Şcoala de cultură generală de treapta I-III Iordaneşti
PROIECT DIDACTIC la arta plastică în clasa 2 Elaborat de învăţătoarea claselor primare Maria Bojescu
2013
Proiect didactic Data: 13.03.2013 Clasa: II-a Învăţător: Maria Bojescu Obiectul: Arta plastică Tema: Desenarea oului încondeiat Durata: 40 min Tipul: de predare Obiective operaţionale: O1: să cunoască semnificaţia sărbătorii de Paşti; O2: să aplice în compunerea spaţiului plastic decorarea, culoarea, simetria,proporţia; O3: să determine elementele şi motivele principale în decorarea ouălor; O4: să stabilească semnificaţia liniilor de pe ouăle de Paşti; O5: să schiţeze corect desenul respectând etapele de lucru; O6: să realizeze desenul corect, expresiv, îngrijit. Strategii didactice: Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observarea, demonstrarea, povestirea, schematizarea, instructajul, munca independentă. Mijloace de învăţământ: modele de desen, fişa cu cerinţe, planşa cu semnificaţia liniilor, modele de ouă decorate, CD cu prezentare Power Point, videoproiector, combină muzicală, acuarele.
Etapele lecţiei Moment organizatoric
Mersul lecţiei
Metode Mijloace
- Astăzi avem o lecţie neobişnuită, lecţie - emisiune. În direct postul de televiziune EÎ-2. Pentru acei ce privesc prima dată această emisiune lămuresc EÎ-2 înseamnă: elevii clasei a 2-a + învăţătorul. Emisiunile postului nostru s-au montat în diferite studiouri. Invitatul nostru la emisiune – Iepuraşul. Şi aşa astăzi în program: 1. Reportaj de la centrul Metereologic ( lerătura cu eu şi Ucraina) 2. Noutăţi ( captarea atenţiei ) 3. Clubul călătorilor ( excursie imaginară la muzeul din Colomâia ) 4. Publicitate ( minuta de relaxare ) 5. Program informariv ( anunţarea temei ) 6. Program de divertisment „ Eu gândesc aşa” ( explicarea temei ) 7. Laboratorul de creaţie ( lucru de sinestătător ) 8. Totalurile zilei ( generalizarea lecţiei ) Mulţumesc anticipat, că aţi ales anume postul nostru de televiziune. Rămâneţi cu noi. Nu vă întrerupeţi.
Macheta televizorului Microfon
Reportaj de la Centrul Metereologic
- Şi acum,facem legătura cu Centrul Metereologic. Alo, Mihai, mă auzi? Ce ne poţi spune despre timpul de astăzi? - Da, vă aud. Astăzi timpul este călduros, cerul este senin... ( se fac însemnări în calendarul naturii ) - Eu Mihai îmi iau rămas bun. Până la o nouă întâlnire.
Conversaţia
Noutăţi
- Acum ascultăm noutăţile zilei.
Conversaţia
Evaluare
multimedia
Calendarul naturii
Observarea sistematică a elevilor
- În ce anotimp ne aflăm? - Ne aflăm în anotimpul primăvara - Ce sărbători de primăvară cunoaşteţi? - 8 martie, Paştele. - Ce perioadă începe săptămâna viitoare ? - Săptămâna viitoare începe postul mare, adică începe perioada pascală. - Poate ştie cineva ce semnificaţie au sfintele Paşti? - Noi la Paşti sărbătorim învierea lui Isus Hristos. - Da, într-adevăr Paştele este sărbătoarea sărbătorilor. Anume în acea zi, nou sărbătorim învierea lui Isus Hristos. Toată lumea se bucură de venirea Paştilor. Paştele este bucuria tuturor. Este pacea si curăţenia sufleţească adusă de Dumnezeu. În această zi totul trebuie să fie din belşug – şi mâncare şi veselie. - Dar voi aşteptaţi Paştele? - Cum se pregăteşte familia voastră de Paşti? - Fac curăţenie, cozonac, vopsesc ouă. - Dar cine ştie, de ce se vopsesc ouă la Paşti? ( Elevii povestesc legende despre vopsirea ouălor) - Da, la noi, şi în toată lumea există aşa o tradiţie, ca la Paşti să vopsim ouă. Oul este simbolul vieţii. El reprezintă mormăntul lui Isus Hristos. Simbolul ouălor roşii este strâns legat de Patimile lui Isus. Există diferite legende despre vopsirea ouălor. Una din ele spune, că atunci, când Isus Hristos era răstignit pe cruce şi duşmanii îl chinuiau, Maica Domnului, auzind, luă un coş cu ouă, şi le-o închină călăilor (iudeilir), cu rugămintea să nu-l mai chinuie. Ea puse coşul lângă cruce şi plângea de se cutremura pământul. Din rănile lui Isus curgeau şiroaie de sânge şi se prelungeau peste ouă, încât toate ouăle au devenit roşii. De atunci la Paşti se vopsesc ouă. La noi şi în toată lumea nu există Paşti, fără ouă vopsite. Ele sunt nelipsite de la masa de sărbătoare. Sunt puse în coşuleţ (blid), alături de pască şi de alte bucate şi sunt sfinţite la biserică.
