Українська мова навчання грамоти
2 клас ВЧИТЕЛЬ ПОЧ. КЛАСІВ ОПАЄЦЬ О.К.
ТЕМА: ЗВУКИ [С], [С']. БУКВА С С Мета:
Ознайомити учнів із буквою “С”, її звуковим значенням; формувати вміння виконувати синтетичні та аналітичні дії зі звуками; вчити читати склади, слова з новою буквою; удосконалювати навички звукового аналізу слів, уміння : читати речення і тексти з вивченими літерами. Розвивати фонематичний слух у дітей, пізнавальні інтереси, збагачувати словниковий запас. Творчі здібності дітей. Виховувати бажання вчитися, виховувати любов і бережливе ставлення до природи.
Тип уроку: засвоєння нових знань Обладнання: каса букв, предметні малюнки та звукові моделі до них зображення казкового сонечка.
ХІД УРОКУ 1.Організація класу. Ось дзвінок нам дав сигнал Працювати час настав. Нумо всі часу не гаймо І роботу починаймо. Працюватимем старанно, Щоб почути у кінці, Що у нашому 2-му класі Діти – просто молодці!
ВПРАВА “ОЧІКУВАННЯ” Що ви очікуєте від уроку? Дотримання яких правил вам допоможе в цьому? З яким настроєм ви прийшли на урок? (відповіді учнів) (учні користуються картками із зображенням смайликів, що відображають емоційний настрій учнів. За бажанням, обгрунтовують свій настрій.)
Радість Віру в себе Щастя Гордість Задоволення Ніжність
Тривогу Сум Гнів Розчарування Сором Страх
2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ УЧНІВ Фронтальне опитування Яку букву ви вивчили на попередніх уроках? Покажіть де буква знаходиться у касі? (Діти знаходять букви на набірному полотні) Які звуки позначає ця буква? Які слова з вивченими буквами ви запам’ятали? Покажіть у касі букви. Що позначають приголосні звуки.
ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНИХ БУКВ.
н
ГРА “КОНСТРУКТОР” НИ МО ЛИ МИ ЛА
ВА ЛА ПА НИ ЛО
• ЧИТАННЯ РЕЧЕНЬ З “БУКВАРЯ” СТ.37 ІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку. Діти, до нас завітав гість. Ім’я його починається на букву, з якою ми сьогодні ознайомимося. А якою буквою, ви дізнаєтесь тоді, коли послухаєте загадку.
ЗАГАДКА Хто однаково всіх любить, Всіх однаково голубить? Кожний скоса тільки гляне. А обряти не дістане. (Сонце) Отже, ми з вами вивчимо звуки [с], [с'] і букву, що їх позначає “С” і “с” (ес). А Сонечко буде спостерігати і скаже нам, хто був найактивнішим на уроці
ІІІ. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ. Виділення звуків [с], [с']. Спить старий сердитий сом. Сниться йому сьомий сон, Сонце пестить поплавок, Сом сопе на весь ставок. О. Кононенко (Учні впізнають звуки [с], [с'] у словах вірша, вказують локальне місце їхнього звучання.)
ШАРАДА
У цифрі “сім” букву змініть, Тоді у воді його ловіть. (Сім - сом)
•
АРТИКУЛЯЦІЯ ЗВУКІВ [С], [С']. Чистомовка Са – са – са – укусіла нас оса. Су – су – су – заплету тобі косу. Си – си – си – води мені принеси. Сі – сі – сі – вся травичка у росі.
РОЗГАДУВАННЯ РЕБУСІВ
„ „
ЗВУКОВИЙ АНАЛІЗ СЛІВ “РИСЬ”, “СОРОКА”
Р И С Ь [- ] =ס
С О Р О К А [ - ס- ס- ]ס
ВПІЗНАВАННЯ ЗВУКІВ [С], [С'] У СЛОВАХ-НАЗВАХ ПТАХІВ, ЗОБРАЖЕННИХ НА МАЛЮНКАХ.
Соловей
Синиця
Сова
Снігур
Ластівка
Сокіл
ЗАУЧУВАННЯ СКОРОМОВКИ НАПАМ’ЯТЬ
Хитру сороку спіймати морока, А на сорок сорок – сорок морок.
ОЗНАЙОМЛЕННЯ З БУКВОЮ “С”.
Розгляд та аналіз форми букви. Місце в касі. На хвості сорока звістку принесла: Невідома буква у Буквар прийшла!” Засміялось сонце з висоти небес: Дивна незнайомка – це є буква “С” ”. Отже, Сонечко на своїх промінчиках принесло нам нову букву. Учитель показує картки з великою і малою буквами “С”. Учні порівнюють їх за розмірами, формою. Визначають місце букви в касі.
БУКВА С
ХВИЛИНКА ФАНТАЗІЇ
Що вам нагадує буква “ес?” Буква “ес” – як місяць в небі, Як маленький серпик в полі. Як окраєць хліба теплий. Кавуна шматок солодкий.
УТВОРЕННЯ ТА ЧИТАННЯ СКЛАДІВ
са сі со су си ас іс ос ус ис
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА Сонечко прокинулося, потягнулось. (Діти повільно піднімаються, потягуються) У різні боки повернулось. (Руки в боки повороти) Потім весело всміхнулось. (Усміхаються один одному) Кругом себе обернулось. (Крутяться кругом себе) Стали квіти оживати, Пташки пісеньки співати. (Розводять руки в сторони) Діти стали танцювати, Миле сонечко вітати. (Діти виконують танцювальні рухи)
ІНТЕРАКТИВНА ВПРАВА “МОЗКОВИЙ ШТУРМ”
Діти, а хто з вас знає, що таке Сонечко? Цікаво, а яка поверхня у Сонця? Чи є на ньому суша й океани? Учені , які вивчають сонце, кажуть, що його поверхня нагадує кашу, що кипить. Каша кипить. Булькає, фиркає. Тільки це інша каша, газова і дуже гаряча. І якщо наблизитись до Сонця, то миттєво згорищ. Отже, серед значної кількості планет і зірок, найтепліша
СОНЦЕ Мільярди вже років у небі палає. А як воно світло й тепло виробляє? І як це чудово: горить і горить, А нам і не страшно, що вибухне вмить…
ІV УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Робота з підручником. 1. Читання букви “С” ст. 38-39 2. Розгляд малюнків, звуковий аналіз слів сіно, слива. 3. Читання слів, поданих в аналітикосинтетичній формі. Усне складання речень із прочитаними словами. 4. Бесіда за малюнком “У лісі”.
ГРА “БУКВЕНА МАТЕМАТИКА”
Сол – л + сі - і + на = c о с н а Лис – с + м + ов – в + ни=л и м о н и Н + ом – м + ви + на = н о в и н а Мин – н + лі – і + ов - в = м и л о
V. ПІДСУМОК УРОКУ З якою буквою ми познайомилися на уроці? Який звук позначає буква “ес” у слові “ліс”? Який звук позначає ця буква у слові “рись”? Діти , Сонечку дуже сподобалось, як ви працювали на уроці.
МОЛОДЦІ!