Unitat didàctica: El reciclatge
Període: Primer trimestre CURS: P5 Classe: Els moixonets i les papallones Dues setmanes JUSTIFICACIÓ: Aquesta unitat l’hem escollit , primer perquè forma part del projecte d’escola verda i segon per conscienciar als nens sobre la necessitat de cuidar la terra, ja que els habitants del planeta hem manipulat tant el nostre entorn que ara no podem suportar la gran quantitat de deixalles que s’acumulen als sòls, rius, llacs i mars. Per un altra banda he preparat aquesta U.D. amb l’ajuda d’un ordinador compacte tàctil perquè no podem obviar que ens trobem immersos en un ambient social i escolar que ens condueix cada dia més cap a l’ús de les TIC com instrument didàctic indispensable de treball a l’aula. Amb tot el material que he preparat em proposo fomentar i complementar els coneixements sobre el problema que generen les deixalles. En definitiva, vull posar en pràctica la consigna de les tres erres: REDUIR, RECICLAR I REUTILITZAR. Perquè el fet de reciclar sigui més real totes les fotos que hi ha al Notebook són d’elements propers a l’entorn del xiquet, inclús els contenidors, que són els que hi ha soterrats pels carrers de la ciutat.
Descoberta de l’entorn natural i social
CONTINGUTS • • • • • • • •
Sensibilitat per les activitats de reciclatge que es realitzen a l’aula i a casa. Observació de l’aula, l’escola i els seus voltants. Conscienciació de la importància de reciclar. Contenidors de reciclatge. Exploració directa de diferents materials. Reutilització dels material de rebuig. Processament de cada material de rebuig amb un tractament adient. Construcció de la noció de quantitat i identificació de sèries i predicció de la seva continuïtat.
OBJECTIUS Sensibilitzar l’alumnat per tenir un món més verd. Desenvolupar l’hàbit de reciclar. Identificar els diferents contenidors i saber-los utilitzar. Saber verbalitzar l’après.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
X X
X
X
X
Manipular diferents materials i aprendre el més significatiu de la reutilització i el processament. Fer sèries i identificar la quantitat.
CRITERIS D’AVALUACIÓ
CAPACITATS
2. Reciclar a l’hora dels esmorzars. 3. Conèixer els diferents contenidors i saber utilitzar-los.
X
X X
1.Conèixer el planeta on vivim i perquè l’hem de cuidar.
4. Saber què fem amb tot allò que reciclem. 5. Conèixer la quantitat i saber continuar una sèrie.
Introduir l’ordinador tàctil en el treball d’aula. •
Iniciació en l’ús de les tecnologies de la informació i
•
Escolta i comprensió de narracions, contes, contes audiovisuals, cançons, dites,...com a font de plaer i aprenentatge Participació en converses sobre els diferents temes que sorgeixen, tot compartint les descobertes, hipòtesis, desitjos, sentiments i emocions, aprenent a contrastar i incorporar les aportacions dels altres. Coneixement i utilització del vocabulari que es va introduint sobre el tema. Ús d’estratègies per reforçar la lectura i l’escriptura en contextos significatius. Exercitació de destreses manuals: Retallar adquirint coordinació manual. Ús dels llenguatges verbal, musical, plàstic, matemàtic, audiovisual com a objectes de diversió, de creació i d’aprenentatge. Utilització d’instruments tecnològics i de llenguatge audiovisual com a mitjà de comunicació
Comunicació i llengutatges
•
• • • •
•
Participar amb interès i interactuar en converses, explicant fets i vivències pròpies relacionades amb el tema utilitzant vocabulari adequat: fracció resta, fracció orgànica...
Escoltar i comprendre textos orals, contes i produccions audiovisuals.
Llegir i recitar col·lectivament i individualment dues dites i comprendre’n el significat. Escriure, llegir, copiar , retallar, enganxar, completar paraules i textos treballats. Dibuixar imatges d’un conte, cantar la cançó: reciclem selectivament... Saber que és un e-mail i tenir estratègies per respondre’l.