multimedia
Povestirea
Metoda cercetării Planşă cu răstignirea lui Isus Demonstraţia
Coşuleţ (blid)
-
Dar părinţii voştri sfinţesc coşuleţe (blid)? Ce pun în ele? Salam – ouă – pască – hrean – zahăr – brănză – usturoi... Da, corect. În coşuleţ părinţii pun orice, însă oul vopsit este nelipsit. Ouă se vopsesc în toată lumea. Ele se vopsesc în diferite feluri. - Aţi vopsit vre-odată ouă împreună cu mama? - Da. - Bine, bravo vouă. Astăzi avem un invitat special, o doamnă meşter popular, care ne va povesti despre metodele de decorare a ouălor, Maria Petriuc. - În dependenţă de locul de trai, există diferite metode de decorare a ouălor Ouă vopsite. Acestea sunt ouăle vopsite într-o culoare. De obicei ele se vopsesc roşii, dar se şi mai vopsesc în diferite culori. Înainte gospodinele le vopseau cu culori naturale. Cu coji de ceapă, cu cojă de copac, cu sfeclă roşie. Ouă zgăriate. Pe oul vopsit se zgărie cu un obiect ascuţit (ac, cuţit) Mai des le întălnim la poporul ucrainean. Ouă pictate. Sunt ouăle pictate (desenate) cu pensula. Pe oul vopsit se pictează cu pensula. Ouă încondeiate. Una din cele mai vechi metode. Oul se fierbe. Se lasă să se răcească. Într-un vas se topeşte ceară curată de la albine. Este aşa un beţişor cu o trubuşoară la capăt, numit chişiţă, cu care se înmoaie în ceară, şi se fac pe ou diferite modele. Se dă prin vopsea, apoi cu o cârpuliţă caldă se şterge uşurel ceara. În felul acesta ceara se şterge şi rămâne alb. În prezent gospodinele mai decorează ouă cu diferite ornamente din polietilenă, cu biser (mărgele).
Jocull „Microfon”
povestirea demonstraţia
ouă vopsite
ouă zgăriate ouă pictate ouă încondeiate
Modele de ouă
Clubul călătorilor
Publicitate
Vă place să călătoriţi. Clubul călătorilor vă invită să facem o excursie imaginară. La Colomâia nu departe de regiunea Cernăuţi, în centrul oraşului s-a deschis un muzeu în formă de ou. Aici sunt aduse ouă de Paşti din toată lumea. Nu vă grăbiţi să schimbaţi postul. Un pic de publicitate o să vă învioreze puţin. Unu – doi! Unu – doi! Înainte şi – napoi, Braţele cu palme mici Le cobori şi le ridici.
multimedia
cântecul
Unu – doi! Unu – doi! Ca o trestie te – ndoi, Duci în sus, şi laşi pe rând Braţele pân la pământ. Unu – doi! Unu – doi! Ca o minge sari, apoi. Fiindcă ai cât eşti de mic, Înimioară de voinic. Program informativ
Fiţi atenţi. Suntem în direct cu emisiunea „Program informativ”. Astăzi vom realiza o compoziţie în diverse materiale cu subiectul „Ouă de Paşti” Pe coaja oului sunt desenate diverse elemente decorative. Ele sunt vopsite în diferite culori şi în diferite motive.
