purchasing food and convenience items oncampus, students pay far more than they do at the local Hannaford supermarket. But that’s only the start. Many items are poorly marked and unit pricing is unavailable, mak-

Brandeis C-Store

November 4, 2011

ing price comparisons difficult. For students on meal plans, the cost of basic items is even more steep. This discrepancy is best seen in the $1,400 per semester points plan. The plan costs $2,669, meaning that each point is equivalent to almost $2. While the meal plan pays for more than just food, including the high costs of running campus dining halls, the highly inflated costs of basic food items exacerbates the lack of parity between dollars and points. The high cost of food at Brandeis never both-

ered me in the past. But some weeks back, I went to the convenience store to purchase a drink and a yogurt, and the price came out to nearly $5. For around $5 at Dunkin Donuts, I’d be able to get a much larger drink, a bagel with cream cheese and a donut. For $5 at Hannaford, I would at least be able to purchase two drinks and two yogurts. Below is a sampling of items and their costs both on-campus and off-campus, as well as the percent price increase for eating on-campus. The

items have been randomly selected from those available in the C–Store. I suspect that students will not be surprised by the sampling of food prices shown below. The same cannot be said of community members­— whether parents, staff or visitors—especially those who have never shopped in our on-campus convenience store. And likely, after reading this page, they will take their business elsewhere. Unfortunately, students on meal plans just don’t have that luxury.

Dairy: Chobani yogurt

Cleaning supplies: Lysol

Brandeis C-Store

$5.99

$1.99

Hannaford Supermarket

Hannaford Supermarket

Price increase

Price increase

$2.99

$1.19

100%

67%

or $3 per item

Brandeis C-Store

or $0.80 per item

Cereal: Lucky Charms

Snacks: Oreo cookies

Brandeis C-Store

$6.09

$6.39

for 16.6 oz.

for 11.5 oz.

Hannaford Supermarket

Hannaford Supermarket

for 15.5 oz.

for 16 oz.

$2.99

$3.49

Price increase

Price increase

90%

154%

or $0.17 per oz.

Pasta

or $0.34 per oz.

Orange Juice

Envelopes

Lack of unit pricing on labels

cost per unit Unit pricing, as seen in orange above, indicates the cost of an item per

unit. Unit pricing can be beneficial, especially when comparing products within and between stores and when determining whether prices have changed when a product has been downsized. Brandeis is not required to implement unit pricing due to the size of the convenience store but doing so would be more consumer friendly and transparent.

Brandeis C-Store

Brandeis C-Store

Brandeis C-Store

Hannaford Supermarket

Hannaford Supermarket

Hannaford Supermarket

Price increase

Price increase

Price increase

$2.29

$1.19

92%

or $1.10 per item

$5.49

$3.39

62%

or $2.10 per item

Labels difficult to find

$2.09

$0.99

111% or $1.10 per item

how much is that? In some areas of the Usdan convenience store (left), prices are not listed on labels attached to shelves, making choosing products based on price more difficult. In comparison, Hannaford Supermarket (right) labels all items.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.