6. Conèixer nocions bàsiques per fer servir l’ordinador.
X
X
X
X
X
X
X
X
7. Saber explicar escenes d’un conte i fets i vivències particulars. 8. Participar i mostrar interès en les situacions comunicatives d’aula. Amb el vocabulari adequat. 9. Escoltar i comprendre els textos i producccions treballats.
10. Reforçar la lectura i la producció de textos treballats.
X X X
11. Ser creatius: Dibuixar, cantar. 12. Saber que podem enviar i rebre missatges a través d’internet.
Descoberta d’un mateix i dels altres
• •
•
•
Comprensió i valoració progressiva de la necessitat de normes en alguns jocs Iniciativa per fer propostes, comunicar experiències i participar activament en la presa de decisions. Sentiment de pertànyer al grup i compromís de participar en projectes compartits. Participació en la cura i manteniment dels objectes i espais col·lectius
Acceptar les normes dels jocs: Esperar el torn, no fer trampes...
X
No llençar papers al terra
X
Sentir-se formar part de l’escola, de la societat i del món.
X
13. Saber esperar els torn i no fer trampes quan juguem als diferents jocs.
14. Reconèixer que els petits gestos individuals contribueixen a la millora personal i social.
SEQÜÈNCIA D’ACTIVITATS
1
Desenvolupament
Inicials
2
3
Activació dels coneixements previs de l’alumnat: En quin planeta vivim? Per què l’hem de cuidar? Com el podem cuidar? Fins arribar al terme reciclar. Visionem la pel·lícula de les tres bessones: El nostre jardí és la terra. Parlem sobre el que hem vist i escoltem la cançó. Fem un repàs oral sobre la primera sessió per reforçar el que ja sabem. Quan arriba el terme reciclar, preguntem als xiquets com reciclen a casa. Notebook reciclatge: Diapositives 1-4. No tirem papers al terra i ens conscienciem que tots els productes generen escombraries.
Atenció Diversitat
Imatges diverses
G.G.
A
B
Pel·lícula i ordinador tàctil.
G.G.
A
B
Imatges diverses
G.G.
14
G.G.
9
G.G.
6/3
G.G.
3
G.G.
7/8
IN
11
A
B
5
Notebook reciclatge. Diapositives 4-9. Observem cada contenidor i les escombraries que s’han de tirar a cadascun.
A
B
7
8 9
1
B
4
Notebook reciclatge. Diapositives 10-19. Reciclem virtualment. Posem cada imatge al contenidor que correspon. Treballem oralment, dient quin producte hi ha a la imatge i a quin contenidor va. Conte audiovisual: La Lua i el món. Episodi: Cada cosa on toca. Presentem el conte i els personatges, la visionem i parlem sobre el que hem vist. Tornem a posar-la per fixar els continguts
Av/ Crite ris
A
Contacontes mestra: els nostres amics els contenidors. Escolten el conte i després oralment expliquen el que més el ho ha agradat i per què? Activitat d’ampliació: Cançó reciclem selectivament
6
Material
Org anitz ació soci al
A
B
Disfressa, decorat del sol, la lluna i les estrelles i la nau. Cançó. Ordinador tàctil Notebook sobre reciclatge. Ordinador tàctil. Notebook sobre reciclatge.
A
B
Ordinador tàctil i l’episodi (extret d’internet)
Fem el dibuix del conte
A
B
Full preparat
Jocs del reciclatge: Juguem al tres en ratlla, al caragol reciclador, als dominós, al tangram...
A
B
Jocs del reciclatge
A
B
Full preparat
Pintem una fitxa sobre els contenidors. L’hem de pintar amb els colors reals per fer la relació: paper-blau... Ampliació: Cantem la cançó Reciclem selectivament
P.G. PAR IN IN
13
Fem una fitxa de llenguatge matemàtic: Pintem tants contenidors com indica el número i l’han de pintar amb el color que correspon per reforçar la relació: verd-vidre. Continuem aprenent la cançó.
A
B
Full preparat i la cançó.
Notebook reciclatge: Diapositives 35-36. Encreuat i sopa de lletres sobre el reciclatge. El fem a l’ordinador entre tots.