Explicaţia Planşă cu semnificaţia motivelor, culorilor
Simbolul motivelor Linii continue ----------------- viaţă veşnică Valuri apă, purificare Puncte lacrimi Soare viaţă, noroc Raze căldură, lumină Cruce credinţă, speranţă Plante sănătate Porumbel pace Simbolul culorilor Roşu Galben Verde Alb Albastru Portocaliu Violet Program de divertisment „Eu gândesc aşa”
iubire, bucurie, căldură speranţă, soare tinereţe, rodnicie puritate vitalitate forţă, rezistenţă răbdare
Urmăriţi programul de divertisment „Eu găndesc aşa” - Cum gândeşti, Dumitru, ce fel de ou o să desenezi tu. Care ţi-a plăcut mai mult? - Mie mi-au plăcut mai mult ouăle încondeiate. - De ce? - Deoarece conţin mai multe linii, sunt mai frumoase. - Dar tu, Alina, ce fel de ou o să desenezi? De ce? Pe tablă aveţi modele de ouă vopsite, de ouă pictate, de ouă încondeiate.
Jocul „Scaunul fierbinte”
Capacitatea elevilor de a argumenta independent lucrarea plastică
Laboratorul de Vom continua cu Laboratorul de creaţie, adică vom trece la lucrul creaţie practic. Ţinând cont de părerile şi de dorinţele voastre ne vom împărţi în trei grupe: I grupă – ouă vopsite II grupă - ouă decorate III grupă - ouă încondeiate Fiecare elev din grupă va realiza tema după denumirea grupei, adică grupa ouă vopsite va vopsi oul în culoarea dorită; grupa ouă pictate va vopsi apoi va picta oul după dorinţa lui; grupa ouă încondeiate va vopsi , apoi va încondeia oul. - Aşa dar, din acest moment începem lucrul. Trebuie să lucreze fiecare grupă, respectând tema lucrării. Vă puteţi conduce, şi de propria voastră imajinaţie. Alegeţi orice desen, care vă place mai mult, figura geometrică sau simbolul. (Pentru a stimula starea de spirit creativă voi pune o muzică plăcută, liniştită, dar în acelaşi timp antrenantă. Pe tot parcursul realizării lucrărilor voi răspunde solicitărilor elevilor, care сer lămurire sau ajutor. Pentru a-i încuraja voi interveni cu sugestii practice unde este nevoie. Supraveghez modul de execuţie, corectând eventualele greşeli sau dând unele indicaţii.) - Poziţia corectă la desen. Luăm caietul în faţă. Ne amintim cum ţinem creionul. Luăm şablonul şi desenăm oul. - Prima grupă alege culoarea dorită şi colorează oul. - Procesul de încondeiere şi de pictare (decorare) a ouălor începe prin aplicarea pe ou a schiţei, adică a desenării cu creion simplu. Oul se împarte în părţi egale. Gama ornamentală a ouălor decorate este foarte variată. Atenţie. Agenţia Iordaneşti – TUR prezintă, unde mai bine să ne odihnim în sărbătorile de Paşti. Locuri de odihnă sunt multe
Lucrul practic
Lucrul în Grup
Capacitatea de a realiza independent lucrarea
Combină muzicală
Planşă cu consecutivitatea lucrului
Capacitatea elevilor de a evidenţia elementele decorative de pe ouăle de Paşti
Pădurea de La Corneţ Lunca Siretului Lacul de la Poligon Dar cea mai bună odihnă este acasă în mijlocul familiei. - Dacă schiţa este gata trecem la vopsirea ouălor. Ne folosim de acuarele, de pensulă, de lac.
Totalurile zilei
Iar acum totalurile zilei. - Fiţi atenţi, dacă veţi răspunde corect la întrebări, veţi citi pe verticală cum aţi lucrat asăzi. 1. Paştele este cea mai mare ... ( sărbătoare) 2. La Paşti sărbătorim învierea lui Isus... ( Hristos ) 3. Anul acesta Paştele îl vom sărbători în luna ... ( mai ) 4. La Paşti oamenii se salută, spunând Hristos a ... ( înviat ) 5. Astăzi am desenat un... ( ou ) de Paşti - Astăzi toţi aţi lucrat foarte bine. Bravo vouă. Iepuraşul vă zice la revedere şi vă urează un paştr fericit. Ne vedem săptămâna viitoare. La încheere hai să ne exprimăm sentimentele trăite la această oră prin intonarea unui cântec despre Paşti sau despre anotimpul, în care sărbătorim Paştele.
multimedia
Aprecieri verbale Notarea elevilor
Capacitatea de a analiza lucrările colegilor Rebus Planşă
Cântecul
Anexa №1
S Ă R B Ă T O A R E H Î
R
I
M A
I
N V
I
O U
S
T
A
T
O
S