A
B
Ordinador tàctil i notebook sobre reciclatge.
Fem la fitxa de l’encreuat i la sopa de lletres.
A
B
Full preparat
IN
10
12
Som artistes: Cantem individualment la cançó (Reciclem selectivament) que hem estat assajant. Els altres escoltem.
A
B
Cançó
IN
11
13
Treballem les dites. Les llegim. Les tenim plastificades per paraules i les repartim als xiquets, ells han de vindre a la pissarra quan tenen la paraula que segueix. Confegim frases. Fem una fitxa: Retallem les paraules i confegim les dites.
A
B
Dites plastificades
G.G.
10
A
B
IN
10
A
B
G.G.
6/9
A
B
G.G.
12
A
B
G.G.
4
Escoltem i llegim la lletra d’ una cançó nova: Sigueu reciclats!
A
B
Fitxes de les dites Conte de les tres RRR Ordinador. CD interactiu de les tres bessones i les tres RRR. Compte de correu: moixonets@hotmail.com Ordinador i canó. Ordinador tàctil i notebook sobre reciclatge. Ordinador tàctil. Diapositives 39-40
G.G.
10
Fem una fitxa de llenguatge. Hem de llegir la cançó i omplir els buits. Hi ha paraules que s’han escapat. Ampliació: Poden fer fitxes de traç a l’ordinador
A
B
Full preparat. Traç al notebook.
IN
10
A l’ordinador expliquem la fitxa sobre quines coses es pot menjar el contenidor groc, i també algunes de llenguatge matemàtic
A
B
Ordinador tàctil. Diapositiva 31-34 i 41.
G.G.
10/5
Fem les fitxes de llengua i de matemàtiques
A
B
Fulls preparats
IN
10/5
10
Desenvolupament
11
14
15
16
17
18
Llegim el conte i juguem amb jocs interactius de les tres bessones: Les tres RRR. Els jocs interactius són sobre com estalviar llum, classificar escombraries... Els xiquets reben un correu electrònic ( moixonets@hotmail.com) del planeta terra , felicitant-los pel bé que estan treballant el reciclatge. Entre tots fem una pluja d’idees i li responem a la terra. Notebook el reciclatge. Diapositives 20-27. Conversem sobre on va a parar tot el que reciclem, i en què es pot convertir perquè pugui ser tornat a utilitzar: Ex: orgànic-adob
IN
5
G.G.
19
Aprofitem material de rebuig en aquest cas cartons d’ous per fer una manualitat: La formiga recicladora.
A
B
Cartons d’ous, pintura, paper crespó i gomets.
20
Ens visita una mare per explicar-nos que es fa a una empresa gestora de residus. Visionem una gravació de les instal·lacions i d’alguns processos. Conversem sobre el que hem vist
A
B
Gravació sobre les instal·lacions i els processos.
G.G.
4
Conte audiovisual: La Lua i el món. Episodi: Tetrabricks, la visionem per saber que les escombraries han d’ocupar els mínim espai possible quan les tirem. Parlem sobre això.
A
B
Conte audiovisual.
G.G.
3
G.G.
3
G.G.
3
G.G
3
21
A
B
22
Sortida de l’escola per anar a llençar el material que hem separat als contenidors soterrats que hi ha més a prop de l’escola.
A
B
23
Jclic: Repàs virtual de tot allò après.
A
B
Síntesi
Separar manipulativament les escombraries a l’aula. Identifiquem els materials de rebuig, fem que ocupin el mínim espai i els posem al contenidor corresponent.
Material de rebuig mesclat, vidre, cartó i envasos. Capses que fan de contenidors. Bosses d’escombraries. Personal de suport per sortir al carrer. Jclic
IN
Atenció a la diversitat: activitats multinivell (A i B) Quan en una activitat hi ha A i B vol dir que tots fan el mateix. Organització social de l’aula: G.G. (Grup classe) DES (desdoblament) P.G. (Petit grup) PAR (parelles) IN (individual) * Dos mestres a l’aula. Activitats d’avaluació: relacionades amb el criteri d’avaluació corresponent (número)